N konkursin ndrkombtar t arteve pamore marrin pjes 35 artist

Konkursi Onufri starton m 13 dhjetor

Konkursi ndrkombtar i arteve pamore Onufri do t elet me 13 dhjetor n Galerin e Arteve n Tiran. Marrin pjes rreth 35 artist shqiptar e t huaj, t cilt do t prezantojn punt e tyre si foto, piktura, performanca, video dhe projekte interaktive n nj ekspozit q do t qndroj e hapur pr rreth nj muaj. Gjat ksaj kohe juria do t przgjedh artistt fitues t konkursit Onufri.

Konkursi

N edicionin e 13-t t ktij konkursi, tashm tradicional, marrin kt vit pjes 35 artist, shtat prej t cilve t huaj. Vitin e kaluar fituesi ktij edicioni u shpall Ali Oseku me ciklin e pikturave Gjurm. Piktori madje u shpreh se kjo ishte hera e fundit q ai merrte pjes n kt konkurs.

mimin e dyt e fitoi suedezi Knutte Wester, ndrkoh q vendi i tret i ka takuar piktorit shqiptar, Adrian Isufi. Prve tri mimeve tradicionale ka qen dhe nj mim special, me t cilin sht kurorzuar bashkpunimi Elsa Martini dhe Herbert Stoger, ndrkoh q pjesmarrs n konkurs ishin 26 artist shqiptar e t huaj, t cilt u prezantuan n zhanre e gjini t ndryshme si piktura, performanca, video dhe projekte interaktive. Juria prbhej nga Nestor Jonuzi, Najada Hamza, Rubens Shima dhe kritiku i artit me fam evropiane, Pino Bonano.

Onufri

Konkursi Ndrkombtar i Arteve Pamore Bashkkohore mban emrin e piktorit m t madh t artit mesjetar shqiptar t shekullit XVI. Kjo veprimtari zhvillohet me miratimin e Ministris s Kulturs, Rinis dhe Sporteve nn drejtimin e Galeris Kombtare t Arteve q nga viti 1998. Onufri organizohet prej nj kratori apo grupi kuratorsh dhe hapet n muajin dhjetor t do viti. Pjesmarrsit shqiptar dhe t huaj aplikojn n mbshtetje t konceptit kuratorial dhe marrin t drejtn pr t qen pjesmarrs vetm prej kuratorit apo grupit t kuratorve

Blendina CARA