Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 120
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Genesis
  E aman Kinezo. Ku te rref ty i her ? Ti je ortho jo ? Nese po rri drejt sic duhet ene bashkoju epokes historike. Ti thu "greqizohet" kisha. Po si mund te greqizohet dicka qe ka 2000 vjet qe esht greke ?! Je shume i paditur. Merru me Pashko Vase-n se ai po qe qe theollog.
  Un nuk e kam hallin me greket, as me Janullatosin, por me ju patriotet.

  Hajde ta bejme i liste keto 20 vjet se car ka hap Janullatosi dhe Kisha qe ai rimekembi, dhe car keni bo ju ne shqiperi ose meqe ju skeni breke ne byth, ajo diaspora e famshme ?
  Ho mer car keni bo ? keni bo shkolla ? LESH, keni bo spitale ? LESH, keni ndertu komunitete ? LESH, e ateher nese nuk jeni ne gjendje te beni asgje vete car keni me Janullatosin ? Ta them une car keni, ju or daj keni shkemby xhelozine me patriotizmin e kjo ju vjen nga padituria. Nese do ishit te ditur nuk do sulmonit Janullatosin, por do krijonit nje shtet stabil qe mendon per popullin e vet.

  Boll na cat derrasat se kena vujt si qena Enverin 50 vjet, tani na duhet te vuajme dhe pseudopatriotat.

  Po ti nuk je shqiptar?

  Pse e drejton pyetjen me "JU" por nuk thua "NE"?
  Pse e le vehten jashte?
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 2. #22
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  08-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime n 46 postime
  Po ti nuk je shqiptar?

  Pse e drejton pyetjen me "JU" por nuk thua "NE"?
  Pse e le vehten jashte?
  Megjithese i je drejtuar Genesis, me ben pershtypje se si ti vete (ne kete rast) i jep nje identitet tjeter..
  Mua Genesis te me fale qe po pergjigjem ne vend te tij, ndoshta vertet eshte grek, ndoshta jo, ndoshta flet si "grek" ose ndoshta si orthodhoks i thekur.
  Puna eshte se kohet e fundit , te pakten ne kete forum, orthodhokset shikohen si greke dhe ne nje fare menyre ose tjeter u imponohet ne subkoshience qe shqiptaret e feve te tjera jane kundra orthodoksizmit( sikur lexova ne nje post te FLORIRIT, ku theshte se orthodhoksia qenka armiku numer nje i shqiperise) .
  E realiteti eshte ne nje fare mase ashtu sic thote Genesis, ne ne diaspore, kemi nge e meremi me "thashetheme" dhe "politike" por ata qe jetojne ne Shqiperi u ka erdhur shpirti ne maje te hundes, i ke me 100 parti dhe 100 flamuj, atje ku kane dhe interes. Pra te dashur forumista, kot i fryni kosit, se nuk i fryhet.
  Vertet shqiptaret jane shumica ateista, por me thoni nje "ateist" qe kur i fyet background-i fetar, ben sikur nuk ka ndodhur gje?! Zien perbrenda. Mos i fryni zjarrit kot se do pervelohemi qe te tere.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ky eshte nje emerim racist e ofendus ndaj gjithe ortodoksve shqiptare.

  Shqiptaret nuk jane te denje te drejtojne kishen e tyre e duhet te na i sjellin nga greqia?! e kur shqiptaret e besimit kishter ortodosk kane ne mesin e tyre nje shumice shume te madhe njerezish te zgjuar te ndershem e besimtar qe mund te benin cdo detyre , PO QE SE RRUGET NUK MBYLLESHIN NGA GREKET QE DUAN TE VJEDHIN KISHEN TONE.
  Pra nga 4 tre jane grek me pashaporte greke e te ardhur nga greqi, ofendim me te madh nuk ka?
  E kishat ortodokse jane nacionale e kudo jane me drejtus nga ai komb e te cilit eshte dhe kisha, e kjo eshte dhe llogjike se po duam qe feja te futet ne popull kjo eshte nje tregus i tij.Keshtu jane kishat e krishtera ortodokse dhe ne greqi dhe ne serbi [me qe ra llafi] e kudo, e ne nuk kemi pse bejme perjashtim, te mos e kemi hirearkine nga vendi.

  Plus statusi i kishes sone edhe ata qe e formuan keshtu e duan plus dhe ligjet cdo shteti keshtu e duan.

  Politizim i kishes, se edhe njeriu i zakonshem e shikon kjo eshte vazhdim i politikave shoviniste per te paraqitur e greqizuar kishen ortodokse shqiptare qe greket kane 200 vjet te pakten e perdite e thone hapur.

  Kjo kembengulje per te pasur gjithe drejtusit e kishe grek te ardhur nga greqia e te huaj ne shqiperi, jo te dale nga besimtaret ortodoks shqiptar.

  E nje fushe si feja ku cdo gje ngrihet mbi besimin, ca besim do kene njerezit te keta qe shihet qarte merren me politike e me matrapazlleqe, pa hapur ketu ato problemet qe kisha greke kishte me investimet e qe jane te shtrira dhe ne shqiperi.

  Kryepeshkopi, qe pretendonte qe kishte ringritur kishen, me investivet e parave qe vinin nga greqia [qe ka plasur skandali per to ne greqi sic e pame ca muaj me pare].....me kete pas 15 vjetesh...qe prap ve grek...tregon se jo vetem nuk ka bere pune per te ngulur krishterimin te shqiptaret....po thjesht ka manipuluar me fene per politiken greke, qe sic dime ka te beje me shtetin grek e greqine e jo me krishterimin qe lindi ne Izrael e u perhap ne gjithe bote, ska te bej fare.

  Pra duket hapur....e pranoi...se nuk ka bere pune per te ngulitur fene te njerezit...pasi prape merr prifterinj nga greqia....e vazhdon perdorjen e fese per politike...duke ulur me keq autoritetin e fese e demtuar ate...se njerezit nuk jane idjota te mos kuptojne keto gjera sa bajate aq te thena hapur nga shovinistet 'vorio epiriot'.

  Prifterinjte akoma nga greqia....puna e Kryepeshkopit...eshte zero...e me keq negative kur e perdor fene ...jo per punet e zotit ...po per interesat e nje shteti fqinj

  Besimtaret e krishter ortodoks shqiptar [e sidomos njerezit e paangazhuar me politiken e te zakonshem], une si pjese e tyre e njohes i mire i tyre, i kuptojne mire keto gjera qe jane shume te dukshme [aq me teper, teper bajate per inteligjencen e tyre] edhe nje pjese e madhe e mbajne veten larg ketyre, e plus e dine se keto lorja politike do kene fatin e lojrave politike, qe kur eshte greqia ne mesymje do jene ne mesymje, e kur eshte greqia ne ikje e terheqje do jene dhe keto zero, sic ka qene dhe me pare, e prandaj shume nuk duan te ndyn veten me keto lojra politike me perdorim te fese ne te.

  Feja eshte fe e njerezit e kane besuar e do ta besoje, e do vazhdoj.

  Politika eshte politike e do kete fatin qe ka politika edhe emrin e saj.

  Ndajini gjerat, shume antareve te forumit, mos bini preh e ca provokatoreve te qellimshem, qe bejne shume postime ketu e zhurme te kote pa llogjike, te duken sikur jane shume, si gjithe ajo pakice greke ose e blere nga greket, dhe e financuar nga ata si mercenare, sot ne shqiperi.

  Plus me teper besim e mbeshtetje per shqiptaret e krishter ortodoks , keta qe e bene kete kishe e ata e nxorren grekun jashte [qe manipulonte me punet e zotit per politika shovinizte qe skane te bejne fare me krishterimin] e ata dhane kontribut te madh per nacionalizmin shqiptar e tani ndodhen ne nje agresion nga mercenaret grek.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Iliriani : 28-11-2006 m 12:47
  O malet' e Shqipris, q mbani kryet prpjet,
  Tmerr e frik prhapni, prpini qiejt e ret!

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 7 postime
  Megjithese i je drejtuar Genesis, me ben pershtypje se si ti vete (ne kete rast) i jep nje identitet tjeter..
  Ty kush te caktoi avokat? Pse hidhesh perpjete kot? Une nuk i dhashe nje identitet tjeter por me beri pershtypje pozicionimi i tij kur thoshte " Ju shqiptaret" e jo "Ne shqiptaret"....

  Personalisht perdor shprehjen "Ne shqiptaret" sepse shume thjesht i perkas ketij kombi...

  Si ortodoks i thekur qe qe je duhet te komentoje rreth temes e jo ta drejtosh qellimisht biseden diku tjeter...

  Fakt eshte qe komunitetit ortodoks shqiptar ne shekullin e 21-te po i caktohen "udheheqes" shpirterore greke, ketu eshte gjithe esenca. Dhe ironia eshte se disa fanatike dhe pseudopatriote ketu ne Forum cirren e beratsin per pastertine e gjakut shqiptar, per nderrimin e beses se krishtere, per gjuhen shqipe etj, dhe kur vjen puna te debatojne rreth komunitetit te tyre qe drejtohet nga jo-shqiptare jo vetem qe nuk reagojne por i mbeshtesin me te gjitha forcat kete realitet. Fatkeqesisht hipokrizia ne disa raste behet e neveriteshme.

  Nese ke dicka per te komentuar dhe te ka mbetur sadopak shpirt shqiptari per te reaguar atehere reago, ne te kundert hesht dhe mos fol kot me kot.
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 7 postime
  Sinodi i Shenjt, me shumic greke


  Shekulli

  Reagimi i famulltarit At Nikolla Marku vjen fill pas fronzimit n krye t kishs ortodokse t Gjirokastrs t nj prifti grek. T dieln, kryepeshkopi Janullatos ka bekuar priftin Dhimitr Sinaiti n krye t Mitropolis s Gjirokastrs dhe ky emrim duket se ka krijuar paknaqsi n radht e Kishs Ortodokse. Nga ana tjetr, ky fronzim ka ndryshuar raportet n Sinodin e Shenjt, i njohur si organi m i lart i Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris. Deri para ardhjes s peshkopit grek n krye t Kishs s Gjirokastrs, Sinodi i Shenjt prbhej nga dy peshkop shqiptar dhe dy grek, ndrsa q prej dits s diel balanca e ktij organi t lart drejtues sht prishur, pasi shumica e antarve jan grek. I pari q ka reaguar ndaj fronzimit, por edhe haptazi kundr Janullatos ka qen drejtuesi i kishs Shn Maria t Elbasanit.
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 6. #26
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  08-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime n 46 postime
  Nese ke dicka per te komentuar dhe te ka mbetur sadopak shpirt shqiptari per te reaguar atehere reago, ne te kundert hesht dhe mos fol kot me kot.
  Po mire ti kush je te percaktosh se kush eshte shqiptar dhe kush nuk eshte?? Thjesht sipas perceptimit tend, shqipetar eshte thjesht ai qe reagon kunder Janullatosit?? Cfare llogjike?!
  E kam thene njehere, patriotet gjenden vetem ne diaspore, atje ku jane rehat dhe nuk kane me cte meren tjeter pervec patriotizmave. Ne shqiperi te tere shkojne sipas interesave, perfitimeve, ashtu dhe puna e ketij At markut, atyre myftinjve etj.

 7. #27
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  E pse mos te jete shqiptari ne krye te kishes se vet, por nje i huaj?
  A nuk ka mbetur ndonje shqiptar i afte qe ta kryej kete detyre?
  Kjo shkakton vecse probleme dhe iu len vend spekullimeve dhe manipulimeve te shumta.
  Nuk e di se si do te reagonin bullgaret ose maqedonet ne keso rastesh? Ne Maqedoni, bile kan burgosur kryepeshkopin e kishes serbe. Nuk e di se pse ne shqipetareve duhet te na "udheheq" i huaji, tashti edhe institucionet fetare?!
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 8. #28
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  45 falenderime n 44 postime
  Kreu i Kishs Shn Maria n Elbasan ka ngritur akuza t ashpra ndaj kryepeshkopit, pas emrimit t priftit grek

  At Nikolla: T largohet Janullatos

  Janullatos po thellon veprimet antishqiptare. Nuk sht m fetar, por agjent shovinist i Vorio-Epirit

  Bardha Nergjoni

  ELBASAN- Emrimi i peshkopit t ri grek, n krye t kishs ortodokse t Gjirokastrs ka sjell nj reagim t ashpr t kshillit t kishs ortodokse autoqefale Shn Maria n Elbasan, me n krye at Nikolla Markun. Famulltari i kishs s vjetr ka deklaruar dje, gjat nj konference pr shtyp se emrimi i priftit grek si peshkop i Gjirokastrs sht nj veprim tejet i rrezikshm, jo vetm pr pavarsin e kishs, por edhe pr sovranitetin e kombit shqiptar. Ai ka hedhur akuza t rnda ndaj hirsis s tij, Anastas Janullatos duke deklaruar se ai po vazhdon t thelloj veprimet antishqiptare pr tjetrsimin e Jugut t Shqipris, duke vendosur n prbrje t Sinodit t Shenjt priftrinjt grek. Shteti grek ka gjunjzuar n kt rast shtetin shqiptar, duke br presion me refugjatt, t cilt i ka kthyer n skllevr. Statusi i Shenjt dhe i prjetshm i kishs Ortodokse shqiptare sht shkelur prfundimisht, duke i shrbyer qarqeve Vorio- Epiriote. Veprimet q ndjekin njri-tjetrin n dm t kombit shqiptar, si kthimi i emrave t njerzve, ndrtimi i varrezave greke, dhnia e pensioneve, shprndarja e librave pr Vorio- Epirin, dhnia e dyshtetsis e t tjera, jan veprime q prkrahen direkt nga shteti grek me misionar Anastas Janullatosin. T gjith kto veprime q i kemi thn disa her, tregojn qart se misioni i i Janullatos nuk sht m fetar, por ai i nj agjenti t asfalis greke dhe i shovinizmit grek t Vorio -Epirit-deklaroi dje an Nikolla Marku.
  ***
  Pr arsyet e msiprme, kshilli i kishs Shn Maria ka dal dje me nj deklarat, e cila i bn thirrje opinionit kombtar pr mbshtetje. N kt deklarat, at Nikolla Marku thekson faktin se pensionet, ndrrimi i emrave nga shqiptar n grek dhe ndrtimi i kishave n formn e kishave greke nuk mund t tjetrsoj indetitetin shqiptar. Krkojm me forc ndrhyrjen e parlamentit t Shqipris q t miratoj ligjin prkats pr administrimin dhe drejtimin e subjekteve fetare n Shqipri, si hap i domosdoshm pr ruajtjen e sovranitetit t besimit dhe t kombit shqiptar. I bjm t ditur organizmave ndrkombtar si dhe ambasadorve t vendeve mike t Shqipris se Anastas Janullatos nuk prfaqson kishn Ortodokse shqiptare dhe se sht nj person nxits konfliktesh ndrfetare n Shqipri, me politikat e tij shoviniste greke. Krkojm gjithashtu nga Kshilli i Evrops ndrhyjen e tij autoritare ndaj Greqis, e cila nxit dhe provokon veprime n dm t Shqipris. Integrimi i Shqipris nuk duhet t jet Vorio- Epir, por evropianizm historik,- shtoi m tej at Nikolla.
  ***
  Nprmjet at Nikolla Markut, kshilli i kishs Shn Maria n Elbasan i ka br thirrje Presidentit t Republiks t largoj menjher nga Shqipria skuadrn e priftrinjve grek, me n krye Janullatosin. I bjm thirrje ligs shqiptaro-amerikane, me qendr n SHBA q t bj prezent para Kongresit Amerikan dhe presidentit Bush gjendjen e krijuar nga ndrhyrja e shtetit grek n punt e brendshme t Shqipris, por sidomos n Kishn Ortodokse Shqiptare dhe tek besimtart e saj. I bjm thirrje besimtarve ortodoks gjirokastrit, por edhe qytetaris q t mos dshprohen nga emrimi i grekut n krye t Peshkopats, sepse sht nj komb i tr q mbron sovranitetin e besimit ortodoks si dhe identitetin e tij shqiptar. U kujtojm atyre pak t shiturve me pensione e viza greke se ka ende koh t reflektojn dhe t mos prdoren n dm t Shqipris, prpara se zjarri i ferrit ti djeg prjetsisht. N deklaratn e Kshillit t kishs Shn Maria theksohet se mesazhi sht i qart pr t gjith. Duhet reflektuar q nga intelektualt e Shqipris e deri tek besimtari m i thjesht, q nga shoqatat patriotike e deri tek partit e institucionet e larta t shtetit shqiptar. Duke mbyllur deklaratn e tij, Nikolla Marku deklaron se besimi tek Zoti nuk mund t justifikoj prarje kombtare e tjetrsim t identitetit ton historik duke krkuar q Janullatos t largohet s bashku me priftrinjve grek q drejtojn institucionet fetare n Shqipri.

  29/11/2006
  Gazeta Shekulli


  P.S. Greqia po shfrytezon momentin kur kombi shqiptar gjendet para proves historike - pavaresise se Kosoves!
  Ata e dijne se tani eshte momenti me i pershtatshem per realizimin e enderrave te tyre, sepse ne nje kohe tjeter kjo do te ishte cmenduri.
  Harrojne se shqiptaret nuk jane vetem Berisha, Nano, Ceka, Gjinushi apo dhe ketu Albo & Co!
  Harrojne se shqiptaret jane nje komb qe po ringrihet dhe brenda vitit 2020 do te jene 20 milione!

 9. #29
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  08-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime n 46 postime
  Te gjitha keto jane endra si te nacianalistave greke ashtu dhe shqiptare.
  Nacionalistat greke nuk mund te dalin kundra ligjeve dhe konventave qe kane nenshkruar se bashku me NATO,BE;UN etj,pra me nje fjale nuk ka aneksim te asnje cm te vorioepirit . Kurse sa per nacionalistat shqiptare, me thene te drejten, nuk i pierdh njeri , jane si puna e asaj pordhes qe vertiten neper breke
  Sa per Janullatos e CO, shumica e besimtareve orthodhokse me sa di une , nuk kane asgje kundra tij, keshtu nje percapje kunder tij do ishte vetvrasje politike per cdo politikan shqiptar. Sa per popullin e thjeshte(me perjashtim te grupeve te ndryshme qe jane te interesuara), as po ja ndjen se kush eshte Janullatosi, myftiu apo ndonje tjeter, apo keni pare te behen demonstrata, tubime kundra tij ne jugun e shqiperise?

  P.S. Greqia po shfrytezon momentin kur kombi shqiptar gjendet para proves historike - pavaresise se Kosoves!
  Ata e dijne se tani eshte momenti me i pershtatshem per realizimin e enderrave te tyre, sepse ne nje kohe tjeter kjo do te ishte cmenduri.
  O burra te rembejme kallashet e fshehura neper dollape, te mbrojme kufirin

 10. #30
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime

  At Nikolla: E kan br kishn greke q t pushtojn Jugun

  Greqia e ka ndrr Vorio-Epirin. Pr ta pasur sa m t leht i ka pushtuar nga ana shpirtrore njerzit, ua plotson mangsit ekonomike dhe n kt mnyr ata trhiqen nga kisha ortodokse me n krye Janullatosin.

  Emrimi i priftit grek n Gjirokastr do t thot pushtim i ktyre shpirtrave e pr pasoj aneksimin e Shqipris s jugut nga Greqia. At Nikolla Marku, prifti i kishs Shn Maria n Elbasan, emrimin e fundit n dioqezn e Gjirokastrs e cilson nj prpjekje t Janullatosit pr t realizuar grabitjen e tokave shqiptare n jug. N nj intervist Marku thot se kt po realizon fillimisht grekzimin e Kishs Autoqefale Shqiptare. Akuzat e tij ai i bazon n faktin q tani q amt rikthyen krkesn pr t marr pronat e tyre, Janullatosi ndezi situatn me emrimin e nj greku.

  Si e pritt emrimin e nj peshkopi grek n Gjirokastr?

  Sapo kam msuar lajmin e emrimit n Gjirokastr t nj peshkopi grek kam mbledhur urgjentisht kshillin e kishs s Shn Mris dhe vendosm t dilnim me nj komunikat kundr ktij vendimi. Ne bazohemi jo vetm mbi ligjet e amanetet e martirve, por mbi t gjitha mbi strukturn e kishs dhe mbi bazn juridike dhe kanonike. Janullatos vendosi srish nj grek n dioqezn e mbetur bosh, duke uar raportin: 3 grek dhe 1 shqiptar. Ky raport t bn t kuptosh se Kisha Ortodokse n Tiran sht filiali i plot i kishs greke. Me gjith kritikat tona drejtuar Kishs Autoqefale Shqiptare dhe vet shtetit shqiptar, kryepeshkopi Janullatos po i mshon teoris s pushtimit t kishs. Ai po e on n rrugn e helenizimit t plot, q nga kreu i saj e deri te besimtari m i thjesht. Po ta pyessh nj besimtar t thot se ne nuk jetojm dot pa ndihmn e kishs greke, prifti grek na on shpirtin n paqe dhe te Jezu Krishti, etj. Kjo sht nj ndrhyrje e jashtzakonshme, nj tronditje e madhe shpirtrore nj spostim i historis. Me kt veprim Janullatosi tregoi dhe nj her se sht agjent i Asfalis greke e ushtar i atdheut t tij.

  Sipas jush, pse emrohen peshkop grek n vendin ton?

  Statuti i kishs autoqefale t Shqipris, i miratuar n kongreset e viteve 1922 n Berat dhe 1929 n Kor, thekson pavarsin e kishs shqiptare. Pas viteve 90, Janullatos vjen n krye t kishs son, pa lejen e besimtarve, por e solli politika shqiptare. Tashm, n Tiran, Berat e Gjirokastr ka drejtues grek dhe vetm n Kor sht nj shqiptar, i caktuar pr balanc politike.

  Mendoni se ky emrim ka lidhje me deklaratn e qeveris greke pr dyshtetsin e shtetasve shqiptar?

  Pa dyshim q ka t bj se shteti grek, me n krye klerin, krkojn q pr do problem Shqipria t jet vasalja e tyre. Ata krkojn t ken n dor e t kontrollojn ekonomin shqiptare dhe klerin ton dhe jo t mbshtesin fqinjsin e mir.
  Un jam shum i shqetsuar, pasi ka mbi 10 vjet q prpiqemi t luftojm dhe japim informacione npr simpoziume dhe artikuj t ndryshm pr kt shtje. Iu jam drejtuar dhe krerve t shtetit, trupit diplomatik n vendin ton se kisha nuk po drejtohet nga ligjet e vendosura prej nesh, por dirigjohet nga kisha greke. Nse Janullatosi dhe skalioni i tij largohen nga Shqipria, ather gjithka do t marr fund nj her e mir. Interesimi i qeveris sht shum i ngadalt, pasi shtja e emigrantve ekonomik n Greqi sht problemi kryesor.

  Sipas jush, cili sht qllimi q Janullatosi ka br kto emrime?

  Un e kam marr shum her n analiz kt shtje dhe kam dal n prfundimin se Greqia e ka ndrr Vorio-Epirin, por po i korrupton besimtart me ndihm ekonomike dhe shpirtrore. Pr pasoj e ka m t leht q t realizoj qllimin pr t aneksuar Shqiprin e Jugut. Un Janullatosin nuk e prjashtoj asnjher nga vendimet e shtetit grek dhe ai shfrytzohet sa her ka shtje t nxehta. Kur amt bn krkesn pr tokat e tyre, Janullatosi doli me emrimin e peshkopit grek apo dyshtetsin e Vorio-Epirit. N vend q ti jepte Shqipris prparsi pr t rregulluar fqinjsin me grekt, ata nxjerrin pengesa t ksaj natyre dhe duan tia ulin kokn Shqipris q t mos ec asnjher prpara.

  ALDO KOZARJA - Panorama
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 11. #31
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime
  Kjo qe po ndodh me ne me kujton ate barsaleten, ku nje person pasi hengri mana sa u ngop i futi nje shurre siper manave dhe u largua per nje sy gjume.Kur i doli gjumi e kishte mare uria perseri dhe filloi te hante ato qe gjoja ai mendonte se nuk i kishte lagur shurra.Keshtu edhe puna jone o shqipot e mi,pasi i thuem e i copetuam vete kishat e xhamiat,pasi vrame prifterinjte e hoxhallaret,pasi i kthyem manastriet ne stalla kuajsh e teqet ne banjo publike,tani qajme se po na pushtojne greket kishen ortodokse,apo po na vijne wahabitet te na pushtojne xhamiat tona.Hapni syte e permiresoni veten tuaj o te shkrete,se nuk na e ka fajin as greku as wahabi.

 12. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  Mund te them shume fjale, mund te bej shume korrigjime, por mendoj se do te ishte e kote, pasi nuk korrigjohen dot te pakorrigjueshmit.

  Une kam tre dite qe po perpiqem te lexoj e mesoj me shume nga Kisha apo burime te tjera mediatike se kush eshte mitropoliti i Gjirokastres, cfare kontributi ka dhene ai per KOASH ne keto 15 vjet qe ka punuar prane dioqezes se Gjirokastres, po pres te lexoj edhe ndonje interviste te tij. Jo per gje, por ndryshe nga ju me lart qe ju pelqen te jepni mendim pa u mireinformuar me pare, mua me pelqen qe te mireinformohem perpara se te jap gjykimin tim. Nuk eshte praktike e keqe, provojeni ndonjehere se ka per tu pelqyer. Ah, dhe atyre gazetareve ne Tirane do tu thosha qe shkoni dhe intervistojeni mitropolitin vete pasi besoj se ka goje, mos kini frike se nuk ju kafshon.

  Vazhdoni te diskutoni per "peshkopin grek te Gjirokastres", ate peshkopin qe nuk e njihni se kush eshte, vetem dini qe eshte "me kombesi greke". Kaq mjafton besoj per ato radaket tuaja per te shpalosur mllefin e akumuluar ndaj KOASH dhe klerit te saj.

  Dhe obzervimi qe me dhuron gjithmone nje buzeqeshje ne fytyre: se si njerezve te pafe apo orthodhokseve ne emer qe nuk u ka shkelur ndonjehere kemba ne kishe shqetesohen per hallet dhe fatin e KOASH!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 30-11-2006 m 00:02

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Kinezi
  Antarsuar
  27-05-2005
  Postime
  162
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Albo
  Vazhdoni te diskutoni per "peshkopin grek te Gjirokastres", ate peshkopin qe nuk e njihni se kush eshte, vetem dini qe eshte "me kombesi greke". Kaq mjafton besoj per ato radaket tuaja per te shpalosur mllefin e akumuluar ndaj KOASH dhe klerit te saj.

  Dhe obzervimi qe me dhuron gjithmone nje buzeqeshje ne fytyre: se si njerezve te pafe apo orthodhokseve ne emer qe nuk u ka shkelur ndonjehere kemba ne kishe shqetesohen per hallet dhe fatin e KOASH!
  Albo
  Mbase ne teori ajo qe ben ti eshte e drejte por VETEM nqs ti shikon te sot per sot (as disa muaj me pare). Duke qene se te pelqejne studimet futju ca me thelle, le te themi ngjarjet kryesore keto 10 vitet e fundit dhe po deshe edhe 100 vitet e fundit ne lidhje me kishen shqiptare dhe rolin e kishes greke.

  • A nuk ishte Janullatosi qe "peruroi" varret greke qe do beheshin me kockat e gjysherve tone?
  • Pse u zgjodh nje grek tjeter ne Sinodin e Shenjte?
  • Nuk jemi ne te zote? Mos valle keto 14 vjet nuk kane qene te mjaftueshme per te edukuar nje brez klerikesh shqiptar?
  • Pse ceremonia u mbajt ne greqisht?
  • Cfare thote statuti i KOASH-it per kete?
  • Po per kleriket e huaj?


  Fshati qe duket nuk do kallauz.

  Fati i KOASH-it nuk eshte nje ceshtje vetem e ortodokseve por e gjithe Shqiperise.
  Apo do te kerkosh ca informacion edhe per kete?
  Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit sht shqiptaria -Pashko Vasa

 14. #34
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Korcar-L1
  Ketu ku jam une, eshte vetem nje kishe ruse ne te cilen cdo te diele shikon ruse,greke,serbe,rumune,bullgare. E si thua ti, meqenese ai prifti eshte rus na beri ne besimtareve te gjithe ruse??
  Keshtu eshte dhe puna e greqizimit, kush do te behet grek, behet dhe kush nuk do nuk behet.(motivet nuk me interesojne)
  Nuk po citoj Genesis, se ne ca postime me lart e ka bere muhabetin "lesh e li", lol. Por ashtu sic thote Korcari, ketu ne US, Kisha Orthodokse Shqiptare eshte dy ore e ca larg nga ku jam une, prandaj vete ne nje kishe greke. Dhe ate kishe greke, vijne edhe nja ca ruse e bullgare qe e kane afer. Te gjithe e dine qe s'jemi greke (per ne jo-greket) por nacionaliteti s'ka rendesi, jemi te gjithe femije te Zotit. Tani, nga ana shpirterore, te pakten personalisht, ndihem shume mire kur vete (pa folur fare prifti,) mjafton te futem ne kishe dhe e ndiej veten ne shtepine e perendise. Nuk e di si behet ne kishat e tjera, por liturgjia ketu, sidomos per festa si Krishlindje apo Pashke behen ne anglisht dhe greqisht. Dhe prifti kur flet, perdor anglishten. Keshtu qe s'ka probleme nga ajo ane.

  Nga ana tjeter, ceshtja e Dioqezes se Gjirokastres, eshte tjeter gje. Besimtaret atje, nqs nuk jane te kenaqur me peshkopin, te ankohen. Personalisht, duke mos qene nga Gjirokastra, dhe per me teper duke mos qene ne Shqiperi per 10 vjete nuk shprehem dot ne lidhje me kete peshkop, sepse nuk e njoh. Thuhet qe ka punuar 15 vjete ne KOASH. Ndoshta besimtaret atje jane te kenaqur me punen e tij, nuk e dime.

  Por, ashtu sic eshte shprehur Korcari ne nje postim tjeter, vihet re ne forum antagonizmi ndaj besimtareve orthodokse.
  NoName, ta kam thene dhe njehere tjeter, do beje mire te shikoje kasollen tende, ku peshkopet e huaj u emeruan qe nga Roma, dhe s'pyeten njeri. U soll tema ne forum, por nuk pashe njeri te "kap armet" virtuale sic po behet me peshkopin e Gjirokastres.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 06-12-2006 m 18:05

 15. #35
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Genesis
  E aman Kinezo. Ku te rref ty i her ? Ti je ortho jo ? Nese po rri drejt sic duhet ene bashkoju epokes historike. Ti thu "greqizohet" kisha. Po si mund te greqizohet dicka qe ka 2000 vjet qe esht greke ?! Je shume i paditur. Merru me Pashko Vase-n se ai po qe qe theollog.
  Genesis, Kisha eshte e Krishtit dhe jo e nje kombi te caktuar. Krishterimi ne trevat shqiptare eshte po aq i vjeter sa ne ato greke, por nuk eshte grek.

 16. #36
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Dy peshkopt shqiptar, pa dioqez

  Pr t "justifikuar" fronzimin e Mitropolitit me kombsi greke t Gjirokastrs, Kryepeshkopi Janullatos ka titulluar Peshkop dy klerik n mosh t re, me kombsi shqiptare duke shkelur haptazi statutin e Kishs Ortodokse Autoqefale Shqiptare. Nj dit pas publikimit t lajmit se Sinodi i Shenjt i KOASH-it ishte marr nn kontrollin e tre peshkopve me kombsi greke, zyra e shtypit e Kryepeshkopit Janullatos ka njoftuar median se n t njjtn dit me Mitropolitin grek t Gjirokastrs ishin titulluar peshkop dhe dy klerik shqiptar. N deklaratn e KOASH-it thuhej se njri prej klerikve shqiptar ishte qysh nga 11 nntori i ktij viti, Peshkop i Krujs, ndrsa tjetri ishte Peshkop i Apollonis. U desh reagimi i medias pr fronzimin e Peshkopit grek, Imzot Dhimitri i Gjirokastrs, q KOASH-i t bnte me dije se kishte titulluar peshkop dhe dy klerik shqiptar. KOASH-i nuk ka dhn asnj sqarim pse duhej q n dioqezn m t pasur, at t Gjirokastrs, aq shum e atakuar pr ndrhyrjet e shpeshta nga prtej kufirit, t mos fronzohej Mitropolit nj nga dy peshkopt e rinj shqiptar. Sinodi i Shenjt i drejtuar nga Janullatos i ka titulluar ata n gradn e peshkopit n t njjtn dit dhe n t njjtn mbledhje me peshkopin grek. Por duket se gradimi i tyre, duke shkelur haptazi statutin e KOASH-it, sht br si kompesim pr fronzimin e Mitropolitit grek t Gjirokastrs.

  Dyshimi
  N njoftimin e KOASH-it t dats 28 nntor thuhej se:"Arkimandrit Dhimitr Sinaiti, 66 vje, u caktua Mitropolit i Gjirokastrs(ku ka shrbyer n 15 vitet e fundit i zvendsmitropolit). Arkimandrit Nikolla Hyka, 35 vje, mori titullin Peshkop i Apollonis, Arkimandrit Anton Merdani, 37 vje, mori titullin peshkop i Krujs". N pamje t par do gj duket normale, madje pr her t par dy klerik shqiptar(pr m tepr t brezit t ri) jan br Peshkop. M mir se kaq nuk ka ku shkon pr ortodoksin shqiptare. Por n t vrtet vetm Peshkopi grek i Gjirokastrs sht fronzuar Mitropolit, madje i njrs nga dioqezat m t rndsishme t vendit. Dy peshkopt e rinj shqiptar mbajn thjesht tituj honorifik, pasi nuk ekziston asnj dioqez si ajo e Krujs ashtu dhe ajo e Apollonis. Neni 18 i statutit t KOASH-it prcakton qart se:"Peshkop titullar efektiv pa dioqez ekzistuese, nuk mund t jen m tepr se nj". N kt rast KOASH-i shqiptar sht br me dy t till, vetm e vetm q t miratohej pa problem fronzimi i Mitropolitit grek t Gjirokastrs. Pas ktij vendimi t Sinodit t Shenjt, tre nga katr dioqezat ekzistuese t KOASH-it, drejtohen nga mitropolit me kombsi dhe shtetsi greke, duke br kshtu qe vetm dioqeza e Kors t ket n krye t saj nj peshkop shqiptar.

  Statuti
  Nni 28 i statutit t KOASH-it duket sikur e justifikon Kryepeshkopin Janullatos pr titullimin e njrit prej dy peshkopve shqiptar t mbetur pa dioqez. N kt nen prcaktohet:"…Kryepeshkopi ka dhe nj peshkop ndihms, i cili sht antar i Sinodit t Shenjt, pa mbajtur prgjegjsin e administrimit t ndonj dioqeze ekzistuese dhe kryen do detyr q i ngarkohet nga Kryepeshkopi duke u titulluar n hymnin e tij Peshkop i Apollonis". Por sa mundsi do t kishte nj peshkop i till(q sht nn varsin dhe ndikimin direkt t Kryepeshkopit), n nj mosh aq t re(vetm 35 vje) dhe pa prvoj, pr t votuar kundr primatit t tij n Sinodin e Shenjt?! Statuti i KOASH-it e ka prcaktuar qart se nuk mund t ket me shum se nj peshkop po dioqez ekzistuese. N t vrtet n Shqipri jan dy peshkop pa dioqez ekzistuese, madje njri prej tyre, Peshkopi i Krujs, mban nj titull krejtsisht fantazm dhe t padgjuar asnjher m par.

  GAZETA SHQIPTARE
  Ndryshuar pr her t fundit nga iliria e para : 30-11-2006 m 08:47
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Korcar-L1
  Po mire ti kush je te percaktosh se kush eshte shqiptar dhe kush nuk eshte?? Thjesht sipas perceptimit tend, shqipetar eshte thjesht ai qe reagon kunder Janullatosit?? Cfare llogjike?!
  E kam thene njehere, patriotet gjenden vetem ne diaspore, atje ku jane rehat dhe nuk kane me cte meren tjeter pervec patriotizmave. Ne shqiperi te tere shkojne sipas interesave, perfitimeve, ashtu dhe puna e ketij At markut, atyre myftinjve etj.
  O djal i mbare duket qe shqipen e paske gjuhe te dyte nuk shpjegohet ndryshe pasi nuk po me kupton fare.
  Pyetja qe une i drejtoja ishte retorike dhe nuk bera ndonje percaktim rreth perkatesise kombetare te tij pasi nuk e njoh. Me beri pershtypje po ta ri-theksoj qe ai u drejtohej Forumisteve me shprejen "Ju shqiptaret" e jo "Ne shqiptaret".

  Nuk po e zgjas me tej se qenke mjaft i papjekur dhe nuk ia vlen te diskutosh me ty.
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 18. #38
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Le te themi fillimisht se Gjirokastra deri tani nuk kishte mitropolit, por kishte Kryepeshkopin Anastas si kujdestar (τοποτηρητης ne greqisht).

  Mitropolit Dhimitri ka qene arkimandrit ne Monasterin e Shen Ekaterines ne Sina deri me 1991 qe erdhi bashke me Kryepeshkopin Anastas si eksark i derguar i Patriarkanes Ekumenike.

  Bashke me hirotonisjen e dy peshkopeve te tjere (Apollonise dhe Krujes), numri i Sinodit te Shenjte, rritet ne gjashte, nga kater qe ishte deri me sot.

  Pra, mitropoliti deri me sot ka qene ne Shqiperi, bashke me Kryepeshkopin, qe nga 1991 dhe ka sherbyer ne KOASH.

 19. #39
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  42
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Lioness
  NoName, ta kam thene dhe njehere tjeter, do beje mire te shikoje kasollen tende, ku peshkopet e huaj u emeruan qe nga Roma, dhe s'pyeten njeri.
  Lioness, te ka permendur kush emrin tat ?? hmm..
  Sidoqofte peshkopet ne Kishen Katolike nder shqiptare te pakten nuk kane qene dhe nuk do te jene grek!


  [kjo ishte jashte teme: vazhdojme temen!]

 20. #40
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga NoName
  Lioness, te ka permendur kush emrin tat ?? hmm..
  Sidoqofte peshkopet ne Kishen Katolike nder shqiptare te pakten nuk kane qene dhe nuk do te jene grek!


  [kjo ishte jashte teme: vazhdojme temen!]

  NoName, prape te ta perseris?

  Mark Marku

  N ngjarjet e kohve t fundit ka kaluar pa rn n sy emrimi i br nga Vatikani n ipeshkvit e Rrshenit, Lezhs dhe Saps. Kjo ngjarje jo aq e parndsishme n jetn e komunitetit fetar katolik n Shqipri duhet analizuar edhe pr faktin se nga tre ipeshkvt e emruar nga Vatikani vetm njri prej tyre sht me kombsi shqiptare, ndrkoh q dy t tjert jan me kombsi t huaj. Pas ktyre emrimeve n hierarkin e lart kishtare katolike n Shqipri raporti mes shqiptarve dhe t huajve ndryshon n favor t ktyre t fundit nj dukuri kjo e re n historin e ksaj kishte t dominuar kryesisht nga elementi klerik shqiptar.

  N momentin kur po flasim Konferenca Episkopale Shqiptare organi m i lart i kishs katolike n Shqipri prbhet nga tre ipeshkv shqiptar dhe tre t huaj.
  Edhe nse e shohim n logjikn e politiks s emrimeve t Vatikanit kjo prirje sht e pazakont. Koncili i dyt i Vatikanit i mbajtur n gjysmn e dyt t shekullit t kaluar e kishte shpallur si parim baz t rekrutimit t klerit katolik n bot mbshtetjen tek elementi vendas. Kjo politik realiste e shpallur nga Vatikani vjen pas n debati t gjat shumshekullor dhe pas nj lufte t gjat mes partizanve t prparsis s fryms universale t kishs katolike mbi elementin tradicional dhe partizanve t nj kishe me frym universale por t ngjyrosur me elementin tradicional. Edhe pse bhet fjal thjesht pr prparsi t klerit vends dhe jo pr pastrimin total t tij mbi baza kombtare, kjo politik ka sjell q n pjesn m t madhe t rasteve elementi vends t jet mbizotrues n raport me at t huaj.

  N rastin e Shqipris kjo gj nuk ndodh. N fakt, n vitet e para pas rnies s komunizmit prirja nuk qe e till pasi fillimisht n hierarkin klerikale katolike u thirrn n shrbim shqiptar, pjesrisht nga ata klerik q i kishin rezistuar persekutimit t ashpr komunist dhe pjesrisht nga ajo pjes e klerit katolik shqiptar q ndodhej jasht kufijve t Shqipris. Pavarsisht ksaj, kleri shqiptar megjith vlern e madhe morale t rezistencs antikomuniste nuk u prfill sa duhej nga Vatikani. Megjithat pritej q pas momenteve t para kleri shqiptar ta merrte veten dhe tash pas 15 vjetsh ai t ishte mbizotrues n vend.

  Fatkeqsisht nuk ndodh kshtu. Edhe sot ashtu si edhe 15 vjet m par kleri vends sht n minoranc, i paprfillur, dhe mbi t gjitha i ndrydhur n nj politik t brendshme t Vatikanit q nuk t jep shpres pr nj prmirsim t pozicionit t tij n vend.

  Nse i shmangemi logjiks s brendshme kishtare dhe e gjykojm ngjarjen n kontekstin historik, prirja duket edhe m e pashpjegueshme dhe alarmante. Kleri katolik shqiptar ka nj tradit t shklqyer, tradit q e njeh at si gardianin kryesor t besimit katolik n Shqipri, por edhe nj element t rndsishm t identitetit kombtar shqiptar. Madje nuk dihet se cili prej ktyre elementve ka qen prcaktues n konfigurimin e klerit katolik n Shqipri. Formula e Pagzimit dhe Meshari jan njhersh dokumente t rndsishme t historis s kishs shqiptare, por edhe dokumente t rndsishme t gjuhs dhe kulturs shqiptare, jan dshmi t rezistencs kombtare, por edhe t afirmimit fetar Nj simbioz e till mes kishs dhe kombit shqiptar do t vazhdoj pr m shum se pes shekuj.

  Pikrisht n saj t ksaj simbioze Shqipria dhe shqiptart nj vend dhe nj popull q pjesn m t rndsishme t historis s tyre i kaluan nn Perandorin Osmane, sot jan nj komb me fytyr evropiane dhe nj kultur ku dominantja kryesore kulturore sht kultura perndimore. Mrekullia qe se nn ndikimin e Buzukut, Budit dhe Bogdanit, nj yjsi e tr intelektualsh u bashkuan n kt ambicje pr t skicuar profilin e ardhshm perndimor t Shqipris. N kt yjsi ku shndrisin prkrah njri-tjetrit mysliman, ortodoks dhe katolik, klerik si Fishta, Mjeda, Marlaskaj, Doi, Harapi, Palaj, Kurti, Prendushi dhe t tjer jan ndr m shklqimtart. Dhe nse personalitete t tilla e kan rrezatuar autoritetin e tyre n tr botn shqiptare, kjo ndodh edhe prej faktit se ata donin njlloj si fen ashtu edhe atdheun, si myslimanin ashtu edhe katolikun apo ortodoksin.

  Natyrisht krahas tyre nuk kan munguar edhe figura t ndritura kleriksh t huaj si Zef Valentini, t cilt e bjn edhe m t pasur mozaikun e msiprm. Emrimet e msiprme natyrisht fyejn nga pak edhe personalitetet e msiprme. Shqiptart e msuar me kt figur legjendare kleriku e kan t vshtir t msohen me klerikt e uditshm t ardhur nga matan detit. Edhe sot e ksaj dite ata e kan t vshtir t msohen me priftrinjt “modern” me xhinse, t cilt e kan t vshtir t deprtojn n mentalitetin dhe botn e tyre, t cilt shfaqen njher n jav npr famullit e varfra shqiptare, predikojn n nj gjuh q ata nuk e njohin dhe pr njerz q zor se do t arrijn t’i njohin ndonjher.

  Probleme t ksaj natyre ekzistojn edhe n besimet e tjera. Problemi i prkatsis kombtare t klerit nuk vetm nj problem i brendshm i besimeve, por nj problem i gjith shoqris. Ky problem ka t bj me kohezionin shoqror me t sotmen dhe t ardhmen e shoqris shqiptare. Mbizotrimi i nj politike besimesh q nuk respektojn specifikn e shoqris shqiptare mund t jet problemi kryesor i ksaj shoqrie n t ardhmen. Pikrisht pr kt arsye krijimi i nj kleri q e identifikon fatin e vet me fatin e shoqris sht edhe nj mnyr pr t’i shndrruar besimet n nj faktor t zhvillimit shoqror, por edhe nj kusht i nj marrdhnie afatgjat me shqiptart.
  Sipas At Zef Pellumbit, gjysma e klerikut katolik eshte e huaj duke perfshire ketu dhe murgeshat.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 01-12-2006 m 15:43

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 15:58
 2. Migjeni
  Nga macia_blu n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 05:03
 3. Katalog shenjtorsh
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:31
 4. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 29-05-2003, 00:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •