Close
Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 194
 1. #41
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Emri i vėrtetl i Herakliut ishte Alkid.

  Nė kullėn e Athosit nuk mund tė jenė shlyer gjobat pėr vrasje pasi kėto janė, deformime tė mėvonshme tė kanunit, gjoba pėr vrasje i lahej familjes sė tė vramit.

 2. #42
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga posta
  Emri i vėrtetl i Herakliut ishte Alkid.

  Nė kullėn e Athosit nuk mund tė jenė shlyer gjobat pėr vrasje pasi kėto janė, deformime tė mėvonshme tė kanunit, gjoba pėr vrasje i lahej familjes sė tė vramit.
  Emrat e vertete te Haraklive nuk dihen, ky qe ke sjellur ti mund pa asnje dyshim te jete njeri nder emrat personal te shume gjeneraleve te Heres apo Heraklinjeve.
  Por nese shikojme situaten ne kontekstin e bashkekohesise historike. Atehere del se ky emer eshte i "gjinise" se tij dhe jo emer personal, per arsye se emrat personal nuk ekzistonin ate periudhe.
  ***
  Gjoba eshte "denim" per veper penale. Nuk i lahet familjes se mortit por Kulles se Orokut. Sepse familjes se morit ia ke borxh gjakun, e shtetit gjoben, plus taksen (2 grosh per pushke t'shkrepne). Keshtu familjes se moritit nuk i ke borxh tjeter. Pos nese pajtoheni, e vllaznoheni simbas tradites, do ia lash 6 qese gjithqysh.
  [keshtu e mbaj mend une.]
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 02-12-2006 mė 23:27
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 3. #43
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist & Styx
  ”Prandaj Oroshi eshte Mal, e thote fjala e thote vendi, e thone te gjitha faketet ekzistuese. Dhe kjo eshte definitive. Ne MAL (Orosh) ishte nje Kulle. Ajo kulle ishte shqiptare. Ne ate kulle shkonin gjakesit te paguanin gjoben…” Baptist

  ”Ti flet per Kanunin sikur te jete e njejta gje me Malin/Ndertimin/Qendren ku zbatohej ligji divin” Styx

  “Une po mundohesha t'i afrohem pergjegjes: Ku gjindet Kulla e Oroshit te Kanunit gjitheshqiptar? Pra qendren administrative te tij, por jo ta beja barazimin qe ma ngarkon. “ Baptist
  Nuk thua me lart se Oroshi eshte mal, dhe sepse ka kulle duhet te jete qender administrative e Oroshit? Ndersa une shkova nje hap me tej per te hulumtuar ne se qendra/t administrative eshte ndertuar rendom, apo lidhet me nje kulture te lashte spirituale e cila perkon me e ligjit divin.

  Pyetja qe drejtova per Olimpin, nuk eshte rastit. Ne se perendite kane qene “rezidente” ne Mal te Athos para “shpernguljes per ne Olimp”, Hilandari (sikurse mendoja) duhet studjuar jo vetem si qender administrative por edhe shpirterore, te themi si mali Ararat ku Moses ju dhane pllakat e ligjit.

  Ndryshimi eshte se ketu flitet per perendi pagane, ku triniteti eshte pjese kompozicionale, ku Hera/Uni duket te jete zevendesuar nga Zeusi, dhe ky nga Jesus dhe Tridoreshja ne kohen tone. Po te le te bejme nje hap mbrapa. Sa te sigurte jemi qe pikerisht ky mal eshte Olimpi i pare i perendise/ve qe hartuan kanunin e maleve? Kam prirjen te besoj se Olimp/Orok-u nuk ndodhej ne Emathi, por ne nje zone te Shqiperise se sotme, nga ku u shperngul ne Athos gjate mesymjes se pare sllavo-bullgare ne Ballkan. Cfare e kthen nje veper ne mit eshte midis te tjerave mungesa e precizionit gjeografik, tipike edhe ne mitin qe permend (ka reference?). Kete “freskim” gjeografik e hasim edhe ne mitet e Mujo & Halilit , perkatesisht ne vendndodhjen e Jutbines.

  Citim Postuar mė parė nga Baptist
  ”Pellasget ishin ndare ne pellasge matriarkal dhe pellasge patriarkal. Dallimi ne mes te pellasgeve dhe dardaneve eshte ne ate se dardanet ishin shnderruar ne pellasge patriarkal me heret se te tjeret, dhe asgje me teper. Hyllet jane gjenerate e re pas zhdukjes se atij titulli (Herkuleve)…
  Ne se dardanet qene pellazge patriakale, Troja dhe Hylliumi qene patriakale gjithashtu. Kjo perkon me shkrimet e mija ne temen perkatese kur e konsideroj Trojen patriakale, ndersa ti mboje mendimin qe ishte sebashku patriakale dhe matriarkale.

  Vazhdojme analizen. Hylli eshte themeluesi i Illiumit dhe shenjtor, gje qe e ben Trojen Hylliane (patriakale) dhe jo matriarkale. Ne se Hyllet sic thua me lart, hyjne ne skene pas zhdukjes se titullit te Herkuleve, nuk do te kishte Herkule qe te rrezonin Trojen (gjithmone sipas teorise tende). Konfuzioni rritet po te marrim parasysh se Herkules mbyt Hyllin, mbretin e Lashte te Epirit, dhe qe nga ajo kohe resht permendja e Hylleve (me perjashtim te Trojes)!

  Mund te duket se jane dete qe ndajne “percaktimin e vendodhjes se Orokut shqiptar” nga Hyllet dhe Dardanet. Veshtire qe e para te mund te zgjidhet pa te dyten, pavaresisht nga diapazoni kohor qe mund ti ndaje.

  PS Arsyeja pse shkruaj, nuk eshte te kerkoj aprovim, ose gjykoj methodologjite kerkimore, por te zgjeroj kendveshtrimin pertej mediokritetit dhe …falsifikimit historik. Kush ka sy shikon.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 03-12-2006 mė 10:02
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #44
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nje shkrim me mjaft vlere, por a nuk e ke pershtypjen se po e zgjeron fushebetene me teper se c'mund ta mbajme me kete ushtri qe kemi arritur te grumbullojme?

  Une kam lufte me historianet te cilet kurrsesi nuk pranojne se ekzistonin forma institucionale te matriarkatit as ne periudhen e Dardanit as Herkulit. E jo me per periudhen e Luftes se Trojes e me vone.

  Shaqet e ndertimit te Kulles ne Orok ne periudhen kur eshte bere kjo jan te qarta. Pozita gjeostrategjike e Oroshit eshte apbsolutisht ideale. Vet ky fakt tregon se per nje moment ne histori kjo qender eshte dashur te cvendosej ne nje vent te sigurt si ky, ne nje vend ku te gjitha vlerat "nacionale", kulturore, historike, shpirterore, morale, administrative, evidentuese etj do te ishin me te sigurta dhe me lehte per t'u mbrojtur. Kulla ishte Fortese e ketyre pasurive fillimisht. Arqitektura e godinave shqiptare ne Hilandar kan saktesisht kete karakter. Mbrojtjen. Pozita e saj gjeografike serish na tregon se ajo nuk ishte qender administruese por arkivuese dhe preservuese, edhe e thesareve tjera te princerve qe kishin kontribuar atje. Aspekti shpirteror nuk mund te minimizohet me shume se kaq sepse keto gjera kan ekzistuar ne simbioze edhe pse ne kundershtim te perhershem ndervete. Por nuk kemi mbeshtetje ti japim vlere me te madhe se qe ka. Sepse kalimi ne kristianizmin konfuz te asaj periudhe e kishte ftohur popullsine nga devotshmeria e paluhatshme shpirterore. Andaj te paret qe ndane ligjet civile nga ato shpirterore ishin shqiptaret si forme kompromisi per te vazhduar ne kete menyre civile devotshmerine ndaj rrenjeve te tyre shpirterore origjinale ndaj "Zeusit At", "Zeusit Mikprites" dhe "Zeusit Beselidhes". (Zeusi At nuk i qendroi kohes dhe u zhduk i zevendesur me Atin e Shenjte ne Qiell, prandaj nuk mbijetoi ne Kanunet e permbledhura ne kohen e Gjecovit).

  Kurse diskutimi per Matriarkatin dhe Patriarktin nuk shoh se do te mund ti kontribuoje kesaj teme ne ndonje menyre konstruktive.

  Per t'u zgjeruar ne ndikimin e shiqptareve ne Albanine Skoceze apo Albanine Lindore apo Kishen Gjeorgjiane si dhe ritet e tyre kristiane, duhet filluar ne kete periudhe. Peruidhen e themelimit te Kulles se Orokut prane Atosit. Por jo para se tekemi arritur nje themel solid ne kete fushe.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #45
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Interesant kjo gjeja.
  Te shohim c'chote njeri, tip interesant ky.

  "D'altra parte ne Barlezio ne l'Anonomi Antivarino fanno parola dei Mirditi nelle loro storie di Scanderbeg scritte poco dopo la morte del grande eroe nazionale albanese"

  Allo stato attuale delle nostre conoscienze possiamo dunque concludere:
  1. Che i Mirditi non si trovavano in Albania all'epoca delle guerre contro Maometto II
  2. Che vennero a stabilirsi in quelle montagne in epoca recente e precisamente attorno al 1490, una decina d'anni dopo la definitiva conquista turca dell'Albania.
  Incerta e tuttora la loro origine; e non sappiamo se costituivano allora una piccola tribu sitretta entro l'attuale bandiera di Oroshi, oppure se contavano gia ben 12.000 combattenti, il che sembra poco probabile e essatto.

  Tutto cio reiceve conferma dalla tradizione locale, secondo la quale i Mirditi sono venuti in Albania da altre parti della penisola Balcanica(dalla Romania meridionale scondo Sufflay), se non da regioni piu lontane. La tradizione racconta pure che in una certa epoca tre fratelli si separarono e constituirono le attuali tre tribu dei Mirditi, Shala e Shoshi, oppure i tre bairac di Oroshi, di Spaci e di Kushneni: si tratta forse di due avvenimenti diversi, anteriore il primo allo stabilimento dei Mirditi in Albania, confusi posteriormente fra di loro. Quel popolo guerriero s'impose ad altre vicine popolazioni autoctone.

  Il piu antico luogo abitato sembra sia Gryka Oroshit in fondo al vallone dove si trovava l'antico "serai" o palazzo di Bib Doda Pascia construito nel 1833 e distrutto in parte dai turchi nel 1877.


  Eshte nje prift i vjeter Italian qe ka disa karta te veriut te Shqiperise, dhe nje biblioteke personale te shkruar nga vete ai me mbi 200 libra. Keto flejne ne disa arkiva Italiane dhe ne asnje vend tjeter te botes. Prifti eshte harruar, puna e tij gjithashtu. Megjithate interesante me duket puna e origjines "nga Rumania" e Mirditeve sipas legjendave lokale dhe Sufflayt. Kush di me teper rreth kesaj gjeje ?
  Autori ne fjale thote se ky emertim nuk ka ekzistuar, por Oroshin e permend. Me pas thote se Oroshi qe kryeqendra e Mirditeve. Nese Mirditet kane ardhur dhe sipas legjendes se tre vellezerve jane krijuar dyert e tjera, atehre kush ka qene para ketyre fiseve ? Mos kemi gje te bejme me nej nderrim emertimi ?

  Dicka tjeter, eshte qe dera e Mirditeve, Gjon Marka etj u kan pas quajtur Princer ne Europe, dhe sidomos ne France.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 6. #46
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Genesis
  Autori ne fjale thote se ky emertim nuk ka ekzistuar, por Oroshin e permend.
  Per cilin emrtim eshte fjala; emertimin e kujte?

  p.s.:
  Nese ke mundesi te perkthesh citatin, edhepse te dhenat qe solle flasin per nje periudhe shume te vone krahasuar me qeshtjen, do te ishte e mireardhur.
  Esenca e ketij debati lidhet me periudhen e kryqezatave me saktesisht me kohen kur Hilandari ishte pasuri nacionale e shqiptareve. Pra per shekullin X, plus minus 200 vjete. Te dhenat qe ke prure flasin per periudhen e shekullit XIX, kohen kur edhe perandoria turke po merrte fund definitivisht, -pra nje kohe kur pasqyra historike ishte kjejtesisht tjeter. Por duke qene se te dhenat jane te lidhura me pertrirjen e vonshme te Oroshit ne mirdite jane poaq me vlere per zgjerimin e njohurive rreth kesaj trashegimie.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #47
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nuk marr vesh shume nga nomenklatura e hapesirave kristiane aq me pak ajo islame, por nartheksi foto (nga Hilandari) quhet "Katholikon".
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 8. #48
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Per kete objekt nuk gjeta sqarim vetem ate qe edhe shkruan ne mur:
  "krst cara dusana"
  Por ajo qe tregon perkatesine (sepaku ne kete foto te vjeter ende shihet), eshte origjinali i stemes se vules se Skenderbeut. Pronarit te kesaj godine. Sot sigurisht nuk ekziston me. Stema e vules Skenderbeut shihet ne rrethin te kendi i majte i godines.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #49
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist
  Per cilin emrtim eshte fjala; emertimin e kujte?

  p.s.:
  Nese ke mundesi te perkthesh citatin, edhepse te dhenat qe solle flasin per nje periudhe shume te vone krahasuar me qeshtjen, do te ishte e mireardhur.
  Esenca e ketij debati lidhet me periudhen e kryqezatave me saktesisht me kohen kur Hilandari ishte pasuri nacionale e shqiptareve. Pra per shekullin X, plus minus 200 vjete. Te dhenat qe ke prure flasin per periudhen e shekullit XIX, kohen kur edhe perandoria turke po merrte fund definitivisht, -pra nje kohe kur pasqyra historike ishte kjejtesisht tjeter. Por duke qene se te dhenat jane te lidhura me pertrirjen e vonshme te Oroshit ne mirdite jane poaq me vlere per zgjerimin e njohurive rreth kesaj trashegimie.
  Ket emertimin e Oroshit ky e permend si vend pra si kryeqender te Mirditeve, ndersa Mirditet edhe sipas Shuflajt ky i nxjerr te ardhur sipas legjendave lokale, pastaj thote qe kane asimiluar vendasit etj etj, por nuk thote citim te sakte pervec Shuflajt dhe Barletit me Antivarinon. Eshte i qen bir qeni ky qe e ka shkrujt ket librin, ka ndalu nje nga veprat me madhore me vazhdu, po c'ti besh, biblioteka e vet ka pas qamet per ne. Cfare dihet per Oroshin e Mirdites ?

  Pse Hilandari vetem para 1000 viteve paska qene qendra e Shqiptareve ? Ika ika se vje clarineta pastaj e acarohet.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #50
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Oroshi i Mirdites eshte pertrirje e perkohshme e Oroshit ne Atos ne rrethana te pushtimeve sinkrone turko-sllave te gadishullit.
  Ndersa vet familja e Dukagjineve thuhet se ishte shperngulur nga Troja e Turqise pas disfateve qe pesuan Kreshniket ne Lindje. Ashtu sikur te tjeret edhe Pirncerit albane kishin marre udhen e Krezhmave per ne Jerusalem.
  Prandaj te gjithe princerit e pasur arberesh kishin prona te pasura ne anen tjeter te kontinentit, te cilat i humben per t'u kthyer serish si refugjate ne Arberi (vendlindje). Cfare asimilimesh ke ne koke?
  Pse Hilandari vetem para 1000 viteve paska qene qendra e Shqiptareve?
  Sepse pra, me ardhjen e pushtimeve turke Hilandari ju la ne zotim shkijeve, dhe pas vdekjes se Skenderbeut ai perfundimisht kaloi ne duart e tyre plotesisht.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 11. #51
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Me duhet te postoj tani qe tema ka marre nje kthese tjeter interesante.

  Sidoqofte eshte e domosdoshme te sqaroj qe debati mbi qendrat shpirterore, dhe natyren e renies se Trojes (me shume se sa teoria kontradiktore patriarkat/matriakat) do ndihmonin te dihej:

  1. Cili popull, dhe pse zgjodhi Athon si qender referimi.
  2. Cfare perfaqesonte kjo qender, a ishte eksluzive.
  3. Evoluimi nga Gea/Demetra/Hera, tek lumejte dhe Zeusi.
  4. Pse ruajtesja kryesore e Athos eshte nje shenjtore dhe jo shenjtor.
  5. Roli i Zeusit mbret te Dardaneve, qe permbysi Martinin mbret i Dardaneve
  6. Penetrimi i trinitetit dhe riteve pagane ne orthodoksi perkundrejt besimit ne nje Zot te Atlanteve.
  7. Metamorfoza nga blete ne shqiponje.
  8. Orgjina ballkanike e Dukagjineve qe mbase kane migruar nga rrethinat e Jonit drejt veriut.

  Per ilustrim:

  Etruske : Arac (Skifter)
  Indo-europjane : oros (shqiponje)
  Hittite: haras (shqiponje)
  Greqisht : ornis (zog)
  Bretone: erer (shqiponje)
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #52
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  oread Look up oread at Dictionary.com
  c.1586, from L. Oreas (gen. Oreadis), from Gk. oreias "mountain nymph," from oros "mountain," probably from PIE base *er-/*or- "to raise" (cf. Skt. rsvah "high," L. oriri "to raise;" see orchestra).

  Oros qenka dhe "Mal" ne Greqishten e vjeter. Dhe Athos-i eshte mal ? Aetos apo Aethos-Athos, Greket i thonin Shqiponjes sa per dijeni.

  Aethos = Shqiponje
  Orosh = Mal

  Ndersa sipas teje siper Orosh eshte vete Shqiponja. Ka dicka qe nuk perputhet.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 13. #53
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nga njė pėrkthim tė Carletoon s. Coon qė po bėj tash e do t'a postoj sė shpejti nė njė forum tjetėr, po marr njė fragment qė ka tė bėjė me temėn.

  ........por nė Mirditė tė gjithė djemt e ri tė tri bajraqeve Spaē, Orosh dhe Kushnen, janė tė detyruar t'i marrin gratė e tyre nga dy bajraqet tjera, Dibrit dhe Fanit. Para-ardhėsit origjinalė tė kėtij super-fisi ishin vėllezėr, tė cilėt erdhėn nga fusha e Kosovės nė kėto bjeshkė duke kėrkuar vend-strehim, sė paku 100 breza mė parė sipas traditės popullore.
  Nėse njė brez ėshtė i barabartė me 25 deri 30 vite, atėherė i bie qė tre vėllezėrit Oroshi Spaēi dhe Kushneni tė kenė ardhur nė Mirditė pra 2500/300 viteve apo mes viteve 1000 dhe 500 para Krishtit. Pra ose kanė ardhur nė shekujt e errėt ose pak kohė pas tyre. Siē shihet janė me prejardhje dardane.

 14. #54
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Genesis
  oread Look up oread at Dictionary.com
  c.1586, from L. Oreas (gen. Oreadis), from Gk. oreias "mountain nymph," from oros "mountain," probably from PIE base *er-/*or- "to raise" (cf. Skt. rsvah "high," L. oriri "to raise;" see orchestra).

  Oros qenka dhe "Mal" ne Greqishten e vjeter. Dhe Athos-i eshte mal ? Aetos apo Aethos-Athos, Greket i thonin Shqiponjes sa per dijeni.

  Aethos = Shqiponje
  Orosh = Mal

  Ndersa sipas teje siper Orosh eshte vete Shqiponja. Ka dicka qe nuk perputhet.
  Nuk shoh ndogje qe nuk perputhet! Realisht vetem eshte zgjeruar arsenali i mbeshtetjes reciproke etimologjike dhe gjeo-faktike me semantiken e shkembyer mes malit gadishullor dhe majes se tij te larte 2034m, e qe eshte nje gje shume e natryshme bile dhe e ligjshme.

  Styx mes tjerash solli "Ornis" si shprehje me etimologji te te njejtit trung me kuptimin "zog" dhe jo "shqiponje".
  Kjo shprehje ekziston edhe ne gjuhen shqipe ne trajten Orl(i). Por ka kuptim pak me te definuar qe vlen per skifterin, petritin, hutin, korbin, duke permbledhur ketu edhe vet shiqponjen. Pra nje familje te caktuar zogjesh por jo "zogjet ne pergjithsi". Me ane te transmetimit permes te tri gjhuheve vendore te regjionit perafrimi "ornis" dhe "orli" eshte i thjeshte, OR:L/[R]/N/:is/us.

  Ky emer ne gjuhen shqipe eshte poashtu i pergjithshem, por qe pershkruan nje grup te vecante te tyre, -vetem zogjet grabitqar, vrojtues/hetues, gjahtar.

  "Or:" pos tjerash e ka kuptimin e "soditjes" "vigjilences" "siperqyrjes", vrojtuesit e veshguesit te pa lodhshem.

  Prej aty nyja "or:" jep shprehjen Or:akul, ndersa hapja e zanores permes metatingullit: [OW] hapet dhe ne latinishte rezulton si: [AU], ndersa ne anglishte si: [AW] per te perfituar shprehjen e njohur latine Augur = Orakull; ger augen = sy, duke dhene edhe emra njerezish si August (Avgust). Kurse ne anglishte, si vrojtues, emrin e vigjilentit te nates "awl" = "hutit".

  Atos do te thote At, shqiptaret nderonin Zeusin At, Athonitin, manifesitmi i tij ishte Shqiponja, ndersa ajo maje me e larta ne regjion ishte piku i vigjiles se gjithe regjionit dhe kjo lidhje organike shaktoi sinonimitetin e tyre ne gjuhen greke duke marre kuptimin e perfaqesuesit simbolik te majes se Oroshit. Prandaj me kohe meqense maja e larte e Oroshit ishte e lidhur ngushte me simbolin e shqiponjes u be sinonim i saj ne gjuhen greke dhe derivio ne shqiponje.

  E sheh se nuk jemi ne kundershtim me te dhenat gjuhesore dhe gjeonimeve perkatese dhe se te gjitha rrijne ne pajtim te plote me te verteten e pamohueshme shqiptare?

  Keshtu nga e njejta bze ":r" rrjedhin kuptimet e lidhura organikisht me kuptime prej me te dryshmeve si "lartesim", "ngritje/ngrehine" "lartesi" duke dhene kuptime pikesh te larta si "mal" dhe "bjeshke", duke shenjuar shpezet qe qarkullojne lartesi te medha qiellore =orlat, permes deizimit te tyre ne perendi vrojtuese, sy vrojtues se larti. Sy tejqyres ne ardhmeri si orakuj e gjera tjera qe s'i kemi perfshire.
  Prandaj nyja logjike *er; qe ne variantin er:ek, ruan kuptimin: ngrehine, lartesire, pergjithesisht "lartesimin", ne gjuhet lindore me prapashtesen :eb, ne trajten er:eb arriti ti fitoje kuptimin e kundert, ate te "renies", "muzgut", "perendimit" dhe "erresires".
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 15. #55
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Messieurs de Moivre:

  Vertet ashtu e ka Dictionary, por puna qendron qe dictionary bazohet ne interpretimin grek te “arvanishtes”. Ne se lexon epiken e Mujit e Halilit, ne cdo faqe do flitet per Ora-t e Bardha ose shtojzavallet e malit qe te shitojne me veshtrimin e tyre udhetaret. Me sa me kujtohet mua, Ore(a)t quheshin Zanat, ndersa Mal ishte epitet i Ores, dmth Zane e malit, dhe jo kuptimi I fjales ore. Interpretimi Bardhesise eshte teme me vete.

  Oreas nga ana perngjan me Boreas, ku B-Oreas ka rene. Behet fjale per Eren e Veriut, Yllin Polar dhe Konstelacionin e Urushes, Urses. Te kujton gje? Shqiponja sic kam then ka zevendesuar bleten!

  Tani, Etruskest mendohet te kishin edhe nje llaf tjeter per hutinin:”Capu”, ne gjermanisht “Capoc”. Ky me duket me adapt. Ke degjuar per kthetrat si “Ēaponj” ?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 16. #56
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Tani te kthehemi tek tema: Ku eshte Oroshi? I kujte eshte Oroshi? Ku gjindej Kulla origjinale.

  Krahasoni kete, vulen e Skenderbeut ne foto, me ate simbolin (e zbehte, gati te shlyer), rrethor ne kendin e majte (lart) te godines qe quhet (pa kurrefare logjike) "Krst Cara Dusana". E kujte eshte godina?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 17. #57
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Car do te thuash? Qe ne varri i "Crist Cara Dechanit" eshte Skenderbeu? Qe nuk eshte i Dushanit eshte e qarte. Le te shtojme ketu edhe faktin qe vetem Arbanski Pirg dhe 2 varret e Kastrioteve jane percelluar. Sigurisht, eshte paramenduar qe te mos behet e mundur asnje perqasje e DNA midis "Mbetjeve" te Dushanit aka Skenderbeut dhe familjes.

  Per me shume kjo eshte nje praktike e njohur sllave. Shenjtorja Jelena d'Anjou me te cilen mburren serbet per lidhje me Kuroren Franceze, eshte ne fakt Helena De Coutenay De Courtenay, gruaja e vertete franceze e Uroshit. Dokumentat qe identifikojne kete manipulim historik jane zhdukur.

  E vetmja Helena d'Anjou qe ka ekzistuar ndonjehere eshte nena e Karl Topise, e cila eshte rrembyer nga Andrea Topia, duke i Matias. Zambaku francez me nje vije ndarese deshmon ne emblemen e Topiave deshmon faktin se Helena D'Anjou ishte ilegjitime, por megjithekete e vetmja trashegimtare e familjes se shuar te Charles I. Emri i Helena Anjou eshte fshire nga te gjitha rekorded publike, thuhet vetem "..... d'Anjou illegitimate dauhter of Charles". Qe ketej kurora Anjouve, Napoli dhe Durresi behen molle sherri midis Napolit, Frances dhe Polonise, nderkohe qe me te drejte i takonin Karl Topise dhe mbase, mbase Skenderbeut.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 05-12-2006 mė 22:29
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 18. #58
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Me falni qe po dal paksa nga tema po nuk i rezistova dot mbas ketij komenti.

  Citim Postuar mė parė nga Styx

  E vetmja Helena d'Anjou qe ka ekzistuar ndonjehere eshte nena e Karl Topise, e cila eshte rrembyer nga Andrea Topia, duke i Matias.
  Styx you've got my props !!!

  Spekullimi i serbeve ka te beje dhe me faktin qe d'Anjou dhe de Courtenay kane bere krushqi dhe sipas interesave kane perdorur d'Anjou. Per spekullimi ketu eshte i madh sesa mund te pretendohet. D'Anjou jane pasardhes direkt te Dagobertit dhe si rezultat jane Merovingian ne bloodline. Tek Topiajt mbase duhet kerkuar nje fisnikeri me e madhe sec i eshte atribuar.

  Edhe njehere komplimentat e mija Styx per kete detaj qe solle ketu.

 19. #59
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Styx
  Car do te thuash? Qe ne varri i "Crist Cara Dechanit" eshte Skenderbeu? Qe nuk eshte i Dushanit eshte e qarte. Le te shtojme ketu edhe faktin qe vetem Arbanski Pirg dhe 2 varret e Kastrioteve jane percelluar. Sigurisht, eshte paramenduar qe te mos behet e mundur asnje perqasje e DNA midis "Mbetjeve" te Dushanit aka Skenderbeut dhe familjes.

  Per me shume kjo eshte nje praktike e njohur sllave. Shenjtorja Jelena d'Anjou me te cilen mburren serbet per lidhje me Kuroren Franceze, eshte ne fakt Helena De Coutenay De Courtenay, gruaja e vertete franceze e Uroshit. Dokumentat qe identifikojne kete manipulim historik jane zhdukur.

  E vetmja Helena d'Anjou qe ka ekzistuar ndonjehere eshte nena e Karl Topise, e cila eshte rrembyer nga Andrea Topia, duke i Matias. Zambaku francez me nje vije ndarese deshmon ne emblemen e Topiave deshmon faktin se Helena D'Anjou ishte ilegjitime, por megjithekete e vetmja trashegimtare e familjes se shuar te Charles I. Emri i Helena Anjou eshte fshire nga te gjitha rekorded publike, thuhet vetem "..... d'Anjou illegitimate dauhter of Charles". Qe ketej kurora Anjouve, Napoli dhe Durresi behen molle sherri midis Napolit, Frances dhe Polonise, nderkohe qe me te drejte i takonin Karl Topise dhe mbase, mbase Skenderbeut.
  Bukur.
  Para cdo pergjasimi tjeter mua ajo godine me perngjet ne dicka pagane (disa here e rimodeluar). Frizi i poshtem i gurit mendoj ka qene gravure figurash mitologjike a rituale. Por i cili ose ne kohen e ikonoklasteve ose me vone, thjeshte eshte shperfytyruar me goditje mekanike. Ky vend para se gjithash ka sherbyer si altar i flijimeve. Megjithese ne konstukcionin e saj ka mundesi reale te gjinden eshterat e ndonje princi shqiptar te murosura brenda. Por nder tjera mund te kete edhe artizanate tjera te cmueshme prej floriri.

  Ne hilandar brenda kishave e godinave si dhe jasht saj ekzistojne shume varre te fshehta e te dyfishta, pos ketyre eshte edhe nje hapesire e quajtur "kripta", ku ndodhen rreth 100 kafka njerzish te panjohur. Me sa me kujtohet, varri i Gjon Kastriotit gjindej jasht, ne obor, ne afersi te godines forme verande mbase edhe ne brendesi te saj sepse e kam te mjegullt tani. (Ajo godinez mos gabofsha i ka shpetuar zjarrit).

  E sa per ADN analiza e rezultate te tyre, kam frike se vlene ajo: shkruaje ne akull dhe ktheje prej diellit, sic thone kendej nga ne, se rezultatet e tyre nuk do te mund te tregojne asgje!

  E para, sepse ata ishin me gjak mbreteror. Dhe nese eshte e vertete ajo qe une e dyshoj prej kohesh me baze, ky gjak ishte kultivuar dhe kryqezuar me gjitha gjenet e regjioneve ku kishim patur mbreteri tona gjate historise.

  Tani pra varet se sa fisnik kan qene prej gjakut.

  Sipas disa treguesve gjakun me te paster mbreteror e kishin Arianitet, por keto gjera duhet studiuar me me kujdes.

  Por momentalisht eshte e rendesishme qeshtja e Orokut dhe vet Hilandarit, e kujte prone ishte. (Hilandari edhe sot zoton me shume se 1/3 e gadishullit)...pra, 10.000 hektar toke!
  cit.:
  "Hilandar na Svetoj Gori poseduje 10 hiljada hektara zemljišta, ... koji čini približno jednu trećinu čitave Svete Gore".

  Vetem edhe Lavra ka prona gati sa te hilandarit. Pra, 18 manastiret tjera ekzistuese ndajne vetem 1/3 nje te treten e gjithe gadishullit. -Si eshte e mundur kjo?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 20. #60
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Po perkthej disa paragrafe marra nga arikulli i nje serbi ne kohen qe u dogj Hyllenderi:

  "Hyllenderi u dogj se pari, mu tek muret e “Arbanas Pirg” dhe guret e varrit te Jovanit dhe Reposh Kastriotit, fisnike Serb nga Shqiperia, perkatesisht baba dhe vella te Gjergj Kastriotic, i njohurr me shume si Skenderbeu. Dicka e ndaloi doren e zjarrvenesit tamam tek vendi qe zbulon genjeshtren mbi origjinen e “Heroit Shqiptar.” Ka prove me te mire se vendet ku ruhet historia Serbe jane te shenjta?
  …..
  Zjarri I Hyllenderit nuk dogji te verteten qe Jova-n (Gjon) Kastrioti kishte 9 femije me Vojsaven, Repos (Rrapush), Stanisa (Stanish), Kostandin dhe Djuradj (Gjergj), te permendur ne kete rend ne kronikat e Athansios, murg ne manastirin e Hyllenderit; dhe 5 vajza- Mara, Jela (Gjela), Andjelija (Angjelina), Vlaitsa (Vllazka) dhe Mamica. Eshte shkruar se Mara u martua me Stefan Cernojevic, Vllazka mori Stefan Balshen. Djali I vetem i Skenderbeut u martua me Irinen, vajze e Lazar Brankovicit dhe mbese e Gjergj Brankovicit. Ky informacion eshte verifikuar nga Karl Kopf, historian, etnograf dhe arkeolog qe u mor me pemen gjeanologjike te kastrioteve nga mesi viteve 1800 ne Akademine Imperiale te Shkencave ne Vjene. (Merrini me reserve keto "konfirmime" se nuk gjeresisht te pasakta-shenim i Styx).

  Zjarri ne Hyllenderi kurseu kapelen (kishen) kryesore, ku ne nartheksin e brendshem qe rrethon afreskun e Virgjereshes me Krishtin, ndoshen pikturat e Shen Simeonit (Stefan nemenjes) dhe te birit Shen Sava, me nenshkrimin poshte tyre : Dhuruar nga sherbetori i Zotit repos 6936" (1431) – nje deshmi autentike qe vellai me i madh i Skenderbeut ishte "murg" ne Hyllender para se te vdiste. "


  Mbase ndonjerit mund t'i duket ky zjarr nje rastesi, pikerisht ne kohen e luftesse Shqiptareve te Kosoves dhe maqedonise per vetevendosje. Jo mua. Eshte e qarte se me kete veper i kane prere rrugen zbulimit te nje te vertete madhore.

  Testi ADN/DNA i mbetjeve ne varrin e Car Dushanit dhe njerit prej Kastrioteve te konfirmuar (vella/baba) do duhej per te konfirmuar me saktesi shkencore ne se Skenderbeu dhe jo tjeter fisnik shqiptar shtrihej ne ate varr. Kesaj ja kane prere udhen. Djegja eshte menyra e vetme.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kanuni i Lekė Dukagjinit dhe shqiptarėt
  Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 15-05-2012, 22:03
 2. Gjakmarrja
  Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 06-10-2010, 08:32
 3. Struktura etike e kanunit
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 13:00
 4. Vėshtrim analitik nga Mergim Korca
  Nga Brari nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 01:48
 5. Kisha katolike dhe arsimi ne Mirdite
  Nga Ermal 22 nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2006, 15:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •