Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 76
 1. #1
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  Sot Kisha katolike prkujtoi Shn...!

  6 dhjetor, Kisha katolike kremton Nata e Shn Kollit  Fama e Shenjtit sht universale: dokumentohet nga Kishat e veprat e artit, institucionet e traditat e lidhura me emrin e tij. E, megjithat, t dhnat pr jetn e Shn Kollit jan t pakta. Ka mundsi t ket lindur n Ptara t Liies, n Azin e Vogl (Turqia e sotme), e pastaj t jet zgjedhur ipeshkv i Mirs, po n Liie. Nikolla vdiq m 6 dhjetor t nj viti t panjohur. Kulti i tij u prhap me shpejtsi n t gjith Azin e Vogl. Mjafton t kujtojm se vetm n shekullin VI, n Kostandinopoj iu kushtuan 25 kisha. Tek varri i tij nisn t organizohen shtegtime. Shum shkrime n greqisht e n latinisht e bn t njohur figurn e tij n mbar botn bizantino-sllave e perndimore, duke filluar nga Roma e deri n Jug t Italis. Por m se shtat shekuj pas vdekjes s tij, kur Pulia e Italis u pushtua nga normant, Nikolla i Mirs u b Nikolla i Barit. Shtatdhjet e dy marinar barez, pasi zbarkuan n Azin e Vogl, t pushtuar nga turqit, arritn tek varri i Shn Kollit, ia morn me nderim t thell eshtrat dhe, m 9 maj 1087, u kthyen n Bari, t pritur me triumf: Shenjti u shpall menjher Pajtor i qytetit. M 29 shtator t vitit 1089, pas nj qndrimi t shkurtr n nj kish t qytetit, reliket e Shenjtit u vendosn prfundimisht n kriptn e prgatitur pran baziliks q u ngrit mbi to. Do t ishte vet papa Urbani II q do t’i vendoste reliket n lter. N fund t shekullit XX bazilika, q Papa Piu XII ia besoi dominikanve, u kthye n vend takimi ndrmjet Kishave t Lindjes e t Prendimit dhe n seli t Institutit t teologjis ekumenike “Shn Nikolla”.

  Sipas gojdhnave, Shenjti kreu mrekulli pas mrekullie. Pothuajse do gjest t tij gojdhna e kthen n mrekulli: shpton mrekullisht tre zyrtar nga vdekja, e mbron Mirn nga thatsira, qetson nj stuhi t tmerrshme n det, ngjall s vdekuri tre fmij t mbytur, e mrekulli t tjera, t cilat kujtohen edhe n kngn tradicionale q shqiptart e kndojn srisht natn e fests s Shenjtit, me devocion t jashtzakonshm, nn dritn e qiriut t trash, ndezur pr nder t tij. E, gjithnj sipas tradits, natn e fests, piqet edhe “ferliku i Shn Kollit”, ose flijohet nj gjel. Shum ndr shqiptart katolik e ortodoks mbajn emrin Nikoll emr q ka marr nj mori trajtash si: Lec, Kolec, Kol, Nikolin, Koli, Kolin e Lin. Edhe ndr trojet shqiptare Shenjtit t mrekullive i jan kushtuar disa Kisha. Po kujtojm vetm Kishn e Shn Nkollit n lagjen Rus t Shkodrs, shkatrruar nga komunistt e rindrtuar prsri – nj mrekulli e re kjo e Shenjtit; nj Kish tjetr e njohur kushtuar Shenjtit ngrihet n Velezh t Kosovs, q e ka edhe pajtor.

  Shn Kolli njihet menjher n ikonografi, sepse mban n dor shkopin baritor dhe tri kuleta – si quhen n kngn shqiptare kushtuar Shenjtit, t trija plot me monedha ari, q do t shrbenin pr pajn e tri vajzave t varfra.

  Shenjti sht pajtor i fmijve, i djemve e vajzave t reja, i nxnsve, i farmacistve, i detarve, i peshkatarve, i profumierve. Emri Nikolla vjen nga greqishtja e do t thot fitimtar i popullit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 10-04-2010 m 15:39

 2. #2
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  7 Dhjetor: Shen Ambrozi

  Prkujtojm Shn Ambrozin, ipeshkv e dijetar i Kishs


  I jashtzakonshm fati i Ambrozit, i cili u emrua ipeshkv para se t pagzohej.

  I lindur n vitin 339 n Treviri, qytet i Galis, Ambrozi ndoqi familjen e tij n Rom, ku kreu studimet n retorik e gojtari. Si u b avokat e m pas prokuror, rreth vitit 370 u emrua qeveritar i Liguries dhe Emilies n Itali. M pas u transferua prfundimisht n Milano. Ktu, ndrsa merrte pjes n zgjedhjen e ipeshkvit t ri t qytetit, duke u prpjekur t zgjidh mosmarrveshjet q kishin lindur n bashksin e krishter ndrmjet arianve e katolikve, mbajti nj fjalim aq t fuqishm e aq t prshpirtshm, sa u vendos menjher t zgjidhej ai vet ipeshkv. N fillim nuk pranoi, por m pas, nn udhheqjen shpirtrore t meshtarit Simpliiani, u prgatit pr pagzim. N t vrtet kishte vendosur prej kohe t bhej i krishter, sepse tek krishterimi kishte gjetur t vrtetn dhe qllimin e vet jets s tij. Ia dhuroi t gjitha pasurit Kishs dhe bri kushtin e virgjris. Me shembullin e shklqyer t jets e me fjaln e tij t frymzuar, ktheu n fen e krishter shum njerz, ndrmjet t cilve, edhe Shn Augustinin.

  Ai q thoshte: Ku sht Pjetri, atje sht Kisha, vdiq m 4 prill t vitit 397 e u varros n bazilikn q mban emrin e tij, n Milano, qytet i cili e zgjodhi Pajtor, s bashku me Shn Karl Borromeun. Konsiderohet si at i liturgjis ambroziane, q prdoret nga Kisha e Milanos.

  Me jetn dhe veprat e shumta liturgjike, komentart mbi Shkrimin Shenjt e shkrimet me karakter asketiko-moral, ai mbetet simbol i liris e i pajtimit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 07-12-2006 m 21:33

 3. #3
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  11 Dhjetor: Shen Damasi

  Duke shfletuar kalendarin liturgjik t 11 dhjetorit, prkujtojm Shn Damasin, Pap.


  Emri grek Damas, me histori shum t lasht, sepse e gjejm q n Iliadn e Homerit, t kujton edhe katakombet romake, sepse papa i shekullit V me kt emr qe zbuluesi e arkeologu m i njohur i kohs.Ruajti, studioi e mbrojti qytetin e t vdekurve q shtrihet posh Roms t t gjallve.

  Spanjoll me origjin, lindur n Rom n vitin 305, Damasi qe i pari pap q mori kt emr, me t cilin mbajti Tiarn nga viti 366 deri m 384. Pikrisht n kohn e tij fal liris s dhn nga Kostandini, t krishtert i braktisn vendet e fshehta t kultit, prej nga i mbartn edhe relike e martirve, pr ti vendosur n bazilikat e kishat e reja q nisn t ndrtoheshin. Kshtu pr katakombet u krijua rreziku i braktisjes e i shkatrrimit t plot. Po Papa largapams e ruajti traditn e nderimit t katakombeve, duke i mbrojtur nga rreziku i shkatrrimit.

  Kujtojm edhe se me porosin dhe prkrahjen e tij, Shn Jeronimi Iliras, emruar nga Papa si sekretar i posam papnor, prktheu n latinisht variantin e ri t Shkrimit Shenjt, q njihet me emrin "Vulgata". sht prkthim i pashoq, q u bri ball shekujve e q edhe sot e ksaj dite mbetet tekst baz pr t gjith Biblistt. Vdiq n moshn e shtyr, 80 vje e, pas varrimit t prkohshm n Rrugn Romake Ardeatina, reliket e tij u mbartn n Kishn romake t Shn Lorencit ne Damask.

 4. #4
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160
  Kanga e Shn Nkollit  Sa pun t mdhaja e mrekulli
  Qi ka b Shejti Shn Nkoll,
  Difton qiella me lumni
  E gjith bota spran tue fol.
  Lundrtari tue vozit
  e skamnori q lyp buk,
  kang e lavde srrin pa qit;
  Si shtegtari q ban rrug.
  Si i pas, si ai q ska,
  Npast ndoj smundje a do idhnim,
  Fill te i lumi pa ia d
  N uj t Shn Nkollit gjen shrim.
  Qysh se leu n kt bot ky fm,
  Kje si hylli q shkelxen,
  Kje si drita tan mirs
  Gjindja u mbushen me gazmend.
  Ai kje i pastr si bilur,
  I dha trupit t madh shtrngim
  E ne prende e ne merkurr
  gji nuk merr, ban agjinim.
  Tue u rrit me shum urt,
  Shpejt e ngjiten prindja n shkoll;
  E nji t madhe mrekull
  Hin e ban Shejti Shn Nkoll.
  Kur prej shkolls po kthente n shp
  Has nji grue q ish tue dek
  E ky djal plot me dashtn
  tue i b kryq prej deks e hjek.
  Adeodati, djal dishiri,
  Kje grabit e ue n mergim
  E i Shn Nkolli prej Misiri
  Pr ajr e on n lirim.
  Tri kuleta jan drgue
  Ndr tri vajza mbetun shkret,
  Prej dritorjet shkon me i ue,
  E ato me nder i qet.
  Tre fm t mbytun prej mizorit,
  Sht n nji sheke cop e grim,
  I ktheu n jet pa kurrfar zorit
  I Shn Nkolli me i bekim.
  Fush e male, tok e dt,
  Uj e zjarm e diell e han,
  Sa fuq mbi dek e jet
  Ka Shn Nkolli, diftue e kan.
  Dridhet ferri prej idhnimit,
  Kur Shn Nkolli n ball flakron,
  Hik shejtani pre tmerimit
  Kur i kshteni ndihm krkon.
  Por nji t madhe poros
  O i Shn Nkoll, nji t madhe nder
  Na fal t gjithve si dhant
  Ndore tande t jem prher.
  E nat dit q t jet shenjue
  Prej kso jete na me u hjek,
  Ndore tande kjoshim lshue
  Ku gjithmon na kjeme pshtet.
  O i Shn Nkoll plot me dashtn,
  Shpirtnt ton ti na i kujt,
  Prap po t bjm ket porosi:
  ti nat jet t gjith na psht!
  Marr nga Katekizmi i Kishs katolike  (Botue nn kujdesin e Ipeshkvis s Pultit, Pult 1995)

 5. #5
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  12 Dhjetor: Shen Gjovana Shantal

  Sot Kisha katolike prkujtoi Shn Gjovann Shantal


  Zhane Fransua Fremi lindi n Dizhon t Francs m 1572. Mbiemrin e ri e mori pas martess me baronin Shantal. Zoti e bekoi ket martes me shtat fmij. Si mbeti shum shpejt e vej, Gjovana ia besoi veten Zemrs s Krishtit, duke e shkruar emrin e Zotit n kraharorin e vet, pran zemrs, me hekur t skuqur.

  Nn udhheqjen shpirtrore t Shn Franeskut t Sales, themeloi bashkvllazrin e Vizits s Virgjrs Mari tek Shn Elizabeta. Vdiq n kuvendin q kishte ngritur vet, n Moul t Borgonjs, m 13 dhjetor 1641.

 6. #6
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  13 Dhjetor: Shen Lucia

  Duke shfletuar kalendarin e 13 dhjetorit, Kisha katolike prkujtoi Shn Luin  Jemi n fillimin e shekullit IV t epoks s krishter. Nj vajz e re sirakuziane, me emrin Luia, shoqron nnn e smur n Katania t Italis pr t marr pjes n prkujtimin e martirizimit t Shn Ages. Gjunjzohen s bashku mbi varrin e martires dhe luten pr shrimin e t smurs. Luia bie n nj dremitje t thell. I duket, si n ndrr, Agia virgjr e i thot: "Lu, motra ime, pse ma krkon mua at q e ke fituar vet? Ja, pr hir t fes sate, jot m sht shruar. Ashtu si Krishti lumnoi nprmjet meje qytetin e Katanies, ashtu do t t lumnoj npr ty qytetin e Sirakuzs, seps me virgjrin tnde i ke prgatitur nj banes t kndshme Zotit. Kur vajza u zgjua nga gjumi, mrekullia ishte kryer. E ajo vendosi t'ia kushtonte gjith jetn Zotit!

  Kujtojm se Shn Luia sht shum e nderuar nga populli shqiptar, q i ka ngritur q kur nj katedrale n qytetin bregdetar t Durrsit.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-07-2005
  Postime
  177
  te lumte,edhe dje festume ditelindjen dhe emrin sepse i ka ne nji dite shoqja ime Luia.

 8. #8
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  Data 13 dhjetori ne Sudi eshte date qe shenohet dhe festohet per nderin e Lucies nga Sirakuza. Kjo behet ne shkolla, ne vende te punes dhe vende tjere. Vajza te veshura si ne fotografi, kendojne kenge per Lucine dhe per krishtlindjen. Poashtu shpallen konkurse ku cdo komune e zgjedh "Lucien e vitit" , ku pastaj shkojne ne nje gare ne nivel shteti dhe aty zgjedhet "Lucia sudeze" per cdo vit. Kam menduar se kjo eshte tipike per Suedine!
  Ndryshuar pr her t fundit nga iliria e para : 14-12-2006 m 12:33
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 9. #9
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  14 Dhjetor: Shen Gjoni i Kryqit

  Sot Kisha katolike prkujtoi Shn Gjonin e Kryqit  Duhet t ket lindur rreth vitit 1540 n Fontiveros, pran Avils, n Spanj. Ishte ende i mitur, kur i vdiq i jati. S ms iu desh t lvizte nga nj vend n tjetrin pr t fituar bukn e gojs, duke marr kudo me vete edhe jetimin. Me gjith kushtet tepr t vshtira t jetess. Gjoni filloi t ndjek shkolln, por u detyrua edhe t punonte, pr t lehtsuar barrn e rnd q peshonte mbi supe t nns. Si fitoi pjekurin, vendosi tia kushtonte gjith jetn Zotit. Pr ta realizuar kt dshir, n sa ishte n Medin, vendosi t vishte zhgunin e karmelitanve. Ishte viti 1567. Nisi kshtu pr t rruga e meshtaris: m 1567, pasi kishte kryer studimet e filozofis dhe t teologjis n Salamank, universitet spanjoll me fam i kohs, u shugurua meshtar.

  N t njjtin vit u takua me Shn Terezn e Jezusit, e cila sapo kishte marr nga eprori i prgjithshm lejn pr themelimin e dy kuvendeve t karmelitanve kundrues, t cilt m pas u quajtn t zbathur, me qllim q tu ndihmonin rregulltareve n shtpit q drejtonte. M 28 nntor 1568 Gjoni u b antar i grupit t reformatorve t Durelos, duke e ndryshuar emrin nga Gjoni i Shn Matis n Gjoni i Kryqit. Kreu m pas detyra t shumta e t ndryshme: ndrmjet tjerash, qe rrfyes e drejtues i kuvendit t Zotit t Mishruar n Avila. Gjat puns pr reformn, u dbua nga kuvendi. M pas u ngarkua gabimisht me nj faj q nuk e kishte br e kaloi tet muaj n burg. E pikrisht kur ishte i mbyllur n burg, shkroi pjesn m t madhe t poezive t tij lirike, q u bn shpejt pron e thesarit t kulturs botrore, duke u radhitur ndrmjet kryeveprave m t njohura t liriks.

  Iu desh, pra, t mbarte kryqin, q u b pjes e pandar e emrit t tij. E ishin pikrisht vuajtjet, q e ndihmuan t zbulonte misterin e Kryqit dhe t ecte n rrugn e kundrimit m t lart e t jets mistike. Etapat e ksaj jete i prshkroi n veprat e teologjis shpirtrore, t ciln Kisha e konsideron si doktrin t sigurt pr t gjith besimtart e saj.

  Ja disa nga titujt: Ngjitja n malin e Karmelit; Nata e errt e shpirtit; Kng shpirtrore, Flak e gjall dashurie. Ai e pa thelbin e Kishs n bashkimin e saj jetik me Krishtin, i cili sht prher i pranishm e veprues n Kish Gjoni i Kryqit vdiq n moshn 49 vjeare ndrmjet 13 e 14 dhjetorit t vitit 1591 n Ubed.

 10. #10
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  15 Dhjetor: Shen Valeri

  Sot Kisha katolike prkujtoi dy shenjtor me emrin Valer  Njri ishte ipeshkv i Trevirit, tjetri i Ravens, n Itali.

  Koha kur jetoi Shn Valeri, ipeshkv i Trevirit, nuk sht shum e qart. Sipas gojdhns, qe nxns i Shn Pjetrit, i cili e pati drguar n Treviri. Aty Shenjti ktheu n fen e Krishtit turma t tra pagansh e bri disa mrekulli, ndrmjet t cilave, ngjalljen prej s vdekuri t nj shoku t misionit, t cilin e preku me shkopin q i kishte dhn Princi i Apostujve. Vdiq m 29 janar t vitit 88. Reliket e tij ruhen n Kishn e Shn Matis s Trevirit. Ndrsa Shn Valeri i Ravens luftoi pr mbrojtjen e t vrtetave t Kishs kundr herezis ariane dhe vdiq m 15 mars t vitit 810.

 11. #11
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,160

  2 Janar: Shen Bazili i Madh dhe Gregori Nazanxien

  Kalendari kishtar i 2 janarit prkujton shn Bazilin e Madh dhe Shn Gegn (Gregorin) Nazanxien


  Me 2 janar Kisha prkujton dy figura t mdha t krishtrimit lindor: Shn Bazilin e Madh dhe Shn Gegn (Gregorin) Nazanxien, miq t mdhenj, q t dy ipeshkvij, mbrojts t fes dhe riprtrits t Kishs s asaj kohe.

  I pari njeri i veprimit, i dyti i adhurimi dhe i meditimit, por dy miq sikur t ishin nj shpirt i vetm n dy trupa. Kshtu mund t prshkruhen karakteret dhe marrdhniet ndrmjet ktyre dy shenjtrve t kishs s hershme.

  Basili kishte lindur n 429 n esar t Kapadocies, kurse Gega n 430 n Nazanx. Miqsia e lidhur q n adoleshenc ndrmjet ktyre dy shejtrve u thellua m tej gjat studimeve n Athin. Qysh n at koh respekti q kishin pr njri-tjetrit ishte i atill saq Gega shkruante: Na shtynte e njjta dshir pr t nxn [...]e pra midis nesh nuk kishte cmir. Prkundrazi monim stimulimin. Gara jon ishte kjo: jo kush do t dilte i pari, por kush do ti mundsonte tjetrit t ishte i pari.

  Bazili mbetet i mrekulluar nga jeta mungare dhe n moshn 28-vjeare vendos t bhet vet murg, duke themeluar edhe Rregulln e Shn Bazilit, e pranishme n Shqipri q nga shekulli 17 e me ndrprerje deri edhe sot.


  Kurse Gega, i prir m tepr pr nj jet meditimi shugurohet meshtar nga i jati, q ishte ipeshkv i Nazanxs. Dhjet vjet m von do t jet Bazili, tashm ipeshkv i esars, miku i tij i vjetr, ai q do ta shuguroj ipeshkv Gegn.
  Jan koh t vshtira pr Kishn, kur herezia ariane po dmton grigjn e Zotit. Bazili prballet me guxim jo vetm me herezit por edhe vet autoritetet. Perandorit Valent, ndjeks i Arit, i cili e krcnon pr qndrimin rebel q po mban, Bazili ipeshkv i prgjigjet: Mbase nuk je ndeshur kurr me nj ipeshkv.
  Bazili ndrroi jet n vitin 379 ndrsa Gregori 10 vjet m von.
  Shn Gregori ka rndsi pr historin e kombit dhe t Kishs shqiptare sepse n veprn e tij Fjalimi kundr Arianizmit na informon se rreth vitit 44 pas Krishtit Shn Andreu apostull prhapi ungjillin n Greqi dhe Epir, i cili aso kohe prfshinte Janinn, Delvinn, pjesn jugore t Vlors dhe pjesn veriore t Trikalis. (Shih: Dizionario della Storia Ecclesiastica, Moroni, vol. 21,22, fq 307.)

 12. #12

  Sot Kisha katolike prkujtoi shenjtin...

  Shenjti i dits: Shn Simplii, Pap

  Sot Kisha katolike prkujtoi Shn Simplicin pap, q e drejtoi Kishn katolike nga 3 marsi i vitit 468 deri me 10 mars 483.
  Simplii, i lindur n Tivoli t Italis, u ul n fronin e Shn Pjetrit n vitet e vshtira e t errta, kur Perandoria Romake e Perndimit shembej nn peshn e padurueshme t dyndjeve barbare e t kolers. Kjo ngjarje pati pasoja t rnda si pr jetn civile, ashtu edhe pr at t Kishs.
  Si Kryebari i Kishs, luftoi kundr herezis ariane dhe monofizizmit, q mohonte natyrn hyjnore t Krishtit.
  Ndrtoi shum kisha, ndrmjet t cilave, Kishn e Rrumbullakt t Shn Shtjefnit, n Rom, pran s cils ndodhet Shtpia e prgjithshme e rregulltareve t Kraharorit t Shenjt, shum t njohura n Shkodr pr shkolln e tyre, si dhe Kishn e shn Bibians. Ishte njohs dhe mbrojts i madh i arteve. Fal ndrhyrjes s tij energjike, shptuan nga shkatrrimi shum vepra pagane arti, sidomos mozaikt e Kishs s Shn Andreut n Rom.Reliket e Shenjtit ruhen e nderohen n vendlindjen e tij, n Tivoli.
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 13. #13
  U prkujtua sot Shn Makario i Jeruzalemit.


  Kalendari kishtar shnon 14 shenjtor me kt emr shum simbolik q, i prkthyer nga greqishtja n shqip, do t thot "i lumtur". Makario, pr fmijrin dhe rinin e t cilit dihet shum pak, u zgjodh ipeshkv i Jeruzalemit n vitin fatlum 314, kur Perandori Kostandin mundi Maksencin n Urn e Milvios. Ather Ipeshkvi shembi shtylln q romakt e kishin ngritur mbi tempullin e rrafshuar t Jeruzalemit dhe nxori rishtas n drit vendet e adhuruara nga mbar krishtrimi: zonn e Kalvarit dhe Varrin e Krishtit. Atje m von do t lartohej bazilika e madhe e Ringjalljes. E po atje do t shkonte si shtegtare e ma Kostandinit, Elena.
  Shenjti mori pjes n Koncilin e par ekumenik, kremtuar n Nike, n vitin 325, ku mbajti qndrim t ashpr kundr gabimeve t Arios, i cili e konsideronte prelatin si nj nga kundrshtart e tij m t rrept. Dha nj kontribut t shquar n hartimin e dokumenteve t Koncilit, duke shkruar edhe Simbolin nikean, Besojmn, q u miratua nga etrit konciliar. sht po ajo Besojm, q e shqiptojm edhe sot e ksaj dite n mesh e n aste kritike t jets, pr t pohuar besimin n nj Hyj, n Atin e gjithpushtetshm e n Jezu Krishtin, Birin e Tij, nj t vetmin Zotin ton!
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 14. #14

  18.03.2009

  Sot Kisha katolike prkujtoi Shn irilin e Jeruzalemit


  Shn irili jetoi n kohn plot trazira t Kishs s shekujve t par. U detyrua t merrte pjes gjallrisht n diskutimet teologjike, nganjher tepr t ashpra, t przjera me ligshtit njerzore e t ndrthurura me politikn, me luftrat e jashtme pr mbrojtjen e perandoris e me konfliktet e brndshme pr t shtn n dor fronin, duke prdorur pr kt qllim edhe fen.
  Mjafton t kujtojm disa data, pr ta kuptuar sa e vshtir qe jeta e Shenjtit: i zgjedhur ipeshkv i Jeruzalemit n vitin 348, n vitin 357 u zvendsua me nj tjetr. Shkaku: ipeshkvi Akai i ezares n Palestin (i cili e pati shuguruar) e akuzoi pr gabime doktrinore e, pr m tepr, nisi t pretendonte q selia ipeshkvnore e Jeruzalemit t varej nga selia e tij e ezares, asokohe kryeqytet administrativ i Palestins dhe seli e prokurorve romak.
  N vitin 359 nj koncil vendas i ipeshkvijve e rehabilitoi e ai u rikthye n katedrn e Jeruzalemit. Por, pa kaluar as dy vjet, u dbua prsri nga nj koncil tjetr, i mbledhur n Kostandinopoj me kmbnguljen e Akait, q kishte ndikim t fuqishm mbi perandorin filo-arian, Kostancin. Kujtojm ktu se Akai, ipeshkv ndrmjet viteve 340-366, qe nj nga personalitetet m n z t kohs. Pasardhs i ipeshkvit t madh, Euzebit, vijoi ta pasuronte bibliotekn e ezares. Pr t flet edhe Shn Jeronimi, q i vlerson lart veprat e tij t mdha, si jan komentet dhe interpretimet e Shkrimit Shenjt, t cilat m von humbn t gjitha.
  N vitin 362, pas vdekjes s Kostancit, q ishte n luft kundr persianve e pastaj kundr t kushririt, Julianit, irili u kthye n Jeruzalem. Por, rreth vitit 367, perandori Valent e dnoi prsri. Shenjti u internua, pr tu rikthyer prfundimisht n selin e vet vetm n vitin 378, pas vdekjes s Valentit n luftn kundr gotve.
  N vitin 381 irili mori pjes n Koncilin II Ekumenik t Kostandinopojs e, m pas, n vitin 382, edhe n Koncilin III, gjat t cilit u ripohua vlefshmria e shugurimit t tij si ipeshkv i Jeruzalemit ku, m n fund, jetoi i patrazuar deri n vdekje.
  N vitin 1882, pesmbdhjet shekuj m von, Papa Leoni XIII e shpalli Dijetar t Kishs, duke theksuar vlern e katekizmit t tij, kushtuar kryesisht kandidatve pr Pagzim dhe t sapopagzuarve. I akuzuar n kohn e tij pr lidhje me rrymat e arianizmit, ai n t vrtet i kundrvihet doktrins ariane mbi Krishtin; madje e deklaron qart Bir t Zotit pr natyr e jo pr bijsim, e njkohsisht, t amshuar, si vet Ati.
  Msimi i irilit t Jeruzalemit do t sfidonte shekujt: do t rikujtohej, s bashku me msimet e etrve t tjer t Kishs, edhe n shekullin XX, n dy kushtetuta dogmatike t Koncilit II t Vatikanit: Lumen gentium- mbi Kishn dhe Dei Verbum- mbi Zbulimin Hyjnor. E akoma, n dekretin Ad gentes- mbi veprimtarin misionare t Kishs n botn bashkkohore.
  Emri iril vjen nga greqishtja e do t thot: njeri i fort. Simboli i Shenjtit ipeshkv sht shkopi baritor.
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 15. #15

  23.03.2009

  Kisha katolike kremton sot shn Turibin e Mongrovejos


  M 23 marsin e vitit 2006, gjat nj takimi me kardinajt n prag t Konistorit, Benedikti XVI e quajti Shn Turibin e Mogrovejos, model i bariut, q iu kushtua plotsisht shrbimit t Ungjillit.

  Po kush ishte Shn Turibi?
  Turibio Alfonsi, i lindur n gjirin e nj familjeje t njohur fisnike spanjolle n vitin 1538, studioi n universitetet m t famshme t Spanjs: n Valladolid, n Salamank e n Santjago t Kompostels, ku u doktorua n drejtsi. Si avokat i shklqyer, mbreti Filipi II e emroi gjykats n Granad t Spanjs. Por m pas, duke pasur nevoj pr nj kryeipeshkv n trojet e pushtuara nga spanjollt n Amerikn Latine, t cilit mund t'i besonte, ia paraqiti paps si kandidatin e vetm pr kt mision. Sapo i kishte mbushur 42 vjett, kur u nis pr n Lim t Perus. Gjat 25 vjetve t ipeshkvis n kt vend, organizoi kishn peruviane n tet dioqeza dhe ngriti seminarin e par n Kontinentin amerikan. Mbajti qndrim t ashpr ndaj priftrinjve q silleshin si pushtues, duke mbrojtur gjithnj indiant vendas.
  E prfundoi shtegtimin e tij toksor m 23 mars 1606, n nj kapel t vogl n rrethinat e qytetit t Lims, n mes t indianve, si t donte q t gjith ta msonin se i desh varfanjakt e tij deri n fund t fundit. Ishte e Premtja e Madhe. N sa jepte shpirt, eprori i tij luante n harp psalmet 116 e 31.
  Gjat shtegtimit n rrugt e Ameriks Latine, pati prshkuar m se 15 mij kilometra, pati pagzuar 60 mij besimtar, ndrmjet t cilve, tre shenjtor: Shn Rozn e Lims, Shn Franesk Solanon e Shn Martinin de Porres.
  Motua e Turibit ishte: " Koha sht e vetmja pasuri q kemi, prandaj duhet ta llogarisim me kujdesin m t madh".
  U shpall shenjt m 1726 nga Papa Benedikti XIII.
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 16. #16

  27.4.2009

  Kremtimi i fests s Zojs s Kshillit t Mir n Shkodr.


  Bijt e Zojs s Kshillit t Mir, Pajtores s shqiptarve, u mblodhn sot rreth elterit t Shenjtrores s saj kombtare rrz Kshtjells Rozafa n Shkodr, e rreth ipeshkvijve t tyre. Kremtimin e meshs solemne t fests, sivjet e kryesoi ipeshkvi i Saps imzot Lucian Avgustini, n bashkkremtim me t gjith ipeshkvijt katolik t Shqipris. N mesh ishin t pranishm meshtar, rregulltar, rregulltare e sidomos me mijra besimtar t ardhur nga t gjitha viset shqiptare. Zoja e Kshillit t Mir u theksua n homelin e meshs, nuk i harroi kurr banorwt e kwtij vendi tw martirizuar as n kohn e kalvarit t popullit shqiptar gjatw diktaturs komuniste, as n koht e kalvareve t tjera, prjetuar gjat shekujsh. Nna e Kshillit t Mir gjithmon qe ngushllim e mburoj e popullit ton t dashur shqiptar, e edhe sot na tregon shtegun e jets s vrtet.


  Festa e Zojs s Kshillit Mir n Klin t Kosovs.

  Festa e Zojs s Kshillit Mir u kremtua solemnisht edhe n bashksin kishtare t Klins n Kosov. Kujtojm se, si Kisha kushtuar Nns s Kshillit t Mir, po ashtu edhe famullia kishtare kan nj histori t re, por vlera e tyre shpirtrore sht e jashtzakonshme e tejet domethnse pr kosovart.
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 17. #17

  28.4.2009

  Shn Pjetri Chanel dhe Shn Luigji Maria Grinjoni da Monfort
  Sot m 27 prill, kalendari kishtar prkujton Shn Pjetrin Shanel, meshtar dhe martir. Pati lindur n Franc n Kuen, m 12 korrik 1803. Hyri q i ri n seminar dhe shum shpejt u shugurua meshtar. Deshi t shkonte menjher n mision por nuk mundi ta realizonte dshirn, sepse ipeshkvi i tij kishte nevoj pr meshtar. M pas u lidh me meshtar marist, t cilt realizonin mesazhin misionar ndr famullit ku punonin. Sapo iu krijuan mundsit u nis menjher pr n Oqeani ku nisi t prhap Fjaln e Zotit. Kur kishte arritur ta ungjillzonte thuajse t gjith ishullin e vogl t Autuns, pleqt fanatik e martirizuan.
  Njihet si pajtor i Oqeanis.
  Shn Luigj Maria Grinjonin da Monfort, meshtar


  Gjithashtu sot Kisha katolike prkujton edhe Shn Luigj Maria Grinjonin da Monfort, meshtar. I lindur n Franc n vitin 1673, Luigji Maria prshkoi zonat perndimore t Atdheut duke predikuar diturin e amshuar, Krishtin e mishruar e t kryqzuar dhe duke i msuar njerzit t arrijn tek Jezusi. Themeloi Misionart e Shoqris s Maris duke shkruar edhe rregullin prkats. Vdiq n St Laurent-sur-Sevre m 28 prill 1716. U shpall shenjt nga Piu XII m 20 korrik 1947.
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 18. #18

  02.05.2009

  Sot Kisha kremtoi festn e Shn Atanasit.

  Papa: e pagoi me persekutim mbrojtjen e pasionuar t misterit t Mishrimit.


  U prkujtua sot festa e Shn Atanasit t Aleksandris, ipeshkv e doktor i Kishs. Benedikti XVI i ka kushtuar audiencn e prgjithme t 20 qershorit 2007, duke e quajtur protagonist t vrtet t tradits s krishter. Por, t njihemi m hollsisht me jetn e ktij Shenjti t madh, prmes fjalve t vet Paps:

  Shn Atanasi i Aleksandris lindi n Egjipt rreth vitit 300. Ishte ende meshtar i ri, kur mori pjes n Koncilin I Ekumenik, t mbledhur nga Perandori Kostandin n vitin 325, pr t siguruar unitetin e Kishs. Etrit konciliar, n kundrshtim me pohimet e arianve, ripohuan me forc se Krishti sht Hyj i vrtet e njeri i vrtet. Atanasi u b teolog i pasionuar i mishrimit t Logos Fjals s Hyjit, q u b njeri, simbol i vshtirsive q goditn Kishn e kohve t para dhe i guximit me t cilin nj numr i madh dshmitarsh mbrojti kauzn e Ungjillit:

  "Pikrisht pr kt arsye, Atanasi qe kundrshtari m i rndsishm e m i fort i herezis ariane, q asokohe krcnonte fen n Krishtin, duke e br n asgj hyjnin e tij, sipas nj prirjeje, q vijon n histori e q shfaqet, n mnyra t ndryshme, edhe n ditt tona".

  Si u b ipeshkv i Aleksandris, Atanasit iu kundrvu vet Kostandini i cili, pr shkaqe politike, dshironte ta bnte fen m t pranueshme pr t gjith nnshtetasit e perandoris:

  Atanasi refuzoi me vendosmri do kompromis prball teorive ariane, t dnuara nga Koncili niken. Me mospajtimin e tij t guximshm e nganjher edhe tejet t ashpr, ndonse shum t nevojshm, kundr atyre q nuk kishin dashur ta shikonin ipeshkv, e posarisht atyre q i kundrviheshin Simbolit niken, trhoqi armiqsin e papajtueshme t arianve t filoarianve".

  Beteja kundr Arios, i cili gjeti mbshtetje nga rrethana jashtkishtare, i kushtoi nj internim t gjat Shn Atanasit, i cili n kt periudh u afrua me monakizmin, sidomos, me Shna Ndoun Abat. Ky aspekt i dha fam t re ipeshkvit mrgimtar, q u b mik i vetmitarit tjetr t madh aq, sa t shkruante biografin e tij, best seller i letrsis s lasht kristiane. Jeta e Shna Ndout, ky sht titulli i veprs, luajti nj rol t dors s par pr prhapjen e monakizmit n Lindje e n Perndim. Ndonse eremitt, si shkroi Atanasi, jetojn t vetmuar e dshirojn t mbeten t fshehur:

  Ideja kryesore e gjith lufts teologjike t Shn Atanasit qe se Hyji sht i arritshm. Nuk sht Zot i dors s dyt, sht Zot i vrtet, e prmes bashkimit ton me Krishtin, ne mund t bashkohemi realisht me Hyjin. Ai u b me t vrtet Hyj me ne.
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 19. #19
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534

  Shenjti i dits

  Sot m 11 qershor kalendari kishtar prkujton Shn Barnabn Apostull
  11.6.2009
  Quhej Jozef, para se t lidhej me apostujt. Me origjin nga Qipro, Barnaba shiti gjithka pati dhe parat q fitoi nga shitja e pasurive, i vuri tek kmbt e Apostujve, t cilt q nga ai ast nisn ta thrrasin Barnaba, q do t thot Bir i ngushllimit. N Veprat e Apostujve paraqitet pikrisht prmes ktij gjesti, q flet pr kthes rrnjsore. Barnaba sht nj figur q del n plan t par n bashksin e flakt t Jerusalemit pas Rrshajsh. Ndonse u prket 72 nxnsve t Krishtit, thirret apostull. Gzon nj respekt aq t madh ndrmjet t Dymbdhjetve, sa q ata e zgjedhin pr t ungjillzuar Antiokin. Shkrimet apokrife flasin pr nj udhtim t Barnabs n Rom dhe martirizimin e tij, rreth vitit 70 n Salamin, ku u mbyt me gur nga hebrenjt e diaspors greke.
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 20. #20
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Sot m 24 qershor kalendari kishtar prkujton Lindjen e Shn Gjon Pagzuesit.


  Kisha prkujtoi sot Lindjen e Shn Gjon Pagzuesit. Tradita e krishter e quan Pararends, domethn ai q rend para, kasnec i Mesis, mbi bazn e profecis s Izais Profet. Jetoi n kohn e Herodit Antipa, t cilin e dnoi publikisht pr bashkjetesn e paligjshme me t kunatn, Herodiadn. Prandaj mbreti e mbylli n burg e, m pas, i preu edhe kokn, thjesht pr t plotsuar nj tek t gruas s paligjshme e t s bijs, Salomes.

  Ishte viti 28 para Krishtit. Q prej 15 vjetsh n fronin e Roms sundonte Tiberi perandor. Sipas Shn Luks ungjilltar, pikrisht n kt koh, nga stepat e Judes, gjat rrjedhs s lumit Jordan, u ngrit nj z i fuqishm e i qart: zri i Gjon Pagzuesit. Me Gjonin njihemi pr her t par n ungjillin e Luks, i cili tregon sesi Kryengjlli Gabriel e paralajmroi babain e Gjonit, Zakarin, nj mbrmje ndrsa po shrbente n tempull, se do ti lindte nj djal.

  Ungjilltart e paraqesin Gjonin prmes prshkrimit t misionit t lavdishm, q arrin kulmin me martirizimin e tij, n atmosfern e nj feste t shthurur n pallatin e Herodit. Por skena kryesore, q na propozon liturgjia pr Shn Gjon Pagzuesin, prmes Ungjillit sipas Mateut, sht ajo n t ciln vet Krishti e larton Gjonin me shprehjen: Prnjmend po ju them: ndr ata q u lindn prej grash, nuk u ngrit asnj m i madh se Gjon Pagzuesi.

  Nga ana tjetr ndr ungjijt vrehet njfar ngurrimi kur flitet pr Gjonin, duke pasur parasysh se nxnsit e tij nuk donin t largoheshin prej msuesit t tyre pr t ndjekur Jezusin, ndrsa vet Gjoni kishte pohuar se qe i padenj edhe pr ti zgjidhur lidhsat e sandaleve. E kjo sepse, si pohon n Ungjillin e tij Shn Gjoni Ungjilltar duke prdorur simbolet e dhndrrit, t nuses e t mikut t dhndrrit, Gjon Pagzuesi nuk ishte drita, por duhet t bnte dshmi pr dritn. Madje v n gojn e Paraardhsit kto fjal: Un nuk jam Krishti (Mesia) por jam i drguari para tij. Kush ka nusen, sht dhndrr. Dashamiri i dhndrrit, i rri pran e e dgjon zrin e dhndrrit. I till sht, pra gzimi im: arriti n kulm! Ai duhet t rritet e un t zvoglohem! Shn Gjon Pagzuesi sht padyshim profeti i fundit i Beslidhjes s Vjetr, i rrethuar me aureoln e lumnis ( s bashku me Virgjrn Mari, sht i vetmi shenjt t cilit, sipas kalendarit liturgjik, i kremtohet jo vetm vdekja, por edhe linjda), por ai mbetet gjithnj vetm nj gisht tregues i drejtuar nga Krishti, q sht qndra e vrtet e historis s shlbimit. Prandaj n poliptikun e elterit t Izenhaimit, q ruhet n muzeun e qytetit alsasian t Kolmarit, piktori Matia Grynevald q e pikturoi veprn ndrmjet viteve 1512 e 1516 e ka vendosur Shn Gjonin tek kmbt e t Kryqzuarit me gishtin tregues t lartuar drejt Krishtit, i vetmi q duhet t rritet n fen e n adhurimin e nxnsve t vet.

  "Kur Maria, q tashm kishte n gji Birin e Zotit, shkoi t vizitonte Elizabetn, Jezusi e shenjtronte Gjonin, n bark t s ms. U shenjtrua para se t lindej e prandaj sht shenjti i vetm, t cilit i kremtohet ditlindja. E i kremtohet edhe lindja pr jetn e pasosur, m 29 gusht, ditn e martirizmit, kur iu pre koka."

  "Ai sht shum i vetdijshm pr misionin q i sht besuar: prgatitjen e ardhjes s Jezusit. Shprehet bukur Shn Agostini, kur thot se Shn Gjoni sht vendosur n kufirin ndrmjet dy Beslidhjeve: s Vjetrs e s Res. sht ur lidhse. Ai sht zri, Krishti-Fjala. Jan dy figura, q kujtojn njra-tjetrn e plotsojn njra-tjetrn. Gjon Pagzuesi, q simbolizon Beslidhjen e Vjetr, plotsohet nga Krishti, simbol i Beslidhjes s Re."


  "Sot njerzit nuk duan msues, por dshmitar. Gjon Pagzuesi sht dshmitar i vrtet. Ai e paguan me gjak besimin n Krishtin. Nuk e humbet kohn me shum fjal, me sofizma. Shkon drejtprdrejt tek themelorja. E tregon me gisht Krishtin si qengjin, q shlyen mkatet e bots. Ai i drejton dishepujt nga Krishti. Ndrsa veten e shikon si njeri, q nuk sht i denj tia zgjidh Zotit as lidhzat e sandaleve. sht ashtu, si duhet t jet secili prej nesh: dshmitar, q tregon Krishtin; prani e pranis s Zotit. E kshtu mund t jet vetm kur e jeton at q beson, at q mson. Ja, pra, mesazhi sht se kemi nevoj pr dshmitar!"
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dita e Shn Nikolla - 6 dhjetor
  Nga Manulaki n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 07-12-2016, 11:38
 2. Onufri, ikonografi m i madh shqiptar
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 06-11-2013, 13:00
 3. Shen Nikolla, apo Santa Klaus, apo Plaku i vitit te ri
  Nga Seminarist n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-12-2012, 11:53
 4. Niko NIKOLLA, "Arabaja me katr rrota dhe me tri klas"
  Nga Xhuxhumaku n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-05-2006, 16:14
 5. Niko Nikolla
  Nga Ladi05 n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-01-2006, 19:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •