Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110

  Dhimitr Anagnosti sot dhe dje

  Anagnosti sot dhe dje


  Elsa Demo

  N prgjithsi patm shum shpresa t cilat mbetn t parealizuara. E thn nga goja e Dhimitr Anagnostit, kjo fjali merret me mend q sht deduksion i energjive intelektuale t prera n mes, n sistemet dikatorial dhe demokratik. Dje nga liria q sishte, sot nga rrnimi ekonomik, nj lloj lirie q prap ssht. Anagnosti nuk ka qen ndonjher pjes e atij grupi elite kulturore n Shqiprin e viteve 60-90 q e identifikonte veten me Brezin e Humbur n Evropn e deziluzionuar pas Lufts s Par. Kshtu ka ndodhur me klasn intelektuale tek ne. Ka qen pararoj n vend t vet, po n nj prapavij t nuhatur evropiane. T nuhatur, sepse t tjerve si ai kur u kthyen nga studimet n Evropn Lindore atdheu iu duk nj provinc q si npunsve po u hapte dyert e fabriks. Kinostudio ishte fabrika e filmit. Dhe si n do fabrik n mes t provincializmit nuk ia vlente t rebeloheshe.
  Pr gazetart Dhimitr Anagnosti mbetet nj refuzues nopran. Po qllon ti marrsh mendime q i kaprcejn qndrimet ndaj kinemas si estetik m vete duke ln t kuptoj se ka koncepte relative pr vlerat n raport me gjeografin e tyre. Pat thn n nj refleksion t hapur t viteve t fundit se pr shtetet e mdha, me popullsi dhjetra e qindra milion, ky art sht fitimprurs pr tregun e madh q ka. Pr shtetet e vegjl, filmi n radh t par sht vepr artistike, kultur, pjes e identitetit t tij shpirtror dhe ka pak shanse t jet fitimprurs pr tregun e vogl q ka.
  Ndrgjegje si kjo pr t br art n nj vend me kufizime t mdha, n Shqiprin ton numrohen pak. sht tem m e gjer ajo q do shpjegonte se sa ia arriti ksaj Anagnosti me filmat e tij, se pse pr shembull Lulkuqet mbi mure (1976) mbetet nj nga realizimet m t mira n historin e kinemas pr gjuhn unike kinematografike; pse Duel i Heshtur (1967) ishte nj prjashtim i qart nga skema e realizmit socialist; pse Vllezr dhe shok (1982) q ia shkatrruan, e q bashk me Gurt e shtpis sime (1985) nuk mundn t transmetoheshin n televizion. Pr kt t fundit regjisori ka bindjen se sht filmi i tij m i mir. Ka pak shanse q kjo vepr t shihet dhe gjykohet si gjith filmat e tij dhe t ksaj epoke. Nj pse mund t hidhet mbi Prrall nga e Kaluara (1987) dhe Kthimi i Ushtris s Vdekur (1989) por n tjetr knd vshtrimi. Jo m n raportin e kufizimeve. Koha e realizimit t dy filmave prkon me zbutjen e regjimit. N 89 po lkundej, deri sa ra prfundimisht n pranver t vitit 1991 kur n Sheshin Sknderbe u trhoq zvarr monumenti i Enver Hoxhs. Ktij, Dhimitr Anganosti do ti bnte nj dokumentar me porosi, Kujtime nga Gjirokastra (1983). Ky nuk sht nj fakt i fshehur. N faqet e ksaj gazete dy vite t shkuara regjisori do ta shpjegonte n artikullin Un, ndihmsi i Partis n Edukimin Komunist t Masave. Pas shkatrrimit t Vllezr dhe shok ishte gati ta braktiste kineman. Hoxha sapo kishte shkruar Vite t vegjlis kur Anagnostit i propozohet me porosi t Nexhmije Hoxhs nj dokumentar pr t shoqin. Regjisori e ka par kt pun mditse pa e prjashtuar veten nga ai mekanizm i madh propagande ku ngriti n kmb talentin regjisorial, Kinostudion Shqipria e Re. Kjo Kinostudio ndonse nuk na bri t pasur, profesionist na bri dhe na fali emocione t paharruara pr mir e pr keq, si sht jeta, bardh e zi,- shkruan ai.
  Nse Enver Hoxha smund t lexonte do roman q shkruhej, filmat do ti shihte. Ishte i fundit n hierarkin e kontrollit q ushtrohej qysh n projektin filmik n letr nga redaksia n Kinostudio, kshilli artistik, Ministria e Arsimit, Komiteti i Partis, Komitetit Ekzekutiv, Komitetit Qndror etj. Tullact e vegjl t strehs vorfnore tek Lulkuqet mbi mure pr Enver Hoxhn ishin fmijt e Partis. Sigurisht, - tregon Anagnosti, - ishte ankth. Pr t mos thn pastaj se vet artistt kishin nj lloj autokontrolli. Kontrolli n art ka pasur viktimat e tij.
  Shkurt, nisur nga kto kushte dhe nga ajo tradit q u ngrit nga bashkkohs t tij, ai pohon se nuk mund t pretendohet pr nj shkoll kinematografike shqiptare n kuptimin estetik t fjals, si mund t flitet pr nj shkoll kinematografike amerikane, t neorealizmit italian, ruse apo eke. Po ather prfaqson kinemaja shqiptare? Pyetja e bn nervoz dhe gati e rrezikon bisedn. Jan t gjitha arsyet e mundshme q do ta bnin t ndihej mse i bezdisur nga kjo pyetje. Keqardhja, nuk sht tamam fjal e duhur, se si atij dhe brezit t tij i ra pr short t zgjidhte artin m t ri n mosh e q pr m tepr do tu diktohej si dhe pr far duhej rrfyer n nj vend ku artet klasike , letrsia, muzika, piktura ishin kultivuar pak. Rezultati sht ca m shum i trishtueshm po raportohemi prball vendeve t tjera. ǒsht kinemaja shqiptare? Nuk sht gj tjetr, po ai fond i krijuar nga filmat e par, sht ajo kinema ku me regjisor si Anagnosti e t tjer, ku me artist servil e ku me t indoktrinuar tregoi histori t vrteta dhe gnjeshtra n nj ekran t madh.
  Do duhej nj nat dimri t tregohej kjo histori par nga prvoja e nj artisti t vetm. N asnj prej intervistave q regjisori dha gjat ditve t Festivalit Mesdhetar n Rom ku u vlersua me mimin Special t juris nuk preku as majn e ktij ajzbergu. Sikur ta konsideronte nj shtje t brendshme q duhet konsumuar vetm mes shqiptarsh. T gjith do ti linte t habitur kur iu fliste pr Tirann qindra-mijbanorshe me nj kinema. E ndrsa industria kinematografike po shkon drejt lehtsimit, dixhitalizimit i cili nuk po e kushtzon aspak kineman n trsi duke i zgjidhur disa probleme teknike n favor t saj, regjisori yn tjetrkund i sheh problemet dramatike q ka kinematografia shqiptare. Dikur nj film shqiptar shihej nga rreth 300 mij spektator, n kinema dhe n televizion. Sot kjo nuk ndodh. Anagnosti si autor i Ligjit Pr Kinematografin e di mir se ky ligj e parashikon q nj film q prodhohet duhet t shkoj tek spektatori, por nuk shkon. Njerzit e kan parapaguar filmin pasi kinemaja jon vazhdon t financohet nga shteti, pra bhet me parat e taksapaguesve shqiptar. Ve ksaj Qndra Kombtare Kinematografike duhet t kontrolloj fondet q jepen pr projektet. Mendon se ky ligj ka nevoj t rishikohet. Tjetr gj sht politika q duhet ndjekur pr regjisort e veprs s par. Pr t mos folur pr piraterin. N kto debate regjisori nuk sht prfshir ndonjher sadoq e di mir se fenomeni ka nisur q n vitet 90. Gjith filmat e prodhuar nga Kinostudio ishin n TVSH. Kjo sduhet harruar. E far mund t bjn kineastt e prar pr kt? Aktualisht n Shqipri ka tre shoqata kineastsh. Anagnosti ssht antar n asnj.
  Ai vetm beson se n fardo rrjedhe t gjendet shoqria shqiptare, pr t br kinema duhet para dhe talent. Por edhe kur ka para dhe ska talent prap duhet br film, shton ai aty pr aty. Kinemaja sht art i ekzistencs. A jetohet me filmin? Konkretisht Gjoleka, djali i Abazit thot se e ka br me detyrim. Duhet t jetonte. sht hera e par q regjisori e deklaron kt. sht nj e vrtet e vogl e nj artisti t vetm, pas t cils fshihet nj konstatim, nj lutje dhe nj krkes e madhe q ai ta shpreh kshtu: Ne smund t kemi tjetr identitet ve atij kulturor dhe kt mund ta ndrtoj ve shteti.
  Ditve kur Gjoleka, djali i Abazit konkurronte n MEDFILM n Rom ai nuk e nxorri n fush kalin e betejs. Kshtu e ka quajtur qllimin final t t brit kinema n Shqipri. Kal beteje do t thot talent dhe vetdije kombtare. Me kt kal 70-vjeari donte t bnte filmin e fundit. Nj film shqiptar brenda po atij stili q ka br thuajse gjith t tjert. Shqipria e viteve tridhjet dhe ajo e viteve dymij q masin forcn e trheqjes s litarit t patriarkalizmit.
  Nse nj dit do t bj nj film tjetr, ai do t jet krejt ndryshe. Pavarsisht se ky njeri ka nga ato mendime q n moshn e tij jan m shum se kokforta: se gjrat nuk kan ndryshuar qysh n krye t hers, se bota mbetet nj fshat i madh dhe arti nj mister ku po krkohet m pak. Gjrat e bukura jan br, ndrsa njerzimi ka br hapa mbrapa.
  18/11/2006

  Shekulli

 2. #2
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,527
  SpecialeDhimitr Anagnosti, dimensioni i ri i kinemas

  Figura e shquar e kinematografis shqiptare, sht regjisori m i rndsishm i shekullit t kaluar/ Prkujtohet 75-vjetori
  SpecialeDhimitr Anagnosti, dimensioni i ri i kinemas

  Dhimitr Anagnosti, n karriern e tij mbi 40-vjeare ka realizuar 14 filma artistik, 10 filma dokumentar, ka fituar mjaft mime n konkurime t ndryshme kombtare e ndrkombtare.

  Anagnosti i dha nj dimension tjetr filmit shqip dhe pr kt sht regjisori m i rndsishm i shekullit t kaluar.

  Pr kt figur t shquar t kinematografis, kemi prgatitur kt speciale ...  abcnews.
  Ndryshuar pr her t fundit nga EDLIN : 15-02-2011 m 06:36
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,476

  Pr: Dhimitr Anagnosti sot dhe dje

  Ndr Intervistat e rralla & jashtzakonisht t bukura !

  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 02-04-2018 m 08:23

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,476

  Pr: Dhimitr Anagnosti sot dhe dje

  Ikon e Flimit Shqiptar !
  Opinion - Dhimiter Anagnosti, Jeta ( Janar 2009 )

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,476

  Pr: Dhimitr Anagnosti sot dhe dje

  Filmi i Anagnostit “Gjoleka, djali i Abazit”

  https://www.forumishqiptar.com/threa...i-Abazit%C2%94

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,067
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Dhimitr Anagnosti sot dhe dje

  Emocione n Presidenc, Roza Anagnosti flet pas dekorimit t t shoqit: Me fat q kam pasur n krah nj bashkshort t till. Pr mua sht 20 vje

  Emri: roza-anagnosti.-1png-1-750x375.jpg

Shikime: 307

Madhsia: 18.8 KB

  Dhimitr Anagnosti sht vlersuar sot nga Presidenti i Republiks, Ilir Meta, me Dekoratn “Gjergj Kastrioti Sknderbeu”.

  N ceremonin e marrjes s mimit, artisti i njohur s bashku me bashkshorten, artisten e madhe t skens shqiptare Roza Anagnosti kan ndar nj mesazh.
  Regjisori e quajti nj dit t veant duke falnderuar njerzit me t cilt ka punuar n vite dhe presidentin Meta.

  “Sot sht nj dit e veant pr mua. Falenderoj t gjith njerzit me t cilt kam punuar vite t tra dhe bashk kemi lvizur n vendin ton dhe bm ato vepra t filmit.
  Vepra e kineastve jeton n do brez. Falenderoj Presidentin e Republiks, z.Meta q m nderon me nj titull t lart”, tha regjisori Dhimitr Anagnosti.

  Ndrsa bashkshortja e tij, u ndal pr t lexuar mesazhin e tij, me shum emocione dhe shikime dashurie ndaj kineastit 85-vjear, pr t cilin tha se i duket ende si 20.

  “Ky shkruan un po ia lexoj dhe shpesh ia interpretoj. Dikur, diku kam shkruar se n pleqri njeriut i dobsohet shikimi sepse nis t shoh m shum brenda vetes se jasht saj. Jam me fat q kam pasur n krah nj bashkshort t till. Bashk kemi mbshtetur njri-tjetrin”, tha ndr t tjera aktorja.

  Koha Jon

Tema t Ngjashme

 1. Mitrush Kuteli - Dhimitr Pasko
  Nga Brari n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 15-09-2015, 23:38
 2. Dhimitr Xhuvani
  Nga ChuChu n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 25-10-2009, 15:43
 3. Filmi i ri i Anagnostit Gjoleka, djali i Abazit
  Nga BOKE n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 22-06-2006, 10:27
 4. Dhimitr Shyteriqi
  Nga Brari n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 27-07-2005, 08:42
 5. Shuhet Prof. Doc. Dhimiter Shyteriqi
  Nga Enri n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-07-2003, 08:35

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •