Close
Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 194
 1. #161
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Pamja e pare eshte pamja e manastirit qe eshte ngritur ne Athos (Te jete fshehur gje ktu?)

  Emri: vatopin.jpg

Shikime: 540

Madhėsia: 65.2 KB

  Tek ky linku ktu ka patur nje foto nga "Mount Athos (Aghion Oros) "

  http://www.culture.gr/maps/macedon/ag_oros/ag_oros.html

  (Gjate kerkimit mua me del the page cannot be found.. nuk e di nese e kane hequr kete foto nga ketu.. dhe pse duhet ta kene bere??)
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 2. #162
  i/e regjistruar Maska e Arcas
  Anėtarėsuar
  10-11-2005
  Postime
  162
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Arcas
  Jemi gati ta kthejme temen ne tjeter drejtim ? Apo pergjithmone ne terre keni ndermende te rrini ?  Baron Alfred Tenyson T., botuar me 1853 adresuar Edward Lear.  Illyrian woodlands, echoing falls
  of water, sheets of summer glass
  The long divine Peneian pass,
  The vast Akrokeranunian walls^2,

  Tomohrit,^3, Athos, all things fair,
  Wit such a peril, such a pen,
  You shadow forth to distant men,
  I read and felt that I was there:


  And trust me, while I turn'd the page,
  And track'd you still on classic ground,
  I grew in gladness till I found
  My spirits in the golden age.


  For me the torrent ever pour'd
  And glisten'd - here and there alone
  The broad-limb'd Gods at random thrown
  By fountain-urns:-and Naiads oar'd(Naiads=ZANAT)

  A glimmering shoulder under gloom
  Of cavern pillars; on the swell
  The silver lily heaved and fell;
  Any a slope was rich in bloom

  From him that on the mountain lea
  By dancing rivulets fed his flocks,
  To him who sad upon the rocks,
  And fluted to the morning sea.  ^2 = The Akrokeranuian walls: the promontory now called Glossa(GJUHA)
  ^3 = Tomohr, Tomorit, or Tomohritt is a lofty mountain in Albania not far from Elbassan. Lear's account of it is very graphic: "That calm blue plain with Tomohr in the midst like an azure island in a boundless sea haunts my mind's eye and varies the present with the past".

  Kushe i ka syte ne balle ta lexoje mire kete poemth dhe te bej lidhjete e duhura. Meandej mund te kuptojme perse Epirna eshte jetike per ekzistencen e verte Gerqise sic eshte propaganduar keto 150 vitet e fundite.
  Mos ma pirshe drejtimne, cme ngaterrone larte e poshte. Po e nxjerrre prape kete poezi dhe nje here per t'i kujtuare ndonjerite, psh hapesite te temave te tilla qe vendosi te cante ferrene mbasi morri cfare desheronte ose nuk e morri(patriotat e stilit moderne keta) qe te na japi ndonje drite shprese se ku te drejtohemi.


  Ti zemerueshe nese ke ndonje gje konkrete per te shtuare, vazhdo, ne te kunderte ketu nuk flitet per turizmin ne greqi, e as per Athos-in e Greqise, qe vece Janulla me shoke kane aksese tek librarite e tyre apo teke ato qe vendosine te djegin dhe te ruajne. Apo nuku lexone ose bene si shurdhe ?

 3. #163
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Nuk e ke kuptuar qellimin e atij postimi Arcas.. Un doja te gjeja nje foto die nga mali Athos (Orosh). Kureshtja me beri te shof shum shum foto nga mali Athos. Por ate ku duhej normlisht te ishte perqendruar mbi Orosh-in nuk u gjet askund. Fakti qe e postova ishte cudia qe pata.. Pse? Sepse ishte e vetmja foto ne 150 te tjera qe nuk hapej.. pra ishte zhdukur dhe nga Interneti..

  Ps. me fal qe te nderrova drejtimin e temes.. Darius mund ta fshije kete postim tani.. sa ta lexosh meqe tregove kureshtje..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zemrushja : 22-05-2007 mė 12:48
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 4. #164
  i/e regjistruar Maska e Arcas
  Anėtarėsuar
  10-11-2005
  Postime
  162
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuku ka Oroshe-Athos, nuku munde te kete dy dhe patjetre nese ka njeri eshte me i vjetri.

  Athosi gjendet ne TOMORRIN TONE ate thote vjersha. Athosi i Greqise eshte replike e vonshme. Shen Kozmain Ali Pasha ne nje fare menyra e la te livadhiste pak a shume ne shqiperine e jugute, vec ne Berat i theshte mos afroheshe, ndersa Kozmai kishte ardhur pikerishte per ate gje, ashtu si dhe Pukevili dhe shume te tjere.

 5. #165
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Kisha nje pyetje mbi Kanunin.

  Si sigurohej respektimi i sanksioneve? Pagesa e gjobave etc....
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 6. #166
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kulla e Oroshit ,per mendimin tim,duhet te ndodhet brenda pellgut permbledhes se Lumit Mat...
  Jam dakort me ata qe e lidhin me dicka Hyjnore...Pagesa e gjobes per mendimin Tim
  sherbente si Larje e Fajit ndaj Hyjnise apo hyjnive,pasi cdo akt i keq,sidomos vrasja,shikohej si nje Dem qe i behej Hyjnise ne radhe te pare...Biles pagesa e gjobave te ndryshme ndaj Gjo-Markajve duhet pare si pagesa e gjobes ndaj Sunduesit apo shtetit pasi sundimtari perfaqsonte mbrojtesin e tij dhe te hyjnive si dhe si nje lloj takse,pasi kanuni nuk njeh taksa ndaj Gjon-Markajve ama e trajton Gjonmarkajn si mbret si siper tyre..
  psh thote Frym per frym e duka vec dmth Duka eshte siper cdokujt,gjithe te tjeret jane te barabarte por,poshte tij...Njefare imuniteti qe ligjerohet tek figura gjysem njerezore e gjysem hyjnore e sunduesit...Kuptohet Gjon.markajt jane kushedi i sajti fis nga fisi i pare i sunduesve....

  Me pelqen Ideja qe Kultura e Famshme e Matit e shek 8 p.l.k te jete lindesja e kanunit..pra permbledhesja e pare e rregullave ose ajo me e gjera si mund ti themi,qe perfshinte shume fise...

  Emri Orosh per mendimin tim eshte i lidhur pashmagshmerisht me Oren...Nese vereni me kujdes,Ora e Malit NUK ESHTE luftarake ose me mire le te themi ja Le kete vend Zanes...biles Zana identifikohen me dhine,me token kurse Ora me ? qe mendoj me nje zog qe mund te jete Orl ose edhe ndonje tjeter...

  Per etimologjine Kulla e Oros apo kulla e orok me duket se bashkimi Oro(s)kull apo Orokkull jep fjalen Orakull...
  Urat ndihmon ne lidhjen e Orosh-orok me orakull si dhe me hyjnin Ora...
  fjala Uroj psh ka te njejten llogjike... Urimi ne pergjithesi lidhet me Zotin apo me elemente pagane...zoti te ndihmonte
  u befte si dielli etj... Uroj ne nje fare menyre mund te lexohet te ndihte Ora
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyj-Njeriu : 02-09-2007 mė 00:20
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 7. #167
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Fjala Ora mendoj se lidhet me Era pra me energjine e fuqishme te eres ne Mal,ate qe se ndal kush,ate qe eshte qiellore ose jotokesore por shume afer tokes dhe njeriut...

  Shkojme ne dodone...Rendom thuhet se orakulli i jepte fattheniet nga levizja e gjetheve e hyjnizohet dushku,mirepo Pa ERA(Ora) nuk jepej asnje Fatthenie,pra elementi dominues nuk eshte dushku por Era(ora)....Era(ora) kalonte mbi gjete dhe mund te krijonte varietetin e tingullit qe krijon te foluren,pasi era po nuk u perplas diku sben zhurme,ska tinguj pra ska fatthenie....
  pastaj e ku me mire se Ne nje dushk te madh mund te krijohet ideja e madheshtise ,pasi era(Ora) nuk eshte e dukshme....

  Pra per kete arsye mendoj Se Kulla e Oroshit ka qene Orakull ku i dergohen Gjobat per faje qe behen ne toke dhe prekin Hyjnite... Indulgjencat ne europe jane nje shembull,pa llogaritur qe orakulli i delfit mbahej me dhuratat e atyre qe kishin bere Faje,pervec se dhuratat per fatthenien....

  Pra Kulla e Oroshit nuk eshte Kulle ,por nje Faltore ,prandaj duhet gjetur nje faltore....
  Mos te harrojme psh se Besa me e rende eshte Besa mbi Gur,ose se kuvendet mbaheshin ne rrenojat e faltoreve te vjetra,pervec se ne oborr te kishes....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 8. #168
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu

  Pra Kulla e Oroshit nuk eshte Kulle ,por nje Faltore ,prandaj duhet gjetur nje faltore....
  Mos te harrojme psh se Besa me e rende eshte Besa mbi Gur,ose se kuvendet mbaheshin ne rrenojat e faltoreve te vjetra,pervec se ne oborr te kishes....
  Pra Kulla e Oroshit nuk eshte Kulle ,por nje Faltore ,prandaj duhet gjetur nje faltore....
  Mos te harrojme psh se Besa me e rende eshte Besa mbi Gur,ose se kuvendet mbaheshin ne rrenojat e faltoreve te vjetra,pervec se ne oborr te kishes....
  *************************************
  Keta rreshta kan rendesi te madhe Hyj-Njeriu,

  Logu i Burrave, apo jane mbleur burrat tek logu per te zgjedhur njė problem, me da njė drejtėsi....
  Pra Logu mund te jete edhe njė Luginė, njė falltore ku ka aty edhe gur karakteristikė.
  Besoje se ky ishte nje kult i lashtė keltikė.
  pse them keltikė.
  Ne njė liber pata lexuar njehere se edhe ne irland permedej tek druidet ky lloje kulti qe e quanin LOGBERGER qe do thote tubimi i burrave tek GURI i BARINJVE ?
  E ku eshte irlanda e ku jemi ne, nuk e di se si ka patur mundesi qe te perhapet i njejti kult perpose levizjeve te njerzve qe ne koherat e lashta.

  Do kthehemi edhe te Dodona pastaje, mirepo sipas mendimit tim dodona quheshin te gjithe tempujt e lutjes. Mirepo Dodona ishte edhe si nje falltore qe pasi ndonjeri kryente nje akt te madh, psh. fitore ne luftera, ai shkonte aty dhe jepte dhurata per tu treguar bujar dhe per te ruajtur apo ripertrire besimin ne perendi. Si te themi aty ai fitimtar jepte tatimet perendive.
  Ne nje rast edhe Pirroja jep dhurata pas nje fitore ndaje maqedonasve, aty ai shpalos mija mburoje qe iu kishte marrur maqedonasve si shenje triumfi i lene te gjitha ne oraklin e Dodones.

 9. #169
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Krekso nuk besoj se e kemi marre nga keltet,mund te jete e kunderta po...guri ne traditen shqiptare ka peshe te madhe,vete ndertimi eshte i mbushur me bestytni,si mos te shkelet hija,apo flija e hajmalite per ndertesen e re...biles vete fjala Kull kam pershtypjen se ka te beje me hyjin,ku-yll ku me vone ra Y si tek di-yll e u be Kull dhe dill ose diell...

  Bera muhabet dje me nje pinjoll te gjomarkajve qe e kam shok ,po ai thoshte se kulla e Oroshit ,eshte vec kulla e Gjomarkajve kuptohet ne Orosh,e ate ashtu si shume kulla te gjomarkajve i rrenoi enver hoxha....
  Po mendoja se mos valle Kulla e Oroshit eshte nje faltore Pagane e cila u rrenua nga Kristinizmi por ngeli ne formen simbolike si vendi ku hyjnise i paguhej gjoba per veprat e keqija mbi toke dhe pastaj ngeli ne simbolike Kulla e dukes....
  Mendoj se Tradita E KANUNIT qe e do 'frym per frym e duka vec' mudn te fshehi tek duka mbase edhe udheheqesin shpirteror ne kuptimin fetar pagan...
  e them kete pasi edhe Prifti ne Kanun ka shume privilegje gati sa Duka....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 10. #170
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga drity Lexo Postimin
  Kisha nje pyetje mbi Kanunin.

  Si sigurohej respektimi i sanksioneve? Pagesa e gjobave etc....
  Po ta thash nuk do ta besosh! Sepse eshte teper ideale per t'u besuar.
  Shqiptaret e sotem nuk e meritojne Kanunin sepse jane te padenje dhe krijesa teper te mjera per ta bartur madheshtine e Tij mbi supet e tyre te kerrusura nga pandershmeria.

  Kjo eshte njeherit edhe pergjegja ne pyetjen se si realizohej mbledhja e taksave e gjobave.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 11. #171
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Kulla e Oroshit ,per mendimin tim,duhet te ndodhet brenda pellgut permbledhes se Lumit Mat...
  Jam dakort me ata qe e lidhin me dicka Hyjnore...Pagesa e gjobes per mendimin Tim
  sherbente si Larje e Fajit ndaj Hyjnise apo hyjnive,pasi cdo akt i keq,sidomos vrasja,shikohej si nje Dem qe i behej Hyjnise ne radhe te pare...Biles pagesa e gjobave te ndryshme ndaj Gjo-Markajve duhet pare si pagesa e gjobes ndaj Sunduesit apo shtetit pasi sundimtari perfaqsonte mbrojtesin e tij dhe te hyjnive si dhe si nje lloj takse,pasi kanuni nuk njeh taksa ndaj Gjon-Markajve ama e trajton Gjonmarkajn si mbret si siper tyre..
  psh thote Frym per frym e duka vec dmth Duka eshte siper cdokujt,gjithe te tjeret jane te barabarte por,poshte tij...Njefare imuniteti qe ligjerohet tek figura gjysem njerezore e gjysem hyjnore e sunduesit...Kuptohet Gjon.markajt jane kushedi i sajti fis nga fisi i pare i sunduesve....

  Me pelqen Ideja qe Kultura e Famshme e Matit e shek 8 p.l.k te jete lindesja e kanunit..pra permbledhesja e pare e rregullave ose ajo me e gjera si mund ti themi,qe perfshinte shume fise...

  Emri Orosh per mendimin tim eshte i lidhur pashmagshmerisht me Oren...Nese vereni me kujdes,Ora e Malit NUK ESHTE luftarake ose me mire le te themi ja Le kete vend Zanes...biles Zana identifikohen me dhine,me token kurse Ora me ? qe mendoj me nje zog qe mund te jete Orl ose edhe ndonje tjeter...

  Per etimologjine Kulla e Oros apo kulla e orok me duket se bashkimi Oro(s)kull apo Orokkull jep fjalen Orakull...
  Urat ndihmon ne lidhjen e Orosh-orok me orakull si dhe me hyjnin Ora...
  fjala Uroj psh ka te njejten llogjike... Urimi ne pergjithesi lidhet me Zotin apo me elemente pagane...zoti te ndihmonte
  u befte si dielli etj... Uroj ne nje fare menyre mund te lexohet te ndihte Ora
  Kam pritur qe dikush me ndergjegje qe ta fshinte kete postim banal.
  Kurre ne jete nuk kam lexuar kaq shume genjeshtra e banalitete fyese per cdo kend qe di dy fjale per Kanunin.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #172
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Po ta thash nuk do ta besosh! Sepse eshte teper ideale per t'u besuar.
  E merrja me mend, por po "shpresoja" t'isha gabim.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 13. #173
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga drity Lexo Postimin
  E merrja me mend, por po "shpresoja" t'isha gabim.
  Pergjegja ne kete pytje eshte NDERI, pra dicka me te cilen nuk lindesh por kultivohesh vetem aty ku ai eshte shume i forte.

  Nderi, eshte nje vlere sublime e cila kerkon gjenerata te tera me perkushtim te panderprere qe ta ngrejne aq larte sa te behet qenie sublime qe ve ne levizje Kanunin.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 14. #174
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Kam pritur qe dikush me ndergjegje qe ta fshinte kete postim banal.
  Kurre ne jete nuk kam lexuar kaq shume genjeshtra e banalitete fyese per cdo kend qe di dy fjale per Kanunin.
  genjeshtrat ,pergenjeshtrohen....bujrum....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 15. #175
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  ..
  1.Kulla e Oroshit ,per mendimin tim,duhet te ndodhet brenda pellgut permbledhes se Lumit Mat...
  -Ni-me'?!!
  2. Jam dakort me ata qe e lidhin me dicka Hyjnore...Pagesa e gjobes per mendimin Tim sherbente si Larje e Fajit ndaj Hyjnise apo hyjnive,pasi cdo akt i keq,sidomos vrasja,shikohej si nje Dem qe i behej Hyjnise ne radhe te pare...Biles pagesa e gjobave te ndryshme ndaj Gjo-Markajve duhet pare si pagesa e gjobes ndaj Sunduesit apo shtetit pasi sundimtari perfaqsonte mbrojtesin e tij dhe te hyjnive si dhe si nje lloj takse,pasi kanuni nuk njeh taksa ndaj Gjon-Markajve ama e trajton Gjonmarkajn si mbret si siper tyre..
  -Ky eshte mentaliteti yt turko-bizantin ose me nje fjale, aziatik qe po flet. Ti s'ke lidhje me parimet baze, ti nuk ke lidhje me kulturen shqitare.
  Kjo qe ke thene ti eshte turpi me i madh per shqiptarin, dicka krejtesisht e paimagjinueshme, qe nuk ia kap truri as kur eshte me temtperature 42.
  A je i vetedijshem se ky pasus nuk meriton as leximin e njeriut se jo me te komentohet, apo te kunderargumentohet. Ti po flet per gjera qe nuk ua ke asi idene e perafert dhe po pret te te pergjegjet dikush ne spekulime jasht cdo logjike dhe lidhje me KANUNIN. Asnje fjale ne vetme nuk te qendron -asnje!!!

  3. psh thote Frym per frym e duka vec dmth Duka eshte siper cdokujt,gjithe te tjeret jane te barabarte por,poshte tij...Njefare imuniteti qe ligjerohet tek figura gjysem njerezore e gjysem hyjnore e sunduesit...Kuptohet Gjon.markajt jane kushedi i sajti fis nga fisi i pare i sunduesve....
  -Po ku je ka shkele more djal ku drecin po arrin ti shpifesh keto budalleqe. Asnje fjale e vetme, asnje! Te gjitha shpifje -c'ka te kometohet ketu?!
  4. Me pelqen Ideja qe Kultura e Famshme e Matit e shek 8 p.l.k te jete lindesja e kanunit..pra permbledhesja e pare e rregullave ose ajo me e gjera si mund ti themi,qe perfshinte shume fise...
  -Hahahaaa, ik more!
  5. Emri Orosh per mendimin tim eshte i lidhur pashmagshmerisht me Oren...
  - Jo po me sahatin.
  6. Nese vereni me kujdes,Ora e Malit NUK ESHTE luftarake ose me mire le te themi ja Le kete vend Zanes...
  -Ni-me'?
  7. biles Zana identifikohen me dhine,me token kurse Ora me ? qe mendoj me nje zog qe mund te jete Orl ose edhe ndonje tjeter...
  -Pash besen a?
  8. Per etimologjine Kulla e Oros apo kulla e orok me duket se bashkimi Oro(s)kull apo Orokkull jep fjalen Orakull...
  -Nc, nc, nc... hej ku-ku per ne e per farmakun tend etimologjik, he!
  9. Urat ndihmon ne lidhjen e Orosh-orok me orakull si dhe me hyjnin Ora...
  fjala Uroj psh ka te njejten llogjike... Urimi ne pergjithesi lidhet me Zotin apo me elemente pagane...zoti te ndihmonte
  -Pse more djal nuk lexon pak po ia fut kodra pas bregut? Mos asgje, lexoje temen deri ketu e mos pjerdh keca te zinje.
  10. u befte si dielli etj... Uroj ne nje fare menyre mund te lexohet te ndihte Ora
  - ky ishte nje kreshendo per te mahnitur boten.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 04-03-2008 mė 18:28 Arsyeja: per lexueshmeri
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 16. #176
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  -Ky eshte mentaliteti yt turko-bizantin ose me nje fjale, aziatik qe po flet. Ti s'ke lidhje me parimet baze, ti nuk ke lidhje me kulturen shqitare.
  Kjo qe ke thene ti eshte turpi me i madh per shqiptarin, dicka krejtesisht e paimagjinueshme, qe nuk ia kap truri as kur eshte me temtperature 42.
  A je i vetedijshem se ky pasus nuk meriton as leximin e njeriut se jo me te komentohet, apo te kunderargumentohet. Ti po flet per gjera qe nuk ua ke asi idene e perafert dhe po pret te te pergjegjet dikush ne spekulime jasht cdo logjike dhe lidhje me KANUNIN. Asnje fjale ne vetme nuk te qendron -asnje!!!


  Po ti duke fol budalliqe,ben pergenjeshtrime... A e njeh ndopak folklorin shqiptar qe eshte i lidhur pashmashmerisht me hyjnite pagane shqiptare... sigurisht qe e njeh,po atehere pse nuk e ve cik trurin ne pune ?
  Vetem hyjnorja rregullon jeten,e vetem hyjnorja vendos moral....Pagesa e gjobes eshte detyrim moral ne radhe ne pare e kur behet fjale per moralin ke menjehere hyjnite qe e mbrojne....Kur hyjnorja vdes,vdes dalengadale edhe morali e me te vdes ngadale edhe shoqeria....
  Kete e dinin fort mire pleqte e urte,jo me kot edhe mbledhjet beheshin prane vendeve te kultit ose ne qender te zones,pasi qendra eshte ne psikologjine pagane vendi i Hyjnores....

  -Po ku je ka shkele more djal ku drecin po arrin ti shpifesh keto budalleqe. Asnje fjale e vetme, asnje! Te gjitha shpifje -c'ka te kometohet ketu?!

  Kur ske ca komenton,kurseje pasionin se eshte energji,mund te duhet energjia kur te ftohesh....

  Shqiptaret ,e dinin c'ishte hierarkia,sepse tek hierarkia te con logjika natyrore....Pa shiko sa poronike vlen markagjoni! Pa shiko kush perjashtohet nga te qenit poronike!

  -Hahahaaa, ik more!
  Pse me ndalohet te me pelqeje dicka? Nuk eshte faji im qe kultura ilire e glasinac - matit eshte gati gjitheperfshirese dhe e perparuar ; dhe normale qe permbledhja ligjore behet ne periudha energjike,kjo ne te gjithe boten....

  - Jo po me sahatin.
  Ora e Oroshit,ashtu sikunder cdo perendi kishte vendin e vet,me emrin e vet,qe nga redoni e kepi i tij,baba tomorri e mali i tij,qe kane ngelur te qarta krejt; e atehere orosh me ore ku eshte mungesa e llogjikes normale pagane?!

  -Ni-me'?
  Ni me e qe cke me te...

  -Pash besen a?

  E pra e... Oret,per shkak te perhapjes edhe te gjere te fjaleve me ate rrenje,si orakull,fisi i oresteve,qe ishin edhe maqedonasit e pare; qyteza e argos orestikon,ora(lutu) et labora(puno) etj duket te kene qene 'dominante' ndaj zanave ,dhe te jene pjese 'qiellore'...

  -Nc, nc, nc... hej ku-ku per ne e per farmakun tend etimologjik, he!

  Kur te pranosh gjuhen shqipe si gjuhe e natyres,do te hapen syte edhe ty...
  Kulle ka shume gjasa te jete shkurtimi i kuyll,sic e kam shpjeguar me lart,prasi vendi ku rri hyjnija,ku 'fle' hyjnija,biles italianet e kane marre shabllon, culla -djep...
  Keshtu qe kulla e oroshit ,mund te jete fare mire,vendi ku 'fle' hyjnia Ore,pra nje faltore..Orakull ka te njejten llogjike.... Perendite helene Hora s'jane gje tjeter vec oret....

  Pse more djal nuk lexon pak po ia fut kodra pas bregut? Mos asgje, lexoje temen deri ketu e mos pjerdh keca te zinje

  Urim - Orim nuk ka ndonje dallim te tmerrshem-- Urimi eshte ne vetvete,nje deshire qe hyjnia te ndihmohte... Po shikoja me interes konceptin hebraik te Urim e Thumim,po se kapa dot,sepse secili studiues eshte hesap me vete...shikoje njehere se mbase sherben....
  Urate i ka ngelur priftit ortodoks,mbeturine ne teologjine ortodokse te priftit te Ores apo orakullit,sikunder perendia dhe zoti....

  - ky ishte nje kreshendo per te mahnitur boten.

  Ora et labora,baptist,sidomos 'ora',po edhe oratoria nuk eshte keq....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 17. #177
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  O njeri merre lexoje temen para se te shkruash, se njerzit kane shkrire trurin mire dhe i kane matur fjalet nga disa here para se t'i shkruajne. Keto qe po shkruan ti nga hamendja e kote jane spjeguar fort mire gjate temes dhe ti vetem se po e perlyen me shpikje te pabaza dhe pakurrfare mbeshtetje as metode po me gjasime arbitrare qe po ulin nivelin e diskutimit perfundi zeros dhe po perdhosin pa keqardhje djersen dhe mundin qe eshte derdhur tash nje vit pa nderprere ne te.

  Te lutem edhe nje here, se nuk kemi nerva te pereseritemi dhe ta ndyejme temen kot se koti.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 18. #178
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  temen po e ndyn zotrote,me fjale boshe...une e kam lexuar temen dhe nuk jam dakort me shume gjera,prandaj dhe po jap mendimin tim....

  Shpirti shqiptar nuk kuptohet me racionalizmin banal ,se nuk ka shpirt qe kuptohet me racionalizem,por vetem nepermjet gershetimit te racionalizmit me hyjnite shqiptare..Sa me shume gershetime gjejme aq me shume vemendje duhet tu japim...nuk duhet shkrire truri,por duhet trupezuar truri me shpirtin,duhet zberthyer morali qe te hyet ne shpirt,ja sic bere me lart me nderin...Duke zberthyer nderin ti hyn ne shpirtin e popullit... Duke zberthyer nderin kupton pse shqiptari vret per nje 'fjale goje' e po ashtu kupton degjenerimin e kesaj 'fjales se gojes'...
  Nje popull nuk asgjesohet,nga pushtimi ekonomik,nga masakrat e perdhunimet,por nga asgjesimi i hyjnores se tij,nga asgjesimi i moralit...Kjo tregon qe edhe ne periudhe pavaresie ,nje popull asgjesohet,sepse i asgjesohet shpirti,morali,hyjnorja....
  Krishterimi eshte armiku me i madh i popullit shqiptar,prandaj dhe kulla e oroshit sherbente ne kanun,si balancuese shpirterore e kishes....Morali mbrohej nga kulla e oroshit,nga faltorja e oroshit....Faltorja kunder\krahas kishes,duke u trasformuar ne dicka johyjnore por me vleren e plote te hyjnores....

  Pse kujton ti se e rrafshoi enver hoxha? Rrafshoj hyjnine,kam rrafshuar popullin,llogjika e thjeshte kristiane,ilarioni(Hyllarioni) vret gjarperin ,Balaurin e behet shenjtor kristian....Rrafshoni kishat ortodokse ne kosove,ska me te ardhme serbia ne kosove...mbrojini
  dhe e keni serbine me rrenje te thella ne kosove...

  Jane shume te forta e te bazuara arsyet qe mbajne ne kembe tezen se,kulla e oroshit eshte nje faltore,te pakten shpirterisht eshte e tille....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 19. #179
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin

  temen po e ndyn zotrote,me fjale boshe...une e kam lexuar temen dhe nuk jam dakort me shume gjera,prandaj dhe po jap mendimin tim....

  1.Shpirti shqiptar nuk kuptohet me racionalizmin banal ,se nuk ka shpirt qe kuptohet me racionalizem,

  2. por vetem nepermjet gershetimit te racionalizmit me hyjnite shqiptare..Sa me shume gershetime gjejme aq me shume vemendje duhet tu japim...nuk duhet shkrire truri,por duhet trupezuar truri me shpirtin,duhet zberthyer morali qe te hyet ne shpirt,ja sic bere me lart me nderin...

  3. Duke zberthyer nderin ti hyn ne shpirtin e popullit...

  4. Duke zberthyer nderin kupton pse shqiptari vret per nje 'fjale goje'

  5. e po ashtu kupton degjenerimin e kesaj 'fjales se gojes'...


  6. Nje popull nuk asgjesohet,nga pushtimi ekonomik,nga masakrat e perdhunimet,por nga asgjesimi i hyjnores se tij,nga asgjesimi i moralit...Kjo tregon qe edhe ne periudhe pavaresie ,nje popull asgjesohet,sepse i asgjesohet shpirti,morali,hyjnorja....


  7. Krishterimi eshte armiku me i madh i popullit shqiptar,prandaj dhe kulla e oroshit sherbente ne kanun,si balancuese shpirterore e kishes....

  8. Morali mbrohej nga kulla e oroshit,nga faltorja e oroshit....Faltorja kunder\krahas kishes,duke u trasformuar ne dicka johyjnore por me vleren e plote te hyjnores....

  9. Pse kujton ti se e rrafshoi enver hoxha?

  10. Rrafshoj hyjnine,kam rrafshuar popullin,

  11. llogjika e thjeshte kristiane,ilarioni(Hyllarioni) vret gjarperin ,Balaurin e behet shenjtor kristian....

  12. Rrafshoni kishat ortodokse ne kosove,ska me te ardhme serbia ne kosove...mbrojini
  dhe e keni serbine me rrenje te thella ne kosove...

  13. Jane shume te forta e te bazuara arsyet qe mbajne ne kembe tezen se,kulla e oroshit eshte nje faltore,te pakten shpirterisht eshte e tille....
  o ti shoq, mos fol me pallavra se me plase, e kam drone na plase te gjitheve!
  shiko cfare ke bere serish. ti mendim nuk dhe ti po ben minime dhe akrobacione lolosh per te hutuar shigjetarin qe t'ia fusesh mizen ne xhep per t'i shtyre dokrrat t'ua me ane te rremujes si socialistet kur orvaten per pushtet.

  1. shpirti eshte prodhim i racionalitetit, pa te nuk ke as shpirte. ndersa kanuni eshte racional dheri ne 'iracionale'.

  2. ti nuk ke ide se cka mund te quhet hyjni shqiptare, e cka jo, e po kerkon ti kryqezosh me dicka qe ti e quan racionalitet e qe ne realitet ishte iracionalizem (fantazi e cartur e leshuar te bredh pakufi).

  3. nderi nuk eshte shpirti i popullit sepse ky popull do te kishte vdekur i teri plotesisht e pa gjurme tash 300 vjet qe jeton pa te. sepse ky popull jeton per dite e me shume pa nder. nderi eshte 'shpirti' i kanunit e jo i individeve qe perbejne kanunin. por une nuk thash se eshte nderi shpirt. nderi eshte ideal i qenies qe quhet kanun.

  4. nderi nuk 'zberthehet' ne te vrare per fjale goje sepse nje gje e tille eshte e pandershme dhe e budallme, dhe ne kundershtim te plote me kanunin, gje qe bie ndesh me nje ideal poaq te fuqishem sic eshte nderi, ne fakt majorizues te ketij te parit.

  5. 'fjala e gojes' e llafet e kota nuk leshohen ne civilizimin kanunor ashtu sic ben ti vazhdimisht, sepse heren e radhes nuk do te te ipej rasti ta hapje fare, se do te bojkotoheshe dhe me kete do te kursehej edhe jeta jote edhe veshet e atyre qe te degjojne.

  6. perkundrazi, morali rrenohet permes rrenimit ekonomik, ndersa nderi permes dhunes dhe terrorit te shtruar siper te pares. shembull i fresket, asgjesimi i shqitareve te shqiperise erdhi pikerisht permes terrorit te 97 dhe ri-rrenimit ekonomik te permenjehershem, -sa ishin? a ishin mbi 30.000 qe u nderuan emer e u deklaruan greker brenda nje viti. te mos permendim femrat e shitura.

  7. asnjera fe nuk eshte armik i popullit shqiptar perpos atehere kur perzihet ne ne kodin dhe moralin e identitetin tone kombtar! kula e oroshit as qe kishte te bente me shpirteroren, ishte mbrojtese e saj. Kulla e Oroshit sherbente si administrate ne kohet e reja, nuk kishte me lidhje me fene as me kanunin organikisht sic nuk e ka pasur kurre feja. feja nuk ka qene kurre strehe e kanunit por e kunderta, kanuni ishte strehe e tyre dhe ato gjindeshin nen autoritetin e tij suprem. (gjera qe Gjecovi nuk i perfshine per shkaqe te veta subjektive ose per shkak se ishin ne latence qindravjecare). aniqe kanuni rrjedh nga nje fe empirike origjinale.

  8. asgje nuk mbrohej nga kulla e oroshit, hiq! absolutisht hiq.

  9. diktatori hoxha ishte profet i fese komuniste, te gjitha fete e kishin dhe e kane hale ne sy kanunin sepse ato ndertohen ne genjeshter dhe synojne hegjemoni dhe pushtet absolut te cilin kanuni ua mohon dhe prej se ciles kanuni i mbron individet e lire dhe ushqen ndjenjen e lirise dhe te qenit njeri. ndersa menyra jote e te menduarit, akoma merr direktiva ne komiteti qendror dhe ka nevoje per reference ne te duke u munduar ta shnderrosh orokun ne nje diktator imagjinar permes koncepteve tua absolutiste te komunizmit, asaj feje surrogate pa zot e cila vendoste njeriun ne vend te tij si substituent. E vetmja pengese ishte kanuni i molisur i cili edhe njeriun e thjeshte e barazonte me xhaxhin. andaj nje gje e tille nuk u tolerua.

  10. ne ate kulle nuk kishte asgje hyjnore, kishte nje ode burrash dhe nje dere te madhe me nam gjitheshqiptar. kaq mjaftonte!

  11. shen hilarioni nuk vret kurrfare gjarperi, ai eshte dragua qe lufton me (eklipsin)kulcedren qe ka zene diellin. -eshte imitator i shen gjergjit, me te shenjtit shqiptar.

  12. ti je budalla, kishat jane tonat dhe vetem nje idiot i skajshem do t'i rrenonte ato para se te deshmoj dhe te i dokumetoje para botes si te vetat, o kamikaz. ndersa kjo nuk arrihet me injorante analfabete tradhetare e spekulante antikombtar por me intelekt, studim dhe vetedije te larte kombetare. (dicka e huaj per koketrashesine e patrioteve tradhetar).

  13. keto jane pergjegjur ne faqet e para dhe ti s'po thua asgje pos qe po e shtremberon iterpretativisht ate qe eshte thene qarte vecme.

  tani jaran, -a po e sheh se po ben 'flod' te qellimshem neper tema si gjithmone me qellim te pervjedhjes se berllogut tend ne teme. kush ka nerva te merret me budallaqet tua kur me nje fjali hedhe 100 gure ne pus dhe pret qe ne t'i nxjerrim nje nga nje? Kjo eshte hera e fundit qe te kushtoj kaq vemendje dhe ta plotesoj deshiren te ti mbush vrimat qe ke hapur me qellim nje nga nje. Kush mendon se je ti? qe me nje te bere te dores hedhe nje grusht rere dhe kerkon nga ne t'i mbledhim kokerr per kokerr?

  Te lutem mos bej flode te tilla me, o komunisti dreqit!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 20. #180
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ju lutem mos e ktheni temen ne replika personale!
  Flm!
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kanuni i Lekė Dukagjinit dhe shqiptarėt
  Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 15-05-2012, 22:03
 2. Gjakmarrja
  Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 06-10-2010, 08:32
 3. Struktura etike e kanunit
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 13:00
 4. Vėshtrim analitik nga Mergim Korca
  Nga Brari nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 01:48
 5. Kisha katolike dhe arsimi ne Mirdite
  Nga Ermal 22 nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2006, 15:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •