Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 39 prej 39
 1. #21
  student Maska e besarti
  Antarsuar
  17-03-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  80
  Do me behej qejfi nese vazhdoni te preferoni romane te bukura, romane qe u kane lene pershtypje nga shkrimtaret shqiptare. Duke filluar nga rilindasit e deri tani. Dua ta bej nje liste, qe kur te shkoj ne pushime te kem mundesi me i ble dhe me i mare me veti.

  Sebashku mundemi te bejme edhe nje liste:

  100 romanet me te mira/bukura te letersise shqiptare.

  Ju pershendes
  Nese rrezikon mund te humbesh, por nese nuk rrezikon ke humbur gjithsesi!

 2. #22
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184
  Renditja ime eshte kjo:

  1 Lahuta e Malcise, Fishta
  2 Cikli Bukuria i Naimit
  3 Gjenerali i ushtrise vdekur,Kadare
  4 Albumi i Nolit
  5 Poezi Lasgush Poradeci (Permbledhja)
  6 Lekura e qenit ,Kongoli
  7 Arka e djallit , Agolli
  8 Baba Tomorri , Cajupi
  9 Kanga e verrinit , Camaj
  10 Rrno per me tregue, At Zef Pllumi

  Renditja nuk eshte bere sipas rendesise se cdo vepre por thjesht nje renditje rastesore.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 3. #23
  1.Fshati midis ujerave (ti heqesh pak dashurine per komunistet,eshte kryevepra e humorit shqiptar )
  2.Tri ngjyrat e kohes
  3.Skenderbeu (Sabri Godo)
  per te tjeret do shkruaj nje here tjeter.
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 4. #24
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  medaur bravo, !
  FSHATI MIDIS UJRAVE I PARI DHE PIK!

  Pastaj:
  " E nesermja e nj gruaje"
  " Komisari memo"
  "ARKA E DJALLIT"( Sherif Abeceja me Cute babulen).
  " Gjenerali i ushtris s vdekur" ( kadareja m von s'ka shkruar ndonj roman q e tejkalon kt".

  " TOKA E PRGJAKUR"
  " MALSORJA"
  " BARDHA E TEMALIT" - si ma i pari roman.
  P.S.
  Kur lexojm nj libr gjithsecili nga ne kemi shijet tona kshtu q shijet nuk diskutohen!
  MUa m ka plyer edhe
  " Shembja e idhujve"
  " Midis dy kohve"
  " Para Agimit"
  " Debatiku".
  " Picimuli"
  " Posta e Porositur"
  A shum m plqen edhe sot:
  " LUxhet e verdha".
  ( Libr pr fmij por un m t parin libr q e kam lexuar e q m ka plqyer kan qen pikrisht librat pr fmij!
  Sikur librat opr fmij t mos m kishin plqyer n fillim me siguri m von s'do t'i lexoja as ato pr t rritur!

 5. #25
  student Maska e besarti
  Antarsuar
  17-03-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  80
  Sic duket lista vetem shtohet!

  Fshati midis ujrave nga Kole Jakova, me kujtohet si sot kur e kam lexuar kete roman (tri pjeset) gjate pushimit veror ne klasen e shtate (vere 1995). Aventurat e Preng Sherrit, disa fragmente ende me kujtohen. E di qe me pyetke nena, pse po qeshesh duke lexuar? E kam kerkuar kete roman me e ble ne cdo librari te Kosove (Peje, Prishtine dhe Gjakove) por askund se kam gjetuar. Kam deshire me e lexuar perseri, por ndoshta kur te shkoj ne Shqiperi, ndoshta e gjej... Nese keni ndonje ide, me tregoni!

  Faleminderit per propozimet, vetem vazhdoni.

  Luxhet e verdha - edhepse ka qene lektyre shkollore, edhe une ende e dua... jo vetem ate, por edhe "Shpella e pirateve" ka qene nje lektyre shum e bukur!

  PS: ndoshta s'do te ishte keq, nese e shkruani (nese e dini) edhe emrin e shkrimtarit
  Ndryshuar pr her t fundit nga besarti : 02-06-2009 m 16:29
  Nese rrezikon mund te humbesh, por nese nuk rrezikon ke humbur gjithsesi!

 6. #26
  Andi Ballshi
  Antarsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  118
  Edhe per romanet Lulja e Kujtimit e Gremina e dashuris.... Mendoj se lexuesi e ka shume me vend. Ato jane romane qe kur nuk duhet te largohen nga "menyja shqiptare" Nuk di se a jane ne planprogramet e sotme! Nese jo, mendoj se duhet te kthehen.. Jasne romane qe lexohem me nje fryme, si thuhet. Edhe "Sikur te isha djale" duhet te jete ne tryezen e lexuesve te rinj. Andi

 7. #27
  Spretendoj te bej listen e me te mireve sepse kam lexuar shume pak libra te autorve shqiptare..fatkeqsisht.Kur duhet ti lexoja, sme terhiqnin e ilexoja nga detyrimi ato qe lexoja, tani qe dua ti lexoj disa autore patjeter, s gjej kohen e duhur..Gjthsesi nga ato qe kam lexuar do te vecoja
  `Lumi i vdekur` J.Xoxa
  `Vepra` F.Konica
  thuajse te gjithe librat e Kadarese qe kam mundur te lexoj..`Spiritus`,`Hija, shenimet e nje kineasti te deshtuar`, `kronike mbi gur`, `eskili ky humbes imadh`, `gjenerali i ushtrise se vdekur`, `autobiografia e popullit ne vargje` (ky DUHET lexuar), triologjia...spo ipermend dhe vecanerisht poezite...Sdo kete dot me shqipja poezi aq te bukura sa `Kristal ` `Mall`
  `Vepra te zgjedhura` F.S.Noli
  `Vepra` MIGJENI...I adhuroj prozat e tij
  `shkelqimi dhe renia e shokut Zylo` D .Agolli
  `Dreri i trotuarve` e `Rekuiem` D.Culi
  Pastaj dhe nja dy romane jo shum te njohura po qe ikam lexuar me qejf.. `Sikur te isha djale` H.Stermilli e `Shkelqimi i rreme` Dh.Bozdo

  `
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 8. #28
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601
  Koha e njeriut-Sabri Godo....
  Edhe engjelli edhe djalli jane brenda te i gjalli-H.B
  lg

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,281
  Tem e mir. T flitet pr librin, kjo po m plqen shum, n kt koh kur thuhet se ka rn interesimi pr librin. Mir q propozoni libra e shkrimtar pr dhjetshen e par e pr dhjetshe t tjera. Mbase do t ishte mir q lexuesit t sjellin ktu edhe fragmente t zgjedhura nga librat e lexuar.
  Edhe un merrem me librin-shkruaj libra, anipse nuk bj shum zhurm me to e pr to. Ju njoftoj se n vitin 1996 kam botuar librin e par me vjersha pr fmij, n vitin 2005, librin e dyt me vjersha pr fmij, m 2009 botova librin me vjersha n baz t anekdotave t Nastradinit dhe gjat ksaj jave botova librin me 205 mahi origjinale.
  Un ju prshndes t gjithve dhe ju dshiroj lexim t kndshm dhe komentim t veprave t zgjedhura.

 10. #30
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Antarsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  "Lumi i vdekur" nga Jakov Xoxa

  "Mergata e qyqeve" nga Nasho Jorgaqi

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  kosov
  Postime
  8
  Pershndetje! Edhe mu me pelqen tlezoj kam lezu disa nga kto qe jan cekur ktu! Po nje Ro man jam tu e kerku nuk mund ta gjej? Esht -I martuar i Perjetshem- nuk mkujtohet autori? libri i hundit qe kam lezu esht Folea Tragjike e Dashuris.

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Postime
  110
  Vetem vazhdoni qe te beni kesi lista.

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  41
  Postime
  1,545
  Citim Postuar m par nga Tulipani Zi Lexo Postimin
  Per "Historine e Skenderbeut" e pranoj qe deri diku nuk ka vlera artistike po u perpoqa te perfshija zhanre te ndryshme te letersise jo vetem lirik/proze. Mjeda e Serembe besoj se jane perfaqesuar nga De Rada e Cajupi.

  Une doja te perfshija libra qe futen nje rryme te re ne letersine Shqipe, nuk kisha nder mend shkrimtare ndaj edhe nuk perfshiva Koliqin, Konicen apo Kutelin pasi nuk mendoj se kane vepra te rangut te librave qe kam futur ne liste. Shkrimtare qe do kisha qejf te perfshija jane edhe Kasem Trebeshina e Martin Camaj po i njejti problem me doli si me te tre shkrimtaret e lartepermendur.

  Lista e ribere (ne paranteza kam arsyen pse):
  1. "Meshari" - Gjon Buzuku (libri i pare ne gjuhen Shqipe)
  2. "Kngt e Milosaos" - Jeronim De Rada (romantiku i pare Shqiptar)
  3. "Bageti e Bujqesia" - Naim Frasheri (rilindasi i pare)
  4. "Shqipria 'ka qen, 'sht e do t bhet" - Sami Frasheri (manifesti i Shqiperise se re)
  5. "Lahuta e Malcis" - Gjergj Fishta (eposi yne i madh)
  6. "Vargjet e Lira" - Migjeni (poeti i madh i "masave pa gjuhe")
  7. "Katermbedhjete vjec dhenderr" - Cajupi (komedia me e madhe Shqiptare)
  8. "Vallja e Yjeve" - Lasgush Poradeci (litiku enderrimtar)
  9. "Gjenerali i Ushtrise se Vdekur" - Ismail Kadare (novelisti me i madh)
  10. "Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo" - Dritero Agolli (satira me e goditur ndaj rregjimit komunist - flm Kreksit)
  Keta dy te fundit e ke prishur fare , cfare vlere letersike ka ghenerali i ushtrise se vdekur , apo shkelqimi dhe renia e shokut zylo?
  qe te dy si shkrimtar kane qene kot fare , po mund te perjashtoj pak ismail kadaren , por gjithsesi te dy keta ishin sahan lepires dhe qylaxhinj te kohes se monizmit dhe kur ismail kadare tha per emigrantet e viteve 90 qe ikin ne greqi e itali , qe keta jane jashteqitja e kombit , nuk me pelqeu fare , por me vone ai vet emigroi ne france dhe e kam degjuar ne shume intervista ismail kadare dhe ku dramaturg i madh dhe njeri letrave i shkon per shtat te mos jete patriot dhe ne mbrojtje te bashkekombaseve te vet .


  romani i pare shqiptar ka qene BARDHA E TEMALIT , E PASHKO VASES , DHE KETE DUHET TE VINI JO ZULO LESHIN

 14. #34
  Pajtohem me listen e trysilit kur e ka vene romanin e Sterjo Spases " Nga jeta ne jete - PSE" dhe te Rexhep Qosjes, jane vertete romane qe duhen te lavderohen.

  Une them qe eshte veshtire ta zgjedhim nje liste perfundimtare qofte ajo edhe nga letraret me te medhenje nese ishte kerkuar. Sepse secili i ka mendimet e veta dhe ne baze te mbresave qe i lene romanet aty edhe i citon, mirepo dikush edhe s'i ka lexuar, s'mund te flas edhe shume per to.

  Pra edhe une pajtohem deri diku me ate listen mirepo vetem i kisha cekur edhe disa romane te cilat edhe nese nuk do benin pjese ne ate liste jane vertete te romane per ate qe ka mendje me lexu, si p.sh:

  Sterjo Spase - "Nga Jeta ne Jete - Pse?!"


  Jakov Xoxa - "Lumi i Vdekur" - (te gjitha pjeset)

  Rexhep Qosja - "Vdekja me vjen prej syve te tille"

  Nazmi Rrahmani - "Rruga e shtepise time"

  Sami Frasheri - "Historia e Skenderbeut cka qene, c'eshte e c'do te behet", etj....

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Ver
  Antarsuar
  23-07-2008
  Postime
  117
  Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo - D. Agolli
  Sikur t'isha djal - H. Stermilli
  14 vjec dhender - A. Z. Cajupi
  Vjeshta e Xheladin Beut - M. Kuteli
  Doktor Gjilpera - F. Konica
  Dreri i trotuareve - D. Culi
  E ardhmja e nje gruaje - D. Xhuvani
  Tregime mbi kujtimet e femijerise - D. Shuteriqi
  Lumi i vdekur - J. Xoxa
  Lulja e kujtimit -

  etj.

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2008
  Postime
  171

  Pr: 10 librat m t bukur t Letrsis Shqipe

  Nuk po bej krahasim me shkrimtaret e Rilindjes sone, pasi qe ata e kane vendin shume te merituar ne letersi por po filloj nga koha e pas luftes II Boterore:
  1. Mitrush Kuteli (Dhimiter Pasko)
  2. Kole Jakova
  3. Dhimiter Shuteriqi
  4. Dritero Agolli
  5. Fatos Arapi
  6. Fatos Kongoli
  7. Ismail Kadare
  8.Petro Marko
  9.Sterjo Spasse
  10.Jakov Xoxa......lavdi u qofte per jete!

 17. #37

  Pr: 10 librat m t bukur t Letrsis Shqipe

  meduar a ki hala qata fshti midis ujrave

 18. #38

  Pr: 10 librat m t bukur t Letrsis Shqipe

  Nuk mund te lihet pa u futur ne liste vigani Shembja e Idhujve nga Skender Drini.

  Per mua eshte nje nga romanet me te arrire te letersise shqiptare.

 19. #39

  Pr: 10 librat m t bukur t Letrsis Shqipe

  "Lahuta e Malcis " per mua eshte kryeveper . Por me pelqejne shume shkrimet e Migjenit dhe Kadarese .

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Prgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 3. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •