Si u retushua ajo ngjarje n vitin 1988, kur u ribotua nga Akademia e Shkencave, duke fshir fare kontributin e aleatve

E vrteta e betejs s Mushqetas

Partizant prvetsuan do merit duke manipuluar historin

Dashnor Kaloi

Plot 62 vjet m par, m 14 nntor t vitit 1944, nj kolon e madhe gjermane e karrocuar, q trhiqej nga Greqia dhe lvizte n aksion rrugor Elbasan-Tiran, u godit me nj zjarr t dendur nga aviacioni aleat anglo-amerikan, dhe pothuaj u shkatrrua plotsisht, duke ln me qindra ushtar e oficer t vrar, si dhe mjaft material ushtarak, plak e armatime t ndryshme q ajo dispononte. Kjo ngjarje, e cila me t drejt sht konsideruar si nj nga humbjet m t mdha t forcave naziste t Hitlerit n Shqipri, gjat atyre ditve u pasqyrua gjersisht edhe n buletinet e lufts t forcave partizane t Ushtris Nacionallirimtare t Enver Hoxhs, ku vihej n dukje edhe roli vendimtar i aviacionit aleat, q bri t mundur asgjsimin e forcave gjermane n betejn e Mushqetas. Ndryshe nga sa ndodhi n t vrtet n Mushqeta dhe sa u shkrua asokohe n buletinet e lufts s partizanve, ashtu si u veprua me t gjith historiografin e regjimit komunist t Enver Hoxhs, edhe kjo ngjarje u glorifikua, shtrembrua e u manipulua n t gjitha aspektet e saj. Madje u arrit deri aty, sa n ribotimin e buletineve t lufts n librin "Bashkimi" dhe buletinet e tij (qershor-nntor 1944) t botuar nga Akademia e Shkencave n Tiran n vitin 1988, roli i aviacionit anglo-amerikan jo vetm n Mushqeta, por edhe n beteja t tjera ku ato morn pjes aktive, u fshi krejtsisht, apo u prmend shkarazi vetm me nj fjali. Por kjo gj, pra, injorimi dhe mohimi q i sht br kontributit t forcave aleate anglo-amerikane n luftn pr lirimin e Shqipris gjat viteve 1940-1944, sht m flagrant n betejn e Mushqetas dhe at pr lirimin e Tirans, ku ata patn rol vendimtar. N kt shkrim ne po japim t plota dhe pa asnj ndryshim disa nga buletinet e lufts (t ribotuar n vitin 1988), q u kushtohen betejave t Mushqetas dhe asaj pr "lirimin e Tirans", ku nuk prmendet fare roli i aleatve anglo-amerikan, pr t cilat n ditt n vijim, gazeta "Shqip" do t bj publike me dhjetra dokumente arkivore q nuk e kan par kurr dritn e botimit. Po kshtu, lidhur me kto ngjarje, krahas ktyre burimeve t forcave partizane, po japim edhe nj nga dshmit e ish-kryeministrit shqiptar, Ibrahim Biaku, njeriut q shptoi Tirann nga masakra q donin t bnin gjermant n shenj hakmarrjeje pr humbjet q psuan n Mushqeta.


N Krrab

M 14 nntor nj kolon prej 3000 vetsh (Grupi i luftimit "Steyrer" (Shtajer) q prbhej nga reparte t Korpusit XXII dhe t Divizionit 133, q trhiqeshin nga Greqia) shoqruar prej nj sasie t madhe automjetesh, karro dhe kuaj lvizte nga Elbasani n Tiran, n drejtim t kryeqytetit. Forca t Brigads s IV S, t Brigads s VIII S, dhe t Brigads s VII S, u bn nj prit t shndosh n afrsi t Mushqetas. Sulmi filloi i ashpr. N orn 17.00 forcat tona, n t njjtn koh, shtrnguan hallkn e hekurt t rrethimit. Kur u gdhi 15 nntori, t gjitha forcat armike u rrethuan plotsisht. Gjermant duke par vdekjen e sigurt, pasi vun n prdorim t gjitha armt dhe tanket, u hodhn n sulm pr t thyer hallkn. Por m kot. Partizant thyen t gjitha tentativat e armikut dhe pasi nuk pranuan t dorzohen, u prqndrua mbi ta i gjith zjarri. Luftimi ka qen shum i ashpr dhe n afrsi. Pas nj dit luftimesh t ashpra t gjitha forcat kundrshtare shpartallohen dhe asgjsohen. N fush t betejs mbetn prmbi 1000 t vrar, midis t cilve shum oficera. Mbi 200 t tjer po ndiqen prej forcave tona n pyjet e Mushqetas e Brzhits. U zu nj sasi e madhe robrish, ndr t cilt 3 oficer, material i panumrt, 400 kuaj e mushka, 30 makina, 1 autoblind n gjendje t mir, karro t pacenuara t mbushura me material, pushk e nj sasi e madhe municionesh, q akoma nuk sht numruar. Hollsirat m von. Po n kt koh, forcat e Brigads s IV S e t Brigads s VIII S asgjsuan midis urs s farks dhe urs s Erzenit nj fuqi gjermane q e ndihmuar nga 4 tanke q kish mundur t delte nga hallka e rrethimit Mushqeta. Nj pjes e tyre prej 100 vetsh q mundn t arrinin n Tiran, psoi po t njjtin fat nga forcat e Brigads s I S t cilat i shfarosn plotsisht.

("Buletini i Lufts Nacionallirimtare i Tirans", Viti I, nr.41 18 nntor 1944)

Beteja e Mushqetas

Po t krahasojm shpartallimin q psuan hitleriant n betejn e fundit, e cila i dha lirimin kryeqytetit, me at q psuan n Mushqeta, ky i fundit ia kalon. Nuk kan psuar asgjsim t till hitleriant n vndin ton. Ushtria jon heroike i ka rrzuar gjithmon planet e armikut, qysh prej ofensivs s tij n stil t gjer e deri n planin e fundit t tyre q synonte ta bnte vndin ton si baz trheqjeje. Veprimet pr dshtimin e planeve hitleriane e tradhtare t do natyre, jan faqe t lavdishme t historis son q e prun gjendjen n kt dit fatlume pr popullin. Por beteja e Mushqetas, duke u marr vetm n kuadrin e situats s sotme dhe t humbjeve armike, qoft pr manovrimin e forcave tona, qoft pr humbjet e armikut n gjendjen e tij, t dshpruar e qoft pr lirimin e plot t atdheut ton, sht nj nga m t mdhat e m deizive, n mos m e madhja e betejave t fundit q dha si prfundim shptimin e Tirans. Duke lexuar vetm komunikatn ose duke shkruar pr grushtin q hngri armiku n kt betej nuk mund t forcojm nj ide t qart mbi sht br n Mushqeta. Kush shikon fortinat e Bashkis dhe t Xhamis s Vjetr, makinat e djegura rrugve, kufomat dhe materialin e ln nga armiku n Tiran, mendon se ska se si t ket disfat ndryshe; por kur t shkosh gjat rrugs Tiran-Elbasan, st duken gj humbjet q psoi brenda n qytet armiku. Duke filluar prej Pallatit t Ri deri n Brzhit, pandeh se kjo sht disfata m e madhe q flitet kaq shum sidomos kur shikon, prve makinave t shkatrruara dhe kuintalt me dinamit q armiku i ka ln mbi ur t Erzenit dhe t Farks, se siu dha koha q ti hidhte n er. Shikon ktu me rradh makina t shkatruarra, karro, kuaj, kufoma. Thua me vete se kjo do t jet disfata m e madhe e armikut. Si t kesh kaluar kt zon t del prpara nj pirg kuajsh dhe karrosh, makina t rna n hendek, automjete n gjndje t mir, karro plot me plaka q i kan rrmbyer hitleriant n Greqi e Shqipri, e armatime q sti kan par syt. Mund t numrosh materialet e trupat gjer n Brzhit, por ktej e tutje t humbet numri qoft edhe duke ecur ngadal. Hidh syt m t djatht dhe m t majt, rrke gjaku me t vrtet. Krma, armatime e mjete shum t rnda t vrvitura me furi larg xhades si nga ndonj fuqi fizike e jashtzakonshme, q nuk ta kap mndja se qysh ka ngjar. Pandeh se mund t vazhdoj kjo kasaphan vetm deri sa t arrish n t hyr t rrugs, sado e madhe q t ket qen lufta. Sa arrin n t kthyer t rrugs, pirgjet bhen m t shpeshta. Automjetet e karrot duket sikur kan dashur t shtyjn njra tjetrn. Material i rrzuar, prhapur dendur e parregull sikur t kishte rn ndonj trmet i fort nga ata q rrafshojn. M tutje, rrugs n brinjn e kodrave t vogla buz lumit, katr topa t kalibrit t madh fushor jan ln n vnd me tyta q duket se goditin njri tjetrin, megjithse u prdorn kundr Ushtris son n t gjitha drejtimet. Pak m tutje mbushet numri i kuzhinave lvizse pr nj divizion. Makinat bartse me gjith rimorkio, karro t gjata, makina me mitraloza kundrajror ngrehur n drejtim t qiellit, topa t vegjl, mitraloza t leht dhe t rnd, vetura, pushk dhe sende medicinave e nj prshesh gjrash t do ngjyre dhe lloji. Midis tyre dallohet nj jastk foshnje, q sigurisht sht rrmbyer prej armikut n ndonj familje t Elbasanit. Prap kufoma e kuaj t vrar dhe rrke gjaku m t mdha. Lart brinjs e kopshteve, ans lumit, shihen kuaj q i kan shptuar ksaj kasaphane. Thuhet se ka edhe mjaft armiq t fshehur q po i dorzojn katundet prreth. Ecn m tej, nj kapiten i vrar brenda n makin, automjeti i zhuritur krejt, motoikleta t lshuara rrugs dhe e njjta sken si m par. Ecn akoma npr rrug t kufizuara nga materiali, automjetet bartse n rrugica, n xhade dhe ngec n nj brryl t pjerrt posht n t djatht ku derdhet edhe nj prrua i vogl. Materiali e trupat jan stivosur rnd e n mnyr t rregullt. Kuajt e shtrir dhe kufomat t ln prshtypjen se ktu ka vepruar thika e jo plumbi. Prroi duket si kanal kasaphane, brenda n t nj armik i vrar ka rn n uj. Kaprcen m tutje, prsri e prsri vazhdon e njjta sken. Kuaj, kufoma, e automjete dhe karro t panumruara, material lufte dhe plaka t grabitura. Xhadeja duket lara lara sikur n t t ken rn blozat e qytetit. Kalon m tej, topa t tjer, armatime dhe municione. N nj karro flamuri me kryq t thyer, futur brenda si nj plak e vjedhur sa mezi dallohet. T jep pasqyrn e gjendjes s sotme t Gjermanis naziste, e cila krkon t fsheh qllimet kriminale t saj, tashi q rrebeshi i lshuar kundr popujve paqedashs e t pafajshm iu kthye pr kok. Ndodhja e flamurit afr fundit t ktij vargu t gjat mozaik t tregon, nga nj an, goditjen e fort dhe t rrufeshme t Ushtris son, e cila i bri armiqt q t mos dinin nga tia mbanin, deri sa t braktisnin flamurin nn t cilin raca superiore e Hitlerit do t vendoste rendin e ri n Evrop e pastaj n bot. Nga ana tjetr kjo vrteton se hitleriant jan katil t degjeneruar, pa kurrfar principi e shenje. Dy kilometra m tej katundit Ib, dy tanke t shkatrruara t ln prshtypjen sikur kolona armike nuk shkonte drejt Tirans, por drejt Elbasanit. Nuk plotsohet me kaq kjo sken. Gjat gjith zons q jan zhvilluar luftimet, m t djatht dhe m t majt t rrugs, n pyll dhe n gropa, shihen kufoma dhe materiale q nuk duken pa i krkuar. Ashprsia e betejs ka ln shenjat e saj npr faqet e shtpive q ndodhen ans rrugs, t cilave plumbat u kan dhn pamjet e toks s but pas nj breshrie. Shum makina jan br tr vrima dhe toka ans xhades ngjeshur si me inat. Kur kalon andej nuk t besohet t ken qen vetm 2000-3000 ushtar armiq. N baz t materialit dhe t mjeteve transportuese, llogariten t paktn nj divizion i motorizuar. Plaka sht aq e shumt sa t l prshtypjen jo t nj ushtrie, por t hordhive t egra n kohn e barbarve. Sikur t kishin mbrritur kto forca n Tiran, kryeqyteti nuk do t ishte liruar kaq shpejt e kaq mir. Shpartallimi i tyre shptoi Tirann nga rreziku i shkatrrimit dhe i masakrave n mas. Kur krahason mjetet e shumt dhe t rnda t armikut, ushtrin e tij t madhe q marshonte dhe natyrn e vendit, pozitat e forta t armikut, armatimet e pozicionet tona, uditesh si qe e mundur t shpartallohen t gjith kto forca vetm nga tre batalionet e Brigads s 4-t S, t tre kompanive t Brigads s 17-t dhe disa reparte t Brigads s 8-t. Pa tjetr aftsis s Komands son i shtohet heroizmi i pashoq i partizanve, q kan ditur t vn pa kursyer gjokset e tyre kundr topave pr t mbrojtur popullin. Ushtria jon heroike, duke par se katastrof do t ishte pr popullin, kalimi i ktyre bishave q slen pas vetes vese gjak e grmadha, u hodhn me vetmohim si kurdoher dhe i shtrin prdhe bishat e trbuara para se t kryenin qllimin e tyre t zakonshm. Ushtria jon, bijt e popullit, q liroi pjesn m t madhe t vendit, qe gati dhe n kt rast t vepronte si duhej n nj luft t pabarabart q zgjati 36 or, duke asgjsuar armikun. Beteja e Mushqetas sht e rrall n do pikpamje.

("Buletini i Lufts Nacionallirimtare" i Tirans. Viti I, nr.45 22 nntor 1944)Ibrahim beu i telefonoi n Berlin, Kajter-it, pasi gjermant do pushkatonin 100 pr 1


"Kryeministri Biaku shptoi Tirann nga hakmarrja pr Mushqetan"


Ndryshe nga sa sht shkruar vazhdimisht pr afro gjysm shekulli me radh nga historiografia e regjimit komunist t Enver Hoxhs, "Beteja e Mushqetas" ka edhe ann tjetr t medaljes. E cila bhet e ditur si nga dshmitar okular q kan ndjekur nga afr at ngjarje, ashtu edhe nga dokumentet arkivore apo kujtimet e ish-ushtarakve gjerman dhe anglo-amerikan, q rastsia i oi t prplaseshin mes tyre n nj vend t huaj. Nga t gjitha kto burime, bhet e ditur se goditja dhe humbjet e mdha q patn trupat gjermane n Mushqeta nuk erdhn nga forcat partizane (q gjithsesi ishin pozicionuar n pritje t autokolonave gjermane q trhiqeshin nga Greqia), por nga aviacioni aleat anglo-amerikan, i cili kreu disa inkursione ajrore bombardimi gjat gjith aksit rrugor Elbasan-Tiran, ku lvizte autokolona gjermane. Kjo gj erdhi pas krkess urgjente n radio q i bri Shtabi i Prgjithshm i Enver Hoxhs Komands s Aleatve pr Mesdheun n Bari t Italis, e cila menjher autorizoi forcat e saj ajrore pr goditjen ndaj gjermanve n zonn e Mushqetas. Si rezultat i atij bombardimi, pati humbje t konsiderueshme jo vetm n forcat gjermane (flitet pr qindra t vrar), por nga zjarri i avionve aleat mbetn t vrar dhe shum partizan q i kishin zn prit autokolons gjermane. Por me gjith goditjen e avionve anglo-amerikan dhe prits t forcave partizane, nj pjes e forcave gjermane (sipas buletineve t lufts s partizanve, flitet pr 100 forca) arritn t ajn rrethimin dhe t futeshin n Tiran. Kto forca n kryeqytet i priste kapiteni Leader, komandanti i garnizonit gjerman t Tirans (kishte 320 forca nn komand) pr tu bashkuar dhe pr t udhtuar m pas n drejtim t Shkodrs. Me t hyr n Tiran, komanda gjermane dhe ajo e autokolons q u godit n Mushqeta i komunikuan Kryeministrit Ibrahim Biaku se n baz t ligjeve t lufts q ata kishin, do t pushkatonin 100 civil t pafajshm pr nj ushtar t tyre t vrar. Kryeministri Biaku u lidh menjher n telefon me Berlinin, duke komunikuar me mikun e tij t ngusht, gjeneralin Fon Kajter, shef i Shtatmadhoris s ushtris naziste t Hitlerit. (Ibrahim Biaku me Fon Kajterin njiheshin q n Luftn e Par Botrore, kur Kajteri, q shrbente si nnkolonel n radht e austro-hungarezve n Shqipri, i krkoi Aqif Pash Elbasanit dhe i mori djalin e tij, Ibrahimin, pr ta shkolluar n Vjen). Shefi i shtabit t Hitlerit iu prgjigj pozitivisht lutjes s mikut t tij shqiptar, Biakut, t cilin e kishte mbajtur pr 8 vjet n shtpin e tij n Vjen, duke urdhruar prer komandantin e garnizonit t Tirans, kapitenin Leader: "Zbatoni urdhrin e Kryeministrit shqiptar". T gjitha kto, Ibrahim bej Biaku i dshmonte n burgun e Burrelit (ku vuajti 18 vjet) dhe pyetjes s disa prej bashkvuajtsve t tij se prse ai u dorzua vet te partizant dhe nuk iku nga Shqipria bashk me gjermant q i ofruan avion personal, ai iu prgjigjej: "Braktisja e atdheut, sidomos n aste kritike, asht ma i randi faj".
Ngjarjet e 62 viteve m par sipas buletineve t lufts


Partizant: Ja si luftuam pr lirimin e Tirans


Me gjoksin e saj UN qndron mburoj e elikt pr popullin dhe pr qytetin e Tirans

Shtabi i korparmats I t UN komunikon:

Luftimet pr lirimin e Tirans

M 11 nntor filloi sulmi vendimtar kundr sistemit mbrojts t armikut. Lufta u ndez e furishme n t gjitha sektort. Partizant me heroizm dhe me shpejtsi vrviten mbi telat me gjemba dhe n mes t nj breshrie plumbash, veojn kazermat "28 Nntori". Pas nj rrahje t fort t artileris son dhe pas nj lufte t ashpr gjith natn, forcat e Brigads s IV S dhe t Brigads s VIII S shprthejn vijn e fortifikuar t armikut dhe n mes t Kishs s Shn Prokopit dhe t kazermave, hyjn n thell n Tirann e Re, duke mbrritur n fushn e Shallvares. Natn po t ksaj date, lirojn pallatet e mdha t nnpunsave t kazermave pran tyre, kaprcejn Lann dhe u afrohen godinave t ministrive. Megjithse armiku vuri n prdorim tanke, autoblinda dhe t gjith armt, sulmi i partizanve ishte i pandalshm. Humbjet e armikut jan t mdha. Nga ana e brigads s IV S dhan jetn pr lirimin e popullit, zvndskomandanti i batalionit t V komunisti Haki Serani, komisari politik i kompanis, Llazar Kovai, komandanti i togs, Guri Podgozhani, komandanti i skuadrs, Ali Lura, Zenun Golloborda, partizani trim, Shaqir Saliu dhe disa t plagosur. Po kt nat forca t tjera t Brigads s IV S, pasi rrahn rnd me artileri pozitat e armikut, i afrohen pallatit t Luogotenencs dhe kodrs sunduese. Nn nj zjarr t rrept t t gjith armve, njsi t lehta, kaprcyen telat me gjemba, sulmuan me granata, krcyen llogoren armikut, vun n heshtje disa mitraloza dhe, brenda nj kohe t shkurtr, e detyruan at t mbyllet n fortinn prej imentoje. Humbjet e armikut nga errsira e nats nuk ishte e mundur t saktsoheshin. Nga ana jon, n sulm me granata mbi llogore t armikut, ra heroikisht, partizani i vjetr, i riu komunist, Ligor Koi. N prleshje me granata brenda llogoreve t armikut, u dalluan n mes t tjerve, zvndskomandanti i kompanis, Murat Lapi, i cili hodhi m tepr se 23 granata n llogore dhe kapi me sulm t rrufeshm 2 topa 65/17 mm. Gjithashu u shqua komandanti i togs, Ali Tajari, q, n ball t shokve u hodh i pari n llogoret e armikut. Po n kt koh, forcat e Brigads s I S sulmuan kodrat e Fuat Beut (kodrat ku sot ndodhet Qyteti i Studentit. Shnimi yn), t cilat pas nj prpjekje t ashpr, i shtin n dor, duke shtrnguar mbeturinat e hitlerianve t handakosur, t mbyllen brenda nj ndrtese. Me shpejtsi kaprcyen rrugn e Elbasanit, ku n t dy ant e saj ngritn barrikada e pozicione, dhe iu afruan pallatit t vjetr t Ahmet Zogut. Armiku pati humbje t mdha. Vetm brenda nj sektori t ngusht u gjetn 13 kufoma gjermansh. Nga ana jon vetm 7 t plagosur. N sektorin prej Pazarit t Vjetr deri n pallatin e maternitetit, forca t tjera t Brigads s I S me heroizmin dhe shkathtsin q i karakterizon, dhe pasi goditn me zjarr t dndur fortinn para Bashkis, kaprcyen bulevardin n drejtim t shtypshkronjs "Atdheu" dhe t Hotel "Bristol". Forcat partizane arritn n hotelin "Rexhina", Banka e Puns, hotel "London" dhe vazhduan prpara deri n rrugn e Shkodrs, n afrsi t Burgut t Vjetr, ku kapn ndrtesn e Shkolls "Hasan Vogli". Forca t tjera t Brigads sulmuan me ashprsi fortinn prapa Xhamis s Vjetr dhe fortinn para Bashkis, prmirsuan pozitat e tyre dhe iu afruan sahatit n rrugn "28 nntori". Armikut iu shkaktuan dme t mdha. Nga ana jon dha jetn pr lirimin e atdheut n sheshin "Sknderbej", komandanti i kompanis, Estref Osoja. Fuqi t tjera t brigads s I S kapn me sulm pallatin e ish-Legats Italiane, ku u luftua me ashprsin m t madhe, kat m kat dhe od m od si dhe ish-pallatin e princeshave t Zogut. Luftimet u zhvilluan shum t rrepta. Humbjet e armikut nuk dihen. Nga ana jon tre t plagosur. Po n kt koh forcat e ksaj brigade sulmuan fortinn n krye t bulevardit dhe kaprcyen n rrugn e Brraks, prej nga prparuan deri n rrugn "Pariani" dhe spastruan krejt lagjen. Sulmet vazhdojn. Prpara partizanve shembet do qndres e armikut. Me gjoksin e saj Ushtria Nacionallirimtare qndron mburoj e elikt pr popullin dhe pr qytetin e Tirans. Ditt e qndress s bishs hitleriane n kryeqytet jan t numruara.

("Buletini i Lufts Nacionallirimtare" i Tirans. Viti I, nr. 315 nntor 1944)

Kshtu u luftua pr lirimin e Tirans

Te Kodra e Kuqe tanku armik bn shkatrrime t mdha dhe dmton keq pasurin e popullit ton. Shaqir Bala nga Tirana dhe Nikolla Lena nga Pogradeci, me iniciativn e tyre doln nga pozicionet dhe vendosn mitralozin n mes t rrugs. Q aty hapn zjarr kundr tankut nga 30 m. Gjermant t trbuar nga heroizmi i shokve tan q iu ekspozuan vdekjes me aq guxim, dalin nga tanku dhe sulmojn q ti kapin ata t gjall. Nazistt nuk e kishin llogaritur guximin dhe vullnetin partizan. Shumica e tyre ran t vdekur ose t plagosur, nga plumbat e mitrolozit partizan. Tankisti duke par t vriteshin shokt e tij nazist, lshon me furi tankun prpara. Lufta vazhdoi e afrt, gjoksi partizan me tankun armik, deri sa shokt ran nga predhat e topit armik. N pozitat tona n Burgu i ri ishte plagosur nj shok. Maksut Rexhepi nga Luma qlloi me pushk kundr-tank pozicionet e armikut dhe lehtsoi trheqjen e shokut t plagosur. Ndrkoh arritn 8 tanke pr t hapur rrugn e trheqjes s gjermanve t rrethuar n Burgun e Ri. Detyra e shokut n kt rast ishte e rnd. Skuadra po rrethohej plotsisht Maksuti me pushkn kundr-tank qlloi armiqt pandrprerje dhe lehtson kalimin e shokve. Heroizma e madhe i kushton jetn. Si kaluan t gjith shokt, Maksuti, duke vazhduar zjarrin mbi tanket armiq, vritet prej tyre. Nj nga skuadrat tona hyri thell n vijat e armikut, duke mbrritur deri n hotel "Elbasani". Kur u fut brenda kuptoi se n dhomn tjetr gjendeshin gjermant npr pozicione. Pr gjasht or rresht skuadra jon heroike luftoi dhom m dhom, me pushk e granata, duke hedhur mbi 50 granata. U vran shum armiq. N ndihm t skuadrs s rrethuar shkuan tri skuadra t tjera, t cilat rrethuan hotelin dhe filluan ta mitralojn. Jorgji Thanasi nga Leskoviku, hidhet i pari me granata n dor kundr nazistve, shprthen rrethimin, shpton shokt dhe mbetet vet i vrar.

("Buletini i Lufts Nacionallirimtare" i Tirans, Viti I, nr.45, 22 nntor 1944)