Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Gzuar festn e falenderimeve

  Gzuar 'thanksgiving" te gjitheve

  Shpresoj te jeni duke e kaluar me familjaret dhe miqte tuaj ne ngrohtesine e shtepive te pergatitura per festat e fundvitit dhe ne pranine e nje gjeldeti te gatuar mire sigurisht

  Ne te ardhurve ne Amerikane, na takon kjo feste me shume se cdo feste tjeter qe festohet ketu. Shpresoj te jeni mirenjohes per shume gjera dhe uroj qe te plotesoni me shume deshira dhe qellime ne vitin qe vjen.


  Gzuar,
  Fiori

 2. #2
  Ta haj zemren? Maska e Evi_pogradecari
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  170
  Gezuar edhe nga ana ime
  CuNi Me PaNtAlLoNa Te GjErA

 3. #3
  ► ☆☆☆ ◄
  Antarsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mmdhe
  Postime
  4,834
  Gezuar festen

  Lindi

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  ta gezojme festen e gjelit te detit ...
  ju qe jeni ne usa ,kujdes mos hani shumemish turkey sonte ...

  gezuar thanksgiving ..

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  gezuar te gjitheve
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,974

  historia e festes

  N mbar Shtetet e Bashkuara festohet t enjten (e fundit te muajit nendor) nj nga traditat m t vjetra dhe m t respektuara, Dita e Falenderimeve.

  nj vshtrim historis s ksaj dite dhe kuptimit t ksaj feste n shekullin e 21-t.


  Gati para katr shekujsh, grupe disidentsh u nisn me anije nga Anglia drejt Bots s Re n krkim t liris fetare.


  Nj grup besimtarsh protestant mbrritn n Plymouth-in e sotm n shtetin Massaschussetts n fund t viteve 1620. Ata vuajtn shum gjat dimrit t tyre t par n Amerik. Gati gjysma vdiqn nga uria apo t ftohtit, por me ndihmn e indianve vendas, kolont msuan far ushqimesh t hanin dhe si t ndrtonin shtpin q tu qendronte elementve t natyrs.

  Festa e par e Falenderimeve daton n vitin 1621 dhe prkonte me korrjet e vjeshts, m pak se nj vit nga koha q pelegrint kishin shkelur n Amerik. Mendohet se n kto festime kan marr pjes rreth 50 pelegrin e 90 indian, t cilt n gosti patn ushqime q tani konsiderohen tradicionale pr Ditn e Falenderimeve, prfshir perimet me t cilat ushqeheshin vendasit, dhe pulat e pjekura t detit.

  Por pr kolont, kjo fest e par ishte me tepr laike sesa fetare. Pjesn m t madhe t tre ditve t festivalit t vjeshts u zhvilluan festime dhe lojra, por kjo nuk u prsrit m kurr. Nj fest pr ti shprehur Zotit falenderime t posame do t kishte qen e paimagjinueshme pr kolont tepr fetar apo puritan, si quheshin shpesh, t cilt i prqendronin energjit e tyre n Sabatin e Krishter dhe jo n dit adhurimesh t shpikura nga njerzit.

  N fakt, Dita e par e Falenderimeve e shpallur nga pelegrint u nderua n vern e vitit 1623 dhe iu kushtua felenderimeve t posame Zotit q i kishte dhn fund nj thatsire, dhe kjo dit ishte relativisht e qet e pa festime t bujshme.

  Po cili ka qen imazhi historik pr kt fest gjat shekujve? Historiani Jeff Kemp, prmend intelektualt e fundit t shekullit t 19-t e fillimit t shekulit t 20-t si krijues t nocionit historik t ksaj dite.

  Njerzit zgjodhn pelegrint si zanafilln e ksaj feste, pasi ata dukeshin si amerikant m t pastr. Po ti referohesh Jamestown-it n Virxhinia, ku n fakt u vendos kolonia e par me anglez, banort ishin pronar skllevrish. Edhe gjat periudhs viktoriane, shtetet, ku pronsia mbi skllevrit ishte norm, po shkputeshin nga Unioni n prag t Lufts Civile dhe po kryenin vepra t dnueshme. Kshtu q nuk ishte e udhs q amerikant e par t ishin nga Jamestown-i apo nga Bostoni n veri, ku kuakers, sekt t krishtersh kundr lufts, masakroheshin a digjeshin t gjall. Kshtu njerzit m t shkolluar ndrtuan nocionin se Amerika rrjedh nga anija Mayflower e cila solli pelegrint n Botn e Re.


  Imazhi viktorian i Dits s Falenderimeve nuk shrbeu vetm si pasqyr pr t vshtruar t kaluarn e kombit, por edhe si dritare prmes s cils amerikant kan shikuar t ardhmen. Megjithat shum historian reagojn menjher dhe thon se nga fundi i shekullit t 19-t, shumica e indianve t Ameriks ishin shtrnguar t jetonin n rezervate dhe toleranca fetare e barazia raciale donin dekada t tra t bheshin realitet.

  Pr m tepr, kritikt argumentojn se sot Dita e Falenderimeve ka kuptim m t gjer sesa ndjekja e ndeshjeve t futbollit amerikan, ngrnia me tepri apo fillimi i sezonit t blerjeve para Krishtilindjes.


  Profesori i Historis, Solomon Davidoff, parardhsit e t cilit kan emigruar nga Evropa Lindore, thot se, gjithsesi, Dita e Falenderimeve mbetet pjes e rndsishme e kulturs amerikane.


  nga: voa

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,600
  Happy Thanksgiving te Gjitheve Shqiptareve qe jetojne ne USA.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Laura78
  Antarsuar
  23-08-2006
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  157
  Gezuar edhe nga ana ime

 9. #9
  MaJlInDa Maska e bregdetare
  Antarsuar
  23-08-2006
  Vendndodhja
  ~><kam humburr spo e di ~~><...
  Postime
  43
  Gezuar festen e ThenksGiving , te gjith shqiptarve ne amerik
  ~^*Ne jet ashtu si ne art ,e bukura gjarperon me kethesa *^~

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  36
  Postime
  4,063
  GEZUAR te Gjitheve Shqiptareve qe jetojnE ne USA

  PS:Ne vecanti 2 personave qe i dua me shpirt e kocke {nes e shifni kte postim me merrni nai her ne tel }

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,166
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Gzuar festn e falenderimeve

  DITA E FALNDERIMEVE N AMERIK DHE
  MIRNJOHJA E NJ SHQIPTARO-AMERIKANI NDAJ KTIJ VENDI


  Nga Frank Shkreli

  Dita e Falenderimeve n Shtetet e Bashkuara t Ameriks festohet do vit, t njtn e katrt t muajit Nntor. Kjo fest e ka origjinn n vitin 1621 dhe simbolizon ardhjen e pelegrinve t par nga Europa n Masausets, me qllim pr t praktikuar fen e tyre pa ndrhyrje nga askush. Pas nj dimri t fort, gjat t cilit thuhet se gjysma e tyre gjetn vdekjen nga dimri i ftoht dhe nga mungesa e ushqimeve, ata krkuan ndihmn e indianve vendas, t cilt i msuan ata se si t mbjellnin dhe t grumbullonin t korrat. Nj vit m von, pothuaj 400-vjet m par, kur ata korrn t lashtat e tyre t bollkshme, pelegrint vendosn t festojn grumbullimin e t korrave duke falnderuar Perendin pr dhuratat. Kjo tradit ka vazhduar n Shtetet e Bashkuara me shekuj dhe tani, ajo q quhet Dita e Falnderimeve, gjat s cils amerikant e hershm dhe t ardhur m von, festojn jo vetm mirqenjen materiale dhe begatin q ky vend mundson pr ata q punojn rnd, por pr m tepr sht kjo nj dit e cila simbolizon gjithashtu sakrificat e mdha q psuan pelegrint si dhe prpjekjet e tyre, q me do kusht, t jetonin n liri.
  sht br tradit q do vit, q n kt dit, presidenti i Shteteve t Bashkuara lshon nj deklarat. Edhe sivjet, Presidenti i tanishm, Barak Obama, tha n deklaratn e tij me kt rast se, "Dita e Falenderimeve na jep rastin q t tregohemi mirnjohs pr bekimet q kemi marr si dhe pr lirin q gzojm", duke shtuar se ''kjo tradit na kujton secilit prej nesh, pa marr parasysh prejardhjen ton, fen ose kush jemi, ose nga vim -- n thelb -- ne jemi pikspari dhe mbi t gjitha, Amerikan."
  Edhe un si njri nga kta amerikan i ardhur n Shtetet e Bashkuara t Ameriks n mosh t re, 43 vjet m par me frymzimin e vetm pr t jetuar n liri dhe n dinjitet, si shum shqiptaro-amerikan dhe miliona t tjer nga e mbar bota, n kt dit t Falnderimeve, ofroj mirnjohjen ktij vendi dhe falnderimet e mia ndaj Perndis pr strehimin dhe pr lirin q un dhe secili prej nesh gzojm n kt vend.
  Ashtu si edhe pelegrint e pare, pothuaj 400-vjet m par n Masaustes, edhe un me t arritur n Shtetet e Bashkuara para m shum se katr dekadash dhe me shijimin e par t jetuarit n liri, gjithmon kam qen dhe vazhdoj t jem mirnjohs pr ato q m ka ofruar ky vend, mbi t gjitha lirin dhe trajtimin e barabart para ligjit, si dhe mundsit pr t zhvilluar talentin, pa marr parasysh prejardhjen ose fen. Jo se rrugt e ktij vendi jan t shtruara me flori, prkundrazi, krkohet mund e djers pr t prparuar, por ajo q e dallon kt vend, sht fakti se mundsit dhe liria jan t barabarta pr t gjith, pa marr parasysh se nga cili knd i bots vjen. Me at arritur n kt vend m 1970, un e ndjeja veten si pelegrint e par, i frymzuar pr t falenderuar Perendin dhe pr t festuar mundsit q m dha ky vend, si shum bashkatdhetarve ton shqiptaro-amerikan. Fatbardhsisht, si shnj e pare e ksaj lirie, un kisha mundsin q kto ndjenja t'i shprehja me shkrim duke mbrojtur lirit dhe vlerat si dhe mundsit q ofronte ky vend pr imigrantt e ri, si isha un n at koh. Ndjenjat e mia t falenderimit dhe mirnjohjes ndaj ktij vendi jan njsoj sot si n fillim t viteve 1970-ave. N nj prej artikujve t par modest q kisha shkruar pr gazetn e kolegjit si student i viteve t para, n nj kryeartikull n anglisht (bashkangjit ktij shkrimi), se "un erdha n kt vend me qllimin pr t br nj jet m t mir n botn e re, n nj vend ku mbizotron liria dhe e drejta e barabart pr t gjith." Vetm m pak se tre vjet n kt vend, kisha shkruar se "Un nuk jam i zhgnjyer" me Amerikn, duke shtuar se, "nuk po nguli kmb se ky vend sht nj shoqri e prsosur, pr arsyen se nuk besoj n nj shoqri t prsosur", andaj edhe Amerika ka t meta. Ashtu si edhe pelegrint e par, n shkrimin e vitit 1973, pr gazetn e kolegjit Lehman, isha shprehur se me ardhjen n Amerik, "e ndjeja veten dhe kisha besimin e patundur se n kt bot t re, bekimet e liris do t viheshin n pah, do t konkretizoheshin dhe do t provoheshin. Me t zbritur n kt kontinent, zemra ime u mbush me ndjenja pavarsie personale....''
  Megjithse kur i kisha shkruar kto rreshta isha n nj mosh tepr t re, e vrteta sht se edhe sot pas 43 vitesh n kt vend, ndjenjat e mia t mirnjohjes dhe t falenderimit pr lirin q gzojm dhe pr mundsit q Amerika m ka dhn mua dhe familjes time -- nuk kan ndryshuar aspak. N t vrtet do e shkruaja edhe sot t njjtin artikull, ndoshta vetm me ndonj ndryshim t vogl drejtshkrimor, aty ktu, duke prfunduar tani – n Ditn e Falendrimeve 2013 -- si dhe ather se, "Jam krenar dhe e ndjej veten t privilegjuar q jetoj n kt vend. Sa fat dhe knaqsi sht q t jetosh n liri". Pr kt falnderoj, mbi t gjitha, Perndin.

  Frank Shkreli

Tema t Ngjashme

 1. Gzuar festn e Kurban Bajramit
  Nga PrInCiPiEl n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 160
  Postimi i Fundit: 26-10-2012, 14:20
 2. Gezuar festen e Sulltan Nevruzit 2009
  Nga Bel ami n forumin Komuniteti bektashi
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-03-2009, 00:19
 3. Gezuar festen e Shenkollit-besimtareve kristjane
  Nga Kallmeti n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-12-2002, 16:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •