Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
  1. #1

    Dhe kur bėhet mish e mash!

    Mbase do ēuditeni nga shkrimi im, por...

    ...kam vėshtirėsi tė kuptoj se si mund tė ngrihet dikush e tė kėrkojė njė shoqe a njė shok pėr kokėrr tė qejfit, me emėr e mbiemėr, nė mes tė webit, pa u merakosur fare pėr privatėsinė e jetės sė tjetrit!

    Nuk di nėse kėrkimi i personave tė humbur nga familjet ju duket ngjashėm me kėrkimin e njė shoqeje a shoku tė patakuar kėtu e ca vite mė parė...?! Pėr mua nuk janė njėjtė.

    Njė person, sipas asaj qė unė perceptoj nga tė gjykuarit tim, nėse ėshtė i humbur, ėshtė i humbur pėr familjen e tij, dhe kjo familje, ka plotėsisht tė drejtėn e kėrkimit, me tė gjitha format e sotme ekzistuese... Por njė shok a njė shoqe, nuk mund tė quhet i humbur zyrtarisht. Nėse jeni tė interesuar ta takoni a tė dini pėr dikė tė ish shoqėrisė suaj, drejtohuni familjeve tė tyre, apo ish rrjetit tuaj shoqėror tė dikurshėm se mbase dikush ka dėgjuar apo di diēka, por jo publikimit, aq mė tepėr publikimit nė web!

    Besoj se tė gjithė keni dėgjuar dhe dėgjoni hsitori tė pakėndshme nga mė tė ndryshmet mbi shqetėsimet e jetės private, tė paktėn prezervoni njerėzit tuaj, ish shokė a shoqe tė dikurshme nga ndonjė abuzim i mundshėm si dhe lėrini radhė familjeve qė kėrkojnė vėrtet njerėz nė kėrkim, tė cilėt mund tė kenė vite pa i parė e duke i kėrkuar!


    Ky ėshtė mendimi im

    Elna!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 12-11-2006 mė 20:25

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-09-2003
    Vendndodhja
    varavingo
    Postime
    1,084
    Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi

    Ky ėshtė mendimi im

    Elna!
    Pershendetje Elena!
    Nuk jam plotesisht dakort me mendimin tend. Sot adresat dhe emrat dhe telf e shtepise nuk jane me dicka private. Fut mbiemrin dhe kerkimi ti jep te gjitha. Nuk mendoj se publikimi ne forum eshte ndonje mish mash.

    Te pakten une keshtu mendoj!

  3. #3
    New York Maska e mario_kingu
    Anėtarėsuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225

    Wink

    Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi
    Elna!


    jam plotesisht dakort me mendimin tend pasi as mua sdua te me kerkojn shok me emer mbiemer shoket e shoqeris qe kemi pat dikur nese ne duam ndonje gje mjafton te kerkosh midis shoqeris familjes ske pse ve emeer ne internet

    se kur ai person qe me nje aq mir me nje edhe familjen edhe me gjen kollaj jo tani e kam pat shok klase etc

    nese mendimi im eshte plotesisht dakort me Elna Durrėsi
    Partizoni

  4. #4
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anėtarėsuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    Dakort me ty Elna
    Une kam kohe qe kam shprehur kete mendim dhe me kane diskretituar te gjithe sidomos moderatoret.
    dhe une kam deshire te takoj shoqet e mija te shkolles qe kam vite pa i pare ,po kam respekt per privacyn e tyre,dhe me siguri s'jap te dhenat ne net .
    Megjithate jeta shkon perpara dhe duhet te mendojme dhe per personat qe kemi prezent,s'jetohet vetem me kujtime .
    Nqs jeta te jep mundesine qe ti takosh keto persona ,atehere ok

    (nuk po i riferohem personave te humbur dhe te kerkuar nga familjet)
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-11-2006
    Postime
    25
    Pershendetje Elna, edhe une jam dakort me mendimin tuaj, kur lexova para disa ditesh duke kerkuar me emra shoqe e shoke te vjeter shkolle e lagje, vertet mendova se nuk ishte mire, faleminderit, eshte mjaft e rendesishme ti kushtohet vemendje personave te humbur, e ku familjet s`kane haber per te afermit e tyne, e sa per shoqe e shoke shkolle e lagje ka vend mjaft per tu interesuar, bravo edhe nje here, le ti leme pra hapesire ankthit te tyre qe presin nje lajm. duke shpresuar sa me shpejt te kene habere te mira. bye. Nina

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2006
    Postime
    56
    Nuk shoh asgje te keqe te kerkosh nje shok apo shoqe nepermjet internetit.Sic tha dikush me lart ,ketu ku jetojme ne adresa dhe numri i telefonit nuk jane dicka private .Ata qe kerkojne dike nuk vene ditelindjen ose numrin e punes(dicka qe eshte personale)por eshte vetem emrin.

  7. #7
    Pershendetje...
    ketu ku jetojme ne adresa dhe numri i telefonit nuk jane dicka private
    Nuk jane gjithandej te shfaqur automatikisht te dhenat neper numeratore telefonik. Kjo gje varet sipas deshirave te abonentit, qe vendoset nepermjet formularit plotesues ne momentin e abonimit.

    Megjithate, kerkimi i nje numri tel ne nje numerator tel dhe kerkimi i shoqes/ shokut "kopeshtit" ne web, nuk eshte njejte. Aq me teper nese e ke patur kaq shok/shoqe ke te dhenat e fammiljes se saj/tij. Adresimi i rregullt eshte tek ata.

    Mendoj se ka dhe dicka me thelbesore: Nje njeri i humbur, ka te drejten te quhet i humbur vetem nga familjaret e afert te tij; jo nga shoqeria!

    Une keshtu mendoj

    Elna!

  8. #8
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anėtarėsuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Mbrem po shikoja jete ne kerkim. Mori 1 zonje ne telefon "telefonate urgjente" ne studio dhe i tha djetueses te emisionit, fare thjesht : Franci nuk eshte i humbur por jeton ketu ne Itali dhe i jati e di shume mire se ku ndodhet i biri prandaj ju lutem mos e beni Francin te humbur sepse kjo bie ne kontradiket me emrin e emisionit tuaj "Jete ne Kerkim". Mos u merrni shume me ceshtje personale familjare....

    Kshu dhe kjo gje ne web sic thote Elna ruajni icik privatesine robve mer daj.
    Mua mu tek parvjet per te kerku i shokun tim qe isha rrit me ate dhe kisha 9 vjet pa e pa. 1 te morme gjyshen e vet ne telefon pasi i thash kush jam e tjer, me dha numrin e telefonit ne ika e takova. Ni kaq ishte muhabeti.

    Mu s`do me vite mire me thone drejten t`me kerkoshin me emer me miemer e me gjatsi (jo se jom i shkurt) ne internet....
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  9. #9
    New York Maska e mario_kingu
    Anėtarėsuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi
    Pershendetje...


    Nuk jane gjithandej te shfaqur automatikisht te dhenat neper numeratore telefonik. Kjo gje varet sipas deshirave te abonentit, qe vendoset nepermjet formularit plotesues ne momentin e abonimit.

    Megjithate, kerkimi i nje numri tel ne nje numerator tel dhe kerkimi i shoqes/ shokut "kopeshtit" ne web, nuk eshte njejte. Aq me teper nese e ke patur kaq shok/shoqe ke te dhenat e fammiljes se saj/tij. Adresimi i rregullt eshte tek ata.

    Mendoj se ka dhe dicka me thelbesore: Nje njeri i humbur, ka te drejten te quhet i humbur vetem nga familjaret e afert te tij; jo nga shoqeria!

    Une keshtu mendoj

    Elna!
    tike shum te drejt por shumica sdo tja di



    psh cpun ka ish shoqeria ime te vej emer ne internet se kush jam etc wtf ku jetojm
    Partizoni

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-09-2006
    Postime
    15
    Pershendetje t'gjithve

    pajtohem me mendimin e Elna-s, nuk eshte vetem privacy ne pytje
    po o njrez ku dim ne kush per qfar kerkon dike, ku dim a eshte njemend nje shoqe e klases qe ka humb kontakt me te,
    dikush mund te lajmrohet kinse kerkon shoqen apo shokun ndoshta ajo ka ik prej torturave te ish dashurit apo ish burrit apo dikush eshte n'gjak ne shkojme ja gjejm personin te gezuar qe i ndihmuam
    pra STOP kerkimit te shoqeve e shokeve "te humbur"

  11. #11
    Walk a little slower... Maska e ♥ Ela ♥
    Anėtarėsuar
    11-07-2009
    Postime
    369
    Ti ke te drejte, po hajde fol me disa qe jane gati te tregojne edhe ca kane bere me ate person ketu ne interent vetem per ta gjet... se cfare mendimi ka ai tjetri sduan ta dine...

    Bravo Elna!

  12. #12
    Elna, ke shkruar nje shkrim pasaport per kete teme, une jam plotesisht me mendimin tend.
    edhe une mendoj se preket privatesia e nje personi nqs del cdo njeri edhe kerkon me emer e mbiemer nje shok/shoqe/te dashur pa menduar rreziqet qe mund ta prekin personin e kerkuar sepse kerkuesi mund te jet anonim.

    Nuk mendoj se mund te quhet i/e Humbur nje person qe te ka munguar nga shkolla fillore apo fakullteti.Ketu eshte tema per njerezit e humbur qe jan me vertete te humbur dhe nuk e din askush se ku ndodhen.



    Lord
    Gjak MalSori

  13. #13
    maraklije Maska e bombona
    Anėtarėsuar
    09-02-2009
    Vendndodhja
    ne shkoder,ne shtepin time
    Postime
    4,714
    jam dakort me kete mish mashin se ka ik rrespektimi i prevatesis fare...............
    meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

  14. #14
    Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
    Anėtarėsuar
    15-06-2009
    Vendndodhja
    Nen embelsinee lotit Tend... !!
    Postime
    3,741
    Ke brer mire shume qe ke shkruar ashtu elna, dhe ke plotesisht te drejte, edhe une jam plotesisht dakord me ty qe te tjeret te mos i perziejn ato qe the ti ee !!!
    Askush nuk ta bėn atė qė ta bėn vetvetja !!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar mė parė nga vagabondo_nyc Lexo Postimin
    Pershendetje Elena!
    Nuk jam plotesisht dakort me mendimin tend. Sot adresat dhe emrat dhe telf e shtepise nuk jane me dicka private. Fut mbiemrin dhe kerkimi ti jep te gjitha. Nuk mendoj se publikimi ne forum eshte ndonje mish mash.

    Te pakten une keshtu mendoj!
    E nuk eshte e njejta gje.une nese interesohem per te gjete nje numer tel. apo te kunderten , neprmjet numrit personin, une si aplikues nuk dekonspirohem,e deri ketu eshte normale.Por nese nje person dhe ne se ne forum perdor nick name, per personin qe ai apo ajo kekron, me emer dhe mbiemer vetem per shkak te historise se mardhenieve mes tyre ai eshte i dekonspiruar.Ne kete rast lidhja mund ti sjelle kenaqesi por perse jo dhe fatkeqesi paleve.Pra nuk eshte serioze, sidomos ne rastin per te cilin diskutuam...!Une shpesh kritikoj ne forum antare qe perdorin fotografite e tyre per avavtar si dhe ato qe paraqiten me identitetin e tyre real, qofte dhe ne profilin e tij.Ky fakt gjithmone permban nje rrisk.Personat publik, mund te hapin webin e tyre por ne forume duhet te jene njelloj me te tjeret.Nuk mohohet rasti kur anetare te ndryshem kerkojne njohje personale , kjo merr rruge nepermjet lidhjeve me e-mail etj.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anėtarėsuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Te kerkosh nje shoqe/shok me emer e mbiemer nuk eshte cenim i jetes se tyre private.

    Te jipet emri dhe mbiemri i tyre, adresa e detalet e tyre private pa lejen e tij/saj, jan cenim i jete se tyre dhe eshte kunder etikes njerzore.

    Prandaj nese njihni ndonje person qe kerkohet ne kete forum, dergoni nje email dhe lajmeroni se filan fisteku po ju kerkon ne kete forum, ju lutem lajmerohu nese ke deshire. Ne asnje menyre te mos jepni detalet e tyre pa lejen e tyre. Personi qe kerkohet, kur te kupton se po kerkohet, eshte vendimi i tij nese deshiron te lajmerohet.

    Me respekt
    Flag

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Nuk jam plotesisht dakort me mendimin tend. Sot adresat dhe emrat dhe telf e shtepise nuk jane me dicka private. Fut mbiemrin dhe kerkimi ti jep te gjitha. Nuk mendoj se publikimi ne forum eshte ndonje mish mash.
    Kjo nuk eshte e vertet te gjitha kompanite qofshin keto telefonike apo te ndryshme perpara se te publikojne keto te dhena duhet te kene nje kntrate te firmosur nga i interesuari. Ky eshte ligji per privacy.
    Une per shembull nuk i kam publikuar te dhenat e mia ne asnje compani telefonike, interneti etj per motive publicitarie, por vetem per motiv rregjistrazioni te sherbimit qe me jepet.
    Vetem nje here me ka marre nje femer dhe filloj te me bente publicita i kishte edhe te dhenat e mia ateher fillova une ti beja pyetje asaj dhe kur e pa keq me mbylli tel.

    Mendoj se drejtuesit e forumit ne ate teme duhet te lene vetem kerkesat per kerkim te njerezve te humbur dhe jo per cdo individ, sepse mund te kete edhe qellime jo te mira, dhe dikush qe mund ta njofe i jep te dhenat e nevojshme.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 03-10-2009 mė 16:02

  18. #18
    *Ne zemer te kam babushi* Maska e *suada*
    Anėtarėsuar
    24-11-2007
    Vendndodhja
    Rruga shishe lagja tap :)
    Postime
    2,355
    Citim Postuar mė parė nga vagabondo_nyc Lexo Postimin
    Pershendetje Elena!
    Nuk jam plotesisht dakort me mendimin tend. Sot adresat dhe emrat dhe telf e shtepise nuk jane me dicka private.
    Nuk jam dakort me ty. Une kam zgjedhur ta mbaj privat nr e shtepise. Nr im nuk eshte ne numratorin e vendit ku jetoj.

    Unaza sipas gishtit,dashura sipas shpirtit.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    kur personi shpallet i humbur, njejt si zyrtarisht si privatisht, ai osht i humbur edhe per shoqerine mbase nuk gjindet brenda saj, ashtu si jane te humbur shqiptaret neper bote (realisht te humbur) kur nuk jane neper qytete shqiptare

    dhe kur behet mish e mash
    pula behet qervish e kingji dash
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anėtarėsuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Se besoj se mund te hum njeri ne kete dite sot.Une them se fshihen vet.Ose i kan vrare.Po qe te humbi e ta gjejne sikur s'ka kuptim me duket.
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •