Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
 1. #1
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498

  Fjalor kuzhine

  Nuk e di nga me ke ardhur , por vertete me ka lindur deshira te gatuaj.... (ndoshta mosha, ndoshta vajza, ndoshta femra brenda meje kerkon te plotesohet....) Nejse, puna qendron se nuk di aspak te gatuaj , so cfare bej , gatuaj me liber recetash....por edhe ne liber has veshtiresi, ne disa emra qe nuk e di se cfare jane , dhe si quhen ne anglisht. (psh, sa kam vuajtur te gjeja si quhet niseshtja ne anglisht.... ) Emrat qe me kujtohen tani po shkruaj jane :
  .Havjar...
  kime (c'eshte kima, dhe si pergatitet)=?
  tartuf=?
  selino=?
  astakoj,
  zaferan
  arra moskat=?
  koper =?
  xinxifile=?
  trendeline
  marule
  galete (galete e bluar)
  flete xhelatine
  ...
  Kerkoj qe, dikush te me thote cfare jane , dhe si quhen ne anglisht (si, kur dhe per cfare perdoren i gjej tek libri)
  Flm....macia
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 2. #2
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237
  Havjar = Caviar
  kime (c'eshte kima, dhe si pergatitet)= mish i grire i gatuar, me qepe.
  tartuf=truffle (lloj kerpudhe,ka te zeze dhe te bardhe, e zeza vlen me shume se floriri)
  zaferan = Saffron (Anglisht) = Safran (Shqip) = erez per gatim, ose djale shume i mire
  arra moskat= nutmeg
  koper = dill
  trendeline = mendja e nje vajze 15-55 vjeē
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar drity pėr postimin:

  murik (16-02-2018)

 4. #3
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Anėtarėsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  marule= lettuce
  selino =celery
  xinxife( jo xinxifile) =jujube
  o-le-le firma

 5. #4
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  Havjar = Caviar
  kime (c'eshte kima, dhe si pergatitet)= mish i grire i gatuar, me qepe.
  tartuf=truffle (lloj kerpudhe,ka te zeze dhe te bardhe, e zeza vlen me shume se floriri)
  zaferan = Saffron (Anglisht) = Safran (Shqip) = erez per gatim, ose djale shume i mire
  arra moskat= nutmeg
  koper = dill
  trendeline = mendja e nje vajze 15-55 vjeē


  Faleminderit te gjitheve per pergjigjet qe sigurisht me kane ndihmuar.
  Ndersa ty derty te pershendes ne menyre te vecante , per perkushtim, per pergjigjen dhe sidomos per pergjigjen e fundit .


  Dikur kam ngrene buke e kripe edhe miqte nga kryeqyteti apo nga kryesia e partise, (asaj partise qe na i mori te gjitha, "te pasurit" e atehershem) i kam pritur e percjelle me Buke e kripe , se zemra e te varfereve apo zemra e "kulakeve" nuk u shijonte.
  Mandej nuk e kam pare si primare me ia ba qejfin gojes -barkut . E megjitheate vdekur nuk kam ....
  Gjithmone jam besdisur dhe zemruar me zotin se pse e ka denu njeriun , me hanger , me dal ne banje e me fjete gjume. ( jo vetem varferia ndikon te mbetesh injorante ne "artin e" e te gatuarit).nejse...
  Edhe nje here pershendetje te gjitheve , dhe ky vit qofte "barkplote".
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 6. #5
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Citim Postuar mė parė nga macia_blu
  Mandej nuk e kam pare si primare me ia ba qejfin gojes -barkut .
  Aty me rri ! Ketu ke te drejte. Une psh , kam mesuar te gatuaj se jam llupse e madhe. Jo se haj shume, por kam tahma ( tafmo) , s'di si shkruhet , duhet me hap fjalorin shqip-shqip. (lol)


  Citim Postuar mė parė nga macia_blu
  Gjithmone jam besdisur dhe zemruar me zotin se pse e ka denu njeriun , me hanger , me dal ne banje e me fjete gjume.
  E ke gabim ! Ne vend te zemerohesh, duhet t'i jesh mirenjohese zotit per kete. Se mos ishte ushqimi e gjumi, s'kishim me pas fuqi per.... (lol)
  Where does a thought go when it's forgotten?

 7. #6
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Anėtarėsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  596
  Nenexhik = ?

  Bollgur = ?

  Kordheze = ?

  Lyrė = ? (mos eshte kjo yndyre)

  Ndonje mendim nga ju te jugut per kto fjalet?

 8. #7
  human Maska e LAINA
  Anėtarėsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  41
  Postime
  349
  Nenexhik = pepermint
  Lyre = fat
  Kordheze = ekzistojne vetem ne shqiperi
  Bollgur i thone nje lloj trahanaje, perkthimin gjeje vete

 9. #8
  human Maska e LAINA
  Anėtarėsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  41
  Postime
  349

  Arrow Kuzhina "fusion"

  Ekziston nje term ne fushen e kulinarise qe quhet KUZHINA "FUSION". Me sa me kujtohet e tille quhet kuzhina ose recetat e mbeshtetura mbi receta te vjetra dhe tradicionale, me asortimentet baze te njejta por me ndryshime ose "penelata" moderne per sa u perket erezave te reja, asortimenteve te tjere te shtuar(ose hequr), ndryshimit te proceseve ku kalon ushqimi, menyres se servirjes se tij etj. Besoj se shefat e forumit mund te na flasin me gjere per kete, dhe mund te na japin edhe ide mbi nje kuzhine tradicionale Shqiptare te modernizuar. Secili prej nesh mund te jape sugjerimet e veta ose ndryshimet qe u ka bere recetave te ndryshme tradicionale.
  ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

 10. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  bollgur- grizė

 11. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  lyrė- eshte yndyre

 12. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-03-2010
  Postime
  5
  guzhina Fusion,pak a shume e ka prejardhjen nga australia.ajo eshte thjeshte nje bashkim i dy guzhinave te ndryshme,p.sh:bashkon nje gjelle shqiptare me nje gjelle kineze,por nuk diskutohet qe edhe shija ben te veten e cila varet se sa i afte eshte guzhinieri.ne facebook mund te shkoni tek faqja Guzhina Moderne Shqiptare,dhe keni shume guzhuniere shqiptare qe gatuajne receta te vecanta nga mbare bota,dhe se mund ti pergjigjen cdo pyetje qe keni rreth gatimit,si edhe me ilustrime.Pershendetje

 13. #12
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  ringo qysh ishte kjo guzhina fusion plus??

 14. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-03-2010
  Postime
  5
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  ringo qysh ishte kjo guzhina fusion plus??
  them se nga kjo guzhina fusion plus vetem ne gjermani ka,edhe juve qe jetoni atje ma merr mendja duhet ta keni me kollaj per te na e shpjeguar.pershendetje

 15. #14
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  si themi kesaj bime shqip??

  asparag apo shpargull???

  asparag---latinisht

  shpargull----- shqip!!ose gjermanisht!!??( s(sh)pargel....

 16. #15
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,499
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Aty me rri ! Ketu ke te drejte. Une psh , kam mesuar te gatuaj se jam llupse e madhe. Jo se haj shume, por kam tahma ( tafmo) , s'di si shkruhet , duhet me hap fjalorin shqip-shqip. (lol)
  E ke gabim ! Ne vend te zemerohesh, duhet t'i jesh mirenjohese zotit per kete. Se mos ishte ushqimi e gjumi, s'kishim me pas fuqi per.... (lol)

  Kam neps thuhet... dmth qe do ti provosh te gjitha edhe kur s'ke uri ...
  tahma (tahmo )perdoret kur do shume pasuri..para.. etjetj
  ose punon shume ka tahma te madhe..( punon shume se do te vej para )
  por perdoret edhe tahma .... sa ha mi dreq sa tahmo qe ke ..(por kam pershtypjen qe shpreh sasine...)
  kurse neps kryezitetin per te provuar ...


  kujdesni ju qe punoni neper restorante kur shkruani menut :P....


  http://tryeza.org/wp-content/uploads/2012/08/pene.jpg

  http://tryeza.org/pene-tave-me-kima/...Pbxy0.facebook
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 17. #16
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  Citim Postuar mė parė nga saura Lexo Postimin
  Kam neps thuhet... dmth qe do ti provosh te gjitha edhe kur s'ke uri ...
  tahma (tahmo )perdoret kur do shume pasuri..para.. etjetj
  ose punon shume ka tahma te madhe..( punon shume se do te vej para )
  por perdoret edhe tahma .... sa ha mi dreq sa tahmo qe ke ..(por kam pershtypjen qe shpreh sasine...)
  kurse neps kryezitetin per te provuar ...


  kujdesni ju qe punoni neper restorante kur shkruani menut :P....


  http://tryeza.org/wp-content/uploads/2012/08/pene.jpg

  http://tryeza.org/pene-tave-me-kima/...Pbxy0.facebook
  kjo tryeza 50% i ka gabim o fotot o menut

  tafmoja e modhe te le pa gjo.

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,499
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  kjo tryeza 50% i ka gabim o fotot o menut

  tafmoja e modhe te le pa gjo.
  tek fjala tafmo dhe une kisha dyshim qe duhet te ishte me f
  por thash katunaret e shqiperis se mesme flasin me hunde ( o hasono )mbase eshte dhe me h ...
  paska te drejte dragushi ketu cora
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  si tha ai msusi ( e qujshin osman) prej rubjeke kalamojve..

  mgjeni nji emer tha qe fillo me O

  jep e merr kalamojt spo e gjeshin..

  e ky i thot.. Asmon mer jahu.. Asmon..  po shage byreku kujt i thojn?

 20. #19
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,499
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  si tha ai msusi ( e qujshin osman) prej rubjeke kalamojve..

  mgjeni nji emer tha qe fillo me O

  jep e merr kalamojt spo e gjeshin..

  e ky i thot.. Asmon mer jahu.. Asmon..  po shage byreku kujt i thojn?
  nuk e di Braro por ndonje shprehje shkodrane do jete ...
  ato kur shajne thone :hik mi shake
  shage nuk e di ...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga saura : 18-08-2012 mė 11:02
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 21. #20
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  shkodrane eshte..
  jan ato dy mbajtjset prej lecke.. te tepsis byrekut kur eshte i nxehte..qe mos djegim duret..
  shage..jo shake..

  po ushunj..
  kujt i thon..

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •