Close
Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 296
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273

  Dosja e krimit politik në Kosovë

  A do t del Kosova nga ankthi i vrasjeve pas shpine, i vrasjve politike t organizuara dhe t kryera nga spketri i majt politik? Askush nuk e di.

  A do t ndalen vrasjet polike n Shqipri sikur kjo e Flamur Shkozs, i cili u qllua me 12 plumba kallashnikovi? E fundit qoft kjo seri e zez e vrasjeve, e cila nuk ka t ndalur q nga "revolucioni demokratik" i vitit 1997!

  A do t ndalen vrasjet ndrshqiptare edhe ne Maqedoni? Heshtja aktuale e cila po mbretron, thuhet se sht sikur "qetsia para furtuns".

  N vazhdim lexoni nj shkrim t gazets "Bota sot"
  --------------

  Bot sor, 19 korrik 2002

  Editorial

  NNT MUAJ PAS VRASJES S BEKIM KASTARATIT, JA SE NA KRCNOJN VRASSIR E TIJ


  A nuk jeni ngopur boll me gjakun e Bekim Kastratit jut gazets Bota sot? A nuk jeni ngopur boll me gjakun e Xhemajl Mustafs ju t gazets Bota sot? A nuk jeni ngopur boll me gjakun e Enver Malokut jut gazets Bota sot? Kto jan pothuaj fjal pr fjal formulimet gati t prditshme, nprmjet t cilave, n mediat e tyre, na krcnojn nnt muaj pas vrasjes s Bekim Kastratit, na krcnojn pikrisht vrassit e Bekimit. Pyetjet e msiprme mund t shtjellohen: A prap keni ndrmend t na detyroni tjua bjm si ia bm Bekim Kastratit ju t gazets Bota sot ? A prap keni ndrmend t na detyroni tjua bjm si ea bm Xhemajl Mustafs ju t gazets Bota sot? A prap keni ndrmend t na detyroni tjua bjm si ia bm Enver Malokut ju t gazets Bota sot? Kto jan krvnime, t cilat jan cituar pothuaj n mnyrn autentike n fillim t Editotialit dhe t cilat i lexoj n mediat e shtypura dhe n Internet lexuesit n Kosov dhe n hapsirn Shqiptare, i lexojn ndrkombtart n Kosov dhe Bashksia Ndrkombtare, i lexojn institucionet shtetrore t Kosovs, sepse jant publikuara, jan e zez mbi t bardh. Krcnimi i vrassve t Bekimit kundr gazets kombtare Bota sot sht i qart: A prap keni ndrmend t shkruani t vrtetn pr Kosovn dhe pr Kombin Shqiptar dhe t na detyroni ne q tju vrasim, si ia bm Bekim Kastratit, ju t gazets Bota sot? A prap keni ndrmend t shkruani t vrtetn pr Kosovn dhe pr dhe t na detyroni ne q tju vrasim, si bm Xhemajl Mustafs, ju t gazets Bota sot? A prap keni nkrmend t shkruani t vrtetn pr Kosovn dhe pr Kombin Shqiptar dhe t t na detyroni tju vrasim, si ia bm Enver Malut, ju t gazets Bota sot? Nnt muaj pas vrasjes s Bekim Kastrati vrassit e fjals lir, t mendimit t lir, vrassit e liris s Kosovs, dora e Zgjatur e Beogradit jan sot m krcnues se kurr, m t sigurt se kurrn n rrugn e tyre vrasse. Me 19 tetor 2001, reth ores 20:00, n afrsi t Sknderajt, nga nj band e dal n prit, u vran Bekim Kastrati, gazetar i gazets kombtare Bota sot n Drenic, lufttar trim i Ushtris lirimtare t Kosovs, Besim Dajaku, truproja e Presidentit Ibrahim Rugova, luftar trim i Ushtris lirimtare t Kosovs, si dhe plagos Gani Geci, bashkpuntor i gazets kombtare Bota sot, lufttar trim i Ushtris lirimtare t Kosovs, nj ndr bashklufttart m t afrt t themeluesit dhe komandantit t Ushtris lirimtare t Kosovs, Legjends Adem Jashari. Prindrit e Bekim Kastratit i shpalln me emra dhe mbiemra vrassit e mirfillt t Bekim Kastratit. Edhe familjart e Besim Dajakut dhan t njjtn adres t vrssve. I mbijetuari Gani Geci, po ashtu, dha t njjtn adres t vrassve qoft gjat hetimeve, qoft n shkrimet e tij pr ngjarjen. Gazeta kombtare Bota sot i publikoi disa her emrat dhe mbiemrat e vrassve dhe e ndrioi n aspektet e soj vrasjen e Bekim Kastratit e Besim Dajakut dhe plagosjen e Gani Gecit. Mediat botrore, institucionet ndrkombtare t mbrojtjes s gazetaris, t fjals s lir, t mbrojtjes st drejtave t njeriut iu krkuan UNMIK-ut, KFOR-it, OSBE-s dhe ndrkombtarve t tjer q ta ndriojn ngjarjen dhe vrassit t vihen prpara drejtsis. Opinioni i Kosovs dhe opinioni mbarshqiptar n Atdhe dhe n Diaspor krkoi me kmbngulje q t ndriohet ngjarja deri n fund dhe t drgohen prpara drejtsis vrassit kushdo qofshin ata , fardo imuniteti, partiak, shtetror apo tjetr q t ken ata. Vrasja e Bekim Kastratit dhe Besim Dajakut ndodhi n kulmin e fushats zgjedhore t Zgjedhjeve t 17 Nntorit 2001. Vrasja e Xhemajl Mustafs kishte ndodhur menjher pas Zgjedhjeve t tetorit 2000. Vrasja e Enver Malodut kishte ndodhur ato dit kur njerzit e Nanosit dhe Millosheviit do t krijonin agjencin rivale t lajmeve t QIK-ut t Enver Malok. Nse dot vendosej drejtsija pr Besim Kastratin dhe Besim Dajakun q u vran n kulmin e atyre zgjedhjeve q do t onin n themelimin e institucioneve shtetrore t Kosovs, ather vrassit nuk do t lejoheshin t vrisnin edhe deputetin e Kunendit t Kosovs Ismail Hajdarahn. Nse drjetsia do t vendosej pr Bekim Kastratin, Xhemajl Mustafn, Enver Malukun, nse do t vendoseshin n bankn e t akuzuarit vrassit e atyre dhe vrassit e Ali Ukajt, Ahmet Krasniqit, Ekrem Rexhs, Shaban Manajt, Ismet Rracit, Ilsmajl Hajdarit e plot t tjerve, ather vrassit, dora e zgjatur e Beogradit, nuk do t na kcnonin prsri, tashm n prag t zgjedhjeve lokale t tetorit t Kosovs. Dhe, pra, vrassit jan aty me imunitet partiak, qeveritar, parlamentar, ekonomik, jan aty n ekstremin e majt internacionalist proserb e progrek t Kosovs , jan aty, n mediat t cilat themeloi dhe me t cilat krenohet e mburret edhe sot Milloshevii, jan prdit nj krcnim i madh jo vetm pr gazetn Bota sot, jo vetm pr fjaln e lir dhe pr mendimin e lir t Kosovs, por edhe pr vet lirin e Kosovs, pr vet Kosovn, jan krcnim i madh ata, njerzit e Nanosit, Klosit, Millosheviit dhe Kushtunics t cilt i njeh gjithkush n Kosov.
  Ndryshuar pr her t fundit nga kosovar : 20-07-2002 m 10:34


  Durimi sht m e madhja trimri.


 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Unhappy Kosovar

  Kush jane vrasesit e Bekim Kastratit?

  Ke akuzon familja Kastrati dhe Geci i plagosur?

  Cfar behet me gjyqin e Ekrem Rexhes?

  A ka "bota sot" faqe ne internet?

  Kosovar, shkruaj c'fare di se spo marrim vesh gje.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  Brari

  Familja e Bekimit, ajo e Besim Dajakut por edhe vet Gani Geci nprmes gazets "Bota sot" kan denoncuar disa persona te rgjionit t tyre (Drenics) pjestar t TMK.

  Prcesi gjyqsor pr vrasjen e Ekrem Rexhs (komandant Drinit) po vazhdon. Mbi deshmitart sht ushtruar disa her presion sikur q sht rasi i urdhress s Fatmir Lims q i kishte drguar nj deshmitarit pr t ndryshaur deklaratn e dshmis. Dshmitari e ka treguar fletkrcnimin e nnshkruar nga Fatmir Limaj para trupit gjykues, gazetarve dhe t pranishmve tjer n sall.

  Deri tash dshmitart kan akuzuar pr vrasjen Abit Hajrizin si dhe pr nxitje e planifikim Sali Veselin. Gjykimi vazhdon ende.

  Gazeta "Bota sot" nuk ka faqe n internet, por ka disa dedaksi at n Zrich, Prishtin, Tiran, Tetov, Gjermani, New Youk. Kjo sht e vetmja gazet djathtiste kosovare dhe e vetmja gazet q nuk financohet nga organizata t huaja.

  Kt editorial e postova sepse shum gazetar dhe bashkpuntor t "Bota sot" jan krcnuar dhe po krcnohen pr ta ngulfatur fjaln e lir. Kjo fushat ushtrohet zakonisht para fushatave elektorale n Kosov.


  Durimi sht m e madhja trimri.


 4. #4
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Dhe do te kercenohen dhe do te vriten e do ti pihet gjaku te gjalle derisa te djathtet te mos kuptojne se vetem Bashkimi eshte shpetimi.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Ngrohtesia
  Antarsuar
  16-07-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  45
  Postime
  9
  Teme mjaft interesante.

  Pikerisht ne keto momente po lexoj nje liber qe titullohet
  "Kosovo(a) An unfinished peace", (Kosova. Nje paqe e paperfunduar) dhe pikerisht aty trajtohen edhe disa nga vrasjet qe u bene gjate ne 1999'n te disa udheheqeseve te LDK's dhe te medias Kosovare ne emer te UCK's.

  Jam ne hapat e pare te librit..dhe nuk mund te komentoj me detaje rreth tij, por dua te them qe ne pergjithesi ceshtja e Kosoves eshte ne gjendje shume kritike...dhe ata persona qe u shiten te huajve duhen ndeshkuar per veprimet e tyre. Fatkeqesisht...ata nuk mund te ndeshkohen dot ligjerisht ne keto momente ..prandaj si ne cdo kaos disa opozitare te tyre gjejne rrugen me te thjeshe..dhe i lajne hesapet me nje plumb.

  Megjithese une, ashtu si dhe Anton, mendoj se zgjidhja e problemit te Kosoves eshte Bashkimi ...nuk jam dakord me faktin qe nje percarje midis Kosovareve eshte zgjidhja optimale. Mendoj se tani ...me shume se kurdohere tjeter Kosovareve dhe Shqiptareve u nevojitet Bashkimi. Hesapet le te sqarohen pasi te arrihet qellimi i deshiruar.

  Perzemersisht,
  B!
  "All's well that ends well"

 6. #6
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Artikulli i botuar nga "Bota Sot" a eshte realitete apo...?

  "Bot Sot" a eshte gazete kombetare apo jo?

  Gazetaret e "Botes Sot" qe hudhin pleh mbi figurate kombetare si Skenderbeu, Ismajl Qemajli etj, a jane shqiptare apo vetem shqipeshkrues...? dhe a kane besimin e popullit per ate qe shkruajne?
  Mos eshte kjo loje vetem qe te shitet ne trege me shume gazeta dhe si qellim kryesore paraja e jo informimi i mirefillte?

  A eshte e drejta e "Botes Sot" te merret me thashethemje dhe te akuzoj njerezit pa pasur fakt vetem me paragjykime apo kjo e drejte i takon gjykatese dhe policise...? Mos ke frike kosovar, policia ne Kosove dhe Unmiku eshte ne rrugen e drejte sa i perket drejtesise. Siq i zuri vrasesit e Ekrem Rexhes, te Shaban Manes, etj ashtu do tij zbulojne edhte vrasesit e Bekim Kastratit dhe te tjereve. Ne policin e Unmikut jane te inkuadruare police nga SHBA, dhe shume vende te tjera perendimore qe ne vendin e tyre zbulojne krimin me nje shpejtesi marramendese.

  Ndersa sa i perket komentit tend anton i kam dy fjale: ne Kosove e kemi situaten ndryshe sa i perket Shqiperise dhe bashkimi i te djathteve nuk do te sjellte ne kete drejtim ndonje te mire per Kosoven. Kosova eshte duke e krijuar nje sherbim te policise te persosur dhe efikase te papolitizuar dhe te pakoruptuare dhe tani apo ky vite eshte viti i pastrimi te Sherbimit policior te Kosoves nga njerezit qe nuk e merritojne te mbajne uniformen e kalterte te policis. Kosoves nuk i duhet as te majtit e as te djathtit perveqse krijimit te institucioneve demokratike te panvarura dhe mos koruptimi i njerezeve qe kane pushtetin ne dore.

  Gazeta "Bota Sot" ne Zvicer sipas qeverise zvicerane eshte paraqitur si rrezik per shtetin zvicerane pasi qe sjell uretje.

  "Raporti 2001 - siguria e brendshme e Zvicrs" i Policis Federale, veanrisht kapitulli q titullohet "Grupet etnike shqiptare" paraqesin shqiptart si njrin nga faktort m t rrezikshm pr sigurin e ktij vendi. N list prijn: dilert, AKSH-ja dhe "Bota sot"

  Pjese nga raporti:
  "Bota sot"

  N planin propagandistik ose n acarrimin e atmosfers s diaspors shqiptare si dhe indroktinimin e pjestarve t ksaj diaspore pr t'u rekrutuar n formacione t tilla kontribon n mnyr tepr aktive e prditshmja "Bota sot" me seli n Zrich. Kjo gazet sht e vetmja q n raport paraqitet edhe me fotografi dhe me nj legjend ku shkruan: "E prditshmja shqiptare 'Bota sot' q botohet n Zvicr, gjat vitit 2001, u kritikua disa her pr shkak t artikujve t saja raciste e luftnxitse" pr t vazhduar m posht se Prokuroria shtetrore e Zrichut tashm ka ngritur dy aktpadi kundr ksaj gazete dhe at n baz t nenit 261 t Kodit Penal zviceran n lidhje me ndalimin e ushtrimit t diskriminimit racor. Ky lloj raporti - t cilit iu dha nj publicitet i madh n masmediat zvicerane - prpilohet njher n vit nga ekspertt e Policis Federale Zvicerane dhe shrben si program orientues n luftn pr stabilizimin e siguris s brendshme zvicerane.  "Bota Sot" = Bullsh...t
  Pajtoheni?
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,915
  Postimet n Bllog
  4
  Per aq kohe sa ne Kosove nuk do te vihet ne vend autoriteti i Ligjit, kriminelet do te hedhin valle dhe thashethemet do te lulezojne per X apo Y person te implikuar.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  Gazeta "Bota Sot" ne Zvicer sipas qeverise zvicerane eshte paraqitur si rrezik per shtetin zvicerane pasi qe sjell uretje.

  "Raporti 2001 - siguria e brendshme e Zvicrs" i Policis Federale, veanrisht kapitulli q titullohet "Grupet etnike shqiptare" paraqesin shqiptart si njrin nga faktort m t rrezikshm pr sigurin e ktij vendi. N list prijn: dilert, AKSH-ja dhe "Bota sot"

  Pjese nga raporti:
  "Bota sot"

  N planin propagandistik ose n acarrimin e atmosfers s diaspors shqiptare si dhe indroktinimin e pjestarve t ksaj diaspore pr t'u rekrutuar n formacione t tilla kontribon n mnyr tepr aktive e prditshmja "Bota sot" me seli n Zrich. Kjo gazet sht e vetmja q n raport paraqitet edhe me fotografi dhe me nj legjend ku shkruan: "E prditshmja shqiptare 'Bota sot' q botohet n Zvicr, gjat vitit 2001, u kritikua disa her pr shkak t artikujve t saja raciste e luftnxitse" pr t vazhduar m posht se Prokuroria shtetrore e Zrichut tashm ka ngritur dy aktpadi kundr ksaj gazete dhe at n baz t nenit 261 t Kodit Penal zviceran n lidhje me ndalimin e ushtrimit t diskriminimit racor. Ky lloj raporti - t cilit iu dha nj publicitet i madh n masmediat zvicerane - prpilohet njher n vit nga ekspertt e Policis Federale Zvicerane dhe shrben si program orientues n luftn pr stabilizimin e siguris s brendshme zvicerane.  "Bota Sot" = Bullsh...t
  Pajtoheni? [/B]
  -
  ------

  Kshtu sht folur pr gazetn "Bota sot" edhe kur ia kan vrar gazetarin dhe intelektualin - Enver Malokun.

  Kshtu kan folur disa pr gazetn "Bota sot" edhe kur e kan vrar intelektualin dhe gazetarin - Xhemail Mustafa.

  Kshtu kan shkruar pr gazetn "Bota sot" edhe kr e kan vrar intelektualin dhe gazetarin Shefki Popovn.

  Ksht sht thn pr gazatn "Bota sot" edhe kur e kan vrar intelektualin dhe gazetarin m t guximshm - Bekim Kastatin.

  Kshtu dhe n kt stil kan folur, shkruar, thn dhe shpifur disa gazetaruc e sigazetar t gazets "Kohs ditore", kur kuryeredaktor e kishte Baton Haxhiun, alias 007, kur kishte marre vrapin e ikjes pr Maqedoni. Kshtu kishte shkruar kjo gazet derisa pr kok m t madhe e kishte Baton Haxhiun, themeluesin e shkolls s gazetarucis (me disa t tjer) derisa nj dit Kryeparlamentari, Nexhat Daci, e denoncoi haptas pr dezinformata, shpifje dhe rren t kulluara kt gazet. Pr kt turp dhe disa takime sekrete n Brezovic (...?) q Batoni i kishte br m heret dhe gjat lufts, sa kuptoi Veton Surroi i tregoi dern e daljes. ...

  Por, kshtu nuk kan folur, as nuk sht shkruar, as nuk kan thn disa njerz, t cilt nga frika kur shkruanin n kt forum ndonj qytet i Kosovs, Xhavit Haliti i thonin vetm Xha... H..., etj...

  Kshtu nuk sht folur nga organet zvicrane pr gazetn "Bota sot", kur e kan vrar gazetarin dhe intelektualin - Enver Malokun.

  Kshtu nuk sht folur nga organet zvicrane pr gazetn "Bota sot", as kur e kan vrar intelektualin dhe gazetarin - Xhemail Mustafa.

  Kshtu nuk kan shkruar organet zvicrane pr gazetn "Bota sot", as kr e kan vrar intelektualin dhe gazetarin Shefki Popovn.

  Kshtu nuk sht thn nga organet zvicrane pr gazatn "Bota sot", as kur e kan vrar intelektualin dhe gazetarin m t guximshm - Bekim Kastatin.

  Kshtu pra nuk kan thn kurr organet zvicrane pr gazetn "Bota sot", ku sht edhe legalisht e regjistruar, por kshtu ka shkruar ai i cili e denoncoi gazetn "Bota sot", por kur kjo e zuri t fotografuar me nj shkja t zvizres, ky soj i uditshm shqiptari, mbylli gojn.

  Por tash q jan shliruar sado pak, kshu shkruajn disa q don ta njollosin jo vetm gazetn "Bota sot", por edhe diasporn shqiptare n Zvicr, e cila me aq devotshmri i sherbeu interesave t atdheut; si me mjete t ndryshme materiale ashtu edhe me nisje t organizuara e pjesmarrje n luftn lirimtare t Kosovs. Kshtu po shkruajn disa q kan fituar bursa apo mjete tjera materiale pr studime nga liria e Kosovs, e invalidt e ushtrive po dergjen rrugve pr munges t mjeteve pr sherim. Kshtu shkruajn disa q n Kosov nuk din ta dallojn as kur hecin majtas apo djathtas, e lere m t dallojn se ka sht e majt apo e djatht nga aspekti politik.

  Kshtu shkruajn disa, sa her dojn t'ua mbyllin gojn gazetarve t gazets "Bota sot" pr t mos investiguar dhe denoncuar krimin.

  Kshtu shkruajn disa kur i krcnojn gazetart e gazetes "Bota sot", sikur q kto dit po bjn me gazetarin Naim Kelmendi, i cili gjat lufts drejtprdrejt nga fronti n Koshare, raportonte pr gazetn "Bota sot".

  Kshtu kan shkruar edhe disa shqiptar "patriot"nga FYROM-i kur krkonin nga policia maqedone t konfiskohen dhe asgjasohen ekzemplart e gazetes "Bota sot", sepse raportonte pr luftn n Maqedoni.

  Kshtu kan shkruar dhe kan marr vendim disa q edhe sot e ksaj dite nuk lejojn t shprndahet gezeta "Bota sot" n Shqipri.

  Kshtu shkruajn disa q ia bajn gajlen gazets "Bota sot", "sikur kmbsori kalorsit", e cila kurr nuk ka shkruar kundr Sknderbeut, por prkundrazi vet figurn e Sknderbeut e ka pr sigl t vetin deri sot, e diel, m 21 korrik 2002, viti i VIII, nr. 2336.
  Ndryshuar pr her t fundit nga kosovar : 22-07-2002 m 18:08


  Durimi sht m e madhja trimri.


 9. #9
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Mjetet me te lehta me te cilat komunistet arrijne te kontrollojne jeten e njerezve, jane:


  -kercenimi me vdekjen e personit vete, apo te njerezve te dashur,

  -kercenimi me rrembime,

  -apo thjesht njoftime te thjeshta, marrje ne telefon, shkrime dhe hedhje pusullash poshte dyerve te shtepive,

  -ndjekje me makine diten me diell dhe netet me hene apo pa hene,

  -marrja e frymes ne te gjitha ato drejtime jetesore qe perbejne bazen e ekzistences se njeriut.


  Dhe keto veprime ata i kryejne ne menyre konseguente me makineri qe e kane emrin njerez te indoktrinuar, apo thjesht njerez te paguar qe te bejne qe heret apo vone ta mbyllesh goje, e nese jo atehere VDEKJE!

  E emri yt nese ti ke luftuar per nje ideal mbahet mend nder ata qe e vleresojne ate dhe luften qe ti bere per nje te mire te perbashket, per ty mund te ngrihet nje lapidar, per ty mund te thuren vargje, ti mund te kthehesh ne nje hero kombetar, ti mund te dekorohesh nga njerezit me te larte te shtetit tend.

  E familja jote jeton me dhimbjen e njeriut qe i la, qe tani prehet ne nje varr, nderkohe qe komunistet e forcat qe i mbeshtesin financiarisht ata hedhin valle, diten me diell e netet me hene, e te pushtojne institucionet e shtetit tend. E ti nga varri pret qe edhe ato eshtra qe kane mbetur gjalle te te treten nje nga nje, e ti perfundimisht te kthehesh ne nje kujtim.

  E pas ca vitesh, harruar se perse ti luftove, ata qe te bene varrin nisin e shkruajne per ty ne gazeta, te vijne te vizitojne ne shtepi, famlijen tende e kthejne ne te nderuar, dhe ti i tretur ne nje varr te kthyer ne nje lapidar qan me dhimbje turpin qe po te mbulon. Buzet e prishura te fytyrave qe te vrane qeshin mbi ty dhe mbi nderin e familjes tende.

  Ti ishe i persekutuar, je dhe do te mbetesh i tille.


  Listat e vdekjes e bene punen e tyre......edhe kete here. Arriten te mbysin edhe kujtimin tend.  Nuk ka te keqe me te madhe per nje popull se te pushtohet komunizmi. Nuk ka humbje me te madhe per te dhe vlerat e tij.

  Mjere Shqiperia e ne bashke me te, perfshi Kosoven e gjithe trojet shqiptare ne Ballkan. Sot ne jemi te pushtuar nga komunizmi i veshur me rroben me te shtrenjte, me parate e ndyra te nje mafieje te pashpirt.

  Ne jemi viktima te fatit tone te zi.


  Nderime!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Dita dhe kosovari , shume bukur keni shkruuar.
  Pergezimet e mija te sinqerta!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  GAZETA E PAVARUR KOMBTARE BOTA SOT DHE SHTAT VITET E PRHAPJES S VRTETS HISTORIKE MBI SHQIPTART

  KOMBTARJA BOTA SOT - GAZET E CILA E MERITON RESPEKTIN E MBAR KOMBIT SHQIPTAR


  --------------------------------------------------------------------------------

  Gazeta kombtare Bota sot tashm ka kaluar n faktor t fuqishm dhe n mbrojtse e paalternativ e vullnetit t shumics s popullit shqiptar t Kosovs pr Pavarsi dhe demokraci, sikurse q ka qasje t kristalizuara rreth shtjes shqiptare si nj trsi etnike dhe e pandashme, q krkon zgjidhje t drejt politike. Ajo doli n prkrahje t parezerv ndaj institucionalizimit t jets n Kosovs, si form m e qlluar e organizimit t nj shoqrie moderne e demokratike, derisa doli hapur edhe kundr regjimeve serbosllave dhe sllavokomuniste t instaluara dhunshm n Kosov.
  20 korrik 2002 / Shkruan: Besim KRASNIQI

  Lindja e gazets kombtare Bota sot para shtat viteve tashm mund t konsiderohet si nj ngjarje e cila vrtet, pa e tepruar aspak mund t konsiderohet si ngjarje historike. Kt e ka dshmuar puna e deritanishme n nivel t lart intelektual e atdhetar e stafit drejtues dhe bashkpuntorve t saj, duke sjellur vshtrime, analiza politike, komente t gjitha kto n prputhje t plot me realitetin gjithprfshirs (politik, ekonomik, kulturor, sportiv etj.) n Shqipri, Kosov me troje etnike si dhe n Diasporn Shqiptare.

  Pozicionimi i saj i drejt kombtar q n embrion ka prfituar padyshim edhe pjesn m t shquar t inteligjencies son, duke patur pr bashkpuntor t saj t ngusht emra t njohur krijuesish t zhanreve nga m t ndryshmet, dhe kjo e bn kt t prditshme shqiptare t veant nga t tjerat. Intelektualt respektivisht bashkpuntort e Bota sot dallohen me gatishmrin e tyre pr ta prhapur realitetin ashtu si sht, pa i br zbukurime t tepruara t vrtets.

  Gazeta kombtare Bota sot tashm ka kaluar n faktor t fuqishm dhe n mbrojtse e paalternativ e vullnetit t shumics s popullit shqiptar t Kosovs pr Pavarsi dhe demokraci, sikurse q ka qasje t kristalizuara rreth shtjes shqiptare si nj trsi etnike dhe e pandashme, q krkon zgjidhje t drejt politike. Ajo doli n prkrahje t parezerv ndaj institucionalizimit t jets n Kosovs, si form m e qlluar e organizimit t nj shoqrie moderne e demokratike, derisa doli hapur edhe kundr regjimeve serbosllave dhe sllavokomuniste t instaluara dhunshm n Kosov.

  Rizgjimin e vetdijes kombtare tek shqiptart gazeta Bota sot e konsideroi si detyr t shenjt, duke i njohur mir rrethanat historike q nuk ishin n favor t shqiptarve si komb. Bota sot gjat ktyre shtat viteve t suksesshme, ka kaluar npr nj rrug t vshtir me plot peripeci, duke qen e detyruar ti bj ball padrejtsive, sulmeve denigruese t pseudointelektualve dhe pseudopatriotve shqiptar dhe t huaj, t cilve nuk i plqente e vrteta e publikuar n Bota sot. Fushata dhe lufta e antikombtarve kundr ksaj gazete ka shkuar aq larg sa q jan likuiduar pa mshir edhe bashkpuntort e saj (Enver Maloku, Xhemajli Mustafa, Bekim Kastrati), si dhe jan krcnuar me likudim edhe mjaft gazetar t saj, t cilt i shprehin opinionet e tyre t drejta me emr e mbiemr dhe jo me pseudonime qesharake.

  Duke filluar q nga editoriali e deri tek sporti e humori lexuesit besnik t kombtares Bota sot lexojn nj varg shkrimesh t qlluara dhe tejet objektive si dhe t zgjedhura me kujdes, t cilat i karakterizon paanshmria dhe sensibiliteti ndaj shtjeve t caktuara. Andaj, nj gazet ditore e cila n gjiun e saj ka intelektual t kategoris s Teki Drvishit, Sknder dhe Elida Bupaps, Abdi Balets, Bardhyl Ajetit, Mero Bazes, Rexhep Elezajt etj. padyshim se mund t quhet lirshm gazet me orientime kombtare. N kt kontekst, urojm q BOTA SOT edhe n t ardhmen t vazhdoj t mbetet sinonim i fjals s lir, i shprehjes s lir t mendimeve n mbar hapsirn ton etnike, t vazhdoj me do mim t quhet zdhnse e s vrtets, duke e ruajtur respektin aq t merituar t mbar shoqris shqiptare.


  Durimi sht m e madhja trimri.


 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Elida Bucpapaj ose Elida Skenderi ka nje baba te mrekullueshem..poetin Vehbi Skenderi..kane dhe nji djale me duket me emrin e bukur PRIZREN.

  Do kisha deshire te pija nje kafe aty buz liqenit ne Lozane me Eliden me Agimin etj.
  Skenderi le te rrij aty si bust se ai nuk flet zakonisht..tip hu gardhi eshte..lol.
  Si thua mo Kosovar..

  Suksese "Botes" por te hapin syte se Sali vesela e Abit azira gjenden per 200 franga...

  Ai Tefiku ja fut kot nganjihere me duket..nejse..

  Eshte Mero Baze sa per 100 aty.

  nuk di cthot Agimi jon se un kam nja nji vit qe sme bie ne dore Bota Sot.
  Me pat pelqyer nji artikull i nje mesuesi nga Drenica mbi luften ..Shume objektiv ishte.. Ai nuk shkonte mbas bubullimave propogandistike por fliste te verteten. Ja kam harru emrin atij.

  pune te mbare!

 13. #13
  Kur po i degjoj apo lexoj keto artikuj per denime te gazetave po ma shkojne mallin per kohen kur Kosoven e sundonin Milloshevicat e Sheshelat ku pse nje gazet shqipe kosovare shkruante dic ne dem te tyre ata vraponin ta denonin te tillen .Me pat rene rasti ate kohe para se te filloj konflikti te lexoje se si regjimi kriminel i ketyre te dyve pat denoncuar e ndenuar te perditshmen kosovare Kosova sot me nje vlere po te njejte cfar po flitet ketu per kombetaren Bota sot.

  Oj sharki e lehte si era a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?
  Jam martuar002

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  273
  Brari,

  Un them eja buze liqenit kur ta do zemra. Edhe kafe do pim, edhe Agimin e ftojme. Ve Agimit, q nuk vjen me nj krah poezi pr Kosovn dhe amrin, do t'i japim vetem aj ice.

  Elida pa Skenderin kam frikn nuk vjen. Skenderi nuk flet mor Brari, por ai shkruan bukur dhe me terezi. Ai drmon ata q duhet drmuar.

  I lumt pena!


  Durimi sht m e madhja trimri.


 15. #15
  i pavarur
  Antarsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Nje gje spo marr vesh tani une me Kosoven se perpara ata qe nuk ja donin te miren ishin te identifikuar, ishin serbet dhe kishin pushtetin ne dire dhe e shfrytezuan kete krahine te populluar nga shqiptare. Tani po ka vetem shqiptare ne Kosove dhe ata i kane pothuajse te gjitha ne dore, dhe i kane te gjitha te drejtat, fare kane kundra njeri tjetrit se marr vesh?! Mire Sqhiperia qe kishte lufte klasash dhe e trashegoi kete nga komunizmi po shqiptaret e kosoves a kane me njeri tjetrin kete se kuptoj!!
  Nuk jam specialist dhe kam pak infromacion per jeten dhe ngjerjet ne Kosove keshtu qe flas vetem ne pergjithesi.
  Pershendetje
  Just God Can Judge Me

 16. #16
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Nje gje spo marr vesh tani une me Kosoven se perpara ata qe nuk ja donin te miren ishin te identifikuar, ishin serbet dhe kishin pushtetin ne dire dhe e shfrytezuan kete krahine te populluar nga shqiptare. Tani po ka vetem shqiptare ne Kosove dhe ata i kane pothuajse te gjitha ne dore, dhe i kane te gjitha te drejtat, fare kane kundra njeri tjetrit se marr vesh?! Mire Sqhiperia qe kishte lufte klasash dhe e trashegoi kete nga komunizmi po shqiptaret e kosoves a kane me njeri tjetrin kete se kuptoj!!
  Nuk jam specialist dhe kam pak infromacion per jeten dhe ngjerjet ne Kosove keshtu qe flas vetem ne pergjithesi.


  Deri ne mbarimin e luftes shqiptaret ne Kosove ishin te lidhur nga nje qellim i perbashket, clirimin nga serbet dhe pavaresimin e Kosoves. Sot qellimi i pare eshte realizuar, qellimi i dyte i mban ata akoma te bashkuar, dhe i ben qe te mos kalojne ne perleshje sic ndodh ne Shqiperi. Megjithate Vinny mos u habit nga c'ndodh atje, eshte e njejta gje si ne Shqiperi, lufta per pushtet shkaterron idealet dhe percan popullin, i bejne te luftojne me njeri-tjetrin.

  Ne Kosove strukturat komuniste jane po aq te forta sa edhe ne Shqiperi. Me hapjen e kufirit me Shqiperin, para, gjate dhe pas luftes bashkepunimi me simotren e tyre ne Shqiperi eshte intensivuar. Ne Kosove tani per nje pushtet qe nuk e meritojne luftojne strukturat komuniste te Kosoves dhe ato te shqiperise bashke. Por harrojne ata kosovare qe pretendojne se luftojne per te miren e Kosoves, se po u ftuen ne kthetrat e komunisteve te Shqiperise e varrosin ceshtjen shqiptare!
  Ata harrojne se komunistet shqiptare jane ata qe ia kane futur thiken pas shpine qe ne diten e themelimit te partise.

  Deklaraten se te gjithe e kemi nje babe, duke aluduar per Enverin, Nano e ka bere para nje grupi nostalgjikesh komuniste te Kosoves, keshtu qe Vinny as mos u habit fare.


  Por per me shume do te ishte me mire te te fliste Kosovari.


  Pershendetje!
  Dita

 17. #17
  i pavarur
  Antarsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Flm per sqarimin Dita,
  Habija ime qendron ne faktin se kur flisja ketu ku jam para disa vitesh pa filluar lufta, per Kosoven dhe Shqiperine , dhe shpjegoja jeten ne Shqiperi nen komunizmin dhe pasojat e renda te tij, kur u shpjegoja qe Enver Hoxha ishte diktator gati se nuk me hidheshin ne fyt shqiptaret e kosoves, uditeshin te gjithe si mund te shahej ish diktatori!! Kur i shpjegoja qe te ne spiunonte vellai vellane dhe gjysma e popullsise ruante gjysmen tjeter se i tille ishte komunizmi asnje prej tyre se kuptonte!! Te gjithe me thonin qe po mos kishim serbin ne te ishim vetem Shqiptare kushedi ku do ishim tani sdo kishim probleme. Serbi ka vetem 1 vit qe iku dhe jane vetem shqiptare tani ne Kosove mesa di une, atehere si ka mundesi qe nuk merren vesh me njeri tjetrin ?!
  Ne Shqiperi ideali i perbashket i ateheeshem komunist zgjati me dekada si ka mundesi qe ne Kosove u largua ky ideal brenda nje viti?! Si ka mundesi qe keta njerez harruan kaq shpejt ata qe lane familje neper Evrope dhe dhane jeten per kete dite?! Si ka mundesi valle kaq shpejt!! pasi do gje nje dite harrohet e harreimi ben pjese ne ligjet e natyres, po ne shqiptaret po thyejme dhe ligjet e natyres.
  Pershendetje
  Just God Can Judge Me

 18. #18
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Serbi ka vetem 1 vit qe iku dhe jane vetem shqiptare tani ne Kosove mesa di une, atehere si ka mundesi qe nuk merren vesh me njeri tjetrin ?!
  Vinny, edhe shqiptaret ne Kosove, shqiptare jane, si une e si ti. Eshe nje e mete e perbashket, nje cilesi e kombit tone, qe nuk arrijme te merremi vesh me njeri-tjetrin.
  Por une jam shprehur edhe ne pergjigjen time te meparshme, se aty ka filluar lufta per pushtet dhe ajo eshte me e poshtra qe shakterron idealet.
  Por nje gje duhet ta dish, ne Kosove, si e djathta ashtu edhe e majta nuk mund te guxojne te vene ne diskutim perpjekjen dhe luften per pavaresim. Ne momentin qe ata do ta benin kete gje do te shuheshin para elektoratit.

 19. #19
  Ros Rosaku Maska e Tal Aga
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Fin
  Mosha
  56
  Postime
  228
  Vinny T, ti edhe vet e the m lart se u uditshe me shqiptart nga Kosova q nuk t kuptonin ather, e tani nuk po i kupton ti.
  Mosnjohja e njri-tjetrit dhe paragjykimet q na i impononin sistematikisht udhheqsit nga t dy ant e kufirit, kan br q tani ne t mrekullohemi kur vrejm se edhe "ata" (shqiptart nga ana e kundrt e kufirit) qenkan t njt sikur ne!!
  Po, o Vinny T, ne nj brum jemi. (jo t gjith e kemi ditur m par e disa nuk e din as sot e ksaj dite).
  Para nja 10 vjetsh thuhej npr Kosov : "shyqyr q ra qyky Millosheviqi e u bashkuen shqiptar't", pra ky bashkim bazohej n luftimin e armikut dhe n urrejtjen ndaj pushtuesit e jo n vetdijen e lart kombtare dhe pasojat tani na pasqyrojn at se kur prfundoi nxitsi (katalizatori) i atij bashkimi filluan prarjet dhe dualn n shesh ambiciet pr t gllabruar sa m shum pushtet, pa zgjedhur mjetet pr t asgjsuar "armiqt", "tradhtart" dhe t tjert q u dalin n rrug.
  Dhe kjo sht pothuajse normale duke pas parasysh se demokracia dhe pluralizmi jan ende t panjohura (n praktik) pr ne. M e keqja sht se interesat partiake qndrojn para atyre kombtare (kjo vlen pr t dy "logjet e betejs", si n Prishtin ashtu edhe n Tiran) pr arsye se n aspektin e VETDIJES KOMBTARE jemi mjaft t paformuar.
  Ktu qndron problemi, mendoj un.
  t gjitha me mas!

 20. #20
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Kush deshiron te dije pak me shume i keshilloj te lexoje kete liber:

  http://www.trepca.net/2001/zemaj/libri.htm


  Ndersa ajo qe e shpjegon me mire realitetin eshte lista e vrasjeve politike ne Kosove.

  Te gjithe njerez te Presidentit Rugova.

  Pa u denuar vrasesit, nuk mund te kete paqe ne Kosove.

  Pa u larguar nga skena politike, tragjikja eshte se ai eshte skena politike Kryeminister prape, ai qe ka deklaruar kryeqyteti i Kosoves eshte Beogradi dhe pa u larguar ai shtangisti qe shkon ben vizita ne Beograd si deputet, tragjikja eshte ai behet minister i jashtem, shume endrra tona jane vetem endrra.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
 2. Besim Krasniqi mbi " Programin kombetar te LDK-s"
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-06-2009, 03:23
 3. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39
 4. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
  Nga Harudi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59
 5. Fushata e zgjedhjeve lokale ne Kosove
  Nga Ari-Intimidator n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-11-2002, 12:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •