Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110

  Vendimi i fsheht, qeveria jep me qera 15 mij m2 t Spitalit Ushtarak

  Firma turke, Univers-Alb do t investoj pr hapjen e nj klinike private, t ciln do ta administroj pr 20 vjet

  Vendimi i fsheht, qeveria jep me qera 15 mij m2 t Spitalit Ushtarak  Aleksandra Bogdani

  TIRAN

  - Kshilli i Ministrave tkurr spitalin e vetm ushtarak t vendit, pas vendimit pr dhnien me qera t nj pjese t mir t kompleksit universitar. Vendimi i firmosur pa buj m 18 tetor t ktij viti n salln e mbledhjeve t qeveris, ka hyr n fuqi tre dit t shkuara, me botimin n Fletoren Zyrtare, duke i hapur rrugn ndrtimit t nj qendre spitalore private. Univers- Alb sh.a quhet shoqria q ka prfituar jo pak, por 15. 638 metra katror n mjediset e spitalit ushtarak, ndrkoh q vendimi i Kshillit t Ministrave nuk bn publike shumn e parave q do ti duhet ksaj shoqrie ti paguaj shtetit shqiptar, pr ambientet e marra me qera. Msohet se Univers-Alb sht nj kompani me pronar turq, t cilt kan planifikuar t investojn pr ngritjen e nj kompleksi spitalor privat, bash n mjediset e Ushtarakut n Tiran.
  ***
  Pr dhnien me qera, pa konkurrim, shoqris Univers-Alb sh.a t disa ambienteve n spitalin ushtarak universitar, Tiran,-emrtohet VKM-ja e miratuar n mbledhjen e dats 18 tetor t ktij viti. Ky vendim mban firmn e kryeministrit Sali Berisha dhe sht br i vlefshm m 15 nntor, pas botimit t Fletoren Zyrtare. Propozimi pr dhnien me qera t m shum se 15 mij metrave katror ka mbrritur n tavolinn e kryeministrit nga ministri i Ekonomis, Genc Ruli dhe ai i Mbrojtjes, Fatmir Mediu. Kshilli i Ministrave vendosi dhnien me qera, pa konkurrim shoqris Univers-Alb t disa mjediseve me siprfaqe trualli gjithsej 15 638 metra katror n spitalin ushtarak, pr ngritjen e nj qendre spitalore,-thuhet n VKM-n e miratuar m 18 tetor. M tej shtohet se afati i kontrats s qeras do t jet 20 vjet. Qeveria i ka ngarkuar Ministris s Ekonomis t nnshkruaj kontratn me shoqrin Univers-Alb, shoqri kjo q pr 20 vitet e ardhshme do t ket nn administrim nj pjes t mir t mjediseve q deri pak dit m par i takonin spitalit ushtarak.
  ***
  Megjith kontestimet nga deputet t opozits pr kontratn e msiprme, prfaqsues t qeveris shqiptare e vlersojn at si shum t vlefshm. Eno Bozdo, zv.ministr i Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks pohoi dje pr Shekullin se vendimi pr dhnien me qera t disa ambienteve n spitalin ushtarak sht n dobi t shtetit shqiptar, pasi aty do t investohen mijra dollar pr ngritjen e nj qendre spitalore. I pyetur pr dhnien me qera t ktyre ambienteve pa konkurrim, Bozdo u prgjigj se: kjo sht nj procedur normale, pasi dhnia me qera e ambienteve shtetrore bhet zakonisht pa konkurrim. Zv.ministri nuk ka br me dije sesa para do t prfitoj shteti shqiptar nga qeraja, por shton se sht miratuar plan-projekti i ofruar nga shoqria Univers-Alb pr investimet q do t bhen nga kjo shoqri pr ngritjen e kompleksit spitalor, q do t konkuroj spitalin ushtarak n Tiran.


  15 638 Metra katror truall e ambiente i jan dhn me qera shoqris Univers-Alb pr ndrtimin e nj kompleksi spitalor privat. Qeveria e ka miratuar dhnien me qera m 18 tetor, ndrsa VKM-ja ka hyr n fuqi tre dit m par

  20 Vjet sht afati i dhnies me qera t ambienteve n mjediset e spitalit Ushtarak. N vendimin e Kshillit t Ministrave nuk bhet me dije sesa para pr metra katror do t paguaj shoqria Univers-Alb pr shfrytzimin e ambienteve

  18/11/2006

  Shekulli

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  presim te mesojme me tej rreth kesaj eshtje, per te thene dika me shume
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 3. #3
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110

  Berisha jep veresie trojet publike t Tirans

  Berisha jep veresie trojet publike t Tirans

  Data e Publikimit: 18/11/2006

  Tiran
  - Kryeministri Berisha duhet t prballet me akuzn pr shprdorim detyre me firmosjen e vendimit pr dhnien me qera t 15638 metrave katror siprfaqe n Spitalin Ushtarak. Ky vendim i marr prej tij sht n kundrshtim t hapur me ligjet dhe madje edhe me ligjet dhe vendimet t cilave u referohet. N vendimin e dats 18.10.2006 t botuar tashm edhe n fletoren zyrtare numr 117, thuhet se ky vendim sht "n mbshtetje t nenit 100 t Kushtetuts, t neneve 803 dhe 901 t ligjit nr.7850, dat 29.7.1994 "Kodi Civil i Republiks s Shqipris" dhe t ligjit nr.7512, dat 10.8.1991 "Pr sanksionimin dhe mbrojtjen e prons private, t nisms s lir, t veprimtarive private t pavarura dhe privatizimit", t ndryshuar". Nga nj prballje me nenet 100 t Kushtetuts dhe nenet 803 e 901 t ligjit nr.7850 del se kto jan zbatuar t paktn prsa i prket periudhs kohore q krkohet jo m shum se tridhjet vjet dhe se "kontrata e qiras, pr nj koh m t gjat se nj vit, duhet br me shkres". Kjo shkres sht n dor t ministrive t angazhuara pr zbatimin e saj. Ndrsa n pikn 3 t vendimit t marr nga Kshilli i Ministrave thuhet "Autorizohet Ministria e Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks pr lidhjen e kontrats s qiras, sipas prcaktimeve t parashikuara n vendimin nr.315, dat 24.04.2003 t Kshillit t Ministrave "Pr dhnien me qera t pasurive t ndrmarrjeve, shoqrive dhe institucioneve shtetrore". Pikrisht ky vendim me numr 315 e denoncon Berishn si abuzues me ligjin dhe shprdorim me detyrn, pasi prmbajtja e ktij vendimi ligjron t kundrtn e asaj q ka vendosur kryeministri me firmn e tij, pr t dhn me qera nj siprfaqe t konsiderueshme brenda Spitalit Ushtarak.

  Vendimi 315 kundr vendimit t Berishs

  Baza ligjore s cils i referohet pika e tret e vendimit t Kshillit t Ministrave q i fal shoqris "Univers-Alb" nj pjes t madhe t Spitalit Ushtarak e rrzon ligjrisht t gjith vendimin. Vendimi Nr.315, dat 24.4.2003 "Pr dhnien me Qira t pasurive t ndrmarrjeve, shoqrive dhe t institucioneve shtetrore" n mbshtetje t nenit 100 t Kushtetuts dhe t piks 2 t nenit 22 t ligjit nr.7512, dat 10.8.1991 "Pr sanksionimin dhe mbrojtjen e prons private, t nisms s lir t veprimtarive private t pavarura dhe privatizimit", t ndryshuar, me propozimin e Ministrit t Ekonomis, Kshilli i Ministrave ka vendosur prkufizimin e pasuris publike, elementet e konkurrimit, e drejta, kompetencat dhe afatet e dhnies me qira. Por n t jan vendosur t tjera parametra dhe rregulla t dhnies me qera t pasurive publike, duke filluar q nga procedura e par, q sipas llojit t prons ndahet n "me konkurim" dhe "pa konkurim". M pas me siprfaqen e prons q jepet me qera, e cila sht prcaktuese edhe pr afatin e ksaj qeradhnieje. Por Berisha nuk i ka respektuar kto pika n vendimin e firmosur prej tij e megjithat, pr ironi e ka prdorur edhe pr baz ligjore vendimin nr.315. Ndrkoh q rezulton ta ket shkelur t paktn dy her kt vendim n prcaktimet e tij.

  Vendimi: Qerat me konkurim publik

  Vendimi 315 q n pikn e par t tij thot: "Pasurit e ndrmarrjeve, t shoqrive dhe t institucioneve shtetrore, ku prfshihen ndrtesat, trualli i lir funksional (jo nn ndrtes), si dhe makinerit e pajisjet, u jepen me qira t tretve, nprmjet procedurs s konkurrimit publik". Srish ky vendim prcakton se t vetmet pasuri publike t cilat prjashtohen nga procedura e konkurimit pr t'u dhn me qera jan t gjitha "siprfaqet deri n 200 m2, t cilat jepen me qira, me afat deri n 1 vit" si dhe "Objektet, n shrbim t shfrytzimit t pasurive natyrore, t cilat u jepen n mnyr t drejtprdrejt, subjekteve t pajisura me leje shfrytzimi minerar, peshkimi dhe t ujrave".

  Vendimi i Berishs: Pa konkurim

  "Vendimi nr.729, dat 18.10.2006 "Pr dhnien me qera, pa konkurrim, shoqris "Univers-Alb" sh.a, Tiran, t disa mjediseve n Spitalin Ushtarak Qendror Universitar, Tiran". Vendimi i firmosur nga kryeministri Berisha shprehet qart se dhnia me qera e nj siprfaqeje t konsiderueshme prej m shum se 15 mij metr katror brenda spitalit n favor t shoqris private sht br pa konkurrim. Kjo do t thot se ka shkelje t vendimit nr315, i cili prcakton se pronat publike, institucionet dhe ndrmarrjet shtetrore duhet t kalojn npr konkurrim prpara se t jepen me qera. Kurse zyrtart, q n mbshtetje t ktij vendimi shprehen se kto jepen pa konkurse, nuk e njohin ose bjn sikur nuk e njohin bazn ligjore dhe saktsisht vendimin nr.315. Sepse ky shprehet se t vetmet prona q nuk i kalojn konkurimit jan ato me siprfaqe deri n 200 metra katror dhe n kt rast shifrat nuk prputhen dukshm, sepse siprfaqja e dhn me qera nga Berisha i kalon 15 mij metrat kator.

  Pr 20 vjet u faln 16 mij metr katror

  Por edhe pse sht n kundrshtim me prcaktimet t bazs ligjore ku referohet vendimi i Berishs, ky nuk sht ndalur pr ta menduar dy her kur ka vendosur faljen e m shum se 15 mij metrave katror, pr 20 vjet me rradh nj shoqrie pr t ciln nuk dihet asgj m shum se emri i saj. Dhe se do t ket n prdorim pr vite t tra nj hapsir t konsiderueshme brenda spitalit ushtarak, pr t shfrytzuar aty nj qendr tjetr spitalore, pr t ciln zyrtart shqiptar shprehen me krenari se do t ofroj shrbime shum her m t mira edhe se vet Spitali Ushtarak. Por nse bhen fjal pr prfitime t mdha n favor t shtetit shqiptar dhe sidomos pr nj vendim q nuk ka brenda tij asnj lloj shkeljeje ligjore, ather pse nuk u trumbetua edhe ky si nj arritje e qeveris Berisha?! Prkundrazi, ky mundi t dukej vetm pas botimit n Fletoren Zyrtare, koh edhe kur ka hyr n fuqi si vendim, pavarsisht vullnetit t qeveris pr t br transparente cdonjrn prej vendimeve t saj. Ndrkoh q e vetmja pik q sht respektuar n vendimin nr.315 sht ajo e kohs s gjat t dhnies me qera t prons publike n baz t siprfaqes, kur kjo sht m e madhe se 501 metr katror. Por kjo nuk tregon pr respektimin e ligjit nga ana e qeveris q ka firmosur kt vendim, m shum se sa si e prdor kt ligj pr t prfituar atje ku duhet. Atje ku ligji nuk flet n interes t Berishs, ky ndryshohet ose shtrembrohet. Por edhe prdoret pr referim kur sht kundr vendimit, sepse kryeministri nuk ka frik nga askush se mund ta kontrolloj.

  Berisha fshehu vendimin

  Vendimi pr t dhn me qera nj siprfaqe prej 16 mij metrash katror n Spitalin Ushtarak sht marr n fshehtsi t plot nga ana e qeveris. N dat 18 Tetor 2006, kur sht shnuar marrja e vendimit rezulton t ket patur nj mbledhje t Kshillit t Ministrave. Megjithat n faqen zyrtare t Kryeministris nuk ka asnj vendim pr dhnien me qera pr 20 vjet shoqris "Univers- Alb". Zakonisht ky shrben si burimi zyrtar i informacionit edhe pr mediat, q prkon me materialet e bra publike gjat kohs q gazetart lejohen t qndrojn brenda n salln e mbledhjes. N kt faqe interneti, duke iu referuar mbledhjes s Kshillit t Ministrave n dat 18.10.2006 jan publikuar vendime t tjera t marra, si ai pr miratimin e protokollit t bisedimeve, ndrmjet Kshillit t Ministrave t Republiks s Shqipris dhe qeveris s Republiks Federale t Gjermanis, pr bashkpunimin, financiar e teknik, pr vitin 2006. Marrveshje me Greqin pr bashkpunim n fushn e energjis, prcaktim t numrit t punonjsve n disa institucione buxhetore. Po n kt mbledhje, qeveria ka vendosur pr politikat e saj me kazinot, lojrat e fatit e hipodromet si dhe pr shtesa fondi n ministrin e Punve Publike, Transporteve dhe Telekomunikacioneve. Pikrisht n kt mbledhje sht marr edhe vendimi q kalon ujsjellsat n varsi t pushtetit vendor, pasi ai qndror dhe saktsisht qeveria Berisha dshtoi me administrimin e tyre dhe sidomos pr prmbushjen e premtimit pr furnizim 24 or me uj, por prmes vendimeve t tjera kryeministri nuk e l veten t dshtoj t paktn n misionin tjetr t tij, at t shitjes dhe faljes s pasurive shtetrore dhe t mirave publike, n interes vetm t prfitimeve t tij.

  Zri Popullit

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  uu zp qenka zemruar pse nuk beri uj 24 ore berisha..
  ka 70 vjet ne pushtet zp-ja.. dhe uj kurre nuk solli jo 24 po as 1 ore ne dit te sigurte..
  hajt se da dalin dhe trojet se kush i ka gllaberuar..

 5. #5
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Shoqria turke, “Univers-Alb” ka shkatrruar 3 dhomat e Traumatologjis. M pas, zapton Urologjin dhe salln e operacionit

  Spitali ushtarak me qera, revoltohen mjekt

  Mjekt: Dhnia me qera e ambienteve t spitalit, sht e turpshme dhe shkel dinjitetin ton


  Eglantina Bardhi

  Pushtimin i disa ambienteve n Spitalin Ushtarak, nga shoqria turke “Univers-Alb” ka revoltuar personelin mjeksor t ktij spitali. T turpshme dhe shkelje t dinjitetit ndaj popullit dhe mjeksis shqiptare, e quajn ata vendimin pr dhnien me qera t disa ambienteve t spitalit. Megjithse ndihen tepr t fyer nga nj skandal i till, frika e pushimeve nga puna nuk i lejon ata t prononcohen me emr. “E dim shum mir se kush fshihet pas ktij skandali. Ndaj nuk duam t dalim vullnetar pr t ln vendet e puns”,- thon mjekt. Ndrsa drejtori i Spitalit Ushtarak, Bedri Mihaj, me an t sekretares s tij, bri t ditur se nuk pranon t jap asnj prononcim n lidhje me dhnien e ambienteve t spitalit.

  Dhomat, n grmadha

  Nuk sht koh lufte, por 3 dhomat e katit t dyt t shrbimit t Traumatologjis, jan kthyer n grmadha, sikur mbi to t kishin rn bomba. Jan pikrisht dhomat e para, ku shoqria turke tentoi t hapte aktivitetin privat. Sipas mjekve t ktij shrbimi, shoqria turke, pasi masakroi n mnyr brutale kto dhoma, i la n mshir t fatit, pasi mori ambiente t tjera pr t ushtruar aktivitetin privat. “Erdhn ktu, prishn muret dhe gjithka n kto dhoma dhe i lan grmadha, pa dhn asnj shpjegim. Shikojeni vet se far mizorie sht br me kto 3 dhoma”,- thot njri nga mjekt e shrbimit t Traumatologjis, duke shtuar se nj skandal i till nuk ndodh n asnj vend t bots. Sipas tij, dhnia e ktyre ambienteve turqve, ka revoltuar s teprmi personelin mjeksor t ktij pavioni. “Nuk arrij ta kuptoj prse i braktisn kto 3 dhoma, pas shkatrrimit q u bn. Ndoshta ka ndikuar edhe rezistenca e ne mjekve t ktij shrbimi, por, fundja atyre nuk u kushtoi asgj, pasi morn ambiente n shrbime t tjera”,- thot mjeku i shrbimit t Traumatologjis.

  Ambientet e pushtuara

  Shoqria turke “Univers-Alb” ka gjetur shtrirje edhe n ambiente t tjera t Spitalit Ushtarak. Tashm, nn zotrimin e turqve jan 2 dhoma n shrbimin e Urologjis, q ndodhet n katin e tret t spitalit. Edhe pse dje ishte dit pushimi, 8 puntor po punonin me ritme t shpejta pr sistemimin e ktyre dhomave. Asnjri prej tyre nuk pranon t flas, duke pohuar se jan t porositur nga shefat, pr t mos dhn asnj shpjegim. Por, si t mos mjaftonte kjo, shoqria turke nuk sht mjaftuar me kaq, pasi nn “kthetrat” e saj ka futur edhe nj pjes t salls s operacionit, n katin e dyt t shrbimit t Traumatologjis. “Te Blloku Operator, sht marr nga turqit dhoma e zgjimit. Kjo dhom shrben pr pacientt q sapo dalin nga operacioni”,- thot njri nga mjekt. Sipas tij, pr her t par, Spitali Ushtarak do t pajisej me nj dhom t till por, fatkeqsisht, shton ai, at dhom nuk arritn ta gzonin shqiptart. E, megjithse personeli mjeksor shpreh keqardhje pr kt problem, duke e quajtur at skandaloze dhe anti-humane, asnjri prej tyre nuk guxon t jap emrin, pasi fshesa e largimeve nga puna do t bjer pikrisht mbi ata. Madje, dikush prej tyre pohon se sht ulur n detyr, pikrisht pas kundrshtimit t hapur q i bri ktij skandali.
  19/11/2006

  Shekulli  PS:
  Sa shtrngohet ky robi... sikur sht n WC i ka br turinjt.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Humdinger : 19-11-2006 m 15:46

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Policia Ndrtimore denoncon skandalet e kryebashkiakut. Mashtrime dhe falsifikime n dosjet e lejeve n Tiran


  11 kallzime penale ndaj Rams


  Dega e Policis s Ndrtimit Tiran, nn drejtimin prej 3 muajsh t kryetarit Shemsi Kebej, ka shnuar rezultate pozitive n zbatueshmrin e ligjit pr prishjen e nj numri t madh ndrtimesh t paligjshme t kryeqytetit. Kryetari i Degs s Policis Ndrtimore t Tirans, Kebej, n nj intervist t dhn pr gazetn "RD" thekson se, aktualisht Policia Ndrtimore sht duke vepruar mbi prishjen e shtesave t jashtligjshme, duke zhvilluar aksione t prditshme, pr prishjen e tyre t ndrtuara jasht do kriteri urbanistik. Kryetari i Degs s Tirans, shpjegon se menjher pas hyrjes n fuqi n muajin maj t vitit 2006 t ligjit t legalizimeve, kan nisur ndrtime katesh dhe objekte t ndryshme pa leje ndrtimi, pr t cilat institucioni ka br t gjitha evidentimet, fotografimet dhe ka ndjekur rigorozisht proedurat ligjore. Sipas kryetarit t Degs s Tirans, Kebej, raste problematike jan shnuar n lejet e ndrtimit t miratuara nga Rama, ku projektet e paraqitura kan fshehje t objekteve ekzistuese dhe kondicioneve ndrtimore. Kryetari i Degs s Ndrtimit Tiran, thekson se ndaj kryetarit t Bashkis, Rama, sht br kallzim penal, n miratimin nj leje ndrtimi t dhn n rrugn "Margarita Tutulani". "N disa raste t kontrollit t dokumentacionit, para fillimit t punimeve nga ana e subjektit ndrtues, kemi konstatuar leje ndrtimi t miratuara nga KRRT-ja e Bashkis s Tirans, n kundrshtim flagrant me ligjin. Rast konkret sht leja e ndrtimit e miratuar n favor t subjektit "Sara - EL" me vendimin nr.295, dat 01.06.2005 t KRRT-s s Bashkis Tiran n rrugn "Margarita Tutulani", pr shkak se nga ana e Bashkis n dokumentacionin e miratuar ka ndryshim dhe falsifikim t gjendjes ekzistuese t objekteve prreth sheshit t ndrtimit dhe shkelje t kondicioneve urbane", u shpreh Kebej.


  - Cila sht baza e veprimtaris t institucionit q ju drejtoni?

  Baza e veprimtaris son sht n kontrollin e zbatimit t ligjshmris e t gjith subjekteve ndrtues, si prej individve t ndryshm ashtu dhe firmave t ndrtimit. S fundi vmendja e Policis s Ndrtimit, sht kushtzuar edhe prej hyrjes n fuqi t ligjit t legalizimeve, ka ka sjell q puna e institucionit t fokusohet kryesisht n ndrtimet e kryera pas muajit maj 2006, q sht koha e hyrjes s ligjit "pr legalizimet". Natyrisht, shum qytetar t pandrgjegjshm, duke prfituar nga hyrja n fuqi i ktij ligji, kan nxituar t ndrtojn me dhjetra qindra shtesa ndrtimesh katesh dhe objekte t ndryshme pa leje ndrtimi, pr t cilat institucioni ka br t gjitha evidentimet, fotografimet dhe ka ndjekur rigorozisht proedurat ligjore.


  - Aktualisht, far aksioni sht duke marr institucioni juaj?

  Duhet theksuar se pr t gjitha ndrtimet e kundraligjshme t kryera pas hyrjes n fuqi t ligjit t legalizimeve, apo dhe ato q jan n ndrtim e sipr, do t'i nnshtrohen pa asnj dyshim forcs s ligjit, duke ekzekutuar vendimet pr prishje objekti, ndaj secilit prej tyre. Pra, ju bj thirrje qytetarve q t mos ken iluzione se ndrtimet e kundraligjshme q ata po kryejn nuk do t'i shptojn sanksioneve t ligjit, ndaj mos shpenzojn n mnyr t gabuar dhe t pamenduar mir, kapitalet e tyre. Sikundr pas prfundimit t proesit t legalizimit t objekteve, t gjitha ato objekte q nuk prfitojn nga ligji, gjithashtu do t'i nnshtrohen prishjes s tyre.


  - N far forme paraqitet kundraligjshmria e ndrtimit n kt faz?

  Si nga kontrollet dhe evidentimet e inspektorve t Policis Ndrtimore n terren, ashtu dhe prej shum denoncimeve t qytetarve t ndryshm, konstatohet nj fluks shtesash katesh t palleteve n ndrtesa ekzistuese, t cilat paraqesin rrezikshmri t madhe pr qndrueshmrin e ndrtesave dhe jetn e banorve. N kto kushte, Dega e Policis s Ndrtimit t Tirans ka vepruar menjher, duke zhvilluar aksione t prditshme, pr prishjen e ktyre shtesave t ndrtuara jasht do kriteri urbanistik. Shembujt jan me dhjetra, por konkretisht dje sht ndrhyr pr prishjen e 2 shtesave mbi pallatet ekzistues 5 - katsh, n rrugn "Siri Kodra", duke eleminuar kshtu nj rrezik akut pr shembjen e objekteve dhe krcnimin e jets s banorve.

  Gjithashtu, nj problematik e veant e ndeshur n kt periudh, ka qen znia arbitrare e pronave private n zonat periferike t kryeqytetit, pr t cilat institucioni yn ka vepruar n mnyr t menjhershme konform ligjit, duke br evidentimin dhe ekzekutimin e tyre, si sht rasti n ekzekutimin e objekteve t ndrtuara pa leje mbi pronat e nj familje t vjetr tiranase, Mumajesi. Ndrkaq, kt jav do t ndrhyjm pr ekzekutimin e objekteve t ndrtuara n mnyr t jashtligjshme mbi pronn private. Jasht vmendjes s puns son nuk ka mbetur dhe nuk do mbeten zgjidhja e t gjitha ankesave t qytetarve t trashguara ndr vite.


  - far kontrollesh t tjera sht duke ushtruar Policia Ndrtimore?

  N lidhje me t gjitha subjektet ndrtuese q operojn n qytetin e Tirans, jan ushtruar n mnyr permanente kontrolle t njpasnjshme prsa i prket zbatimit t ligjshmris n objektet q ata ndrtojn. Pr t gjitha rastet q jan konstatuar shkelje n zbatimin e lejeve t ndrtimit, devijime dhe ndryshime nga projekti i miratuar, si dhe ndrtime shtesash apo mosrespektim t kushteve urbanistike, nga ana jon sht vepruar rigorozisht pr sanksionimin e secils kundravajtje prmes aplikimit t gjobave, pezullimeve t punimeve t ndrtimit apo prishjeve t volumeve shtes. Nj ndr masat pr vjeljen e gjobave n rastet kur subjektet nuk kan shlyer detyrimet, kemi proeduar n rrug gjyqsore ndaj 17 subjekteve ndrtues, duke krkuar pr nxjerrjen e urdhrave t ekzekutimit dhe vjeljen m pas t shumave t gjobave, prej Zyrs s Prmbarimit Tiran.


  - A ekzistojn raste t evidentuara pr moszbatueshmri ligji n vendimet e lejeve t ndrtimit t miratuara nga KRRT-ja e Bashkis s Tirans?

  N disa raste t kontrollit t dokumentacionit, para fillimit t punimeve nga ana e subjektit ndrtues, kemi konstatuar leje ndrtimi t miratuara nga KRRT-ja e Bashkis s Tirans, n kundrshtim flagrant me ligjin. Rast konkret sht leja e ndrtimit e miratuar n favor t subjektit "Sara - EL" me vendimin nr.295, dat 01.06.2005 t KRRT-s s Bashkis Tiran n rrugn "Margarita Tutulani", pr shkak se nga ana e Bashkis n dokumentacionin e miratuar ka ndryshim dhe falsifikim t gjendjes ekzistuese t objekteve prreth sheshit t ndrtimit dhe shkelje t kondicioneve urbane. Pr kt rast, jan pezulluar punimet para nj muaji, t cilat ishin n fazn fillestare t pilotimit, dhe sht drguar dosja pr rishqyrtim KRRTRSH-s, duke rritur kshtu autoritetin e shtetit prball vendimmarrjes abuzive t organeve t pushtetit vendor, pr miratimin e lejeve n kundrshtim me ligjin. Pr kt rast t evidentuar, sht br kallzim penal ndaj Bashkis s Tirans, ndrkoh q dua t theksoj se n muajt e mparshm rezultojn 11 kallzime penale ndaj Bashkis s Tirans pr shkeljet ligjore t konstatuara n drejtim t dhnieve t lejeve t ndrtimit. Gjithashtu, nga ana jon jan duke u shqyrtuar dosje t tjera t subjekteve preferenciale t bashkiakut Rama, ku n projektet urbanistike t miratuara nga Bashkia e Tirans, q do t zbatonin projektet kan pasqyruar n mnyr t qart uzurpim t siprfaqeve t gjelbra t kryeqytetit, n kundrshtim t ligjit pr t'i kthyer n sheshe ndrtimi sipas interesave t Rams. Nj rast tjetr ku sht konstatuar shkelje t kryera nga Bashkia e Tirans, sht rasti i rikonstruksionit t lulishtes "Vllezrit Frashri", ku nga ana jon jan bllokuar fillimet e punimeve, pasi mungonte leja e ndrtimit dhe vendimi i KRRT-s pr fillimin e tyre.


  - N muajt e mparshm jan evidentuar raste t shumta t ndrhyrjeve t jashtligjshme t Policis Bashkiake n kompetencat e ndrtimorve. A ekziston m ky problem?

  Nj problematik e hasur gjat puns son sht dhe ndrhyrja antiligjore e Policis Bashkiake, ku n mjaft raste ky organ n kundrshtim me ligjin e Urbanistiks ushtron kontroll n evidentimin e ndrtimeve t jashtligjshme. Shpeshher, Policia Bashkiake ju del garant banorve pr mosprishjen e objekteve t jashtligjshme, kundrej rryshfeteve t majme. Raste t tilla konkrete ekzistojn n shifra t konsiderueshme, ku banor t Tirans denoncojn Policin Bashkiake pr marrjen e rryshfeteve. Gjithashtu, edhe gjat kontrolleve q ne ushtrojm n ndrtimet e jashtligjshme, msojm nga banort q Policia Bashkiake ka ushtruar kontroll dhe ju ka krkuar atyre lek pr mosprishjen e objektit.

  Dorina Azo


  RD

 7. #7
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  817
  mor cuna megjithese edhe mund te kete parregullsi por mendoni se sty po investohet per shendetin e shqiptareve nuk mendoni se eshte dicka e mire sa per anashkalime po patet vene re drejtohuni direkt organeve kompetente
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
 2. Autostrada Durrs-Kuks mbaron ne qershor 2009
  Nga ganoid n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 739
  Postimi i Fundit: 02-08-2010, 18:05
 3. 80 vjet Spitali Ushtarak
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 06:12
 4. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •