Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1

  Shrbesa dhe lutje kishtare

  PASDARKA E MADHE

  “Kjo shrbes kndohet n mbrmje, n periudhn e Kreshmve t Mdha, t hnave, t martave, t mrkurave dhe t enjteve, deri t Martn e madhe.”

  Pasi bekon Prifti (I bekuar sht Perndia yn...), thuhet Trishenjti; Lavdi dhe Tani; Mshiro o Zot (12 her); Ejani t’i falemi... (3 her); pastaj lexohen psalmet q vijojn:

  PSALMI 4

  Dgjom kur t thrres o Perndi i drejtsis, jam n shtrngic t madhe, kij mshir pr mua dhe dgjoje lutjen time. O bij t njerzve gjer kur do ta hidhni lavdin time n balt? Gjer kur do t doni madhshti dhe grabitje? Msoni se Zoti e ka shnuar besimin pr veten e tij, se Zoti do t m dgjoj kur do ta thrres. Ruaju dhe mos mkato; kshillohu me zemrn tnde natn dhe rri urt; blato therore drejtsie, dhe kij besim m Zotin. Shum thon se kush mund t na bj ndonj t mir? O Zot, tregoje dritn e fytyrs sate mbi ne, se ti na ke gzuar zemrn m tepr se atyre kur u shtohet gruri dhe vera. Pra, do t bie dhe do t fle i qet, se ti, o Zot, m ruan e m siguron.

  PSALMI 6

  O Zot, mos m qorto n zemrimin tnd, edhe mos m mundo n mrin tnde. Kij mshir pr mua, o Zot, se jam i pafuqishm; shrom, o Zot, se m jan thyer eshtrat. Shpirti im u turbullua keq; po ti, o Zot, gjer kur? Kthehu o Zot liroma shpirtin, dhe shptom pas mshirs sate. Se kush do t kujtoj pas vdekjes dhe kush do t lavdroj n varr? Jam lodhur nga pshertimet, se tr natn e shkoj me qarje, dhe shtrati im sht i mbytur nga lott. Syri im u shua prej hidhrimit, se m kan plakur armiqt. Largohuni prej meje ju q veproni padrejtsi, se Zoti e dgjoi qarjen time, Zoti e priti faljen time. U turprofshin dhe u shofshin gjith armiqt e mi, u kthefshin prapa me faqe t zez prnjhersh.

  PSALMI 13

  Gjer kur do t m harrosh, o Zot? Apo pr gjithmon? Gjer kur do ta fshehsh faqen prej meje? Gjer kur do t kshillohem me shpirtin dhe me zemrn e helmuar pr dit? Gjer kur do t lartsohet armiku im prmbi mua? Verm re dhe dgjom, o Zot, o Perndia im. Ndritmi syt q t mos fle gjumin e vdekjes, q t mos thot armiku q sht m i fort se un, dhe t mos gzohen ata q m ndjekin kur t tronditem. Se un shpresova nga mshira jote; dhe zemra do t m gzohet nga shptimi yt; dhe do ta kndoj Zotin pr t mirat q m ka br. Verm re dhe dgjom, o Zot, o Perndia im. Ndritmi syt q t mos fle gjumin e vdekjes, q t mos thot armiku q sht m i fort se un.
  Lavdi Atit edhe Birit edhe Shpirtit t Shenjt. Tani e prher e n jet t jetve. Amin. Aliluia, Aliluia, Aliluia, lavdi m ty o Zot (3 her). Mshiro o Zot (3 her). Lavdi Atit edhe Birit edhe Shpirtit t Shenjt. Tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  PSALMI 25

  Tek ti, o Zot, e ngre shpirtin tim; ty t kam besim, o Perndia im. Mos ma nxi faqen, mos e ler armikun t dal faqebardh. Mos i turpro ata q t shrbejn; po turproi ata q t kundrshtojn m kot. Tregom udht e tua, o Zot; msom patekat e tua. Prirm tek e vrteta jote dhe msom, se ti je Perndia i shptmit tim, se ty t shrbej tr ditn. Kujtoi dhembshurit dhe mshirat e tua t vjetra, o Zot; edhe mos i kujto paudhsit dhe mkatet e djalris. Kujtom, o Zot, pas mshirs dhe pas mirsis sate. Zoti sht i mir dhe i drejt, prandaj do t’ua msoj udhn mkatarve. Do t’i udhheq t butt n gjyqin, dhe do t’ua msoj udhn t butve. T gjitha patekat e Zotit i shpien n mshirn dhe n t vrtetn, ata q ia ruajn dhjatn dhe dshmimet. Pr emrin tnd, o Zot, falmi paudhsit, se jan shum t mdha. Cili sht ai njeri q ia ka frikn Zotit? Atij do t’ia tregoj udhn q duhet t zgjedh. Shpirti i tij do ta fitoj paqen, dhe fara e tij do ta trashgoj dhen. Zoti sht forca e atyre q ia kan frikn dhe atyre do t’ua tregoj dhjatn. I kam syt kurdoher nga Zoti, se ai do m’i nxjerr kmbt nga kurthi. Shtjerma syrin dhe mshirom se jam i shkretuar dhe i helmuar. Hidhrimet e zemrs m jan rritur, po ti nxirrm nga shtrngicat. Shikoma dhembjen dhe hidhrimin, dhe falmi t gjitha mkatet. Shikoji armiqt e mi, se jan t shumt dhe m urrejn egrsisht. Ruama shpirtin dhe lirom; mos ma nxi faqen, se m ty shpresova. Shptom se t kam shrbyer me drejtsi dhe zemrbardhsi. Shprbleje Izraelin, o Zot, prej gjith hidhrimeve.

  PSALMI 31

  M ty shpresova, o Zot, mos u turprofsha kurr; shptom pas drejtsis sate. Verma veshin, shptom pr s shpejti. Bhu shkmbi dhe fortesa ime dhe kshtjella ime, dhe tregoma udhn pr emrin tnd. Nxirrm nga kurthi, q m kan kurdisur, se ti je mbrojtsi im, o Zot. Ty ta dorzoj shpirtin, se ti m shprbleve, o Zot, Perndi i vrtet. I kam urryer gnjeshtart, edhe kam shpresuar m Zotin. Do t gzohem dhe do t ngazllohem pr mshirn tnde, se ti u kujdese pr hidhrimet e mia; dhe ti ma shptove shpirtin nga shtrngicat; edhe nuk m mbylle n dorn e armikut, por m’i lirove kmbt n fushn e gjer. Mshirom, o Zot, se jam n shtrngic; syri dhe shpirti, dhe trupi m jan fishkur prej hidhrimit. Se e kam shkuar jetn n helme dhe pshertime; se forca m’u venit, edhe eshtrat m’u kputn nga paudhsia. U bra gazi i armiqve dhe i fqinjve, dhe tmerri i miqve dhe t njohurve, t cilt iknin kur m shikonin. M kan harruar si nj njeri t vdekur; m kan hedhur si nj en t thyer; m kan prqeshur rreth e rrotull; jan kshilluar t ma marrin shpirtin. Po un shpresova m ty, o Zot, edhe thash: “Ti je Perndia im. Jeta ime sht n dorn tnde. lirom prej armiqve q m ndjekin. Ndritm dhe shptom sipas mshirs sate se un jam shrbtori yt.” Mos m turpro, o Zot, se ty t kam thirrur, turproi t pabest edhe shporri n gremin. Mbyllju gojn gnjeshtarve prpara t drejtve me madhshti dhe prbuzje. Se mirsia jote, o Zot, sht e madhe pr ata q ta kan frikn. Ke br udira prpara faqes s njerzve pr ata q shpresojn m ty. Do t’i mbrosh me faqen tnde nga goditjet e armiqve. Do t’i ruash me tend nga helmi i gjuhve t tyre. I bekuar sht Zoti, se m ka treguar mirsin e uditshme n qytet t fort. Se n nxitim e sipr, kam thn q ma hoqe syrin, po ti ma dgjove lutjen kur t thirra. Dojeni Zotin, ju oshnart e tij, se Zoti ruan besnikt, edhe i shpaguan madhshtort. Kini kurajo, se ai do t’jua forcoj zemrn t gjithve, q shpresoni m Zotin.

  PSALMI 91

  Ai q banon n shtpin e t Lartit, do t rroj nn hijen e Fuqimadhit. Do t’i them Zotit: “Ti je prikja ime dhe kshtjella ime”, dhe atij do t’i kem besim. Se ai do t shptoj nga kurthi i gjahtarit edhe nga murtaja e zez. Ai do t mbuloj me pendt e tij, dhe do t fshihesh nn flett e tij, se e vrteta e tij sht shqyt edhe mburoj. Ather nuk do t kesh frik nga tmerri i nats, as nga shigjeta q fluturon ditn, as nga murtaja q ecn n errsir, as nga rmuja q shkreton n drek. Nj mij do t bien n t majt, dhe dhjet mij n t djatht, por ty nuk do t afrohet askush. Vetm do t vesh re dhe do ta shikosh me sy shpagimin e t paudhve. Se Zoti sht prikja jote dhe banesa jote dhe asnj e keqe nuk do t afrohet, edhe plaga nuk do t vij pran baness sate, se do t’i porosit ngjjt e tij t t ruajn n gjith udht e tua. Do t t ngren mbi duart, q t mos prpjeksh kmbt mbi gurt. Do t baressh mbi gjarprinj edhe mbi nprka, dhe do t shkelsh me kmb luan e dragonj. Se shtive dashuri m Zotin dhe ai do t liroj dhe do t lartsoj, se e ke njohur emrin e tij. Do ta thressh edhe do t dgjoj, do t shptoj dhe do t lavdroj. Do t gzoj me dit t gjata dhe do t tregoj shptimin e tij.
  Lavdi Atit edhe Birit edhe Shpirtit t Shenjt. Tani e prher e n jet t jetve. Amin. Aliluia, Aliluia, Aliluia, lavdi m ty o Zot (3 her). Mshiro o Zot (3 her). Lavdi Atit edhe Birit edhe Shpirtit t Shenjt. Tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  Pastaj kndohen Vargjet pasuese me tingull T.T.II, duke shtuar n fund si refren: “Zoti sht bashk me ne.”

  Zoti sht bashk me ne. Dijeni o kombe q jeni t mundur.
  Dgjojeni anemban dheut.
  O t fort do t mundeni.
  Sado t forcoheni, prap jeni t mundur.
  Zoti do t’i shkatrroj kshillat tuaja.
  Fjala q do t lidhni, nuk do t qndroj.
  Nuk trembemi as tronditemi nga ju.
  Do t bekojm Zotin, Perndin ton, dh do t’ia kemi frikn.
  Do t’i kemi besim besim, se ai na shenjtron.
  Do t’i kemi besim, se ai na shpton.
  Ja un edhe djemat q m dha Perndia.
  Populli q bariste n errsir, pa nj drit t madhe.
  Ju rrini nn hijen e vdekjes, po drita shklqen prmbi ne.
  Se nj djal na lindi, dhe nj bir na u dha.
  Dhe ai do ta marr qeverimin prsipr.
  Edhe paqja e tij nuk do t ket kufi.
  Edhe do t quhet emri i tij, ngjll i kshills s madhe.
  Kshilltar i uditshm.
  Perndia i fuqishm, Kryetar, Princ i Paqes.
  Ati i jets s pritme.
  Lavdi Atit edhe Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Zoti sht bashk me ne. Dijeni o kombe q jeni t mundur.

  Pastaj lexohen Troparet pasues:

  Si shkova ditn, t prhiroj o Zot; t lutem falm mbrmjen dhe natn t pamkatshme, o Shptimtar dhe shptom.
  LAVDI. Si shkova ditn, t lavdroj o Zot; t lutem falm mbrmjen dhe natn pa skandal, o Shptimtar dhe shptom.
  TANI. Si shkova ditn, t prhymnoj o i Shenjt; t lutem falm mbrmjen dhe natn pa lakmim, o Shptimtar dhe shptom.

  Pastaj kndohen kto vargje meTtingull IV:

  Me trumbeta kipre do Keruvim, t kndon plot me buj dhe lavdrim.
  Dhe me gjasht krah do Serafim, t hymnon pa pushuar me ngazllim.
  ngjjt n qiellin shekullor, t adhurojn me Psalm edhe Trishenjtor.
  Ishe q prej jetsh o At e je, Bir t vetm pa nisje Jisun ke.
  Shpirti i Shenjt ka gjith at lavdi, t pandar t tre bjn nj Trini.
  Zonja Virgjresh o Shn Mari, lindi Krishtin njeri edhe Perndi.
  Atr dhe Shenjtor plot me lavdi, q fituat Parajs dhe lumri.
  Bni ndrmjetime pr do besnik, t shptojm nga djalli dhe Ferri i lig.
  Ja ku po ju lutemi pa pushim, Trishenjtorin kndojm me mallngjim.
  Shenjt, Shenjt, Shenjt, o Zoti Trishenjtor, mshirona dhe shptona, Amin.

  Pastaj kndohet me z t ult Simboli i Bess, dhe kndohen Vargjet pasuese me Tingull IV:

  Zonj Hyjlindse e trshenjt, ndrmjeto pr ne dhe do mkatar. (3 her)
  ngjj dhe Kryengjj t Shenjt, ndrmjetoni pr ne dhe do mkatar. (2 her)
  Shn Joan Profet, Parrends, Pagzor, i Zotit ton Jisu Krisht, ndrmjeto pr ne dhe do mkatar. (2 her)
  Apostuj dhe Profet, Dshmor dhe Shenjtor, ndrmjetoni pr ne dhe do mkatar. (2her)
  Atr Oshnar, Barinj edhe Msonjs, ndrmjetoni pr ne dhe do mkatar. (2 her)
  O fuqi e pamundur, e Kryqit t muar, shptona ne dhe do mkatar. (2 her)
  O Perndi, kij mshir pr ne dhe do mkatar. (3 her)
  O Zot mshirona.

  Pastaj thuhet Trishenjti, dhe lexohen Troparet pasues:

  Ndritmi syt, o Krisht Perndi, q t mos fle gjumin e vdekjes, q t mos thot armiku, q sht m i fort se un.
  LAVDI. Forcoma shpirtin o Perndi, se shkoj npr shum gracka; ruajm prej atyre si i mir, dhe shptom si njeridashs.
  TANI. Meqnse s’guxojm nga mkatet e shumta, ndrmjeto pr ne pran Birit tnd, o Virgjresh Hyjlindse, se lutja e Nns ka fuqi t madhe pran Zotit. Mos i prbuz mkatart o e mir, se Zoti sht mshirplot, edhe do t na shptoj, se dnjoi t psoj pr ne.

  KNDONJSI: Mshiro o Zot. (40 her)
  Lavdi Atit edhe Birit edhe Shpirtit t Shenjt. Tani e prher e n jet t jetve.
  M t nderuarn se Keruvimet, dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet, q pa u cnuar linde Fjaln Perndi, me t vrtet Hyjlindsen, ty t madhrojm.
  Mshiro o Zot. (3 her)
  Beko, o At, n emrin e Zotit.

  PRIFTI: Me uratat e Etrve tan t Shenjt, o Zot Jisu Krisht Perndi, mshirona dhe shptona.
  KORI: Amin.
  DHJAKU: Le t’i lutemi Zotit.
  KORI: Mshiro o Zot.  URATA E SHN VASILIT

  PRIFTI: O Zot, o Zot, q na shptove nga t gjitha shigjetat, q na vrtiten ditn, shptona edhe nga pusit, q na prgjojn natn. Priti ngritjet e duarve tona si fli t mbrmjes. Vlersona t shkojm edhe hopin e nats faqebardh, pa ndonj ngasje t keqe, dhe shptona nga t gjitha turbullimet edhe flashkrit, q rrjedhin prej djallit. Falu shpirteve tona pendim, edhe mendjeve tona kujdes pr nxonitjen e tmerruar dhe t drejt t gjyqit t fundit. Mbrtheji trupat me frikn tnde, dhe qetsoi miset tona t prmbidheshme, q t gzohemi edhe n gjum me pamjen e gjykimeve t tua. Largoji prej nesh t gjitha imagjinatat e pahijshme, dhe dshirat e dmshme. Dhe ngrerna n kohn e faljes t forcuar n bes dhe t prparuar n porosit e tua; me mirdashjen e Birit tnd t vetm, me t cilin je i bekuar, bashk me Shpirtin e trshenjt dhe t mir dhe jetbrs, tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  KNDONJSI: Ejani t’i falemi dhe t’i biem ndr kmb Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton. (3 her)

  Pastaj lexohen psalmet e mposhtme:

  PSALMI 51

  Prdllem, o Perndi, sipas prdllimit tnd t madh dhe sipas dhembshurive t tua t shumta shuaje paudhsin time. Lajm krejt prej paudhsis sime dhe pastrom prej mkatit tim. Se un e njoh paudhsin time dhe mkati im sht prpara meje kurdoher. Te ti vetm mkatova dhe t keqen e bra prpara teje, kshtu q ti je i drejt n fjalt e tua dhe i kthjellt n gjykimin tnd. Se ja tek u zura n paudhsi, dhe n mkate m lindi nna ime. Se ja tek deshe t vrtetn, t patreguarat dhe t fshehtat e urtsis sate m’i tregove. Sprkatm me hisop dhe do t pastrohem, lajm dhe do t bhem m i bardh se dbora. Bm t dgjoj gzim e ngazllim, dhe do t m gzohen eshtrat e dobsuara. Ktheje fytyrn tnde nga mkatet e mia dhe shuaji gjith paudhsit e mia. Krijo zemr t pastr tek un, o Perndi, dhe prtrit frym t drejt n thellsit e zemrs sime. Mos m hidh larg fytyrs sate, dhe mos e hiq prej meje shpirtin tnd t shenjt. Jepma prap ngazllimin e shptimit tnd dhe forcom me frym sunduese. Do t’u msoj t paligjve udht e tua, dhe t pabest do t kthehen tek ti. Shptom prej gjakrash, o Perndi, Perndia i shptimit tim, gjuha ime do t lavdroj me gzim drejtsin tnde. O Zot el buzt e mia, dhe goja ime do t lit lavdin tnde. Se po t kishe dashur therore do t kisha prur, por ty s’t plqejn therore me djegie t plot. Therore ndaj Perndis sht shpirti i drmuar; zemrn e drmuar dhe t prulur Perndia nuk do ta prbuz. Bji t mir, o Zot, Sionit, sipas mirdashjes sate; dhe le t ndrtohen muret e Jeruzalemit. Ather do t plqesh therore drejtsie, dhurarta dhe therore me djegie t plot. Ather do t sjellin vir mbi altarin tnd, dhe mshirom o Perndi.

  PSALMI 102

  Dgjoma lutjen, o Zot, edhe pritma thirrjen. Mos ma kthe faqen n ditn e hidhrimit. Verma veshin, dhe dgjom kur t thrres. Se ditt m jan mbytur si tym, edhe eshtrat m jan djegur si prush. Zemra m’u smur dhe m’u tha si bari edhe nuk m hahet buka. Jam br kock e lkur nga pshertimet. Jam br si pelikani i shkrettirs, jam br si korbi i nats s zez. Vigjlloj si harabeli mbi atin. Armiqt m prqeshin tr ditn, edhe t mendurit prgjrohen kundr meje. Se kam ngrn hi si buk, dhe kam przjer ujin me lot nga zemrimi dhe mria jote, se m ngrite prpjet, dhe m plase prdhe. Ditt m shkojn si hije, dhe jam thar si bari. Po ti, o Perndi, do t mbetesh prher, dhe do t kujtohesh brez pas brezi. Do t ngrihesh dhe do t kesh mshir pr Sionin, se arriti koha e favort, q ke caktuar. Se shrbtort e tu kan mall pr gurt edhe pr pluhurin e saj. Edhe pagant edhe mbretrit e bots do t’ia ken frikn emrit tnd edhe lavdis sate. Se Zoti do ta ndrtoj Sionin dhe do t shfaqet me lavdi. Do ta dgjoj dhe do ta mbaroj lutjen e t prbuzurit. Edhe kjo do t shkruhet pr brezin e pritm, edhe brezat e pastajm do t lavdrojn Zotin. Se e hodhi syrin nga lartsia e Shenjtrores; se Zoti e pa dhen nga qielli; dhe e dgjoi pshertimn e t burgosurve; dhe i liroi t dnuarit pr vdekje; q t’ia litin emrin n Sion dhe ta lavdrojn n Jeruzalem, kur mblidhen popujt dhe mbretrit q t’i shrbejn Zotit. Ma preve fuqin dhe m’i shkurtove ditt, edhe un thash: “O Zot, mos m rmbe n lulen e jets sime. Vjett e tua vazhdojn brez pas brezi; ti e ke themeluar dhen, ti e ke ndrtuar qiellin. Ato do t humbasin, por ti do t mbetesh. T gjitha do t vjetrohen si rroba, edhe do t’i ndrrosh, edhe do t’i hedhsh; po ti do t mbetesh po ai, edhe vitet e tua nuk do t ken fund. Edhe bijt e shrbtorve t tu do t vazhdojn, edhe fara e tyre do t qndroj prpara teje pr jet.

  LUTJA E MANASIUT

  PRIFTI: O Zot i gjithfuqishm, Perndi i Atrve tan, Abraham, Isaak, Jakob, edhe fars s tyre; q ke br qiellin e dheun me tr botn e tyre; q ke lidhur detin me urdhrin tnd; q e mbylle avushn, dhe e shilove me emrin tnd; q tremben dhe dridhen t gjith nga fuqia jote; se madhshtia e lavdis sate nuk ka kufij; se zemrimi yt kundr mkatarve nuk sht i rnd, dhe mshira jote sht e pamatur dhe e pagjyrmsuar; se ti je Zot i lart, i dhembshur, zemrgjer, mshirplot, edhe i but pr ligsit e njerzve; se ti u premtove ndjes mkatarve pas mirsis sate; se ti u fale pendimin mkatarve pr shptimin e tyre; edhe kt pendim nuk e fale pr t drejtt, pr Abrahamin, Isaakun dhe Jakovin, t cilt nuk mkatuan prpara teje, po pr mua mkatarin, q kam br m tepr mkate se rra e detit. Jan rritur paudhsit e mia, o Zot, jan rritur paudhsit e mia, dhe nuk jam i vyer t’i ngre syt dhe t shoh lartsin e qiellit; jam krusur prej paudhsive si prej nj vargoi t rnd prej hekuri; nuk kam prehje, se ta ndeza zemrimin; se e bra t keqen prpara teje; se ta shkela dashurin; se nuk i ruajta porosit e tua. Po tani t prgjunjem me zemr, dhe i lutem mirsis sate: “Mkatova, o Zot, mkatova, dhe i njoh paudhsit e mia, dhe t lutem, ndjem, o Zot; falm, dhe mos m humb pr tr jetn sipas ligsive t mia, dhe mos m dno n fundin e dheut m t prposhtm.” Se ti je Perndia im, Perndi i atyre q pendohen, dhe ti do t m shptosh pas mshirs sate, ndonse jam i pavyer; dhe ty do t lavdroj gjith ditt e jets sime.
  Se ty t kndojn gjith forcat e qiellit, edhe e jotja sht lavdia n jet t jetve.
  KORI: Amin.

  Pastaj thuhet Trishenjti dhe Troparet e mposhtme:

  Mshirona o Zot mshirona, se jemi mkatar, dhe nuk kemi tjetr mbrojts. Pra t lutemi mshirona.
  LAVDI. Mshirona o Zot, se nuk kemi tjetr shpres; mos na i kujto paudhsit, dhe mos u zemro me ne; po shtjerna syrin si i dhembshur, dhe shptona nga armiqt; se ti je Perndia yn, dhe ne jemi populli yt; ti na ke br me dorn tnde, dhe po thrresim emrin tnd.
  TANI. Hapna portn e mshirs sate, o Hyjlindse e bekuar, ti je shpresa jon e vetme, mos na ler t humbasim, po shptona nga rreziqet, se ti je shptimi i t Krishterve.

  KNDONJSI: Mshiro o Zot. (40 her)
  Lavdi Atit edhe Birit edhe Shpirtit t Shenjt. Tani e prher e n jet t jetve.
  M t nderuarn se Keruvimet, dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet, q pa u cnuar linde Fjaln Perndi, me t vrtet Hyjlindsen, ty t madhrojm.
  Mshiro o Zot. (3 her)
  Beko, o At, n emrin e Zotit.

  PRIFTI: Me uratat e Etrve tan t Shenjt, o Zot Jisu Krisht Perndi, mshirona dhe shptona.
  KORI: Amin.
  DHJAKU: Le t’i lutemi Zotit.
  KORI: Mshiro o Zot.

  PRIFTI: O Zot, o Perndi, o At i gjithfuqishm; o Zot, o Bir i vetmlindur Jisu Krisht edhe Shpirti i Shenjt, q jeni nj Hyjni dhe nj Fuqi, kini mshir pr mua mkatarin, dhe shptomni mua, shrbtorin e pavyer, nga dnimet e gjyqit t fundit. Se i bekuar je n jet t jetve, Amin.

  KNDONJSI: Ejani t’i falemi dhe t’i biem ndr kmb Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton t pavdekur. (3 her)

  PSALMI 70

  O Perndi, eja dhe shptom; eja dhe ndihm, o Zot. U turprofshin dhe u shofshin ata q ma krkojn shpirtin; u thefshin dhe u shkatrrofshin ata q m prqeshin. U gzofshin dhe u ngazllofshin t gjith ata q t krkojn, dhe t lavdrofshin pr jet, ata q duan shptimin tnd. Po un jam i varfr dhe nevojtar; eja dhe shptom, o Perndi; se ti je ndihmsi dhe lironjsi im; o Zot, eja shpejt dhe mos u vono.

  PSALMI 143

  O Zot, dgjo faljen time, vri veshin lutjes sime sipas s vrtets sate, dgjom sipas drejtsis sate. Dhe mos hyr n gjyq me shrbtorin tnd, se asnj i gjall nuk do t dal i drejt prpara teje. Se armiku ma ndoqi shpirtin, dhe ma rrzoi jetn prdhe. M vuri n vende t errta, si t vdekurit prej kohe, shpirti m’u trishtua dhe zemra m’u trondit. Kujtova ditt e lashta, mendova gjith veprat e tua, sillja ndr mend punt e duarve t tua. I shtriva duart drejt teje; shpirti im ka etje pr ty si tok e that. Dgjom shpejt, o Zot, m’u zu fryma, mos e kthe mnjan fytyrn tnde prej meje, q t mos bhem si ata q zbritn n varr. Bj q t dgjoj prdllimin tnd n mngjes se m ty shpresova. Tregom, o Zot, udhn ku duhet t ec, se m ty e kam varur shpirtin. Shptom nga armiqt e mi, o Zot, se tek ti krkova streh. Msom t bj dshirn tnde se ti je Perndia im. Fryma jote e mir do t m udhheq n vend t drejt. Pr emrin tnd, o Zot, gjallrom. Sipas drejtsis sate nxirr shpirtin tim nga trishtimi, dhe sipas mshirs sate shfarosi armiqt e mi, dhe shkatrroi t gjith ata q hidhrojn shpirtin tim se un jam shrbtori yt. Dgjom, o Zot, sipas drejtsis sate dhe mos hyr n gjyq me shrbtorin tnd; tregoma udhn e drejtsis se ti je zemrmir.

  Pastaj lexohet Dhoksologjia.

  DHOKSOLOGJIA

  Ty t ka hije lavdi, o Zot Perndia yn, dhe Ty ta drgojm lavdin, Atit, Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin. Lavdi Perndis q sht n m t lartat dhe mbi dhen paqe dhe mbi njerzit mirdashje. T himnojm, t bekojm, ta falemi, t lavdroj, Ty t falenderojm pr lavdin tnde t madhe. Zot Mbret, Perndi qiellor, At i trfuqishm, Zot Bir i vetmlindur Jisu Krishti, edhe Shpirti i Shenjt. Zot Perndi qengj i Perndis, Bir i Atit q ngre mkatin e bots, mshirona, Ti q ngre mkatet e bots. Prano lutjen ton, Ti q rri n t djatht t Atit, edhe mshirona. Se Ti je shenjt i vetm, Ti je Zot i vetm Jisu Krishti, pr lavdi t Perndis Atit. Amin. Pr dit do t bekoj, dhe do t lavdroj emrin tnd pr jet e n jet t jets. O Zot, u bre streha jon brez pas brezi, un thash: “O Zot mshirom, shro shpirtin tim se fajtova tek Ti. O Zot, tek ti gjeta streh, msom t bj dshirn tnde se Ti je Perndia im. Se pran teje sht burimi i jets; me dritn tnde do t shohim drit. Zgjate prdllimin tnd mbi ata q t njohin. Bna t denj, o Zot, q t ruhemi kt dit pa ndonj mkat. I bekuar je, o Zot, Perndi i Etrve tan, dhe emri yt sht i himnuar dhe i lavdruar n jett. Amin. Le t jet, o Zot, prdllimi yt mbi ne, sikurse kemi shpresuar tek Ti. I bekuar je, o Zot, msom porosit e tua. I bekuar je, o Zot, bm t mnm n porosit e tua. I bekuar je, o i Shenjt, ndriom me porosit e tua. O Zot, mshira jote sht pr jet, mos i hiq syt nga veprat e duarve t tua. Ty t ka hije lvdata, Ty t ka hije himni, Ty t ka hije lavdia, Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  Pastaj thuhet Trishenjti, dhe kndohet Tropari me Vargjet pasuese me Tingull Trthor II.
  KIRIE TON DHINAMEON

  Zot i Madh i fuqive, eja tok me ne; ndihms tjetr s’kemi n shtrngim, t zemrave t thyera. Zot i Madh i fuqive, mshir kij pr ne.

  VARGJET

  Lavdrojeni Perndin n shenjtroren e tij; lavdrojeni at n vendin e shklqimit t fuqis s tij.
  Lavdrojeni pr fuqit e tij; lavdrojeni sipas madhris s tij t shumt.
  Lavdrojeni me z trumbete; lavdrojeni me harp dhe me kitar.
  Lavdrojeni me timpan dhe valle; lavdrojeni me korda dhe instrumente.
  Lavdrojeni me kimbale tinglluese; lavdrojeni me kimbale brohoritjeje. do frym le t lavdroj Zotin.
  Lavdrojeni Perndin n shenjtroren e tij; lavdrojeni at n vendin e shklqimit t fuqis s tij.

  Zot i Madh i fuqive, eja tok me ne; ndihms tjetr s’kemi n shtrngim, t zemrave t thyera. Zot i Madh i fuqive, mshir kij pr ne.

  Pastaj lexohen troparet pasues:

  LAVDI. Sikur t mos kishim ndrmjetar, Shenjtort pran teje o Zot, si do t guxonim t t hymnonim ty, o Shptimtar q t bekojn ngjjt pa pushuar: Kursenaji shpirtrat o zemrnjohs.
  TANI. Kam shum faje o Hyjlindse, dhe prikij pran teje, dhe t lutem shptom. Vizitoma shpirtin e smur, dhe ndrmjeto pran Birit tnd, t m fal ndjesn e mkateve, o e vetm e bekuar.
  Pastaj kndohen troparet pasues:
  Hyjlindse e trshenjt, mos m neverit pr tr jetn; mos m ler n mbrojtje njerzore, po ti vet prkrahm dhe shptom.
  do shpres m ty e var, o Zonj Hyjlindse, Nn e Zotit Krisht, ti m ruaj prher dhe ti m mbro.

  KNDONJSI: Mshiro o Zot. (40 her)

  O Krisht, Perndi q adhurohesh e lavdrohesh n do koh e n do or n qiell e mbi dhe, zemrgjer, zemrdhembshur, mshirplot, q do t drejtt dhe mshiron mkatart, q i thrret t gjith n shptim me zotimin e t mirave t pritme, ti o Zot, prit lutjet tona n kt or dhe drejto jetesn ton sipas porosive t tua. Shenjtrona shpirtrat, ndreqna mendimet, pastrona mendjet dhe shptona prej do hidhrimi, t keqeje dhe helmi. Mbrona me ngjjt e tu t shenjt q duke u ruajtur dhe duke u udhhequr prej ushtris s tyre t arrijm t baresim te bashkimi i fes dhe te njohja e lavdis sate t paafruar, se i bekuar je n jet t jetve. Amin.

  Lavdi Atit edhe Birit edhe Shpirtit t Shenjt. Tani e prher e n jet t jetve.
  M t nderuarn se Keruvimet, dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet, q pa u cnuar linde Fjaln Perndi, me t vrtet Hyjlindsen, ty t madhrojm.
  Mshiro o Zot. (3 her)
  Beko, o At, n emrin e Zotit.

  PRIFTI: Perndia na mshiroft dhe na bekoft, na tregoft dritn e fytyrs s vet dhe na shptoft.
  KORI: Amin.

  Pastaj bjn tre metani t mdha, duke thn nj nga t tre vargjet pasuese, n do metani:

  I. Zot dhe Mjeshtr i jets sime, mos m jep frym prtese, kureshti, lavdidashje, dhe kotsie.
  II. Po falm frym urtsie, prulsie, durimi dhe dashurie.
  III. Vlersom, o Zot dhe Mbret, t’i shikoj fajet e mia, dhe t mos gjykoj tim vlla.
  Se i bekuar je n jet t jetve. Amin.

  Pastaj bjn dymbdhjet metani t vogla, dhe n fund bjn nj t madhe duke thn vargun e tret. Pastaj thuhet Trishenjti.

  KNDONJSI: Mshiro o Zot. (12 her)

  Pastaj kndohen kto urata:

  URATA E SHN MARIS

  Prej Pavlit, murgut t manastirit t Evergjit.

  E papikluar, e paprlyer, e pacnuar, e panjollshme, Virgjresh e pastr, Zonj nuse e Perndis, q bashkove Fjaln Perndi me njerzit me lindjen tnde t uditshme, dhe mbshtete natyrn e hedhur t gjendjes son m qiellort, e vetmja shpres e t dshpruarve dhe ndihma e t luftuarve, prkrahja e gatshme e atyre q rendin tek ti dhe prikja e gjith t krishterve, mos t ardht ndot nga un mkatari i mallkuari q prisha tr veten time n mendime, fjal dhe vepra t turpshme dhe q u bra rob duke dashur prej ngathtsis s dfrimeve t jets, po si nn e Perndis, njeridashse, le t t vij keq pr mua mkatarin dhe birin e shthurur dhe prit lutjen q t blatohet prej buzsh t ndyra; dhe lutju Birit tnd dhe Zotit ton, duke prdorur guximin tnd nnor q t ma hap dhe mua zemrn njeridashse t mirsis s tij; dhe duke mos vn re fajet e mia t panumrta, t m kthej n pendim dhe t m tregoj puntor t mbaruar t porosive t tij. Dhe ji pran meje gjithnj, si mshirplot, simpatike dhe mirdashse; n kt jet mbrojtse dhe ndihmse e nxeht, duke thyer sulmet e kundrshtarve dhe duke m udhhequr tek shptimi; dhe n koh t ikjes sime, duke u kujdesur pr shpirtin tim t mjer dhe duke dbuar larg faqet e errta t demonve t ligj, dhe n ditn e frikshme t gjyqit, shptom nga Ferri i prjetshm dhe tregom trashgimtar t lavdis s fsheht t Birit tnd dhe Perndis ton, t cilin e paa, o Zonja ime Hyjlindse e trshenjt, me ndrmjetimin dhe prkrahjen tnde, me hirin dhe njeridashjen e Birit tnd t vetmlindur, Zotit dhe Perndis dhe Shptimtarit ton Jisu Krisht, i cili meriton do lavdi, nder dhe adhurim bashk me Atin e tij pa fillim dhe Shpirtin e tij t Trshenjt, t mir dhe jetbrs, tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  URATA E KRISHTIT

  Prej Antiokut, murgut t Pandektit.

  Dhe jepna o Zot neve q shkojm pr gjum, prehje trupi dhe shpirti dhe ruajna nga gjumi i errt i mkatit dhe prej do dshire t errt e t natshme. Pusho hovet e pasioneve, shuaj shigjetat e zjarrta t t ligut q lvizin kundr nesh dinakrisht, thyej kryengritjet e trupit ton dhe ver n gjum do mendim toksor e lndor. Dhe dhurona, o Perndi, mendje t vigjluar, mendim t urt, zemr esll, gjum t leht dhe pa ndonj fantazi satanike. Dhe zgjona n koh t faljes t mbshtetur n porosit e tua dhe duke patur n veten ton kujtimin e gjykimeve t tua t pakthyera. Falna lavdrimin tnd tr natn, q t himnojm, t bekojm e t lavdrojm emrin tnd t nderuar e madhshtor, t Atit, t Birit dhe t Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  URATA E SHN MARIS

  Virgjresh Hyjlindse e bekuar dhe e prmbilavdruar, shpjerja lutjen ton Birit tnd dhe Perndis ton, dhe lypi t na shptoj shpirtrat me ann tnde.

  URATA E KRISHTIT

  O At shpresa ime; o Bir prikja ime; o Shpirt i Shenjt, fortesa ime; o Trini e Shenjt lavdi m ty.

  URATA E SHN MARIS

  do shpres m ty e var, o Zonj Hyjlindse, Nn e Zotit Krisht, ti m ruaj prher dhe ti m mbro.

  “Ktu javn e I-r t Kreshmve thuhet edhe Ungjilli.”

  PRIFTI: Lavdi m ty, o Krisht Perndi, shpresa jon, lavdi m ty.
  KNDONJSI: Lavdi Atit edhe Birit edhe Shpirtit t Shenjt. Tani e prher e n jet t jetve.
  Mshiro o Zot. (3 her)
  Beko, o At i shenjt.

  PRIFTI: Paqe mbi ju t gjith.
  KORI: Dhe n shpirtin tnd.
  PRIFTI: Krert tan le t’ia ulim Zotit.
  KORI: Ty, o Zot.
  DHJAKU: Le t’i lutemi Zotit.
  KORI: Mshiro o Zot.

  PRIFTI: O Kryezot mshirplot, o Zoti yn Jisu Krisht, o Perndia yn, me ndrmjetimet e Shn Maris, Kryezonjs son, Virgjreshs dhe Hyjlindses; t Apostujve t Shenjt, t lavdruar dhe emrshklqyer; t Dshmorve t Shenjt dhe bukurmunds; t Etrve tan Oshnar dhe Hyjprindrve t drejt; pritnaje lutjen me mirsi; dhurona ndjesn e mkateve; mbulona nn hijen e fletve t tua; largonaji armiqt dhe kundrshtart; paqsonaje jetn. O Zot kij mshir pr ne dhe pr botn tnde, dhe shptoji shpirtrat tan si i mir dhe njeridashs.

  Pastaj prifti thot litanin pasuese pa qndruar dhe kori prgjigjet pa prer: “Mshiro o Zot”

  Le t lutemi pr paqen e bots.
  Pr t krishtert besmir dhe orthodhoks.
  Pr Kryepiskopin ton (aksh) dhe pr tr vllazrin ton m Krishtin.
  Pr Etrit dhe vllezrit tan t jetndrruar.
  Pr ata q na shrbejn dhe pr ata q na kan shrbyer.
  Pr ata q na urrejn dhe pr ata q na duan.
  Pr ata q na porositn ne t pavyerit t lutemi pr ta.
  Pr lirimin e robrve.
  Pr mirlundronjsit e deteve.
  Pr t dergjurit n smundje.
  Pr plotsin e pemve t dheut.
  Pr t gjith t krishtert orthodhoks q prehen me shpres ktu e kudo.
  KORI: I prjetshm qoft kujtimi i tyre.
  Le t themi dhe pr veten ton.
  KORI: Mshiro o Zot. (3 her)

  Pastaj t gjith prshndoshin ikonat dhe dorn e priftit. N kt koh, kori kndon t Hnave dhe t Mrkurave kt Hyjlindsore me Tingullin Trthor II:

  OLIN APOTHEMENI

  Mos m neverit tani, pa mbrojtje o Virgjresh, Zonj dhe Hyjlindse, eja prite lutjen e shrbtorit tnd; helmi m prmbyti krejt, nuk i duroj dot m shigjetimet e demonve, streh gjkundi s’gjej, as ku t prikj i varfri, luft rreth e rrotull kam, tjetr ngushllim gjetk nuk shoh. Zonj e tr bots, ti shpres e mbrojtje je pr do besnik, mos m’i prbuz pra t luturat, nm mshir dhe shptim.

  T Martave dhe t Enjteve, kori kndon kt Hyjlindsore me Tingullin I:

  SFAJIN SU TIN ADHIKON

  T therur si shqerr o Zoti Krisht, Virgjresha kur t pa, po t therriste me vaj e lot. O i prmallshim Bir, si pa faj t varrn, t mbrthyen prmbi Kryq, q dhen e varre mbi ujrat. Mos vdis dhe mos m ler, mua Nnn vetm dhe n zi, t shkretuar, o Zot i mshirave.
  PRIFTI: Me uratat e Etrve tan t Shenjt, o Zot Jisu Krisht Perndi, mshirona dhe shptona.
  KORI: Amin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-12-2006 m 22:30

 2. #2

  E Marta e madhe

  TE MARTEN E MADHE DHE TE SHENJTE
  NE MENGJESORE
  Prifti: I bekuar sht Perndia yn... O Mbret qiellor...
  Lexuesi: Shenjt Perndi... Trini e Trshenjt... Ati yn...
  Prifti: Se jotja sht mbretria... Prifti temjanis.
  Lexuesi: Amin. Mshiro, o Zot. (12) Ejani ti falemi... T dgjoft Zoti... (ps. 19) O Zot, me fuqin tnde... (ps. 20) Lavdi Atit... Shenjt Perndi... Trini e Trshenjt... Ati yn...
  Prifti: Se jotja sht mbretria...
  Lexuesi: Amin. O Zot, shpto popullin... Ti q mbi Kryqin... O Hyjlindse e mir...
  Prifti: Mshirona, o Perndi...
  Dhe Prelati ose Lexuesi lexon gjashtpsalmin. Pastaj Dhiaku, o se Prifti, thot paqsoret.
  N vend t Perndi sht Zoti..., psalim:
  Isaia 26: 9-20
  Vargu i par: Q me nat mngon shpirti im pr ty, o Perndi, se urdhrimet e tua jan drit mbi dhe.
  Aliluia. (3 her)
  Vargu i dyt: Msoni drejtsin ju banort e dheut.
  Aliluia. (3 her)
  Vargu i tret: Smira do ta pushtoj popullin e pamsuar, dhe tani zjarri do ti prpij kundrshtart.
  Aliluia. (3 her)
  Vargu i katrt: Shtojua t kqiat, o Zot, shtojua t kqiat, kryelartve t dheut.
  Aliluia. (3 her)
  Tingulli trthor i katrt. Idhu O Nimfios.
  Ja se ku vjen Dhndrri n mes t nats dhe lum shrbtori q do ta gjej t zgjuar dhe mjer ai t cilin do ta gjej mendjefjetur; shiko, pra, o shpirti im, mos mundesh prej gjumit q t mos prjipesh te vdekja dhe t mbyllesh jasht mbretris, por zgjohu duke thirrur: Shenjt, shenjt, shenjt je, o Perndi, me ndrmjetimet e t Patrupve, shptona.
  Hern e dyt thuhet: ... me ndrmejtimet e Shn (t kishs), shptona.
  Hern e tret thuhet: ... me ndrmjetimet e Hyjlindses, shptona.

  Psaltiri i dits dhe pastaj litania e vogl:
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt e dyt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se yti sht pushteti dhe jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt e par: Amin.
  Dhe pastaj psalim Ndenjsoret e mposhtme:
  Tingulli i katrt. O Ipsothis En To Stavro.
  Le ta duam, o vllezr, Dhndrrin, dhe llambadhat tona le ti stolisim, duke shlqyer me bes t drejt dhe me virtut q, si virgjreshat e urta t Zotit, fare t gatitur t hyjm me t ndasm; se Dhndrri si Perndi u dhuron kurorn e pafishkur t gjithve.
  Lavdi e Tani.
  Le ta duam, o vllezr...
  Tjetr. Tingulli i katrt. Katepllaji Josif.
  Nj kshill, Shptimtar, kundr teje plot me cmir t paudht priftrinj edhe shkronjs t kqij mbanin dhe shtyn Judn te tradhtia, dhe ky shkoi dhe i tha pa turp pr t me tradhti popullit plot paligjsi: ǒm jepni, thot, dhe u n do tju prjap n duart tuaja. O Zot, shptoji shpirtrat tan prej dnimit t tij.
  Lavdi e Tani.
  Nj kshill, Shptimtar...
  Tjetr. Tingulli trthor i katrt. Tin Sofian Ke Logon.
  Juda me mendje argjend dshiron dhe lvizet kundr msuesit Krisht, i prapi kshill bn dhe mendohet pr tradhti, bie jasht drits dhe pret errsirn, merret vesh pr shitjen, e shet t pamuarin; prandaj i ligu, si shpagim pr sa bri, gjen varje t turpshme edhe vdekje me dhembje plot. Nga faji i tij shptona, o Krisht Perndi, dhe dhurona ndjesn e mkateve neve q me mall kremtojm psimin tnd t kulluar.
  Lavdi e Tani.
  Juda me mendje argjend...

  Dhiaku: Dhe q t bhemi t denj pr t dgjuar Ungjillin e Shenjt, Zotit Perndis ton, le ti lutemi:
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Dhiaku: Urtsi, drejt. Le t dgjojm Ungjillin e Shenjt.
  Prifti: Paqe n t gjith.
  Psaltt: Dhe n shpirtin tnd.
  Prifti: Kndimi prej Ungjillit t Shenjt sipas Mattheut.
  Dhiaku: Le t vm re.
  Psaltt: Lavdi m Ty, o Zot, lavdi m Ty.
  Dhe Prifti lexon Ungjillin:
  Mattheu 22: 15 - 23: 39
  N at koh

  Psaltt: Lavdi m Ty, o Zot, lavdi m Ty.
  Pastaj Lexuesi lexon psalmin 50.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt e dyt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je Mbret i paqes dhe Shptimtar i shpirtrave tan, dhe ty ta drejtojm lavdin, Atit, Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt e par: Amin.
  Lexuesi lexon:
  Shkurtorja. Tingulli i dyt. Ta Ano Ziton.
  Duke patur ndr mend orn e fundit, o shpirti im, e duke u friksuar nga prerja e fikut, punoje diligjendrisht talentin q t sht dhn, o i mjer, duke vigjluar e duke thirrur: Le t mos mbetemi jasht nusrores s Krishtit.
  Shtpia.
  Prse fle, o shpirti im i mjer? Prse shkon ndr mend pa koh kujdese naive; prse merresh me gjrat q rrjedhin? Ora e fundit sht q tani e tutje, dhe do t ndahemi nga t ktushmet. Sa ke koh, zgjohu duke thirrur: Kam mkatuar prpara teje, o Shptimtari im: mos m pre, si fikun e papem, por si i dhembshur, o Krisht, kij mshir kur t thrres me frik: Le t mos mbetemi jasht nusrores s Krishtit.
  Lexohet Sinaksari i Mujores, pastaj:
  T Martn e shenjt e t madhe prkujtojm paravolin e t dhejt Virgjreshave prej Ungjillit t shenjt.
  Vargje

  Po, o Dhndrr Krisht, numrona me pes virgjreshat e urta, bashkona me grigjn tnde t zgjedhur dhe mshirona. Amin.

  Dhe psalim diodn e mposhtme t Kozma Murgut n tingullin e dyt:
  Oda e tet. Irmi.
  Tre djemat oshnar, duke mos u bindur te urdhri shtiranik, u hodhn n furr, ku lavdronin Perndin, duke knduar: Bekoni Zotin, ju veprat e Zotit.
  Troparet.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  Le t hedhim larg nesh ngathsin, e le t dalim me lambad gamore q t presim Dhndrrin e pavdekshm Krisht me himne, duke thirrur: Bekoni Zotin, ju veprat e tij.
  Bekojm Atin, Birin dhe Shpirtin e Shenjt, Zotin.
  Le t kemi mjaft vaj shoqror pr shpirtin ton ndr ent, q pa humbur koh n t bler shpagimin, t kndojm: Bekoni Zotin, ju veprat e Zotit.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Sa prite talentin prej Perndis, shtoni hir t njshfuqishm me ndihmn e dhnsit Krisht, duke knduar: Bekoni Zotin, ju veprat e Zotit.
  Himnojm, bekojm dhe i falemi Zotit.
  Zbritsorja.
  Tre djemat oshnar, duke mos u bindur te urdhri shtiranik, u hodhn n furr, ku lavdronin Perndin, duke knduar: Bekoni Zotin, ju veprat e Zotit.

  Dhiaku: Hyjlindsen dhe Nnn e Drits, duke e nderuar me himne, le ta madhrojm.
  Oda e nnt. Irmi.
  Ty q nxure n gji Perndin e panxn dhe i linde gzimin bots t himnojm, o Virgjresh e Trshenjt.
  Troparet
  Rrini zgjuar, u the, nxnsve t tu, o i mir se nuk dini orn se kur do t vij Zoti q t shpaguaj secilindo.
  Zbritsorja.
  Ty q nxure n gji Perndin e panxn dhe i linde gzimin bots t himnojm, o Virgjresh e Trshenjt.
  Pastaj litania e vogl:
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt e par: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ty t lavdrojn tr fuqit e qiejve dhe ty ta drejtojn lavdin, Atit, Birit edhe Shpirtit t shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt e par: Amin.
  Drgimsorja
  Tingulli i tret. E vetzshme.
  Nusroren tnde shoh,* o Shptimtari im t stolisur,* edhe rrob nuk kam* q t hyj brenda n t;* ndrioma pra stolin e shpirtit,* dritshns dhe shptom. (3)
  Lavdrimet
  Psalmi 148.
  do frym le t lavdroj Zotin. Lavdrojeni Zotin prej qiejve, lavdrojeni n m t lartat. Ty t ka hije himni, o Perndi.
  Lavdrojeni gjith ngjjt e tij, lavdrojeni gjith fuqit e tij. Ty t ka hije himni, o Perndi.
  Varg: Lavdrojeni pr fuqit e tij; lavdrojeni sipas madhris s tij t shumt.
  E Kozma murgut. Tingulli i par.
  Ndr shklqimet e shenjtorve t tu si do t hyj un i pavyeri? Se n guxofsha t hyj bashk n nusroren, kmisha m tregon , se ssht e dasms dhe i lidhur do t nxirrem jasht prej engjjve. Spastro, o Zot, ndyrsin e shpirtit tim dhe shptom si njeridashs.
  Varg: Lavdrojeni me z trumpete; lavdrojeni me harp dhe me kitar.
  Ndr shklqimet e shenjtorve t tu
  Varg: Lavdrojeni me timpan dhe valle; lavdrojeni me kordha dhe instrumente.
  E Joan Murgut. Tingulli i dyt.
  Un q dremita nga mefshri e shpirtit, o Dhndrr Krisht, skam lambadh vitutesh t ndezur dhe u shmblleva vajzave t mendura dhe revit n koh t puns; po ti shkundma gjumin e errt, zgjom dhe kallm bashk me virgjreshat e urtan nusroren tnde, ku mbretron tingull i qart i atyre q kremtojn dhe thrresim pa pushim: Lavdi m ty, o Zot.
  Varg: Lavdrojeni me kimbale tinglluese, lavdrojeni me kimbale brohoritjeje. do frym le t lavdroj Zotin.
  Un q dremita nga mefshri e shpirtit
  Lavdi e Tani.
  E t njjtit. Tingulli trthor i par.
  Si dgjove dnimin e atij q fshehu talentin, o shpirt, mos e fshih fjaln e Perndis; lit udit e tij q, duke tepruar hirin, t hysh t gazi i tyt Zot.
  Pastaj lexohet prej Prelatit, ose Lexuesit:
  Dhoksologjia e vogl
  Ty t ka hije lavdi, o Zot Perndia yn, dhe ty ta drgojm lavdin, Atit, Birit edhe Shpirtit t shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Lavdi Perndis n m t lartat dhe mbi dhen paqe dhe mbi njerzit mirdashje.
  T himnojm, t bekojm, t falemi, t lavdrojm, ty t falenderojm pr lavdin tnde t madhe.
  Zot Mbret, Perndi qiellor, At i trfuqishm. Zot Bir i vetmlindur Jisu Krisht, edhe Shpirti i shenjt.
  Zot Perndi, qngj i Perndis, Bir i Atit q ngre mkatin e bots; mshirona, ti q ngre mkatet e bots.
  Prano lutjen ton, ti q rri n t djatht t Atit, edhe mshirona.
  Se ti je shenjt i vetm, ti je Zot i vetm, Jisu Krishti, pr lavdi t Perndis Atit. Amin.
  Pr dit do t t bekoj, dhe do t lavdroj emrin tnd pr jet e n jet t jets.
  O Zot, u bre streha jon brez pas brezi, un thash: O Zot mshirom, shro shpirtin tim se fajtova tek ti.
  O Zot, tek ti gjeta streh, msom t bj dshirn tnde se ti je Perndia im.
  Se pran teje sht burimi i jets; me dritn tnde do t shohim drit.
  Zgjate prdllimin tnd mbi ata q t njohin.
  Bna t denj, o Zot, q t ruhemi kt dit pa ndonj mkat.
  I bekuar je, o Zot, Perndi i Etrve tan, dhe emri yt sht i himnuar dhe i lavdruar n jett. Amin.
  Le t jet, o Zot, prdllimi yt mbi ne, sikurse kemi shpresuar tek ti.
  I bekuar je, o Zot, msom porosit e tua.
  I bekuar je, o zot, bm t menm n porosit e tua.
  I bekuar je, o i shenjt, ndriom me porosit e tua..
  O Zot, mshira jote sht pr jet, mos i hiq syt nga veprat e duarve t tua.
  Ty t ka hije lavdrimi, ty t ka hije himni, ty t ka hije lavdia, Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Dhe menjher Prifti, ose Dhiaku, thot Plotsoret:
  Le ta plotsojm lutjen ton t mbrmjes ndaj Zotit.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Tr ditn t prsosur, t shenjt, t paqshme dhe t pamkatshme, le tia lypim Zotit.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Engjll paqeje, udhheqs besnik, ruajts t shpirtrave dhe t trupave tan, le ti lypim Zotit.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Ndjes dhe falje t mkateve dhe t fajeve tona le ti lypim Zotit.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: T mirat dhe t dobishmet pr shpirtrat tan dhe paqe pr botn, le ti lypim Zotit.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Q t kalojm n paqe dhe n pendim jetn q na ngelet, le ti lypim Zotit.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Mbarim t krishter t jets son, pa dhembje, faqebardh, me paqe dhe mbrojtje t mir prpara gjykatores s frikshme t Krishtit, le t lypim.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt e dyt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je Perndi mshire, dhembshurimesh dhe njeridashjeje dhe ty ta drejtojm lavdin, Atit e Birit edhe Shpirtit t shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt e dyt: Amin.
  Prifti: Paqe n t gjith.
  Psaltt e dyt: Dhe n shpirtin tnd.
  Dhiaku: Kryet tan le tia ulim Zotit.
  Psaltt e dyt: Ty, o Zot.
  Prifti lexon Uratn e kryeuljes:
  O Zot i Shenjt, q banon n t lartat e mbikqyr ato q jan posht, dhe q me syrin tnd gjithshikues vshtron tr krijesn, para teje e ulm qafn e shpirtit dhe t trupit, dhe t lutemi, o shenjt i t shenjtve; zgjat dorn tnde t padukshme prej baness sate t shenjt dhe bekona t gjith; dhe n qoft se bm ndonj mkat me dashje ose padashje, ndjena si Perndi i mir dhe njeridashs, duke na dhuruar t mirat e tua t dheshme dhe qiellore.
  Qoft pushteti i mbretris sate i bekuar dhe i lavdruar, i Atit, dhe i Birit dhe i Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Pastaj psalen pasvargjet:
  E Joan murgut. Tingulli trthor i dyt.
  Eni, o besnik, le t punojm me gjith zemr pr Zotin; se ai ua ndan pasurin shrbtorve; dhe cilido analogisht le ta shumzoj talentin e hirit; kush le t stolis urtsin e tij me vepra t mira, kush le t mbaj mesh shklqimi, e le ta prhap besrisht fjaln te i panisjuari; dhe tjetri le ta prndaj pasurin e tij ndr t varfrit, se kshtu do ta shumzojn huan dhe, si kursimtar nesnik t hirit, do t vlersohemi pr gzimin zotror. Pr kt vlersona, o Krisht Perndi, si njerdashs.
  Vargu: U ngopm n mngjes me prdllimin tnd, o Zot, dhe do t ngazllohemi e do t dfrejm gjith ditt tona; do t dfrejm pr ditt q na mundove, dhe vitet q pam keq; dhe vshtro shrbtort e tu, dhe veprat e tua, dhe udhhiqi bijt e tyre.
  E Leond dhespotit. Tingulli i njjt.
  Kur t vish n lavdi me fuqit engjllore e t rrish n fron gjyqi, o Jisu, mos m ndaj vean, o Bari i mir; se ti di udht e djathta; ty majtat jan t shrembra; mos m humb pra bashk me dhit mua t rreptin n mkat, po numrom bashk me dhent m t djatht dhe shptom, sinjeridashs.
  Vargu: Dhe shklqimi i Zotit, Perndis ton, qoft mbi ne, dhe veprat e duarve tona drejtoi tek ne, dhe veprn e duarve tona drejtoje.
  E Joan murgut. Tingulli i njjt.
  O Dhndrr, m i hijshmi n bukuri nga gjith njerzit, q na ftove n dark shpirtrore t nusrores tnde, zhvishja fajet fytytrs sime s likshveshur dhe, si t m stolissh me stolin e lavdruar t bukuris sate, tregom darktar gazmor t mbretris sate, si i zemrdhembshur
  Lavdi e Tani
  E Kozma murgut. Tingulli i rnd.
  Ja ku t beson talentin Zoti, o shpirti im. Prite dhuratn me frik, huaja atij q ta ka dhn, prndaja t varfrve dhe bje mik Zotin, q t qendrosh m t djathtn e tij, kur t vij me lavdi, dhe t dgjosh zrin e lumur: Hyr, o shrbtor, t gazi i Zotit tnd. Pr kt vlersom mua t arratisurin, o Shptimtar, pr mshirn tnde t madhe.
  Pastaj Prelati, ose Prifti, thot:
  Esht mir t lavdrosh Zotin, dhe t'i psalsh emrit tnd, o i Shumlart; prdllimin tnd t shpallsh n mngjes, dhe t vrtetn tnde do nat.
  Lexuesi: Amin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti: Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Jakovi vajtonte pr humbjen e Josifit, edhe trimi rrinte n qerre i nderuar si mbret, se duke mos u robruar ather te epshet e egjiptjanes, lavdrohej prej atij q sheh zemrat e njerzve dhe fal kuror t pafishkur.
  Mshiro, o Zot. (40)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  M t nderuarn se Keruvimet dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet, q pa u cnuar linde Fjaln Perndi, me t vrtet Hyjlindsen, ty t madhrojm.
  Beko, o At, me emrin e Zotit.
  Prifti: Krishti Perndia yn q sht i bekuar, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Prelati:
  O Mbret qiellor, fortsoji mbretrit (ose udhheqsit) tan besnik; prmbaje besn; zbuti kombet; paqsoje botn, ruaje mir kt manastir (ose shtpi) t shenjt, etrit dhe vllezrit tan q shkuan para nesh, veri n tenda t drejtsh dhe ne pritna me pendim e me rrfim si i mir dhe njeridashs.
  Pastaj urata e oshnar Efrem Sirianit, n donjrn prej t cilave bjm nga nj metani t madhe.
  Zot dhe zotri i jets sime, mos m jep frym prtese, kureshtije, lakmije pr pushtet dhe kotfolsije.
  Po frym urtsije, prunjsije, durimi dhe dashurije, dhurom mua, shrbtorit tnd.
  Po, o Zot Mbret, m jep t shikoj fajet e mia dhe t mos gjykoj tim vlla. Se i bekuar je n jet t jetve. Amin.
  Pastaj bjm dymbdhjet metani t vogla dhe prsri nj t madhe, duke thn vargun e fundit Po, o Zot Mbret....
  Prifti: Lavdi m ty, o Krisht Perndi, shpresa jon, lavdi m Ty.
  Lexuesi: Lavdi Atit e Birti edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin. Mshiro, o Zot. (3) Beko, o At i shenjt.
  Prifti: Duke ardhur Zoti tek psimi me dashjen e tij pr shptimin ton, Krishti Perndia yn i vrtet, me ndrmjetimet e Nns s tij t pacnuar dhe krejt t paprlyer dhe t shenjt; me fuqin e Kryqit t muar dhe jetbrs; me mbrojtjet e fuqive qiellore t muara dhe pa trup; me lutjet e t nderuarit, t lavdruarit, profetit, pararendsit dhe pagzorit Joan; t Apostujve t shenjt, t lavdruar dhe t dgjuar; t dshmorve t shenjt, t lavdruar dhe bukurmunds; t etrve tan oshnar dhe hyjprurs; t hyjprindrve t shenjt dhe t drejt Joakim dhe Ans; t shn (t dits), kujtimin e t cilit kremtojm sot, dhe t gjith shenjtorve, na mshiroft dhe na shptoft si Perndi i mir, njeridashs dhe mshirues.
  Dhe duke u kthyer nga lindja, thot:
  Me uratat e etrve tan t shenjt, o Zot Jisu Krisht Perndi, mshirona dhe shptona.
  Psaltt: Amin.

 3. #3

  Kantiku I Par

  KANTIKU I PAR
  Kantik i Moisiut n Eksod
  (Eksodi 15:1-19)
  Kur e kishte mbytur thell Faraonin, Moisiu tha:
  Zotit le ti kndojm se u lavdrua lavdrisht.

  Le ti kndojm Zotit, se u lavdrua lavdrisht, hodhi n det kuaj dhe kalors.
  Mu b ndihms dhe mburoj pr shptim. Ky sht Perndia im dhe at do ta lavdroj, Perndia i Atit tim dhe do ta lartsoj.
  Zoti q shuan luftrat, Zot sht emri i tij. Qerret e Faraonit dhe fuqin e tij i hodhi n det.
  Me detin e hapur i mbuloi, ran n thellsi si gur.
  E djathta jote, o Zot, lavdrohet n fuqi; dora jote e djatht, o Zot, drrmoi armiq dhe me shumicn e lavdis tnde shkatrrove kundshtart.
  Drgove zemrimin tnd; i brejti si kallamin.
  Dhe me frymn e zemrimit tnd u nda ve uji, u forcuan si mur ujrat, u forcuan dallgt n mesin e detit.
  Armiku tha: Do t ndjek, do t arrij, do t ndaj pren, do t knaq shpirtin tim, do t shkatrroj me shpatn time, dora ime do t zotroj.
  Drgove frymn tnde, deti i mbuloi ata, u mbytn si plumbi n ujrat e shumt.
  Kush sht i ngjashm me ty ndr perndit, o Zot? Kush sht i ngjashm me ty? I lavdruar ndr shenjtort, i mrekullueshm ndr lavdi, duke br udira.
  Shtrive t djathtn tnde, toka i prpiu ata.
  Kt popull e drejtove me drejtsin tnde, t cilin e shpengove; i thirre me fuqin tnde n strehn tnde t shenjt.
  Kombet dgjuan dhe u zemrruan; dhembjet i pushtuan ata q banojn n Filisti.
  Kur ka tet vargje:
  Ather shpejtuan sunduesit e Edomit dhe t part e Moabitve; tmerri i zuri; shkrin gjith banort e Kanaanit.
  Frik dhe tmerr ra mbi ta, me madhshtin e krahut tnd u bfshin gur.
  Kur ka gjasht vargje:
  Derisa t kaloj populli yt, o Zot, derisa t kaloj ky populli yt, q ti e themelove.
  Silli dhe mbilli ata n malin e trashgimit tnd, n banesn tnde t gatshme, q e ke br ti, o Zot, n shenjtroren, q e bn gati duart e tua.
  Kur ka katr vargje:
  Zoti mbretron mbi jett, prjet e prgjithmon.
  Sepse kali i Faraonit bashk me qerret dhe kalorsit hyn n det dhe Zoti ktheu mbi ta ujin e detit, ndrsa bijt e Izraelit ecn mes toks s that n mes t detit.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  KANTIKU I DYT
  Kantik i Moisiut n Deuteronom
  (Deuteronomi 32:1-43)
  Pasi u shkrua Ligji, Moisiu kndoi prsri.

  Dgjo, o qiell, do t flas dhe toka le t dgjoj fjalt e gojs time.
  Msimi im le t pres si shi dhe fjalt e mia le t zbresin si ves, si shiu i imt mbi barin e holl dhe si rrebeshi mbi bar.
  Sepse thirra emrin e Zotit, jepini madhshti Perndis ton.
  Perndia? Veprat e tij jan t vrteta dhe gjith udht e tij jan gjykim.
  Perndi besnik dhe nuk ka padrejtsi n t, i drejt dhe i shenjt sht Zoti.
  Mkatuan, t korruptuarit nuk jan bijt e tij. O brez i shtrembr dhe i mbrapsht, kto i jep si shprblim Zotit?
  Kujto ditt e lashta, shiko tani vitet e brezave t brezave.
  Pyet atin tnd dhe do t t shpall, pleqt e tu dhe do t t thon.
  Kur i Larti ndau kombe, kur shpndau bijt e Adamit, u vuri kufij kombeve sipas numrit t Engjjve t Perndis.
  Dhe u nda nj pjes pr Zotin, populli i tij Jakob, fija e trashgimit t tij Izrael.
  E mbushi me begati n shkrettir, n etjen e t nxehtit n tok pa uj, e rrethoi dhe e msoi dhe e ruajti si beben e syrit.
  Ashtu si shqiponja mbulon folen e saj dhe digjet nga dshira pr mndarakt e saj, i pranon duke shtrir kraht e saj dhe i merr n flatrat e saj.
  Vet Zoti i udhhoqi ata dhe nuk ishte me ta Perndi i huaj.
  I ngjiti ata mbi fuqin e toks, i ushqeu me buk nga prodhimet e fushave.
  Thithn mjalt prej gurit dhe vaj nga shkmbi i fort.
  Gjalp lopsh dhe qumsht delesh, me dhjam qengjash dhe deshsh, bij demash dhe cjepsh, me dhjam veshkash gruri dhe pin ver gjakun e rrushit.
  Dhe Jakobi hngri dhe u ngop, dhe i dashuri shkelmoi, u shndosh, u trash, u zgjerua dhe e braktisi Perndin q e bri, dhe u largua nga Perndia shptimtari i tij.
  M provokuan me perndi t huaj dhe n ndyrsin e tyre m hidhruan.
  U flijuan demonve dhe jo Perndis, perndive q nuk i njihnin, perndi t rinj dhe t fundit solln, t cilt nuk i njihnin etrit tan.
  Perndin q t lindi ty, ti e braktise dhe harrove Perndin q t ushqeu.
  Dhe pa Zoti dhe pati zili dhe u nxit nga zemrimi i bijve dhe i bijave t tij.
  Dhe tha: Do ta largoj fytyrn time nga ata dhe do tu tregoj do tu ndodh n ditt e fundit, sepse sht brez i mbrapsht, bij, tek t cilt nuk ka besim.
  Ata me bn t kem zili me nj q ssht Perndi, me zemruan me idhujt e tyre dhe un do ti shtyj n zili me ata q nuk jan kombe, do ti provokoj me kombe t pamend.
  Sepse zjarri prej zemrimit tim do t djeg, do t djeg deri n Hadhin m t poshtm, do ti prpij toka dhe ato q jan t, themelet e maleve do t ndizen flak.
  Do t mbledh t kqia mbi ta dhe shigjetat e mia do ti drejtoj tek ata.
  Do t shkrijn nga uria dhe nga gllabrimi i shpendve dhe prkulja e kurrizit t tyre nuk do t shrohet; dhmb bishash do t drgoj tek ata bashk me zemrimin e e zvarranikve t toks.
  Nga jasht thika do t vras bijt e tyre dhe nga dhomat e tyre t brendshme do t dal frik, do t zhduket i riu me virgjreshn, ai q thith gji me plakun q rri ulur.
  Thash: Do ti shprndaj, do ta heq kujtimin e tyre nga njerzit.
  Nse jo nga zemrimi i armiqve,


  KANTIKU I TRET
  Lutje e Ans, nns s profetit Samuel
  (I Mbretrve 2:1-10)
  Shterpa lindi uditrisht dhe lavdroi Perndin:
  I Shenjt je, 0 Zot dhe fryma ime t hymnon.

  Zemra ime u forcua n Zotin, briri im u lartsua n Perndin time; goja ime u zgjerua mbi armiqt e mi, u ngazllova n shptimin tnd.
  Sepse nuk ka t shenjt si Zoti dhe nuk ka t drejt si Perndia yn dhe nuk t shenjt ve teje.
  Mos u krekosni dhe mos thoni gjra t larta me tepri dhe t mos dalin fjal t mdha nga goja juaj.
  Sepse Zoti sht Perndi dijesh dhe Perndi q bn gati udht e tij.
  Harkun e fort e dobsoi dhe t pafuqishmit i veshi me fuqi.
  Ata q ishin plot me buk i zvogloi dhe ata q kishin uri gjetn tok, sepse gruaja shterp lindi shtat fmij dhe ajo q kishte shum fmij u smur.
  Zoti bn t vdesin dhe jep jet, bn t zbresin n hadh dhe ngre.
  Zoti varfron dhe pasuron, prul dhe lartson.
  Ngre nga toka t vobektit dhe nga kapicat e plehut ngre t varfrin q t ulet me t fuqishmit e popullit dhe i bn trashgimtar t fronit t lavdis.
  Kur ka tet vargje:
  I jep urat atij q lutet dhe bekoi vitet e t drejtit.
  Sepse nuk do t forcohet n fuqin e tij, burrin e fort Zoti do ta bj t dobt, kundrshtarin e tij. Zoti sht i shenjt.
  Kur ka gjasht vargje:
  Mos u krekost i urti me urtsin e tij dhe mos u krekost i forti me fuqin e tij dhe mos u krekost i pasuri me pasurin e tij.
  Por n kt u krekost ai q krekoset, n kuptimin dhe njohjen e Zotit dhe n brjen e drejtsis n mes t toks.
  Kur ka katr vargje:
  Zoti u ngjit n qiej dhe bubulloi; ai gjykon skajet e toks duke qen i drejt.
  Dhe do ti jap fuqi mbretrve tan dhe do t lartsoj bririn e t zgjedhurve t tij.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  KANTIKU I KATRT
  Lutje e profetit Abakum
  (Abakumi 3:2-19)
  Abakumi shpalli zbrazjen e Fjals.
  Lavdi fuqis tnde, o Zot.

  O Zot, dgjova zrin tnd dhe u friksova. O Zot, kuptova veprat e tua dhe u mrekullova.
  Do t njihesh mes dy gjallesash, do t njihesh kur t afrohen vitet. Do t shfaqesh kur t vij koha, kur shpirti t tronditet, mes zemrimit do t kujtosh mshirn.
  Perndia do t vij nga Temani dhe i Shenjti nga mali me hije dhe me pyll.
  Virtuti i tij mbuloi qiejt dhe toka sht plot me lavdrimin e tij.
  Dhe shklqimi i tij do t jet si drit; brir ka n duart e tij dhe me fuqin e tij themeloi dashuri t fort.
  Prpara fytyrs s tij do t ec fjala dhe do t shkoj t msoj nn kmbt e tij.
  Ai qndroi dhe toka u drodh, pa dhe kombet u tretn.
  Malet u an me dhun, kodrat e prjetshme u tretn n ecjet e tij t prjetshme.
  Nga mundimet, pash tendat e etiopve; dhe kasollet e toks s Madiamit u tutn.
  Mos do t zemrohesh me lumenjt, o Zot? A mos sht zemrimi yt me lumenjt? Apo ndaj detit sulmi yt? Sepse do t hipsh mbi kuajt e tu dhe qerret e tua jan shptim.
  Duke prkulur harkun tnd, e prkul mbi skeptra, thot Zoti: Toka do t ahet nga lumenjt.
  Popujt do t t shikojn dhe do t ken shum dhimbje, kur t ndryshosh rrjedhn e ujrave. Humnera nxorri zrin e saj dhe u ngrit lart.
  U ngrit dielli dhe hna qndroi sipas rregullit t saj. Shigjetat e tua do t ecin n drit, n shklqimin e vettims s armve t tua.
  Me krcnim do ta paksosh tokn dhe me zemrim do t shtypsh kombe.
  Dole pr shptimin e popullit tnd, pr t shptuar t lyerin tnd ke dal. Mbi kokat e t paligjve vure vdekjen, vure pranga mbi qafat e tyre deri n fund.
  N zemrim hoqe mnjan kokat e t fortve, do t tunden n veten e tyre, do t kpusin frert e tyre, si i varfri q ha fshehtas.
  Dhe n det u ke hipur kuajve t tu, duke i turbulluar ujrat e shumt.
  Bra roje dhe mu varfrua zemra nga zri i lutjes s buzve t mia; dhe frik hyri n kockat e mia dhe fuqia ime u trondit n mua.
  Do t prehem n ditn e hidhrimit tim q t ngjitem tek populli i banimit tim.
  Kur ka tet vargje:
  Sepse fiku nuk do t jap fruta dhe nuk do t ket syth npr vreshta.
  Puna e ullishtes do t dshtoj dhe fushat nuk do t bjn ushqim.
  Kur ka gjasht vargje:
  Delet nuk do t han dhe nuk do t ket dema n grazhde.
  Ndrsa un do t ngazllehem n Zotin, do t gzohem n Perndin Shptimtarin tim.
  Kur ka katr vargje:
  Zoti sht Perndia im dhe fuqia ime dhe kmbt e mia do ti drejtoj n prsosje.
  Dhe do t m ngjis n lartsi q t fitoj me kngn e tij.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  KANTIKU I PEST
  Lutje e profetit Isaia
  (Isaia 26:9-20)
  Profeci e Isaias q sht edhe lutje.
  O Zot Perndia yn, jepna paqe.

  Q me nat mngon shpirti im pr ty, o Perndi, se urdhrimet e tua jan drit mbi dhe.
  Msoni drejtsin ju banort e dheut.
  Sepse i erdhi fundi t pabesit; kushdo q nuk mson drejtsin mbi tok, nuk do t bj t vrtetn; i pabes do t hiqet q t mos shoh lavdin e Zotit.
  O Zot, krahu yt sht i lart dhe nuk e din; por kur ta din, do t turprohen.
  Cmira do ta pushtoj popullin e pamsuar dhe tani zjarri do ti prpij kundshtart.
  O Zot Perndia yn, jepna paqe, sepse na ke dhn gjithka.
  Por t vdekurit nuk do t shikojn jet, as mjekt nuk do ti ngjallin; prandaj hodhi zemrim mbi ta dhe i shfarosi dhe mori do mashkull t tyre.
  Shtojua t kqiat o Zot, shtojua t kqiat kryelartve t dheut.
  O Zot, n hidhrime t kujtuam, n hidhrime t vogla na dhe msim.
  Kur ka tet vargje:
  Dhe ashtu si gruaja me dhimbje i afrohet lindjes s fmijs dhe thrret n dhimbjen e saj, kshtu lindim prpara t dashurit tnd.
  Nga frika jote, o Zot, mbetm me barr dhe patm dhimbje dhe lindm frym shptimi, q punuam mbi tok.
  Kur ka gjasht vargje:
  Nuk do t rrzohemi, por do t rrzohen ata q jetojn mbi tok.
  T vdekurit do t ngjallen dhe do t ngrihen t varrosurit dhe do t ngazllohen ata q jan n tok.
  Kur ka katr vargje:
  Sepse vesa q drgove sht shrim pr ta, ndrsa toka e t pabesve do t bjer.
  Barit, populli im, hyr n arkn tnde, mbyll dern tnde, fshihe veten pr pak koh, derisa t kaloj zemrimi i Zotit.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  KANTIKU I GJASHT
  Lutje e profetit Jona
  (Jonai 2:2-10)
  Shptona dhe ne, o Zot, si profetin Jona.
  Nga balena Jonai thirri duke thn:

  N hidhrimin tim thirra tek Zoti Perndia im dhe m dgjoi, nga barku i Hadhit dgjove thirrjen time dhe zrin tim.
  Me hodhe n thellsit e zemrs s detit dhe lumenj m rrethuan.
  Gjith shkumn dhe dallgt e tua erdhn mbi mua.
  Kur ka tet vargje:
  Dhe un thash: U dbova nga syt e tu. A duhet t vazhdoj t shikoj m nga tempulli yt i shenjt?
  U derdh mbi mua uj deri n shpirtin tim, humnera m e thell m rrethoi, koka ime ra n t arat e maleve, zbrita n tok, llozat e s cils jan pengesa t prjetshme.
  Kur ka gjasht vargje:
  Dhe jeta ime u ngjit prej prishjes tek ti, o Zot Perndia im.
  Kur ishte duke mu shterur shpirti prej meje, kujtova Zotin dhe lutja ime erdhi drejt teje drejt tempullit tnd t shenjt.
  Kur ka katr vargje:
  Ata q ruajn kotsit dhe gnjeshtrat, braktisn mshirn pr vete.
  Por un do t t jap therore me z lavdrimi dhe falnderimi, gjith sa u betova do tia jap Zotit pr shptimin tim.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  KANTIKU I SHTAT
  Lutje e tre djemve t shenjt
  (Danieli 3:26-56)
  Lavdrimi i tre t rinjve i shuan flakt.
  Perndia yn dhe Perndia i etrve tan je i bekuar
  I bekuar je, o Zot, Perndia i etrve tan dhe i himnuar dhe i lavdruar sht emri yt n jett.
  Se i drejt je n gjithka q na ke br dhe gjith veprat e tua jan t vrteta dhe duht e tua t drejta dhe gjith gjykimet e tua t vrteta.
  Dhe gjykime drejtsie bre n gjithka q solle mbi ne dhe mbi qytetin e shenjt t Etrve tan, Jeruzalemin; sepse n t vrtet dhe drejtsi i solle gjith kto mbi ne, pr mkatet tona.
  Sepse mkatuam dhe bm paudhsi kur u larguam prej teje dhe mkatuam n gjithka dhe urdhrimet e tua nuk i dgjuam, as i ruajtm, as i bm, si na urdhrove, q t na bhet mir.
  Dhe gjithka q na bre dhe gjithka q na dhe, e bre me gjykim t vrtet dhe na dorzove n duart e armiqve t paligj, t mohuesve t urryer dhe t nj mbreti t padrejt dhe m dinakun n gjith tokn.
  Dhe tani nuk na takon t hapim gojn; turp dhe tallje jemi br pr shrbtort e tu dhe pr ata q t nderojn.
  Mos na braktis deri n fund pr hir t emrit tnd t shenjt dhe mos e hidh posht dhjatn tnde dhe mos e largo mshirn tnde nga ne, pr hir t Abrahamit, t dashurit tnd dhe Isakut, shrbtorit tnd dhe Izraelit, t shenjtit tnd.
  Sepse the t shtohet fara e tyre si yjet e qiellit dhe si rr n buz t detit.
  Sepse u zvogluam prpara gjith kombeve, o Zot, dhe jemi t prulur n gjith tokn sot pr mkatet tona.
  Dhe n kt koh nuk ka as princ, as profet dhe as t par, as therore me djegie t plot, as flijim, as dhurat, as temjam, as vend pr t sjell frute para teje pr t gjetur mshir.
  Por me shpirt t drrmuar dhe me frym t prulur u pranofshim para teje.
  Si n theroret me djegie t plot t deshve dhe t qeve dhe t dhjetra mijra qingjave t majm, kshtu u bft therorja jon sot e pranueshme prpara teje dhe u bft q sot e tutje para teje, sepse nuk ka turp pr ata q shpresojn tek ti.
  Dhe tani t vijm pas me gjith zemr dhe t kemi frik dhe krkojm fytyrn tnde, mos na turpro. Por bj me ne sipas dhembshuris sate dhe sipas shumics s mshirave t tua.
  Na shpto sipas mrekullive t tua dhe jepi lavdi emrit tnd, o Zot.
  Dhe u turprofshin t gjith ata q u duan t keqen shrbtorve t tu dhe mos pain asnj pushtet dhe fuqia e tyre u coptoft.
  Dhe le ta din se ti je Zot, Perndi i vetm dhe i lavdruar, n gjith botn.
  Dhe shrbtort q vuri mbreti nuk reshtn s nxehuri furrn me vajguri dhe bitum dhe dhe deg vreshti.
  Dhe flaka u ngrit prmbi furrn dyzet e nnt kubit dhe au udhn dhe dogji kaldeasit q gjeti rreth furrs.
  Ndrsa engjlli i Zotit zbriti t jet me Azarian n furr dhe e shkundi flakn e zjarrit jasht furrs.
  Dhe e bri mesin e furrs si nj er freskie ves-sjellse dhe zjarri nuk i preku fare ata, as i brengosi, dhe as i shqetsoi ata.
  Ather t tre, si me nj goj, hymnojn dhe bekojn dhe lavdrojn Perndin n furr, duke thn:
  Hymni i t Treve, q knduan t Rinjt
  Kur ka tet vargje:
  I bekuar je, o Zot, Perndi i Etrve tan dhe i prmbihymnuar dhe i prmbilartsuar n jett.
  Dhe i lavdruar emri i lavdis tnde t shenjt, i prmbihymnuar dhe i prmbilartsuar n jett.
  Kur ka gjasht vargje:
  I bekuar je n tempullin e lavdis tnde t shenjt, i prmbihymnuar dhe i prmbilartsuar n jett.
  I bekuar je ti q sheh humnern, ti q rri mbi Kerubimet, i prmbihymnuari dhe i prmbilartsuari n jett.
  Kur ka katr vargje:
  I bekuar je ti q je mbi fronin e lavdis t mbretris tnde, i prmbihymnuari dhe i prmbilavdruari n jett.
  I bekuar je ti q je n kupn e qiellit, i prmbihymnuari dhe i prmbilartsuari n jett.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  KANTIKU I TET
  Himni i tre djemve t shenjt
  (Danieli 3:57-88)
  Himno Zotin gjith natyra e krijuar.
  Zotin himnoni ju vepra e tij dhe e prmbilartsoni n gjith jett.

  Bekoni Zotin gjith ju veprat e Zotit: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Engjjt e Zotit dhe qiejt e Zotit bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Gjith ujrat prmbi qiejt dhe gjith fuqit e Zotit bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Diell, hn dhe yjet e qiellit bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Drit dhe errsir, net dhe dit bekoni Zotin: himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  do shi dhe ves, gjith frymrat bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Zjarr dhe afsh, e ftoht dhe vap bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Vesra dhe dbora, akuj dhe e ngrir bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Brymra dhe dbora, vettima dhe re bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Tok, male dhe kodra, dhe gjith sa dukeni mbi t bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Burime, dete dhe lumenj, balena dhe gjith sa lvizni n t bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Kur ka tet vargje:
  Gjith shpest e qiellit, egrsirat dhe shtazt bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Bekojeni, o bijt e njerzve, le t bekoj Izraeli Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Kur ka gjasht vargje:
  Priftrinjt e Zotit, shrbtort e Zotit bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Frymra dhe shpirtra t drejtsh, oshnar dhe t prunjur nga zemra bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Kur ka katr vargje:
  Anania, Azaria dhe Mishael bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Apostuj, profet dhe dshmor t Zotit bekoni Zotin: Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Bekojm Atin, Birin dhe Shpirtin e Shenjt. Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin. Himnojeni dhe prmbilartsojeni n jett.

  KANTIKU I NNT
  Kantiku i Hyjlindses
  (Luka 1:46-55)
  Vajza Nn himnon Birin dhe Perndin.
  Hyjlindsen me himne le ta madhrojm.

  Shpirti im madhron Zotin dhe fryma ime u ngazllua pr Perndin, shptimtarin tim.
  Se hodhi syt mbi prulsin e shrbtores s tij se ja q tani e tutje gjith brezat do t m lumturojn.
  Se tek un bri vepra madhshtore i fuqishmi dhe i shenjt sht emri i tij; dhe prdllimi i tij do t jet brez pas brezi pr ata q ia kan frikn.
  Rrfeu fuqi me krahun e tij; i shprndau ata q krenohen me mendimin e zemrs s tyre.
  Prmbysi t fuqishmit prej froneve, dhe i lartsoi t prulurit, t uriturit i mbushi me t mira, dhe t pasurit i dboi t zbrazt.
  Prkrahu t birin e tij Izrael, duke sjell ndrmend mshirn q u premtoi etrve tan, Abrahamit dhe fars s tij pr jet.

  Lutje e Zakarias, Atit t Pararendsit
  (Luka 1:68-79)
  Zakaria bekoi lindjen e birit t tij.
  I bekuar qoft Zoti Perndia i Izraelit, sepse erdhi edhe bri shprblimin pr popullin e tij.
  Edhe ngriti bri shptimi mbi ne n shtpi t Davidit, shrbtorit t tij.
  Sikurse foli me an t gojs t shenjtorve, profetve t tij prej jete.
  Shptim prej armiqve tan dhe prej dors t gjith atyre q na kan mri.
  Pr t br prdllimin e tij mbi etrit tan edhe pr t prmendur dhjatn e tij t shenjtruar.
  Kur ka tet vargje:
  Sipas betimit q iu betua Abrahamit, Atit ton, se do t na jap t shptojm prej armiqve tan dhe ti shrbejm atij pa frik.
  Ta adhurojm me shenjtri dhe drejtsi prpara atij gjith ditt e jets ton.
  Kur ka gjasht vargje:
  Edhe ti, o djal, profet i t Lartit do t quhesh, sepse do t shkosh prpara faqes s Zotit, pr ti br gati udht e tij.
  Pr ti dhn njohjen e shptimit popullit t tij, me an t ndjess s fajeve, pr prdllimin e thell t Perndis ton.
  Kur ka katr vargje:
  Me t cilin na erdhi lindja prej s larti, pr t ndritur ata q rrin n errsir dhe n hije vdekjeje.
  Q t bj kmbt tona t ecin drejt n udh paqtimi.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.

 4. #4

  E Diela E Shenjte Dhe E Madhe E Pashkes

  E DIELA E SHENJTE DHE E MADHE E PASHKES
  gjat s cils kremtojm Ngjalljen jetprurse
  t Zotit ton Jisu Krisht
  (Shrbesa e trnats, e Ngjalljes, e Mngjesores dhe e Meshs Hyjnore sot kryhen pothuajse n do vend rreth mesit t nats. Por ka edhe vende ku bhen sipas zakonit t vjetr hert n Mngjes.)
  SHERBESA E TERENATES
  Prifti: I bekuar sht Perndia yn, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Prifti: Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  O
  Mbret qiellor, Ngushllimtar, Shpirt i s vrtets, q ndodhesh kudo dhe i mbush t gjitha, thesari i t mirave dhe dhurues jete; eja dhe qndro ndr ne dhe pastrona nga do njoll dhe shpto, o i Mir, shpirtrat tan.
  Lexuesi: Amin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  A
  ti yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti: Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin. Mshiro, o Zot. (12)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Perndis, Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb vet Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Psalmi 50.
  Prdllem, o Perndi, sipas prdllimit tnd t madh dhe sipas dhembshurive t tua t shumta shuaje paudhsin time.
  Lajm krejt prej paudhsis sime dhe pastrom prej mkatit tim.
  Se un e njoh paudhsin time dhe mkati im sht prpara meje kurdoher.
  Te ti vetm mkatova dhe t keqen e bra prpara teje, kshtu q ti je i drejt n fjalt e tua dhe i kthjellt n gjykimin tnd.
  Se ja tek u zura n paudhsi, dhe n mkate m lindi nna ime.
  Se ja tek deshe t vrtetn, t patreguarat dhe t fshehtat e urtsis sate mi tregove.
  Sprkatm me hisop, dhe do t pastrohem, lajm dhe do t bhem m i bardh se dbora.
  Bm t dgjoj gzim e ngazllim, dhe do t m gzohen eshtrat e dobsuara.
  Ktheje fytyrn tnde nga mkatet e mi, dhe shuaji gjith paudhsit e mia.
  Krijo zemr t pastr tek un, o Perndi, dhe prtrit frym t drejt n thellsit e zemrs sime.
  Mos m hidh larg fytyrs sate, dhe mos e hiq prej meje Shpirtin tnd t Shenjt.
  Jepma prap ngazllimin e shptimit tnd dhe forcom me frym sunduese.
  Do tu msoj t paligjve udht e tua, dhe t pabest do t kthehen tek Ti.
  Shptom prej gjakrash, o Perndi, Perndia i shptimit tim, gjuha ime do t lavdroj me gzim drejtsin tnde.
  O Zot, el buzt e mia, dhe goja ime do t lit lavdin tnde.
  Se po t kishe dashur therore do t kisha prur, por Ty st plqejn therore me djegie t plot.
  Therore ndaj Perndis sht shpirti i drrmuar; zemrn e drrmuar dhe t prulur Perndia nuk do ta prbuz.
  Bji t mir, o Zot, Sionit, sipas mirdashjes sate; dhe le t ndrtohen muret e Jerusalemit.
  Ather do t t plqej therore drejtsie, dhurata dhe therore me djegie t plot.
  Ather do t sjellin vir mbi altarin tnd.
  Pastaj psalet kanoni:
  Krijim i murgeshs Kasiani, Markut peshkop i Idhrunts dhe i Kozma Murgut.
  Tingulli trthor i dyt.
  Knga e par. Kimati Thalasis.
  Irmi.
  At q fshehu q moti me val deti ndjeksin tiran, nn dhe e fshehn djemt e t shptuarve. Mirpo ne, si virgjreshat, Zotit le ti kndojm, se u lavdrua lavdrisht.
  Troparet.
  Zot Perndia im, kng vajtuese dhe t prmbivarrshme kam pr t knduar pr ty q m hape hyrjet e jets me varrimin tnd edhe vrave vdekjen dhe skterrn me vdekje.
  Dridheshin kur vdiqe t nndheshmet dhe t prmbibotshmet, se t dinin lart n fron dhe n varr t pan Zoti Krisht Shptimtari im, se u pe prmbi mendim ti kreu i jets si i vdekur.
  Q ti mbushsh t gjitha me lavdin tnde zbrite gjer n Ferr, m prposh nn dhe se prej teje nuk u fsheh natyra ime prej Adamit, dhe me varrimin tnd m prsrite, njeridashs.
  Zbritsore.
  At q fshehu q moti me val deti ndjeksin tiran, nn dhe e fshehn djemt e t shptuarve. Mirpo ne, si virgjreshat, Zotit le ti kndojm, se u lavdrua lavdrisht.

  Knga e tret. Se Ton Epi Idhaton.
  Irmi.
  Kur pa Krijesa t varesh n Kalvar ti q vare tr dhen mbi ujrat pa lidhje, u drodh nga udia e madhe, duke thirrur: Ska t shenjt ve teje, o Zot.
  Troparet.
  Simbole t varrimit dfteve, duke shtuar pamjet, por tani u lite si burr Perndi t fshehtat e tua dhe atyre t Ferrit, q thrresin: Ska t shenjt, ve teje, o Zot.
  Ndeve pllmbt dhe bashkove ato q ishin t ndara m par, dhe kur u prmlodhe n plhur dhe n varr, o Shptimtar, i zgjidhe t burgosurit, q t thrresin: Ska t shenjt, ve teje, o Zot.
  Me varr e me shila, o i Panxn, u prmbylle duke dashur, se u bre t njohur fuqin tnde me vepra si Perndi, atyre q t kndojn: Ska t shenjt ve teje, o Zot.
  Zbritsoja.
  Kur pa Krijesa t varesh n Kalvar ti q vare tr dhen mbi ujrat pa lidhje, u drodh nga udia e madhe, duke thirrur: Ska t shenjt ve teje, o Zot.
  Knga e katrt. Tin En Stavro Su.
  Irmi.
  Zbrazjen e hyjshme mbi Kryq, Abakumi parashikoi, dhe i mahnitur thrriste: Ti theve fuqin e tiranve, o i mir, dhe me ata n Ferr u shoqrove si i trfuqishm.
  Troparet.
  Ditn e shtat shenjtrove sot, t ciln e bekove pr t pushuar punt; se i prondit t gjitha dhe i prsrit, duke shtunuar e duke u prehur, o Shptimtari im.
  Pasi u mund prej vdekjes trupi yt, se qe m e fort, ather shpirti yt ndahet, dhe vargojt e vdekjes dhe t Ferrit jerr, o Fjal Perndi, me pushtetin tnd.
  Kur t hasi Ferri, Fjal Perndi, u hidhrua, se pa njeri t hyjsuar, t ngarkuar me plag, por veprfuqiplot, dhe brrtiti nga tmerri i fytyrs.
  Zbritsorja.
  Zbrazjen e hyjshme mbi Kryq, Abakumi parashikoi, dhe i mahnitur thrriste: Ti theve fuqin e tiranve, o i mir, dhe me ata n Ferr u shoqrove si i trfuqishm.

  Knga e pest. Theofanias Su Hriste.
  Irmi.
  Kur pa Isaia, o Krisht, dritn e papernduar t hyjshfaqjes sate, q u b pr ne hirsisht, duke mnguar me nat, thrriste: Do t ngjallen t vdekurit, dhe do t ngrihen t varrosurit, dhe gjith sa jan mbi dhe do t ngazllohen.
  Troparet.
  I prsrit dhelindurit, o krijues, si u bre i dheshm, dhe plhurat me varrin tregojn, misterin tnd, o Fjal; se kshilltari bujar mbaron dshirn e prindit tnd m ty q m prsrite me madhshti.
  Me vdekjen ndrron t vdekshmen, me varrimin t prishshmen, se e bn t paprishur si Perndi, duke br shtimin t pavdekur, se mishi yt nuk njohu prishje, o Zot, as shpirti yt su neverit si i huaj n Ferr.
  Si linde prej s pamartuars, o Krijuesi im, dhe si ta shpuan brinjn veprove prej saj prlindjen e Evs, duke u br Adam, dhe zgjove uditrisht gjum jetplot dhe ngrite jet prej gjumit dhe prishjes, si i Plotfuqishm.
  Zbritsorja.
  Kur pa Isaia, o Krisht, dritn e papernduar t hyjshfaqjes sate, q u b pr ne hirsisht, duke mnguar me nat, thrriste: Do t ngjallen t vdekurit, dhe do t ngrihen t varrosurit, dhe gjith sa jan mbi dhe do t ngazllohen.

  Knga e gjasht. Sineskethi Alu Kateskethi.
  Irmi.
  U muarr brenda, por nuk u mbajt n mushkrit e balens Jonai, se duke sjell tipin tnd, q psove dhe u varrose, krceu prej barkut t egrsirs dhe i thrriste kustodis: Ju q ruani kotsira dhe gnjeshtra, u lat mshirn atyre.
  Troparet.
  U vrave, por nuk u ndave, o Fjal, nga trupi prej t cilit pjestove, se, ndonse tempulli yt u prish n koh t psimit, por edhe atjer ishte nj qenia e trupit tnd dhe e Hyjnis tnde, se q n t dyja je nj Bir, Fjal Perndia, Perndi edhe njeri.
  Njerivrass, por jo Hyjvrass, q faji i Adamit, se, ndonse psoi qenia e dheshme e trupit tnd, por Hyjnia mbeti e papsuar; dhe t prishshmen e shpure n paprishje dhe tregove burim jete t paprishur prej ngjalljes.
  Mbretron, por jo prjet, ferri mbi gjindjen e njerzve, se si u vure, o i Fort n varr, drrmove me pllmbn kryejetore kyet e vdekjes, dhe u lite atyre q flinin atje prej jete shprblim t vrtet, o Shptimtar, dhe u bre i parlindur i t vdekurve.
  Zbritsorja.
  U muarr brenda, por nuk u mbajt n mushkrit e balens Jonai, se duke sjell tipin tnd, q psove dhe u varrose, krceu prej barkut t egrsirs dhe i thrriste kustodis: Ju q ruani kotsira dhe gnjeshtra, u lat mshirn atyre.

  Knga e shtat. Afraston Thavma.
  Irmi.
  O udi e patreguar! Ai q shptoi n furr djemt oshnar prej flaks, vihet n varr pa frym si i vdekur pr shptimin ton, q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Troparet.
  U plagos Ferri, duke pritur n zemr at q u plagos me shtizn n brinj dhe digjet me zjarr t hyjshm pr shptimin ton q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  O varr i lumur! Se prite brenda si t fjetur Krijuesin, dhe u tregove thesar jete t hyjshme pr shptimin ton q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Jeta e gjithsis priti varrimin sipas zakonit t t vdekurve, dhe e tregoi burim ngjalljeje pr shptimin ton q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Nj ishte Hyjnia e Krishti me Atin e me Shpirtin, e pandar n Ferr e n varr e n Eden pr shptimin ton q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Zbritsorja.
  O udi e patreguar! Ai q shptoi n furr djemt oshnar prej flaks, vihet n varr pa frym si i vdekur pr shptimin ton, q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Knga e tet. Ektisthi Friton Urane.
  Irmi.
  Mahnitu prej tmerrit, o qiell, e le t tronditen themlit e dheut; se ja ku numrohet me t vdekurit, ai q rri n m t lartat dhe dashamirohet n nj varr t vogl, t cilin djem e bekoni, priftrinj e prhimnoni, popull e prmbilartsoni n gjith jett.
  Troparet.
  Tempulli i panjollshm u prish, dhe ndrton prsri skenn e rn, se Adami i dyt pas t parit, ai q rri n m t lartat, zbriti gjer n arkat e Ferrit, t cilin djem e bekoni, priftrinj e prhimnoni, popull e prmbilartsoni n gjith jett.
  Guximi i nxnsve pushoi, dhe del i par Josefi prej Arimates, se, kur e pa Perndin e gjithsis t vdekur e t zhveshur, e krkon dhe e varros, duke thirrur: Ju djem e bekoni, priftrinj e prhimnoni, popull e prmbilartsoni n gjith jett.
  O udira t padgjuara! O mirsi! O durim i patreguar! Se duke dashur shilohet nn dhe ai q rri n m t lartat dhe Perndia shpifet si gnjeshtar!, t cilin djem e bekoni, priftrinj e prhimnoni, popull e prmbilartsoni n gjith jett.
  Zbritsorja.
  Mahnitu prej tmerrit, o qiell, e le t tronditen themlit e dheut; se ja ku numrohet me t vdekurit, ai q rri n m t lartat dhe dashamirohet n nj varr t vogl, t cilin djem e bekoni, priftrinj e prhimnoni, popull e prmbilartsoni n gjith jett.

  Knga e nnt. Mi Apodhiru Mu Miter.
  Irmi.
  Mos m vajto, moj Nn, duke par n varr birin q zure n gji pa at, se do t ngjallem e do t lavdrohem dhe do ti lartsoj n lavdi pa pushuar, si Perndi, ata q t madhshtojn me bes dhe me mall.
  Troparet.
  U lumrova prmbi natyr, o Bir i Panisur, kur t linda uditrisht pa dhembje; po tani, o Perndia im q t shoh t vdekur pa frym irrem tmerrsisht nga shpata e hidhrimit, por ngjallu q t madhshtohem.
  Dheu m mbulon se dua, po tmerrohen portart e Ferrit, duke m par t veshur me stoli t prgjakur t gjakmarrjes, o Nn; se, pasi godita armiqt n Kryq, si Perndi, do t ngjallem prap e do t t madhshtoj.
  Le t ngazllohet krijesa, le t dfrejn t gjith dhelindurit, se Ferri armik u plakit; grat le t m dalin prpara me mirra; shprblej Adamin dhe Evn me gjith gjindjen e tyre, dhe ditn e tret do t ngjallem.

  Zbritsorja.
  Mos m vajto, moj Nn, duke par n varr birin q zure n gji pa at, se do t ngjallem e do t lavdrohem dhe do ti lartsoj n lavdi pa pushuar, si Perndi, ata q t madhshtojn me bes dhe me mall.

  Pastaj lexohet nga Alatari Trishenjti:
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  A
  ti yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  Pastaj psalet prlshorja:
  Tingulli i dyt. Ote Katilthes.
  K
  ur zbrite te vdekja ti, o jeta e pavdekur, athere Ferrin e vdiqe me shklqimin e Hyjnis; dhe kur ngrite t vdekurit nga fundet e dheut, gjith Fuqit qiellore t thrrisnin: Jetdhns Krisht, Perndia yn, lavdi m Ty.
  Prifti: Le t themi, t gjith, me tr shpirtin dhe me tr mendjen ton, le t themi.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Prifti: O Zot, i gjithpushtetshm, Perndia i etrve tan, t lutemi, dgjo e mshiro.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Prifti: Mshirona, o Perndi, sipas mshirs sate t madhe, t lutemi, dgjo e mshiro.
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Lutemi dhe pr t krishtert shprestar dhe orthodhoks.
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Lutemi dhe pr Kryepiskopin ton (Aksh).
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Lutemi dhe pr vllezrit tan, priftrinjt, ieromonakt, ierodhiakont, monakt edhe pr tr vllazrin ton m Krishtin.
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Lutemi dhe pr mshir, jet, paqe, shndet, shptim, vshtrim, ndjes dhe falje t mkateve t shrbtorve t Perndis, gjith t krishterve shprestar dhe orthodhoks, q banojn dhe ndodhen n kt qytet (ose manastir), dhe enoritve, epitropve dhe ndihmtarve t ksaj shtpie t shenjt.
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Lutemi edhe pr t lumturit dhe gjithmonkujtueshmit themelues t ksaj shtpie t shenjt, dhe pr tr etrit dhe vllezrit tan t parafjetur orthodhoks q prehen me shpres ktu e kudo.
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Lutemi dhe pr ata q sjellin pem dhe bjn pun t mira n kt kish t shenjt dhe t gjithnderuar, q mundohen q psallin dhe pr popullin q qndron rrotull, dhe pret prej Teje mshirn e madhe dhe t pasur.
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Se Ti je Perndi mshirues dhe njeridashs dhe Ty ta drejtojm lavdin, Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Pastaj Prifti bn prlshimin.
  Prifti: Lavdi m ty, o Krisht Perndi, shpresa jon, lavdi m ty.
  Lexuesi: Lavdi e tani. Mshiro, o Zot (3) Beko, o At i shenjt.
  Prifti: Ai q u ngjall s vdekursh, Krishti Perndia yn i vrtet, me ndrmjetimet e Nns s tij t pacnuar dhe krejt t paprlyer dhe t shenjt; me fuqin e Kryqit t muar dhe jetbrs; me mbrojtjet e fuqive qiellore t muara dhe pa trup; me lutjet e t nderuarit, t lavdruarit, profetit, pararendsit dhe pagzorit Joan; t Apostujve t shenjt, t lavdruar dhe t dgjuar; t dshmorve t shenjt, t lavdruar dhe bukurmunds; t etrve tan oshnar dhe hyjprurs; t hyjprindrve t shenjt dhe t drejt Joakim dhe Ans; t shn (t dits), kujtimin e t cilit kremtojm sot, dhe t gjith shenjtorve, na mshiroft dhe na shptoft si Perndi i mir, njeridashs dhe mshirues.
  Dhe duke u kthyer nga lindja, thot:
  Me uratat e Etrve tan t shenjt, o Zot Jisu Krisht Perndia yn, mshirona dhe shptona.
  Psaltt: Amin.

  SHERBESA E NGJALLJES
  Prifti i veshur me gjith stolin priftrore del nga Dera e Bukur duke mbajtur Ungjillin e shenjt dhe nj lambadh t ndezur dhe i fton besimtart q t ndezin lambadhat e tyre, duke psalur:

  Tingulli trthor i par. Dhefte Lavete Fos.
  Eni merrni drit* prej drits q sperndon* dhe lavdroni Krishtin* q u ngjall s vdekursh.

  Kjo prsritet edhe prej psaltve. Pastaj dalim prej kishs, me lambadha, me gjashtkrahse dhe me flamurin e Ngjalljes, duke psalur kt tropar:
  Tingulli i dyt. Tin Anastasin Su.
  Ngjalljen tnde, o Krisht Shptimtar,* engjjt himnojn ndr qiejt;* vlersona dhe ne prmbi dhe* t t lavdrojm me zemr t paqme.
  Pasi arrijm tek vendi i prgatitur, lexohet Ungjilli i shenjt.
  Dhiaku: Dhe q t bhemi t denj pr t dgjuar Ungjillin e Shenjt, Zotit Perndis ton, le ti lutemi:
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Dhiaku: Urtsi, drejt. Le t dgjojm Ungjillin e Shenjt.
  Prifti: Paqe n t gjith.
  Psaltt: Dhe n shpirtin tnd.
  Prifti: Kndimi prej Ungjillit t Shenjt sipas Markut.
  Dhiaku: Le t vm re.
  Psaltt: Lavdi m Ty, o Zot, lavdi m Ty.
  Dhe Prifti lexon Ungjillin:
  Marku 16: 1-8.
  E
  dhe si shkoi e shtuna, Maria Magdalena dhe Maria, nna e Jakovit, dhe Saloma, blen erra, q t shkonin e ta lyenin. Edhe shum hert, n mngjesin e dits s par t javs, erdhn tek varri, kur po lindte dielli. Edhe thonin midis tyre: Kush do t na rrokullis gurin prej ders s varrit?. Edhe kur shtyn syt, pan se guri ishte rrokullisur; sepse ishte fort i madh. Edhe si hyn n varr, pan nj djalosh q rrinte n t djatht, t veshur me rroba t bardha edhe u trembn. Por ai u tha atyre: Mos u trembni! Krkoni Jisu Nazareasin, q u kryqzua; u ngjall, nuk sht ktu; ja vendi ku e kishin vn. Por shkoni dhe u thoni nxnsve t tij dhe Pjetrit, se ai po shkon prpara se ju n Galile; atje do ta shihni, sikurse u tha juve.. Edhe ato doln shpejt dhe ikn nga varri, sepse i kishte zn tmerri dhe habia; edhe asnjeriu si than gj, sepse kishin frik.
  Psaltt: Lavdi m Ty, o Zot, lavdi m Ty.

  Dhe menjher fillon
  MENGJESORJA
  Prifti, duke temjanisur Ungjillin e shenjt, thot:
  Lavdi Trinis s shenjt, t njqenshme, jetbrse dhe t pandar, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Dhe Prifti psal 3 her troparin e mposhtm:
  Tingulli trthor i par. Hristos Anesti.
  Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali. (3)
  Kjo prsritet gjasht her prej psaltve, ndrsa Prifti temjanis dhe thot vargjet:
  Prifti vargun e par: Le t ngjallet Perndia, dhe armiqt e tij le t shprndahen dhe ata q e urrejn le t ikin faqe tij.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Prifti vargun e dyt: U zhdukshin ata si zhduket tymi; si tretet qiriu faqe zjarrit.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Prifti vargun e tret: Kshtu humbshin t pabest faqe Perndis, dhe t drejtt u dfrefshin.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Prifti vargun e katrt: Kjo sht dita q bri Zoti; le t ngazllohemi dhe le t dfrehemi n t.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Prifti: Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Prifti: Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Dhe prsri Prifti psal: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli*
  Psaltt: Edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Dhiaku, ose n vend t tij Prifti, thot paqsoret:
  Dhiaku: Me paqe le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr paqen q lartazi, dhe pr shptimin e shpirtrave tan, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr paqen e tr bots, qndrimin e mir t Kishave t shenjta t Perndis, dhe pr bashkimin e t gjithve, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt shtpi t shenjt dhe pr ata q hyjn brenda n t me bes, shprestari dhe frik Perndie, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr Kryepeshkopin ton (aksh), t nderuarn presviteri, pr dhiakonatn m Krishtin, dhe pr tr klerin dhe popullin, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr Republikn e Shqipris, Qeverin, ushtrin dhe gjith popullin, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt qytet (ose Manastir t shenjt), do manastir, qytet dhe vend, dhe pr ata q banojn ndr to me bes, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr erra t mira, begati t pemve t dheut dhe pr koh me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr ata q lundrojn, q udhtojn, pr t smurt, vuajtsit, robrit dhe pr shptimin e tyre, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Q t shptojm prej do hidhrimi, zemrimi, rreziku dhe nevoje le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se Ty t prket tr lavdia, nderimi dhe adhurimi, Atit, e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.

  Dhe kthehemi n kish duke psalur kanonin e ngjalljes.
  Krijim i Joan Damaskinit.
  Tingulli i par.
  Knga e par. Anastaseos Imera.
  Irmi.
  Dit e ngjalljes, le t ndriohemi, o popuj, Pashka e Zotit, Pashka. Se prej vdekjes te jeta dhe prej dheut n qiell na shpuri Krishti Perndia yn, duke knduar kng mundse.
  Troparet.
  Le t paqsojm ndjenjat, dhe do t shohim me dritn e paafruar t Ngjalljes Krishtin q vettin, dhe do ta dgjojm t thot me z t lart Gzohu, duke knduar kng mundse.
  Qiejt le t dfrejn si vlen, dhe le t ngazllohet dheu, dhe tr bota e dukur dhe e padukur le t kremtoj, se u ngjall Krishti, gzimi i amshuar.
  Zbritsorja.
  Dit e ngjalljes, le t ndriohemi, o popuj, Pashka e Zotit, Pashka. Se prej vdekjes te jeta dhe prej dheut n qiell na shpuri Krishti Perndia yn, duke knduar kng mundse.
  Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve, jetn u fali. (3)
  Kur u ngrit Jisui prej varrit, si paratha, na dha jetn e amshuar dhe prdllimin e madh.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se yti sht pushteti dhe jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.

  Knga e tret. Dhefte Poma Piomen Kenon.
  Irmi.
  Eni t pim nj t pir t re, q sdel uditrisht prej nj shkmbi t that, po burimin e paprishjes q krcen prej varrit t Krishtit, me t cilin sigurohemi.

  Troparet.
  U mbushn me drit t gjitha tani, qielli e dheu dhe t nndheshmet; le t kremtoj pra tr krijesa Ngjalljen e Krishtit, me t ciln sigurohet.
  Dje varrosesha me ty, o Krisht, ngrihem me ty sot q u ngjalle; kryqzohesha dje me ty; ti m lavdro bashk, o Shptimtar, n mbretrin tnde.
  Zbritsore.
  Eni t pim nj t pir t re, q sdel uditrisht prej nj shkmbi t that, po burimin e paprishjes q krcen prej varrit t Krishtit, me t cilin sigurohemi.
  Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve, jetn u fali. (3)
  Kur u ngrit Jisui prej varrit, si paratha, na dha jetn e amshuar dhe prdllimin e madh.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je Perndia yn dhe ty ta drejtojm lavdin, Atit, Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Psaltt psalin dgjimin.
  Tingulli i katrt. Prolavuse Ton Orthron.
  K
  ur erdhn grat me Marien para agimit dhe gjetn gurin t rrokullisur, dgjonin prej Engjllit: At q rron tek drita e amshuar si e krkoni si njeri me t vdekurit? Rendni dhe i litni bots si u ngrit Zoti, duke vrar vdekjen; se sht i Biri i Perndis, q shpton gjindjen e njerzve.

  Knga e katrt. Epi Tis Thias Filakis.
  Irmi.
  Le t qendroj me ne Hyjfolsi Abakum mbi ruajtjen e perndishme, dhe le t rrfej Engjllin dritsjells q thrret sheshit: Sot vjen shptimi t bota, se u ngjall Krishti si i Trfuqishm.
  Troparet.
  Krishti u tregua mashkull, se eli gjirin virgjror; si njeri u quajt qengj i pacnuar, se nuk njohu njoll, Pashka jon; dhe si Perndi i vrtet, quhet i mbaruar.
  Si qengj i prmotshm, theret pr t gjith vullnetarisht kurora jon e mir e bekuar, Pashka paqsore; dhe prsri prej varrit na ndriti i bukuri diell i drejtsis
  Hyjprindi David u hodh, duke krkcyer prpara arks s hyjshme; dhe ne, populli i Perndis i shenjt, duke shikuar mbarimin e simboleve, le t dfrejm hyjrisht, se u ngjall Krishti si i trfuqishm.
  Zbritsorja.
  Le t qendroj me ne Hyjfolsi Abakum mbi ruajtjen e perndishme, dhe le t rrfej Engjllin dritsjells q thrret sheshit: Sot vjen shptimi t bota, se u ngjall Krishti si i Trfuqishm.
  Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve, jetn u fali. (3)
  Kur u ngrit Jisui prej varrit, si paratha, na dha jetn e amshuar dhe prdllimin e madh.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je Perndi i mir dhe njeridashs dhe ty ta drejtojm lavdin, Atit, Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.

  Knga e pest. Orthrisomen Orthru Vatheos.
  Irmi.
  Le t mngojm q me nat, dhe le ti blatojm Zotit, himne n vend t mirs, dhe do t shikojm Krishtin, diellin e drejtsis, q u lind jetn t gjithve.
  Troparet.
  Kur pan mshirn tnde t pamatur ata q prmbaheshin n rradht e Ferrit, o Krisht, shpejtonin tek drita me kmb t ngazlluar, duke trokitur Pashk t amshuar.
  Le ti dalim prpara me lambadha n dor Krishtit q del prej varrit, si nj dhndrri, dhe le t kremtojm me urdhrat kremtofile Pashkn shptimtare t Perndis.
  Zbritsorja.
  Le t mngojm q me nat, dhe le ti blatojm Zotit, himne n vend t mirs, dhe do t shikojm Krishtin, diellin e drejtsis, q u lind jetn t gjithve.
  Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve, jetn u fali. (3)
  Kur u ngrit Jisui prej varrit, si paratha, na dha jetn e amshuar dhe prdllimin e madh.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se i shenjtruar dhe i lavdruar sht emri yt i nderuar e madhshtor, i Atit, i Birit dhe i Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Knga e gjasht. Katilthes En Tis Katotatis.
  Irmi.
  Zbrite n m t poshtmet e dheut dhe drrmove llozet e prjetshme, q ruanin t burgosurit, o Krisht, edhe pas tri ditsh, si Jonai prej balens, krceve jasht prej varrit.
  Troparet.
  Duke ruajtur shilat t pangara, o Krisht, u ngrite prej varrit, ti q nuk cnove klyet e Virgjreshs me lindjen tnde, dhe na ele dyert e Parajss.
  O Shptimtari im, viktim e pathershme q m fal jet, duke i blatuar veten Atit vullnetarisht, ngjalle Adamin me gjith gjindjen e tij, kur u ngjalle prej varrit.
  Zbritsorja.
  Zbrite n m t poshtmet e dheut dhe drrmove llozet e prjetshme, q ruanin t burgosurit, o Krisht, edhe pas tri ditsh, si Jonai prej balens, krceve jasht prej varrit.
  Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve, jetn u fali. (3)
  Kur u ngrit Jisui prej varrit, si paratha, na dha jetn e amshuar dhe prdllimin e madh.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je mbret i paqes dhe shptimtar i shpirtrave tan dhe ty ta drejtom lavdin Atit, Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Lexuesi lexon shkurtoren, shtpin dhe sinaksarin:
  Krijim i Roman Melodiozit.
  Tingulli trthor i katrt. E vetzshme.
  M
  e gjith q zbrite n varr, o i Pavdekshm, po rrzove fuqin e Ferrit; dhe u ngjalle si munds, o Krisht Perndi, duke u thn Grave mirraprurse: Gzohuni! dhe Apostujve t tu u dhurove paqen, ti q u fal ngjalljen t rnve.
  Shtpia.
  D
  iellin para diellit, q perndoi nj her n varr, duke mnguar q me nat, vajtn ta krkonin si dit Vajzat Mirraprurse dhe i thrrisnin njera-tjetrs: Ejani, o mikesha, ta lyejm me aroma trupin jetprurs t varrosur, trupin e shtrir n varr, q ngjall Adamin fajtor. Ejani, shpejtoni si magt, ti falemi e ti blatojm mirra pr dhurata jo t mbshtjellurit ndr shprnginj, po n prokof, dhe le t qajm e t thrresim: Ngjallu, o Zot, q u fal ngjalljen t rnve.

  Sinaksar.
  T Dieln e Shenjt t Pashks s Madhe kremtojm vet Ngjalljen jetprurse t Zotit dhe Perndis dhe Shptimtarit ton Jisu Krisht.
  Vargje.
  Krishti zbriti kundr Ferrit vetm.
  U ngjit si mori shum plaka mundjeje.
  E atij sht lavdia dhe fuqia n jet t jetve. Amin.
  Pastaj lexojm:
  N
  e q pam Ngjalljen e Krishtit le ti falemi t shenjtit, Zotit Jisu, t vetmit t pamkatshm. Kryqit tnd po i falemi, o Krisht, dhe ngjalljen tnde t shenjt himnojm dhe lavdrojm; se Ti je Perndia yn, ve teje nuk njohim tjetr, emrin tnd prmendim. Ejani gjith besimtart ti falemi Ngjalljes s shenjt t Krishtit; se ja tek erdhi me ann e Kryqit gzim n tr botn; duke bekuar kurdoher Zotin, himnojm ngjalljen e tij; se duke duruar kryqin pr ne, me vdekje, vdekjen e zhduku. (3)
  Kur u ngrit Jisui prej varrit, si paratha, na dha jetn e amshuar dhe prdllimin e madh. (3)
  Dhe psalim kngt e tjera t kanonit.
  Knga e shtat. O Pedhas Ek Kaminu.
  Irmi.
  Ai q shptoi djemat prej furrs, pasi u b njeri, pson si i vdekshm dhe me psimin e tij, vesh njerin me mirhijeshin e paprishjes, Perndi i Etrve tan, i vetm i bekuar dhe i prmbilavdishm.
  Troparet.
  Grat hyjmendse m mirra t rendn pas; dhe at q krkonin me lot si t vdekshm, e adhuruan me gas si Perndi t gjall, o Krisht, dhe Pashkn mistike u ungjillizuan nxnsve.
  Me t vrtet e shenjt dhe e kremtuar prej t gjithve kjo nat shptimtare dhe e ndritshme, q paralajmron ditn e shklqyer t ngjalljes, me t ciln pa mot u shklqeu t gjithve prej varrit truprisht.
  Zbritsorja.
  Ai q shptoi djemat prej furrs, pasi u b njeri, pson si i vdekshm dhe me psimin e tij, vesh njerin me mirhijeshin e paprishjes, Perndi i Etrve tan, i vetm i bekuar dhe i prmbilavdishm.
  Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve, jetn u fali. (3)
  Kur u ngrit Jisui prej varrit, si paratha, na dha jetn e amshuar dhe prdllimin e madh.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Qoft pushteti i mbretris sate i bekuar dhe i lavdruar, i Atit, i Birit edhe i Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Knga e tet. Afti I Kliti Ke Agjia Imera.
  Irmi.
  Kjo sht dit e zgjedhur dhe e shenjt, e para dit e javs, mbretresha dhe zonja, e kremte e t kremteve, dhe panair i panaireve, me t ciln bekojm Krishtin pr jet.
  Troparet.
  Ejani, n ditn e shnuar t Ngjalljes, t kungojm prej pems s re t vreshtit, prej dfrimit t hyjshm, prej mbretris s Krishtit, duke e himnuar prjet.
  Ngri syt rreth teje, Sion, dhe shiko; ja se ku t vijn bijt e tu, t hyjndritshm si yje, nga perndimi dhe nga veriu, nga deti dhe nga lindja, duke bekuar m ty Krishtin prjet.
  At i trfuqishm dhe Fjal dhe Shpirt, natyr e bashkuar me tri hipostaza, i prmbiqenshm dhe i prmbihyjshm, m ty jemi pagzuar dhe ty t bekojm pr gjith jett.
  Zbritsorja.
  Kjo sht dit e zgjedhur dhe e shenjt, e para dit e javs, mbretresha dhe zonja, e kremte e t kremteve, dhe panair i panaireve, me t ciln bekojm Krishtin pr jet.
  Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve, jetn u fali. (3)
  Kur u ngrit Jisui prej varrit, si paratha, na dha jetn e amshuar dhe prdllimin e madh.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se i bekuar sht emri yt dhe e lavdruar mbretria jote, e Atit, e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Knga e nnt. Fotizu Fotizu.
  Irmi.
  Madhshto, o shpirti im, at q duke dashur, psoi dhe u varros dhe u ngjall pas tri ditsh prej varrit.
  Ndriohu, ndriohu, o Jeruzalem i ri, se lavdi e Zotit lindi prmbi ty, loj valle tani dhe ngazllohu o Sion dhe ti, o Hyjlindse e qashtr, dfre me ngjalljen e Birit tnd.
  Madhshto, o shpirti im, Krishtin jetdhns, q u ngjall pas tri ditsh prej varrit.
  Ndriohu, ndriohu, o Jeruzalem i ri, se lavdi e Zotit lindi prmbi ty, loj valle tani dhe ngazllohu o Sion dhe ti, o Hyjlindse e qashtr, dfre me ngjalljen e Birit tnd.
  Troparet.
  Krishti sht Pashka e re, therorja e gjall, qengji i Perndis, q ngre mkatin e bots.
  O zri i hyjshm, i dashur edhe fort i mbl, se me u zotove me t vrtet t jesh deri n mbarim t jets, o Krisht; dhe kt ankor shptimi duke patur, ne besnikt ngazllohemi.
  Sot krijesa e tr gzohet e ngazllohet, se Krishti u ngjall dhe Ferri u plakit.
  O zri i hyjshm, i dashur edhe fort i mbl, se me u zotove me t vrtet t jesh deri n mbarim t jets, o Krisht; dhe kt ankor shptimi duke patur, ne besnikt ngazllohemi.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt. Madhshto, o shpirti im, fuqin e Hyjnis s triqnshme dhe t pandar.
  O Pashka e madhe dhe hierore, o Krisht; o urtsi dhe Fjal dhe fuqi e Perndis! Vlersona t marrim pjes sheshit te dita e pambrmshme e mbretris sate.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin. Gzohu, Virgjresh, gzohu; gzohu, e bekuar; gzohu, e lavdruar, se Biri yt u ngjall pas tri ditsh prej varrit.
  O Pashka e madhe dhe hierore, o Krisht; o urtsi dhe Fjal dhe fuqi e Perndis! Vlersona t marrim pjes sheshit te dita e pambrmshme e mbretris sate.
  Zbritsorja.
  Engjlli i thrriste Hirplotes: Gzohu Virgjresh e qashtr dhe prap t them Gzohu, se Biri yt u ngjall pas tri ditsh prej varrit.
  Ndriohu, ndriohu, o Jeruzalem i ri, se lavdi e Zotit lindi prmbi ty, loj valle tani dhe ngazllohu o Sion dhe ti, o Hyjlindse e qashtr, dfre me ngjalljen e Birit tnd.
  Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve, jetn u fali. (3)
  Kur u ngrit Jisui prej varrit, si paratha, na dha jetn e amshuar dhe prdllimin e madh.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ty t lavdrojn tr fuqit e qiejve dhe ty ta drejtojn lavdin, Atit, Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Dhe menjher psalim drgimsoren e vetzshme:
  Tingulli i dyt. Sarki Ipnosas.
  S
  i fjete truprisht si njeri, o Mbret dhe Zot, u ngjalle i triditshm, ngrite Adamin nga prishja dhe abolite vdekjen. Pashka e paprishjes, shptimi i bots.

  Lavdrimet.
  do frym le t lavdroj Zotin. Lavdrojeni Zotin prej qiejve, lavdrojeni n m t lartat. Ty t ka hije himni, o Perndi.
  Lavdrojeni gjith ngjjt e tij, lavdrojeni gjith fuqit e tij. Ty t ka hije himni, o Perndi.
  Tek Lavdrimet n fillim psalim katr tropare t Tettingullit:
  Tingulli i par.
  Varg: Lavdrojeni pr fuqit e tij; lavdrojeni sipas madhris s tij t shumt.
  Himnojm, o Krisht, Psimin tnd shptimtar dhe lavdrojm Ngjalljen tnde.
  Varg: Lavdrojeni me z trumpete; lavdrojeni me harp dhe me kitar.
  O Zot, q durove kryq dhe abolite vdekjen, dhe u ngjalle s vdekursh, paqsonaje jetn, si i vetm i trfuqishm.
  Varg: Lavdrojeni me timpan dhe valle; lavdrojeni me kordha dhe instrumente.
  O Krisht, q plakite Ferrin, dhe ngjalle njeriun me Ngjalljen tnde, vlersona t t himnojm e t t kndojm me zemr t paqme.
  Varg: Lavdrojeni me kimbale tinglluese, lavdrojeni me kimbale brohoritjeje. do frym le t lavdroj Zotin.
  Duke lavdruar dnjimin tnd t perndishm, t himnojm, o Krisht. Linde prej Virgjreshs dhe ishe i pandar nga Ati; psove si njeri dhe, duke dashur, durove kryq; u ngrite prej varrit si prej nusroreje q t shptosh botn. O Zot, lavdi m ty.
  Dhe katr tropare t Pashks me kto vargje:
  Varg: Le t ngjallet Perndia, dhe armiqt e tij le t shprndahen dhe ata q e urrejn le t ikin faqe tij.
  Pashka hierore na u shfaq neve sot; Pashke re e shenjt, Pashka mistike, Pashke gjithnderuar, Pashka Krishti shprblyes, Pashka e panjollshme, Pashka e madhe, Pashka e besnikve, Pashka q na eli dyert e Parajss, Pashka q shenjtron gjith besimtart.
  Varg: U zhdukshin ata si zhduket tymi; si tretet qiriu faqe zjarrit.
  Ejani prej pamjes, Gra mirlajmruese, dhe Sionit thojini: Prit prej nesh ungjillizime gazi t Ngjalljes s Krishtit; dfre dhe gzohu dhe ngazllohu, o Jeruzalem, duke par Krishtin mbret t krcej si dhndrr prej varrit.
  Varg: Kshtu humbshin t pabest faqe Perndis, dhe t drejtt u dfrefshin.
  Grat mirrprurse q me nat qendruan tek varri i Jetdhnsit, gjetn nj Engjll q rrinte mbi gurin, dhe ai u foli kshtu, duke thn: Si krkoni t gjallin me t vdekurit? Si vajtoni si me prishje t parishurin? Shkoni dhe lituni Nxnsve t tij.
  Varg: Kjo sht dita q bri Zoti; le t ngazllohemi dhe le t dfrehemi n t.
  Pashka e gzuar, Pashka e Zotit Pashka, Pashke gjithnderuar na lindi, Pashka, me gaz le t prqafojm njeri-tjetrin, o Pashk, shprblim i helmit, se Krishti sot shklqeu prej varrit si prej nusroreje, dhe i mbushi Grat me gzim, duke thn: Lituni Apostujve.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Dit e Ngjalljes, le t ndriohemi prej panairit dhe le t prqafojm njeri-tjetrin, le tu themi vllezr dhe atyre q na urrejn, le ti ndjejm t gjitha n ditn e Ngjalljes dhe kshtu le t thrresim:
  Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve, jetn u fali. (3)

  MESHA HYJNORE
  Dhiaku: Beko, o Zot.
  Prifti: E bekuar sht mbretria e Atit
  Dhe Prifti duke qendruar prpara Tryezs s shenjt dhe duke temjanisur psal:
  Prifti: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali. (3)
  Kjo prsritet gjasht her prej psaltve, ndrsa Prifti thot vargjet:

  N kt varg temjanis Tryezn e shenjt nga prpara:
  Prifti: Le t ngjallet Perndia, dhe armiqt e tij le t shprndahen dhe ata q e urrejn le t ikin faqe tij.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  N kt varg temjanis Tryezn e shenjt nga ana jugore (e djatht):
  Prifti: U zhdukshin ata si zhduket tymi; si tretet qiriu faqe zjarrit.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  N kt varg temjanis Tryezn e shenjt nga ana lindore (prapa):
  Prifti: Kshtu humbshin t pabest faqe Perndis, dhe t drejtt u dfrefshin.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  N kt varg temjanis Tryezn e shenjt nga ana veriore (e majt):
  Prifti: Kjo sht dita q bri Zoti; le t ngazllohemi dhe le t dfrehemi n t.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Ktu temjanis prpara Proskomidhis:
  Prifti: Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Temjanis prsri prpara Tryezs s shenjt:
  Prifti: Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Psaltt: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Prifti del nga dera e bukur dhe temjanis ikonat e ikonostasit dhe popullin:
  Prifti: Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli*
  Psaltt: Edhe t varrosurve* jetn u fali.

  Pastaj thuhen paqsoret dhe antifonet:

  Antifoni I. Tingulli i dyt. (Psalmi 65)
  Vargu i par: Brohoritni pr Perndin, tr dheu.
  Me ndrmjetimet e Hyjlindses,* Shptimtar shptona.
  Vargu i dyt: Psalni tani emrin e tij, i jepni lavdi himnimit t tij.
  Me ndrmjetimet e Hyjlindses,* Shptimtar shptona.
  Vargu i tret: I thoni Perndis: Sa t frikshme jan veprat e tua.
  Me ndrmjetimet e Hyjlindses,* Shptimtar shptona.
  Vargu i katrt: Gjith toka t falen ty dhe t psal ty.
  Me ndrmjetimet e Hyjlindses,* Shptimtar shptona.
  Lavdia Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Me ndrmjetimet e Hyjlindses,* Shptimtar shptona.

  Antifoni II. Tingulli dyt. (Psalmi 66)
  Varg: Perndia past mshir pr ne, dhe na bekoft, fytyrn e tij ndrioft mbi ne dhe na mshiroft.
  Shptona, o Bir i Perndis,* q u ngjalle prej s vdekursh,* ne q t psalim: Aliluia.
  Varg: Q rruga jote t njihet mbi dhe, dhe shptimi yt mbi gjith kombet.
  Shptona, o Bir i Perndis,* q u ngjalle prej s vdekursh,* ne q t psalim: Aliluia.
  Varg: T lavdrofshin popujt, o Perndi, t gjith popujt ty t lavdrofshin.
  Shptona, o Bir i Perndis,* q u ngjalle prej s vdekursh,* ne q t psalim: Aliluia.
  Varg: Perndia na bekoft dhe do skaj i toks do ta ket frik.
  Shptona, o Bir i Perndis,* q u ngjalle prej s vdekursh,* ne q t psalim: Aliluia.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  O i vetmlindur Bir dhe Fjal e Perndis
  Antifoni III. Tingulli trthor i par. (Psalmi 67 dhe 117).
  Varg: Le t ngjallet Perndia, dhe armiqt e tij le t shprndahen dhe ata q e urrejn le t ikin faqe tij.
  Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Varg: U zhdukshin ata si zhduket tymi; si tretet qiriu faqe zjarrit.
  Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Varg: Kshtu humbshin t pabest faqe Perndis, dhe t drejtt u dfrefshin.
  Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Varg: Kjo sht dita q bri Zoti; le t ngazllohemi dhe le t dfrehemi n t.
  Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  Hyrtorja.
  N Kisht bekoni Perndin,* Zotin prej burimit t Izraelit. Shptona, o Bir i Perndis,* q u ngjalle prej s vdekursh,* ne q t psalim: Aliluia.
  Patsaj psalim:
  Krishti u ngjall s vdekursh,* me vdekje vdekjen shkeli* edhe t varrosurve* jetn u fali.
  K
  ur erdhn grat me Marien para agimit dhe gjetn gurin t rrokullisur, dgjonin prej Engjllit: At q rron tek drita e amshuar si e krkoni si njeri me t vdekurit? Rendni dhe i litni bots si u ngrit Zoti, duke vrar vdekjen; se sht i Biri i Perndis, q shpton gjindjen e njerzve.
  M
  e gjith q zbrite n varr, o i Pavdekshm, po rrzove fuqin e Ferrit; dhe u ngjalle si munds, o Krisht Perndi, duke u thn Grave mirraprurse: Gzohuni! dhe Apostujve t tu u dhurove paqen, ti q u fal ngjalljen t rnve.
  N vend t Shenjt Perndi psalim:
  Sa u pagzuat me Krishtin, me Krishtin u vesht. Aliluia.
  Paravarg. Tingulli trthor i katrt. Psalmi 117.
  Kjo sht dita q bri Zoti; le t ngazllohemi dhe le t dfrehemi n t.
  Varg: Lavdroni Zotin, se sht i mir, se prdllimi sht pr gjith jetn.
  Apostulli
  Leximi nga Veprat e Apostujve. (1: 1-8)
  F
  jaln e par, o Teofil, e bra pr t gjitha q Jisui nisi t bj dhe t msoj, deri n at dit q u ngrit n qiej, pasi me an t Fryms s Shenjt u la porosi Apostujve q kishte zgjedhur, tek t cilt e dfteu veten e tij t gjall me shum shenja, pas psimit t tij, duke u dukur ndr ata dyzet dit, dhe duke u folur pr punt e mbretris s Perndis. Edhe duke u mbedhur bashk me ata i porositi t mos ndahen nga Jeruzalemi, por t presin zotimin e Atit, q dgjuat prej meje. Sepse Joani pagzoi me uj, por ju do t pagzoheni me frym t Shenjt pas jo shum ditsh. Ata, pra, kur u mblodhn bashk me At, e pyetn, duke thn: Zot, vall n kt koh do tja japsh mbretrin Izraelit?. Edhe ai u tha atyre: Nuk sht puna juaj t njihni kohrat a motet, t cilat Ati i ka vn nn pushtet t tij. Po do t merrni fuqi kur t vij Fryma e Shenjt mbi ju, dhe do t jeni dshmitart e mi n Jeruzalem, dhe n gjith Juden, dhe n Samari dhe deri n skajin e dheut..
  Aliluia. Tingulli i katrt. Psalmi 101.
  Vargu i par: Ti do t ngrihesh, o Zot, dhe do t prdllesh Sionin, se sht koha ta prdllesh at; se i erdhi koha.
  Vargu i dyt: Zoti hodhi syt e tij mbi tok, q gjmn e t lidhurve t dgjoj, dhe bijt e t dnuarve me vdekje t'i liroj.

  Ungjilli.
  Leximi i Ungjillit t shenjt sipas Joanit. (1: 1-17)
  N
  fillim ishte Fjala, edhe Fjala ishte me Perndin, edhe Fjala ishte Perndi. Ai ishte n fillim me Perndin. T gjitha u bn me an t atij, dhe pa at nuk u b asgj nga ato q u bn. N at ishte jeta, edhe jeta ishte drita e njerzve. Edhe drita ndrit n errsir edhe errsira nuk e kuptoi. Qe nj njeri i drguar nga Perndia, i cili e kishte emrin Joan. Ky erdhi pr dshmim, q t dshmoj pr dritn, q t besojn t gjith me an t atij. Ai nuk ishte drita, por qe drguar pr t dshmuar pr dritn. Ishte drita e vrtet, q ndrit do njeri kur vjen n bot. Ishte n bot dhe bota u b me an t atij, por bota nuk e njohu at. Erdhi tek t tijt dhe t tijt nuk e pranuan at. Edhe atyre q e pranuan u dha pushtet t bhen bij Perndie, atyre q besojn me an t atij, t cilt nuk lindn nga gjaku, as nga vullneti i mishit, as nga vullneti i burrit, po nga Perndia. Edhe Fjala u b mish dhe ndenji ndr ne; dhe ne pam lavdin e tij, si lavdia e t vetmlindurit prej Atit, plot hir e me t vrtet. Joani dshmon pr at dhe thirri, duke thn: Ky sht ai pr t cilin thash: Ai q vjen pas meje sht m i madh se un, sepse ishte prpara meje.. Dhe ne t gjith morn prej mbushullis s tij, edhe hir n vend t hirit. Sepse Ligji u dha me an t Moisiut, por hiri dhe e vrteta u b me an t Jisu Krishtit.
  Dhe vazhdon Liturgjia e Shn Joan Gojartit.
  Tek Vean t Trshenjtn psalim:
  Engjlli i thrriste Hirplotes: Gzohu Virgjresh e qashtr dhe prap t them Gzohu, se Biri yt u ngjall pas tri ditsh prej varrit.
  Ndriohu, ndriohu, o Jeruzalem i ri, se lavdi e Zotit lindi prmbi ty, loj valle tani dhe ngazllohu o Sion dhe ti, o Hyjlindse e qashtr, dfre me ngjalljen e Birit tnd.
  Kungatorja.
  Trupin e Krishtit kungoni,* shijoni prej burimit t pavdekshm. Aliluia.
  N vend t Pam dritn dhe Emri i Zotit qoft i bekuar psalim Krishti u ngjall
  Pastaj lexohet fjalimi Katekik i Shn Joan Gojartit.
  C
  ilido shprestar dhe hyjdashs le t gzoj kt panair t mir dhe t shklqyer. Cilido shrbtor mirnjohs le t hyj te gazi i t Zotit. Ai q u mundua, duke kreshmuar, le t gzoj tani denarin. Ai q punoi q prej ors s par, le t pres tani shpagimin e drejt. Ai q erdhi pas s trets le t kremtoj me gjith zemr. Ai q mbrriti pas s gjashts le t mos dyshoj aspak, se nuk pson asnj dm. Ai q u vonua deri n t nntn, le t afrohet pa hezituar fare. Dhe ai q mbrriti vetm n t njmbdhjetn, le t mos trembet nga vonesa. Se Zoti, duke qen i zemrdhembshur, pret t fundin, sikurse edhe t parin, shlodh at t njmbdhjets, si at q punoi q prej s pars. Dhe t fundit e prdllen dhe t parin e shron; dhe atij i jep dhe ktij i fal; dhe punt i pret dhe mendimin e plqen; dhe veprn e nderon dhe qllimin e lavdron. Hyni, pra t gjith tek gazi i Zotit ton; dhe t par dhe t dyt, gzoni rrogn. T pasur dhe t varfr, vallzoni me njeri-tjetrin; t prkorshm dhe t ngatht, nderoni ditn; sa kreshmuat dhe sa nuk kreshmuat, dfreni sot. Tryeza sht plot, hani q t gjith. Vii sht i shumt, asnj le t mos dal i uritur. T gjith gzojeni darkn e bes; t gjith gzojeni pasurin e mirsis. Asnj le t mos vajtoj pr varfri; se u shfaq mbretria e prbashkt. Asnj le t mos qaj pr faje, se ndjesa lindi nga varri. Asnj le t mos ket frik nga vdekja, se na liroi vdekja e Shptimtarit. E shuajti, kur prmbahej prej tij. E plakiti ferrin ai q zbriti n ferr. E hidhroi, kur ngjeroi mishin e tij; dhe kt duke parshikuar Isaia, thirri: Ferri u hidhrua, tha, kur t hasi posht. U hidhrua, se u abolit. U hidhrua, se u prqesh. U hidhrua, se vdiq. U hidhrua, se u rrzua. U hidhrua, se u burgos. Priti trup dhe gjeti Perndi. Priti dhe, e hasi qiell. Mori at q shikonte, dhe ra nga nuk shikonte. Ku sht gjembi yt, o vdekje? Ku sht mburrja jote, o ferr? U ngjall Krishti dhe ti u hodhe posht. U ngjall Krishti dhe ran demont. U ngjall Krishti dhe gzohen Engjjt. U ngjall Krishti dhe jeta qytetrohet. U ngjall Krishti dhe asnj i vdekur smbeti n varr. Se Krishti, duke u ngjallur s vdekursh, u tregua kulloshtra e t fjeturve. E Atij sht lavdia dhe fuqia n jet t jetve. Amin.
  Dhe menjher psalet prlshorja e shenjtit.
  Tingulli trthor i katrt.
  Hiri i gojs tnde q shklqeu si pishtar, ndrioi gjithsin, i la bots thesare kundr argjendashjes, na tregoi lartsin e prulsis. Por duke edukuar me fjalt e tua, o At Joan Gojart, lutju Fjals, Krishtit Perndis, t shptohen shpirtrat tan.
  Dhe Prifti bn prlshimin:
  Prifti: Lavdi m ty, o Perndi, shpresa jon, lavdi m ty.
  Lexuesi: Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve jetn u fali. Mshiro, o Zot. (3) Beko, o At i shenjt.
  Prifti: Ai q u ngjall s vdekursh, Krishti Perndia yn i vrtet
  Prifti: Krishti u ngjall. (3)
  Populli: Vrtet u ngjall. (3)
  Prifti: Lavdi Ngjalljes tnde t triditshme.
  Populli: I falemi Ngjalljes s tij t triditshme.
  Prifti: Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve jetn u fali.
  Populli: Vrtet u Ngjall Zoti.

  MBREMESORJA
  (Rregullisht bhet pasditen e s Diels. Por n shum vende, veanrisht n Kishat katedrale t Mitropolive, bhet n mnyr festive pak para mesdits.)
  Prifti i veshur me gjith stolin priftrore, dhe duke qendruar prpara Tryezs s shenjt me temjanic, thot:
  Lavdi Trinis s shenjt
  Dhe psalet Krishti u ngjall prej Priftit dhe psaltve bashk me vargjet sipas rregullit q u ndoq n fillim t Liturgjis Hyjnore.
  Pastaj Dhiaku thot paqsoret dhe Prifti thot thirrjen: Se ty t prket tr lavdia
  Pastaj psalet O Zot thirra me vargjet:
  O Zot, thirra te ty, dgjom, dgjom, o Zot. O Zot, thirra te ty, dgjom, vri re zrit t lutjes sime; kur thrres te ty, o Zot, dgjom.
  Le t drejtohet lutja ime si temjam prpara teje; ngritja e duarve t mia si therore e mbrmshme. O Zot, dgjom.

  Dhe pastaj t dy koret e psaltve njeri pas tjetrit psalin Vri roje deri tek vargu i prcaktur nga Tipikoja.
  Vri roje gojs sime, o Zot
  Varg: Po t vsh re paudhsit, o Zot, o Zot, kush ka pr t mbetur, por pran teje sht ndjesa.
  Ejani ti falemi Atij q lindi prej Atit para jetve, Fjals Perndi q u mishrua prej Virgjreshs Mari. Se, si duroi kryq, u prdha te varrimi, sikundr deshi vet dhe, si u ngjall s vdekursh, m shptoi mua, njeriun e arratisur.
  Varg: Pr emrin tnd t prita, o Zot; shpirti im priti fjaln tnde; shpirti im shpresoi m Zotin.
  Krishti, Shptimtari yn, shuajti sentencn e shkruar kundr nesh, duke e mbrthyer n Kryq dhe aboliti pushtetin e vdekjes. Adhurojm Ngjalljen e Tij t triditshme.
  Varg: Nga roja e mngjesit gjer natn, nga roja e mngjesit, le t shpresoj Izraeli m Zotin.
  Bashk me Kryeengjjt le t himnojm Ngjalljen e Krishtit, se Ai sht Shprblyesi dhe Shptimtari i shpirtrave tan dhe me lavdi t trmbshme dhe fuqi t fuqishme prap vjen t gjykoj botn q gatoi.
  Varg: Se pran Zotit sht prdllimi dhe pran tij shprblimi i shumt dhe ai do ta liroj Izraelin nga t gjitha paudhsit e tij.
  Ty, q u kryqzove dhe u varrose, Engjlli t liti Zot, dhe u thoshte grave: Ejani t shikoni ku ndodhej Zoti, se u ngjall, sikundr tha, si i trfuqishm. Prandaj t falemi Ty, t vetmit t pavdekshm, o Jetdhns Krisht, mshirona.
  Varg: Lavdroni Zotin gjith kombet, lavdrojeni gjith popujt.
  Me Kryqin tnd abolite mallkimin e drurit, me Varrimin tnd vrave pushtetin e vdekjes dhe me Ngjalljen tnde ndrite gjindjen e njerzve. Prandaj po t thrresim: Mirbrs Krisht, Perndia yn, lavdi m Ty.
  Varg: Se i madh sht prdllimi i tij mbi ne dhe e vrteta e Zotit mbetet n jet.
  Tu hapn, o Zot, nga frika dyert e vdekjes dhe portart e Ferrit, kur t pan, u drodhn; se drrmove dyer t qiprta dhe theve lloze t hekurt, dhe na nxore prej errsirs dhe hijes s vdekjes dhe theve vargonjt tan.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Duke knduar himnin shptimtar, le t melodisim me goj. Ejani t gjith t biem ndr kmb tek shtpia e Zotit, duke thn: Ti q u kryqzove mbi dru, dhe u ngjalle s vdekursh dhe je tek gjiri i Atit, kij mshir pr mkatet tona.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Shkoj hija e Ligjit, si erdhi hiri. Se sikurse ferra nuk digjej, megjith q nxirrte flak, ashtu edhe ti virgjresh linde dhe virgjresh mbete; n vend kollone zjarri lindi Diell drejtsie, n vend t Moisiut Krishti, shptimi i shpirtrave tan.
  Hyrja bhet me Ungjill. Pastaj psalet:
  O
  Jisu Krisht, drit gazmore e lavdis s shenjt t Atit t pavdekshm qiellor, t shenjt e t lumtur, si arritm n perndimin e diellit dhe pam dritn e mbrmjes, himnojm Atin, Birin dhe Shpirtin e Shenjt, Perndin. T meritom n do koh t himnohesh me zra t mbara, o Bir i Perndis, q jep jet; prandaj bota t lavdron.
  Paravarg. Tingulli i rnd. Psalmi 76.
  Cili Perndi sht aq i madh sa Perndia yn,* ti je Perndi* i vetm q bn udira.
  Vargu i par: Fuqin tnde ua bre t njohur popujve.
  Vargu i dyt: Dhe thash: Tani fillova t kuptoj, kt ndryshim e bri e djathta e t Shumlartit.
  Vargu i tret: Kujtova veprat e Zotit; se do t sjell ndr mend mrekullit e tua q n krye.
  Dhiaku: Dhe q t bhemi t denj pr t dgjuar Ungjillin e Shenjt, Zotit Perndis ton, le ti lutemi:
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Dhiaku: Urtsi, drejt. Le t dgjojm Ungjillin e Shenjt.
  Prifti: Paqe n t gjith.
  Psaltt: Dhe n shpirtin tnd.
  Prifti: Kndimi prej Ungjillit t Shenjt sipas Joanit.
  Dhiaku: Le t vm re.
  Psaltt: Lavdi m Ty, o Zot, lavdi m Ty.
  Dhe Prifti lexon Ungjillin:
  Joani 20: 19-25
  S
  i u ngrys at dit, pra t parn dit t javs, edhe dyert ishin mbyllur atje ku ishin mbledhur nxnsit nga frika e Judenjve, erdhi Jisui, edhe qendroi n mes, edhe u thot atyre: Paqe mbi ju!. Dhe si tha kt, u tregoi atyre duart dhe brinjn e tij. U gzuan pra nxnsit, kur pan Zotin.
  Edhe Jisui u tha atyre prsri: Paqe mbi ju! Sikurse m drgoi Ati, edhe un u drgoj juve.. Edhe si tha kt, fryu, edhe u thot atyre: Merrni Frym t Shenjt. Atyre q do tia falni mkatet, u jan falur atyre, atyre q do tia mbani, u jan mbajtur atyre.
  Po Thomai, nj nga t dymbdhjett, q quhet Binjaku, nuk ishte bashk me ta, kur erdhi Jisui. Nxnsit e tjer, pra, i thonin: Pam Zotin.. Po ai u tha atyre: Po nuk pash n duart e tij shenjn e gozhdave, dhe po nuk vura gishtin tim tek shenja e gozhdave dhe t v dorn time n brinjn e tij, nuk do t besoj..
  Psaltt: Lavdi m Ty, o Zot, lavdi m Ty.
  Esht br zakon q ky Ungjill t thuhet n gjuh t ndryshme t bots, sigurisht atje ku ekziston mundsia.
  Dhiaku thot lutjen e gjer Le t themi, t gjith녔. Pastaj lexohet: Bna t denj녔. Dhiaku thot plotsoret Le ta plotsojm lutjen, urat e kryeuljes. Pas thirrjes psalen pasvargjet, n fillim nj i tingullit, pastaj t Ngjalljes:
  Tingulli i dyt.
  Ngjallja jote, o Krisht Shptimtar, ndriti tr botn, dhe thirre prap krijesn tnde, Zot i trfuqishm, lavdi m Ty.
  Dhe pastaj vargjet e Pashks.
  Varg: Le t ngjallet Perndia, dhe armiqt e tij le t shprndahen dhe ata q e urrejn le t ikin faqe tij.
  Pashka hierore na u shfaq neve sot; Pashke re e shenjt, Pashka mistike, Pashke gjithnderuar, Pashka Krishti shprblyes, Pashka e panjollshme, Pashka e madhe, Pashka e besnikve, Pashka q na eli dyert e Parajss, Pashka q shenjtron gjith besimtart.
  Varg: U zhdukshin ata si zhduket tymi; si tretet qiriu faqe zjarrit.
  Ejani prej pamjes, Gra mirlajmruese, dhe Sionit thojini: Prit prej nesh ungjillizime gazi t Ngjalljes s Krishtit; dfre dhe gzohu dhe ngazllohu, o Jeruzalem, duke par Krishtin mbret t krcej si dhndrr prej varrit.
  Varg: Kshtu humbshin t pabest faqe Perndis, dhe t drejtt u dfrefshin.
  Grat mirrprurse q me nat qendruan tek varri i Jetdhnsit, gjetn nj Engjll q rrinte mbi gurin, dhe ai u foli kshtu, duke thn: Si krkoni t gjallin me t vdekurit? Si vajtoni si me prishje t parishurin? Shkoni dhe lituni Nxnsve t tij.
  Varg: Kjo sht dita q bri Zoti; le t ngazllohemi dhe le t dfrehemi n t.
  Pashka e gzuar, Pashka e Zotit Pashka, Pashke gjithnderuar na lindi, Pashka, me gaz le t prqafojm njeri-tjetrin, o Pashk, shprblim i helmit, se Krishti sot shklqeu prej varrit si prej nusroreje, dhe i mbushi Grat me gzim, duke thn: Lituni Apostujve.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Dit e Ngjalljes, le t ndriohemi prej panairit dhe le t prqafojm njeri-tjetrin, le tu themi vllezr dhe atyre q na urrejn, le ti ndjejm t gjitha n ditn e Ngjalljes dhe kshtu le t thrresim:
  Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve, jetn u fali. (3)
  Dhiaku: Urtsi.
  Psaltt: Beko.
  Prifti: Krishti Perndia yn q sht i bekuar, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Prelati, ose Lexuesi: O Zot Perndi, forco besn e shenjt dhe t kulluar t t krishterve shprestar dhe orthodhoks bashk me Kishn tnde t Shenjt, Manastirin, famullin, qytetin, vendin, n jet t jetve. Amin.
  Prifti: E prmbishenjt Hyjlindse, shptona.
  Lexuesi: Ndriohu, ndriohu, o Jeruzalem i ri, se lavdi e Zotit lindi prmbi ty, loj valle tani dhe ngazllohu o Sion dhe ti, o Hyjlindse e qashtr, dfre me ngjalljen e Birit tnd.
  Prifti: Lavdi m ty, o Perndi, shpresa jon, lavdi m ty.
  Lexuesi: Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve jetn u fali. Mshiro, o Zot. (3) Beko, o At i shenjt.
  Prifti: Ai q u ngjall s vdekursh, Krishti Perndia yn i vrtet
  Prifti: Krishti u ngjall. (3)
  Populli: Vrtet u ngjall. (3)
  Prifti: Lavdi Ngjalljes tnde t triditshme.
  Populli: I falemi Ngjalljes s tij t triditshme.
  Prifti: Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve jetn u fali.
  Populli: Vrtet u Ngjall Zoti.

  PASDARKA
  Gjat dits s Pashks dhe gjat gjith javs s Ndritshme, Pasdarka kryhet kshtu:
  Prifti: I bekuar sht Perndi yn gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin. Krishti u ngjall s vdekursh, me vdekje vdekjen shkeli, edhe t varrosurve jetn u fali. (3)
  N
  e q pam Ngjalljen e Krishtit le ti falemi t shenjtit, Zotit Jisu, t vetmit t pamkatshm. Kryqit tnd po i falemi, o Krisht, dhe ngjalljen tnde t shenjt himnojm dhe lavdrojm; se Ti je Perndia yn, ve teje nuk njohim tjetr, emrin tnd prmendim. Ejani gjith besimtart ti falemi Ngjalljes s shenjt t Krishtit; se ja tek erdhi me ann e Kryqit gzim n tr botn; duke bekuar kurdoher Zotin, himnojm ngjalljen e tij; se duke duruar kryqin pr ne, me vdekje, vdekjen e zhduku. (3)
  Kur erdhn grat me Marien para agimit dhe gjetn gurin t rrokullisur, dgjonin prej Engjllit: At q rron tek drita e amshuar si e krkoni si njeri me t vdekurit? Rendni dhe i litni bots si u ngrit Zoti, duke vrar vdekjen; se sht i Biri i Perndis, q shpton gjindjen e njerzve.
  Me gjith q zbrite n varr, o i Pavdekshm, po rrzove fuqin e Ferrit; dhe u ngjalle si munds, o Krisht Perndi, duke u thn Grave mirraprurse: Gzohuni! dhe Apostujve t tu u dhurove paqen, ti q u fal ngjalljen t rnve.
  N varr me trup si njeri, n ferr me shpirt e drit si Perndi, dhe n Parajs tok me nj kusar, edhe ndenje mbi fronin, o Krisht, me Atin dhe me Shpirtin e Shenjt, botn e mbush, i paprshkruari.

  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Si jetprurs na u tregua, varri yt m i bukur, m i ndritshm se do pallat mbretror, se andej na lindi na buroj, o Krisht o Perndi, ngjallja dhe shptimi i shpirtrave.

  Tani e prher e n jt t jetve. Amin.
  Gzohu, o banes e t Lartit, Virgjresh gzohu, se na linde Zotin Krisht Perndi, Shptimtarin e besnikve; pra e bekuar je n mes t grave, o Zonj Hyjlindse.
  Mshiro, o Zot. (40)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  M t nderuarn se Keruvimet, dhe m t t lavdruarn, pa krahasim se Serafimet, q pa u cnuar linde Fjaln Perndi, me t vrtet Hyjlindse, ty t madhrojm.
  Beko, o At, me emrin e Zotit.
  Prifti: Me uratat e Etrve tan t shenjt, o Zot Jisu Krisht, Perndia yn, mshirona dhe shptona.
  Lexuesi: Amin. Krishti u ngjall (3) dhe t gjith t tjerat si m lart. E gjith kjo prsritet tri her. Hern e tret Priftin bn prlshimin e Pashks.
  Kjo shrbes, kryhet n vend t Mesnats, para Mngjesores, ne vend t orve dhe t ors s nnt, q bhet para Mbrmsores.

  SHERBESAT GJATE JAVES SE NDRITSHME
  Gjat gjith Javs s Ndritshme shrbesat kryhen sipas rregullit t dits kryesore, pra dits s Pashks. Ndrrojn vetm: n mbrmsore thirrtoret e ngjalljes prej Tettingullit (Lutsores) tek O Zot thirra sipas tingullit t caktuar, paravargjet e mbrmjes sipas dits dhe pasvargu i par sipas tingullit; n mngjesore troparet e lavdrimeve sipas tingullit nga Lutsorja.
  Mbrmsorja bhet si sipas Mbrmsores s dashuris (shiko m lart), prve Ungjillit, d.m.th. nuk ka Ungjill.
  Mngjesorja bhet sipas Mngjesores s Ngjalljes (shiko m lart) vetm se fillimi i saj bhet si fillimi i Mbrmsores.
  Liturgjia Hyjnore bhet si ajo e Ngjalljes (shiko m lart) vetm se thuhet Apostulli dhe Ungjilli i dits.
  Pasdarka, Mesnata dhe ort bhen gjithashtu sipas Pasdarks q u prshkrua m lart.
  Shrbesat e shenjtorve t prditshm nuk psalen gjat gjith Javs s Ndritshme, vetm nse kremton ndonj shenjtor q feston, si p.sh., Shn Gjergj Tropeprursi (23 prill), Ungjillori Mark (25 prill), Shn Athanasi (2 maj) dhe Ungjillori i shenjt Joan Teologu (8 maj). Pr kt duhet par Tipikoja.

  Shnim: Kur Prifti merr kohn pr t kryer liturgjin hyjnore gjat Javs s Ndritshme, n vend t O Mbret qiellor, n vend t trishenjtit Shenjt Perndi dhe t tropareve Mshirona, o Zot, mshirona thot vetm Krishti u ngjall tri her dhe Kur u ngrit Jisui prej varrit nji her.

 5. #5

  E Premtja E Madhe Dhe E Shenjte

  E PREMTJA E MADHE DHE E SHENJTE
  gjat s cils bjm kujtimin
  e Niptirs s shenjt (larja e kmbve),
  Darks Mistike, lutjes s Zotit n Gesthemani
  dhe tradhtimit t Zotit prej Juds.

  MENGJESORJA
  (Kryhet zakonisht t Mrkurrn e madhe n mbrmje. Diku bhet t Enjten e madhe n mngjes)
  Prifti: I bekuar sht Perndia yn, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  O Mbret qiellor, Ngushllimtar, Shpirt i s vrtets, q ndodhesh kudo dhe i mbush t gjitha, thesari i t mirave dhe dhurues jete; eja dhe qndro ndr ne dhe pastrona nga do njoll dhe shpto, o i Mir, shpirtrat tan.
  Lexuesi: Amin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti: Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Prifti fillon tw temjniswgjatw kohws qw lexohen psalmet mbretwrorw.
  Lexuesi: Mshiro, o Zot. (12)
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Perndis, Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb vet Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Psalmi 19
  T dgjoft Zoti n dit t shtrngimit. Emri i Perndis s Jakovit t mbrojt.
  Nga shenjtrorja t drgoft ndihm, dhe nga Sioni t forcoft.
  Gjith theroret e tua i kujtoft dhe therorin tnd me djegie t plot pranoft.
  Zoti t dhnt at q zemra jote dshiron dhe t plotsoft do qllim.
  Pr shptimin tnd le t ngazllohemi, dhe lart le t'i ngrem flamujt n emr t Zotit, Perndis ton.
  Zoti i prmbusht gjith krkesat e tua. Tashm e di se Zoti e shptoi t mirosurin e vet.
  Dhe nga qielli i tij i shenjt do ta dgjoj at dhe do ta shptoj me fuqin e s djathts s tij.
  Disa n qerre mburren, t tjer n kuaj; dhe n emrin e Zotit, Perndis ton, do t thrresim.
  Ata rrshqitn e ran; por ne u ngritm e qndruam m kmb.
  O Zot, shptoje mbretin, dhe na dgjo at dit q do t t thrresim.
  Psalmi 20
  O Zot, me fuqin tnde do t dfrehet mbreti; dhe fort do t ngazllohet pr shptimin tnd.
  Dshirn e zemrs s tij ia plotsove dhe krkesn e buzve t tij nuk e shterrove.
  Se me bekime mirsie e arrite, kuror prej guri t muar vure mbi krye t tij.
  Jet t krkoi, e i dhe, dit t gjata n jet t jets.
  E madhe sht lavdia e tij n saje t shptimit tnd. Me lavdi e madhshti do ta veshsh at.
  Se bekimin tnd i dhe n jet t jetve, me gzimin e fytyrs tnde at do ta dfresh.
  Se mbreti tek Zoti shpreson dhe me prdllimin e t Shumlartit s'do t tundet.
  Dora jote do t'i gjej t gjith armiqt e tu; e djathta jote do t'i gjej ata q t urrejn.
  Se do t'i vesh ata si n nj furr t zjarrt kur t shfaqesh, o Zot, n zemrimin tnd do t'i fundossh, dhe zjarri do t'i prpij.
  Frutin e tyre nga toka do ta zhduksh dhe farn e tyre nga bijt e njerzve.
  Se ligsi kurdisn kundr teje; qllime t kqia menduan, q s'mundn t'i zbatojn.
  Se ti kraht do t'i bsh t kthejn, dhe t tjert n fytyr do t'i godassh.
  Lartsohu, o Zot, me fuqin tnde; do t kndojm e do t psalim pr pushtetin tnd.

  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti: Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Dhe pastaj kto tropare:
  O Zot, shpto popullin tnd dhe beko trashgimin tnd. Dhuroju shprestarve fitore mbi barbart dhe ruaje shtetin tnd me ann e Kryqit tnd.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Ti q mbi Kryqin u mbrtheve me dashje, shtetit t ri q ka emrin tnd dhuroi dhembshurit e tua, o Krisht Perndi. Ngazlloi me fuqin tnde krert tan besnik, duke u falur fitore kundr armiqve, pain prkrahjen tnde, arm paqeje, trope t pamposhtur.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  O Hyjlindse e mir, e trhimnuar, mbrojtje e frikshme dhe e paturpruar, mos i prbuz lutjet tona; mbshtete shtetin e orthodhoksve, shptoi ata q i urdhrove t mbretrojn dhe dhuroju nga qiejt fitoren; se ti linde Perndin, o e vetmja e bekuar.
  Prifti: Mshirona, o Perndi, sipas mshirs sate t madhe, t lutemi, dgjo dhe mshiro.
  Lexuesi: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Se ti je Perndi mshirues dhe njeridashs dhe Ty ta drejtojm lavdin, Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin. Beko, o At, me emrin e Zotit.
  Prifti: Lavdi Trinis s Shenjt, dhe t njqenshme, jetbrse, dhe t pandar, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Dhe Prelati ose Lexuesi lexon gjashtpsalmin:
  Lavdi Perndis n m t lartat dhe mbi dhen paqe dhe mbi njerzit mirdashje. (3)
  O Zot, el buzt e mia dhe goja ime do t lit lavdin tnde. (2)
  Psalmi 3
  O Zot, sa u shumuan ata q m shtrngojn; shum ngren krye kundr meje.
  Shum i thon shpirtit tim: ska shptim pr at te Perndia i tij.
  Por ti, o Zot, je prkrahsi im, lavdia ime, dhe ai q m ngre kryet lart.
  Me zrin tim i thirra Zotit dhe m dgjoi prej malit t tij t shenjt.
  Un rash e fjeta, u ngrita se Zoti do t m ndihmoj.
  Nuk do t friksohem prej popullit t panumrt q m msyjn s bashku nga t gjitha ant.
  Ngrihu, o Zot, shptom, o Perndia im; se ti godite t gjith ata q kot jan armiqt e mi, drrmon dhmbt e mkatarve.
  Nga Zoti sht shptimi. Bekimi yt qoft mbi popullin tnd.
  Dhe prsri:
  Un rash e fjeta, u ngrita se Zoti do t m ndihmoj.
  Psalmi 37
  O Zot, mos m qorto n zemrimin tnd, as mos m mundo n mrin tnde.
  Se shigjetat e tua mu nguln dhe dora jote rndon mbi mua.
  Nuk ka shrim n trupin tim nga shkaku i zemrimit tnd; nuk ka paqe ndr eshtrat e mia nga shkaku i mkateve t mia.
  Se paudhsit e mia kaprcyen kryet tim , si barr e rnd rnduan mbi mua.
  U qelbn dhe u kalbn plagt e mia pr shkak t marrzis sime.
  U bra i ngrat dhe u krusa krejt, gjith ditn ecja i vrert.
  Se t brendshmet e mia u mbushn me nxehtsi dhe nuk ka shrim n trupin tim.
  U dobsova dhe u kputa fare, ulrij nga shtrngimi i zemrs sime.
  O Zot, e gjith dshira ime sht prpara teje dhe pshertima ime nuk fshihet nga ty.
  Zemra ime u trondit, fuqia ime m la dhe dritn e syve t mi, as at se kam.
  Miqt dhe t afrmit e mi u afruan dhe qendruan kundrejt meje, ndrsa farefisi im qendruan larg.
  Dhe ata q krkojn shpirtin tim, ngrehin kurthe, edhe ata q m duan t keqen, flasin kotsira dhe tr ditn mendojn dinakri.
  Por un nuk dgjoja si nj i shurdhr dhe nuk e elja gojn si nj memec.
  Dhe u bra porsi nj njeri q nuk dgjon dhe q nuk ka prgjigje n gojn e tij.
  Se shpresova te ty, o Zot, ti do t m dgjosh, o Zot, Perndia im.
  Se thash: Mos u gzofshin kurr pr mua armiqt e mi; dhe kur m rrshqasin kmbt ata mburren prpara meje.
  Jam gati pr t rn, dhe dhimbja ime sht prher prpara meje.
  Se un rrfej paudhsin time dhe m vjen rnd pr mkatin tim.
  Por armiqt e mi rrojn edhe jan m t fort se un, dhe u shumuan ata q m urrejn padrejtsisht.
  Edhe ata q ma shprblejn t mirn me t keqe shpifin kundr meje, sepse un ndjek t mirn.
  Mos m neverit, o Zot, Perndia im, mos u largo prej meje.
  Nxito t m ndihmosh, o Zot i shtimit tim.
  Dhe prsri:
  Mos m neverit, o Zot, Perndia im, mos u largo prej meje.
  Nxito t m ndihmosh, o Zot i shtimit tim.
  Psalmi 62
  O Perndi, Perndia im; tek ti shpejtoj q n mngjes.
  Shpirti im ka etje pr ty dhe vean trupi im, si n dhe t shkret, t pakaluar dhe pa uj.
  Kshtu tu paraqita n shenjtroren, q t shoh fuqin tnde dhe lavdin tnde.
  Se prdllimi yt sht m i mir se jeta dhe buzt e mia do t t lavdrojn.
  Kshtu do t t bekoj n jetn time, dhe n emrin tnd do t ngre duart e mia.
  Posi prej t majmi dhe prej dhjami le t nginjet shpirti im dhe me buz ngazllimi do t t lavdroj goja ime.
  Sa her t kujtoja n shtratin tim, t kisha ndr mend gjer n mngjes.
  Se u bre ndihmsi im dhe n hijen e krahve t tu do t ngazllohem.
  Shpirti im u ngjit pas teje dhe mua m ndihmoi e djathta jote.
  Po ata q krkuan m kot shpirtin tim, do t hyjn n ant m t poshtme t dheut.
  Do t kositen nga fuqia e shpats dhe do t bhen pre dhelprash.
  Dhe mbreti do t ngazllehet m Perndin, do t lavdrohet cilido q betohet n emrin e tij, se u zu goja e atyre q flasin padrejtsira.
  Dhe prsri:
  T kisha ndr mend gjer n mngjes se u bre ndihmsi im dhe n hijen e krahve t tu do t ngazllohem.
  Shpirti im u ngjit pas teje dhe mua m ndihmoi e djathta jote.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Aliluia, Aliluia, Aliluia, lavdi m Ty, o Perndi. (3 her pa prkulje)
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Psalmi 87
  O Zot, Perndi i shptimit tim, dit e nat thirra prpara teje.
  Le t arrij falja ime prpara teje, vri veshin lutjes sime.
  Se shpirti im u mbush me t liga dhe jeta ime iu afrua ferrit.
  U numrova me ata q zbresin n grop, u bra si njeri pa ndihm, ndr t vdekurit i lir. Posi t vrart e shtrir n varr, t cilt ti nuk i kujtove m, po u flakn prej dors sate.
  M vure n gropn m t thell, n errsirn dhe n hijen e vdekjes.
  Mbi mua rndoi zemrimi yt dhe tr valt e tua i solle mbi mua.
  Largove prej meje t njohurit e mi, t cilt m morn pr njeri t ndryr.
  U mbylla dhe smund t dal; syt e mi u dobsuan nga vuajtjet; te Ti, o Zot, thirra tr ditn, te Ti ndeva duart e mia.
  Mos do t bsh udira n t vdekurit, apo t vdekurit do t ngrihen dhe do t t lavdrojn?
  Mos ka pr t treguar kush, mshirn tnde n varr, dhe t vrtetn tnde n humbje?
  Mos do t njihen udit e tua n errsir, dhe drejtsia jote n dhe t harruar?
  Por un te Ti thirra, o Zot, dhe lutja ime te Ti do t arrij q n mngjes.
  Prse e hedh tutje shpirtin tim, o Zot, dhe e kthen fytyrn tnde prej meje?
  Fatkeq jam un dhe i munduar q n t rit tim, dhe kur u lartsova, u ula dhe u hutova.
  Mbi mua kaluan zemrimet e tua dhe krcnimet e tua m tronditn krejt.
  Tr ditn m rrethuan si uji dhe m mbylln nga t gjitha ant.
  Largove prej meje do mik dhe t afrm, dhe t njohurit e mi pr shkak t fatkeqsis.
  Dhe prsri:
  O Zot, Perndi i shptimit tim, dit e nat thirra prpara Teje.
  Le t arrij falja ime prpara Teje, vri veshin lutjes sime.
  Psalmi 102
  Beko Zotin, o shpirti im, edhe ti, o zemra ime, emrin e tij t shenjt.
  Beko Zotin, o shpirti im, dhe mos harro tr mirsit e tij.
  At q fal gjith paudhsit e tua, at q shron gjith smundjet e tua.
  At q shpton jetn tnde prej prishjes, at q t kurorzon me mshir dhe dhembshuri.
  At q ta mbush dshirn me t mira; at q prtrit t rit e tu si t shqiponjs.
  Zoti tregon mshir dhe u jep t drejt atyre q u bhet padrejtsi.
  Ia bri t njohura udht e tij Moisiut, dshirat e tij bijve t Izraelit.
  Zoti sht i dhembshur dhe prdllyes, zemrgjer e mshirplot; nuk zemrohet prgjithmon, as mban mri pr jet.
  Nuk veproi sipas paudhsive tona, as na e shprbleu sipas mkateve tona.
  Sa e madhe sht lartsia e qiellit nga dheu, aq e madhe sht mshira q tregon Zoti pr ata q ia kan frikn.
  Sa larg sht lindja nga perndimi, aq i largoi prej nesh paudhsit tona.
  Sikurse atit i dhimbsen t bijt, ashtu edhe Zotit i dhimbsen ata q ia kan frikn.
  Se ai e di se jemi krijuar dhe sjell ndr mend se jemi balt.
  Ditt e njeriut jan si bari, lulzon porsi lulja e fushs.
  Se fryn era mbi t dhe ssht m dhe nuk dihet m se ku e ka pasur vendin.
  Po mshira e Zotit, jet pas jete, sht mbi ata q ia kan frikn, dhe drejtsia e tij mbi bijt e bijve, q ruajn dhiatn e tij dhe q mbajn ndr mend porosit e tij pr ti zbatuar.
  Zoti e vendosi fronin e tij n qiell, dhe mbretria e tij zotron mbi t gjith.
  Bekoni Zotin gjith ju ngjjt e tij, t fort nga fuqia, q zbatoni porosit e tij, duke dgjuar zrin e fjalve t tij.
  Bekoni Zotin gjith ju fuqit e tij, ju shrbyesit e tij, q zbatoni dshirn e tij.
  Bekoni Zotin gjith ju veprat e tij, n do vend t sundimit t tij, beko Zotin, o Shpirti im.
  Dhe prsri:
  N do vend t sundimit t tij, beko Zotin, o shpirti im.
  Psalmi 142
  O Zot, dgjo faljen time, veri veshin lutjes sime sipas s vrtets sate, dgjom sipas drejtsis sate.
  Dhe mos hyr n gjyq me shrbtorin tnd, se asnj i gjall nuk do t dal i drejt prpara teje.
  Se armiku ma ndoqi shpirtin, dhe ma rrzoi jetn prdhe.
  M vuri n vende t errta, si t vdekurit prej kohe, shpirti mu trishtua dhe zemra mu trondit.
  Kujtova ditt e lashta, mendova gjith veprat e tua, sillja ndr mend punt e duarve t tua.
  I shtriva duart drejt teje; shpirti im ka etje pr ty si toka e that.
  Dgjom shpejt, o Zot, mu zu fryma, mos e kthe mnjan fytyrn tnde prej meje, q t mos bhem si ata q zbritn n varr.
  Bj q t dgjoj prdllimin tnd n mngjes se m ty shpresova.
  Tregom, o Zot, udhn ku duhet t eci, se m ty e kam varur shpirtin.
  Shptom prej armiqve t mi, o Zot, se tek ti krkova streh
  Msom t bj dshirn tnde se ti je Perndia im.
  Fryma jote e mir, do t m udhheq n vend t drejt. Pr emrin tnd, o Zot, gjallrom.
  Sipas drejtsis sate nxirr shpirtin tim nga trishtimi, dhe sipas mshirs sate shfarosi armiqt e mi, dhe shkatrroi t gjith ata q hidhrojn shpirtin tim se un jam shrbtori yt.
  Dhe prsri:
  Dgjom, o Zot, sipas drejtsis sate dhe mos hyr n gjyq me shrbtorin tnd. (2)
  Fryma jote e mir, do t m udhheq n vend t drejt.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Aliluia, Aliluia, Aliluia lavdi m Ty, o Perndi. (3 her me prkulje)
  O Zot shpresa jon, lavdi m Ty.
  Dhiaku, ose n vend t tij Prifti, thot paqsoret:
  Me paqe le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr paqen q lartazi, dhe pr shptimin e shpirtrave tan, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr paqen e tr bots, qndrimin e mir t Kishave t shenjta t Perndis, dhe pr bashkimin e t gjithve, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt shtpi t shenjt dhe pr ata q hyjn brenda n t me bes, shprestari dhe frik Perndie, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr Kryepeshkopin ton (aksh), t nderuarn presviteri, pr dhiakonatn m Krishtin, dhe pr tr klerin dhe popullin, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr Republikn e Shqipris, Qeverin, ushtrin dhe gjith popullin, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt qytet (ose Manastir t shenjt), do manastir, qytet dhe vend, dhe pr ata q banojn ndr to me bes, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr erra t mira, begati t pemve t dheut dhe pr koh me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr ata q lundrojn, q udhtojn, pr t smurt, vuajtsit, robrit dhe pr shptimin e tyre, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Q t shptojm prej do hidhrimi, zemrimi, rreziku dhe nevoje le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se Ty t prket tr lavdia, nderimi dhe adhurimi, Atit, e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  N vend t Perndi sht Zoti..., psalim:
  Isaia 26: 9-20
  Vargu i par: Q me nat mngon shpirti im pr ty, o Perndi, se urdhrimet e tua jan drit mbi dhe.
  Aliluia. (3)
  Vargu i dyt: Msoni drejtsin ju banort e dheut.
  Aliluia. (3)
  Vargu i tret: Smira do ta pushtoj popullin e pamsuar, dhe tani zjarri do ti prpij kundrshtart.
  Aliluia. (3)
  Vargu i katrt: Shtojua t kqiat, o Zot, shtojua t kqiat, kryelartve t dheut.
  Aliluia. (3)
  Tingulli trthor i katrt. Ote I Endhoksi Mathite.
  Kur nxnsit e lavdruar* ndrioheshin te lanjtorja e darks,* ather Juda i pabes,* errsohej nga smundja e argjendashjes* dhe prjep tek gjykats t paligj* ty, Gjykatsin e drejt.* Shiko, o dashs i argjendeve* at q psoi varje pr kto;* ik larg shpirtit t pangopur* q guxoi t tilla kundr Msuesit.* O Zot, q je i mir pr t gjith,* lavdi m ty. (3)
  Dhiaku: Dhe q t bhemi t denj pr t dgjuar Ungjillin e Shenjt, Zotit Perndis ton, le ti lutemi:
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Dhiaku: Urtsi, drejt. Le t dgjojm Ungjillin e Shenjt.
  Prifti: Paqe n t gjith.
  Psaltt: Dhe n shpirtin tnd.
  Prifti: Kndimi prej Ungjillit t Shenjt sipas Lukait.
  Dhiaku: Le t vm re.
  Psaltt: Lavdi m Ty, o Zot, lavdi m Ty.
  Dhe Prifti lexon Ungjillin:
  Lukai 22: 1-39
  N
  at koh, po afrohej e kremtja e t ndormve, q quhet Pashk. Dhe Kryepriftrinjt dhe shkruesit krkonin se si ta vrisnin, sepse kishin frik prej popullit. Edhe Satanai hyri te Juda, q quhej Iskariot, i cili ishte nga numri i t dymbdhjetve. Edhe shkoi e foli me Kryepriftrinjt dhe me t part e ushtarve, se si do tua dorzonte. Edhe ata u gzuan dhe i premtuan ti japin para. Edhe ai u premtoi dhe krkonte kohn e volitshme q tua dorzonte pa qen turma. Edhe erdhi dita e t ndormve, kur duhej therur flijimi i Pashks. Edhe Jisui drgoi Pjetrin dhe Joanin duke u thn: Shkoni dhe na bni gati Pashkn, q ta ham. Dhe ata i than: Ku dshiron ta bjm gati?. Dhe ai u tha atyre: Ja, kur t hyni ju n qytet do tju takoj nj njeri duke mbajtur nj shtamb uji; ndiqeni pas n shtpin, ku do t hyj, edhe do ti thoni t zotit t shtpis: Msuesi t thot: Ku sht vendi ku do t ha Pashkn bashk me nxnsit e mi?. Edhe ai do tju tregoj nj dhom t madhe t shtruar; atje bni gati. Edhe ata si shkuan, gjetn sikurse u tha atyre edhe prgatitn Pashkn. Dhe, kur edhi ora, u ul n tryez, dhe bashk me t dymbdhjet apostujt. Dhe u tha atyre: Kam pasur dshir t madhe t ha kt Pashk bashk me ju, para se t psoj, sepse po u htem juve, se nuk do t ha m prej saj, derisa t mbushet n mbretrin e Perndis. Edhe si mori kupn, falenderoi dhe tha: Merrni kt dhe ndajeni midis jush, sepse po ju them se nuk do t pi m prej pems s hardhis derisa t vij mbretria e Perndis. Pastaj mori buk, falenderoi, e theu dhe ua dha atyre, duke thn: Ky sht trupi im, q jepet pr ju; bni kt n prkujtimin tim. Kshtu, pasi u darkuan mori edhe kupn, duke thn: Kjo kup sht dhiata e re n gjakun tim, q derdhet pr ju. Por ja, dora e atij q m tradhton tek sht bashkme mua mbi tryez. Edhe Biri i njeriut shkon, sikurse sht urdhruar pr at, po mjer ai, me an t t cilit tradhtohet. Edhe ata zun t bisedonin midis tyre, se cili vall prej tyre do ta bnte kt. U b edhe nj grindje midis tyre se cili prej tyre duket se sht m i madh. Dhe ai u tha atyre: Mbretrit e kombeve zotrojn mbi ata, dhe ata q kan pushtet mbi ta quhen mirbrs. Po ju nuk do t jeni kshtu, por m i madhi ndr ju le t bhet si m i vogli, edhe ai q sht i par si ai q shrben. Sepse cili sht m i madh, ai q rri n tryez apo ai q shrben? A ssht ai q rri n tryez? Un, pra, jam mes jush si ai q shrben. Edhe ju jeni ata q keni qndruar bashk me mua n ngasjet e mia. Prandaj un bj gati pr ju nj mbretri, sikurse im At pr mua, q t hani e t pini n tryezn time n mbretrin time edhe t rrini mbi frone, pr t gjykuar dymbdhjet fiset e Izraelit. Edhe Zoti tha: Simon, Simon, ja, Satanai tek u krkoj juve, q tju shosh porsi grurin. Por, un u luta pr ty, q t mos t shteret besa; dhe ti, kur t kthehesh, forco vllezrit e tu. Por ai tha: Zot, jam gati t vdes me ty edhe n burg edhe n vdekje. Por ai tha: Pjetr, un po t them, nuk do t kndoj sot kndesi, para se t mohosh tri her, se nuk m njeh. Pastaj u tha atyre: Kur u drgova juve pa kulet e pa trast e pa kpuc, mos u mungoi gj?. Edhe ata than: Asgj. U tha pra atyre: Por tani, ai q t ket kulet, le ta marr me vete; kshtu edhe trastn; edhe ai q nuk ka, le t shes rrobn e vet edhe le t blej thik. Sepse po u them juve, edhe kjo e shkruar duhet t mbushet tek un: Edhe me t paudht u numrua. Sepse t shkruarat pr mua po marrin fund. Edhe ata than: Zot, ja tek jan ktu dy thika. Edhe ai u tha atyre: Mjaft sht. Dhe pastaj doli edhe shkoj, si e kishte zakon, n malin e Ullinjve dhe i shkuan pas edhe nxnsit e tij.
  Psaltt: Lavdi m Ty, o Zot, lavdi m Ty.

 6. #6

  Liturgjia Hyjnore

  LITURGJIA HYJNORE

  E ETERVE TANE NDER SHENJTORET
  JOAN GOJARTIT DHE VASILIT TE MADH

  Dhiaku: Beko, o Zot.
  Prifti: E bekuar sht mbretria
  Psaltt e par: Amin.
  Dhiaku thot paqsoret: Me paqe le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr paqen q lartazi...
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr paqen e tr bots...
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt shtpi t shenjt...
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr Kryepeshkopin ton...
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  [Dhiaku: Pr Atin ton (Aksh) Jeromonakun...
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.]
  Dhiaku: Pr Republikn e Shqipris...
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt qytet (ose Manastir t shenjt)...
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr erra t mira, begati...
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr ata q lundrojn, q udhtojn...
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Q t shptojm...
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona...
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn...
  Psaltt e dyt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se Ty t prket tr lavdia...
  Psaltt e dyt: Amin.
  Nse sht e kremte zotrore ose hyjlindsore dhe nse sht mbyllja e ketyre t kremteve, si dhe n shrbesat e prditshme, psalen andifonet prkatse bashk me vargjet e tyre.
  T dieln dhe n kujtimet e shenjtorve q kremtohen, psalet Tipiket dhe Lumrimet, duke filluar nga psaltt e par:
  Tipiket
  Psalmi 102
  Tingulli tr. IV
  Beko Zotin, o shpirti im, i bekuar je, o Zot. Beko Zotin, o shpirti im, dhe ti, o zemra ime, emrin e tij t shenjt.
  Beko Zotin, o shpirti im, dhe mos harro tr mirsit e tij.
  At q fal gjith paudhsit e tua, at q shron gjith smundjet e tua.
  At q shpton jetn tnde prej prishjes; at q t kurorzon me mshir dhe dhembshuri.
  At q ta mbush dshirn me t mira; at q prtrit t rit e tu si t shqiponjs.
  Zoti tregon mshir dhe u jep t drejt atyre q u bhet padrejtsi.
  Ia bri t njohura udht e tij Moisiut, dshirat e tij bijve t Izraelit.
  Zoti sht i dhembshur dhe prdllyes, zemrgjer e mshirplot; nuk zemrohet prgjithmon, as mban mri pr jet.
  Nuk veproi sipas paudhsive tona, as na e shprbleu sipas mkateve tona.
  Sa e madhe sht lartsia e qiellit nga dheu, aq e madhe sht mshira q tregon Zoti pr ata q ia kan frikn.
  Sa larg sht lindja nga perndimi, aq i largoi prej nesh paudhsit tona.
  Sikurse atit i dhimbsen t bijt, ashtu edhe Zotit i dhimbsen ata q ia kan frikn, se ai e di se jemi krijuar dhe sjell ndr mend se jemi balt.
  Ditt e njeriut jan si bari, lulzon porsi lulja e fushs.
  Se fryn era mbi t dhe ssht m dhe nuk dihet m se ku e ka pasur vendin.
  Po mshira e Zotit, jet pas jete, sht mbi ata q ia kan frikn, dhe drejtsia e tij mbi bijt e bijve, q ruajn dhiatn e tij dhe q mbajn ndr mend porosit e tij pr ti zbatuar.
  Zoti e vendosi fronin e tij n qiell, dhe mbretria e tij zotron mbi t gjith.
  Bekoni Zotin gjith ju ngjjt e tij, t fort nga fuqia, q zbatoni porosit e tij, duke dgjuar zrin e fjalve t tij.
  Bekoni Zotin gjith ju fuqit e tij, ju shrbyesit e tij, q zbatoni dshirn e tij.
  Bekoni Zotin gjith ju veprat e tij, n do vend t sundimit t tij, beko Zotin, o Shpirti im.
  Dhe me z m t gjegonotera:
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Beko Zotin, o shpirti im, dhe ti, o zemra ime, emrin e tij t shenjt. I bekuar je, o Zot.
  Pastaj Dhiaku thot litanin e vogl:
  Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona...
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn...
  Psaltt e par: Ty, o Zot.
  Prifti: Se yti sht pushteti...
  Psaltt e dyt: Amin.
  Dhe psaltt e dyt vazhdojn t psalin Tipiket n Tingullin e dyt.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Psalmi 145.
  Lavdro Zotin, o shpirti im; do t lavdroj Zotin deri sa t rroj; do t'i psal Perndis tim, deri sa t jem.
  Tek prijsit mos shpresoni, as n bij njerzish, nga t cilt s' vjen shptim.
  Atij shpirti i del, dhe kthehet n dhe t vet.
  At dit do t humbin gjith mendimet e tij.
  Lum ai q ka pr ndihms t vet Perndin e Jakovit, dhe shpresa e t cilit sht tek Zoti, Perndia i tij.
  Q bri qiellin dhe tokn, detin dhe gjith sa jan n to.
  Q n jet t jetve ruan t vrtetn, q drejtsi u bn atyre q u sht br padrejtsi, q t uriturve u jep ushqim.
  Zoti liron robrit; Zoti u hap syt t verbrve; Zoti ngre t rnt; Zoti do t drejtt; Zoti ruan prozelitt.
  Do t mbroj jetimin dhe vejushn, dhe do t zhduk udhn e mkatarve.
  Zoti do t mbretroj n jet t jetve; Perndia yt, o Sion, brez pas brezi.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  O i vetmlindur Bir* dhe Fjal e Perndis* q je i pavdekshm* dhe dnjove* pr shptimin ton* t trupzohesh prej Hyjlindses s shenjt* dhe gjithmonvirgjrs Mari,* duke u br njeri pa ndryshuar;* q u kryqzove, o Krisht Perndi,* dhe shkele vdekjen me vdekje;* q je nj prej Trinis s Shenjt* dhe lavdrohesh bashk me Atin* dhe Shpirtin e Shenjt,* mshirona.
  Dhe prsri Dhiaku thot litanin e vogl:
  Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona...
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn...
  Psaltt e par: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je Perndi mshirues dhe njeridashs...
  Psaltt e par: Amin.
  Dhe pas ktyre Lumrimet, t cilat psalen:
  T dieln, kur nuk kujtojm nj shenjtor q feston, me tet vargje psalen tet troparet ngjallsore t tingullit q rastis.
  Nse t dieln ka shenjtor q feston, themi vetm katr t ngjalljes, ndrsa ktr t tjerat prej ods s gjasht t kanonit t shenjtit.
  Nse nuk sht e diel, por vetm e kremte, psalen gjasht vargje, tre prej ods s tret dhe tre prej ods s gjasht t kanonit t shenjtit.
  Lumrimet fillojn ti psalin psaltt e par.
  Lumrimet
  N Mbretrin tnde kujtom, o Zot, kur t vish n Mbretrin tnde. Lum t vobektt n shpirt, sepse e tyre sht mbretria e qiejve.
  Lum ata q vajtojn, sepse ata do t ngushllohen.
  Lum ata q jan t but, sepse ata do t trashgojn dhen.
  Lum ata q kan uri dhe etje pr drejtsin, sepse ata do t ngopen.
  Kur ka tet vargje:
  Lum ata q jan t mshirshm, sepse ata do t mshirohen.
  Lum ata q kan zemr t pastr, sepse ata do t shohin Perndin.
  Kur ka gjasht vargje:
  Lum ata q bjn paqe, sepse ata do t quhen bij Perndie.
  Lum ata q prndiqen pr pun drejtsie, sepse e atyre sht mbretria e qiejve.
  Kur ka katr vargje:
  T lumur jeni ju, kur tju shajn e tju ndjekin e t thon kundr jush do fjal t keqe t gnjeshtrt pr shkakun tim.
  Gzohuni dhe ngazllohuni, sepse paga juaj sht e shumt n qiej, sepse kshtu ndoqn edhe profett q kan qen prpara jush.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  N liturgjit e prditshme pas paqsoreve, psaltt e par fillojn t psalin Antifonet:
  Antifoni I
  Psalmi 91
  Tingulli tr. I
  Varg: Esht mir t lavdrosh Zotin, dhe t'i psalsh emrit tnd, o i Shumlart.
  Me ndrmjetimet e Hyjlindses,* Shptimtar, shptona.
  Varg: Prdllimin tnd t shpallsh n mngjes, dhe t vrtetn tnde do nat.
  Me ndrmjetimet e Hyjlindses,* Shptimtar, shptona.
  Varg: Se Zoti, Perndia yn sht i drejt, dhe padrejtsi nuk ka tek ai.
  Me ndrmjetimet e Hyjlindses,* Shptimtar, shptona.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Me ndrmjetimet e Hyjlindses,* Shptimtar, shptona.
  Pastaj Dhiaku thot litanin e vogl:
  Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona...
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn...
  Psaltt e par: Ty, o Zot.
  Prifti: Se yti sht pushteti...
  Psaltt e dyt: Amin.
  Dhe menjher, psaltt e dyt fillojn t psalin Antifonin e dyt:
  Antifoni II
  Psalmi 92
  Tingulli tr. I
  Varg: Zoti mbretroi u vesh me hijeshi, Zoti u vesh dhe u ngjesh me fuqi.
  Me ndrmjetimet e shenjtorve t tu,* o Zot, shptona.
  Varg: Dhe i dha fuqi bots, e cila nuk do t tundet.
  Me ndrmjetimet e shenjtorve t tu,* o Zot, shptona.
  Varg: Shenjtria ka hije n shtpin tnde, o Zot, pr gjith ditt.
  Me ndrmjetimet e shenjtorve t tu,* o Zot, shptona.
  ____________
  N enori psalet si refren t antifonit t dyt, refreni i mposhtm.
  Shptona, o Biri i Perndis, o i uditshm ndr shenjtort (ose q u ngjalle s vdekursh), ne q t psalim Aliluia.
  ____________
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  O i vetmlindur Bir* dhe Fjal e Perndis* q je i pavdekshm* dhe dnjove* pr shptimin ton* t trupzohesh prej Hyjlindses s shenjt* dhe gjithmonvirgjrs Mari,* duke u br njeri pa ndryshuar;* q u kryqzove, o Krisht Perndi,* dhe shkele vdekjen me vdekje;* q je nj prej Trinis s Shenjt* dhe lavdrohesh bashk me Atin* dhe Shpirtin e Shenjt,* mshirona.
  Dhe prsri Dhiaku thot litanin e vogl:
  Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona...
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn...
  Psaltt e par: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je Perndi mshirues dhe njeridashs...
  Psaltt e par: Amin.
  Dhe ndrsa n manastire psalen si andifon i tret Lumrimet, ndrsa n enori, fillojn psaltt e par t psalin antifonin e tret:
  Antifoni III
  Psalmi 94
  Tingulli II
  Varg: Ejani, t ngazllohemi me Zotin, t brohorasim pr Perndin Shptimtarin ton.
  Shptona, o Biri i Perndis,* o i uditshm ndr shenjtort* ne q t psalim: Aliluia.
  Varg: Ti dalim fytyrs s tij prpara me lavdrime, dhe t brohorasim pr t me psalme, se Perndi sht Zoti i madh, dhe Mbret i madh mbi gjith dhen.
  Shptona, o Biri i Perndis,* o i uditshm ndr shenjtort* ne q t psalim: Aliluia.
  Varg: Se n duart e tij jan kufinjt e toks, dhe lartsit e maleve t tijat jan; se i tiji sht deti dhe ai e bri, dhe duart e tij e krijuan tokn.
  Shptona, o Biri i Perndis,* o i uditshm ndr shenjtort* ne q t psalim: Aliluia.
  N enori, sipas nj rregulli tjetr, thuhet si refren prlshorja ngjallsore e tingullit, ose e shenjtit t dits.
  Pas ktyre kur psalet Tani e prher녔 e Lumrimeve, ose e antifonit t tret bhet hyrja e vogl me Ungjill dhe Dhiaku thot:
  Dhiaku: Urtsi, drejt.
  Dhe prej psaltve t par psalet hyrtorja:
  T dieln
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Krishtit.
  Shptona, o Biri i Perndis,* q u ngjalle prej s vdekursh* ne q t psalim: Aliluia.
  N t prditshmet:
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Krishtit.
  Shptona, o Biri i Perndis,* o i uditshm ndr shenjtort* ne q t psalim: Aliluia.
  N t kremtet zotrore ose hyjlindsore dhe n mbylljen e periudhs s tyre, psalet hyrtorja e s kremtes (shiko n faqen 166).
  Kur hyrtorja psalet prej priftrinjve bashkmeshues, psaltt e par prsrisin fundin e saj: Shptona o Biri i Perndis녔
  Nse sht e diel, psalen njra pas tjetrs prej psaltve prlshoret, s pari ngjallsorja e tingullit, s dyti e s kremtes q rastis, nse kremton ndonj shenjtor, dhe s treti e shenjtit t kishs. S fundi psalin dgjimin e tingullit dhe shkurtoren e s kremtes ose t periudhs, sipas Tipikos.
  N t kremtet zotrore psalet vetm prlshorja dhe shkurtorja e s kremtes.
  Nse t dieln qllon e kremte hyjlindsore, ose mbyllje e s kremtes zotrore ose hyjlindsore, ather psalim s pari prlshoren ngjallsore t tingullit dhe pastaj prlshoren e s kremtes, ndrsa prlshorja e shenjtit t kishs katalimbanete.
  N dit tjetr psalen prlshorja e shenjtit t dits, e shenjtit t kishs dhe shkurtorja e caktuar. (Shkurtoret e t kremteve zotrore dhe hyjlindsore n faqen 169).
  Pas shkurtores, Dhiaku thot:
  Le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Prifti: Se i shenjt je, o Perndia yn
  Dhiaku: Tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt e par: Amin.
  Dhe psalet himni trishenjtor tri her kshtu:
  Psaltt e par:
  Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Psaltt e dyt:
  Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Psaltt e par:
  Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Psaltt e dyt:
  Lavdi Atit e Birit* edhe Shpirtit t Shenjt.
  Psaltt e par:
  Tani e prher* e n jet t jetve. Amin.
  Psaltt e dyt:
  Shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Dhiaku: Fuqi.
  Dhe psaltt e par me z m t ngadalt:
  Fuqi.* Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  ______________
  N bashkmeshim priftrinjsh
  Kur meshojn m shum se nj prift, pa Kryeprift, n t kremte t madhe ose kur kremton kisha, ather Shenjt Perndi psalet edhe prej priftrinjve nga altari si m posht:
  Psaltt e par: Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Psaltt e dyt: Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Priftrinjt: Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Psaltt e par: Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Priftrinjt: Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Psaltt e dyt: Lavdi Atit e Birit* edhe Shpirtit t Shenjt.
  Psaltt e par: Tani e prher* e n jet t jetve. Amin.
  Psaltt e dyt: Shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  [Priftrinjt: Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.]
  Dhiaku: Fuqi.
  Psaltt e par: Fuqi.* Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  ______________
  N Mesh Kryepriftrore
  N rast se kemi Mesh hyjonre kryepriftrore (me peshkop), himni trishenjtor psalet sipas rradhs s mposhtme:
  Psaltt e par:
  Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Psaltt e dyt:
  Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Priftrinjt nga altari:
  Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Psaltt e par:
  Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Priftrinjt nga altari:
  Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Psaltt e dyt:
  Lavdi Atit e Birit* edhe Shpirtit t Shenjt.
  Psaltt e par:
  Tani e prher* e n jet t jetve. Amin.
  Psaltt e dyt:
  Shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Priftrinjt ngadal: Shenjt Perndi.
  Kryeprifti: O Zot, o Zot, shtjer syrin prej qiellit
  Psaltt e par: Pr shum vjet, o Kryezot.
  Priftrinjt: Shenjt i fuqishm.
  Kryeprifti: O Zot, o Zot, shtjer syrin prej qiellit
  Psaltt e dyt: Pr shum vjet, o Kryezot.
  Priftrinjt: Shenjt i pavdekshm.
  Kryeprifti: O Zot, o Zot, shtjer syrin prej qiellit
  Psaltt e par: Pr shum vjet, o Kryezot.
  Priftrinjt: Mshirona.
  Dhiaku: Fuqi.
  Psaltt e par:
  Fuqi.* Shenjt Perndi,* shenjt i fuqishm,* shenjt i pavdekshm,* mshirona.
  Dhiaku: O Zot, shpto besmirt.
  Priftrinjt brenda altarit: O Zot, shpto besmirt.
  Dhiaku: O Zot, shpto besmirt.
  Psaltt e par: O Zot, shpto besmirt.
  Dhiaku: O Zot, shpto besmirt.
  Psaltt e dyt: O Zot, shpto besmirt.
  Dhiaku: Edhe dgjona.
  Priftrinjt: Edhe dgjona.
  Pastaj, n Kryepeshkopatn e hirshme t Tirans, Dhiaku thot famn e Kryepeshkopit t Tirans, Durrsit dhe gjith Shqipris. Pastaj e psalin priftrinjt meshues. Pastaj e psalin me rradh psaltt e par dhe psaltt e dyt:
  Fama e Kryepeshkopit t Tirans
  (Aksh) fort t lumurit Kryepeshkop dhe perndizgjedhurit Mitropolit t Mitropolis fort t shenjt t Tirans, Durrsit dhe Elbasanit; t lartit dhe eksarkut t Iliris, Detit t Perndimit dhe gjith Shqipris; Atit dhe Kryebariut ton, t shumta i qofshin vitet.
  Ndrsa forma e fams s Mitropolitve sht si m posht:
  (Aksh) fort t hirshmit dhe perndizgjedhurit Mitropolit t Mitropolis fort t shenjt t; (t lartit dhe eksarkut nse sht eksark); Atit dhe Kryebariut (ose Hierarkut) ton, t shumta i qofshin vitet.
  ______________

  N t kremtet zotrore, t Krishtlindjeve, t Theofanis (Uji i bekuar), t Shtunn e Llazarit, t Shtunn e Madhe, t Dieln e Pashks dhe n mbylljen e periudhs s saj, Javn e Ndritshme dhe n Pesdhjetore (rrshaja), n vend t Shenjt Perndi psalet:
  Sa u pagzuat me Krishtin,* me Krishtin u vesht.* Aliluia.
  N t kremtet e Faljes s Kryqit (t Dieln e tret t Kreshmve), t Ngritjes s Kryqit t nderuar (14 shtator) dhe t shtitjes s Kryqit (1 gusht), psalet:
  Kryqit tnd* po i falemi, o Zot,* dhe Ngjalljen tnde* t shenjt e lavdrojm.
  ______________
  Dhe pas prfundimit t himnit trishenjtor, lexuesi lexon Apostullin:
  Lexuesi: Paravarg i Apostullit.
  Dhiaku: Le t vem re.
  Lexuesi thot vargjet e paravargut.
  Dhiaku: Urtsi.
  Lexuesi lexon mbishkrimin e leximit.
  Dhiaku: Le t vem re.
  Dhe lexon me tingull dhe me qartsi pjesn e caktuar, pas s cils Prifti thot:
  Prifti: Paqe ty.
  Lexuesi merr bekimin prej Priftit dhe puth dorn e tij t djatht.
  Dhe psalet prej psaltve t dyt, bashk me vargjet: Aliluia. (3)
  Pastaj Prifti, ose Dhiaku, thot: Urtsi. Drejt le t dgjojm Ungjillin e shenjt.
  Prifti: Paqe n t gjith.
  Psaltt e par: Dhe n shpirtin tnd.
  Dhiaku: Kndimi i Ungjillit t shenjt sipas (aksh).
  Prifti, ose Dhiaku: Le t vem re.
  Psaltt e par: Lavdi ty, o Zot, lavdi ty.
  Dhe pas leximit t Ungjillit, Prifti thot: Paqe ty.
  Psaltt e par ngadal: Lavdi ty, o Zot, lavdi ty.
  Dhe Dhiaku thot lutjen e madhe:
  Le t themi, t gjith, me tr shpirtin...
  Kori i par: Mshiro, o Zot. (1)
  Dhiaku: O Zot, i gjithpushtetshm, Perndia...
  Kori i par: Mshiro, o Zot. (1)
  Dhiaku: Mshirona, o Perndi...
  Kori i par: Mshiro, o Zot. (3)
  Dhiaku: Lutemi dhe pr Kryepeshkopin ton...
  Kori i par: Mshiro, o Zot. (3)
  [Dhiaku: Lutemi dhe pr Atin ton (Aksh) Jeromonakun...
  Kori i par: Mshiro, o Zot. (3)]
  Dhiaku: Lutemi dhe pr vllezrit tan...
  Kori i par: Mshiro, o Zot. (3)
  Dhiaku: Lutemi dhe pr mshir, jet...
  Kori i par: Mshiro, o Zot. (3)
  Dhiaku: Lutemi edhe pr t lumturit...
  Kori i par: Mshiro, o Zot. (3)
  Dhiaku: Lutemi dhe pr ata q sjellin pem...
  Kori i par: Mshiro, o Zot. (3)
  [Dhiaku: Lutemi dhe pr vllezrit q jan n shrbime t ndryshme...
  Kori i par: Mshiro, o Zot. (1)]
  Prifti: Se Ti je Perndi mshirues dhe njeridashs...
  Kori i par: Amin.
  Dhiaku thot lutjen pr katekument:
  Dhiaku: Lutjuni Zotit, ju katekument.
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Ne besimtart, le t lutemi pr katekument.
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Q ti mshiroj Zoti.
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Q tu msoj fjaln e s vrtets.
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Q tu zbuloj Ungjillin e drejtsis.
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Q ti bashkoj me Kishn e shenjt, t prgjithshme dhe apostolike.
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Shptoji, mshiroji, prkrahi dhe ruaji, o Perndi, me hirin tnd.
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Ju katekument, kryet tuaj uljani Zotit.
  Kori i dyt: Ty, o Zot.
  Prifti: Q dhe ata bashk me ne
  Kori i dyt: Amin.
  Dhe menjher, Dhiaku thot: Sa jeni katekumenshkoni. Sa jan besimtar, prsri dhe prsri me paqe le ti lutemi Zotit.
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Urtsi.
  Prifti: Se ty t prket tr lavdia
  Kori i dyt: Amin.
  Prsri Dhiaku thot: prsri dhe prsri me paqe le ti lutemi Zotit.
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona
  Kori i dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Urtsi.
  Prifti: Q t ruajtur gjithnj
  Kori i par: Amin.
  Dhe psaltt e par psalin ngadal himnin kerubik:
  Ne q simbolizojm mistikrisht Kerubimet* dhe i kndojm Trinis jetbrse* himnin trishenjtor,* le t largojm tani prej nesh tr kujdesin pr jetn,
  Dhe Psaltt e dyt:
  Q mbretin e t gjithave t presim,
  Dhiaku: T gjith ne na kujtoft Zoti Perndi
  Dhe vazhdojn t psalin psaltt e dyt:
  T pasuar padukurisht* prej rrjeshtave engjllore.* Aliluia.

  Troparet q psalen n vend t himnit kerubik
  T Enjten e Madhe. Tingulli tr. II
  Psaltt e par:
  N darkn tnde mistike,* o Bir i Perndis,* merrm sot pjestar,* se nuk do tua them* armiqve t tu misterin,* nuk do t t jap* t puthur si Juda,
  Psaltt e dyt:
  Por duke t pohuar si kusari thrres:* kujtom, o Zot,* n mbretrin tnde.

  T Shtunn e Madhe. Tingulli tr. I.
  Psaltt e par:
  Le t hesht do trup njerzor* dhe le t qendroj me frik e tmerr* e le t mos mendoj me vete asgj t dheshme,* se mbreti i mbretrve* dhe Zoti i zotruesve* vjen q t theret* dhe t jepet pr t ngrn pr besimtart;* dhe prpara i shkojn koret e engjjve* me do kryesi e pushtet,
  Psaltt e dyt:
  Kerubimet e shumsyshme* dhe Serafimet gjashtkrahse,* duke mbuluar fytyrat* dhe duke thirrur himnin:* Aleluja,* Aleluja,* Aleluja.

  Pastaj Dhiaku thot plotsoret:
  Le ta plotsojm lutjen ton
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr dhuratat e muara
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt shtpi t shenjt
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Q t shptojm prej do hidhrimi
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Tr ditn t prsosur, t shenjt
  Psaltt i par: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Engjll paqeje
  Psaltt i par: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Ndjes dhe falje
  Psaltt i par: Falna, o Zot.
  Dhiaku: T mirat dhe t dobishmet
  Psaltt i par: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Q t kalojm n paqe
  Psaltt i par: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Mbarim t krishter
  Psaltt i par: Falna, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn
  Psaltt i par: Ty, o Zot.
  Prifti: Me prdllimet e Birit tnd t vetmlindur
  Psaltt i par: Amin.
  Prifti: Paqe n t gjith.
  Psaltt i par: Dhe n shpirtin tnd.
  Dhiaku: Le t duam njeri-tjtetrin q t rrfejm me nj mendje.
  Psaltt i par:
  Atin, Birin edhe Shpirtin e Shenjt,* Trinin e njqnshme* edhe t pandar.
  N bashkmeshim psalim:
  Do t t dua, o Zot, fuqia ime;* Zoti sht mbshtetja ime* dhe streha ime* dhe shptimtari im.
  Dhiaku: Dyert, dyert; me urtsi le t vem re.
  Dhe thuhet prej popullit, ose Prelatit:
  Simboli i Bess
  Besoj n nj Perndi,* At t trfuqishm,* krijues t qiellit dhe t dheut* dhe t gjith t dukurave dhe t padukurave.* Dhe n nj Zot, Jisu Krishtin,* Birin e Perndis, t vetmlindurin,* q lindi prej Atit* prpara gjith shekujve.* Drit prej drite,* Perndi t vrtet* prej Perndie t vrtet,* t lindur, jo t br,*q ka t qent nj me Atin,* me ann e t cilit u bn t gjitha.* Q pr ne njerzit* dhe pr shptimin ton,* zbriti prej qiejve,* edhe u trupzua prej Shpirtit t Shenjt* dhe Virgjreshs Mari* dhe u b njeri.* Dhe u kryqzua pr ne* n kohn e Pontit Pilat,* dhe psoi e u varros.* Dhe u ngjall t tretn dit* sipas shkrimeve.* Dhe u ngjit n qiejt* dhe rri n t djatht t Atit.* Dhe do t vij prsri me lavdi* t gjykoj t gjallt dhe t vdekurit,* mbretria e t cilit nuk do t ket mbarim.* Dhe n Shpirtin e Shenjt,* Zot,* Jetbrs,* q buron prej Atit,* q adhurohet e lavdrohet bashk me Atin e me Birin,* q foli me ann e profetve.* N nj Kish t shenjt,* t prgjithshme* dhe apostolike.* Pohoj nj pagzim pr ndjesn e mkateve.* Pres ngjalljen e t vdekurve* dhe jetn e ardhshme t amshuar.* Amin.
  Dhiaku: Le t qendrojm mir
  Psaltt e par: Mshir paqeje, therore lavdrimi.
  Prifti: Hiri i Zotit ton Jisu Krisht
  Psaltt e dyt: Dhe n shpirtin tnd.
  Prifti: Le ti grem lart zemrat.
  Psaltt e par: I kemi te Zoti.
  Prifti: Le ta falenderojm Zotin.
  Psaltt e dyt ngadal: I ka hije dhe sht e drejt.
  Prifti: Himnin triumfal duke knduar
  Psaltt e par:
  Shenjt, shenjt, shenjt,* Zoti Sabaoth,* qielli e dheu jan plot* me lavdin tnde.* Hosana Ti n m t lartat;* i bekuar sht ai q vjen* n emrin e Zotit.* Hosana Ti n m t lartat.
  Prifti: Merrni, hani
  Psaltt e dyt: Amin.
  Prifti: Pini prej ktij t gjith
  Psaltt e par: Amin.
  Prifti: T tuat nga t tuat
  Psaltt e dyt:
  T himnojm,* t bekojm,* ty t falenderojm, o Zot,* dhe t lutemi, Perndia yn.
  Prifti: Vean pr t Trshenjtn, t pacnuarn
  Dhe psalet madhrimi i Hyjlindses:
  T meriton me t vrtet* t t lumturojm ty Hyjlindsen,* gjithmon t lumturn dhe t prmbikulluarn* dhe Mmn e Perndis ton.* M t nderuarn se Kerubimet* dhe m t lavdruarn* pa krahasim se Serafimet,* q pa u cnuar* linde Fjaln Perndi,* me t vrtet Hyjlindse,* ty t madhrojm.
  N Liturgjin Hyjnore t Vasilit t Madh n vend t T meriton, psalim madhshtimin e mposhtm:
  M ty gzohet, o hirplot,* gjith krijesa,* trsia e ngjjve* dhe gjinia njerzore,* o tempull i shenjtruar* dhe parajs shpirtrore,* mburrja e virgjris,* prej s cils u mishrua* dhe u b djal* Perndia yn q sht prpara jetve.* Se mitrn tnde* e bri fron* dhe barkun tnd* m t gjer se qiejt.* M ty gzohet, o hirplot,* gjith krijesa: lavdi m ty.

 7. #7

  Oret e Medha

  Oret e Medha
  te Ujit te Bekuar  Shnim: Kujtojm se n ditn q kndohen Ort e mdha fillojm me shrbesn e Mngjesit t zakonshme dhe pas prlshimit fillojm menjher shrbesn e Orve.

  Ora e pare
  Prifti:
  I bekuar sht Perndia yn, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Lavdi m Ty, o Krisht Perndia yn, lavdi m Ty.
  O Mbret qiellor, Ngushllimtar, Shpirt i s vrtets, q ndodhesh kudo dhe i mbush t gjitha, thesari i t mirave dhe dhurues jete; eja dhe qndro ndr ne dhe pastrona nga do njoll dhe shpto, o i Mir, shpirtrat tan.
  Lexuesi: Amin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti:
  Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi:
  Amin. Mshiro, o Zot. (12 her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Nse lidhet me Mngjesoren, themi menjher:
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Perndis, Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb vet Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Psalmi 5.
  Vru veshin fjalve t mia, o Zot. Kuptoje klithmn time. Dgjo zrin e lutjes time, o Mbreti im dhe Perndia im, se ty do t t falem, o Zot.
  N mngjes do ta dgjosh zrin tim; n mngjes do t dal prpara teje dhe do t m shikosh; se ti nuk je Perndi q do paligjsin.
  I ligu pran teje s'do t rrij. As t paligjt nuk do t qndrojn para syve t tu.
  Urrejte t gjith ata q bjn paudhsi. Do t humbsh gjith ata q gnjeshtra thon.
  Zoti e neverit njeriun vrass e mashtrues.
  Por un me mshirn tnde t shumt n shtpin tnde do t hyj; dhe n tempullin e shenjtris tnde, do t falem me frikn tnde.
  O Zot, m udhhiq me drejtsin tnde, pr shkak t armiqve t mi; rrugn time drejtoje para teje; se t vrteta nuk ka n goj t tyre, zemra e tyre sht e kot.
  Gryka e tyre sht varr i hapur, me gjuht e veta lajkatonin; Gjykoi ata, o Perndi.
  U shembshin mendimet e tyre t kqia. Dboi ata pr pabesit e tyre t shumta, se t hidhruan tepr, o Zot.
  Dhe u gzofshin t gjith ata q n ty shpresojn; n jet t jetve u ngazllofshin. Dhe ti do t banosh ndr ta dhe gjith ata q duan emrin tnd do t mburren me ty.
  Se ti, o Zot, do t bekosh t drejtin; na kurorzove si me arm mirdashjeje.
  Psalmi 22.
  Zoti sht bariu im, asgj s'do t m mungoj.
  M vuri t rri n vend t blert, m rriti n ujra t qet.
  Ma prtriti shpirtin, npr rrug drejtsie m udhhoqi, pr emrin e vet.
  Se edhe n ecja prmes hijes s vdekjes, nga asnj e keqe sdo t kem frik, se ti je bashk me mua; shkopi yt dhe purteka jote, ato m ngushllojn.
  Bre gati para meje tryezn kundr atyre q m shtrngojn.
  Me vaj e leve kokn time; dhe kupa jote do t m ujit si shum t fort.
  Dhe prdllimi pas do t m ndjek gjith ditt e jets sime; dhe n shtpin e Zotit do t rri pr gjith jetn.
  Psalmi 26.
  Zoti sht ndriimi im dhe shptimtari im; nga kush do t trembem? Zoti sht mbrojtsi i jets sime; nga kush do t kem frik?
  M'u afruan t kqinjt q mishin tim ta han.
  Kundrshtart e mi dhe armiqt e mi, vet u lkundn e ran; edhe ushtri n dalt kundr meje, zemra ime frik nuk do t ket; edhe luft n u ngritt kundr meje, edhe ather do t shpresoj.
  Nj gj i lypa Zotit, dhe kt do ta krkoj: q t rri n shtpin e Zotit gjith ditt e jets sime, q bukurin e Zotit t shikoj dhe t vizitoj tempullin e tij t shenjt.
  Se n tendn e tij m fshehu ditn q kisha keq, m mbrojti n vendin m t fsheht t tends s vet, lart m ngriti si mbi shkmb.
  Dhe tani sa lart e ngriti kokn time, mbi armiqt e mi.
  N tendn e tij prqark erdha dhe i solla therore lavdrimi e brohorie. Zotit do t'i kndoj e do t'i psal.
  O Zot, dgjoje zrin tim, me t cilin ty t thirra, dhe prdllem, dhe dgjom.
  Zemra ime ty t tha: Do t krkoj Zotin. T krkoi fytyra ime; do ta krkoj, o Zot, fytyrn tnde.
  Mos hiq nga un fytyrn tnde, tej mos e hidh n zemrimin tnd shrbtorin tnd.
  Bmu ndihms, mos m lr, mos m braktis, o Perndi, shptimtari im.
  Se im at dhe nna ime m braktisn, dhe Zoti m priti.
  O Zot, msoma rrugn tnde, dhe n shteg t drejt m udhhiq, pr shkak t armiqve t mi.
  Mos m jep n mshir t armiqve t mi; sepse jan ngritur kundr meje dshmitar t padrejt, dhe padrejtsia e tyre e gnjeshtrt qe me t vrtet.
  Besoj t shoh t mirat e Zotit n tokn e t gjallve.
  Shpreso tek Zoti. Ji i fort dhe zemra jote u forcoft, dhe tek Zoti shpreso.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Aliluia, Aliluia, Aliluia. Lavdi Ty, o Perndi. (tri her)
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt. (Nuk psalet, por lexohet)
  Kthehej prap nj her lumi Jordan prej guns s Eliseut, kur Elia u ngjit lart dhe ndaheshin ujrat ktej dhe andej dhe u b sterr udha e ujshme si i vrtet tip i pagzimit n t ciln kalojm rrjedhn e jets. Krishti u fanes te Jordani pr t bekuar ujrat.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Si t t quajm, o Hirplot? Qiell? Se linde Diellin e drejtsis. Parajs? Se lulzove lulen e paprishjes. Virgjresh? Se mbete e pacnuar. Mm e lulluar? Se pate pr Bir te prehri yt i shenjt Perndin e t gjithave. Atij lutjui t shptoj shpirtrat tan.
  Pastaj psalim troparet e mposhtme t vetzshme:
  Tingulli Trthor IV.
  Sot bekohet natyra e ujrave dhe ahet Jordani dhe ndalon rrjedhn e valave t tij, duke par Zotin t lahet. (2 her)
  Varg: Prandaj do t t kujtoj prej dheut t Jordanit dhe t Hermoniemit.
  Tingulli i njjt
  Si njeri erdhe n lum o Mbreti Krisht dhe nxitohesh t marrsh pagzim shrbtori, o i Mir, prej duarve t Pararendsit pr mkatet tona, o njeridashs.
  Varg: T pan ujrat dhe u trembn.
  Si njeri erdhe n lum o Mbreti Krisht dhe nxitohesh t marrsh pagzim shrbtori, o i Mir, prej duarve t Pararendsit pr mkatet tona, o njeridashs.
  Lavdi Atit e Birti edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tingulli i njjt.
  Te zri i atij q brtiste n shkrettir: Gatitni udhn e Zotit. Erdhe o Zot si more fytyr robi duke lypur pagzim ti q snjohe mkat. T pan ujrat dhe u trembn, u tremb bashk me to dhe Parrendsi dhe thirri duke thn: Si do ta ndrioj dritn kandili? Si do t dorzoj Zotin shrbtori? Bekom mua dhe ujrat, o Shptimtar, q ngre mkatin e bots.
  Tani e prher (Gjithkjo)
  Te zri i atij q brtiste
  Profeti.
  Paravarg. Tingulli IV
  Gjmoi Zoti mbi ujra t shumta.
  Do t dua, o Zot, fuqia ime.
  Kndimi prej profetis s Isais. (35,1-10)
  Kshtu foli Zoti. Gzohu o shkrettir q ke etje, gzohu o shkrettir dhe lulzohu si trndafili. Dhe shkrettirat e Jordanit do t lulzojn dhe do t ngazllohen me kng. Lavdia e Libanit i sht dhn dhe mimi i Karmelit dhe populli do t shikoj lavdin e Zotit dhe lartsin e Perndis. Forcohuni o duar frikacake dhe gjunj t paralizuar. Thuajuni atyre q ju dridhet zemra, kini kuraj dhe mos kini frik, se ja Perndia jon do tju shpaguaj. Ai vet do t vij dhe do tju shptoj. Ather do t hapen syt e t verbrve dhe vesht e t shurdhve do t dgjojn. Ather do t krcej i ali si dre dhe goja e memecit do t kndoj kng mundse, se ujra do t derdhen n shkrettir dhe prrenj n dhe t that. Dhe do t bhet dheu i pauj moal dhe shkrettira burim ujrash dhe atje ku kishte fole dragoi do t ket fush dhe gjethe. Atje do t ket nj udh t pastr, q do t quhet udha e shenjt. Andej nuk do t shkoj i ndyri dhe t arratisur, do t ecin n t dhe nuk do t humbasin udhn. Nuk do t ket luan atje, as shtaz t kqia nuk do t ngjiten dhe asgj t egr nuk do t ket atje, por atje do t ecin t shprblyerit dhe t mbledhurit me ann e Zotit. Dhe do t kthehen e do t vijn n Sion me gzim e ngazllim dhe dfrimi i prjtshm do t jet mbi kryet e tyre, do t gjejn gaz dhe ngazllim, do tu ik larg dhimbja, hidhrimi dhe pshertimi.
  Apostulli.
  Kndimi prej Veprave t Apostujve.
  N ato dit kur po mbaronte Joani udhn thoshte: Cili kutoni se jam, nuk jam un, po ja tek vjen pas meje Ai t cilit nuk jam i zoti ti zgjidh kpuct ekmbve. Burra vllezr, prej fars s Abrahamit dhe t gjith ju q keni frik t Perndis, tek ju u drgua fjala e ktij shptimi. Se ata q banojn n Jeruzalem dhe krert e tyre duke mos njohur At dhe zrat e frofetve q kndohen do t shtun, i mbushn duke e gjykuar dhe pa gjetur asnj faj pr vdekje, lypn prej Pilatit q t vritet. Dhe pasi mbaruan gjith ato q jan shkruar pr T e zbritn prej drurit dhe e vun n varr. Po Perndia e ngjalli s vdekursh i cili u duk pr shum dit ndr ata q u ngjitn bashk me T prej Galiles n Jeruzalem, t cilt jan tani dshmitar t Tij te populli. Dhe ne ju ungjillizojm pr zotimin e br pr Etrit, se kt Perndia e ka mbushur me ne djemt e tyre, duke ngjallur Jesun.
  Aleluia (3 her).
  Ungjilli pas Mattheut.

  Dhe pastaj lexojm vargjet e mposhtme:
  Drejto hapat e mi sipas fjals tnde, dhe asnj paudhsi t mos m pushtoj.
  Shptom nga shpifjet e njerzve, dhe do t ruaj urdhresat e tua.
  Shfaq fytyrn tnde mbi shrbtorin tnd, dhe msom porosit e tua.
  Me lavdrimin u mbusht goja ime q t t himnoj me lavdin tnde, madhshtin tnde tr ditn.
  Pastaj Trishenjtin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti:
  Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Lexohet Shkurtorja.
  N valat t Jordanit sot erdhi Zoti yn dhe Shn Joanit i thrret, mos ki frik t m pagzosh se vij pr t shptuar Adamin e Pargatuar.
  Mshiro, o Zot. (40 her)
  O Krisht, Perndi q adhurohesh e lavdrohesh n do koh e n do or n qiell e mbi dhe, zemrgjer, zemrdhembshur, mshirplot, q do t drejtt dhe mshiron mkatart, q i thrret t gjith n shptim me zotimin e t mirave t pritme, ti o Zot, prit lutjet tona n kt or dhe drejto jetesn ton sipas porosive t tua. Shenjtrona shpirtrat, pastrona trupat, ndreqna mendimet, pastrona mendjet dhe shptona prej do hidhrimi, t keqeje dhe helmi. Mbrona me engjjt e tu t shenjt q duke u ruajtur dhe duke u udhhequr prej ushtris s tyre t arrijm t baresim te bashkimi i bess dhe te njohja e lavdis sate t paafruar, se i bekuar je n jet t jetve. Amin.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  M t nderuarn se Keruvimet dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet, q pa u cnuar linde Fjaln Perndi, me t vrtet Hyjlindse, ty t madhrojm.
  Beko, o At me emrin e Zotit.
  Prifti:
  Perndia na mshiroft dhe na bekoft, na tregoft dritn e fytyrs s vet dhe na shptoft.
  Lexuesi: Amin.
  Dhe pastaj thuhet kjo urat prej Prelatit:
  O Krisht, drita e vrtet, q ndrion dhe shenjtron do njeri q vjen n bot, u shnoft mbi ne drita e faqes sate, q t shikojm n t dritn e paafruar dhe drejtso prapjet tona n veprim t porosive t tua, me ndrmjetimet e Mms sate dhe t gjith shenjtorve. Amin.

  Ora e trete

  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti:
  Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi:
  Amin. Mshiro, o Zot. (12 her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Nse lidhet me Orn e par, fillojm kshtu:
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Perndis, Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb vet Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Psalmi 28.
  Sillini Zotit, o bijt e Perndis, sillini Zotit qengja si therore, sillini Zotit lavdi dhe nderim.
  Sillini Zotit, lavdi emrit t tij; faljuni Zotit n oborrin e tij t shenjt.
  Mbi ujrat sht zri i Zotit; Perndia i lavdis bubulloi; Zoti sht mbi ujrat e shumt.
  Zri i Zotit sht i fuqishm, zri i Zotit sht i madhrishm.
  Zri i Zotit thyen kedrat, dhe Zoti do t coptoj kedrat e Libanit.
  Dhe pluhur do ta bj Libanin si viin e art, dhe i dashuri i tij si pjell demi do t jet.
  Zri i Zotit ndrpret flakn e zjarrit.
  Zri i Zotit bn t dridhet shkrettira; Zoti e bn t dridhet shkrettirn e Kads.
  Zri i Zotit i bn t lindin sorkadhet, dhe pyjet i zhvesh. Dhe n tempullin e tij gjithkush i thrret: Lavdi.
  Zoti banon mbi prmbytjen, dhe Zoti, mbret qndron pr gjith jetn.
  Zoti do t'i jap fuqi popullit t vet; Zoti me paqe do ta bekoj popullin e tij.
  Psalmi 41.
  Si dshiron dreri burimet e ujrave, kshtu shpirti im t dshiron ty, o Perndi.
  Shpirti im sht i etur pr Perndin e gjall; kur t vij e t shfaqem para fytyrs s Perndis?
  Lott e mi u bn ushqimi im dit e nat, prandaj m thon gjithmon: Ku sht Perndia yt?
  Kto kujtova dhe shpirti im tek un shprtheu, se do t shkoj n vendin e tends s mrekullueshme, deri n shtpi t Perndis, duke kremtuar me z ngazllimi e tingull lavdrimi.
  Pse ligshtohesh, shpirti im? dhe pse ngashrehesh brenda meje? Shpreso tek Perndia, se do ta lavdroj at; se sht shptimi im dhe Perndia im.
  Shpirti im sht tronditur brenda meje; prandaj do t t kujtoj nga viset e Jordanit dhe nga mali i vogl i Hermonit.
  Humnera humnern thrret n zrin e ujvarave t tua, gjith tallazet e tua dhe valt e tua kaluan mbi mua.
  Ditn, Zoti do t drgoj prdllimin e vet, dhe natn, me mua do t jen kngt e tij, lutje Perndis pr jetn time.
  Do t'i them Perndis: Ti je mbrojtja ime; prse m harrove? Pse t shkoj i ngrysur nga shtypja e armikut tim?
  Duke m drrmuar eshtrat, armiqt e mi m shnderuan, do dit duke m thn: Ku sht Perndia yt?
  Pse ligshtohesh shpirti im? dhe pse ngashrehesh brenda meje? Shpreso tek Perndia, se do ta lavdroj at; se sht shptimi im dhe Perndia im.
  Psalmi 50.
  Prdllem, o Perndi, sipas prdllimit tnd t madh dhe sipas dhembshurive t tua t shumta shuaje paudhsin time.
  Lajm krejt prej paudhsis sime dhe pastrom prej mkatit tim.
  Se un e njoh paudhsin time dhe mkati im sht prpara meje kurdoher.
  Te ti vetm mkatova dhe t keqen e bra prpara teje, kshtu q ti je i drejt n fjalt e tua dhe i kthjellt n gjykimin tnd.
  Se ja tek u zura n paudhsi, dhe n mkate m lindi nna ime.
  Se ja tek deshe t vrtetn, t patreguarat dhe t fshehtat e urtsis sate mi tregove.
  Sprkatm me hisop, dhe do t pastrohem, lajm dhe do t bhem m i bardh se dbora.
  Bm t dgjoj gzim e ngazllim, dhe do t m gzohen eshtrat e dobsuara.
  Ktheje fytyrn tnde nga mkatet e mi, dhe shuaji gjith paudhsit e mia.
  Krijo zemr t pastr tek un, o Perndi, dhe prtrit frym t drejt n thellsit e zemrs sime.
  Mos m hidh larg fytyrs sate, dhe mos e hiq prej meje Shpirtin tnd t shenjt.
  Jepma prap ngazllimin e shptimit tnd dhe forcom me frym sunduese.
  Do tu msoj t paligjve udht e tua, dhe t pabest do t kthehen tek Ti.
  Shptom prej gjakrash, o Perndi, Perndia i shptimit tim, gjuha ime do t lavdroj me gzim drejtsin tnde.
  O Zot, el buzt e mia, dhe goja ime do t lit lavdin tnde.
  Se po t kishe dashur therore do t kisha prur, por Ty st plqejn therore me djegie t plot.
  Therore ndaj Perndis sht shpirti i drrmuar; zemrn e drrmuar dhe t prulur Perndia nuk do ta prbuz.
  Bji t mir, o Zot, Sionit, sipas mirdashjes sate; dhe le t ndrtohen muret e Jerusalemit.
  Ather do t t plqej therore drejtsie, dhurata dhe therore me djegie t plot.
  Ather do t sjellin vir mbi altarin tnd.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Aliluia, Aliluia, Aliluia. Lavdi Ty, o Perndi. (tri her)
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt. (Nuk psalet, por lexohet)
  Kthehej prap nj her lumi Jordan prej guns s Eliseut, kur Elia u ngjit lart dhe ndaheshin ujrat ktej dhe andej dhe u b sterr udha e ujshme si i vrtet tip i pagzimit n t ciln kalojm rrjedhn e jets. Krishti u fanes te Jordani pr t bekuar ujrat.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Hyjlindse, ti je vreshti i vrtet, q mbive frutin e jets. T lutemi, ndrmjeto, o Zonj, bashk me Apostujt dhe gjith shenjtort, t mshirohen shpirtrat tan.
  Pastaj psalim troparet e mposhtme t vetzshme:
  Tingulli Trthor IV.
  U trondit tani dora e djatht e Pararendsit dhe Pagzorit dhe Profeti q u nderua m tepr se profett, sepse t pa Ty Qengjin e Perndis, q ngre mkatin e bots dhe i prmbledhur prej agonis thrriste: nuk guxoj t t prek, o Fjal, kryet tnd. Ti bekom dhe ndriom, o Mshirplot. Se Ti je jeta, drita dhe paqja e bots. (2 her)
  Varg: Prandaj do t t kujtoj prej dheut t Jordanit dhe t Hermoniemit.
  Tingulli IV.
  Trinia, Perndia jon, na e shfaqi veten e saj sot t pandar. Se Ati i dha t Birit dshmim t qart, Shpirti i fuluroi prej qiellit si pllumb, Biri i uli kryet e pacnuar Pararendsit dhe si u pagzua, shptoi gjindjen njerzore prej robris si njeridashs.
  Varg: T pan ujrat dhe u trembn.
  Trinia, Perndia jon, na e shfaqi veten e saj sot t pandar. Se Ati i dha t Birit dshmim t qart, Shpirti i fuluroi prej qiellit si pllumb, Biri i uli kryet e pacnuar Pararendsit dhe si u pagzua, shptoi gjindjen njerzore prej robris si njeridashs.
  Lavdi Atit e Birti edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tingulli trthor I.
  Kur erdhe me trup n Jordan, o Zot, ngaq deshe t prgzoheshe me fytyr njriu, o Jetdhns, q t na ndriosh ne t arratisurit si Mshirplot, duke na shptuar prej do dinakrie dhe laku t dragoit, u dshmove prej Atit, dhe Shpirti i Perndishm t qendroi sipr me fytyr pllumbi. Por, vendosu n shpirtet tona, o Njeridashs.
  Tani e prher (Gjithkjo)
  Kur erdhe me trup
  Profeti.
  Paravarg. Tingulli IV
  T pan ujrat, o Perndi.
  Zri i Zotit mbi ujra.
  Kndimi prej profetis s Isais. (1,16-20)
  Kshtu foli Zoti; lahuni dhe bhuni t pastr, largoni ligsit prej shpirteve tuaja nga syt e mi, pushoni s bri t kqia. Msoni t bni mirsi, krkoni gjykim, shptoni t shtypurin, gjykoni varfanjakun dhe mbroni t ven. Dhe ejani t flasim bashk thot Zoti, dhe n qofshin mkatet tuaja t kuqe flak, do ti zbardh si dbor dhe n qofshin t kuqe t purpurta, do ti bj si lesh i bardh. Dhe n doni t m dgjoni, do t hani t mirat e dheut; por n mos doni e n mos m dgjofshi, shpata do tju prpij; se goja e Zotit i foli kto.
  Apostulli.
  Kndimi prej Veprave t Apostujve.
  N ato, kur ishte Apolloj n Korinth, Pavli shkoi npr ann e siprme e erdhi n Efes. Dhe si gjeti ca dishepuj u tha: A muart Shpirt t Shenjt kur besuat? Dhe ata i than: Po as kemi dgjuar n ka Shpirt t Shenjt. Dhe ai u tha: Me se pra u pagzuat? Dhe ata than: N pagzim t Joanit. Dhe Pavli u tha: Joani pagzoi me pagzim pendimi, duke i thn popullit ti besoj Atij q vjen pas tij, domethn Jesu Krishtit. Dhe si dgjuan u pagzuan n emrin e Zotit Jesu. Dhe si vuri duart Pavli mbi ta, erdhi mbi ta Shpirti i Shenjt dhe flisnin gjuhra dhe profetizonin. Ishin t gjith dymbdhjet burra. Dhe hyri n Sinagog dhe u fliste me guxim pr tre muaj duke kuvenduar dhe duke i bindur pr punn e mbretris s Perndis.
  Aleluia (3 her).
  Ungjilli pas Markut.
  Dhe pastaj lexojm troparin e mposhtm:
  Perndia, Zoti sht i bekuar, i bekuar sht Zoti dit pr dit, na e pruft mbar Perndia shptimin ton, Perndia jon Perndia i shptimit.
  Pastaj Trishenjtin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti:
  Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Lexohet Shkurtorja.
  N valat t Jordanit sot erdhi Zoti yn dhe Shn Joanit i thrret, mos ki frik t m pagzosh se vij pr t shptuar Adamin e Pargatuar.
  Mshiro, o Zot. (40 her)
  O Krisht, Perndi q adhurohesh e lavdrohesh n do koh e n do or n qiell e mbi dhe, zemrgjer, zemrdhembshur, mshirplot, q do t drejtt dhe mshiron mkatart, q i thrret t gjith n shptim me zotimin e t mirave t pritme, ti o Zot, prit lutjet tona n kt or dhe drejto jetesn ton sipas porosive t tua. Shenjtrona shpirtrat, pastrona trupat, ndreqna mendimet, pastrona mendjet dhe shptona prej do hidhrimi, t keqeje dhe helmi. Mbrona me engjjt e tu t shenjt q duke u ruajtur dhe duke u udhhequr prej ushtris s tyre t arrijm t baresim te bashkimi i bess dhe te njohja e lavdis sate t paafruar, se i bekuar je n jet t jetve. Amin.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  M t nderuarn se Keruvimet dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet, q pa u cnuar linde Fjaln Perndi, me t vrtet Hyjlindse, ty t madhrojm.
  Beko, o At me emrin e Zotit.
  Prifti:
  Perndia na mshiroft dhe na bekoft, na tregoft dritn e fytyrs s vet dhe na shptoft.
  Lexuesi: Amin.
  Dhe pastaj thuhet kjo urat prej Prelatit:
  Urat e Shn Mardarit
  O Zot, o Perndi, o At i gjithfuqishm; o Zot, o Bir i vetmlindur Jisu Krisht edhe Shpirti i Shenjt, q jini nj Hyjni dhe nj Fuqi, kini mshir pr mua mkatarin dhe shptomni mua, shrbtorin e pavyer, nga dnimet e gjyqit t fundit. Se i bekuar je n jet t jetve. Amin.
  Dhe menjher fillon Ora e gjasht.

  Ora e gjashte
  Pas Urats s Ors s tret thuhet menjher:
  Lexuesi:
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Perndis, Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb vet Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Psalmi 73.
  O Perndi, tej prse m hodhe prgjithmon? Pse zemrimi yt u trbua kundr dhenve t grigjs tnde?
  Kujtohu pr bashksin tnde q e fitove q s lashti.
  lirove skeptrin e trashgimit tnd; ky sht mali i Sionit, tek i cili bre strehn tnde.
  Ngrei duart e tua mbi kryelartsin e tyre prgjithmon, pr ato q bri me dredhi armiku n shenjtroren tnde.
  Dhe ata q t urrejn u mburrn n kohn e fests tnde.
  Simbolet e veta vun pr shenja, dhe nuk t njohn, n t dal lart i vun.
  Pren dyert e saj si presin drut n pyll me sopata; dhe me sopata e me varre, e coptuan at.
  Dogjn me zjarr shenjtroren tnde, prdhosn tendn e emrit tnd.
  Than n zemrn e vet gjith fiset e tyre: Ejani t heqim gjith t kremtet e Perndis prej dheut.
  Simbolet e tyre nuk i pam m, as profet s'ka m; dhe nuk ka ndr ne asnj t dij se deri kur.
  Deri kur, o Perndi, do t t nderoj armiku? Mos do ta prmoj kundrshtari emrin tnd pr jet?
  Pse e trheq dorn tnde, dhe t djathtn tnde prej mesit t gjirit tnd gjithmon?
  Dhe Perndia sht mbreti yn q prej shekujsh, q veproi n mes t dheut pr shptim.
  Me fuqin tnde forcove detin, ti kokat u coptove prbindshve n ujra.
  Ti ia theve kokn prbindshit, dhe pr ushqim ia dhe popujve t etiopve.
  Ti bre t gufojn burime e prrenj, ti i thave lumenjt e Itamit.
  Jotja sht dita, dhe nata jotja; ti vendose hnn edhe diellin.
  Ti bre gjith bukurit e dheut, ver dhe pranver; ti i bre kto.
  Kujtoje kt: armiku e poshtroi Zotin, dhe populli i marr prbuzi emrin tnd.
  Mos ua jep egrsirave shpirtin e atij q ty t lavdron; mos harro prgjithmon shpirtrat e nevojtarve t tu.
  Hidhi syt mbi dhiatn tnde, se vendet e errta t toks me shtpi paligjsish u mbushn.
  Mos u ktheft prapa i poshtruar dhe i turpruar; i varfri e nevojtari le t lavdrojn emrin tnd.
  Ngrihu, o Perndi, bje gjyqin tnd; kujto poshtrimin q tr ditn t bn i marri.
  Mos harro zrin e lutsve t tu; mburrja e atyre q t urrejn u ngrit prgjithnj.

  Psalmi 76.
  Me zrin tim i thirra Zotit, zrin tim ia drejtova Perndis dhe m vuri re.
  Ditn e shtrngess time krkova Perndin; duart e mia i shtriva tr natn tek ai dhe su gabova; shpirti im nuk pranonte t ngushllohej.
  Kujtova Perndin, dhe u knaqa; thellohesha n vuajtjet e mia dhe shpirti im mundohej.
  Syt e mi ishin pa gjum gjat rojeve, u turbullova e nuk fola.
  Solla ndr mend ditt e lashta, dhe koht e mome mendova.
  Mendoja gjat nats n zemrn time, dhe shpirti im hetonte.
  Mos Zoti do t m braktis pr jet, dhe m s'do t m tregoj mirdashje?
  A mos do t ndrpres prgjithmon prdllimin e tij? dhe mos do ti jap fund fjals s tij brez pas brezi?
  Vall mos harroi Perndia q t ket prdllim? A mos n zemrimin e tij i mbylli dhembshurit e veta?
  Dhe thash: Tani fillova t kuptoj, kt ndryshim e bri e djathta e t Shumlartit.
  Kujtova veprat e Zotit; se do t sjell ndr mend mrekullit e tua q n krye.
  Do t mendoj pr tr veprat e tua, dhe thell do t mendoj pr bmat e tua.
  O Perndi, rruga jote tek e shenjta na drejton; cili sht Perndi i madh si Perndia yn? Ti je Perndia q bn mrekullira.
  Fuqin tnde ua bre t njohur popujve, me krahun tnd lirove popullin tnd, bijt e Jakovit e t Josifit.
  Ujrat t pan, o Perndi; ujrat t pan dhe u friksuan; edhe humnerat u drodhn.
  Ret derdhn uj me vrshim; qiejt bubulluan; dhe shigjetat e tua fluturuan nga do an.
  Zri i bubullims tnde gjmoi rreth e rrotull, vettimat e tua ndriuan botn; toka u tund dhe u drodh.
  Rrugt e tua jan n mes t detit, dhe shtigjet e tua mes ujrave t shumt, dhe gjurmt e tua nuk do t njihen.
  E udhhoqe popullin tnd si dhen, me dor t Moisiut dhe t Aaronit.
  Psalmi 90.
  Ai q banon nn mbrojtjen e t Shumlartit, do t prehet n strehn e Perndis s qiellit.
  Do t' i them Zotit: Ti je mbrojtsi im dhe streha ime, Perndia im, dhe tek ti do t shpresoj.
  Se ai do t t liroj nga laku i gjahtarve dhe nga rrethanat e turbullta.
  Do t t mbuloj me pendt e tij dhe nn kraht e tij mbrojtje do t gjesh; e vrteta e tij do t t rrethoj si arm mbrojtjeje.
  S' do t'i trembesh friks s nats, as shigjets q fluturon ditn, asgjje q vjen rrotull npr errsir, as ndonj rasti t papritur dhe t lig n mesdit.
  Nj mij do t t bien n brinjt e tua, dhe dhjet mij n t djathtn tnde; por ty s' do t t godasin.
  Ve do t soditsh me syt e tu dhe do t shohsh shpagimin e mkatarve.
  Se ti, o Zot, je shpresa ime; t Shumlartin vure pr mbshtetjen tnde,
  Asnj e keqe s'do t t ndodh, as kamzhik nuk do t prek tendn tnde.
  Se do t'i urdhroj engjjt e tij pr ty, t t ruajn n t gjitha udht e tua.
  N duar do t t mbajn, q kmba jote t mos prek asnj gur.
  Do t ecsh mbi neprkn e mbi luanin, do t shkelsh mbi luanin dhe dragoin.
  Sepse pati shpres tek un, dhe un do ta liroj, do ta mbroj at se njohu emrin tim.
  Do t m thrras dhe do ta dgjoj; n shtrngim do t jem me t, do ta liroj dhe do ta lavdroj.
  Me jet t gjat do ta mbush at, dhe do t' i tregoj atij shptimin tim.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Aliluia, Aliluia, Aliluia. Lavdi Ty, o Perndi. (tri her)
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt. (Nuk psalet, por lexohet)
  Kthehej prap nj her lumi Jordan prej guns s Eliseut, kur Elia u ngjit lart dhe ndaheshin ujrat ktej dhe andej dhe u b sterr udha e ujshme si i vrtet tip i pagzimit n t ciln kalojm rrjedhn e jets. Krishti u fanes te Jordani pr t bekuar ujrat.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Meqnse s'guxojm nga mkatet e shumt, ndrmjeto pr ne pran Birit tnd, o Virgjresh Hyjlindse, se lutja e Nns ka fuqi t madhe pran Zotit. Mos i prbuz mkatart o e mir, se Zoti sht mshirplot edhe do t na shptoj, se dnjoi t psoj pr ne.
  Pastaj psalim troparet e mposhtme t vetzshme:
  Tingulli Trthor IV.
  Kshtu i foli Zoti Joanit; profet, eja m pagzo mua q t krijova, q ndrioi me hir dhe i pastroi t gjith, prek kryet Tim t Hyjshm dhe mos hezito. Profet, eja tani se erdha t mbush do drejtsi. Ti mos nguro aspak, se nxitohem t humbas armikun e fshehur ndr ujrat kryetarin e errsirs, duke shprblyer tani botn prej ngackave t tij, duke u falur si njeridashs jetn e amshuar. (2 her)
  Varg: Prandaj do t t kujtoj prej dheut t Jordanit dhe t Hermoniemit.
  Tingulli trthor II.
  Sot nxitohet t marr fund frofetia psalmike, se deti thot pa dhe iku, Jordani u kthye prap prpara faqes s Zotit, faqes s Perndis t Jakovit, i cili erdhi t pres pagzim prej shrbtori q dhe ne duke i shplar prej ndyrsis pagane, t ndriojm shpirtet tona.
  Varg: T pan ujrat dhe u trembn.
  Sot nxitohet t marr fund frofetia psalmike, se deti thot pa dhe iku, Jordani u kthye prap prpara faqes s Zotit, faqes s Perndis t Jakovit, i cili erdhi t pres pagzim prej shrbtori q dhe ne duke i shplar prej ndyrsis pagane, t ndriojm shpirtet tona.
  Lavdi Atit e Birti edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tingulli trthor I.
  Prse i ndalon ujrat e tua, o Jordan? Prse e kthen prap rrjedhjen dhe nuk shkon prpara n rrugn tnde t natyrshme? Se nuk mund t duroj thot, zjarrin q prvlon, mahnitem dhe friksohen nga denjimi i prjetshm, se nuk kam zakon t shplaj t pastrin, nuk msova t fshij t pamkatshmin, po t pastroj ent e ndotura. Gjmbat e mkateve m mson ti djek Krishti q pagzohet tek mua. Joani dshmon me mua, zri i Fjals thrret: Ja Qengji i Perndis q ngre mkatin e bots, Atij o besnik le ti thrresim, o Perndi q u fanese pr shptimin ton, lavdi m Ty.
  Tani e prher (Gjithkjo)
  Prse i ndalon ujrat
  Profeti.
  Paravarg. Tingulli IV
  Zri i Zotit mbi ujrat.
  Jepini Zotit o bij t Perndis.
  Kndimi prej profetis s Isais. (12,3-6)
  Kshtu foli Zoti: Merrni uj me ngazllim nga burimet e shptimit. Dhe do t thuash at dit himnoni Zotin, thirreni emrin e Tij, lajmrohuni kombeve lavdit e Tij, kujtoni se u lartsua emri i Tij. Himnojeni emrin e Zotit, se bri gjra t larta, litini kto mbi tr dhen. Gzohuni dhe ngazllohuni ju q rrini n Sion se u lartsua i Shenjti i Izraelit n mes t saj.
  Apostulli.
  Kndimi prej Letrs s Pavlit ndr Romant.
  Vllezr sa u pagzuam n Jisu Krishtin, n vdekjen e tij u pagzuam. U varrosm, pra, bashk me at me an t pagzimit n vdekje, q, ashtu si Krishti u ngjall prej s vdekursh me an t lavdis s Atit, kshtu edhe ne t ecim n jet t re. Sepse, nse u bashkuam me at n nj vdekje si t tijn, do t jemi edhe n nj ngjallje si t tijn, duke ditur kt: se njeriu yn i vjetr u kryqzua bashk me t, q t prishet trupi i mkatit dhe q t mos i shrbejm m mkatit, sepse ai q vdiq, u lirua nga mkati. Tani nse vdiqm bashk me Krishtin, besojm gjithashtu se do t jetojm me t, sepse e dim se Krishti, q u ngjall prej s cdekursh, nuk vdes m, vdekja nuk e pushton m. Sepse n at q vdiq, vdiq pr mkatin nje her e prgjithmon; por n at q rron, rron m Perndin. Kshtu edhe ju, konsiderojeni veten tuaj t vdekur pr mkatin, po t gjall m Perndin, me an t Jisu Krishtit, Zotit ton.

  Aleluia (3 her).
  Ungjilli pas Markut.
  (Shiko tek bekimi i Madh i ujit).
  Dhe pastaj lexojm troparin e mposhtm:
  Shpejt t na vijn mshirat e Tua, o Zot, se u varfruam tepr fort, ndihmona o Perndi, Shptimtari yn pr lavdi t emrit Tnd. O Zot shptona dhe hirso mkatet tona pr emrin tnd.
  Pastaj Trishenjtin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti:
  Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Lexohet Shkurtorja.
  N valat t Jordanit sot erdhi Zoti yn dhe Shn Joanit i thrret, mos ki frik t m pagzosh se vij pr t shptuar Adamin e Pargatuar.
  Mshiro, o Zot. (40 her)
  O Krisht, Perndi q adhurohesh e lavdrohesh n do koh e n do or n qiell e mbi dhe, zemrgjer, zemrdhembshur, mshirplot, q do t drejtt dhe mshiron mkatart, q i thrret t gjith n shptim me zotimin e t mirave t pritme, ti o Zot, prit lutjet tona n kt or dhe drejto jetesn ton sipas porosive t tua. Shenjtrona shpirtrat, pastrona trupat, ndreqna mendimet, pastrona mendjet dhe shptona prej do hidhrimi, t keqeje dhe helmi. Mbrona me engjjt e tu t shenjt q duke u ruajtur dhe duke u udhhequr prej ushtris s tyre t arrijm t baresim te bashkimi i bess dhe te njohja e lavdis sate t paafruar, se i bekuar je n jet t jetve. Amin.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  M t nderuarn se Keruvimet dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet, q pa u cnuar linde Fjaln Perndi, me t vrtet Hyjlindse, ty t madhrojm.
  Beko, o At me emrin e Zotit.
  Prifti:
  Perndia na mshiroft dhe na bekoft, na tregoft dritn e fytyrs s vet dhe na shptoft.
  Lexuesi: Amin.
  Dhe pastaj thuhet kjo urat prej Prelatit:
  Urat e Shn Vasilit t Madh
  Perndi dhe Zot i ushtrive dhe Krijues i gjith krijess, q drgove Birin tnd t vetmlindur, Zotin ton Jisu Krisht pr shptim t gjindjes son nga zemrdhembshria jote e patreguar, q orre me ann e kryqit t tij t muar kundratin e mkateve tona dhe me t triumfove prmbi forcat dhe ushtrit e errsirs; ti, o Zot njeridashs, prit kto lutje t fervulla dhe prhirimtare prej nesh mkatarve dhe shptona prej do faji pernikosh dhe t errt dhe prej gjith armiqve t dukur e t padukurq krkojn t na bjn t lig. Mbrthe me frik trupet tona dhe mos i prir zemrat tona n fjal e mendime ligsie, por mbush shpirtet me mallin tnd, q duke patur syrin gjithnj tek ti dhe t udhhequr n drit prej teje, ty dritn e paafruar dhe t amshuar duke shikuar, t drgojm pa pushim lavdrim dhe prhirim, Atit t panisshm, bashk me Birin tnd t vetmlindur dhe Shpirtin tnd t trshenjt, t mir dhe jetbrs, tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  Ora e nente

  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti:
  Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi:
  Amin. Mshiro, o Zot. (12 her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Perndis, Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb vet Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Psalmi 92.
  Zoti mbretroi; me hijeshi sht veshur; Zoti sht veshur dhe sht ngjeshur me fuqi; dhe prandaj forcoi botn, e cila s'do t tundet.
  Froni yt sht gati q n krye, ti je q para jets.
  Lumenjt u ngritn, o Zot, lumenjt ngritn zrat e tyre; lumenjt do t buasin me valt e tyre, me zrat e ujrave t shumt.
  T mrekullueshm jan tallazet e detit, Zoti sht i uditshm n m t lartat.
  Dshmit e tua jan krejt t vrteta; shenjtria ka hije n shtpin tnde, o Zot, pr gjith ditt.
  Psalmi 113.
  Kur Izraeli doli nga Egjipti, shtpia e Jakovit nga nj popull barbar.
  Judeja u b shenjtrorja e tij; Izraeli, zotrimi i tij.
  Deti pa dhe iku; Jordani mbrapsh u kthye.
  Malet si desh krcyen, dhe kodrat si qingja dhensh.
  pate, o det, q ike? Dhe ti, Jordan, q mbrapsh u ktheve?
  Dhe ju, male, q si desh krcyet, dhe ju, kodra, si qingja dhensh?
  U drodh toka para fytyrs s Zotit, para fytyrs s Perndis s Jakovit.
  Atij q e ktheu shkmbin n liqene ujrash, dhe shkrepin n burime ujrash.
  Jo neve, o Zot, jo neve, por emrit tnd jepi lavdi, pr prdllimin tnd dhe pr t vrtetn tnde.
  Se mos thon kombet: Ku sht, pra, Perndia i tyre?
  Dhe Perndia yn sht n qiell, dhe n tok bri gjithka q deshi.
  Idhujt e kombeve jan argjend e ar, pun e duarve t njerzve.
  Kan goj e nuk flasin, kan sy e nuk shikojn.
  Kan vesh e nuk dgjojn, kan hund e nuk nuhasin.
  Kan duar e nuk prekin, kan kmb e nuk ecin, dhe nga fyti i tyre nuk do t nxjerrin z.
  Si kta qofshin ata q i bjn, dhe gjith ata q n to besojn.
  Shtpia e Izraelit shpresoi tek Zoti; sht ndihms dhe mburoja e tyre.
  Shtpia e Aaronit shpresoi tek Zoti; sht ndihms dhe mburoja e tyre.
  Ata q frik e kan Zotin, shpresuan tek Zoti; sht ndihms dhe mburoja e tyre.
  Zoti na kujtoi dhe na bekoi, bekoi shtpin e Izraelit, bekoi shtpin e Aaronit.
  Bekoi ata q e kan frik Zotin, t vegjl e t mdhenj.
  Zoti e shtoft pr ju, pr ju dhe pr bijt tuaj.
  Qofshi t bekuar nga Zoti, q bri qiellin dhe tokn.
  Qielli i qiellit sht i Zotit, dhe tokn ua dha bijve t njerzve.
  Nuk e lavdrojn t vdekurit Zotin, as gjith ata q zbresin n skterr.
  Por ne t gjallt le t bekojm Zotin, q tani e gjer n jet.
  Psalmi 85.
  Prkule veshin tnd, o Zot, e m dgjo, se i varfr jam dhe nevojtar.
  Ruaje shpirtin tim, se jam oshnar, ti, o Perndia im, shptoje shrbtorin tnd q shpreson n ty.
  Ki mshir pr mua, o Zot, se gjith ditn pr ty do t thrres.
  Gzoje shpirtin e shrbtorit tnd, se tek ti, o Zot, shpirtin tim e ngrita.
  Se ti, o Zot, je i mir, dhe i but, dhe shum prdllimtar, me ata q t thrresin.
  Vri veshin, o Zot, faljes sime, dhe dgjoje zrin e lutjes sime.
  T thirra n ditn e shtrngimit tim, se ti m dgjove.
  Asnj s't ngjan ty ndr hyjnit, o Zot, dhe nuk ka gj t ngjashme me veprat e tua.
  Gjith kombet q bre do t vijn e do t falen para teje, o Zot, dhe emrin tnd do ta lavdrojn.
  Se ti je i madh e bn mrekulli, vetm ti je Perndi.
  O Zot, m udhhiq n rrugn tnde, dhe n t vrtetn tnde do t eci; zemra ime u ngazlloft q ti ket frik emrit tnd.
  Do t t lavdroj, o Zot, Perndia im, me gjith zemrn time, dhe emrin tnd do t lavdroj pr jet.
  Se i madh sht prdllimi yt pr mua, dhe shpirtin tim nga fundi i hadhit e shptove.
  O Perndi, njerz t paligj jan ngritur kundr meje, dhe nj turm t fuqishmish shpirtin tim krkuan, dhe para vetes ty s't vun.
  Dhe ti, o Zot, o Perndia im, je i dhimbshm e prdllimtar, zemrgjer e mshirplot, dhe i vrtet.
  Hidhi syt nga un, dhe ki mshir pr mua; jepi fuqin tnde shrbtorit tnd, dhe birin e skllaves tnde shptoje.
  Bj pr mua shenj t mir, q ata q m urrejn ta shohin e t turprohen, se ti, o Zot, m ndihmove e m kshillove.
  Dhe prsri:
  Bj pr mua shenj t mir, q ata q m urrejn ta shohin e t turprohen, se ti, o Zot, m ndihmove e m kshillove.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Aliluia, Aliluia, Aliluia. Lavdi Ty, o Perndi. (tri her)
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt. (Nuk psalet, por lexohet)
  Kthehej prap nj her lumi Jordan prej guns s Eliseut, kur Elia u ngjit lart dhe ndaheshin ujrat ktej dhe andej dhe u b sterr udha e ujshme si i vrtet tip i pagzimit n t ciln kalojm rrjedhn e jets. Krishti u fanes te Jordani pr t bekuar ujrat.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ti q linde pr ne prej Virgjreshs dhe durove Kryqzim, o i Mir, q plakove vdekjen me vdekje dhe rrfeve Ngjalljen si Perndi, mos i vshtro ata q gatove me dorn tnde; trego njeridashjen tnde, o Mshirplot; prit Hyjlindsen q t lindi t ndrmjetoj pr ne; dhe shpto, o Shptimtari yn, nj popull t dshpruar.
  Pastaj psalim troparet e mposhtme t vetzshme:
  Tingulli i rnd.
  Ishte udi t shikoje krijuesin e qiellit dhe t dheut t zhveshur n lum, duke pritur si rob pagzimin prej robi pr shptimin ton dhe vallet e ngjejve mahniteshin prej frike dhe prej gazi. Me t cilt t adhurojm, shptona o Zot. (2 her)
  Varg: Prandaj do t t kujtoj prej dheut t Jordanit dhe t Hermoniemit.
  Tingulli II.
  Kur shikonte Pararendsi Zotin t afrohet tek ai thrriste: Ja Ai q shprblen botn; erdhi nga prishja; ja Ai q na shpton prej hidhrimit; ja Ai q fal ndjes mkatesh erdhi mbi dhe prej Virgjreshs s kulluar nga mshira dhe n vend t errsirs ndrion gjindjen njerzore me ujin e pagzimit t Tij t Hyjshm. Ejani pra me nj z ta lavdrojm bashk me Atin e me Shpirtin e Shenjt.
  Varg: T pan ujrat dhe u trembn.
  Kur shikonte Pararendsi Zotin t afrohet tek ai thrriste: Ja Ai q shprblen botn; erdhi nga prishja; ja Ai q na shpton prej hidhrimit; ja Ai q fal ndjes mkatesh erdhi mbi dhe prej Virgjreshs s kulluar nga mshira dhe n vend t errsirs ndrion gjindjen njerzore me ujin e pagzimit t Tij t Hyjshm. Ejani pra me nj z ta lavdrojm bashk me Atin e me Shpirtin e Shenjt.
  Lavdi Atit e Birti edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Tingulli trthor I.
  Tropari i mposhtm psalet me shprestari dhe me z t lart (me ting. si apostulli) nga psalti n mes t Kishs dhe pastaj psalet me melodi nga t dy psaltirt (si dhoksologjia njri pas tjetrit)
  Dorn tnde q preku kryet e pamplakur t Zotit (3 her), me t ciln na tregove dhe me gisht, ngreje pr ne tek Ai, o Pagzor, meq ke guxim t shumt se m i madh se t gjith profett u dshmove prej Tij. Dhe syt e tu, t cilt pan Shpirtin e Trshenjt, q zbriti n form pllumbi, ngreji tek Ai, o Pagzor, duke iu lutur t bhet Hirplot. Dhe eja qendro bashk me ne (3 her), duke shiluar himnin e duke u vn n krye t panairit.


  Profeti.
  Paravarg. Tingulli III
  Zoti sht ndriimi im dhe Shptimtari im.
  Zoti sht mbrojtsi i jets sime.
  Kndimi prej profetis s Isais. (49,8-15)
  Kshtu foli Zoti; N koh t mirdashjes t kam dgjuar dhe n dit shptimi t kam ndihmuar dhe do t t ruaj dhe do t t jap nj testament kombesh, q t triumfosh mbi tok dhe t trashgosh trashgime t shkreta, duke u thn t burgosurve; Shkoni jasht dhe atyre q jan n errsir dilni n drit. Do t kullosin npr gjith rrugt dhe npr gjith rrugt do t jet kullota e tyre. Do t mos ken uri as etje, as q do ti drrmoj vapa dhe dielli, se Ai q i mshiron do ti ngushlloj dhe do ti udhheq npr burime ujrash. Dhe do t bj udh do mal dhe do rrug kullot pr ta. Shiko kta q do t vijn s largu, kta prej veriut dhe perndimit dhe ata prej dheut t persianve. Dfreni o qiej, ngazllohu o dhe, merrjani kngs o male. Se Perndia e mshiroi popullin e Tij. Po Siona tha: M neveriti Zoti, dhe Zoti im m harroi. A mund t harroj gruaja djalin e saj t gjirit dhe t mos i vij keq pr birin e barkut t saj? Po, mund ta harroj, mirpo un do t mos t harroj kurr, foli Zoti i Trfuqishm.
  Apostulli.
  Kndimi prej Letrs s Pavlit drejtuar Titos.
  Bir Tito, u shfaq hiri i Perndis q sjell shptim mbi gjith njerzit, i cili na mson t mohojm pabesrin dhe dshirimet e bots, e t rrojm me urtsi e me drejtsi e me bes t mir n kt jet, duke pritur shpresn e lumur dhe t dukurit e lavdis t t madhit Perndi edhe t Shptimtarit ton Jesu Krisht. I cili dha vetvehten e Tij pr ne q t na shprblej prej do paudhsije dhe t pastroj pr veten e Tij nj popull t zgjedhur, zemr-prvluar pr punra t mira. Por kur u shfaq mirsia dhe dashuria ndr njerzit e Shptimtarit ton Perndi, jo prej punsh drejtsie q punuam ne, por pas prdllimit t Tij na shptoi, me an t t Lartit t prsrilindjes edhe me an t t prtriturit t Shpirtit t Shenjt. Q derdhi me dor t hapur mbi ne me an t Jesu Krishtit, Shptimtarit ton. Q pasi t dalim t drejt me an t hirit t Atij, t bhemi trashgimtar sipas shpress s jets s prjetshme.
  Aleluia (3 her).

  Ungjilli pas Llukait.
  (Shiko n Mbrmsoren e Madhe).
  Dhe pastaj lexojm troparin e mposhtm:
  Mos na hidh n vdekje pr emrin Tnd t Shenjt, duke mos e prishur testamentin tnd, dhe mos e largo mshirn tnde prej nesh, pr Abrahamin t dashurin Tnd dhe pr Isakun shrbtorin Tnd, pr Izraelin Tnd t Shenjt.
  Pastaj Trishenjtin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti:
  Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Lexohet Shkurtorja.
  N valat t Jordanit sot erdhi Zoti yn dhe Shn Joanit i thrret, mos ki frik t m pagzosh se vij pr t shptuar Adamin e Pargatuar.
  Mshiro, o Zot. (40 her)
  O Krisht, Perndi q adhurohesh e lavdrohesh n do koh e n do or n qiell e mbi dhe, zemrgjer, zemrdhembshur, mshirplot, q do t drejtt dhe mshiron mkatart, q i thrret t gjith n shptim me zotimin e t mirave t pritme, ti o Zot, prit lutjet tona n kt or dhe drejto jetesn ton sipas porosive t tua. Shenjtrona shpirtrat, pastrona trupat, ndreqna mendimet, pastrona mendjet dhe shptona prej do hidhrimi, t keqeje dhe helmi. Mbrona me engjjt e tu t shenjt q duke u ruajtur dhe duke u udhhequr prej ushtris s tyre t arrijm t baresim te bashkimi i bess dhe te njohja e lavdis sate t paafruar, se i bekuar je n jet t jetve. Amin.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  M t nderuarn se Keruvimet dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet, q pa u cnuar linde Fjaln Perndi, me t vrtet Hyjlindse, ty t madhrojm.
  Beko, o At me emrin e Zotit.
  Prifti:
  Perndia na mshiroft dhe na bekoft, na tregoft dritn e fytyrs s vet dhe na shptoft.
  Lexuesi:
  Amin.
  Dhe pastaj thuhet kjo urat prej Prelatit:
  O Zoti yn Jisu Krisht, Perndia yn, q bn zemrn e gjer pr fajet tona dhe na solle gjer m kt or n t ciln, i varur mbi drurin jetprurs, i shtrove udhn pr n parajs kusarit mirnjohs, dhe q humbe vdekjen me vdekje, hirsona ne shrbtort e tu mkatar dhe t pavyer; se mkatuam dhe bm paudhsira dhe nuk jemi t vyer t ngrem syt tan dhe t shikojm n lartsi t qiellit; se e neveritm udhn e drejtsis dhe baritm pas dshirave t zemrave tona. Po i lutemi mshirs sate dhe shptona pr emrin tnd t shenjt, se u venitn ditt tona n kotsi. Rrmbena prej dors s kundrshtarit dhe falnai mkatet dhe bje t vdekur rreptsin ton mishore; duke hedhur tej njerin e vjetr, t vishemi me t rin dhe t rrojm te ty, Zoti dhe kujdestari yn; dhe kshtu, duke vajtur pas porosive t tua, t arrijm tek prehja e amshuar ku sht ndenjia e gjith t dfryerve. Se ti je dfrimi dhe ngazllimi i vrtet i atyre q t duan, o Krisht Perndia yn dhe ty t drgojm lavdi, bashk me Atin tnd pa fillim dhe Shpirtin tnd t Trshenjt, t mir e jetbrs, tani e prher e n jet t jetve. Amin.


  Pastaj prifti, pasi hap Dern e bukur, bn prlshimin.
  Prifti:
  Lavdi Ty, o Perndia yn, lavdi m Ty.
  Lexuesi:
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Mshiro, o Zot. (tri her)
  Beko, o At i Shenjt.
  Prifti:
  Krishti Perndia yn i vrtet, me ndrmjetimet e nns s tij t pacnuar dhe krejt t paprlyer dhe t shenjt, t Etrve tan oshnar dhe hyjprurs, t hyjprindrve t shenjt dhe t drejt Joakim dhe Ana, t Shn (t dits) q lutm sot dhe t gjith shenjtorve t tij, na mshiroft dhe na shptoft si i mir dhe njeridashs.
  Prifti:
  Me uratat e Etrve tan t Shenjt, o Zot Jisu Krisht Perndia yn, mshirona dhe shptona. Amin.  Shnim: Kjo shrbes bhet m datn 5 janar t do viti n mngjes. Kur e kremtja bie t dieln ort kndohen n mngjes. Bekimi i madh i ujit bhet t shtunn dhe vazhdon me Meshn Hyjnore t Shn Joan Gojartit dhe mbrmsorja e madhe bhet t shtunn n mbrmje, Mesha e Shn Vasilit t madh bhet ditn e diel.

 8. #8

  Ava E Madhe Dhe E Shenjte E Hena E Madhe Dhe E Shenjte Sherbesa E Dhenderrit

  JAVA E MADHE DHE E SHENJTE
  E HENA E MADHE DHE E SHENJTE
  SHERBESA E DHENDERRIT
  Prifti:
  I bekuar sht Perndia yn, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  O Mbret qiellor, Ngushllimtar, Shpirt i s vrtets, q ndodhesh kudo dhe i mbush t gjitha, thesari i t mirave dhe dhurues jete; eja dhe qndro ndr ne dhe pastrona nga do njoll dhe shpto, o i Mir, shpirtrat tan.
  Lexuesi: Amin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti:
  Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Prifti temjanis.
  Lexuesi: Amin. Mshiro, o Zot. (12)
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Perndis, Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Ejani ti falemi e ti biem ndr kmb vet Krishtit, Perndis dhe Mbretit ton.
  Psalmi 19.
  T dgjoft Zoti n dit t shtrngimit. Emri i Perndis s Jakovit t mbrojt.
  Nga shenjtrorja t drgoft ndihm, dhe nga Sioni t forcoft.
  Gjith theroret e tua i kujtoft dhe therorin tnd me djegie t plot pranoft.
  Zoti t dhnt at q zemra jote dshiron dhe t plotsoft do qllim.
  Pr shptimin tnd le t ngazllohemi, dhe lart le t'i ngrem flamujt n emr t Zotit, Perndis ton.
  Zoti i prmbusht gjith krkesat e tua. Tashm e di se Zoti e shptoi t mirosurin e vet.
  Dhe nga qielli i tij i shenjt do ta dgjoj at dhe do ta shptoj me fuqin e s djathts s tij.
  Disa n qerre mburren, t tjer n kuaj; dhe n emrin e Zotit, Perndis ton, do t thrresim.
  Ata rrshqitn e ran; por ne u ngritm e qndruam m kmb.
  O Zot, shptoje mbretin, dhe na dgjo at dit q do t t thrresim.

  Psalmi 20.
  O Zot, me fuqin tnde do t dfrehet mbreti; dhe fort do t ngazllohet pr shptimin tnd.
  Dshirn e zemrs s tij ia plotsove dhe krkesn e buzve t tij nuk e shterrove.
  Se me bekime mirsie e arrite, kuror prej guri t muar vure mbi krye t tij.
  Jet t krkoi, e i dhe, dit t gjata n jet t jets.
  E madhe sht lavdia e tij n saje t shptimit tnd. Me lavdi e madhshti do ta veshsh at.
  Se bekimin tnd i dhe n jet t jetve, me gzimin e fytyrs tnde at do ta dfresh.
  Se mbreti tek Zoti shpreson dhe me prdllimin e t Shumlartit s'do t tundet.
  Dora jote do t'i gjej t gjith armiqt e tu; e djathta jote do t'i gjej ata q t urrejn.
  Se do t'i vesh ata si n nj furr t zjarrt kur t shfaqesh, o Zot, n zemrimin tnd do t'i fundossh, dhe zjarri do t'i prpij.
  Frutin e tyre nga toka do ta zhduksh dhe farn e tyre nga bijt e njerzve.
  Se ligsi kurdisn kundr teje; qllime t kqia menduan, q s'mundn t'i zbatojn.
  Se ti kraht do t'i bsh t kthejn, dhe t tjert n fytyr do t'i godassh.
  Lartsohu, o Zot, me fuqin tnde; do t kndojm e do t psalim pr pushtetin tnd.

  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.

  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti: Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Dhe pastaj kto tropare:
  O Zot, shpto popullin tnd dhe beko trashgimin tnd. Dhuroju shprestarve fitore mbi barbart dhe ruaje shtetin tnd me ann e Kryqit tnd.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Ti q mbi Kryqin u mbrtheve me dashje, shtetit t ri q ka emrin tnd dhuroi dhembshurit e tua, o Krisht Perndi. Ngazlloi me fuqin tnde krert tan besnik, duke u falur fitore kundr armiqve, pain prkrahjen tnde, arm paqeje, trope t pamposhtur.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  O Hyjlindse e mir, e trhimnuar, mbrojtje e frikshme dhe e paturpruar, mos i prbuz lutjet tona; mbshtete shtetin e orthodhoksve, shptoi ata q i urdhrove t mbretrojn dhe dhuroju nga qiejt fitoren; se ti linde Perndin, o e vetmja e bekuar.
  Prifti: Mshirona, o Perndi, sipas mshirs sate t madhe, t lutemi, dgjo dhe mshiro.
  Lexuesi: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Se ti je Perndi mshirues dhe njeridashs dhe Ty ta drejtojm lavdin, Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin. Beko, o At, me emrin e Zotit.
  Prifti: Lavdi Trinis s Shenjt, dhe t njqenshme, jetbrse, dhe t pandar, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Dhe Prelati ose Lexuesi lexon gjashtpsalmin:
  Lavdi Perndis n m t lartat dhe mbi dhen paqe dhe mbi njerzit mirdashje. (3)
  O Zot, el buzt e mia dhe goja ime do t lit lavdin tnde. (2)
  Psalmi 3.
  O Zot, sa u shumuan ata q m shtrngojn; shum ngren krye kundr meje.
  Shum i thon shpirtit tim: ska shptim pr at te Perndia i tij.
  Por ti, o Zot, je prkrahsi im, lavdia ime, dhe ai q m ngre kryet lart.
  Me zrin tim i thirra Zotit dhe m dgjoi prej malit t tij t shenjt.
  Un rash e fjeta, u ngrita se Zoti do t m ndihmoj.
  Nuk do t friksohem prej popullit t panumrt q m msyjn s bashku nga t gjitha ant.
  Ngrihu, o Zot, shptom, o Perndia im; se ti godite t gjith ata q kot jan armiqt e mi, drrmon dhmbt e mkatarve.
  Nga Zoti sht shptimi. Bekimi yt qoft mbi popullin tnd.
  Dhe prsri:
  Un rash e fjeta, u ngrita se Zoti do t m ndihmoj.
  Psalmi 37.
  O Zot, mos m qorto n zemrimin tnd, as mos m mundo n mrin tnde.
  Se shigjetat e tua mu nguln dhe dora jote rndon mbi mua.
  Nuk ka shrim n trupin tim nga shkaku i zemrimit tnd; nuk ka paqe ndr eshtrat e mia nga shkaku i mkateve t mia.
  Se paudhsit e mia kaprcyen kryet tim , si barr e rnd rnduan mbi mua.
  U qelbn dhe u kalbn plagt e mia pr shkak t marrzis sime.
  U bra i ngrat dhe u krusa krejt, gjith ditn ecja i vrert.
  Se t brendshmet e mia u mbushn me nxehtsi dhe nuk ka shrim n trupin tim.
  U dobsova dhe u kputa fare, ulrij nga shtrngimi i zemrs sime.
  O Zot, e gjith dshira ime sht prpara teje dhe pshertima ime nuk fshihet nga ty.
  Zemra ime u trondit, fuqia ime m la dhe dritn e syve t mi, as at se kam.
  Miqt dhe t afrmit e mi u afruan dhe qendruan kundrejt meje, ndrsa farefisi im qendruan larg.
  Dhe ata q krkojn shpirtin tim, ngrehin kurthe, edhe ata q m duan t keqen, flasin kotsira dhe tr ditn mendojn dinakri.
  Por un nuk dgjoja si nj i shurdhr dhe nuk e elja gojn si nj memec.
  Dhe u bra porsi nj njeri q nuk dgjon dhe q nuk ka prgjigje n gojn e tij.
  Se shpresova te ty, o Zot, ti do t m dgjosh, o Zot, Perndia im.
  Se thash: Mos u gzofshin kurr pr mua armiqt e mi; dhe kur m rrshqasin kmbt ata mburren prpara meje.
  Jam gati pr t rn, dhe dhimbja ime sht prher prpara meje.
  Se un rrfej paudhsin time dhe m vjen rnd pr mkatin tim.
  Por armiqt e mi rrojn edhe jan m t fort se un, dhe u shumuan ata q m urrejn padrejtsisht.
  Edhe ata q ma shprblejn t mirn me t keqe shpifin kundr meje, sepse un ndjek t mirn.
  Mos m neverit, o Zot, Perndia im, mos u largo prej meje.
  Nxito t m ndihmosh, o Zot i shtimit tim.
  Dhe prsri:
  Mos m neverit, o Zot, Perndia im, mos u largo prej meje.
  Nxito t m ndihmosh, o Zot i shtimit tim.
  Psalmi 62.
  O Perndi, Perndia im; tek ti shpejtoj q n mngjes.
  Shpirti im ka etje pr ty dhe vean trupi im, si n dhe t shkret, t pakaluar dhe pa uj.
  Kshtu tu paraqita n shenjtroren, q t shoh fuqin tnde dhe lavdin tnde.
  Se prdllimi yt sht m i mir se jeta dhe buzt e mia do t t lavdrojn.
  Kshtu do t t bekoj n jetn time, dhe n emrin tnd do t ngre duart e mia.
  Posi prej t majmi dhe prej dhjami le t nginjet shpirti im dhe me buz ngazllimi do t t lavdroj goja ime.
  Sa her t kujtoja n shtratin tim, t kisha ndr mend gjer n mngjes.
  Se u bre ndihmsi im dhe n hijen e krahve t tu do t ngazllohem.
  Shpirti im u ngjit pas teje dhe mua m ndihmoi e djathta jote.
  Po ata q krkuan m kot shpirtin tim, do t hyjn n ant m t poshtme t dheut.
  Do t kositen nga fuqia e shpats dhe do t bhen pre dhelprash.
  Dhe mbreti do t ngazllehet m Perndin, do t lavdrohet cilido q betohet n emrin e tij, se u zu goja e atyre q flasin padrejtsira.
  Dhe prsri:
  T kisha ndr mend gjer n mngjes se u bre ndihmsi im dhe n hijen e krahve t tu do t ngazllohem.
  Shpirti im u ngjit pas teje dhe mua m ndihmoi e djathta jote.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Aliluia, Aliluia, Aliluia, lavdi m Ty, o Perndi. (3 her pa prkulje)
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Psalmi 87.
  O Zot, Perndi i shptimit tim, dit e nat thirra prpara teje.
  Le t arrij falja ime prpara teje, vri veshin lutjes sime.
  Se shpirti im u mbush me t liga dhe jeta ime iu afrua ferrit.
  U numrova me ata q zbresin n grop, u bra si njeri pa ndihm, ndr t vdekurit i lir. Posi t vrart e shtrir n varr, t cilt ti nuk i kujtove m, po u flakn prej dors sate.
  M vure n gropn m t thell, n errsirn dhe n hijen e vdekjes.
  Mbi mua rndoi zemrimi yt dhe tr valt e tua i solle mbi mua.
  Largove prej meje t njohurit e mi, t cilt m morn pr njeri t ndryr.
  U mbylla dhe smund t dal; syt e mi u dobsuan nga vuajtjet; te Ti, o Zot, thirra tr ditn, te Ti ndeva duart e mia.
  Mos do t bsh udira n t vdekurit, apo t vdekurit do t ngrihen dhe do t t lavdrojn?
  Mos ka pr t treguar kush, mshirn tnde n varr, dhe t vrtetn tnde n humbje?
  Mos do t njihen udit e tua n errsir, dhe drejtsia jote n dhe t harruar?
  Por un te Ti thirra, o Zot, dhe lutja ime te Ti do t arrij q n mngjes.
  Prse e hedh tutje shpirtin tim, o Zot, dhe e kthen fytyrn tnde prej meje?
  Fatkeq jam un dhe i munduar q n t rit tim, dhe kur u lartsova, u ula dhe u hutova.
  Mbi mua kaluan zemrimet e tua dhe krcnimet e tua m tronditn krejt.
  Tr ditn m rrethuan si uji dhe m mbylln nga t gjitha ant.
  Largove prej meje do mik dhe t afrm, dhe t njohurit e mi pr shkak t fatkeqsis.
  Dhe prsri:
  O Zot, Perndi i shptimit tim, dit e nat thirra prpara Teje.
  Le t arrij falja ime prpara Teje, vri veshin lutjes sime.
  Psalmi 102.
  Beko Zotin, o shpirti im, edhe ti, o zemra ime, emrin e tij t shenjt.
  Beko Zotin, o shpirti im, dhe mos harro tr mirsit e tij.
  At q fal gjith paudhsit e tua, at q shron gjith smundjet e tua.
  At q shpton jetn tnde prej prishjes, at q t kurorzon me mshir dhe dhembshuri.
  At q ta mbush dshirn me t mira; at q prtrit t rit e tu si t shqiponjs.
  Zoti tregon mshir dhe u jep t drejt atyre q u bhet padrejtsi.
  Ia bri t njohura udht e tij Moisiut, dshirat e tij bijve t Izraelit.
  Zoti sht i dhembshur dhe prdllyes, zemrgjer e mshirplot; nuk zemrohet prgjithmon, as mban mri pr jet.
  Nuk veproi sipas paudhsive tona, as na e shprbleu sipas mkateve tona.
  Sa e madhe sht lartsia e qiellit nga dheu, aq e madhe sht mshira q tregon Zoti pr ata q ia kan frikn.
  Sa larg sht lindja nga perndimi, aq i largoi prej nesh paudhsit tona.
  Sikurse atit i dhimbsen t bijt, ashtu edhe Zotit i dhimbsen ata q ia kan frikn.
  Se ai e di se jemi krijuar dhe sjell ndr mend se jemi balt.
  Ditt e njeriut jan si bari, lulzon porsi lulja e fushs.
  Se fryn era mbi t dhe ssht m dhe nuk dihet m se ku e ka pasur vendin.
  Po mshira e Zotit, jet pas jete, sht mbi ata q ia kan frikn, dhe drejtsia e tij mbi bijt e bijve, q ruajn dhiatn e tij dhe q mbajn ndr mend porosit e tij pr ti zbatuar.
  Zoti e vendosi fronin e tij n qiell, dhe mbretria e tij zotron mbi t gjith.
  Bekoni Zotin gjith ju ngjjt e tij, t fort nga fuqia, q zbatoni porosit e tij, duke dgjuar zrin e fjalve t tij.
  Bekoni Zotin gjith ju fuqit e tij, ju shrbyesit e tij, q zbatoni dshirn e tij.
  Bekoni Zotin gjith ju veprat e tij, n do vend t sundimit t tij, beko Zotin, o Shpirti im.
  Dhe prsri:
  N do vend t sundimit t tij, beko Zotin, o shpirti im.
  Psalmi 142.
  O Zot, dgjo faljen time, veri veshin lutjes sime sipas s vrtets sate, dgjom sipas drejtsis sate.
  Dhe mos hyr n gjyq me shrbtorin tnd, se asnj i gjall nuk do t dal i drejt prpara teje.
  Se armiku ma ndoqi shpirtin, dhe ma rrzoi jetn prdhe.
  M vuri n vende t errta, si t vdekurit prej kohe, shpirti mu trishtua dhe zemra mu trondit.
  Kujtova ditt e lashta, mendova gjith veprat e tua, sillja ndr mend punt e duarve t tua.
  I shtriva duart drejt teje; shpirti im ka etje pr ty si toka e that.
  Dgjom shpejt, o Zot, mu zu fryma, mos e kthe mnjan fytyrn tnde prej meje, q t mos bhem si ata q zbritn n varr.
  Bj q t dgjoj prdllimin tnd n mngjes se m ty shpresova.
  Tregom, o Zot, udhn ku duhet t eci, se m ty e kam varur shpirtin.
  Shptom prej armiqve t mi, o Zot, se tek ti krkova streh
  Msom t bj dshirn tnde se ti je Perndia im.
  Fryma jote e mir, do t m udhheq n vend t drejt. Pr emrin tnd, o Zot, gjallrom.
  Sipas drejtsis sate nxirr shpirtin tim nga trishtimi, dhe sipas mshirs sate shfarosi armiqt e mi, dhe shkatrroi t gjith ata q hidhrojn shpirtin tim se un jam shrbtori yt.
  Dhe prsri:
  Dgjom, o Zot, sipas drejtsis sate dhe mos hyr n gjyq me shrbtorin tnd. (2)
  Fryma jote e mir, do t m udhheq n vend t drejt.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Aliluia, Aliluia, Aliluia lavdi m Ty, o Perndi. (3 her me prkulje)
  O Zot shpresa jon, lavdi m Ty.
  Dhiaku, ose n vend t tij Prifti, thot paqsoret:
  Me paqe le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr paqen q lartazi, dhe pr shptimin e shpirtrave tan, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr paqen e tr bots, qndrimin e mir t Kishave t shenjta t Perndis, dhe pr bashkimin e t gjithve, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt shtpi t shenjt dhe pr ata q hyjn brenda n t me bes, shprestari dhe frik Perndie, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr Kryepeshkopin ton (aksh), t nderuarn presviteri, pr dhiakonatn m Krishtin, dhe pr tr klerin dhe popullin, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  [Dhiaku: Pr Atin ton (aksh) Jeromonakun dhe pr gjith vllazrin ton m Krishtin, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot. ]
  Dhiaku: Pr Republikn e Shqipris, Qeverin, ushtrin dhe gjith popullin, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt qytet (ose Manastir t shenjt), do manastir, qytet dhe vend, dhe pr ata q banojn ndr to me bes, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr erra t mira, begati t pemve t dheut dhe pr koh me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr ata q lundrojn, q udhtojn, pr t smurt, vuajtsit, robrit dhe pr shptimin e tyre, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Q t shptojm prej do hidhrimi, zemrimi, rreziku dhe nevoje le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt e dyt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se Ty t prket tr lavdia, nderimi dhe adhurimi, Atit, e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt e dyt: Amin.
  N vend t Perndi sht Zoti..., psalim:
  Isaia 26: 9-20
  Vargu i par: Q me nat mngon shpirti im pr ty, o Perndi, se urdhrimet e tua jan drit mbi dhe.
  Aliluia. (3)
  Vargu i dyt: Msoni drejtsin ju banort e dheut.
  Aliluia. (3)
  Vargu i tret: Smira do ta pushtoj popullin e pamsuar, dhe tani zjarri do ti prpij kundrshtart.
  Aliluia. (3)
  Vargu i katrt: Shtojua t kqiat, o Zot, shtojua t kqiat, kryelartve t dheut.
  Aliluia. (3)
  Tingulli trthor i katrt
  Idhu O Nimfios
  Ja se ku vjen Dhndrri n mes t nats dhe lum shrbtori q do ta gjej t zgjuar dhe mjer ai t cilin do ta gjej mendjefjetur; shiko, pra, o shpirti im, mos mundesh prej gjumit q t mos prjipesh te vdekja dhe t mbyllesh jasht mbretris, por zgjohu duke thirrur: Shenjt, shenjt, shenjt je, o Perndi, me ndrmjetimet e t Patrupve, shptona.
  Hern e dyt thuhet: ... me ndrmejtimet e Shn (t kishs), shptona.
  Hern e tret thuhet: ... me ndrmjetimet e Hyjlindses, shptona.

  Psaltiri i dits dhe pastaj litania e vogl:
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt e dyt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se yti sht pushteti dhe jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt e par: Amin.
  Dhe pastaj psalim Ndenjsoret e mposhtme:
  Tingulli i par. Ton Tafon Su Sotir.
  E sotmja dit lind,* porsi drit shptimi,* psimet e mdha* pr t zgjuar gjith botn,* se Krishti s shpejti vjen t psoj me mirsi, Zoti q prmban n nj grusht gjithsin, aq posht zbret sa kryqzohet mbi drurin q t shptoj njerzit.
  Lavdi e Tani.
  E sotmja dit lind...
  Tjetr. E njjt.
  Me trup si na u pe, i padukur gjykats, dhe vjen tani t ndessh nga disa njers keqbrs edhe me psimin tnd na shplan nga fardo dnimi. Kng, pra, dhe lavd dhe madhshtim i drgojm t gjitth m nj z fuqis tnde, o Fjal, o Zot i mshirave.
  Lavdi e Tani.
  Me trup si na u pe...
  Tjetr. Tingulli trthor i katrt. Tin Sofian Ke Logon.
  Kryepem psimesh t Zotit Krisht,* dit e sotme na bie plot me shklqim.* Eni pra, miq t t kremteve, le ta presim me kng, se po vjen Ndrtuesi dhe vdekje mbi kryq dnjon dhe nxonitet me vrushkulla prej Pilatit q e gjykon. Andaj edhe, kur priti nj shuplak prej robi, t gjitha i duroi q t shptoj njerzit. Le ti thrresim pra: Njeridashs Krisht Perndi, falu ndjes fajesh atyre q adhurojn me bes Psimet e tua t kulluara.
  Lavdi e Tani.
  Kryepem psimesh t Zotit Krisht...

  Dhiaku: Dhe q t bhemi t denj pr t dgjuar Ungjillin e Shenjt, Zotit Perndis ton, le ti lutemi:
  Psaltt: Mshiro, o Zot. (3)
  Dhiaku: Urtsi, drejt. Le t dgjojm Ungjillin e Shenjt.
  Prifti: Paqe n t gjith.
  Psaltt: Dhe n shpirtin tnd.
  Prifti: Kndimi prej Ungjillit t Shenjt sipas Mattheut.
  Dhiaku: Le t vm re.
  Psaltt: Lavdi m Ty, o Zot, lavdi m Ty.
  Dhe Prifti lexon Ungjillin:
  Mattheu 21: 18-43
  N at koh, kur po kthehej Jisui n qytet, i erdhi uri. Edhe kur pa nj dru fiku gjat udhs iu afrua, por nuk gjeti asgj tek ai, prve gjetheve, dhe i thot: Mos u bft m fryt prej teje pr gjith jetn! Dhe fiku u tha menjher. Dhe nxnsit kur pan, u uditn dhe than: Qysh u tha fiku menjher! Edhe Jisui u prgjigj dhe u tha atyre: Me t vrtet po ju them, po t keni besim dhe t mos jeni me dy mendje, jo vetm kt t fikut keni pr t br, por edhe sikur ktij mali ti thoni: Ngrehu dhe hidhu n det, do t bhet. Dhe gjithka q do t krkoni n lutje, duke patur besim, do ta merrni.

  Psaltt: Lavdi m Ty, o Zot, lavdi m Ty.
  Pastaj Lexuesi lexon:
  Psalmi 50.
  Prdllem, o Perndi, sipas prdllimit tnd t madh dhe sipas dhembshurive t tua t shumta shuaje paudhsin time.
  Lajm krejt prej paudhsis sime dhe pastrom prej mkatit tim.
  Se un e njoh paudhsin time dhe mkati im sht prpara meje kurdoher.
  Te ti vetm mkatova dhe t keqen e bra prpara teje, kshtu q ti je i drejt n fjalt e tua dhe i kthjellt n gjykimin tnd.
  Se ja tek u zura n paudhsi, dhe n mkate m lindi nna ime.
  Se ja tek deshe t vrtetn, t patreguarat dhe t fshehtat e urtsis sate mi tregove.
  Sprkatm me hisop, dhe do t pastrohem, lajm dhe do t bhem m i bardh se dbora.
  Bm t dgjoj gzim e ngazllim, dhe do t m gzohen eshtrat e dobsuara.
  Ktheje fytyrn tnde nga mkatet e mi, dhe shuaji gjith paudhsit e mia.
  Krijo zemr t pastr tek un, o Perndi, dhe prtrit frym t drejt n thellsit e zemrs sime.
  Mos m hidh larg fytyrs sate, dhe mos e hiq prej meje Shpirtin tnd t Shenjt.
  Jepma prap ngazllimin e shptimit tnd dhe forcom me frym sunduese.
  Do tu msoj t paligjve udht e tua, dhe t pabest do t kthehen tek Ti.
  Shptom prej gjakrash, o Perndi, Perndia i shptimit tim, gjuha ime do t lavdroj me gzim drejtsin tnde.
  O Zot, el buzt e mia, dhe goja ime do t lit lavdin tnde.
  Se po t kishe dashur therore do t kisha prur, por Ty st plqejn therore me djegie t plot.
  Therore ndaj Perndis sht shpirti i drrmuar; zemrn e drrmuar dhe t prulur Perndia nuk do ta prbuz.
  Bji t mir, o Zot, Sionit, sipas mirdashjes sate; dhe le t ndrtohen muret e Jerusalemit.
  Ather do t t plqej therore drejtsie, dhurata dhe therore me djegie t plot.
  Ather do t sjellin vir mbi altarin tnd.
  Dhe menjher psalim tri odat e mposhtme. Troparet e do ode bashk me irmin psalen sa t bhen gjasht tropare, ose pr shkurtim katr. Irmi psalet vetm nj her dhe pa varg, pr troparin e parafundit themi Lavdi..., pr troparin e fundit Tani..., ndrsa pr troparet n mes themi si varg Lavdi m ty, o Perndia yn, lavdi m ty.. N fund prsritet irmi si zbritsore. Kto vlejn pr t gjith kanonet e Javs s Madhe.
  Krijim i Kozma Murgut. Tingulli i dyt.
  Oda e par. Irmi.
  Le ti kndojm Zotit, q thau me urdhrin e tij t perndishm detin e valzuar t pakalueshm dhe udhhoqi npr t n kmb popullin Izraelit, se u lavdrua lavdrisht.
  Troparet.
  Zbritja mistike e Fjals Perndi, q sht Krishti vet, Perndi edhe njeri, u dften Nxnsve, q duke marr form robi, skujtoi se qe rrmbim t jet dhe Perndi, se u lavdrua lavdrisht.
  Kam ardhur ti shrbej vet, un Gatuesi, i pasuri nga Hyjnia, Adamit t varfruar, me formn e t cilit jam veshur duke dashur, e t v Shpirtin tim si shprblim t tij, un i papsuari nga Hyjnia.
  Zbritsore.
  Le ti kndojm Zotit, q thau me urdhrin e tij t perndishm detin e valzuar t pakalueshm dhe udhhoqi npr t n kmb popullin Izraelit, se u lavdrua lavdrisht.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt e dyt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je Mbret i paqes dhe Shptimtar i shpirtrave tan, dhe ty ta drejtojm lavdin, Atit, Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt e par: Amin.
  Shkurtorja. Tingull trthor i katrt. Os Aparhas.
  Jakovi vajtonte pr humbjen e Josifit, edhe trimi rrinte n qerre i nderuar si mbret, se duke mos u robruar ather te epshet e egjiptjanes, lavdrohej prej atij q sheh zemrat e njerzve dhe fal kuror t pafishkur.
  Shtpia. O En Pasi Ti Gji.
  Vajtimit le ti shtojm tani vajtim, duke qar bashk me Jakovin pr Josifin e lumur e t prkorshm, q u robrua nga trupi, por q e mbajti shpirtin t parobruar dhe zotroi mbi tr Egjiptin, se Perndia u fal shrbtorve t tij kuror t pafishkur.
  Sinaksari i Mujores dhe pastaj kto:
  T Hnn e Madhe t shenjt prkujtojm Jisifin e lumur t Fortmir dhe fikun q u mallkua dhe u tha prej Zotit.
  Vargje pr Josifin e Fortmir:

  Me ndrmjetimet e Josifit t Fortmir, o Krisht Perndi, mshirona. Amin.
  Oda e tet. Irmi.
  U drodh trupi i kulluar i djemve t lumur, i njstolisshm me shpirtin dhe largoj zjarrin e palodhur t ushqyer me nj lnd t amshuar dhe prej plags s fishkur kndohej nj himn prjetsor i t gjallit-gjithmon: Ztin himnoni, gjith ju veprat e tij dhe e prmbilartsoni n gjith jett.
  Troparet.
  Ather do tju njohin t gjith pr nxns t mi, po t ruani porosit e mia, u thoshte miqve Shptimtari, kur vinte te psimet. Kini paqe me veten tuaj dhe me t gjith, duke u menduar prunjsisht, lartsohuni, dhe duke m ditur pr Zot, m himnoni e m prmbilartsoni n gjith jett.
  Pushteti juaj n mes t njgjindarve t jet e kundrta e urdhrit t kombeve, se mizoria arbitrare ssht pjesa ime. Ai pra q do t jet i pari ndr ju, le t jet m i fundi i t gjithve, dhe duke m ditur pr Zot, m himnoni e m prmbilartsoni n gjith jett.
  Himnojm, bekojm dhe i falemi Zotit.
  Zbritsore.
  U drodh trupi i kulluar i djemve t lumur, i njstolisshm me shpirtin dhe largoj zjarrin e palodhur t ushqyer me nj lnd t amshuar dhe prej plags s fishkur kndohej nj himn prjetsor i t gjallit-gjithmon: Ztin himnoni, gjith ju veprat e tij dhe e prmbilartsoni n gjith jett.
  Pastaj Dhiaku, ose Prifti, thot:
  Hyjlindsen dhe Mmn e drits, duke nderuar me himne, le ta madhrojm.
  Oda e nnt. Irmi.
  E madhshtove, o Krisht, Hyjlindsen q t lindi, prej s cils ti, gatuesi yn, u mbshtolle me trupin simpsor, zgjidhjen e mkateve tona, duke e lumruar, gjith brezat ty t madhshtojn.
  Troparet.
  Duke shtyr tej do ndyrsi, merrni prap mendje t menur t vyer pr mbretrin e perndishme, u parthe Apostujve t tu ti, urtsi e t gjithve, n t ciln do t lavdrohemi, duke shklqyer m larg se diellli.
  Duke patur syrin te mua, u the nxnsve t tu, o Zot, mos kryelartoni, por shoqrojuni me t prunjurit; do t pini kupn q pi un, se do t lavdroheni me mua te mbretria e tim eti.
  Zbritsorja.
  E madhshtove, o Krisht, Hyjlindsen q t lindi, prej s cils ti, gatuesi yn, u mbshtolle me trupin simpsor, zgjidhjen e mkateve tona, duke e lumruar, gjith brezat ty t madhshtojn.
  Pastaj litania e vogl:
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt e par: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt e par: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ty t lavdrojn tr fuqit e qiejve dhe ty ta drejtojn lavdin, Atit, Birit edhe Shpirtit t shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt e par: Amin.
  Drgimsorja
  Tingulli i tret. E vetzshme.
  Nusroren tnde shoh,* o Shptimtari im t stolisur,* edhe rrob nuk kam* q t hyj brenda n t;* ndrioma pra stolin e shpirtit,* dritshns dhe shptom.
  Lavdrimet
  Psalmi 148.
  do frym le t lavdroj Zotin. Lavdrojeni Zotin prej qiejve, lavdrojeni n m t lartat. Ty t ka hije himni, o Perndi.
  Lavdrojeni gjith ngjjt e tij, lavdrojeni gjith fuqit e tij. Ty t ka hije himni, o Perndi.
  Varg: Lavdrojeni pr fuqit e tij; lavdrojeni sipas madhris s tij t shumt.
  E Kozma murgut. Tingulli i par.
  Kur vinte Zoti te psimi vullnetar, u thoshte Apostujve gjat udhs: Ja ku po ngjitemi n Jerusalem dhe i Bir i njeriut do t prjepet, si sht shkruar pr t. Ejani pra dhe ne, me mendje t qruara, t shkojm e t kryqzohemi me t dhe t bhemi pr t si t vdekur pr gzimet e jets, q t rrojm me t e ta dgjojm t thrres: Nuk shkoj m n Jerusalem t prmbidheshm pr t psuar, por ngjitem tek Ati im dhe Ati juaj dhe Perndia im dhe Perndia juaj, dhe do tju ngjit bashk tek Jerusalemi i siprm, tek mbretri e qiejve.
  Varg: Lavdrojeni me z trumpete; lavdrojeni me harp dhe me kitar.
  Kur vinte Zoti te psimi vullnetar...
  Varg: Lavdrojeni me timpan dhe valle; lavdrojeni me kordha dhe instrumente.
  E t njjtit. Tingulli trthor i par.
  Si arritm, o besnik, psimin shptimtar t Krishtit Perndis, le t lavdrojm zemrgjersin e tij t patreguar, q t na ngrej bashk dhe ne t vdekurit prej mkatit, si i mir dhe njeridashs.
  Varg: Lavdrojeni me kimbale tinglluese, lavdrojeni me kimbale brohoritjeje. do frym le t lavdroj Zotin.
  Si arritm, o besnik...
  Lavdi e Tani.
  E t njjtit. Tingulli trthor i par.
  O Zot, kur vije tek psimi, duke mbshtetur nxnsit e tu, u thoje si i more mnjan: Si nuk i mbani mend fjalt e mia, q jua thash prej kohe, se sht shkruar q do profet nuk do t vritet, vese n Jerusalem? Tani, pra, ka ardhur koha q ju thash, se ja ku prjipem n duar mkatarsh q t prqeshem, t cilt, pasi t m mbrthejn n kryq e t m varrosin, do t m numrojn si t vdekur t urryer, por kini kuraj, se pas tri ditsh do t ngjallem, pr ngazllim t besnikve dhe pr jet t amshuar.
  Pastaj lexohet prej Prelatit, ose Lexuesit:
  Dhoksologjia e vogl
  Ty t ka hije lavdi, o Zot Perndia yn, dhe ty ta drgojm lavdin, Atit, Birit edhe Shpirtit t shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Lavdi Perndis n m t lartat dhe mbi dhen paqe dhe mbi njerzit mirdashje.
  T himnojm, t bekojm, t falemi, t lavdrojm, ty t falenderojm pr lavdin tnde t madhe.
  Zot Mbret, Perndi qiellor, At i trfuqishm. Zot Bir i vetmlindur Jisu Krisht, edhe Shpirti i shenjt.
  Zot Perndi, qngj i Perndis, Bir i Atit q ngre mkatin e bots; mshirona, ti q ngre mkatet e bots.
  Prano lutjen ton, ti q rri n t djatht t Atit, edhe mshirona.
  Se ti je shenjt i vetm, ti je Zot i vetm, Jisu Krishti, pr lavdi t Perndis Atit. Amin.
  Pr dit do t t bekoj, dhe do t lavdroj emrin tnd pr jet e n jet t jets.
  O Zot, u bre streha jon brez pas brezi, un thash: O Zot mshirom, shro shpirtin tim se fajtova tek ti.
  O Zot, tek ti gjeta streh, msom t bj dshirn tnde se ti je Perndia im.
  Se pran teje sht burimi i jets; me dritn tnde do t shohim drit.
  Zgjate prdllimin tnd mbi ata q t njohin.
  Bna t denj, o Zot, q t ruhemi kt dit pa ndonj mkat.
  I bekuar je, o Zot, Perndi i Etrve tan, dhe emri yt sht i himnuar dhe i lavdruar n jett. Amin.
  Le t jet, o Zot, prdllimi yt mbi ne, sikurse kemi shpresuar tek ti.
  I bekuar je, o Zot, msom porosit e tua.
  I bekuar je, o zot, bm t menm n porosit e tua.
  I bekuar je, o i shenjt, ndriom me porosit e tua..
  O Zot, mshira jote sht pr jet, mos i hiq syt nga veprat e duarve t tua.
  Ty t ka hije lavdrimi, ty t ka hije himni, ty t ka hije lavdia, Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Dhe menjher Prifti, ose Dhiaku, thot Plotsoret:
  Le ta plotsojm lutjen ton t mbrmjes ndaj Zotit.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt e dyt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Tr ditn t prsosur, t shenjt, t paqshme dhe t pamkatshme, le tia lypim Zotit.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Engjll paqeje, udhheqs besnik, ruajts t shpirtrave dhe t trupave tan, le ti lypim Zotit.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Ndjes dhe falje t mkateve dhe t fajeve tona le ti lypim Zotit.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: T mirat dhe t dobishmet pr shpirtrat tan dhe paqe pr botn, le ti lypim Zotit.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Q t kalojm n paqe dhe n pendim jetn q na ngelet, le ti lypim Zotit.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: Mbarim t krishter t jets son, pa dhembje, faqebardh, me paqe dhe mbrojtje t mir prpara gjykatores s frikshme t Krishtit, le t lypim.
  Psaltt e dyt: Falna, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt e dyt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je Perndi mshire, dhembshurimesh dhe njeridashjeje dhe ty ta drejtojm lavdin, Atit e Birit edhe Shpirtit t shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt e dyt: Amin.
  Prifti: Paqe n t gjith.
  Psaltt e dyt: Dhe n shpirtin tnd.
  Dhiaku: Kryet tan le tia ulim Zotit.
  Psaltt e dyt: Ty, o Zot.
  Prifti lexon Uratn e kryeuljes:
  O Zot i Shenjt, q banon n t lartat e mbikqyr ato q jan posht, dhe q me syrin tnd gjithshikues vshtron tr krijesn, para teje e ulm qafn e shpirtit dhe t trupit, dhe t lutemi, o shenjt i t shenjtve; zgjat dorn tnde t padukshme prej baness sate t shenjt dhe bekona t gjith; dhe n qoft se bm ndonj mkat me dashje ose padashje, ndjena si Perndi i mir dhe njeridashs, duke na dhuruar t mirat e tua t dheshme dhe qiellore.
  Qoft pushteti i mbretris sate i bekuar dhe i lavdruar, i Atit, dhe i Birit dhe i Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Pastaj psalen pasvargjet:
  E Kozma murgut. Tingulli trthor i par.
  O Zot, nna e Zebedejve, duke mos mundur t kuptoj misterin e patreguar t ekonomis sate, t krkonte tu dhuroje bijve t saj nder prej nj mbretrie t prkohshme; por ti, n vend t ktij, u zotove ndr miqt e tu t pijn kup vdekjeje, t ciln thoje se do ta pije vet para tyre, si spsstrim mkatesh; prandaj t thrresim: O shptimi i shpirtrave tan, lavdi m ty.
  Vargu: U ngopm n mngjes me prdllimin tnd, o Zot, dhe do t ngazllohemi e do t dfrejm gjith ditt tona; do t dfrejm pr ditt q na mundove, dhe vitet q pam keq; dhe vshtro shrbtort e tu, dhe veprat e tua, dhe udhhiqi bijt e tyre.
  E t njjtit. Tingulli i njjt.
  O Zot, duke msuar nxnsit e tu t mendohen me t mbaruarat, u thoje t mos u shmbllejn kombeve me t sunduar t vegjlit, se nuk do t jet ashtu pr nxnsit e mi, se un dua e jam i varfr; i pari pra i juaj, le t jet shrbtori i t gjithve, edhe kreu si subjekti, edhe i zgjedhuri pr t par si i fundit; se un vet erdha ti shrbej Adamit t varfruar dhe t jap shpirtin si shprblim pr t shumtt q m thrresin: Lavdi m ty.
  Vargu: Dhe shklqimi i Zotit, Perndis ton, qoft mbi ne, dhe veprat e duarve tona drejtoi tek ne, dhe veprn e duarve tona drejtoje.
  E t njjtit. Tingulli trthor i katrt.
  Duke pasur frik nga mallkimi i fikut q u tha nga papemsia, o vllezr, le ti biem pem t vyera pendimi Krishtit q fal prdllimin e madh.
  Lavdi e Tani
  E t njjtit. Tingulli i njjt.
  Dragoi, duke gjetur gruan egjiptiane si Ev t dyt, nxitonte t prmbyste Josifin me fjal lajke, por ai, duke ln rrobn, iku nga mkati dhe nuk i vinte pr turp q ishte i zhveshur, si Adami prpara mosdgjimit; me lutjet e tij, o Krisht, mshirona.
  Pastaj Prelati, ose Prifti, thot:
  Esht mir t lavdrosh Zotin, dhe t'i psalsh emrit tnd, o i Shumlart; prdllimin tnd t shpallsh n mngjes, dhe t vrtetn tnde do nat.
  Lexuesi: Amin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Prifti: Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Jakovi vajtonte pr humbjen e Josifit, edhe trimi rrinte n qerre i nderuar si mbret, se duke mos u robruar ather te epshet e egjiptjanes, lavdrohej prej atij q sheh zemrat e njerzve dhe fal kuror t pafishkur.
  Mshiro, o Zot. (40)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  M t nderuarn se Keruvimet dhe m t lavdruarn pa krahasim se Serafimet, q pa u cnuar linde Fjaln Perndi, me t vrtet Hyjlindsen, ty t madhrojm.
  Beko, o At, me emrin e Zotit.
  Prifti: Krishti Perndia yn q sht i bekuar, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Prelati:
  O Mbret qiellor, fortsoji mbretrit (ose udhheqsit) tan besnik; prmbaje besn; zbuti kombet; paqsoje botn, ruaje mir kt manastir (ose shtpi) t shenjt, etrit dhe vllezrit tan q shkuan para nesh, veri n tenda t drejtsh dhe ne pritna me pendim e me rrfim si i mir dhe njeridashs.
  Pastaj urata e oshnar Efrem Sirianit, n donjrn prej t cilave bjm nga nj metani t madhe.
  Zot dhe zotri i jets sime, mos m jep frym prtese, kureshtije, lakmije pr pushtet dhe kotfolsije.
  Po frym urtsije, prunjsije, durimi dhe dashurije, dhurom mua, shrbtorit tnd.
  Po, o Zot Mbret, m jep t shikoj fajet e mia dhe t mos gjykoj tim vlla. Se i bekuar je n jet t jetve. Amin.
  Pastaj bjm dymbdhjet metani t vogla dhe prsri nj t madhe, duke thn vargun e fundit Po, o Zot Mbret....
  Prifti: Lavdi m ty, o Krisht Perndi, shpresa jon, lavdi m Ty.
  Lexuesi: Lavdi Atit e Birti edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin. Mshiro, o Zot. (3) Beko, o At i shenjt.
  Prifti: Duke ardhur Zoti tek psimi me dashjen e tij pr shptimin ton, Krishti Perndia yn i vrtet, me ndrmjetimet e Nns s tij t pacnuar dhe krejt t paprlyer dhe t shenjt; me fuqin e Kryqit t muar dhe jetbrs; me mbrojtjet e fuqive qiellore t muara dhe pa trup; me lutjet e t nderuarit, t lavdruarit, profetit, pararendsit dhe pagzorit Joan; t Apostujve t shenjt, t lavdruar dhe t dgjuar; t dshmorve t shenjt, t lavdruar dhe bukurmunds; t etrve tan oshnar dhe hyjprurs; t hyjprindrve t shenjt dhe t drejt Joakim dhe Ans; t shn (t dits), kujtimin e t cilit kremtojm sot, dhe t gjith shenjtorve, na mshiroft dhe na shptoft si Perndi i mir, njeridashs dhe mshirues.
  Dhe duke u kthyer nga lindja, thot:
  Me uratat e etrve tan t shenjt, o Zot Jisu Krisht Perndi, mshirona dhe shptona.
  Psaltt: Amin.
  NE MBREMESORE
  Pas Psalmit nistor, thuhen paqsoret dhe m pas lexohet Ndenjsorja e tetmbdhjet e Psaltirit Kur isha n shtrngim.... Tek O Zot thirra... psalen vargzimet e lavdrimeve dhe t pasvargjeve t Mngjesores, si m posht:
  Varg: Po t vsh re paudhsit, o Zot, o Zot, kush ka pr t mbetur, por pran teje sht ndjesa.
  E Kozma murgut. Tingulli i par.
  Kur vinte Zoti te psimi vullnetar, u thoshte Apostujve gjat udhs: Ja ku po ngjitemi n Jerusalem dhe i Bir i njeriut do t prjepet, si sht shkruar pr t. Ejani pra dhe ne, me mendje t qruara, t shkojm e t kryqzohemi me t dhe t bhemi pr t si t vdekur pr gzimet e jets, q t rrojm me t e ta dgjojm t thrres: Nuk shkoj m n Jerusalem t prmbidheshm pr t psuar, por ngjitem tek Ati im dhe Ati juaj dhe Perndia im dhe Perndia juaj, dhe do tju ngjit bashk tek Jerusalemi i siprm, tek mbretri e qiejve.
  Varg: Pr emrin tnd t prita, o Zot; shpirti im priti fjaln tnde; shpirti im shpresoi m Zotin.
  E t njjtit. Tingulli trthor i par.
  Si arritm, o besnik, psimin shptimtar t Krishtit Perndis, le t lavdrojm zemrgjersin e tij t patreguar, q t na ngrej bashk dhe ne t vdekurit prej mkatit, si i mir dhe njeridashs.
  Varg: Nga roja e mngjesit gjer natn, nga roja e mngjesit, le t shpresoj Izraeli m Zotin.
  E t njjtit. Tingulli trthor i par.
  O Zot, kur vije tek psimi, duke mbshtetur nxnsit e tu, u thoje si i more mnjan: Si nuk i mbani mend fjalt e mia, q jua thash prej kohe, se sht shkruar q do profet nuk do t vritet, vese n Jerusalem? Tani, pra, ka ardhur koha q ju thash, se ja ku prjipem n duar mkatarsh q t prqeshem, t cilt, pasi t m mbrthejn n kryq e t m varrosin, do t m numrojn si t vdekur t urryer, por kini kuraj, se pas tri ditsh do t ngjallem, pr ngazllim t besnikve dhe pr jet t amshuar.
  Varg: Se pran Zotit sht prdllimi dhe pran tij shprblimi i shumt dhe ai do ta liroj Izraelin nga t gjitha paudhsit e tij.
  E Kozma murgut. Tingulli trthor i par.
  O Zot, nna e Zebedejve, duke mos mundur t kuptoj misterin e patreguar t ekonomis sate, t krkonte tu dhuroje bijve t saj nder prej nj mbretrie t prkohshme; por ti, n vend t ktij, u zotove ndr miqt e tu t pijn kup vdekjeje, t ciln thoje se do ta pije vet para tyre, si spsstrim mkatesh; prandaj t thrresim: O shptimi i shpirtrave tan, lavdi m ty.
  Varg: Lavdroni Zotin gjith kombet, lavdrojeni gjith popujt.
  E t njjtit. Tingulli i njjt.
  O Zot, duke msuar nxnsit e tu t mendohen me t mbaruarat, u thoje t mos u shmbllejn kombeve me t sunduar t vegjlit, se nuk do t jet ashtu pr nxnsit e mi, se un dua e jam i varfr; i pari pra i juaj, le t jet shrbtori i t gjithve, edhe kreu si subjekti, edhe i zgjedhuri pr t par si i fundit; se un vet erdha ti shrbej Adamit t varfruar dhe t jap shpirtin si shprblim pr t shumtt q m thrresin: Lavdi m ty.
  Varg: Se i madh sht prdllimi i tij mbi ne dhe e vrteta e Zotit mbetet n jet.
  E t njjtit. Tingulli trthor i katrt.
  Duke pasur frik nga mallkimi i fikut q u tha nga papemsia, o vllezr, le ti biem pem t vyera pendimi Krishtit q fal prdllimin e madh.
  Lavdi e Tani
  E t njjtit. Tingulli i njjt.
  Dragoi, duke gjetur gruan egjiptiane si Ev t dyt, nxitonte t prmbyste Josifin me fjal lajke, por ai, duke ln rrobn, iku nga mkati dhe nuk i vinte pr turp q ishte i zhveshur, si Adami prpara mosdgjimit; me lutjet e tij, o Krisht, mshirona.
  Hyrja bhet me Ungjill. Pastaj Prelati, ose Lexuesi, lexon O Drit gazmore..., dhe menjher lexon profecit:
  Paravarg. Tingulli trthor i dyt. Psalmi 127.
  Zoti t bekoft nga Sioni, dhe pafsh t mirat e Jerusalemit gjith ditt e jets tnde.
  Varg: Lum t gjith ata q kan frik Zotin, q ecin n rrugt e tij.
  Leximi nga Eksodi (1: 1- 20)

  Paravarg. Tingull trthor i katrt. Psalmi 128.
  N emr t Zotit ju bekuam.
  Varg: Shpesh her m luftuan q prej rinis time.
  Leximi nga Jobi (1: 1-12)

  Pastaj thuhet Le t drejtohet... bashk me vargjet. Pastaj thuhet Ungjilli.
  Ungjilli sipas Mattheut (24: 3-35)

  Dhe vazhdon Liturgjia e Parashenjtruar. Tek prlshimi thuhet:
  Duke ardhur Zoti tek psimi me dashjen e tij pr shptimin ton, Krishti Perndia yn i vrtet...

  NE PASDARKE
  Bhet Pasdarka e madhe, ku pas doksologjis psalet triod nga kanoni i shn Andreas s Krets.
  Kur bhet krkimi i ndjess psalet:
  Tingulli i par. Sfagjin Su Tin Adhikon.
  T therur si shqerro Zoti Krisht, Virgjresha kur t pa, po t thrriste me vaj e lot. O i prmallshim Bir, si pa faj t varn, t mbrthyen prmbi kryq, q dhene vare mbi ujrat. Mos vdis dhe mos m lr, mua Nnn vetm dhe n zi, t shkretuar, o Zot i mshirave.

 9. #9

  E Shtuna E Madhe Dhe E Shenjte

  E SHTUNA E MADHE DHE E SHENJTE
  Kremtojm
  varrimin e trupit t hyjshm
  dhe zbritjen n hadh
  t Zotit ton Jesu Krisht

  Prifti: I bekuar sht Perndia yn, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Prifti: Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  O Mbret qiellor, Ngushllimtar, Shpirt i s vrtets, q ndodhesh kudo dhe i mbush t gjitha, thesar i t mirave dhe dhurues jete; eja dhe qndro ndr ne dhe pastrona nga do njoll dhe shpto, o i Mir, shpirtrat tan.
  Lexuesi: Amin.
  Shenjt Perndi, Shenjt i fuqishm, Shenjt i pavdekshm, mshirona. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Trini e Trshenjt, mshirona; o Zot, falna mkatet tona; o Zot i madh, ndjei paudhsit tona; o i Shenjt, vshtro dhe shro smundjet tona, pr emrin tnd.
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Ati yn q je n qiejt, u shenjtroft emri yt, ardht mbretria jote, u bft dshira jote si n qiell ashtu edhe mbi dhe. Bukn ton t prditshme jepna neve sot; dhe falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtorve tan; dhe mos na shtjer n ngasje, po shptona nga i ligu.
  Lexuesi: Se jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Dhe pastaj lexon kto tropare:
  O Zot, shpto popullin tnd dhe beko trashgimin tnd. Dhuroju shprestarve fitore mbi barbart dhe ruaje shtetin tnd me ann e Kryqit tnd.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Ti q mbi Kryqin u mbrtheve me dashje, shtetit t ri q ka emrin tnd dhuroi dhembshurit e tua, o Krisht Perndi. Ngazlloi me fuqin tnde krert tan besnik, duke u falur fitore kundr armiqve, pain prkrahjen tnde, arm paqeje, trope t pamposhtur.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  O Hyjlindse e mir, e trhimnuar, mbrojtje e frikshme dhe e paturpruar, mos i prbuz lutjet tona; mbshtete shtetin e orthodhoksve, shptoi ata q i urdhrove t mbretrojn dhe dhuroju nga qiejt fitoren; se ti linde Perndin, o e vetmja e bekuar.
  Prifti: Mshirona, o Perndi, sipas mshirs tnde t madhe, t lutemi, dgjo dhe mshiro.
  Lexuesi: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Lutemi dhe pr t krishtert shprestar dhe ortodoks.
  Lexuesi: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Lutemi dhe pr Kryepeshkopin ton (aksh) dhe gjith vllazrin ton m Krishtin.
  Lexuesi: Mshiro, o Zot. (3)
  Prifti: Se ti je Perndi mshirues dhe njeridashs dhe ty ta drejtojm lavdin, Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin. Beko, o At, me emrin e Zotit.
  Prifti: Lavdi Trinis s Shenjt, dhe t njqenshme, jetbrse dhe t pandar, gjithnj, tani e prher e n jet t jetve.
  Lexuesi: Amin.
  Dhe Lexuesi lexon gjashtpsalmin:
  Lavdi Perndis n m t lartat dhe mbi dhen paqe dhe mbi njerzit mirdashje. (3)
  O Zot, el buzt e mia dhe goja ime do t lit lavdin tnde. (2)
  PSALMI 3
  O Zot, sa u shumuan ata q m shtrngojn; shum ngren krye kundr meje.
  Shum i thon shpirtit tim: ska shptim pr at te Perndia i tij.
  Por ti, o Zot, je prkrahsi im, lavdia ime, dhe ai q m ngre kryet lart.
  Me zrin tim i thirra Zotit dhe m dgjoi prej malit t tij t shenjt.
  Un rash e fjeta, u ngrita se Zoti do t m ndihmoj.
  Nuk do t friksohem prej popullit t panumrt q m msyjn s bashku nga t gjitha ant.
  Ngrihu, o Zot, shptom, o Perndia im; se ti godite t gjith ata q kot jan armiqt e mi, drrmon dhmbt e mkatarve.
  Nga Zoti sht shptimi. Bekimi yt qoft mbi popullin tnd.
  Dhe prsri:
  Un rash e fjeta, u ngrita se Zoti do t m ndihmoj.
  PSALMI 37
  O Zot, mos m qorto n zemrimin tnd, as mos m mundo n mrin tnde.
  Se shigjetat e tua mu nguln dhe dora jote rndon mbi mua.
  Nuk ka shrim n trupin tim nga shkaku i zemrimit tnd; nuk ka paqe ndr eshtrat e mia nga shkaku i mkateve t mia.
  Se paudhsit e mia kaprcyen kryet tim , si barr e rnd rnduan mbi mua.
  U qelbn dhe u kalbn plagt e mia pr shkak t marrzis sime.
  U bra i ngrat dhe u krusa krejt, gjith ditn ecja i vrert.
  Se t brendshmet e mia u mbushn me nxehtsi dhe nuk ka shrim n trupin tim.
  U dobsova dhe u kputa fare, ulrij nga shtrngimi i zemrs sime.
  O Zot, e gjith dshira ime sht prpara teje dhe pshertima ime nuk fshihet nga ty.
  Zemra ime u trondit, fuqia ime m la dhe dritn e syve t mi, as at se kam.
  Miqt dhe t afrmit e mi u afruan dhe qendruan kundrejt meje, ndrsa farefisi im qendruan larg.
  Dhe ata q krkojn shpirtin tim, ngrehin kurthe, edhe ata q m duan t keqen, flasin kotsira dhe tr ditn mendojn dinakri.
  Por un nuk dgjoja si nj i shurdhr dhe nuk e elja gojn si nj memec.
  Dhe u bra porsi nj njeri q nuk dgjon dhe q nuk ka prgjigje n gojn e tij.
  Se shpresova te ty, o Zot, ti do t m dgjosh, o Zot, Perndia im.
  Se thash: Mos u gzofshin kurr pr mua armiqt e mi; dhe kur m rrshqasin kmbt ata mburren prpara meje.
  Jam gati pr t rn, dhe dhimbja ime sht prher prpara meje.
  Se un rrfej paudhsin time dhe m vjen rnd pr mkatin tim.
  Por armiqt e mi rrojn edhe jan m t fort se un, dhe u shumuan ata q m urrejn padrejtsisht.
  Edhe ata q ma shprblejn t mirn me t keqe shpifin kundr meje, sepse un ndjek t mirn.
  Mos m neverit, o Zot, Perndia im, mos u largo prej meje.
  Nxito t m ndihmosh, o Zot i shtimit tim.
  Dhe prsri:
  Mos m neverit, o Zot, Perndia im, mos u largo prej meje.
  Nxito t m ndihmosh, o Zot i shtimit tim.
  PSALMI 62
  O Perndi, Perndia im; tek ti shpejtoj q n mngjes.
  Shpirti im ka etje pr ty dhe vean trupi im, si n dhe t shkret, t pakaluar dhe pa uj.
  Kshtu tu paraqita n shenjtroren, q t shoh fuqin tnde dhe lavdin tnde.
  Se prdllimi yt sht m i mir se jeta dhe buzt e mia do t t lavdrojn.
  Kshtu do t t bekoj n jetn time, dhe n emrin tnd do t ngre duart e mia.
  Posi prej t majmi dhe prej dhjami le t nginjet shpirti im dhe me buz ngazllimi do t t lavdroj goja ime.
  Sa her t kujtoja n shtratin tim, t kisha ndr mend gjer n mngjes.
  Se u bre ndihmsi im dhe n hijen e krahve t tu do t ngazllohem.
  Shpirti im u ngjit pas teje dhe mua m ndihmoi e djathta jote.
  Po ata q krkuan m kot shpirtin tim, do t hyjn n ant m t poshtme t dheut.
  Do t kositen nga fuqia e shpats dhe do t bhen pre dhelprash.
  Dhe mbreti do t ngazllehet m Perndin, do t lavdrohet cilido q betohet n emrin e tij, se u zu goja e atyre q flasin padrejtsira.
  Dhe prsri:
  T kisha ndr mend gjer n mngjes se u bre ndihmsi im dhe n hijen e krahve t tu do t ngazllohem.
  Shpirti im u ngjit pas teje dhe mua m ndihmoi e djathta jote.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Aleluja, Aleluja, Aleluja, lavdi m ty, o Perndi. (3 her pa prkulje)
  Mshiro, o Zot. (3)
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  PSALMI 87
  O Zot, Perndi i shptimit tim, dit e nat thirra prpara teje.
  Le t arrij falja ime prpara teje, vri veshin lutjes sime.
  Se shpirti im u mbush me t liga dhe jeta ime iu afrua ferrit.
  U numrova me ata q zbresin n grop, u bra si njeri pa ndihm, ndr t vdekurit i lir. Posi t vrart e shtrir n varr, t cilt ti nuk i kujtove m, po u flakn prej dors sate.
  M vure n gropn m t thell, n errsirn dhe n hijen e vdekjes.
  Mbi mua rndoi zemrimi yt dhe tr valt e tua i solle mbi mua.
  Largove prej meje t njohurit e mi, t cilt m morn pr njeri t ndryr.
  U mbylla dhe smund t dal; syt e mi u dobsuan nga vuajtjet; te Ti, o Zot, thirra tr ditn, te Ti ndeva duart e mia.
  Mos do t bsh udira n t vdekurit, apo t vdekurit do t ngrihen dhe do t t lavdrojn?
  Mos ka pr t treguar kush, mshirn tnde n varr, dhe t vrtetn tnde n humbje?
  Mos do t njihen udit e tua n errsir, dhe drejtsia jote n dhe t harruar?
  Por un te Ti thirra, o Zot, dhe lutja ime te Ti do t arrij q n mngjes.
  Prse e hedh tutje shpirtin tim, o Zot, dhe e kthen fytyrn tnde prej meje?
  Fatkeq jam un dhe i munduar q n t rit tim, dhe kur u lartsova, u ula dhe u hutova.
  Mbi mua kaluan zemrimet e tua dhe krcnimet e tua m tronditn krejt.
  Tr ditn m rrethuan si uji dhe m mbylln nga t gjitha ant.
  Largove prej meje do mik dhe t afrm, dhe t njohurit e mi pr shkak t fatkeqsis.
  Dhe prsri:
  O Zot, Perndi i shptimit tim, dit e nat thirra prpara Teje.
  Le t arrij falja ime prpara Teje, vri veshin lutjes sime.
  PSALMI 102
  Beko Zotin, o shpirti im, edhe ti, o zemra ime, emrin e tij t shenjt.
  Beko Zotin, o shpirti im, dhe mos harro tr mirsit e tij.
  At q fal gjith paudhsit e tua, at q shron gjith smundjet e tua.
  At q shpton jetn tnde prej prishjes, at q t kurorzon me mshir dhe dhembshuri.
  At q ta mbush dshirn me t mira; at q prtrit t rit e tu si t shqiponjs.
  Zoti tregon mshir dhe u jep t drejt atyre q u bhet padrejtsi.
  Ia bri t njohura udht e tij Moisiut, dshirat e tij bijve t Izraelit.
  Zoti sht i dhembshur dhe prdllyes, zemrgjer e mshirplot; nuk zemrohet prgjithmon, as mban mri pr jet.
  Nuk veproi sipas paudhsive tona, as na e shprbleu sipas mkateve tona.
  Sa e madhe sht lartsia e qiellit nga dheu, aq e madhe sht mshira q tregon Zoti pr ata q ia kan frikn.
  Sa larg sht lindja nga perndimi, aq i largoi prej nesh paudhsit tona.
  Sikurse atit i dhimbsen t bijt, ashtu edhe Zotit i dhimbsen ata q ia kan frikn.
  Se ai e di se jemi krijuar dhe sjell ndr mend se jemi balt.
  Ditt e njeriut jan si bari, lulzon porsi lulja e fushs.
  Se fryn era mbi t dhe ssht m dhe nuk dihet m se ku e ka pasur vendin.
  Po mshira e Zotit, jet pas jete, sht mbi ata q ia kan frikn, dhe drejtsia e tij mbi bijt e bijve, q ruajn dhiatn e tij dhe q mbajn ndr mend porosit e tij pr ti zbatuar.
  Zoti e vendosi fronin e tij n qiell, dhe mbretria e tij zotron mbi t gjith.
  Bekoni Zotin gjith ju ngjjt e tij, t fort nga fuqia, q zbatoni porosit e tij, duke dgjuar zrin e fjalve t tij.
  Bekoni Zotin gjith ju fuqit e tij, ju shrbyesit e tij, q zbatoni dshirn e tij.
  Bekoni Zotin gjith ju veprat e tij, n do vend t sundimit t tij, beko Zotin, o Shpirti im.
  Dhe prsri:
  N do vend t sundimit t tij, beko Zotin, o shpirti im.
  PSALMI 142
  O Zot, dgjo faljen time, veri veshin lutjes sime sipas s vrtets sate, dgjom sipas drejtsis sate.
  Dhe mos hyr n gjyq me shrbtorin tnd, se asnj i gjall nuk do t dal i drejt prpara teje.
  Se armiku ma ndoqi shpirtin, dhe ma rrzoi jetn prdhe.
  M vuri n vende t errta, si t vdekurit prej kohe, shpirti mu trishtua dhe zemra mu trondit.
  Kujtova ditt e lashta, mendova gjith veprat e tua, sillja ndr mend punt e duarve t tua.
  I shtriva duart drejt teje; shpirti im ka etje pr ty si toka e that.
  Dgjom shpejt, o Zot, mu zu fryma, mos e kthe mnjan fytyrn tnde prej meje, q t mos bhem si ata q zbritn n varr.
  Bj q t dgjoj prdllimin tnd n mngjes se m ty shpresova.
  Tregom, o Zot, udhn ku duhet t eci, se m ty e kam varur shpirtin.
  Shptom prej armiqve t mi, o Zot, se tek ti krkova streh
  Msom t bj dshirn tnde se ti je Perndia im.
  Fryma jote e mir, do t m udhheq n vend t drejt. Pr emrin tnd, o Zot, gjallrom.
  Sipas drejtsis sate nxirr shpirtin tim nga trishtimi, dhe sipas mshirs sate shfarosi armiqt e mi, dhe shkatrroi t gjith ata q hidhrojn shpirtin tim se un jam shrbtori yt.
  Dhe prsri:
  Dgjom, o Zot, sipas drejtsis sate dhe mos hyr n gjyq me shrbtorin tnd. (2)
  Fryma jote e mir, do t m udhheq n vend t drejt.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Aleluja, Aleluja, Aleluja lavdi m ty, o Perndi. (3 her me prkulje)
  O Zot shpresa jon, lavdi m ty.
  Dhiaku, ose n vend t tij Prifti, thot paqsoret:
  Me paqe le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr paqen q lartazi, dhe pr shptimin e shpirtrave tan, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr paqen e tr bots, qndrimin e mir t Kishave t shenjta t Perndis, dhe pr bashkimin e t gjithve, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt shtpi t shenjt dhe pr ata q hyjn brenda n t me bes, shprestari dhe frik Perndie, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr Kryepeshkopin ton (aksh), t nderuarn presviteri, pr dhiakonatn m Krishtin, dhe pr tr klerin dhe popullin, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr Republikn e Shqipris, qeverin, ushtrin dhe gjith popullin, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr kt qytet (ose Manastir t shenjt), do qytet dhe vend, dhe pr ata q banojn ndr to me bes, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr erra t mira, begati t pemve t dheut dhe pr koh me paqe, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Pr ata q lundrojn, q udhtojn, pr t smurt, vuajtsit, robrit dhe pr shptimin e tyre, le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Q t shptojm prej do hidhrimi, zemrimi, rreziku dhe nevoje le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se Ty t prket tr lavdia, nderimi dhe adhurimi, Atit, e Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Perndi sht Zoti dhe u shfaq ndr ne, i bekuar sht ai q vjen n emrin e Zotit.
  Vargu I: Lavdroni Zotin se sht i mir, se prdllimi i tij sht n jett.
  Perndi sht Zoti dhe u shfaq ndr ne, i bekuar sht ai q vjen n emrin e Zotit.
  Vargu II: T gjith kombet m rrethuan dhe me emrin e tij i mposhta.
  Perndi sht Zoti dhe u shfaq ndr ne, i bekuar sht ai q vjen n emrin e Zotit.
  Vargu III: Prej Zotit u b kjo dhe sht e uditshme n syt tan.
  Perndi sht Zoti dhe u shfaq ndr ne, i bekuar sht ai q vjen n emrin e Zotit.
  Pastaj psalen prlshoret e mposhtme:
  Tingulli II
  Bujari Josef, duke zbritur prej drurit trupin tnd t pacnuar, e mbshtolli me plhur t pastr dhe me aroma dhe e vuri n nj varr t ri.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Kur zbrite te vdekja ti, o jeta e pavdekshme, athere Ferrin e vdiqe me shklqimin e Hyjnis; dhe kur ngrite t vdekurit nga fundet e dheut, gjith Fuqit qiellore t thrrisnin: Jetdhns Krisht, Perndia yn, lavdi m Ty.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Grave mirrprurse, duke qndruar pran varrit engjlli u thrriste: Mirrat u kan hije t vdekshmve, po Krishti u tregua i huaj pr prishjen.
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njeri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se yti sht pushteti dhe jotja sht mbretria dhe fuqia dhe lavdia, e Atit, e Birit dhe e Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Dhe psalim ndenjsoret e mposhtme:
  Tingulli I. Ushtart Shptimtar
  Pilatit i krkoi* trupin tnd t nderuar* Josefi, dhe e mbshtjell* me plhur t pastr* dhe me aroma t hyjshme* dhe e v n nj varr t ri, * q me nat pra* grat mirrprurse* thirrn me vajtim: * Tregona si na ke thn* m par, o Krisht, ngjalljen.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Tregona si na ke thn* m par, o Krisht, ngjalljen.
  Tani e prher e n je t jetve. Amin.
  I zuri nj udi* shoqrit engjllore, * kur pan ty q rri* pran gjireve t Atit* t vihesh n nj varr* si njeri ti q kurr svdes, * q t rrin rreth* ushtrit engjllore* dhe t japin lavd* me t vdekurit e hadhit, * si Zot q je dhe Krijues.
  Lexuesi lexon:
  PSALMI 50
  Prdllem, o Perndi, sipas prdllimit tnd t madh dhe sipas dhembshurive t tua t shumta shuaje paudhsin time.
  Lajm krejt prej paudhsis sime dhe pastrom prej mkatit tim.
  Se un e njoh paudhsin time dhe mkati im sht prpara meje kurdoher.
  Te ti vetm mkatova dhe t keqen e bra prpara teje, kshtu q ti je i drejt n fjalt e tua dhe i kthjellt n gjykimin tnd.
  Se ja tek u zura n paudhsi, dhe n mkate m lindi nna ime.
  Se ja tek deshe t vrtetn, t patreguarat dhe t fshehtat e urtsis sate mi tregove.
  Sprkatm me hisop, dhe do t pastrohem, lajm dhe do t bhem m i bardh se dbora.
  Bm t dgjoj gzim e ngazllim, dhe do t m gzohen eshtrat e dobsuara.
  Ktheje fytyrn tnde nga mkatet e mi, dhe shuaji gjith paudhsit e mia.
  Krijo zemr t pastr tek un, o Perndi, dhe prtrit frym t drejt n thellsit e zemrs sime.
  Mos m hidh larg fytyrs sate, dhe mos e hiq prej meje Shpirtin tnd t Shenjt.
  Jepma prap ngazllimin e shptimit tnd dhe forcom me frym sunduese.
  Do tu msoj t paligjve udht e tua, dhe t pabest do t kthehen tek Ti.
  Shptom prej gjakrash, o Perndi, Perndia i shptimit tim, gjuha ime do t lavdroj me gzim drejtsin tnde.
  O Zot, el buzt e mia, dhe goja ime do t lit lavdin tnde.
  Se po t kishe dashur therore do t kisha prur, por Ty st plqejn therore me djegie t plot.
  Therore ndaj Perndis sht shpirti i drrmuar; zemrn e drrmuar dhe t prulur Perndia nuk do ta prbuz.
  Bji t mir, o Zot, Sionit, sipas mirdashjes sate; dhe le t ndrtohen muret e Jerusalemit.
  Ather do t t plqej therore drejtsie, dhurata dhe therore me djegie t plot.
  Ather do t sjellin vir mbi altarin tnd.
  Pastaj psalim kanonin q sht krijim i murgeshs Kasiana, i Markut peshkopit t Idrunts dhe murgut Kozma.
  Tingulli t. II
  Kantiku I. Irmi
  At q fshehu q moti me val deti ndjeksin tiran, nn dhe e fshehn djemt e t shptuarve. Mirpo ne, si virgjreshat, Zotit le ti kndojm, se u lavdrua lavdrisht.
  Troparet.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  Zot Perndia im, kng vajtuese dhe t prmbivarrshme kam pr t knduar pr ty q m hape hyrjet e jets me varrimin tnd edhe vrave vdekjen dhe skterrn me vdekje.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Dridheshin kur vdiqe t nndheshmet dhe t prmbibotshmet, se t dinin lart n fron dhe n varr t pan Zoti Krisht Shptimtari im, se u pe prmbi mendim ti kreu i jets si i vdekur.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Q ti mbushsh t gjitha me lavdin tnde zbrite gjer n Ferr, m prposh nn dhe se prej teje nuk u fsheh natyra ime prej Adamit, dhe me varrimin tnd m prsrite, njeridashs.
  Zbritsore.
  At q fshehu q moti me val deti ndjeksin tiran, nn dhe e fshehn djemt e t shptuarve. Mirpo ne, si virgjreshat, Zotit le ti kndojm, se u lavdrua lavdrisht.
  Kantiku III. Irmi.
  Kur pa Krijesa t varesh n Kalvar ti q vare tr dhen mbi ujrat pa lidhje, u drodh nga udia e madhe, duke thirrur: Ska t shenjt ve teje, o Zot.
  Troparet.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  Simbole t varrimit dfteve, duke shtuar pamjet, por tani u lite si burr Perndi t fshehtat e tua dhe atyre t Ferrit, q thrresin: Ska t shenjt, ve teje, o Zot.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Ndeve pllmbt dhe bashkove ato q ishin t ndara m par, dhe kur u prmlodhe n plhur dhe n varr, o Shptimtar, i zgjidhe t burgosurit, q t thrresin: Ska t shenjt, ve teje, o Zot.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Me varr e me shila, o i Panxn, u prmbylle duke dashur, se u bre t njohur fuqin tnde me vepra si Perndi, atyre q t kndojn: Ska t shenjt ve teje, o Zot.
  Zbritsoja.
  Kur pa Krijesa t varesh n Kalvar ti q vare tr dhen mbi ujrat pa lidhje, u drodh nga udia e madhe, duke thirrur: Ska t shenjt ve teje, o Zot.
  Pastaj thuhet litania e vogl:
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je Perndia yn dhe ty ta drejtojm lavdin Atit, Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Pastaj psalet Ndenjsorja:
  Tingulli I. E vetzshme.
  Ushtart Shptimtar, * q t ruanin varrin, * prej engjllit q u duk* si t vdekur u bn, * kur ndriti dhe u lajmroi* grave ngjalljen me gaz t madh. * Ty t japim lavd, * o shkatrrues i prishjes* dhe m gjunjazi* t biem ty Perndis* q u ngjalle s vdekursh.
  Kantiku IV. Irmi.
  Zbrazjen e hyjshme mbi Kryq, Abakumi parashikoi, dhe i mahnitur thrriste: Ti theve fuqin e tiranve, o i mir, dhe me ata n Ferr u shoqrove si i trfuqishm.
  Troparet.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  Ditn e shtat shenjtrove sot, t ciln e bekove pr t pushuar punt; se i prondit t gjitha dhe i prsrit, duke shtunuar e duke u prehur, o Shptimtari im.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Pasi u mund prej vdekjes trupi yt, se qe m e fort, ather shpirti yt ndahet, dhe vargojt e vdekjes dhe t Ferrit jerr, o Fjal Perndi, me pushtetin tnd.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Kur t hasi Ferri, Fjal Perndi, u hidhrua, se pa njeri t hyjsuar, t ngarkuar me plag, por veprfuqiplot, dhe brrtiti nga tmerri i fytyrs.
  Zbritsorja.
  Zbrazjen e hyjshme mbi Kryq, Abakumi parashikoi, dhe i mahnitur thrriste: Ti theve fuqin e tiranve, o i mir, dhe me ata n Ferr u shoqrove si i trfuqishm.
  Kantiku V. Irmi.
  Kur pa Isaia, o Krisht, dritn e papernduar t hyjshfaqjes sate, q u b pr ne hirsisht, duke mnguar me nat, thrriste: Do t ngjallen t vdekurit, dhe do t ngrihen t varrosurit, dhe gjith sa jan mbi dhe do t ngazllohen.
  Troparet.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  I prsrit dhelindurit, o krijues, si u bre i dheshm, dhe plhurat me varrin tregojn, misterin tnd, o Fjal; se kshilltari bujar mbaron dshirn e prindit tnd m ty q m prsrite me madhshti.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Me vdekjen ndrron t vdekshmen, me varrimin t prishshmen, se e bn t paprishur si Perndi, duke br shtimin t pavdekur, se mishi yt nuk njohu prishje, o Zot, as shpirti yt su neverit si i huaj n Ferr.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Si linde prej s pamartuars, o Krijuesi im, dhe si ta shpuan brinjn veprove prej saj prlindjen e Evs, duke u br Adam, dhe zgjove uditrisht gjum jetplot dhe ngrite jet prej gjumit dhe prishjes, si i Plotfuqishm.
  Zbritsorja.
  Kur pa Isaia, o Krisht, dritn e papernduar t hyjshfaqjes sate, q u b pr ne hirsisht, duke mnguar me nat, thrriste: Do t ngjallen t vdekurit, dhe do t ngrihen t varrosurit, dhe gjith sa jan mbi dhe do t ngazllohen.
  Kantiku VI. Irmi.
  U muarr brenda, por nuk u mbajt n mushkrit e balens Jonai, se duke sjell tipin tnd, q psove dhe u varrose, krceu prej barkut t egrsirs dhe i thrriste kustodis: Ju q ruani kotsira dhe gnjeshtra, u lat mshirn atyre.
  Troparet.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  U vrave, por nuk u ndave, o Fjal, nga trupi prej t cilit pjestove, se, ndonse tempulli yt u prish n koh t psimit, por edhe atjer ishte nj qenia e trupit tnd dhe e Hyjnis tnde, se q n t dyja je nj Bir, Fjal Perndia, Perndi edhe njeri.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Njerivrass, por jo Hyjvrass, q faji i Adamit, se, ndonse psoi qenia e dheshme e trupit tnd, por Hyjnia mbeti e papsuar; dhe t prishshmen e shpure n paprishje dhe tregove burim jete t paprishur prej ngjalljes.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Mbretron, por jo prjet, ferri mbi gjindjen e njerzve, se si u vure, o i Fort n varr, drrmove me pllmbn kryejetore kyet e vdekjes, dhe u lite atyre q flinin atje prej jete shprblim t vrtet, o Shptimtar, dhe u bre i parlindur i t vdekurve.
  Zbritsorja.
  U muarr brenda, por nuk u mbajt n mushkrit e balens Jonai, se duke sjell tipin tnd, q psove dhe u varrose, krceu prej barkut t egrsirs dhe i thrriste kustodis: Ju q ruani kotsira dhe gnjeshtra, u lat mshirn atyre.
  Pastaj thuhet litania e vogl:
  Dhiaku: Prsri dhe prsri me paqe le ti lutemi Zotit.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: Prkrahna, shptona, mshirona dhe ruajna, o Perndi me hirin tnd.
  Psaltt: Mshiro, o Zot.
  Dhiaku: T Trshenjtn, t pacnuarn, t prmbibekuarn, t lavdruarn Zonjn ton Hyjlindse dhe gjithmon Virgjrn Mari, bashk me gjith shenjtort, duke e kujtuar, veten ton dhe njri-tjetrin dhe gjith jetn ton, Krishtit Perndis, le tia parashtrojm.
  Psaltt: Ty, o Zot.
  Prifti: Se ti je mbret i paqes dhe shptimtar i shpirtrave tan dhe ty ta drejtojm lavdin Atit, Birit edhe Shpirtit t Shenjt, tani e prher e n jet t jetve.
  Psaltt: Amin.
  Pastaj Lexuesi lexon:
  Shkurtoren.
  Krijim i Roman melodiozit.
  Tingulli II.
  Ai q mbylli avushn shikohet si i vdekur dhe i mbshtjell me smirn dhe me plhur vihet n varr si i vdekshm i pavdekshmi. Dhe gra erdhn q ta sprkatin me mirra, duke qar hidhur e duke thirrur: Kjo sht java e prmbibekuar, n t ciln Krishti do t zgjohet e do t ngjallet i triditshm.
  Shtpia.
  Ai q prmban gjithsin u ngjit mbi kryq, dhe tr krijesa po e vajton duke e shikuar t varet i zhveshur mbi drurin; dielli fshehu rrezet, dhe yljet humbn dritn; dheu nga frika e shumt tronditej, deti iku, gurt u an, dhe shum varre u hapn, dhe u ngjalle trupe njerzish t shenjt. Hadhi posht po rnkon dhe judenjt mendohen t shpifin Ngjalljen e Krishtit. Kjo sht java e prmbibekuar, n t ciln Krishti do t zgjohet dhe do t ngjallet i triditshm.
  Lexohet Sinaksari i Mujores dhe pastaj:
  T Shtunn e madhe dhe t Shenjt kremtojm varrimin e hyjtrupshm t Zotit, Perndis dhe Shptimtarit ton Jesu Krisht, dhe zbritjen e tij n hadh, me ann e t cilave gjinia jon u rithirr prej prishjes dhe vajti te jeta e amshuar.
  Vargje:
  M kot e ruan varrin, o kustodi,
  Se nuk do t mbaj varri vet jetn.
  Me dnjimin tnd t patreguar, o Krisht Perndia yn, mshirona. Amin.
  Kantiku VII. Irmi.
  O udi e patreguar! Ai q shptoi n furr djemt oshnar prej flaks, vihet n varr pa frym si i vdekur pr shptimin ton, q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Troparet.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  U plagos Ferri, duke pritur n zemr at q u plagos me shtizn n brinj dhe digjet me zjarr t hyjshm pr shptimin ton q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  O varr i lumur! Se prite brenda si t fjetur Krijuesin, dhe u tregove thesar jete t hyjshme pr shptimin ton q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Jeta e gjithsis priti varrimin sipas zakonit t t vdekurve, dhe e tregoi burim ngjalljeje pr shptimin ton q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Nj ishte Hyjnia e Krishti me Atin e me Shpirtin, e pandar n Ferr e n varr e n Eden pr shptimin ton q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Zbritsorja.
  O udi e patreguar! Ai q shptoi n furr djemt oshnar prej flaks, vihet n varr pa frym si i vdekur pr shptimin ton, q po i kndojm: Shprblyes, Perndi, i bekuar je.
  Kantiku VIII. Irmi.
  Mahnitu prej tmerrit, o qiell, e le t tronditen themlit e dheut; se ja ku numrohet me t vdekurit, ai q rri n m t lartat dhe dashamirohet n nj varr t vogl, t cilin djem e bekoni, priftrinj e prhimnoni, popull e prmbilartsoni n gjith jett.
  Troparet.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  Tempulli i panjollshm u prish, dhe ndrton prsri skenn e rn, se Adami i dyt pas t parit, ai q rri n m t lartat, zbriti gjer n arkat e Ferrit, t cilin djem e bekoni, priftrinj e prhimnoni, popull e prmbilartsoni n gjith jett.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Guximi i nxnsve pushoi, dhe del i par Josefi prej Arimates, se, kur e pa Perndin e gjithsis t vdekur e t zhveshur, e krkon dhe e varros, duke thirrur: Ju djem e bekoni, priftrinj e prhimnoni, popull e prmbilartsoni n gjith jett.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  O udira t padgjuara! O mirsi! O durim i patreguar! Se duke dashur shilohet nn dhe ai q rri n m t lartat dhe Perndia shpifet si gnjeshtar!, t cilin djem e bekoni, priftrinj e prhimnoni, popull e prmbilartsoni n gjith jett.
  Zbritsorja.
  Mahnitu prej tmerrit, o qiell, e le t tronditen themlit e dheut; se ja ku numrohet me t vdekurit, ai q rri n m t lartat dhe dashamirohet n nj varr t vogl, t cilin djem e bekoni, priftrinj e prhimnoni, popull e prmbilartsoni n gjith jett.
  Dhiaku: Hyjlindsen dhe Mmn e drits me himne nderimi le ta madhrojm.
  Kantiku IX. Irmi.
  Mos m vajto, moj Nn, duke par n varr birin q zure n gji pa at, se do t ngjallem e do t lavdrohem dhe do ti lartsoj n lavdi pa pushuar, si Perndi, ata q t madhshtojn me bes dhe me mall.
  Troparet.
  Lavdi ty, o Perndia yn, lavdi ty.
  U lumrova prmbi natyr, o Bir i Panisur, kur t linda uditrisht pa dhembje; po tani, o Perndia im q t shoh t vdekur pa frym irrem tmerrsisht nga shpata e hidhrimit, por ngjallu q t madhshtohem.
  Lavdi Atit e Birit edhe Shpirtit t Shenjt.
  Dheu m mbulon se dua, po tmerrohen portart e Ferrit, duke m par t veshur me stoli t prgjakur t gjakmarrjes, o Nn; se, pasi godita armiqt n Kryq, si Perndi, do t ngjallem prap e do t t madhshtoj.
  Tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Le t ngazllohet krijesa, le t dfrejn t gjith dhelindurit, se Ferri armik u plakit; grat le t m dalin prpara me mirra; shprblej Adamin dhe Evn me gjith gjindjen e tyre, dhe ditn e tret do t ngjallem.
  Zbritsorja.
  Mos m vajto, moj Nn, duke par n varr birin q zure n gji pa at, se do t ngjallem e do t lavdrohem dhe do ti lartsoj n lavdi pa pushuar, si Perndi, ata q t madhshtojn me bes dhe me mall.
  Pas kantikut t nnt prifti, i veshur me gjith stolin e tij priftrore, del bashk me dhiakonin nga altari dhe shkon tek Epitafi duke temjanisur dhe duke thn Ti, o Krisht, o jet녻. Pasi temjanis rrotull Epitafit dhe gjith kishn, vjen dhe rri prpara Epitafit, ndrsa psaltt duke qendruar n ant e Epitafit psalin n tre qndrime vajtimet.
  Vajtimet.
  Qndrimi I. Tingulli t. I.
  Ti, o Krisht, o jet,* ti u vure n varr,* dhe ushtrit e engjjve uditeshin,* duke lavdruar denjimin.
  Si po vdes, o jet,* dhe rri brenda n varr?* Dhe mbretrin e vdekjes e rrmon,* dhe t vdekurit e hadhit i ngjall?
  Ty po t madhshtojm,* o Jesu Perandor,* dhe nderojm psimet dhe varrimin tnd,* me t cilat na shptove ne.
  N nj varr t vogl,* mbret i bots Jesu,* ti qi shtive masat e dheut sot po banon,* dhe prej varreve t vdekurit i ngjall.
  Mbret i gjithsis,* o Jesu Krishti im,* deshe qerdhe ndr ata q ishin n hadh?* A mos gjinin e njerzve t shptosh?
  Zoti gjithsis* si i vdekur u pa* dhe ai q zbrazi varret prej s vdekursh* sot po vihet n nj varr t ri.
  Ti, o Krisht o jet,* ti u vure n varr* dhe me vdekjen tnde vdekjen e humbet* edhe bots jetn i buron.
  Bashk me keqbrs* si keqbrs, o Krisht,* numrohesh dhe t gjith ne na drejtson* nga keqbrja e mashtruesit t vjetr.
  Ai qish m i bukur* se do tjetr njeri,* q natyrn e gjith bots e zbukuroj,* si i vdekur i shmtuar duket sot.
  Si tduroj hadhi* ardhjen tnde, Shptimtar,* dhe i errur si t mos drrmohet shpejt,* i verbuar nga drita dhe shklqimi yt.
  Ti, o drite mbl,* o Jesu Shptimtar,* si u fshehe brenda n nj terrt varr?* As q thuhet, as tregohet ky durim.
  Dhe natyr e menur* dhe shumica pa trup* po uditet me misterin e varrimit tnd,* q as thuhet, as tregohet, o Krisht.
  Gj e padgjuar* dhe udi pa tregim!* Ai q m fali frymn frym nuk ka* edhe vihet prej Josefit n nj varr.
  Ndonse u kalle,* o Krisht, brenda n varr,* po su largove fare nga gjiri prindror.* Sa udi e padgjuar sht kjo.
  Si mbret t vrtet* prmbi qiell e mbi dhe,* ndonse je mbyllur n t vogl varrth,* po t njohu gjith krijesa, o Jesu.
  N varr ku u vure,* krijues Zoti Krisht,* tr hadhi u trondit q n themeli* dhe do varr prej t vdekshmi u hap.
  Truprisht si vdiq mbahet sot nn dh ai q mban tr dheun n grusht t tij dhe t vdekurit nga hadhi i liron.
  Si kandil prej drite trup i Perndis tani nn dh po fshihet si nn shinik dhe prej hadhit errsirn e prz.
  Q t t prmbledhin, i panxn, n varth, rend shumic e ushtrive t mendshme me Josefin dhe me Nikodemin sot.
  Vdiqe duke dashur dhe u vure n dh, o burim i jets, o Jesui im, dhe t vdekur prej zhdgjimit thidhur m ngjall.
  Tr bota dridhej nga psimi yt, o Fjal, se t gjitha bashk vuanin me ty, se t dinin se te gjitha i prmban.
  Hadhi gjithhams, pasi priti n bark gurn e jets, i volli t vdekurit, q kish prpir prej gjith jetve.
  Ti, o Krisht, u vure n nj varr ri dhe natyrn njerzore e prtrit, si u ngjalle s vdekursh si Perndi.
  Prmbi dheun zbrite, q Adamin t shptosh dhe si nuk e gjete prmbi dh, o Zot duke krkuar zbrite deri n hadh.
  Tr dheu dridhej, o Fjal, nga tmerri yt dhe i fshehu rrezet dritsjellsi, kur u fshehe, drit e madhe, nn dhe.
  Vdiqe duke dashur si njeri, Shptimtar, dhe prej varreve dhe grops s mkateve gjith t vdekurit i ngjalle si Perndi.
  Nna jote e qashtr pr ty qan nnrisht dhe me vaje plot me lot, o Jesui im, t thrriste: Si t t varros, o bir?
  Nn gji t dheut si nj kokrr gruri hyn, dhe at q kishte dh shum e nxore pa kalli duke ngjallur do njeri adamian.
  Nn dhe u fshehe porsi dielli tani dhe me natn e vdekjes je mbuluar, po lind prap m gazmor, o Shptimtar.
  Si fsheh hna diskun diellor, Shptimtar, gjithashtu t fshehu varri ty tani, pasi humbe prej vdekjes truprisht.
  Ti, o Krisht o jet, ti sot vdekjen ngjeron dhe shptove prej vdekjes gjith njerzit dhe t gjithve jetn u dhuron.
  E sjell prap n jet, Shptimtar pasi vdes, Adamin q vdiq q moti cmirsisht, si u duke truprisht Adam i ri.
  Kur t pan nder si t vdekur pr ne, ushtrit mendore po mahniteshin dhe mbuloheshin me kraht, Shptimtar.
  Si t zbriti, Fjal, kshilltari Josef si t vdekur prej drurit n nj varr t vuri, por ti ngjallu dhe shptona si Perndi.
  Shptimtar q ishe pr gjith engjjt gas, por tani shkak trishtimi u bre pr ta, kur u pe pa frym i vdekur truprisht.
  Si u lartsove prmbi dru, lartson dhe njeriun, dhe pasi vajte nn dhe ata q ishin nn t i ngjall tani.
  Truprisht fjete si luan Shptimtar edhe ngjallet i vdekuri si trim i ri, duke hedhur pleqrin e trupit trj.
  Kur ta shpuan brinjn, derdhe burim pastrues, ti q more brinjn e Adamit edhe Evn e gatove prej asaj.
  Therej qengj q moti fshehtsisht, Shptimtar, mirpo ti, o keqdurues theresh faqeza dhe krijesn t tr e paqson.
  Kush do t tregoj kt sjellje t re? Se psime pret i zoti i krijess sot edhe vdes pr ne vullnetarisht.
  Arktar i jets qysh i vdekur u pa? T uditur engjjt thrrisnin: Si po mbyllet n varr nj Perndi?

Tema t Ngjashme

 1. Rreth Prhapjes S Islamit Ndr Shqiptart
  Nga cobra n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
 2. Prgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 3. A ka pasur przierje t popullsis turke me at shqiptare gjat pushtimit osman?
  Nga sFeTigRaD n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 133
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 16:51
 4. Islamizimi te shqiptaret!
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-03-2006, 17:38
 5. Islamizimi te shqiptart
  Nga Agron Jozef Mje n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-03-2004, 05:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •