Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Ndrroi jet kompozitorja Dhora Leka

  Ndrroi jet kompozitorja Dhora Leka

  Takimi i fundit me publikun shqiptar qe n marsin e ktij viti, me operan shqiptare "Nj jet n stuhi"


  Kompozitorja e njohur Dhora Leka, krijuese e kngve partizane, ka ndrruar jet t mrkurn n moshn 83-vjeare n Tiran. Dje n mesdit, trupi i t ndjers u vendos n hollin e Teatrit Kombtar t Operas dhe Baletit, ku personalitetet m t larta t vendit, njerz t njohur t muziks dhe kulturs shqiptare kryen homazhe n nderim t ksaj figure t spikatur t kompoziconit shqiptar t Lufts Nacional lirimtare.

  Dhora Leka, e cila n vitet 1935-40 t shekullit t kaluar kishte msuar muzik dhe luante bukur n piano, u lidh n qytetin e Kors me grupet antifashiste dhe u angazhua familjarisht n luftn Nacional- lirimtare. N vitet 1942-44, Dhora Leka kompozoi kngt partizane (asaj i prkasin gati 50 pr qind e ktyre kngve), ndrsa n vitet e regjimit komunist ajo u arrestua dhe m pas u burgos dhe u internua. Mbas viteve 1990, Dhora Leka megjithse e moshuar ndjeu respektin pr veprn e saj n vitet e Lufts.

  Takimi i fundit me publikun shqiptar, qe n marsin e ktij viti me operan shqiptare "Nj jet n stuhi", me libret dhe muzik t shkruar prej saj bazuar n romanin "Nj vjesht me stuhi" t shkrimtarit Ali Abdihoxha.

  "Nj vjesht me stuhi" ishte pika e referimit artistik t kompozitores Dhora Leka, prfaqsuese e rezistencs kundr regjimit diktatorial n Shqipri q nga vitet '40 t shek. XX-t e deri n fund t tij. Kjo vepr e frymzuar nga lufta pr liri ishte fryt i nj pune shumvjeare gjat viteve t persekutimit t regjimit monist. Vepra prfaqson t vetmin krijim muzikor t kompozuar n kushtet e mungess s liris dhe dhuns n Shqipri", e ka cilsuar kt vepr Zhani Ciko, drejtor i TKOB-it. E vlersuar edhe n forume ndrkombtare "Kngt e rezistencs" t krijuara nga Dhora Leka kan nj cilsi t lart krijuese dhe jan konsideruar si kompozime autentike dhe me vlera t mirfillta artistike, sikundr edhe i kan rezistuar kohs.

  N nderim t ksaj figure t spikatur t kompoziconit shqiptar n hollin e Teatrit Kombtar t Operas dhe Baletit, ku ishte vendosur trupi i s ndjers, dje kan br homazhe Kryetarja e Kuvendit t Shqipris, Jozefina Topalli, ministri i Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, Bujar Leskaj, prfaqsues t forcave t ndryshme politike, njerz t njohur t muziks dhe kulturs shqiptare.

  RD

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  ngushellimet e mia familjes se Dhores
  i nderuar dhe i perjetshem do te jete jeta dhe vepra e saj, ne historine e artit tone
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 3. #3
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,073
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime
  Merr fund drama e heroins q m pas i humbi t gjitha n luftn pr lirin e t menduarit dhe t shprehjes  Dhora Leka prcillet me nderim pr n banesn e fundit  Dhurata Hamzai  Kompozitorja e njohur Dhora Leka ka ndrruar jet, t mrkurn, n moshn 83 vjeare n Tiran. Me largimin e saj nga kjo bot merr fund edhe drama e heroins shqiptare q m pas i humbet t gjitha n luftn q vijoi pr lirin e t menduarit dhe t shprehjes.

  Malli m ka marr

  -Pr Diellin malli m ka marr

  Edhe pr Hnn dritzbeht

  Sa koh’ u b q s’i kam par

  Sa koh’ u b q un jam vet!

  Edhe pr malet mall’ un’ kam,

  Pr lumn’ e fushn’ e detn’ e gjer,

  Pr lulet, pemt, gjith sa jan,

  T lulzuar n kt’ pranver!

  Pr kngn malli m ka marr,

  T’ia them me zjarr si nj her,

  Her me gaz, her me t qar,

  Ashtu si zemra ma ka ndjer!

  Edhe pr ty, sa mall un’ kam

  T t’shoh, t puth, t ledhatoj,

  Por ti e di q’e ndrydhur jam:

  E s’kam ’t bj, ve t ndrroj.


  Dhora Leka (Izolim Burgu i Vjetr/ Prill 1958)  Dje n mesdit trupi i t ndjers u vendos n hollin e Teatrit Kombtar t Operas dhe Baletit, pr t’u prcjell me nderim nga personalitetet m t larta t vendit, njerz t njohur t muziks dhe kulturs shqiptare. Homazhet n hollin e Teatrit Kombtar t Operas dhe Baletit, u zhvilluan n pranin e Kryetares s Kuvendit t Shqipris, Jozefina Topalli, ministrit t Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, Bujar Leskaj, prfaqsues t forcave t ndryshme politike, njerz t njohur t muziks dhe kulturs shqiptare. Gjithashtu presidenti i Republiks, Alfred Moisiu, bri homazhe dhe nderoi t enjten kompozitoren e njohur Dhora Leka. Dhora Leka ka qen nj artiste me portret kompleks, pr shkak se ajo nis t prfshihet q n vitet 1935-‘40 t shekullit t kaluar, jo vetm me msimet e muziks dhe luante bukur n piano, por nga ana tjetr ajo u lidh n qytetin e Kors me grupet antifashiste dhe u angazhua familjarisht n luftn Nacional- lirimtare. N vitet 1942-‘44, Dhora Leka kompozoi kngt partizane(asaj i prkasin gati 50 pr qind e ktyre kngve), ndrsa n vitet e regjimit komunist, ajo u arrestua dhe m pas u burgos dhe u internua. Mbas viteve 1990, Dhora Leka megjithse e moshuar dhe e persekutuar nga pasojat q solli lufta q ajo prkrahu e ndjente respektin pr veprn e saj n vitet e Lufts. Takimi i fundit me publikun shqiptar ishte n marsin e ktij viti me operan shqiptare “Nj jet n stuhi”, me libret dhe muzik t shkruar prej saj, bazuar n romanin e shkrimtarit Ali Abdihoxha. “Nj vjesht me stuhi” ishte pika e referimit artistik t kompozitores Dhora Leka, prfaqsuese e rezistencs kundr regjimit diktatorial n Shqipri q nga vitet ‘40 t shek. XX-t e deri n fund t tij. Kjo vepr e frymzuar nga lufta pr liri ishte frut i nj pune shumvjeare gjat viteve t persekutimit t regjimit monist. Vepra prfaqson t vetmin krijim muzikor t kompozuar n kushtet e mungess s liris dhe dhuns n Shqipri. E vlersuar edhe n forume ndrkombtare “Kngt e rezistencs” t krijuara nga Dhora Leka kan nj cilsi t lart krijuese dhe jan konsideruar si kompozime autentike dhe me vlera t mirfillta artistike, sikundr edhe i kan rezistuar kohs. Drejtori i Operas Kombtare, Zhani Ciko, ka shprehur mendimin se “Nj vjesht me stuhi” ishte fillimi i inspirimit artistik t kompozitores s veant Dhora Leka, ksaj prfaqsuese unikale t t gjith rezistencave antidikatoriale n Shqipri q nga vitet ’40 t shek. XX-t e deri n fund t tij”. Ciko e portertizon Dhora Lekn me nj temperament krijues shprthyes, rinor dhe vizionar “i shndrruar i tri n errupsion tingujsh q n mos e ndezn, e rritn zjarrin e nj fenomeni artistik e historik q shprtheu n luftn lirimtare – antalogjis s kngve partizane, ose m mir t rezistencs shqiptare”. Sipas Cikos kjo studente e “Nns mbretresh”, e absorbuar e tra nga fryma patriotike dhe vepruese e shprehu dufin prjetues t epoks n Fletoren me kng q u prhapn goj m goj, si nj maj masive nga rripat e majave tek blerimi i luginave, mes stuhise se dimrit e lufts s tejzgjatur. Koleg t saj kujtuan dje n nderim t Dhora Leks faktin se megjith furtunat q kaloi ajo n jet, vepra e saj muzikore prfaqson t vetmen mundsi pr t’u shprehur n kushtet e mungess s liris dhe dhuns n Shqipri.

  In memoriam  Rrfime t Dhora Leks; burgjet dhe internimet  Dhora Leka: Grat e dnuara dnimin e kryenin jo n burg, sepse at izolim t dhunshm Ministria e Brendshme nuk dshironte ta quante burg, por Puntoria Qndrore e Artizanatit pran MPB. Vitet kaluan njri pas tjetrit. N puntori punonim me tre turne. Qepnim n seri uniforma ushtarake q i duheshin ministris. Rrihnim pambuk dhe mbushnim dysheqe e jastk. Fillimisht qndronim bashk; t dnuarat politike me ato ordinere. Ato ishin disa qindra, ndrsa ne t dnuarat politike, nuk i kalonim 50 vet. Jetonim n nj kapanon e flinim n shtretr drrase dykatshe. Dyshekt ishin t mbushur me lecka q i mblidhnim, kur prisnim e qepnim uniforma. M takoi t fle n nj shtrat dykatsh. Posht meje flinte e mrekullueshmja Musine Kokalari. Sa her vinte ndonj malsore, Musineja gjente rastin ta pyeste se mos ajo dinte ndonj prrrall, legjend apo fjalt e ndonj knge “Majkrahit”. Ajo ishte nj specialiste e folklorit t mrekullueshm dhe m vjen shum keq se gjithka nga studimet e saj sht zhdukur. Prball kisha Marie Dvoranin (Medicina), nj infermiere partizane e Brig. s I. Maria sot ka botuar disa libra dhe shpesh e kujtojm njra-tjetrn n telefon. Gjat viteve t vshtira t burgut, un para puns s detyruar fizike thurrja vargje n mendjen time, t cilat si lutjet kishtare i prsrisja do nat q t mos i harroja. do dit befasisht kontrolloheshin shtretrit tan dhe po t t gjenin vjersha t shkruara merrnin masa t rrepta dhe ridnoheshe. Dshiroj t recitoj njrn prej tyre: “Malli m ka marr”...
  Pr Diellin malli m ka marr/ Edhe pr Hnn dritzbeht,/ Sa koh’ u b q s’i kam par,/ Sa koh’ u b q un jam vet!// Edhe pr malet mall’ un’ kam,/ Pr lumn’ e fushn’ e detn’ e gjer,/ Pr lulet, pemt, gjith sa jan,/ T lulzuar n kt’ pranver!// Pr kngn malli m ka marr,/ T’ia them me zjarr si nj her,/ Her me gaz, her me t qar,/ Ashtu si zemra ma ka ndjer!// Edhe pr ty, sa mall un’ kam/ T t’shoh, t puth, t ledhatoj,/ Por ti e di q’e ndrydhur jam:/ E s’kam ’t bj, ve t ndrroj./
  (Izolim Burgu i Vjetr/ Prill 1958). Gjat gjith kohs s burgimit mbi 7 vjet, pothuaj do nat para se t flija, me fanatizm prsrisja kt ritual edhe pse ato shtoheshin e shtoheshin. Dhe vetm pas daljes sime nga ky “varr” mund t’u jepja jet dhe bashk me vargjet gjat internimit i kam prmbledhur n vllimin “Kng n shtrngat”, kto vargje t ktij libri them me modesti se jan nj motrz e librit: “Kngt e lufts pr liri”, q u thurrn gjat lufts partizane.  Liri me kusht..!


  N ato vite q un kryeja dnimin pata fatin t prfitoj nj zbritje t madhe t dnimit nga amnistit e bra n nntoret e viteve 1957-1959-1952, kisha fituar ve amnistive edhe nj zbritje t dnimit prej 3 vjet e gjasht muaj nga puna e kryer dhe tejkalimi i norms ditore, pra n total mbeteshin pr t kryer edhe 2 – 3 vjet. Mbas nj gjykimi pr falje dnimi q nuk e di nga m erdhi peshqesh, sipas vendimit t Gjykats s Tirans lirohem me kusht n nntorin e vitit 1963. Kushti ishte: “Do t m jepej maksimal n rast prsritje t fajit”, dhe kjo s’ish gj tjetr vese srish un isha n shnjestr. Kur m than: Je liruar! Sigurisht, q m erdhi e papritur. Ishte nj ast i shumpritur dhe emocional dhe papritur pyeta: Po, ku t shkoj? – Ku t duash, - tha ai me indiferentizm. Vrapova nrpr shkall. Zemra m rrihte fort. M dukej e habitshme se si nuk m shoqronte nga pas polici dhe duart nuk i kisha t lidhura. Mora frym lirisht. Frymn e mbajta n Puntorin Qendrore t Artizanatit. Rojes i krkova t takoj komandantin e Puntoris, Vangjel Rmbeci, q ishte njkohsisht edhe prgjegjs pr Puntorin. Me nj frym i them vendimin e gjykats. Ai si duket ishte njoftuar pr vendimin, m pajisi me nj flet lirimi dhe m drejtoi n degn e Brendshme t Tirans. M nxorn ato pak sende personale, nj kndez plaka si i thon dhe e mbajta frymn n drejtorin e Brendshme q vazhdonte t ishte tek “Selvia”. M pajisn edhe atje zyrtarisht me fletn e lirimit. Me fletm e lirimit n dor shkova tek hotel “Donika”. Aty m krkuan dokumentin e indentitetit dhe i paraqita dokumentin e lirimit nga burgu, por ata m than: S’ka vend moj shoqe! Shkoj prsri me vrap tek “Selvia”, iu them: - N hotel “Donika” ku u paraqita nuk m pranuan. Ngriti telefonin, s’di me k foli dhe prer m tha: - Shkoni, shkoni tek “Donika” u gjend nj vend.  Vazhdon prndjekja n familje..!  Pasi u sistemova n nj dhom t hotelit dshira q m pushtoi ishte q sa m par t takoja nnn time. Ajo banonte n pallatet e Lans, n nj hyrje me vllan tim t madh Petron. aste mallngjuese. Trokas n port por s’m prgjigjet njeri, e shtyj, hyj n korridor dhe brtas: Nn, nn moj! M duket sikur edhe tashti po e prjetoj at ast: nn, nn e dashur, dhe duart u zgjatn e u prqafuan. Si mbaja dot lott as un as ajo. Pasi u glltit ajo tha: Shyqyr moj bij q ia arritm ksaj dite! Dhe prsri u glltit dhe s fundi e tronditur m tha: Ktu ti s’mund t jetosh, nuk mund t flesh. Djali m ka thn se ai sht antar Partie dhe duhet ta kuptojm kt gjendje. Ti nuk mund t jetosh n kt shtpi, prandaj do ta bjm zemrn gur. Mos u mrzit nn, i thash dhe u drejtova pr n hotel. Mbas disa ditsh “organet kompetente” m komunikuan se isha caktuar t shkoja pr t jetuar n Berat. Qndrimi im n Berat lejohej me lvizje t kufizuar brenda Beratit, pra, jo internim, por me lvizje t kufizuar brenda Beratit!  Arrestohem prsri..!  Ngjarjet q vazhduan m pas jan t dhimbshme dhe ndodhn krejt papritur, aq sa edhe sot nuk jam n gjendje t’i shpjegoj. U gjenda n nj sall t madhe plot me aktivist t Frontit Demokratik. N Presidiumin e mbledhjes, n nj tavolin t mbuluar me nj cop t kuqe, q hijernd qndronte Sekretari i I pr Beratin, Piro Gusho, q edhe ai m von u akuzua me grupin e sabotimit t nafts dhe u vetvra. (Por ai s’e prballoi dot situatn dhe vrau veten.) Prbri tij dhe shkrimtari Ismail Kadare q vetm heshtte. Mua m kishte lajmruar t merrja pjes patjetr n kt mbledhje, kryetari i Kshillit t lagjes. M habiti kmngulja e tij. Madje edhe prpara mbledhjes m kujtoi t isha patjetr. Tha e ’nuk tha kryetari n at parashtrim t turpshm dhe e ndieja se sa ngusht ndihej Ismaili. Mos e kishin marr pr fasad?! Mos e kishin detyruar si un q t ishte n sall prezent?!
  Vite m von ia kam shkruar edhe ish-kryetarit t Presidiumit t Kuvendit Popullor, Ramiz Alia, duke i thn se: - “Asnj qytetar i Republiks Popullore t Shqipris, nuk i ishte nnshtruar nj diskriminimi t till masiv”. Ju sjell n kujtes, ishte koha e Revolucionit Kulturor n Kin dhe dacibaot kishin filluar t mbushnin edhe fasadat e ndrtesave tona n Shqipri. M vun para turms q thrriste n mnyr histerike: “N burg, n burg, armike e pandreqshme, tradhtare, e shitur”. Kjo turm n ekstaz histerike m shoqroi deri n degn e Brendshme. (Kt e ka prjetuar me dhimbje edhe populli i qytetit t Beratit, dhe sot e kujton, ka dshmitar okular q ta prshkruajn.)
  Kryetari i degs q quhej Siri, mbiemri nuk m kujtohet, dha urdhr dhe m mbylln n nj qeli t errt. Pr t protestuar shpalla grevn e uris. T nesrmen krkova shpjegime, pr t gjith kt sken t turpshme.
  - T lirojm, - tha i deleguari, por nuk e di nga kush. Prsriti: - T lirojm, por me kusht q ti t pranosh ato ’ka u than n Konferenc.

  - Kurrn e kurrs, - ishte prgjigjia ime e vendosur. Mbas disa orve m nxjerrin nga biruca, m hipin n gazin e degs dhe m uan n shtpi. Nna ime tr natn e tmerruar m kishte pritur.
  - Merr rroba pr fjetje, - m urdhroi punonjsi i degs. Kur hyra n dhom pr t marr ndonj plak pr fjetje, vettimthi ngre kapakun e pianos, rrmbej nga cepi i tastiers vjershat q i mbaja gjithmon t mbledhura dhe ia fut nns n gji duke e prqafuar. Hipa n gaz. Nuk e dija drejtimin q do merrte, pr mua ishte enigm. Ku do m onin vall?!....  (Arkiva “TemA, 25 dhjetor 2005)
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 29-12-2006 m 06:32

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Me vjen mire qe Bujar Leskaj.. ministri me i mire i Kultures qe ka pasur ndonjihere Shqiperia.. ky djale Vlore.. i asaj Vlores me shum faqe e probleme.. di te nderoje ata qe duhen nderuar.. nga gjithe hapsira kombetare por dhe nga gjithe profilet e elites se kombit.. pamvaresisht nga ngjyrat..
  Ai di te vleresoje si Rugoven e At Zef pllumbin.. si Dhoren leka.. autoren e kengeve partizane.. po ashtu dhe poetet e pushkatuar.. etjetj..
  Suksese Bujar Leskajt..

  Ngushellime te sinqerta atyre mbeturve gjalle nga rrethi e familja e Dhores.. te genociduar brutalisht nga regjimi kanibal.. stalinist enverist..

  Lavdi dhe njihere Azem hajdarit me shoke qe i dha mundesine At Zefit e Dhores.. e figurave te ngjashme me ta qe ndonse te ardhur nga shtresa te ndryshme shoqerore e politike.. te kishin fatin te thoshin ne pleqeri pas dekadave persekutim.. ato cka i kishin pas ne zemrat e tyre.. dhe tu jape shoqerise mundesine ti nderoje ata martire pa pyetur bodrumet obskurantiste te KQ-se se PPSH-PS-se.. !!

 5. #5
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,073
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime
  Urdhri i Enverit: T shtetzohet muzika e Dhors


  Ilo Kosta i krkon ndjes publike Dhora Leks: Autorsin nuk ta mora un, ta hoqi partia


  Autori i Lajmit: Prof. As. Dr. Gjergj P. Titani

  Ndodh edhe kshtu. Nuk shtetzoheshin vetm vilat, manifakturat, dhe florinjt. Megjithse nj rast i rrall, Dhora Leks i sht shtetzuar muzika e saj. Vet kreu i shtetit t ri komunist shqiptar, me nj urdhr q binte ndesh me t gjitha moralet, urdhroi: Shtetzoni muzikn e Dhora Leks. Ishte pikrisht koha kur kompozitorja e talentuar dergjej n qelit e burgjeve. Por si kishte ndodhur. Ilo Kosta, gjithashtu nj njeri q ishte marr me kngt partizane, rrfen episodin e pabesushm. Pikrisht n datn 4 gusht t vitit 1991 n faqet e gazets Drita, organ i Lidhjes s Artistve dhe Shkrimtarve, duke i krkuar nj falje publike Dhora Leks, ai shkruan:

  Gazeta Drita 4 gusht 1991

  Letr Zonjs s nderuar Dhora Leka

  Mund tiu krkoj t falur?
  Megjithat.
  E lexova intervistn tuaj, botuar n gazetn Drita. N nj vend t saj thoni: Dhe ajo m shkaktonte dhimbje n zemr, nuk qe se n emisionet e radio-televizionit, kur jepeshin kngt partizane, nuk thuhej muzika Dhora Leka edhe pse pati raste si sht ai n revistn Skena dhe ekrani, q autori u zvendsua me nj tjetr.
  Kjo m bri q t kujtoj edhe nj her at q m kish ndodhur dhjet vjet m par, m 1981. M thirrn n redaksin e revists Ylli. Aty sekretari i kolegjiumit mu lut q t shkruaja pr kngt partizane q kisha br un. N bisedn paraprake q bm, i thash Nikos se do t shkruaja pr tri kng: Kushtrimi, Lufta e madhrishme, Dalngadal po vjen behari, muzikn e dy t parave (ia thekosva vet) e ka shkruar Dhora Leka, vetm teksti sht i imi. Ndrsa muzikn e s trets e kisha prshtatur vet.
  Shkrimi im u botua n numrin 7 t korrikut 1981, me titullin: Si u shkruan tri kng partizane. Aty nga fillimi i shkrimit thuhet, un kam shkruar disa kng partizane (melodi dhe tekste) dhe m posht: muzikn e ktyre dy kngve e paskam br un, Ilo Kosta ,Prse ta ket br kt redaksia dhe pr interes? - thash me vete. Shkova menjher n redaksin e revists
  -More, keni shkruar ashtu, - iu drejtova sekretarit t kolegjiumit, - si e paskam br un muzikn? Pastaj un ty t sqarova q n fillim se muzika sht e Dhora Leks.
  -E mo,se ssht ndonj gj e madhe, - mu prgjigj ai qet-qet pa e prishur terezin fare.
  -Si mo, nuk sht ndonj gj e madhe? Po aty sht firma ime, - i thash, - kshtu un qnkam mashtrues, quhem hajdut. Me sy e faqe ti dal prapra autores, po njerzve? Por si dihet shtypi i athershm nuk e kish zakon t bnte korrigjime, megjithat n kt rast nuk ishte ndonj lajthitje e thjesht e redaktorit, por do gj ishte br me mendje t kthjellt, ndofta me qllim pr t t asgjesuar me gjithsej ty Dhora.
  Meq ra fjala pr asgjesim, po prmendim ktu ca holsi q kam mundur t marr vesh (meq kam qen i interesuar). M 1956, mbas internimit tuaj, u lshua ky urdhr kategorik nga lart (ka mundsi nga vet Zeusi): T gjith disqet me kng partizane q kan muzikn e Dhora Leks t asgjesohen!
  Nuk shkoi shum koh dhe Zeusi, mbasi u mendua edhe nj here, lshoi kt kundrurdhr: T riprodhohen kngt partizane t Dhora Leks! N fund t fundit edhe un nuk e asgjesova viln e Shefqet Vrlacit, por e shtetzova, pra muzika e Dhors t shtetzohet!..
  Pas ksaj, filluan t transmetohen kngt e tua n radio-televizion dhe t shtypen dhe n librat e kngve, mbi t cilat shnohej vetm emri i autorit t tekstit, ndrsa emri yt nuk u vihej, sepse ti ishe shtetzuar.
  Ja pra, kt doja tiu thoja me kt letr, e nderuar zonja Dhor. A mund tiu krkoj t falur prsa ka ndodhur jo pr fajin tim?
  Megjithat duke folur hapur botrisht, un do t lehtsohem nga nj breng e madhe q m ka br t vuaj shpirtrisht n kto dhjet vjet.
  Ju uroj shndet t plot
  Ilo Kosta

  Ky lajm sht publikuar: 24/10/2005
  Gazeta Ballkan

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  shendet pac o ilo Kosta.. e qofsh i nderuar..
  Ja nje burre vertet Fisnik..

  Thx dy Drins..

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
 2. Studentja Natali, ndrroi 64 burra pr nj nat!
  Nga Kinezja n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 14-08-2005, 17:08
 3. Ndrroi jetn Haxhi Hafiz Sabri Koi
  Nga altin55 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 28-07-2004, 16:24
 4. "Danieli" nderroi jete...
  Nga drita n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 25-02-2004, 16:45
 5. Ndrroi jet Ferdinand Deda
  Nga Eni n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 03-09-2003, 09:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •