Close
Faqja 10 prej 24 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 480
 1. #181
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Anėtarėsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412

  Ku u zhduken Elbasanllinjte?

  Me fitoren e Superliges, Elbasani vjet na dhuroi disa caste te bukura (varet nga perspektiva) si adhurues te futbollit Shqiptar. Eshte risi gjithmone kur nje ekip nga rrethet (jo Shkodra) fiton titullin.

  Ajo cka me pelqeu me shume mua ishte numri shume i mash i tifozeve ne shkallet e Ruzhdi Bizhutes si dhe kontigjenti shume i madh i tifozeve Elbasanllinj ne ndeshjet jashte.

  Fatkeqesisht Elbasani nuk duket se ka gje ne vije sivjet sidomos me ikjen e shtylles se mbrojtjes, Nevil Dede. Por fatkeqesia me e madhe, ashtu sic u parashikua ne forum prej disave, eshte se u zhduken edhe tifozet nga Ruzhdi Bizhuta.

  A do kthehen me Elbasanllinjte ne stadium nqs nuk jane pretendente apo perkrahja qe u dha vjet ishte nje anomali dhe do perseritet vetem kur Elbasani te jete pretendent per titull? A do kthehet Elbasani ne nje "Durres" qe e harroi Teuten kur ra nga maja e futbollit Shqiptar?

  Pyetja e fundit eshte ku jane Elbasanllinjte e Forumit?
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 2. #182
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,823
  Pas ndeshjeve te Champions League ku Elbasani u eliminua nga Lituanezet e Ekranasit me rezultatin e pergjithshem 3-1, disa nga titullaret e padiskutueshem te kampioneve u larguan. Mbrojtja thuajse ngeli boshe me largimin e Vrapit, Dedes dhe Abraham. Sulmi po ashtu me largimin e Nores, Qorrit, Bejzades. Ne mesfushe u larguan Kuci e Devolli. Kjo e la Elbasanin te pashprese per te garuar me ekipet e tjera te Superliges per fitimin e titullit. Duke pare gjendjen e skuadres se tyre pas humbjes 3-0 me Shkumbinin. Tifozet e braktisen skuadren e tyre, pasi eshte bere tradite ne Shqiperi qe kur nuk e fiton dot kampionatin apo kur nuk rrezikon te biesh nga kategoria, nuk meriton mbeshtetje. Ndaj dhe Dinamo ka gjithesej 5 tifoza bashke me puntoret e fushes, dhe Teuta e ka falas hyrjen ne stadium. Ka vetem nje titull, vetem nje ekip mund ta fitoje. Le te mbushet pra stadiumi kur luan Tirana e Partizani, Shkumbini e Kastrioti, dhe ndeshjet e tjera te luhen per statistike. Futbolli luhet per tifozet, presidentet paguajne rrogat e lojtareve per tifozet, se kur do ta kuptojne Shqiptaret ende spo merret vesh. Elbasani u kthye ne nje nga ekipet e shumta te Kampionatit Shqiptar, qe pas ngjitjes ne maje filloi renien e lire drejt fundit dhe u braktis nga Tifozeria e mrekullueshme qe doli persiper problemeve te pafundme te tij.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga OO7 : 06-10-2006 mė 08:41

 3. #183
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Anėtarėsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Citim Postuar mė parė nga E.T.
  Futbolli luhet per tifozet, presidentet paguajne rrogat e lojtareve per tifozet, se kur do ta kuptojne Shqiptaret ende spo merret vesh.
  Per fat t'keq futbolli luhej per tifozet po me globalizimin dhe komercializmin e lojes futbolli nuk luhet me per tifozet por per pronaret qe e shohin klubin si nje mjet fitimi.

  Raste te pastra jane blerja e Manchester-it nga familja Glazer, nje familje Amerikane qe nuk ka lidhje fare me futbollin po e pa klubin si nje asset te nenvleresuar. Po ashtu blerja e Chelsea-t nga Abramovich qe e pa klubin si nje menyre per te fituar imunitet nga Putin-i qe po i fuste ne burg me rradhe gjithe miliarderet post-komuniste.

  Ne Salzburg dhe ne NYC kompania Red Bull bleu ekipet vendase dhe ua nderroi emrin ne Red Bull, nje veprim teresisht komercialisht. As nuk duhet diskutuar fare per G-14 dhe planet e tyre per Superligen Evropiane.

  Si perfundim futbolli eshte bere thjesht nje mjet biznesi dhe marketingu. Tifozet jane thjesht nje garniture.
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 4. #184
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  48
  Postime
  1,081
  E T e ka fjalen qe presidentet paguajn lojtaret per tifozet pra qe te kete me teper tifoze dhe te fitojne kjo eshte normale se nuk do paguaj ai per te bere qef neve nese ska fitim.kjo sjell qe presidenti po spati tifoze terhiqet se ska leverdi.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 5. #185
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Anėtarėsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Citim Postuar mė parė nga miki_al2001
  E T e ka fjalen qe presidentet paguajn lojtaret per tifozet pra qe te kete me teper tifoze dhe te fitojne kjo eshte normale se nuk do paguaj ai per te bere qef neve nese ska fitim.kjo sjell qe presidenti po spati tifoze terhiqet se ska leverdi.
  Ne ate aspekt ke shume te drejte po realiteti Shqiptar me ben te mendoj ndryshe. Si shpjegohet rasti i Elbasanit ku parate u shpenzuan, kampionatin e fituan dhe tifozet prape e braktisen skuadren? Si ben para nje ekip si Dinamo me tifozeri pothuajse zero? Tirana, ekipi qe shpenzon me shume para ne Shqiperi, rreth $1.2 milione ne vit, nuk besoj se ato pare i ben mbrapsht nga tifozet dhe sponsoret.

  Dmth del qe tifozeria nuk eshte dhe aq e rendesishme sa ne tifozet duam te mendojme. Per klubet tona me e rendessishme eshte dalja ne Evrope dhe ndodnje pisllik qe behet me bastet.
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 6. #186
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,823
  Nuk eshte plotesisht e vertete ajo qe ke thene me siper Tulipani Zi. Futbolli luhet per tifozet, sepse pa ta nuk ka mjet fitimi. Nese do ishin stadiumet bosh ndeshja sdo te kishte vlere. Jane tifozet ata qe e zbukurojne nje ndeshje futbolli. Nese nuk e ndjek askush Presidentet sdo merrnin leke nga shitja e biletave, futbollistet sdo paguheshin me ato shuma marramendese, dhe nuk do ti njihte njeri kur te dilnin ne rruge. Nese nuk do kishte tifoze nuk do kishte komercializim sepse nuk ka kompani qe te rekalmoje produktin e saj aty ku ska njeri ta shofi, apo e kam gabim?

  Kjo per futbollin jashte Shqiperise. Brenda saj gjithcka eshte krejt ndryshe. Futbolli vertet luhet per tifozet si kudo, por ata jane te pa rendesishem ketu. Nuk i behet vone nje presidenti nese ka 10 apo 10 mije tifoze ne stadium. Ketu ska president qe del me fitim. Te gjithe vec shpenzojne leke. Disa prej tyre marrin nje pjese mbrapsht, nese luajne ne kompeticionet nderkombetare, duke shitur ndonje ndeshje sic e the ti Tulipan. P.SH. Meqe ti je tifoz me Partizanin po te them se nese presidenti Albert Xhani do te kishte degjuar tifozerine e tij, do kishte ikur ktu e kater vjet para. Tifozet nuk e ndiejne veten te rendesishem ketu ne Shqiperi ndaj dhe ju duket se nuk kane peshe. Duhet vete pak organizim dhe atehere vertet do shohin se cfare "pushteti" ka nje tifoz ne lojen e futbollit.

 7. #187
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  36
  Postime
  4,063
  Pyetja e fundit eshte ku jane Elbasanllinjte e Forumit?

  Ja ktu midis virtualit jemi ca ke ba ti mir ajde pra shnet ,

  Kampjonati u mor me Pare qe ne fillim te sezotin pa fillu mir kte vit Elbasani ka ik piramid ska Pare !!!

 8. #188
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,823
  I pari tifoz Elbasanas qe po shikoj te pranoje ate qe ishte e qarte si kristal, ishte vendos ta merrte Elbasani kampionatin qe ne fillim.

 9. #189
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  42
  Postime
  1,079
  Kjo teme me teper se vecanerisht per elbasanllinjte, duhet ta kete emrin "Ku u zhduken tifozet shqiptare?". Duam apo sduam ne, futbolli shqiptar se ka arritur akoma ate nivel ku stadiumet te mbushen per ekipet e mesit te tabeles. (Me ckemi lexuar kshu nga larg) vjet Korca ishte nje shembull shume pozitiv po halli qe u detyrua te zbriste ne kategori te dyte. Vetem patriotizmi lokalist eshte pak per te mbush stadiumet. Tifozlleku konsistent nuk vjen nga detyrimet e patriotizmit lokalist po nga niveli i emocionit qe dhuron futbolli qe luhet ne fushat tona qe nga ana tjeter lidhet drejtperdrejte me cilesine e futbollit qe luhet. Gjithashtu mendoj se kjo periudha pas-komunizem 1990 e tutje e ka demtuar shume tifozerine e futbollit shqiptar, kur per 16 vjet me rradhe perqindja e ndjekjes se futbollit vendas eshte e paperfillshme me ate te futbollit evropian, mjafton te shikosh bastet (e verteta, jo ato te tipit filan ndeshje do dale kaq me aq) qe luhen.

  Cfare pret kur
  1. 90% e kombetares per shume vjet me rradhe perbehet nga futbolliste te kampionateve te huaja (bile shumica te kategorive te dyta e te trate),
  2. niveli i kampionatit shqiptar eshte poshte atij lituanez apo maqedonas(mgjths si kombetare mund te jemi me lart),
  3. pislleqet qe jane bere e vazhdojne te behen neper bastore si per ndeshjet e kampionatit si per ato te kupave te Evropes jane skandaloze,
  4. ekipet zinxhir jane thuajse inekzistente, rrjedhimisht cilesia e lojtareve te rinj eshte domosdo shume e dobet
  5. mentaliteti i dhunes se ekipeve vendase vetem sa eshte rritur dhe legjitimuar,
  6. federata me teper e sheh futbollin si mjet perfitimi per hesapet e veta sesa ti dale per zot qe te garantoje mbarevajtjen, drejtesine dhe ne fund te fundit cilesine,
  7. them se ka nje negative feedback mes numrit te tifozeve ne stadium dhe interesit ne pergjithesi per futbolline vendas nga njera ane dhe interesit te firmave serioze per te sponsorizuar ekipet e ndryshme: pak tifoze => pak sponsore serioze => pak kapital per futbollin vendas => pak cilesi => pak tifoze dhe rrethi vicioz perseritet. Psh, ne dy vende qe kam qene une, Turqi dhe Angli po sidomos ne Turqi kjo ishte akoma e dukshme pakkujt i interesonte ligat evropiane apo CL, keto transmetohen falas ne kanalet analoge, kurse kampionati vendas per shkak te interesit te publikur transmetohet me abonim nga kanalet numerike.

  Keto vetem sa te shtojne dyshimin se aktualisht interesi i publikut dhe rrjedhimisht numri i tifozeve pak rendesi kane per klubet tona para pazareve te pista qe te ne arrijne vetem ne trajten e thashethemeve. Ne rradhe te pare te ne duhet bere nje revolucion ne federate (apo nga federata), nje hetim per cdo pazar te perfolur, vendosja e rregullave te qarta te lojes duke mos toleruar asnje lloj dhune, dhe joshja e sa me shume firmave te fuqishme si sponsor.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 10. #190
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Anėtarėsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Citim Postuar mė parė nga E.T.
  Nese nuk do kishte tifoze nuk do kishte komercializim sepse nuk ka kompani qe te rekalmoje produktin e saj aty ku ska njeri ta shofi, apo e kam gabim?
  Kjo eshte absolutisht e vertet po me popullaritetin qe gezon futbolli si sporti #1 ne Evrope dhe Bote vitet e fundit tifozeve nuk u vihet me aq rendesi, pasi tifozet jane te "droguar" dhe pronaret e kuptuan se si do qe ta trajtojne klubin tifozet prape aty do jene. Rendesi tani i kushothet markentingut, sponsorave, kontratave televizive dhe kompeticioneve Europiane.

  P.Sh. Klube Si Juventusi dhe Monako kane qene shume te suksesshem pavaresisht se kane vuajtur gjithmone per tifoze.

  Citim Postuar mė parė nga E.T.
  P.SH. Meqe ti je tifoz me Partizanin po te them se nese presidenti Albert Xhani do te kishte degjuar tifozerine e tij, do kishte ikur ktu e kater vjet para.
  Tifozerine ne internet? Me sa di une nuk ka dale asnje parulle kunder Xhanit ne stadium biles ne krahun e tifozeve te Partizanit ka nje parrulle "Albert Xhani, Partizani" qe eshte idiotesia me e madhe qe mund te kem pare ndonjehere ne historine e tifozerive. Ajo parulle duket qarte qe eshte e sponsorizuar nga Xhani dhe eshte tregues e nje tifozeri qe eshte vegel e presidentit. Turp.


  Citim Postuar mė parė nga Dr Rieux
  Kjo teme me teper se vecanerisht per elbasanllinjte, duhet ta kete emrin "Ku u zhduken tifozet shqiptare?"
  Ke te drejte po une u kapa me Elbasanllinjte pasi shume prej jo-Elbasanllinjve ketu e parashikuan nje gje te tille qe vjet dhe tifozeria Elbasanase ishte vertete impresionuese si ne Ruzhdi Bizhuta edhe jashte.
  "Renia" e tifozerise Elbasanase eshte testament i gjendjes se hidhur te futbollit tone.


  Citim Postuar mė parė nga Dr Rieux
  Ne rradhe te pare te ne duhet bere nje revolucion ne federate (apo nga federata), nje hetim per cdo pazar te perfolur, vendosja e rregullave te qarta te lojes duke mos toleruar asnje lloj dhune, dhe joshja e sa me shume firmave te fuqishme si sponsor.
  Arsyet qe ke sjelle ketu jane shume llogjike dhe revolucioni ne federate duhet bere patjeter. Peshku qelbet nga koka dhe koka e FSHF-se kuterbon me keq se nje qen i ngordhur.
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 11. #191
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  33
  Postime
  4,459
  Citim Postuar mė parė nga E.T.
  I pari tifoz Elbasanas qe po shikoj te pranoje ate qe ishte e qarte si kristal, ishte vendos ta merrte Elbasani kampionatin qe ne fillim.

  Ke lexon e degjon e ti, ky nuk eshte tifoz.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 12. #192
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  33
  Postime
  4,459
  Citim Postuar mė parė nga Tulipani Zi
  Fatkeqesisht Elbasani nuk duket se ka gje ne vije sivjet sidomos me ikjen e shtylles se mbrojtjes, Nevil Dede. Por fatkeqesia me e madhe, ashtu sic u parashikua ne forum prej disave, eshte se u zhduken edhe tifozet nga Ruzhdi Bizhuta.
  Tifozet mund te kene mijera arsye qe e cojne ne renie numrin e tyre ne shkallet e stadiumit.

  Citim Postuar mė parė nga Tulipani Zi
  A do kthehen me Elbasanllinjte ne stadium nqs nuk jane pretendente apo perkrahja qe u dha vjet ishte nje anomali dhe do perseritet vetem kur Elbasani te jete pretendent per titull? A do kthehet Elbasani ne nje "Durres" qe e harroi Teuten kur ra nga maja e futbollit Shqiptar?
  Edhe pse nuk jam nga ata Tifoze Elbasanas te cilet vrapojne ne shkallet e stadiumit apo shkojne qytet me qytet. Elbasani gjithnje i ka pasur tifozet e tij ne shkallet e stadiumit edhe kur ka qene ne Kategorine A. Shpresojme te mos ndodhe dicka e tille.  Largimi i lojtareve titullare krijoi nje boshllek te madh ne ekip. Nuk eshte me Elbasani i vjetshem apo i 2 viteve me pare. Tifozet kane humbur besimin tek skuadra e tyre. Mgjth mendoj se Superliga do vije ne nje pike kulminante ku do kete me shume rivalitet mes skuadrave, kjo mbase zgjon edhe tifozet te cilet jane te pergjumur.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 13. #193
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  48
  Postime
  1,081
  Citim Postuar mė parė nga Tulipani Zi
  Ne ate aspekt ke shume te drejte po realiteti Shqiptar me ben te mendoj ndryshe. Si shpjegohet rasti i Elbasanit ku parate u shpenzuan, kampionatin e fituan dhe tifozet prape e braktisen skuadren? Si ben para nje ekip si Dinamo me tifozeri pothuajse zero? Tirana, ekipi qe shpenzon me shume para ne Shqiperi, rreth $1.2 milione ne vit, nuk besoj se ato pare i ben mbrapsht nga tifozet dhe sponsoret.

  Dmth del qe tifozeria nuk eshte dhe aq e rendesishme sa ne tifozet duam te mendojme. Per klubet tona me e rendessishme eshte dalja ne Evrope dhe ndodnje pisllik qe behet me bastet.
  de facto keshtu eshte sic thua ti.por duhet te jete ndryshe.sidoqofte epr momentin skemi fuqi ta ndryshojme.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 14. #194
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  36
  Postime
  4,063

  Pnp............................

  Citim Postuar mė parė nga ClaY_MorE
  Ke lexon e degjon e ti, ky nuk eshte tifoz.

  Nuk jam Tifoz Sepse them qe Elbasani o kot fare jo Elbasani po Te gjith jan kot fare dallavere hesapi , Ska ma Futboll si dikur qe lushin lojtaret me shpirt nime ka vetem Bisnes iku koha e futbollit ne kete bote dallaveresh.


  ClaY_MorE ti ku e shikon kur lun Elbasani ne web hahahaah  Kur shifte BaBa Elbasanin ClaY_MorE luante me pafka naper rrugicat e lagjes

 15. #195
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  42
  Postime
  1,079

  Braktisja e madhe e kampionatit

  Vertete titulli i temes i drejtohet tifozeve te Elbasanit, por kjo per faktin se ne dy sezonet e shkuara ata perbenin nje perjashtim nga norma e tifozit shqiptar. Kete vit duket se qenkan kthyer "ne fis" si gjithe te tjeret. Ja nje artikull qe e trajton idene e braktisjes se kampionatit shqiptar nga shume kende.

  Marre nga Tema

  Braktisja e madhe e kampionatit

  Nga: BESNIK DIZDARI

  Me pėrfundimin pardje tė ndeshjes Apolonia–Kastrioti 2-3, java 9 e Kampionatit tė 68-tė Kombėtar zyrtar tė Shqipėrisė shėnoi njė rreshtim joshės pėr njė garė, e cila nga jashtė duket se mund tė shpėrthejė. Epėrsia e SK Tiranės me 4 pikė mbi kundėrshtarin mė tė afėrt, qė i takon tė jetė Teuta e Durrėsit ėshtė ndoshta i vetmi ndryshim i madh nė renditjen e njė kampionati nė tė cilin rikthimi nė Ligėn 1 i Kastriotit, Flamurtarit dhe Apolonisė, tė renditura nė tri vendet e fundit, duket se zbehet tejet si risi. Pėrfundimet e javės sė 9-tė, qė veēohen me dy fitore gati dramatike tė jashtėfushės, ajo e SK Tiranės 2-1 nė Kavajė dhe ajo e Kastriotit 3-2 nė Fier, me plot katėr skuadra qė nuk shėnojnė, me njė barazim tė “pafjalė” midis Partizanit dhe Vllaznisė, me vetėm tri “0” ende tė paprishura (dy tė moshumbjeve tė SK Tiranės dhe Teutės dhe njė tė mosbarazimeve tė Dinamos), shto kėtu njė fitore tė minutės 93 tė Dinamos ndaj Flamurtarit, pėrmbledhin njė shpresė, gjithnjė nė dukje tė jashtme, pėr njė kampionat plot “ngjarje”. Pa harruar mandej se plot 6 skuadra, Teuta (17 pikė), KS Elbasani (16), Partizani (15), Vllaznia (14), Luftėtari (13), Dinamo (12) vijnė njėra mbas tjetrės pėrmes njė shkallėzimi njėpikėsh, ēka mund t’i bėjė tė gjitha tė jenė nė garė pėr vendin e dytė dhe vetėm pėrkohėsisht. Nė brendėsi kampionati vuan, jo thjesht pėr shkak tė tri vendeve tė fundit tė tė sapoardhurve, qė me pėrjashtim tė Kastriotit tė Krujės me nė krye trajnerin Haxhia qė befason, nuk shfaqin rritje shpresuese, (kujto lojėrat e pafat tė Apolonisė). Mbi gjithēka pėr shkak tė njė aritmije qė shihet mė tepėr nė varfėrinė e lojėrave, tejet tė copėzuara, pa shumė shpirt dhe pa ambicjen e fuqishme qė kėrkon futbolli i sotėm. Ndėrsa duket njė rikthim i sigurtė mėtimi i SK Tiranės dhe i Teutės, dėshirė pėr qėndresė i KS Elbasanit dhe njė pasion mė tepėr te Vllaznia, njė kėrkim pėr kthesė te Dinamo dhe qetėsi “dinake” e 13 pikėve pėr Luftėtarin e sapoardhur, kampionati nuk tė lė shkas pėr komente entuziaste. Pėrjashto rastin e lojtarit-trajner, Redi Jupi tė Dinamos, rast unikal i 50 viteve tė fundit nė Kampionatin e Shqipėrisė. I fundit trajner-lojtar nė kampionat ka qenė po njė dinamovit: Zihni Gjinali i paharrueshėm, mė 1956. Kėsisoj, kampionati, mė fort tė duket i braktisur sesa i mirėseradhun.  E ka braktisė Kombėtarja  Kampionatin Kombėtar tė Shqipėrisė e ka braktisė Kombėtarja e Shqipėrisė.

  Nė kuptimin qė Kampionati Kombėtar i Futbollit nė Shqipėri po e shkėput gjithnjė e mė fort lidhjen e tij me Kombėtaren e vet, ndonėse pėrfaqėsueset shqiptare tė NEN21, NEN19, NEN17 detyrimisht lindin mu prej Kampionatit Shqiptar. Nėn drejtimin e ri vėrehet se nga tė 20 lojtarėt e aktivizuar nė tri ndeshjet e para tė Kupės sė Evropės, vetėm 11 lojtarė kanė lindur nga Kampionati Kombėtar i Shqipėrisė. Ndėrkohė qė edhe pėrsa i pėrket formimit tė tyre nė kėtė kampionat, nuk mund tė pėrfshijmė as Aliajn, as Skelėn, as Lalėn, as Taren e deri diku, as edhe Haxhin. Shifra “11”, madje duket tejet e dyshimtė nė vėrtetėsinė e saj, kur mendon se te kjo “11” na ēojnė sidomos Devi Muka e Nevil Dede, tė cilėt edhe pse bėnė njė ndeshje mjaft tė mirė kundėr Holandės, ende mbeten periodikė nė Kombėtare ose plotėsues tė mungesave, si nė rastin e ndeshjes nė fjalė, asaj nė “Amsterdam Arena”. Kėshtu, nė kėto tri ndeshje tė para tė rangut kualifikues evropianobotėror, vėrejmė se sunduesit e Kombėtares janė Dallku e Hasi, me nga 270 minuta lojė tė dy, tė lindur si futbollistė jashtė Kampionatit Shqiptar si dhe Tare e Haxhi, po nga 270 minuta tė plota, po kurrsesi tė formuar nė Kampionatin Shqiptar. Pa hyrė nė hollėsira tė mirėfillta analitike, mund tė themi me bindje tė plotė se Kampionati Kombėtar i Futbollit ėshtė braktisur nga Kombėtarja. Edhe kėrkimet “e mėdha” qė po bėhen pėr tė zbuluar talente shqiptarė, jo te ky Kampionat, por nė Evropė, ēka natyrisht ėshtė njė gjė e mirė, janė edhe mė provuese tė dukurisė se*Kombėtarja e ka braktisur Kampionatin Kombėtar. Kjo, jo pėr faj tė saj dhe as pėr mungesė tė talenteve nė skuadrat e tij, por ngaqė nė Kampionatin Shqiptar nuk gjen futbollistė tė formuar. Ėshtė pėr tė dhėnė alarmin dhe kurrsesi pėr t’u marrė me praninė e shumė futbollistėve shqiptarė tė Kosovės nė Kombėtaren e Shqipėrisė, prani qė i bėn nder, jo vetėm futbollit si disiplinė teknike sportive, por historisė, shqiptarisė, kombit. E shėnojmė kėte se ėshtė e rėndė kur vėren se deri nė mjedisin e shtypit papritmas shfaqet edhe njė kundėrKosovė!*  E ka braktisė publiku  Kampionatin Kombėtar tė Shqipėrisė e ka braktisė publiku.

  Tė shtunėn nė mbrėmje, nė ndeshjen “e famshme” Partizani-Vllaznia nuk ishin as 2000 shikues dhe mesatarja e ndeshjeve tė viteve tė fundit nė stadiumet shqiptare nuk shkon pėrtej kėsaj shifre tė 2000 shikuesve. Nė kronikat televizive tė mbrėmjes, ajo qė tė bėn pėrshtypje janė thjesht tribunat bosh, madje njė boshėsi e jashtėzakonshme, tronditėse, braktisėse. Shqiptarėt nuk shkojnė mė nė stadium pėr Kampionatin Kombėtar dhe ajo qė ėshtė edhe mė tronditėse, klubet shqiptare nuk marrin tė ardhura nga ndeshjet e tyre. Ndėrkaq, po kaq tronditėse ėshtė se askush nuk merakoset pėr kėtė braktisje tė Kampionatit Kombėtar dhe askush nė Shqipėri nuk bėn njė sondazh pėr kėte braktisje; askush nuk ka njė studim; askush nuk ka tė dhėna zyrtare tė sakta sesa vetė shkojnė nė stadium. Shqipėria, siē e kemi thėnė gjithmonė ėshtė i vetmi vend qė nuk deklaron ēdo javė sesa bileta shiten nė ndeshjet! Askush nuk flet! Me keqardhje kemi mbėrritur deri aty sa pėrafėrsisht, gjithnjė simbas studimit tonė relativ, tė guxojmė tė mbrojmė hipotezėn se para luftės, Kampionatin Kombėtar e kanė ndjekur mesatarisht mbi 2000 shikues pėr ndeshje, ndėrsa sot, ndoshta mė pak…Natyrisht qė nė Shqipėrinė e sotme nuk mund tė kėrkosh, tė paktėn tash pėr tash, qė nė ndeshjet e Kampionatit Kombėtar tė vijnė mesatarisht 6686 shikues pėr ndeshje, siē ndodhi nė stinėn 1985-’86, shifėr qė doli mbas studimit tė autorit tė kėtyre radhėve, shifėr qė bėri bujė dhe qė i dha Shqipėrisė vendin e parė nė Evropė pėr ndjekjen e ndeshjeve tė Kampionatit Kombėtar pėr frymė tė popullsisė. Kėtė shifėr gjigande nuk e mėtojmė sot, sepse deri diku, ajo vinte edhe prej varfėrisė sė jetės shpirtėrore-kulturore tė shqiptarėve tė izoluar si askush, tė cilėt kohėn e lirė mund ta kalonin ose nė stadium, ose nė teatėr apo me ndonjė film shqiptar dhe vetėm kaq. Por qė tė zbresim te 1000-1500 shikues pėr ndeshje, kjo natyrisht ėshtė njė braktisje tronditėse! Cilat janė shkaqet e kėsaj ikjeje tė shekullit XXI tė shqiptarėve prej Kampionatit tė tyre Kombėtar? Niveli i ulėt po e po, shto kėtu nxitjen e njė publiciteti tė dobėt tė Kampionatit si dhe*organizimin vendnumėro tė tij dhe mbi tė gjitha, daljen mė nė pah, mbi Kampionatin Kombėtar, tė Kampionateve Kombėtare tė Shteteve tė Huaja, qė ka mbėrritur “everestin” e pasionit, madje deri nė afėr 40 ndeshje tė huaja nė transmetime tė drejtpėrdrejta televizive nė javė pėr rininė e njė kombi, ende me mangėsi tė theksuara nė formimin kombėtar (nacionalist) atdhetar (patriotik), doemos kthehet nė shkatėrrues tė plotė tė tėrheqjes dhe dashurisė pėr Kampionatin Kombėtar nė Shqipėri. Kur dihet se Shqipėria nuk ėshtė Gjermani, ku gjithashtu ka ēdo javė 40 ndeshje tė huaja nė TV, por asnjė gjerman nuk boshatis stadiumet e tij pėr to dhe jo vetėm nė Gjermani…  E ka braktisė qytetaria  Kampionatin Kombėtar e ka braktisė qytetaria.

  Me kėtė nėnkuptojmė ndjenjėn e tė pėrfaqėsuarit*qytetar apo krahinor, qoftė dhe simbolik tė skuadrės sė futbollit, prej ku rrjedh humbja e identifikimit shpirtėror tė qytetarit edhe me skuadrėn e tij tė futbollit tė qytetit apo krahinės sė tij. Kohėt e fundit, kampionati ka humbur kėsisoj, edhe publikun e Shkodrės, kur rrezikon tė humbė edhe publikun tė sapopėrftuar tė Elbasanit tė stinės qė shkoi. Shihni edhe njė herė tribunat e boshatisura. Shihni fotot qė botohen nė gazeta, ku nė sfond tė futbollistėve shihen vetėm tribuna tė boshatisura. Njerėzit nuk e ndiejnė mė skuadrėn e qytetit tė tyre si pėrfaqėsuese e botės sė brendshme shpirtėrore tė tyre dhe as tė historikes sė traditės sė tyre, nė kuptimin e njė pasioni identifikimi qytetar apo dhe tė njė stili qytetar. Kampionatin e ka braktisė Durrėsi e Vlora, Tirana e Kavaja, Gjirokastra e Lushnja, Berati e Korēa. Ėshtė vėrtet e ēuditshme se si ėshtė e mundur qė edhe pse ka fituar 6 nga 10 kampionatet e fundit, skuadra e dėgjuar, zyrtarisht 22 herė Kampione e Shqipėrisė, Sporktlub Tirana, kurrsesi nuk ndiqet mė tepėr se mesatarisht 2000-2500 shikues pėr ndeshje, pra mė pak nga ēka ėshtė ndjekur nė vitet ’30. Kėtu kemi mbėrritur dhe dihet qė mungesa e publikut ėshtė mė e rėndėsishme nė radhė tė parė pėr financat e varfėra tė klubit shqiptar, por ėshtė po kaq e rėndėsishme pėr rritjen dhe formimin e futbollistėve tė mirė dhe me personalitet. Sot futbollistėt e Kampionatit Kombėtar tė Shqipėrisė nuk ndihen tė turpėruar pėr nivelin e dobėt nė ndeshje, sepse ndaj kėtij niveli, askush nuk proteston mė pėr shkak se nuk ka kush tė protestojė ngaqė tribunat janė bosh. E tha bukur njė tifoz shkodran tė shtunėn nė stadiumin kombėtar “Qemal Stafa”: “Ta kishte humbur Bejzade nė vitet ’80 golin, ashtu siē e humbi tė shtunėn ndaj Partizanit, nuk do tė dilte e pakta njė njė javė nėpėr Shkodėr. Sot natyrisht qė ai mund tė dalė i qetė e t’i bijė pash mė pash Shkodrės, sepse rastin e humbur prej tij nuk e kanė pa as nja njėqind tifoza tė Vllaznisė”. Kampionatin e ka braktisė publiku, sepse ky nuk ėshtė mė pjesė e kėtij Kampionati. Ėshtė pjesė e Kampionatit tė Serie A tė Italisė, tė Bundesligės sė Gjermanisė, tė Premiership tė Anglisė, tė Liganacional Spanjės, tė Ligės sė Francės e tė s’dimė se kujt. Baste, baste, baste dhe vetėm baste dhe pėr bastet radio e televizione, gazeta*e mjedise buēasin njėqind herė mė fort sesa pėr Kampionatin Kombėtar tė Shqipėrisė. Mjerim i mendėsisė sė kulturės sportive nė Shqipėri, qė doemos lidhet edhe me varfėrinė e familjes shqiptare, e cila shpreson se te bastet e futbollit mund tė pėrmirėsojė jetėn e vet. “Me ndonjė pėrjashtim, - mė thoshte njė gazetar i vjetėr i “L’Equipe”, - loteritė sportive zakonisht lulėzojnė vetėm nė vendet e varfėra”.*Kampionatin Kombėtar ndėr ne, pėrveē tė tjerave, publiku shqiptar e ka braktisė edhe sepse nė stadium ai nuk gjen asnjė tėrheqje tė nivelit tė lartė kulturor pėr ta ndierė veten vėrtet pjesė e njė mjedisi kulturor. Ndoshta edhe nė kėtė duhet gjetur shkaku i braktisjes nė masė tė intelektualėve pėr Kampionatin Kombėtar, tė cilėt as vijnė nė stadium dhe as lexojnė gazetat sportive! Bėni njė sondazh po tė doni, prej ku rrjedhin mandej edhe sharjet mė tė papranueshme nė kor qė vijnė prej atyre pak tribunave tė mbushura dhe me njė fjalor qė nuk ka qenė kurrė i pranishėm nė stadiumet shqiptare. Edhe kjo ėshtė po aq tronditėse.  E ka braktisė publiciteti*  Kampionatin Kombėtar e ka braktisė edhe ai qė po e quajmė publiciteti i kampionatit. Kjo duket paradoksale, kur kujton se asnjėherė Shqipėria nuk ka patur pesė gazeta tė pėrditshme sportive, duke zėnė vendin e parė nė botė nė kėtė tregues. Mirėpo, nėse dikush njė ditėn na e gjen njė gazetė sportive shqiptare, qoftė dhe tė njė numri tė vetėm, pra edhe tė njė dite tė vetme, qė tė ketė mė shumė se 40 pėr qind tė faqeve tė saj pėr sportin shqiptar, do t’i pėrulemi. Njė koleg i ri na tha: “Nuk kemi sport, e po tė mos jetė loteria dhe futbolli ndėrkombėtar “televiziv” nė Shqipėri, gazeta mbyllet”. Mund tė jetė kėshtu. Po a mund tė vazhdojė gjatė kėshtu?... Tash pėr tash e rėndėsishme ėshtė se Kampionati Kombėtar ėshtė braktisė prej publicitetit si kulturė e llojit nė Shqipėri, madje nė tė gjitha kahet. Pėrshembull, Shqipėria ėshtė nė javėn e 9-tė Kampionatit tė saj Kombėtar, po Televizioni Shqiptar, qė tash e parė i thotė vetes “publik”, nuk organizon rubrikėn e tij sportive qė ėshtė rubrika mė e vjetėr e tij! Ndėrsa nė shtyp, rrallė herė, e pakta pėr 25 vjetėt e fundit, nuk ka ndodhur qė Kampionati Kombėtar tė jetė trajtuar me kaq mangėsi si sot dhe e gjitha kjo nuk tė duket se ėshtė thjesht punė stili. Shqipėria ėshtė i vetmi vend nė Evropė qė po humb komentin sportiv, komentin historik, kronikal, problematik, pėrshkrues dhe rrėfyes pėr Kampionatin Kombėtar, komentin e themeluar qysh nė vitet ’30 prej Anton Mazrrekut, “babait tė gazetarisė sportive”, siē e thonė shpesh sot gazetarė tė caktuar me falsitet , sepse mund tė mos i kenė lexuar asnjė shkrim e tė mos i kenė dėgjuar as edhe njė radiokronikė tė vetme. Me keqardhje shėnojmė ndėrkaq, se mbas pėrpjekjeve plot pasion qė brezi ynė bėri, sidomos nė vitet ’70 dhe ’80, pėr ta formuar komentatorin e ditės pėr futbollin, nė kėto vite gjithēka u shkatėrrua. Shabllonizmi i pasqyrimit tė Kampionatit Kombėtar, njė dembelizėm i papamė pėr tė shkruar, shto kėtu mangėsitė nė njohjen e gjuhės shqipe, mungesėn e stilit, inkompetencėn apo mosnjohjen e futbollit si sport, si histori, si kulturė, si pasion shpirtėror apo civil dhe nė fund tė fundit, si lėndė pėr tė shkruar bukur e me stil, pėrbėjnė gjithė “larminė” e kėsaj rėnieje apo braktisjeje tė atij qė i thamė “publiciteti i kampionatit”. Rrezikon tė kthehet nė mėrzi edhe ajo mė elementarja: skeda e njė ndeshjeje, ku ngatėrrohet rreshtimi, ku mungojnė lojtarė (nė vend tė 11 ka 10 e bile edhe 9 ndonjėherė), ku shpesh mungojnė lojtarėt e ndėrruar, minuta e daljes jashtė tė lojtarit tė dėnuar, apo deri te ngatėrrimi i shkrimit tė emrave, sidomos tė lojtarėve tė huaj, kombėsia e tė cilėve ėshtė njė shpikje shqiptare: “afrikanė”! (E pra Afrika ka shtete kombėtare dhe secili prej tyre ka njė emėr tė pėrveēėm) dhe madje duke u fyer ēdo javė ata, teksa shtypi, radio e televizionet rėndom i quajnė “lojtarė me ngjyrė”! Racizėm i pastėr gazetarie! Kampionatit i mungon gati pėrherė njė gjykim teknik i javės. I mungon lidhja historike me tė kaluarėn, ēka na ka ēuar edhe kėtu te thėnia: “Historia fillon me mua”.*Duke pyetur njė ditė nė stadium, njė gazetar tė ri tė futbollit se, a kishte dėgjuar ndonjėherė pėr Qamil Telitin, qė nė Shqipėri i kanė thėnė “Telit Kavaja”, ai mbeti krejt i habitur, e dukej sikur po i flisnim pėr njė prehistori, jo pėr histori shqiptare tė shekullit tė fundit, qė lidhet me tė vetmin titull tė Kampionit tė Ballkanit, tė fituar prej kėtij Qamil Telitit me shokė. Evropa ėshtė diēka tjetėr ndėrkaq. Kėto javė Universiteti “La Sapienza” i Romės, pėr kėtė vit universitar ka pėrfshirė lėndėn e re tė Gjeografisė sė Futbollit! Ėshtė njė kurs universitar qė do ta studiojė futbollin si njė dukuri, jo vetėm tekniko-sportive, por edhe tė vėshtrimit socialo-ekonomik e mediatik. Merret me mend qė ne nuk kemi “pėrēik” tė mbėrrijmė deri kėtu. Ne nuk kemi “pėrēik” tė mbėrrijmė as te gjetja e pėrbėrjeve tė skuadrave nė tribunėn e shtypit para ndeshjes dhe kurrnjėherė tė mbėrrijmė te njė botim modest (fletpalosje) pėr ndeshjen e radhės. Nė Shqipėri, siē e kemi trajtuar gjatė, po merr fund edhe radiokronika e futbollit, e cila ka kohė qė nuk mund tė quhet mė e tillė dhe ajo ēka bie nė sy mė tepėr nė te, nuk ėshtė ndeshja, rezultati, goli, minuta, episodi, por emri i atij qė transmeton ndeshjen, pėrmendja e emrit tė tė cilit gjatė transmetimit, nė vendet moderne ndalohet me rregullore. Ngaqė protagonisti nuk ėshtė ai, por futbollisti qė luan e interpreton. Kampionatin e ka braktisur publiciteti, sepse asnjė ndeshje e tij nuk transmetohet nė Televizionin Shqiptar qė ėshtė publik, edhe pse pėr kėtė transmetim atij i jep pėrparėsi vetė ligji ende nė fuqi. Pėrveē tė tjerave, meqė ėshtė i rangut kombėtar dhe i vetmi qė shihet nė gjithė Shqipėrinė.

  E “ka braktisė” FSHF-ja  Kampionatin Kombėtar nė Shqipėri e “ka braktisė” FSHF-ja. E futėm nė thonjėza, sepse nuk ėshtė e lehtė tė thuash qė kampionatin e “ka braktisė” ai qė e organizon, qė ėshtė Federata Shqiptare e Futbollit, e cila e drejton atė, cakton kalendarėt, pėrtėrin fushat e stadiumeve, cakton gjyqtarėt, ēon vėzhguesit, delegatėt, hedh shortin, merret me sigurinė, bėn strukturėn e kampionatit, dėnon, pėrjashton, federon, lėviz lojtarėt, miraton trajnerėt, skuadrat, ndan ligat, prodhon rregulloret, lėviz, federon, ēfedereron dhe miraton shkarkimin e 6 trajnerėve brenda vetėm 8 javėve tė Kampionatit 2006-’07 dhe dėnon fusha ndeshjesh, ku hyjnė pėrfaqėsues “tė nderuar” tė publikut, duke kėrcėnuar pa mėshirė gati javė pėr javė gjyqtarėt e futbollit! Tė gjitha kėto i bėn Federata Shqiptare e Futbollit e themeluar mė 1929 ose mė 1930, e pranuar nė FIFA mė 1932 dhe nė UEFA mė 1954. Kėsisoj, kurrsesi nuk mund tė thuhet se FSHF-ja e ka braktisur kampionatin. Mund tė thuhet pra nė thojza se vėrtet qė ajo e “ka braktisur”. FSHF-ja e “ka braktisė” Kampionatin Kombėtar tė Futbollit, pėrderisa asaj i ka ikur kombėtarja prej kėtij kampionatit, pėrderisa i ėshtė larguar publiku prej kėtij kampionati, pėrderisa ia ka braktisė qytetaria kampionatin, pėrderisa nuk ka publicitet kampionati. Kėshtu, pėrderisa Federata Shqiptare e Futbollit nuk i zotėron kėta katėr tregues tė ekzistencės sė vėrtetė tė njė Kampionati Kombėtar tė Futbollit, atėherė jemi tė detyruar tė pranojmė se Kampionatin Kombėtar tė Futbollit e “ka braktisė” edhe vetė Federata Shqiptare e Futbollit dhe nėse do ta pyesnim atė, pėrse*kombėtarja po i largohet aq fort Kampionatit Kombėtar, pėrse publiku i ka ikur Kampionatit Kombėtar, pėrse nuk ka publicitet Kampionati Kombėtar, pėrsa qytetaria nuk e njeh mė skuadrėn e qytetit tė saj si pėrfaqėsuese shpirtėrore tė traditės dhe kulturės sė saj, nuk besojmė se Federata Shqiptare e Futbollit ėshtė nė gjendje tė pėrgjigjet dhe jo vetėm me shkrim, sepse pėr kėtė ajo sot e kėsaj dite nuk ka paraqitur ndokund as studimin mė tė rėndomtė, por nuk mund tė pėrgjigjet as me gojė, sepse do t’i merrej goja.

  Kjo qė iu treguam ishte “braktisja e madhe e Kampionatit Kombėtar tė Futbollit” nė Shqipėri.*

  Do tė takohemi nė rubrikat e ardhshme tė “TemASport”.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 16. #196
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Te stadiumi e kisha shtepine une, disa metra larg, tek pallatet e para perballe. Specifikisht, pallati i verdhe ne forme L-je ne te djathte te stadiumit e prap se prap vetem nja dy here vajta ne stadium per sa kohe rrojta atje (dhe ne te dyja rastet s'e ndoqa lojen se shkoja qe te me blinin akullore, thana, dhe manaferra). Te tjeret vinin nga fundi i botes per te ardhur aty. Kisha dhe nje kusheri qe sterviteshe aty por tani e ka lene futbollin. Aty mblidheshin te shkretet djem kur i conin ne ushtri si kope, te gjithe te veshur ne uniforma te erreta. Qanin nenat, perqafoheshin, qanin akoma me shume, e ne i shihnim nga ballkoni turmat e erreta... dhe e vetmja gje qe dilte nga ai sfond gri/jeshile e erret ishin shamite e bardha te nenave. C'pamje e depresionuar.

  Me pelqeu artikulli i Besnik Dizdarit (s'lexojme me artikuj te tille ne Shqip). I shpjegon mire shume prej arsyet -- mungesa e publicitetit, i publikut, etj.. Eshte profesion pa respekt (ta kam llafnė, respekt nga njerezia ne pergjithesi, jo se eshte profesion i ulet), nderkohe qe ketu ne Amerike per cdo skuader kane tifoze inkurajues e te sterbetuar. Ne s'e kemi kete lloj kulture, dicka qe i "ftoh" talentet e reja. Ketu ku ti gjejne talentet e rinj, neper shkolla, neper loja, kurse atje... eh, ke te kene ndo nje teacher's pet te ndo nje tranjeri. Ne kohen e Enverit kane qene me te displinuar gjerat (jo vetem lojtaret). Im ate si sportist mundi te siguronte buken e gojes pa u rene prinderve ne qafe. Sa shpesh ndodh kjo me te rinjte e sotem ne Shqiperi? Ku u jepet kjo mundesi?

  - Leila (nuk e di pse me ndryshojne accountin 100 here ne dite).

 17. #197
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  33
  Postime
  4,459

  KF Elbasani, "TIGRAT VERDH E BLU"

  Mire se vini ne zonen e TiGrave VERDH E BLU.

  Neper fushėn krejt jeshil
  Dalin djemtė portokalli
  Qe te gjithė jemi me ju
  Forca djema verdh e blu.

  Duam gol, ne duam gol
  Elbasani loz futboll
  duam fitore, ju mos u ndani
  ne therrasim Elbasani


  Lulet tona janė pėr ju
  Elbasani verdh e blu
  Ne s'na tremb dot askerkush
  Zemrat tona janė ne fushe.

  Duam gol, ne duam gol
  Elbasani loz futboll
  duam fitore, ju mos u ndani
  ne therrasim Elbasani


  Ne prej jush duam fitore
  Duam fitore veē fitore
  Para djema me koken lartė
  Si selvite e Namazgjase.

  Duam gol, ne duam gol
  Elbasani loz futboll
  duam fitore, ju mos u ndani
  ne therrasim Elbasani
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 18. #198
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  33
  Postime
  4,459

  Sezoni 2006-2007.

  Kodi PHP:
  1  27.08.2006 17:00  'Elbasani' Tirana     2 2           
   2  10.09.2006 15
  :00  Shkumbini  'Elbasani' 0    
   3  16.09.2006 15
  :00  'Elbasani' Flamurtari 2 1           
   4  23.09.2006 15
  :00  'Elbasani' Kastrioti  1 0           
   5  01.10.2006 14
  :00  Vllaznia   'Elbasani' 0           
   6  14.10.2006 14
  :00  'Elbasani' Dinamo     1 0           
   7  18.10.2006 14
  :00  Partizani  'Elbasani' 1           
   8  21.10.2006 14
  :00  'Elbasani' Apolonia   2 0           
   9  28.10.2006 14
  :00  Teuta      'Elbasani' 0           
   10  05.11.2006 13
  :30 'Elbasani' Luftėtari  1 0           
   11  11.11.2006 13
  :30 Besa       'Elbasani' 2           
   12  18.11.2006 17
  :30 Tirana     'Elbasani' 0           
   13  26.11.2006 13
  :30 'Elbasani' Shkumbini  2 0           
   14  02.12.2006 13
  :30 Flamurtari 'Elbasan'  2           
   15  09.12.2006 13
  :30 Kastrioti  'Elbasan'  - : -           
   
  16  16.12.2006 13:30 'Elbasani' Vllaznia   - : -           
   
  17  23.12.2006 13:30 Dinamo     'Elbasani' - : -           
   
  18  03.02.2007 13:30 'Elbasani' Partizani  - : -           
   
  19  10.02.2007 13:30 Apolonia   'Elbasani' - : -           
   
  20  17.02.2007 13:30 'Elbasani' Teuta      - : -           
   
  21  23.02.2007 13:30 Luftėtari  'Elbasani' - : -       
   
  22  03.03.2007 14:00 'Elbasani' Besa       - : - 
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ClaY_MorE : 04-12-2006 mė 16:24
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 19. #199
  Pasioni pėr shkencėn Maska e King_Arthur
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,410
  Kastrioti-Elbasani 1-0
  Kastroti: Skuadėr e Krujės apo Kabulit? - 9/12/2006

  Se pari stadium i thencin; duhet thene qe terreni sportiv vetem i tille nuk mund te quhet. Nje fushe qe mund te mbillet vetem me patate.

  Se dyti, shkallet qe rrethonin fushen ishin ne rrenim total dhe per kete "tribune", tifozeve elbasanas i eshte dashur te paguajne 5000 leke te vjetra. Dua ta "falenderoj" Kastriotin dhe "mikpritjen" e tyre "bujare" qe i diskriminuan elbasanllinjte duke i bere te paguanin cmimin e kripur te biletes, nderkohe qe krutaneve u kerkohej te paguanin vetem 2000 leke te vjetra, dhe me sa konstatova 90% u lejuan te futen pa bilete. E theksova kete fakt, pasi ne cdo stadium ku ne kemi qene jashte Elbasanit, te pakten na eshte rezervuar nje kend per te ndjekur ndeshjen, por pa u perzier me tifozet vendas, sic ndodhi sot ne Kruje. Por per kete as qe mund te flitej ne "Kabul" (me falni desha te thoja Kruje). Rreshtim ne formacion luftimi i nje numri te madh forcash policore ne pjesen ku qendronin ata pak tifoze elbasanas qe me guxim mbanin ne qafe shallin dhe simbolet e Elbasanit. Gjithe kohet tifozet e Elbasanit jane provokuar nga tifozet Krutane dhe policia qe ishte ne rolin e ultrasve te Krujes. Na kane share me gjithe fjalorin e "pasur" te kesaj treve.

  Dua te pershendes tifozerine e Elbasanit qe sharjeve ne kor te Krutaneve dhe qendrimit "dashamires" te policise iu pergjigj me duartrokitje dhe sarkazem. Ne raste te tilla jua shperblefshim!

  Kthehemi e te flasim tani per ndeshjen e luajtur ne ”fushe”. Me vinte tmerresisht keq tek shihja futbollistet se si terhiqeshin zvarre ne mocalin e Krujes. Ne fillim te pjeses se pare dy gabime foshnjerake te mbrojtjes sone, nje nga te cilet na kushton golin. Nje top i hedhur pa pretendime nga krutanet ne zone, nxirret nga Leci gabimisht ne korrner. Goditje nga kendi, nje rremuje ne zonen e portierit dhe aty Ziambo s'e ka te veshtire te shenoje golin e vetem te ndeshjes, qe i dha fitoren "Kabulit".

  Pas golit, nuk u pa me asgje qe t'i ngjasoje futbollit. Kartona te verdh e te kuq per Elbasanin, te shara te bollshme nga tifozet krutane, policet dhe futbollistet e Krujes. Vonesa te stergjatura loje, topa qe hidheshin jasht fushe ne gardhet e kasolleve qe rrethonin stadiumin, lojtare krutane qe sapo i prekje pak rrezoheshin dhe kerkonin barrelen qe t'i nxirrte nga fusha.

  Te kthehemi e te flasim Sopianin,mbathjet e tė cilit ngjasonin me bibilinat e fėmijėve(mė poshtė ju shpjegojmė arsyen) . Arbitrim te tille zor se do kemi rast te shikojme perseri. Dy kartona te verdhe per Sinen, qe konvertohen ne te kuq ne minuten e 26, te pjeses pare. Direkt karton i kuq per Mehmetajn ne fillim te pjese dyte, pas nje perplasje me nje “lojtar” te Krujes. Stojku gjithashtu ndeshkohet me karton. Lojtaret e tjere qe moren te verdha. Elbasani edhe pse luajti me 8 futbolliste kunder 14 te Kabulit, (perfshire dhe arbitrat) rrezikoi disa here porten e Krujes, ndersa keta "keshjellaret" sic i quan Shqarri, as qe tentuan t'i afrohen portes se Kotorrit. Nje kuriozitet; portieri krutan disa here pyet tifozet se edhe sa minuta duhet qe te mbyllet ndeshja, megjithese si ju thashe me lart, Elbasani luante me 8 futbollistė.

  Pas ndeshjes

  Ne pritje per te nxjerre makinen nga xhungla dhe kaosi qe rrethonte stadiumin e Kabulit, mesova rastesisht nga disa tifoze krutane, qe Sopiani ishte kercenuar me jete nga Presidenti dhe Deputeti i Krujes nqs ndeshja nuk do fitohej nga Kruja. Ne fakt dicka te tille e degjova edhe para fillimit te ndeshjes nga disa police krutane ne kafene, por nuk i dhashe rendesi, pasi mendova qe do ishte thashethem policesh tifoze. Por nisur nga arbitrimi i Sopianit dhe ajo cka u pa ne fushe, ka shume mundesi qe kjo histori te jete e vertete dhe mund te jete e shoqeruar pse jo me ndonje dhurate "simbolike" te sponsorizuar me bujari nga presidenti i Krujes dhe ndonje Donator nga Kryeqyteti

 20. #200
  Pasioni pėr shkencėn Maska e King_Arthur
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,410
  Kastrioti-Elbasani 1-0
  Kastroti: Skuadėr e Krujės apo Kabulit? - 9/12/2006

  Se pari stadium i thencin; duhet thene qe terreni sportiv vetem i tille nuk mund te quhet. Nje fushe qe mund te mbillet vetem me patate.

  Se dyti, shkallet qe rrethonin fushen ishin ne rrenim total dhe per kete "tribune", tifozeve elbasanas i eshte dashur te paguajne 5000 leke te vjetra. Dua ta "falenderoj" Kastriotin dhe "mikpritjen" e tyre "bujare" qe i diskriminuan elbasanllinjte duke i bere te paguanin cmimin e kripur te biletes, nderkohe qe krutaneve u kerkohej te paguanin vetem 2000 leke te vjetra, dhe me sa konstatova 90% u lejuan te futen pa bilete. E theksova kete fakt, pasi ne cdo stadium ku ne kemi qene jashte Elbasanit, te pakten na eshte rezervuar nje kend per te ndjekur ndeshjen, por pa u perzier me tifozet vendas, sic ndodhi sot ne Kruje. Por per kete as qe mund te flitej ne "Kabul" (me falni desha te thoja Kruje). Rreshtim ne formacion luftimi i nje numri te madh forcash policore ne pjesen ku qendronin ata pak tifoze elbasanas qe me guxim mbanin ne qafe shallin dhe simbolet e Elbasanit. Gjithe kohet tifozet e Elbasanit jane provokuar nga tifozet Krutane dhe policia qe ishte ne rolin e ultrasve te Krujes. Na kane share me gjithe fjalorin e "pasur" te kesaj treve.

  Dua te pershendes tifozerine e Elbasanit qe sharjeve ne kor te Krutaneve dhe qendrimit "dashamires" te policise iu pergjigj me duartrokitje dhe sarkazem. Ne raste te tilla jua shperblefshim!

  Kthehemi e te flasim tani per ndeshjen e luajtur ne ”fushe”. Me vinte tmerresisht keq tek shihja futbollistet se si terhiqeshin zvarre ne mocalin e Krujes. Ne fillim te pjeses se pare dy gabime foshnjerake te mbrojtjes sone, nje nga te cilet na kushton golin. Nje top i hedhur pa pretendime nga krutanet ne zone, nxirret nga Leci gabimisht ne korrner. Goditje nga kendi, nje rremuje ne zonen e portierit dhe aty Ziambo s'e ka te veshtire te shenoje golin e vetem te ndeshjes, qe i dha fitoren "Kabulit".

  Pas golit, nuk u pa me asgje qe t'i ngjasoje futbollit. Kartona te verdh e te kuq per Elbasanin, te shara te bollshme nga tifozet krutane, policet dhe futbollistet e Krujes. Vonesa te stergjatura loje, topa qe hidheshin jasht fushe ne gardhet e kasolleve qe rrethonin stadiumin, lojtare krutane qe sapo i prekje pak rrezoheshin dhe kerkonin barrelen qe t'i nxirrte nga fusha.

  Te kthehemi e te flasim Sopianin,mbathjet e tė cilit ngjasonin me bibilinat e fėmijėve(mė poshtė ju shpjegojmė arsyen) . Arbitrim te tille zor se do kemi rast te shikojme perseri. Dy kartona te verdhe per Sinen, qe konvertohen ne te kuq ne minuten e 26, te pjeses pare. Direkt karton i kuq per Mehmetajn ne fillim te pjese dyte, pas nje perplasje me nje “lojtar” te Krujes. Stojku gjithashtu ndeshkohet me karton. Lojtaret e tjere qe moren te verdha. Elbasani edhe pse luajti me 8 futbolliste kunder 14 te Kabulit, (perfshire dhe arbitrat) rrezikoi disa here porten e Krujes, ndersa keta "keshjellaret" sic i quan Shqarri, as qe tentuan t'i afrohen portes se Kotorrit. Nje kuriozitet; portieri krutan disa here pyet tifozet se edhe sa minuta duhet qe te mbyllet ndeshja, megjithese si ju thashe me lart, Elbasani luante me 8 futbollistė.

  Pas ndeshjes

  Ne pritje per te nxjerre makinen nga xhungla dhe kaosi qe rrethonte stadiumin e Kabulit, mesova rastesisht nga disa tifoze krutane, qe Sopiani ishte kercenuar me jete nga Presidenti dhe Deputeti i Krujes nqs ndeshja nuk do fitohej nga Kruja. Ne fakt dicka te tille e degjova edhe para fillimit te ndeshjes nga disa police krutane ne kafene, por nuk i dhashe rendesi, pasi mendova qe do ishte thashethem policesh tifoze. Por nisur nga arbitrimi i Sopianit dhe ajo cka u pa ne fushe, ka shume mundesi qe kjo histori te jete e vertete dhe mund te jete e shoqeruar pse jo me ndonje dhurate "simbolike" te sponsorizuar me bujari nga presidenti i Krujes dhe ndonje Donator nga Kryeqyteti
  __________________

Faqja 10 prej 24 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Tifozėt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 22:05
 2. Elbasani, atje ku pluhuri mbyt ajrin
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 22-11-2005, 19:10
 3. Elbasani do rikthejė femrat nė stadium
  Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-11-2005, 16:54
 4. Njėzet e dy korona: Elbasani
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-09-2005, 18:05
 5. Elbasani
  Nga erzeni nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-10-2002, 14:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •