Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime

  Nderron jete ish-diktatori Augusto Pinoēet.

  Kili, respekt dhe protesta pas vdekjes se Pinoēetit


  Me mijra banorė tė Kilit kanė dalė nė rrugėt e Santiagos nė shenjė respekti pėr ish diktatorin ushtarak Augusto Pinoēet, i cili vdiq ditėn e diel nė moshėn 91 vjeēare.

  Ndėrsa nė qendėr tė qytetit turma tė kundėrshtarėve tė tij kėrcyen dhe kėnduan.

  Policia pėrdori gazin lotsjellės dhe ujin pėr t'i mbajtur ata larg pėrkrahėsve tė presidentit Pinoēet, tė cilėt ishin mbledhur pėr tė nderuar Pinoēetin.

  Qeveria e Kilit tha se ish diktatorit ushtarak nuk do t'i bėhet varrim shtetėror.

  Augusto Pinoēet e udhėhoqi Kilin pėr shtatėmbėdhjetė vjet pas marrjes sė pushtetit mė 1973.

  Gjatė dekadės sė fundit ai luftoi ndaj atyre qė u pėrpoqėn t'a ēonin pėrpara drejtėsisė pėr torturėn dhe vrasjen e mijra kundėrshtarėve tė tij politike.


  A1TV
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga ClaY_MorE
  Kili, respekt dhe protesta pas vdekjes se Pinoēetit


  Me mijra banorė tė Kilit kanė dalė nė rrugėt e Santiagos nė shenjė respekti pėr ish diktatorin ushtarak Augusto Pinoēet, i cili vdiq ditėn e diel nė moshėn 91 vjeēare.

  Ndėrsa nė qendėr tė qytetit turma tė kundėrshtarėve tė tij kėrcyen dhe kėnduan.

  Policia pėrdori gazin lotsjellės dhe ujin pėr t'i mbajtur ata larg pėrkrahėsve tė presidentit Pinoēet, tė cilėt ishin mbledhur pėr tė nderuar Pinoēetin.

  Qeveria e Kilit tha se ish diktatorit ushtarak nuk do t'i bėhet varrim shtetėror.

  Augusto Pinoēet e udhėhoqi Kilin pėr shtatėmbėdhjetė vjet pas marrjes sė pushtetit mė 1973.

  Gjatė dekadės sė fundit ai luftoi ndaj atyre qė u pėrpoqėn t'a ēonin pėrpara drejtėsisė pėr torturėn dhe vrasjen e mijra kundėrshtarėve tė tij politike.


  A1TV

  Nje diktator me pak...!


  Augusto Pinoceti ishte ai qe morri pushtetin me grusht shteti, kishte mbeshtetjen e CIA dhe diten qe mori pushtetin bombardoi pallatin presidencial gjate te cilit mbeti i vrare presidenti Aliende i zgjedhur nga votat e popullit.

  Gjate qeverisjes se tij te mevoneshme vrau dhe interrnoi me mijera njerez te cilet ishin kundershtare te regjimit te tij.
  Para se te leshonte pushtetin u kujdes qe ti siguronte vehtes se tij nepermjet Kushtetutes nje status te nje Senatori te perjetshem si dhe pamundesine qe te denohej per krimet e tij.
  Ky ishte Pinoceti kasapi i Peruse.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tani_26 : 11-12-2006 mė 10:32
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime
  Nje foto me interesante
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime
  Ja dhe nje foto e presidentit te vrare Salvadore Allende i cili eshte ungji i shkrimtares se njohur Izabel Allende disa nga llibrat e se ciles i kam lexuar dhe me kane pelqyer.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 5. #5
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  41
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  99 tė arrestuar dhe 49 tė plagosur: ky ėshtė bilanci i ndeshjeve qė shpėrthyen nė Kili gjatė natės, pas vdekjes sė ish-diktatorit Pinoēet. Sot ėshtė zhvilluar funerali i 91-vjeēarit, i cili mori pushtetin nė Kili nė vitin 1973, pas grushtit tė shtetit qė solli vdekjen e presidentit Salvador Aliende, dhe e mbajti atė deri nė vitin 1990. Regjimi diktatorial i Pinoēetit mbetet i famshėm pėr shtypjen e egėr qė ushtroi ndaj opozitės demokratike. Gjatė mė pak se 20 vjetėve, u zhdukėn mėse 2 mijė vetė dhe u torturuan 27 mijė.  Ironi e fatit, vdekja e tij dje, mė 10 dhjetor, pėrkoi me Ditėn Botėrore tė tė drejtave tė njeriut.


  NoName

 6. #6
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Amnesty International: Tė hetohet periudha e Pinoēetit

  Vdekja e ish diktatorit kilian Augusto Pinocet ka shkaktuar reagime tė shumta ndėrkombėtare nė lidhje me figurėn e tij.

  Pikėrisht nė Spanjė ku emigroi shumica e viktimave tė pėrnddjekur nga regjimi i Pinocetit, ėshtė shprehur zemėrimi pėr mos gjykimin e kėtij diktatori pėr sa kohė qė ai ishte gjallė.

  Disa mijėra vetė teksa kanė shprehur gėzimin pėr vdekjen e Pinovetit kanė shprehuyr nė tė njėjtėn kohė shqetėsimin pėr paaftėsinė e sistemit kilian tė drejtėsisė qė nuk e dėnoi kurrė atė pėr krimet e kryera gjatė qeverisjes sė vendit.

  Nė njė deklaratė tė organizatės pėr mbrojtjen e tė drejtave tė Njeriut Amnesty International thuhet se qeveria e Kilit duhet tė vazhdojė tė hetojė ngjarjet e periudhės sė errėt tė drejtimit tė Pinocetit, pavarėsisht vdekjes sė tij.

  Sipas Amnesty, vdekja e Pinocetit nuk duhet t’i japė fund historisė sė pėrndjekjeve tė atyre viteve.

  Edhe pse Pinocet arriti tė shpėtojė pa u dėnuar, Amnesty bėn thirrje pėr nxjerrjen para dretjėsisė tė gjithė bashkėpunėtorėve tė tij dhe pėr zbardhjen e rasteve tė shkeljeve tė tė drejtave tė njeriut.

  Pinocet deri nė fund tė jetės sė tij nuk pranoi pėrgjegjėsinė pėr krimet e kryera gjatė diktaturės sė tij nė vitet 73-90.


  A1TV
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pesė fakte pėr Pinoēetin

  * Pinoēeti ishte kryekomandant i ushtrisė kur ai mori pushtetin nė Kili, pas njė grushti tė dhunshėm shteti, tė mbėshtetur nga SHBA, qė filloi mė 11 shtator 1973 dhe qė rrėzoi Presidentin socialist, Salvador Allende. Ky i fundit, vrau veten gjatė grushtit tė shtetit


  * Rreth 3000 njerėz vdiqėn nė dhunėn qė ndoqi sundimin e Pinoēetit, nė vitet 1973-1990, ndėrsa dhjetėra mijėra tė tjerė u torturuan. Rreth 200 mijė kilianė, u larguan nga vendi


  * Pinoēeti u rrėzua nė njė referendum tė zhvilluar nė 1988 dhe dha dorėheqjen nė 1990. Gjithsesi, ai mbeti komandant i forcave tė armatosura dhe mori njė vend si senator i pėrjetshėm nėn njė klauzolė qė vetė ai e kishte shtuar nė Kushtetutė


  * Nė 1998, njė gjykatės spanjoll, kėrkoi ekstradimin e Pinoēetit pėr ta nxjerrė para gjykatės nė Spanjė me pretekstin se disa nga viktimat e regjimit tė tij, ishin spanjollė. Pinoēeti ishte nė Londėr asokohe dhe kaloi 17 muaj nė arrest shtėpie para se Britania ta kthente nė Kili, pėr shkak tė shėndetit tė rėnduar. Ai, gjithashtu, ėshtė ndeshur me padi nė Kili nga familjet e njerėzve tė vrarė nga policia sekrete.


  * Nė ditėlindjen e tij tė 91-tė, mė 25 nėntor 2006, Pinoēeti lėshoi njė deklaratė ku merrte pėrsipėr pėrgjegjėsinė politike pėr aktet e kryera gjatė sundimit tė tij, por tha se i vetmi motiv ishte "ta bėnte Kilin njė vend tė madh dhe tė parandalonte shpėrbėrjen e tij"  Drejtėsia e zhgėnjyer  Vdekja e ish-diktatorit kilian, Augusto Pinoēet, pa u pėrballur me gjykatėsit pėr mizoritė e kryera gjatė sundimit tė tij 17-vjeēar, tregon se drejtėsia ndėrkombėtare duhet tė shpejtojė, tha gjykatėsi spanjoll qė u pėrpoq ta ekstradonte atė. "Drejtėsia ndėrkombėtare ėshtė shumė e ngadaltė, por unė mendoj se nėse ne bėjmė njė pėrpjekje, mund ta pėrshpejtojmė atė. Ėshtė absolutisht e nevojshme", tha Baltasar Garzon, i cili lėshoi njė mandat arresti ndėrkombėtar qė ēoi nė arrestimin e Pinoēetit nė njė klinikė nė Londėr, nė 1998. "Nėse kjo nuk ndodh, do tė ketė frustrime tė mėdha, nė rastet kur njerėzit i shpėtojnė drejtėsisė, duke vdekur tė pacenuar", tha ai nė televizionin spanjoll, njė ditė pas vdekjes sė ish-diktatorit kilian, duke shtuar se drejtėsia ndėrkombėtare do tė humbasė kredibilitetin nėse nuk shpejton ritmet. Garzon nėnvizon gjithashtu, se ish-presidenti jugosllav, Sllobodan Millosheviē, vdiq nga njė atak nė zemėr nė muajin mars, ndėrsa vazhdonte gjyqi nė Gjykatėn e Kombeve tė Bashkuara pėr Krimet e Luftės, nė Hagė. Pėrpjekjet e gjykatėsit Garzon pėr ekstradimin e Pinoēetit nė lidhje me vdekjen dhe torturimin e qytetarėve spanjollė gjatė diktaturės sė tij dėshtuan, pasi qeveria britanike vendosi qė ish-diktatori kilian nuk ishte nė gjendje tė pėrballonte njė gjyq.

  Gazeta Shqip
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 12-12-2006 mė 17:49

 8. #8
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Anėtarėsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Flitet per bashkepunetore.....
  Atehere pse mos permendet CIA dhe Kisingeri si dhe bushtra Britanike (qe nuk e ka perdredhur akoma kemeben - Teceri)?
  Fakti qe vampiri ne fjale e la amanet te mos varrosej po te kremohej eshte shume domethenes.
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simón Bolķvar

 9. #9
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Funerali i Pinoēetit: Pėrkrahėsit fishkėllejnė ministren e mbrojtjes

  12-12-2006

  Radio Zėri Amerikės

  Pėrkrahėsit e ish diktatorit kilian Augusto Pinoēet e vėrshėllyen tė vetmin zyrtar tė qeverisė sė Kilit qė kishte shkuar pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e pėrmortshme. Ish udhėhqėsi i Kilit vdiq tė djelėn nė moshėn 91 vjeēare.

  Pjesėmarrėsit nė ceremoninė ushtarake mortore nė Shkollėn Ushtarake nė Santiago, hodhėn parrulla kundėr Ministres sė Mbrojtjes Viviane Blanlot, e cila mori pjesė nė varrim, nė vend tė presidentes Mishel Bashle.

  Gjatė ceremonisė, miq dhe anėtarė tė familjes, e vlerėsuan Pinoēetin, siē u shprehėn ata “pėr shpėtimin e vendit nga kaosi”. Pinoēeti erdhi nė pushtet nė vitin 1973 duke pėrmbysur njė qeveri tė zgjedhur nė mėnyrė demokratike. Trupi i tij do tė digjet nė njė vend qė nuk ėshtė bėrė publik.

  Familja e Pinoēetit ka thėnė se nėse do tė varrosej, varri i tij do tė bėhej objekt vandalizmi. Pėr shkak tė sėmundjes gjatė shumė viteve, ai ėshtė lejuar tė mos dalė nė gjyq pėr mė shumė se 3 mijė viktimat qė vdiqėn gjatė diktaturės sė tij nga viti 1973 deri mė 1990.

 10. #10
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  44 falenderime nė 43 postime
  Pinoceti erdhi ne pushtet si reagim i masave revolucionaro-marksiste te qeverisjes se te majtes ekstreme te Alendes.
  Jo vetem ne Kili, por ne shumicen e vendeve latinoamerikane ne vitet '60-'70 pati nje prirje te imitimit te revolucionit te Tetorit (nxitur dhe financuar krejtesisht nga ish-BRSS), per marrjen e pushtetit nga grupimet marksiste-leniniste.
  Ndersa SHBA po luftonte kunder komunizmit ne Vietnam, Kore etj., agjentura proruse pergatiti kushtet per "revolucionin" boteror, "revolucionin" proletar, marrjen e pushtetit nga "proletariati".

  Pinoceti ishte nje diktator!

  Por ishte nje diktator qe me nje dore te hekurt dhe me mbeshtetje te plote te SHBA dhe Britanise se Madhe shtypi rebelimin marksist ne Kili, shtypi eksperimentin komunist te marksistit Alende.
  Ai erdhi ne pushtet me ane te pucit uhtarak, ne nje kohe kur Kili rrezikonte te shperbehej dhe kriza ekonomike e kishte varferuar krejtesisht popullin kilian.
  Motoja e tij " Jo nje Kil i proletareve, por nje Kil i pronareve"!
  Permes masave represive dhe keshilltareve politike dhe ekonomike amerikane, ai arriti qe ta nxjerre Kilin nga kriza dhe jostabiliteti, drejt je vendi te zhvilluar kapitalist dhe stabil.
  Prandaj Pinocheti i ka te plota dy anet e medaljes, ate te diktatorit dhe ate te shpetuesit te kombit kilian dhe te mbare Amerikes Latine nga komunizmi dhe kriza ekonomike.
  Pastaj gjykimet rreth figures se tij duhen bere ne perputhje me kohen ne te cilin ai veproi dhe punoi dhe jo me vitin 2006.
  Megjithate ai qe do te dije te vleresoje me mire kete figure historike do te jete vete populli kilian. Ai do te veje ne peshore te keqiat dhe te mirat e tij.
  Fakti qe pushteti i tij ushtroi terror e bejne ate te quhet diktator, por fakti qe ai shpetoi nje komb te tere nga komunizmi dhe kriza ekonomike e bejne ate nje shpetimtar.
  Ai i hapi rrugen demokratizimit te Kilit ne vitet '90 dhe vendi pejetoi nje transformim paqesor ne rrugen e sistemit pluralist-demokratik.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 22-12-2006 mė 18:40

 11. #11
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Vdekja e ish-diktatorit kilian, Augusto Pinoēet, pa u pėrballur me gjykatėsit pėr mizoritė e kryera gjatė sundimit tė tij 17-vjeēar..

  mizorite?! Ai shpetoi Kilin, dhe u tregua udheheqsi me i mire qe ka pasur ndonjehere ai vend. Ka vrare vetem 3000 komuniste.. pak

 12. #12
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  E po kur duan tė luajnė nazistin edhe shqipot

 13. #13
  forever hers Maska e Eagle
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  55
  Postime
  505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  po mire mo ne sikur e diskutum i here ket robin..apo qe ke ai forumi tjeter...e cna gjet...na i bete trute dhalle. pinoceti duhej te kishte vdeke nja 40 vjet me pare. pike
  poshte diktatoret dhe shpirtzinjte
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 14. #14
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga antares
  Fakti qe vampiri ne fjale e la amanet te mos varrosej po te kremohej eshte shume domethenes.
  Perse ishte vampir?! I sherbeu Kilit me mire nga te gjithe udheheqesit qe ka patur dhe do te kete ndonjehere ai vend.

  Citim Postuar mė parė nga Humdinger
  E po kur duan tė luajnė nazistin edhe shqipot
  e ke gabim.. une po flisja per patriotizmin e atij burri, dhe besoj se nuk ke ndonje fjale te thuash ne kete rast.. po ashtu, eleminimin e komunisteve dhe te infeksionit qe ata paraqesin, une ne mendjen time e vleresoj si nje sherbim i vlefshem qe i behet kombit.

  Edhe me cudit fjala "shqipot" e thene nga ty, sepse me krijon pershtypjen qe kepucet e tua ndodhen ne disa decimetra lartesi mbi siperfaqen e tokes..

  E fundit fare (qe te mos rri dhe une pa ad-hominem):

  kur te duket mahnites nje plehre si ed rama, eshte e turpshme te hapesh gojen ne temat mbi Augusto Pinochet (bie fjala)..

  ik tani..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 23-12-2006 mė 12:46

 15. #15
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Anėtarėsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Darwin! Jo gjithmone armiku i armikut tim eshte miku im!
  Besoj se e di se masakra ekonomiko-sociale (mrekullia kapitaliste) qe kreu Pinoceti ne gjysmen e pare te qeverisjes ishte e drejtuar teresisht nga Djemte e Cikagos me Fridmanin (ketij cifuti te ndyre) ne krye!
  Sikur Gjermania Nacional-Socialiste te ndiqte keto receta, parrullat Polake ne 28-29 Gusht 1939 "Ne Berlin, ne Berlin", do beheshin realitet!
  Nuk dua te te tregoj se c'ishte dhe c'arriti Nacinal-Socializmi ne 6 vjet (se ti e di me mire se mua), po mos harro disa fjale te Gebelsit dhe vete Hitlerit ne gjykime ndaj kapitalizmit!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simón Bolķvar

 16. #16
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime
  Une pata hapur nje teme para disa javesh ne lidhje me vdekjen e Pinochetit.
  "Ndahet nga jeta Gjenerali Augusto Pinochet Ugarte" por po shoh se paskeni hapur nje teme tjeter ku keni shtuar "ish-diktatori".
  Po thirrini si te doni,gjenerali ishte nje burre shteti dhe nje dite do te shkruhet historia ashtu sic eshte dhe jo ashtu sic duan qarqet ultra-marksiste rreth e qark botes.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Salvador Alende ishte i majt por idealist, beri detyren e ra ,i u prefte Shpirti
  Augusto Pinoēet ishte i djatht por pragmatist,beri detyren e iku, i u prefte Shpirti
  Filozofia e jetes eshte ''nje dore lan tjetren te dyja lajne fytyren''

  ....dhe do takohen... ne nje vend tjeter.... ku burra te mejdanit,dallohen nga merita e bere llogari sipas qellimit se si menduan e mynyres se si vepruan
  ne situata qe nuk i percaktuan ata por ne te cilat moren dhe e mbajten pergjegjsine
  ....pamvarsisht nga indoktrinime o sentimentalizma....

  ''Gjermania behet me gjak e zjarr'' paska thene Bismarku nja 100 vjet me pare

  vetem zonjat e bejne jeten rehat
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga i humburi : 03-01-2007 mė 21:07

 18. #18
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime
  Salvador Alende nuk ishte i majte dhe idealist,por ishte komplet nen thundren e KGB,nje ushtar i bindur i KGB i cili u mundua te vinte ne zbatim udhezimet e sovjeteve ne menyre qe Kili te shnderohej ne nje vend si Kuba ku ruset do te fusnin nje kembe tjeter.Kjo ne nje plan afatshkurter,ndersa ne nje plan afatgjate fatin e Kilit do ta pasonin edhe shume vende te tjera latino amerikane.
  Fatmiresisht per Kilin kjo nuk u be e mundur,dhe ne saje te politikes se Pinochetit dhe me ndihmen e amerikaneve,popullit kilian iu kthyen tokat dhe pronat e kolektivizuara nga shoku Alende,dhe Kili eshte sot vendi me stabel dhe me nivelin e jeteses me te mire ne Ameriken e Jugut.
  E di qe disa nostalgjike te sistemit " qe te mer token,shtepine dhe nderin" do te thone qe ishte CIA dhe imperializmi amerikan qe bla bla bla bla e keshtu e ashtu,por kjo nuk ka rendesi.Rendesi ka qe kiliani apo shqiptari apo kushdo qofte ne bote te mos privohet nga e drejta e prones,e fese,e levizjes se lire,dhe keto qe po permend, Amerika nuk ti refuzon,perkundrazi i ka ne themel te krijimit te saj.
  Mjaft na lodhet me sovjeta e me zbore e me luge bosh.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  kur nji popull apo shoqeri,per arsye e shkaqe objektive e subjektive, humbet disa vlera esencjale si feja e morali, respektin e edukaten e ca tjera, dmth,nga i djatht rreshqet ne te majt ,termat i djath e i majt jan fiktive e ktu ngatrrohen shume ca njerez te gjore, e nga klasat e larta,'' e djathta''dalin disa elementa idealista o profitatore o po deshe agjenta qofshin,qe u prijn mases trubulluese ja ku erdhi pushteti sovjet me gulag e kampe e marrje prone etj
  Zakonisht ata qe kan qene agjenta o me ''lidhje'' e kan fitu davanė,ata qe jan nis me idealizem te paster kon mor veten me qafe.Aljende per shum arsye ngjan te jete me teper idealist ,edhe sipas ca komentat.ital.
  Dhe shembulli i shokut te lavdishem Lenin qe u kthye ne Sh Petersburg me nji vagon gjerman te mbushur me ar le te dyshosh se e majta ne mom. te caktuara eshte kal troje i dhuruar nga ndokush...
  dhe i pranuar me mendje lehtesi o nga halli...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga i humburi : 03-01-2007 mė 22:45

 20. #20
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime
  Time siper me duket se nuk e paske haberin fare se c'ka ngjare ne Kili ne ate kohe.Kolektivizimi i ndermarjeve private eshte nje fakt real qe u realizua nga Alende me shoke,nuk ka lidhje fare me gjoja propaganden se po na vijne ruset me gulage e bla bla bla.Informohu dhe do te shohesh se disa gjera nuk i di fare ose nuk i di mire.Pinocheti mund te kete qene oportunist sic thua ti,por Kili nuk perfundoi si Shqiperia e Kuba per buken e gojes.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Nderron Jete Kryetari I Shish-it
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2005, 04:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •