Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 108
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-11-2005
    Postime
    27

    Pse Islamizmi dëmton Shqipërinë

    Është fakt që thelbi shqiptar është pagan dhe jofetar. Njëkohësisht është fakt që këtij populli historikisht i janë servirur disa fe konkurruese me njëra-tjetrën pa arritur që ta ‘blejnë’ plotësisht natyrën fisnore të shqiptarëve. Por në të njëjtën kohë jemi përpara atij fakti – që është aksidenti më i shëmtuar i historisë tonë – që pushtimi turk ktheu një shumicë numërore të popullit tonë në myslimanë.

    Ky aksident devioji drejtimin e natyshëm të zhvillimit për këtë vend, shtrembëroi identitetin disa-shekullor të shqiptarve dhe prezantoi tek kjo racë ballkanike idetë fetare të një arabi nga mesjeta e hershme. Mbase për herë të parë jevgjitët arabë dhe kokëzinjtë turq arritën të kthejnë në fenë e tyre inferiore lëkurëbardhë bjondë e me sy blu, dhe natyrisht që e quajtën këtë – ashtu si e quajnë edhe sot – fitore dhe mundësi për të konvertuar Europën ‘kaurre’.

    Sidoqoftë dëmi që i është shkaktuar kombit shqiptar nga imponimi i një feje absurde dhe obskure siç është islami, nuk kufizohet vetëm me atë që ndodhi në shekujt e sundimit otoman, sado serioz është ai dëm në shumë forma e mënyra. Tani jemi në një fazë tjetër të injektimit të helmit arab: kthimin e shqiptarëve nga myslimanë otomanë të moderuar në islamikë ekstremë të llojit wahabist.

    Dëmi më i madh që na u shkaktua atëherë ishte armiqësimi me fqinjët tanë ballkanikë. Inati i tyre me shqiptarët, në mos zuri fill, të paktën u intensifikua me kthimin pervers të shqiptarëve në fenë e një armiku aq brutal sa Turqia Otomane. Ata filluan të na shohin si kolona e pestë, si kali i Trojës, si vegla shërbyese të një fuqie shtypëse dhe të një feje të huaj. Fatkeqësisht, perceptimi i tyre ishte shumë afër realitetit, dhe fatkeqësisht, në shekullin e 21-të ne po e provojmë përsëri karshi fqinjëve tanë se ne jemi mbartësit e farës bastarde arabo-islamike.

    Hapja e tërbuar që i bëri Sali Berisha Shqipërisë në fillim të viteve 90 kundrejt çdo drejtimi e ndikimi solli një dyndje të mjekërmykërve arabë e orientalë, të cilët tani gjetën përsëri shansin për të injektuar një dozë të re, më të fortë të helmit islamik në trupin e freskët shqiptar. Të ndihmuar nga zyrtarë të paaftë si Bashkim Gazidede & co, mjekërmykët filluan të ndërtojnë xhami, të hapin shkolla indoktrinimi dhe të joshin familje fshatare dhe injorante me pak ndihma kundrejt përqafimit të rrymës wahabiste të islamit.

    Është e qartë se shumica e atyre xhamive janë bosh, është e qartë se futja në ato shkolla e të rinjve shqiptarë është thjesht nje vendim i verbër dhe i pamenduar i shtresave më të paedukuara të shoqërisë shqiptare, dhe gjithashtu është e qartë se numri i familjeve të mashtruara me anë të ndihmave erdhi në rënie. Por produkti që doli prej tyre është bërë i dukshëm: më shumë mjekërmykër nëpër rrugët e Shqipërisë, më shumë vajza provinciale të mbuluara si kukuvajka dhe – siç e dëshmon edhe ky forum interneti – më shumë muxhahedinë virtualë të cilët vjellin vrerin e tyre kundër çdo personi e gjëje progresive dhe pro-perëndimore.

    Këtë herë dëmi është akoma më i madh. Ne vazhdojmë të fitojmë urrejtjen e fqinjëve tanë duke u lidhur fetarisht me pjesën më regresive të botës së sotme dhe lejojmë operimin e xhamive dhe medreseve të financuara nga fanatikët më injorantë dhe më të errët të historisë së njerëzimit. Rezultati është se rrezikojmë të mbetemi delja e zezë në derën e Europës,dhe së bashku me Turqinë ‘motër’ të jemi qenër endacakë të cilët janë të pistë por megjithatë duan të futen në shtëpi.

    Natyrisht që futja në Europë nuk varet vetëm nga prania e faktorit islamik në Shqipëri. Por në afatin e gjatë ky faktor do të bëhet pengesë serioze për përhapjen e vlerave të qytetërimit perëndimor në këtë vend. Le të mos gënjejmë vetveten: askush nga politikanët Europianë nuk do të na e thotë këtë hapur, por përhapja e anti-vlerave islamike tek shqiptarët do të shkaktojë vetëm largim dhe neveri nga bota e qytetëruar.

    Është e domosdoshme që ne të jemi të qartë se lidhjet e tipit fetar me botën arabe sjellin pasoja politike në afat të gjatë. Atë që mbjell sot do të korrësh nesër, dhe ne duhet të mbjellim atë farë që na çon drejt familjes së humbur perëndimore, dhe jo drejt ‘miqve’ grabitës orientalë.

  2. #2
    TORCH A M@S.UE Maska e live fast
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    ferr
    Postime
    80
    para 2 muajsh bera nje vizite ne shqiperi pasi kisha nje kohe realitivisht te gjate pa e vizituar,dhe gjate rruges nga aeroporti e deri te shpia ime me zune syte shume plehra rruges(jo ne kosh)gjithashtu shume xhami.nejse pas disa ditesh vajta te vizitoj te afermit e mij ne veri,dhe tek bisedoja me njerin nga te afermit e mij ai po me tregonte se si te xhamia e qytetit u shfaqnin pjese nga lufta e viteve 80 ne afganistan dhe jepnin vrasjen e ushtareve ruse nga talibani,ceceni,palestine.3 nga ato imamet e asaj xhamie kishin marre pjese ne luften e bosnjes ne ceceni,kishin provuar dhe ne Kosove .por nuk i kishin pranuar.
    nejse para 1 viti arriten qe ta mbyllin kte xhami pasi u moren vesh lidhjet qe kishin ato me organizatat terroriste,pak me vonese po me mire vone se sa kurre.
    tani po imagjinoj une sikur nje kishe katolike ne Arabi te beje propagande vizuale kunder islamizmit,ose sic bejne ktu(londer)qe djegin flamurin britanik,dhe ne slloganetritni te pafete,vritni jomyslimanet....he si thoni?

  3. #3
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga live fast
    para 2 muajsh bera nje vizite ne shqiperi pasi kisha nje kohe realitivisht te gjate pa e vizituar,dhe gjate rruges nga aeroporti e deri te shpia ime me zune syte shume plehra rruges(jo ne kosh)gjithashtu shume xhami.nejse pas disa ditesh vajta te vizitoj te afermit e mij ne veri,dhe tek bisedoja me njerin nga te afermit e mij ai po me tregonte se si te xhamia e qytetit u shfaqnin pjese nga lufta e viteve 80 ne afganistan dhe jepnin vrasjen e ushtareve ruse nga talibani,ceceni,palestine.3 nga ato imamet e asaj xhamie kishin marre pjese ne luften e bosnjes ne ceceni,kishin provuar dhe ne Kosove .por nuk i kishin pranuar.
    nejse para 1 viti arriten qe ta mbyllin kte xhami pasi u moren vesh lidhjet qe kishin ato me organizatat terroriste,pak me vonese po me mire vone se sa kurre.
    tani po imagjinoj une sikur nje kishe katolike ne Arabi te beje propagande vizuale kunder islamizmit,ose sic bejne ktu(londer)qe djegin flamurin britanik,dhe ne slloganetritni te pafete,vritni jomyslimanet....he si thoni?
    Po ti kot paskejetuar ne Londer , e bosh po qenke nga koka dhe jo vetem ti , per mua cdo njeri eshte bosh nga koka kur etikon dike dhe nga ana tjeter nuk ka fakte reale me te cilat mund ti sqaroj pohimet e veta, ose ma mire me thene me dukesh si nje tip po po shkruan ne akull ose debore.
    Ti thua ( fundja je askushi ) qe Islami qenka nje fe apsurde dhe obskure, halli yt e thot kete , po e di cfar mesiguri je duke folur per veten tende se fene Islame ti nuk ke intelekt ta kuptojsh , dukesh nga shkrimi qe je njeri me te PSN ( e meta specifike ne te nxene ) . Truri i yt i vogel nuk i kap dot gjerat tamam. Nuk jam kunder kur dikush flet kunder fese Islame , por me vjen inat kur shikoj tipa si puna jote qe nuk kane as 1% informate rreth Islamit dhe mundohen te shpifin te paverteta ?!!!! Kjo nuk shkon zotrote sepse ka njerez qe i dalin hak kesaj feje "apsurde".

  4. #4
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ky aksident devioji drejtimin e natyshëm të zhvillimit për këtë vend, shtrembëroi identitetin disa-shekullor të shqiptarve dhe prezantoi tek kjo racë ballkanike idetë fetare të një arabi nga mesjeta e hershme. Mbase për herë të parë jevgjitët arabë dhe kokëzinjtë turq arritën të kthejnë në fenë e tyre inferiore lëkurëbardhë bjondë e me sy blu, dhe natyrisht që e quajtën këtë – ashtu si e quajnë edhe sot – fitore dhe mundësi për të konvertuar Europën ‘kaurre’.
    Dakord, ironia më e madhe është kur e sheh një vajzë bjonde sykaltër të mbështjellur me ferexhe.



    Dëmi më i madh që na u shkaktua atëherë ishte armiqësimi me fqinjët tanë ballkanikë
    Nuk të urren greku e shkjau pse je musliman, por pse je shqiptar.Këtë vëre vath në vesh zotrote.Ka pasur armiqësi mes nesh që nga koha e dyndjeve sllave e me grekët qysh nga antika.



    Është e domosdoshme që ne të jemi të qartë se lidhjet e tipit fetar me botën arabe sjellin pasoja politike në afat të gjatë. Atë që mbjell sot do të korrësh nesër, dhe ne duhet të mbjellim atë farë që na çon drejt familjes së humbur perëndimore, dhe jo drejt ‘miqve’ grabitës orientalë.
    Nëse ke dashur t'a ulësh islamin në favor të krishterimit, atëherë je e njëjta farë si ata arabë.

  5. #5
    Rob i All-llahut! Maska e Omari
    Anëtarësuar
    14-03-2006
    Postime
    189

    Paqe...

    Faik Konica: Sikur te mos ishte feja Islame, Shqipetaret do te ishin shum me teper me numer, POR JO SHQIPTAR!

    Per dike qe ka mend dhe din te logjikon ne kete fjal esht then mjaft per tu mbyll kjo teme e cila esht shpifje dhe mashtrime fund e kry!

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691

    paqe ...

    Citim Postuar më parë nga Omari
    Faik Konica: Sikur te mos ishte feja Islame, Shqipetaret do te ishin shum me teper me numer, POR JO SHQIPTAR!

    Per dike qe ka mend dhe din te logjikon ne kete fjal esht then mjaft per tu mbyll kjo teme e cila esht shpifje dhe mashtrime fund e kry!
    sikur mos te ishte perandoria osmane populli shqiptar do isht eme i madh ne numer, shqiptar dhe me i perparuar se evropa.

    na rrofte islami qe na lane pushtuesit.

  7. #7
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    ne mbrapa na kan lene ajo rrac e felliqur qe u shperngul prej stepave te siberise dhe populloi evropen,rraca idiote sllave,rraca e prostitutave,rraca e kgb komuniste,rraca e pijaneceve te felliqur,rraca e derrave qe kan lind per te qene legena e prostituta..
    qe luftojne me kryq ne dore
    prifterinj me mjeker te gjakosur,qe ngrejne dolli me gjakun e fmijve te pafajshem ne kosove bosnje ceceni etj

    dhe ktu pikerisht disa derra vllazerohen me derrat sllave...disa derra qe nuk duan asgje shqiptare...disa derra qe kane festuar per masakrat e fmijeve ne kosove.

    vullnetare nga e tere bota orthodokse i jan vene perkrah perkrah ushtrise kriminele te prostitutave serbe per te vrare fmijet ne kosove e bosnje vetem sepse jane musliman....edhe nga etiopia ka pasur vullnetare perkrah serbvo-arkan-bir kurv kompanise...

    muslimanet na kan perkrah...muslimanet e dun shqiprin...
    pse mos te shohim turqine si aleat?
    kur dihet qe turqia ua ka ki tam grekeve e serbeve sa here i ka dash palla..
    Ndryshuar për herë të fundit nga FLORIRI : 16-11-2006 më 07:01
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  8. #8
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Pse keni manine qe cdo debat ta shnderroni ne ofendime, tallje dhe ironi?

    Askush nuk ka te drejte t'i mohoj tjetrit te qenit shqiptar ... duke bere pyetje retorike si kto ye para shkrusve. Ka shqiptare orthodoks si Noli ka shqiptar katolik si Mjeda ka dhe shqiptare musliman si Qemali, Frasherit, Boletini, Vokshi, Konica etj etj ...

    Te gjithe keta burra kane hyre ne historine e kombit prej te qenurit atdhetar. Nuk mund te behen krahasime te tipit kush ka qene me shume shqiptar Noli apo Konica apo Mjeda apo Frashri...

    Sa i perket temes..

    E para punes eshte hapur me tendence dhe eshte normale qe do shkaktoje polemika sepse ngacmon drejt per se drejti. Muslimanet shqiptare ose shqiptaret musliman merreni si te doni me dashje apo pa dashje, fatmiresisht apo jo, perbejne mazhorancen e popullsise shqiptare si brenda ashtu edhe jashte kufijve administrativ te republikes se Shqiperise. KY ESHTE FAKT

    Neve na paska bere Turku musliman. E vertete eshte qe Islami u perhap ne mase tek populli yne pas hyrjes se turqve. Ishte kjo e mire apo e keqe kjo nuk ju takon shqiptareve jo muslimaneve ta vendosin aq me pak kur jane PAKICE

    Shqiptaret muslimane jane krenar qe jane te tille kjo per shume arsye. Jane krenar qe nuk kane asgje te perbashket as me shkaun as me grekun. Jane krenar qe nuk quhen as Millosh dhe as Kristaq. Jane krenare qe nuk e hane derrin e as nuk e lejne ****** pa la. Jane krenar qe sido qe te jene , sado poshte te kene rene nga besimi, edhe pse mund te pine alkool, edhe pse nuk jan falur kurre, edhe pse ndoshta kurre nuk kane agjeruar te thone JAM MUSLIMAN

    Shqiptaret duan te hyjne ne Evrope ??? Shume bukur. Si hyet ne Evrope?? Ja qe neser themi qe s'jemi musliman dhe?? Hyme??? Po po atyre qe mendojne keshtu ju ka hyre edhe do kohe t'ju dali ...

    Perpara ecet me pune. Perpara ecet me edukate. Perpara ecet me arsim. Perpara ecet me maturi. Perpara ecet me iniciative. Perpara ecet me ligje. Perpara ecet me siguri publike. Perpara ecet me vepra. Nese te ecurit perpara dmth te shkuarit ne Evrope do ju lutesha qe t'i zevendesonit ne c'kam shkruar me siper.

    Mohimi i te qenit musliman eshte idiotsiu per dy arsye.

    1- Sepse shumica e shqiptareve identifikohet fetarisht si pjestar te besimit Islam
    2- Sepse Evropa nuk han bar. Une jam djali i Samiut, te birit te Sulejmanit, qe kishte per baba Rexhepin ... ama une nuk jam musliman ... ata po kan qene ... une jooo s'kam lidhje fare ... LoL si tha ajo .. po bota? valle a do na besoje bota ??

    Kete e lejme me mire ketu. Sepse t'i vesh muslimanet para pergjegjsise qe: "eshte faji juaj qe Shqiperia nuk po ecen perpara.. qe s'po hyn po vetem po i hyn... " eshte banale dhe e ulet.

    kshu kshu
    RIPPR

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Acid_Burn
    Jane krenar qe nuk quhen as Millosh dhe as Kristaq.
    jane krenar se quhen Mahmut?

    ç'fare ndryshimi ka ndermjet Millosh,Kristaq,Mahmut?

    asnje, jane te gjithe jo-shqiptar, te gjithe jane marre nga shtete armike te shqiperise,
    millosh nga sllavet,
    kristaq nga greket,
    mahmut nga osmanet,

    prandaj nese do te jesh krenar per emrin qe ke duhet te thuash
    "jam krenar qe nuk quhem as Millosh,as Kristq e as Mahmut."

  10. #10
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Citim Postuar më parë nga xfiles
    jane krenar se quhen Mahmut?

    ç'fare ndryshimi ka ndermjet Millosh,Kristaq,Mahmut?

    asnje, jane te gjithe jo-shqiptar, te gjithe jane marre nga shtete armike te shqiperise,
    millosh nga sllavet,
    kristaq nga greket,
    mahmut nga osmanet,

    prandaj nese do te jesh krenar per emrin qe ke duhet te thuash
    "jam krenar qe nuk quhem as Millosh,as Kristq e as Mahmut."

    "cuditerisht" jane milloshet dhe kristaqet ata qe me se shumti kane dashur te na bejne gropen... ndaj muslimanet shqiptar jane krenar qe as emrat as gjuhen dhe as besimin nuk e kane te njejte as me greket as me shkaun...

    Iksi Files ti je djale i zgjuar ma kap mendimin
    RIPPR

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Acid_Burn
    "cuditerisht" jane milloshet dhe kristaqet ata qe me se shumti kane dashur te na bejne gropen... ndaj muslimanet shqiptar jane krenar qe as emrat as gjuhen dhe as besimin nuk e kane te njejte as me greket as me shkaun...
    gropen na e ben per 500 vjet vellezrit osmane,
    dhe osmanet kane bashkpunuar me shkaun per te coptuar shqiperine.
    Prandaj mos e ndaj shkaun nga turku se kane qene bashkepunetore kunder shqiptareve.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Acid_Burn
    1- Sepse shumica e shqiptareve identifikohet fetarisht si pjestar te besimit Islam
    2- Sepse Evropa nuk han bar. Une jam djali i Samiut, te birit te Sulejmanit, qe kishte per baba Rexhepin ... ama une nuk jam musliman ... ata po kan qene ... une jooo s'kam lidhje fare ... LoL si tha ajo .. po bota? valle a do na besoje bota ??
    Ata qe e njohin historine ne shqiperise do na besojne qe c`ke me te.

    C`lidhje ka SALIH BERISHA ME NIKOLLA BERISHA DHE DHIMITER BERISHA????

    LEXO KETU:
    "Kur ne diber e tropoje zbardhi dita,nepermjet me fisnikevet te tjere te atij vendi dhe kryetrimavet te rinise,ishin dy vellezer nga familja e BERISHEVET,DHIMITRI dhe NIKOLLA,ndihmen e te cilevet Skenderbeu e kishte te shenuar dhe te dendur.Keta, kur degjuan per fatkeqesine e ushtrise sone dhe per perfundimin e rrethimit te Belgradit,nuk vonuan aspak por vrapuan fluturimthi..........etj.etj.etj."

    Marre nga HISTORIA E SKENDERBEUT -Marin Barleti ------viti-1537----faqja 335.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akili-A : 16-11-2006 më 09:46

  13. #13
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Citim Postuar më parë nga Akili-A
    Ata qe e njhin historine ne shqiperise do na besojne qe c`ke me te.

    C`lidhje ka SALIH BERISHA ME NIKOLLA BERISHA DHE DHIMITER BERISHA????

    LEXO KETU:
    "Kur ne diber e tropoje zbardhi dita,nepermjet me fisnikevet te tjere te atij vendi dhe kryetrimavet te rinise,ishin dy vellezer nga familja e BERISHEVET,DHIMITRI dhe NIKOLLA,ndihmen e te cilevet Skenderbeu e kishte te shenuar dhe te dendur.Keta, kur degjuan per fatkeqesine e ushtrise sone dhe per perfundimin e rrethimit te Belgradit,nuk vonuan aspak por vrapuan fluturimthi..........etj.etj.etj."

    Marre nga HISTORIA E SKENDERBEUT -Marin Barleti ------viti-1537----faqja 335.

    pash zotin .. ku i ha leshi kancelarive te evropes per historine e Skenderit ... mos jetoni me endrra. E di ti ca dmth Opinion Publik?? Psh. opinioni publik i grekerve per shqiptaret eshte qe shqiptaret dhe lugeterit jane nje. Kupton? Nuk dun me dit per histrit e Barletit as per shkollen e baletit ...
    RIPPR

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Acid_Burn
    Kto fotot jane marre nga protestat ndaj karikaturave te karikaturistave danez qe si kan emrin jan edhe nga trut karikature...

    So what is your point banori i hellit ??
    aty shoh sharje kunder evropes, aty ku keta derra jetojne.

    Po ti banori i cilit vend je, i ferrit apo parajses?
    dhe mbi çfare baze gjykon ti se banor i kujt vendi eshte ai tjetri?


    nese ka nje ferr te paret qe meritojne te shkojne atje jane besimtaret injorant.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Acid_Burn
    pash zotin .. ku i ha leshi kancelarive te evropes per historine e Skenderit ... mos jetoni me endrra. E di ti ca dmth Opinion Publik?? Psh. opinioni publik i grekerve per shqiptaret eshte qe shqiptaret dhe lugeterit jane nje. Kupton? Nuk dun me dit per histrit e Barletit as per shkollen e baletit ...
    Fatkeqesia me e madhe, eshte me shqiptaret(si ty) qe kane harruar historine e te pareve tane.

    Ai popull qe nuk ka memorje historike eshte i destinuar te vdese.

  16. #16
    fushori Maska e Ermal 22
    Anëtarësuar
    19-07-2005
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    549
    Citim Postuar më parë nga Acid_Burn
    "cuditerisht" jane milloshet dhe kristaqet ata qe me se shumti kane dashur te na bejne gropen... ndaj muslimanet shqiptar jane krenar qe as emrat as gjuhen dhe as besimin nuk e kane te njejte as me greket as me shkaun...

    Iksi Files ti je djale i zgjuar ma kap mendimin

    Neve na paska bere Turku musliman. E vertete eshte qe Islami u perhap ne mase tek populli yne pas hyrjes se turqve. Ishte kjo e mire apo e keqe kjo nuk ju takon shqiptareve jo muslimaneve ta vendosin aq me pak kur jane PAKICE
    Kane qene, dhe te huaj. Ketu flitet per islamin ne Shqiperi dhe cfare do na sjelle ne planin afatgjate sidomos kur te shkolluarit ne vendet Arabe do fillojne te perzijne vehabizmin me hanefizmin, dhe pasojat po shihen me reagime te dhunshme si ne xhamin e Lushnjes ku rrifet i sapoardhuri imam.
    nuk po e ca njeri koken se jeni krenar ju apo se doni me ndjek fene tuaj. Por mos u be si i forte sikur feja te takoka vetem ty. Perderisa shqiptaret jetojne bashke ne Shqiperi, ateher i intereson qe c'ke me te se cfare drejtimi a medhebi te merr feja ty apo shumices pasi ju mund te jeni ata qe neser mund te na dilni edhe per ligjin sharia! se edhe ne forum ka pasur prej jush qe e kane perlqyer ate ligj, packa se nuk doni me u shpreh plotesisht.

    http://www.korrieri.com/index.php?k=1&i=15601

    Ja pra pse paraqitni me teper rrezikshmeri pasi nuk keni garanci, dhe vete drejtimi qe tipa liderash si Ols Jazexhinjt po i japin komunitetit tuaj tregon se islami do jete problematik, dhe per ceshtje serioze kombetare.

  17. #17
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Citim Postuar më parë nga Akili-A
    Fatkeqesia me e madhe, eshte me shqiptaret(si ty) qe kane harruar historine e te pareve tane.

    Ai popull qe nuk ka memorje historike eshte i destinuar te vdese.
    Vertet?

    Ne fakt kombet jetojn me endrrimtare... me njerez te cilet rrahin gjoksin me c'ka shkrujt Barleti ... hapini more syte edhe shifni ku jeni. Bota nuk e di ku eshte Shqiperia ti me flet mu me ju tregu BArletin.

    Barletin tregoja pasi te kesh mesu njehere veten me pune etj etj etj ... pastaj lexoja BArletin.

    Sa per kete qe ke then ne lidhje me Historine e te pareve ... zene se nuk e kam lexu. Une mendoja qe ne te dy nuk do debatonim me inat
    RIPPR

  18. #18
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Citim Postuar më parë nga Ermal 22
    Kane qene, dhe te huaj. Ketu flitet per islamin ne Shqiperi dhe cfare do na sjelle ne planin afatgjate sidomos kur te shkolluarit ne vendet Arabe do fillojne te perzijne vehabizmin me hanefizmin, dhe pasojat po shihen me reagime te dhunshme si ne xhamin e Lushnjes ku rrifet i sapoardhuri imam.
    nuk po e ca njeri koken se jeni krenar ju apo se doni me ndjek fene tuaj. Por mos u be si i forte sikur feja te takoka vetem ty. Perderisa shqiptaret jetojne bashke ne Shqiperi, ateher i intereson qe c'ke me te se cfare drejtimi a medhebi te merr feja ty apo shumices pasi ju mund te jeni ata qe neser mund te na dilni edhe per ligjin sharia! se edhe ne forum ka pasur prej jush qe e kane perlqyer ate ligj, packa se nuk doni me u shpreh plotesisht.

    http://www.korrieri.com/index.php?k=1&i=15601

    Ja pra pse paraqitni me teper rrezikshmeri pasi nuk keni garanci, dhe vete drejtimi qe tipa liderash si Ols Jazexhinjt po i japin komunitetit tuaj tregon se islami do jete problematik, dhe per ceshtje serioze kombetare.
    Kjo qe ti thua qendron. Nese vertet ky eshte shqetesimi yt atehere me le te pergezoj. Vehabistet jane ata te cilet po e prishin imazhin e Islamit. Jane keta te fundit ata te cilet nuk duhet te ekzistojne jo vetem ne Shqiperi por as ne Evrope as ne bote. Eshte kjo fare e keqe e cila u mboll pikerisht me qellimin e qarte per te shkaterruar muslimanet e mbare botes.

    Por Islami nuk mund te njesohet me Vehabizmin. Kete perendimi e di fort mire, por nuk do ta marri vesh ... Olsat Jazexhite dhe Jargexhite dhe Bozaxhite une i kam luftuar personalisht ku kam mundur dhe me sa fuqi kam pasur. Ne SHqiperi ka shume si une te cilet jane ne konflikt te vazhdushem me Vehabit.

    Ama mos harroni presionin e madh ne te cilin gjenden muslimanet, kur ofendohen, shahen, perbuzen etj etj pa arsye. Si rasti i motres Behije qe donte te shkonte ne universitet, eshte reaksion logjik qe ne kete gjendje masa te homogjenizohet duke mos vene re kush eshte cfare.

    Eshte detyra e Institucioneve fetare Islame ne Shqiperi dhe mbare boten te marrin masa dhe te luftojne. E perseris te luftojne virusin VEHABI !!
    RIPPR

  19. #19
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    ju veremlinjte qe e doni shqiprin pa shqiptar por me sllavo vlleho gerrko plehra te pakten historine mos na e tregoni

    mos gje doni te thoni se jane orthodokset ata qe krijuan shtetin shqiptar?!

    kishte ndonje orthodoks perkrah luftetareve kosovare?

    kush i ka organizuar kryengritjet me te medha kundra turqeve?

    nuk kane qene muslimanet shqiptare qe kane luftuar per shqiprin pa bere dallim as per grekun as per serbin as per turkun?Cerciz topulli vret bimbashin(turk),organizon vrasjen e nje prifti(grek),vritet ne shtoj te shkodres(nga malazezet).Ishte musliman praktikant.Cfare rrezikshmerie i paskan sjelle muslimanet shqiprise?

    nuk i shifni o te marre qe prifterinjt po ju cnderojne dhe varrezat?

    po ju nxjerrin eshtrat e stergjysherve dhe po ua hedhin qenve dhe po vendosin eshtrat e nje ushtrije imagjinare greke?
    Ndryshuar për herë të fundit nga FLORIRI : 16-11-2006 më 10:18
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  20. #20
    Il padrino Maska e DEN_Bossi
    Anëtarësuar
    31-07-2006
    Vendndodhja
    Shkoder-Tirane
    Postime
    450
    SEKRETI I LIDHJES

    Mbi karakterin e
    Lidhjes Shqiptare të
    Prizrenit flet edhe
    historiani britanik,
    Noel Malkolm, i cili
    në librin e tij,
    "Kosovo a short history"
    (Harper Collins,
    1999) kujton citimet
    e një zyrtari britanik
    në Kosovë më 1878:
    "Lëvizja (LSHP)
    është më shumë një
    lëvizje fetare sesa
    sekulare, dhe
    udhëhiqet nga myftilerët,
    ulematë dhe
    kadijtë… Jam i
    mendimit se tashmë
    është mase e qartë se
    Porta e Lartë dhe
    Lidhja janë në një
    mendje, dhe po punojnë
    për të arritur një
    qëllim të përbashkët -
    mbrojtjen e
    provincës." (fq 222)
    Që në vitin 1978 saktësisht
    në 100-Vjetorin e LSHPsë
    kishte zëra historianësh se
    kjo Lidhje nuk është mbajtur
    në shtëpinë që për dekada të
    tëra është identifikuar si
    Shtëpia e Lidhjes Shqiptare e
    Prizrenit. Mirëpo, duke ditur
    faktin se ato vite ishin shumë
    të egra dhe të rënda, sidomos
    për popullin shqiptar, prandaj
    që atëherë jo pak historianë
    kanë hulumtuar dhe kanë
    konstatuar faktin e tani më
    edhe logjikën se në atë shtëpi
    me aq pak metra katrorë assesi
    nuk ka pasur mundësi të
    organizohet Lidhja Shqiptare
    e Prizrenit. Kurse kur kësaj i
    shtohet edhe fakti se
    Kongresi i Berlinit ka zgjatur
    më gjatë se një muaj ka sjellë
    disa vendime në dëm të
    shqiptarëve, atëherë vetvetiu
    besohet edhe deklarata e
    dhënë ekskluzivisht “Besës”
    prof dr Skënder Rizaj,se nuk
    është ajo shtëpi, vendi i
    mbledhjes dhe nuk është
    data 10 qershor, por, është 17
    qershor dhe kjo ka vazhduar
    për një muaj rresht si tubim
    kundërshtues kundër
    vendimeve të Kongresit të
    Berlinit. Prof dr Riza faktin e
    parë e shpjegon “është
    abstrakte të mendohet se në
    atë shtëpi, e cila nuk mund të
    i zë as 25 burra të mbahet
    Lidhja Shqiptare e Prizrenit,
    sepse në atë tubim dihet
    mirëfilli kanë marrë pjesë
    qindra burra.” Pastaj ai ka
    vazhduar se Mbledhja e
    LSHP-së është mbajtur për
    një muaj rresht, sepse ata
    kishin njerëzit e vetë në
    Kongresin e Berlinit dhe nga
    atje u dërgohej telegram për
    ato vendime. Kështu krerët e
    LSHP-së kanë kundërshtuar
    ato vendime, për copëtimin e
    tokave shqiptare. Padyshim
    prof Rizaj, lavdëron qëndrimin
    e Pashko Vasës, pasiqë ai
    ka ndihmuar shumë këtë
    Lidhje duke shfrytëzuar lidhjet
    që kishte sidomos me
    Ambasadën Angleze dhe për
    ketë fakt u mbajt Lidhja në
    Prizren. Është befasuese se
    unë, që në 100-Vjetorin e
    LSHP-së kam sjellë dokumete
    angleze me të cilat saktësohet
    data dhe vendi i mbajtjes së
    LSHP-së . Besoni ato janë në
    Prizren dhe vazhdojnë të fshihen
    në arkiv, kurse improvizimi
    i datës së Lidhjes që ishte
    kundër Lidhjes reale të të
    madhit Ymer Prizreni, Abdyl
    Frashëri dhe të tjerëve rrinë e
    varur në mur. “Për këto falsifikime
    të historisë paguan
    Beogradi, Athina dhe
    Moska” pohon plot mllef dr .
    Rizaj. Të këtij mendimi tani e
    një kohë të gjatë është edhe
    mr Enver Batiu. ‘Foltorja e
    Lidhjes është ende në xhaminë
    e Flamurit” tani siç e quajnë
    “Bajrakli xhami” ajo dhe
    disa qindra fakte të tjera
    bindin secilin se Mbledhje e
    LSHP është mbajtur në këtë
    xhami. Njësoj mendojnë të dy
    historianët se shtëpia në këtë
    kompleks ka shërbyer vetëm
    si pallati i qeverisë i LSHP-së.
    Pokështu për këtë çështje
    ndajnë mendimet e tyre edhe
    shumica e atyre që e kanë
    mëtuar nëpër libra të historisë
    së asaj kohe. Përgjegjësi
    i kompleksit të LSHP-së
    Parim Kosova, pohon se tani
    128 vjet pas asaj Lidhje është
    një pikëpyetje e madhe, dhe
    kjo ngjarje madhore nuk
    SEKRETI I
    është është mbajtur në
    atë shtëpi.
    Ai bazuar në
    disa shënime të
    lexuara nga publicistë
    e historianë
    thotë se Shtëpia e
    Lidhjes ka shërbyer
    si mësonjëtore
    në vitin 1881, por
    për nevoja
    emergjente të
    Lidhjes ishte
    adoptuar dhe ka
    shërbyer si rezidencë
    qeveritare e
    Lidhjes Shqiptare.
    Ai si përgjegjës i
    kompleksit, dhe
    në anën tjetër edhe
    si njëri ndër
    hulumtuesit e
    mirëfilltë të kësaj
    ngjarje madhore.
    Madje mund të
    thuhet edhe militant
    i frymës, idesë
    dhe figurës madhore
    apo siç
    quan ai Kryetarit
    të parë të Qeverisë
    shqiptare Ymer
    Prizreni, mendon
    se hapësira aktuale
    e kompleksit duke
    përfshirë xhaminë
    “Bajarakli”, është
    logjike se xhamia
    është vendi ku
    edhe është mbajtur
    Mbledhja
    Lidhjes.

    Gazeta BESA Nr.36

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Çfarë mendoni për Ahmet Zogun?
    Nga honzik në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 242
    Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
  2. Diaspora shqiptare në mbrojtje të çështjes sonë kombëtare
    Nga altin55 në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
  3. Mocioni, Berisha flet për gjithçka, por jo për Fazlliç
    Nga njemik në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
  4. Franz Baron von Nopca (1877-1933)
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 26-05-2004, 15:23
  5. Ja kush e varros pavaresine e Kosoves dhe demton Shqiperine
    Nga Shën Albani në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 172
    Postimi i Fundit: 23-05-2003, 12:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •