Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283

  Armiqt e shqiptarve: N krkim t themelit t politiks

  Enis Sulstarova , dhjetor 2006-janar 2007  Fqinjt tan jan cmirzinj vetm ndaj faktit q ekzistojm. Ata krkojn t
  na e grabisin mendimin e ekzistencs son. Le t mendojm dhe t punojm pr
  vete dhe t mos ket asnj ndryshim midis toskve dhe gegve, ne jemi t
  gjith shqiptar dhe duhet t formojm nj Shqipri t bashkuar.
  Abdyl Frashri

  Do t ishte qesharake t besosh se nj popull i pambrojtur ka ve miq dhe
  nj llogaritje e mendur t supozosh se ndoshta armiku mund t mallngjehet
  nga mungesa e qndress
  Karl Shmit

  Nj prkufizim i politiks

  Karl Shmiti n esen Koncepti i politiks shkruan se kategorit themelore
  politike jan "miku" dhe "armiku" dhe thelbi i sjelljes politike t nj
  kolektivi njerzor sht dallimi midis miqve dhe armiqve (Schmitt, 1996:
  26). Ai arrin n kt prfundim duke e veuar sfern e politiks nga sfera
  t tjera t veprimtaris njerzore, pikspari morali, estetika dhe
  ekonomia. Pr prcaktimin e armikut t tij, nj kolektiv nuk niset nga
  karakteristikat morale, apo estetike t armikut, ose thjesht nga interesa
  ekonomike, armiku as nuk prcaktohet nga ndonj i tret neutral. Armikun e
  njohim ather kur ndjejm se ai sht ekzistencialisht i huaj pr ne dhe
  se, n rastin m t skajshm mund t angazhohemi n luft kundr tij. Pra,
  armiku zbulohet n rrethana konkrete prej pjesmarrsve:

  Vetm pjesmarrsit aktual mund ta njohin, kuptojn dhe gjykojn n mnyr
  t sakt rrethann konkrete dhe t vendosin mbi rastin e skajshm t
  konfliktit. Secili nga pjesmarrsit sht n pozitn pr t gjykuar nse
  kundrshtari i tij ka pr qllim t mohoj mnyrn e jetess s tjetrit dhe
  prandaj ai duhet ta zmbraps apo luftoj at me qllim q t ruaj trajtn e
  vet t ekzistencs (po aty: 27).

  Shmiti nuk e ka fjaln pr armiq vetjak, por pr armikun publik, ather
  kur "potencialisht nj kolektiv luftarak njerzor prballet me nj kolektiv
  t ngjashm" (po aty: 28). N prballjen e mundshme me armikun lindet
  politika. Politika nuk ka pr qllim luftn, por mundsia e lufts shkakton
  mendimin dhe sjelljen politike, sepse nga "kjo mundsi m e skajshme jeta
  njerzore merr tensionin specifik politik" (po aty: 35). Ather kur
  njerzit shtyhen prej rrethanave n nj pozit kur ndoshta do t'u duhet t
  japin jetn e tyre apo t marrin jetn e armikut, pikrisht grupimi i tyre
  me t ngjashmit pr t zmbrapsur rrezikun e prbashkt i jep prmbajtje
  politike sjelljes s tyre dhe institucioneve q ata themelojn, d.m.th.
  shteteve. N kt mnyr politika ka prparsi ndaj ligjshmris dhe kjo e
  fundit bazohet mbi vendimin politik q merret n rrethann e jashtzakonshme
  kur ligjet jan t pezulluara.
  Mundsia e konfliktit me armikun zbulon natyrn e kolektivit, sepse pyetja
  "kush jemi ne?" (miqt) gjen prgjigje nse arrijm t'i prgjigjemi pyetjes
  tjetr: "Pr cilat bindje jemi gati t vdesim?" (Valk, 2002: 43). Nse
  mendimtar t tjer me "miq" kuptojn at grupim t njerzve q me an t
  arsyes krkojn t zbulojn t Mirn, apo arritjen e rendit shoqror m t
  drejt, "miqt" e Shmitit grupohen pr nj shpallje t ekzistencs s tyre
  si kolektiv (po aty: 50).

  Lidhja e Prizrenit si shfaqje e kombit shqiptar

  Ideja e kombit shqiptar kishte koh q artikulohej prej intelektualve, m
  s shumti npr kolonit e shqiptarve dhe t arbreshve, por hera e par
  kur kombi shqiptar u shfaq si nj kolektiv politik n trojet etnike
  shqiptare ishte Lidhja e Prizrenit. Nnshkrimi i Traktatit t Shn-Stefanit
  tregoi se Perandoria Osmane nuk ishte m n gjendje t ofronte mbrojtje t
  trojeve shqiptare. Prball rrezikut t sulmit sllav n veri dhe lindje dhe
  paraqitjes s pretendimeve greke n jug, shqiptart nisn t
  vetorganizoheshin pr mbrojtje. Thirrja e Kongresit t Berlinit nga Fuqit
  e Mdha t Evrops u dha koh shqiptarve dhe mundsi q t paraqisnin edhe
  ata mendimet dhe krkesat e tyre mbi ndryshimin e kufijve evropian t
  Perandoris. Fiset e veriut kishin nisur tashm t lidheshin me
  njri-tjetrin prball prparimit t ushtrive serbe dhe malazeze (Skndi,
  2000: 44), mirpo rrezikimi njherazi i t gjith popullsive shqiptare n
  kufi me shtetet ballkanike i bashkoi pr her t par shqiptart n nj
  kolektiv pr t prballuar armiqt e tij. Nol Malkolmi mund t ket t
  drejt kur shkruan se shumica e krerve t fiseve dhe krahinave q u
  mblodhn n Prizren m 1878 e shihnin mbledhjen e tyre vese si nj zgjatim
  t kuvendeve t mparshme ndrfisnore pr t shuar gjakmarrjet dhe mbrojtur
  lirin e tyre ndaj rrezikut t jashtm dhe se pak prej tyre kishin dijeni
  mbi planet nacionaliste t Komitetit t Stambollit (Malcolm, 1998: 219),
  mirpo ata n at dit ishin grupuar n krkim t miqve sepse e ndjenin
  krcnimin e ekzistencs s tyre. Me an t kundrshtimit t armiqve, tashm
  shqiptart kishin filluar t artikulonin iden e kombit, si nj kolektiv i
  vetm prball kolektivve t tjer, kombin si nj "miqsi politike" t
  shqiptarve.
  Le t shohim disa prej dokumenteve t hartuar prej udhheqsve shqiptar n
  prag dhe gjat Lidhjes s Prizrenit. Prfaqsuesit e popullsis shqiptare t
  Shkodrs, Podgorics, Shpuzs, Zhabjakut, Tivarit, Ulqinit, Gruds,
  Kelmendit, Hotit dhe Kastratit i drgojn nga qyteti i Shkodrs m
  08.05.1878, nj protest ambasadorit francez n Stamboll, ku midis t
  tjerash shnojn:

  Fqinjt tan malazez, me an t sulmeve t vazhdueshme kundr qyteteve tona
  na kan detyruar prej shekujsh t jetojm n gjendje mbrojtjeje t
  prhershme dhe nprmjet veprimeve t tyre t egra kan br q t mos kemi
  asnj lloj sigurie. Ne katolikt dhe myslimant, vllezr q prej shekujsh
  dhe q jetojm n bashksi interesash e zakonesh, kemi qen gjithnj t
  bashkuar pr t'u rezistuar akteve t kusaris [t malazezve] dhe kemi
  derdhur lumenj gjaku pr t mbrojtur qytetet dhe fshatrat
  tona...Shkurtimisht, ne e shohim rrezikun q na krcnon dhe sa t vdesim
  nesr t poshtruar dhe t skllavruar, plqejm t asgjsohemi sot duke
  mbrojtur nderin dhe lirin ton, prandaj kemi vendosur t mos biem n
  skllavrin e Malit t Zi (Pollo & Pulaha, 1978: 12-13).

  N nj protest tjetr drejtuar Kongresit t Berlinit m 15.06.1878 nga
  popullsia e Podgorics, Shpuzs, Zhabjakut, Gruds e Kuit theksohet dallimi
  q ekziston midis vendasve dhe malazezve: "...nn presionin q i bri Rusia
  shtetit t lart osman, madhria e tij padishahu yn, u detyrua q t na
  lshoj nn sundimin e malazezve barbar, t cilt qysh prej katr shekujsh
  jan armiqt tan" (po aty: 30). Armiqsia e shqiptarve shprehej edhe ndaj
  serbve e bullgarve. Popullsia e Prizrenit m 24.05.1878 i shkruan
  ambasadorit francez n Stamboll:

  N t gjitha viset e vendit ton ose t fqinjve, q jan pushtuar, serbt e
  bullgart kan shkatrruar dhe kan marr npr kmb si nuk sht par m
  par kurr ndonjher, pasurit tona, shtpit tona, fmijt tan dhe nderin
  ton...prandaj do t ishte nj veprim jonjerzor dhe i padrejt q n t'i
  liheshim [n dor] nj qeverie dhe nj administrate sllave dhe bullgare, t
  cilat nuk kan asnj afri me ne dhe kan treguar [me koh] armiqsit e tyre
  (po aty: 16).

  Nse n citimin e msiprm shkruesit e protests nuk pranojn asnj qeveri
  q "nuk kan asnj afri me ne", n protestn e shqiptarve t Stambollit
  drejtuar Kongresit t Berlinit kundr pretendimeve territoriale greke,
  flitet n emr t kombit shqiptar si nj subjekt, si nj kolektiv i
  dallueshm qart prej kolektivve t tjer dhe me nj atdhe integral:

  Ne protestojm kundr coptimit t atdheut ton t dashur. Humbja e vendeve
  aq t shtrenjta pr qnien ton kombtare, si Janina, Narta dhe Preveza, nuk
  do t jet pr ne prve nj dnim me vdekje. Ne do t pranojm m mir t
  vdesim bashk me grat dhe me fmijt tan se sa t nnshtrohemi. Populli
  shqiptar sht i vendosur t ngrihet si nj trup i vetm, kundr lshimit
  qoft edhe t nj pllmbe toke t vendlindjes (po aty: 37-38).

  Ndr vendimet e para t Lidhjes s Prizrenit ishte shpallja e nj bese t
  prgjithshme q ndalonte gjakderdhjen mes shqiptarve dhe prqendronte
  vmendjen dhe energjit e tyre ndaj armikut t jashtm (Myzyri, 1994: 100;
  Skndi, 2000: 46). Nj interpretim t kohs pr kt bes na e jep Sami
  Frashri n artikullin e botuar m 05.07.1878 n shtypin e Stambollit:

  Ata kan marr vendim t prer dhe njri-tjetrit i kan dhn besn se [n
  rast pushtimi] do t luftojn pr t liruar atdheun derisa t mos mbetet
  qoft edhe nj njeri i vetm. Madje kan hapur edhe listat n t cilat po
  regjistrohen t gjith ata q jan t armatosur. Po ashtu kan hequr dor
  nga hasmrit e vjetra e nga gjaqet q kishin mes veti dhe jan pajtuar t
  gjith me njri-tjetrin (S. Frashri, 2000: 98).

  Nga ky citim kuptojm se bhet fjal pr nj mobilizim dhe prgatitje t
  ethshme pr luft kundr armikut dhe besa sht shpallur si nj mjet paqtimi
  brendashqiptar n funksion t lufts s mundshme. Sipas Kristo Frashrit,
  mbledhja e par e Lidhjes m 10.06.1878 mori katr vendime t rndsishme.
  Besa e prgjithshme vinte e treta, ajo paraprihej nga vendimi q t
  njoftohej Kongresi i Berlinit me an t nj peticioni popullor q asnj
  shteti t huaj nuk do t'i jepej asnj pllmb tok, nga vendimi pr
  ngritjen e nj fuqie t armatosur nn komandn e Lidhjes dhe pasohej nga
  vendimi pr barazin politike dhe juridike t mbar shqiptarve, pavarsisht
  nga prkatsia e tyre fetare (K. Frashri, 1997: 92-93). Mendojm se besa
  luan n kt rast nj rol qendror si nj mekanizm ndrmjets pr shfaqjen e
  subjektit politik shqiptar. N malsit shqiptare besa rregullonte
  marrdhniet shoqrore fisnore dhe ndrfisnore. N fillim mbledhja e krerve
  n Prizren u quajt "beslidhje", pra nj bashkim fisesh kundr armikut t
  jashtm, prpara se t merrte m von emrtimin "Lidhja Shqiptare" (Omari &
  Luarasi, 1997: 76), si pasoj e shtrirjes s bess n t gjitha krahinat
  shqiptare. Gjithashtu barazia politike e juridike e t gjith shqiptarve e
  ka burimin te tradita e bess, e cila n t drejtn zakonore t viseve t
  veriut "nuk i prkiste nj kaste t vogl kalorsish, nj elite, por ishte
  nj institucion q zbatohej gjersisht n jetn e popullit" (po aty: 13).
  Besa kshtu vendoste at barazi politike mes shqiptarve q n shtetin
  modern sigurohet me an t konceptit t "qytetarit". Besa e prgjithshme e
  Lidhjes n funksiononin e nj armpushimi t gjakmarrjeve e grindjeve
  vetjake shnon pr her t par shqiptart si subjekt politik prball
  armiqve, ajo ndan sfern e brendshme (t paqes dhe rendit) prej asaj t
  jashtme (t lufts dhe kaosit) si edhe sfern private (gjakmarrjet dhe
  mosmarrveshjet vetjake e fisnore) prej asaj publike (shqiptart si
  kolektiv).
  Gjithashtu besa shnon edhe at q Shmiti e quan "gjendje e
  jashtzakonshme", me fjal t tjera pezullimin e ligjeve dhe normave q
  rregullojn jetn e zakonshme si pasoj e shfaqjes s nj krcnimi t
  jashtm. Shmiti thot se "sovrani sht ai q vendos mbi t
  jashtzakonshmen" (Schmitt, 2005: 5) dhe kjo duhet kuptuar se sovrani vendos
  se kur ekziston gjendja e jashtzakonshme dhe se far duhet br pr ta
  eliminuar at (po aty: 7). Me beslidhjen e tyre n Prizren, krert
  shqiptar tregonin se dika e jashtzakonshme po u ndodhte t gjith
  shqiptarve dhe se u takonte s pari atyre t vendosnin se si duhej zgjidhur
  kjo rrethan dhe jo Ports s Lart. Lidhja e Prizrenit po merrte prsipr
  atributet e sovranit, q deri ather i takonin Sulltanit. Besa e
  prgjithshme i anashkalonte institucionet e shtetit osman ndrkoh q
  bashkonte n nj kolektiv shqiptart, geg a tosk, mysliman a t krishter
  qofshin. Ktu duhet shnuar se Shmiti gjendjen e jashtzakonshme e dallon
  prej gjendjes s urgjencs. Kjo e fundit krcnon atributet e subjektit dhe
  jo vet subjektin. Kur ekzistenca e subjektit si i till krcnohet,
  ather kemi t bjm me gjendje t jashtzakonshme (Lazar, 2006: 259).
  Gjendja e krijuar pas Traktatit t Shn-Stefanit pr Portn e Lart ishte
  urgjente, sepse viheshin n dyshim zotrimet e saj n Ballkan, por jo vet
  Perandoria si subjekt, prderisa Perandoria ishte nnshkruese e Traktatit
  dhe u ftua t merrte pjes n Kongresin e Berlinit. Ndrsa shqiptart e
  interpretuan si gjendje t jashtzakonshme, sepse, si e pam te protestat e
  tyre, pushtimi i tokave t tyre nga shtetet ballkanike ishte shtje
  ekzistenciale e kombit. Prball armiqve, Lidhja e Prizrenit afirmoi kombin
  shqiptar si subjekt.
  Marrdhniet e Lidhjes s Prizrenit me Portn e Lart ishin t ndrlikuara.
  Kur morn vesh pr pranimin nga ana e shtetit osman s lshimeve t
  territoreve shqiptare, popullata e zemruar e Prizrenit i vuri Ports vuln
  e tradhtis (Shpuza, 2000: 82). Nga ana tjetr duke i patur duart e lidhura,
  Porta e Lart e nxiti mbledhjen e krerve shqiptar n Prizren, duke dashur
  t'i jepte asaj nj karakter islamik. Pr kt shkak shpeshher argumentohet
  se dokumentet e para t Lidhjes, Kararnameja (Vendimet) dhe Talimati
  (Urdheresat) kan prmbajtje pro-sulltanore e islamike, jo kombtare
  shqiptare. N fakt nj analiz e vmendshme e ktyre teksteve brenda
  kontekstit t zhvillimeve t kohs, arrin n prfundimin se n to interesat
  e Ports paraqiteshin dytsore prball interesit pr t mbrojtur trojet
  etnike prej pushtimit t fqinjve dhe se referimet te sheriati nnkuptojn
  respektimin e ligjeve n fuqi. Interesante sht thirrja e parimeve t
  sheriatit pr t garantuar jetn dhe pasurin e t gjith shqiptarve
  jomysliman n emr t vllazrimit t prgjithshm prball armiqve t
  njjt (po aty: 104-121).
  N t gjith veprimtarin e saj, Lidhja e bnte dallimin midis shqiptarve
  dhe osmanve, apo turqve. Pr t dhn nj shembull, Lidhja Shqiptare n
  Gjirokastr n gusht t vitit 1880 merr vendimin se n rast se turqit ua
  lshojn tokat shqiptare grekve, ather do t formonte nj qeveri
  provizore. Npunsit e administrats aktuale osmane do t liheshin n pun
  vetm n qoft se ishin shqiptar, pa dallim feje (Pollo & Pulaha, 1978:
  112). Me fjal t tjera, do t zbatohej parimi nacionalist q t qeverisurit
  duhet t ken t njjtin identitet me ata q qeverisin. Organet e Lidhjes
  vepronin paralelisht me ato osmane, n disa vende duke i zvendsuar krejt
  kto t fundit. N fazn e fundit t Lidhjes kur u shpall autonomia dhe u
  formua qeveria e prkohshme, ndaj osmanve u kalua n veprime t hapura
  armiqsore, si ndaj pushtuesve fqinj. Kjo erdhi si pasoj e dorzimit t
  Ulqinit Malit t Zi, ku vullnetart shqiptar u prleshn me ushtrin e
  Dervish Pashs. Taksat mblidheshin pr llogari t Lidhjes dhe n vilajetin e
  Kosovs u ngritn gjykatat shqiptare q prdornin sheriatin dhe jo
  legjislacionin n fuqi osman. Paraplqimi i sheriatit prej gjykatave
  shqiptare nuk duhet par si paraplqim fetar, sepse me sheriat kuptohej
  sistemi i vjetr ligjor osman, prpara reformave prqendruese t Tanzimatit,
  i cili lejonte trajtat e autonomis vendore dhe n kt rast "ka rndsi
  fakti se 'sheriati' nuk u zbatua n interes t Perandoris Osmane, por t
  revolucionit lirimtar" (K. Frashri, 1997: 379).
  Lidhja u kujdes q t mos hynte n konflikt me t gjith armiqt n t
  njjtn koh. Pr sa ishte e mundur dhe meqense interesat e dy palve
  prputheshin, Lidhja nuk dshironte prballjen e hapur me Portn. Nisur nga
  kjo rrethan dhe t tjera pas saj n historin moderne t shqiptarve,
  Hysamedin Feraj nxjerr parimin themelor t politiks shqiptare:

  ...shqiptart asnjher nuk jan ndodh n situat ekzistenciale historike
  pr t zgjedhur ndrmjet s mirs dhe t keqes, por vetm ndrmjet t keqes
  dhe me t keqes: kush angazhohej pr 't mirn', lirimin nga t gjith
  pushtuesit, sunduesit, armiqt hynte n aventur politike q krcnonte
  ekzistencn e shqiptarve; kush bashkohej me m t keqen, me pushtuesin
  sundimtarin, armikun m t rrezikshm kundr armikut m pak t rrezikshm,
  po ashtu krcnonte ekzistencn e shqiptarve. E mir mbetej vetm angazhimi
  pr 't keqen' m t vogl: bashkimi me pushtuesin sundimtarin m pak t
  rrezikshm kundr armikut m t rrezikshm, e pastaj lirimin edhe prej tij.
  Kjo situat ekzistenciale politike e shqiptarve si qensues politik prbn
  metafizikn, parimin fillestar, arhen n t ciln mund t nxirren t gjitha
  parimet e tjera pr shpjegimin situacionalist t politiks shqiptare (Feraj,
  1998: 86-87).

  Ajo q thekson Feraj sht se sapo shqiptart e bn zgjedhjen midis miqve
  dhe armiqve n nj rrethan reale ku krcnohej ekzistenca e tyre, duke u
  shfaqur kshtu si nj kolektiv politik, ata duhej t zgjidhnin edhe midis
  armikut dhe armikut. Kt dilem ai e quan "metafizika politike shqiptare".
  Me fjal t tjera mund t shprehemi se n Lidhjen e Prizrenit u b dallimi
  midis "miqve" (kombi shqiptar), "mikut t prkohshm" (Porta e Lart, pr sa
  koh q ajo kishte armiq t prbashkt me shqiptart) dhe "armikut"
  (shovinistt fqinj).
  Dyzimi i Lidhjes pr qndrimin ndaj "mikut t prkohshm" ishte nj nga
  arsyet e shkatrrimit t saj. Kuvendi i Lidhjes n Dibr m 20.10.1881 doli
  me dy rezoluta drejtuar sulltanit. Krahu i moderuar krkonte prej sulltanit
  nj vilajet t vetm me autonomi t kufizuar, kurse krahu radikal krkonte
  me nj ton paralajmrues krijimin e vilajetit shqiptar me autonomi t gjer.
  Radikalt krkonin edhe formimin e nj qeverie t prkohshme, dika q i
  dukej e pamundur krahu t moderuar (K. Frashri, 1984: 284-285; 1997: 372).
  Pas dorzimit t Ulqinit dhe shpalljes s qeveris shqiptare, ushtrit
  osmane e shtypn Lidhjen dhe arrestuan shum prej krerve t saj.
  Megjithat, Lidhja e Prizrenit mbeti si pik referimi e politiks kombtare
  shqiptare.

  A jan shqiptart subjekt politik?

  Shqiptart shpalln pavarsin nga Perandoria Osmane, por shtetet
  ballkanike dhe Fuqit e Mdha e reduktuan shtetin shqiptar n nj hinterland
  pr t mbrojtur portet e Adriatikut e t Jonit. Coptimi i trojeve etnike
  solli problemin e qensimit t kombit shqiptar si subjekt politik. Karl
  Shmiti thot q nj popull t ekzistoj n sfern politike duhet q ai t
  jet i aft, qoft n rrethana t skajshme, ta bj vet dallimin midis
  miqve dhe armiqve: "ather kur ai nuk e ka m kapacitetin ose vullnetin ta
  bj kt dallim, ai pushon s ekzistuari politikisht" (Schmitt, 1996: 49).
  Mund t mendohet se pr shqiptart nn pushtim nuk do t kishte dyshime n
  prcaktimin e armikut, me t cilin n rastin e skajshm do t shkohej n
  konflikt, por kjo nuk mund t merret gjithmon si e dhn. P.sh. elita
  politike shqiptare n ish-Jugosllavi gjat shprbrjes s federats tregoi
  pavendosmri n prcaktimin e qart t krkess politike s cilt shqiptart
  do t'i prmbaheshin me do kusht. Ukshin Hoti pak m von do t shkruante:

  Partit politike n Kosov i artikulonin qllimet politike kryesisht prmes
  shprehjeve n kondicional: 'n qoft se', 'nse' dhe 'po qe se...ather'.
  n qoft se p.sh. do t ruhet integriteti territorial i Jugosllavis,
  ather do t luftohet pr nj republik t barabart sovrane n Jugosllavi;
  n qoft se do t lejohej prishja e kufijve t brendshm, ather do t
  luftohet pr nj republik shqiptare n Jugosllavi, e nse nuk do t ket
  Jugosllavi, ather do t ket Shqipri edhe pr shqiptart n Kosov! Fort
  bukur! Mirpo pr cilin opsion duhet luftohet? (Hoti, 1996: 142; kursivi
  yn).

  Ajo q do t thot Hoti sht se shqiptart nuk po vepronin si subjekt
  politik, si nj kolektiv, por po prshtateshin ndaj rregullimeve
  institucionale q i prcaktonin subjektet e tjera politike. Edhe pas lufts
  s viteve 1998-1999, elita politike shqiptare n Kosov duket se republikn
  e pret dhurat nga t tjert, Beogradi dhe faktort ndrkombtar, kur dihet
  se i pari kurr nuk do t pranoj vullnetarisht t heq dor nga Kosova dhe
  se faktort ndrkombtar do t detyrohen ksisoj t marrin parasysh
  vullnetin e tij. Adem Demai qysh n fillimet e viteve 1990 paralajmronte:
  "Bota sheh a jan m t gatshm shqiptart t flijohen pr lirin e tyre,
  apo serbt pr t'i mbajtur t okupuar kta dhe po shohim se m t vendosur
  jan serbt" (cituar nga Baleta, 1995: 7). Megjithse u betuan e u
  strbetuan se statusin e Kosovs do ta vendosnin brenda vitit 2006,
  ndrkombtart e shtyn vendimin dhe nuk ka asnj siguri se nuk do ta
  shtyjn prsri. Ministri i jashtm i Serbis kt shtyrje e brohoriti si
  fitore pr Serbin. A ka ndonj fuqi politike n Kosov q ta brohoras si
  fitore t shqiptarve?
  A e ka ndihmuar shteti shqiptar subjektifikimin politik t kombit? Nga vet
  pozita e dobt, pr pjesn m t madhe t ekzistencs s vet, Shqipria e
  ka patur t pamundur t'i deklaronte shtetet fqinje "armiq konvencional" t
  shqiptarve, sipas termit t Shmitit (Slomp, 2005: 508-509). Ruajtja me do
  kusht e paqes me fqinjt sht par si kusht themelor pr ruajtjen dhe
  fuqizimin e shtetit shqiptar, m mnyr q kur t vinte asti i
  prshtatshm, ky i fundit t vepronte si subjekt pr zgjidhjen e shtjes
  shqiptare, ashtu si shteti i Piemontit ndihmoi pr bashkimin e Italis. M
  qart kt argument e ka paraqitur Mitat Frashri m 1921, n trajtn e disa
  tezave:

  1. Kosova asht tok shqiptare.
  2. Kosova nuk e shpton Shqipnin, Shqipnia e shpton Kosovn.
  3. Pra, ne dim me shptue Kosovn, duhet ma par me forcue Shqipnin, se
  anija do nji hu q t lidhet.
  4. Pr me forcue Shqipnin duhet q t ket paqe.
  5. Pr me pas paqe, duhet me jetue mir me fqinjt.
  6. E shoh nj pun kriminale me u dhan kosovaret shpres t kot dhe me i
  marr n qaf.
  7. Duhet me i bind kosovart si me jetue urt e me ruejt interesat e tyre
  n rrug t nomit [ligjit] (M. Frashri, 1997: 279-280).

  Mirpo shteti shqiptar deri tani nuk ka qen n gjendje ta luaj rolin e
  Piemontit dhe pr kt sht kujdesur politika e fqinjve tan, t cilt
  nse nuk bien n nj mendje mbi ndarjen e Shqipris, ishin n nj mendje q
  shteti shqiptar duhet mbajtur prher i dobt. Nse Mitat Frashri ishte i
  sinqert n shpresn e tij se Shqipria nj dit do t vepronte si subjekt
  politik shqiptar, tezat e tij u morn dhe u prdorn pikrisht prej atyre q
  krkojn t'ia mohojn kt rol Shqipris dhe q pr miq t shqiptarve kan
  deklaruar fqinjt, qoft edhe me an t parulls "rruga e Shqipris pr n
  Evrop kalon nga Athina", apo "Milloshevii si di t bj luftn, bn edhe
  paqen", ose ata q jan mjaftuar vetm me nj "hapsir demokratike pr
  shqiptart n Ballkan". Prandaj Ukshin Hoti u thot shqiptarve t Kosovs
  q t'i heqin shpresat nga "shteti am": "...ne shqiptart e Kosovs, q
  dikur e kemi luajtur rolin e dors s par n themelimin e shtetit shqiptar,
  tani iniciativn pr bashkim ua kemi ln atyre t cilve u mbetet q
  fillimisht t modernizohen, ndrsa n ndonj t ardhme edhe t bashkohemi!
  (Hoti, 1996: 197). Ndrsa Hysamedin Feraj shkon m tej kur u thot
  shqiptarve n Kosov t supozojn se Shqipria nuk ekziston fare si shtet:
  "ka do t bnte Kosova sikur t mos ekzistonte shteti shqiptar? A do t
  pranonte t jetonte nn sundimin serb, apo do t prpiqej pr fitimin e
  pavarsis politike?" (Feraj, 1997: 115). Megjithat, nse ndiqet kjo
  logjik duhet br kujdes nga kurthi i t quajturit t Kosovs nj subjekt
  tjetr joshqiptar. Rexhep Qosja ka shkruar se tentativat pr krijimin e nj
  "kombi kosovar" kan ndikime shprbrse ndaj identitetit t kombit
  shqiptar. Kosovarizmi zvendson shqiptarizmin duke qen "rrjedhimisht,
  ideologji kundrhistorike me t ciln do t mposhtej prgjithmon ideja q e
  ka lvizur historin e popullit shqiptar prej Lidhjes s Prizrenit e kndej:
  ideja e bashkimit kombtar" (Qosja, 2006). N fakt, sht Kosova ajo q
  gjat shek. XX e ka marr prsipr prfaqsimin si subjekt t kombit:
  "...historia na ka treguar se Kosova tregoi pathyeshmrin e kombit
  shqiptar, i shrben si mur mbrojtjeje shtetit shqiptar nga rreziku serb, po
  i shrben kombit shqiptar si ushtar pararoj dhe si kundrpesh ndaj
  krcnimit t shovinizmit grek" (Baleta, 1995: 21).
  Politikn zyrtare t Shqipris gjat komunizmit mund ta karakterizojm me
  termat e Karl Shmitit si nj "revolucionar global" q luftonte pr idealet
  abstrakte te revolucionit proletar botror dhe q tek kapitalistt dhe
  revizionistt e t gjitha ngjyrave shihte "armiq absolut" (Slomp, 2005:
  512). Brenda vendit ishte krijuar psikologjia masive se e gjith bota ishte
  armiqsore ndaj shqiptarve dhe n kt mnyr enverizmi u hiqte shqiptarve
  aftsin pr t dalluar miqt nga armiqt. Pas rnies s komunizmit, elita
  politike thekson vazhdimisht se Shqipria nuk ka armiq dhe parulln "t
  gjith jan armiq" e ka zvendsuar me parullat "nuk kemi armiq", apo
  "gjith botn i kemi miq". Ndikimi i ktyre parrullave n psikologjin
  masive sht po ai i enverizmit, sepse shqiptarve u mpihet aftsia pr t
  dalluar miqt nga armiqt (Feraj, 1999). Prandaj, n Shqiprin e sotme kemi
  munges t politiks, sepse sht hequr dor nga kategorit klasike t
  politiks: miku, armiku, sovraniteti, interesi kombtar, reciprociteti,
  agjent n shrbim t t huajit, etj. (Feraj, 2003: 9-13). Sfera publike
  sht zvendsuar nga ajo private, me politikant q ndjekin interesat
  vetjake, ato t pasuesve t tyre, apo t vendeve fqinj, por jo interesat
  kombtare. Hysamedin Feraj thot:

  Problemi i Shqipris nuk sht se ka shum politik, po se nuk ka fare
  politik. Po ashtu thuhet se n Shqipri duhet ndrtuar "shoqria civile",
  ndrsa problemi i Shqipris sht ndrtimi i "shoqris politike". Problemi
  i Shqipris sht se ka vetm "shoqri civile", sfer t privates, por nuk
  ka "shoqri politike". Sigurisht duke mos pas "shoqri politike" edhe
  "shoqria civile" nuk sht mirfilli civile. Por problemi madhor i
  Shqipris sht ndrtimi i shoqris politike dhe jo i shoqris civile. Pa
  ndrtimin e nj shoqrie politike, Shqipria nuk mund t dal nga kriza e
  saj totale (po aty: 19-20).

  Ktu sht vendi t ngrem pyetjen se 'duhet t bjm, ose me fjalt e
  Ukshin Hotit, "ka mund t bhet q shqiptart t jen subjekt politik
  ndrkombtar dhe jo vetm objekt?" (Hoti, 1996: 261). Prgjigja sht se
  duhet t rizbulojm miqt dhe armiqt tan. Shqiptart kudo ku ndodhen, n
  Shqipri, Kosov, Ish-Republik Jugosllave t Maqedonis (IRJM), Mal t Zi,
  Greqi e diaspor duhet t binden se armiqt i shohin ata si kolektiv dhe pr
  t'u mbrojtur sa m mir duhet edhe ata t veprojn si kolektiv. Kjo do t
  thot se miqt e shqiptarve n radh t par jan vet shqiptart. Me
  fuqizimin e faktorit shqiptar, pavarsisht ndarjeve shtetrore, krahinore,
  fetare e gjeografike, shqiptart do t gjejn miq ndrkombtar. Pa i bindur
  faktort ndrkombtar se kombi shqiptar sht faktor pa t cilin nuk mund
  t realizohen interesat gjeopolitike n Ballkan e m gjer, nuk mund t
  bjm miq ndr faktort ndrkombtar.
  Duhet t pyesim veten "'do t thot t jesh shqiptar?" n rrethanat e
  sotme. Prgjigja duhet t jepet jo thjesht me an t miteve t s shkuars,
  as me an t ndonj abstraksioni filozofik, por kryesisht nisur nga
  rrethanat ekzistenciale n t cilat gjendet kombi tani. "Cili sht
  shqiptar?" ishte nj pyetje vendimtare n vitet 1912-1913, ather kur
  caktoheshin kufijt e shtetit shqiptar. Ishte pyetje q prcaktonte jetn
  dhe vdekjen. Ishte pyetje q n jug t Shqipris e bnte Komisioni
  Ndrkombtar: A duhej marr pr baz gjuha, si donin nacionalistt
  shqiptar, apo feja, si donin grekt? Nj pyetje e till shtrohet edhe sot:
  "A jan 'homogjent' shqiptar apo grek?", "A jan himariott shqiptar apo
  grek?", "A jan eshtrat e zhvarrosura n Kosin t grave dhe fmijve
  shqiptar apo t ushtarve grek?". Nga prgjigjet e ktyre pyetjeve varet
  shumka. Nuk jan thjesht shtje individuale apo t t drejtave t
  njeriut, por t kolektivit t quajtur "shqiptar". N mnyr t ngjashme kur
  ambasadort grek n Tiran deklarojn me cinizm se prve atyre n Alpet e
  Veriut, t gjith shqiptart jan me prejardhje helene dhe se duhet t
  kthehen sa m par n etnin dhe fen e t parve, apo se amt nuk u
  przun nga trojet e tyre, por ikn vet, nuk sht thjesht shtje e
  mohimit dhe e mbrojtjes s vrtets, por nj sulm, nj qndrim armiqsor i
  nj kolektivi tjetr kundr shqiptarve. Ashtu sikundr edhe ligji grek i
  lufts me Shqiprin nuk sht nj anakronizm apo i drejtuar vetm kundr
  amve, por pjes thelbsore e sulmit kundrshqiptar.
  Le t'i braktisim iluzionet: kemi apo nuk kemi interes t quhemi shqiptar,
  t tjert na shohin si t till, si nj kolektiv. Ata na llogarisin si
  kolektiv edhe kur veprojn kundr nj pjese prej nesh dhe ne duhet t
  reagojm si kolektiv q t kemi sukses. Spastrimi etnik n Kosov u drejtua
  kundr shqiptarve. N vend q t krkonin falje pr krimet e prbindshme
  dhe t'u prgjroheshin shqiptarve pr sigurin e pakics serbe n Kosov,
  serbt me arroganc krekosen se kan n dor elsin e statusit dhe jan n
  sulm pr t rifituar at q humbn. Me an t "ekstraterritorialitetit" t
  manastireve dhe komunave te reja strategjike me shumic serbe q po krijohen
  po prgatitet boshnjakzimi i Kosovs. Shqiptart duhet t shikojn se si po
  shkon shtet-formimi n Bosnj-Hercegovin, t pyesin nse mund t quhet ajo
  nj shtet sovran dhe pastaj t vendosin nse sht ajo trajt sovraniteti q
  dshirojn pr Kosovn. Kushtetuta e vjetr e IRJM, prej s cils
  sllavomaqedonasit hoqn dor vetm nn krcnimin e armve t UK, i
  trajtonte shqiptart si pakic etnike. Nse partit shqiptare n IRJM do t
  vazhdojn t jen armiq t njra-tjetrs, ather pozita faktike e
  shqiptarve n at shtet do t mbes ajo e qytetarve t dors s dyt.
  Greqia ndrsa ua mohon shtetsin greke amve ua dhuron me "bujari" atyre
  q shpreson se do t jen kolon e pest n Shqipri. Shqiptart q shpallen
  grek ta ken t qart se qoft edhe pasivisht, thjesht si numr, po i
  shrbejn shovinizmit grek. Nse nj pjes e popullats shpall se nuk e njeh
  armikun, ather ata rreshtohen prkrah tij (Schmitt, 1996: 51).
  N kto rrethana ekzistenciale pr kombin, atyre q qahen pr munges t
  nj programi t shtjelluar kombtar, duhet t'u prsrisim fjalt e Abdi
  Balets: "Programi i shqiptarve sht me dy fjal: kemi programin e Lidhjes
  s Prizrenit" (Kabashi & Baleta, 2005: 39). Programi sht bashkim,
  organizim dhe mobilizim i t gjith shqiptarve q t japin ndihmesn e tyre
  n forma t ndryshme dhe n ball t ndryshm kundr armiqve. T mos
  mendojm se po shpallm se nuk kemi armiq, kjo ka pr t'i shkurajuar ata:
  "Do t ishte qesharake t besosh se nj popull i pambrojtur ka ve miq dhe
  nj llogaritje e mendur t supozosh se ndoshta armiku mund t mallngjehet
  nga mungesa e qndress" (Schmitt, 1996: 53).

  Burimet:

  Baleta, A. (1995) Shqiptart prball shovinizmit serbo-grek. Tiran: Koha.

  Feraj, H. (1997) Pavarsia sht e shenjt. Tiran: Koha.

  Feraj, H. (1998) Skic e mendimit politik shqiptar. Tiran: Koha.

  Feraj, H. (1999) "Kadare krcnon shqiptart". Gazeta Rimkmbja. Tiran,
  09.03.1999.

  Feraj, H. (2003). Kriza e prkryer e Shqipris. Tiran: Eurorilindja.

  Frashri, K. (1984) Abbdyl Frashri. Tiran: 8 Nntori.

  Frashri, K. (1997) Lidhja shqiptare e Prizrenit (1878-1881). Tiran: Toena.

  Frashri, M. (1997) Kthimi i Mitat Frashrit. Tiran: Phoenix.

  Frashri, S. (2000) Kush e prish paqen n Ballkan: Publicistika e Sami
  Frashrit turqisht. Pej: Dukagjini.

  Hoti, U. (1996) Filozofia politike e shtjes shqiptare. Prishtin.

  Kabashi, B. & Baleta, A. (2005) Vetm nacionalizmi e shpton kombin
  shqiptar. Tiran: Rimkmbja.

  Lazar, N. C. (2006) "Must Exceptionalism Prove the rule? An Angle on
  Emergency Government in the History of Political Thought". Politics &
  Society, 34 (2): 245-275.

  Malcolm, N. (1998) Kosovo: A Short History. New York: New York University
  Press.

  Myzyri, H. (red.). (1994) Historia e popullit shqiptar. Tiran: Shtpia
  Botuese e Librit Shkollor.

  Omari, L. & Luarasi, A. (red.). (1997) Historia e shtetit dhe e s drejts.
  Tiran: Luarasi.

  Pollo, S. & Pulaha, S. (red.). (1978) Akte t Rilindjes Kombtare Shqiptare
  1878-1912. Tiran: Instituti i Historis i Akademis s Shkencave t RPS t
  Shqipris.

  Qosja, R. (2006) "Identiteti shqiptar dhe identiteti kosovar". Gazeta
  Korrieri. Tiran, 07.02.2006.

  Schmitt, C. (1996) The Concept of the Political. Chicago, London: The
  University of Chicago Press.

  Schmitt, C. (2005) Political Theology: Four Chapters on the Concept of the
  Sovereignty. Chicago, London: The University of Chicago Press.

  Skndi, S. (2000) Zgjimi kombtar shqiptar 1978-1912. Tiran: Phoenix &
  Shtpia e Librit dhe e Komunikimit.

  Slomp, G. (2005) "The Theory of the Partisan: Carl Schmitt's Neglected
  Legacy". History of Political Thought, 26 (3): 502-519.

  Shpuza, G. (2000) Kuvendime pr historin kombtare. Tiran: Dituria.

  Valk, F. V. (2002) "Decisions, Decisions: Carl Schmitt on Friends and
  Political Will". Rockfeller College Review, 1 (2): 38-52.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,524
  Postimet n Bllog
  3
  Karl Shmiti n esen Koncepti i politiks shkruan se kategorit themelore
  politike jan "miku" dhe "armiku" dhe thelbi i sjelljes politike t nj
  kolektivi njerzor sht dallimi midis miqve dhe armiqve (Schmitt, 1996:
  26).
  Nuk e kisha degjuar ndonjehere qe politika perkufizohet nga "miq" dhe "armiq" dhe mendoja se politika ne demokraci eshte vetem perfaqesimi i interesave te shumices i shprehur me anen e votes se lire. Kurse ne arenen nderkombetare, politika e jashtme e nje shteti eshte e diktuar ne menyre te drejtperdrejte nga politika e brendshme e tij. Perseri, jane interesat e asaj shumices demokratike qe imponojne jo vetem politikat e brendshme por edhe politikat e jashtme. Dhe per vende te vegjel si Shqiperia, prioritetet e politikes se jashtme jane vetem arritja e objektivave te politikes se brendshme.

  Ata qe e perkufizojne politiken me dashurine dhe urrejtjen e miqve dhe armiqve jane ata njerez qe nuk arrijne te shohin apo vleresojne sic duhet lirine e individit ne nje shoqeri demokratike. Dhe ne menyre gati te pandergjegjshme, ata nuk respektojne as verdiktin e shumices se shprehur me vote pasi mund te bier ndesh me bindjet e tyre personale.

  Perkufizimi i mesiperm i shkon per shtat vetem politikes se rregjimit komunist ne Shqiperi ku per te perligjur izolimin total te vendit, nje njeri sadist si Enver Hoxha injektonte urrejtjen per "armikun imagjinar te popullit" edhe ne mendjet e foshnjave ne barkun e nenes. Dhe breza te tere shqiptaresh u rriten me ate "politiken e urrejtjes" per gjithcka jo-shqiptare.

  Lidhja e Prizrenit si shfaqje e kombit shqiptar
  Nese Lidhja e Prizrenit eshte datelindja e kombit shqiptar, atehere shqiptaret jane nje popull me nje vetedije kombetare 1 shekullore, nje popull i vonuar ne cdo aspekt te jetes. Pa harruar, qe Lidhja e Prizrenit nuk ishte nje nisme e ndermare nga vete shqiptaret, ishte nje nisme e sulltanit te perandorise turke per ti perdorur shqiptaret si koka turku ne mbrojtje te kompaktesise se territoreve te perandorise otomane te kercenuara nga fqinjet malazeze, serbe dhe austriake. Nese Lidhja e Prizrenit mori nje karakter kombetar, kjo eshte mbase per merite absolute te Abdyl Frasherit qe frymen otomane e zevendesoi me frymen kombetare te ketij kuvendi.

  Per mua kombi lindi ne 2 mars 1444 ne Lezhe, ne ate qe njihet ne historine shqiptare si Beselidhja e Lezhes. Eshte mbase hera e pare ne histori qe fiset shqiptare bashkohen se bashku dhe ngrihen mbi interesat e ngushta fisnore per nje interes te perbashket si popull e si komb: mbrojtjen e LIRISE se tyre si popull me nje tradite te lashte.

  Vetem Haxhi Qamilet si Baleta, dhe ata qe u pelqen te citojne ata, u pelqen te anashkalojne mesjeten shqiptare per te perligjur nje "identitet ndryshe" nje identitet te ngritur nga hici, nje identitet qe per ta fillon ne fund te shekullit te XIX dhe jo qe ne shekullin e XV. Keta jane ata qe cdo 28 nentor nuk festojne as lirine dhe as mesazhin e vazhdimesise qe ai flamur dhe ajo dite percjellin per te gjithe brezat e shqiptareve.

  A jan shqiptart subjekt politik?
  Pyetja e duhur qe duhet te besh per kohen qe jetojme eshte: A jane shqiptaret te lire? A-ja e interesave kombetare te cdo populli eshte liria. Asgje nuk eshte me e shenjte se ajo dhe te gjitha te mirat e tjera jane derivat i saj.

  Mua me kenaqet shpirti kur shoh se shqiptaret sot jane me te lire se kurre ndonjehere tjeter ne historine e tyre dhe e ardhmja premton akoma me shume qe kjo liri te hedhi rrenje ne jeten shqiptare dhe te ridimensionoje cdo aspekt te jetes se shqiptareve dhe popullit shqiptar si nje te tere.

  Ata qe e vene theksin tek "politika" jane ata qe lundrojne kundra-rrymes natyrale te nje populli. Dhe rrymen natyrale te rrjedhes se lumit te nje populli e dikton po liria. Liria per kete kategori njerezish eshte e frikshme pasi ate qe e mbjell dhuna, e shkaterron liria. E pare ne kete aspekt, "politika" per ta nenkupton nje filtrim apo frenim te lirise.

  Ata qe kane nje etje te pashuar per njohjen e historise se shkuar te popullit shqiptar, ndjejne nje mirenjohje te thelle shpirterore per ate lirine e fituar qe ne po trashegojme sot fale sakrificave te qindra brezave para nesh.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 09-01-2007 m 13:57

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e saimiri-uk
  Antarsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  41
  Postime
  250
  Sabri, temat ne mendimin tim sa me shkurt pasi njerzit merziten nga gjatesia e shkrimit,
  Nga informacionet e mija e ardhmja e Shqiperise eshte integrimi ne Bashkimin Europian. Tani, Europa dihet qe ka problemet e veta me vendet anetare, si komunikimi, kushtetuta etj etj. BE eshte ne rritje, zhvillim e ndryshim konstant, kur ne te ardhmen nuk ka redesi se cfare gjuhe flet e flamur ngre. Kufinjte do hapen qe njerzit te levizin te lire dhe punojne kudo. Rendesi ka aftesia per te mirekuptuar dhe jetuar paqerisht me te gjitha kombet dhe rracat njerezore.
  Per sa i perket armiqve te Shqiperise ata nuk mund te bejne asgje pa ndihmen tone.
  E kemi te qarte se cfare duhet ne Shqiperi? Kemi rene dakort per pika te ndryshme rreth jetes ne Shqiperi? A ka nje institut mbareshqiptar per koordinimin e shkencave albanologjike? A ka nje qender per studimet strategjike shqiptare mbarekombetare? A e kane te qarte shqiptaret ne cdo ane kufitare se cfare kerkohet nga ata? A kerkojne shqiptaret llogari apo te mbajne dike pergjegjes? A jemi te korruptuar si komb? E kemi qejf me marre dhe dhane rryshfete? A i tallim/diskriminojme njerezit te tjere, te semuret mendore ose fizik, te rinj si pa pervoje e te vjeter pse te thyer?
  A i bejme ne pyetje dhe kerkojme llogari si votues konkurenteve te ndryshem politik? A votojme per kandidatin me te mire? apo votojme per filanin se eshte miku, kushuriri, i njohuri yne ose i filanit e na nxihet faqja po te mos votojme per ta.
  Nuk jam i sigurte qe eshte bere ndonje pune serioze per pyetjet e lartpermendura. Ne mendimin tim brezi i ri qe po del eshte brez palidhje.
  Me sa kam vene re Iliri e ka zhvilluar shume idene qe "te miren e te keqen ta kerkojme tek vetja" qe nuk eshte gje e keqe.
  Mendohuni dhe reflektohuni!
  Ndryshuar pr her t fundit nga saimiri-uk : 10-01-2007 m 04:50

Tema t Ngjashme

 1. Bekoi armiqt e mi, o Zot
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 10-05-2007, 18:17
 2. Shkaqet e mjerimit t Shqipris
  Nga Iceberg n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:56
 3. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22
 4. Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-05-2003, 17:04
 5. Akuza ndaj kryebashkiakut Rama
  Nga Vinny_T n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 426
  Postimi i Fundit: 11-05-2003, 16:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •