Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,159

  Bullgaria dhe Rumania - dy antaret e reja t BE-s

  Pasojat gjeopolitike t integrimit evropian t Rumanis dhe Bullgaris  M 1 janar 2007, kufiri lindor i Bashkimit Evropian do t arrij n Detin e Zi: integrohen Bullgaria dhe Rumania. Territori i Bashkimit Evropian rritet me rreth 350 mij kilometra katror, ndrsa popullsia e 27 vendeve antare arrin pran 500 milionshit, prandaj ky hap i ri prpara drejt zgjerimit do t ket pasoja gjeopolitike dhe ekonomike t rndsishme. Tulio DAponten, autor i raportit vjetor t Shoqris Gjeografike Italiane, q merret pikrisht me pasojat e zgjerimit evropian, shprehet kshtu:

  sht saldimi i skajshm i Lindjes, saldohet zona e Detit Kaspik. Po flasim pr serbatorin e madh e t ri energjitik, q Federata Ruse vendos n peshore pr t kundrshtuar prirjet centrifuge pas ndarjes s Bashkimit Sovjetik. Tani, ky element pr dik nprmjet shantazhit, pr t tjert nprmjet mjetit energjitik arrin q t rikompaktsoj dhe ti jap fuqi kontraktuale Federats Ruse. Bullgaria dhe Rumania jan kufiri i skajshm, nprmjet t cilit kalon ky fluks energjitik, si gazi, ashtu edhe nafta, e q pastaj drejtohet pr n Turqi. Ktu hapet srish kapitulli nevojs pr t prfshir n Evrop edhe Turqin. Nga ana tjetr, ekziston nevoja e ballancimit me interesat amerikane ndaj vendeve t reja t pavarura n zonn e Kaspikut. Q ktej, kuptohet se integrimi n Evrop ka vler gjeopolitike: e bn Evropn t aft pr t qen ndrmjetsuese dhe bashkbiseduese n planin energjitik, apo n marrdhniet Lindje-Perndim.


 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Bullgaria dhe Rumania - dy antaret e reja t BE-s

  Bullgaria dhe Rumania do t jen nga 1 janari i 2007-s dy antaret e reja t Bashkimit Evropian. Pr t dyja vendet ky sht nj hap historik

  "Dua t shpresoj se pr ne do t ket nj t ardhme m t mir." "Ne besojm se sht dika e mir." "Po ne e dim se shumica e shteteve n Evrop bjn pjes n B". Un shpresoj se prej ksaj do t dal dika e mir"- thon disa maturant rumun. Pr maturantt rumun me njohuri t gjuhve t huaja pranimi n BE i Rumanis sht hap mjaft pozitiv. Ata mund t studiojn jasht shtetit dhe t krkojn pun n ekonomin rumune, aktualisht n lulzim. Qytetar t rinj, me shkollim t mir mund t gzohen me t drejt pr futjen n Bashkimin evropian.

  N Bukuresht dekorimi pr krishtlindjet u b qllimisht me drita blu me yje t verdh, simbole t BE-s q krijuan nj atmosfer vrtet t mir n kryeqytet. Por n fshatra t del parasysh nj pamje tjetr. Rreth 3 milion fermer nuk do t munden t mbijetojn dot konkurencn e mpreht evropiane. Pr fat t mir, shumica prej tyre jan n nj mosh jo aq t re, ata do t dalin n pension dhe tokat e tyre do t'ja japin me qira fermerve t mdhenj. Por edhe kta jan t pasigurt, dhe nuk e din se si t gjejn burimin e subvencioneve t Bashkimit Evriopian. Martin Szegedi q drejton nj ferm me 160 hektar tok, thot se ata nuk i njohin edhe aq mir rregullat e reja: "Ajo q dim sht ekzotike. Nuk lejohemi t bjm raki si deri m tani, nuk do t therim derrat sipas metodave t deritanishme. Para pak kohsh kemi marr subvencione pr secilin hektar t mbjell me drithra, por far do t marrim n t ardhmen kt nuk e dim."

  Rumania sht vrtet n gjendje q t shprndaj fondet e subvencioneve nga Brukseli me besueshmri dhe aty ku duhet. N kt pik si Rumania ashtu edhe Bullgaria po vzhgohen ende nga Bashkimi Evropian. Me pranimin e ktyre vendeve n BE, antar t Bashkimit Evropian bhen edhe 3 milion rom. Shumica shum t varfr. Fmijt rom m shpesh shkojn t mbledhin hekurishte t vjetra se sa n shkoll. Edhe sigurimi shndetsor pr ta sht keqsuar pas rrzimit t komunizmit. N Bullgari gjendja u keqsua prej asaj kohe kur shteti la pas dore prkujdesin ndaj familjeve rome me shum fmij. Partia radikaliste, Ataka, me fyerjet ndaj romve arriti t futen edhe n parlamentin bullgar.

  Nj banor i lagjes s varfr rome n Sofia reagon i zemruar: "Sigurisht q punt nuk do t behe m mire me futjen n Bashkimin Evropian. Ata do t ndrtojn nj gardh prqark rajonit ton me qllim q t na fshehin nga Bashkimi evropian. Kshtu ne jemi t izoluar me qllim q t'ja ham kokat njri-tjetrit." Nga ana tjetr Bullgaria kritikohet nga BE-ja sepse ende nuk e ka nn kontroll fenomenin e korrupsionit. Ndrsa Rumania ka br nj hap pozitiv dhe ka ndrkoh nj nga ligjet m t ashpra n Evrop kundr korrupsionit. Ministrja e drejtsis, Monika Macovei prndjek madje edhe politikan t lart. Aktualisht ish-kryeministri, Adrian Nastase prgjigjet ndaj akuzave pr korrupsion para gjyqit:

  Megjithat n jetn e prditshme, bakshishet ndaj mjekve apo zyrtarve jan ende t pranishme si Bullgari ashtu edhe n Rumani. N Bullgari ende nuk sht zbardhur nj nga vrasjet m spektakulare me porosi. Pr t flitet edhe n Bruksel. Prej vitesh bandat e mafies bullgare zhvillojn luft t hapur n rrug, por gjykatsit dhe polict nuk jan ende aq t prgatitur pr nj luft t nj kalibri t till, mendon gazetari, Yovo Nikolov, i cili hulumton edhe n ambientet e mafias: "Problemi kryesor sht se ktu nuk sht br ende nj ndjekje penale ashtu si duhet ndaj krimit t organizuar. Sistemi yn i drejtsis ka dshtuar n kt pik, nuk kishte ligje t cilat t'i tregonin vendin organizatave t krimit t organizuar. Kshtu ata kishin koh kto dhjet vite, q t mblidhnin para, t bnin pastrimin e tyre dhe t'i investojn tani n ekonomin normale."

  Sipas ktyre zrave mafiozt kan ndrtuar hotele n brigjet e Detit t Zi, hotele q jan mjaft t dashur edhe pr turistt gjerman. Megjith problemet, Rumania dhe Bullgaria jan vende n rritje e sipr. Pranimi n BE sht pr to i vetkuptueshm, sepse kto vende e kan pare gjithmon veten si pjes t Evrops.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  . Maska e alDI
  Antarsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  663
  Nder kushtet qe ju eshte ven shteteve per ne EU ishte stabiliteti ekonomik.
  Stabiliteti ekonomik po marr nje shembull eshte, kur ti te punosh 10 vjet dhe te kesh mundesi te blesh nje shpi.
  Ne shqiperi duhet te punosh 100 vjet dhe tua lesh amanet femijve qe edhe ata te mbedhin lek dhe ta blejn nje shpi se ndryshe se blen dot.
  Pra stabiliteti ekonomik esht qe me rrogen qe merr te mundesh te jetosh dhe rumanija ,bullgarija e arriten kete gje ndaj dhe u pranun.{ky ish 1 nder kushtet }
  Me rrogat ne shqiperi ska nevoj per komente se cfar mund te blesh ne fund te muajit.
  .

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  Seriozisht qysh jetojn njerezit ne shqipri?
  Me sa kam degjuar dhe un, rrogat jan shume te uleta dhe cmimet e gjerave ne qiell. Se kur do rregullohet ajo shqipri nje zot e di.

  Pranimi ne BE eshte nje nga problemet e fundit qe ka shqiperia tani.

 5. #5
  FiErAk4EvER Maska e ILLUZION
  Antarsuar
  27-12-2006
  Vendndodhja
  united state of america
  Postime
  29

  Wink

  Citim Postuar m par nga FierAkja143
  Seriozisht qysh jetojn njerezit ne shqipri?
  Me sa kam degjuar dhe un, rrogat jan shume te uleta dhe cmimet e gjerave ne qiell. Se kur do rregullohet ajo shqipri nje zot e di.

  Pranimi ne BE eshte nje nga problemet e fundit qe ka shqiperia tani.


  kur te fluturoj gomari do regullohet shqiperia ciao
  PrOuD To Be AlBaNIAN

 6. #6
  i/e larguar Maska e selina_21
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  Lol ILLUZION Dhe ketu e solle koken yllo.......welcome here...kiss/bro
  Lol Shqiperia thote...Shqiperia eshte rregullu shume por ce do njerzit nuk punojne se kuptoi mese rrojne/vishen/keta njerez.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-10-2006
  Vendndodhja
  athens
  Postime
  95
  Polonia eshte me keq se Rumania dhe Bullgaria por u pranua ne BE

  Pranimi ne BE eshte me shume problem politik sesa ekonomik

  Turqia eshte nje shtet qe ka standarte jetese me te mire se gjitha shtetet ish komuniste nuk e pranojne ne BE

 8. #8
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Bullgaria dhe Rumania hyjn n Bashkimin Evropian

  Kan mbetur edhe pak or kur Bashkimi Evropian do t pranoj edhe dy antare t reja n familjen e saj, Bullgarin dhe Rumanin. N kto dy vende sot po qndrojn zyrtar t lart t institucioneve t Bashkimit Evropian. Pas bujs q sht br me zgjerimin e fundit me 10 antare t reja, Bashkimi Evropian ka br presion jashtzakonisht t madh n kto dy vende t Ballkanit q t sigurohet se ato jan t gatshme ti bashkohen Unionit prej 25 shteteve.

  Edhe vet bullgart ende nuk jan t sigurt nse jan plotsisht t prgatitur pr tu integruar n Bashkimin Evropian. 50 pr qind e bullgarve jan t mendimit se aderimi i Bullgaris me BE-n do ti sjell vendit ndryshime pozitive. Pjesa tjetr shqetsohet pr t ardhmen. do i dyt mendon se do t bhet m i varfr pas aderimit, mirpo n t njjtn koh 63 pr qind mendojn se ekonomia e Bullgaris do filloj t lvizet lart pas nj janarit t vitit 2007. Kto jan t dhna t nj hulumtimi t nj agjencie pr studime sociologjike bullgare. Njerzit n vendbanimet m t vogla dhe ata t cilt merren me bujqsi jan shum t shqetsuar. Sipas hulumtimit ndoshta te kta njerz ndikon fakti se banojn n vendbanime m t vogla, si dhe informacioni i pamjaftueshm. Lucia Montanaro-Jankovski, nj analiste n Qendrn Evropiane pr Politik n Bruksel dhe ajo konsideron se ka ende shum pun t bhet n Rumani dhe Bullgari. Kto vende ende kan shum gjra ti adresojn, si n gjyqsi dhe cshtje tjeta ende po e dshmojn luftn e tyre kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar, thot Lucia Montanaro-Jankovski pr agjenci t lajmeve.

  Fakti q Rumania dhe Bullgaria, sipas analistve jan dy vende m t varfra se shum fqinj t tyre t Bashkimit Evropian nuk duhet t jet shqetsues pr vendet perndimore. Bile kto vende mund t prfitojn nga kjo situat duke investuar n Bullgari dhe Rumani. Dhe tjetri fakt sht se me zhvillimin e ktyre vendeve, ato do t mund t konsumojn edhe m shum produkte t antareve t vjetra t BE-s. Kushti m i dhimbshm q duhet ta plotsoj Bullgaria sht mbyllja e reaktorve nuklear t energjis. Energjia elektrike e prodhuar nga centrali atomik bullgar plotson afro 90% t pamjaftueshmris s energjis elektrike n rajon gjat dimrit. Mbyllja e dy reaktorve t Kozllodujit me fuqi t prgjithshme 880 megavate nuk do ti lejoj Bullgaris t eksportoj energji pas fillimit t vitit 2007. Prpos se do ti humb bullgaris shum t hyra, sipas llogarive t bra kjo mund t shkaktoj kriz energjetike n rajon.

  Rumunt dhe Bullgart kan kaluar me vite t tra duke u prpjekur q t hyjn n familjen e madhe evropiane. Pastaj prpjekjet vazhdojn n vitin 1999 ku Rumania e merr seriozisht procesin integrues, ku pasojn nj sr marrveshjesh mes ktij vendi dhe institucioneve t BE-s. Kjo rrug e Rumanis vazhdon deri m sot, vetm disa or para antarsimit t saj n BE. Rruga e Bullgaris pr integrim fillon me nnshkrimin e nj marrveshje pr bashkpunim tregtar n Bruksel mes zyrtarve bullgar dhe kshillit t Ministrave t BE-s 16 vjet m par n viti 1990. Pasojn edhe shum marrveshje tjera mes bullgaris dhe institucioneve evropiane derisa komisioni evropian t konstatoj se Bullgaria sht e gatshme t antarsohet m 1 janar 2007 por me disa kushte. Analistt vlersojn se prkundr disa telasheve t vogla q u prmenden integrimi n BE do t sjell prfitime t mdha pr kto dy vende n t gjitha fushat, pasi q kto dy vende jan konsideruar si vende t varfra krahasuar me vendet evropiane, por n t njjtn koh edhe Bashkimi Evropian do t prfitoj pasi q tregu i saj tash sht m i madh edhe pr disa dhjeta miliona njerz.

  RTK LIVE
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #9
  ga ga Maska e bunny
  Antarsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  935
  Citim Postuar m par nga evertet
  Polonia eshte me keq se Rumania dhe Bullgaria por u pranua ne BE

  Pranimi ne BE eshte me shume problem politik sesa ekonomik

  Turqia eshte nje shtet qe ka standarte jetese me te mire se gjitha shtetet ish komuniste nuk e pranojne ne BE

  Nuk jane standartet ato qe te fusin, por jane aplikim/perpuqa e ligjeve Europeane me ate te atij shteti! Turqia ka shum probleme (fetare/edhe ligjore) ato duhet te mandetojne shum ligje para se te konsiderohen per ne EU. Persa i perket Rumanise/Bullgarise- kane vertetuar qe ekonomikisht/ligjerisht jane te zotit (kete kuptihet) e bejne kokat e shtetiti! Tani shiko ke kemi koka shteti neve..edhe athere pyet veten se kur do futemi...
  How can she fall, if there is no one there to catch her

 10. #10
  Citim Postuar m par nga evertet
  Polonia eshte me keq se Rumania dhe Bullgaria por u pranua ne BE

  Pranimi ne BE eshte me shume problem politik sesa ekonomik

  Turqia eshte nje shtet qe ka standarte jetese me te mire se gjitha shtetet ish komuniste nuk e pranojne ne BE
  Plotesisht pajtohem me ju, se keta te bashkimit europian i kane pranuar Rumanine dhe Bullgarine per shkaqe politike, se sa ne te vertete keto dy shtete e kane merituar te hyjne ne bashkimin europian. Gjithashtu eshte fakt, qe ne Turqi standardet jetesore jane me te larta se sa ne ne Rumani dhe Bullgari, besa me te larta se sa edhe ne shume shtete qe jane ne Bashkimin Europian.

  Vetem nje gje mendoj qe Bashkimi Europian me futjen e Rumanise dhe Bullgarise ne gjirin e saj, ka tenedence qe ne cdo kusht ta ngushtoje Rusine, pra qe Rusia te jete ma large Serbise.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 11. #11
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  Citim Postuar m par nga ARIANI_TB
  ....Gjithashtu eshte fakt, qe ne Turqi standardet jetesore jane me te larta se sa ne ne Rumani dhe Bullgari, besa me te larta se sa edhe ne shume shtete qe jane ne Bashkimin Europian...
  Standarded nuk maten vetem ne Stamboll, Ankara, qytetet kryesore apo qendrat
  turistike. Bile dhe ne Stamboll jashte lagjeve turistike, pjesa tjeter eshte pocaqi,
  mbushur me bidonvile balt e qerpi. Te pakten kete pershtypje me kane lene mua.

  Gjithashtu, "standardi i jeteses" nuk eshte vetem te hashe arapash me droboka
  e mish te pjekur, ka dhe shume gjera te tjera te cilat Turqia nuk mundi ti
  arrije megjithe perpjekjet e levizjes "oksidentalizuse" te Qemal Ataturkut.

  Bullgaria dhe Rumania ndoshta kane me pak "salltanete" se Turqit, por nga ana
  tjeter kane nje popullsi te alfabetizuar/kualifikuar ne nivele te larta, dmth me nje
  potencjal afat gjate shume here me te forte se shumica e anadollakeve qe kane
  dhjetra vjete emigrim ne Perendim dhe akoma vrasin per "nder" upat!

  Ne si Shqipetar u gjendem ne nje situate katastrofike ne 90-en nga ana
  ekonomike. Popullit, si i thone andej nga Dardania, as i "ndiente" per
  "standarded politike" te Evropes. Instikti e shtynte drejt "drites", "parajses"
  se Perednimit me 'do mjet, ne fillim per nje pal atlete te bardha, nje magnetofon,
  nje tv me ngjyra; me pas makina, shtepia, vila, ...
  Fatkeqesia ne kete mes ishte se asnje nga "politikucet" tane nuk dinin se
  'ishin "standarded e Evropes", perkundrazi, na kthyen ne epoken e Gjergj
  Elez Alise e Lek Dukagjinit.

  Vone e moren vesh mileti se "Evropa" s'kerkonte nga ne te beheshim Zvicer para
  se te na pranonte si antare, thjesht donte qe te vinim ne udhe standarded e saj;
  zgjedhjet e lira, sigurine e jetes, institucjone serjoze, sjellje njerezore e jo
  kafsherore (vrasje per nje fjale goje sikur jetojme ne malesite Pashtunit) ...

  Nejse, nuk eshte per tu mburrur por akoma me duket se nuk kemi kuptuar gje;
  ashtu si Turqit nxjerrim ne pah "ekonomine" se kemi "mercedesa" e hame
  mish te pjekur ne hell nderkohe qe mentalitetin e kemi te perbashket,
  harbut milet!

  Rumaniet dhe Bullgaret jane shume large nesh si Shqiptare apo Turq ne lidhje
  me "standarded Evropjane".

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962
  Habitem perse shume nga ju shqetesoheni me shume per turqine se sa shqiperine.....
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 13. #13
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204
  Habitem perse shume nga ju shqetesoheni me shume per turqine se sa shqiperine.....
  "500 vjet bashkejetese nuk behen asha Ismail bej" lol,
  Puna eshte se as rumania e as bullgaria nuk jane gati per kete hap. Eshte thjesht biznes, hapje e tregut dhe afersisht 40 milion fuqi blerse. Shqiperia ka vetem 3 milion (tere jeten 3 milion do ngelemi ne) pra dhe interesi ekonomik eshte me i vogel se sa ne 2 te parat. Per nga makroekonomia qe te 2-ja jane perpara Shqiperise ndersa nga mikroekonomia, nuk do beja ndonje ndryshim te madh. Rrogat buxhetore jane aty aty me tonat.
  Vjet kur isha per vizite ne Rumani ne nje shok qe studion atje, pashe ne nje fshat , se si beheshe sapuni nga dhjami i derrit me sode kaustike. Ne kete nivel jane fshataret rumune. Analfabete rumune ka sa te duash-kryesisht fshatare, por qe perbejne nje perqindje te larte te popullsise.
  Por ajo qe na bejme te dallohemi nga keto 2 shtete eshte mentaliteti
  Kur te ndryshojme kete atehere do kemi shprese.

 14. #14
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Nje menyre per tu futur ne grazhd (me falni ne Europe) eshte te qerohen disa nga kompanite e huaja eq duan ta kthejne ate qe ka mbetur nga Arnautistani ne hale.....
  P.Sh Tecet, depozitat e naftes, licencat per ta kthyer Shqiperine ne depozite skoriesh te cdo lloji etj.....
  Ne i duhemi Europes si kosh plehrash, dhe Natos si mish per top!
  Te mundohemi ta shesim tajaren pak me shtrenjt!
  Ne me keq se jemi nuk behemi, ne keto rrethana, ne i kemi nevoje ata me pak se ata ne.
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e DIaVoLeTTo
  Antarsuar
  27-09-2002
  Vendndodhja
  Rumani
  Mosha
  40
  Postime
  32
  Interesat drejt integrimit ne B.E eshte politike dhe ekonomike dhe Rumania ishte e pergatitur pak a shume nga te dyja anet per te hyre ne BE. Keto 5 vitet e fundit ka ecur shume perpara dhe ka arritur standartet te caktuara nga Europa, por kryesorja qe i dha shume pike Rumanis drejt BE-s ishte lufta kunder korupsionit.(sepse e di cfare korupsioni ka qene para 10 vjetesh ku mund ta blije nje rumun per 5 leke edhe e di si eshte tani, ku ke frike te besh edhe gjen me te vogel te paligjshme) Ndersa per integrimin e Shqiperis ne B.E me vjen keq qe po e them sepse ne nje te ardhme edhe une atje do jetoj por jemi akoma shume mbrapa!
  Edhe nje gje tjeter Rumania nga niveli i kultures dhe i mentalitetit eshte me perpara se shume vende te tjera qe jane tashme me Europe (qe eshte shume pozitive nqs do te bashkohesh me U.E)
  "Zemra njeh arsye
  qe arsyeja nuk i njeh."

 16. #16
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,159
  Un personalisht jam i bindur se procesi i integrimit Bullgari dhe Rumani nuk u mbyll me 1 janar por vijon me nj intensitet n rritje pas ksaj dite historike.

  Kuptohet q pjesa m e madhe, kryesisht e rumunve, shpreson n nj t ardhme ekonomike m t mir, por kjo sigurisht nuk do t ngjas menjher.

  Besoj se Bullgaria dhe Rumania do t jen t afta t sjellin n shtpin e madhe evropiane dika q mund t pasuroj t mirn e prbashkt t kontinentit.

  Personalisht jam i bindur se kto dy shtete hyn n Evrop n nj ast kur kto po krkojn ende identitetin e tyre, dhe kjo do t thot se vendi i tyre hyn n Evrop n momentin e duhur. Ksisoj Bullgaria dhe Rumania do t mund t japin kontributin e tyre qoft pr plotsimin e projektit evropian, qoft pr t ravijzuar tiparet kryesore t karakterit, shpirtit evropian.

  Po ashtu Sibiu, nj nga qytetet kryesore t Rumanis, sht zgjedhur s bashku me Luksemburgun kryeqytet i kulturs evropiane pr 2007. I populluar nga pakica hungareze dhe gjermane, ardhur pikrisht nga Luksemburgu, Sibiu sht nj mozaik kulturash evropiane. Krahas tjerash programi i ngjarjeve kulturore n Luksemburg parashikon edhe nj shtegtim t quajtur Shtegtimi i Krishtit t buzqeshur npr shenjtnore t ndryshme n Gjermani dhe Belgjik.

  Sa pr dijeni duke filluar nga 1 janari 2007 numri i banorve t BE-ian arriti n thuajse nj gjysm miliardi. 25 vendeve q bnin pjes n familjen e madhe evropiane iu shtuan edhe Rumania e Bullgaria. Tani gjithsej jan 27 shtete evropiane.  by NoName

Tema t Ngjashme

 1. Gjilani
  Nga cod3r n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
 2. Rumania dhe Bullgaria antarsohen n BE
  Nga *Babygirl* n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-01-2007, 15:53
 3. Kushtetuta dhe kombi Amerikan
  Nga ILovePejaa n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 07-03-2006, 05:11
 4. Bullgaria e Rumania nnshkruajn zyrtarisht antarsimin n BE
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-04-2005, 08:19
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •