Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
 1. #1
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Antarsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412

  10 librat m t bukur t Letrsis Shqipe

  Po jetojme ne kohen e perpilimit te listave nga me te ndryshmet sidomos per librat dhe filmat me te mire si ne rangun kombetar edhe ate boteror, ndaj edhe une desha te hapja nje teme per 10 librat me te mire te Letersise Shqipe. Kriteri i vetem qe do doja do ishte vlera artistike e librit po e kuptoj qe do perpdoren edhe kritere te tjera si p.sh rizgjimi i ndjenjes kombetare qe eshte prevalent ne lista te tilla.

  Lista ime:
  1. "Lahuta e Malcis" - Gjergj Fishta
  2. "Vargjet e Lira" - Migjeni
  3. "Vallja e Yjeve" - Lasgush Poradeci
  4. "Gjenerali i Ushtrise se Vdkur" - Ismail Kadare
  5. "Kngt e Milosaos" - Jeronim De Rada
  6. "Baba Tomorri" - Cajupi
  7. "Nepunesi i Pallati te Endrrave" - Ismail Kadare
  8. "Historia e Sknderbeut" - Fan Noli
  9. "Bageti e Bujqesia" - Naim Frasheri
  10. "Nata e Ustiks" - Petro Marko
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 2. #2
  "historia e skenderbeut" e nolit nuk ka ndonje pretendim per te qene veper artistike. Lista e 10 librave me te mire pa tjeter qe duyhet te perfshije se paku disa lirike te medhenj si Mjeda, Serembe, dhe nuk mund te lihen pa perfshire veprat e camajt.
  leterisa shqipe do te ishte shume e varfer nese nuk do te perfshihej Koliqi qe pranohet nga te gjithe si estet i jashtezakonshem, kuteli me "tat tanushi" dhe autoret kosovare, sidomos Enver Gjergjeku. Petro Marko eshte temrresiht naiv. lete ngishtojme krtierin dhe le te leme vetem veprat irike, qofshin ne proze qofshin ne poezi, mbasi ato tek e fundit perbejne letersi te vertete.
  tung

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Bageti e Bujqesi , per mua esht ene vend te pare pastaj vjen tjerat.
  Sui generis

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  Pas romaneve te kadarese nga te cilat nuk di ke te vecoj me pare...do rreshtoja
  "I humburi" Fatos Kongoli

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e pellumbi
  Antarsuar
  30-04-2005
  Mosha
  41
  Postime
  320
  Lahuta e Malsise per mua eshte me i mire.
  pastaj ka shume te tjere por ja qe nuk kam kohe ti permend!
  Nese ajo qe do te thuash nuk eshte me e mire se heshtja atehere me mire hesht.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  90
  dosja H
  nata e Ustikes
  keshtjella
  cufo me bubin kacurrel

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  "Gremina e dashuris"**
  "perseri ne kemb"**
  "Tri ngjyrat e kohes" kryeveper*****
  "Hasta La Vista"***
  "Te Munduarit "**
  "Kur qeshe tere qyteti'***
  "Shkelqimi dhe renja e shokut Zulo"***
  etj....

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  90
  tri ngjyrat e kohes eshte nga autor shqiptar? e kisha harru komplet.

 9. #9
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Antarsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Citim Postuar m par nga martin_iden2001
  "historia e skenderbeut" e nolit nuk ka ndonje pretendim per te qene veper artistike. Lista e 10 librave me te mire pa tjeter qe duyhet te perfshije se paku disa lirike te medhenj si Mjeda, Serembe, dhe nuk mund te lihen pa perfshire veprat e camajt.
  leterisa shqipe do te ishte shume e varfer nese nuk do te perfshihej Koliqi qe pranohet nga te gjithe si estet i jashtezakonshem, kuteli me "tat tanushi" dhe autoret kosovare, sidomos Enver Gjergjeku. Petro Marko eshte temrresiht naiv. lete ngishtojme krtierin dhe le te leme vetem veprat irike, qofshin ne proze qofshin ne poezi, mbasi ato tek e fundit perbejne letersi te vertete.
  tung
  Per "Historine e Skenderbeut" e pranoj qe deri diku nuk ka vlera artistike po u perpoqa te perfshija zhanre te ndryshme te letersise jo vetem lirik/proze. Mjeda e Serembe besoj se jane perfaqesuar nga De Rada e Cajupi.

  Une doja te perfshija libra qe futen nje rryme te re ne letersine Shqipe, nuk kisha nder mend shkrimtare ndaj edhe nuk perfshiva Koliqin, Konicen apo Kutelin pasi nuk mendoj se kane vepra te rangut te librave qe kam futur ne liste. Shkrimtare qe do kisha qejf te perfshija jane edhe Kasem Trebeshina e Martin Camaj po i njejti problem me doli si me te tre shkrimtaret e lartepermendur.

  Lista e ribere (ne paranteza kam arsyen pse):
  1. "Meshari" - Gjon Buzuku (libri i pare ne gjuhen Shqipe)
  2. "Kngt e Milosaos" - Jeronim De Rada (romantiku i pare Shqiptar)
  3. "Bageti e Bujqesia" - Naim Frasheri (rilindasi i pare)
  4. "Shqipria 'ka qen, 'sht e do t bhet" - Sami Frasheri (manifesti i Shqiperise se re)
  5. "Lahuta e Malcis" - Gjergj Fishta (eposi yne i madh)
  6. "Vargjet e Lira" - Migjeni (poeti i madh i "masave pa gjuhe")
  7. "Katermbedhjete vjec dhenderr" - Cajupi (komedia me e madhe Shqiptare)
  8. "Vallja e Yjeve" - Lasgush Poradeci (litiku enderrimtar)
  9. "Gjenerali i Ushtrise se Vdekur" - Ismail Kadare (novelisti me i madh)
  10. "Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo" - Dritero Agolli (satira me e goditur ndaj rregjimit komunist - flm Kreksit)
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Mbase gaboj, por mendimi tim do ishte per me shume se dhjete libra, pasi me te vertete mund te perfshihen dhe vlera te tjera jo vetem te te njejtit rang, por ndofta dhe me te mira se ndonje e perfshire me lart. Respekt mondishall

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-08-2007
  Postime
  192
  plotesisht dakort me tulipanin e zi, vetem se fan noli duhet te jete patjeter ne dhjeteshe.(shkrimtar , historian dhe perkthyes,... gjenial)

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Ismail Kadare
  Prilli i thyer (roman)

  Fatos Kongoli
  Lkura e qenit (roman)

  Anton Pashku
  OH (roman)

  Ali Podrimja
  Lum Lumi (poezi)

  Sterio Spasse
  Pse? (roman)

  Azem Shkreli
  Knga e hutinit (poezi)

  Dritro Agolli
  Trndafili n got (roman)

  Zejnullah Rrahmani
  Zanoret e humbura (roman i prroit t ndrdies)

  Rexhep Qosja
  Vdekja m vjen prej syve t till (roman)

  Rexhep Qosja
  Panteoni i rralluar (kritik dhe ese)

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Kristiano
  Antarsuar
  15-01-2007
  Vendndodhja
  Lezhe
  Mosha
  36
  Postime
  476
  Kadare
  Dimri i madh
  Kronike ne gur
  Gjenerali i ushtrise se vdekur

  Petro Marko
  Nata e ustikes

  Migjeni
  Vargjet e lira

  Rudina Xhunga
  Preja e njemartese te lodhur

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  ne vend te pare..nuku diskutonet.. eshte

  Lahuta e Malcise.. e At Gjergj Fishtes..

  vend te dyte te trete te katert nuk ka.. pra mbeten bosh..

  pastaj vijne ca..tjere..

  diku nga vendi 8 ose i 12 eshte ..Shoku Zylo i Agollit..

  plotsimet do i benj nje here tjater..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 10-11-2007 m 11:26

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Kam vrejtur se ketu disa antar ose nuke duajne ta kujtojne literaturen e atehershme apo ndoshta shumica jane te rinje dhe vertete atyre romaneve te famshme iu kane humbur gjurmet...

  Si; Llja e Kujtimit,
  Gremina e dashuris....
  Perseri ne Kembe...
  Njeriu me Top etj etj...

  Pse te mos ti permendim edhe keta tituj qe dikur ne ato kohera na kane knaqur shpirtin ?

 16. #16
  Dakord me Kreksin.

  Une do veoja shume edhe " Fshati midis Ujerave" nga Kole Jakova, nje kryeveper, dhe "Lumi i vdekur!" nga Xoxe
  Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  37
  Postime
  1,151
  Pershendetje dhe komplimente per temen.
  Per mua
  Nr. 1 eshte: Sami Frashri dhe
  Nr.2 Ismail Kadare

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Antarsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Eshte e veshtire te percaktosh ne 10 libra majat e Letersise Shqipe........

  Kadare..... Hamleti, princ i veshtire, sprove.
  K.Trebeshina Fshati mbi shtate kodrina, roman
  A.Pashku....Kulla, tregimi simbolik qe i hapin rrugen letersise se re
  N.Frasheri.....Bukuria,Historia e Skenderbeut....Poezi,poeme
  A.Shkreli....Bibla e heshtjes..poezi
  R.Qosja......Panteoni i rralluar.......kritike, esse
  M.Camaj....Endrra e gjarprit,(kerkoj ndjese nese titulli nuk eshte korrekt)
  P.Marko....Nata e Ustikes, roman
  V.Zhiti....Thesaret e frikes....poezi, Ne dyert e ferrit, burgologji, roman
  A.Podrimja.....(ne vecanti cikli) Lum Lumi....
  Por keto kane vlera letrare universale, ku kemi te bejmeme nje letersi tekultivuar dhe te shijueshme per te gjithe.Mes ketyre vprave nuk mund te te leme klasiket shqiptar si J.De Rada,Fishta,Konica, Koliqi, Noli, Mjeda, Migjeni...etj qe mbartin njekohesisht historine dhe kulturen letrare...e deri tek bashkekohesit qe mbeten pa permendur.
  Ketu dhashe vetem nje mundesi, pasi letersia eshte magjike ne 80 % te saj, perjashti botmiet pa kriter dhe ideologjizimet e letersise se realizmit.
  PER MUA ISHTE E VESHTIRE TE NDAJA 10 NGA MJESHTRIT E FJALES.
  Kerkoj shelbim per mekatin qe kam bere.......

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Kam vrejtur se ketu disa antar ose nuke duajne ta kujtojne literaturen e atehershme apo ndoshta shumica jane te rinje dhe vertete atyre romaneve te famshme iu kane humbur gjurmet...

  Si; Llja e Kujtimit,
  Gremina e dashuris....
  Perseri ne Kembe...
  Njeriu me Top etj etj...

  Pse te mos ti permendim edhe keta tituj qe dikur ne ato kohera na kane knaqur shpirtin ?
  po sipas njerit edhe literatura....
  gremin e kam lexu e kam qajt me te ...se di pse....
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-05-2008
  Postime
  1
  tgjitha kto vepra shum tmira

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Prgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 3. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •