Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Perjashtuar Maska e xnjeri
  Anėtarėsuar
  26-12-2006
  Postime
  267

  harta e rruges per ne xhennet

  Harta e rrugės pėr nė Xhennet

  Ecni nėpėr bulevardin "Ademi dhe Hava" deri sa tė arrini nė udhėkryqin e udhės sė
  Habilit dhe tė Kabilit. Ktheni nė tė djathtė nė Habil dhe vazhdoni 32 kilometrat e
  ardhshme deri sa tė arrini te "Anija e Nuhut".


  Hypni nė anije dhe lundroni deri sa tė arrini nė "Tokėn e sigurt". Injoroni
  shumicėn e drejtimeve qė ua japin Agjencitė turistike dhe arrini nė Super autostradėn
  e Ibrahimit po ashtu e njohur si autostrada "Vetėm Njė Zot" (1).


  Pėrcjellni Ibrahimin, por largohuni daljeve pėr nė qytezat e Sodomės dhe Gomorrės
  deri sa tė arrini nė Rrugėn e Isaut (dhe Mėshirės). Kėtu do tė ballafaqoheni me
  shumė huti: rrugėt nuk janė mirė tė shėnuara dhe shumė shitės pėrgjatė rrugės
  shpėrndajnė harta me drejtime kundėrta. Romakėt e kanė riemėrtuar "Sokakun e
  Paganėve" si "Rruga e Isaut" (dhe Mėshirės).


  Nė qoftė se nuk jeni tė sigurt pėr autenticitetin e "Rrugės sė Isaut" (dhe
  Mėshirės), kontrolloni hartėn tuaj dhe shihni se a ėshtė Rruga e Isaut (dhe
  Mėshirės) nė vazhdim tė Superautostradės sė Ibrahimit. Nė qoftė se ėshtė vazhdim i
  saj atėherė jeni nė rregull por, pėrsėri vazhdoni me kujdes. Nė qoftė se jeni
  larguar, atėherė bėni njė U kthyerje prapa dhe kthehuni nė autostradėn e Ibrahimit
  dhe pėrpiquni sėrish prej aty.


  Vazhdoni nė Rrugėn e Vėrtetė tė Isaut. Nė qoftė se nuk i shihni shenjat vijuese
  pėrgjatė rrugės, duhet tė ndaleni dhe ta kontrolloni hartėn pėrsėri. Hartat pėr kėtė
  drejtim janė ndėrruar, andaj e rekomandojmė botimin e Barnabės tė Hartave Rrugore
  pėr tė arritur nė tubimin e "Njėshmėrisė sė Zotit", "Kėndin e Shtatzėnisė sė
  Pastėr", dhe qendrėn shoqėrore "Duajeni fqiun tuaj".


  Shmanguni qė t'ja tregoni policisė romake tė trafikut hartėn tuaj tė Barnabės se
  ėshtė e ndaluar. Ata do ta konfiskojnė dhe do tė jeni tė detyruar ta pėrdorni
  versionin e vetėm tė autorizuar tė hartės rrugore, atė tė Palit e cila ka qenė e
  pėrpiluar qė ti drejtojė udhėtarėt pėr nė Romė. Pėr kėtė shkak, ka shumė trafik nė
  kėtė rrugė. Nė anėn tjetėr, Rruga e vėrtetė e Isaut gjindet nė hartėn rrugore tė
  Barnabės, por vetėm disa njerėz kanė mundėsi pėr ta parė kėtė hartė.


  Pėrmbajuni Rrugės sė Isaut (dhe Mėshirės) derisa ta gjeni ekspres rrugėn e Sunnetit
  tė Muhammedit (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem). Qėndroni nė kėtė ekspres rrugė dhe
  mos lejoni tė josheni nė zonat e pushimit pėrgjatė ekspres rrugės. Keni kujdes prej
  plaēkitėsve (shejtanit) nė autostradė, duke e siguruar veturėn tuaj me sistemet e
  sigurimit "Dhikėr" (pėrmendja e All-llahut). Tė gjitha veturat e siguruara me
  sistemin e sigurimit "Dhikėr" do tė jenė tė siguruara prej sulmeve tė plaēkitėsve.


  Duhet tė jeni tė sigurt se keni lėndė djegėse nė sasi tė mjaftueshme. Lėnda djegėse
  e shkallės mė tė lartė pėr kėtė udhėtim tė gjatė dhe lodhės ėshtė ajo e shkallės
  Takva. Pa dyshim kėrkoni vetėm prej kėtij lloji kur tė ndaleni pėr mbushje.
  Lehtėsoni barrėn e veturės suaj dhe mbani vetėm gjėrat mė tė nevojshme pėr kėtė
  udhėtim: dy metra tė materialit tė bardhė dhe veprat e mira dhe lutjet e fėmijėve
  tuaj janė e tėra qė ju nevojitet. Lejohet mė tepėr bagazh vetėm nėse ėshtė prej tė
  lartpėrmendurės. Gjėrat tjera vetėm do t'ju ngadalėsojnė ose do t'ua mjegullojnė
  destinacionin tuaj pėr ku jeni nisur, dhe me kėtė po ashtu rrezikoni tė humbni
  mbulesėn e sistemeve siguruese "Dhikėr". Si rezultat i kėsaj bėheni cak i lehtė pėr
  plaēkitėsit.


  Duhet qė rregullisht kohė pas kohe tė kontrolloni karakteristikat mbrojtėse tė
  veturės suaj duke lexuar udhėzuesin e veturės suaj - Kur'anin e Shenjtė. Drejtuesin
  e veturės suaj duhet ta kalibroni me metodėn e Sunnetit pėr kalibrim, akumulatorėt
  duhet tė mbushen me Iman, motori duhet tė akordohet me Ihlas kurse rrotat tuaja
  duhet tė jenė tė fryera me Ihsan. Mė me rėndėsi prej tė gjitha kėtyre gjėrave ėshtė
  se duhet ta testoni veturėn tuaj me listėn kontrolluese tė Tevhidit.


  Nuk ėshtė me rėndėsi nė qoftė se shumica e pjesėve nė veturėn tuaj funksionojnė si
  duhet, po nėse vetėm njė pjesė nė veturėn e juaj nuk funksionon nė pėrputhshmėri me
  kushtet e Tevhidit, vetura e juaj do tė prishet dhe pėrsėri plaēkitėsit do t'ua
  marrin atė qė ka mbetur. Mirėqenia e veturės suaj varet prej punės sė pjesės mė tė
  dobėt nė veturėn tuaj, ashtu qė nė mėnyrė rutinore kontrolloni kėto pika tė dobėta,
  pėrndryshe mund tė jenė tė dėmshme pėr udhėtimin tuaj.


  Ka mjaft "gurė kilometrazhi" nė rrugėn e Muhammedit, tė cilėt do t'u bindin se jeni
  nė rrugė tė drejtė. Mos t'ju brengosė ajo se nuk ka shumė njerėz nė kėtė rrugė.
  Fakti se jeni vetėm nė kėtė rrugė mos t'ju shtyej tė mendoni se jeni duke udhėtuar
  nė drejtim tė gabuar nė njė rrugė njėkahėshe. Dashuria ndaj All-llahut mė shumė se
  ndaj ēdo gjėje tjetėr, dashuria ndaj Muhammedit (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem)
  dhe Sahabėve, tė cilėt e pėrkrahėn kur ishte i shtypur, duke i pėrcjellur tė gjithat mėsimet e tij, duke iu pėrgjigjur me durim dhe pranim tė mungesės sė tė mirave tė kėsaj bote (urisė dhe humbjes sė anėtarėve tė familjes) janė vetėm disa prej gurėve tė kilometrazhit dhe lajmeve tė mira qė jeni nė rrugėn e drejtė.


  Kjo rrugė ėshtė po ashtu e shtruar me dhimbje, punė tė rėndė, ndeshje me vetveten,
  me tė tjerėt dhe me Iblisin, plaēkitėsin dhe tė gjitha gjėrat tė cilat nuk janė
  tėrheqėse pėr shpirtin. Asnjėherė mos u tregoni i shkujdesur, por qėndroni syhapur,
  ky udhėtim nuk mbaron derisa me tė vėrtetė mbaron.


  Mbajeni Dhikrin si rojė tuajėn. Gjithashtu edhe veprat e mira dhe gjuhėn tuaj dhe
  mos e humbni cakun e asaj pėr ku jeni nisur, me qėllim qė ta pėrballoni dhimbjen e
  kėtij udhėtimi. Nė mbarim do tė arrini nė dyert e destinacionit tuaj El-Xhennah, do ta harroni tėrė dhimbjen.


  nga www.mesazhi.com
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Tema tė Ngjashme

 1. Gjilani
  Nga cod3r nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
 2. Harta e rrugės pėr nė Xhennet
  Nga ebu_abdulaziz nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-12-2008, 10:27
 3. Mėsime themelore Islame pėr fėmijėt
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2008, 19:44
 4. Harta e rrugės pėr nė Xhennet
  Nga phyro nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-04-2007, 17:52
 5. Këndi im fetar
  Nga Zana e malit nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 165
  Postimi i Fundit: 21-05-2006, 16:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •