Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 47
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  A ka lumturi t prhershme n jet?

  Misioni kryesor i njeriut eshte te jetoje jeten e dhene nga krijuesi itij.por gjate kesaj jete njeriu gjithmon ben perpjekje qe ta gjej lumturine ecil;a konsiderohet si nje mrekulli qe eka afer por nuk mundet ta preke apo ta shijoje.

  perpjekjet e njeriut jane te shumta por ne te shumten e rasteve jane te gabueshme. disa njerez besojn tek lumturia, se gjendet tek dashuria ,disa te pasuria dhe parate ,disa tek pozita ne shoqeri ,disa tek fama ne bote.por te gjitha keto jane te gabueshme apo jo .

  lumturia ne dashuri :eshte kjo qe me per se afermi mund ti konkuroj nje lumturie ,d.m.th suksei dhe harmonia familjare .

  lumturia ne pasuri:shume njerez mendojne se ketu eshte lumturia ,por gjejne deshprimin ,sepse je rob i pasurise dhe pasuria te udheheq e jo mendja dhe ndjenja e shendoshe.

  lumturia ne fame: nese nje njeriu tu ju mundesohej te zgjedh diqka ne bote ai do deshironte te jete i famshem, ti shikojme yjet e hollywudit te gjithe buzeqeshin para kamerave ,por qajne prapa kamerave.ata kane arrite te gjitha ne jete ,nuk kane asnje projekt qe nuk ekan arritur ,mirpo kur kan kullmuar shijet e tyre jane deshpruar dhe kane verejt se gjeta fundin por nuk gjeta lumturine. ka mjafte yje filamash dhe kengetar te njohur dhe shumica etyre ,po ti a shikosh biografine etyre sekrete shumica kane tentuar te bejne vetevrasje apo ta varin veten .merrni si shembull gjorgj michaell ka qene me fame dhe i ka arrite te gjitha ,mirpo shume her ka tentuar qe te beje vetevrasje dhe tashe eshte bere hemoseksual.

  disa mendime te shkencetareve kane arritur qe sadopak te na japin shprese se munde te kete lumturi nese zbatojme disa hipoteza te tyre:

  lumturia ne besim ne zote:ky proces ka dale si me i sukseshme ne arritjen e lumturise,sepse beson tek Ai qe te ka krijuar dhe beson tek miresite etij ,kur je ne veshtersi je ne meshiren etij,beson se qdo gje ne jete nuk mund te arrihet pa vullnetin e tij,dhe ndihme dhe falje kerkon tek AI,falenderon per miresite dhe shendetin tende,shumica njerezve deshprohen se kqa pas vdekjes? behemi pluhurdhe kalbemi ne dhee.mirpo besimi ne zote te jepe shpres qe pas vdekjes nuk perfundon misioni juaj,por fillon nje jete si pershkruhet e amshueshme ne parajse d.m.th te bene te enderrosh ne parajse nje shperblime qe qe ne bote nuk gjendet.

  lumturia ne modesti:shume njerez duke qene modest kane arritur qe te behen te lumtur kane refuzuar luxin e jetes por i jan kezuar shendetit jane modest ne pasuri jetojn modest ,nuk duan pasuri shume ,por jo edhe te varfur por mjafton qe te kete pasuri sa te jetoj nje jete modeste(mesatre)


  nje thenje :"Lumturia eshet ne te pa arriteshmen"
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 29-11-2006 m 05:23

 2. #2
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Se besoj, gjithmon ndodh dicka qe na ben jo te lumtur, te merzitur, te trishtuar, me nerva... etj etj... lumturi absolute ose te perhershme mbase vec ne vdekje do kemi si njerez.
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  JETA ESHTE AQ E SHKURTER, SA NJERIU NUK ARRIN DOT LUMTURIN E PERHERSHME .PO LUMTURIA E PERHERSHME PER MUA ESHTE SHPIRTI I PASTER I NJERIUT ,QE THON SE NUK VDES KURR .
  lumturia ne fam
  lumturia ne modesti
  lumturia ne pasuri
  lumturi ne dashuri ,keto jane per mua disa sekuenca filmike te bukura ,asgje tjeter

 4. #4
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Citim Postuar m par nga alnosa
  JETA ESHTE AQ E SHKURTER, SA NJERIU NUK ARRIN DOT LUMTURIN E PERHERSHME .PO LUMTURIA E PERHERSHME PER MUA ESHTE SHPIRTI I PASTER I NJERIUT ,QE THON SE NUK VDES KURR .
  lumturia ne fam
  lumturia ne modesti
  lumturia ne pasuri
  lumturi ne dashuri ,keto jane per mua disa sekuenca filmike te bukura ,asgje tjeter
  Jeta eshte gjeja me e gjate qe ne do "perjetojme" keshtuqe mendoj se po behet fjale per lumturi te perjetshme dhe jo te perhershme pasi hapsi i temes besoj se nuk e ka te sigurt se c'nodh kur njeriu vdes.
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 5. #5
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,395
  C'eshte lumturia e perhershme?!A e merrni dot me mend se sa monotone do te ishte jeta jone po te ishim gjithmone te lumtur?Si kripa dhe sheqeri jane te domozdoshme per jeten.....nuk duhet vetem njera apo tjetra por duhen te dyja.

 6. #6
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,121
  ildushja!
  vetem vdekja eshte e perhersheme!
  kurse lumturi hillerime gesime jane te perkohshme!

 7. #7
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Citim Postuar m par nga BEHARI
  ildushja!
  vetem vdekja eshte e perhersheme!
  kurse lumturi hillerime gesime jane te perkohshme!
  E kush ta tha ty ket? Mbase s'eshte e perhershme...
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 8. #8
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,121
  Citim Postuar m par nga alnosa
  JETA ESHTE AQ E SHKURTER, SA NJERIU NUK ARRIN DOT LUMTURIN E PERHERSHME .PO LUMTURIA E PERHERSHME PER MUA ESHTE SHPIRTI I PASTER I NJERIUT ,QE THON SE NUK VDES KURR .
  lumturia ne fam
  lumturia ne modesti
  lumturia ne pasuri
  lumturi ne dashuri ,keto jane per mua disa sekuenca filmike te bukura ,asgje tjeter
  pershendetje per ALNOSA!
  Ndryshuar pr her t fundit nga BEHARI : 29-11-2006 m 20:22

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  ildushe
  titulli i temes eshte .A KA LUMTURI TE PERHERSHME NE BOTE ?
  une keshtu e mendoj prandaj dhash kete pergjigje ..
  lexoja pak ate ;lumturia ne besim ne zote qe flet dhe per vdekjen .

  korrigjo pak veten tani ...

 10. #10
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Citim Postuar m par nga alnosa
  ildushe
  titulli i temes eshte .A KA LUMTURI TE PERHERSHME NE BOTE ?
  une keshtu e mendoj prandaj dhash kete pergjigje ..
  lexoja pak ate ;lumturia ne besim ne zote qe flet dhe per vdekjen .

  korrigjo pak veten tani ...
  Nese ska lumturi te perjetshme sigurisht ska te perhershme... por thash mbase hapsi i temes mbase e ka patur per te perjetshme pasi te perhershme me duket budallallik te pyesesh pasi as un e as ti se dim cfare ndodh pas vdekjes, thjesht kemi besimet apo mendimet tona mbi kte gje.

  Skam cte korigjoj...
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962
  Citim Postuar m par nga alnosa
  JETA ESHTE AQ E SHKURTER, SA NJERIU NUK ARRIN DOT LUMTURIN E PERHERSHME .PO LUMTURIA E PERHERSHME PER MUA ESHTE SHPIRTI I PASTER I NJERIUT ,QE THON SE NUK VDES KURR .
  lumturia ne fam
  lumturia ne modesti
  lumturia ne pasuri
  lumturi ne dashuri ,keto jane per mua disa sekuenca filmike te bukura ,asgje tjeter
  "LUMTURI E PERHERSHME"
  Genjeshtra me e madhe qe kane shpikur njerezit ne historine e tyre....

  "lumturia ne fame "
  Mbase fama nuk te sjell ne te gjitha rastet lumturi...por ne te gjitha rastet te sjell pavdekshmeri...(kjo vlen per ata qe kane bere vepra te famshme ne historine e njerezimit)...

 12. #12
  CIA Maska e Tekanjozja
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Here, there, everywhere!!
  Mosha
  43
  Postime
  106
  Kush e la lumturin qe ta gjejm ne ............
  Ne boten e fjaleve qeshim
  Ne boten e fjaleve qajme
  Ne boten e fjaleve heshtim
  Dhe gjithe boten ne boten e fjaleve e mbajme..........

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,600
  Lumturia nuk eshte e perkoshme sepse nuk eshte vetem dashuria,pasuria qe sjell lumturine jane njerezit e tu edhe shendeti me shume eshte shendeti.E perhershme eshte vdekja.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962
  Citim Postuar m par nga YaSmiN
  Lumturia nuk eshte e perkoshme sepse nuk eshte vetem dashuria,pasuria qe sjell lumturine jane njerezit e tu edhe shendeti me shume eshte shendeti.E perhershme eshte vdekja.
  Po kur njerzit e tu te cojne ne rruge te gabuar????????

 15. #15
  lepurushe Maska e bebushja
  Antarsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  N18-1HG
  Postime
  1,886
  Jo ,,,,,,, eshte absurditet ,te mendosh per ekzistencen e lumturise se perjetshme.
  Nese do ekzistonte lumturia e perhershme,do humbte kuptimin jeta.
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

 16. #16
  1)
  C'eshte lumturia e perhershme?!A e merrni dot me mend se sa monotone do te ishte jeta jone po te ishim gjithmone te lumtur?Si kripa dhe sheqeri jane te domozdoshme per jeten.....nuk duhet vetem njera apo tjetra por duhen te dyja.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------

  2)
  Jo ,,,,,,, eshte absurditet ,te mendosh per ekzistencen e lumturise se perjetshme.
  Nese do ekzistonte lumturia e perhershme,do humbte kuptimin jeta.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  Dy veta jane menduar te prgjigjen si mua THANKS!

 17. #17
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  Citim Postuar m par nga alnosa
  JETA ESHTE AQ E SHKURTER, SA NJERIU NUK ARRIN DOT LUMTURIN E PERHERSHME .PO LUMTURIA E PERHERSHME PER MUA ESHTE SHPIRTI I PASTER I NJERIUT ,QE THON SE NUK VDES KURR .
  lumturia ne fam
  lumturia ne modesti
  lumturia ne pasuri
  lumturi ne dashuri ,keto jane per mua disa sekuenca filmike te bukura ,asgje tjeter


  skam ca shtoj tjeter pasi ke then ate qe mendoj

  respekete mario
  Partizoni

 18. #18
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,395
  Citim Postuar m par nga DAJO
  1)
  C'eshte lumturia e perhershme?!A e merrni dot me mend se sa monotone do te ishte jeta jone po te ishim gjithmone te lumtur?Si kripa dhe sheqeri jane te domozdoshme per jeten.....nuk duhet vetem njera apo tjetra por duhen te dyja.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------

  2)
  Jo ,,,,,,, eshte absurditet ,te mendosh per ekzistencen e lumturise se perjetshme.
  Nese do ekzistonte lumturia e perhershme,do humbte kuptimin jeta.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  Dy veta jane menduar te prgjigjen si mua THANKS!
  Ne alienet, kemi aftesine te komunikojme ne menyre telepatikene alienet,kemi
  aftesine te kuptojme edhe shakate...)

 19. #19
  Heeeeeeeeheeeeeeheeeeeee !!!!!!!!!!!
  SHOKU TANKU kjo eshte e vertete .
  Qenka e bukur edhe ne kete planet jeta bile shume e bukur dhe veshtiresite akoma kane bukurine e tyre,jane test aftesish,prove.
  Pershendetje.

 20. #20
  ► ☆☆☆ ◄
  Antarsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mmdhe
  Postime
  4,834
  Nuk mendoj se ka lumturi te perjetshme.Te perkoheshme ka

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lumturia...
  Nga Erlebnisse n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 23-09-2012, 15:45
 2. Mbshtetje e prhershme nga Franca per Kosoven
  Nga YlliRiaN n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-01-2009, 21:29
 3. A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine
  Nga AuGuSt_ n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 80
  Postimi i Fundit: 04-11-2008, 15:36
 4. Pr t qen t lumtur
  Nga hope31 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 25-05-2006, 17:36
 5. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 29-11-2004, 22:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •