Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799

  Emigrimi Rinor

  Tė dashur BASHKĖFORUMAS,
  Nuk e di ndoshta nuk bėj mirė qė jua shkruaj tė gjitha ato qė mė ngjajnė pėrreth meje. Por vendosa qė tė hap njė Temė tė Re! Mbrėmė nuk fjeta fare, fare, fare! Mė lodhi shumė malli pėr vendin, njerėzit, e gjithshka shqiptare. Erdha sot herėt nė mėngjes e shkrova kėtė "lajthitje poetike"! Pastaj bisedova me mikun tim Edmond Zhulali. Ndoshta e bėjmė kėngė! Pastaj rrotulloje andej e rrotulloje kėndej diēka mė shtynte: "Po sikur t'ua pėrcjell dhe miqve, shokėve, vėllezėrve tė mij nė FORUM?!..- mendova. Edhe sikur pėr njė ēast tė mos u pėlqejė aq fort nuk ka gjė?!!! Dikush mund tė mendojė: - pse ēa jemi nč thjeshtė lexues?
  Nejse, unė po jua nis, e ju mė pas shkruani sipas shijeve dhe dėshirės.
  Me dashuri e respekt
  EMIGRIMI RINOR

  Eh, ē’mė mashtrove ti emigrimi rinor!
  Me joshjet e tua mė fute nė terr.
  M’u thinj edhe shpirti, kam mbetur frymor.
  Me nėnėn s’u ēmalla nė jetė asnjėherė.

  Ku shkoj dashurija qė kisha pėr ty!?
  Vetmuar nga njerzit ēdo natė numėroj.
  Ngado qė kaloj, s’mė shohin nė sy
  Pėrse nostalgjija me thonj mė pushtoj?!…

  Shikoj unė reklamat dhe dritat ēdo natė
  Pėrmallur kam shkrojtur diku njė ditar…
  Kjo rrugė e kurbetit, oh Zot sa e gjatė
  Sirenė e tragetit mė zgjoi pak mė parė…

  Me krahėt e shpirtit, si zog nė shtegtim
  Nė endėrr kaloja mbi dete dhe male.
  Rrėzuar e ngritur kam mundur vetminė.
  E vogėl mė ngjante kjo Botė plot me halle.

  Sekondat larg teje m’u dukėn njė vit
  Vendlindja e dashur ti je rrėnjė e gjakut!
  Do kthehem moj nėnė, pa dil e mė prit!
  Do kthehem pranė njerzve tek gurt’ e sokakut!

  Do kthehem pranė syrit, qė hijshėm shkėlqen!
  Tė shoh perėndimin e diellit buzė detit.
  Do kthehem tek kėnga qė zemrėn rrėmben
  Me mallin e rikthimit nė agun e mėngjezit…

  Agim Doēi

 2. #2
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  uleret dhimbja pa asnje fjale te thenshme.
  betimet e bija te kthimit me jane bere te rrejshme.
  vellai si kostandini vonohet e s'vjen te me marre
  asnje te huaj nuk gjej kureshtar...
  te di cka u ba ne perseritjen e legjendes
  pa lufte , me te vrare.
  Emigrimi kenge e vjeter ne dhimbje te re
  te gjithe jemi krijuar nga e njejta lende.
  o zot cka bahet keshtu kaq gjate me ne
  ikim femije e kthemi te rene
  nese kthehemi...!!!
  Gim...urime me dhembi poezia-kenge..., krejt e bukur.
  Flm qe na vlereson kaq shume... po jo gjithmone ta dime... megjitheate ...ndiqe zemren edhe kur duket se po marroset me te keqe te vetmise.
  (jam aq larg sa me ka marre malli te kthehem...po ne vend te kthimit e lus krejt fisin e mbetur..e krejt shoqerine qe nuk me ka harruar e krejt miqte e rinj bashke me te gjithe edhe nitin te vijne ketu ku jam une
  nuk e di pse e bej.... mbase nga nevoja cinike per te mos vuajtur vetem.
  perqafime elinda.
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  Elinda Marku - Zoti tė bekoftė!!!!!
  Tė kacarroj axha Agimi!
  BEKIMI

  Bekoje o Zot vehten time
  se djajt mishin m'a kafshuan!
  Bekoji o Zot shqyptarėt e mij
  se mė harruan....
  Bekoji o Zot se ma kthyen shpinėn!
  Por unė do prish legjendat!!!!
  Do kthej mbrapsht Doruntinėn!
  Vėllezėrit nuk e sjellin mė dot....
  Mė mirė mėrguar nė atė vend tė ftohtė!
  7 male e 7 dete kaptuar,
  sesa nė Shqipėri besė - prerė
  dhe e mashtruar....

  12 shtator 1998 - Ludwigschaffen ora 23,34' (dy orė mbasi e vranė Azemin...)

  Agim Doēi

 4. #4
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  shume poezi e bukur Agim urime ...mendoj se Aurela do ta qante si kenge
  LuM i RrEmByEr

 5. #5
  hidhert
  Anėtarėsuar
  26-07-2002
  Postime
  172
  jam nje fole
  deget e pishes
  nga pesha e madhe
  po shqyhen.

 6. #6
  Ty leter e bardhe, dhimbjen ta shtrova
  lotet pale pale ia fala bojes
  dora mu drodh rrjeshtave te drejte
  e ne fund te nxiva, helmin ty ta lashe

  Ty leter e zeze, ne zarf te bardhe te mbeshtolla
  emrin e nenes shkruajta ngadale e ne fund, te putha
  peshtyma mu tha e pullen e mergimit dhunshem ngjita
  e ne fund te nisa, plumb te rende rrugeve pa kthim

  Ty leter dhimbje, moterzeza te kendoi
  nenokja te degjoi prane zjarrit, pa fjale
  gulēimat ju mbeshtollen grykes, po nuk qau
  e ne fund te dogji, ajo birin priste, e jo letren...

 7. #7
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  NJĖ NATĖ NGA NETET PA GJUMĖ


  Zgjohu Kosovė! Zgjohu nėna ime e dashur,
  balli dhe emri im i shkelur,
  zgjohu,oj! A po e ndien vajin tim?
  A po sheh si t'i kam ngulur sytė
  mu nė zemer, mu nė shpirt,
  si t`i kam hedhur duart rreth belit
  per tė pėrqafuar unė, ashti yt?
  Zgjohu,Kosovė!

  Nga degėt e mia tė thyera kush po dahet,
  kėtė cater kush po e le?
  Ē`janė keto gjurmė gjaku qė po shtohen
  nėper fytyren tende,
  kėto varre e murana qe po sillen vėrdallė
  rreth shtėpisė sime?...
  Zgjohu, Kosovė! Zgjohu, nėna ime e dashur,
  balli dhe emri im i shkelur,
  Zgjohu, Kosovė!...

  Sonte vėtem mbeta e
  nė derė tė oborrit askush s`po me troket,
  askush mė, thua vdekur jam e harruar
  Nė keto troje e suka gjaku.

  Thua mė ėshtė shkrimbur hisja
  e mbyllur dera e konakut.....
  Zgjohu Kosovė, flakė e hershme e ashtit tim
  t`pelcitur.
  Bota nė ty le tė kallet!


  Ali Podrimja

 8. #8
  In Flames Maska e dimegeni
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Göteborg
  Postime
  371
  Te bukura shume keto poezite,po mua sepse me duken si jashte kohe n.q.se flasin per te sotmen.Ne s'jemi te vetmit qe emigrojme po ne jemi ata qe behemi shume melankolike me duket dhe kot fare.Te gjithe ne frymezohemi me poezite e rilindasve po ata i shkruajten shume kohe me pare dhe keto te sotmet me duken si vazhdimesi e atyre.Sot kemi me teper zgjedhje per jeten dhe fundi i fundit dhe kete problem e zgjidhim.Nuk eshte krim te jetosh ne Shqiperi,eshte veshtire dhe me veshtiresi ne jemi mesuar(te pakten une).
  Discover me like emptiness.......

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799

  Dimegenit miqėsisht

  I dashur DIMEGEN!
  Unė e prisha "poezinė" dhe e bėra tekst! Nė festival mė ka kėrkuar Aurela Gaēe ti bėj njė tekst! Unė ja bėra dhe po ta nis ty miku im! Mė shkruaj vrejtjet dhe ēfarė mendon!
  Pėrshėndetje
  Agim Doēi


  EMIGRIMI RINOR

  Me krahėt e shpirtit si zog nė shtegtim
  Nė endėrr kaloja mbi dete dhe male.
  Rrėzuar e ngritur kam qenė mbi vetminė
  E egėr mė ngjante, kjo botė plot me halle.

  Por ti mė mashtrove, emigrimi rinor.
  papunė nė udhėkryqe, askush nuk mė merr !
  M’u thinj edhe shpirti, kam mbetur frymor.
  Me nėnėn s’u ēmalla nė jetė asnjėher’…

  Refreni :

  Ku je dashurija qė syrin shkėlqen.
  Ku je toka ime me diell e larė.
  Po kthehem pranė teje, veē malli tė sjell.
  Sirenė e tragetit mė zgjoi pak mė parė….

  Qyteti ėshtė plakur, mė tej rrugė e rč.
  Pa pritur nė faqe, mė ra njė pik lot.
  Po kthehem ku isha, se kam njė fole
  Ku njerzit pajtohen dhe zihen mė kot


  « Sa jetė monotone !… » - mė tej dikush tha.
  « Kėtu mė nuk rrihet ! ēdo gjė ėshtė e kotė ! »
  Tek nenat peshon kjo fjalė emigrant
  Sa mali me kuje, sa deti me lot !…

  Mė jepni pak dritė, e mė jepni pak shpresė
  Atje isha vetėm, kėtu kam Gjithėsinė !
  Unė ika atė natė, e kthehem kėt’mėngjes.
  Qė Jetės ti marr, e t’i jap Dashurinė.


  Agim Doēi

 10. #10
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  aurela gace............. e preferuara ime. Do ia besoja me kenaqesi e me siguri tekstin e shkruar me lart'
  Urime te dyve!!!
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  Ej maceeeeeeee!
  Do tė tė griththththththtt......
  Tė kacarroj Gimi

 12. #12
  In Flames Maska e dimegeni
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Göteborg
  Postime
  371
  Zoti Agim!
  Mua me pelqen si ide dhe mund te them se eshte pak e vecante me faktin se nje rruge per kete emigrant paska d.m.th. te kthehet.Me sa kam degjuar kenge per emigrante me perpara ishin pa fund po vetem te deshperonin sikur erdhi fundi i botes.
  Po mua disa vargje nuk me pelqejne.
  E EGER ME NGJANTE KJO BOTE PLOT ME HALLE-ky varg eshte vetem nje veshtrim i njeanshem,bota eshte me shprese dhe te panjohura kur ne nisemi per ta zbuluar.Tre vargjet e para jane shume te bukura te kjo strofe,me duket se nuk shkon.
  ME NENEN SU CMALLA NE JETE ASNJEHERE-me kete varg nuk flas dot hapur se e di qe s'do me kuptojne dhe do me quajne njeri pa ndjenje.Vetem them qe nje person nuk e kupton kete gje ne emigrim por qe castin qe mendon te largohet.
  KUR NJEREZIT PAJTOHEN DHE ZIHEN ME KOT
  « Sa jetė monotone !… » - mė tej dikush tha.
  « Kėtu mė nuk rrihet ! ēdo gjė ėshtė e kotė ! »
  Tek nenat peshon kjo fjalė emigrant
  Sa mali me kuje, sa deti me lot !…

  Kjo strofe duhet hequr komplet se bie ne polemike me strofat lart.Zhgenjimi ne emigracion duhet te te hapi syte dhe ti shohesh anet e mira vendit tend si e keni pershkruar me ato strofat me siper.

  E ke mbyllur aq bukur me ate strofen,tamam te jep shprese dhe te tregon se ne vendin tone nuk do jemi te zhgenjyer asnjehere se aty kemi lindur dhe me gjithe problemet qe ka jeta vazhdon.


  p.s.e lexova pa keto vargje, me tingellon reale.

  Gjithe te mirat dhe suksese.
  Discover me like emptiness.......

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  Dimegen tė jam mirėnjohės pėr vrejtjet!
  Nėse ke kohė lexoji kėto vargje:

  Tek ecja rrugės pak i hutuar
  buzė njė liqeni, larg vendit tim
  nėn kėmbėt e mija kishte ndaluar
  njė zog i vogėl...pa cicėrimė.

  O Zot!... mendova ky zog nga doli?
  fryma nga gjoksi u ndal, u mek!
  Lulet pa erė...pse fati mė hodhi
  te ky vend shurdh, jetė me play back! (pllei bek)

  Agimi

Tema tė Ngjashme

 1. Emigrimi, shpresė apo zhgėnjim?
  Nga LeNNoN nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 07-02-2018, 11:55
 2. Ēfarė u ka mėsuar emigrimi?
  Nga hope31 nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 285
  Postimi i Fundit: 19-01-2017, 16:31
 3. Emigrimi ne Australi
  Nga Kryeplaku nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 04-01-2014, 17:25
 4. A ėshtė Gjermania njė vend emigrimi apo jo?
  Nga Davius nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-06-2006, 15:46
 5. Emigrimi frontiera aktuale e shqiptareve
  Nga B-rexha nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 03:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •