Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Freestyler Maska e auiu
  Anėtarėsuar
  04-09-2004
  Vendndodhja
  Korce
  Postime
  181
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 3 herė nė 1 postim

  Ese filozofike!

  Pershendetje.
  Kam per te bere nje ESE filozofike me teme=
  Gjuha i paraprin mendimit apo...
  Nqs mund te me ndiģihmoni me ndonje ide jeni te lutur te shkruani.
  Ju faleminderit!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e xhypkuderjanit
  Anėtarėsuar
  21-06-2006
  Vendndodhja
  mal te dejes komshi me ariun
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  te c'far doshme.
  DEJANASI

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Dorėshkrimi i Njeriut

  Kur bėhet fjalė pėr jetėn e tij, Njeriu (si individ), edhe ai mė i fuqishmi dhe mė i pasuri, edhe ai mė i guximshmi dhe mė i menēuri, nuk ėshtė autor i plotė i saj (i jetės pra). Para sė gjithash, ai s`ka aspak gisht nė vetė krijimin e tij, i cili mund tė jetė i gjithfarshėm: i vullnetshėm, i rastėsishėm, fryt i dashurisė, trill i momentit, rezultat i njė dehjeje, i qėllimeve tė mira a tė kėqija. Kush e di kėtė.
  Pastaj pas jetės, rrjedhės sė saj, jeta ofron shumė mundėsi dhe Njeriu, asnjėherė (sepse kjo, realisht, ėshtė e pamundur), s`ėshtė nė gjendje tė reagojė ashtu si duhet ndaj ofertave tė jetės. Prandaj, ai kurrė nuk ėshtė autorė i mirėfilltė i jetės sė vet. Ndodh, madje, qė njeriu ta kalojė gjithė jetėn duke marrė vetėm dy-tri vendime tė veēanta pėr vete.
  Autorėsia absolute e Njeriut lidhet jo me jetėn, por me vdekjen. Dhe, kjo mund tė shprehet nė dy mėnyra. Sė pari, me vrasjen e njė njeriu tjetėr. Ai, pra, ėshtė autor i plotė i vdekjes sė Njeriut tjetėr. Sė dyti, autorėsia absolute vjen nė shprehje pėrmes vetėvrasjes. Njeriu vendos pėr vetveten, nė mėnyrė tė plotė, kur shuan jetėn e vet.
  Nė njė mėnyrė, ai pėrmes vetėvrasjes, mėdyshė supremacinė hyjnore ndaj jetės, si autor i saj (Zoti e ka bėrė Njeriun, apo jo). Pėr kėtė shkak, vetėvrasja ndalohet rreptėsishtė nė religjionet monoteiste.

  Marrė nga libri “Ēast i amshueshėm” tė autorit Blerim Shala
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-11-2016
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Ese filozofike!

  Po un kam besim te reforma n drejtesi

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Ese filozofike!

  Besim, eshte mire te kesh se dukesh edhe si optimist,por jo per tu vene presion qe te nxitoni por shpresoj qe ky besim te jete brenda kesaj jete.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Ese filozofike!

  Besimi pa baza eshte demagogji! Kush te siguron ty se Zoti apo Gjermani do te beje reforme ne drejtesi me ane te agjenteve apo politikaneve te tij! Qe na denon e dime dhe i heqim kapellen!

  Gjuha eshte zhurme qe vjen nga jashte qenies kurse mendimi ne asnje lloj gjuhe eshte e verteta! per kete lindi meditimi apo dialektika e gjuhes mendore apo zhurmave te amplifikuara qe quhen argumenta!

Tema tė Ngjashme

 1. Libra filozofike, psikologjik
  Nga imprint nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 30-10-2015, 17:35
 2. ...Mendime Filozofike...
  Nga xixe xixellonja nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 173
  Postimi i Fundit: 20-12-2011, 16:03
 3. ndihme per nje ese filozofike plz...
  Nga mina711 nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-04-2009, 07:50
 4. Pytje Filozofike?
  Nga nolinoli nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-02-2009, 16:31
 5. Mendime Filozofike
  Nga Estella nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 21-05-2003, 18:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •