Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  33
  Postime
  4,459

  Nderron jete ish-diktatori Augusto Pinoet.

  Kili, respekt dhe protesta pas vdekjes se Pinoetit


  Me mijra banor t Kilit kan dal n rrugt e Santiagos n shenj respekti pr ish diktatorin ushtarak Augusto Pinoet, i cili vdiq ditn e diel n moshn 91 vjeare.

  Ndrsa n qendr t qytetit turma t kundrshtarve t tij krcyen dhe knduan.

  Policia prdori gazin lotsjells dhe ujin pr t'i mbajtur ata larg prkrahsve t presidentit Pinoet, t cilt ishin mbledhur pr t nderuar Pinoetin.

  Qeveria e Kilit tha se ish diktatorit ushtarak nuk do t'i bhet varrim shtetror.

  Augusto Pinoet e udhhoqi Kilin pr shtatmbdhjet vjet pas marrjes s pushtetit m 1973.

  Gjat dekads s fundit ai luftoi ndaj atyre q u prpoqn t'a onin prpara drejtsis pr torturn dhe vrasjen e mijra kundrshtarve t tij politike.


  A1TV
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Citim Postuar m par nga ClaY_MorE
  Kili, respekt dhe protesta pas vdekjes se Pinoetit


  Me mijra banor t Kilit kan dal n rrugt e Santiagos n shenj respekti pr ish diktatorin ushtarak Augusto Pinoet, i cili vdiq ditn e diel n moshn 91 vjeare.

  Ndrsa n qendr t qytetit turma t kundrshtarve t tij krcyen dhe knduan.

  Policia prdori gazin lotsjells dhe ujin pr t'i mbajtur ata larg prkrahsve t presidentit Pinoet, t cilt ishin mbledhur pr t nderuar Pinoetin.

  Qeveria e Kilit tha se ish diktatorit ushtarak nuk do t'i bhet varrim shtetror.

  Augusto Pinoet e udhhoqi Kilin pr shtatmbdhjet vjet pas marrjes s pushtetit m 1973.

  Gjat dekads s fundit ai luftoi ndaj atyre q u prpoqn t'a onin prpara drejtsis pr torturn dhe vrasjen e mijra kundrshtarve t tij politike.


  A1TV

  Nje diktator me pak...!


  Augusto Pinoceti ishte ai qe morri pushtetin me grusht shteti, kishte mbeshtetjen e CIA dhe diten qe mori pushtetin bombardoi pallatin presidencial gjate te cilit mbeti i vrare presidenti Aliende i zgjedhur nga votat e popullit.

  Gjate qeverisjes se tij te mevoneshme vrau dhe interrnoi me mijera njerez te cilet ishin kundershtare te regjimit te tij.
  Para se te leshonte pushtetin u kujdes qe ti siguronte vehtes se tij nepermjet Kushtetutes nje status te nje Senatori te perjetshem si dhe pamundesine qe te denohej per krimet e tij.
  Ky ishte Pinoceti kasapi i Peruse.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga tani_26 : 11-12-2006 m 10:32
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Nje foto me interesante
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Ja dhe nje foto e presidentit te vrare Salvadore Allende i cili eshte ungji i shkrimtares se njohur Izabel Allende disa nga llibrat e se ciles i kam lexuar dhe me kane pelqyer.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 5. #5
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160
  99 t arrestuar dhe 49 t plagosur: ky sht bilanci i ndeshjeve q shprthyen n Kili gjat nats, pas vdekjes s ish-diktatorit Pinoet. Sot sht zhvilluar funerali i 91-vjearit, i cili mori pushtetin n Kili n vitin 1973, pas grushtit t shtetit q solli vdekjen e presidentit Salvador Aliende, dhe e mbajti at deri n vitin 1990. Regjimi diktatorial i Pinoetit mbetet i famshm pr shtypjen e egr q ushtroi ndaj opozits demokratike. Gjat m pak se 20 vjetve, u zhdukn mse 2 mij vet dhe u torturuan 27 mij.  Ironi e fatit, vdekja e tij dje, m 10 dhjetor, prkoi me Ditn Botrore t t drejtave t njeriut.


  NoName

 6. #6
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  33
  Postime
  4,459
  Amnesty International: T hetohet periudha e Pinoetit

  Vdekja e ish diktatorit kilian Augusto Pinocet ka shkaktuar reagime t shumta ndrkombtare n lidhje me figurn e tij.

  Pikrisht n Spanj ku emigroi shumica e viktimave t prnddjekur nga regjimi i Pinocetit, sht shprehur zemrimi pr mos gjykimin e ktij diktatori pr sa koh q ai ishte gjall.

  Disa mijra vet teksa kan shprehur gzimin pr vdekjen e Pinovetit kan shprehuyr n t njjtn koh shqetsimin pr paaftsin e sistemit kilian t drejtsis q nuk e dnoi kurr at pr krimet e kryera gjat qeverisjes s vendit.

  N nj deklarat t organizats pr mbrojtjen e t drejtave t Njeriut Amnesty International thuhet se qeveria e Kilit duhet t vazhdoj t hetoj ngjarjet e periudhs s errt t drejtimit t Pinocetit, pavarsisht vdekjes s tij.

  Sipas Amnesty, vdekja e Pinocetit nuk duhet ti jap fund historis s prndjekjeve t atyre viteve.

  Edhe pse Pinocet arriti t shptoj pa u dnuar, Amnesty bn thirrje pr nxjerrjen para dretjsis t gjith bashkpuntorve t tij dhe pr zbardhjen e rasteve t shkeljeve t t drejtave t njeriut.

  Pinocet deri n fund t jets s tij nuk pranoi prgjegjsin pr krimet e kryera gjat diktaturs s tij n vitet 73-90.


  A1TV
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,910

  Pes fakte pr Pinoetin

  * Pinoeti ishte kryekomandant i ushtris kur ai mori pushtetin n Kili, pas nj grushti t dhunshm shteti, t mbshtetur nga SHBA, q filloi m 11 shtator 1973 dhe q rrzoi Presidentin socialist, Salvador Allende. Ky i fundit, vrau veten gjat grushtit t shtetit


  * Rreth 3000 njerz vdiqn n dhunn q ndoqi sundimin e Pinoetit, n vitet 1973-1990, ndrsa dhjetra mijra t tjer u torturuan. Rreth 200 mij kilian, u larguan nga vendi


  * Pinoeti u rrzua n nj referendum t zhvilluar n 1988 dhe dha dorheqjen n 1990. Gjithsesi, ai mbeti komandant i forcave t armatosura dhe mori nj vend si senator i prjetshm nn nj klauzol q vet ai e kishte shtuar n Kushtetut


  * N 1998, nj gjykats spanjoll, krkoi ekstradimin e Pinoetit pr ta nxjerr para gjykats n Spanj me pretekstin se disa nga viktimat e regjimit t tij, ishin spanjoll. Pinoeti ishte n Londr asokohe dhe kaloi 17 muaj n arrest shtpie para se Britania ta kthente n Kili, pr shkak t shndetit t rnduar. Ai, gjithashtu, sht ndeshur me padi n Kili nga familjet e njerzve t vrar nga policia sekrete.


  * N ditlindjen e tij t 91-t, m 25 nntor 2006, Pinoeti lshoi nj deklarat ku merrte prsipr prgjegjsin politike pr aktet e kryera gjat sundimit t tij, por tha se i vetmi motiv ishte "ta bnte Kilin nj vend t madh dhe t parandalonte shprbrjen e tij"  Drejtsia e zhgnjyer  Vdekja e ish-diktatorit kilian, Augusto Pinoet, pa u prballur me gjykatsit pr mizorit e kryera gjat sundimit t tij 17-vjear, tregon se drejtsia ndrkombtare duhet t shpejtoj, tha gjykatsi spanjoll q u prpoq ta ekstradonte at. "Drejtsia ndrkombtare sht shum e ngadalt, por un mendoj se nse ne bjm nj prpjekje, mund ta prshpejtojm at. sht absolutisht e nevojshme", tha Baltasar Garzon, i cili lshoi nj mandat arresti ndrkombtar q oi n arrestimin e Pinoetit n nj klinik n Londr, n 1998. "Nse kjo nuk ndodh, do t ket frustrime t mdha, n rastet kur njerzit i shptojn drejtsis, duke vdekur t pacenuar", tha ai n televizionin spanjoll, nj dit pas vdekjes s ish-diktatorit kilian, duke shtuar se drejtsia ndrkombtare do t humbas kredibilitetin nse nuk shpejton ritmet. Garzon nnvizon gjithashtu, se ish-presidenti jugosllav, Sllobodan Milloshevi, vdiq nga nj atak n zemr n muajin mars, ndrsa vazhdonte gjyqi n Gjykatn e Kombeve t Bashkuara pr Krimet e Lufts, n Hag. Prpjekjet e gjykatsit Garzon pr ekstradimin e Pinoetit n lidhje me vdekjen dhe torturimin e qytetarve spanjoll gjat diktaturs s tij dshtuan, pasi qeveria britanike vendosi q ish-diktatori kilian nuk ishte n gjendje t prballonte nj gjyq.

  Gazeta Shqip
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 12-12-2006 m 17:49

 8. #8
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Flitet per bashkepunetore.....
  Atehere pse mos permendet CIA dhe Kisingeri si dhe bushtra Britanike (qe nuk e ka perdredhur akoma kemeben - Teceri)?
  Fakti qe vampiri ne fjale e la amanet te mos varrosej po te kremohej eshte shume domethenes.
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 9. #9
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Funerali i Pinoetit: Prkrahsit fishkllejn ministren e mbrojtjes

  12-12-2006

  Radio Zri Ameriks

  Prkrahsit e ish diktatorit kilian Augusto Pinoet e vrshllyen t vetmin zyrtar t qeveris s Kilit q kishte shkuar pr t marr pjes n ceremonin e prmortshme. Ish udhhqsi i Kilit vdiq t djeln n moshn 91 vjeare.

  Pjesmarrsit n ceremonin ushtarake mortore n Shkolln Ushtarake n Santiago, hodhn parrulla kundr Ministres s Mbrojtjes Viviane Blanlot, e cila mori pjes n varrim, n vend t presidentes Mishel Bashle.

  Gjat ceremonis, miq dhe antar t familjes, e vlersuan Pinoetin, si u shprehn ata pr shptimin e vendit nga kaosi. Pinoeti erdhi n pushtet n vitin 1973 duke prmbysur nj qeveri t zgjedhur n mnyr demokratike. Trupi i tij do t digjet n nj vend q nuk sht br publik.

  Familja e Pinoetit ka thn se nse do t varrosej, varri i tij do t bhej objekt vandalizmi. Pr shkak t smundjes gjat shum viteve, ai sht lejuar t mos dal n gjyq pr m shum se 3 mij viktimat q vdiqn gjat diktaturs s tij nga viti 1973 deri m 1990.

 10. #10
  Pinoceti erdhi ne pushtet si reagim i masave revolucionaro-marksiste te qeverisjes se te majtes ekstreme te Alendes.
  Jo vetem ne Kili, por ne shumicen e vendeve latinoamerikane ne vitet '60-'70 pati nje prirje te imitimit te revolucionit te Tetorit (nxitur dhe financuar krejtesisht nga ish-BRSS), per marrjen e pushtetit nga grupimet marksiste-leniniste.
  Ndersa SHBA po luftonte kunder komunizmit ne Vietnam, Kore etj., agjentura proruse pergatiti kushtet per "revolucionin" boteror, "revolucionin" proletar, marrjen e pushtetit nga "proletariati".

  Pinoceti ishte nje diktator!

  Por ishte nje diktator qe me nje dore te hekurt dhe me mbeshtetje te plote te SHBA dhe Britanise se Madhe shtypi rebelimin marksist ne Kili, shtypi eksperimentin komunist te marksistit Alende.
  Ai erdhi ne pushtet me ane te pucit uhtarak, ne nje kohe kur Kili rrezikonte te shperbehej dhe kriza ekonomike e kishte varferuar krejtesisht popullin kilian.
  Motoja e tij " Jo nje Kil i proletareve, por nje Kil i pronareve"!
  Permes masave represive dhe keshilltareve politike dhe ekonomike amerikane, ai arriti qe ta nxjerre Kilin nga kriza dhe jostabiliteti, drejt je vendi te zhvilluar kapitalist dhe stabil.
  Prandaj Pinocheti i ka te plota dy anet e medaljes, ate te diktatorit dhe ate te shpetuesit te kombit kilian dhe te mbare Amerikes Latine nga komunizmi dhe kriza ekonomike.
  Pastaj gjykimet rreth figures se tij duhen bere ne perputhje me kohen ne te cilin ai veproi dhe punoi dhe jo me vitin 2006.
  Megjithate ai qe do te dije te vleresoje me mire kete figure historike do te jete vete populli kilian. Ai do te veje ne peshore te keqiat dhe te mirat e tij.
  Fakti qe pushteti i tij ushtroi terror e bejne ate te quhet diktator, por fakti qe ai shpetoi nje komb te tere nga komunizmi dhe kriza ekonomike e bejne ate nje shpetimtar.
  Ai i hapi rrugen demokratizimit te Kilit ne vitet '90 dhe vendi pejetoi nje transformim paqesor ne rrugen e sistemit pluralist-demokratik.
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 22-12-2006 m 18:40

 11. #11
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Vdekja e ish-diktatorit kilian, Augusto Pinoet, pa u prballur me gjykatsit pr mizorit e kryera gjat sundimit t tij 17-vjear..

  mizorite?! Ai shpetoi Kilin, dhe u tregua udheheqsi me i mire qe ka pasur ndonjehere ai vend. Ka vrare vetem 3000 komuniste.. pak

 12. #12
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  E po kur duan t luajn nazistin edhe shqipot

 13. #13
  forever hers Maska e Eagle
  Antarsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  56
  Postime
  505
  po mire mo ne sikur e diskutum i here ket robin..apo qe ke ai forumi tjeter...e cna gjet...na i bete trute dhalle. pinoceti duhej te kishte vdeke nja 40 vjet me pare. pike
  poshte diktatoret dhe shpirtzinjte
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 14. #14
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Citim Postuar m par nga antares
  Fakti qe vampiri ne fjale e la amanet te mos varrosej po te kremohej eshte shume domethenes.
  Perse ishte vampir?! I sherbeu Kilit me mire nga te gjithe udheheqesit qe ka patur dhe do te kete ndonjehere ai vend.

  Citim Postuar m par nga Humdinger
  E po kur duan t luajn nazistin edhe shqipot
  e ke gabim.. une po flisja per patriotizmin e atij burri, dhe besoj se nuk ke ndonje fjale te thuash ne kete rast.. po ashtu, eleminimin e komunisteve dhe te infeksionit qe ata paraqesin, une ne mendjen time e vleresoj si nje sherbim i vlefshem qe i behet kombit.

  Edhe me cudit fjala "shqipot" e thene nga ty, sepse me krijon pershtypjen qe kepucet e tua ndodhen ne disa decimetra lartesi mbi siperfaqen e tokes..

  E fundit fare (qe te mos rri dhe une pa ad-hominem):

  kur te duket mahnites nje plehre si ed rama, eshte e turpshme te hapesh gojen ne temat mbi Augusto Pinochet (bie fjala)..

  ik tani..
  Ndryshuar pr her t fundit nga darwin : 23-12-2006 m 12:46

 15. #15
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Darwin! Jo gjithmone armiku i armikut tim eshte miku im!
  Besoj se e di se masakra ekonomiko-sociale (mrekullia kapitaliste) qe kreu Pinoceti ne gjysmen e pare te qeverisjes ishte e drejtuar teresisht nga Djemte e Cikagos me Fridmanin (ketij cifuti te ndyre) ne krye!
  Sikur Gjermania Nacional-Socialiste te ndiqte keto receta, parrullat Polake ne 28-29 Gusht 1939 "Ne Berlin, ne Berlin", do beheshin realitet!
  Nuk dua te te tregoj se c'ishte dhe c'arriti Nacinal-Socializmi ne 6 vjet (se ti e di me mire se mua), po mos harro disa fjale te Gebelsit dhe vete Hitlerit ne gjykime ndaj kapitalizmit!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 16. #16
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Une pata hapur nje teme para disa javesh ne lidhje me vdekjen e Pinochetit.
  "Ndahet nga jeta Gjenerali Augusto Pinochet Ugarte" por po shoh se paskeni hapur nje teme tjeter ku keni shtuar "ish-diktatori".
  Po thirrini si te doni,gjenerali ishte nje burre shteti dhe nje dite do te shkruhet historia ashtu sic eshte dhe jo ashtu sic duan qarqet ultra-marksiste rreth e qark botes.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  323
  Salvador Alende ishte i majt por idealist, beri detyren e ra ,i u prefte Shpirti
  Augusto Pinoet ishte i djatht por pragmatist,beri detyren e iku, i u prefte Shpirti
  Filozofia e jetes eshte ''nje dore lan tjetren te dyja lajne fytyren''

  ....dhe do takohen... ne nje vend tjeter.... ku burra te mejdanit,dallohen nga merita e bere llogari sipas qellimit se si menduan e mynyres se si vepruan
  ne situata qe nuk i percaktuan ata por ne te cilat moren dhe e mbajten pergjegjsine
  ....pamvarsisht nga indoktrinime o sentimentalizma....

  ''Gjermania behet me gjak e zjarr'' paska thene Bismarku nja 100 vjet me pare

  vetem zonjat e bejne jeten rehat
  Ndryshuar pr her t fundit nga i humburi : 03-01-2007 m 21:07

 18. #18
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Salvador Alende nuk ishte i majte dhe idealist,por ishte komplet nen thundren e KGB,nje ushtar i bindur i KGB i cili u mundua te vinte ne zbatim udhezimet e sovjeteve ne menyre qe Kili te shnderohej ne nje vend si Kuba ku ruset do te fusnin nje kembe tjeter.Kjo ne nje plan afatshkurter,ndersa ne nje plan afatgjate fatin e Kilit do ta pasonin edhe shume vende te tjera latino amerikane.
  Fatmiresisht per Kilin kjo nuk u be e mundur,dhe ne saje te politikes se Pinochetit dhe me ndihmen e amerikaneve,popullit kilian iu kthyen tokat dhe pronat e kolektivizuara nga shoku Alende,dhe Kili eshte sot vendi me stabel dhe me nivelin e jeteses me te mire ne Ameriken e Jugut.
  E di qe disa nostalgjike te sistemit " qe te mer token,shtepine dhe nderin" do te thone qe ishte CIA dhe imperializmi amerikan qe bla bla bla bla e keshtu e ashtu,por kjo nuk ka rendesi.Rendesi ka qe kiliani apo shqiptari apo kushdo qofte ne bote te mos privohet nga e drejta e prones,e fese,e levizjes se lire,dhe keto qe po permend, Amerika nuk ti refuzon,perkundrazi i ka ne themel te krijimit te saj.
  Mjaft na lodhet me sovjeta e me zbore e me luge bosh.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  323
  kur nji popull apo shoqeri,per arsye e shkaqe objektive e subjektive, humbet disa vlera esencjale si feja e morali, respektin e edukaten e ca tjera, dmth,nga i djatht rreshqet ne te majt ,termat i djath e i majt jan fiktive e ktu ngatrrohen shume ca njerez te gjore, e nga klasat e larta,'' e djathta''dalin disa elementa idealista o profitatore o po deshe agjenta qofshin,qe u prijn mases trubulluese ja ku erdhi pushteti sovjet me gulag e kampe e marrje prone etj
  Zakonisht ata qe kan qene agjenta o me ''lidhje'' e kan fitu davan,ata qe jan nis me idealizem te paster kon mor veten me qafe.Aljende per shum arsye ngjan te jete me teper idealist ,edhe sipas ca komentat.ital.
  Dhe shembulli i shokut te lavdishem Lenin qe u kthye ne Sh Petersburg me nji vagon gjerman te mbushur me ar le te dyshosh se e majta ne mom. te caktuara eshte kal troje i dhuruar nga ndokush...
  dhe i pranuar me mendje lehtesi o nga halli...
  Ndryshuar pr her t fundit nga i humburi : 03-01-2007 m 22:45

 20. #20
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Time siper me duket se nuk e paske haberin fare se c'ka ngjare ne Kili ne ate kohe.Kolektivizimi i ndermarjeve private eshte nje fakt real qe u realizua nga Alende me shoke,nuk ka lidhje fare me gjoja propaganden se po na vijne ruset me gulage e bla bla bla.Informohu dhe do te shohesh se disa gjera nuk i di fare ose nuk i di mire.Pinocheti mund te kete qene oportunist sic thua ti,por Kili nuk perfundoi si Shqiperia e Kuba per buken e gojes.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Nderron Jete Kryetari I Shish-it
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2005, 04:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •