Close
Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 194
 1. #141
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Jo Lekė Dukagjini nuk ka qene mė ambiciozi, po te ishte mė ambiciozi nuk do ti nenshtrohej komandes se Gjergj Kastriotit "Skenderbeut" qe kishte edhe ai nivelin e njejt, Princ Shqiptar.

 2. #142
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Lekė Dukagjini asnjėherė nuk i ėshtė nėnshtruar Skendėrbeut, gjithėmonė ka qenė aleat i tij por i pavarur, shtet mė vete.

 3. #143
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Komanden e ka pas Skenderbeu kur kan luftue, Leka i ka shkue permas atina edhe pse jan kane te barabart , Princa.

 4. #144
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Ku do me dal ti plako ? Nuk te pelqe permbledhja e atit mikut siper per Trigonin apo nuk ke car me thone rreth asaj e kapesh ke nje detaj i pavlere nese ishte apo jo Leka kokforte.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 5. #145
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Komanden e ka pas Skenderbeu kur kan luftue, Leka i ka shkue permas atina edhe pse jan kane te barabart , Princa.
  Leka i ka shkuar mbrapa sepse Skendėrbeu ishte ushtarak, kurse Leka mė shumė ishte njė kuvendar qė merrej me kanunin megjithėse shpata ishte pėr ēdo shqiptar por secili individ specializohej pėr nė drejtim tė veqantė.

 6. #146
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Genesis
  Ku do me dal ti plako ? Nuk te pelqe permbledhja e atit mikut siper per Trigonin apo nuk ke car me thone rreth asaj e kapesh ke nje detaj i pavlere nese ishte apo jo Leka kokforte.
  Askund nuk dua te dal, por nuk me pelqyen dy gjera ketu.
  E para ajo qe Lekė Dukagjini paska qene ambicioz, nuk e di pse po e thot Barat kete gje.

  Dhe e dyta nuk eshte e vertet qe termi Shqiptar nuk vjen nga fjala Shqiponje (Shqipe ose Skipe, bijtė e Shqipes). E verteta eshte qe ne quhemi Shqiptar per arsye te Shqiponjes dykrenare Byzantine e cila shqiponje ka prejardhjen dhe ishte symbol i Zeusit, pra fjala shqiptoi qe eshte fjale karakteristike shqipe dhe nuk e perkthen dot ne ndonje gjuhe tjeter vjen nga termi Shqiptar, kurse fjalet Shqiptar dhe shqiptoi vijne nga fjala Shqiponje.

  Per ata qe nuk e dijne dhe pyesin se perēka kundershtohet kjo teori qe termi Shqiptar vjen nga fjala Shqiponje, shkaku qendron pikerisht tek Shqiponja dykrenare Byzantine qe ka prejardhjen dhe ishte symbol i Zeusit. Pra ata qe deshirojne te na kishin krijuar Byzantinin dhe pohojne se gjoja Zeusi i perkiste popullit te tyre (Greket e sotem fallso dhe perkrahsit e tyre) kan qene te paret qe e kan kundershtuar kete fakt qe termi Shqiptar vjen nga Shqiponja dykrenare e Zeusit dhe Byzantit. Ketu kemi edhe disa te tjere qe i bashkangjiten ketije kundershtimi per arsye se edhe ata deshirojne te na ishin pasardhesit e byzantit dhe kan vizatuar edhe ata disa "Sorra" me dy koka, Ruset dhe Serbet.

  Pra i them Baratit (dhe te tjerve qe nuk e kan kuptuar ende) qe te kene kujdes ketu se prapa teorise tė re se gjoja termi Shqiptar vjen nga fjala shqiptoi qendron shume me teper politike antishqiptare se qe mendojme neve.

  Kurse per fjalen Kanun dhe Trigonin, prit pak sa t'a analyzoi pak me kete logjiken time nga kendveshtrimi im i gjerave.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 18-12-2006 mė 15:34

 7. #147
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Citim Postuar mė parė nga Styx
  Ne se varri ka pasur kete forme, duket qarte ne figuren qe ka postuar Baptisti, qe pjesa e Car Dushanit eshte shtuar, duke ruajtur te paprekur bazamentin fillestar me frengjine ne te djathte lart dhe bazamendtin e gdhendur. Kjo do te thote qe edhe stema me shqiponje eshte shtese.

  Genesis, une perseri besoj se "Forca me e madhe shkaterruese ne bote eshte miresia".

  Posta, ADN e Skenderbeut nuk e dime. Andaj do na duhej ADN nga varret qe lexonin Kastriot (Reposh & Gjon) Duke i Ilirise, per te krahasur me ADN pretendente. Sigurisht, qe kjo eshte kthyer ne ender me djegjen e Hyllenderit. Po ashtu murgjit e Hyllenderit kane perkthyer ne Slavonishten e vjeter gjithe dokumentet origjinale.
  Ju pergezoje te gjitheve per debatin...

  Sa i perkete nje mundesie zbulimi se cili nga keta eshtna ne varret e Hilandarit do te kishte afersi me gjergj Kastriotin, ma merr mendja se duhet kerkuar varrin e Gjin Kastriotit qe thuhet eshte ne Spanje e keshtu ndoshta do te kemi mundesi qe te qesim ne drite diēka konkrete....
  Mirepo per keto kerkime duhen investime e ne ato nuk i kemi, mjerishtė....

 8. #148
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime

  mozaiku

  KUSH mund te ma deshifroje shkrimin ne krah te majt
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #149
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Me sa duket shkruan KAILI apo KAI EJ
  Ku e gjete kėtė?

 10. #150
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Baptist te falmderit per ndimen qe me dhe per te postuar mozaikun.Kur po lexoja temen e hapur nga ti pashe disa postime me syrin .Arsyeja qe solla nje sy tjeter nuk eshte me ate te te tjereve por te shkrimit latin ne krah te majte .............Si mendon a mund te jete shprehja shqipe KA NJE SY ?
  Gjithsesi te uroj gezuar Vitin e Ri 2007 Suksese ne punen tende

 11. #151
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Perėndia duket sikur Pani apo Silvani qė tek Ilirėt ėshtė quajtur Vidaso, njė perėndi gjysmėnjeri-gjysmėcjap, me njė fyll nė dorė. Me kėtė pamje identike e gjen nė dhjetra relieve ilire tė gjetura nė gėrmime arkeologjike.
  Syrin mė sipėr janė duke e sulmuar: shpeza, tėrfurku i Rodonit, shpata, akrepi, gjarpėri, njė shtazė e familjes sė qenve, njė katėrdhetė-kambėsh, dhe njė shtazė tjetėr qė nuk duket mirė sepse gjendet prapa Vidasit.
  Duhet t'a cekim se Vidasi ishte dhe perėndi e kufijve tė pronės private, guri i kufinit ishte i ruajtur nga ai,
  Mund tė jetė e vėrtetė se aty shkruan KA I SY meqenėse shkronjėn e katėrt nuk e pashė si duhet,
  Nė cilin vend ėshtė gjetur ky mbishkrim?

 12. #152
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  PLLUGU
  Mozaiku eshte gjendur ne Turqi ,shikoje posht adresen nga ku e kam mare.
  Mua me duket sikur shkruhet KAICY.
  Faleminderit

 13. #153
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Atėherė nuk ka pasė turq nė Turqi,
  populli i Anatolisė dhe populli i Ballkanit kanė qenė i njėjti popull, mozaiku qė prure ti ėshtė vetėm njė dėshmi mė shumė,
  varrezat kanė qenė tė njėjta, kėshtjellat tė njėjta prejardhja e pėrbashkėt, feja e njėjtė gjuha e njėjtė etj.
  KAICY shkruan por ajo C lexohet S.
  Mund tė ketė dhe kuptim KAJ SY dmth qaj sy

 14. #154
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Po per mua ka rendesi shkrimi ,spjegimi juaj me duket interesant fundja mund te jete ashtu sic thoni ju.Jam dakort me ty per turqit ,mozaiku do studjuar me kujdes
  mund te jete i kohes se Bizantit per kete nuk jam i sigurt

 15. #155
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Ky eshte "syri i keq", keshtu njihet...eshte perdorur nga latinet gjithashtu..
  mozaiku i postuar ketu eshte gjetur ne Antiok..qytet qe begatoi po aq sa aleksandria dhe mori zhvillim nga ish gjenerali i Aleksandrit te madh, Seleucus..
  romanet e perdorin edhe ne ornamente shtepiake ose kur te vinin miq u nxirrje kupa ose pjata me simbol te tille siper..
  eshte perdorur edhe ne tempuj te dionisit
  ka si qellim qe te largoje syrin e keq, ne shqiperi e me gjere praktika te tilla kryhen akoma (jo me mozaike po me sende te tjera)..po nuk besoj se kjo i perket temes...sa per shkrimin eshte diskutim tjeter dhe mund te hapet teme me vete. Ai mozaik eshte gjetur ne Antiok (ne Turqine e sotme)...po postoj edhe nje mozaik tjeter qe eshte gjetur po aty.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 16. #156
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga ajzberg
  KUSH mund te ma deshifroje shkrimin ne krah te majt
  HAIKU
  Kush e di,
  duhet pare te gjith mozaiqet per te patur nje tablo me te gjere ne lidhje me kete drec, per te dhene ndonje mednim. Ndoshta eshte emri i autorit te e fundmja.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 17. #157
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Kush di te na tregoj se cfare jane shkopinjte qe mba ne duar personazhi i mozaikut? Mos jan mjete per verbimin e syve?!!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 18. #158
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  Emri:
  -K(h)A-
  cila eshte forma simbol e kokes se demit tone pellazgjik?
  Forma?
  "Q" eshte derivat i ketij simboli dhe foni sot ne gjithe gjuhet "shqipe" lexohet K[A]U. Thet eshte poashtu nje variant i simbolit origjinal. Mirepo simboli qe duhet t'i perngjaje me se tepermi eshte nje simbol japonez qe sot perdoret per Toyota.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 19. #159
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga pllugu
  KAICY shkruan por ajo C lexohet S.
  Mund tė ketė dhe kuptim KAJ SY dmth qaj sy
  Y lexohet U

  Kuqedra (geg. kulqedra, kulshedra) Hydra qe kishte nent krena e cila qelbej me ere helmi nga goja gjat frymmarrjes = Hudra (Hudhra)

  Hypnos = Hupn-os (geg. hup = humb, p.sh humbet ne gjume, humb vetdijen ose per nje njeri qe nuk eshte shume i zgjuar thone "ai asht njeri i hup(u)n")

  etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 08-01-2007 mė 22:49

 20. #160
  i/e regjistruar Maska e Arcas
  Anėtarėsuar
  10-11-2005
  Postime
  162
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jemi gati ta kthejme temen ne tjeter drejtim ? Apo pergjithmone ne terre keni ndermende te rrini ?  Baron Alfred Tenyson T., botuar me 1853 adresuar Edward Lear.  Illyrian woodlands, echoing falls
  of water, sheets of summer glass
  The long divine Peneian pass,
  The vast Akrokeranunian walls^2,

  Tomohrit,^3, Athos, all things fair,
  Wit such a peril, such a pen,
  You shadow forth to distant men,
  I read and felt that I was there:


  And trust me, while I turn'd the page,
  And track'd you still on classic ground,
  I grew in gladness till I found
  My spirits in the golden age.


  For me the torrent ever pour'd
  And glisten'd - here and there alone
  The broad-limb'd Gods at random thrown
  By fountain-urns:-and Naiads oar'd(Naiads=ZANAT)

  A glimmering shoulder under gloom
  Of cavern pillars; on the swell
  The silver lily heaved and fell;
  Any a slope was rich in bloom

  From him that on the mountain lea
  By dancing rivulets fed his flocks,
  To him who sad upon the rocks,
  And fluted to the morning sea.  ^2 = The Akrokeranuian walls: the promontory now called Glossa(GJUHA)
  ^3 = Tomohr, Tomorit, or Tomohritt is a lofty mountain in Albania not far from Elbassan. Lear's account of it is very graphic: "That calm blue plain with Tomohr in the midst like an azure island in a boundless sea haunts my mind's eye and varies the present with the past".

  Kushe i ka syte ne balle ta lexoje mire kete poemth dhe te bej lidhjete e duhura. Meandej mund te kuptojme perse Epirna eshte jetike per ekzistencen e verte Gerqise sic eshte propaganduar keto 150 vitet e fundite.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Arcas : 21-05-2007 mė 12:15

Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kanuni i Lekė Dukagjinit dhe shqiptarėt
  Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 15-05-2012, 22:03
 2. Gjakmarrja
  Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 06-10-2010, 08:32
 3. Struktura etike e kanunit
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 13:00
 4. Vėshtrim analitik nga Mergim Korca
  Nga Brari nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 01:48
 5. Kisha katolike dhe arsimi ne Mirdite
  Nga Ermal 22 nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2006, 15:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •