Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 106
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240

    Histori Dashurie N.2

    Shume, shume kohe me pare ekzistonte nje ishull, ku jetonin gjitha ndjenjat e njerezve: humori i mire, merzitja, dituria...dhe gjitha ndjenjat e tjera, edhe dashuria. por nje dite ndjenjat moren lajmin e keq, se ishulli do permbytel. keshtuqe te gjithe pergatiten anijet dhe po braktisnin ishullin. vetem dashuria deshironte te priste deri ne momentin e fundit. Para se ishulli te fundosej, dashuria kerkoi ndihme. Pasuria po kalonte me nje anije luksose perpara Dashurise. Ajo e pyeti:
    "Pasuri a mund te me marresh me vete?"
    " Jo, nuk mundem. Ne anijen time une kam shume ar dhe argjend. Nuk ka me vend per ty."
    Atehere Dashuria pyeti Krenarine, e cila po kalonte me nje anije te mrekullueshme para saj:
    "Krenari, te lutem, a mund te me marresh me vete?"
    "Dashuri, nuk mund te mar me vete" u pergjigj krenaria "ketu cdo gje eshte perfekte. ti mund ta prishesh anijen time"
    Atehere Dashuria pyeti Merzitjen, e cila po kalonte para saj:
    "Merzitje te lutem me merr me vete"
    "Ah Dashuri" tha merzitja "jam aq e merzitur, sa me duhet te rri vetem"
    Edhe humori i mire po kalonte para Dashuris por qe aq i kenaqur sa nuk e degjoi qe Dashuria po e therriste.
    Papritur u degjua nje ze
    "Eja dashuri, te marr une me vete"
    ishte nje ze i moshuar, ai qe foli/
    Dashuria ishte aq mirenjohese dhe e lumtur sa qe harroi ta pyeste te moshuarin per emrin. Kur mberriten ne toke ai iku. Dashuria e vuri re se ishte shume borxhli, pranda pyeti Diturine:
    "Dituri, a mund te me thuash se kush me ndihmoi?"
    "Ishte koha" u pergjigje Dituria
    "Koha?" pyeti dashuria. "perse me ndihmoi koha?"
    Dhe Dituria u pergjigje:
    "Sepse vetem koha e kupton se sa e rendesishme eshte ne jete Dashuria."
    #VamosArgentina

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Se di as une cfare ndjenje eshte kjo,vetem se nuk ndihem me si me pare.jam shume larg realitetit.jam ne nje bote krejt timen,ku asgje nga jasht nuk deperton.vetem se nuk e di se per sa kohe do te vazhdoj keshtu.dhe sa nete te tjera pa gjume do te kaloj duke te pritur ty?dhe sa here do ti gelltis fjalet e mia duke psheretire ne heshtje?dhe sa here te tjera do te qaj une bashke me shiun per ty?sepse me mungon tmerresisht shume ti ne keto momente,sepse dua te te therras por nuk e bej dot.ne nje fare menyre jam teper krenare,per te te thene qe je teper i rendesishem per mua.
    tani qe je larg meje ne zemer ndjej zbrazeti.me mungon ajo buzeqeshje,ngrohtesia qe me dhe ti.te urrej vetem per momentet e bukura qe kemi kaluar bashke.a ka dhimbje me te embel se lumturia?e ndoshta tani je diku larg duke mashtruar nje dashuri te re.
    e di qe po te ti them te gjitha gjerat qe mbaj perbrenda do te shkaterroja gjithcka.je aq i rendesishem per mua.....sa nuk dua te te humbas.urrej dhe veten per kete qe po bej.po shkel gjithe idealet e mia.cdo gje po shkaterrohet si nje keshtjelle rere para syve te mi.e gjithe guacka qe kisha krijuar per tu mbrojtur nga bota tani nuk ekziston me.e gjithe siguria ime perfundoi ne momentin kur te takova ty.me vjen te qesh dhe te qaj.te qesh sepse kam hapur syte dhe shikoj me larg,tani te kam ty dhe pse nuk je teresisht i imi.dhe kjo eshte gjeja qe me shume me lendon.
    Qaj per fatin tim...........si eshte e mundur..........?kam lindur per te vuajtur?dhe prap vazhdoj te mendoj per ty.per kete ndjenje qe se kisha provuar ndonjehere,por dicka e destinuar te mbaroje.pse? pse smund te te kem kur e di shume mire qe dhe ti mendon si une?
    Ndoshta hapi me i mire eshte pritja,qe dhe une te di si te veproj.Do le gjithcka ne dore te kohes,ajo eshte mesuesja me e mire,dhe pse ndonjehere i lendon nxenesit e saj.............
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bunny : 31-12-2006 mė 13:53
    #VamosArgentina

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    letra
    fjale
    lot
    qeshje
    puthje
    yje
    shikime
    detra
    oqeane
    zemra
    ndjenja
    harrime
    nete
    premtime
    dregime
    vdekje
    shoket
    dashurite


    c'do gje qe ndjeja dhe harroja
    e vdekura ime.....................

    Nje telefonate ne kulmin e qetesise tende te heshtur.....'Nje LAMTUMIRE'.ne verdullen e zhurmave te ecjeve te rrembyera te adoleshenteve qe kishin pushtuar ate nate xhiron e qendres se qytetit ............Nuk e di pse u zhyta ne egoizmin tim te zakonte dhe vendosa te ta thoja ate te pathenen fjale..............Nuk e di pse ndoshta te lendova me nje perbuzje te ethshme,kokeforte........nuk e di pse e thashe por e di qe krenaria ime nuk do te me lejonte te ndryshoja mendim.Nuk e di pse ate nate thyeva ca emocione te paperjetuara qe kishin mbetur.
    endrra...........plane.........fjale.............. .fjale..............mendime..........uhh sa shume!!!Nuk e mbaj mend pse i thashe vetes; ti duhet ta thuash.....,ti duhet ta besh.............,ti duhet ta grisesh ate pelhure te bardhe..........nata ishte kaq bosh pa ty,dhe une nuk u mundova ta mbushja,por e zbraza me tej.....me tej.......me tej...........vetem nese ekziston e pertejmja do te mund te rimbushet........................Nuk ka kohe te dyte...........Koha nuk ka paralele.............Sa keq qe perfundoi ne nje nate,ku flladi me peshperiste lehte.................MOS KI FRIKE..................thuaje ate qe ndjen!...............Nuk e di as bvete pse me vjen vetem te qesh ndoshta nuk kam ndjeshmerine e duhur per te perjetuar humbjet..............Ti ishe humbja apo fitorja ime??? Une po pres te me ritregosh............. vetem kaq!!!

    D ashuroja pranine tende
    A dhuroja frymen tende
    S impatizoja buzeqeshjen tende
    H utohesha pas rrefenjave te tua
    U rreja moskokecarjen tende
    R roja per te te dashur ty
    I nteresohesha vetem c'fshishej ne ato sy
    A roma e largimit me la ne vetmi.......

    P ranoja origjinalitetin tend
    E enderroja neteve bashke-ekzistencen tone
    N deshkoja kush donte te na ndante
    D uroja dhimbjen e humbjes tende
    I njoroja njerezit qe flisnin keq
    M arrezia me ka pushtuar pa fund
    I mazhi yt ngelet nje vegim

    S 'me deshi jo per ate qe isha
    H arronte shpejt qto qe beja
    P ranonte fjalet cuditeberese
    R rembehej nga hiret e mia
    E trishtuar ngeli gjithmone nje vogelushe
    S 'mundi jo dashurine e vertete ta takonte
    E ra e kohes tani i lepin plaget
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bunny : 31-12-2006 mė 13:53
    #VamosArgentina

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Heloise, 17 vjeē, mbesa e njė kleriku nė Paris, iu besua pėr mėsime private murgut mashkull Peter Abelard, 39 vjeē. Mėsuesin dhe nxėnėsen i zuri qymyri keq, Heloise bėri dhe njė bebe, dhe prandaj tė dy shkuan dhe u martuan - fshehtas. Fshehtas qė tė mos demtohej karriera e Abelardit.

    Kur e mori vesh kėtė pune i ungji i mademoiselle Heloise, ai u nxeh, iu ngritėn ca nervat, dhe shpuri njerėz qė ta kapnin Abelardin. Puna pėrfundoi me tė tredhur pėr tė shkretin Abelard. Merret me mend se kjo ka qenė fort e dhimbshme, dhe jo vetėm poetikisht: anestetikėt kanė hyrė nė pėrdorim rreth 700 vjet mė vonė.

    Heloise dhe Abelard i ruajtėn lidhjet me njėri-tjetrin, dhe janė edhe tė varrosur bashkė. Ēdo libėr i historisė tė qytetėrimit perėndimor pėrmend emrin e Abelardit, qė ėshtė i njohur si filozof e teolog, etj. Historia e kėtyre tė dyve ėshtė e dokumentuar nė letrat qė ata kanė shkėmbyer dhe qė janė tė ruajtura. Ėshtė zbavitėse kur i lexon dhe shikon sa ndryshe ka qenė bota njėherė e njė kohė. Njėkohėsisht, tė bren dyshimi, se mos e vetmja dashuri e pėrjetshme ėshtė njė dashuri qė ėshtė e parealizueshme, e pamundur. Mė poshtė ėshtė njė fragment nga njė leter qė Heloise ia shkroi tė dashurit tė saj tė tredhur:


    "Ajo qė ma shton mė shumė dhembjen ėshtė se vuajtjet tona filluan nė njė kohė kur ne nuk i meritonim mė ato. Kur ne iu dhamė Kėnaqėsisė tė Dashurisė Kriminale, asgjė nuk mund ta justifikonte dot Lumturinė tonė tė pistė. Por kur ne mė nė fund e pastruam pasionin tonė, kur gjetėm strehim tek Martesa pėr t'iu shmangur brejtjes tė ndėrgjegjes, pikėrisht atėherė i gjithė zemėrimi i Qiellit u derdh mbi ne.

    Sa i rėndė ishte ai ndėshkim qė ra mbi ty... Kur e kujtoj mė ngjethet mishi nga tmerri. A do tė mundte njė burrė i zemėruar ta ndėshkonte mė shumė sesa kaq maskaranė qe i ēnderoi gruan? Ah! Ēfarė tė drejtash kishte njė xhaxha mizor pėr tė bėrė atė qė bėri? Ne u martuam edhe nė Altar, dhe ai Altar duhej tė tė kishte mbrojtur ty nga zemėrimi i armiqve tė tu.
    ....
    Nė kėtė situatė ti re Viktimė e Dashurisė mė tė Pafat. Ti i vetėm pagove pėr krimin e bėrė nga tė dy ne bashkė. Po une s'kam pse tė ankohem pėr zemėrimin e atyre qė tė dėmtuan ty. Unė, mizerja unė, unė jam ajo qė shkaktova shkatėrrimin tend. Zot i madh! Sa e rrezikshme ėshtė kur njė Njeri i Madh ngacmohet nga Seksi jonė! Ai duhet tė mėsohet qė nė fėmijėri qė tė behet i pandjeshėm nė zemėr, qė t'u rezistojė joshjeve me tė cilat ėshtė pajisur femra. Ai mė i menēuri i tė menēurve pati thėnė 'Biri im, ndiq urdhrat qė po tė jap unė: Nė qoftė se njė Grua e bukur tė afrohet dhe kėrkon tė tė joshė, mos e lejo qė ajo tė tė korruptojė; mos e prano helmin qė ajo tė ofron, mos lejo qė ajo tė tė shtjerė nė rrugė pa krye; Shtėpia e saj ėshtė Shtėpia e Shkatėrrimit dhe e Vdekjes.'"
    #VamosArgentina

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240

    dashuria e paperfunduar e dy te rinjeve....

    nje dashuri e lene pergjysem........

    nuk e di po sot paskam nje deshire te madhe te shfryhem te them gjera qe shpeshhere nga inati apo xhelozia, ndrojtja nuk ti kam thene edhe pse kam dashur ti bej me gjithe forcen e shpirtit..........kam dashur aq shume te te kem afer te te shtrengoj fort fort deri ne pafundesi e te jem e jotja e vetem e jotja....kane qene te shumta netet ku duke u rotulluar ne krevat nga pagjumesia kam enderruar per ne te dy........i jam lutur ZOTIT per ty dhe e kam falenderuar qe te vuri ne rrugen time....
    Ne ate dite Qershori dicka ndodhi se ndjej egersine e natyres pasi skutat e shpirtit tim jane ndezur......eshte egersia,krenaria e thyer,humbja dhe se fundidashuria e lenduar.pse duhet te ndodhte pse??
    eshte pyetja qe me persekuton qe nga momenti qe mora ate telefonate e cila shkundi pemen e dashurise sime te paster,ku cdo frut ra pa jete ne token e coptuar nga korrupsioni imoral.ai ze me kumbon akoma,me ndjek me sy hapur,ne enderr,kudo.njeriut qe i dhurova zemren time,shpirtin tim,kohen time me vrau.mbylli me force librin e dashurise sone pa pyetur dhe gervishi cdo kapitull te saj,PSE,PSE, PSE?? dritherimat e trupit akoma i ndjej qenien time te shtypur ne nje imazh bardhe e zi e shoh.se harroj kurre ate dite kur ajo lajmeroi ne telefon"DON'T TALK TO HIM ANYMORE!"etj etj.......dhe mbyllja e receptorit me pas si nje akt i pakontrollueshem.spyeta kush ishte,perse ma bente mua kete xhest,por ishte nje femer e irrituar,e re ne moshe,ndoshta nje adoleshente qe donte te pronezonte dike qe une e jetoja dhe me perkiste mua per nje kohe te gjate...
    Ora vajti 24:45.edhe nje nate e trishtuar per mua,edhe nje nate plot kujtime per ty,per ditet e netet e kaluara bashke.... nuk mund te te harroj me beso,shpirt!ditet e netet qe kaloj pas muajit Gusht jane perplot te mbushura me kujtime per ty,perplot vaj e vuajtje...........................kam vendosur gjithe shpirtin tim,gjithe ndjenjat e mia,mendimet emocionet tek ty........sepse kam besim e te dua.........te dua.........te dua me shume se cdo gje ne bote.........e si mos te te dua ty......kur me dhe jeten???si mos te te enderroj kur ti me fale enderrat?????
    kaloi dhe nje muaj tjeter,edhe 23 dite te tjera pa ty shpirt,nderkaq mua akoma me mundon kujtimi per ty,me mungojne ato fjale qe me jepnin jete,gjalleri,qe me falnin buzeqeshjen qe me mungonte prej kohesh.ishe ti i vetmi qe me beje te lumtur,qe me ndeze shkendine ne zemer e qe sot u shua!po a u shua valle kur une ende te dua si e marre,kur une kurre ste harrova as edhe nje sekonde te vetme?! sigurisht qe jo i dashur,padyshim se ajo qe me mban te gjalle sot eshte dashuria per ty,........ajo me jep force dhe shprese per te bindur veten se ti nje dite do te vish.......po sikur ajo te ishte neser......OH ZOT,paramendo si do te ndjehesha,cdo te beja!.......e di qe se psri do te vrapoja me shpejtesi deri tek ti dhe do te te hidhesha ne perqafim e sdo te te lejoja te me ikje me kurre kurre......e nese sdo te jete e nesermja,atehere do te jete e pasnesermja.......ti do vish,sepse e di qe dhe ti ndjen te njejten gje per mua,e di qe dhe ti me don.
    arsyeja qe une kam jetuar ishe ti.arsyeja qe une vuaj je ti.ti je ende shpresa e jetes time,e me shume se cdo gje tjeter te deshiroj ne kete bote.kujtimet e mia tani me mundojne pa ty.
    sa e lumtur isha kur e perjetova perqafimin tend.ti me dhurove dashurine....e une ende vazhdoja me stilin tim te vjeter.ti je kujtesa e vecante e jetes dhe zemres time dhe shpresoj e do luftoj,qe te jesh gjithmone.nuk e di pse u largove ne ate fillim kur te dashurova me tere qenien time njerezore,e ti fillove me provokime e keqkuptime vazhdimisht.rastesisht te kam njohur ne (internet)...........folem,ti me pershendete dhe qe atehere filloi dashuria ime e pare,me bere te ndjej dridhje te lehta neper tere trupin tim.kur ti me flisje per te ardhmen,ne zemren time ndjeva ngrohtesine e flakes qe u ndizte por qe shume shpejt u shua,ate e ndjej edhe ne kete nate ne vetmi qe u mundova te te harroj me ter forcen per sikur ti perseri me peshperisje,prit,prit,prit.....!
    te faleminderit per ate gjysme premtimi por ku mbeti sot?te faleminderit per buzeqeshjet e tua,per ate kohe qe kalove me mua.jeta ime pa ty nuk ka vlere,te lutem mendo dhe njehere per te gjitha dhe besoj qe do te kuptosh realitetin,e realiteti eshte se une te dua me gjithe zemer,ti je dashuria e pare e jetes sime,hapi syte dhe do te shikosh se une nuk jam e tille sic mendojne disa njerez perfshi dhe ata njerez qe na ndane.. koha po kalon,e ti ende me mungon do te vije koha jone,ngaqe dashuria e vertete gjithmone fiton cdo luftim dhe gjeja qe me mundon me se shumti eshte qe ti je verbuar nga fjalet e njerezve qe te folen keq per mua,e ato fjale nuk jane aspak te verteta.gjeja qe urrej me se shumti ne kete bote eshte:dyftyresia,shpifjet e njerezve,genjeshtra,dhe tradhetia.. jam treguar e sinqerte me ty qe diten e pare.edhe pse nuk e kam besur kurre se do te me ndoshte por shpifjet me humben dashurine,na ndane njehere por kjo sdo te ndodhe me,te betohem,per shpirt te mamit qe ska per te ndodhur me kurre.
    O ZOT cdo dite te bukuar lutem qe mos te largohesh nga une.....lutem qe te takohemi sa me shpejt......lutem qe te mos me braktisesh e te lidhesh me nje tjeter......lutem qe mos te merzitesh kurre nga une..........me fal per gjithcka qe kam bere.........per gjithcka qe te ka vrare apo te ka merzitur.......me fal per gabimet e mia........me fal qe i besoja shoqeve qe me thonin qe do me ndihmonin qe mos te gaboja kurre e te mos u ndaja kurre nga ti........me fal per fjalet e pakuptimta.......per budalliqet........te pergjerohem mos me ler.....se ashtu do me sillje vdekjen.....se ti e di qe tani ne kete bote vetem ty te kam.....e vetem ty do te kem....me fal per te gjitha e nese e ke te veshtire te pakten mundohu ta besh.......e mundohu edhe te me durosh ...edhe te me duash pak se kjo eshte gjithcka qe kerkoj nga jeta.......vetem dashurine dhe pranine tende...sido qe te vene punet une nuk do te rresht kurre se te dashuri.......e do te dashuroj cdo dite e me shume.......te lutem vetem vetem per nje gje...ti qe me dhe jeten te lutem mos u bej vrases.......mos ma merr prape ate duke me braktisur..........te dua......sepse ti je endrra ime,jeta ime.
    le te thone te tjeret qe jam e cmendur,do i le ta thone prape gjithmone,sepse une e di qe e tillle jam,e cmendur,e marrosur,psepse te je frymezimi im,je gjithcka qe kam pasur dhe do te kem brenda trupit!TE DUA DHE NUK PYES PERSE JETOHET,SEPSE E DI QE VETEM PER TY!shikoj fotografine tende dhe i jap vetes shprese dukeperfyturuar gjithcka qe nje dite te shenjte te mezipritur te jem me ty...............
    P.S.mallkuar qofshin ata njerez qe prishin nje dashuri qe ndajne dy njerez qe duhen.
    .................................................. .
    Kjo eshte historia e nje vaize dhe nje djali.as une nuk e dija historine e tyre.doja mendimin tuaj a ia vlen qe keta te rinj te bashkohen perseri me njeri-tjetrin pasi qe te dy e pranojne qe jane te dashuruar pas njeri-tjetrit.jane ndare vetem nga fjalet e botes.apo duhet ta harrojne njeri-tjetrin dhe cdo njeri te mendoje per jeten e tij.................
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bunny : 31-12-2006 mė 13:54
    #VamosArgentina

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Tregim e njė dashurie..

    Kurrė nuk do ta kisha besuar se sinqeriteti do tė mund te keqperdorej sepse un e ēmoja aq shum kete veti.POr burri im te kaluaren per te cilen e kisha treguar vet e perdori kunder meje ateher kur ai donte te mbunte lidhjen e tij me nje grua tjeter E kam pesuar keq , e tash pres te lind Femijen e tij qe do te rritet pa baba..!
    Ia pash sherrin sinqeritetit tim.
    Prinderit ishin under marteses time me at djale, por un arrita t'i binde se ishte djal shum i mire dhe se un e doja shum .Ata nuk ma prishen dhe pse ishin shum te paknaqur me zgjidhjen time.Per nje koh shum te shkurtet u fejuam dhe me nje dasme te vogel edhe u martuam.Gjithcka po shkonte mire me martesen tone Ishim te lumtur .E donim njeri-tjeterin.Kurr nuk e kisha menduar se do ta pesoja aq keq nga sinqeriteti im.Kur filluam te kalonim i pata tregua se un me pare kisha nje te dashur qe e doja shum por qe nuk kisha pasur fatin te isha me te Me gjith ate koh tha se nuk me pengojn as gje e kaluara ime. Me tha se me renderi ishte se me dashuronte. Ne fakt keshtu eshte dhe un besova..se kishte gjetur njeriun qe e deshiroja.Jetonim te ndare nga Familja e tij ne Prishtin dhe benim nje jete te qet pa problemet.Dalngadal Filuan te perhapeshin fjale se ai ishte ne lidhje me nje grua tjeter. Si fillim nuk i thash asgje , sepse mendova se ishin vetem fjal , siē behen gati per te gjith njerzit. Mendova se nje do te shuheshin. sepse thone se fjalet e paverteta fliten vetem tri dite. Kaluan disa muaj dhe me nuk i duroja njerzit te me flisnin se si e shihenin burrin tim me nje grua tjeter biondin. I thash atij ,por mohoi duke thene se asgje nuk kishte te vertet ketu.

    E Kishte tjeteren e mua me permendte te kaluaren time.

    Me qetesuan fjalet e tij por dicka nuk me linte te bindesha se ai ishte treguar i sinqert me mua . Fillova te dal me shpesh dhe te endem rrugve te qytetit se mos e takoja diku ashtu edhe ndodhi nje dite vendosem te pinim nga nje kafe me shoqen time ne terracen e hotelit ''GRAND''.Gati sa nuk me ra pika kur e pashe at ulur ne nje tavolin bashk me at vajzen qe dukej krejt si ma kishte pershkruar . Ai na pa por beri sikur nuk shihte ndejten edhe pese minuta dhe iken sikur nuk na kishin par fare.Ne mbremje i thash se un nuk po haja bar dhe se kisha kuptuar te teren.Ai si fillim u mundua te me bindte se nuk ishte ashtu por dalngadal situata e keqsuar dhe ai pastaj filloi te me thoshte lloj-lloj fjalesh.''Desisa un jam martua me nje qe ka nderruar shum shtreter , tash une dua te kaloj me shum te tjera. Qe ta dish nuk e kam vetem at qe e ke pare kam edhe te tjera'' me tha . Me erdhi shpirti te hundet.Un kisha pasur nje te dashur. por jo siq thoshte ai shum. Me erdhi te plas nga inati. I thash se ai mund te shkonte me te tjera por une do te ndahesha nga ai.Ai u turbua dhe ate dite me rrahu aq keq saqe tri dite nuk munda te levizja. Pastaj prap u mundova te shtirresha se nuk ka ndodhur as gje.por ai filloi te dal neper qytet dore per dore me at tjetern.Nuk diaj cfare te beja ishte teper e rend per mua te vahdoj jeten , sikur nuk po ndodh asgje . Ndodhte dicka qe mua me duket shum serioze prandaj nuk mund ta kaloja.

    Tani jetoj te prinderit e femija rritet ne barkun tim.

    Prinderve nuk guxoja tś tregoja se per ate qe po ndodhte me jeten time , sepse kisha frike se nuk do te me perkrahnin dhe do te me thoshin se kjo kishte qen zgjedhja ime. Me dukej se do te plasja nga merzia. Kulmi i tere kesaj ishte fakti se une tashme kisha ngelur shtatzanė. Kur u kontrollova te gjinekologu dhe ma kumtoi kete lajm. qava tere diten ne vend qe te gezohesha . I tregova per kete burrin tim.Ai thoshte ''Ndoshta ky femij nuk eshte i imi sepse ti je mesuar me shum djem'' me tha. Kete nuk e durova dot . Me tengjeren e kisha ne dor sepse po beja darken iu hodha i rash disa heere dhe ia theva krahun.Ai u terbua por nga dhembja nuk mundi kesaj radhe te me rrahte. Iku per te mjeku nga dhimbja ndersa un bera gati rrobat e mia dhe shkova ne shtepin time.U tregova prinderve per te tere ate e po ndodhte me jeten time. Ata me thane qe te mos kthehesha me tek ai. Kisha edhe nje dileme te abortoja apo te lindja femijen tim. E zgjodha te dyten Do te lindja femijen. tim . sepse ai nuk me kishte faj qe un kisha zgjedhur nje burrte lig dhe nje baba te gabuzr per te . Tash po e shikoj barkun si me rritet ndersa ai nuk me ka kerkuar me kurr e as qe eshte interesuar per femijen e tij qe un e mbaj ne bark Shum shpesh vuaj shum por qetsohem kur kujtoj se lidhja ime do te perfundonte nje dite me heret a vone. Shpresoj te gjej ndojnje pun pasi te lindi femijen dhe ta rris vetem ashtu siq eshte me se miri. Per burrin tim thone se tani ai jeton ne banesen tonde me at tjeteren . Do te porosisja te gjitha vajzat qe kurr te mos tregohen krejt te sinqerta sepse burrat nuk harrojn kurr dhe kete e perdorin kur ka nevoj..!
    #VamosArgentina

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    E doja si i ēmendur, por me pas mbaroi gjithēka

    Ishte vetem 16 vjeēe kur u dashurua me mua. E njoha ne gjimnaz. Une isha viti i katert kurse ajo ishte viti i pare. U mundova shume derisa ja vitova zemeren, por nuk e dija qe ajo do ma thyente zemren

    Lidhja vazhdonte per mrekulli. Ne fund te shkolles filluan sherret


    Donte dhe nje jave te mbaronte viti shkollor. Ajo po mbaronte vitin e pare kurse une po largohesha nga shkolla. Pasi mora pergjigjen e shkolles per ne itali, ajo me kerkoi te takoja vellain e saj, gje qe une nuk e prisja. Nuk e kundershtova. E prita vellain e saj sa doli nga shtepia. E thirra dhe e ftova per kafe. Ai u trega shume i mire me mua. U ulem dhe i tregova si ishte muhabeti. Ai e dinte qe une per 1 muaj do largohesha nga Berati. Mbasi i tregova gjithēka ai nuk u tregua shume i keq me mua. Me tha vetem "Te gjithe jemi ēuna, dhe te gjithe duam ne jete". Une u qetesova nga fjalet e tij.

    Ne darke fola ne telefon dhe ajo ishte shume e gezuar qe une mora nje inisiative qe nuk me takonte tani per tani se isha vetem 19 vjeē.


    Shkolla mbaroi.
    Mbas mbarimit te shkolles filluan xhelozite
    Ajo vendosi te kalonte pushimet ne Kavaje te halla e saj. Mua nuk me pelqeu qe ajo te ikte ne Kavaje sidomos qe ajo do te qendronte 2 muaj. Une nuk doja per faktin se nuk rrija dot pa e pare ose pa e takuar. Me ne fund ajo iku pa me thene gje. Mbas 1 jave me mer ne telefon nga Kavaja dhe me thote se do rri 2 muaj. Une u nxeva shume dhe i bertita ne telefon. Mbas nje debati ja mbylla telefonin.Nuk komunikova me te per 1 muaj rresht. Mbasi erdhi nga Kavaja une isha ne Tirane te njerezit e mi. Qendrova 1 jave ne Tirane per te harruar ate histori qe vertet me vrau. U ktheva nga Tirana 1 jave me vone pasi ajo kishte ardhur, nuk dija gje per ardhjen e saj. Me mori ne telefon dhe me tha: Stiljano dua te takoj. Ti harrojme ato qe u bene...........................?

    Vendosa ti harroj te gjitha. Por prap mbaja inat ne vetvete se si mundi te ikte pa me thene.

    Ndarja ndodhi per faktin se;
    Pasi kjo erdhi nga Kavaja ndenji 3 dite dhe kerkonte te ikte prape ne kavaj. Une u merzota aq shume sa i thashe;
    Po ike dhe nje here ne Kavaj kur te vish ti nuk do jesh me mua i lidhur. E thashe vetem per faktin se doja qe ti jepja pak frike (ne kuptimin qe ajo te mos ikte). Kurse ajo ma mori sikur une nuk e doja me. Filloi dhe me thoshte se ti nuk me do, do te me mbash mbyllur ne shtepi etj........

    Ndenji rreth 2 dite dhe me mori ne telefon dhe me tha; Stiljano une dua te ndahem nga ty per faktin se ti je shume xheloz. Une i thash une jam xheloz por jo deri ne ndarje. Por ajo ashtu donte ashtu beri. Nuk reagova keq thjesht mevinte inat se me thoshte qe vdekja do na ndaja ne te dy asnje tjeter.Nejse. U ndame.
    Rri dy dite kjo dhe me mer ne telefon. Me thote qe Stiljano u be ti harrojme.
    Kjo gje mua me ishte bere........
    Une i thashe jo ne u ndame dhe nuk kemi per tu lidhur me. Nga ana ime mos prit qe une te mar ne telefon dhe te them ????? une te dua, Ate mos e prit nga mua. Ajo filloi te qaje ne telefon. Une e mbylla telefonin. Per faktin se ishte hera e trete qe me thoshte do ndahemi dhe rrinte 2 dite me thoshte u bene ca u bene ti harrojme.!
    Nuk foli dhe e mbylli telefonin duke qare. E mora kete vendim per faktin se ishte hera e katert qe ma thoshte "do ndahemi".


    Une edhe sot e kesaj dite jam ndare me tė per faktin se ;
    DASHURIA TE LIDH, XHELOZIA TE NDAN
    #VamosArgentina

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Xhelozia dhe misteret e saj, kjo semundje e pasherueshme


    XHELOZIA, LINDJA DHE MISTERET E SAJ DHE FUNDI NDARJA MES TE RINJEVE MES TE DASHURUARE APO MESA BASHKESHOERTEVE!

    Shumė prej nesh, kush mė shumė e kush mė pak, ėshtė ndier xheloz pėr partnerin kur ka kuptuar se ai ka kėrkuar tė krijojė njė marrėdhėnie, i ėshtė pėrgjigjur :’’ngacmimit’’ tė dikujt tjetėr ose ėshtė larguar prej nesh pėr tė patur njė lidhje tė re. Kur e dėshiron shumė njė person nuk do qė ta humbasėsh : dėshiron tė jetė pranė teje pėrgjithmonė. Pėr ta mbajtur pranė, pėr ta mbrojtur marrėdhėnien kontrollon sjelljen e partnerit, bėhesh xheloze. Nė disa raste xhelozia mund tė jetė e bazuar nė ‘’fakte’’ nė raste tė tjera ne mund tė jemi shkaku i saj.
    Xhelozia nuk ėshtė e njėanshme: Jo vetėm femra por edhe mashkulli ėshtė xheloz




    XHELOZIA, LINDJA DHE MISTERET E SAJ DHE FUNDI NDARJA MES TE RINJEVE MES TE DASHURUARE APO MESA BASHKESHOERTEVE!

    Shumė prej nesh, kush mė shumė e kush mė pak, ėshtė ndier xheloz pėr partnerin kur ka kuptuar se ai ka kėrkuar tė krijojė njė marrėdhėnie, i ėshtė pėrgjigjur :’’ngacmimit’’ tė dikujt tjetėr ose ėshtė larguar prej nesh pėr tė patur njė lidhje tė re. Kur e dėshiron shumė njė person nuk do qė ta humbasėsh : dėshiron tė jetė pranė teje pėrgjithmonė. Pėr ta mbajtur pranė, pėr ta mbrojtur marrėdhėnien kontrollon sjelljen e partnerit, bėhesh xheloze. Nė disa raste xhelozia mund tė jetė e bazuar nė ‘’fakte’’ nė raste tė tjera ne mund tė jemi shkaku i saj.
    Xhelozia nuk ėshtė e njėanshme: Jo vetėm femra por edhe mashkulli ėshtė xheloz… Shpesh neve na ėshtė thėnė ose kemi dėgjuar t’i thuhet dikujt ….Nuk mė pėlqeu mėnyra sesi tė pa ai tipi… Mos e kthesh kokėn as majtas as djathtas… Je veshur kėshtu qė tė biesh nė sy: paske ndonjė variant sot… Duhet tė qėndrosh nė shtėpi dhe tė merresh me fėmijėt… Nuk mė pėlqen tė punosh aty sepse ka shumė meshkuj madje edhe …. Do tė tė vras nėse marr vesh gjė…. E vrava sepse mė tradhtonte…

    Pėrse mashkulli ėshtė xheloz nė marrėdhėnien me partneren?

    Nėse partneri nuk ėshtė i sigurt nė marrėdhėnien e tij me partneren ka shumė mundėsi qė tė ndihet i kėrcėnuar nga prania e meshkujve tė tjerė nė jetėn e saj. Pasiguria pėr tė ardhmen e lidhjes shkakton xhelozinė. Kjo formė e xhelozisė mund tė jetė njė ndėr treguesit e periudhės sė vėshtirė qė kalon marrėdhėnia. Nė kėto kushte xhelozia mjegullon pamjen dhe nuk tė lejon tė kuptosh atė qė po ngjet realisht me tė dy partnerėt.

    Xhelozia dhe pėrkushtimi i partneres
    Nėse pėrkushtimi ndaj partnerit ėshtė nė nivele tė ulėta, ka shumė mundėsi qė ai tė reagojė ndaj saj me xhelozi. Partneri cili merr pak vėmendje dhe dashuri do tė vihet nė kėrkim tė shkaqeve: pėrse ajo nuk mė do si mė parė? Pėrse ka ndryshuar? Dhe nė fakt mendja shkon pėr keq: Mund tė jetė dikush tjetėr ėshtė nė jetėn e saj. Njė mendim i tillė mund tė mjaftojė pėr tė ‘’minuar’’ paqen shpirtėrore dhe pėr t’i dhėnė goditjen e parė lidhjes.

    Xhelozia dhe tiparet e partneres
    Nėse partnerja ėshtė miqėsore, hyn shpejt nė komunikim, tėrheq vėmendjen e meshkujėve, partneri do tė ndihet i kėrcėnuar. Ai e interpreton sjelljen e partneres si provokim dhe i sheh meshkujt e tjerė si rivalė tė mundshėm tė cilėt mund tė paraqesin interes pėr partneren e tij. Pėr shkak tė frikės dhe inferioritetit, ai shfaq xhelozi pėr partneren nė marrėdhėniet qė ajo krijon dhe do tė fitojė sa mė shumė nga vėmendja e saj.

    Xhelozia dhe historitė e mėparshme tė partneres
    Nėse partnerja nuk ka qėnė e qėndrueshme nė lidhjet e mėparshme, partneri priret tė mendojė se ajo mund tė jetė e paqėndrueshme edhe me tė dhe mund ta lerė pėr dikė qė mund t’i pėrgjigjet mė mirė shijeve tė saj.
    Xhelozia dhe historitė e mėparshme tė partnerit
    Nėse edhe nė marrėdhėniet e mėparshme mashkulli ka qėnė xheloz ai do tė vazhdojė tė shfaqė xhelozi edhe nė lidhjen nė vazhdim. Nė disa raste xhelozia mund tė shkaktohet nga sjellja e partneres ose nga shkaqe tė jashtme ndėrsa nė raste tė tjera ajo ėshtė tipar i mashkullit dhe ka nevojė tė trajtohet.

    Xhelozia dhe dėshira pėr kontroll
    Nėse partneri kėrkon tė ketė kontroll nė jetėn e partneres dhe ajo ka thėnė “po” pėr ēdo vendim qė ai ka marrė pėr tė. Ai do tė tregohet xheloz nėse ai ka pak mundėsi tė kontrollojė atė qė partnerja bėn. Ai do tė bėhet xheloz pėr shkak tė mungesės sė kontrollit.

    Xhelozia dhe modelet nė familje
    Nėse partneri ėshtė rritur nė njė familje, ku babai ka reagur me xhelozi ndaj nėnės dhe ai do tė priret tė imitojė modelin e babait nė marrėdhėnien e tij me partneren. Ndikimi i modelit prindėror vazhdon tė jetė i pranishėm nė jetėn tonė edhe kur nuk jemi mė fėmijė. Gjithashtu edhe modelet e shokėve apo tė tė afėrmėve tė tjerė ndikojnė nė sjelljen tonė. Nėse miqtė e partnerit priren tė jenė xhelozė me partneret e tyre kjo do tė jetė njė arsye mė shumė qė ai tė jetė xheloz me partneren e tij.

    Xhelozia dhe pėrfundimi i lidhjes
    Nėse lidhja po shkon drejt fundit dhe partnerėt nuk kanė forcėn e duhur pėr t’i thėnė gjėrat nė sy, pėr tė qenė sa mė tė hapur dhe tė drejtpėrdrejtė ai do tė nisė t’i nxijė jetėn partneres me skena xhelozie, derisa ajo ose ai tė thotė fjalėn e fundit.

    Ti dhe xhelozia: Si mund ta zbutėsh xhelozinė?
    -Mbrojtja mė e mirė kundra xhelozisė ėshtė njė ruajtja e marrėdhėnies. Nėse dashuria mbahet gjallė, nėse partnerėt janė tė pėrkushtuar ndaj njėri-tjetrit, nėse e kanė njėri-tjetrin nė qendėr tė vėmendjes nė lidhjen e tyre nuk ka vend pėr xhelozinė e sėmurė.
    -Kontrollo mendimet dhe imagjinatėn: me kė ėshtė ai? Ēfarė ėshtė duke bėrė? Ti mund tė kuptosh qė nė disa raste disa “lojėra” mund tė luhen nga partneri pėr tė tė bėrė xheloze, qė partneri mund tė jetė shumė i dhėnė pas vetes dhe nė disa raste mund tė mos tregojė ndaj teje kujdesin e duhur. Njė episod, njė mendim i vetėm mund tė bėhet shkak pėr njė “telenovelė” tė njė jete tė dyfishtė tė partnerit. Nė kėtė mėnyrė ti i hedh benzinė zjarrit, shqetėson veten dhe partnerin.
    -Mos e “pėrdorni” xhelozinė si tregues tė dashurisė. Xhelozia e vazhdueshme nuk nėnkupton dashuri tė vazhdueshme. Xhelozia reflekton nevojat e tua, dėshirėn pėr tė ruajtur atė qė ti e dėshiron pėr momentin dhe kėrkesat pėr atė qė do tė sjellė e ardhmja. Xhelozia reflekton interesat personale dhe dashurinė pėr veten sesa dashurinė reciproke.
    -Hidh njė shikim pas nė marrėdhėniet e tua: ke qėnė xheloze edhe nė marrėdhėniet e mėparshme apo vetėm nė kėtė marrėdhėnie. Nėse pėr ēdo partner je ndier xheloze duhet tė jesh mė e kujdesshmė pėr akuzat qė bėn: je ti qė e paragjyon parnerin, je ti qė sheh nė sjelljen e tij e tij atė qė pret tė shohėsh duke mos i dhėnė rėndėsinė e duhur aspekteve tė tjera tė sjelljes sė tij.
    -Mos u hidh nė sulm nėse e sheh qė partneri yt ėshtė duke flirtuar me dikė: Tregoi sesi u ndieve, tregoi sesa i rėndėsishėm ėshtė ai pėr ty dhe qė dėshiron tė vazhdosh marrėdhėnien nė kohė. Mos u bė qaramane. Jo tė gjithė meshkujt janė nė gjendje t’i bėjnė ballė gruas nė njė situatė tė tillė. Dhe si vetėmbrojtje zgjedhin “ngritjen e zėrit” ose i kujtojnė asaj njė histori tė “vjetėr”. Nėse ju nuk sulmoni do ta keni mė tė lehtė tė komunikoni me partnerin tuaj. Ndėrshmėria shpesh ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė pėrballuar xhelozinė.

    Tė rinjtė dhe xhelozia
    Cfarė ėshtė xhelozia pėr ju?
    Aulona
    Xhelozia ėshtė si tenxhere ku pėrzihen tė gjitha ndjenjat: pasioni i tepėrt jep mė shumė zjarr dhe i djeg tė gjitha.
    Enkeli
    Xhelozia ėshtė mungesė tolerance, moskomunikim, dyshim, dashuri, urrejtje, frikė, lumė qė gryen mendimet, zjarr qė djeg pėrbrenda dhe nuk shuhet. Xhelozia ėshtė njerėzore.
    Fleura
    Xhelozia ėshtė humbje kohe dhe energjie. Tė bėn tė vuash, tė torturon, tė turbullon mendimet dhe ndjenjat dhe shpirtin.
    Suela
    Xhelozia: ndjenjė qė herė ngjall dhe here e vdes dashurinė tek ēdo njeri; qė herė tė bėn tė vuash dhe herė tė bėn tė duash, qė edhe kur je i lodhur nuk tė lė tė vdesėsh.
    Serxho
    Xhelozia ėshtė sėmundje psikike.
    Anisa
    Xhelozia nuk ėshtė as mirė as e keqe kur nuk kalohet masa. Nė disa raste kam nevojė pėr pak xhelozi “tė ėmbėl”.

    Xhelozia e sėmurė
    Partneri i prekur nga xhelozia e sėmurė beson se partnerja ėshtė e pabesė dhe se e tradhton. Pėrse kjo xhelozi quhet e sėmurė? Sepse partneri dyshues nuk ka fakte reale pėr tė mbėshtetur dyshimin e tij. Nė fakt kjo xhelozi e ka burimin tek imagjinata e pakontrolluar: partneri fantazon rreth tradhtive tė partneres, kontrollon sjelljen e tij dhe dyshon pėr ēdo person tė cilin ai e sheh si rival tė mundshėm. Ai vendos se ēfarė mund dhe nuk mund tė bėjė partneri, se me cilat persona ai mund ose jo tė shoqėrohet. Xhelozia e sėmurė nė disa raste mund ta shtyjė partnerin drejt vrasjes sė partneres, tė fėmijės, atėsinė e sė cilit ai e dyshon apo tė burrit me tė cilin partnerja ka marrėdhėnie.
    #VamosArgentina

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Fundi i nje lidhjeje ne dashuri.

    Fundi i nje lidhje dashurie Nje ndarje zakonisht shoqerohet me deshperim, dhimbje ose edhe me gjaknxehtesi.. zakonisht kjo eshte nje rruge qe percajme qe te mundemi te instruksionohemi ne dicka me te mire. Nuk eshte e nevojshme qe te ndjekim rrugen me te gjate. Mund.. te shkurtoni rruge duke ndjekur hapat e meposhtem! Perkthyer nga greqishtja Stela!

    · Me te shumtat here, lidhja qe duhet shpetuar eshte ajo qe keni me veten tuaj dhe jo ajo me ex bashkshortorin tuaj. Mos synoni , nga fillimi te pakten, te mbeteni shoke me ish te dashurin. .Shoku qe me te vertete keni nevoje ne kete periudhe, si dhe gjithmone eshte vetja juaj.

    · Perballoni dhimbjen tuaj si nje procedure qe duhet te kaloni qe te perfundoni ne dicka me te mire dhe mos leni deshperimin tuaj t’ju mposhti. Cdo dite e me tej do ndjeheni krenar qe bete nje hap perpara.

    · Zbuloni kush jane ne te vertete aspiratatet tuaja. Doni me te vertete te ndaheni , apo mundohene te gjeni menyra te ndryshme per te rregulluar lidhjen tuaj ?. Duhet te mos dini qe veshtire do mund te perparoni nese nuk kuptoni dhe nuk pranoni ndarjen tuaj.

    Shmanguni pershkruajtjes se gjendjes dhe ndjenjave tuaja ne menyren tragjike. Ndryshe do bindeni veten tuaj qe situata qe po kaloni eshte vecse nje situate e pa tolerueshme. Kjo gje do t’ju lendoje jashte mase dhe do veshtiresoheni per te pare realitetin. Mesoni se do ndjeheni me mire dhe rueni energjine tuaj ne mendimKoncentrohuni atu ku be me pozitive.

    Mos harroni qe dhimbja nuk do kaloje nese ne fillim nuk do degjoni veten tuaj. Shprehni dhe nxirreni nga mbrenda merzitjen ose hidherimin qe ndjeni .keshtu do lehtesoni veten tuaj nga deshperimi qe keni.

    · Mos ja lejoni vetes suaj qe te udhezohet ne nje gjendje qe nje dite do t’ju beje te ndjeheni kryeulet. Duke kaluar nga shtepija e ish-te dashurit , duke i derguar e-mail ose duke e marre shpesh ne telefon, jo vetem nuk do mundeni te largoheni kurre nga kjo lidhje.

    · Mesohuni te besoni perseri tek njerezit. Cdo lidhje ka nje risk si edhe asnjeri mund t’ju garantoje qe nuk mund te lendoheni perseri. Mos lejoni qe nje eksperience e keqe t’ju evitoje te jetoni nje jete , me te mirat e te keqijat e saj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bunny : 31-12-2006 mė 13:54
    #VamosArgentina

  10. #10
    Self Confidence Maska e Gimi3
    Anėtarėsuar
    24-10-2006
    Vendndodhja
    Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
    Postime
    1,028

    Mė tha pas 1000 puthjeve tė mia:Nuk ke diē tjetėr pos puthjeve?

    Mė tha pas 1000 puthjeve tė mia:
    Nuk ke diē tjetėr pos puthjeve?
    I thashė: “ Po, dashurinė tė cilėn e ruaj nė zemėr pėr ty
    dhe vajin e gjatė prej tė cilit mė shkasin lotėt nga sytė!
    Ajo ma ktheu : “ Pėr Zotin ē’dobi ka nga i riu
    Veprat e tė cilit janė nė kundėrshtim me atė qė flet!
    Sikur do t’mė puthje mijėra e mijėra herė…
    Sėrish vetėm me bashkim do tė kėnaqesha!
    Si mundet njeriu tė kėnaqet vetėm me arritje tek burimi…
    Nėse nuk pin nga ai dhe etja akoma e pėrvėlon…


    Ajo cfare do tė doja tė diskutoja sė bashku me ju ėshtė njė ngjarje e cila ėshtė paksa e dhimbshme… njof njė shok , ėshtė mjaft njeri i mirė, i sinqert , ndodhi qė u sprovua nė dashuri , e donte njė vajzė , nė fillim ishte e “ sjellshme “ , mirepo me kalimin e kohės shoku e vėrejti se s’kishte tė bėnte me pėrputhje moralesh , karakteresh … pas shumė bisedash , kalime kohėsh sė bashku ,e vėrejti se ajo kishte cilėsi “ aktrimi “ shoqėrohej me shumė meshkuj ndėrsa nė anėn tjetėr sillej gjoja se e donte atė, kur e verejti shoku kėtė filloi tė distancohej nga ajo … Pas disa ditėsh , vajza nė fjalė i vie sėrish tek ai … fillon ti kėrkoj falje … kishte gabuar …dhe me fjalėt e saj tė “ ėmbla “ e fton nė dashuri ,shoku pas gjithė atyre gjėrave … pas asaj tė keqeje ia kthen me te mirė… thjesht ia fal…mirėpo nė anėn tjetėr i tregon qė tash e tutje kjo gjė do mbesė vetėm shoqėri …
    E dini si reagoi ajo vajzė?! Me gabimin e saj u distancua nga shoku im , plus asaj mė as nė formė pėrshėdetjeje si flet shokut ( edhe pse ky i fundit ska nevojė pėr pėrshėndetjen e saj ) mirėpo kur ėshtė puna kerkim faljesh … pastaj falja nga shoku im , vėrtet tė bėn tė ndihesh ēuditshėm nė mėnyrėn se si reagoi ajo , sipas saj dashuria ėshtė sex , ndėrsa sex-i ėshtė dashuri !
    Pyetja ime deri tek ju …
    Si do tė ndiheshit sikur t’ju ndodhte njė ngjarje e tillė ?!
    Cfarė kuptimi ka dashuria tek ju?!
    Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

  11. #11
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956

    “Bisedtkat” e dashurive tiranase

    Nė Parkun Kombėtar, qytetarėve kryeqytetas do t`u rikthehen vendet e dashurisė

    A e dini se ku bėnin dashuri dikur prindėrit tuaj, ku ēuēurisnin poezitė vesh mė vesh e gajaseshin, derisa mbrėmja tė kaptonte qytetin? Padyshim qė nuk keni nga ta dini, se nga strehėzat e dashnorėve tė mbrėmjeve kryeqytetase, sot ka mbetur thjesht emri dhe reliket e vjetruara tė lėna pas dore, si edhe historitė e dashurive qė pėrfliten ende kafeneve. Pėr kuriozitetin tuaj, ato janė ende aty dhe quhen “bisedtka”, njė alias qė fsheh ende shumė zėnka dashurore apo lidhje qė i rezistuan kohėrave. Ato janė shtatė tė tilla dhe sot asnjė nga dashnorėt e rinj tė metropolit nuk preferon qė tė ulet e tė presė tė dashurėn e tij ashtu siē bėnin djemtė e para viteve ‘90. Pėr tė kthyer nostalgjinė pas, iniciativėn pėr t’i afruar edhe njėherė tė rinjtė tė “bisedtkat” e ka marrė pėrgjegjėsi i ri i Parkut Kombėtar Arben Korra dhe stafi i tij i punės. Prej 15 vitesh, specialist i gjelbėrimit nė Francė, Korra ėshtė kthyer nė Shqipėri me ide tė qarta pėr t’i dhėnė njė imazh tė ri Parkut.

    Dhe pėr tė kristalizuar idetė e tij pėrgjegjėsi Korra e ka nisur nga rregullimi i “bisedtkave” dhe i burimeve tė famshme. “Unė kam kaluar njė pjesė tė mirė tė fėmijėrisė dhe tė rinisė sime nė kėtė park, dhe kjo ėshtė njė nga arsyet se pėrse unė dua qė ky park tė fitoj edhe njėherė gjallėrinė e tij tė dikurshme”, - rrėfen Korra, i cili shpjegon mė pas edhe vėshtirėsitė me tė cilat ai dhe stafi i tij hasin gjatė punės sė pėrditshme. “Duhet tė kuptojmė diēka, se Shqipėria nuk i ka mundėsitė financiare pėr tė administruar nė mėnyrėn e duhur parqet, dhe pėr kėtė gjė ne duhet tė jemi tė ndėrgjegjshėm dhe duhet tė japim vetė kontributin tė parėt”,- vazhdon mė tej Korra duke shpjeguar se me iniciativėn e tij ėshtė rregulluar edhe “bisedtka” e parė. “Kur kam ardhur kėtu dhe i kam parė tė braktisura mė ka ardhur shumė keq, ky ishte edhe ngacmimi i parė pėr t’i kthyer edhe njėherė si dikur”,- rrėfen pėrgjegjėsi, i cili mė shumė se fjalėt gjatė periudhės sė drejtimit tė tij ka preferuar tė flasė nė bazė tė veprave tė kryera.

    Njė puthje nė publik... “Hė, mo xhaxhi, kush tė ka humbur djali apo vajza”. “As djali, as vajza, mė ka humbur komedia”. “E po kėrko diku tjetėr se kėtu do tė gjesh vetėm poezinė”. Tani kohėt kanė ndryshuar. Pėr tė gjetur bocetin e komedisė sė humbur, Aleks Paskut, shkrimtarit qė bridhte “bisedtkave” nė filmin “Stola nė park” i duhet tė bredhė lokaleve tė kryeqytetit, aty ku ndodhen dashnorėt e rinj tė kryeqytetit. Tė rinjtė e sotėm preferojnė mė mirė njė puthje publike me kondicioner sesa njė pėrqafim intim tė fshehur nė ndonjė “bisedtkė”, tė cilat pėr ta cilėsohen si tė dala jashtė mode.

    Dritan Laci
    My silence doesn't mean I am gone!

  12. #12
    Femme Fatale Maska e Poison_Ivy
    Anėtarėsuar
    01-07-2006
    Postime
    121
    Bukur!
    Me pelqejne keto rikthime pozitive te se shkuares.
    Pastaj, edhe prinderit do na behen nostalgjike.
    So the **** whaaaat??!!

  13. #13
    kill your idol Maska e Pedro
    Anėtarėsuar
    15-01-2003
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    410
    Mua do ma kishte qejfi, sikur ky te rregullonte pak edhe Gjirin e Kurvave te Liqeni, biles tani qe eshte rritur popullsia e Tiranes, mire eshte, qe te hapen edhe Gjire Kurvash te tjere.

    PS: ky postim nuk ka nota ironike.
    Lista nr5

    6 kanatjere
    6 mbathje
    6 shami

    prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

  14. #14
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anėtarėsuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    3,395
    Nostalgji e brezit te shkuar por per fat te keq,e pakonceptueshme pere kete brez!
    Ka kaq kohe qe na mungojne hapesirat e gjelberta,sa qe edhe nese ato rikthehen
    eshte krijuar nje kulture e tille te ky brez qe nuk mund ta njohe vleren e tyre...madje edhe ato bisedkat e dashurise qe dikur ishin aq te embla dhe te mbushura me ndjenje,sot jane kthyer ne biseda te ftohta,banale dhe pa kurrefare vlere....gjithesesi,e mira do te ishte qe nostalgjiket tiu riktheheshin edhe nje here atyre parqeve te cilat presupozohet se do te rikthehen dhe tu jepnin nje mesim te vlefshem brezit te ri sepse vertet ka nevoje...

  15. #15
    Citim Postuar mė parė nga shoku_tanku
    ..gjithesesi,e mira do te ishte qe nostalgjiket tiu riktheheshin edhe nje here atyre parqeve te cilat presupozohet se do te rikthehen dhe tu jepnin nje mesim te vlefshem brezit te ri sepse vertet ka nevoje...
    Oj te kthyer Vetem se hajde duro dhe ata qe fshiheshin mbrapa pemeve dhe shkurreve. Ta linin ate te shkrete pergjysem. Se gjeje dot sa pale sy te ndiqnin te mekur nga babezia

  16. #16
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anėtarėsuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    3,395
    Citim Postuar mė parė nga Darius
    Oj te kthyer Vetem se hajde duro dhe ata qe fshiheshin mbrapa pemeve dhe shkurreve. Ta linin ate te shkrete pergjysem. Se gjeje dot sa pale sy te ndiqnin te mekur nga babezia
    Ke pare ti se sot syte kurreshtare e kane humbur kurreshtjen?!...jane velur...nuk duan te shohin me!...kudo qe shkojme shohim skena,jo dashurie por perversiteti.
    C'do sy kurreshtar do cakerdisej nga kjo pornografi e paster qe mbizoteron gjithandej....sot nuk jane ciftet qe bezdisen nga kurreshtaret...jane kurreshtaret
    qe jane traumatizuar nga ciftet

  17. #17
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874

    Heroine E Jetes Sime.

    Ne jeten time treni me ka lene shpesh,kam qendruar shume here ne stacion duke pare ate dicka qe me ikte aq larg....
    Cdo here kam patur dhimbje dhe lot,kam hedhur guret larg me besimin qe do te prekja dike!!
    Ne te gjithe jeten time jam munduar tju ngjas atyre princerve ne perrallat magjike,dhe cdo here deshira per te derdhur lot nuk me ndahej kurre..
    Cdo dite kaloja ne mendjen time nje dite qe ju shtua kesaj jete dhe iluzionet e mija ishin per cdo dite e cdo dite me pak te bukura..
    Fillova te qaja per gjerat me te vogla dhe endrrat e mija nuk me dukeshin te verteta por te pakuptueshme ku ne te cilat nuk shihja me kalimin e stineve dhe diteve te vitit...
    Ecja para vetes time ne pritjen e padurueshme te ndodhjes se nje mrekullie...
    Per mua dashuria kishte humbur emrin e saj,cdo dite ecja ne kete hapesire te bardhe ku ne te cilen nuk shihja me asgje dhe asgje nuk ndodhte...
    Kujtoja se u shmangesha problemeve te shpirtit po ne te vertete i kerkoja ato me teper!!!
    Fati im i trishtuar dukej qe ishte i vetem ne fund te shkrimeve te mia..

    Dhe nje dite.....zilja ra fort dhe ndodhi nje revolucion i brendshem,nje uragan lumturie qe arriti te une...
    Degjoj rrahjet e zemres dhe nuk mbaj dot lotet e gezimit..
    Kjo zemra ime si gur dhe aq krenare shperthen ne mijera ngjyra,dhe papritur nje njeri tjeter del nga vetja ime dhe ben ligjin te une...
    TI erdhe drejt meje nga nje vend se di ku,nga nje qiell mbase i mbushur me yje ne nje dite prilli..
    TI je ketu ne kete nate, veshur me pafajshmeri,me shpirtin te mbushur me shprese....heroina jetes sime!!!
    Frymemarrja jote eshte gdhendur ne gjoksin tim dhe jam gati te te ndjek pas ne jeten tende.
    Syte e tu kane aq ndricim saqe mund te ndriconin nje qytet te tere!!
    Pesha e dashurise qe ti mban dhe sinqeriteti yt me ngrohin dhe me japin pickime ne zemer...
    Nje nga nje ti me dhe te gjitha celesat e shpirtit tend,ti me hape zemren dhe more te shpiri yt te gjithe mbytjen qe mbaja prej kohesh ne vetevte..
    Ashtu si nje yll qielli ti me drejtove ne rruget e dashurise se vertete dhe te pavdekur...
    Sa mire eshte te kalosh kufirin sepse e di qe asgje nuk do te jete me si me pare!!
    Lulet qe lindin ne balte behen madheshtore,vuajtjet kthehen ne jepje dhe zhgenjimet e meparshme ishin thjesht formalitete te vjetra..
    Dhe tani prej teje,udhetoj ne kete bote qete dhe ku jeta eshte vetem butesi,dhe ne te cilen udhetoj jo si ne nje drame...

    Nuk mund te te them dot kurre sesa ti me pelqen,nuk mund te te them kurre sesa ti me ndricon!!
    Te gjitha fjalet qe mund te te them ne vesh nuk mjaftojne dot kurre per te te falenderuar per dhuraten me te bukur te jetes sime ,te cilen ti me dhurove ne ate dite dhe ne ditet e vazhdueshme duke me dhene zemren tende per eternitetin!

    Nuk do te rri me asnjehere ne kete stacion treni sepse e di tani qe hypa me ne fund te treni i duhur....

    A toi pour toujours!!!

    je t,aime
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 10-02-2007 mė 10:47
    "Carpe Diem"

  18. #18
    Paqe Maska e lara21k
    Anėtarėsuar
    17-01-2007
    Vendndodhja
    Ne perendimin e eger
    Postime
    86
    Di_Ana moj Di_Ana romantike si gjithmone.
    Ai qe pretendon se eshte DIKUSHI eshte lodhur duke tentuar per tu bere i tille....

  19. #19
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    TE KAM PARA SYVE...........

    Te kam para syve dhe ne te vertete ti nuk je ketu.
    Nuk mendoja para se te te njihja qe nje dite do mund te mendoja per dike kaq shume...
    Do te desha vetem me nje peshperitje te te thoja ate qe ndjej aq fort...ne njeren dore kerkoj ne jastek,mmmmmmm.....ti nuk je ketu!!!
    Dhe terhiqem,mendohem dhe fantazma jote me merr ne krahe,e ndjej eren tende qe rreshket te une sepse te kam ne vete...
    A e di ti qe vetem me te menduar mund te ndertojme dhe katedralet me te larta?
    GJithmone ne dhomen time ky kundermin qe rreshket te une..te kam brenda meje ne shpirt...
    Te kam para syve dhe per cudi asnjeri tjeter nuk te shef dot,,flas me ty papushim...ti je gjaku im,ti je trupi im,kembet e mija,krahet...
    Mora doktorin dhe me tha...nuk te jap ilace,mos derdh lot,eshte thjesht semundja e dashurise!
    Kthehem ne gjumin e nates neper krevat dhe gjumi nuk me ze...
    Ti me hape porten e cila me solli tek ty,te therras per ndihme dhe ti me jep cdo gje ne emrin e dashurise..
    Perkulem pak para dhe hidhem ne eterin dehes te pasionit,rreshkas ne nje bote ku ne te cilen lekura digjet ,balli eshte i rende dhe ku ne te cilen trupat jane te ngjitur pa patur nevoje per ndihme,ne nje deshire dhe kenaqesi te perjetshme...
    Te tjeret flasin pa ditur gje,ata flasin po nuk thone gje!!
    Preki gishtat e mij,ndjeje sesi ndjehem une!!
    Flit gjithmone per ndjenjat e tua pa menduar per te keq dhe mos i ndalo kurre ekspresionet e ndjenjave te tua...
    Shikoje historine tone si dicka qe asgje nuk mund ti opozohet,ndjeje edhe ti qe jemi vetem nje!!
    Nuk po celebrojme asgje tjeter pervec kesaj dashurie te mrekullueshme qe ne ndjejme per njeri tjetrin..dhe siper kesaj qetesie qe thote me shume se fjalet vete ndjej forcen qe mban duart tona te shtrenguara per te gjithe eternitetin...
    Shiko statujat qe na pershendesin ne rrugen tone dhe qe lumturohen per lumturine tone...
    Shiko faktin qe jeta ime nuk i ngjan me asnje lloj gjeje!!
    Nuk kam besim me ne asgje tjeter pervec kesaj dashurie..dhe sikur te bjere termeti ne qytet do te rrija me zemer te qete..dhe sikur toka te cahej ne dysh,do te te prisja aq sa do mundesha!!
    Njerezit me flasin per ty po degjoj vetem zemren time,dashuria ime rritet dhe me ushqen me besim ne vetvete..
    Ti me ndihmove me dashurine tende qe te jetoja dhe te gjeja paqe ne vetvete...ti me kupton duke pranuar te mirat dhe te keqijat qe une kam..
    Prej teje sot ndjehem e forte dhe e pamposhtur perballe nje vullkani..
    Me ty nuk do beja asnje lloj pyetje sepse cdo gje eshte transparente dhe origjinale...
    Nje nga nje ti me dhe celesat e historise tende dhe nje nga nje ti me dhe edhe celesat e vuajtjeve te tua...

    Ndjeje tani qe te dy jemi vetem nje!!
    "Carpe Diem"

  20. #20
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga lara21k
    Di_Ana moj Di_Ana romantike si gjithmone.
    Flm shume lara.....
    Mendoj se jam e tille dhe teper enderruese....

    respekte
    "Carpe Diem"

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Njė histori dashurie.
    Nga INDRITI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 16-08-2006, 15:33
  2. Ja Dhe Nje Histori Dashurie E Imja Ketu 3 Vjete Me Pare !
    Nga DiGiTeX nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 13-05-2005, 13:54
  3. Njė histori dashurie pėrfundon te Krimet e Rėnda!!
    Nga Shpirt Njeriu nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 12-02-2005, 07:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •