Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  FTI - Fjalor i termave t informatiks

  Duke u nisur nga mungesa e theksuar e fjalorve n fushn e informatiks, Qendra pr Edukim dhe Prparim n bashkpunim me organizatn Alba-Soft hartuan fjalorin - softuer t teknologjis s informacionit. Ky sht nj fjalor shpjegues anglisht shqip anglisht q prmban rreth 2500 terma, pr realizimin e t cilit sht dashur puna e vyeshme e nj numri t madh gjuhtarsh dhe inxhiniersh.
  Shkarko duke klikuar mbi imazhin: Versioni DEMO  Shkarko duke klikuar mbi imazhin: Versioni i plot

  Pjesa m e madhe e atyre q punuan n hartimin e ktij softueri / fjalori kan marr pjes dhe n procesin e lokalizimit t Windows XP dhe Office 2003, proces ky tepr i komplikuar si rrjedhoj e mungess s prvojave n nivel kombtar n lokalizime, e pr m tepr si rrjedhoj e mungess s nj fjalori t till.

  Tash e tutje t gjith prdoruesit e ktij softueri / fjalori do ta ken m t leht lokalizimin e softuerve, prkthimin n prgjithsi, si dhe prdorimin e terminologjis s sakt n fushn e teknologjis s informacionit.

  Falnderojm shum pr ndihmn e dhn bashkpuntort e mposhtm: Emil Lafe (Akademia e Shkencave), Enver Hysa (IGjL), Gudar Beqiraj (INIMA), Neki Frasheri (INIMA), Betim io (UT, Fakulteti i inxhinieris elektrike), Fitore Muolli, Zinaide Kuqi-Gruda, Jeta Rugova-Plakolli, Anila epani (IGjL) etj.

  Kontribut t veant me pjesmarrje t prhershme n hartimin e ktij softueri / fjalori kan Adelina erpja (IGjL) dhe Vehbi Neziri (Alba-Soft), t cilt kan udhhequr tr procesin e hartimit t fjalorit / softuerit.

  Tashm kur kompjuteri sht pjes e pandar e jets son t prditshme, edhe shqiptarve u ofrohet mundsia q me kompjuterin t flasin shqip. Le t urojm q kjo gjuh t pasurohet me t njjtin ritm me t cilin po ecn teknologjia e informacionit.

  Alba-Soft

  Burimi: http://www.gjuha-shqipe.com/softuere/fti.html
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pr: FTI - Fjalor i termave t informatiks

  Akoma nuk ekziston nje fjalor i mirefillte i informatikes, dhe kur them i mirefillte dua te them vetem me terma te informatikes. Deri nga fundi i vitete 90 informatika futej tek matematika, ndersa tani e bashkojne ne elektroniken... normale qe kane dhe gjera te perbashketa por jane fusha te ndryshme. Mesa po shoh une, do nevojiten akoma vite te tera per te patur nje te tille, ndersa per terminologji te shqiperuar......
  Edhe nje ndermarrje qe kishte bere akademia e shkencave te kosoves edhe pse mjaft voluminoz, (nja 500 faqe) fjalori ishte me shume i gjuhesise sesa i informatikes, pasi asnje informacion rreth informatikes nuk kishte thjesht fjalor anglisht shqip ishte. Megjithate ishte nje pune fillestare ku mund te mbesheten te tjeret, shqipopedia ka kohe qe flet per fjalorin e informatikes por nuk po shoh qe te lezive. kryesisht faqet shqiptare jane rreke te vecanta qe nuk bashkepunojne me njeri dhe detyrimisht do humbin. mbaj mend shume faqe te mira me materjale qe tani nuk jane online, dhe gjithe puna e tyre ka shkuar kot. Nejse shpresojme te behet nje i tille pasi eshte shume i nevojshem

Tema t Ngjashme

 1. Perkthime t termave mjeksore n shqip
  Nga thinking n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 13-02-2018, 18:07
 2. Nezir Myrta - Iliristika
  Nga GL_Branch n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 09-02-2013, 13:51
 3. Terminologjia fetare dhe gjuha shqipe
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:28
 4. Shpjegime t disa termave Islame!
  Nga Zana e malit n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-06-2005, 04:32
 5. Fjalori anglisht-shqip i termave kishtare
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 11-02-2005, 09:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •