Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 54

Tema: Vaēe Zela

 1. #1

  Vaēe Zela - Artiste e Popullit

  Orioni nga Durresi
  Anetar i ri
  Posts: 34
  (4/27/01 2:17:00 pm)

  Rrjedhin o mengjeset,
  rrjedhin si ujevara,
  ja keshtu mes njerezve,
  jeta jone hedh hapat.

  Hyj dhe une mes tyre,
  shtoj nje fjale, nje kenge,
  eshte kjo kenge e jetes,
  per ty Shqiperi,
  per ty Shqiperi moj nane.

  (refreni)
  Me merr ne krahet e tua,
  si merr femijen nena,
  qe ballin te ma puthi,
  edhe dielli edhe hena.

  Une marr nga drita jote,
  ti merr nga zemra ime,
  dhe dore per dore rendim,
  e shtrenjta jeta ime.

  Rrjedhin o buzembremjet,
  rrjedhin kalterojne,
  ne nje kend te globit,
  rritim jeten tone.

  Hyj dhe une mes tyre,
  shtoj nje fjale, nje kenge,
  eshte kjo kenge per jeten,
  per ty Shqiperi,
  per ty Shqiperi moj nane.

  (refreni perseri)
  Me merr ne krahet e tua,
  si merr femijen nena,
  qe ballin te ma puthi,
  edhe dielli edhe hena.

  Une marr nga drita jote,
  ti merr nga zemra ime,
  dhe dore per dore rendim,
  e shtrenjta jeta ime.

 2. #2
  S.Mod. i dikurshem Maska e Orion_DYRRAHU
  Anėtarėsuar
  18-04-2002
  Vendndodhja
  Larg
  Mosha
  42
  Postime
  432
  KOLONA ZANORE E FILMIT "NE SHTEPINE TONE." (Vace Zela)

  Shtepia jone, plot me diell, plot me ngrohtesi,
  ne dimer e ne pranver' kemi kaltersi.
  Dritarja jone hapur rri per ty dite e re,
  per dashurine e njerzve tane te mire...

  (refreni)
  I duam ne njerzit t'i kemi gjithmon' prane;
  shtepia e jone e bardhe, e bardhe.
  I rritim femijet me drite e me djerse;
  me dashurine per njerzit tane te mire...

  Shtepia jone, plot me diell, plot me ngrohtesi,
  ne dimer e ne pranver' kemi kaltersi.
  Dritarja jone hapur rri per ty dite e re,
  per dashurine e njerzve tane te mire...

  (refreni)
  I duam ne njerzit t'i kemi gjithmon' prane;
  shtepia e jone e bardhe, e bardhe.
  I rritim femijet me drite e me djerse;
  me dashurine per njerzit tane te mire...

  (refreni)
  I duam ne njerzit t'i kemi gjithmon' prane;
  shtepia e jone e bardhe, e bardhe.
  I rritim femijet me drite e me djerse;
  me dashurine per njerzit tane te mire.

 3. #3
  S.Mod. i dikurshem Maska e Orion_DYRRAHU
  Anėtarėsuar
  18-04-2002
  Vendndodhja
  Larg
  Mosha
  42
  Postime
  432
  O moj e bukur Arberi. (Vace Zela)


  Nė breg pulėbardhat ēajnė fluturim
  si kėnga jonė plot mall.
  Kėndojmė nga larg me dashuri,
  moj Arbėri.

  Tė parėt tanė me brengė tė lanė,
  sa kohė mė nuk tė panė?
  por sot si lule mė je ti,
  moj Shqipėri.

  (refreni)
  Valėt e detit shkumojnė plot dallgė,
  bashkė me shokėt nė breg kemi dalė.
  Sa kemi mall s'ka deti valė,
  o moj e bukur Arbėri.
  Shikojmė nga larg, mendojmė pėr ty,
  o moj e bukur Shqipėri.
  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

  Pėrtej ne degė, ti rrėnjė matanė,
  mes deti me stuhi.
  Shkuan kaq mote, degėt s'u thanė,
  moj Arbėri!

  Kjo kėnga jonė, pėr ty pėrherė
  na djeg si zjarr nė gji.
  Tek zjarri yt ne jemi pėrjetė,
  moj Shqipėri!

  (refreni)
  Valėt e detit shkumojnė plot dallgė,
  bashkė me shokėt nė breg kemi dalė.
  Sa kemi mall s'ka deti valė,
  o moj e bukur Arbėri.
  Shikojmė nga larg, mendojmė pėr ty,
  o moj e bukur Shqipėri.

  ***Sa kemi mall, s'ka deti valė,
  o moj e bukur Arbėri...***

  Shikojmė nga laaaaaarg...! Mendooooojmė pėr tyyyyyy...!
  O moj e buuuuukur Shqipėriiiii.
  Skedarėt e Bashkėngjitur Skedarėt e Bashkėngjitur
  Yhyyyy, sa kisha pa shkruar ketu...!
  ===============================================
  Mbi dallgėt e jetės kjo udha ime e gjatė,
  unė rrėxohem dhe... ngrihem prapė!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e crudelia
  Anėtarėsuar
  02-11-2006
  Postime
  123

  Vaēe Zela

  Une jam e mireinformuar mbi muziken shqiptare. me pelqejne shume kengetaret "e vertete" shqiptare, njera nga te cilat eshte eshe Vace Zela. Kam kerkuar shume per te gjetur ndonje kenge por ajo qe kam arrutur te gjej jane vetem perpunime te kengeve te saj nga kengetare te sotem. Nese dikush mund te me thote se si mund ti gjej, ku mund ti blej apo ndonje menyre tjeter do i isha shume mirenjohese. Ajo eshte nje kengetare vertet e mire dhe eshte gjynah qe eshte kaq veshtire te gjesh te pakten ndonje kasete te vjeter per ta degjuar.
  "bukuria perfekte eshte mjeti me i mire per te percmuar te miren perfekte" Konfuci

 5. #5
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Citim Postuar mė parė nga crudelia
  Une jam e mireinformuar mbi muziken shqiptare. me pelqejne shume kengetaret "e vertete" shqiptare, njera nga te cilat eshte eshe Vace Zela. Kam kerkuar shume per te gjetur ndonje kenge por ajo qe kam arrutur te gjej jane vetem perpunime te kengeve te saj nga kengetare te sotem. Nese dikush mund te me thote se si mund ti gjej, ku mund ti blej apo ndonje menyre tjeter do i isha shume mirenjohese. Ajo eshte nje kengetare vertet e mire dhe eshte gjynah qe eshte kaq veshtire te gjesh te pakten ndonje kasete te vjeter per ta degjuar.
  Vaēe Zela ėshtė numuri 1 i zėrit femėror shqiptar nė kėngė... e keqja ėshtė se ajo nuk nxorri kaseta dhe CD qė tė mundeshin tė kishin zėrin e saj pas kaq e kaq vitesh... kush nuk nxorri kaseta dhe CD dhe zėri i Vaēes mungon nė krye tė tyre.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e crudelia
  Anėtarėsuar
  02-11-2006
  Postime
  123
  nuk ka mundesi
  "bukuria perfekte eshte mjeti me i mire per te percmuar te miren perfekte" Konfuci

 7. #7
  Larguar Maska e lone_star
  Anėtarėsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  41
  Postime
  222
  Vaca Zela me pelqen edhe mua shume. Ndoshta ne kushte te tjera do te ishte shume me e njohur. Per te degjuar ca kenge te Vace Zeles (me te mirat besoj) shko te muzika.albasoul.com dhe te artistet gjej Vace Zelen.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Postime
  363
  ej po une e provova po seē kam nje problem dhe nuk i degjoj dot kenget nderkohe qe me perpara i degjoja (ka ca muaj). Versioni Real Player 10.0 dhe dritaren pop-up e ēbllokova!!
  dini gje si i behet?

 9. #9
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,834
  Vaēe Zela ? Ikone e muzikesh Shqiptare

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Goc_Labe
  Anėtarėsuar
  13-10-2006
  Postime
  64
  jeton vacja?? shume kengetare e mire ka qen po si mbaj ment asnje keng.

  se harrova e vetmja gje qe mbaj ment eshte fakti qe kishtegoj te madhe me duket
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 08-04-2007 mė 16:35

 11. #11
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Tek kjo lidhje mund tė gjesh kėngėt e dy albumeve origjinale tė Vaēe Zelės.

  Unė e adhuroj si kėngėtare ...

 12. #12
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Citim Postuar mė parė nga Humdinger
  Vaēe Zela ėshtė numuri 1 i zėrit femėror shqiptar nė kėngė... e keqja ėshtė se ajo nuk nxorri kaseta dhe CD qė tė mundeshin tė kishin zėrin e saj pas kaq e kaq vitesh... kush nuk nxorri kaseta dhe CD dhe zėri i Vaēes mungon nė krye tė tyre.

  Ka nxjerre kasete , se nje e kam une. Por per nje diva eshte shume pak.
  Dhe ke te drejte kur thua, qe s'mbeti njeri pa nxjerre kaseta e cd. U beme si jugosllavet e viteve '80, qe s'mbeti njeri pa dale tu knu n'tv ( muzike popullore apo te lehte ).
  Where does a thought go when it's forgotten?

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e crudelia
  Anėtarėsuar
  02-11-2006
  Postime
  123
  Eshte e tmerrshme se sa shume te ashtuquajtur kengetare shqiptare kane dale tani ne treg. Dine vetem te reklamojne pjeset e trupit edhe te tregojne se sa bukur dijne te perdridhen e te bejne makiazh etj. etj. dhe te kopjojne kenget e huaja ballkanase. Ok po e le me kaq se nuk do mbaroja kurre se shkruari mbi kete teme, neveritem sa here e mendoj. Te bejne me shume buje keta njerez qe sdine as te kendojne. nejse shpresoj qe shqiptaret te ndergjegjesohen sa me shpjet mbi kete fakt. Besoj se do ndodhte nje ndryshim shume i madh ne ate moment te shumepritur nga ana ime
  "bukuria perfekte eshte mjeti me i mire per te percmuar te miren perfekte" Konfuci

 14. #14
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754

  Vaēe Zela, mbretėresha e kėngės shqiptare

  Sot nė 78-vjetorin e lindjes


  Ajo ėshtė dhe mbetet njė nga kėngėtaret mė tė mėdha tė vendit, njė yll qė edhe pse larg, nė zemėr tė Evropės, ndriēon me plot shkėlqim nė atdheun e saj. Sot ėshtė ditėlindja e kėngėtares sė madhe, “Nder i Kombit”, Vaēe Zela. Njė jetė e mbushur plot suksese, me dhjetėra ēmime, tituj, urdhėra e medalje, nga mė tė thjeshtėt e deri tek titulli mė i lartė qė jepet “Nder i kombit”. Me zėrin e saj tė artė, me koncertet e kėngėt e panumėrta Vaēe Zela e shkroi shumė shpejt historinė e saj, qė atėherė kur kėngėtaret e reja e shikonin si idhull dhe filluan ta imitojnė. Ajo e dominoi skenėn shqiptare pėr dy dekada rresht, duke qenė mbretėresha absolute e kėngės.

  Vaēe Zela u lind nė 7 prill 1939, nė Lushnjė nė njė familje tė thjeshtė myzeqare. Mėsimet e para i mori nė qytetin e lindjes. Qė nė moshė tė vogėl zėri i saj tėrhoqi vėmendjen pėr cilėsinė e timbrin e veēantė. Pėr herė tė parė Vaēja del nė skenė nė moshėn 10-vjeēare e mė pas nė Shtėpinė e Kulturės nė qytetin e Lushnjės. Shkollėn e mesme e vazhdoi nė gjimnazin "Qemal Stafa" nė Tiranė, pasi kur konkuroi nė Liceun Artistik e nxorėn "tė paaftė", e megjithatė ajo nuk e ndėrpreu aktivitetin artistik dhe asnjė ēast nuk e ndau kėngėn nga vetja. Studimet e larta i kreu mė vonė nė Tiranė nė ILA nė degėn dramatike.

  Aktivitetin e saj artistik e nisi nė Estradėn e Ushtarit si kėngėtare, ku kėndoi vetėm njė vit pėr tė kaluar mė pas nė Estradėn e Shtetit (Tiranės) dhe sė fundi nė Asamblin e Kėngėve dhe Valleve popullore. Kėngėt e bukura tė vendlindjes gjetėn tek Vaēja njė interpretuese tė madhe. Kudo ku ajo dha shfaqje e mė vonė nė qytete e fshatra, apo edhe jashtė shtetit, ajo u mirėprit pėr zėrin e bukur dhe melodioz. Jo mė kot ajo u quajt bilbili i Myzeqesė; por shumė shpejt u bė i gjithė Shqipėrisė, sepse kėndoi me tė njėjtėn dashuri e pasion kėngėn e tė gjitha krahinave tė vendit. Kalimi nga muzika popullore nė muzikėn e lehtė qe i natyrshėm. Merr pjesė nė festivalin e parė tė Kėngės nė Radio me kėngėn e Tish Daisė "Erė pranverore" dhe vlerėsohet me ēmim tė parė. Kėshtu vazhdoi pa rreshtur deri nė Festivalin e 19 tė Kėngės nė RTV, i fundit qė u paraqit me kėngėn e Agim Prodanit "Shoqet tona ilegale". Plot 10 herė ajo ka fituar ēmime tė para e shumė tė tjera tė dyta e tė treta. Kėshtu Vaēe Zela u bė kėngėtarja mė e pėlqyer e muzikės sė lehtė pėr dekada te tera. Ajo ėshtė rekordmene e paarritshme. Tashmė repertori i saj ėshtė shumė i pasur, numėrohen me dhjetėra kėngė popullore, tė lehta, kantata, balada, etj. Ajo ka fituar admirimin e dėgjuesve me kėngėt "Motive myzeqare", "Fėmija i parė", "Rrjedh nė kėngė e ligjėrime", "Tufėza me karafila", "Nė ēdo zemėr mbjell gėzime", "Djaloshi dhe shiu", "Lemza", "Shokėt", ""Nėno moj do pres gėrshetin", "Trėndelinė", etj e shumė tė tjera qė janė perla tė muzikės sonė popullore. Nė ēdo sukses tė merituar qė ka pasur Ansambli i Kėngėve dhe Valleve popullore jashtė shtetit, si nė Francė, Greqi, Itali, Turqi, Zvicėr e gjetkė, kėngėtarja e shquar Vaēe Zela bėri pėr vete njė publik mjaft tė gjerė. Shtypi i kėtyre vendeve e ka vlerėsuar mjaft lart. Pėr merita tė shquar nė fushėn e kėngės Vaēe Zela ėshtė nderuar me titullin e lartė "Artiste e Popullit" qė nė 1977, si dhe titujt “Mjeshtre e madhe” dhe “Nder i kombit”, pa llogaritur ēmime tė tjera. Qyteti i Lushnjės i ka vėnė emrin e saj pallatit tė Kulturės, si dhe ėshtė pėrjetėsuar nė njė bust nga skulptori Edmond Papathimiu. Pėr tė janė shkruar me dhjetėra e qindra artikuj si dhe njė libėr monografik nga Nexhat Agolli. Ndėrsa ėshtė nė proces njė film dokumentar. Nė festivalin e 45 u vlerėsua me ēmimin e madh tė karrierės, ēmimm qė e ka marrė nė disa jubile si dhe diskun e artė tė Festivaleve.

  Prej disa vitesh Vaēe ndodhet nė Zvicėr pranė vajzės sė saj, me mallin e pėhershėm tė atdheut.

  Festivale:

  Ēmime tė para:

  1962: "Erė pranverore"

  1966: "Shqiponjė e lirė"

  1967: "Shkurte Vata"

  1968: "Mėsuesi hero"

  1969: "Dhuratė pėr ditėlindjen"

  1970: "Mesnatė"

  1973: "Gjurmė tė arta"

  1976: "Nėnė moj do pres gėrshetin"

  1977: "Gonxhe nė pemėn e lirisė"

  1980: "Shoqet tona ilegale"

  Gazeta 55
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 15. #15
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  35
  Postime
  1,277
  Urime

  Kam pas rastin ti ndegjoj disa kenge te saj, me kan pelqy shume eshte e madhe kjo artiste
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 16. #16
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Eshte mbretereshe dhe pike, te flasesh me tej e prish gjithcka.


  Dito.

 17. #17
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  Sot nė 78-vjetorin e lindjes
  68

  U befte 100 vjec !

  Te fitosh dashurine e nje populli te tere , s'eshte kollaj .
  Where does a thought go when it's forgotten?

 18. #18
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Mi Corazion.. aq e kishte nxjerre gazeta.. Kritike e drejte, duhej ti kisha punuar me mire shifrat...

  Gjithsesi i bashkohem urimit tend Edhe 100 Vace Zela..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zemrushja : 08-04-2007 mė 12:41
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 19. #19
  Vace Zela, legjenda e kėngės shqiptare feston sot 68 vjetorin

  Do tė kėndonte qė e vogėl nė aktivitet e ndryshme qė organizoheshin nė qytetin e saj. Ndėrsa mė vonė, kur tė ngjiste skenėn e festivalit tė kėngės, ku shėnon rreth 30 pjesėmarrje
  Njė psherėtimė e thellė dėgjohet nga pėrtej telefonit. Vetėm pak ēaste mė pas mbėrrin zėri qė flet paksa mbytshėm. Ėshtė princesha e kėngės shqiptare, Vaēe Zela, e cila sot mbush plot 68-vjeē. Urimet i pret nė shtėpinė e saj nė Zvicėr. Prej andej kjo telefonatė e bėrė nga televizioni "News 24" e sjell pėr pak minuta afėr tė gjithė adhuruesve tė saj. Ėshtė gjithė populli qė i uron ditėlindjen Vaēes sė madhe! Emocioni qė kuptohet lehtėsisht nė fjalėt e saj, lidhet natyrshėm me dėshirėn pėr tė qenė nė Shqipėri. Pėr ta festuar kėtė pėrvjetor mes tė afėrmve dhe shqiptarėve qė janė rritur me kėngėt e saj. Vitet e saj barazohen thjesht me shprehjen, "e madhja Vaēe Zela". Ndėrsa ky pėrvjetor e gjen ende duke luftuar me sėmundjen qė e mban larg vendit tė saj. "Sot pothuajse ndjehem mirė. Megjithėse jam e sėmurė, nė ditė tė tilla pres tė mė vijnė urime". Zėri qė dikur pushtonte skenėn shqiptare, i pėrcjell kėto fjalė tė mbushura plot mall. "Do tė doja shumė tė isha pranė tė afėrmve tė mi, pranė gjithė shqiptarėve, por pėr fat tė keq nuk mund tė vij dot aty", - shprehet Vaēe Zela. Ndonėse e larguar prej 7 vitesh nė Zvicėr, e lumturon fakti qė njerėzit e kujtojnė, qė ata nuk i kanė harruar kėngėt e bukura qė ajo i pėrcillte nga skena e festivaleve. E ndėrsa tė gjithė shqiptarėt do t'i shprehnin nė kėtė ditė urimin pėr njė jetė tė gjatė, Vaēja nuk e kursen fjalėn qė i del mundimshėm pėr tė gjithė bashkėkombasit e vet. "Ju uroj njė jetė sa mė tė mirė. Nuk di ēfarė tė them tjetėr. Jam shumė e emocionuar se ka vite qė jam larguar nga skena, por e di qė publiku nuk do tė mė harrojė", - shprehet ajo. Njė pjesė tė kujtimet i ka marrė me vete, ndėrsa ēmimet e shumta, fotografi e dėshmi tė tjera tė kėngėtares sė suksesshme i ka mbyllur nė shtėpinė e saj.

  Sot
  Nuk ėshtė e vėshtirė ta gjesh shtėpinė e saj nė morinė e ndėrtesave tė Tiranės. Ballkoni i shtėpisė sė saj vazhdon tė jetė i mbushur plot me lule. Vaēe Zela nuk ishte vetėm kėngėtare, por edhe "gruaja e luleve". Pėr to sot kujdeset e motra, Flora, me shpresėn se njė ditė ajo do t'i prekė sėrish ato. Nė Zvicėr Vaēe Zela jeton me bashkėshortin e saj, Pjetėr Rodiqi dhe vajzėn, Irma. Studenten e shkėlqyer tė ekonomikut dhe mė pas pedagoge nė kėtė fakultet dhe qė tashmė punon nė Institutin e Statistikave nė Zvicėr. Por rikthimi nė Shqipėri i mbetet dėshira mė e madhe pėr Vaēen.

  Karriera
  E lindur mė 7 prill tė vitit 1939, Vaēe Zela, njė vajzė nga Lushnja, qė u bė artistja e popullit, nuk e kishte menduar se tė kėnduarit e kėngės shqipe do e pėrfshin nė librin e 500 personaliteteve me mė shumė influencė nė botė, e vetmja shqiptare qė mori kėtė ēmim nga Instituti i Biografive nė Amerikė. Nė Paris, e krahasuar me kėngėtaren e madhe franceze, Edit Piaf, ndėrsa nė Itali me tė madhen Mina. Kurse poeti disident, Visar Zhiti do e quante zėrin e Vaēes njė pjesė tė lirisė sė munguar.
  Do tė kėndonte qė e vogėl nė aktivitet e ndryshme qė organizoheshin nė qytetin e saj. Ndėrsa mė vonė, kur tė ngjiste skenėn e festivalit tė kėngės, ku shėnon rreth 30 pjesėmarrje, do tė bėhej kėngėtarja mė popullore. Pėr yllin e muzikės shqiptare do tė vinin njėri-pas tjetrit ēmime tė shumta. Kėngėt "Ēelu si mimoza", "Djaloshi dhe shiu", "E dua vendin tim", "Ėndrra ime", "Lemza", "Nėnave shqiptare", "O diell i ri", "Sot mbusha 20 vjet", "Tė lumtur tė dua" e shumė tė tjera do tė mbeteshin nė fondin e artė. Dalja e saj nė skenė ishte njė sukses i garantuar. Kėnga rridhte nė gjakun e familjes sė saj. I vėllai i saj, Hysni Zela ėshtė shprehur se "Nga zėri i saj kam marrė dhe unė. Por mos tė harrojmė qė "zėri Zela" ka transmetuar vokalin e mrekullueshėm tė nėnės tonė, Maja. Nuk ėshtė se e bėmė me fjalė me Vaēen se unė do merresha me kėngėn popullore dhe ajo me atė tė muzikės sė lehtė. Ndodhi krejt spontanisht kjo gjė". Shumė prej kolegėve tė saj do ta quanin vokal tė papėrsėritshėm. Ndėrsa ēmimet qė do tė shkonin pėr kėngėtaren janė tė panumėrta. "Artiste e Merituar" nė '73-in, "Artiste e Popullit" nė '77-ėn, "Mjeshtre e madhe e punės", "Qytetare nderi e Lushnjes", po nė qytetin e lindjes Kinoteatrit iu vu emri i saj dhe u ngrit njė bust, presidenti Alfred Moisiu i akordoi "Nderi i Kombit", u shpall "Qytetare Nderi e Qarkut tė Fierit". Ēmime tė tjera i vijnė edhe nga jashtė territorit tė Shqipėrisė. Vaēe Zela ka marrė Diskun e Artė nga Amerika pėr kontribut nė shoqėri nė vitin '97, ėshtė zgjedhur gruaja e vitit '97-98 nė Kembrixh tė Anglisė, "Mikrofoni i Artė", nga Ministria e Kulturės e Kosovės, "Ēmimi i karrierės" e shumė tė tjera. Ndėrsa Institutit Biografik Amerikan e rreshton nė botimin e tij ndėr 500 njerėzit mė me influencė. Viti 1991 do tė shėnonte ngjitjen e fundit nė skenė pėr tė, pikėrisht nė Zvicėr, nė njė koncert pėr shqiptarėt qė jetonin atje. Sot, nė moshėn 68-vjeēare, ajo kujtohet pa ceremoni e aktivitete zyrtare. Adhurimi qė publiku ruan ende sot pėr kėngėtaren e madhe, ėshtė urimi mė i mirė qė mund t'i vijė nė kėtė pėrvjetor.
  Ballkan Web
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 20. #20
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579

  Binjakja e pushtimit

  Nderim "Artistes sė popullit" Vaēe Zela nė 70-vjetorin e lindjes


  Nė udhėn e gjatė e tė mundimshme tė ecjes sė popujve, n'atė qė quhet histori, ka ditė qė i ngjajnė stacioneve, udhėkryqeve, ku ngjarje tė pazakonta pėrcaktojnė drejtimin, qė ato bashkėsi njerėzish, qė flasin tė njėjtėn gjuhė, do tė ndjekin nė t'ardhmen.

  Nė historinė e shqiptarėve njė ditė e tillė ishte 7 prilli 1939, ditė qė ndryshoi rrymėn e ngjarjeve tė njė populli qė, pėr gati pesėqind vite, ėndėrroi pavarėsinė. Kur kjo erdhi solli njė traumė po aq tė dhimbshme sa robėria, ndarjen e vėllezėrve nga vatra atėrore e rėnien e gjysmės sė tyre nė tė tjera robėri.

  Pėrpjekjeve tė dėshpėruara tė njė grushti njerėzish, tė ndėrgjegjshėm pėr misionin tejet tė vėshtirė tė krijimit, forcimit e funksionimit tė njė shteti tė rrethuar nga lakmi grabitqare fqinjėsh, tė pėrkrahur nga tė mėdhenjtė e Evropės, do t'i jepte fund sendėrtimi i njė akti tė dėshiruar me forcė nga njė plejboj i politikės italiane, qė kish patur fatin tė martohej me bijėn e diktatorit e tė kishte postin e ministrit tė jashtėm.


  7 prilli 1939, me zbarkimin e trupave italiane nė portet shqiptare, ishte fillimi i njė epoke pushtimesh tė huaja qė zgjati pak, por qė solli si pasojė njė tirani vėndase, nga kthetrat e shumėllojta tė sė cilės nuk po mund tė shkėputemi plotėsisht ende sot.

  Por ajo datė ishte dhe njė ditė e zakonshme, nė tė cilėn njerzit punonin, bisedonin, dashuroheshin, studjonin, ėndėrronin njė t'ardhme, lindnin fėmijė... Ishte jeta e zakonshme e njerėzve tė thjeshtė, t'atyre qė ngjarjet historike i pėrceptojnė me vonesė, kur ato ndikojnė materialisht mbi to.

  Atė ditė, mes shumė fėmijėve tė lindur nė trevat shqipfolėse, nė Lushnjen myzeqare nė buzė tė kėnetės sė Tėrbufit, nė njė familje tė njohur, lindi njė vajzė. Vajza u quajt Vaēe dhe pati njė fėmini tė patrazuar nga baticat e zbaticat e jetės politike tė vendit tė saj.

  Qė e vogėl shquhej pėr karakterin gazmor e pėr dėshirėn e madhe pėr tė kėnduar e pėr tė kėrcyer. Nė qytetin e vogėl ku lindi u bė shpejt e njohur pėr prirjet e saj dhe u dėrgua pėr tė studjuar nė Liceun artistik "Jordan Misja".

  Meqė nuk kishte probleme "biografie" ajo vajzė e talentuar u rreshtua nė grupin e artistėve tė rinj qė do tė pėrfaqėsonin Shqipėrinė nė festivalin ndėrkombėtar tė rinisė nė Moskė, mė 1956.

  Ishte ballafaqimi i parė i 17-vjeēares me botėn e huaj, njė farė shkėputje e pėrkohshme nga rregullat e ngurta qė zotėronin nė mjediset kulturore tė vendit, njė ballafaqim qė la gjurmė nė nėnvetėdije e i dha njė shtysė rrugės sė saj tė mėtejshme.


  Pak nga pak Vaēja e re u bė e njohur nė nivel kombėtar si pasojė e pjesėmarrjes nė estradėn e qytetit dhe shfaqjeve anembanė Shqipėrisė. Kėshtu nė vitin 1961 ajo u tėrhoq nga Estrada e Ushtarit, prej nga filloi karriera artistike nė kryeqytet qė e ēoi nė pak vite, nė majėn e muzikės sė lehtė shqiptare pėr njė kohė tė gjatė.

  Mė duket e tepėrt tė flas pėr sukseset e saj n'atė fushė, pėr ēmimet e fituara, pėr popullaritetin e saj tė padiskutueshėm, pėr ndihmesėn e jashtėzakonshme nė interpretimin e kėngės shqiptare tė lehtė e popullore, pėr nivelin e lartė teknik e ngrohtėsinė e njė zėri qė, pėr ēdo idhtar tė muzikės s'atyre viteve, ishte il non plus ultra e mjeshtėrisė vokale.


  Nė kėtė pėrvjetor tė rėndėsishėm tė kėngėtares magjike mė pėlqen tė ve nė dukje disa anė tė karakterit e personalitetit tė Vaēe Zelės, pėr shumė kohė tė pavėna nė pah publikisht. Vaēja u rrit nė Lushnjen e viteve 50-tė, qytet qė nga 1954 ishte kthyer nė qendrėn kryesore t'internimit pėr Shqipėrinė.

  Savra e Pluku ishin sektorėt nė tė cilėt ishin sistemuar pjesa mė e madhe e t'internuarvet nė kėtė rreth. Ata mė tė rinjtė shkonin nė shkollat e qytetit, pėrfshirė kėtu edhe gjimnazin e hapur mė 1956. Tė tjerėt punonin, kryesisht nė ndėrtim, shpeshherė brėnda nė qytet, kurse pjesa mė e madhe punonte nė bujqėsi.

  Udhėzimet qė nga majat mė tė larta tė pushtetit komunist ishin qė kėta njerėz tė jetonin nė njė geto e tė shiheshin gjithmonė si "armiq". Pati mjaft nga ata qytetarė tė Lushnjes qė u munduan t'i venė nė zbatim ata udhėzime, por pati edhe nga ata qė nuk i mbajtėn parasysh. Vaēe Zela ishte njė nga tė dytėt.

  Pranė shtėpisė sė saj ishte spitali i qytetit dhe kėngėtarja e re kalonte me orė tė tėra nė biseda me vajza t'internuara, tė shtruara nė spital. Mirėsjellja ishte njė tipar i karakterit tė saj, por ajo bėhej edhe mė e dukshme nė marrėdhėniet me djem e vajza tė shtresave "tė pėrmbysura".

  Kjo sigurisht nuk shihej me sy tė mirė nga mbrojtėsit e rendit, por kėngėtarja asnjėherė nuk i bėri tė sajat predikimet e "moralit" komunist pėr famėkeqen luftė tė klasave.
  E kam njohur herėt Vaēen, kur shkoja nė gjimnaz dhe ajo ishte udhėheqėse pionerėsh e kėngėtare n'Estradėn e Lushnjes.

  Mė vonė ajo shkoi duke ngjitur shkallėt e suksesit, ndėrsa unė duke zbritur ato tė dallimit racial tė "luftės sė klasave". Nė rastet e rralla qė qėllonte tė shiheshim ajo kurrė nuk e ktheu kokėn nga ana tjetėr, nuk e shmangu takimin, nuk i kurseu fjalėt e mira. U mundua tė mė inkurajonte pėr tė pėrballuar njė jetė qė i ngjante njė tuneli t'errėt ku nuk dukej asnjė lloj drite.

  Nė fjalėt e saj ndihej mirėkuptimi, solidariteti, dhimbja. Ajo mbeti gjithmonė e dashur, e sinqertė, e hapur me njerėzit, i vlerėsoi ata nga cilėsitė vetjake e jo nga mbiemri, nuk dijti t'urrejė simbas recetave tė partisė apo tė sigurimit te shtetit.

  Ėshtė njė meritė qė lartėson figurėn, po tė mbahet parasysh se bėhej fjalė pėr njė personazh publik tė radhės sė parė, nė njė kohė kur trysnia e shtetit nė drejtim tė depersonalizimit ishte skajore e pasojat e qėndresės, pothuajse gjithmonė, shumė tė hidhura.

  Kėtė anė tė personalitetit do ta tregonte mė me forcė nė krijimin e familjes sė saj, nė respektin e dashurisė, nė vendimin pėr t'u bashkuar me njė njeri qė nuk bėnte pjesė nė "biografitė e mira", qė kish pėr nėnė njė grua tė huaj, qė kish kryer shėrbimin ushtarak nė njė repart pune. Kėngėtarja u dashurua me kėtė njeri dhe ajo ndjenjė i qėndroi kohėve deri nė ditėt e sotme.


  Vaēe Zela mbeti vajza e ēiltėr myzeqare edhe duke zotėruar skenat e festivaleve tė kėngės shqiptare, edhe duke qėnė e nderuar nga njė popull i tėrė, edhe duke pėrfaqėsuar me dinjitet vendin nė skenat e huaja.

  Ajo nuk lakmoi pozitat politike e shoqėrore, nuk u bė komuniste, mbeti njė shqiptare qė e deshi vendin e i shėrbeu me zėrin e saj, me kėnaqėsinė estetike qė i dha bashkatdhetarėve tė saj.


  Ka vite qė ajo ka braktisur skenat, por kėngėt e saj janė tė pranishme nė kujtesėn e njerėzve, tė brezit tė saj dhe zėnė njė vend tė rėndėsishėm nė pasurinė artistike tė popullit tonė.

  Imazhi i kėngėtares dhe zėri i saj ka qėnė njė pjesė e ushqimit tonė shpirtėror, edhe se shumė tekste tė kėngėve tė kėnduara prej saj mbanin vulėn e kohės, sepse nuk mund tė ishte ndryshe.


  Koha bėn zgjedhjet e saj, hedh nė shportė pseudovlerat e frymėzuara nga interesat e ēastit, tė pushtetit, tė ideologjive kalimtare, por ruan dhe ngre vlerat universale qė kanė si bosht qėndror njeriun, botėn e tij shpirtėrore, prirjet dhe aspiratat e tij tė pėrjetshme. Mjaft kėngė tė kėnduara nga artistja jonė e madhe i pėrgjigjen kėtyre kėrkesave, prandaj jam i bindur se do tė kenė jetėn e gjatė.


  E jetė tė gjatė i urojnė "mbretėreshės sė kėngės shqiptare" nė kėtė pėrvjetor tė lindjes gjithė bashkatdhetarėt e saj qė e kujtojnė me respekt e dashamirėsi, duke e shtrirė urimin edhe tek bashkėshorti i saj fisnik dhe bija e tyre e rrallė.


  Apartamenti ku familja Rodiqi banon sot nė Bazelin e Zvicrės sė qytetėruar ėshtė disi i veēantė. Ai ka njė dalje nė njė kopsht, nė tė cilin janė mbjelle lule nga mė tė ndryshmet. Ėshtė njė mjedis qė i sjell ndėrmend kėngėtares sė kombit lulet e skenave nėpėr tė cilat kaloi jeta e saj, ajo jetė qė kish filluar njė tė premte tė zezė, mė 7 prill 1939.

  Pėr Vaēe Zelė, nė Pallatin e Kongreseve, mė 7 prill, nė Pallatin e Kongreseve nė Tiranė,u zhvillua njė aktivitet artistiko-muzikor me rastin e 70-vjetorit tė kėngėtares sė njohur Vaēe Zela.
  Kompozitorė, kėngėtarė, regjisorė dhe miq tė kėngėtares risollen gjatė 120 minutave tė kėtij aktiviteti copėza nga krijimtaria e saj 50-vjeēare, nga jeta e saj familjare dhe
  shoqėrore, edhe pse ajo vetė nuk ishte e pranishme.


  Disa nga kėngėtaret mė tė njohura tė vendit ndėr vite dhe sot si Myfarete Laze, Irma dhe
  Eranda Libohova, Qemal Kėrtusha, Gaqo Ēako, Sidrit Bejleri etj, interpretuan
  kėngė nga repertori i zgjedhur i kėngėtares.


  Ideatore e kėtij aktiviteti ėshtė Nevila Hoxha, skenarist dhe regjisor janė vėllezėrit Laēo,
  ndėrsa skenograf ėshtė Joni Kraja.

  Shekulli
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •