Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet nė Bllog
    17

    Qendrimi kundrejt sekteve te krishtera

    Sic e dime, Krishterimi ndahet ne disa sekte fetare qe jane pjese perberese e fese me emrin Krishterim. Keto sekte kane shume emra, orthodokse, katolike, ungjellore, protestante, deshmitare te Jejovahit, Luterane etj etj.

    Secili nga ne, i perket nje komuniteti fetar qe klasifikohet ne nje prej ketyre sekteve. Ajo qe une dua te di nga ju, eshte:

    Cili eshte qendrimi juaj ndaj sekteve te tjera brenda Krishterimit?
    Si do te shprehej Jezu Krishti per keto sekte?
    A i konsideroni keta njerez vellezer e motra ne Krisht?
    Cili eshte reagimi juaj ndaj besimtareve te krishtere per sekte te ndryshme?


    Si gjithmone, do tu lutesha ti permbaheshit temes dhe te shprehni mendimin tuaj te plote si te krishtere.

    Albo
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  2. #2
    Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
    Anėtarėsuar
    12-08-2002
    Vendndodhja
    po ju ku jetoni?
    Postime
    221
    i dashur albo ke hapur nje teme shume te bukur qe ka pasur kohe qe dua ta hap por le te vazhdojme


    ky eshte mendimi im personal.


    ne radhe te pare kam mare pjese ne ceremonit e te gjithave sekteve te krishtera pak a shume,them ceremoni sepse keto jane ato qe ndryshojne dhe qe e ndajne krishterimin ne sekte dhe kam gjetur kudo njerez qe besojne njerez qe shtiren dhe njerez fetare. Prandaj si fillim jam zhgenjyer nje cike se thosha ne veten time a eshte kjo kisha e zotit?Por me kohe arita te kuptoj se ne kishe do te kete dhe nga ata qe shtiren.
    Si perfundim dua te them se ata qe i kam vllezer ne krisht nuk jane vetem protestante por sdhe evangjeliste dhe ortodokse dhe katolike delja e njeh delen.
    You can waste a whole lifetime
    trying to be
    what you thing is expected of you
    but you'll never be free.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Gjoni
    Anėtarėsuar
    04-06-2002
    Vendndodhja
    Jetoj ne Tirane
    Postime
    70

    Ne lidhje me ndryshimet dhe sekstet e krishtera

    Persa i perket ndryshimeve midis seksteve te krishtera, ne rradhe te pare duhet qe te themi qe shumca e ketyre dallimeve eshte pershkak te interpretimeve qe keto sekste i bejne Bibles.

    Dy ndasite kryesore ne inderpretime: Nga njera ane shumica e sekteve ose denominacioneve te krishtera besojne dhe i interpretojne faktet dhe mesimet kryesore te krishterimit ne te njejten menyre, gjera te atilla si: shpetimi nepermjet hirit dhe besimi ne Krishtin, falja e mekateve, hyjnia e Jezu Krishtit, Trinia, etj. Pra shumica e ketyre denominacioneve bien dakord persa i perket ketyre mesimeve biblike, por nga ana tjeter kemi ato denominacione qe ne te vertete quhen kulte, te cilat nuk bihen dakord dhe i interpretojne keto mesime bazore te krishterimit ne nje menyre shpesh here potesisht ne kundeshtim me mesimet e Bibles. Jane keto sekte te cilat nuk mund te quhen te krishtera, dhe jane po keto sekste per te cilat ne Bibel na thuhet qe te ruhemi nga mesuesit e rreme.

    Gjithe te mirat
    http://www.albkristian.com/
    Informohuni per librat e rinj shqip te ShtepiaeLibrit.com

  4. #4
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Me duhet te them se pari, jo per ndonje arsye tjeter pervecse asaj te saktesise edhe se vertetes, se eshte perdorur qe ne hapje te temes nje terminologji krejtesisht GABIM.

    Termi Sekt, ka nje perdorim te caktuar edhe nuk ka te beje aq me percaktimin thjesht si Grupim me vete, por me teper me nje vecim nga nje grupim me i madh edhe me tradicional (ne kohe e doktrine).

    Keshtu krishterimi, ne fillimet e tij, u konsiderua si sekt jude prej judejve, meqe ish teper i vogel ne numer edhe ne vijezim me mesimet judaike.

    Me vone me rritjen e krishterimit ne numer edhe fame, ky o njoh gradualisht si Fe, edhe kjo gje u zyrtarizua me vone nga perendoret romake e bizantine.
    Keshtu qe Krishetrimi, kryesisht ai romako-bizantin, ose katoliko-ortodoks, do te ish GABIM te quheshin terminoligjikisht si SEKTE.
    Kjo gje eshte e pranuar madje edhe nga vete grupet jashte ketyre dominacioneve.
    Sekt sot per sot, konsiderohen ps Deshmitaret e Jehovait, Mormonet, grupimet e shumta protestante te dekadave te fundit etj etj...

    ===========

    Edhe dicka tjeter qe une e shoh si gabim ne parashtrim eshte cilesimi qe ben Albo kur shprehet se si do te vepronte Jesu Krishti me to...?
    Nje lloj pyetje e tille te le pershtypjen se me Ikjen (Ngjitjen) e Krishtit ne Qiell, ketu poshte po behet nami, edhe gjendja ka dale jashte kontrollit, keshtu qe na duhet te gjejme se cdo te bente vete Krishti ne kete rast....

    JO...Krishti, Kisha tokesore, Trupi i Tij, e di fare mire se cili eshte vendimi i Krishtit ne lidhje me keto ceshtje.

    Shen Joani Ungjillori thote ne letrat e tij se '..prej nesh ishin edhe prej ne sh dolen', dmth qe jo te gjithe qe jane dukshmerisht me ne, jane me te vertete me ne, edhe nese dikush ndahet nga e verteta, ai nuk merr asgje me vete, por del jashte (ne herezi) edhe ne Kishe nuk quhet me i krishter.

    Eshte vetem terminologjia e botes qe i quan ata te krishtere edhe i konsideron bashke te krishtere grupimet e ndryshme...

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Qendrimi...

    Pyetja eshte vertet pak interesante, dhe mendoj qe te jap mendimin tim si i krishtere qe jam.
    Kisha e Krishtit nuk eshte thjesh nje "Gjymtyre" thote apsotulli Pal tek Letra e pare e korinthasve. Ajo eshte nje trup , ku perbehet nga shume "Gjymtyre", te cilat me ane te kontributit te se ciles "Gjymtyre" plotesojne Trupine Krishtit qe eshte Kisha e Perendise.
    Por kush quhet kisha e Krishtit?
    Kisha e Krishtit quhet cdo "Gjymtyre" e cila eshte nen Pushtetin e Krishtit, si dhe ben vullnetin e Krishtit. Pra me pak fjale ajo kishe qe eshte ndertuar ne Themel , ku themeli eshte Krishti.
    Sot ka shume kisha qe pretendojne se jane te krishtere, por ne doktrinen e tyre , ato humbin dhe anullojne te verteten Jezus Krishtin , keshtu ata deklarojne se nuk jane pejse e ketij Themeli , ku Guri qoshes eshte perseri JEzusi . Nese deshironi qe tju sjell emra te ketyre sekteve te reme , ato jane te shumta.
    Kisha e KRishtit, ka vulen e Krishtit. Por duhet te bejme kujdes kur deklarojme se kush eshte apo kush nuk eshte kisha e Krishtit, cdo gje duhet te niset nga E verteta Krishti, kush nuk qendron ne te verteten nuk eshte ne KRishtin, (une jam Hardhia dhe ju Ullastrat, thote Jezusi). Kisha e Krishtit pranon nje zeri se , JEzusi eshte:
    1 Biri i Vetemelindur i Perendise , i cili lindi me ane te te Virgjeres MArie dhe Frymes se Shenjte te Perendise.
    2 JEzusi eshte Zot e Perendi dhe ne te(njeriun Jezus) ishte plotesisht Hyjnia e Perendise se padukshem.
    3 Jezusi vdiq dhe u ringjall diten e trete, per shpetimin e njeriut nga mekati.
    4 Me ane te Vdekejs se Krishtit dhe gjakut te tij ne kryq u shlye njehere e pergjithmone BORXHI i njeriut, dhe keshtu njeriu erdhi ne paqe me Pereendine dhe ne fund JEten e Perjetshme.
    5 Jeta e perjeteshme eshte dhurate e hirit te Perendise , dhe aspak meritim prej verpave te njeriut.
    6Vetem ne emer te Krishtit ka falje nga mekati dhe jete te perjetshme.
    7 Vetem Ai eshte Rruga e Verteta dhe Jeta per tek Ati Perendi.
    Mbase ka dhe disa pika te tjere, por keto jan mjaft.
    Persa i perket sekteve te ndryshme brenda krishterizmit, (te vertetat) ata bejne vullnetin e Perendise duke sherbyer ne ata lloj kontributi ku Perendia e ka vendosur. Sepse nuk eshte "Sy" i gjithe trupi , thote Pali. Ose nuk eshte i gjithe trupi "Kembe ". Pra nese dikush thote se une jam Gjymtyra me e rendesishme , gabon , Trupi i Krishtit funksionon dhe vepron nen e Mesimin dhe udheheqjen e Frymes se Shenjte. Ai besimtar qe nuk ka Frymen e Perendsie , nuk eshte pjese e Kishes se Krishtit, edhe sepse vete ne kishe , edhe se ndjek rregullat fetare, edhe se edhe se..
    I krishteri ka merdhenie te drejtperdrejte me Krishtin, ai e ka pranuar ate persosoanlish ne jeten dhe zemren e tij si te vetmin Shpetimtar. Pa kete lidhje je vecse nje i mjere thote Pali po tek Korinthasit.
    Deshmuesi

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet nė Bllog
    17
    Klodi, ne fakt edhe vete isha ne medyshje per fjalen qe duhej te perdorja per te ilustruar ndarjet e krishterimit, kur po e hapja kete teme. Termi "sekt" mund te zevendesohet edhe me "deget" e Krishterimit.

    Persa i perket pikes se dyte qe ti ngreh, pyetja ime nuk eshte "si do te vepronte Jezusi", por "si do te shprehej Jezusi" qe ka per qellim qe te njihemi me ato verteta qe ju keni gjetur duke lexuar vargjet e Bibles. Nuk pretendoj qe te ve asnjerin prej jush ne pozitat e Zotit.

    Ju me lart, po anashkaloni nje fakt te rendesishem. Ne shkrimet tuaja po i qendroni larg mendimit karshi degezimeve te Krishterimit. Nese do tua formuloja pyetjen ne menyre me direkte:

    Perse jeni pjesetare te komunitetit katolik/orthodoks/ungjillor/etj?
    Cfare e vecon ate nga te tjerat?
    A do te pranonit te merrnit pjese ne nje komunitet tjeter po te krishtere qe nuk i perket komunitetit tuaj? Pse?
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  7. #7
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Postuar mė parė nga Albo
    Klodi, ne fakt edhe vete isha ne medyshje per fjalen qe duhej te perdorja per te ilustruar ndarjet e krishterimit, kur po e hapja kete teme. Termi "sekt" mund te zevendesohet edhe me "deget" e Krishterimit.

    Persa i perket pikes se dyte qe ti ngreh, pyetja ime nuk eshte "si do te vepronte Jezusi", por "si do te shprehej Jezusi" qe ka per qellim qe te njihemi me ato verteta qe ju keni gjetur duke lexuar vargjet e Bibles. Nuk pretendoj qe te ve asnjerin prej jush ne pozitat e Zotit.

    Ju me lart, po anashkaloni nje fakt te rendesishem. Ne shkrimet tuaja po i qendroni larg mendimit karshi degezimeve te Krishterimit. Nese do tua formuloja pyetjen ne menyre me direkte:

    Perse jeni pjesetare te komunitetit katolik/orthodoks/ungjillor/etj?
    Cfare e vecon ate nga te tjerat?
    A do te pranonit te merrnit pjese ne nje komunitet tjeter po te krishtere qe nuk i perket komunitetit tuaj? Pse?



    Shume i dashtun Albo!

    Edhe termi i dyte, 'degezime', eshte GABIM, pasi te krijon pershtypjen se ato jane secila te verteta edhe pse kane dallime doktrinore, madje disa prej ketyre "degeve" dallojne shume..!

    Termi i vetem teknik qe perdoret ne keto raste, e keshtu nuk i behet qejfi e as i mbetet, eshte termi 'denominacione'.

    Ky term lejon edhe i jep te drejten gjithkujt te thote per vete se eshte pjese e krishetrimit, pa qene ne bashkesi me dominacionin tjeter.

    =========

    Per piken e dyte une verejta me duket se nuk ka perse te pyetet se cdo te bente Jesu Krishti ne lidhje me pyetjet e tua, pasi ne nuk vuajme nga mungesa e prezences se Tij, por nga qendrimi ne mesimet e Tij te para, qe sot i ruan Kisha. Pra ajo qe ti thua se si do te shprhej jesui, kjo shprehje shihet ne Kishe ne Keshillat e saj Ekumenike. Ky eshte edhe zeri i vete Krishtit, qe ptremtoi se cdo te lidhej prej Kishes mbi Dhe kjo gje do te behej po ashtu edhe ne Qiejte.

    Edhe sa per ata qe largohen, ndahen nga e verteta, ata edhe nje here nuk marrin asgje me vete, asnje pjese te se vertetes, por behen heretike e jo te krishetere, pamvaresisht se mund te vazhdojne te vetequhen keshtu.

    Si shembull mund te vleje shembulli i rregullores tende, kur thua se kush thyen rregullat, pamvaresisht se kush eshte, ky e ka larguar vete veten nga forumi (dmth s'eshte me pjese e forumit).

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet nė Bllog
    17
    'denominacione' nuk eshte fjale shqip ne fakt, dhe shqiperimi qe une do ti beja kesaj fjale eshte "bashkesi" ose "komunitet".

    Klodi, une nuk kam marre persiper me anen e kesaj teme te te ve ne medyshje ty besimin ne Zot, thjeshte dua te di, ti si besimtar orthodoks, do te merrje pjese ne nje liturgji te kishes katolike. Po apo jo? Pse do te zgjidhje keshtu? Nese ke marre pjese, si je ndjere?

    Pyetjet behen nga nje i krishtere per vellezer te Krishtere dhe nuk jane aspak provokuese. Behen ne vullnetin e mire.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  9. #9
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Serish Albo, vertetesia e dickaje nuk matet me nese 'une kam qene atje, kam marre pjese ne liturgji, edhe nese me ka pelqyer'. Te gjitha keto jane faktore te papjekur per percaktimin e vellazerise me dike apo me nje grupim.

    E vetmja qe e mat vellazerine eshte 1. doktrina. Nese kjo leviz, atehere leviz gjithshka. Edhe nese do te me pelqente mua liturgjia e nje tjetri, aq me teper nuk do te shkoja atje per kenaqesi, pasi keshtu lindin fare lehte dyshimet. Sikurse Idhujt i pelqyen sa e sa here Judejve ne DHV, edhe i imituan ato (idhujtaret), duke mednuar se edhe keshtu Zotit i sherbehej.

    2. Pas doktrines ajo qe e verteteson vellazerine kuptohet eshte dashuria midis njeri-tjetrit.

    ========

    Arsyeja perse une i bej keto verejtje nuk eshte keqdashese, por per te treguar saktesi.


    Edhe 'denominacion' eshte jo me origjine shqipe, por nuk mund te thuhet se nuk eshte shqip, pas nje perdorimi kaq te gjere qe gjen sot ne gjuhen tone, sikur 'televizor' ps etj...

    edhe perkthimi yt 'bashkesi' serish jep idene e te qenit Nje ne vetvete. Grupime ndoshta do te ish me asnjanes...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 05-11-2002 mė 05:53

Tema tė Ngjashme

  1. Rreth Pėrhapjes Sė Islamit Ndėr Shqiptarėt
    Nga cobra nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
  2. Misioni Amerikan Nė Shqipėri (1946)
    Nga DriniM nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. Gjermania, leje qėndrimi pėr emigrantė ilegalė
    Nga Davius nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 31-07-2006, 13:24
  4. Islamizimi te shqiptaret!
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-03-2006, 17:38
  5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
    Nga altin55 nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •