Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 48 prej 48
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi

  https://www.youtube.com/watch?v=E-CCP27UKTI

  Lindi nė Itali, i riu shqiptar kthehet nė Berat: Shtėpinė e stėrgjyshėrve e shndėrrova nė restorant, kontribuoni nė vendin tuaj

  Lindur dhe rritur nė Itali, Kristian Kondi ėshtė njė i ri nga Berati qė u kthye nė shtėpinė e tė parėve pėr ta shndėrruar nė restorant.
  Ka vendosur tė jetojė nė Shqipėri, ndėrsa jep njė mesazh interesant pėr tė rinjtė qė po largohen nė emigrim.


  Kristian Kondi u lind nė Brescia tė Italisė, aty ku prindėrit kishin emigruar 3 dekada mė parė....Dashurinė pėr vendlindjen ia ka kultivuar nėna, ndaj nė moshėn 22-vjeēare, Kristiani u kthye pėr tė ndjekur studimet e larta nė njė universitet privat nė Shqipėri. Tashmė i diplomuar pėr “Ekonomi”, i ri i ka hyrė me pasion botės sė biznesit nė turizėm.

  “Historia ime ėshtė e veēantė nuk jam lindur e rritur kėtu por kam ardhur nė moshėn 22 vjecare. Vendosa tė bėj shkollėn kėtu, kam mbaruar ekonomi ndėrmarrje.

  Shtėpinė 100-vjeēare tė stėrgjyshes nė lagjen muzeale “Mangalem” tė Beratit e ka kthyer nė njė bar-restorant, duke ruajtur elementet e traditės.

  “Biznesin e kemi bėrė kėtu sepse nga ana emotive jam i lidhur me kėtė pronė, kemi bėrė dhe njė plan biznesi, ishte qartė se statistikat ishin pozitive. Zona ku ndodhej shtėpia dhe tani ėshtė bėrė restorant ėshtė nė pozicion tė mirė buzė rruge. Ėshtė njė investim i mirė”.

  Pozicioni buzė rrugės kryesore ėshtė mjaft i favorshėm, dhe njihet si toponim nga vendasit ndaj sot restoranti mban emrin e veēantė “Zonja Gjena”.

  “Njerėzit kėtu nė Berat kur takoheshin thonin tek shtėpia e “Zonjės Gjena”. I vogėl vija tek kjo shtėpi dhe mė vinte keq teksa shikoja se po rrėnohej, ndaj bashkė me mamanė tezen vendosėm ta shndėrronim dhe ti jepnim jetė”. Kėshtu lindi dėshira jonė ti jepnin vlere kėsaj shtėpie 100-vjeēare bashkė me Entela Koraqe, tezen koreografe Eneida Koraqe dhe kushėririn.”

  Tradicionalja nė arredim ndėrthuret me modernen nė kuzhinė, duke sjellė kulturėn e vendit ku lindi, Italisė.

  “Shėrbejmė antipasta italiane vere italiane risoto pasta”.

  Kristiani e sheh tė ardhmen nė Shqipėri, ndėrsa pėr bashkėmoshatarėt qė gjithnjė e mė shumė zgjedhin emigrimin, thotė se eksperienca nė vendet e huaj ėshtė e rėndėsishme, por pa harruar rrėnjėt.

  “Mund tė bėjnė eksperience e tė kthehesh se s’ka gjė mė tė mirė se sa tė kontribuosh nė vendin tėnd”.


  Shqiptarja.com

  https://shqiptarja.com/lajm/lindi-ne...ne-vendin-tend
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 01-06-2023 mė 19:52

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  Ēamlik (09-08-2023)

 3. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi

  Rikthehet Adhurim Demiri: Dikur nė Shqipėri isha mė i njohuri, ndėrsa nė Austri laja tenxhere

  Adhurim Demiri ėshtė nga kantautorėt legjendar tė muzikės shqiptare. Ai rikthehet pas shumė vitesh nė skenė me njė koncert recital. I ftuar nė “ABC e Mėngjesit”, artisti zbuloi se recital do tė mbahet nė datėn 26 qershor te Kisha Orthodokse nė orėn 20:00. Sakaq, ai ndau dhe detaje tė tjera, si pėr shembull, pjesė e koncertit do tė jenė emra tė njohur tė muzikės shqiptare si Elton Deda, Aleksandėr Gjoka, Eneda Tarifa etj.

  Nė njė moment, Adhurimi u bė nostalgjik dhe kujtoi kohėn kur nė Shqipėri ishte njė nga kėngėtarėt mė pėlqyer, ndėrsa nė Austri punonte nė njė McDonald’s, ku lante tenxheret dhe qėronte patate.

  “Kur ika nė Austri pėr herė tė parė, nė ato vitet e para, muajt e parė fare, nga gjithė ajo skenė, unė kam punuar nė McDonald’s, kam larė dhe tenxhere, kam qėruar dhe qepe dhe patate, kam djegur dhe duart te soba. Unė jam mėngjarash dhe ajo soba kishte njė kapak qė hynte djathtas, unė futesha majtas dhe digjesha gjithmonė. Unė nė atė kohė kėtu isha shumė i famshėm, por vajta te familja nė Austri dhe punova. Kam punuar dhe nuk e kam fare pėr turp, e kam pėr krenari”, rrėfeu ndėr tė tjera ai.


  Lexo.al

  https://www.lexo.al/2023/06/rikthehe...laja-tenxhere/


  https://www.youtube.com/watch?v=OySd2eLXxyE

  Recitali / Adhurim Demiri ndan sekretet e disa hiteve: Kalova shumė, dogja duart nė emigrim | ABC
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 09-06-2023 mė 18:21

 4. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi  Jetėn e bėjnė idetė, jo vendet – Erblina Shehu – Episodi 21 ( 9 Qershor 2023)

  Videopodcast nga Mira Kazhani

 5. #44
  i/e regjistruar Maska e Ēamlik
  Anėtarėsuar
  07-08-2023
  Vendndodhja
  Gjermania
  Postime
  9

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi

  Jam njė i ri 19 vjeē me arsim gjerman. A ka mundėsi tė gjej njė punė dhe tė jetoj rehat nė Shqipėri?

 6. #45
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,274
  Postimet nė Bllog
  7

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi

  Citim Postuar mė parė nga Ēamlik Lexo Postimin
  Jam njė i ri 19 vjeē me arsim gjerman. A ka mundėsi tė gjej njė punė dhe tė jetoj rehat nė Shqipėri?
  Pershendetje,

  Pune ne Shqiperi, ka madje shume profesione kane mungese punetoresh edhe pagat jane rritur mjaftueshem

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Neteorm pėr postimin:

  Ēamlik (09-08-2023)

 8. #46
  i/e regjistruar Maska e Ēamlik
  Anėtarėsuar
  07-08-2023
  Vendndodhja
  Gjermania
  Postime
  9

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi

  Duket mirė. Po mendoja tė shkoja nė Dibėr, ose nė veri nė pėrgjithėsi. Nuk ka mė grindje mes gegėve dhe toskėve, apo jo? Me sa mbaj mend ka pasur gjithmonė disa probleme mes nesh. Unė jam nga Jugu dhe familja ime nuk ka jetuar nė Shqipėri qė nga Lufta e Dytė Botėrore.

 9. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi

  Biletė vetėm me njė drejtim, Vesa Luma tregon pse vendosi tė kthehet pėrfundimisht nė Shqipėri

  Zelanda e Re ėshtė ndėr vendet mė tė largėta me Shqipėrinė qė kėrkon mė shumė se 30 orė me avion, por pėr shumė vite u bė shtėpia e dytė pėr familjen e Big Bastės dhe Vesa Lumės. Tė dy artistėt dhe djali i tyre 7-vjeēar Lian e gjetėn veten dhe u pėrshtatėn nė atė vend pa e parashikuar dot sa i gjatė do tė ishte ky rrugėtim.

  Por gjithsesi, “arratisė” i erdhi fundi. Ēifti, prej disa javėsh janė rikthyer nė Tiranė me biletė njėdrejtimėshe. Kanė vendosur tė kthehen dhe tė vijojnė jetėn e tyre mes Tiranės dhe Kosovės, si shumė vite mė parė.

  E ftuar pasditen e sotme nė “Rudina”, Vesa Luma rrėfeu pėr jetėn mė shumė se 6-vjeēare nė Zelandėn e Re, benefitet qė ofron ai vend, por edhe pėr arsyen pse ajo dhe Big Basta morėn vendimin pėr t’u rikthyer nė Shqipėri: “Nė pėrgjithėsi, kemi qėndruar 6 vjet. Unė kam ardhur dhe kam ikur kohė pas kohe, por nuk kam mundur tė adaptohem 100 pėr qind, por kur ėshtė fėmija nė mes, duhen bėrė ca sakrifica qė shumica prej nesh i di. Unė edhe Geri nuk jemi njerėz qė e duam stabilitetin “jemi kėtu dhe kėtu do rrimė, kėtu do pėrfundojmė”. E quajmė mė shumė veten banorė tė globit, por sa herė kthehemi nė Shqipėri dhe Kosovė, sikur na ngre vendi, familja …” –tregon Vesa.

  Mė tej, kėngėtarja shton se para se tė merrnin njė vendim, u pėrpoqėn tė mendojnė pėr tė mirėn e pėrbashkėt tė familjes, por sidomos pėr Lianin, i cili tashmė ėshtė shumė i lumtur dhe ka nisur shkollėn: “Kur i vumė nė peshore, thamė qė duhet t’ia lejojmė edhe djalit tė rritet me gjyshėrit, tė pėrjetojė edhe kėnaqėsinė e tė qenit fėmijė bashkė me gjyshėrit, me kushėrinjtė, me shoqėri tė re, me fjalė shqip mė shumė dhe ja ku jemi”.

  Ishte Krusha vendi i zgjedhur nga Vesa Luma. Tė gjithė e njohin historinė e grave tė Krushės, pasi humbėn bashkėshortėt e tyre dhe ēdo tė afėrm tė gjinisė mashkullore, mbetėn vetėm. Ishte njė moment kur u duhej tė merrnin frenat e jetės nė dorė, tė punonin dhe tė mbanin familjet e tyre: “Nuk kishte mė mirė sesa tė rikthehesha aty…. “,–tha Vesa pa e fshehur emocionin e pritjes sė zjarrtė tė publikut nė koncertin e parė pas rikthimit.


  Gazeta Ballkanweb

  https://www.balkanweb.com/bilete-vet...t-ne-shqiperi/

 10. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Kthimi ne Shqiperi

  Vėshtirėsitė e bletarisė! La emigrimin pėr vendlindjen, 28-vjeēari prodhon mjaltė nė Dukat

  Qesargjoni ndodhet nė zonėn poshtė malit tė Karaburunit, aty ku kujdesej pėr kosheret e bletėve me tymuesen nė dorė.


  150 bletėrritėsve tė zonės sė fshatit Dukat tė Vlorės iu shtua dhe njė 28 vjeēar, i cili la emigrimin nė Itali pėr tė punuar pranė familjarėve tė tij.

  “Nuk mund tė jetoja nė Itali pasi jetesa atje ishte shumė e vėshtirė. Emigrimi ėshtė shumė i vėshtirė, pasi mungojnė miqtė, familjarėt mungojnė shumė gjėra. Ndėrsa kėtu je afėr me familjen dhe punon sė bashku me ta”, shprehet bletėrritėsi, Edison Qesargjoni.

  Qesargjoni ndodhet nė zonėn poshtė malit tė Karaburunit, aty ku kujdesej pėr kosheret e bletėve me tymuesen nė dorė.

  “Unė kėtu primare kam bletarinė qė e kam trashėguar nga babai dhe shkoj ēdo ditė nė zonėn ku ndodhen kosheret, po ashtu dhe punė tė tjera qė ka familja me bujqėsinė. Kemi rreth 240 koshere me bletė si familje, nė Karaburun dhe nė zonėn e fshatit tė Dhėrmiut, por kemi dhe probleme”, shprehet 28-vjeēari, “mungesėn e tregut tė shitjes sė mjaltit apo dhe prodhimeve tė tjera bujqėsore, po ashtu mungesa e subvecioneve”, thotė ai.

  Edisoni ka nisur dhe universitetin. Ai u bėn thirrje dhe bashkėmoshatarėve tė tij qė nėse u jepet mundėsia tė kthehen nė vendlindje.


  / Top Channel

  https://gazeta-shqip.com/interesi-pu...alte-ne-dukat/

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundėr Shqipėrisė?
  Nga BARAT nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. 200 tė shumėkėrkuarit shqiptarė nė tė gjithė Botėn
  Nga Albo nė forumin Nė kėrkim tė personave tė humbur
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
 3. Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
 4. Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 5. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •