Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-11-2006
  Postime
  15

  Shqipria...erdhja e "ish" t dyshuarve islamik!

  Ne...........femija e bindur e Njerkes Amerike apo nje tjeter lajthitje normale tashme e 15 viteve tranzicion????
  Pohimi i ministrise sone te jashtme se ky lajm ishte i vertete kishte brenda edhe shpjegimin qesharak se 3 ish te dyshuarit terroriste kerkuan qe te strehoshin ne Shqiperi........jam shume dyshues nese ata kishin degjuar ndonjehere ku eshte dhe cfare eshte Shqiperia!
  Ne fakt nuk eshte fare e cuditshme qe lajmi u be publik dhe u pranua nga zyrtaret kur senati amerikan votoi nje rezolute per perfshirjen e Shqiperise sa me shpejt ne Nato....pra nuk ishte vetem nje rastesi per mendimin tim!Po paguajme me cmim shume te rende hyrjen ne keto organizata pa menduar se cfare pasojash mund te kemi vetem se forcat politike po bejne nje fushate te madhe ose nje gare se kush do e fusi e para Shqiperine ne keto organizata dhe pastaj me mburrje te kerkoj votat e shqiptareve per pushtet... sa turp
  Ne fakt nuk eshte e para lajthitje e ketij lloj kryeministri qe kemi, sepse ne periudhen 92-96 nuk la islamik e terrorista arab pa futur ne Shqiperi!
  Ketyre ngjarjeve i shtohen edhe disa zera qe sa vijne e shtohen se Shqiperia mund te behet nje republike islamike....jo jo nuk po aludoj,mjaft te shihni ne forum disa shkrime dhe do te shihni shume qarte se kush e mbeshtet kete teze!
  Mos valle po cenojme tolerancen fetare.... sepse shanset qe ne te antaresohemi ne europe jane shume te pakta per mendimin tim??????
  Kush na jep garancine se keta njerez ne nje kohe te mevonshme nuk do e kthejne Shqiperine ne nje cerdhe terroristesh ose ure per te kaluar ne perendim???
  Ne ishim ne harten e zeze te te gjithe shteteve ne 92-96 per strehimin e terroristeve!
  Pra parrulla koha per ndryshim ka filluar te nxjerr ne pah fytyren e saj te vertete perfshire ketu edhe personazhet qe ideuan ate.
  Nese Turqia tani eshte delja e zeze e Be, kam bindjen dhe me dhimbje konstatoj se per pak kohe ne do te jemi dashi i zi......por atehere do jete shume vone qe te ndryshojme me politikanet qe na drejtone
  Pra me pak fjale ....Shqiperia cerdhja e rritjes dhe edukimit te "ish" (une nuk besoj tek "ish" ne fakt) terroristave islamik

 2. #2
  BBC: Shqiperia, destinacioni per te burgosurit e Guantanamos

  TIRANE (12 Janar ) - Ora 14:40

  Kombi shqiptar eshte kthyer ne nje destinacion te ri per nje kategori te vecante te burgosurish, persona te cilet Amerika e ndjen qe duhet ti liroje, por e sheh te rrezikshme ti riatdhesoje.

  Keshtu shkruhej sot ne faqen britanike te BBC, i cili nenvizonte se azili eshte ujdisur per tete ish te burgosur te Guantanamos te cilet sipas shteteve te bashkuara te amerikes, nese do te ktheheshin ne vendet e tyre, do te perballeshin me tortura. Transferimi i tyre shenon nje stil te ri ne luften mbi terrorin.

  Ekspertet bejne te ditur se amerikanet do te bejne te njejten gje edhe me nje numer te burgosurish te tjere, nderkohe qe ata vijne nga vende te tilla si Algjeria, Tunizia, Egjipti dhe Libia. Ne kete menyre, Shqipera eshte bere nje zgjidhje e pazakonte per nje problem unik.

  (News24/Balkanweb)

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Krijese,krijim.

  Citim Postuar m par nga creation
  Ne...........femija e bindur e Njerkes Amerike apo nje tjeter lajthitje normale tashme e 15 viteve tranzicion????
  Pohimi i ministrise sone te jashtme se ky lajm ishte i vertete kishte brenda edhe shpjegimin qesharak se 3 ish te dyshuarit terroriste kerkuan qe te strehoshin ne Shqiperi........jam shume dyshues nese ata kishin degjuar ndonjehere ku eshte dhe cfare eshte Shqiperia!
  Ne fakt nuk eshte fare e cuditshme qe lajmi u be publik dhe u pranua nga zyrtaret kur senati amerikan votoi nje rezolute per perfshirjen e Shqiperise sa me shpejt ne Nato....pra nuk ishte vetem nje rastesi per mendimin tim!Po paguajme me cmim shume te rende hyrjen ne keto organizata pa menduar se cfare pasojash mund te kemi vetem se forcat politike po bejne nje fushate te madhe ose nje gare se kush do e fusi e para Shqiperine ne keto organizata dhe pastaj me mburrje te kerkoj votat e shqiptareve per pushtet... sa turp
  Ne fakt nuk eshte e para lajthitje e ketij lloj kryeministri qe kemi, sepse ne periudhen 92-96 nuk la islamik e terrorista arab pa futur ne Shqiperi!
  Ketyre ngjarjeve i shtohen edhe disa zera qe sa vijne e shtohen se Shqiperia mund te behet nje republike islamike....jo jo nuk po aludoj,mjaft te shihni ne forum disa shkrime dhe do te shihni shume qarte se kush e mbeshtet kete teze!
  Mos valle po cenojme tolerancen fetare.... sepse shanset qe ne te antaresohemi ne europe jane shume te pakta per mendimin tim??????
  Kush na jep garancine se keta njerez ne nje kohe te mevonshme nuk do e kthejne Shqiperine ne nje cerdhe terroristesh ose ure per te kaluar ne perendim???
  Ne ishim ne harten e zeze te te gjithe shteteve ne 92-96 per strehimin e terroristeve!
  Pra parrulla koha per ndryshim ka filluar te nxjerr ne pah fytyren e saj te vertete perfshire ketu edhe personazhet qe ideuan ate.
  Nese Turqia tani eshte delja e zeze e Be, kam bindjen dhe me dhimbje konstatoj se per pak kohe ne do te jemi dashi i zi......por atehere do jete shume vone qe te ndryshojme me politikanet qe na drejtone
  Pra me pak fjale ....Shqiperia cerdhja e rritjes dhe edukimit te "ish" (une nuk besoj tek "ish" ne fakt) terroristave islamik

  CREATION - KRIJESE/ KRIJIM
  1-E PO BESUSHME QE SHQIPETARET IMPROVIZOJN ,SE SHQIPERIA PASE 1992

  ESHTE STREH!!!

  2-SA PER ATE SE KU I KANE TE MBESHTETURA INFORMACJONET SE SHQIPERIA NE

  KOHEN ENVERJANE KA QENE TERORISTE VETE DHE FINANCUSE TE TERORIZMIT

  MARKESIST LENINIST ENVERJAN SHFLETONI ARRESHIVEN E DREJTORIS SE DYTE TE

  SIGURIMIT FAMKEQ SHQIPETARE OSE TAKONI KETU NE TIRANE SHOKUN PELUMB

  KAPO PASI KA QENE DREJTOR I SAJ PER DISA VITE. PER 28 ESHTE FINANCUAR NE

  MENYRE TE

  DREJPERDREJ NGA BUGJETI I SHTETI .AI DINE BAZAT E STERVITJES (JO SHUME

  LARGE MONUMENTIT TE SKENDERBEUT)TRANJERET E TYRE DHE LISTEN E TE GJITHE

  TERORISTAVE MAKESIST LENINIST ENVERJAN TE SHUME VENDEVE ,KRAHASONI

  KETE LIST ME ATE TE

  SH.B.A DHE DO TE SHIKONI SE ESHTE E BARABART.


  KOMUNIZMI SHQIPETARE ESHTE TERORIZMI I SOTEM ISLAMIK!
  Ndryshuar pr her t fundit nga TOKE GEGA : 12-01-2007 m 14:37

 4. #4
  Chinese Police Raid Alleged Terror Camp
  By ALEXA OLESEN (Associated Press Writer)
  From Associated Press
  January 08, 2007 8:16 AM EST


  BEIJING -- Chinese police raided an alleged terrorist camp in a western mountain region near the border with Pakistan, killing 18 suspects and arresting 17, a police official said Monday.

  Song Hongli, director of the general office of the Xinjiang Public Security Bureau, said the raid occurred Friday at a training camp run by the East Turkestan Islamic Movement, or ETIM. One police officer was killed and another was injured in the shoot-out, Song said.

  Police are searching for suspects who are believed to have escaped during the raid, Song said, but did not say how many. Police found 22 grenades and material for 1,500 more, he said.

  Song said the camp was located in the Pamir Plateau, a sprawling high-altitude section of China's Xinjiang Autonomous Region near the borders of Pakistan, Afghanistan and Kyrgyzstan. Song did not give an exact location.

  China has long claimed that militants among the region's dominant ethnic Uighurs are leading a violent Islamic separatist movement in Xinjiang. The Uighurs are Turkic-speaking Muslims with a language and culture distinct from the majority of Chinese.

  Critics accuse Beijing of using claims of terrorism as an excuse to crack down on peaceful pro-independence sentiment and expressions of Uighur identity. Chinese troops occupied Xinjiang at the end of the communist revolution in 1949, shipping in millions of Chinese migrants and interfering heavily in Uighur religious affairs.

  Chinese authorities say ETIM is one of the region's most violent groups, labeling it a terrorist organization and alleging that it has links to al-Qaida.

  The United States has also put ETIM on a terrorist list.

  Two years ago, China claimed that Muslim separatist groups and individuals in western China had carried out 260 attacks since 1995, killing 160 people and injuring 440.

  Diplomats and foreign experts, however, say that many of the bombings and other violence China has linked to the group actually stem from personal disputes.

  About two dozen Uighurs were captured by U.S. forces in Afghanistan following the Sept. 11, 2001, attacks. China has demanded their return, but the United States fears they might face persecution there. Five Uighurs were sent to Albania last year after no other countries would accept the men.

  China often paints a contradictory picture of the security situation in Xinjiang. Officials seem eager to show they are cracking down on what they consider to be anti-government activity, but they also sometimes deny terrorist activity in the region, apparently wanting to portray it as safe for development and international investment.

  Copyright 2007 The Associated Press.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  919
  Po gjithmone ndryshe nga bota ne ???
  I vetmi vend ne bote qe pranon nga Guantanamo jemi ne ....Po ne s po dime ku te fshehim tanet (si puna e nje hoxhe nga Shkodra qe e kapen ne Arabi) do mbajme dhe te botes????
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  ne Shqiperi te dyshimte islamik te dyshimte ortodoks te dyshimte prifta katolik,qka ska ne Shqiperi

 7. #7
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Ne kohen e partise se sumes ne Shqiperi jane stervitur terroriste te te gjitha ngjyrave,qe nga palestinezet dhe iparetaraket baske,deri te brigadat e kuqe qe vepronin ne Itali,pa llogaritur ndihmen financiare dhe ideologjike per kurdet e PKK dhe per ekstremistet e majte turq dhe kosovare ne Europe.Po ju keto nuk i dini se jeni te vegjel.

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Adolf Hitler

  Citim Postuar m par nga adolfi
  ne Shqiperi te dyshimte islamik te dyshimte ortodoks te dyshimte prifta katolik,qka ska ne Shqiperi

  1- NUK KAME NDEGJUAR TE KETE TERORIZEM KATOLIK!

  2-N.Q.S JU DINI NJE TE TILLE SHKRUANI EMRIN E ORGANIZATES !

  3- N.Q.S. JU DINI QOFTE EDHE NJE EMER KATOLIK SHQIPETARE NE

  NDONJE ORGANIZAT TE TILLE JENI I LUTUR TE SHKRUANI EMRIN!

  4- NE TE KUNDERT JU VERIORIT THONI :

  TE RROSHE VETE!

  NE JUGARET THEMI:

  ME RROFSH!
  Ndryshuar pr her t fundit nga TOKE GEGA : 12-01-2007 m 20:30

 9. #9
  Shqipria hap dyert pr t burgosurit e Guantanamos

  Image Shqipria do t strehoj t tjer t burgosur t Gjirit t Guantanamos, n Kuba, t arrestuar nga shrbimi sekret amerikan, CIA, si t dyshuar terrorist nga vende t ndryshme t bots. Juristt amerikan shpjegojn se mbi 10 t dyshuar si terrorist do t lirohen s shpejti dhe Tirana sht e vetmja q ka pranuar t’i strehoj, pas 8 lindorve t par. Media prestigjioze BBC konfirmoi lajmin gjat nj reportazhi t raportuar ditn e djeshme n edicionet e saj informative dhe faqen e internetit.Vendimi dhe presioni pr t mbyllur Burgun e Guantanamos, t njohur si famkeq pr torturat ndaj t ndaluarve si terrorist, sht pasuar me negociatat diplomatike t Departamentit Amerikan, t Mbrojtjes dhe CIA-s, me shtete t ndryshme aleate pr strehim. Nj prej vendeve vullnetare ka qen edhe Shqipria, q pak dit m par ka rikonfirmuar pr amerikant n rrug zyrtare se ajo do t mirpres edhe t tjer t burgosur t Guantanamos. Pr momentin n Babrru, ku ndodhet edhe qendra e azilit pr t huajt, e monitoruar nga organizma ndrkombtare, gjenden pes kinez ujgur q mbrritn majin e vitit 2006 nga Amerika pr n Tiran me avion special dhe tre lindor nga Algjeria, Uzbekistani dhe Egjipti, t liruar pas burgosjes dy vjeare. T tet t ndaluarit nuk dshironin kthimin n vendet e tyre, pr shkak se mund t prballeshin me torturat dhe vendimet ekstreme t gjykatave. Madje nj konflikt diplomatik pasoi refuzimin q i bri Shqipria krkess s Pekinit, pr t dorzuar ujgurt islamik, q pr pak s’u kthye n skandal. Po kshtu edhe tre lindort q erdhn nntorin e kaluar, refuzuan zbritjen n vendet e tyre pr shkak t friks.

  Pr momentin mbi dhjet t burgosur do t lirohen shum shpejt nga Guantanamo sipas juristit pr t drejtat e njeriut, Clive Stafford Smith. Ata jan uzbekas, algjerian, tunizian, egjiptian dhe libian. Sipas tij, fati i tyre sht i pasigurt, ndaj po mendohet pr t’u gjetur vende t sigurta pr strehim. "Shqipria ka qen i vetmi vend q ka shprehur dshirn pr t’i strehuar ata”, shprehet Stafford Smith, duke argumentuar se edhe vende t tjera duhet t tregohen m t prgjegjshme pr rehabilitimin e t dnuarve q jan mbajtur si t dyshuar pr terrorizm. Pas skandalit t hapur dy vjet m par nga Uashington Post-i, vmendja sht kthyer nga Amerika, ndrsa organizma ndrkombtar kan dnuar ngritjen e ktij burgu t fsheht n Kub dhe tjetrit n Irak. Sipas BBC-s Guantanamo sht drejt mbylljes dhe n t gjenden t burgosurit e fundit q presin lirin.

  Histori e uditshme t burgosurish

  Adil Abdul Hakim ishte nj nga t part q mbrriti n Shqipri. Mosmarrveshjet me amerikant nisn n Afganistan dhe mbaruan katr vjet m von n Shqipri. Adil rrfen se hyri 20 vje n qelit e Guantanamos dhe doli prej andej kur po kalonte t 23-at. Me shtpin e tij n Kin, ka komunikuar me an t telefonit, vetm pas daljes nga burgu. “Ne nuk mund t flisnim”, shpjegon ai. Adil sht nj nga pes ujgurt q u strehuan n Tiran, me origjin nga rajoni kinez i Xinjiang, e njohur si zon myslimane.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283
  Dshtimi i "lufts kundr terrorizmit"

  “Nese ia tregon nj populli nj genjeshter t madhe dhe duke e perseritur ate vazhdimisht populli do ta besoje si te vertete. Kjo genjeshter do te zgjat deri sa Shteti do ta mbroje popullin nga pasojat e genjeshtrs qofshin ato politike, ekonomike dhe ushtarake.

  Pastaj behet shume e rendesishme per Shtetin qe t'i shfrytezoje te gjitha forcat per ta fshehur kete genjeshter pasiqe e verteta eshte armiku vdekjeprures ndaj genjeshtres kurse kjo ne pergjithesi dmth: E verteta eshte armiku i Shtetit.”

  Joseph Goebbels

  - Sulmet e 11 shtatorit ndaj SHBA-ve ishin ngjarjet m t mdha n politikn moderne prej dshtimit t Bashkimit Sovjetik kurse tash sht br 5 vjetori i ktyre ngjarjeve historike.

  11 Shtatori “ndryshoi do send”, ishin fjalt q i tha George W. Bush. Pas sulmeve u deklarua “Lufta Kunder Terrorizmit” duke u bazuar ne grupet terroriste dhe shtetet q prkrahnin organizatat terroriste (Shtetet q nuk ishin proamerikane) te ashtuquajtura nga SHBA-te (anti-SHBA grupe).

  S pari, sulmuesi i dyshuar ishte organizata Al-Kaida me udhheqesin e tyre Osama bin Laden. Sot, Bin Ladeni akoma nuk sht kapur prskaj insistimit t SHBA-ve q t kapej “I gjall ose I vdekur”. Intelegjenca perndimore thekson se kjo organizat ka marr dme t mdha por trheq vmendjen se kjo organizat akoma mund t funksionoj dhe te veproje si frymezim per organizatat tjera qe kane te njejtat qellime si ato te Al-Kaides. Disa nga qellimet jane: Kundershtimi ndaj shtetit te Izraelit, largimi i prezencs Amerikane n Lindjen e Afrme si dhe pengimi i prhapjes s demokracis npr botn Islame me perkrahjen e Ameriks ndaj regjimeve “miqsore”.

  Nj baz e ashtuquajtur Guantanamo n Kub u hap per t'i marr n pyetje, tortur bile edhe t'i vras t dyshuarit pr sulme n vend se t kapen t dyshuarit pr sulmet.

  Tashm edhe George W. Bushi ka pranuar se ekzistojn kampe tjera npr vende tjera ku t dyshuarit mbahen dhe torturohen.

  Nuk ka nevoje qe te imagjinohet shum rreth torturave q i nnshtrohen t dyshuarit duke pasur parasysh imazhet e felliqura nga burgu i Abu Graib, q u publikuan m hert.

  Fakti q kto arrestime dhe tortura jane t ndaluara me ligjet ndrkombtare bile as q po i pengon puns s prditshme t Administrates s Bushit. Konventa e Gjeneves pr trajtimin e te burgosurve ishte e definuar si “antike” nga Prokurori publik i administrats s Bushit. Asnj nga t dyshuarit e mbajtur n SHBA nuk do te akuzohet pr krime t bra. Keto kampe torturash kane prshkruar aq bukur (saqe as Al-Kaida nuk mund ta bente m mire) q SHBA-t nuk respektojne t drejtat njerzore dhe ligjet nderkombetare, nderkoh q pr ushtart e saj te jene te mbrojtur po nga te njejtat te drejta dhe ligje.

  Se dyti, Bombardimi dhe invazioni i Afganistanit u pa si nj fitore e hershme dhe e rndsishme pr luftn e Bushit kunder terrorizmit.

  Regjimit Taliban i ishte servuar nj ultimatum q t bnte dorezimin e Osama bin Ladenit me 20 shtator 2001. Regjimi Taliban me plot t drejt krkoi prova (dshmi) pr involvimin e t krkuarve n sulmet e 11 shtatorit.

  Kjo krkese sht par nga SHBA-t si shokuese, kshtu q pa ndonj deklarat lufte filloi te ndodh nje bombardim masiv ajror mbi Afganistanin m 7 tetor 2001. Sipas parimeve legale kjo ishte “ilegale”. Nese kjo ka logjike t shendoshe athere ne do ta arsyetonim nje sulm te papritur t Anglise mbi Amerikn ngase disa nga anetaret e IRA-s jetonin dhe vepronin n Amerike (1980) ose do ta kishim arsyetuar nje sulm te Spanjs mbi Francen ngase disa separatist Bask t grupit ETA jetonin atje.

  Bota shikoi heshtazi bombardimin e nj shteti shum t varfur dhe t shkatrruar nga lufta me bomba dhe mjete tjera shkaterruese. Afgant, t cilt asnjhere nuk kishin dgjuar pr Al-Kaiden, ndrsa vriteshin dhe mbyteshin pr dika q nuk ishte pergjegjsi e tyre dhe po prballonin armet m moderne dhe t sofistikuara q njerezimi kishte par.

  Ngjarjet e fundit ne Afganistan demonstruan se sa siprfaqesor sht suksesi i SHBA-ve dhe se kishin nencmuar kapacitetin e atij populli pr luftime t gjata guerile.

  Udhheqesat e NATO-s pranuan se nuk kontrollonin 4/5-tat dhe se Talibant ishin duke u prforcuar dhe sofistikuar vazhdimisht. Kryetari i zgjedhur nga SHBA-t, Hamid Karzai, sht gjithashtu i njohur si “Prefekti i Kabullit” nga shkaku i paaftsis s tij t kontrolloj pjest tjera t shtetit kurse ngjarjet e fundit demonstruan se edhe Kabulli nganjeher sht shum i madh pr ta kontrolluar.

  Karzai sht i mbrojtur nga mercenaret Amerikan nga shkaku se ai beson q afgant nuk jan t aft pr kt detyr dhe se edhe familja e tij qndron jasht shtetit pr shkaqe sigurie.

  Veprimi i trete i Luftes kunder terrorizmit ishte invazioni dhe okupimi i Irakut n fillim t 2003-ts. Gjat 2002 u b e qart se Administrata e Bushit bnte mos q t gjente pretekst pr fillimin e invazionit t Irakut. Problemi ishte gjetja e dikaje q do t prkrahte nj invazion t till nga publiku amerikan dhe koalicioni i mundshem nga shtetet tjera. Qeveria amerikane filloi duke thn se ekziston nj lidhje mes Sadam Huseinit dhe 11 shtatorit, dhe se Iraku po prodhonte arm pr shkaterrim masiv (kimike dhe biologjike) dhe se duhej patjetr t ndalet para se t'ia jepte keto arm pr shkatrrim masiv Al-Kaides. Problemi me kt deklarate ishte jo vetem q nuk ishte e vertete por edhe vet Qeveria Amerikane e dinte fare mir q nuk ishte e vertete. Nuk kishte asnje lidhje mes Sadam Huseinit dhe Bin Ladenit dhe kjo u vertetua me raportin e Senatit Amerikan t leshuar m 8 shtator 2006 q detyroi t heshtin ata q thonin se ky ishte rasti pr futjen n Irak. N lidhje me Armet pr shkatrrim masiv, Sadam Huseini lejoi inspektort nga Kombet e Bashkuar pr hetime t plota dhe t papenguara mu ashtu si krkohej nga Rezoluta 1441 e KB. N dhjetor 2002, Iraku i dha Kshillit t Sigurimit te Kombeve te Bashkuara nje dokument me 12.000 faqe ashtu si parashikonte rezoluta 1441. SHBA-ja mori t vetmen kopje kurse Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara iu dha nj kopje e ndryshuar. Ambasadori Amerikan ne KB, Negroponte, pohoi se SHBA-ja i kishte dhn antarve t KB nj kopje me disa shtesa teknike. Delegacioni Sirian kundrshtoi pranimin e ketij dokumenti t ndryshuar nga SHBA dhe krkoi dokumentin original, i cili asnjher nuk u dorezua.

  T trishtuar nga fakti se inspektoret e KB duhej t raportonin n mesin e 2003 se Iraku nuk posedon Arm pr Shkaterrim masiv, qeveria Amerikane deklaroi se Sadami po mundohet t blej koh dhe kshtu q duhej nj aksion urgjent dmth: duhej invazion dhe okupim i Irakut para se t bhej shum von. Parashihej se Ushtria Irakiane nuk mund t'i kundervohej nj ushtrie tepr e armatosur e cila ishte e prgatitur financiarisht n mnyr superiore mirepo Kryengritja Irakiane dshmoi se do superfuqi ka "limited" dhe ka prgnjeshtruar mitin Amerikan pr nj ushtri Amerikane t padukshme.

  Menjher pas pushtimit t Irakut u formua Grupi pr Studim t Irakut nga Bushi pr raportim te gjetjes s Armeve pr Shkaterrim masiv, e cila ishte e udhehequr nga nj mik i vjeter i Bushit. Ky Grup me 30 shtator 2004 konkludoi se nuk kishte arme biologjike dhe kimike n Irak para okupimit dhe as q u gjet prova pr planifikim t krijimit t tyre. Pasi q mungon nj Rezolut nga KB pr ndalim t do sulmi ushtarak ndaj ndonj shteti pa patur ndonj dshmi, e n kt rast si t qeveris Amerikane pr deshmi t rreme, e gjith bota mendon se qeveria e Bushit ka vepruar n menyr ilegale.

  Si rezultat i ksaj sht plagosja dhe vrasja e mijerave Irakenve t pafajshem, shkatrrimi i infrastruktures, shkatrrimi i ligjit dhe rendit publik gjat okupimit dhe emigrimi i mijra irakenve intelektual, t cilt nuk munden ose nuk duan q t kthehen dhe t jetojn nn okupimin brutal t Ameriks. Si do t kompensohet Iraku nga ky veprim i paligjshm i Ameriks sht vshtir t kalkulohet si n term qenjsor ashtu edhe financiar. Nse hyrja n luft me dshmi t rreme – e sidomos n kt rast – athere do qeveri e ardhshme legjitime e Irakut duhet t krkon nga Kombet e Bashkuara se lufta e Irakut ka qen Krim Lufte dhe se Iraku duhet te kompensohet totalisht. Lajmi m i mir pr botn sht se shumica e popullit Amerikan ka kuptuar se Bushi dhe qeveria e tij kan genjyer dhe mbi 60% e popullit amerikan besojne se okupimi i Irakut ka qen gabim dhe se populli Amerikan ka qen i keq udhehequr nga qeveria e tyre.

  Tashme bhen 5 vjet, dhe Lufta Kunder Terrorizmit ka qen shum e suksesshme n krijimin e armiqve t rinj dhe t llojllojshem. Gjithashtu ka br q shtetet si Izraeli dhe Rusia te shtypin brutalisht myslimanet dhe t arsyetohen se kinse ata tashme e kan “Luften e tyre kundr Terrorizmit.”

  Do t duhej nj person shum i guximshem dhe budalla pr t deklaruar se “Lufta Kunder Terrorizmit” kishte fituar n njefar mnyre. Asgje s’do t mund ta dshmonte paksimin e perkrahjes ndaj ksaj lufte perve se para 5 viteve nj gazet franceze vendosi n titull “Ne jemi me Amerikant” kurse para 3 javve n protestat e Londrs shiheshin banerat “Ne jemi me Hezbollahun”.

  Lufta Kunder Terrorizmit nuk ka prfunduar dhe nuk do te mbaroj prderisa n SHBA kemi udheheqs neo-konzervativ por me rndsi sht se paaftsit dhe gnjeshtrat e tyre tashm i dijm t gjith.

  Dr. Steven Harris

  Prktheu: Omar bin Fehmi

  Steven Harris,
  22.9.2006

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2007
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga aaaa
  1- Nuk Kame Ndegjuar Te Kete Terorizem Katolik!

  2-n.q.s Ju Dini Nje Te Tille Shkruani Emrin E Organizates !

  3- N.q.s. Ju Dini Qofte Edhe Nje Emer Katolik Shqipetare Ne

  Ndonje Organizat Te Tille Jeni I Lutur Te Shkruani Emrin!

  4- Ne Te Kundert Ju Veriorit Thoni :

  Te Rroshe Vete!

  Ne Jugaret Themi:

  Me Rrofsh!
  1- Nuk Ke Degjuar Sepse Je I Shurdhert

  2- Eta , Ira

  3- E Kisha Shkruar Emrin Por Bie Ndesh Me Regulloren Nuk Guxoj .

 12. #12
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  ETA dhe IRA jane organizata qe luftojne per shkeputje territoriale prej atyre qe ata i quajne pushtues.Sipas teje i bie qe "fondamentalistat katolike" te ETA-s luftokan kundra "liberal katolikeve" spanjolle?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2007
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga murik
  ETA dhe IRA jane organizata qe luftojne per shkeputje territoriale prej atyre qe ata i quajne pushtues.Sipas teje i bie qe "fondamentalistat katolike" te ETA-s luftokan kundra "liberal katolikeve" spanjolle?
  ne media te shkruara dhe ato elektronike i quajn oragnizata teroriste e ETA-s apo IRA-s .

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Shoke Komunista Te Forumit Www.enverhoxha.com

  Citim Postuar m par nga valiii
  1- Nuk Ke Degjuar Sepse Je I Shurdhert

  2- Eta , Ira

  3- E Kisha Shkruar Emrin Por Bie Ndesh Me Regulloren Nuk Guxoj .

  1-PO JO MORE DJALKE TU MBYLLT,KE KANE VRARE IRLANDEZET JASHTE IRLANDES!

  2- NE CILIN VENDE TE BOTES ,VENDOSEN BOMBA IRLANDEZET!

  3- NE CILEN GAZET BEJENE THIRRJE PER VRASJE MASIVE!

  4- EDHE BABAJ JUAJ SHPIRTEROR,POTE PRERE DERRIN NE XHAMIN E SHKODRES.

  QE TE SHEVILLONTE KONFLIKT FETARE DHE PASTAJ TE LENTE TE QETE ARANIT!

  5-AI ESHTE KONFLIKT PRE 28 VITESH NDERMJAT PROTESTANTVE DHE KATOLIKVE

  ROMAK

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2007
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga AAAA
  1-PO JO MORE DJALKE TU MBYLLT,KE KANE VRARE IRLANDEZET JASHTE IRLANDES!

  2- NE CILIN VENDE TE BOTES ,VENDOSEN BOMBA IRLANDEZET!

  3- NE CILEN GAZET BEJENE THIRRJE PER VRASJE MASIVE!

  4- EDHE BABAJ JUAJ SHPIRTEROR,POTE PRERE DERRIN NE XHAMIN E SHKODRES.

  QE TE SHEVILLONTE KONFLIKT FETARE DHE PASTAJ TE LENTE TE QETE ARANIT!

  5-AI ESHTE KONFLIKT PRE 28 VITESH NDERMJAT PROTESTANTVE DHE KATOLIKVE

  ROMAK
  pershendetje

  as une nuk jam i pajtimit te quhen terrorist eta dhe ira ata jane ka lypin drejtat qe i meritojn njejt si edhe ne kosovart qe i kemi krkuar edhe ne na kan quajtur terorist (mendoj per UK-n).
  po me trego ti i nderuar si mund te quhet dikush terorist kur e mbron pragun e shtpis se vet,shembulli kryesor sht iraku,avganistani,palestina si munden kta popuj te shofin se si amerika paurohet nga luftrat qe i bn po n kto vnde e kta t mos e shijojn lirin edhe pse nuk dyshoj hiq se sulmet e 11 shtatorit kan qen te gatuara nga CIA.

  mbetsh i prshendetur

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  37
  Postime
  708
  Sa i menqur eshte aj vend, se ja dine hallin vetit.

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  A Jeni Irakjan/avganistanas Apo Palestinas!

  Citim Postuar m par nga valiii
  pershendetje

  as une nuk jam i pajtimit te quhen terrorist eta dhe ira ata jane ka lypin drejtat qe i meritojn njejt si edhe ne kosovart qe i kemi krkuar edhe ne na kan quajtur terorist (mendoj per UK-n).
  po me trego ti i nderuar si mund te quhet dikush terorist kur e mbron pragun e shtpis se vet,shembulli kryesor sht iraku,avganistani,palestina si munden kta popuj te shofin se si amerika paurohet nga luftrat qe i bn po n kto vnde e kta t mos e shijojn lirin edhe pse nuk dyshoj hiq se sulmet e 11 shtatorit kan qen te gatuara nga CIA.

  mbetsh i prshendetur
  1-REZERVOJ !REZERVA TE PA IMAGJINUSHME PER ANTARETE FORUMIT TE

  IDENTIFIKUAR SI KOSOVAR!

  2-PO TE ISHTE PER UCK SIQE THONI JU MORE NIPI I FADIL HOXHES,QE U THOSHTE

  KOSOVARVE NE 1981 SE DO TA PAGUNI BIREN E MIUT 300 GROSHE PA DOLET

  KUNDRA KOMUNIZMIT JUGOSLLAV.sllobodan milloshevici DO TA KISHTE SELINE

  NE KODREN E DIELLIT.

  3- PO ISHIN SHTETE E BEKUARA TE AMERIKES QE URDHERUAN,GJENERALIN

  HEROIK KLARK QE TE BOMBARDONTE MILLOSHEVIQIN SE PO KRYNTE GENOCIT

  MBI KOSOVARET.

  4-SHTETET E BEKUARA TE AMERIKES CLIRUAN KOSOVEN E PUSHTUAR NGA SERBET

  QE ME 1300.

  5- POSHTERSIA ME E MADHE ESHTE MOSMIRNJOHJA.

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  A Jeni Irakjan/avganistanas Apo Palestinas!

  Citim Postuar m par nga valiii
  pershendetje

  as une nuk jam i pajtimit te quhen terrorist eta dhe ira ata jane ka lypin drejtat qe i meritojn njejt si edhe ne kosovart qe i kemi krkuar edhe ne na kan quajtur terorist (mendoj per UK-n).
  po me trego ti i nderuar si mund te quhet dikush terorist kur e mbron pragun e shtpis se vet,shembulli kryesor sht iraku,avganistani,palestina si munden kta popuj te shofin se si amerika paurohet nga luftrat qe i bn po n kto vnde e kta t mos e shijojn lirin edhe pse nuk dyshoj hiq se sulmet e 11 shtatorit kan qen te gatuara nga CIA.

  mbetsh i prshendetur
  1-REZERVOJ !REZERVA TE PA IMAGJINUSHME PER ANTARETE FORUMIT TE

  IDENTIFIKUAR SI KOSOVAR!

  2-PO TE ISHTE PER UCK SIQE THONI JU MORE NIPI I FADIL HOXHES,QE U THOSHTE

  KOSOVARVE NE 1981 SE DO TA PAGUNI BIREN E MIUT 300 GROSHE PA DOLET

  KUNDRA KOMUNIZMIT JUGOSLLAV.sllobodan milloshevici DO TA KISHTE SELINE

  NE KODREN E DIELLIT.

  3- PO ISHIN SHTETE E BEKUARA TE AMERIKES QE URDHERUAN,GJENERALIN

  HEROIK KLARK QE TE BOMBARDONTE MILLOSHEVIQIN SE PO KRYNTE GENOCIT

  MBI KOSOVARET.

  4-SHTETET E BEKUARA TE AMERIKES CLIRUAN KOSOVEN E PUSHTUAR NGA SERBET

  QE ME 1300.

  5- POSHTERSIA ME E MADHE ESHTE MOSMIRNJOHJA.

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2006
  Postime
  143
  Citim Postuar m par nga AAAA
  1- NUK KAME NDEGJUAR TE KETE TERORIZEM KATOLIK!

  2-N.Q.S JU DINI NJE TE TILLE SHKRUANI EMRIN E ORGANIZATES !

  3- N.Q.S. JU DINI QOFTE EDHE NJE EMER KATOLIK SHQIPETARE NE

  NDONJE ORGANIZAT TE TILLE JENI I LUTUR TE SHKRUANI EMRIN!

  4- NE TE KUNDERT JU VERIORIT THONI :

  TE RROSHE VETE!

  NE JUGARET THEMI:

  ME RROFSH!
  pak histori te mirekane katoliket prej reneies se perandoris romake,nuk me interesojne priftet katolik ata qe vijne prej polonie pederastet,nuk me interesojne as hoxhallaret islamik as ortodoks,keshtu qe sa jane pisa misionaret ilamik ,100 here me shume pisa jane misionaret katolik,po mire qe jeni minoritet e skeni shume ze e pushtet ne veri

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2007
  Postime
  135
  Citim Postuar m par nga AAAA
  1-REZERVOJ !REZERVA TE PA IMAGJINUSHME PER ANTARETE FORUMIT TE

  IDENTIFIKUAR SI KOSOVAR!

  2-PO TE ISHTE PER UCK SIQE THONI JU MORE NIPI I FADIL HOXHES,QE U THOSHTE

  KOSOVARVE NE 1981 SE DO TA PAGUNI BIREN E MIUT 300 GROSHE PA DOLET

  KUNDRA KOMUNIZMIT JUGOSLLAV.sllobodan milloshevici DO TA KISHTE SELINE

  NE KODREN E DIELLIT.

  3- PO ISHIN SHTETE E BEKUARA TE AMERIKES QE URDHERUAN,GJENERALIN

  HEROIK KLARK QE TE BOMBARDONTE MILLOSHEVIQIN SE PO KRYNTE GENOCIT

  MBI KOSOVARET.

  4-SHTETET E BEKUARA TE AMERIKES CLIRUAN KOSOVEN E PUSHTUAR NGA SERBET

  QE ME 1300.

  5- POSHTERSIA ME E MADHE ESHTE MOSMIRNJOHJA.
  1. Bni perjashtim tek un folni pa rezerva

  2. plotsishte e sakte

  3. plotsishte e sakte

  4. ktu me duket se keni gabuar "pak" me vitin

  5. nga po bazohesh se une jam mosmirnjohes ??

  sipas teje nje njeri qe e flet realitetin koka mosmirnjohes??

  argumentoma njeher pse populli irakian,palestinez,avgan qenkan terorist e tani e tani e vazhdojm debatin perndryshe kjo teme per mu ka perfundu.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 3. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 4. Prgjigje: 116
  Postimi i Fundit: 17-10-2007, 23:58
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •