Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Koreja e Veriut sht vendi me i cuditshem n ..

  -------------------------

  Prvoja tragjikomike n Koren e Veriut rrfehet n romanin q sht pritur me kuriozitet t madh n Perndim

  Dy muaj n "perandorin e ferrit"

  Udhtimi i nj kanadezi guximtar n atdheun e komunizmit "t verdh"


  Koreja e Veriut sht vendi
  m i uditshm n bot dhe
  njkohsisht edhe vendi ku
  pakkush ka "privilegjin" t ket
  akses t hyj e t shoh "live" jetn
  e prditshme t vendasve. Nj diktatur
  staliniste e mirfillt, e vetmja
  q u ka mbijetuar ndryshimeve
  t kohrave e q qysh prej
  viteve ‘50-t e ka br ksisoj popullin
  prej miliona banorsh nj
  peng t nj eksperimenti barbar
  me kavie njerzore. Ajo po eksperimenton
  ndrkoh, duke luajtur
  me zjarrin, me programe provokuese,
  duke vn n jet plane
  t hershme pr prodhimin e
  armve brthamore. Pasi vetm
  kshtu mendon se mund t mbijetoj
  "perandoria" plotsisht e
  izoluar nga bota e jashtme e
  "udhheqsit t dashur" Kim
  Jong-il, duke i br presion Perndimit,
  fqinjve, e s pari SHBA-s,
  q e shohin at prej dekadash nj
  dele t zez e t rrezikshme pr
  fatet e gjith rruzullit. N humnern
  q "udhheqsi i dashur" ka
  ndrtuar, prve programeve t
  dyshimta t prodhimit t bombs
  atomike, ka dhe nj fytyr tjetr:
  ajo e varfris absolute dhe e
  mshirs s pjess tjetr t bots,
  sipas vet udhheqsit e partiakve
  t Kores s Veriut, armiq e
  imperialist, e cila ka br q t
  paktn populli t mos vdes pr
  buk, duke u ushqyer ksisoj
  vetm nga ndihmat e Programit t
  OKB-s pr ushqimin.
  Shklqimi i rrem
  Ajo ka fsheh pra kjo bot djallzore,
  shfaqet m s miri edhe n
  nj vllim m t fundit me foto t
  Philippe Chancels me titull "Koreja
  e Veriut". Jan foto t rralla, e q
  vijn n dukje nga nj koh tjetr,
  nga nj univers paralel tepr bizarr.
  Ato tregojn vende t zbrazta,
  masa njerzore njerzish t koreografuar
  n mnyr perfekte,
  ndrsa festojn n formacione t
  rregullta e t mirtrajnuara,
  ndrtesa t mdha q dshmojn
  autoritet t frikshm,
  shklqim t
  nj pushteti n
  dukje n kulmin e tij,
  statujn e strmadhe
  t "udhheqsit
  t dashur" e njkohsisht
  edhe mjerimin
  e fshehur pas
  tyre. Vendi, elita
  pushtetmbajtse e
  t cilit i ka br, si t
  themi, nj shplarje
  totale t trurit
  popullit t vet, q
  me syt e Perndimit
  shihet me
  udi e ku n fokus
  sht kulti ndjellakeqs
  i
  udhheqsit aktual,
  n fillim t shekullit t 21-t
  ngjan t jet br ksisoj nj realitet
  i nj utopie t tmerrshme me
  trupa njerzor.

  Dy muaj n "perandorin e djallit"

  Guy Delisle, nj animues,
  skicues e njkohsisht romancier
  e gazetar kanadez, q sot jeton n
  jug t Francs, ka punuar e jetuar
  pr dy muaj rresht n kt bastion
  t stalinizmit "Hardcore". Skicuesi
  profesionist dyzetvjear, n
  pranvern e vitit 2001 ka punuar
  pr nj firm produksioni filmash
  francez n Koren e Veriut. Fotot
  dhe botimi i nj serie skicash t
  animuara pr programin e
  mbrmjes s TV franceze u
  prodhuan n vend, pra n Koren
  e Veriut, me mim thuajse falas nga
  "bashkpuntort" koreanoverior
  t kanadezit.
  Romani komik me titull "Pyongyang",
  n t ciln ai sjell t prpunuara
  e t paprpunuara prjetimet
  e ato ka ai ka par, t lejon
  nj vshtrim mbreslns n at
  q nga Perndimi njihet si "Perandoria
  e s keqes". "Kryeqyteti i
  Kores s Veriut sht nj lloj Disneyland-
  i", thot vet Delisle.
  "sht nj inskenim madhshtor,
  nj fasad perfekte me shum
  rrug e shtpi t pastra, sikur t
  inskenohej e t bhej njsh vet
  regjimi me mbar qytetin. Ato
  bjn nga ky realitet nj "show"
  vrtet t madh, jo pr botn e jashtme,
  por madje edhe pr vet ata.
  T jep prshtypjen sikur ata t
  kishin dashur t dshmonin se
  kshtu po i afrohen shum rrugs
  s tyre t zgjedhur me koh, t socializmit,
  e duke na e shfaqur ksisoj
  Koren e Veriut nj vend modern
  e t fuqishm".
  Sa m e madhe t jet vuajtja e
  mjerimi i popullit, aq m e rndsishme
  duket pr regjimin prputhshmria
  e fasadave.
  Vullnetart dhe fasada
  Delisle pa aty njerz q pastronin
  me fshes n dor, si vullnetar,
  rrugt e boshatisura nga
  njerzit. Mirpo pas fasads,
  njerzit notonin n mjerim t skajshm.
  Prkthyesi i Delisles iu lut
  atij t‘i siguronte disa ilae pr t
  shoqen e tij t smur rnd, pasi
  furnizimi me medikamente
  mjeksore pr popullsin civile,
  megjithse me t madhe brtitet
  pr shrbime falas, praktikisht
  nuk ekziston. do gj q Delisle
  mund t‘i jepte burrit q i qndronte
  pran, ishte aspirina.
  Libri, leksion
  mbreslns
  Vllimi komik i botuar s fundmi
  n Kanada e SHBA, t cilin
  Delisle e shkroi pasi erdhi nga Koreja
  e Veriut, sht nj leksion
  mbreslns, nj libr xhepi, i
  reduktuar, i qart e i vizatuar n
  bardh e zi, nj dokument vzhgimesh
  lakonike e akribike nga nj
  vend absurd. Delisle sht nj
  njeri sarkastik, q ia lejon shpesh
  vetes t shkruaj edhe gjra "t
  turpshme", por t lezetshme e realiste.
  Pr shembull, kur ai i jep
  dhurat prkthyesit e "shoqruesit"
  t tij t pandar koreanoverior
  romanin e George Orwellit
  t vitit 1984. Prkthyesi, nj
  nnshtetas besnik e i prulur i Kim
  Jong-il, shum i irrituar ia kthen
  atij librin e dhuruar mbrapsht,
  pasi i kishte hedhur nj sy t shkurtr.
  "Shteti i mbikqyrjes" atij
  duhet t‘i jet dukur jashtzakonisht
  i besueshm e i fort. Stili i
  rrall minimalist i Delisle, komika
  e that dhe mnyra ekzemplare e
  e bjn librin e tij nj vepr
  trheqse arti dhe nj raport
  mbreslns t nj udhtimi n
  gojn e ferrit.
  "Metodat e efektshme"
  Kush jetonte n Phenian kishte
  fat, tregon Delisle. Pasi aty
  gjendja, pr sa i prket furnizimit,
  ishte m e mir se n fshat e qytete
  t tjera. Metoda m e efektshme
  pr t‘u zhvendosur nga fshati n
  kryeqytet, me sa dukej qndronte
  n denoncimin q u bhej
  njerzve t tjer n zyrat e Shrbimit
  t Fsheht, edhe kur n rastin
  m t keq s‘kishe asgj pr t
  treguar e t duhej t sajoje akuza
  false e gnjeshtra. Jeta e t denoncuarve
  pas ksaj, pak vler kishte.
  Kur Delisle i dgjoi kto nga nj
  bashkpuntor i organizatave t
  ndihmave, ai pyeti menjher kalimtar
  t rastit, duke u nisur nga
  ndjesit e profesionit t vet, se
  kush ia kishte dal me sukses me
  kt manovr t vinte e t jetonte
  n kryeqytet.
  Telashet me pasoja
  fatale
  Pas dy muajve shum t gjat,
  Delisle thuajse u msua tashm me
  faktin se n do hapsir e dhom
  t veant t do ndrtese n vend
  do gjente t varura foto e postera
  madhshtore t "udhheqsit t
  dashur" Kim Jong-il dhe t babait
  t tij, t "Udhheqsit t Madh"
  Kim Il-sung. Secili, vrtet secili nga
  vendasit, mbante t ngjitur n
  veshjen e vet nj stem q tregonte
  dy udhheqsit, diktatorin aktual
  dhe baban e tij t vdekur, q
  themeloi diktaturn nj gjysm
  shekulli m par. Dhe kur stema
  rastis t mos jet pastruar mir e t
  qndroj mbi xhaket e shtrembr
  apo e pa fiksuar mir n gjoks,
  ather mund t kishe vrtet
  telashe. Dhe telashe do t thoshte:
  dbim apo internim i t gjith familjes
  n kampet e riedukimit n lindje
  t vendit. "Frika se mos nj dit t
  drgojn n ndonjrin prej tyre
  sht shum e madhe dhe evidente,
  vren Delisle n romanin e
  tij komik. Zyrtarisht kto kampe
  nuk ekzistojn. Por secili e di se ato
  jan nj fakt rrqeths".
  Puna e Delisle n prodhimin e
  filmit n kryeqytetin Phenian
  konsistonte n kontrollin e
  lvizjeve t animuara e prputhshmrin
  e tyre.
  Imazhet e censuruara
  dhe "ekonomia n
  hapje"
  Vetm n studio, me t ciln ai
  kishte t bnte shpesh, punonin
  qindra skicues e animator vendas.
  Mund t duket paradoksale, porse
  nj vend ku lejohen t qarkullojn
  vetm imazhe t censuruara, prodhon
  nga ana e tij filma q i shrbejn
  m pas mbar industris globale
  t programacionit zbavits n
  botn e filmit e t TV. Vendi q
  punon pa pushim pr perfeksionimin
  e zbukurimin e imazhit t vet,
  sht nj furnitor i rndsishm
  njkohsisht i gjith atyre fotove
  "t pafajshme", q fmijt francez
  pr shembull do t‘i bnte vetm t
  qeshnin. At, ku shrbimet e fshehta
  e diplomatt nuk ia dalin, e bn
  t mundur deviza e uris s ekonomis
  problematike e plot mungesa
  e Kores s Veriut: nj hapje paraprake
  n dukje, q prmblidhet n
  vetvete vetm n
  prpjekjen pr t
  eksportuar m
  shum mallra
  tipike koreanoveriore
  (si armt e zjarrit,
  drog e para t
  falsifikuara) pr
  t‘u zgjeruar madje edhe me
  shitjen e filmave
  t retushuar e
  prpunuar.
  Raport realist mbi
  globalizmin
  Kshtu, libri
  i Delisle sht,
  le t themi,
  edhe nj "raport nga brenda" pr
  shtjen e globalizmit. Pr prditshmrin
  n pun t puntorve
  t globalizmit n komikun e tij jan
  br diskutime t pafundme me
  gazetar, skicues e fotograf, si pr
  shembull nett n nj dhom hoteli
  para nj aparati TV, n t cilin
  televizioni shtetror koreanoverior
  shfaq ose filma me luft, ose
  parada ushtarake, ose fjalime t
  "udhheqsit t dashur". Delisle
  madje kishte refuzuar dy her, kur
  firma e tij fillimisht i kishte br ofertn
  pr t shkuar e punuar n Koren
  e Veriut, por m pas e kishte
  pranuar at. "Un nuk kam ndonj
  problem moral me t. Pasi mendoj
  se tek e fundit sht m mir
  q koreanoveriort t ken nj
  kontakt me t huajt se sa t mos
  ken, megjithse atje do gj kontrollohet
  deri n detaj. T vetmit
  q kishin besim e guxim t kontaktonin
  me mua n rrug ishin fmijt.
  Me shum gjasa, koreanoveriorve
  u sht ndaluar t flasin me t huajt.

  Paradoksi me firmat perndimore

  Nj ndrmarrje perndimore
  q prodhon filma vizatimor n
  Koren e Veriut, sht natyrisht nj
  burim i mir valute e huaj pr
  regjimin vendas. Por sht mir
  gjithashtu edhe pr ata skicues e
  piktor t mjer vendas, q n kt
  mnyr mund t fitojn pak para
  e t mos detyrohen t vuajn urie.
  Firma e prodhimit t filmave n
  fjal, pr t ciln Delisle punoi n
  Koren e Veriut, nuk mbeti plotsisht
  e knaqur nga romani m i
  fundit komik i t punsuarit t saj.
  Pasi shum realitet nuk sht mir
  n industrin e filmit t animuar.
  Ndrkoh, libri i tij sht rrugs pr
  t par nj sukses botror. Pas botimit
  n anglisht e frngjisht, libri i
  tij ka dal menjher paralelisht
  n Koren e Jugut n gjuhn koreane
  e n Japoni, ndrsa n vazhdim
  do t dal edhe n gjuh t
  tjera t mdha perndimore.

  gazeta shqip..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 23-11-2006 m 04:24

 2. #2
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Brar mavria! Propaganda dhe demagogjia te perdorura per qellime ofensive ndaj "armikut" nuk eshte ndonje gje e re!
  Denglashkruesi dhe sidomos dengla-ngrenesit (ku paske rene dhe zotrote) do benin mire te merreshin me shume me venien rreguull ne shtepite respektive.
  Me sa duket cave akoma u djegin shqelmat b......theve qe hengren 55 vjet me pare nga keta te uruar Koreane!
  Tashme qe Koreja ka armen atomike ne pamundesi per ti bere shantazh ushtarak (nuk jane gati te ndrrojne New Yorkun apo Tokjon) per Pjong-Jangun..... merren me dengla propagandistike qe nuk i ha njeri (sidomos pas 1990).......................
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 3. #3
  antares,

  Mos ke vajtur gje ne Korene e Veriut ne perberje te ndonje delegacioni te Nexhit, Milloshit apo Mujo Asllanit, dhe i ke pare me syte e tu begatite e Korese se Veriut, ne te cilen uria ben kerrdine ashtu sic beri Stalini me kolkozet midis dy luftrave boterore shekullin e kaluar.

  Po qe se i ke pare me syte e tua, te lutna, na bej nje cike forme edukimi e na pasuro formimin m-l te forumit; ne rast se eshte nje deduksion i yti, shprehu ku mbeshtetesh, ndersa me lejo te bej ni pietje:

  Po te ishte nje vend fqinj i Shqiperise me arme atomike, a do te merakoseshe ti ndonje cike, apo pluhri atomik eshte pjese e revolucionit komunist boteror?

  Shkelmat qe ti permend jane te pasakta historikisht. Gafat e McKarthurit dhe vullnetaret e panumurt kineze jane pjese e asaj lufte, per te qene i sakte.

  Dhe ngjo ktuna: shif se mos po na kerkon strehim politik atje ne Piong Jong, se na prishet imazhi ...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  lol


  staliniste kim il -ngiste maoiste bin ladeniste.. interesant.. ne nje poce p.jerdh.in..

 5. #5
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Xhuxhuja e shpetoi situaten me fakte historike si "gafat e Mc Arturit" apo "vullnetaret Kineze"!
  Xhuxhuja qe me sa duket te gjithe bagazhin historiko kulturor e ka nga gazetat amerikane dhe nuk ka faj qe gromesin brockulla te tilla.
  Me sa duket Xhuxhuse i duket e padrejte qe pasi Jankite kaluan Paralelin e famshem arriten deri ne Jalu ku u priten nxehtesisht nga 3 armata Kineze qe i "shoqeruan" (me shqelma prapanicave) deri ne oqean!
  Xhuxhuja ka nevoje dhe per pak gjeografi per te pare se c"perfaqeson Lumi Jalu!
  Mc Arturi i dashur i Xhuxhuse u degua ne pension te detyruar sepse kerkonte se fillonte Luftene Trete Boterore ne 1951 (sidomos pasi Jankite e tij te dashur e kishin marre mesazhin qe edhe USSR posedonte armen termoberthamore).....
  Xhuja do jete pak me i honepsshem per kete forum nese lexon me shume dhe prrallis me pak.
  Tani i eshte futur studimit te thelluar te Gjeografise e historise......
  Spasiba ........Xhuxhuuuuuuuuuuuuuuu...........
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  antares..

  a ste dhimbsen ata miljona nordkoreane.. qe skan buk more buk thate te gervishin pak zorret se per ngopje as qe behet fjale..
  c'i gezohesh more muzeum i gjalle i stalino binladeno talibano- kastro-komitetoenvero- qenroro-sluajm nga istikamoizmo-kimilsungizmit.. kesaj menxyre qe po perjeton prej dekadash.. nje komb ish i lavdishem dikur si koreanet.. qe na paska shkelmuar dikur amerikanet..
  kur erdh bejkeri duall gjith populli ta prese ne shqiperine qe sapo i kish bere mune enveroizmit..
  a nuk shikon qe asnje shqiptar po dhe ukrainas a afrikan e aziatik.. nuk ze radhe ne ambasadat veri koreane te marre vize a lloto.. po te tere ven te rrug e elbasanave ku jan zakonisht ambasadat amerikano veriore..
  jan miljona femij ne kore te veriut qe sdin c'eshte buka.. cesht pilafi i ngrohte me nje pik tlyn persiper apo qoftja a supa a bananja a molla.. a kepuca e ngrohte apo jorgani e krevati..
  po ngordh nje komb qe ktu e 1000 vjet me pare kishte nje mbret qe nat e dit punonte per te miren e popullit te tije.. qe ta ushqente e arsimonte.. e sot jan skllever te nje perbindeshi me nje te that mbas qafe e tani te te birit te tij te cmendur ne cinizem e sadizem te papare..

  A e di c'i ka bere xha stalua.. se keshtu e quante enveri kur ish i ri keshtu si ti.. baban e tije.. xhukashvillin famekeq.. ukrainasve ne vitet 1930-te?
  Patjater do ta kesh degjuar..
  I ngordhi me pabuke e pa ngrohje ne minus 30-40 grade miljona njerez.. dhe sja beri syri terr..
  Te jesh ne Ukraine do te thot te besh shkolle anti-staliniste pa vajtur fare ne asnje shkolle po vetem me te degjuar neper tramvaje.. a stola lulishtesh.. pleqt qe kan mbetur gjalle..

  Korea e veriut eshte nje tragjedi e pashembullt.. dhe te jesh njeri nuk mund te mos te ndjesh keq ardhje per ata miljona fatkeq..
  Cfar je mor djal?

  Ja me te tille militante mbush radhet e saje PS-ja dhe ata japin vota Mafies me kostum armani e benza miljonesh.. po qe si kopila qe jane nuk ven te Kim ili.. po te bush bleri e bejne poza atllantisto integro euro brukseliane por nen zhaqete jane perbindsha si kolegu i tyre ne Phenian..

 7. #7
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Cfare komedie! edhe deklaroher se Koreja eshte vend i izoluar, edhe na dalin ca papagej proamerikane qe na hiqen si eksperte te statistikave qe "njihkan" Korene me "dhembe e dhemballe"!
  Keto jane statistika te tipit Timishoara (60 000 te vdekur - kur nuk ishin ne realitet as 60), Kosove 200 000 deri 400 000 (kur nuk ishin me shume se 3-4 mije, edhe keta shumica te vrare nga Natoja), Mali me Gropa (600 te pushkatuar - nuk rezultoi asnje kerme qeni e jo njeriu), etj etj.
  Brar! Nuk impresionon njeri me ulerimat e tua!
  Kini bertitur pak si shume Zjarr, Zjarr, qe tu besoje njeri tashme!
  E vetmja garanci per Korene qe te mos perfundoje si Iraku eshte te prodhoje 5-6 Bomba (me Hidrogjen mundesisht) ne vit qe tja beje peshqesh Daj Samit ne cdo qytet amerikan me mbi 1 miljon banore ne rast tentative per "eksport Demokracie" nga USA!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 8. #8
  echo Maska e Dara
  Antarsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  694
  Antares ti me brarin jeni si "Bir selman i nenes ke te qaj me pare"
  My whores left me no time to get married.

 9. #9
  Citim Postuar m par nga antares
  Cfare komedie! edhe deklaroher se Koreja eshte vend i izoluar, edhe na dalin ca papagej proamerikane qe na hiqen si eksperte te statistikave qe "njihkan" Korene me "dhembe e dhemballe"!
  Keto jane statistika te tipit Timishoara (60 000 te vdekur - kur nuk ishin ne realitet as 60), Kosove 200 000 deri 400 000 (kur nuk ishin me shume se 3-4 mije, edhe keta shumica te vrare nga Natoja), Mali me Gropa (600 te pushkatuar - nuk rezultoi asnje kerme qeni e jo njeriu), etj etj.
  Brar! Nuk impresionon njeri me ulerimat e tua!
  Kini bertitur pak si shume Zjarr, Zjarr, qe tu besoje njeri tashme!
  E vetmja garanci per Korene qe te mos perfundoje si Iraku eshte te prodhoje 5-6 Bomba (me Hidrogjen mundesisht) ne vit qe tja beje peshqesh Daj Samit ne cdo qytet amerikan me mbi 1 miljon banore ne rast tentative per "eksport Demokracie" nga USA!
  Ndersa Brari mund te te mos impresionoje me fjalet e tij (ndoshta ky nuk eshte as qellimi i tij) nga ana tjeter "you never fail to amaze me" me idiotlleqet qe keput ketu apo atje.

  Do beje mire te mos "vegjetoje" (nga nje teme tjeter) ne Kanada, se s'i dihet, ato lart (mundesisht ato me hidrogjen) e kane rrezen te madhe, e na vete dem kot me te tjeret.

 10. #10
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Privilegji Yt si Super te jep mundesine te ofendosh majtas e djathtas nderkohe qe nuk e ke problem tu mbyllesh gojen atyre qe nuk jane dakord me teoritr e tua!
  Ne nje Forum ku nuk do e kishe kete privilegj, do te te jepja nje pergjigje te denje!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 11. #11
  Citim Postuar m par nga antares
  Privilegji Yt si Super te jep mundesine te ofendosh majtas e djathtas nderkohe qe nuk e ke problem tu mbyllesh gojen atyre qe nuk jane dakord me teoritr e tua!
  Ne nje Forum ku nuk do e kishe kete privilegj, do te te jepja nje pergjigje te denje!
  Hehehehe, antares, sa ka ketu qe s'jane dakort me teorite e mia, u shtofshin, se keto ka pluralizmi i ideve (edhe pse ti s'beson ne te, por akuzon te tjeret ne te njejten kohe.)

  Eshte tjeter gje nje mendim i ndryshem e tjeter gje te shkruash per senario te tilla, si shuarje qytetesh. Politika e US ne Irak eshte nje deshtim kolosal, dhe per kete kam shkruar shume here, dhe asnjehere nuk kam mbrojtur vrasjen e civileve ne cdo lloj konflikti. Po ti?

  Pfffff, se as qe ia vlen.

 12. #12
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  E kam shijuar disa here "pluralizmin e ideve" te tua, prandaj nuk mund te te pergjigjem. Duke te krehur bishtin ty dhe atyre qe te kane vene do e mbyll kete vit pa qene "ne hapsane" ne Forumin "tend" "pluralist"!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 13. #13
  Citim Postuar m par nga antares
  E kam shijuar disa here "pluralizmin e ideve" te tua, prandaj nuk mund te te pergjigjem. Duke te krehur bishtin ty dhe atyre qe te kane vene do e mbyll kete vit pa qene "ne hapsane" ne Forumin "tend" "pluralist"!
  T'u shtohte humori, edhe Gezuar Vitin e Ri, mundesisht larg "hapsanase."

 14. #14
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Per antares :

  Ka 10 vjet qe qelbesh forumeve duke vjellur helmin tend anti-shqiptar e pro-rusoserbokoreanoirakianoqelbesiriane !

  Te pelqen rroga he ? Te paguajne mire, te paguajne ? E po dije mire pra : qe shqiptaret qe jane vertete shqiptare as qurrat nuk fshijne tek ty !

  Shko tani, kendo internacionalen (pa raca) me nje muzike antisemite (racore). ifti yt eshte llumi i shoqerise, lumpeni, kokerruarit e koketulet naziskine te perzier me shallet e pionierit te Kim Kong Leshave dhe Enver **** Fodulleve.

  Po per nje gje ke merite : je i vetmi qe edhe pas nje mbremje te gezuar dhe te lodruar, me vere e me kenge franceze qe kam kaluar, ti te ben te me vije e gjitha perpjete. Kot qe flas dhe une, vazhdo vazhdo, kendo internacionalen, fort ama, fort, se ndryshe nuk quhet...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 21-12-2006 m 22:11

 15. #15
  Gjithe diten ka dhene TV sot tek "History Channel" tmerret e krimet e ketyre tiraneve; Stalin, Sadam...Caushesk...etj...etj...
  Mjere kush i provoi !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 16. #16
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Artikulli duket si " deja vu",besoj e keni parasysh se per cilin vend behet fjale.
  Qe nga parakalimet e spartakiadat madheshtore ne lavdi te udheheqesit dhe marksizem leninizmit,fushat e shkreta me fshatare 25-30 vjecare qe duken 25-30 vjet me te moshuara,uniformiteti ne veshje dhe sjellje,aksionet dhe pune te tjera vullnetare,izolim total prej botes,e ndaluar te komunikosh me te huajt e pakte qe vizitojne kete parajse fshataro-proletare.Pervec numrit te popullsise asgje tjeter nuk ndryshon me Shqiperine tone te dashur socialiste qe hidhte valle ne goje te ujkut.Sa per armet berthamore,per ato s'cajme koke ne se kemi Sazanin qe eshte shkemb graniti dhe nja 7-800 mije mini Sazane prej betoni e hekuri te ndertuara me pune vullnetare,te cilat ne fakt sherbyen si nevojtore publike,per te bere seks,dhe strehe per kafshet e egra.
  Njeriu me i cuditshem ne kete forum eshte nje fare antares qe mundohet me c'do kusht te na mbushe mendjen se nuk ka qene edhe aq keq ne kohen e partise se punes,se krimet e krimineleve me te medhenj qe ka njohur njerezimi paskan qene te tepruara,se kosovaret na qenka qaramane dhe se me shume i paska demtuar NATO dhe Amerika sesa Serbia.Dhe gjepurat dhe idiotesite e ketij individi nuk kane fund sa here qe hap gojen apo leviz gishtat mbi tastiere.Na e thuaj qarte mer mik se je nje komunist i flakte,qe nuk e tradhton rrugen e partise edhe bar po te te japin,qe serbet i quan vellezer dhe kosovaret i quan shoke, dhe te pakten mos humbim kohen kot me pallavrat e tua.Beji vetes nje favor,fol sa me pak se nuk e ke idene se c'fare traplliqesh shkruan.Nuk e kuptoj a e di familja dhe shoqeria se je keshtu?Apo tjeter je ne shoqeri,dhe tjeter behesh ketu ku ste sheh dot njeri fytyren si ***** qe e ke.

 17. #17
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Kjo teme eshte kthyer nga ca qe duke mos pasur argumenta per te bere nje debat racional mbi ceshtjen e Korese, kujtojne se duke ofenduar oponentin do fitojne debatin!
  Sa naiv duhet te jete njeriu qe te mendoje se duke perdorur te gjithe arsenalin e fyerjeve personale dhe propaganden e dale boje tashme te perfaqesuesve te atlanticizmit do fitoje nje debat!
  Pafillot e mesiperm kujtojne se kane te bejne me ndonje te brumit te tyre qe paskan keto iluzione......
  Si pula e rrjepur (qe pretendon te fluturoje) apo pafillua i mesiperm une ha nga 4 te tille para buke e pas buke.......
  Per Korene keni gje?
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

Tema t Ngjashme

 1. Koreja e Veriut Kercenon Me Lufte Japonine
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 12:19
 2. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 3. Bushi po perpiqet te krijoje supershtetin e Amerikes se Veriut?
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:01
 4. Shqipria, m e izoluar edhe se Koreja e Veriut
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-02-2006, 16:00
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •