Close
Faqja 11 prej 15 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 287
  1. #201
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Styx Lexo Postimin
    Sigurisht, po te ishte bir turku fushali dhe jo Suliot e Pirat.

    Kreksi, gjete gje ndonje mal ne Karaburunin turk, pa kete te Shqiperise e njoh me mire se shume te tjere.

    Pri-LTN di gje pse quhen "rruge te bardha" ato rrymat dhe jo te themi te zeza?

    Di ndonjeri c'do te thote Karavasta (laguna pelikaneve)?
    Po he mor, c'te poll mendja?! Zbarkoi ne Otranto e? Ishte Suliot e?
    Jo mor, ishte chatist ne Fsh! :')

    -He Styxo, ta bejme temen pak me pikante pa sjellur tjera vitzkla:

    Lindja e diellit nga malet e Shqiperise prej Kepit te Otrantos, Salento (Itali)
    ----------
    Pamje nga gadishulli me i madh ne vend, Karaburuni (Vlore, Shiqpni)
    ----------

    Harta e bregdetit te Vlores ("Bahrie" - Piri Reis, 1521)

    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #202
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    This is the largest marine cave in the country, 30 m long, 10-15 m high and 9.5 m wide. The entrance to the cave is at sea level, where water depth reaches 10 metres. Its position makes it possible for boats to take shelter there. Haxhi Aliu and his son took shelter there with their two boats in the 18th century. For a period of time he used the cave as a base from where he attacked English, Venetian and French warships.
    ...se mos po i bejne keq Turqise.

    Ky far Haxhi Alia spaska qene nga burrat e mire, gjaku i Eneut i qenka bere uje fare.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #203
    Haxhi Aliu i beri ti shpetonte cici me turq e me venedikas e me te tjere si ata Ka qene pirat me nam biri i botes.

  4. #204
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Enea Sulioti:

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=52507


    Harta e Pirit qenka interesante vertet. Di gje si quhej ajo laguna (syu zogut)?

    PS. Kalamanlliqet leri per temat e pershendetjeve. Sigurisht, neqofte nuk te eshte mbushur mendja padashje qe Enea je ti vete. Mbase di te shpjegosh pse Suljotet dhe Dardanet jane race e ndryshme?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 13-11-2007 mė 08:55
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #205
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Styx Lexo Postimin
    Enea Sulioti:

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=52507


    Harta e Pirit qenka interesante vertet. Di gje si quhej ajo laguna (syu zogut)?

    PS. Kalamanlliqet leri per temat e pershendetjeve. Sigurisht, neqofte nuk te eshte mbushur mendja padashje qe Enea je ti vete. Mbase di te shpjegosh pse Suljotet dhe Dardanet jane race e ndryshme?
    Vertete nuk e di sepse nuk kam qene kurre andej, fale xhaxhit e shokut qe vrisnin ata qe kalonin kufinin ose ua persekutonin gjithe familjen kur s'mund t'i zinin. Por mund te gjindem disi po me tregoi kush shkurt e shqip ndonje mbetje te lashte antike ndonje emer antik ekmr. (Nuk kam material krahasues ne memorien aktive).

    Ka shenja qe tregojne se edhe Piri Re'isi ka qene nje shqiptar i turqizuar. Pa lene anash ate informaten transparente, se edhe emri edhe mbiemri i tij tingllojne me teper shqip se turqisht. Bile nje nder treguesit kryesor eshte konfiskimi i pasurise familjare nga ana e perandorise sepse kishin qene goxha te pasur. Por kjo do te mund te ishte nje teme ne vete...

    Pse Ajnej nuk eshte suliot mbase e kam spjeguar ne nje relacion por s'po Arrij ta gjej. ... se di ku paska mbetur?!!

    ...eh
    -Jo po, po e di fare mire, ... ai postim, nje nga ata te vlefshmit qe kam bere ne kete forum te dashur dhe atdhetar, qenka fshire pa gjurme e pa asnje arsye.

    Po te ishte ketu do te te ipja linkun ta lexosh. Aty kisha bere edhe perafrimin me zelotet e periudhes se krishtit ne menyre te paperseritshme per kete forum dhe sigurisht qe nuk do ta perseris!

    Kerkoje nga moderatoret po te interesoi te lexosh perse suliotet nuk jane eneakide.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #206
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Styx Lexo Postimin
    Enea Sulioti:

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=52507


    Harta e Pirit qenka interesante vertet. Di gje si quhej ajo laguna (syu zogut)?

    PS. Kalamanlliqet leri per temat e pershendetjeve. Sigurisht, neqofte nuk te eshte mbushur mendja padashje qe Enea je ti vete. Mbase di te shpjegosh pse Suljotet dhe Dardanet jane race e ndryshme?
    Jo plako jemi kuptu gabim,une jam skeptik qe Enea te kete ekzistuar ndonjehere dhe jo me te besoj qe jam vete hahahahahaha,ne fakt per mua nuk eshte e rendesishme legjenda,per mua ka rendesi kush i ka krijuar keto legjenda keto mite te lashta,keto alfabete,kete kulture, dhe keto i ka kane krijuar paraardhesit e popullit tim Shqiptar.....ky eshte pozicioni im....................per mua Zeusi Akili Allahu,Jehovai,Aferdita,Hydra jane veē se Zoti, Zota,gjysem perendira dhe logjika ime nuk me le te besoj ne keto gjera.....pra shkurt muhabeti historia eshte histori dhe legjenda legjende,pikat e erreta te historise nuk spjegohen me ane te legjendes,Enea vajti ketu apo Enea vajti atje,ka me qindra vjet boshlliqe nga lufta e Trojes deri tek themelimi i Romes,apo besoni dhe ju qe njerzit antike jetonin mijera vjet!!!,ateher e lem kete muhabet,vazhdoni ju.

    PS.Kalamanlliqe jane te besosh urban legend.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  7. #207
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga land Lexo Postimin
    Jo plako jemi kuptu gabim,une jam skeptik qe Enea te kete ekzistuar ndonjehere dhe jo me te besoj qe jam vete hahahahahaha....
    Po mire bre te keqen plaku, a je i sigurte qe postimi im te ishte drejtuar tyne? Ne se po, lajmero bashkine e forumit te ta bejne llagapin nje me Baptistin. Me qe more more mundimin zberthesh postulatet personale per kenaqesine time (psh cfare beson dhe nuk beson, ose cfare jane legjendat urbane) po te pergjigjem dhe une se mitologjia qe sistemi fillestar i adhurimit te njerezve. Me pas u zevendesua me shenjtoret e shenjeterimin.

    Ne pergjithesi me vjen keq qe po harxhon kohe me gjera qte cilat nuk i beson. Njerezit ecin perpara vetem kur besojne ne kauzat qe ndjekin. Nejse, nuk me takon mua te te jap udhezime.
    ++++++++++++++++

    Baptist, nuk e kam idene per c'post e ke fjalen. Shumicen e atyre qe ke shkruar duhet t'i kem lexuar por nuk me kujtohet te kesh shkruar ndonjehere mbi kete pike. Je i sigurte qe ke shkruar? Mo na u bej si Paganini qe thonte "Paganini nuk perserit", sepse te tere ketu po japim koncerte falas.

    Une nuk diskutoj faktin qe Enea dhe i jati te kene jetuar ne zonen e jugut te Ballkanit. Pranine e spikatur pellazge (mes fakteve te tjera) ta deshmon Dodona. Racat kane levizur dhe eshte e mundur qe pas zhvendosejes se Eneas ne Itali, vendi te jete populluar me banore te tjere. Para se te dilet ne kete udhekryq duhet pergjigjur pyetjes se nga ndyshon Sulioti nga Dardani?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 13-11-2007 mė 21:28
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #208
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Styx Lexo Postimin
    Baptist, nuk e kam idene per c'post e ke fjalen. Shumicen e atyre qe ke shkruar duhet t'i kem lexuar por nuk me kujtohet te kesh shkruar ndonjehere mbi kete pike. Je i sigurte qe ke shkruar? Mo na u bej si Paganini qe thonte "Paganini nuk perserit", sepse te tere ketu po japim koncerte falas.

    Une nuk diskutoj faktin qe Enea dhe i jati te kene jetuar ne zonen e jugut te Ballkanit. Pranine e spikatur pellazge (mes fakteve te tjera) ta deshmon Dodona. Racat kane levizur dhe eshte e mundur qe pas zhvendosejes se Eneas ne Itali, vendi te jete populluar me banore te tjere. Para se te dilet ne kete udhekryq duhet pergjigjur pyetjes se nga ndyshon Sulioti nga Dardani?

    Te them te drejten ai postim, qe nuk ishte vetem kaq, sepse ishte nje studim i mirefillte substituiv gjindej diku ne temen per dodonen ose ne njeren prej tyre. Bile me kujtohet fare mire se edhe vet Dariusi e pat lavderuar. Tani po pati qasje ai, le ta ktheje, sepse nuk e di a e kam ruajtur ne arikiven time. Edhe nese e kam ruajtur, do te me nevojitet shume kohe per ta gjetur, kurse per ta shkruar ashtu si ka qene, me nje pasuri informatash dhe harmoni renditjesh te ngjashme, eshte perafersisht e pamundur qe te shkruhet edhe nje here.

    Kuptohet nuk eshte e vetmja nga shkrimet e ketij lloji qe me jane fshire.
    Gjate muajit qe mungova me jane eliminuar rreth 400 shkrime, per mua njesoj te rendesishme, por per ironi nuk me eshte fshire pothuaj asnje nga ato chit-chatet triviale qe do t'i fshija vet me doren time ...

    Por kjo s'eshte me rendesi. Ai dhe shkrime te atij lloji e permbajtjeje eshte absolutisht e pajustifikueshme te fshihen.

    Po le te fshihen ore, se kujte i duhen gje...
    hajt me te mira.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #209
    Baptist kontrollova direkt per ate qe the por nuk gjeta te jete fshire asnje shkrim i tille, as tek tema e Dodones dhe as tek temat e tjera. Ne pergjithesi shkrimet e fshira tek temat e nenforumit te arkeologjise jane chit chate apo replika te ashpra me njeri tjetrin. Aspak shkrime qe kane vlere.

  10. #210
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    OK.
    Ndodhe qe edhe nuk e kam postuar te terin?!!

    Do te mbledh ca dromca rrotul mbase e harrnoj disi ate qe mund te shnderrohet ne pergjegje ndaj qeshtjes barazimit: Suliote - Eneakide.

    +

    Une kisha pergjegjur mbeshtur ne rezultatet e nje hulumtimit tim te vjeter se si Helli si Selli shkruhej me nje shkrojne te par X pra Xelli , dhe qe mund te lexohej alternativisht si "helli" nga lindoret dhe si (k)Selli nga perendimoret.

    Prej ku kisha perfunduar se: Selli e Helli jane e njejta fjale. Se Sellite dhe Hellite jane Nje dhe popul i vetem.

    Styksi kishte sjellur njehere nje citat (anglisht) ku thuhej se: Apollodori mendonte qe Dodona eshte quajtur ashtu per shkak te "marshes around the temple".
    Tani eshte me rendesi te dijme se "marshes" (ang.), e ka kuptimin "kenetat".
    marsh|es = kėnet|ė/at.

    Zberthim plotes i rastit:
    Fjala origjinale per kenete; mocal, vjen nga shprehja e vjeter shqipe:

    (M)Bara, (barras) qe ne variantin "barbar" eshte shqiptuar M(b)ars; marse (barrse) ujera te renda/ te fryra/ te zena/ ngarkese uji. Per t'u konservuar si Marsh ne anglishte.

    Prej formes pak me te re Bar:s poashtu hyri edhe ne serbishte si: "bara" (srb) = "mocal". Dhe ngeli ashtu. Ne e nderruam ...

    Ne anglishte "marsh" e ka edhe kuptimin "idle" qe rri ndenjur (per dallim nga perdorimi ne shqipe qe do te thote ta vesh ne levizje), ne perputhje te plote me ujerat mocalike = ujera te ndenjura dhe ujera te ndera, etj.

    Pra, sipas Apollodorit ne rrethinen e Dodones kishte Marshe, Barra, Mocale, Keneta. Andej, mes tjerash, kalonte edhe nje lum qe e quan Selleeis.

    Pra me pak fjale Selliite kishin njesit-e ushtarake te jashtzakonshme, pothuaj kamikaze te pakompromis, te paepur deri ne vdekje. Emri i tyre u be nocion konvencional ne boten e atheshme per te shenjuar keso lloj perkushtimesh ndaj luftes duke e shqiptuar me tingullin Zellot. Ne Talmud permenden si BARyonim ne kuptimin e se ciles fshehet pikerisht nyja e fjales "bar-bar", dhe kjo shprehje 'baryonim', e ka edhe kuptimin: "i eger". Por meqenese fjalet me nyjen logjike te kuptimit barbar ne te vertete e kane kuptimin "te huajt", ka mundesi qe keta zellote te tyre nuk ishin jahud dhe as nga judeja sado qe kishin luftuar per mbrojtjen e saj nga romaket. -Cka nese ishte nje mision sellesh per ta mbrojtur Jerusalemin nga romaket.

    Shume sinonime kane dalur nga ky emer dhe nje nder to mund te jete edhe Sulioti* ne kuptimin Mesyes, Sulmues ose Skypetar.

    *zanoret sume rralle permbajne edhe semantiken e fjaleve.

    Tani vetem nese Dodona eshte dukshem me e re se Troja ne mund te pretendojme se Suliotet jane Trojane te Eneut.

    Une kete gje nuk e perjashtoj, por nuk kam as mbeshtetje materiale per ta pohuar; per kete here...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #211
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Styx Lexo Postimin
    Po mire bre te keqen plaku, a je i sigurte qe postimi im te ishte drejtuar tyne? Ne se po, lajmero bashkine e forumit te ta bejne llagapin nje me Baptist
    Meqenese shkrimi jot vinte menjehere pas shkrimit tim i cili tashme eshte i fshire dhe ti i drejtoheshe nje personi por pa emer,ateher e mora qe me drejtoheshe mua , kjo ishte e gjitha......pardon per repliken.
    PS.Ne fakt nuk isha i sigurte nese me drejtoheshe mua,sepse ti nuk permend emra kur drejtohesh e kam vene re dhe here te tjera,sigurisht qe nuk jam une ai qe duhet te them......
    shendet
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 14-11-2007 mė 01:21
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  12. #212
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anėtarėsuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    PRT dhe PRYDi mund te lexohen edhe si Pa-Re-Te dhe P:RE-T:, kurse forma pak me e avancuar ne shkrim PRYDi te lexohet si Pa-RY-Di
    Ne te dyja variantet fshehet emri i Paridit = Pastorit = Pretit, mPretit ose mBretit qe rri ne pajtim te plote me zhvillimin deri te forma Bret-on dhe Briton si etnonim.



    Sic kam cekur rishtas, -prekjet tona me fenikasit me teper se ko-ekzistence e thjeshte, jane partneritet, bile edhe shkembim martesash te rregullta ne rangun mbreteror. Aq me bindshem nese vertetohet se fenikasit i takojne races ariane.

    Fenikasit kane qene nen pushtetin e filistejve ashtu si edhe hebrejte per gati 2 shekuj...here te pushtuar e here vasale...
    Fenikasit moren nga popujt e detit njohjen e mbare mesdheut dhe te rruges se kallajit per ne Angli...
    Bruti mund te kete qene komandanti i anijeve dardane,qe legjenda thote se iu mbyten Flotes se Eneas...Kur mund te kete vajtur ne angli,gjeti Racen e vet Dinarike te ngulur prej 8 shekujsh....
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  13. #213
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anėtarėsuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Shume sinonime kane dalur nga ky emer dhe nje nder to mund te jete edhe Sulioti* ne kuptimin Mesyes, Sulmues ose Skypetar.

    Mesyj -vjen nga me+sy ...i shkoj sy me sy
    Skypetar-nuk ka shanse te ekzistoje si fjale
    Sul-em po ka shume mundesi lidhjeje,megjithese per mua Sul-em eshte perpara Suljot e para Sell...refuzoj qe nje folje kaq e domosdoshme per nje popull gjenetikisht luftarak te jete folje e re sic pretendon ti.....

    Per mua mbetet Shalajt=Sellet=Suliot
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyj-Njeriu : 14-11-2007 mė 07:56
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  14. #214
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    ....
    Tani vetem nese Dodona eshte dukshem me e re se Troja ne mund te pretendojme se Suliotet jane Trojane te Eneut.

    Une kete gje nuk e perjashtoj, por nuk kam as mbeshtetje materiale per ta pohuar; per kete here...
    Dodona mund te jete dukshem me e re se Dardania. Troja u ndertua shume me vone se Dardania.

    Citimin e Apollodorit kam pershtypjen se e kam vene ne nje teme tjeter nga ato te Dodones. I kemi bere lemsh temat, sikurse edhe kete tani.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #215
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Styksi kishte sjellur njehere nje citat (anglisht) ku thuhej se: Apollodori mendonte qe Dodona eshte quajtur ashtu per shkak te "marshes around the temple".
    Tani eshte me rendesi te dijme se "marshes" (ang.), e ka kuptimin "kenetat".
    marsh|es = kėnet|ė/at.

    Pra, sipas Apollodorit ne rrethinen e Dodones kishte Marshe, Barra, Mocale, Keneta. Andej, mes tjerash, kalonte edhe nje lum qe e quan Selleeis.
    Ketu mund te japin informacion me shumice bashkepatriotet Fierake. Ndonjeri per marshet e famshme te Myzeqese?

    Ay lumi Helles quhet sot ja Shqiponje ja Djall i Zi.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #216
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    Shume sinonime kane dalur nga ky emer dhe nje nder to mund te jete edhe Sulioti* ne kuptimin Mesyes, Sulmues ose Skypetar.

    Mesyj -vjen nga me+sy ...i shkoj sy me sy
    Skypetar-nuk ka shanse te ekzistoje si fjale
    Sul-em po ka shume mundesi lidhjeje,megjithese per mua Sul-em eshte perpara Suljot e para Sell...refuzoj qe nje folje kaq e domosdoshme per nje popull gjenetikisht luftarak te jete folje e re sic pretendon ti.....

    Per mua mbetet Shalajt=Sellet=Suliot
    1.Mesy, vika nga me sy shikoj.
    2.Skypetar nuk paska shanse te ekzistoje si fjale.
    3.Sul-em qenka perpara suliot dhe refuzon qe "nje folje kaq e domosdoshme per nje popoull gjenetikisht luftarak te jete folje e re".


    Kurse une cfare paskam thene? Perse merr qendrim paraprak ne lidhje me gjerat qe ende s'i ke kuptuar?
    Perse paragjykon ne vend se te procedosh drejte gjykimit?

    Ne kemi aq shume thirrje per sulme ballafaqim e prite sa qe kunderargumenti yt avullon e zhduket saore si vesa e mjesit.

    Ja ku po ta sjell edhe nje se vertete kemi me dhjetera dhe pothuaj secila krahine ka nga nje ose me teper shprehje te vecanta ne kete kuptim.

    P.sh.: E ke degjuar shprehjen "mule"?

    Une thash (pothuaj) qarte se emri Suli filloi te perdorej si sinonim i shprehjeve me kuptimin sulm, skyp, mesy. ekmr. "Skyp-ni" eshte e ngjajshme me "Bini". Te dyja ne gjeresi kane kuptimin "leshojuni".

    Dobesia e vetme ne ate shkrim eshte lidhja mes Suli e Seli gje qe nuk e kam bere.
    Sepse kjo kerkon nje studim te vecante te burimeve te cilat une nuk i kam.

    Ndersa kur thua se fjala skipetar nuk ka gjase te ekzistoje ke bere nje shpalosje te panevojshme per veten. Arroganca buron nga mosdija qe si rezultat katalizon injorance te akumulueshme vazhdimisht.
    Po te ishe kendejpari disa muaj me heret do ta dije per cka e kam fjalen, sepse e kam zberthyer perimtesisht edhe emrin shqiponje edhe ate shqiptar se kane bazen etimologjike ne shprehjen e vjeter pellasge Hiper.

    Hajde me te mira, se po ia tepron.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #217
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anėtarėsuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Skypetar nuk ekziston ,ekziston shqyptar apo shqiptar,sepse ne malesite e veriut ku lindi fjala shqiptar, Shqiponjes i thone Shqype....skypetar si fjale e ndermjetme nuk ekziston...ato analizat e tjera leri per ne leksionet e psikologjise e filozofise...

    Suli e Seli kane nje lidhje mese logjike...Seli-Sili-Syli-Suli....prandaj Suli me Sul/em ne kete rast nuk ka ndonje lidhje,pervec tradites luftarake te suljoteve...

    Zanoret jane gjeja me e thjeshte...nderrojne shume lehtesisht,prandaj edhe ne koherat qe ti i njeh me mire se une,as nuk viheshin fare....

    Mesy-nuk vjen nga sul/em do apo nuk do ti...s'ka te beje fare dallimi krahinor...Me+sy,te vij sy me sy,trup me trup.....

    Thjesht po te them kerko dicka tjeter si sinonime per tezen tende...

    per sul/em mbase mund te kete si etimologji syul qe eshte kthyer ne sul ne kuptimin e kafshes qe ka brire psh demi,ul syte kur te sulmon...mbase ne koherat e gjuetise,demi qe mbronte tufen mund te kete dhene fjalen,ose njeriu kur ul vetullat para se te sulmoje....Mbase e perseris mbase nga kjo mund te lindin afersite mesy me sul(syul)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyj-Njeriu : 17-11-2007 mė 11:10
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  18. #218
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    O cuni lexo para se te reagosh. Mos i ngaterro baba e zhaba aty ku nuk jane.

    Pike se pari shkronja me tingullin Q nuk ekziston ne gjuhen e paster shqipe. Q=K
    Dhe forma origjinale dhe baze e shprehjes shqip, eshte: [s]kip, [s]kyp, ose s[kh]ip.

    Tingulli Q nuk ekziston hiq mor djal. Ky eshte nje zhvillim i vonshem i cili as sot nuk ka arritur te stabilizohet qe te formoje nje rregull te qendrueshme te shqiptimit. Mutacioni CKQ eshte nje kapitull i tere shkencor ne vete dhe nuk i perket vetem gjuhes shqipe.

    Me nje fjale mos na humb kohe kot me budallaqe keto se po pertoj edhe t'i nenvizoj. S'e meritojne jane perfundi cdo niveli.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #219
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anėtarėsuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    ore babush mos e kap veshin e majte me doren e djathte duke i rene prapa kokes...

    Germa Q mbase nuk eshte antike,po disa qindra vjet kur doli emri shqiptar i ka e oj te patur...

    Me nje fjale mos na humb kohe kot me budallaqe keto se po pertoj edhe t'i nenvizoj. S'e meritojne jane perfundi cdo niveli.

    O cuni lexo para se te reagosh. Mos i ngaterro baba e zhaba aty ku nuk jane.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  20. #220
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Une me fjale e provova, ti me fjale s'po merrke vesh.
    Une kurr i gja nuk e fitoj prej asaj pune, -si ta kapi si s'ta kapi!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 11 prej 15 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarėve
    Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Historia e Popullit Shqiptar
    Nga Darius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 128
    Postimi i Fundit: 03-03-2009, 12:16
  3. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
    Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
  4. Ungjilli si bazė e jetės
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 08-06-2006, 22:59
  5. Mbretėria shqiptare e seksit nė Londėr
    Nga Shijaksi-London nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-02-2004, 12:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •