Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  50
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime

  Dita E Letersise Shqipe Ne Michigan

  DITA E LETERSISE SHQIPE NE MICHIGAN

  Tetori eshte muaji i lindjes se korifeve te letersise shqipe. Ne kete muaj kane lindur Naimi dhe Fishta me vetem dy dite ndermjet. Naimi dhe Fishta- dy majat e letersise shipe kane qene dhe jane shembulli me i mire i gjithe krijuesve shqiptare ne te gjitha trojet dhe ne diaspore. Ata jane modeli i krijuesit model, shkolla e poezise shqipe, e frymes patriotike dhe atdhetare, e dashurise per njeri tjetrin, e besimit dhe e vleresimit te te gjitha besimeve. Ne vazhden e takimit te vitit te kaluar revista “Kuvendi” organizon me 30 tetor 2004, me fillim ne oren 7 PM ne nje nga sallat e Kishes se Shen Palit ne Rochester Hills “ Diten e Letersise shqipe ne Michigan”, sipas keti rendi zhvillimor:

  • Hapja e takimit
  • Recitimi i poezive te zgjedhura per konkurim nga grupi i aktoreve
  • Prezantimi i botimeve te reja nga krijuesit shqiptar te Michiganit
  • Ineterval muzikor
  • Recitim i poezive te zgjedhura nga poete te njohur shqiptar
  • Vazhdimi i darkes dhe pika muzikore
  • Llotaria e mbremjes
  • Ndarja e ēmimeve:
  a. Ēmimi i pare per poezine me te mire
  b. Ēmimi i pare per prozen me te mire
  c. Ēmimi i pare per perkthimin me te mire
  d. Ēmimi i pare per intervisten me te mire

  Juria e keti aktiviteti perjashton nga ēmimet antaret e Keshillit botues te revistes “ Kuvendi”.

  Ēmimet do te jene te shoqeruara edhe me nje vlere simbolike materiale:
  Per kete aktivitet komisoni kerkon sponsorizues per:
  Ēmimet
  Darken
  Recituesit
  Muziken dhe sallen
  Sponsorizuesit do te jene te ftuarit e nderit ne numrin 11 te revistes “Kuvendi
  Dhe mund te lajmerohen deri me daten 25 tetor ne telefonat:
  ( 248) 583 06 34 (248) 854 58 81 (248) 396 98 13
  Jeni te lutur te lajmeroni pjesemarrjen per arsye te salles dhe darkes
  Hyrja eshte falas

  Komisioni organizues

 2. #2
  . Maska e *DJ-ALDO*
  Anėtarėsuar
  03-03-2003
  Vendndodhja
  Asgjėkundi
  Postime
  297
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Po ne qė nuk na vjen doresh tė shkruajmė, a lejohemi tė marrim pjesė atje??
  Tė lutem cito adresėn e saktė sepse me 99% do jem atje pėr Halloween.

 3. #3
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  50
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime
  D-J ALDO, nese jeton ne michigan, e ke krejt te kollajt adresen(lol)
  Ne Kishen e Shen Palit, Rochester...per detaje thirr ne numrat me lart.
  Mire se te vish dhe faleminderit!

 4. #4
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  50
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime
  Informim…  Dita e Letersise Shqipe ne Michigan u realizua me daten 30 tetor 2004, ashtu siē ishte lajmeruar. Ne kete takim pati te pranishem, pothuajse gjithe krijuesit e keti komuniteti, me dy tre perjashtime per pamundesi ardhjeje. Gjithashtu, takimin e nderuan miqte nga Ohio, Ilir Shyte botues i gazettes “ Eagle” (Shqipja) te komunitetit shqiptare te Ohio dhe biznesmeni i njohur i keti komuniteti Sako Satka, i cili edhe sponsorizoi konsiderueshem revisten “Kuvendi”. Mbremja u be ne Sallen “ At’ Gjergj Fishta” te qendres Kulturore prane Kishes Katolike te Shen Palit, u hap me hymnin e flamurit, vazhdoi me pershendetjet e te ftuarve si dhe pershendetjen e vecante te Dom Anton Kcires. Drejtues i mbremjes ishte anetari i Keshillit Botues te revistes “Kuvendi”, Rush Dragu. Ne mbremje u pershendeten sponsoret e ēmimve; Dode Nikprelaj, Pjeter Kēira, Nikolle Hysi dhe Gjergj Dedivanaj, grupi muzikore “Yjet” me kengetaret e njohur Hana e Kole Nikprelaj si dhe Fran Gjokaj, keshilli botues si dhe gjithe miqte e “Kuvendit”.

  Poezia e tradites u recitua fillimisht, shoqeruar me nje sfond muzikor nga painistja Julia Hoti. Ne intermezzo pati shoqerime muzikore me kenge nga krijimtaria e poetve shqiptar nga grupi muzikor, per te vazhduar me pjeset konkuruese, te cilat ishin zgjedhur nga botimet e nje viti ( Tetor 2003-Tetor 2004). Recitues ishin vete autoret, perfshi edhe ndonje dashimres te letersise, siē ishte ndihmesa e Diana Brozit, e cila recitoi poezine qe fitoi ēmimin e pare si dhe nje poezi shume te realizuar te poetit Skender Rusi dhe rapsodi e kengetari Fran Gjokaj, i cili ne nje gjendje jo te mire shendetsore interpretoi me shume passion pjese nga krijimtaria e Gjovalin Lumajt.

  Ne vazhdim studiuesi i apasionuar i vepres se Rilindasve tane, dhe veēanrisht i At’ Gjergj Fishtes, Mergim Korēa mbajti nje kumtese shume inetersante per Fishten si gjuhtare, per vleresimet e bashkekohasve qe i kishin bere Poetit si dhe per tolerancen fetare te pashoqe.

  Po ne kete takim u zgjodhe edhe Juria e perbere nga Mergim Korca, Elinda Marku, Edvin Hoti, Elida Nili dhe Paulin Muja. Nga drejtuesi i mbremjes u pershendeten edhe poetet Zeqir Gervalla dhe Agim Deshnica, te cilet nuk ishin te pranishem si dhe u lexuan pjese te tyre. Ne perfundim Juria percaktoi fituesit:

  Ēmimin e pare per poezine me te mire te vitit e fitoi Aurel Vukpalaj

  Ēmimin e pare per prozen me te mire te vitit e fitoi Dritan Dragu

  Ēmimin e pare per perkthimin e fitoi poeti dhe shkrimtari i njohur Betim Muēo

  Ēmimin e pare per publicistiken me te mire te vitit e mori biseda e Gjovalin Lumajt me Doktor Mark Dukaj.

  Ne fund u caktua qe ne javen e fundit te ēdo Tetori te mbahet “ Dita e Letersise Shqipe ne Michigan”. Ne vitin qe vjen ky organizim u mendua te behet edhe me ftesa te krijuesve qe jetojne e krijojne ne shtete te tjera te Amerikes.  Me respect per te gjithe ( Edhe ata qe nuk kishin mundesi te merrnin pjese):  Pjeter Jaku  31 Tetor 2004

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-05-2005
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Aktivitete,organizime nė MI, SHBA


 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  114 falenderime nė 103 postime
  Koncert me Elsa Lila
  Andiamo Banquet Center and Restaurant
  (nė 14 dhe Van Dyke)

  Tė dielė, nė 19 Nėntor
  Biletat janė nga $35

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-05-2005
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  a ka ndonje party ne michigan per vitin e ri se do vi ketu ket vit ta festoj

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga anabanana
  a ka ndonje party ne michigan per vitin e ri se do vi ketu ket vit ta festoj
  Edhe une desha te di a behet ndonje gje interesante kete vit ketu ne Michigan?

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-05-2005
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  siduket asnji sdinka gjo
  na lat pa party o milet

 10. #10
  FiErAk4EvER Maska e ILLUZION
  Anėtarėsuar
  27-12-2006
  Vendndodhja
  united state of america
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga anabanana
  siduket asnji sdinka gjo
  na lat pa party o milet
  un jetoj ne chicago edhe e di qe ne michi behet party pasi kushot e mi do ven ju akoma skeni gje ncnccncnc
  PrOuD To Be AlBaNIAN

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-05-2005
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  skagjo s e e gjeta

  do shkoj ke sinan hoxha ne michigan

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-05-2005
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ke imperial isha un te dyja netet shum bukur ishte u knoqa

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-10-2006
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga anabanana
  ke imperial isha un te dyja netet shum bukur ishte u knoqa
  Me thane qe ishte rremuje e madhe sepse cdonjeri po kercente dhe salla ishte e tejmbushur me njerez.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-05-2005
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  un erdha nga toronto, per ate pun dhe ne krahasim ishte 100 mi her mo mir me pelqeu ke imperial

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kam degjuar se vjen Artiola Toska per Shen -Valentinin. Po ditet gje, na thoni.

 16. #16
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  50
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime
  Me rastin e shen valentinit, shoqeria botuese kuvendi , ka organizuar nje koncert me kengetaren Aurela Gace, ne imperial house, diten e shtune (dt 10 shkurt ). 6 ore koncert live. cmimi i biletes $30. (tel 248 259 65 23)
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile

  Na thoni cfare behet me date 20 Prill. Thone qe do vijne reth 16 kengetaret me te mire te Shqiperise????
  Na jepni ndonje detaj qe ta dime a te marrim bileta apo jo?
  Kush vjen? Sa leke eshte bileta? Cfare perfshihet? Si organizohet?

 18. #18
  nxenese Maska e rrezja25
  Anėtarėsuar
  11-08-2007
  Vendndodhja
  ne kosove
  Mosha
  23
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  une jetoje ne new york dhe gjithmone vizitoje manifestime shqiptare

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  PERSHENDETJE Un nje pyetje kisha :Perse mbahet si tem e heshtur kjo FESTA E FLAMURIT?A nuk eshte kjo nje fest e perbashket Komtare?Na thoni ndonjigje nese dini per Michigan ekam fjalen ju pershendes

 20. #20
  atdhetar Maska e bledikorcari
  Anėtarėsuar
  29-02-2008
  Vendndodhja
  duke bere cicin ne omonia
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pershendetje!ju atje ne mich me sa kam mare vesh jeni pak ta paorganizuar,njeri pyet tjetrin dhe nuk keni nje organizim te perbashket nga ku mund te marin vesh shqiptaret aty se cbehet.ne ketu ne greqi me duket se jemi me te organizuar se ju pavaresisht se jemi ne "gryken e ujkut".pershendetje te gjitheve aty dhe sidomos kushove te mi me mbiemer ogranaj dhe dinkollari
  PERETH FLAMURIT TE PERBASHKUAR ME NJE DESHIRE ME NJE QELLIM

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •