Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 33
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  Flamuri i Dardanis mungon n festimet e 28 nntorit n Kosov

  Festa (pa) flamur

  Pse ksaj here nuk u prdor Flamuri i Dardanis pr festn e 28 Nntorit?

  A thua kaq shpejt u harrua Flamuri i Dardanis Antike i propozuar nga presidenti i Kosovs Dr.Ibrahim Rugova? Pse asnj qeveritar komunal apo ndonj prfaqsues i Institucioneve t Kosovs nuk e nxori n prdorim, s paku simbolikisht Flamurin e Presidentit Rugova? Pse Grupi Parlamentar i LDK-s nuk po e procedon n Kuvendin e Kosovs krkesn pr zyrtarizimin e simboleve t Shtetit t Kosovs t cilat u propozuan nga Presidenti Rugova?

  Shkruan Bajrush MORINA

  Edhe kt vit u shnua Festa e 28 ntorit, Dita e Flamurit n Shqipri dhe n Kosov. Edhe kt vit pati prurime dhe manifestime kulturore anemban trojeve etnike shqiptare. Kt vit Sknderbeu erdhi edhe n Shkup, ndrkaq nj lapidar i Adem Jasharit, komandantit legjendar t UK-s u prurua edhe n Tiran.

  Duke mos i mbitheksuar dallimet politike t ktyre prurimeve me vlera dhe karakter kombtar (n Shkup ishin t pranishm vetm prfaqsuesit e BDI-s e jo edhe t PDSH-s, ndrkaq n Tiran ishin t pranishm vetm zyrtart e PDK-s e jo edhe t Qeveris s Kosovs apo t partive t tjera politike t Kosovs) mund t thuhet se 28 Nntori i ktij viti u prshkua edhe me ankthin e pritjes pr zgjidhjen e statusit prfundimtar t Kosovs dhe u shnua edhe me protesta t lvizjes Vetvendosja.

  Por, Festa e 28 Nntorit e ktij viti pati edhe nj zbehje jo vetm vizuele. Fare pak ose aspak nuk u vrejt valvitja e Flamurit t Dardanis Antike i propozuar nga presidenti i Kosovs dr.Ibrahim Rugova. N t vrtet, sipas njoftimeve nga terreni, vetm disa nxns t qytetit t Pejs e morn guximin dhe defiluan npr qytet me flamuj t Presidentit Rugova. U takon merita, respekti, guximi dhe falnderimi i posam pr kta nxns dhe pr ata q udhheqs komunal apo partiak t komuns s Pejs t cilt organizuan dhe shprndan flamujt e Dardanis m rastin e fests s 28 Nntorit.

  Kjo fest e ktij viti ua nxori bojn shum udhheqsve komunal dhe t Institucioneve t larta t Kosovs, sidomos atyre q jan nga radht e LDK-s. Si dihet, viteve t mhershme, jo vetm n tubimet partiake por edhe me rastin e Festave kombtare, krahas Flamurit Kombtar, nxirrej edhe Flamuri i Dardanis, i propozuar nga presidenti Rugova. N t vrtet, duhet pranuar se ka patur edhe rezistenca formale ndaj ktij flamuri, madje edhe djegie publike t Flamurit t Dardanis Antike nga disa individ dhe shoqatave t ndryshme q thirren si pasardhs t lufts s UK-s, por efekti i valvitjes s ktij flamuri ishte m i madh sesa ai i djegies.

  Kt vit nuk u vrejt nj prpjekje e till pr t nxjerr n valvitje Flamurin e Dardanis. Ndrkaq kt vit, mu pr arsye t mungess fizike t presidentit Rugova do t duhej t shpalosej Flamuri i propozuar nga ai, Flamuri i Dardanis Antike.

  Por, kjo nuk ndodhi, ndrkaq prgjegjsin morale, politike e mbase edhe institucionale pr kt fshehje publike t Flamurit t Dardanis s propozuar nga dr.Ibrahim Rugova, e bafshin me shndet t gjith ata pushtetar lokal apo qendror t cilt kan ardh n pushtet fal emrit, veprs dhe vots s presidentit Rugova dhe t cilt edhe sot e ksaj dite e kan gojn plot me emrin e dr. Ibrahim Rugovs, ndrkaq nuk ua mban as edhe nj dit q t nxjerrin publikisht simbolet e presidentit Rugova.

  Por, kjo harres ndaj simboleve t presidentit Rugova nuk u vrejt vetm me rastin e fests s 28 Nntorit. Ka koh, pr t thn disa muaj q simbolet e propozuara nga Presidenti Rugova jan ln anash. Jo t gjith kryetart e komunave t Kosovs, jo t gjith ministrat e Qeveris s Kosovs, jo t gjith zyrtart e lart t Institucioneve t Kosovs q vijn nga radht e LDK-s i mbajn n zyrat e tyre Flamurin e Dardanis, Vuln e Presidentit t Kosovs apo fotografin e presidentit Ibrahim Rugova.

  Madje, jo t gjitha Kuvendet zgjedhore t LDK-s n aktive dhe nndeg jan mbajtur nn intonimin e Himnit t Presidentit Rugova dhe nn Flamurin e Dardanis. Kt harres t tyre ata e arsyetojn me modestin e tepruar apo me shtje teknike duke mos e pranuar se n radh t par u ka munguar guximi politik q n kt apo at tubim zgjedhor t LDK-s nuk e kan marr me vete Himnin e Presidentit Rugova t incizuar n disket apo nuk e kan marr me vete Flamurin e Dardanis Antike.

  Duke e par kt gjendje, apriori shtrohen kto pyetje: pse kaq shpejt u harrua Flamuri i Dardanis Antike i propozuar nga presidenti i Kosovs Dr.Ibrahim Rugova? Pse asnj qeveritar komunal apo ndonj prfaqsues i Institucioneve t Kosovs nuk e nxori n prdorim, s paku simbolikisht Flamurin e Presidentit Rugova? Pse Grupi Parlamentar i LDK-s nuk po e procedon n Kuvendin e Kosovs krkesn pr zyrtarizimin e simboleve t Shtetit t Kosovs t cilat u propozuan nga Presidenti Rugova?

  Ktyre pyetjeve do t duhej tu prgjigjeshin m mir ata q kan prfituar personalisht (shkurt e shqip: q kan marr poste institucionale) nn intonimin e Himnit Kur ka ra kushtrimi n Kosov dhe nn Flamurin e Dardanis Antike. Ata duhet t prgjigjen dhe t bjn dika m shum n kt drejtim sot, sa nuk sht br von nesr!
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 2. #2
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Hmmm Skam Koment Per Kete Ndodhi

 3. #3
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime n 31 postime
  Shqiperia dhe te gjithe ata qe e ndjejne veten Shqiptare, kane vetem nje FLAMUR e nje GJUHE.

  Lukas
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 4. #4
  Pr nj Shqipri t madhe Maska e ment
  Antarsuar
  14-06-2004
  Mosha
  49
  Postime
  202
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Hmmmm shuk keq paska ndodhen po apet ma mir qe se kan vendosur ate far "flamurin e dardanis" se ishte deshten dikush me hjeken prap keshtu qe ma mir qe si kan vendosur se nuk mundet te vendoset per simbolet e nji populli nga nji njeri i cili siq thot populli rri hi e shkruaj zi gjithmon keshtu ka vendosur ai far "rahmtelija" e ky flamur i tij ka qen vetem perqarje ndermjet popullit sen tjeter

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga Arb
  Festa (pa) flamur

  Pse ksaj here nuk u prdor Flamuri i Dardanis pr festn e 28 Nntorit?
  1.Sepse Albini.comp jo rastesishte zgjodhen mu kete dite te dalin ne protesta "paqesore"!
  2.Sepse valimi i Flamuri Dardan ngrit sterilet e "dalur nga lufta",apo me mire te them ata shqipfolsat e periudhes se neolitit per dyluftim...
  3.Kjo nuk dmth se eshte harrue flamuri Dardan.(ne jemi `saberli `parti)
  Kemi tjera prioritete njeher....  Partitė tona (nė turqisht)

  LDK - Saberli Parti
  PDK - Belaxhi Parti
  AAk - Axhami Parti
  PLK - Dilinxhi Parti
  USD - Merakli Parti
  PQLK - Pishmanli Parti
  LBD - Rametli Parti

  huazuar nga dobroshti,Taksirat Gazetesi

  (pak humor, se plasem)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga ment
  Hmmmm shuk keq paska ndodhen po apet ma mir qe se kan vendosur ate far "flamurin e dardanis" se ishte deshten dikush me hjeken prap keshtu qe ma mir qe si kan vendosur se nuk mundet te vendoset per simbolet e nji populli nga nji njeri i cili siq thot populli rri hi e shkruaj zi gjithmon keshtu ka vendosur ai far "rahmtelija" e ky flamur i tij ka qen vetem perqarje ndermjet popullit sen tjeter
  Eh, lum FSH-ja per ment tua!
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga ^lukas^
  Shqiperia dhe te gjithe ata qe e ndjejne veten Shqiptare, kane vetem nje FLAMUR e nje GJUHE.

  Lukas
  Topi se lun. Kemi nje Flamur Kombetar e nje gjuhe.

  Por, cka ka kjo te baj me Flamurin e Shtetit te Kosoves?
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 8. #8
  Ultras Maska e KUSi
  Antarsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  3,050
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga ^lukas^
  Shqiperia dhe te gjithe ata qe e ndjejne veten Shqiptare, kane vetem nje FLAMUR e nje GJUHE.

  Lukas
  plotesisht pajtohem me mendimin tend
  UN JAM MIR KUR ASHT MIR SHQYPNIA!

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2006
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ja skjarim propozimi i shkelqesise se tije Dr.Ibrahim Rugoves, Presidentit Historik dhe Themeluesit te Shtetit te Kosoves mbi Flamurin e Kosoves.


  Cili sht Flamuri i Dardanis q sht disenjuar sipas ides s Presidentit
  Rugova


  N vazhdim po japim prshkrimin e plot q Ibrahim Rugova i ka br
  Flamurit t Dardanis, gjasht vjet m par, kur edhe pr hert t par e ka
  prezantuar para mediave.

  Flamuri i Kosovs, prshkrimi, historia dhe simbolika

  Dimensionet 1x1.5 m
  Sfondi: E kaltr e thell q simbolizon paqen.
  N sfondin e kaltr n mes sht Vula e Kosovs.
  Prmbajtja e Vuls:
  1. Shqiponja e zez dykrenare, simbol kombtar i Kosovs dhe i shqiptarve -
  e prdorur n flamurin e Gjergj Kastriotit- Sknderbeu (1405 1458), pastaj n
  luftrat e liris s Kosovs kundr otomanve (1878 1910 1912). Origjinn e
  ka te Leka i Madh (Aleksandri i Madh). Gjergj Kastriotin e quanin Sknderbe, simbas Aleksandrit t Madh, q kishin origjin t prbashkt, prandaj e mori simbolin e Tij.
  2. Sfondi i kuq: simbolizon fuqin.
  3. Mburoja: simbolizon karakterin mbretror t Kosovs.
  a. N dy sfonde t arta sht vendosur nga nj stel (Yll).
  Stelat simbolizojn lvizjen e diellit dhe t jets. Kan origjin antike
  shqiptare.
  b. Fusha e kuqe dhe e zez, simbolizojn flamurin kuq e zi t Sknderbeut
  (sfondin e kuq dhe shqiponjn e zez).
  4. Baneri i bardh mbi mburoj dhe shqiponj simbolizon ngjyrn e bardh
  nacionale t kapels (plisit) dhe veshjes s bardh t kosovarve dhe t
  shqiptarve. sht prdorur n Flamurin e imperatorit Justinian q ishte me
  origjin nga Kosova, Dardania.
  a. N baner shkruan "Dardania", emri antik i Kosovs q shpjegohet me fjaln
  e gjuhs shqipe "dardh" q do t thot "vendi i dardhave" Dardania.
  Dardania ishte Mbretri antike ilire shqiptare.
  5. YIli gjashtcepsh sht marr nga Flamuri i Sknderbeut. Quhet ylli i
  Sknderbeut. Esht prdorur si simbol nga ilirt shqiptart antik dhe
  korrespondon me Stelat e Mburojs.
  6. Flamuri i Kosovs prdoret nga Presidenti i Kosovs q nga viti 1992, pas
  mbajtjes s Referendumit pr Pavarsi (1991) dhe pas zgjedhjeve
  Presidenciale e Parlamentare t Republiks s Kosovs (1992). Populli i
  Kosovs ka filluar ta quaj "Flamuri i Dardanis", me emrin antik t Kosovs.


  Burimi; QIK QENDRA PER INFORMIM E KOSOVES
  KOSOVA INFORMATION CENTER

  Lavdi jetes dhe vepres se Dr.Ibrahim Rugova

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Po ku e kini more ate far flamuri pse se qit dikund ne sheshe po ne zyre e ne shtepi une baj qfar te due

 11. #11
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Flamur pa far estetike, q e ka shpikur mendja shizofrene alkoolike e Ibrahim Rugoviqit.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2006
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Llapi,posta te ulet jeni ju...ju jeni mbeturina staliniste

 13. #13
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Citim Postuar m par nga teksaskosova
  Llapi,posta te ulet jeni ju...ju jeni mbeturina staliniste
  Ani bre ani masi ini ju "demokrat " veq perpara ju demokratet

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  o alb sa flamura i kena na shqiptaret,une e di nje e qe mundohen sa rankoviqi sa azem vllasi sa zani qaushi gjon mirdita sa ibrahim rugova,ihhh skam kohe lidert bajraktar me i prit shpikje te reja te flamurit e te historis shqiptarve,e nese menon shtetit te Kosoves ai duhet te nxjeret jo veq prej ni njeri po prej shume eksperteve e pastaj ta votoj parlamenti me gogja ni shumic se seshte qeshtje e vogel,e tani me aprovu me ni referendum e ather shohim,po ni here pavarsia tani simbolet e shtetit,ne rastin tone masi eshte shteti i dyte i perkohshem SHQIPTAR se bashkimi eshte ender,nuk duhet te jete i vlefshem se ne shqiptaret histori te varfer kemi,me ket flamur qe kemi me Skenderbeun dhe nenen Gongje dhe se fundi bacen Adem pak mund te mburemi,se i vetmi shpetim dhe bashkim i shqiptareve eshte flamuri i Skenderbeut,pa ket flamur na kish hanger dreqi prej feve,dialekteve dhe reliefit gjeografik,P.Smos me shani se mendimi jem seshte e thene me pranu

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  43
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  6
  9 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Arb
  Festa (pa) flamur

  Pse ksaj here nuk u prdor Flamuri i Dardanis pr festn e 28 Nntorit?
  Shume absurde kjo qe kerkon ti.

  Kjo ishte festa e flamurit me shqiponje dy-krenare. Ishte feste eshte per flamurin kombetar kuq e zi me shqiponje dy krenare qe ka ngritur Skenderbeu dhe I. Qemali.

  Dhe mire se kane ngritur ate flamur se nuk eshte ngrit ndonje here. Krijoni date tjeter per ate flamur dhe beheni ate fest me flamur.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga vagabondo_nyc
  Shume absurde kjo qe kerkon ti.

  Kjo ishte festa e flamurit me shqiponje dy-krenare. Ishte feste eshte per flamurin kombetar kuq e zi me shqiponje dy krenare qe ka ngritur Skenderbeu dhe I. Qemali.

  Dhe mire se kane ngritur ate flamur se nuk eshte ngrit ndonje here. Krijoni date tjeter per ate flamur dhe beheni ate fest me flamur.
  A e lexove me larte pershkrimin e Flamurit antik te Dardanise, cfare simbolizon, dhe ke prezanton ai Flamur?
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 17. #17
  ilir-arb
  Antarsuar
  23-02-2006
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Flamuri kombetar eshte gje tjeter, qe ne rastin e Shqiperise ka privilegjin te perkoje me ate shteteror.

  Flamuri shteteror eshte tjeter, per cdo shtet shqiptar te vecante mund te jete i ndryshem dhe i vecante.

  Berja me flamuj te vecante na ben qe te "kujtohemi" se jemi t endare, se eshte flamuri kombetar qe simbolizon bashkimin.

  Tani qe Kosova del e mevetesuar, do te dalin me mire ne shesh padrejtesite qe komunizmi, sllavo-komunizmi e greko-shovinizmi i kane imponuar shqiptareve.

  Tani e tutje do te shihen ende me qarte genjeshtrat komuniste, ashtu dhe me qarte do te duken mashtruesit - kauza e tyre do te shohe nje fund te turpshem - nga te dy anet e kufirit intelektualet e patriotet e vertete. qe nuk vepruan per tu dukur, per te perfituar, por qe kane sakrifikuar.

  Fundi i pseudove po afrohet. Bashkimi kombetar ben fuqine.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2006
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  PDK dhe ORA, prononcime pr flamur

  Skandaloze,dy partite kosovare PDK dhe ORA mbeshtesin variantin per nje flamure qe do te perfaqesonte "qytetaret" e Kosoves.
  Sipas asaj ka shprehen ne emisionin e RTK kushtuar kesaj teme dy perfaqesueset e PDK dhe ORA flamuri i Kosoves do te jete krejte lula lula mu si e pate prezentu "dhendri i Kosoves",dmth duhet te i perfaqesoje te gjithe shoqerine kosovare pra,shqipetaret,pakicat,qytetaret,katunaret,rrospi jat dhe me pyete bile edhe jashte Kosoves psh beligradin ose cetinjen.
  Perfaqesueses se ORA gati i ra te fiket kur e paramendonte nje perfaqesuese kosovar (jo shqipetare) ne olimpiade se si do ta ndjente ai veten kur do te ngrihej Flamuri i propozuar nga Presidenti Rugova.

  Po me vjene keq per perfaqesusin e PDK ne kete forume se i duhet prape te lepije peshtyrjet dhe te gjithe te vjellurat ...

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  teksaskosova
  qfardoqoft do te pranohet veq lecka e rugoves jo kurr ndash plasni ndash krisni se kjo ka marr fund dhe pik kuptojeni nji her se vdiq rugova vdiq edhe lecka e ti qe u vorros me te le te ju mbesin veq si kujtime

 20. #20
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kosova republik! Po rrini mer mani Shqiptarin c'doni me lule e me barishte juve...
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rugova: Dardania dhe flamuri dardan
  Nga krokodili_73 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 375
  Postimi i Fundit: 30-04-2017, 15:19
 2. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
 3. Dshmit e t huajve pr luftn n Kosov
  Nga Klevis2000 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 09-12-2005, 04:49
 4. Nga ideja deri te realizimi i spastrimeve etnike t shqiptarve
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 25-01-2004, 06:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •