Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 70
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Rugova dhe Demagoget

  Ket Vit po shkruan shpesh Prof Dok Mehdi Hyseni e meqense kte tip kurre nuk e pashe te indinjohet per Vrasjet politike ne Kosove dhe pa e lexuar e kam ditur se do jete nje Anti-Rugovist i semure e qe fjala i shkon vec ne strofullat fshataro-enveriste-qosiste por megjithate duhet lexuar ky demagog me diplome.


  Shekulli shkruan:

  --------

  Vjena dhe dyshi prfaqsues i Kosovs


  Prof.Dr. Mehdi HYSENI

  Paraprakisht, edhe pala serbo-malazeze ka qen n dijeni, se n Vjen nuk do t ket kurrfar dialogu me paln shqiptare nga Kosova. Mirpo, qllimi kryesor i saj ishte q vetm t hapej nj takim, qoft edhe PRIVAT me dy prfaqsues shqiptar, si ndodhi rasti me Rugovn dhe me Dacin, ku pala serbo-malazeze rikonfirmoi axhendn e saj politike afatgjat, boshti kryesor i s cils sht rikthimi i t ashtquajturve refugjat serbo-malazez n Kosov. Nj strategji e till e politiks dhe e diplomacis serbo-malazeze ka pr qllim, q t balancoj strukturn etnike serbo-malazeze me at t shumics drrmuese shqiptare n Kosov, n mnyr q nesr ose pasnesr, kur t krijohen kushtet dhe rrethanat e prshtatshme, t krkojn at t pamundurn, coptimin edhe t ndonj pjese territoriale t Kosovs, sikundr q sht rasti drastik i Mitrovics. Ipso facto, kjo sht e gjith prapavija, e axhends s theksuar afatgjat serbo-malazeze (e promovuar n takimin e Vjens), e cila pritet q prmes bisedimeve t grupeve punuese serbo-malazeze-shqiptare n Kosov dhe n Serbi, t konkretizohet edhe n praktik, natyrisht n dm t interesit kombtar dhe territorial t shqiptarve jo vetm t Kosovs, por edhe t hapsirave t tjera t Shqipris etnike. N mnyr q ky objektiv i strategjis rikolonizuese t SMZ-s, t mos vij shprehje, politika shqiptare e Kosovs, para se tia fillojn aktivitetit t tyre grupet punuese politike dhe ato t ekspertve serbo-shqiptare pr zgjidhjen e shtjeve teknike n relacionin Prishtin-Beograd, sht e domosdoshme q t ket do gj t qart lidhur me rikthimin e refugjatve serbo-malazez n pasurit dhe n tokat e shqiptarve n Kosov. Ndryshe, do koncesion (sikurse q ishte rasti i shkputjes s 2500 hektarve t territorit t Kosovs, t cilin Serbia, edhe prkundr kundrshtimit t pals shqiptare, ia dhuroi pa kurrfar t drejte IRJM-s) i br nga pala shqiptare, do t mbshtet synimet dhe efektet e gjeopolitiks dhe t gjeostrategjis lebensraum t Unionit t Serbis dhe Malit t Zi n kurriz t rrudhjes s territorit etnik shqiptar n Ballkan.
  Shkuarja e dr. Ibrahim Rugovs dhe e dr. Nexhat Dacit n dialogun serbo-shqiptar n Vjen, m 14 tetor 2003, nuk mund t cilsohet ndryshe vese si potez i gabuar politik, q nuk ka asnj element t mirfillt t mbrojtjes s interesave jetike t diplomacis dhe t politiks s jashtme shqiptare n Kosov. Pr m tepr, ky akt i ktij dyshi politik prforcoi t gjitha dyshimet dhe provat e deritanishme 13-vjeare t politiks dshtuese t Rugovs lidhur me Kosovn e pavarur, t cilat, n fund i pati nxjerr n shesh lufta e drejt lirimtare kombtare e antikoloniale e Ushtris lirimtare t Kosovs (UK), si dhe ndrhyrja ushtarake e NATO-s kundr agresionit dhe gjenocidit t Serbis mbi Kosovn dhe shqiptart.
  Mirpo, edhe nga ky leksion politiko-diplomatik dhe ushtarak i UK-s dhe i NATO-s s drejtuar nga SHBA-t, q rezultoi n lirimin e Kosovs nga ushtrit dhe policit barbare t Serbis, t drejtuara nga mentori i Serbis s madhe, Sllobodan Miloshevi, politika e Rugovs nuk arriti q t zr asgj pozitive nga sfondi i diplomacis dhe i politiks s jashtme t mirfillt. Prkundrazi, pas prfundimit t lufts (10 qershor 1999) politika shqiptare e Kosovs u defaktorizua n trsi n arenn e politiks ndrkombtare. Si rrjedhim, Rugova edhe n koh paqeje, q katr vjet radhazi vazhdoi rabush-kallpet e vjetra t diplomacis s tij falimentuese n stilin: Shko, e eja, si Adem Peja n relacionin Prishtin-Beograd. Pikrisht, si pasoj e ksaj diplomacie provinciale u b edhe dialogu i Vjens, i cili menjher pas nj jave dha frytet pozitive konkrete n normalizimin e marrdhnieve serbo-shqiptare me arrestimin dhe burgosjen e gjeneralit Agim eku n aeroportin Brnik t Lubjans n Slloveni, m 22 tetor 2003 nga organet policore sllovene ( sipas flet-arrestit t regjimit policor t Slobodan Milosheviit (1992), arrest ky, i cili sht edhe nj argument m shum, se me Serbin nuk mund t ket kurrfar dialogu, as integrimi n asnj nivel t brendshm, as t jashtm prderisa Kosova t mos pavarsohet definitivisht n kuptimin e subjektivitetit juridik ndrkombtar.
  Edhe pse, sipas parashikimeve, dhe pas mbylljes s dialogut serbo-shqiptar t Vjens, pothuajse t gjitha analizat dhe komentet e bra lidhur me efektet negative t tij, megjithat pala serbo-malazeze fitoi nj plus t madh politik, sepse edhe n shkall ndrkombtare, n pranin e prfaqsuesve t Grupit t Kontaktit pr Kosovn, ia arriti q dyshit politik Rugova-Daci tia imponoj axhendn politiko-teknike t SMZ-s. N bisedimet e ardhshme t grupeve punuese serbo-shqiptare n nivel ekspertsh pr standardet teknike, pritet q politika e neokolonializmit t SMZ-s, t ushtroj trysni t madhe ndaj bashkbiseduesve shqiptar, me qllim q t eliminoj dhe komprometoj luftn e drejt lirimtare kombtare dhe antikoloniale t UK-s, si dhe komandantt dhe gjeneralt e saj ti nxjerr para Gjykats s Hags, (duke tentuar q kta ti barazoj me gjeneralt kriminel serb, Nebojsha Pavkoviq, Sreten Llukiq, Vladimir Llazareviq dhe Vlastimir Gjorgjeviq kundr t cilve Gjykata Ndrkombtare e Hags pr krimet n hapsirat e ish-Jugosllavis, ka ngritur aktakuzn, pr shkak se ata kan kryer krime kundr njerzimit n Kosov), n baz t dshmive dhe dosjeve t rrejshme e falsifikuese t Ministris s Drejtsis s Vladan Batiqit, prkatsisht t Slobodan Milosheviit, tia dorzojn Gjykats s thekuar Ndrkombtare t Hags. Kjo de facto dhe de jure sht simetria e politiks demokratike e Zoran Zhivkoviit dhe e politiks s Milosheviit ndaj normalizimit t marrdhnive serbo-shqiptare. Ja, ky sht vizioni realpolitik i dialogut t Vjens, i cili pas katr vitesh t ngrirjes s marrdhnieve t Kosovs dhe Serbis, srish hapi rrugn, me gjas q n Kosov, n emr t refugjatve, dhe t mohimit t t drejtave dhe lirive t minoritetit serb, t rikthehen kolonialistt e vjetr, t cilt 100 vjet rrjesht e shfrytzuan egrsisht, dhe m pas, m 1998-1999 ia vun zjarrin Kosovs, n mnyr q ti shfarosnin shqiptart nga vatrat e tyre.

  Shekulli  -----------------------------
  Koment i im..
  E kemi thene me pare qe Anti Rugovet kane vetem nje arsye qe shajne Rugoven..
  Kjo arsye nuk ka lidhje me Kosoven por vec me ate qe Rugova quhet Rugov e jo Qose apo Nano..

  Sikur ne VJENE te kish shkuar Demaci me Qosen ose Jakupi me Thaqin etj e jo Rugova.. krejtesisht pralla te tjera do kishte zhgarravitur doktor Hyseni.

  Ai shkruan mes tjerash:

  ..............

  ""Pr m tepr, ky akt i ktij dyshi politik prforcoi t gjitha dyshimet dhe provat e deritanishme 13-vjeare t politiks dshtuese t Rugovs lidhur me Kosovn e pavarur, t cilat, n fund i pati nxjerr n shesh lufta e drejt lirimtare kombtare e antikoloniale e Ushtris lirimtare t Kosovs (UK), si dhe ndrhyrja ushtarake e NATO-s kundr agresionit dhe gjenocidit t Serbis mbi Kosovn dhe shqiptart.
  Mirpo, edhe nga ky leksion politiko-diplomatik dhe ushtarak i UK-s dhe i NATO-s s drejtuar nga SHBA-t, q rezultoi n lirimin e Kosovs nga ushtrit dhe policit barbare t Serbis, t drejtuara nga mentori i Serbis s madhe, Sllobodan Miloshevi, politika e Rugovs nuk arriti q t zr asgj pozitive nga sfondi i diplomacis dhe i politiks s jashtme t mirfillt. """

  ................


  Sa bukur shkruan doktor Hyseni.
  Sikur te mos dinim te verteten do ish vertet mendje -mbushese kjo frazeologjia e Doktor Hysenit..
  Sikur te kishin ndodhur ngjarjet ne koh te Bogdanit a Barletit do mjaftoheshim me konkluzionet e doktor historianit Hyseni..
  Ai harron se e verteta flet ndryshe dhe se kjo e vertete ndonse e dhimbshme eshte e fresket.

  Doktor Hyseni bashkon UCK (dhe kur ai Thekson tre germeshin UCK e ka fjalen per Shtabin Thaqisto-Limist-Jakupist me guzhinjer Demaco-Qose-Halitat) me NATON dhe Vepren e NATOS lehtesisht ja mbrapa ngjit vepres se UCK-se se Thaq Qoseve dhe kte "bashke-Veper" e quan "nxjerrje ne shesh te rruges se gabuar te RUGOVES.

  Ka dal Beg se ka hendeg.. Mos sharto aq lehte picin e m-utit te lepurit ne vithe te elefantit

  Doktor Mediu ..atje ku je..ngo e mos fol pallavra..

  Ajo "UCK" qe ti potencon e qe me te kupton Thaq-Halitat nuk mund te nxjerre ne shesh aspak gabimet e Rugovizmit.
  Rugovizmi ishte dhe eshte filozofija e REZISTENCES ne te gjitha frontet e asaj qe quhet Rezistence e nje Populli ndaj Okupatorit dhe ky RUGOVIZEM 13 vjecar krijoi mbi bazen e Filozofise RUGOVISTE dhe potencialet e mundshme te Rezistences qofte Shpirterore e qofte materiale..

  Ajo qe nxorri ne Shesh UCK e Thaqit..ishte nxjerrja ne sheshet e Stankovacit e KUKESIT e Laprakes e 2 milion Shqiptareve autoktone qe u perzune barbarisht prej ushtrise Serbe e cila gjeti tek Stili dhe metoda e strategjia e uck-izmit Thaqisto-Qosist.. ate cka i kish munguar prej dekadash... ate qe RUGOVIZMI me stoicizem e mbrojti e nuk ja fali SERBISE..pra preteksin per MASAKER.

  UCK e jote o doktor Mediu i Hysejnit te LPK-se .. i fali bujarisht Shtabit SERB nje "arsye" qe ne menyren me Komode te justifikohej ne Diplomacine boterore per ato "operacione thjesht policore lokale" qe po ndermerte Shteti Serb "paqesor" ndaj nje "Ushtrie te fuqishme Clirimtare me mbi 400 brigada" qe po "kercenonte " kinse integritetin e Jugosllavise.

  Kunder deshires se popullit qe te shpallet nje uck in ekzistente.. kunder cdo llogjike ushtarake .. kunder cdo konsultimi me institucionet e Kosoves te dala nga Populli doli kjo e ashtu quajtura "UCk e Madhe" e krijuar prej Fakseve te Pabesa te nisura nga shtepi azilantesh te llojit Melaim Zek e Bardhyl Mahmutve.. neper Europ e Rognera.. doli pra ky i arte e i pa zevendesueshem preteks qe aq bukur e shfrytezoi Shteti SERB e qe me ate preteks te bukur aq lehtesisht operoi ne diplomaci e propogande e mundi te mbuloje gjate ate cka vertete po i bente atij Populli ..pra te shpartalloje ne koh rekord nje Popull te tere e bashk me te dhe Rezistencen reale shumvjecare si dhe ato pergatitje modeste ushtarake te bera institucionalisht me par.

  Kjo eshte "merita" e UCK-se se Thaqo-Qoseve..e uck-se se Fakseve e komunikatave..

  Mos e ngatrro djallezisht o Doktor demagog Vepren e NATOS me karikaturen Qosiste Demaciste te "luftes clirimtare"..

  NATO nuk u cua ne Kembe nen komanden e Fakseve te Melaim Zekave as te komunikatave Qyrez-iste e ROGNER-iste te Jakupit..

  Jo doktor jo...

  Mos i jep meritat bandes qe u tall me 3 milion Kosovaret e mjere..

  NATO u sensibilizua jo nga "trimerite" e Thaqit por nga EFEKTSHMERIA e Ushtrise serbe ne Genocidin alarmant para te cilit BOTA nuk mund te mbyllte syte..

  Pra NATO dhe nderhyrja e saje jane VONUAR nga uck-izmi megaloman i marksistave aventuriste te lpk-se se Rognerit e jane Shpejtuar ne ardhjen ne ndihme te Popullit te Kosoves nga shkalla e larte e egersise e barbarise te pa pare deri athere qe beri Sllobodani mbi Kosoven..

  Pra mos e perzi ***** me Mjaltin o doktor mashtrues..


  Ka nje Fakt qe i jep RUGOVES te drejte e qe i hedh POSHTE prallat tuaja Jakupi-ste Qosiste..

  Dhe shyqyr qe e kemi kte FAKT se kushedi ckishit Prallisur pafundesisht..


  ESHTE VOTIMI... VOTA e POPULLIT..

  POPULLI VOTOI RUGOVIZMIN e jo Qosizmin tuaj.. si para edhe mbas luftes.. pra para dhe mbas "nxjerrjes ne Shesh" nga Uck-a e Qoseve te Thaqit .. e "krimeve " te Rugoves..

  Thankju Popull i Kosoves...qe me Voten tende jeni OKSIGJENI i pazevendesueshem per te menduar drejt per te ardhmen e Kosoves ...

  Thankju ju njerez qe nuk u friksuat nga kallashet e Shikut te Sali Veseleve dhe sot kemi nje Shprese.. qe Kosoven ligjerisht ta drejtojne ATA qe POPULLI i do e jo ata qe e vrasin kte Popull pa meshire..jo ata qe e vrane dje indirekt me bajoneten Serbe.. e sot me Kallashet e Ningjave..te Sali Elshan- Toger- Veselave..


  Tung..

  Arb e drenic etj ..a fola mir a jo..??
  ....

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Po edhe sa tema te nevoiten per rugoviqin o brari?!
  Une nji tem per Fondin e Fatmirit e hapa e ma mbyllen keta zoterit e kesaj shtepije,ndersa ty te lejohet ti hapesh edhe nga 10 tema per rrugovanin.
  Zoti jau lashte ket manjak.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Eh, more Brari,

  Qarte shkruan...

  E verteta nuk eshte ndryshe, eshte pikerisht ashtu sic e shkruan.

  Te lumte per te gjitha shkrimet me ze kombetar qe poston.

  Mundohen kot me sa duket keta te gjore, mendojne se populli ate qe ka ndodh para 4-5 viteve e ka harruar. Jane shume gabim!

  Eshte bile detyre morale e secilit qe se paku Histroria me e re te ju tregohet gjeneratave te reja, ashtu sic vertete ishte.

  Ky Profesor Doktori si nuk ka turp te devijoj te verteten.

  Turp per te!
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  472
  "Pikrisht, si pasoj e ksaj diplomacie provinciale u b edhe dialogu i Vjens, i cili menjher pas nj jave dha frytet pozitive konkrete n normalizimin e marrdhnieve serbo-shqiptare me arrestimin dhe burgosjen e gjeneralit Agim eku n aeroportin Brnik t Lubjans n Slloveni, m 22 tetor 2003 nga organet policore sllovene ( sipas flet-arrestit t regjimit policor t Slobodan Milosheviit (1992), arrest ky, i cili sht edhe nj argument m shum, se me Serbin nuk mund t ket kurrfar dialogu, as integrimi n asnj nivel t brendshm, as t jashtm prderisa Kosova t mos pavarsohet definitivisht n kuptimin e subjektivitetit juridik ndrkombtar.
  Edhe pse, sipas parashikimeve, dhe pas mbylljes s dialogut serbo-shqiptar t Vjens, pothuajse t gjitha analizat dhe komentet e bra lidhur me efektet negative t tij, megjithat pala serbo-malazeze fitoi nj plus t madh politik, sepse edhe n shkall ndrkombtare, n pranin e prfaqsuesve t Grupit t Kontaktit pr Kosovn, ia arriti q dyshit politik Rugova-Daci tia imponoj axhendn politiko-teknike t SMZ-s. N bisedimet e ardhshme t grupeve punuese serbo-shqiptare n nivel ekspertsh pr standardet teknike, pritet q politika e neokolonializmit t SMZ-s, t ushtroj trysni t madhe ndaj bashkbiseduesve shqiptar, me qllim q t eliminoj dhe komprometoj luftn e drejt lirimtare kombtare dhe antikoloniale t UK-s, si dhe komandantt dhe gjeneralt e saj ti nxjerr para Gjykats s Hags, (duke tentuar q kta ti barazoj me gjeneralt kriminel serb, Nebojsha Pavkoviq, Sreten Llukiq, Vladimir Llazareviq dhe Vlastimir Gjorgjeviq kundr t cilve Gjykata Ndrkombtare e Hags pr krimet n hapsirat e ish-Jugosllavis, ka ngritur aktakuzn, pr shkak se ata kan kryer krime kundr njerzimit n Kosov), n baz t dshmive dhe dosjeve t rrejshme e falsifikuese t Ministris s Drejtsis s Vladan Batiqit, prkatsisht t Slobodan Milosheviit, tia dorzojn Gjykats s thekuar Ndrkombtare t Hags. Kjo de facto dhe de jure sht simetria e politiks demokratike e Zoran Zhivkoviit dhe e politiks s Milosheviit ndaj normalizimit t marrdhnive serbo-shqiptare. Ja, ky sht vizioni realpolitik i dialogut t Vjens, i cili pas katr vitesh t ngrirjes s marrdhnieve t Kosovs dhe Serbis, srish hapi rrugn, me gjas q n Kosov, n emr t refugjatve, dhe t mohimit t t drejtave dhe lirive t minoritetit serb, t rikthehen kolonialistt e vjetr, t cilt 100 vjet rrjesht e shfrytzuan egrsisht, dhe m pas, m 1998-1999 ia vun zjarrin Kosovs, n mnyr q ti shfarosnin shqiptart nga vatrat e tyre."

  Shekulli
  ____________________________________________

  Komenti im:

  Shkrimi i zotit Hyseni, pr mendimin tim, sht m tepr realizm sesa "demagogji".

  Nj gj tashm dihet, sikur nj e nj q bjn dy, se VIP-at e politiks n Kosov, pr fat t keq, jan duke kaleruar n huqe inatesh individuale dhe harrojn se momentalisht jan duke reprezentuar politikn kosovare. M e keqja, q disa prpos q jan lider partiak, n rend t par jan n krye t institucioneve t Kosovs dhe po harrojn se karrigen e presidencs, parlamentit , kryeministris, etj., nuk duhet konsideruar privilegj, por prgjegjsi.
  N politikn kosovare duhet br nj reform , nj reform strategjie, prndryshe ka pr t na prcjell thnia e Fatas Arapit se "n skenn tragjikomike t jets shqiptare t paaftt sikur shfaqen prej lashtsie"

  qashtu....
  Ndryshuar pr her t fundit nga lum lumi : 01-11-2003 m 21:24

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e skajkingdom
  Antarsuar
  09-03-2003
  Vendndodhja
  Dinosh, Malsi e Madhe, Shqipri
  Postime
  41

  po...

  Q pra edhe nj nga Mehdiu:

  Un vetm e di se termi "Shqipria e Madhe" vrtet prdoret me shum qef vetm nga serbt pr t "friguar" bashksin kombtare nga gjoja rreziku i terrorizmit shqiptar.
  Dihet se deri tani do shqiptar q ka qen normal n rradake e ka dnuar prdorjen e ktij termi dhe asnj shqiptar normal KURR nuk e kishte prdor kt term sepse me t vetm se on uj n mullirin serb...


  Prof.Dr.Mehdi Hyseni

  Simulimi politik i Shqipris s madhe nuk sjell pavarsin e Kosovs

  Q nga vitet e llahtarshme t sundimit dhe t institucionalizmit t terrorit gjenocid t regjimit etniko-fashist serb t ish-presidentit Slobodan Millosheviq (1989-1999), kur shqiptart dhe Kosova prpliteshin pr jet a vdekje, Rugova, tre her me radh zgjedhet kryetar i Kosovs. Q ather, si pasoj e syndromit t politiks dshtuese, t personifikuar me emrin e tij t ldk-s, populli i shtypur dhe i prvuajtur shqiptar i Kosovs e ka marr tatpjetn, e vshtir e ka t rikndellet shpirtrisht, politikisht dhe ekonomikisht derisa jeton dhe ushqehet n mnyr t pakontrolluar me kultin e individit dhe me romantizmin politik t Ibrahim Rugovs.
  Pikrisht, kt e ka vrtetuar edhe periudha sterile 13-vjeare e politiks s Ibrahim Rugovs, i cili dy her m par (domethn para lirimit t Kosovs nga UCK-ja dhe NATO-ja) ishte kryetar i Republiks s Kosovs, e cila kurrnjher su jetsuar, por u shkri si fluska e sapunit ( s fundi, kt e vrtetoi edhe nnshkrimi i tij kapitullues me ngjyr t kuqe para ish-kryeadministratorit t UNMIK-ut, Bernard Kushner, m 1999), apo si thon popullorqe, u shkri si bora e parvjetit, sepse nuk kishte as kryetar, as kuvend, as qeveri, as ushtri e as polici t mirfillt. De facto as de jure ajo nuk kishte kurrfar strukture shtetrore (edhe pse Kosova ishte shpallur republik sipas Kushtetuts s Kaanikut, m 7.09.1990. Mirpo, ajo Kushtetut asnjher nuk sht zbatuar n praktik nga t ashtuquajturit kryetari dhe kryeministri i Republiks s Kosovs, Ibrahim Rugova dhe Bujar Bukoshi), por ishte nj ngrehin politike partiake e Ibrahim Rugovs dhe e Bujar Bukoshit ( i cili, ky i fundit, hiq m pak se 10 vjet ishte kryetar i Qeveris s improvizuar t Kosovs n ekzil), e jo kursesi e Kosovs, sepse vetm ai dhe Bujar Bukoshi, e kapitalizuan pr qllime dhe interesa t politiks s tyre personale, grupore dhe partiake, e jo pr ineteresa t prgjithshme kombtare dhe shtetrore t Kosovs.
  Mirpo, ktu nuk kemi pr objekt shqyrtimi t gjith minusat e politiks dshtuese t Ibrahim Rugovs dhe t Bujar Bukoshit, sepse pr kt nuk do t mjaftonin as tr faqet e gazetave shqiptare (sepse pr t vlersuar thesarin politik t ktij dyshi politik, nevojiten studime t veanta nga antropologt, sociologt, historiant, politikologt dhe diplomatt shqiptar), por do t prqndrohemi vetm n MINUSIN e tij M T MADH POLITIK, t cilin e kishte deklaruar m 29.09.003 pr gazetn gjermane Suddeutsche Zeitung, duke nnvizuar se Vonesa e njohjes s pavarsis s Kosovs nga ana e Bashksis Ndrkom-btare do tu shkoj pr shtat ekstremistve q dshirojn Shqiprin e Madhe (Cituar sipas Ballkanweb, m 29.09.2003). Ky konkludim politik i kryetarit t Kosovs, Ibrahim Rugova prkon me prmbajtjen e tezs falsifikuese-atribuese historiko-politike t t gjitha regjimeve etniko-nacionaliste e shoviniste serbomdha, dhe t Kishs Ortodokse Serbe, se: shqiptart jan kriminel, ekstremist e terrorist, t cilt duan ta coptojn Serbin etnike pr ta formuar Shqiprin e Madhe. Simetria e ksaj teze t ndrruar dhe t konstrukatuar nga ana e pseudoshkencs, e pseudopolitiks, e Kishs Ortodokse Serbe dhe, s fundi edhe nga ana e Ibrahim Rugovs, mund t jet e kapshme, e kuptueshme dhe me baz vetm pr kokn politike t Kosovs (e cila momentalisht nuk sht as republik, as krahin, domethn pushtet i paemrtuar dhe i zhveshur nga atributi i shtetsis), e jo as pr historin, as pr shkencn, as pr politikn shqiptare, e as pr diplomacin e bashksis ndrkombtare.
  Nocioni Shqipria e Madhe, nuk sht i njohur as n rrjedhat historike shkencore, as n politikn dhe traditn e derisotme t shtetit shqiptar. Ky sht nj falsifikat origjinal , i shpikur nga kuazishkenca dhe politika antishqiptare serbomadhe, si dhe nga Kisha Ortodokse Serbe, me qllim t par dhe t fundit, q para bashksis ndrkombtare dhe, opnionit publik serbomalazez, t mbrohet teza mesjetare serbobizantine dhe etniko-fashiste: Velika Srbija. Kjo sht esenca e prmbajtjes s gjithanshme e Shqipris s Madhe dhe e ekstremizmit shqiptar, t konstruktuar nga vet ideologt dhe projektuesit Velika Serbija-Serbija e Madhe, dhe tani e konsumuar n mnyr t pavetdijshme (kinse pr simulime e sondazhe politike e diplomatike) edhe nga ana e kryetarit t Kosovs, Ibrahim Rugova. Mirpo, kjo n thelb sht vetm nj parull boshe apolitike, e cila n asnj mnyr nuk mund t ndikoj pozitivisht (as para opinionit publik t brendshm, as para atij ndrkombtar), q Kosova t braktis knetn moalike t kolonializmit dhe t imperializmit serbomadh. Prkundrazi, simulimi apropagandistik dhe apolitik i provokimit t ekstremizmit shqiptar dhe i Shqipris s Madhe nga ana e Ibrahim Rugovs, sheshit e favorizon poltikn e kontinuitetit tsistemit t sundimit kolonial serbomalazez mbi Kosovn dhe Shqiprin Etnike, e jo, assesi prshpejtimin e shkputjes dhe mvetsimit tyre nga kthetrat e prgjakshme shekullore kolonialiste t Serbis dhe t Malit t Zi, si dhe t partnerve t tyre sllav-Greqis dhe IRJM-s.
  Pse serbomdhenjt me shekuj kan br eksperiment me t vrtetn historiko-politike e kombtare t Shqipris dhe t shqiptarve, kjo, aspak nuk sht e uditshme, sepse prvoja jetsore gjithmon ka dshmuar se sulmi sht mbrojtja m e mir. N saje t ksaj devize politike gjenocidale antishiptare, Serbia, Mali i Zi dhe Greqia, edhe e kan coptuar dhe kolonizuar mbi 50% t territorit t Shqipris Etnike, e cila edhe sot sht pron e tyre e paligjshme. Mirpo, n vazhdimsin historike, duke pasur kt miz pas veshi pseudoshkenca dhe politika imperialiste e Serbis dhe e Malit t Zi, gjithmon i kan sulmuar shqiptart si kriminel, irredentist, separatist dhe ekstremist, duke i akuzuar pa asnj argument t vlefshm, me qllim q t murkullohej do prpjekje dhe tendenc pr hapjen e Kutis s Pandors s kolonializmit serbomadh mbi Kosovn, prkatsisht Shqiprin Etnike.
  Ia vlen t theksojm faktin se, politika e gjenocidit kolonial dhe e hegjemonizmit serbomadh e t gjitha regjimeve t derisotme t Beogradit, ka qen e suksesshme n ndrrimin dhe sofistikimin e tezave mbi historin e shqiptarve dhe t Shqipris Etnike n Ballkan. M saktsisht, deri m 1999 (kur UK-ja me aleatt e saj NATO-n dhe me SHBA-t, e liroi Kosovn nga kama nazi-etniko-fashiste e Serbis militariste), Serbia e Madhe ishte autori i vrtet, e cila e shkroi historin e falsifikuar mbi shqiptart dhe Shqiprin Etnike. Mirpo, q nga shkputja e Kosovs nga Serbia dhe Mali i Zi (qershor 1999), si rrjedhoj e lufts lirimtare kombtare antikoloniale t Ushtris lirimtare t Kosovs (UK) dhe t ndrhyrjes luftarake t NATO-s kundr hordhive etniko-fashiste dhe militariste t Serbis, tanim jan ierrur botrisht t gjitha maskat e historiografis falsifikatore dhe t politiks kolonialiste t Serbis s Madhe.
  Tanim, Amerika dhe aletatt e saj m besnik dhe konzistent jan bindur se teza Velika Srbija nuk mund t zvendsohet, as t mbrohet me at Velika Albanija, sipas s cils shqiptart edhe n shekullin 21, duhet t heshtin statusin e robris s tyre koloniale nn Serbi dhe Mal t Zi. Ky sht qllimi kryesor, pse edhe sot historia, kisha dhe politika e Unionit t Serbis+Mali i Zi (t stimuluara direkt dhe indirekt nga aleatt e tyre tradicional) e gjykojn terrorizmin dhe ekstremizmin e shpifur dhe t atribuar shqiptarve, n mnyr q, ti detyrojn shqiptart, q t heqin dor nga politika dhe prpjekjet e tyre pr lirimin antikolonial t Kosovs, prkatsisht t Shqipris Etnike, e jo t Shqipris s Madhe, e cila sht pjell e shmtuar dhe shpikuar nga strategt ushtarako-politik e kishtar t programit Velika Srbija.
  Prderisa politika pushtuese kolonialiste serbomadhe dhe politika nnshtruse-kapitulluese e kryetarit t Kosovs, Ibrahim Rugova nuk e kuptojn qart, se shqiptart kurrnjher gjat historis s tyre, e as sot nuk po luftojn pr ndonj Shqipri t madhe=Velika Serbi, por vetm pr lirimin dhe ribashkimin definitiv t do pllmbe t kolonizuar t Kosovs, prkatsisht t Shqipris Etnike. Kjo luft politike shqiptare nuk mund t quhet ekstremizm dhe terrorizm, si po mundohet tua qep shqiptarve teknologjia demokratike e makineris propagandistike t Unionit Serbomalazez dhe mbeturinat e kollaboracionizmit panosllav, sepse, n t vertet, kriminel, fashist, terroristt dhe ekstremist jan vet etnikt serbomdhnj, t cilt si t till, edhe u dshmuan dhe u legjitimuan para bashksis ndrkombtare, me agresionet luftarake dhe me hollokaustin serbomadh mbi shqiptart dhe Kosovn (1989-1999); mbi Kroacin dhe mbi Bosnjn (1990-1995).
  Prandaj, ka ardhur koha e fundit q, edhe pedagogjia dhe metodika e politiks dshtuese e kryetarit t Kosovs, dr. Ibrahim Rugova, ta kuptoj drejt nj her e pr gjithmon, se asnj politik shqiptare n hapsirat e Shqipris Etnike, nuk ka dshmuar as teorikisht, as praktikisht, e as me ndonj projekt t caktuar stgratgjik nacional (sikurse Akademia e Shkencave dhe e Arteve Serbe me programet dhe me memorandumet e saj nacionale antishqiptare) se angazhohet pr coptimin dhe pushtimin e territorit etnik t Serbis, t Malit t Zi, t Greqis dhe t IRJM-s, por sht n funksion t pavarsimit dhe t rikthimit t territoreve t Kosovs, prkatsisht t Shqipris Etnike, t aneksuara q nga viti 1912 nga shtetet e theksuara koloniaste serbosllave. Duhet t pajtohet politika falimentuese e dr. Ibrahim Rugovs, dhe e partizanve t saj t brendshm dhe t jashtm, se Shqipria Etnike nuk sht kurrfar miti, kurrfar Shqiprie e Madhe, por sht realitet historik, politik dhe kombtar, q dshmon gjenealogjin e saj brenda kufijve territorial indigjin t etnis m t lasht shqiptare n Ballkan, prkatsisht n Evrop. Kjo gjendje faktike sht konstatuar dhe vrtetuar edhe nga lufta lirimtare antikoloniale t UK-s (1998-1999) kundr agresionit dhe gjenocidit serb mbi Kosovn, i cili sht zhvilluar dhe dekretuar nga ish-presidenti i Serbis, prkatsisht i RFJ-s (Serbia+Mali i Zi), Slobodan Milosheviq, i cili, tanim edhe para Tribunalit t Hags po orvatet, q ti justifikoj ato krime antinjerzore, t kryera me paramendim mbi bazn e urrjetjes nacionale dhe t aparteidit kundr shqiptarve n Kosov, duke i konsideruar si veprime t drejta, atdhetare patriotike serbe, t cilat sipas logjiks psikopatalogjike t politiks s tij pushtuese e gjenocidale kundr shqiptarve kan qen n funksion t shptimit t Kosovs serbe nga ekstremistt dhe terroristt e Shqipris s Madhe t Ibrahim Rugovs!?
  Ska dyshim se, politika e ekuilibruar e kryetarit t Kosovs, dr.Ibrahim Rugova, e cila trthorazi qe 13 vjet t brishta sht dekor i trthort i politiks shtypse kolonialiste t Beogradit, n asnj mnyr nuk mund t sjell pavarsin e Kosovs, duke simuluar dhe sfiduar profkat e metodologjis s lufts speciale subversive serbe: Shqipria e Madhe, ekstremizmi dhe terrorizmi shqiptar. N kt mnyr, nuk ekzison asnj gjas minimale, q diplomacia e Ibrahim Rugovs ta oj Kosovn drejt pavarsis s saj, sepse indirekt sht n funksion t mbrojtjes s politiks kolonialste t Serbis s madhe mbi Kosovn, prkatsisht Shqiprin Etnike. Pr m tepr, sondazhi m i ri politik i dr. Rugovs me ekstremizmin shqiptar dhe me Shqiprin e Madhe, paraqet rrezikun potencial t polarizimit t subjekteve politike shqiptare, jo vetm n Kosov, por edhe m gjer. Kjo, filozofi e politiks s papeshuar e Rugovs ( e ndikuar nga prirjet e pansllavizmit kolonial mbi Kosovn dhe shqiptart), nuk krkon kurrfar sqarimi t thell t filosofis politike ose t historis kombtare, sepse po t paraqiste kjo ndonj rrezik pr sundimin dhe ardhmrin e sistemit kolonial t Serbis mbi Kosovn dhe shqiptart, qmoti Rugova, do t ishte linuar barbarisht sikurse ish-nnkryetari i ldk-s, prof.Akademik Fehmi Agani dhe avokati i njohur shqiptar, Bajram Kelmendi me t dy djemt e tij, si dhe shum martir t tjer shqiptar nga bandat kriminale paramilitare etniko-fashiste t regjimit inkuizitor serbomadh t Slobodan Milosheviqit.

  --------------
  Autori sht bashkpuntor shkencor i American Diplomacy, SHBA

 6. #6

  Kosova Midis prplasjes S Decentralistve Shqiptar Dhe Kolonialistve Serbomdhe

  Sipas draftit decentralist (t tipit esadist dhe zogist) pakics serbe dhe Serbis i rikthehet vetm nj pjes e territorit t Kosovs, e banuar me kolonistt serb dhe me kishat e manastiret serbe, t cilat sipas ligjeve ndrkombtare, do t jen nn mbrojtjen e prhershme t bashksis ndrkombtare, sipas parimit ekstraterritorial(!)
  KURSE:

  Sipas draftit kolonialist srbomadh (te tipit garashanin, pashiq, milosheviq, koshtunica, tadiq, nikoliq, drashkoviq, rashkoviq, artmeije...etj., Kosova duhet t rikthehet nn Serbi dhe serbt n Kosov(!)

  Pr shkak se kto dy drafte prafrisht jan simetrike, fitorja e lojs politike n Vjen, kursesi nuk mund t jet n favor t pavarsis s Kosovs shqiptare, por vetm n favor t ekipit t lojtarve decentralist shqiptar dhe t atyre kolonialist serbomdhenj. Kjo sht arsyeja kryesore pse shuttle diplomacy e Vjens (pavarsisht nga numrat e saj vijues) nuk mund t quhet historike, sepse n themelet e saj, s pari, po hudhen gur t mdhenj pr coptimin e territorit shqiptar t Kosovs.

  Me gjith krcnimet e politiks dhe t propagands zyrtare s Beogradit zyrtar pr nj luft t re me shqiptart n Ballkan,( nse Kosovs i njihet statusi pavarsis nga ana e bashksis ndrkombtare), sht e domosdoshme dhe, n interes t prbashkt q Amerika, OKB-ja dhe BE-ja t marrin vendim unanim, q Serbin ta disiplinojn me sanksione prkatse sipas s drejts ndrkombtare dhe Karts s Kombeve t Bashkuara, t cilat kolonializimin e cilsojn si krim ndrkombtar.


  Si sht br e njohur pr opinionin publik, rundi i dyt i bisedimeve serbo-shqiptare pr decentralizimin e Kosovs, do bhet m 17 mars 2006 n Vjen. Mirpo, shikuar realisht, ky “session” dialogues midis pales shqiptare dhe serbe, i plotson t gjitha kushtet parashikuese t dshtimit. Me gjith dshirn e flakt t “triumfuesve” t pals shqiptare, q t vazhdojn pjesn e dyt t lojs paraprake “Vjena 1”, sipas prognozs s “motit diplomatik”, t parashikuar nga Kuvendi dhe Qeveria e Serbis, m 27 shkurt 2006, takimi i ardhshm “Vjena2”, jo q sht i gjykuar t dshtoj, por edhe mund t anulohet fare, pr shkak se pala shqiptare pas takimit t par “Vjena1”, me t’u kthyer n Prishtin kishte deklaruar rrjeshm “rezultatin e fitores 1:0”kundr pals serbe. Pr kt shpifje politiko-propagandistike nga ana grupit negociues shqiptar, serbomdhenjt e Beogradit zyrtar kan arsye t indinjohen, sepse n takimin “Vjena1” nuk sht zhvilluar kurrfar “loje ndrkombtare” pr statusin politik t Kosovs, por vetm jan lexuar dy “drafte t ndryshme” se si t zbatohet n praktik decentralizimi, prkatsisht coptimi i territorit t Kosovs n zonat autonome politike dhe administrative t minoritetit serb. Kjo ishte “fitorja” e grupit delegues shqiptar nga Prishtina n rundin e par t takimit me paln serbe n Vjen, m 20 dhe 21 shkurt 2006(!?) – Zyrtarizimi ndrkombtar i coptimit t territorit t Kosovs. Mirpo, me gjith kt koncesion kapital n favor t politiks dhe t sovranitetit shtetror kolonialist t Serbis s Madhe, qeveria, as kuvendi i Serbis nuk jan rn n dakord me draftin coptues t pals shqiptare ngaq ai parashikon vetm nj pjes t territorit t Kosovs (me gjysmn e Mitrovics tanim t coptuar ktu e shtat vjet m par) e jo krejt trsin e tij. N kt pikvshtrim, edhe qndron gabimi i politiks zyrtare t Prishtins, sepse n asnj mnyr nuk ka guxuar q vetes t’ia jap at t drejt jolegale, q t hartoj “drafte pilotizuese”, prkatsisht kapitulluese pr decentralzimin-coptimin e territorit t Kosovs, pa e marr plqimin e popullit shqiptar ( mbi 90%) t Kosovs.

  Duke qen se kasta politike shqiptare e Kosovs ka qen n dijeni se Serbia edhe pas prmbysjes nga pushteti t kriminelit Slobodan Milosheviq, n thelb ka ngelur e pandryshuar sa iu pr ket pretendimeve t saj territoriale ndaj Kosovs, si dhe pjesve t tjera t saj lindore si jan: Presheva, Bujanoci dhe Medvegja. Prandaj, edhe nuk ka pasur, as nuk ka asnj arsye t vlefshme, q t hartoj drafte coptuese pr territorin e Kosovs, si “kushte standardizuese” t diplomacis tregtare evro-ndrkombtare pr t’i knaqur ambiciet e minoritetit serb me t drejtn e vetvendosjes s brendshme sipas s drejts ndrkombtare, gj realizimi i nj t drejte t ktill n favor t pals serbe, do t ishte n kolizion t plot me t drejtn e vetvendosjes s jashtme t shumics drrmuese shqiptare (mbi 90%).


  Se politika strategjike e Serbis s Slobodan Milosheviqit nuk ka ndryshuar ndaj Kosovs si koloni t saj, as me ardhjen e pasardhsve t tij “demokrat”, provon sheshit edhe ky vednim unanim i prfaqsuesve t Kuvendit t Republiks s Serbise ,
  br, m 27.02.2006) pas dgjimit t raportit t grupit negociues t qeveris serbe pr bisedimet me paln shqiptare n Vjen, m 20 dhe 21 shkurt 2006):” Kuvendi i Popullor i Serbis ka vendosur unanim q Kosova t mbetet nn Serbi dhe serbt n Kosov”(Politika,28.02.2006). Ja, pra, shum thjesht, pa spekulime t filozofis politike t “drafteve piloteske” t pals shqiptare, se me “decentralizimin” e Kosovs, do t fitoj vetm serbt dhe Serbia e jo as shqiptart e as Kosova, ashtu si kan deklaruar disa nga decentralistt e delegacionit t Kosovs n “prplasjen” e tyre t par me kolonialistt serbomdhenj n Vjen, m 20-21 shkurt 2006.

  Tandemi Tadiq-Koshtunica sikurse Milosheviq-Sheshel(!)

  Eilta politike e decentralistve t pals shqiptare nuk duhet festoj para kohe suksesin e saj me paln kundrshtare kolonialiste serbe, sepse ende e ka dardha bishtin si thot nj fjal e urt e popullit. Pr far fitore mund t pohoj pala negociuese shqiptare, kur n takimin e par n Vjen, nuk sht marr kurrfar vendimi, as nuk sht nnshkruar asnj traktat dypalsh a shumpalsh me karakter ndrkombtar n favor t pavarsimit t Kosovs, kur tanim, tr bota e mori vesh se aty sht biseduar vetm pr dy drafte piloteske gati simetrike pr decentralizimin-coptimin e Kosovs. Si rrjedhim, n kt kontekst nuk mund t operohet me nocionin fitore ose avantazh politik i asnjrs pal ngase ai fare edhe nuk ka ardhur n shprehje, pr shkak t anashkalimit me qllim t objektit parsor t bisedimeve-statusit politik t Kosovs, por jan shkmbyer variante me shkrim t dy platformave t huaja se si t gjenden modalitet m t prshtatshme demokratiko-juridike pr njohjen e s drejts s vetvendosjes s brendshme t pakics serbe n Kosovn shqiptare.

  Duke qen se takimi i par i Vjens nuk dha asnj rezultat konkret politik pr Kosovn, por m tepr kishte karakter t njohjes dhe t duarshtrngimit t dy palve n konflikt para kamerave t fotoreporterve t masmediave ndrkombtare, paraplqehet q pr hir t mbrojtjes s interesave vitale t Kosovs shqiptare, t mos kontaktohet mtej me paln serbe, sepse edhe nuk ka se far t bisedoj, duke qen se Kuvendi i Serbis, m 27.02.2006, deklaroi botrisht se n takimin e ardhshm, delegacioni negociues serb, q do t mbahet n Vjen, m 17 Mars 2006, sht ngarkuar me kto dy detyra kryesore: Ngelja e Kosovs nn Serbi dhe e popullit serb n Kosov. Serbia sht pr marrveshje, pr zgjidhje t drejt, por vetm nj nuk mund, dhe, as q guxojm ta lejojm q brenda kufijve t shtetit ton, t krijohet nj shtet tjeter, i cili do ta coptonte territorin dhe identitetin ton...Ja, ky sht vizioni i moderuar i premierit serbomadh, Vojislav Koshtunica, i cili sht i barasvlershm me konceptin strategjik t politiks pushtuese kolonialiste dhe gjenocidale t ish-kryetarit (kryekriminelit) t Serbis, Slobodan Milosheviq. Edhe V.Koshtunica dhe Boris Tadiq (kryetar aktual i Serbis) pajtohen me dozgjidhje tjetr t drejt me paln shqiptare, por vetm nn kthetrat e politiks dhe t sovranitetit t deritashm kolonial dhe imperialist serbomadh. Me nj fjal, sipas ktyre deklaratave antishqiptare t tandemit t moderuar-demokrat Tadiq-Koshtunica, Serbia sht e prer n vendimet e saj politike, se nuk sht e gatshme pr asnj kompromis politik me paln shqiptare, e cila sht treguar zemrgjer dhe largpamse q, pa e konsultuar fare bazn-popullin shqiptar, sht deklaruar para Serbis dhe bashksis ndrkombtare, se ka pranuar t filloj me zbatimin e decentralzimit n favor t serbizimit kolonial t Kosovs (!)

  Ky sht edhe nj argument m shum, q pala shqiptare t braktis sa m par shuttle diplomacy me grupet negociuese serbe qoft n Vjen apo dikund tjetr, sepse ato n fokus t bisedimeve kan marrjen n mbrojtje t minoritetit serb n Kosov, duke i garantuar autonomi politike dhe territoriale t plot n kurriz t Kosovs dhe t shqiptarve. Kt konstatim tonin e fuqizon edhe kjo deklarat zyratre e kryetarit t Serbis, Boris Tadiq (t paraqitur para deputetve t Kuvendit t Serbis, m 27.02.06: - Un, nuk do ta nnshkruj kurr pavarsin e Kosovs. Kjo nuk m shkon ndrmend, dhe jam i sigurt q kt nuk do ta bj asnj politikan n Serbi...detyra jon sht q t ushtrojm trysni n antart e Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara, duke ritheksuar se interesi i Serbis njherit sht edhe interesi i tyre.(GJ.,27.02.2006)(!?)

  far hipokrizie politike sht kjo strategji e kolonializmit t vjetr serbomadh me demokratt e moderuar (tandemi: Tadiq-Koshtunica, kryeudhheqsit m t lart t Serbis)?! – N njrn kan pranuar t hyjn dialog me paln shqiptare (sa pr t harexhuar kohn pr t zvarritur n maksimum zgjidhjen prfundimtare t statusit t Kosovs), kurse n ann tjetr, nxjerrin rezoluta, vendime e plane qeveritare, t cilat i ka miratuar edhe Kuvendi i Serbis, se nuk mund t ket kurrfar dialogimi me paln shqiptare pr statusin e pavarsis s Kosovs?! – Andaj, shtrohet pyetja pr decentralistt e pals shqiptare, pse jan lodhur aq shum n prpilimin e atyre pilot drafteve pr coptimin e territorit t Kosovs (s pari, anasjelltas dhe mbrapsht n dobi t interesit kolonial t minoritetit serb) para se Kosovs t'i njihej subjektiviteti juridik ndrkombtar si shtet i pavarur dhe sovran), kur Serbia kolonialiste nuk sht e knaqur me at prqindje t vogl t coptimit t territorit t Kosovs sipas standardit ndrkombtar, t quajtur decentralizim, substitut ky m i but i nocionit coptim. Prdorimi i ktij termi na kujton kt analogji t nocionit : konflikt i armatosur n vend t agresion luftarak, t sanksionuar n terminologjin reformuese t vokabularit diplomatik t Kombeve t Bashkuara.

  Sa do q t shrbehemi me nocione eufemistike, diplomatike etj., pr t arritur n zgjidhjen e konflikteve ndrkombtare (si sht edhe problemi kolonial i Kosovs, e jo problemi minoritar serb n Kosov, sepse ai nuk figuron si i till, por kt e kan shpifur dhe inskenuar politika e Beogradit zyrtar dhe politika e Kishs Ortodokse Serbe, me qllim q ta prvetsoj Amerikn, OKB-n, BE-n etj. n favor t mbshtetjes s kolonializmit 100-vjear serb mbi Kosovn dhe shqiptart), pa njohjen e s drejts s vetvendosjes s jashtme t Kosovs, Ballkani dhe Evropa, do t jen nj hap m afr drejt shprthimit t nj lufte t re me dimensione jo vetm ballkaniko-evropiane, por edhe n kuptim m t gjer ndrkombtar.

  Fundja, Serbia si shetet kolonial nuk ka edhe pse t konsultohet nga ana e bashksis ndrkombtare, do t dialogoj apo jo me paln shqiptare, sepse Kosova ligjrisht kurr nuk ka qen territor i Serbis, por i Shqipris Etnike. Prandaj, n kt vshtrim as politika shqiptare e asaj ndrkombtare nuk kan asnj arsye racionale q t marrin plqimin nga Serbia se pajtohet apo jo me njohjen e pavarsis s Kosovs. Pr m tepr pala shqiptare, duhet t ridefinoj konceptin strategjik t politiks s saj t deritashme ndaj Serbis, s'ka asnj dialog me t(n asnj nivel), pa njohen e pavarsis s Kosovas nga ana e bashksis ndrkombtare. Ndryshe, do t mban prgjegjsi pr pasojat dhe rreziqet, q do t rezultojn nga takmiet decentralizuese t panevojshme t Vjens1 apo t Vjens2 etj.

  BAROMETRI DIPLOMATIK
  Prof.Dr. Mehdi HYSENI

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283
  Pr Ariani TB,

  I nderuari Arian tani ke paraqitur shkrim t nivelit shkencor.Jo vetm ti por cilido oft nga antart e forumit i cili paraqet shkrime me prmbajtje shkencore pr mendimin tim i njejti kontribuon drejprsdrejti n shtjen kombtare sepse shkrimet shkencore ngrisin vetdijn kombtare dhe vetdijn shtetrore pa t cilat nuk mund t ket as komb e as shtet.Dhe n fund si ty si si t gjith t tjerve q bjn postime t ngjajshme u them iu lumt dhe aferim.Pallavrat e kopallat na kan ardhur n majn e hunds andaj postimeve t niveleve t tilla u duhet lshuar rrugn,e sidomos si t rof.Dr.Mehdi Hyseni

 8. #8

  Hyseni: Kadare kundr bashkimit t Shqipris etnike

  TEZA E NDRRUAR KOMPROMISI I MADH-FISINIK ANTIBASHKIM I SHQIPRIS ETNIKE PR ALTARIN E EVROPS E ISMAIL KADARES, NUK SHT AKT, AS VENDIM I MIRATUAR HISTORIK, AS I LEGALIZUAR I SHQIPTARVE T KOSOVS, AS T SHQIPRIS ETNIKE, POR SHT OPINION PERSONAL I TIJ, Q BIE NDESH ME AMANETIN HISTORIK T BABALLARVE TAN T SHQIPRIS ETNIKE, T CILT NA E KAN LN T PAVDEKSHM KT AMANET: NJSIMI N, TRSIN DHE PAVARSIN E SHQIPRIS ETNIKE, TRI SENDE KTO, Q PO I KRKOJM EDHE NE SOT. NE NUK PO LYPIM KURRGJ Q NUK SHT E SHQIPTARVENE PO LYPIM KTHIMIN E TOKAVE Q NA JAN GRABITUR NGA KONGRESI I BERLINIT(1878) DHE NGA KONFERENCA E LONDRS(1913) NE PO LYPIM PAVARSIN E TRSIN E T0KAVE T SHQIPRIS ETNIKE DHE NJOHJNE E T DREJTAVE T SHQIPTARVE PR BASHKIM. (T Drejtat e Shqipris Etnike, 2001, f.196-197). Duke marr pr baz kt AMANET T SHENJT KOMBTAR ATDHETAR E PATRIOTIK T BABALLARVE TAN, KSHTU KAN VEPRUAR DHE KONTRIBUAR EDHE MENDJENDRITURIT ATDHETAR E PATRIOT T PENS DHE T PUSHKS, SI JAN : ABDYL, SAMI E NAIM FRASHRI, VASO PASH SHKODRANI, AT GJERGJ FISHTA, ISMAIL QEMALI, HASAN PRISHTINA, ISA BOLETINI, AZEM BEJTA, ADEM, HAMZ E SHABAN JASHARI ETJ. RRUGA DHE VEPRA E TYRE E NDRITSHME PATRIOTIKE ATDHETARE ISHTE DREJT DHE E JUSTIFIKUESHME SI NDAJ STRGJYSHRVE T TYRE, SI NDAJ RIBASHKIMIT T SHQIPRIS ETNIKE, ASHTU EDHE NDAJ BERZAVE T RINJ, T CILT E KAN DETYR MBI DETYRA Q ME DEVOTSHMRI TA NDEJKIN AT RRUG T DREJT DHE T SHENJT T BASHKIMIT GJITHKOMBTAR, SEPSE NUK KA ALTERNATIV TJETR VE RRUGS S GABUAR Q QUHET ANTIBASHKIM I BABOMANIS˔. MIRPO, N DO ASPEKT (HISTORIK, KOMBTAR, NDRKOMBTAR DHE SHTETROR) ANTIBASHKIMI SHT RRUGA FATALE PR SHQIPTART DHE PR SHQIPRIN ETNIKE, SEPSE NUK PRPUTHET ME INTERESAT JETIKE T KOMBIT DHE T SHTETIT ETNIK SHQIPTAR. JUSTIFIKIMI I ARGUMENTUAR MORAL (por jo moral i dyfisht, si ka nnvizuar pa t drejt, I. Kadare) E SHKENCOR: BABALLART TAN, SHQIPTART E KATR (4) VILAJETEVE T KOSOVS, T SHKODRS, T JANINS E T MANASTIRIT KAN LYPUR DHE KAN LUFTUAR PR PAVARSI E TRSI JO T KATUNDIT, T FISIT, T KRAHINS, POR PR PAVARSI E TRSI T TOKAVE T MBAR SHQIPRIS S KATR VILAJETEVE, T MBAR SHQIPRIS ETNIKE, PR LIRI DHE PAVARSI T GJITH SHQIPTARVE, PA DALLIM FEJE, FISI E KRAHINE. (Po aty, f.184).


  Sa m sipr, propagandimi dhe justifikimi pr qllime t ulta subjective personale a grupore t ANTIBASHKIMIT si antitez vrastare e RIBASHKIMIT n esenec prbn dhe, njkohsisht riaktualizon vijn e demarkacionit q ndante dhe, prher ndan patriott nga renegatt, parimort nga oportunistt, militantt nga indiferentt. ( shtje t pavarsis shqiptare, 1997, f.39).


  - Askush nuk e gzon at t drejt, q tia atribuoj ose tia imponoj tekat e tij personale dhe arbitrare popullit shqiptar t Shqipris Etnike kinse pr rujatjen a pr puthjen demokratike t ndonj altari t Evrops (pr tua br qejfin diplomacis s dikurshme kolonialiste (sot,demokratike- integruese) evropiane, e cila, edhe sot (n fillimshekullin XXI) vetm popullin shqiptar n Ballkan e mban peng t kolonializmit dhe t gjenocidit serbo-sllav, q nga viti 1878?!


  - Vall, pr kt ALTAR T EVROPS, shqiptart, duhet t detyrohen q edhe n shekullin XXI, t abstenojn nga e drejta e tyre historike dhe legjitime e shkolonizimit, e drejt kjo q nnkupton vetvendosjen, pavarsimin dhe ribashkimin e trsishm t shqiptarve n nj shtet t vetm kombtar, ashtu si sht rasti me krijimin dhe me ekzistimin e shteteve t tjera nacionale t popujve t tjer n Ballkan.

  - Vrtet, nse shqiptart duan ta prekin sa m par t jet e mundur altarin civilizues, demokratik dhe integrues t Evrops, ata s pari, edhe me ndihmn e saj, duhet t lirohen nga zixhirt e robris kolonialiste shekullore serbosllave, duke fituar lirin, pavarsin dhe ribashkimin e tyre n kuadrin e ALTARIT GJITHKOMBTAR T RIBASHKIMIT T SHQIPRIS ETNIKE, e pastaj t zn ngjitjen e shkallve drejt altarit t Evrops. Ndryshe, nse shqiptart prfillin tezn antibashkim, t proklamuar nga Ismail Kadare, ata kurr nuk do ta ken fatin q ta prekin a ta puthin ndonj altar t ndrruar qoft n kuptimin e ngusht(gjithnacional), qoft n kuptimin e gjer (evro-ndrkombtar).

  - Ndryshe nga teza antibashkim e Ismail Kadares, un konsideroj se interesi nacional i ribashkimit gjithshqiptar n Ballkan, duhet t jet i pranishm n t gjitha agjendat dhe skemat e negociatave ballkaniko-evropiano-ndrkombtare. Kjo sht domosdoshmri dhe detyr parsore e diplomacis dhe e politiks s jashtme t Republiks s Shqipris, si dhe t t gjith shqiptarve. N favor t ides dhe t konceptit t liris, vetvendojes, t pavarsis dhe t ribashkimit t Shqipris Etnike, do tia rikujtoj Ismail Kadares kta dy shembuj karakteristik nga historia e diplomacis amerikane: - I pari, T gjitha kombet dhe t gjith popujt jan t lir t vetqeverisin si u plqen atyre.... Kshtu ka deklaruar zyrtarisht ish-presidenti amerikan, Hari Truman me rastin e inaugruimit t tij, m 20 janar 1947.(Citat i cituar n Diplomacia t autorit Henry Kissinger, 1999, f.621; - I dyti, gjithashtu, sipas deklarats inaugurese t ish-presidentit amerikan Xhon F. Kenedi ( 20 Janar 1961): Le ta dij do vend, q na do t mirn apo t keqen, se ne do t bjm do sakrific, do t mbajm do barr, do t prballojm do vshtirsi, do t prkrahim do mik, do t kundrshtojm do armik pr t siguruar ekzisetncn dhe fitoren e liris. (Henry Kissinger, Diplomacia, 1999, f.622).


  Prandaj, po n kt frym prmbajtsore t dy mesazheve t cituara t ish-presidentve t SHBA-s, po shprehem edhe un n favor t mbshtjes s shtjes s liris, pavarasis dhe ribashkimit t Shqipris Etnike, ( pavarsisht nga meditimet dhe sugjerimet politike e diplomatike moralizuese, prkatsisht nga konstatimet konkluduese t Isamil Kadares, se shqiptart e Kosovs dhe t Shqipris kan hequr dor nga do ide e bashkimit), t mos mashtrohet askush me lakmi grabitare, sepse shqiptart nuk kan lidhur kurrfar marrveshjeje ZHBASHKIMI ( sepse ky sht vetm mjegullim i astit i diplomacis s paprmbajtur t autorit t tezs n fjal), por le ta dijn dhe, seriozisht le ta marrin parasysh, edhe amriqt kolonialist serbosllav t Ballkanit, si dhe miqt e tyre tradicional, se shqiptart kurr nuk do t heqin dor nga lirimi, shkolonizimi, rikthimi dhe ribashkimi i territoreve t Shqipris Etnike.

  * * *

  N t vrtet, Ismail Kadare qndrimin e tij prcaktues, se sht pr nj kompromis t madh me Serbin n dm t bashkimit shqiptar, e ka thn n form shum t vrazhdt dhe t pasakt, n vetn e tret shums, duke ua atribuar shqiptarve (t Kosovs dhe t Shqipris) kt tez t pavrtet t hipokrizis s tij politike dhe diplomatike, t sintetizuar ksisoj: ... Fakti q shqi ptart si n Shqipri, si n Kosov, jan trhequr nga do ide pr tu bashkuar Kosova me Shqiprin, dhe kt e kan br sinqerisht, n mnyr t ndershme, pa dredhi, me moral t dyfisht, por e kan br drejtprdrejt, ky sht nj kompromis i madh.... E megjithat, shqiptart t ndrgjegjshm, duke ditur se kjo gj e ndrlikon jashtzakonisht historin e Ballkanit dhe t Evrops, se kjo gj sht gati e pamundur n kushtet e sotme, ata n mnyr t till, pra t ndershme dhe fisnike e bn kt flijim n altarin e Evrops dhe po e perseris, kjo duhet muar. Pra, kjo histori e shqiptarve n prag t statusit, ka filluar me nj kompromis. (Zeri i Ameriks, 25.10.2005; Shekulli,27.10.2005)).

  Kjo tez e sofistikuar e kompromisit t madh ANTIBASHKIM e Ismail Kadares, sht sajuar n mnyr tejet t prsosur t tekonologjis s lart diplomatike, kosmopolite dhe propagandistike n prmasa ndrkombtare, pr t shnuar ndonj poen pozitiv n bilancin e pasivs s prgjithshme t diplomacis s kungullit t Besnik Mustafajt pr ti bindur faktort dhe qendrat e vendosjes s politiks evro-ndrkombtare, se shqiptart kan hequr dor nga do ide e bashkimit t tyre. Ky konst atim sht nj e pavrtet e madhe, e deklaruar nga Ismail Kadare n Intervistn e cituar t Zrit t Ameriks, 25.10.2005, si dy dit m pas (27.10 2005) n gazetn Shekulli t Tirans. Sepse, s pari, nuk sht e vrtet, as q mbahet mend se ndonjher t ket ndodhur n historin e hidhur t shqiptarve (prmes ndonj plebishiti apo kuvendi kombtar shqiptar), q ata, pavarsisht se cils trev a skaj t Shqipris Etnike i kan takuar, dhe i takojn edhe sot e ksaj dite, t jen deklaruar kolektivisht kundr ides s bashkimit gjithkombtar shqiptar. S dyti, gjithashtu, edhe sot (n 16-vjetshin e fundit: 1990 - 2005), para brjes s Sesionit t Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara (24 teteor 2005 n Nju-Jork) pr fillimin e negociatave lidhur me prcakltimin e statusit politik t Kosovs, nuk sht regjistruar asnj deklarat me karakter kolektiv gjithpopullor se shq iptart e Shqipris dhe t Kosovs jan deklaruar botrisht para Evrops dhe para bashksis ndrkombtare, se nuk duan bashkim kombtar, pr hir t arritjes s kompromisit politik t zgjidhjes s statusit t Kosovs n altarin e Evrops(!?)- Kjo nuk sht e vrtet, sepse nuk ka ndodhur di e till as ndr shqiptart n Shqipri, as n Kosov, por ka ndodhur e kundrta-riprsritja racionale dhe vizionale e krkess s s drejt dhe t pavdekshme historike dhe kombtare gjithshqiptare pr RIBASHKIMIN E SHQIPRIS ETNIKE!

  Fundja, si n kuptimin historik, gjeopolitik, strategjik, ashtu edhe n at demokratik dhe integrues, altari i Evrops nuk ka m nevoj pr ripacifikimin dhe risakrfikimin e mtejm t territorit etnik t Shqipris dhe t shqiptarve, sepse ajo Evrop n Kongresin e Berlinit (1878) dhe n Konfrencn e Ambasadorve t Londrs (1913) (pa i pyetur fare shqiptart-strgjyshrit dhe gjyshrit e mi dhe t Isamil Kadares) tanim e ka realizuar kt t ez t vjetr t Ismail Kadares. Mirpo, kjo as historikisht, as etnikisht, as ligjrisht, as demokratikisht, as moralisht e as praktikisht nuk nnkupton se shqiptart, q ather e kan harxhuar t drejtn e kredibilitetit t tyre pr ribashkim gjithkombtar brenda kufijve natyror t Shqipris Etnike.

  Prandaj, kompromisi antibashkim, si sht shprehur Ismail Kadare nuk sht kurrfar fakti fisnik i shprehur, as i argumentuar i shqiptarve as dje, as sot, as kurr n historin e tyre, sepse kjo do t thoshte dy her vetvrasje dhe vetmohim pr ta dhe pr Shqiprin Etnike, por ky sht vetm fakt, qndrim dhe koncept sugjerues i gabueshm personal i Ismail Kadares. sht vetm prsrtije e nj teze steretipe, antihistorike, amorale dhe antiligjore t diplomacis s Evrops s dikurshme kolonialiste, q n mnyr t hidhur, t prkujton nj pajdrejtsi t madhe ndaj RIBASHKIMIT t shqiptarve dhe t Shqipris Etnike, t ciln, edhe sot pas 100 vjetsh, n emr t kompromisit t madh-antibashkim, Ismail Kadare po orvatet tua njoh si merit t jashtzakonshme dhe fisnike shqiptarve, t cilt, n t vrtet, kurrnjher nuk kan qen mbshtets (as n kuptimin doktrinar, as n at praktik) t parulls armiqsore antibashkim shqiptar, por jan viktim e drejtprdrejt e saj, sepse, edhe sot n fillimshekullin XXI (viti 2005) jan t coptuar, t kolonizuar dhe t zhbashkuar n katr shtetet fqinje imperialiste sllave (Serbia, Mali i Zi, Greqia dhe FYROMI). Pra, t jemi t sinqert dhe qart (duke e shikuar n sy t vrtetn tragjike t shqiptarve dhe t Shqipris Etnike, jo interesat stratregjike, ekonomike dhe tre gtare t politikave dhe t diplomacive t armiqve t tyre si n kuptim t ngusht rajonal, ashtu edhe n at t gjer evro-ndrkombtar, q edhe sot, n ern globale dhe t transicionit ekonomik, demokratik e integrues kan dal me tezn antibashkim shqiptar, si nj nga kushtet kryesore pr zgjidhjen e statusit politik t Kosovs gjat bisedimeve t ardhshme me Serbin kolonizatore dhe me paln e tret evro-ndrkombtare), se as shqiptart e Kosovs, as t Shqipris nuk jan deklaruar, as nuk kan nnshkruar kurrfar traktati shqiptar-shqiptar kundr bashkimit t tyre, ashtu si ka pohuar Ismail Kadare prmes intervists s theksuar, duke ua atribuuar atyre kt akt fisnik, pa kurrfar nevoje, pa kurrfar arsye, dhe pa asnj argument t qndrueshm dhe t pranueshm qoft mbi bazn e s drejts historike, morale, demokratike, vendore dhe t s drejts ndrkombtare. Aktin fisnik pr kompromisin antibashkim, duhet kuptuar vetm si qndrim dhe akt personal (n vetn e par njjs) subjektiv t Ismail Kadares, dhe jo t shqiptarve as t Kosovs e as t Shqipris, sepse pr tezn sugjeruese antibashkim t Ismail Kadares, si shqiptart e Kosovs, ashtu edhe ata t Shqipris nuk iu kujtohet se ndonjher n historin e tyre ta ken pasur objekt shqyrtimi, me qllim q t prshndeteshin prgjithmon nga do ide e bashkimit t tyre, si sht shprehur kuturu Ismail K adare pr opinionin publik ndrkombtar.

  Shkurt e shqip, as shqiptart e Kosovs, as t Shqipris, as t Malit t Zi, as t Maqedonis nuk kan gisht n sajimin e tezs antibashkim t Ismail Kadares. Prandaj, kjo, edhe nuk mund tu referohet shqiptarve t Kosovs, as t Shqipris, sepse ata deri m sot, kurr nuk kan pohuar, as votuar (qoft n kuptimin vendor a ndrkombtar) pr t prligjur tezn antibashkim t Ismail Kadares me gjith gjenocidin dhe hollokaustin shekullor serbo-sllav, q ka rn mbi kurrizin dhe territoret e tyre (1878-2005), t ndihmuar mu nga kjo Evrop e dikurshme dhe e sotshme. Kjo tez antibashkim sht aq diplomamtike, aq vizionare dhe aq kombtare, ashtu sikurse teza origjinale e diplomacis s kungullit-pavarsi e kushtzuar pr Kosovn e Besnik Mustafaj (ministr i Jashtm i Shqipris. Mirpo, edhe pse kto dy teza jan t papranueshme pr interesin e prgjithshm kombtar dhe shtetror t shqiptarve, ekziston ky dallim mes tyre: Sipas Besnik Mustafajt, Kosovs, duhet imponuar pavarsia e kushtzuar. Mirpo, B. Mustafaj kt tez e mbron dhe e sugjeron vetm n emr t vet personal dhe t qeveris zyrtare t Tirans (e cila deri tash nuk e ka kundrshtuar, duke e hudhur posht tezn antipavarsi t plot Kosovs s kryediplomatit B. Mustafaj) e jo n emr t shqiptarve t Shqipris dhe t Kosovs, ashtu si e ka pohuar dhe jusitifikuar tezn antibashkim, autori i saj, Ismail Kadare.

  Megjithat, duhet t nnvizojm se, sht n frymn demokratike dhe njerzore q Ismail Kadare e ka shprehur opinionin e vet lidhur me kompromisin e theksuar antibashkim (me shpres se n kt mnyr t simuluar diplomatike, do t ndikonte pozitivisht si tek oponentt qeveritar serbomdhenj, ashtu edhe n relacione ndrkombtare lidhur arritijen e statusit t pavarsis s Kosovs. Mirpo, bindja dhe opinioni im sht se, ky sondazh diplomatik i Ismail Kadares, do t ndikoj negativisht, duke qen se sipas tij, shqiptart e paskan sakrifikuar do ide t bashkimit, ather si kolonizatort serbomalazez, ashtu edhe Evropa , do ta ken m leht, q n emr t altarit antibashkim, Kosovs tia kpusin, t paktn Mitorivcn Veriore me miniern e saj Trepa), por nuk ka pasur t drejt, q at tua atribuoj shqiptarve t Kosovs dhe t Shqipris, se gjoja ata paskan absetnuar nga do ide e bashkimit. Kjo, vrtet, nuk sht aspak e ndershme, aspak e qlluar as n kuptimin e marketingut t lart diplomatik ndrkombtar, as n at kombtar, sepse populli shqiptar (as i kolonizuar, as i pakolonizuar n hapsirat e Shqipris Etnike) kurr nuk e ka pohuar as n teori, as n praktik tezn=ANTIBASHKIM, por me shekuj e edhe sot e ka provuar t kundrtn=bashkimin gjithkombtar shqiptar n kuadrin e shtpis s Shqipris Etnike, pavarsisht nga krijimi dhe mbretrimi i kushteve dhe i rrethanave n konstelaci onin e marrdhnieve politike evro-ndrkombtare.

  Meq, sot, sipas kompromist t madh-antibashkim t Ismail Kadares nuk qenkan kushtet dhe rrethanat e prshtatshme pr bashkimin e shqiptarve, ather as Ismail Kadare, as Alfred Moisu, as Bensik Mustafaj e askush tjetr, ve gjith kombit shqiptar n Ballkan, nuk e ka at t drejt sovrane, demokratike, etike, profesionale dhe politike, q n emr t tij, t dal para bots, dhe t deklaroj n mnyr paushale, se shqiptart jan kundr bashkimit t tyre. Nj gj t till mund ta ket br vetm populli shqiptar si trsi unike, e assesi individt, grupet, partit, klubet..., etj.(pavarsisht nga aftsit dhe kompetencat e tyre profesionale, ekonomike, politike e diplomatike brenda ose jasht Shqipris Etnike) sepse asnjri prej tyre nuk e gzon t drejtn e monopolit mbi popullin shqiptar, as mbi Shqiprin Etnike.

  Edhe nj sqarim lidhur me fenoimenin e antibashkimit t Ismail Kadares, pse n draftet preliminare t BE-s, t OKB-s...,etj. figuron klauzola se Kosova nuk mund t bashkohet me Shqiprin, kt as shqiptart e Kosovs, as t Shqipris nuk e kan konfirmuar, as nuk e kan nnshkruar, e as q do ta pohojn, e as q do ta nnshkruajn ndonjher kt dokument ndrkombtar, sepse, si dje, edhe sot sht kundr interesave vitale t liris, t vetvendosjes, t pavarsis, t zhvillimit dhe t bashkimit t kombit dhe t shtetit etnik shqiptar n Ballkan. Natyrisht, ekziston rreziku potencial, q Evropa edhe bashksia ndrkombtare pr hir t interesave t tyre gjeostrategjike, ekonomike, tregtare, ushtarake etj., edhe pr nj koh t paparashikuar t injoroj dhe bllokoj shtjen e ribashkimit t Shqipris Etnike. Mirpo, kt qndrim dhe politik t huaj-antibashkim, shqiptart me asnj kusht nuk duhet ta mbshtesin as ta nnshkruajn vet (antibashkimi mund tiu imponohet, ashtu si iu sht imponuar ktu 100 vjet m par npr kongrese dhe konferenca ndrkombtare evropiane (1878; 1913; 1919; 1945 etj.), por shqiptart nuk duhet ta pohojn, as ta nnshkruajn, as ta pranojn kurr, por, duhet t qndrojn stoikisht t patundur, duke insistuar prjetsisht n shtjen madhore t bashkimit, ashtu si kan luftuar dhe vepruar q nga periudha e ndritshme dhe e lavdishme kombtare shqiptare e Sknder Beut, Abdyl Frashrit dhe e Ismail Qemalit, Hasan Prishtins, Isa Boletinit..., Adem Jashari etj. pr liri, pr pavarsi si d he pr bashkim gjithkombtar shqiptar, sepse pa bashkim, ardhmria e shqiptarve dhe e Shqipris Etnike, do t jet e zymt , e pasigurt dhe e paperspektiv n krahasim me popujt dhe me shtetet e tjera n Ballkan.

  Duhet t kuptojn njher e prgjithmon shqiptart, se nj popull pa territor t vetin, ai edhe nuk mund jet popull i mirfillt. Si rrjedhim, shqiptart nuk kan fare nevoj, q t radhitn si aleat n ann e armiqve t ribashkimit t tyre dhe t Shqipris Etnike. Kshtu, duhet t ket vepruar me zgjuarsi dhe me vendosmri, edhe shkenca, edhe politika, edhe propaganda e edhe diplomacia shqiptare. Ndryshe, nse n mnyr t vullnetshme dhe fisnike sipas parimit t moralit t dyfisht shqiptart e miratojn antibashkimin n emr t nj kompromisi t madh politik (ashtu, si ka deklaruar korifeu yn i letrave shqipe, Isamail Kadare) pr ti balancuar dhe bilancuar interesat e ndryshme t armiqve kolonialist dhe militarist shekullor t shqiptarve dhe t Shqipris Etnike, n vend bashkimit t detyrueshm dhe shptimtar t qenies shqiptare, ather shqiptarve nuk u mbetet rrug tjetr ve pranimit t opcionit alternativ-bashkim n kuadrin e nj federate t njsuar serbo-malazeze-maqedone-greke, t drejtuar nga tryeza t ndryshme t Bashkimit Evropian (ku shqiptart srish do t mbivotoheshin dhe do t ndodheshin nn kudhrn dhe ekanin e kolonializimit dhe t hegjomonizmit t pamposhtur serbosllav n hapsirat e Shqipris Etnike). Vrtet, ky do t ishte kompromisi i madh n altarin e Evrops, i cili do ta shkatrronte pr jet t jetve konceptin, iden dhe aspirtan e ribashkimit t shqiptarve dhe t Shqipris Etnike n Ballkanin e dallgzuar prher nga fantazma e pavarsis s Kosovs-Shqipris Etnike.

  Dr. Mehdi Hyseni

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  323
  rruga e drejte eshte nje,gjithe tjerat jane te verteta po te shtrembera
  Ndryshuar pr her t fundit nga i humburi : 30-12-2006 m 22:36

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  TEZA E NDRRUAR “KOMPROMISI I MADH-FISINIK” ANTIBASHKIM I SHQIPRIS ETNIKE PR “ ALTARIN E EVROPS” E ISMAIL KADARES, NUK SHT AKT, AS VENDIM I MIRATUAR HISTORIK, AS I LEGALIZUAR I SHQIPTARVE T KOSOVS, AS T SHQIPRIS ETNIKE, POR SHT OPINION PERSONAL I TIJ, Q BIE NDESH ME AMANETIN HISTORIK T BABALLARVE TAN T SHQIPRIS ETNIKE,

  Ai me lart ze ne goje "amanetin historik te baballareve tane te Shqiperise etnike". Per cilet baballare e ka fjalen, per Gjergj Kastriotin qe nenshkruajti traktatin me mbreterine e Aragonezeve ne Napoli, apo e ka fjalen per Ismail Bej Vloren qe nuk shpalli vetem pavaresine por luftoi edhe per njohjen e kesaj pavaresie nga fuqite e kohes, apo e ka fjalen per Sami Frasherin qe ne vizionin e tij shihte nje Shqiperi me statusin neutral te Zvicres, ne paqe me fqinjet e vet. Dhe togefjaleshin "Shqiperi etnike", nuk e gjen te cituar nga goja e asnje rilindasi apo patrioti shqiptar, e degjon shpesh vetem nga shqiptaret e shkolluar ne bankat e ish-Jugosllavise qe mundohen te balancojne "Serbine e Madhe" me "Shqiperine e Madhe" apo "Shqiperine etnike". Asnje nga 4 vilajetet me shumice shqiptare nuk ishte "etnikisht i pastert" nen Perandorine otomane!

  Cdo shqiptar, i madh e i vogel, i shkolluar dhe i pashkolluar, duhet te kuptoje se te jesh i lire e i pavarur nuk eshte vetem ceshtje qejfi e lluksi, perkundrazi, te jesh i lire e i pavarur do te thote te jesh i pergjegjshem karshi vetes per lirine personale, karshi popullit tend per lirine e shprehur me voten e lire te shumices, karshi familjes se madhe te popujve demokratike ku Shqiperia e Kosova bejne pjese.

  Ne liri bashkimin nuk e dikton as tyta e pushkes, as zelli apo qejfi i tepruar, as se thote Kadare apo Dr Mehdi Hyseni. Ne liri bashkimin e dikton vetem vullneti i lire i shqiptareve dhe fakti qe nuk ka nje Shqiperi te bashkuar, nuk eshte as per faj te botes, as per faj te Kadarese, as per faj te kurrkujt, eshte per arsyen e thjeshte se shqiptaret ne te dy anet e kufirit jane shume ndryshe nga njeri-tjetri dhe sa here qe e shohin njeri-tjetrin ne sy, aq me shume e kuptojne se bashkimi jo vetem qe nuk eshte i mundur per momentin, por edhe sikur te imponohej nga te huaj do te ishte shume i demshem.

  Mbase po te shpenzonte me shume duke degjuar e lexuar mendimet e thjeshta te shqiptareve, dhe me pak kohe duke shkruajtur carcafe te pakuptimte, edhe Mehdi Hyseni do ta kuptonte kete gje.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 03-01-2007 m 01:28

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962
  Por edhe perfaqesimi, ne nje te ardhme ne europen e bashkuar,me dy shtete shqiptare eshte me i leverdiseshem se me nje shtet te vetem....
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 12. #12
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  Shqiptaret ne te dy anet e kufirit jane shume ndryshe nga njeri tjetri?A ka mundesi ta shtjellosh kete konstatim personal?Ku ndryshojme,si ndryshojme,pse ndryshojme?Se ti e ke zakon me e leshu ***** ne mes te dhomes dhe te largohesh me shpejtesi.

 13. #13
  Sulmi i rradhes ndaj Ismailit. Kete rradhe vjen nga thembra e Akilit "bashkimi kombetar" ose Shqiperise Etnike.

  Ne kete pike sme intereson se cfare shkruan njeri apo tjetri dhe nese objekti eshte Ismaili apo katapultimi i tij ne shkallen me te larte te politikes ne Shqiperi (nese kjo ndodh). Mua me terheq vemendjen termi Shqiperi Etnike dhe sidomos kjo fraze: Duhet t kuptojn njher e prgjithmon shqiptart, se nj popull pa territor t vetin, ai edhe nuk mund jet popull i mirfillt.

  Mesa di une shqiptaret jane dhe jetojne ne token e tyre dhe jo ne Rripin e Gazes. Te flasesh me kete terminologji ne shekullin XXI duke pretenduar te futesh ne nje komunitet ku si parim eshte zhdukja e konceptit te kufijve mua me duket jo vetem paradoks po nje mendesi e mykur dhe tejet klishe. Te flasesh per bashkim kombetar, Shqiperi Etnike, ribashkim te shqiptareve, Ballkan te dallgezuar etj... nje daulle jo vetem shume e stonuar po edhe e care fare. Kur flitet per bashkim kombetar apo Shqiperi Etnike a e kane marre ndonjehere mundimin keta zoterinj qe kete pyetje ta shtrojne me pare perpara qytetareve qe duan ti bashkojne? A e kane marre ndonjehere mundimin te pyesin qytetaret e Kosoves sesa duan te bashkohen me Shqiperine apo qytetaret e Shqiperise sesa duan te bashkohen me Kosoven? A e ka idene Mehdia apo te tjere si ai per diferencat e medha qe jane krijuar midis dy tokave gjate ketyre dhjetevjecareve? A e ka idene per ndryshimet thelbesore jo vetem ne mentalitet por edhe ne kulture qe mund te afrohen por qe nuk perputhen me prej kohesh?

  Flisja me nje shok gjerman disa kohe me pare dhe ra fjala tek bashkimi i dy Gjermanive biseda e bere me la nje pershtypje aspak te kendeshme. Jo vetem qe gjermanet jane penduar per bashkimin por e konsiderojne si gabimin me fatal te bere qe nga Lufta e Dyte Boterore. Jo thjesht ne aspektin ekonomik (ku ish Gjermania Perendimore detyrohet te mbaje dhe rimekembi ish Gjermanine Lindore) por ne ate ideor dhe mentalitet qe eshte shume i ndryshem. Pra flasim per nje vend qe provoi nje ndarje prej pothuajse 45 vjecare dhe ku nuk pati pushtues te huaj qe ti impononin kulture dhe mentalitet tjeter. Ishte sistemi ndryshe qe krijoi diferencat dhe qe i la te tilla. E megjithate mjaftuan me pak se gjysem shekulli qe e njejta toke dhe e njejta popullsi te ndahej si me thike dhe te krijohet nje hendek qe nuk po zhduket kollaj.

  Po ne qe po bejme pothuajse 1 shekull te ndare? Dhe mos me thoni qe diferencat dhe paragjykimet ndaj njeri tjetrit nuk ekzistojne! Sa e urte eshte te thuash bashkim dhe ne emer te kujt kerkohet ky bashkim?

  i cili do ta shkatrronte pr jet t jetve konceptin, iden dhe aspirtan e ribashkimit t shqiptarve dhe t Shqipris Etnike n Ballkanin e dallgzuar prher nga “fantazma” e pavarsis s Kosovs-Shqipris Etnike.
  Citati me germa te zeza me siper eshte katastrofa me e madhe. Kosoves i duhet me shume se cdo gje tjeter pavaresia. Perzjerja e kerkeses se Pavaresise me tezen e krijimit te Shqiperise Etnike eshte ajo qe duhet shmangur sa me shume te jete e mundur. Njihet boterisht "frika" e komunitetit nderkombetar per mundesine e nje krijimi te Shqiperise se Madhe gje qe do e conte Ballkanin ne nje konflikt te pashoq. Kjo gje dihet dhe prej jush ketu ne forum dhe sja vlen ta zgjas me tej.

  Por ajo qe dua te theksoj eshte qe te pretendosh dhe te permendesh nje Shqiperi Etnike ne momentin qe vemendja eshte drejtuar per nje Kosove te Lire dhe te Pavarur, per mua kjo eshte antishqiptare dhe antikombetare. Nese nuk eshte bere me tendence atehere zoti na ruajt nga Dr si zoti Mehdi me shoke.

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  Shqiptaret ne te dy anet e kufirit jane shume ndryshe nga njeri tjetri?A ka mundesi ta shtjellosh kete konstatim personal?Ku ndryshojme,si ndryshojme,pse ndryshojme?Se ti e ke zakon me e leshu ***** ne mes te dhomes dhe te largohesh me shpejtesi.
  Kur nuk arrin ta observosh me syte e tu ne forum kur lexon mendimet e shqiptareve ne te dy anet e kufirit ne kete forum perdite, mos valle pret qe ta mesosh nga une?!

  Edhe vetedija jote kombetare eshte ne nje te njejten shkalle me shokun Hyseni me lart. Dallimin Ismail Kadare e shpalosi me titullin e ditarit te tij te vitit 1999 "Ra ky mort dhe u pame" qe nenkupton se u desh nje tragjedi si ajo e 1999 qe ata 500 000 refugjatet nga Kosova qe u strehuan ne Shqiperi dhe ata 3 milion shqiptaret qe banonin ne Shqiperi ta shihnin njeri-tjetrin ne sy mbase per here te pare ne historine e tyre. Dhe te dy palet, nga ajo qe pane, mesuan se sa ndryshe jane ndertuar jetet e njeri-tjetrit.

  Te afirmosh te dukshmen, edhe pse mund te jete nje realitet paksa i hidhur, eshte ne vetvete nje fillim i mbare per ti dhene zgjidhjen e duhur problemit. Por te mohosh te dukshmen me shprese se realiteti do te ndryshoje vetvetiu me kohen, eshte njesoj si te presesh qe te bier shi i kuq duke i perseritur vetes me ze te larte qe do bier shi i kuq.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 03-01-2007 m 02:47

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,730
  Edhe un jam shum ndryshe nga ni permetar, qofte ne mentalitet qofte ne zakone. Mos do te thot se nuk duhet te jemi bashke?

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962
  Citim Postuar m par nga derjansi
  Edhe un jam shum ndryshe nga ni permetar, qofte ne mentalitet qofte ne zakone. Mos do te thot se nuk duhet te jemi bashke?
  E di qe kete pyetje ja drejtove dikujt tjeter......por po marre shkas nga kjo per te thene opinionin tim.......

  Per te qene bashke shqiptaret (por edhe cdo popull) duhet jo vetem zakonet dhe menyra e te jetuarit te jene te njejta por ajo qe eshte me e rendesishmja....duhet te kene edhe vizion te perbashket...
  Shqiptaret e kane vizionin (europiane) me c`do lloj nenkuptimi qe permban kjo...kurse ne kosove, per shume arsye...nuk e kane percaktuar qarte vizionin e tyre...por pas krijimin te shtetit kosovar, ky do te jete problemi kryesor ne kosove, dhe nga zgjedhja e vizionit kosovar do varet edhe bashkimi ne nje te ardhme.....
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,730
  hmmmm ma shpjego pak ket vizionin Europian

  Shqiptaret e Kosoves kan jetu neper europe shum para nesh pse ne e paskemi ket vizion dhe ato se paskan?

 18. #18
  derjanas me duket se ke kuptuar ate qe ka thene akili. Edhe arabet kane jetuar dhe jetojne ne Europe dhe Amerike po vizioni i tyre mbetet ai i shpellave dhe shkretetirave. Analogjia ime ska te beje ne kete rast me Kosoven por eshte thjesht nje shembull per tju pergjigjur komentit qe bere ti.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,730
  dakort pra me shpjegoni ti ose akili mentalitetin europian

  dhe pse ne e paskemi po shqiptaret e kosoves nuk e paskan?


  dhe sa per shetese keni qon naj here ju cuna neper qytetet e kosoves, shkoni ni her, shetitni athere hajdeni e folni

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962
  Citim Postuar m par nga derjansi
  hmmmm ma shpjego pak ket vizionin Europian

  Shqiptaret e Kosoves kan jetu neper europe shum para nesh pse ne e paskemi ket vizion dhe ato se paskan?
  Shih menyren e jeteses dhe mentalitetin e tyre..dhe krahasoj me europianet...
  por edhe ne shqiperi do thuash ti nuk duket te kene mentalitet europian,por tek shqiptaret ekziston deshira dhe endrra per tu bere europian por nuk dine rrugen..
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. K. Frasheri: Ismail Kadare, i subvencionuari i diktaturs
  Nga Xhuxh Xhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 16-10-2011, 08:32
 2. Kadare, i madh apo i famshm?
  Nga kalemi n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 177
  Postimi i Fundit: 10-11-2010, 06:36
 3. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 4. Rexhep Qosja: T vrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
 5. Komploti boteror
  Nga ORIONI n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 12:59

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •