Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Grindje pr kryesin e lidhjes s shkrimtarve dhe artistve

  Mbahet n ambientet e MHK-s, Kuvendi i Jashtzakonshm i LSHA-s
  Nj kryesi e re pr Lidhjen e Shkrimtarve dhe Artistve

  Pas debatesh t shumta, n nj ambient ku artistt prsri ndihen t prjashtuar, zgjidhet kryetar i ri i LSHA-s, Hysen Sinani, i cili do t prpiqet pr afrimin e t gjith shkrimtarve dhe artistve, ndrkoh q kryetari aktual, Zyhdi Morava, deklaron se nuk e njeh kt kuvend

  Mesa duket, dikujt i ka ardhur laku n gryk q ka organizuar n mnyr kaq t shpejt dhe t paprgatitur nj kuvend t jashtzakonshm. T enjten, n orn dhjet, n nj sall t marr me qira n ambientet e Muzeut Historik Kombtar u mbajt Kuvendi i Jashtzakonshm i Lidhjes s Shkrimtarve dhe Artistve t Shqipris. Si zakonisht, kto vitet e fundit sht pikrisht kjo lidhje, e cila i prngjason m s shumti vendeve t bots s tret me grushtet e shtetit q bn, e cila duhej t ishte lidhja e njerzve m t kultivuar t vendit; e shkrimtarve dhe artistve. Ka vite q lidhja njihet si Lidhja e Shkrimtarve deri sa kryetari i fundit i ksaj lidhjeje, Zyhdi Morava, e ka legjitimuar kt emrim. Edhe shumica e pjesmarrsve n kt kuvend jan shkrimtar dhe mungesa e artistve nga fushat e tjera sht e dallueshme shum leht. Nj nga prfaqsuesit e pakt t arteve t tjera q ishte i pranishm, Shptim Kushta, refuzoi t kryesonte punimet e ktij kuvendi, i cili u drejtua nga Myftar Gjana, Sknder Kamberi, Adelina Mamaqi dhe Moikom Zeqo. Kompozitori Kushta e justifikoi kt refuzim duke then: m vjen keq t ju zhgnjej, pasi m zgjodht, por nuk mund ta pranoj kt pozicion. N botn e muziks, e cila sht m pak kakofonike se ajo e shkrimtarve, ka persona q kan dhn nj kontribut t jasthtzakonshm n kulturn e vendit dhe nuk vuajn t marrin nj karrige. Duhet t krijojm nj kuvend t vrtet, n mnyr q t mos na dalin t tjer kryetar si ky aktuali q pastaj t na duhet t bjm nj kuvend tjetr pas disa muajsh. Un nuk e ndiej t jem kryesues i nj kuvendi, i cili duket sikur thot thjesht ikni ju t vijm ne. Nuk shoh asnj muzikant ktu. Edhe pse nuk jan shum veta, ata ekzistojn. Un nuk jam ktu pr t mbushur mbledhjet pafund t ksaj lidhjeje, e cila e ka kaprcyer pragun e asfiksis. M pas ai vazhdoi: Nuk m intereson t marr pushtetin pa pushtet q ka kryetari i lidhjes, por do t doja q ktu t mblidheshin njerz nga t gjitha fushat e arteve dhe t krijojm nj lidhje t vrtet. Thuajzimi i artistve t fushave t tjera do t vihej re edhe n fjalt e dshpruara t balerinit t Ansamblit Kombtar t Kngve dhe Valleve, Rexhep eliku, i cili pasi pa gjendjen e t ftuarve n sall deklaroi: Nuk shoh asnj artist ktu, as nga Teatri i Operas, as nga Teatri Kombtar, as nga Ansambli. Un jam antar i LSHA-s q n 1986 dhe nuk kam marr asnjher ndonj ftes pr t ardhur n mbledhjet e ksaj lidhjeje. Ather, far lloj kuvendi sht ky, kur ktu nuk ka artist? Pr k do t votoj un? Jan 300 artist, ku jan kta artist? Drejtuesi i punimeve t tij kuvendi, Myftar Gjana, shpjegon se: Vendimi pr mbajtjen e ktij kuvendi t jashtzakonshm sht marr m 9/10 e kryesis s zgjedhur nga kuvendi i mparshm kur sipas statutit t LSHA-s mjafton 1/3 e kryesis q t thrras nj kongres t jashtzakonshm. Ky kuvend mblidhet, sepse sht shkelur statuti i ksaj lidhjeje i miratuar nga vet shkrimtart dhe artist n t gjitha pikat e tij. Ndrkoh q, n sall nuk mungojn as ata q ngrejn akuza direkte ndaj Moravs, duke e akuzuar deri pr prfitime personale, pr dhnien me qira t ambienteve t lidhjes dhe pr blerjen e dy makinave me parat e lidhjes. Ai akuzohet edhe se e ka kthyer LSHA n nj vend banal, ku glojn vetm njerzit e lokaleve, nj institucion ku shkrimtari nuk ndihet aspak i mirpritur. Pr kto pika, duket se t gjith n sall jan t nj mendje, duhet br ndryshim. Atje ku mesa duket alon puna sht fakti se nuk dihet se si t bhet ky ndryshim. Disa nga pjesmarrsit n kt mbledhje kan hartuar nj platform t re qeverisse, ku parashikohet nj bord drejtues i ri si dhe nj kryesi e re prej 17 antarsh. Pas diskutimesh t shumta, ku nuk ka munguar edhe ndonj ngritje zri dhe ndrprerje e beft e fjals, u pranua kjo platform dhe u vendos t kalohet n votim pr kryetarin dhe kryesin e re t Lidhjes s Shkrimtarve dhe Artistve t Shqipris. U zgjodh nj komision votimi q prbhej nga gjasht antar: Myftar Gjana, Pandeli Koi, Violeta Allmua, Llazar Tai, Fluturak Grmenji dhe Shptim Kelmendi, i cili numroi flett e votimit t fsheht q u zhvillua n sall. N prfundim t mbledhjes u prcaktuan 17 antart e rinj t kryesis si dhe u zgjodh kryetari i ri i lidhjes, Hysen Sinani, me 55 vota kundrejt 18 votave t Moikom Zeqos. Kandidati tjetr i mundshm, Albert Zholi, u trhoq nga kandidimi, duke deklaruar: Jam nj nga t part q kam krkuar t mbahet ky kongres i jashtzakonshm dhe kam qen ndr t part q kam denoncuar sjelljet e Zyhdi Moravs, por nuk mundem kurrsesi t bhem pjes e nj kongresi q mbahet n kushte t tilla. Ndrkoh q, nga t zgjdhurit n kryesin e LSHA-s ishte edhe Rexhep eliku, i cili nuk e pranoi pozicionin. Ai u shpreh: Faleminderit, un nuk dua post. Dua t organizohem me shokt, me miqt e mi q jan artist. Pr mendimin tim, nse do t mbani nj kuvend dhe ky kuvend do t jet i jashtzakonshm, ather ktu duhet t jen t paktn dhjet pr qind e ktyre artistve. Ndrkoh, kryetari i LSHA-s, Zyhdi Morava, i cili nuk ishte i pranishm n kt kuvend, tha se nuk e njeh kt kuvend, pasi sht i paligjshm dhe se nuk largohet pa iu krkuar dorheqja nga antart e lidhjes q jan mbi 400 persona dhe ata q e kan votuar ishin mbi dyqind persona. sht e drejta e kryetarit t jet n nj kongres t till, i cili ka ankesa pr t. N fund t fundit, un duhet tiu prgjigjem ankesave t tyre. Zyra ka qen e hapur pr t gjith dhe kushdo ka pasur t drejt t bj ankesa, - tha Morava. Ai shtoi: Ky sht nj kongres pr interesa t ngushta personale.

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Flet pr TemA-n Hysen Sinani, kryetari i LSHA-s, i dal nga kongresi i jashtzakonshm

  Ndryshimi do t vihet re q ditn e par


  Sapo u zgjodht kryetar i lidhjes, si e prjetoni kt gj?

  Me t vrtet jam prpjekur pr Lidhjen e Shkrimtarve q nga viti 2000. Jam prpjekur shum, qoft me shkrimet q kam botuar kryesisht n shtypin e djatht, me shkrime ku kam paraqitur synime dhe platforma pr ristrukturimin e Lidhjes s Shkrimtarve dhe Artistve. Nuk i kan marr parasysh prpjekjet e mia, sidomos gjat periudhs kur kryetar ishte Limoz Dizdari, i cili e shkatrroi prfundimisht strukturn edhe at q ishte m par n koh t Bardhyl Londos dhe t Xhevahir Spahiut dhe nga ky terren i keq i krijuar shfrytzoi Zyhdi Morava, duke marr njerz nga rruga q kandiduan. N fillim toleruam n nj far mnyre, pasi menduam se do t shkonte mir kjo pun. Problemi i tij m i madh ishte se e tjetrsoi LSHA-s, duke e kthyer n nj shoqat vetm pr shkrimtar, duke prjashtuar t gjith artistt e tjer. Prjashtoi edhe antar t kryesis dhe vendosi ta prdorte selin pr interesat e tij. Q nga dita e par q un do t filloj t drejtoj do t vihet re ndryshimi, pasi atje do t jen kryesia, do t jen antart q do t afrohen me sugjerimet e tyre, pasi nuk mund t vazhdohet me besimin se mund t drejtoj vetm nj kryetar. Kryetari duhet vetm t drejtoj ekipin e tij dhe t koordinoj marrdhniet. Them se i ka ardhur dita q kjo organizat t ndryshoj dhe nse nuk ndryshon edhe kt radh sht pr t ardhur keq.

  Si do t veproni pr t afruar m pran Lidhjes s Shkrimtarve dhe Artistve ata q nuk bsojn m te kjo lidhje?

  Shkrimtart dhe artistt jan aq t ndjeshm, sa besoj se q javn e par, ata do t vijn te lidhja dhe do ta ndiejn veten kaq rehat, kaq komod, sa nuk kan pse t largohen m. Tani nuk vijn nga terrori q ka krijuar kryetari aktual q fyen, largon njerzit, nuk i afron njerzit. Lidhja sht nj qendr kulturore, e cila duhet t funksionoj me t gjith ato zyra q ka, t cilat duhet t jen n shrbim t veprimtarive kulturore, jo me prfitimin e qirave q merren prej ktyre ambienteve. Lidhja e Shkrimtarve ka si funksion menaxhimin e nj ndrtese t bukur. Fondet e mrekullueshme q ka n dispozicion Lidhja e Shkrimtarve sht kjo ndrtes e mrekullueshme n qendr t Tirans. Jan zyrat, sht salla, jan ambientet. Kjo zyr, kto ambiente duhen vn n funksion t puns.  Me pjesmarrjen e 140 shkrimtarve dhe artistve u votuan pr n kryesin e lidhjes kta persona:

  1. Albert Zholi
  2. Arlinda Canaj
  3. Bedri Myftari
  4. Hysen Sinani
  5. Kristaq Shtembari
  6. Myftar Gjana
  7. Shaqir Veseli
  8. Shptim Kushta
  9. Sknder Drini
  10. Flutura Aka
  11. Moikom Zeqo
  12. Fatime Kueli
  13. Shefki Hysa
  14. Sknder Kamberi
  15. Kurt Kola
  16. Mark Simoni
  17. Qemal Velija

  U votuan pr kryetar t LSHA-s

  1. Hysen Sinani 55 vota
  2. Moikom Zeqo 18 vota

 3. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Lidhja shkarkon Moravn dhe zgjedh Sinanin
  07-12-2006  Ashtu si dy vjet m pare, nj kongres i jashtzakonshm shkarkoi kryetarin e Lidhjes s Shkrimtarve dhe Artistve dhe zgjodhi nj tjetr n vend t tij. Me votat e shumics s pjesmarrsve, Hysen Sinani sht kryetari i ri i LSHA-s. Dje n ambientet e Muzeut Historik Kombtar, me pretendimin se kryetari Zyhdi Morova ka marr vendime pa miratimin e kryesis s LSHA-s dhe ka uzurpuar godinn, u zhvillua nj kongres i jashtzakonshm. Sipas kryetarit t ri, Morava sa u vu n postin e kryetarit, prjashtoi kryesin e lidhjes, duke vendosur nj tjetr sipas preferencave t tij. Gjithashtu ai prjashtoi nga lidhja, piktort dhe muzikantt, duke krijuar nj organizat me emrin Lidhja e Shkrimtarve. Sipas Sinanit, ky ndryshim duhej br me vendim kuvendi, me miratimin e t gjitha palve. Ai gjithashtu shprehu rezervat e veta n lidhje me mnyrn se si Morava po menaxhon godinn e LSHA-s, e cila sipas tij, nuk i prket vetm shkrimtarve. Pr nj prej prfaqsuesve t komunitetit t piktorve, Sknder Kamberi, Lidhja tashm sht krthyer n nj grup simpatizantsh personal t kryetarit Morava. Sipas tij, sht e udhs q t gjitha artet t ken prfaqsin e tyre, n t kundrt, prishet harmonia e brendshme e krijimtaris. N kt frym nisi dje paradite seanca e jashtzakonshme e drejtuar nga sekretari i LSHA-s, Myftar Gjana, i cili fillimisht propozoi disa emra pr tu vendosur n tribunn e kongresit e m tej u dha fjaln t gjith atyre q kishin dika pr t thn, apo kandidatve t mundshm pr kryetar. Prve atyre q krkonin zhvillimin e kongresit dhe shkarkimin e kryetarit, pati edhe nga ata q kishin rezerva. I pari q u shpreh kundr mnyrs t zhvillimit t kongresit ishte kompozitori Shptim Kushta. Sipas Kushts, n organizimin e ktij kongresi vihej re i njjti ngut dhe e njjta mnyr e prdorur si dy vjet m par, kur u shkarkua Limos Dizdari e n vend t tij u zgjodh Zyhdi Morava. Ngut ky q solli situatn e tanishme. Gjithashtu ai u shpreh se ky kongres dhe lidhja n prgjithsi nuk prfaqsohej nga elita e artistve e shkrimtarve. Nuk shoh asnj muzikant n sall. sht e vrtet q shum kan vdekur, por ka edhe t tjer, si Zhani Ciko, Thoma Gaqi, Aleksandr Pei, etj. Madje un nuk shoh as shkrimtar ktu,- tha Kushta. M tej ai u shpreh dhe kundr moderatorit t kongresit, Gjans, t cilin e quajti krahun e djath t Moravs, si nj nga votuesit pr shkarkimin, jo vetm t tij nga kryesia e lidhjes, por gjith kryesis. I ktij mendimi ishte edhe Albert Zholi, i cili kishte prgatitur edhe platformn e kandidimit, por u trhoq, pasi sipas tij organizimi i kongresit kishte shum mangsi. Madje pati t pranishm q u shprehn pr shtyrjen e kongresit, megjithat ai u zhvillua. Edhe pse prpara zhvillimit t kongresit shkrimtari Hysen Sinani, i cili kandidonte pr t dytn her pr postin e krytarit, tha se ekzistonte mundsia t shpalleshin 5-6 kandidatura, gjat seancs u shpalln vetm dy syresh. Krahas Sinanit i shpallur q n krye t kongresit u paraqit si kandidat edhe Mojkom Zeqo. Por n fund, me shumic votash, u miratua kandidatura e Sinanit. Pavarsisht zgjedhjes s kryetarit, paknaqsit mbi zhvillimin e kongresit ishin t dukshme. Madje nuk dihet se si do t shkoj puna pr zvendsimin e kryetarve, pasi po dje Morava u shpreh se nuk ka ndr mend t lshoj postin e tij.  Zyhdi Morava

  Kongres i paligjshm, nuk iki nga posti

  Nuk e njoh kongresin q po zhvillohet. Ai sht nj kongres i turpshm i organizuar nga disa antar t kryesis t paknaqur nga un. Kshtu u shpreh dje, ndrsa zhvillohej kongresi i jashtzakonshm, kryetai i Lidhjes s Shkrimtarve, Zyhdi Morava. Ai u shpreh se pavarsisht zgjedhjeve q po kryheshin, ai nuk do ta lshonte postin e tij, pasi sht zgjedhur me votat e shumics s kuvendit dhe ka nj mandat. Nse kan pretendime pr shkelje n tendera, ather le ti drejtohen gjykats dhe nse kjo e fundit gjen shkelje tek un, ather jam i gatshm t jap dorheqjen, - tha Morava, ndrsa theksoi edhe njher domosdoshmrin e ndarjes s shkrimtarve nga artistt, pasi kjo lloj lidhje sht nj rudiment i s kaluars.  Hysen Sinani

  Policia do t nxjerr Moravn nga Lidhja

  Pas dy hersh kandidimi, i sapozgjedhur n postin e kryetarit t Lidhjes s Shkkrimtarve dhe Artistve, Hysen Sinani u shpreh se do t nis reformn dhe do t bashkoj shkrimtart me artistt. I pyetur nse do ti drejtohej gjykats pr shtjen Morava, ai u shpreh se ekzistonte mundsia q prpara se shtja t shkonte n gjykat, Zyhdi Morava t nxirrej prej zyrave nga policia.


  Marr nga Shekulli n internet

 4. #4
  Sa turp!

  Ne radhe te pare qe ndjejme nevojen e ketij pseudo.istitucioni.
  Ne radhe te dyte per problemet & policine & gjera te tilla.
  Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  856
  nuk e kupton qe jane pikerisht ata qe e mbajne peng letersine dhe ruajne me fantizem kufijte e saj se mos hyn ndonje i ri i talentuar ne territoret e saj...

 6. #6
  Kete nuk e di, por ka shume mundesi...nuk perjashton qe midis tyre te kete njerez shume te mire te cileve u intereson vetem perhapja e kultures, bje fjala zoti Zeqo.

  Por eshte shume, shume qesharake.
  Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Citim Postuar m par nga engjellorja Lexo Postimin
  nuk e kupton qe jane pikerisht ata qe e mbajne peng letersine dhe ruajne me fantizem kufijte e saj se mos hyn ndonje i ri i talentuar ne territoret e saj...
  Si n t gjitha fushat tjera, poashtu edhe n kultur ka klane. Gjithnj, ka dy lloj klane:
  a) klane parimore dhe
  b) klane joparimore
  Personalisht i dua klanet parimore, ngase ato lindin si rezultat i klaneve joparimore.
  Kjo ndodh her pas her edhe n Shqipri edhe n Kosov.

  Por, s' ka dyshim, se tani hapsira pr t botuar, sht shum m e madhe. Megjithat, jemi dshmitar, (sidomos n Kosov e njoh kt shtje m mir) qarkullojn libra n nivel t lagjeve, n nivel qytetesh dhe libra n nivel vendi.

  T kthehem aty ku e kishe hallin. Un kujtoj se vlerat nuk mund t' i ndal askush. Barikadat, ndonjher, vesa e forcojn artistin dhe e shtyjn t krijoj vlera t njmendta.
  Ndryshuar pr her t fundit nga trysil : 23-12-2007 m 16:21 Arsyeja: korrektimi i nj fjale
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  856
  gjithsesi...nuk po flisja per veten time.... konstatimi ishte pergjithesues

Tema t Ngjashme

 1. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Lidhja e dyt e Prizrenit
  Nga shendelli n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-12-2011, 11:46
 3. Plav e Guci
  Nga Davius n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
 4. Disa e kundrshtonin at
  Nga Diabolis n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-03-2005, 21:01
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •