Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1

  Kryeministri i Bavaris, pr her t par n Tiran n vitin 1984

  Kryeministri i Bavaris, pr her t par n Tiran n vitin 1984


  Djemt e Shtrausit: T pathnat e vizitave n Shqipri  Afrim Imaj

  Do t shkonim pr pushime n Greqi dhe duhej t prshkruanim rrugn npr territorin shqiptar. Pr her t par na krijohej mundsia pr t par Tirann dhe menduam t qndrojm aty s paku disa or.

  Por ndodhi q vizita private t merrte karakter zyrtar nga autoritetet vendase dhe kjo na detyroi ta zgjasnim at disa dit. Zbardhet m n fund misteri i vizits s kryeministrit t Bavaris n Shqipri n mesin e viteve 80. Pr her t par dy djemt e Josef Shtrausit, Max dhe Franc Shtraus rrfejn pr gazetn Panorama t vrtetn pr mbrritjen e babait t tyre n vendin ton, n vern e vitit 1984. Dshmia e tyre u jep fund dilemave dhe komenteve t shumta t konsumuara qysh ather e deri m sot, sidomos nga ish-krer t politiks komuniste, q deshn ta kanalizonin si nj kontribut t tyre. Shtraus ishte i pari personalitet i lart i Evrops Perndimore, q vizitonte Shqiprin qysh nga Lufta e Dyt Botrore. Ngjarja e rrall do t trajtohej nga propaganda komuniste her si shprehje e interesimit t autoriteteve zyrtare gjermane pr vendin ton, her si sukses i diplomacis shqiptare pr t trhequr investimet perndimore. N varsi nga rrjedha e biseds n takimet e drejtuesve shqiptar me mysafirin special, orientohej jehona e vizits, ku njherazi me optimizmin pr suksesin e politiks komuniste shfaqej edhe vrazhdsia nga paknaqsit q krijonte nj lloj kmbngulje e Shtrausit pr t br lshime, sidomos n qndrimin ndaj lirive dhe t drejtave t njeriut. Por, kryeministri bavarez sht bindur n vendosmrin e palkundur t autoriteteve vendasve pr t mos lshuar pe n konseguencn ndaj marksizm-leninizmit dhe ka vijuar me kortezin e takimeve, duke u mjaftuar aty ktu me ndonj rekomandim dashamirs pr zhvillimin e Shqipris.
  Un nuk mundja q pr pak koh ta demokratizoja Shqiprin, ashtu sikundr as shqiptaria nuk kishte si t m komunistizonte mua.
  Duke iu kthyer ktij reflektimi t Shtrausit, pas vizits n vendin ton, dy djemt e tij pohojn m tej shqetsimin e t atit pr barrierat e pakuptimta q parashtronin zyrtart shqiptar gjat takimeve me t. Mesazhet konstruktive e miqsore q ofroi Shtrausi gjat tre vizitave n Shqipri, vn n dukje djemt e ish-kryeministrit gjerman, t cilt kan qen t pranishm n to jo vetm nuk u deshifruan qart, por u keqinterpretuan n mnyrn m vulgare. Pr ta, shqiptart humbn nj shans jo t vogl n vigjiljen e proceseve demokratike q do t prfshinte n at koh Evropn Lindore...

  Max dhe Franc Shtaus i jan prgjigjur pozitivisht interesimit t Panorama-s pr t sjell retrospektivn e vizitave t t atit n Shqipri. Pas kontaktit me ta me postn elektronike, vllezrit Shtraus kan preferuar ta zbardhin historin e vizitave t t atit n Shqipri nprmjet nj komunikimi t drejtprdrejt. Dhe kan udhtuar nga Gjermania n Tiran fal prkujdesjes s mikut t tyre Klaus, kreu i misionit t PAMEG-s n Shqipri. Pastaj kan mundur t rrfejn me detaje gjithka nga vizita e atit t tyre n vendin ton n mesin e viteve 80. Bashkbisedimi ka rrjedhur qet e natyrshm. T shkujdesur n pamje t par, djemt e ish-kryeministrit t Bavaris duken t ndjeshm e t vmendshm n at q tregojn dhe prpiqen t jen t sakt n ndodhit dhe problematikn e vizitave t bujshme t babait t tyre n Shqipri. T indinjuar nga varianti i nj zyrtari ish-komunist, i cili e ka vlersuar vizitn e Shtrausit produkt t nisms dhe prkujdesjes t Tirans zyrtare, qysh n fillim pohojn se jan gjendur me Shtrausin n vitin 1984 n Shqipri krejt rastsisht, duke udhtuar tranzit pr n Greqi.
  Teksa kmbngulin pr mos ta vn kt n diskutim, kujtojn se momenti i vizits s par n Shqipri kishte t bnte me nj ngjarje t rnd n familjen e tyre. Ishte vdekja e papritur e nns shtysa e vizits n Greqi, e pr pajoj edhe n Shqipri, shtojn ata, duke kujtuar momentet para nisjes at dit t nxeht gushti pr n vendin ton. M tej, n rrfimin e tyre shpalosen mbresat nga kontaktet e para me pamjet nga Shqipria, nga bisedat e takimet me drejtuesit e lart dhe njerzit e thjesht, nga dialogt me shoqruesit dhe prkthyesit e deri te shija e menys q servirnin pr ushqim punonjsit e rezidencave qeveritare...

  Ju keni shoqruar zotin Shtraus n vizitn e par n Shqipri. A e mbani mend kohn n t ciln u gjendt n vendin ton?

  Max: Ishte vera e vitit 1984. M sakt muaji gusht...
  Franc: Ka qen data 21 gusht kur kemi mbrritur n Shqipri.

  Si lindi ideja q kryeministri i Bavaris, ky personalitet i lart, t vizitonte nj vend komunist si Shqipria, ku qysh pas Lufts s Dyt Botrore Tirann nuk e kishte vizituar asnj politikan perndimor?

  Max: Vizita e babait ton n Shqipri ishte thjesht nj rrugkalim tranzit, nj impenjim privat dhe asgj m shum. Ishte ver dhe duhej t pushonim si gjithnj. Kt her pr arsye familjare zgjodhm t pushojm n Greqi. Nuk deshm t shkojm si gjithnj n Franc, ku kishim viln ton n bregdet. Sa kishte ndrruar jet papritur nna jon dhe babai mendoi ta ndryshonte mjedisin e pushimeve, pr tiu larguar paksa momenteve trishtuese t shkaktuara nga tragjedia familjare.
  Franc: Ishte pra ideja e babait pr t br dika ndryshe, gj q do t thoshte se nuk do t pushonim n viln ton n bregdetin jugor t Francs, por n nj vend tjetr. Mesa dukej babai kishte zgjedhur pr t pushuar Greqin.

  Pra, duhej t pushonit n Greqi dhe u gjendt n Shqipri...

  Max: U gjendm n Shqipri krejt rastsisht, n nj udhtim tranzit. Shqipria ndodhet n mes t rrugs Mynih-Igumenic, ku ishte destinacioni yn prfundimtar. Duhej t kalonim n territorin shqiptar, pr t mbrritur aty ku kishim menduar pr t pushuar. Babai donte q t rrinte vetm nj dit ktu, t ecte me makin, t vzhgonte mjedisin, ta kalonte Shqiprin vetm n harkun e 24 orve. Kjo ishte dshira e tij pr at moment. Po kt dshironim edhe ne. Kalimi npr Shqipri do t ishte kshtu edhe nj rast i mir pr t par profilin e nj vendi komunist, si ishte ajo asokohe...

  far prshtypjesh kishit para vizits s par n Shqipri?

  Max: Ajo q dinim, s paku ne djemt e kryeministrit t Bavaris, ishte imazhi i nj vendi t bunkerizuar. Pika m e errt e komunizmit! Kjo ishte prshtypja jon e prgjithshme pr Shqiprin. Nj vend pra stalinist, me nj diktatur nga m t egrat n Evrop dhe me nj varfri t jashtzakonshme. Dinim gjithashtu q aty mbretronte diktatori Enver Hoxha dhe vetm kaq...

  Po zoti Shtraus a kishte njohje m t hollsishme pr Shqiprin dhe situatn n t?

  Franc: Ai e njihte Shqiprin ndr t tjera edhe nga disa informacione t shrbimeve sekrete, por si thoshte shpesh, ngjarjet q kishin t bnin me t n at periudhe nuk paraqisnin ndonj interes t veant. Shkurt, ishte indiferent dhe nuk priste ndonj ndryshim nga zhvillimet n Shqiprin staliniste.

  far ju kujtohen nga paraprgatitjet pr t siguruar vizitn n Shqipri?

  Franc: Kt her, ndryshe nga rastet e vizitave t tjera, procedura e udhtimit pr n Shqipri u vlersua disi delikate. Kjo pr sa i prket imazhit q kishte ather perndimi pr Shqiprin. Ne mund t shkonim n Greqi ku kishim vendosur pr t pushuar edhe me avion, por gjithnj n raste t tilla rrugtimet i bnim n linjat toksore, madje me Benz-in ton t hapur, tip sportiv, q babai e prdorte sa her niseshim pr diku familjarisht.

  Max: M kujtohet pasditja kur u ulm n zyrn e babait dhe filluam t planifikojm vizitn q do t bnim n Greqi, ku do t kalonim pushimet verore. Vshtirsia jon e par, pengesa jon e par ishte Shqipria. Lidhur me kt, babai kishte thirrur n zyr dy kshilltart e tij, t cilt e orientonin pr rrugkalimin q do t bnim duke prshkuar territorin shqiptar. Njri prej tyre, zoti Filer, i tha babait se nuk kishim shanse q t kalonim nga Shqipria dhe i rekomandoi pr t kaluar nga Ohri, pa u futur fare n territorin shqiptar. Babait nuk i plqeu kjo ide dhe i tha pr t komunikuar me ambasadorin e Shqipris n Vjen, i cili mbulonte edhe Gjermanin, pr t plotsuar procedurn prkatse. I thoni atij, porositi babai, do t na japi apo jo leje q t kalojm nprmjet Shqipris. Dhe kshtu u vendos pr t zgjedhur kalimin nprmjet Shqipris...

  Cili ishte reagimi i ambasadorit shqiptar pr lejen e kalimit npr territorin shqiptar?

  Max: Zoti Filer komunikoi me ambasadorin shqiptar n Vjen dhe i tha q kryeministri i Bavaris do q t bj nj vizit n Shqipri. Prse do t shkoj n Shqipri, i tha ambasadori shqiptar n mnyr arrogante, duke ln t kuptoj se nuk ishte i predispozuar pr ti hapur portn Shtrausit. Pasi zoti Filer kmbnguli pr t siguruar procedurat nga diplomati shqiptar, nga ana e bashkbiseduesit nuk u ofrua asnj zgjidhje, madje u la t kuptohej se Shtrausi n Shqipri ishte i padshirueshm.

  Prfundimisht, ambasadori nuk e dha lejen e kalimit pr zotin Shtraus?

  Max: Krkesa e zotit Fler ndaj ambasadorit shqiptar n Vjen pr lejen e kalimit npr territorin e Shqipris t Shtrausit dhe hezitimi arrogant i diplomatit shqiptar, mesa mbaj mend, i prket dits s premte, diku nga mbrmja. Ndrkaq, ditn e hn, ende n mngjes, ambasadori shqiptar, q mesa kuptohej kishte komunikuar me shefat e tij n Tiran, mori n telefon nga Vjena zotin Filer dhe i pohoi se kryeministri i Bavaris sht shum i mirpritur n Shqipri. Domethn nj kthes 180 grad.

  Me se lidhej kjo kthes e papritur e diplomatit shqiptar?

  Max: Me siguri q dikush nga shefat e tij n Tiran shikonte dika m tej se vshtrimi i errt i syve t tij. Dhe ndodhi q ai diplomati i akullt e prepotent t bhej vetm pr 48 or nj njeri i przemrt e shum bujar. Sidoqoft, fakti q dikush e kishte qortuar pr sjelljen e asteve t para, pr Shtrausin ishte nj mesazh domethns...

  Gjat aplikimit q bt n ambasadn shqiptare n Vjen si e motivuat vizitn n Shqipri?

  Franc: Aplikimi yn pran autoriteteve shqiptare kishte t bnte vetm me nj udhtim tranzit npr Shqipri. Kt ua bm t qart edhe zyrtarve konsullor. Asnj qllim tjetr pra nuk u tham pr vizitn ton.

  Dhe pas ksaj peripecie procedurale u nist. Kur mbrritt n Shqipri?

  Max: M n fund, pas ksaj peripecie t rndomt, nj dit gushti t vitit 1984 mbrritm n pikn kufitare t Hanit t Hotit t Shqipris. Ishim t tre n nj makin Benz t hapur nga lart. T tre ishim t veshur me pantallona t shkurtra.

  Edhe babai, zoti Shtrauz, me pantallona t shkurtra...

  Franc: Sigurisht, edhe babai ishte i veshur me pantallona t shkurtra.

  Thash q rrugtimi kishte t bnte me pushimet verore dhe nuk kishim planifikuar vizita zyrtare, ca m tepr takime protokollare. Edhe makina q kishim marr pr kt rrugtim ishte nj Mercedes i hapur, t cilin e prdornim shpesh familjarisht pr ditt e pushimeve dhe pr fundjava t ndryshme...

  Kush ju priti n Han t Hotit?

  Max: Ishte nj grup zyrtarsh, q me sa u sqaruam m von drejtohej nga zvendsministri i Jashtm shqiptar. Me ta ishte prkthyesi, nj shoqrues special, i cili ishte przgjedhur pr ti qndruar afr Shtrausit n t gjith itinerarin.
  Kuptohet, shoferi, personeli i siguris...

  Franc: Mbaj mend q ishte nj dit shum e nxeht vere dhe gjithka rreth e qark mbante nj ngjyr t verdh, n pamjen e grurit t pjekur. Nj peizazh gjithsesi trishtues, q me aq sa e vzhgoje nga jasht t krijonte imazhin e nj vendi t braktisur.

  Si vazhdoi procedura n vendkalimin kufitar?

  Max: Me sa mbaj mend pr gjithka q kishte t bnte me dokumentet q duhen n t tilla raste, u angazhua nj nga zyrtart e ardhur nga Tirana. Po kshtu edhe pr mjetin me t cilin kishim ardhur deri aty u kujdes nj shofer shqiptar, duke sqaruar Shtrausin se gjat rrugtimit tjetr do t udhtonim me nj makin zyrtare.
  Franc: Zyrat doganore ishin vendosur n nj godin t vogl e t mbajtur keq. N t dyja ant e traut q mbyll kufirin shtetror pam ushtar me helmet n kok dhe automatik n dor. Nj mjedis i vrazhd t shpalosej para syve. Ndoshta menduam n thellsi do t jet dika m mir...  Kush ishte Franz Josef Shtraus

  Franz Josef Shtraus lindi n vitin 1915, n qytetin e Mynihut. Studioi pr Histori dhe Ekonomi n universitetin e vendlindjes dhe u diplomua n fundin e viteve 30. N vitin 1957 u martua me Marine Zuiknal. N vitin 1949 u zgjodh antar i Parlamentit Federal dhe n vitin 1953 u emrua ministr Federal pr shjet Speciale n kabinetin e dyt t kancelarit, Konrad Adenauer. N vitin 1955 u caktua ministr Federal i Energjis Atomike. N periudhn 1956-1962 kreu detyrn e ministrit t Mbrojtjes. N vitin 1961 u zgjodh kryetar i CSU (Bashkimit Kristian Social). Pas dorheqjes nga posti i ministrit t Mbrojtjes n vitin 1962, nga nj konflikt me botuesin e gazets Shpigel, n periudhn 1966-1978 kreu detyrn e ministrit Federal t Thesarit, duke qen pjes e kabinetit t Kiesingerit. N periudhn 1978-1988 ka ushtruar funksionin e kryeministrit t Bavaris. Ka marr disa tituj e grada honorifik nga shum universitete t bots. N karriern politike sht njohur pr rivalitetin me Helmut Kohl, nj personalitet tjetr ky i Gjermanis s gjysms s dyt t shekullit t kaluar. Fal ktij rivaliteti rezultoi i pasuksesshm kandidimi i par i Kohlit pr kancelar n vitin 1976. Po kjo barrier pr t do t binte gjat kandidimit t dyt n vitin 1980, ku Kohl mundi t fitoj. Gjithsesi, kancelari Kohl do t vazhdonte ta kryente detyrn e kancelarit edhe pas vdekjes s Shtrausit, n vitin 1988.  Shtraus n Tiran, si Papa n xhami

  Media gjermane n ditn e nisjes s Shtrausit drejt Tirans

  Nj vizit absurde dhe pa ndonj mesazh domethns. Ky ka qen vlersimi i br nga media gjermane pr ditn e par t vizits s Shtrausit n Shqipri n gushtin e vitit 1984. Ndrsa kujtojn shqetsimin e gazetarve vendas pr vizitn aventur, si e vlersonin ata rrugtimin e Shtrausit n Shqipri, dy djemt e ish-kryeministrit bavarez pohojn se do gj rreth ksaj sht prcjell me indiferenc n opinionin publik t Gjermanis. Ndr ato pak lajme t shkurtra q zun vend n median e atyre ditve, thot Max, trhiqte vmendjen nj njoftim telegrafik i nj t prditshmeje bavareze, e cila n dy radh pohonte n mnyr ironike: Shtraus n Tiran, si Papa n xhami! Asnj zhvillim t ri nuk priste Gjermania zyrtare pas ksaj vizite jo t zakonshme. Shqipria e asaj periudhe jo vetm ishte deklaruar botrisht se nuk do t shkputej nga rruga e diktaturs s proletariatit, por edhe demonstrohej dita-dits se do t mbetej e vetizoluar brenda bunkerit komunist. Trokitja e babait n portat e Tirans as q kishte pr mision dekomunistizimin e Shqipris, shtojn dy djemt e Shtrausit. Nga aq sa iu dha rasti, ai i dha mesazhet e veta nga pozita dashamirsie dhe n mnyr konstruktive. Po nuk kishte si t kuptohej zri i tij n ato dit t prflakura komuniste. Gjithsesi, shqiptart e thjesht shpresuan shum n ndikimin q mund t jepte ky burr shteti. Po ishin vetm iluzione...  neser do te lexoni

  * Befasia e zyrtarve shqiptar gjat pritjes n pikn e kalimit kufitar n Han t Hotit, kur u prballn me kryeministrin e Bavaris, veshur me pantallona t shkurtra
  * Reagimi i par i Shtrausit pr pamjen e bunkerve t shumt prgjat rrugs automobilistike. Tundimi i prkthyesit Hamlet Bezhani n prgjigje t interesimit pr pranin e tyre
  * Sigurimi i Shtetit, n ndjekje t vizits s mysafirit special. Sa e ndjente Shtrausi dhe bijt e tij sjelljen e dyfisht t punonjsve t shrbimit, t cilt n mnyr t fsheht duhej t raportonin tek eprort e tyre pr gjithka t re nga kontakti me miqt nga Bavaria
  * Profili komunist i protokollit zyrtar dhe komunikimi i sinqert i njerzve t thjesht

  Gazeta Panorama
  11-12-2006

 2. #2
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  410
  Ky Max Strau mos eshte valle ai i biri i Franz Josef Strau, i cili u denua para dy vjetesh me burg per rryshfete, tregti e paligjshme armesh me Arabine Saudite dhe per mospagim taksash?

  Nejse, mire e bejne, qe na ftillojne te pakten, se na hengri veshet njerezia, jo Strau do e bente Shqiperine lule, jo Shqiperine do e merrte ne patronazh Gjermania etj.

  Ja, e moret vesh tani perse erdhi Strau ne Shqiperi?

  Gjynah per ata, te cilet e ushqejne mendjen e tyre me legjenda, do tu mbetet mendja pa buke tani.
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 3. #3
  Citim Postuar m par nga Pedro
  Ky Max Strau mos eshte valle ai i biri i Franz Josef Strau, i cili u denua para dy vjetesh me burg per rryshfete, tregti e paligjshme armesh me Arabine Saudite dhe per mospagim taksash?

  Nejse, mire e bejne, qe na ftillojne te pakten, se na hengri veshet njerezia, jo Strau do e bente Shqiperine lule, jo Shqiperine do e merrte ne patronazh Gjermania etj.

  Ja, e moret vesh tani perse erdhi Strau ne Shqiperi?

  Gjynah per ata, te cilet e ushqejne mendjen e tyre me legjenda, do tu mbetet mendja pa buke tani.

  Shtraus erdhi dhe dy here te tjera ne Shqiperi, me 1986 dhe 1987 dhe po kete vit u rivendosen marredheniet diplomatike.
  Programet e ndihmes gjermane u hartuan qe e ate kohe dhe moren jete vetem pas vitit 1992.
  Gjermanet permes firmes Salzgitter kerkuan dhe modernizimin e zhvillimin e mineralit te kromit.
  Ka edhe shume te tjera, por ato vijne me kohen.
  Ajo vizita e pare ne pamje te pare duket si "private" por ne fakt ka qene nje testim i pulsit nga perendimi.
  Shtraus nuk ishte nje boyscout.

 4. #4
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,956
  Mbrritja e kryeministrit t Bavaris n Han t Hotit

  Shtraus: N kufi, ne me pantallona t shkurtra, shqiptart me kollare

  Afrim Imaj

  Pas nj udhtimi t gjat e t lodhshm, m n fund mbrritm n Han t Hotit. Shqiptart q na prisnin n vendkalimin kufitar u befasuan fillimisht nga paraqitja jon me pantallona t shkurtra, ndrkoh q kishin rezervuar nj pritje zyrtare.

  Kshtu i kujtojn astet e para t mbrritjes n territorin shqiptar djemt e kryeministrit t Bavaris, teksa sjellin retrospektivn e aventurs s babait t tyre pr t vizituar nj vend komunist n kulmin e krizs s gjithanshme. Pasi kan treguar peripecit e prgatitjes s saj n Gjermani dhe dyzimin e autoriteteve shqiptare pr tiu prgjigjur aplikimit zyrtar pr kt vizit private, n vijim, Max dhe Franc Shtraus rrfejn mbresat nga udhtimi npr territorin shqiptar dhe kontaktet me njerzit e thjesht. Pr ta ka qen nj pamje trishtuese dhe nj prjetim gjithsesi i veant. Mnyra si i ndiqte Sigurimi i Shtetit nprmjet njerzve q i shoqronin ka qen tunduese, por n do rast e kan prballuar me shprfillje, duke i ln misionart e fsheht t qet n punn e tyre. Ne e dinim kt qysh para nisjes pr n Shqipri, - vn n dukje djemt e ish-kryeministrit bavarez. - Shqipria ishte nj shtet komunist dhe dihej praktika e Sigurimit n kto raste. Ajo nuk ishte i vetmi vend q aplikonte kt lloj sjelljeje ndaj t huajve dhe sidomos ndaj mysafirve special, si ishte Shtrausi. Kjo ishte nj procedur standarde e shoqrive staliniste. M tej, Max dhe Franc Shtraus sjellin nj pjes t ngjarjeve q kan prjetuar gjat kohs q shoqronin t atin gjat takimeve n Tiran, Berat, Gjirokastr...


  far mbani mend nga prezantimi i par me zyrtart shqiptar n Han t Hotit?

  Max: Qysh n fillim u krijua nj situat delikate. Si thash, ne ishim veshur me pantallona t shkurtra dhe kur zbritm nga makina na priti nj delegacion shqiptar i krekosur, me kollare dhe veshje zyrtare, t cilt gjithsesi rezervuan nj pritje protokollare. Ishte si t thuash nj ballafaqim interesant: ne me pamjen e pushuesve dhe shkujdesjen e nj dite t fundjavs, vendasit t tendosur me paraqitjen serioze t nj takimi t rndsishm. Kaluan kshtu disa aste t papritura pr t dyja palt. Dhe pas korteziz s takimit t par, miqt na ofruan nj Mercedes t zi, nga ata t klasit mesatar dhe udhtuam pr n nj rezidenc qeveritare, q ishte diku 20 minuta larg posts kufitare. Ndrkaq, Benz-in ton, q vinte pas makins qeveritare, e drejtonte nj shofer shqiptar.

  Pushimin e par pra e bt n nj rezidenc qeveritare. Aty vazhduat t qndronit me pantallona t shkurtra...

  Franc: Sapo mbrritm aty, u futm n nj dhom pr tu qetsuar paksa nga rrugtimi i largt. Babi na tha q kur t dilnim n sallonin e pritjes t visheshim me kostumet q kishim me vete. Mesa dukej, ai edhe pse u befasua nga pritja zyrtare q nuk e kishim menduar, n shenj respekti na porositi q ti prgjigjeshim mikpritjes reciprokisht. Dhe ashtu bm. N sallon dolm me veshjen serioze.

  Max: Dhe aty sikur u vendos nj ur mirkuptimi n komunikimin dypalsh. M kujtohet q gjat atij pushimi, punonjsit shqiptar t shrbimit t vils qeveritare na servirn uj t ftoht, raki, konjak dhe kafe, madje kafe t fort. Nuk mbaj mend n detaje pr far biseduam ato aste, po kam parasysh stilin zyrtar me nj etik disi t shtirur t zvendsministrit t Jashtm shqiptar, q me sa kuptohej kishte marr prokurn nga maja e kupols pr t qen kompetenti i ksaj mirseardhje, q n kushtet e Shqipris s asaj kohe ishte nj ngjarje jo e zakonshme. Do t vazhdonim kshtu vetm disa minuta n kt pritje, pr t marr pastaj rrugn drejt Tirans.

  A ju kujtohen njerzit q ju shoqronin gjat rrugtimit pr n Tiran?

  Max: N makin baban kishin zgjedhur pr ta shoqruar nj njeri t ditur, po gjithsesi nj komunist t indoktrinuar. Aleks Buda e quanin. Ai dallohej q kishte lexuar shum dhe posedonte njohuri t thella, sidomos n fushn e historis. Kishte lexuar disa enciklopedi, kishte lexuar Bibln, Kuranin, t gjitha librat e marksizm-leninizmit, kishte lexuar nj sr librash t tjer, pr t cilt fliste me baban. Mesa dukej ishte hetuar nga regjisort e ksaj pritjeje zyrtare hobi i babait, q ishte historia dhe kishin caktuar pr ta shoqruar nj nga historiant m n z t asaj periudhe. Me sa m kujtohet profesor Buda n at koh ishte kryetar i Akademis s Shkencave.

  Franc: Vrtet q babai dhe profesor Buda kishin bindje e mendime katrciprisht t kundrta, po gjenin mirkuptim mes tyre, pa krijuar shqetsime. Se Buda vrtet q ishte me nj performanc komuniste, por ishte nj intelektual i kultivuar dhe me njohuri t shumta, njeri q kishte dijeni n fusha t ndryshme. Po me sa dukej stalinizmi n t cilin ishte kultivuar si i till, e kishte br pr vete dhe ai n do pozicion nuk e fshihte bindjen komuniste. Megjithat, etika dhe bonsensi gjat bisedave ishin n nj lartsi t admirueshme.

  Pas mbrritjes n Shqipri, far mundt t korrigjonit nga imazhi q kishit pr t para ksaj vizite?

  Max: E mund t korrigjonim nga ajo q e prfytyronim nj vend t izoluar, ku lirit dhe t drejtat e tyre shtypen pa kurrfar droje. Ajo q dinim para ksaj vizite, si e tham, ishte se Shqipria prfaqsonte pikn m t errt t komunizmit. E dinim q ishte nj regjim stalinist ktu. Dinim emrin e Enver Hoxhs, q drejtonte me dor t hekurt. Dinim po kshtu q kishte burgje politike dhe shum censur. Vrtet q babai yn dinte dika m tepr nga ne pr Shqiprin, por ajo nuk kishte asnj rol pr t, kshtu q nuk e kishte fare n konsiderat. Ajo ishte totalisht e injoruar prej tij. Shqipria akoma nuk kishte dhn ndonj sinjal pr Perndimin se mund t bunkerizohej, si kishin filluar t jepnin disa nga vendet e tjera t Lindjes. Sigurisht q Evropa aty ishte dhe kishte filluar t priste Polonin, Bullgarin, Rumanin, por akoma Shqipria nuk kishte filluar t prbnte ndonj interes.

  Franc: Shqipria dukej ajo q kishim prfytyruar. E zymt, e vrazhd dhe me njerz t shtypur e t stresuar. M kujtohet kur kalonim n afrsi t Lezhs dhe pam disa rreshta t gjat t rinjsh t veshur ushtarak, me helmet n kok n mes t rrugs, q rrinin t tendosur n at zheg mbyts. Thua se ishin robot. T rinj, q ishin ndar me buzqeshjen dhe dukej se ishin t destinuar vetm pr luftn. Po kshtu pamja e bunkerve n do pllmb tok t trishtonte, duke t uar prfytyrimin sikur futeshe n nj teatr betejash dhe jo n nj vend normal.

  Si sht br e njohur m von, e gjith lvizja juaj gjat vizits n Shqipri sht ndjekur n mnyr t fsheht nga nj grup special i Sigurimit t Shtetit. A e ndjenit pranin e tij dhe a ju kujtohen personazhe t veanta q her-her luanin rolin e shoferit, prkthyesit, recepsionistit etj., gjat rrugtimit dhe takimeve n vendin ton?

  Max: Ne e dinim q Shqipria ishte nj vend komunist dhe pak e shum e dinim praktikn e Sigurimit t Shtetit. Shqipria nuk ishte vendi i vetm q aplikonte kt lloj sjelljeje ndaj t huajve, dhe sidomos ndaj mysafirve t veant si Shtrausi. Esht fjala pr Sigurimin e Shtetit. Ishte nj procedur dhe nj praktik standarde kjo e vendeve komuniste t asaj periudhe.
  Pikrisht pr kt babai na porositi ta dgjonim at gjat komunikimit me paln shqiptare dhe t prsrisnim qndrimin e tij edhe zyrtarisht, edhe privatisht. Ky ishte mesazhi q na dha babai pr tiu shmangur veprimtaris s punonjsve t policis s fsheht. Duhej t thoshim t vrtetn dhe vetm at.

  Franc: Pr ne problemi ishte i qart dhe i parrezikshm, pasi ne do t rrinim vetm tre-katr dit. Shqetsimi mbetej pr njerzit q do t na shoqronin. N e dinim q pjesa m e madhe e personelit q na shrbente n makin, hotel, n rrugtim gjat bisedimeve ishte pjes e shrbimeve t fshehta shtetrore. Nuk kishte asnj dyshim pr kt. Ne e dinim q t gjith ata do dit dhe n fund t do takimi do t bnin raporte pr gjithka, prandaj edhe ishim t kujdesshm gjat do bisede.

  A konstatuat ndonj sjellje t veant q e dekonspironte kt lloj shrbimi sekret?

  Max: Na bnte prshtypje sidomos sjellja e shoferit, nj mesoburr ky, q n pamje t jashtme t dukej i prmbajtur e serioz, por n do ndales dhe sa her niseshim pr diku, nxitonte pr t folur e pr t komunikuar me dik n telefon. Kuptohet q mesazhi i ktyre telefonatave bnte fjal pr dinamikn e lvizjes son. Atij dikush ia krkonte kt dhe mesa pam ne, e bnte me nj zell t jashtzakonshm, ndryshe si parakuptohej do t kishte pasoja t rnda. Shofert e makinave t tilla q shrbenin pr t huajt q vizitonin Shqiprin, nga sa kemi msuar m von, n pjesn m t madhe kan pasur edhe profesionin e detektivit. Po edhe nj pjes e personelit tjetr q punonin pr ne, konstatohej leht pr shrbimin e fsheht q bnin n varsi t detyrs s Sigurimit..

  Po mnyra e pritjes gjat ceremonive zyrtare prshtypje ju ka ln?

  Franc: N pamje t par t dukej nj protokoll perfekt, me punonjs shrbimi q rrin si t ngrir, tipike kjo sjellje pr vendet komuniste, sikundr dhe ato fondamentaliste. Po n brendsi gjrat shfaqnin tjetr pamje.

  Max: Konstatuam gjat darkave dhe drekave zyrtare nj rit pak a shum t pakuptimt, s paku pr ne q uleshim n tavolin me shqiptart pr her t par. Nj rit si ai i kinezve. Sa vinte momenti pr t ngritur gotn e pijes q na ishte servirur, shqiptart oheshin t gjith n kmb dhe zgjasnin duart gati sa nuk thyenim gotat gjat prplasjes, q shoqrohej me fjaln Gzuar!. Kto lloj zakonesh q kishin t bnin sidomos me mirsjelljen e mikpritjen, pak a shum ne i njihnim, pasi i kishim ndeshur ato gjat vizitave n vendet e tjera, ku ende sundonte stalinizmi.

  Pra, kjo lloj sjelljeje, ky protokoll ju la nj shije jo t kndshme...

  Max: Prtej ritualit komunist q mbante protokolli i pritjes, si dhe n vendet e tjera t regjimeve totalitare, dalloje nj mikpritje njerzore q t bnte pr vete, sidomos pr iltrsin e komunikimit. Jasht dekorit bolshevik t pritjes, kishte nj jet tjetr, nj shpirt tjetr t ndjeshm e njerzor. Korniza, forma, ishte pasqyra e regjimit me sa dukej. T tjerat ishin pjes e virtytit shqiptar...

  Franc: Ne n fakt nuk kishim formalitete n kt lloj vizite, pasi ajo nuk kishte ndonj pretendim zyrtar. Ishte thjesht pjes e pushimeve tona. Nga ana e saj pala shqiptare uditrisht e shoqroi kt me nj kortezi protokollare shum korrekte. Madje autoritetet shtetrore diktonin nj axhend t prditshme, q nga mnyra si na servirej, nuk e kuptonim gjith at impenjim zyrtar...

  Si vazhdonte dita gjat vizits dhe takimeve n Shqipri?

  Franc: N fakt babait, njerzit q e shoqronin, i sugjeronin axhendn ditore dhe, kuptohet, pas mirkuptimit t tij, gjrat rridhnin thjesht e natyrshm. N asnj rast babai nuk hezitoi ti prgjigjej krkesave pr takime me zyrtar t ndryshm. Bile edhe kur n mjaft prej tyre ndjehej i zhgnjyer, ai prsri ishte i gatshm pr sa m shum kontakte...

  Max: Sapo mbrritm n Tiran, patm takime direkte me persona zyrtar. Gati gjysma e dits kaloi me ta, pjesa tjetr ishte koh e lir, q do t na shrbente pr t vizituar kryeqytetin dhe rrethinat. Po edhe gjat ksaj periudhe duhej t ndjenim prkujdesjen e vendasve pr objektet q do t vizitonim. Madje ata do t na rrinin pran n do hap. Sidoqoft, patm rastin t uleshim edhe me njerz t thjesht. Si jemi t ulur n klub tani, kshtu patm rastin t uleshim edhe ather me njerz t ndryshm. Nuk kishte protokoll, salltanete, ulej n fillim babai, personalitete t tjera zinin vendin e tyre, uleshim ne dhe pastaj biseda rridhte lirshm, natyrshm. Ishte babai q impononte nj rrjedh t till, ku do gj shkmbehej nga pozita t barabarta...

  Gazeta PANORAMA
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #5
  Kontakti i fundit me zyrtart shqiptar


  Foto ami, Shtrausit: Pa na dhn dmet e lufts, nuk ka marrveshje  Afrim Imaj

  Nuk duam ndihma, por reparacionet e lufts, ndryshe nuk do t ket asnj marrveshje. E veojn kt deklarat t Foto amit djemt e kryeministrit t Bavaris, ndrsa kujtojn mbresat nga takimi i zyrtarit shqiptar n Mynih n vjeshtn e vitit `85.

  Pr Max dhe Franc Shtraus ato kan qen bisedimet m t vshtira dhe m t papritura. I ndodhur aty me nj grup ekspertsh pr t trhequr nj sasi autobussh Man, lideri shqiptar kishte shfaqur interesimin pr ti br nj vizit kryeministrit bavarez, i cili at pranver kishte qen mysafir n Tiran. Ndonse ishte i angazhuar me festimet e 70-vjetorit t lindjes, - nnvizojn djemt e Shtrausit, - ai e mirpriti ofertn e mikut nga Shqipria. Madje mendoi se mirseardhja e amit do ti shtonte koloritin ceremonis familjare. Po n fakt ndodhi krejt e kundrta. Lajmit t gzuar t kreut t Bavaris pr ndihmn prej 200 milion markash q Gjermania kishte vendosur tia jepte Shqipris, ami iu prgjigj me nj lloj indiference q arrinte deri n shprfillje. Jo ndihma, por vetm reparacionet e lufts!, ky do t ishte reagimi i par i zyrtarit t lart shqiptar. Sakaq, Shtrausi do t mundohej me durim t sillte argumentet e veta, duke theksuar detyrimet e Marrveshjes s Londrs dhe faktin q Gjermania hitleriane tashm ishte e ndar n dy pjes. Po ami do t vijonte n t tijn. Madje nuk do t harronte q aty t demonstronte edhe plagt q kishte marr nga plumbat e ushtarve gjerman gjat lufts. Dhe ather kur situata do t mbetej e bllokuar, Shtrausi do ti drejtohej me nj pyetje retorike mikut t tij nga Tirana: Po Turqis, Greqis, Italis, Austro-Hungaris ia keni marr ju shqiptart reparacionet e lufts? Po si vazhdoi m tej ky takim i fundit i kryeministrit t Bavaris me lidert shqiptar...

  Sa her ka ardhur Shtrausi n Shqipri dhe cilat kan qen kontaktet e fundit t tij me autoritetet e Tirans?
  Max: Vizita e par, si thash, ishte thjesht private, pjes e nj rrugkalimi transit pr n Greqi. Si e till ishte planifikuar pr t zgjatur nj dit. Po interesimi i pals shqiptare, me nj axhend t ofruar nga ta miqsisht, t paktn si deklarohej, e detyroi Shtrausin ta shtyj at n katr dit. E gjitha kjo i prket dhjetditshit t tret t gushtit 1984. N vern e vitit 1985, Shtrausi u rikthye pr her t dyt n Shqipri. Kt her ishin autoritetet shqiptare, q n nj mnyr apo nj tjetr, kmbngulnin pr t mos i shkputur kontaktet. Shtrausi duke qen i hapur dhe pa komplekse asnjher nuk e shprfilli ofertn e tyre. Gjithnj me shpresn se nj dit do t gjente mirkuptimin e tyre...
  far ju kujtohet nga takimet e tjera pas vdekjes s Enverit me lidert shqiptar?
  Max: E vrteta sht se prania e Hoxhs pr Shtrausin nuk prbnte ndonj shqetsim t veant. Ai nuk vuante komplekse gjat takimeve. Fakti q ofronte mundsi e shanse pr nj vend t izoluar, pr ta nxjerr nga errsira e bunkerizimit, nuk lidhej fare me emrin e njeriut q zotronte pushtetin.
  Franc: Rikthimi pas vizits s par n gushtin e vitit 84, kur ishte ende gjall Enveri, vijoi me disa takime n Tiran e Durrs dhe pastaj me vizita n disa qytete n jug t vendit. Vizituam Beratin, Krujn, Gjirokastrn, Vlorn e Sarandn. Ndjem nj prkujdesje t veant t zyrtarve q na shoqronin gjat ktyre vizitave, ku na u rezervuan takime e bankete t ngrohta.
  Ishte meraku i tyre q Shtrausi t mbetej i knaqur nga mikpritja shqiptare, nga menyja e sevirur gjat darkave, nga pamja e veant q paraqisnin disa nga qytetet muzeale n jug t vendit, nga komunikimi miqsor e sjelljet korrekte.
  far mbani mend nga ky rrugtim n qytetet e jugut t Shqipris?
  Max: Nj infrastruktur gati mesjetare, me rrug t ngushta e t mbajtura keq, me peizazhe t zhveshur dhe ndrtime provinciale. Vetm parulla, shum parulla q t shoqronin kudo. M kujtohet nj e till me pes germat e emrit t diktatorit, ENVER, q kishte pushtuar tr shpatet e nj mali t madh n afrsi t Beratit. Parull m t madhe nuk na kishte zn syri asgjkund.
  Franc: Nj ndriim i kufizuar gati mbretronte kudo. Kalonin ort e para t muzgut dhe gjithkund binte errsira. Mbaj mend nj pasdite n Gjirokastr. Sa vizituam muzeun diku nga mbrmja dhe do ktheheshim pr t pushuar n hotel. Pas dy orsh nga ky ast qyteti dukej i boshatisur. Kmb njeriu nuk dukej. Asnj makin dhe drit e ndezur nuk dallohej gjkundi. Mund t t thoshin: Aty sht pylli! Dhe mund ta besoje pa frik.
  Po nga kontaktet me njerzit e thjesht far ju kujtohet?
  Max: Kontaktet me njerzit e thjesht i patm shum t rralla. Autoritetet q na shoqronin kujdeseshin posarisht q t kishim sa m pak t tilla. Ndjehej n sfond angazhimi i Shrbimeve Sekrete pr ti mbrojtur shqiptart nga kontakti me ne.
  Franc: Prve zyrtarve, puna na lidhte q t takonim edhe njerz t thjesht. Kshtu mund t themi pr kontaktin me kuzhinierin, me ciceronin e muzeut, me recepsionistin e hotelit, me punonjsin e shrbimit etj. Nse na shmangej n mnyra t ndryshme takimi me nj fermer, me nj puntor, me nj mjek, me nj msues, kto takime nuk kishin si t na i evitonin.
  far mesazhesh mundt t merrnit nga kto pak kontakte me njerzit e thjesht?
  Max: Na udiste nj lloj stepje e tyre gjat takimit me ne. Fjala i huaj, ca m tepr gjerman, pr ta tingllonte si dika e frikshme. Gjat biseds, ndjeheshin t tunduar dhe bnin sht e mundur q astet e kontaktit me ta t mbaronin sa m shpejt. Megjithat, edhe nga aq sa mund t lexoje n ato pak minuta, dallohej plaga q kishin n shpirt, shquhej drama q prjetonin n sfidn pr mbijetes. Se plaga e shpirtit, lndimi i tij nuk mund t fshihen, nuk mund t izolohen!
  N at periudh sht folur pr nj takim t bujshm t Shtrausit me Foto amin. A ju kujtohet pr se sht debatuar gjat tij?
  Max: Nga sa mbaj mend, n asnj rast gjat takimeve n Tiran e Durrs, ku u zhvilluan bisedime me zyrtar t rndsishm, nuk ka qen i pranishm Foto ami. Madje as e kishim dgjuar kt emr. Dika m von jemi njohur me t dhe pozicionin zyrtar q kishte ai n hierarkin politike t shtetit shqiptar t asaj periudhe.
  Kur jeni njohur me Foto amin dhe pozicionin q ai mbante n hierarkin politike t Shqipris?
  Franc: Me Foto amin jemi njohur n Mynih. Atje kemi msuar edhe pr detyrn e rndsishme q ai kishte n hierarkin politike t Shqipris. Ndoshta m par Shtrausi mund t dinte ndonj gj pr t, por ne jo.
  Maks: Me amin jemi takuar pr her t par n Gjermani. Bisedimet me t kan ndodhur pas vizits s fundit t Shtrausit n Shqipri.
  A ju kujtohet periudha n t ciln jan br kto bisedime t Shtrausit me amin n Mynih dhe pse ndodhej aty lideri shqiptar?
  Max: Ditn e atij takimi e mbajm mend fare mir, pasi lidhet me nj ngjarje familjare. Ishte 6 shtatori i vitit 1985. Pikrisht at dit Shtrausi festonte 70-vjetorin e lindjes.
  Franc: Biseda me t do t shnonte nj moment jo t kndshm gjat asaj feste ceremoniale. Ndrhyrja dhe deklaratat e amit do t prishnin pr nj ast humorin e Shtrausit, po sidoqoft kjo nuk do t zgjaste shum. Ishte pra nj fest dhe nuk kishte shkak pr t qndruar gjat n absurdin e shqiptarve.
  Pra, Foto ami ishte i ftuari i kryeministrit t Bavaris pr 70-vjetorin e lindjes...
  Max: Jo. As q bhej fjal q n kt ceremoni familjare t rezervohej ftesa pr nj mysafir nga Shqipria. Me sa mbaj mend Foto ami n Mynih ndodhej pr tjetr pun dhe ishte ndrhyrja e tij q gjat saj t takonte edhe Shtrausin. Ai trokiti disi pa ftuar, ndrkoh q nuk e dinte kt eveniment t tij.
  Si mbrriti ami te Shtrausi dhe kush ishte njeriu q negocioi pr kt takim?
  Max: M kujtohet q ofertn pr t takuar Foto amin Shtrausit ia bri Karl Joseph Dersch, nj mik i familjes son, i cili ishte drejtor ekzekutiv i menaxhimit t kompanis Benz. Ai kishte qen me Shtrausin gjat vizits s fundit n Shqipri, madje kishte shkmbyer edhe mendime me paln shqiptare pr shtrirjen e investimeve t ksaj kompanie aty.
  Franc: Foto ami ndodhej ato dit n Mynih n prbrje t nj ekipi shqiptar, q do t trhiqte disa autobus tip Man. Tingllonte disi i pakuptimt fakti q n nj grup ekspertsh e tregtarsh ishte edhe nj udhheqs politik i lart si ami. Me sa dukej pala shqiptare kishte menduar pr ta shfrytzuar kt mundsi pr t marr edhe ndonj mesazh tjetr nga udhheqja e lart e shtetit gjerman. Po nga mnyra si operoi jo vetm nuk prfitoi gj, por i ngriu edhe pr m tej marrdhniet dypalshe.
  far mbani mend nga bisedimet e Shtrausit me amin?
  Max: Ishte paraditja e dats 6 shtator 1985. Pasi zoti Karl kishte marr plqimin e Shtrausit pr takimin, lajmroi amin dhe e shoqroi at pr n rezidencn ku do t bheshin bisedimet. Qysh n komunikimin e par, babai i tha mysafirit nga Shqipria se kishte nj lajm t gzuar pr t. Ministria e Zhvillimit t Gjermanis, - i deklaroi ai me nj entuziazm q i lexohej lehtas n pamje t jashtme, - ka akorduar pr vendin tuaj nj ndihm prej 120 milion markash. M shum se kaq, - shtoi Shtrausi, - tashm Shqipria ka nj pozicion t caktuar n buxhetin ton, q do t thot se do vit kto fonde do t vazhdojn t rriten nga 200 deri n 300 milion marka. Ishte nj lajm q u duk i uditshm pr pjesn tjetr t miqve t Shtrausit, t cilt ndodheshin n at takim.
  Si e vlersoi Foto ami kt lajm t papritur?
  Franc: Ndrsa Shtrausi fliste me nj lloj knaqsie pr at q m n fund kishte mundur t garantonte nga shteti gjerman pr Shqiprin, Foto ami rrinte si i mpir. Fillimisht menduam se kt gjendje mund tia kishte krijuar lajmi i papritur, por ky kishte qen nj iluzion i momentit, pasi m von miku shqiptar do bnte jo vetm mosmirnjohsin, por edhe njeriun q ishte gjendur aty pr t krkuar llogari pr borxhe t hershme t Gjermanis ndaj Shqipris.
  Nisi kshtu dialogu pr reparacionet e lufts...
  Max: Foto ami pra nuk e mirpriti ofertn e ndihms gjermane. Kur Shtrausi e pyeti se si e vlersonte kt gjest bujar, ami u shpreh: Jam ktu jo pr t lypur lmosh, po pr t kmbngulur q Gjermania t na kthej reparacionet e Lufts s Dyt botrore. Nj reagim absurd ky q jo vetm do ta zbehte entuziazmin e babait, por edhe do ta zemronte jasht mase at.
  Franc: U desh pastaj t dialogohej gati nj or pr argumentet dhe kundrargumentet q kishin t bnin me punn e borxhit. Shtrausi e bri me dije amin se Gjermania kishte nnshkruar Marrveshjen e Londrs, q e prjashtonte nga ky detyrim pr Shqiprin. I theksoi pastaj se Gjermania e sotme sht e ndar n dy pjes dhe nuk sht m Gjermania e Hitlerit. I tha gjithashtu se nj krkes e till sht krejt e pakuptimt dhe t mbetesh skllav i saj pr t ngrir marrdhniet mes dy vendeve tona, do t thot t vazhdosh t mbash n bunker nj popull dhe nj komb q vuan. Jo!, i tha ami, duke pretenduar se bnte fjal pr nj t vrtet historike. Madje m kujtohet kur u drejtua me nj lloj emocioni nga Shtrausi dhe i prmendi faktin se kishte t bnte me nj nga ish-partizant q ishte plagosur nga plumbat e ushtarve nazist. Dhe aty pr aty dika tregoi me gisht n njrin nga supet e tij.
  Po m tej, si u mbylln bisedimet?
  Max: Nga aq sa i argumentoi Shtrausi amit absurditetin e ksaj krkese, m kujtohet ndrhyrja e fundit e tij. Ju q kmbngulni pr borxhin e lufts q u ka Gjermania, po Turqia, Greqia, Italia, Austro-Hungaria, Serbia, ua ka paguar?! Deri ktu mund t shkonte durimi i tij dhe priste nga momenti n moment si t bnte nj ndarje t but me liderin shqiptar, q nuk hante pyk.
  Franc: Si kaloi nj or e gjysm n kt bised t vshtir, babai u ua duke i thn se nxitonte, pasi e prisnin miqt n gostin e 70-vjetorit.
  A kmbnguli m von Shtrausi pr ta vendosur mirkuptimin me shqiptart?
  Max: Ai bri gati t pamundurn pr tia dhn shansin Shqipris q t ishte e para nga vendet komuniste q do t vinte n Evrop. Dhe n kt sfid t tij nuk rreshti asnjher. M von, si interesoheni ju, Shtrausi vdiq papritur. Shqipria mbeti pr t nj mesazh q nuk u kuptua asnjher.  Shtrausi n Shqipri. Mediat gjermane pas vizits s fundit
  Shqiptart humbn mundsin pr t kapur trenin e Perndimit

  Shqiptart humbn nj shans t mir pr t zn trenin e Evrops Perndimore. Max dhe Franc Shtraus, dy djemt e ish-kryeministrit t Bavaris, citojn ksisoj nj opinion dominues t medias gjermane pas vizitave t babait t tyre n vendin ton, ku Tirana zyrtare nuk mundi t deshifroj mesazhet njerzore t tij pr ndihm dhe bashkpunim. Pr m tepr, ata ofrojn nj dokument mediatik, n t cilin sht arkivuar precepitimi i qarqeve gjermane rreth ksaj vizite q nuk dha ndonj shpres t veant pr shqiptart...Shtrausi vizitoi Shqiprin komuniste m 21 gusht 1984, ndrkoh q diktatori komunist Enver Hoxha vazhdonte t ishte n krye t pushtetit qysh nga fundi i Lufts s Dyt Botrore. Ai ishte i pari nga udhheqsit perndimor m t lart, q vizitonte Shqiprin e izoluar pr dekada. Kjo nxiti spekulimet se Shtrausi mund t prgatiste rrugt pr lidhjet diplomatike midis Shqipris dhe Gjermanis Perndimore, por vizita nuk arriti ndonj gj konkrete. Ajo u pa si shum shpresdhnse nga shqiptart, t cilt akoma e kujtojn me dashuri dhe nuk e harrojn liderin e tyre komunist, q nuk ua krijoi mundsin pr t zn trenin Perndimor shum prpara se komunizmi t binte n Evropn Lindore...M tej n kt dokument vihet n dukje se Gjermania Perndimore zyrtarisht pohonte se lidhjet midis dy vendeve ishin duke vazhduar, veanrisht nprmjet ambasads shqiptare n Vjen. Vendosja e marrdhnieve diplomatike midis dy vendeve, nnvizohet m tej n dokument, ishte penguar nga krkesat shqiptare pr dmshprblimin e lufts dhe kmbnguljen e Bonit q ky shprblim t mos jepej, pr aq koh sa nuk kishte marrdhnie dhe bashkpunim dypalsh.  Shtraus Gjermania i prmbahet Marrveshjes s Londrs

  Kur autoritetet shqiptare i krkonin Shtrausit reparacionet e lufts, kryeministri i Bavaris thoshte se ekzistonte Marrveshja e Londrs q ishte firmosur nga Gjermania dhe mbi bazn e saj ajo nuk lejohej t paguante dmshprblime pr vende t treta, pa kryer detyrimet ndaj palve t dmtuara drejtprdrejt. Sipas argumentit tjetr t ish-kryeministrit t Bavaris, Gjermania pas lufts ishte ndar n dy pjes dhe asnjra prej tyre nuk merrte prsipr t kompensonte dmet e regjimit hitlerian. Ndrkaq, Shtraus, kujtojn djemt e tij, i kshilloi me dashamirsi autoritetet shqiptare pr ti mbshtetur t tilla krkesa n konventat dhe instrumentet juridike ndrkombtare.  Rrfim i Kristaq Kules, ish-kryetar i Komitetit Ekzekutiv
  Shtrausi n Berat: Piktor si Onufri jan pjes e krenaris kombtare

  Ka qndruar pes or Shtrausi n Berat n prill t vitit 1985. U interesua pr traditat e qytetit dhe shprehu dshirn e nj binjakzimi t mundshm t tij me qytetet gjermane. Ishte i bindur se kshtu do ti hapej rruga nj zhvillimi t ri. Premtoi mundsin e investimeve t kompanis Benz dhe hodhi iden e bashkpunimit pr industrin e duhanit. Kshtu e kujton n mnyr t prmbledhur vizitn e kreut t Bavaris n qytetin e Beratit, Kristaq Kule, ish-kreu i Komitetit Ekzekutiv t rrethit, i cili, ka qen autoriteti m i lart vendor q e ka pritur mysafirin nga Gjermania. Hobit t Shtrausit pr historin, Kule i sht prgjigjur se Berati sht nj qytet 2400-vjear, duke e prkujtuar se si i till ishte edhe m i hershm se Londra. Esht interesuar m tej kreu i Bavaris pr traditat e zons, pr prodhimet vendase, pr shkollat dhe gjuhn e huaj q bhej n to dhe t pranishmit i jan prgjigjur me korrektsi. Me interes Shtraus ka ndjekur pastaj muzeun e qytetit dhe sht impresionuar nga pikturat e Onufrit, t cilat i shikonte pr her t par. Piktor si Onufri, do t shkruante n librin e prshtypjeve t muzeut, jan pjes e krenaris s kombit. N to ka jet, art, frymzim dhe gjetje t rralla. N vijim, si thot Kule, pr nder t tij u shtrua nj drek n pikn turistike Kala. Aty srish biseda ka rrokur shtjet e bashkpunimit. Shtrausit, q kishte me vete drejtorin ekzekutiv t Benzit, i kishte trhequr vmendjen prania e makinave t vjetra dhe nj shumllojshmri e markave t tyre. Ndoshta ngritja e nj filiali t Benzit n kt qytet, vuri n dukje ai, do ta zgjidh kt problem, madje do ti hap rrug edhe eksportit pr rajonin. Kules i ka br prshtypje thjeshtsia dhe natyra miqsore me t ciln komunikonte kreu i Bavaris. Gjithsesi, prmbyll ish-kryetari i Komitetit Ekzekutiv t qytetit muze, Shtraus na vuri edhe n nj andrall jo t vogl. Dhe prmend angazhimin e t gjitha strukturave pr t mbushur tregun e boshatisur dhe vitrinat me fruta, perime dhe mallra t tjera q mungonin prej kohsh.

  Gazeta Panorama

 6. #6
  Jozef Straus, ish kryeminister i Bavarise, pjesa nder me konservatore te Gjermanise se at'hershme Perendimore.

  Perse i lindi ne zemer Strausit per ndryshime ne Shqiperi, ose per lidhje te forta ekonomike te saj me Gjermanine?

  Ta marim si te mireqene se Straus shihte larg, dhe ndryshimeve kerkonte tu paraprinte - po a di gje kush se ku i ka interesat me te medha Gjermania?

  Mbetet per tu "hulumturuar".

  Perpjekja tre here e tij, duke filluar qe nga koha kur diktator enveri ishte gjalle, tregon se ai ishte me pikesynim te qarte, por diku ngeci procesi.

  Ketu nuk eshte fjala per komunistifikim apo dekomunistifikim - eshte ceshtje interesash - Straus kishte hyre ne nje zone qe mbase nuk i perkiste Gjermanise per tu futur.

  Ndryshe qendron puna me Polonine, vendet Balltike, e deri ne Kroaci - Slloveni. JU kujtonet aheraj kur Gjermania e njohu e para Kroacine, pavarsisht se kishte nje vendim te Komunitetit te at'hershem Europian per te bere njohje bashkerisht dhe jo te njeanshme, vecmas te vendeve qe po dilnin prej ish-Jugosllavise.

  Strausit nuk u inkurajua ne Shqiperi se nuk ishte zone e "lejuar" per Gjermanine.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  [QUOTE=Xhuxh Xhumaku]Jozef Straus, ish kryeminister i Bavarise, pjesa nder me konservatore te Gjermanise se at'hershme Perendimore.

  Perse i lindi ne zemer Strausit per ndryshime ne Shqiperi, ose per lidhje te forta ekonomike te saj me Gjermanine?

  Ta marim si te mireqene se Straus shihte larg, dhe ndryshimeve kerkonte tu paraprinte - po a di gje kush se ku i ka interesat me te medha Gjermania?

  Mbetet per tu "hulumturuar".
  Shqiperia nuk ishte as blloku socialist as i perendimit,keshtu qe gjermani deshi te jap shansin historik te behet monaco e ballkanit

 8. #8
  Nein, adolf, nein.

  Shqiperia nuk ishte thjesht as lindje as perendim, si thoshte ramo, se po te ishte ashtu, ahere do te kishin rene dakord me strauss-in.

  Ne nje fare menyre, Shqiperia nuk ishte "no man's land".

 9. #9
  Dokumenti sekret pr marrdhniet Tiran-Bon

  Bisedimet e fshehta me gjermant n maj t vitit 84


  Afrim Imaj

  Duhet t kmbngulim pr vendosjen e marrdhnieve me Republikn Federale t Gjermanis. Kjo sht m shum se kurr n interesin e Shqipris dhe shqiptarve.

  Ky ka qen qndrimi i Enver Hoxhs gjat shqyrtimit t bisedimeve t para shqiptaro-gjermane pr vendosjen e marrdhnieve dypalshe t ndrprera qysh pas Lufts s Dyt Botrore. M shum se nj deklarat politike ka qen nj bindje e padiskutueshme, q parakuptonte prballimin e gjendjes s rnd pas prishjes s marrdhnieve me Kinn. Gazeta Panorama ka mundur t siguroj dokumentin e mbledhjes s Sekretariatit t KQ t PPSH, n t cilin u diskutuan rezultatet e bisedimeve t para me autoritetet gjermane t mbajtura n Bon, n maj t vitit 1984. Pasi Ramiz Alia i njohu t pranishmit me problemet dhe rezultatet e ktyre bisedimeve, q pr paln shqiptare jan drejtuar nga Sofokli Lazri, n at koh zyrtar i lart n KQ, u diskutua pr mnyrn e reagimit pr t kaprcyer vshtirsit n vendosjen e ktyre marrdhnieve, q vlersoheshin t rndsishme e t domosdoshme. Si del nga zbardhja e ktij dokumenti, t dyja palt jan shprehur t gatshme pr kt akt zyrtar dhe kan shkmbyer mendime pr ta prshpejtuar procedurn e finalizimit t tij. E vetmja vshtirsi q sht parashtruar n bisedimet e Bonit ka qen kthimi i dmshprblimeve t lufts pr vendin ton.
  Po si u prvijua m tej dialogu i par shqiptaro-gjerman? Cili ishte qndrimi i zyrtarve t Bonit pr detyrimet q rridhnin nga Lufta e Dyt Botrore? Pse hezitonin gjermant pr t kthyer reparacionet pr Shqiprin, ndrkoh q ua kishin kthyer Jugosllavis, Izraelit, Polonis dhe disa vendeve t tjera? Si e vlersonte udhheqja e lart komuniste raportin e diplomatve, q kishin negociuar n Bon pr vendosjen e marrdhnieve dypalshe?


  MBLEDHJE E SHOKE-VE SEKRETARE TE KOMITETIT QENDROR TE PARTISE
  4 MAJ 1984

  (Br n salln e lodhjes s aparatit t KQ t Partis)
  N mbledhje u diskutua:

  I. Pr bisedimet e zhvilluara n Bon lidhur me vendosjen e marrdhnieve diplomatike midis Shqipris dhe Republiks Federale Gjermane.
  II. Pr disa probleme ekonomike t dits.
  III. T ndryshme.
  Morn pjes shokt Enver Hoxha e Ramiz Alia, si dhe shokt Adil arani e Hekuran Isai.

  PER BISEDIMET E ZHVILLUARA NE BON LIDHUR ME VENDOSJEN E MARREDHENIEVE DIPLOMATIKE MIDIS SHQIPERISE DHE REPUBLIKES FEDERALE GJERMANE.

  SHOKU RAMIZ ALIA: Tju informoj nj ik, shoku Enver, pr bisedimet q bri shoku Sofo Lazri me funksionart e Ministris s Punve t Jashtme t RF Gjermane n Bon, lidhur me vendosjen e marrdhnieve diplomatike midis dy vendeve tona.
  SHOKU ENVER HOXHA: E si vajti ai atje?
  SHOKU RAMIZ ALIA: N prgjithsi mir. E kishin pritur n mnyr shum korrekte, shum mir. Me Sofon kishte biseduar nj nga zvendsministrat e punve t jashtme q mbulonte drejtorit e marrdhnieve me Bashkimin Sovjetik e me vendet e tjera t Lindjes, si dhe me sigurimin evropian e Berlinin perndimor. N mbledhje kishin marr pjes edhe nja dy a tre drejtor t Ministris s Punve t Jashtme, si dhe nj referent pr Shqiprin. Pastaj e kishte takuar sekretari i shtetit, q duket sht zvendsi i Gensherit..
  Bisedimet ishin zhvilluar kshtu: N fillim kishte folur zvendsministri gjerman me terma t prgjithshme dhe pr t prshndetur ardhjen e Sofos, nja tre faqe gj me t shkruar. E kishte vlersuar shum faktin q qeveria jon e kishte pranuar ftesn e tyre pr tu takuar dhe q drguam nj prfaqsuesin ton n Bon. Kishte thn gjithashtu se ne i kemi ndjekur me interes zhvillimet dhe politikn shqiptare. Pr sa i prket Gjermanis, kishte shpjeguar, ajo ka nxjerr msime nga historia, nga e kaluara. Gjermania, kishte deklaruar ai, ka qen vatr lufte kto dekadat e fundit. Tashti ju sigurojm se ajo ndjek nj politik t paqes etj., etj. Ai kishte vlersuar marrdhniet e miqsis me Shqiprin dhe kishte thn se mendojm q jan krijuar kushtet pr t ecur m tej n kt fush. Me kaq e kishte ln ai bisedn.
  Pasi mbaroi zvendsministri gjerman, Sofoja kishte paraqitur pikpamjen ton. E kam pak t gjat, tha Sofoja n fillim, n fakt kishte nja 10 faqe t shkruara, prandaj ju lutem kini durim t m dgjoni dhe ia kndoi t tra kishte pr t thn. Fjala e Sofos ishte n planin politik, ashtu si porositt ju shoku Enver, po n fund ua tha edhe at q midis nesh ka edhe probleme, si sht ai i dmshprblimeve, q duhet t diskutohen. Pasi kishte mbaruar Sofoja, gjermani kishte reaguar, si t thuash, pozitivisht, veanrisht pr vlersimet politike. Bile i kishte thn ne kemi konsiderat t madhe pr qndrimin tuaj shum korrekt lidhur me problemin gjerman etj.

  Pastaj Sofoja kishte vazhduar: Ju shpreht qndrimin tuaj dhe ne tonin, a nuk i hapim tani kartat, drejt? Si e shikoni, nga konsiderata juaj e nga konsiderata jon nuk del asnj penges pr vendosjen e marrdhnieve diplomatike, midis dy vendeve tona, por midis nesh, si thash, ekziston nj problem, shtja e dmshprblimeve.. Ju kt e quani ndryshe, ne e quajm dmshprblim. Kjo ska rndsi sht thjesht problem emrtimi. Rndsi ka t gjenden rrugt e zgjidhjes s tij. Pr t tjert rrugzgjidhje ju keni gjetur, i tha Sofoja. Jugosllavis, pr shembull i keni dhn, Izraelit, po ashtu. Pra prve Shqipris, ska mbetur shtet pa marr. Fakt sht q t dy palt, ju dhe ata keni mbetur t knaqur, shtypi i ktyre vendeve, revistat, botimet q bjn nuk ngren m shtjen e dmshprblimeve. Pse? Sepse problemi sht zgjidhur. Se si e keni zgjidhur at, sht puna juaj.
  Gjermant kishin filluar t justifikohen jo nuk kemi dhn dmshprblime, sepse nga pengon Traktati i Londrs etj. Sofoja u kishte thn q Traktatin e Londrs kot e ngrini, sepse kush e ka nnshkruar at? E keni nnshkruar ju, anglezt dhe francezt. Mirpo qysh kur nj traktat i nnshkruar nga tre-katr shtete merret norm ndrkombtare? Nj gj e till nuk ekziston as n historin e diplomacis botrore dhe as gjkundi tjetr. Ne nuk e njohim at, me at ju nuk mund t paraqiteni pr diskutime me ne. Pas ksaj ndrhyrjeje gjermani e kishte mbyllur muhabetin.
  SHOKU ADIL ARANI: Organizata e Kombeve t Bashkuara merr vendime dhe askush nuk i zbaton.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Po, po tamam ashtu i kishte thn edhe Sofoja, marrin Kombet e Bashkuara vendime dhe su imponohen dot t tjerve, jo m dy-tre vende. Prandaj ky Traktati sht juaji, kini br ju n mes tuaj, sht pun pr ju, me Shqiprin nuk keni br gj. Gjermant nuk kishin folur m gjat.
  Pas ksaj kishin filluar t tregojn si e kan zgjidhur kt problem me t tjert, Jugosllavis, kishin thn ata i kemi dhn kredi.
  Sofoja u ishte prgjigjur, q kjo sht e vrtet, i dhat kredi dhe pas ksaj Titoja erdhi ktu, n Bon, ku deklaroi se Jugosllavia heq dor nga dmshprblimet. Prandaj le ta bisedojm m shtruar edhe kt, se pr kt pun kemi ardhur ktu. Pse Titoja, tha ashtu? Sepse mbeti i knaqur nga ajo q i dhat. Tani ju e quajtt at kredi. Mir quajeni si t doni, kjo sht puna juaj, shtja sht q Titoja nga ai ast hoqi dor nga dmshprblimet dhe kjo dihet publikisht.
  Po ja, kishin thn gjermant, Jugosllavis i dham kredi me afat shlyerje pr 20 vjet se ajo ishte n situat t vshtir, donim ta ndihmonim!
  Po shpresoni vall ti merrni kto para pas 20 vjetve, i pyeti Sofoja?
  Ata t tr ia kishin dhn t qeshurit.
  SHOKU ADIL ARANI: Doli se nuk i kan dhn kredi, por ia kan dhn si dmshprblime.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Pastaj ju i keni dhn para, u tha Sofoja jo vetm Jugosllavis, po edhe Polonis.
  SHOKU ENVER HOXHA: Edhe Izraelit.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Po edhe Izraelit. Ata kishin ngulur kmb se t gjithve u kan dhn n form kredie. Sofoja ktij qndrimi iu ishte prgjigjur, duke u thn, kur pohoj q u keni dhn para, me kt nuk them q ta na jepni edhe neve kredi. Jo, ne nuk pranojm kredi. Kushtetuta jon na e ndalon kt po kjo do t thot q ju keni gjetur nj form pr t paguar dmshprblimet. Me ata keni gjetur forms e pagess me kredi, me ne gjeni nj form tjetr. Megjithkt, gjermant kishin ngulur kmb n t vetn q spaguajn dmshprblime etj...etj.
  Bisedimet, shoku Enver, zgjatn 10 or me ndrprerje. Ato filluan nga ora 10 e mngjesit dhe vazhduan deri n orn 10 t darks. Kur arriti koha e dreks hajde vemi t ham buk, kishin propozuar gjermant, po edhe atje n tavolin vazhdonin t flisnin pr kto probleme. Pastaj gjysm ore pushim pas buke u shtruan prsri n bisedime. Kur arriti koha e darks, e thirrn t hanin dark dhe prap bisedime bn derisa i mbylln n orn 10. Bisedimet pra i bn me ndrprerje, por ndrprerjet i bn tamam n mnyr diplomatike, kur ngecnin n ndonj shtje.
  Kur Sofoja u foli pr mospranim nga ana jon t Traktatit t Londrs dhe u tha se ai sht nj traktat i firmuar nga tre vende, kurse ju, gjermant doni ta bni norm ndrkombtare, kjo nuk vlen, se po t jet kshtu, ather do t bhet gjullurdi n bot, ata kishin ngecur, skishin thn asgj, ve zvendsministri q drejtonte bisedimet me paln gjermane e ndrpreu bisedn duke br ftesn: vemi tashti se na pret sekretari i shtetit.
  Kur u takua me kt, ky n fillim pyeti se deri ku kishin arritur bisedimet. Zvendsministri n sy t Sofos u kishte shpjeguar si e kishin shtruar shqiptart shtjen dhe si e kishin shtruar gjermant. Sekretari i Shtetit n fjaln e vet kishte thn: Ne mendojm q duhet gjetur nj modus vivendi, nj arranzhma. Vetm them nj gj, q vendosja e marrdhnieve diplomatike midis dy vendeve tona do t krijoj kushte pr favore ekonomike pr Shqiprin. N hollsira ai nuk ishte futur.
  Pasi kishin mbaruar me sekretarin e Shtetit, zvendsministri i kishte thn Sofos: Para se t shkojm n bisedime, t t them dhe un nja tri gjra q i kam ngarkes.
  Mir, iu prgjigj Sofoja, mi thuaj. (Kjo bised sht bt tet a tet, vetm pr vetm, n frngjisht).
  E para, megjithse e mora prgjigjen nga deklarata q bre me t shkruar, meq ma kan ngarkuar si detyr, do t ta them: Shtetet e Bashkuara t Ameriks krkojn kontakte me Shqiprin pr vendosjen e marrdhnieve diplomatike.
  Sofoja iu prgjigj se e kish thn me shkrim, po e them tani edhe me goj: Me Shtetet e Bashkuara t Ameriks, as kemi pasur as do t kemi kurr marrdhnie diplomatike, sepse ata dhe Bashkimin Sovjetik i konsiderojm armiq t popullit ton, t paqes etj.., etj.
  E kam t qart, i tha gjermani, po jua thash, meq ma kan ngarkuar q tua them kt.
  E dyta, dim q ambasadori francez duhet t ket vajtur n Ministrin tuaj t Punve t Jashtme pr t shtruar shtjen e arit q keni me anglezt. Dua t di cili sht mendimi juaj?
  Sofoja i tha: Un nuk jam n dijeni t tr ktij problemi, sepse ambasadori francez vajti n Ministrin ton t Punve t Jashtme dhe bri propozimin q dini, ato dit un u nisa pr ktu. Por nj gj di, q n propozimin francez nuk prfshihet shtja e interesave t arit ton dhe pa i paguar ato, ky problem nuk mund t zgjidhet. Ky sht mendimi im i tha Sofoja, sepse konkretisht kt pun e di Ministria e Punve t Jashtme, e cila sht duke e studiuar shtjen.
  Po, vazhdoi gjermani, n qoft se do t zgjidhet shtja e interesave, do t ket pengesa nga ana juaj pr vendosjen e marrdhnieve diplomatike me Anglin?
  SHOKU ENVER HOXHA: Jo, nuk do t ket.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Sofoja iu prgjigj q Anglin ne nuk e fusim n kategorin e Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe t Bashkimit Sovjetik, vese me t ne kemi kt problem t pazgjidhur. Po u zgjidh ky krijohen kushte pr normalizimin e marrdhnieve.
  Tashti t vijm te e treta kish thn gjermani, te kjo jona, un i vuri n dukje ai propozoj t bjm nj komunikat pr vendosjen e marrdhnieve diplomatike midis vendeve tona dhe njkohsisht t nnshkruajm nj protokoll, ku t themi q menjher pas vendosjes s ktyre marrdhnieve pala shqiptare vazhdon t ngrej shtjen e dmshprblimeve, kurse pala gjermane, zotohet t diskutoj mbi kt shtje, duke shfaqur pikpamjet e veta. Sofoja i ka thn ta studiojm kt shtje, se nuk mund t vendos un pr kt.
  Ather mir, ia priti gjermani, e lm me kaq.
  Me nj fjal ky ishte njfar, si t thuash, lshimi nga ana e gjermanve pr t vazhduar bisedimet. Por, me interes ishte mnyra se si e kishte formuluar ai shtjen e prmbajtjes s protokollit: ju do t flisni pr dmshprblimet, ne do t shpjegojm pozitn gjermane.
  N vazhdim t bisedimeve mori pastaj pjes edhe drejtori i Drejtoris Ekonomike t Ministris s Punve t Jashtme, q merret me marrdhniet ekonomike t Gjermanis Perndimore me vendet e tjera. Ai kish thn se bisedimet me jugosllavt pr kto shtje kishin vazhduar dy vjet dhe kishte prsritur historin e mparshme, domethn shtjen e dhnies kredi. Pastaj kish vn n dukje q, pr sa u prket marrdhnieve midis Shqipris dhe Gjermanis, ne mendojm se mund t krijohen kushte pr ti br lehtsi ekonomike Shqipris, dhe pr kto lehtsi ata praktikojn disa forma pune.
  Cilat jan kto forma q prdorin ata, rreth t cilave, n fakt vrtiten gjermant?
  E para. Ne, tha ai, mund t lirojm nga doganat eksportin gjerman ndaj Shqipris. N rastin konkret Shqipria do t fitoj deri n 20 pr qind t vlers s mallrave.
  SHOKU ADIL ARANI: do malli q ne importojm, ata i vn taks doganore.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Kjo sht nj rrug q, si tha ai, Gjermania e prdor pr vendet n zhvillim. Kt form, pra, mund ta prdor edhe me ne.
  E dyta: Qeveria gjermane jep sigurim pr eksport t objekteve t ndryshme. Domethn, shpjegoi ai, n qoft se ju blini nj objekt n Gjermani, shteti yn el kredin, garanton firmn gjermane pr investimet q do t bj e q paguhen n fund, me mbarimin e objektit.
  E treta. Me polakt, t cilve u kan dhn kredi pr dmshprblimet, kan zbatuar nj form tjetr lehtsie ekonomike. Kan investuar pr prodhimin e gazit nga qymyret. Pr kt, tha gjermani, kemi br nj marrveshje me ta, q nj pjes e ktij gazi pr nj periudh kohe t na e japin neve me mime sipas vlefts s koniunkturs. Pra, investimi sht yni, objekti bhet pron e polakve, por me kusht q pr disa vjet ata t na furnizojn me gaz.
  Kto forma lehtsish ekonomike kishte prmendur ai, me nj fjal duke br aluzion, q edhe ju mund t prdorni forma t tilla lehtsish ekonomike...  neser do te lexoni

  * far u vendos n bisedimet e para n Bon dhe cilat shtje u lan pr t diskutuar pr nj takim t dyt, q parashikohej t bhej n Rom, Paris, apo Vjen
  * Cila ishte forma e kredive q parashikonte pala gjermane n kompensim t reparacioneve t lufts dhe si kishte operuar Boni me to n rastin e Jugosllavis e t Polonis
  * Pse ishin skeptik udhheqsit shqiptar pr kthimin e dmshprblimeve t lufts nga pala gjermane dhe si e mendonin ata kaprcimin e ktij ngri n vendosjen e marrdhnieve dypalshe
  * Si lindi ideja e kredive t buta dhe oferta pr zgjerimin e fabriks s telave t bakrit n Shkodr, me teknologji gjermane
  * Problemi i interesave t arit nga pala angleze dhe gatishmria e autoriteteve shqiptare pr t vendosur marrdhniet diplomatike me Britanin e Madhe

  Gazeta Panorama

 10. #10

  Foto ami, Shtrausit: Pa na dhn dmet e lufts, nuk ka marrveshje

  Nuk duam ndihma, por reparacionet e lufts, ndryshe nuk do t ket asnj marrveshje. E veojn kt deklarat t Foto amit djemt e kryeministrit t Bavaris, ndrsa kujtojn mbresat nga takimi i zyrtarit shqiptar n Mynih n vjeshtn e vitit `85.

  Pr Max dhe Franc Shtraus ato kan qen bisedimet m t vshtira dhe m t papritura. I ndodhur aty me nj grup ekspertsh pr t trhequr nj sasi autobussh Man, lideri shqiptar kishte shfaqur interesimin pr ti br nj vizit kryeministrit bavarez, i cili at pranver kishte qen mysafir n Tiran. Ndonse ishte i angazhuar me festimet e 70-vjetorit t lindjes, - nnvizojn djemt e Shtrausit, - ai e mirpriti ofertn e mikut nga Shqipria. Madje mendoi se mirseardhja e amit do ti shtonte koloritin ceremonis familjare. Po n fakt ndodhi krejt e kundrta. Lajmit t gzuar t kreut t Bavaris pr ndihmn prej 200 milion markash q Gjermania kishte vendosur tia jepte Shqipris, ami iu prgjigj me nj lloj indiference q arrinte deri n shprfillje. Jo ndihma, por vetm reparacionet e lufts!, ky do t ishte reagimi i par i zyrtarit t lart shqiptar. Sakaq, Shtrausi do t mundohej me durim t sillte argumentet e veta, duke theksuar detyrimet e Marrveshjes s Londrs dhe faktin q Gjermania hitleriane tashm ishte e ndar n dy pjes. Po ami do t vijonte n t tijn. Madje nuk do t harronte q aty t demonstronte edhe plagt q kishte marr nga plumbat e ushtarve gjerman gjat lufts. Dhe ather kur situata do t mbetej e bllokuar, Shtrausi do ti drejtohej me nj pyetje retorike mikut t tij nga Tirana: Po Turqis, Greqis, Italis, Austro-Hungaris ia keni marr ju shqiptart reparacionet e lufts? Po si vazhdoi m tej ky takim i fundit i kryeministrit t Bavaris me lidert shqiptar...

  Sa her ka ardhur Shtrausi n Shqipri dhe cilat kan qen kontaktet e fundit t tij me autoritetet e Tirans?

  Max: Vizita e par, si thash, ishte thjesht private, pjes e nj rrugkalimi transit pr n Greqi. Si e till ishte planifikuar pr t zgjatur nj dit. Po interesimi i pals shqiptare, me nj axhend t ofruar nga ta miqsisht, t paktn si deklarohej, e detyroi Shtrausin ta shtyj at n katr dit. E gjitha kjo i prket dhjetditshit t tret t gushtit 1984. N vern e vitit 1985, Shtrausi u rikthye pr her t dyt n Shqipri. Kt her ishin autoritetet shqiptare, q n nj mnyr apo nj tjetr, kmbngulnin pr t mos i shkputur kontaktet. Shtrausi duke qen i hapur dhe pa komplekse asnjher nuk e shprfilli ofertn e tyre. Gjithnj me shpresn se nj dit do t gjente mirkuptimin e tyre...

  far ju kujtohet nga takimet e tjera pas vdekjes s Enverit me lidert shqiptar?

  Max: E vrteta sht se prania e Hoxhs pr Shtrausin nuk prbnte ndonj shqetsim t veant. Ai nuk vuante komplekse gjat takimeve. Fakti q ofronte mundsi e shanse pr nj vend t izoluar, pr ta nxjerr nga errsira e bunkerizimit, nuk lidhej fare me emrin e njeriut q zotronte pushtetin.
  Franc: Rikthimi pas vizits s par n gushtin e vitit 84, kur ishte ende gjall Enveri, vijoi me disa takime n Tiran e Durrs dhe pastaj me vizita n disa qytete n jug t vendit. Vizituam Beratin, Krujn, Gjirokastrn, Vlorn e Sarandn. Ndjem nj prkujdesje t veant t zyrtarve q na shoqronin gjat ktyre vizitave, ku na u rezervuan takime e bankete t ngrohta.
  Ishte meraku i tyre q Shtrausi t mbetej i knaqur nga mikpritja shqiptare, nga menyja e sevirur gjat darkave, nga pamja e veant q paraqisnin disa nga qytetet muzeale n jug t vendit, nga komunikimi miqsor e sjelljet korrekte.

  far mbani mend nga ky rrugtim n qytetet e jugut t Shqipris?

  Max: Nj infrastruktur gati mesjetare, me rrug t ngushta e t mbajtura keq, me peizazhe t zhveshur dhe ndrtime provinciale. Vetm parulla, shum parulla q t shoqronin kudo. M kujtohet nj e till me pes germat e emrit t diktatorit, ENVER, q kishte pushtuar tr shpatet e nj mali t madh n afrsi t Beratit. Parull m t madhe nuk na kishte zn syri asgjkund.
  Franc: Nj ndriim i kufizuar gati mbretronte kudo. Kalonin ort e para t muzgut dhe gjithkund binte errsira. Mbaj mend nj pasdite n Gjirokastr. Sa vizituam muzeun diku nga mbrmja dhe do ktheheshim pr t pushuar n hotel. Pas dy orsh nga ky ast qyteti dukej i boshatisur. Kmb njeriu nuk dukej. Asnj makin dhe drit e ndezur nuk dallohej gjkundi. Mund t t thoshin: Aty sht pylli! Dhe mund ta besoje pa frik.

  Po nga kontaktet me njerzit e thjesht far ju kujtohet?

  Max: Kontaktet me njerzit e thjesht i patm shum t rralla. Autoritetet q na shoqronin kujdeseshin posarisht q t kishim sa m pak t tilla. Ndjehej n sfond angazhimi i Shrbimeve Sekrete pr ti mbrojtur shqiptart nga kontakti me ne.
  Franc: Prve zyrtarve, puna na lidhte q t takonim edhe njerz t thjesht. Kshtu mund t themi pr kontaktin me kuzhinierin, me ciceronin e muzeut, me recepsionistin e hotelit, me punonjsin e shrbimit etj. Nse na shmangej n mnyra t ndryshme takimi me nj fermer, me nj puntor, me nj mjek, me nj msues, kto takime nuk kishin si t na i evitonin.

  far mesazhesh mundt t merrnit nga kto pak kontakte me njerzit e thjesht?

  Max: Na udiste nj lloj stepje e tyre gjat takimit me ne. Fjala i huaj, ca m tepr gjerman, pr ta tingllonte si dika e frikshme. Gjat biseds, ndjeheshin t tunduar dhe bnin sht e mundur q astet e kontaktit me ta t mbaronin sa m shpejt. Megjithat, edhe nga aq sa mund t lexoje n ato pak minuta, dallohej plaga q kishin n shpirt, shquhej drama q prjetonin n sfidn pr mbijetes. Se plaga e shpirtit, lndimi i tij nuk mund t fshihen, nuk mund t izolohen!
  N at periudh sht folur pr nj takim t bujshm t Shtrausit me Foto amin. A ju kujtohet pr se sht debatuar gjat tij?
  Max: Nga sa mbaj mend, n asnj rast gjat takimeve n Tiran e Durrs, ku u zhvilluan bisedime me zyrtar t rndsishm, nuk ka qen i pranishm Foto ami. Madje as e kishim dgjuar kt emr. Dika m von jemi njohur me t dhe pozicionin zyrtar q kishte ai n hierarkin politike t shtetit shqiptar t asaj periudhe.

  Kur jeni njohur me Foto amin dhe pozicionin q ai mbante n hierarkin politike t Shqipris?

  Franc: Me Foto amin jemi njohur n Mynih. Atje kemi msuar edhe pr detyrn e rndsishme q ai kishte n hierarkin politike t Shqipris. Ndoshta m par Shtrausi mund t dinte ndonj gj pr t, por ne jo.
  Maks: Me amin jemi takuar pr her t par n Gjermani. Bisedimet me t kan ndodhur pas vizits s fundit t Shtrausit n Shqipri.

  A ju kujtohet periudha n t ciln jan br kto bisedime t Shtrausit me amin n Mynih dhe pse ndodhej aty lideri shqiptar?

  Max: Ditn e atij takimi e mbajm mend fare mir, pasi lidhet me nj ngjarje familjare. Ishte 6 shtatori i vitit 1985. Pikrisht at dit Shtrausi festonte 70-vjetorin e lindjes.
  Franc: Biseda me t do t shnonte nj moment jo t kndshm gjat asaj feste ceremoniale. Ndrhyrja dhe deklaratat e amit do t prishnin pr nj ast humorin e Shtrausit, po sidoqoft kjo nuk do t zgjaste shum. Ishte pra nj fest dhe nuk kishte shkak pr t qndruar gjat n absurdin e shqiptarve.
  Pra, Foto ami ishte i ftuari i kryeministrit t Bavaris pr 70-vjetorin e lindjes...
  Max: Jo. As q bhej fjal q n kt ceremoni familjare t rezervohej ftesa pr nj mysafir nga Shqipria. Me sa mbaj mend Foto ami n Mynih ndodhej pr tjetr pun dhe ishte ndrhyrja e tij q gjat saj t takonte edhe Shtrausin. Ai trokiti disi pa ftuar, ndrkoh q nuk e dinte kt eveniment t tij.

  Si mbrriti ami te Shtrausi dhe kush ishte njeriu q negocioi pr kt takim?

  Max: M kujtohet q ofertn pr t takuar Foto amin Shtrausit ia bri Karl Joseph Dersch, nj mik i familjes son, i cili ishte drejtor ekzekutiv i menaxhimit t kompanis Benz. Ai kishte qen me Shtrausin gjat vizits s fundit n Shqipri, madje kishte shkmbyer edhe mendime me paln shqiptare pr shtrirjen e investimeve t ksaj kompanie aty.
  Franc: Foto ami ndodhej ato dit n Mynih n prbrje t nj ekipi shqiptar, q do t trhiqte disa autobus tip Man. Tingllonte disi i pakuptimt fakti q n nj grup ekspertsh e tregtarsh ishte edhe nj udhheqs politik i lart si ami. Me sa dukej pala shqiptare kishte menduar pr ta shfrytzuar kt mundsi pr t marr edhe ndonj mesazh tjetr nga udhheqja e lart e shtetit gjerman. Po nga mnyra si operoi jo vetm nuk prfitoi gj, por i ngriu edhe pr m tej marrdhniet dypalshe.

  far mbani mend nga bisedimet e Shtrausit me amin?

  Max: Ishte paraditja e dats 6 shtator 1985. Pasi zoti Karl kishte marr plqimin e Shtrausit pr takimin, lajmroi amin dhe e shoqroi at pr n rezidencn ku do t bheshin bisedimet. Qysh n komunikimin e par, babai i tha mysafirit nga Shqipria se kishte nj lajm t gzuar pr t. Ministria e Zhvillimit t Gjermanis, - i deklaroi ai me nj entuziazm q i lexohej lehtas n pamje t jashtme, - ka akorduar pr vendin tuaj nj ndihm prej 120 milion markash. M shum se kaq, - shtoi Shtrausi, - tashm Shqipria ka nj pozicion t caktuar n buxhetin ton, q do t thot se do vit kto fonde do t vazhdojn t rriten nga 200 deri n 300 milion marka. Ishte nj lajm q u duk i uditshm pr pjesn tjetr t miqve t Shtrausit, t cilt ndodheshin n at takim.

  Si e vlersoi Foto ami kt lajm t papritur?

  Franc: Ndrsa Shtrausi fliste me nj lloj knaqsie pr at q m n fund kishte mundur t garantonte nga shteti gjerman pr Shqiprin, Foto ami rrinte si i mpir. Fillimisht menduam se kt gjendje mund tia kishte krijuar lajmi i papritur, por ky kishte qen nj iluzion i momentit, pasi m von miku shqiptar do bnte jo vetm mosmirnjohsin, por edhe njeriun q ishte gjendur aty pr t krkuar llogari pr borxhe t hershme t Gjermanis ndaj Shqipris.
  Nisi kshtu dialogu pr reparacionet e lufts...
  Max: Foto ami pra nuk e mirpriti ofertn e ndihms gjermane. Kur Shtrausi e pyeti se si e vlersonte kt gjest bujar, ami u shpreh: Jam ktu jo pr t lypur lmosh, po pr t kmbngulur q Gjermania t na kthej reparacionet e Lufts s Dyt botrore. Nj reagim absurd ky q jo vetm do ta zbehte entuziazmin e babait, por edhe do ta zemronte jasht mase at.
  Franc: U desh pastaj t dialogohej gati nj or pr argumentet dhe kundrargumentet q kishin t bnin me punn e borxhit. Shtrausi e bri me dije amin se Gjermania kishte nnshkruar Marrveshjen e Londrs, q e prjashtonte nga ky detyrim pr Shqiprin. I theksoi pastaj se Gjermania e sotme sht e ndar n dy pjes dhe nuk sht m Gjermania e Hitlerit. I tha gjithashtu se nj krkes e till sht krejt e pakuptimt dhe t mbetesh skllav i saj pr t ngrir marrdhniet mes dy vendeve tona, do t thot t vazhdosh t mbash n bunker nj popull dhe nj komb q vuan. Jo!, i tha ami, duke pretenduar se bnte fjal pr nj t vrtet historike. Madje m kujtohet kur u drejtua me nj lloj emocioni nga Shtrausi dhe i prmendi faktin se kishte t bnte me nj nga ish-partizant q ishte plagosur nga plumbat e ushtarve nazist. Dhe aty pr aty dika tregoi me gisht n njrin nga supet e tij.

  Po m tej, si u mbylln bisedimet?

  Max: Nga aq sa i argumentoi Shtrausi amit absurditetin e ksaj krkese, m kujtohet ndrhyrja e fundit e tij. Ju q kmbngulni pr borxhin e lufts q u ka Gjermania, po Turqia, Greqia, Italia, Austro-Hungaria, Serbia, ua ka paguar?! Deri ktu mund t shkonte durimi i tij dhe priste nga momenti n moment si t bnte nj ndarje t but me liderin shqiptar, q nuk hante pyk.
  Franc: Si kaloi nj or e gjysm n kt bised t vshtir, babai u ua duke i thn se nxitonte, pasi e prisnin miqt n gostin e 70-vjetorit.
  A kmbnguli m von Shtrausi pr ta vendosur mirkuptimin me shqiptart?
  Max: Ai bri gati t pamundurn pr tia dhn shansin Shqipris q t ishte e para nga vendet komuniste q do t vinte n Evrop. Dhe n kt sfid t tij nuk rreshti asnjher. M von, si interesoheni ju, Shtrausi vdiq papritur. Shqipria mbeti pr t nj mesazh q nuk u kuptua asnjher.

  Shtrausi n Shqipri. Mediat gjermane pas vizits s fundit

  Shqiptart humbn mundsin pr t kapur trenin e Perndimit
  Shqiptart humbn nj shans t mir pr t zn trenin e Evrops Perndimore. Max dhe Franc Shtraus, dy djemt e ish-kryeministrit t Bavaris, citojn ksisoj nj opinion dominues t medias gjermane pas vizitave t babait t tyre n vendin ton, ku Tirana zyrtare nuk mundi t deshifroj mesazhet njerzore t tij pr ndihm dhe bashkpunim. Pr m tepr, ata ofrojn nj dokument mediatik, n t cilin sht arkivuar precepitimi i qarqeve gjermane rreth ksaj vizite q nuk dha ndonj shpres t veant pr shqiptart...Shtrausi vizitoi Shqiprin komuniste m 21 gusht 1984, ndrkoh q diktatori komunist Enver Hoxha vazhdonte t ishte n krye t pushtetit qysh nga fundi i Lufts s Dyt Botrore. Ai ishte i pari nga udhheqsit perndimor m t lart, q vizitonte Shqiprin e izoluar pr dekada. Kjo nxiti spekulimet se Shtrausi mund t prgatiste rrugt pr lidhjet diplomatike midis Shqipris dhe Gjermanis Perndimore, por vizita nuk arriti ndonj gj konkrete. Ajo u pa si shum shpresdhnse nga shqiptart, t cilt akoma e kujtojn me dashuri dhe nuk e harrojn liderin e tyre komunist, q nuk ua krijoi mundsin pr t zn trenin Perndimor shum prpara se komunizmi t binte n Evropn Lindore...M tej n kt dokument vihet n dukje se Gjermania Perndimore zyrtarisht pohonte se lidhjet midis dy vendeve ishin duke vazhduar, veanrisht nprmjet ambasads shqiptare n Vjen. Vendosja e marrdhnieve diplomatike midis dy vendeve, nnvizohet m tej n dokument, ishte penguar nga krkesat shqiptare pr dmshprblimin e lufts dhe kmbnguljen e Bonit q ky shprblim t mos jepej, pr aq koh sa nuk kishte marrdhnie dhe bashkpunim dypalsh.

  Shtraus Gjermania i prmbahet Marrveshjes s Londrs

  Kur autoritetet shqiptare i krkonin Shtrausit reparacionet e lufts, kryeministri i Bavaris thoshte se ekzistonte Marrveshja e Londrs q ishte firmosur nga Gjermania dhe mbi bazn e saj ajo nuk lejohej t paguante dmshprblime pr vende t treta, pa kryer detyrimet ndaj palve t dmtuara drejtprdrejt. Sipas argumentit tjetr t ish-kryeministrit t Bavaris, Gjermania pas lufts ishte ndar n dy pjes dhe asnjra prej tyre nuk merrte prsipr t kompensonte dmet e regjimit hitlerian. Ndrkaq, Shtraus, kujtojn djemt e tij, i kshilloi me dashamirsi autoritetet shqiptare pr ti mbshtetur t tilla krkesa n konventat dhe instrumentet juridike ndrkombtare.

  Rrfim i Kristaq Kules, ish-kryetar i Komitetit Ekzekutiv

  Shtrausi n Berat: Piktor si Onufri jan pjes e krenaris kombtare
  Ka qndruar pes or Shtrausi n Berat n prill t vitit 1985. U interesua pr traditat e qytetit dhe shprehu dshirn e nj binjakzimi t mundshm t tij me qytetet gjermane. Ishte i bindur se kshtu do ti hapej rruga nj zhvillimi t ri. Premtoi mundsin e investimeve t kompanis Benz dhe hodhi iden e bashkpunimit pr industrin e duhanit. Kshtu e kujton n mnyr t prmbledhur vizitn e kreut t Bavaris n qytetin e Beratit, Kristaq Kule, ish-kreu i Komitetit Ekzekutiv t rrethit, i cili, ka qen autoriteti m i lart vendor q e ka pritur mysafirin nga Gjermania. Hobit t Shtrausit pr historin, Kule i sht prgjigjur se Berati sht nj qytet 2400-vjear, duke e prkujtuar se si i till ishte edhe m i hershm se Londra. Esht interesuar m tej kreu i Bavaris pr traditat e zons, pr prodhimet vendase, pr shkollat dhe gjuhn e huaj q bhej n to dhe t pranishmit i jan prgjigjur me korrektsi. Me interes Shtraus ka ndjekur pastaj muzeun e qytetit dhe sht impresionuar nga pikturat e Onufrit, t cilat i shikonte pr her t par. Piktor si Onufri, do t shkruante n librin e prshtypjeve t muzeut, jan pjes e krenaris s kombit. N to ka jet, art, frymzim dhe gjetje t rralla. N vijim, si thot Kule, pr nder t tij u shtrua nj drek n pikn turistike Kala. Aty srish biseda ka rrokur shtjet e bashkpunimit. Shtrausit, q kishte me vete drejtorin ekzekutiv t Benzit, i kishte trhequr vmendjen prania e makinave t vjetra dhe nj shumllojshmri e markave t tyre. Ndoshta ngritja e nj filiali t Benzit n kt qytet, vuri n dukje ai, do ta zgjidh kt problem, madje do ti hap rrug edhe eksportit pr rajonin. Kules i ka br prshtypje thjeshtsia dhe natyra miqsore me t ciln komunikonte kreu i Bavaris. Gjithsesi, prmbyll ish-kryetari i Komitetit Ekzekutiv t qytetit muze, Shtraus na vuri edhe n nj andrall jo t vogl. Dhe prmend angazhimin e t gjitha strukturave pr t mbushur tregun e boshatisur dhe vitrinat me fruta, perime dhe mallra t tjera q mungonin prej kohsh.

  marr nga Panorama - Afrim Imaj

  * * * * *

  E pafalshme humbja e nje shansi te tille per Shqiperine...
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  Citim Postuar m par nga Xhuxh Xhumaku
  Nein, adolf, nein.

  Shqiperia nuk ishte thjesht as lindje as perendim, si thoshte ramo, se po te ishte ashtu, ahere do te kishin rene dakord me strauss-in.

  Ne nje fare menyre, Shqiperia nuk ishte "no man's land".
  ja ja xhuxh ,gabim historik i ramiz alis,ne ato vite greqia,spanja e portugalia u lidhen me gjermanin duke u futur ne familjen gjermane BE,mbrenda nate ju ndryshua jeta,kurse mos tishte Shqiperia dhe shqiptaret te mallkuar prej zotit ne do ta kishim pas fatin te futemi ne familjen gjermane ,do te ishim monako,po tash me ke presim te lidhemi me shtetet e dores se dyte ne BE,si greqia ,italia e bullgaria

 12. #12
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  :-( , shumicen e ketyre qe lexova i degjonim nen ze qysh ne ato vite.
  Problemi yne ishte se "politikanet" e asaj kohe (tanet e kam llafin)
  jetonin mbi gjakune e djersen e 3 miljone sklleverve, te cilet ishin
  aq te verbuar nga indokrinimi sa jo Shtrausi, po Zoti vete te zbriste
  do ta kishin kryqezuar per se dyti.
  Kur ka ardhur per koncert Albano & Romina ne Shqiperi, kam degjuar qe
  u mbushen postat me letrat e "komunisteve popull" per te "demaskuar"
  devijimin revizjonist te R. Alise, biles ka qene gati pui ushtarak.
  Megjithese u perpoq R. Alia tu hapte syte gradualisht njerezve (jo se e beri dhe
  ky nga qefi, po u prene gjitha burimet pas renies se komunizmit ne lindje),
  ne 90-en vullnetaret e Enverit ishin gati ta lanin ne gjak Shqiperine.

  Nuk ishte kollaj me ate gjendje surealiste ku na kishte futur merhumi Enver,
  breza te tere te lindur ne izolim total, nje klase intelektuale me ndikim
  perendimor qe kalbej shtat pashe nen dh ose ne Spa qysh pas 44-es.
  Vendet e tjera te lindjes si kishin mbyllur gjithe dyert dhe populli i tyre ishte shume
  me i parapregatitur se ne.

  Jam i bindur (ndoshta e kam gabim) se nqs do ishte bere nje kthim drjet
  Perendimit ne 85-en, pa pergatitur popullin do kishim direkt nje
  kunderevolucjon "marksisto-komunist" qe nje Zot e di se si do perfundonte.
  Nodshta vete ne qe tani flasim ketu do kishim marre armet per te mbrojutr
  "revollucjonin, komunizmin, e internajonallizmin" :-) .

  Akoma edhe sot pika jone me e dobet eshte se drejtohemi akoma nga produkti
  i aij rregjimi; qindra mijra rini Shqiptare qe kane marr diploma Perendimore
  apo Shqiptare (ata qe i kane marre pa leke ;-) ), inkurajohen te kthehen
  vetem gjate fushatave elektorale, me pas eshte Bac Sala e Don Nano qe i
  marrin pune ne dore. Edhe ata qe jane kthyer shumica jane ndodhur perballe
  nje muri dekurajus, qe s'eshte vetem ai financjer.

  Nejse, kjo "historia e Shtrausit" do jete nje mit me shume ne radhen e
  "ngyshellimeve" tona si popull. Mite te cilat na mbajne peng e na lene
  larg realitetit.

 13. #13
  Nuk e diskutoj gabimin e ramizit, por nuk kishe cfare te prisje ndrysh prej tij, asaj biroje, asaj partie, ...
  ... u lidhen me gjermanin duke u futur ne familjen gjermane BE ...
  Se ku i gjen ti keto nocione, une nuk e di, veces di mire qe BE nuk eshte familje gjermane. Gjermania zgjodhi udhen e integrimit europian qysh me Adenauer, dhe mbajti ate kurs mjaft mire, duke qene te bindur se lidhja e interesave gjermane me ato te europes ishte zgjedhja me e mire per te mos perseritur historine e midis dy luftrave boterore te shekullit te kaluar. Flirtimi dhe pazaret e vecuara ruso-gjermane i kane vene flaken te pakten dy here Europes, nje here kur lenini e nxorri rusine nga Entente, ashtu dhe ribentrop-molotov ne luften e dyte.
  kurse mos tishte Shqiperia dhe shqiptaret te mallkuar prej zotit
  Une nuk e di se Zoti e ka mallkuar Shqiperine, une besoj ne nje Zot qe e do njerezine mbare - jemi ne prag te Krishtlindjeve - Shqiperia nuk ben perjashtim - ishte diktatura ajo qe u perpoq qe te mallkonte Krijuesin.

 14. #14
  Debatet n KQ pr bisedimet me Gjermanin


  Enveri: Dakord pr kredit n vend t dmeve t lufts

  Zhvillimet e reja me Anglin: Nse na kthejn interesat e arit, do t vendosim marrdhnie diplomatike

  Afrim Imaj

  N qoft se gjermant hezitojn pr t na kthyer dmshprblimet e lufts, ather le t operojn si n rastin e Jugosllavis q po ia kthejn n formn e kredive me interes ekonomik.

  Me kt ide q ka dal gjat takimeve shqiptaro-gjermane t mbajtura n Bon n maj t vitit 1984, sht pajtuar m n fund edhe Enver Hoxha. N vijim t diskutimeve n Sekretariatin e KQ pr shtjen e marrdhnieve me Republikn Federale Gjermane, udhheqsit e lart shqyrtojn kushtet dhe vshtirsit q vazhdojn t mbajn t bllokuara lidhjet midis Tirans dhe Bonit. Teksa ndjehen skeptik pr kthimin e reparacioneve t Lufts s Dyt Botrore, zyrtart shqiptar mundohen t prafrojn qndrimet me ato t pals gjermane t bra t qarta pr her t par gjat takimit t zhvilluar n Bon para vizits s Shtrausit n Shqipri. Mnyra se si Gjermania ka lvruar kto dmshprblime me shtetet e tjera si Jugosllavia, Polonia dhe Izraeli, duke i kompensuar ato me kredi t leverdishme me interes ekonomik, mbetet m n fund mundsia e vetme edhe pr paln shqiptare.
  Po si vazhdoi negocimi pr ti kompensuar reparacionet e lufts me kredit lehtsuese? far ofroi pala shqiptare pr tu diskutuar n takimin e dyt me paln gjermane dhe si u operua me prpunimin e modaliteteve pr t vendosur marrdhniet diplomatike me Bonin...

  Vijon dokumenti i Sekretariatit t KQ t PPSH

  SHOKU RAMIZ ALIA: Ja, kto idera kan hedhur gjermant, shoku Enver. Prfundimi, si t thuash sht ai q ka thn sekretari i shtetit: ky sht turi i par i takimit dhe nuk mund t mendohet q shtjet t prfundojn n nj bisedim. Do t jet nevoja edhe pr nj takim tjetr. Konkretisht ata propozuan q takimin e tanishm ta ndrpresin ktu, u shkmbyen disa mendime, tani secila pal do t reflektoj mbi u tha, pastaj mund t bjm nj takim tjetr, kur t doni dhe ku t doni ju. Kshtu iu drejtuan Sofos. Ne, than ata pr veten e tyre, jemi gati ta bjm takimin tjetr ndai n Rom, ndai n Paris, ndai n Vjen, ose kudo q t dshironi ju. Sofoja u tha Dakord, mund t bjm nj takim tjetr m von, kur ta shikojm t arsyeshme. Tani, secila pal t studioj pikpamjet e njra-tjetrs dhe shtoi: Ju m folt pr disa forma lehtsish ekonomike pr pagimin e dmshprblimeve. Ashtu si kini gjetur formn e kredive pr t tjert, format q paraqitt prpiquni ti konkretizoni pr n takimin tjetr. Edhe ne, nga ana jon do t mendojm pr kt pun. Me kaq prfunduan bisedimet.

  SHOKU ENVER HOXHA: Po mir sht.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Kjo nj bised e par ishte dhe, si duket, n kuptimin q t paguajn dmshprblimet, ata skan pr t dhn gj, por ndonj lshim mund t bjn n rrug e forma t tjera. Pra, njfar lehtsimi ekonomik mund t bjm.
  SHOKU ENVER HOXHA: Sa mallra importojm ne nga Gjermania?
  SHOKU ADIL AR-ANI: Po importojm nja 30 e ca milion dollar materiale t ndryshme dhe 8 milion dollar objekte n vit.
  Po n 5-vjearin q vjen do t importojm m shum, se kemi disa objekte t rndsishme e me vler t madhe, si jan uzina e koksit, ajo e llamarins n t nxeht; jemi n bisedime me disa firma gjermane pr uzinn e tubave etj. Gjermania pr ne sht treg i rndsishm si pr materiale, si pr objekte.
  SHOKU ENVER HOXHA: Po ja, ktu mund t shikohet jo vetm shtja e takss s dogans.
  SHOKU ADIL AR-ANI: Dogann mbi mallrat e eksportit e kan t shtrenjt ata, nja 20 e ca pr qind.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Edhe n rrug tjetr mund t arrihet dika me ta.
  SHOKU ADIL AR-ANI: Po forma tjetr, financimi nga shteti i tyre pr firmat gjermane q investojn jasht?
  SHOKU RAMIZ ALIA: Ajo nuk na sjell ndonj fitim t madh, vetm lehtson n kuptimin q parat e objektit nuk i lan, si t thuash, do vit.
  SHOKU ADIL AR-ANI: Ky sht nj lloj kreditimi pr ca koh 5-6 vjet apo m shum, aq sa vazhdon ndrtimi i objektit, vleftn e t cilit e lan n fund.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Domethn kur kolaudon veprn, ather paguan dhe parat.
  SHOKU ENVER HOXHA: Pa interes?
  SHOKU RAMIZ ALIA: Po, pa interes.
  Un mendoj, shoku Enver, q edhe forma q gjermano-perndimort kan prdorur me polakt mund t jet me interes pr ne pr ndonj objekt si n industrin e nafts, n at t bakrit, n mekanizmit e minierave t bakrit dhe n shtimin e kapacitetit prpunues t uzins s bakrit.
  SHOKU ENVER HOXHA: Po, po.
  SHOKU ADIL AR-ANI: Pr t prodhuar tela t holl e shum t holl.
  SHOKU RAMIZ ALIA: N kta sektor mund t investojn gjermant, me nj fjal t na japin makinerit e nevojshme dhe ne t zotohemi me nj kontrat shumvjeare, t themi 5 apo 10-vjeare, pr tu dhn atyre nj pjes t prodhimit me mimet koniunkturale.

  SHOKU ENVER HOXHA: Po, po.
  SHOKU ADIL ARANI: 20 pr qind t vlefts s objektit tia shlyejm, ta zm, me tela bakri nga uzina q do t ndrtojm dhe pjesn tjetr me materiale t tjera, me kompensim.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Jo, jo me kompensim. Ai thot ne investojm, nuk duam shlyerje, por angazhimin q pr 10 vjet me radh ta zm, 20 pr qind t prodhimit t na i jepni me mimet koniunkturale.
  SHOKU ADIL ARANI: A, tia shesim atij deri sa t shlyhet plotsisht objekti.
  SHOKU ENVER HOXHA: Po vetm tua shesim atyre, me nj fjal thon ata, ne sigurojm prodhim pr vete dhe kshtu garantojn vlern e investimeve. Makinerit pas ksaj na mbeten ne. Kshtu e kan br ata me polakt. N kt rast kredit i japin jo si dmshprblim dhe formalisht i merr 20 pr qind t prodhimit me mimet kuniunkturale.
  SHOKU ADIL AR-ANI: Edhe ne mund tu japim 20 pr qind t telave t bakrit.
  SHOKU ENVER HOXHA: Ne mund tu japim edhe energji elektrike.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Posi, edhe energji elektrike mund tu japim.
  SHOKU ADIL AR-ANI: Po ta rregullojn me jugosllavt, pse t mos u japim edhe energji.
  SHOKU ENVER HOXHA: E rregullojn vet gjermant at pun, flasin ata me jugosllavt dhe u thon merrni energji elektrike nga Shqipria pr ne.
  SHOKU ADIL AR-ANI: Posi, e rregullojn ata menjher, edhe me austriakun e me t tjer.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Kjo prap mund t jet me interes pr ne. Mund t bsh edhe drejtprsdrejti ndrtim hidrocentrali dhe pastaj pr shlyerje u jep energji elektrike.
  SHOKU ENVER HOXHA: Po, po drejt.
  SHOKU ADIL ARANI: Turbinat, makinerit komplet t hidrocentralit i merr andej dhe i jep pr 10 vjet 70 milion kilovat energji elektrike do vit. Ne i japim 150 milion kilovat or energji elektrike do vit Jugosllavis.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Jepu gjermanve edhe 500 milion kilovat or po deshe, se do tua japsh me at mim q ua jep edhe jugosllavve.
  SHOKU ENVER HOXHA: Pra, nuk sht m ashtu si thoshte eku, t investojn ata dhe ne tua jepnim gjith prodhimin.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Ajo q thoshin ekt, t l pa treg.
  SHOKU ADIL AR-ANI: Tamam ashtu sht, t lidh duar e kmb. Ta ndrtojm uzinn, thoshin ata, por prodhimin, koncentratin e hekurnikelit t na e shisni vetm ne!
  SHOKU ENVER HOXHA: Ja, n qoft se kjo sht kshtu, sht prap nj e ardhur e mir. Pastaj sht edhe taksa doganore. Po edhe shtja e pensioneve pr t vrart, pa le thon gjermant pr polonezt. Polakve u kan dhn ata. Edhe Titos i kan dhn 50-60 a 100 milion dollar.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Me siguri u kan dhn.
  SHOKU HEKURAN ISAI: Prandaj Titoja mbajti fjalimin q u prmend ktu.
  SHOKU ENVER HOXHA: Po mir, t mendojm nj ik pr kto pun, shok.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Do ti mendojm shoku Enver, t tra me radh.
  SHOKU ENVER HOXHA: Ka mbajtur shnime Sofoja pr bisedat q ka br?
  SHOKU RAMIZ ALIA: Po, po i ka mbajtur shnimet t tra. Tani sht duke punuar pr t br raportin.
  SHOKU ENVER HOXHA: Ambasadorit francez ia dhat prgjigjen e qeveris son pr komunikimin q na bri lidhur me shtjen e arit q na mbajn anglezt dhe t pasurive amerikane?
  SHOKU RAMIZ ALIA: Sot n ora 12, m duket, sot ia dorzojm notn. E ndala nj ik un dje se desha t bisedoja me Sofon pr t par se rezultat kishim nga bisedimet me gjermant.
  SHOKU ENVER HOXHA: N qoft se problemi i interesave t arit me anglezt sht ashtu si ka thn gjermani, perspektiva e lidhjes s marrdhnieve diplomatike me Anglin sht e mir.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Kt ia thash edhe Reizit, shoku Enver, q, kur t takoj ambasadorin francez pr ti dorzuar prgjigjen ton ti thot, n qoft se ai pyet, q me Anglin prve shtjes s interesave problem tjetr nuk kemi. Po u zgjidh ky, krijohen kushte pr normalizim t marrdhnieve diplomatike.
  SHOKU ADIL AR-ANI: shtja e interesave sht e ligjshme, n baz t s drejts ndrkombtare, sepse ky ar, kjo monedh, po ta kishim ne, do ta kishim prdorur me interes.
  SHOKU HEKURAN ISAI: Parat po ti osh n bank dhe merr interes, jo m ti vsh n qarkullim ekonomik.
  SHOKU ADIL AR-ANI: do shtet kur depoziton dika, mendon q t marr interesin.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Kshtu sht.
  SHOKU ENVER HOXHA: Sidoqoft t shohim, un jam skeptik.
  SHOKU ADIL ARANI: Anglezt e t gjith kapitalistt e tjer jan qen t lekut.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Nj gj sht e qart, kto pun jan diskutuar midis qeverive perndimore, midis gjermanve, anglezve, amerikanve, francezve dhe italianve. T tr kan shkmbyer mendime se si do t bhet e qysh do t bhet.
  SHOKU ENVER HOXHA: Po, po ata duan t ken nj gozhd n Shqipri kundr Partis dhe pushtetit ton. Njerzit e tyre, diplomat, gazetar, tregtare etj, jan si dhemie. Sapo t vijn do t krkojn t shkojn posht e lart, t shohin Gjirokastrn, Sarandn, t shohin minoritetin etj... etj!
  SHOKU HEKURAN ISAI: Duam t shohin klimn, duam t shohim at e kt do t thon ata.
  SHOKU ENVER HOXHA: Ehu, sa pengesa e krcnime do t nxjerrin e do t bjn ata, po ne do t ecim drejt rrugs son. Sa interesa kan t tjert, aq kemi edhe ne.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Kur t vij puna, numrin e personelit t ambasadave e prcaktojm ne. Anglezt pr shembull, n ambasadn e tyre mund t dshirojn t ken edhe mazhordom, kamerier, kuzhinier etj.
  SHOKU HEKURAN ISAI: T gjitha kto gjra jan t lidhura, t bashkrenduara. Ja Le Monde diplomatique boti dy faqe t tra pr kujtimet e shokut Enver nga libri Hrushoviant, n t njjtn koh doli gjermani me propozim, anglezi nga ana tjetr. T gjitha kto nuk jan rastsi.
  SHOKU ENVER HOXHA: Patjetr q t gjitha kto veprime jan t lidhura. Me shqiptart skemi t bjm tjetr thon ata.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Ashtu duke ngrn buk e kishin pyetur Sofon pr shtjen e Kosovs, dhe ky ua kishte shpjeguar. Zvendsministri, q kryesonte grupin e gjermanve n bisedimet, kishte thn: Ne ju kuptojm mir pr kt shtje, se edhe ne jemi t ndar n dy pjes. E kuptojm domethn kur ke gjysmn e popullit matan.
  Sofoja i ishte prgjigjur: Ashtu sht, po vetm me nj ndryshim, q ju keni 40 vjet q jeni ndar, kurse ne kemi 70 vjet.
  SHOKU HEKURAN ISAI: Qeveritart gjerman edhe her tjetr kshtu kan thn, drejtprsdrejti ne nuk mund t mbajm ann e Kosovs, sepse do t hidhej kundr nesh vet populli gjerman dhe do t na thoshte se prpara se t merrni ann e Kosovs, na zgjidhni njher problemin ton ktu, n Gjermani. Me kt justifikohen ata pr qndrimin ndaj ksaj shtjeje.
  SHOKU ENVER HOXHA: Po, po, kshtu thon qeveritart gjerman.
  SHOKU RAMIZ ALIA: E kishin pyetur Sofon edhe se far pune e bn e far prgjegjsie ka.
  SHOKU ENVER HOXHA: Ata t Ministris s Punve t Jashtme e pyetn?
  SHOKU RAMIZ ALIA: Po. Ky ishte prgjigjur se merret me shkencat politike. Po sikur ke qene ambasador n Rom?, i kishte thn njri. Duket e kishin ngatrruar me Pirro Bitn. N fakt ata e kan par n gazet q merret me miqt e huaj t Partis son.
  Jo, jo, - i sqaroi Sofoja, - nuk kam qen kurr diplomat.
  SHOKU ADIL ARANI: T dhnat ata i kan t sakta, po kushedi se si mendojn.
  SHOKU HEKURAN ISAI: Gjermania ska ti bj rusit, pa Gjermanin Lindore e kishte prfshir me koh.
  SHOKU ENVER HOXHA: O, o, Gjermania dominon Francn, Italin, Austrin.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Gjermanve q largohen nga Gjermania Lindore ata u paguajn rroga, po kan edhe telashe. Sofos i kishin thn: Na sht krijuar nj problem i madh me ta, sepse nuk kemi pun e nuk kemi ku ti fusim. Pastaj probleme u kan krijuar edhe emigrantt. Turqit pr shembull, kan krijuar qytete m vete dhe shtohen shum. I kishin thn edhe dika tjetr, e kan shum problem shtjen e mbrojtjes, skan ushtar, sepse nuk ka lindje, kto i kan shum t pakta.
  SHOKU HEKURAN ISAI: Gjat Lufts s Dyt Botrore Hitleri shkatrroi kombin gjerman, sepse vrau brezin e ri.
  SHOKU ADIL ARANI: Po, po, vrau brezin e ardhshm t asaj kohe.
  SHOKU ENVER HOXHA: Po mir, shok, kshtu javash-javash t shohim edhe kt pun me gjermant.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Rndsi t madhe, shoku Enver, ka vendosmria pr tu qndruar vendeve kapitaliste. Po u qndrove mund t fitosh, po nuk u qndrove nuk fiton gj.
  SHOKU ENVER HOXHA: Po, po, ashtu sht Ramiz. Ne, m duket mua, duhet t jemi ekzigjent, pse e shohim q edhe ata kan nevoj dhe dim q kur gjermant vendosin t bjn dika do ta bjn se sbn.
  SHOKU ADIL ARANI: E bjn, se ata kan parasysh edhe interesat e veta.
  SHOKU ENVER HOXHA: Ja, Italia, nj ik u hapm ne dhe menjher u prgjigj.
  SHOKU RAMIZ ALIA: Ashtu sht. Esht Italia ajo q nuk desh t vendoste linjn ajrore, kurse tani vendosi edhe tragetin q sht m i shtrenjt.
  SHOKU ENVER HOXHA: Meq e prmende tragetin dua t di, Ramiz, a punon ai?
  SHOKU ADIL ARANI: Punon, shoku Enver, nj her n 10 dit.
  SHOKU ENVER HOXHA: E mbushim ne at?
  SHOKU ADIL ARANI: E mbushim? Makinat me mallra bhen gati kur vjen ai dhe ngarkohen menjher. Deri tani mir na ka shkuar puna, ska pasur ndonj shqetsim.
  SHOKU ENVER HOXHA: Mir, puna sht t vij se kemi interes. Makinat nga Jugosllavia kalojn n rregull?
  SHOKU ADIL ARANI: Po, po, ashtu sht kemi interes, se fitojm ca.
  Makinat tona kalojn npr Jugosllavi ditt e tjera, kur ska traget. Po tani transporti shtohet se do t filloj eksportimi i domates.
  SHOKU ENVER HOXHA: Posi, i domates dhe i zarzavateve t tjera...  neser do te lexoni

  * Cilat ishin shtjet q u diskutuan n takimin e par t Shtrausit me Manush Myftiun n gusht 1984
  * far vshtirsish i parashtroi kryeministri i Bavaris zyrtarit t lart shqiptar pr vendosjen e marrdhnieve diplomatike midis dy vendeve tona.
  * Reagimi i Myftiut pr kthimin e reparacioneve t lufts dhe hezitimi i Shtrausit pr t mos u angazhuar me kt shtje.
  * Pse nuk binte dakord pala gjermane pr ti kthyer dmshprblimet e lufts si kishte operuar me Jugosllavin dhe far kishte parasysh kryeministri bavarez me vlersimin q Shqipria ka qen nj mbretri me Italin.
  * Si u trajtuan problemet e genocidit serbomadh n Kosov dhe prqasja e mysafirit nga Bavaria me shtjen e Gjermanis Lindore.

  Gazeta Panorama

 15. #15
  Enveri: Dakord pr kredit n vend t dmeve t lufts
  Domethene manushi e obo rrapushi ia paskan treguar deren Strausit, une edhe enveri s'paskemi dit gje. keta zara edhe nje p.o.r.d.h.e te degjonin ia raportonin atij, jo me te benin zarare te atilla.

  Hajde te keqen e mendjes hajde.

  Strausi paska ardhur qe tia kthente mendjen udheheqjes shqiptare qe te hiqte dore prej reparacioneve, me ato arafe artikujsh te zp ne ato kohe qe mbushte rreshta sofosh e rrondokopesh aparatike te kq te enverit.

  glorifikojeni enverin, e shof iu ka mare malli ...

 16. #16
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  Te gjithe artikujt e ketij lloji kane nje qellim te qarte propagandistik.
  Duke e bombarduar lezuesin me shkrime "exclusive" per ato qe kane ndodhur dhe jane thene ne Shqiperine e partise se punes,tentohet ti jepet lexuesit nje panorame tjeter,nje panorame shume me te bute nga realiteti i asaj kohe.Me dialogjet ndermjet anetareve te komitetit qendror tentohet ti jepet atyre nje fytyre njerezore,krimet e tyre ti paraqese si gabime.Duke pasur parasysh qe ne kemi dhene prova qe harrojme shume shpejt,kjo lloj propagande po lulezon.Kjo duket qarte jo vetem ne artikujt e shumte neper gazeta,por edhe nga publiciteti qe mediat vizive i bejne figurave si Ramiz Alia per shembull.
  Per lexuesin,sidomos per ata qe nuk e kane perjetuar ate kohe ose kane qene shume te vegjel per te mbajtur mend,krijohet pershtypja se ky Ramizi nuk paska qene edhe aq i keq,bile ai ka merite se "shmangu gjakderdjen" dhe keto jane fjalet e tij literalisht.Pra i bie qe ne duhet ti jemi mirenjohes xhelatit se nuk na shtypi me tanke sic bene kinezet ne 1989 kunder studenteve.
  Shkurt nje popull qe harron te kaluaren nuk ka te ardhme.

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-10-2006
  Vendndodhja
  athens
  Postime
  95
  Xhuxho

  Nuk besoj se Enveri kontrollonte gjithcka , Ramizi me njerezit e tij FILOSLLAV e FILOLINDOR kan penguar aq sa munden mardheniet me perendimin

  Foto Cami (ky spiun Rus) e vegel e Ramizit shkruante s ne Zerin e Popullit me tone te pastra antievropiane (si pergjigje te vizites se Shtrausit)

  Keto pisa merrnin urdhera nga Moska derisa e hoqen qafe Enverin

 18. #18
  Debatet n KQ pr bisedimet me Gjermanin  SHOKU ADIL ARANI: Punon, shoku Enver, nj her n 10 dit.
  SHOKU ENVER HOXHA: E mbushim ne at?
  SHOKU ADIL ARANI: E mbushim? Makinat me mallra bhen gati kur vjen ai dhe ngarkohen menjher. Deri tani mir na ka shkuar puna, ska pasur ndonj shqetsim.
  SHOKU ENVER HOXHA: Mir, puna sht t vij se kemi interes. Makinat nga Jugosllavia kalojn n rregull?
  SHOKU ADIL ARANI: Po, po, ashtu sht kemi interes, se fitojm ca.
  Makinat tona kalojn npr Jugosllavi ditt e tjera, kur ska traget. Po tani transporti shtohet se do t filloj eksportimi i domates.
  SHOKU ENVER HOXHA: Posi, i domates dhe i zarzavateve t tjera...

  Ewwwww ca dialogu... sikur po lexoja (degjoja) Borizanin e Cetes, Dulja me Yllin e Shamunaqes... Ca turpi i zot. Cfare injorantesh dhe shtazesh kemi patur ne krye ne ato vite

Tema t Ngjashme

 1. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56
 2. Veterant shqiptar kremtojn Ditn e lirimit t vendit
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 30-11-2004, 02:59
 3. Vrasja e Mehmet Shehut
  Nga erzeni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 16-12-2003, 17:37
 4. Ligji Grek i lufts dhe Shqiperia
  Nga shoku_sar n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-01-2003, 22:14

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •