Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Ku qendron dallimi ndermjet besimit te krishter dhe besimit islam?

  feja krishtere dhe feja islame jan te ngjajshme apo ndryshojne ne besim:,perveq monoteizmit qe kan ku ndryshojne tjeter ne besim?

  feja i slame perveq profetit te MUHAMED i konsideron si profet ose te derguar nga zoti edhe shume profet te tjere nje prej tyre edhe JEZUSIN(ISAI)

  feja krishtere perveq JEZUSIT nuk pranon profet tejeter qe eshte derguar ne bote,sidomos MUHAMED_in nuk e pranon si profet .

  feja islame si mekati mete madhe e konsideron eshte ai SHIRKU(ti besh shok zotit apo konkurues apo ti thuash ate(baba) apo nje qenje qe lind)

  feja krishtere kete qe feja islame qe ekonsideron si mekat mete madh dhe qe ekonsideron si mjet per dalje prej fejes ,f.krishtere nuk i jep rendesi te madhe dhe shpesh profetin JEZU her i thuhet si ZOT her si biri i shenjet i Atit te shenjet d.m.th te feja krishtere zoti quhet baba qe lind.apo jo?

  ka edhe shume kontradita qe dallojne keto fe ne mes tyre ?

 2. #2
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Une nuk besoj ne fe, por me duken qesharake kur disa mundohen te pershkruajne islamin keshtu:
  feja i slame perveq profetit te MUHAMED i konsideron si profet ose te derguar nga zoti edhe shume profet te tjere nje prej tyre edhe JEZUSIN(ISAI)
  feja islame si mekati mete madhe e konsideron eshte ai SHIRKU(ti besh shok zotit apo konkurues apo ti thuash ate(baba) apo nje qenje qe lind)
  , kurse njerzit mu ne kete muaj jane duke i dhene vrap per rreth varrit te Muhamedit dhe duke gjuajtur "shejtanin " gur, atehere ato rregullat se si priten floket, thonjet, ........................Edhe kur lutesh duhet te kthehesh ne drejtim te varrit te Muhamedit, e mos te flasim per mishin hallall e haram, e si duhet kthyer kafsha me koke drejte varrit te Muhamedit kur te theret, se perndryshe eshte haram.... kesosh ka 1000000 e me cudit qe "studentet" nuk i verejne, se analfabetet arab nuk me cudisin?!
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e buki19
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Postime
  313
  Citim Postuar mė parė nga iliria e para
  Une nuk besoj ne fe, por me duken qesharake kur disa mundohen te pershkruajne islamin keshtu: , kurse njerzit mu ne kete muaj jane duke i dhene vrap per rreth varrit te Muhamedit dhe duke gjuajtur "shejtanin " gur, atehere ato rregullat se si priten floket, thonjet, ........................Edhe kur lutesh duhet te kthehesh ne drejtim te varrit te Muhamedit, e mos te flasim per mishin hallall e haram, e si duhet kthyer kafsha me koke drejte varrit te Muhamedit kur te theret, se perndryshe eshte haram.... kesosh ka 1000000 e me cudit qe "studentet" nuk i verejne, se analfabetet arab nuk me cudisin?!
  Ti iep,nuk je fetare dhe nuk ja qellon kurqysh.Asnjera nga keto nuk eshte kshu sic po thua ti,prandaj edhe te duken qesharake.Me mire sille ndonje artikull gazete sic e ke adet!

  Ps.Varri Muhamedit as. eshte ne Medine,besimtaret kthehen nga Meka
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga buki19 : 12-12-2006 mė 10:50
  "Kur debatoni pėr ndonjė gjė mundohuni tė fitoj e vėrteta, e jo vetvetja"

 4. #4
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Keto per mishin mi kan mesuar arabet ketu. Duhet te jete nje njeri i caktuar kur te theret kafsha aty, se ka disa rregulla(rituale) se si behet..edhe duhet ta beje hallall.
  A nuk eshte e vertete qe sillen rreth e rrotull varrit te Muhamedit?
  A nuk eshte e vertete qe gjuajne "shejtanin" me gur?
  A nuk duhet kthyer ne drejtim te Arabise Saudite kur falesh( abanon Zoti aty)?
  Nese nuk jane sic po them une, me thuai ti se si jane?
  Merri me radhe .....
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-11-2006
  Postime
  13
  Keto per mishin mi kan mesuar arabet ketu. Duhet te jete nje njeri i caktuar kur te theret kafsha aty, se ka disa rregulla(rituale) se si behet..edhe duhet ta beje hallall.
  A nuk eshte e vertete qe sillen rreth e rrotull varrit te Muhamedit?
  A nuk eshte e vertete qe gjuajne "shejtanin" me gur?
  A nuk duhet kthyer ne drejtim te Arabise Saudite kur falesh( abanon Zoti aty)?
  Nese nuk jane sic po them une, me thuai ti se si jane?
  Merri me radhe
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.nuk eshte e vertete se sillen rreth varrit te muhamesit s.a.v.s por silen rreth mekes.
  2.shejtanin e gjuajne me gure
  3.e vertete

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-11-2006
  Postime
  34
  Citim Postuar mė parė nga iliria e para
  Une nuk besoj ne fe, por me duken qesharake kur disa mundohen te pershkruajne islamin keshtu: , kurse njerzit mu ne kete muaj jane duke i dhene vrap per rreth varrit te Muhamedit dhe duke gjuajtur "shejtanin " gur, atehere ato rregullat se si priten floket, thonjet, ........................Edhe kur lutesh duhet te kthehesh ne drejtim te varrit te Muhamedit, e mos te flasim per mishin hallall e haram, e si duhet kthyer kafsha me koke drejte varrit te Muhamedit kur te theret, se perndryshe eshte haram.... kesosh ka 1000000 e me cudit qe "studentet" nuk i verejne, se analfabetet arab nuk me cudisin?!
  Kur s'di, nqs ke deshire, pyet e mos u mundo te kundershtosh apo analizosh!

 7. #7
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Keto per mishin mi kan mesuar arabet ketu. Duhet te jete nje njeri i caktuar kur te theret kafsha aty, se ka disa rregulla(rituale) se si behet..edhe duhet ta beje hallall.
  A nuk eshte e vertete qe sillen rreth e rrotull varrit te Muhamedit?
  A nuk eshte e vertete qe gjuajne "shejtanin" me gur?
  A nuk duhet kthyer ne drejtim te Arabise Saudite kur falesh( abanon Zoti aty)?
  Nese nuk jane sic po them une, me thuai ti se si jane?
  Merri me radhe
  .... keto i thash une, kurse ju, si me poshte...

  Asnjera nga keto nuk eshte kshu sic po thua ti
  1.nuk eshte e vertete se sillen rreth varrit te muhamesit s.a.v.s por silen rreth mekes.
  2.shejtanin e gjuajne me gure
  3.e vertete
  ,
  kur s'di, nqs ke deshire, pyet e mos u mundo te kundershtosh apo analizosh!
  E cili nga ju ka te drejte?
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  179
  Citim Postuar mė parė nga iliria e para
  dhe duke gjuajtur "shejtanin " gur, ...
  vetem ketu ke pasur te drejt kurse tjerat vetem ja ke futur neper cunga..
  Nuk eshte turp te pyesesh,turp eshte te mos dish.. kshtu qe eedhe ty pot thom nese je i interesuar me msu diqka ateher pyet burr i dheut...
  Perndryshe njerzit qe nuk besojn ne asgje per mua jan njerzit me te mbrapambetur njerzit me injorant ... .
  Dhe sa per informat, Arabet ta kan sjellur civilizimin ne evrop prandaj ske te drejt ti quash analfabet.

  Tung

 9. #9
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  fisniku-student:
  feja krishtere dhe feja islame jan te ngjajshme apo ndryshojne ne besim:,perveq monoteizmit qe kan ku ndryshojne tjeter ne besim?
  Varet per cilin krishterim e ke fjalen. Nese flet per krishterimin lindor, aty praktikisht nuk ka kurrfare dallimi. ashtu sic the i vetmi dallim eshte se mungon muhameti.
  feja i slame perveq profetit te MUHAMED i konsideron si profet ose te derguar nga zoti edhe shume profet te tjere nje prej tyre edhe JEZUSIN(ISAI)
  Gja normale, Muhameti e pa te leverdishme ta largoje pak nga ortodoksia fene e vet duke u mbeshtetur me shume te judaizmi. Keshtu mori synetine dhe disa norma baze nga kjo fe.
  feja krishtere perveq JEZUSIT nuk pranon profet tejeter qe eshte derguar ne bote,sidomos MUHAMED_in nuk e pranon si profet .
  Feja e krishtere ka qene pothuaj plotesisht e definuar shume para se te lindte muhameti, prandaj pas botimit te librit nuk ka me si te kthehet ne botim. Pune e kryer nuk ka kthim mbrapa.
  feja islame si mekati mete madhe e konsideron eshte ai SHIRKU(ti besh shok zotit apo konkurues apo ti thuash ate(baba) apo nje qenje qe lind)
  Por qe nuk e perfille fare kete gje, se vete kurani bjen ne kontradite me veten sepse ai pranon Ligen e Perendive si krijues te botes jo Perendine e vetmuar.
  feja krishtere kete qe feja islame qe ekonsideron si mekat mete madh dhe qe ekonsideron si mjet per dalje prej fejes ,f.krishtere nuk i jep rendesi te madhe dhe shpesh profetin JEZU her i thuhet si ZOT her si biri i shenjet i Atit te shenjet d.m.th te feja krishtere zoti quhet baba qe lind.apo jo?

  Jezui konsiderohet si personifikim i zotit ne toke ai per se gjalli nuk konsiderohet zot, ai deifikimin e tij e arrine pas sakrifices dhe gjate pasionit bashkohet me qenien e vet hyjnore.
  ka edhe shume kontradita qe dallojne keto fe ne mes tyre ?
  Sigurisht! Ka kontradikta edhe me te medha mes suniteve dhe shiiteve dhe prape nuk behet nami!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,540
  Postimet nė Bllog
  3
  Po doni te gjeni dallimet midis besimeve, shpenzoni disa kohe te lexoni ne forumin e myslimaneve dhe ne forumet e te krishtereve dhe i gjeni vete dallimet.

  Nuk ka nevoje te hapni tema te kota ne forum per dallimet midis besimeve qe eshte dicka shume subjektive.

  Albo

Tema tė Ngjashme

 1. Islami Sot Dhe Nesėr
  Nga llokumi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
 2. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
  Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 07:33
 3. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
 4. Ku qendron dallimi nė mes IP v.4 dhe IP v.6
  Nga besart nė forumin Rrjeti kompjuterik
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 08-11-2004, 11:45
 5. Marrdhėniet Izraelo-Palestineze hyjnė nė njė erė tė re.
  Nga Albo nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 181
  Postimi i Fundit: 29-10-2003, 12:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •