Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 123
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393

  Kadare: Lufta e par morale u b n Kosov

  Lufta e par morale e shekullit XX u b n Kosov

  Zakonisht n kso rastesh fjalt jan jo shum t sakta, jo shum t pasura, jo shum origjinale. Sot, jam shum i prekur, jam shum i nderuar. Jam i detyruar t prsris fjalt e zakonshme pr nj ngjarje q pr mua sht e pazakonshme. Jam jashtzakonisht i prekur dhe jashtzakonisht i nderuar q u mblodhm sot n kt qytet, pr t marr nj mim q mban emrtimin e mrekullueshm Kepi i shpress s Mir- Fahredin Gunga, q jepet n prkujtim t poetit Fahredin Gunga, t cilin e kam njohur dhe e kam muar. Kam pasur fatin, pra, ta njoh dhe ta moj.

  Kam qen n Mitrovic dhe sht hera e dyt q ndodhem. Kam qen n vitin 1972, pra 30 e sa vjet prpara, me mikun tim Azem Shkreli, gjat vizits sime t par br Kosovs.

  Kam ardhur n nj pasdite t ftoht, ngrinte, dhe Mitrovica m sht dukur e trishtuar dhe e pluhurt. Ndoshta, nuk ka qen e pluhurosur. Rrugt mund t ken qen t pastra, por, si duket, ishte ajo ndjenja e robris, q ma krijonte tr kt prfytyrim. T them t drejtn, n at koh, un nuk besoja se gjat jets Kosova do t ishte e lir, sepse nuk besoja se gjat jets Shqipria do t ishte e lir nga komunizmi. Sepse nuk besoja se komunizmi do t prmbysej, ndrkoh q ne do t ishim t gjall. Por, ndodhi. Shqipria u b e lir dhe pastaj Kosova u b e lir. Po, sepse komunizmi u prmbys n kt bot. Kjo nuk do t ndodhte po t mos prmbysej komunizmi. Kto ishin ngjarje t mdha pr gjith popujt, e veanrisht pr popullin shqiptar. Shum popuj e fituan lirin, por Kosova mbeti prsri, dhe pastaj ndodhi gjja m e pabesueshme, gjja m e kobshme. U ngrit kontinenti evropian, dhe kontinenti verior amerikan. U ngrit aleanca m e fuqishme ushtarake e bots dhe m prparimtarja deri m sot, Aleanca Atlantike. Dhe u ngritn pr lirin e Kosovs. Nuk u ngritn si mendohej, si ishte klisheja dikur se gjoja bhej luft pr naft, luft strategjike detare, pr arsye ekonomike, por u ngrit pr lirin e nj populli. Dhe sot, pothuajse unanimisht, pohohet se lufta e par morale u b n shekullin XX.

  N Kosov nuk kishte vajguri, nuk kishte ndonj ky t rrugve ndrkombtare q do t bashkonte oqeanet. Kosova ishte thjesht nj rajon i Ballkanit, i banuar nga nj popull i vjetr i Ballkanit, nga shqiptart, dhe bota perndimore u ngrit n luft pr lirin e ktij populli.

  N ndrgjegjen e popullit shqiptar u depozitua nj triumf i madh i ushqimit shpirtror pr shekujt e ardhshm, q gjith bota u tund pr shkak t Kosovs. Pr kt vend po flitet n kto dit, n kto jav, e q do t flitet ende, si sht folur pr Kosovn gjersisht para se t ndodhte furtuna e madhe. Jemi ktu plot shpres dhe kjo sht fjala e kryefjala e kohs q jetojm. Ktu lind emri i shpress, n thelbin e emrtimit t ktij tubimi, n thelbin q Fahredin Gunga i ka dhn njrs prej veprave m t rndsishme t tij.

  Ka dy lloj shpresash n bot: nj shpres pr gjithka n kuptimin human, filozofik, e disa her fetar, ku njeriu ka shpres se nj forc disa her hyjnore, disa her t mshirohet nga Zoti, do ti jap dika m t mir, por ka edhe nj shpres tjetr, m t devotshme, m urgjente, m t afrt, m t prekshme, kjo sht shpresa e hakut historik dhe politik pr nj popull. Ne i kemi t dyja shpresat sot. Populli shqiptar jeton n nj ekspansion n kuptimin m t mir dhe m pozitiv t fjals. Nuk ka vend absolutisht pr dshprim. Nuk ka vend pr dshprim, as pr thyerje, as pr nguti, as pr ligshtim moral,sepse thelbi i asaj q ka ndodhur dhe asaj q po ndodh sht liria e popullit shqiptar.

  Ne t gjith e dim q qiejt dhe dherat prmbysen, dhe toka e qielli po t prmbyset, populli shqiptar nuk bie m n robri.

  Nuk kam ndrmend t bj ndonj thirrje me tingllim nacionaliste, por kjo sht nj thirrje reale, thirrje humane. Populli shqiptar duke e mbrojtur Kosovn e mbron edhe popullin serb nga demont e vet, dhe, hert a von, ai popull do ta kuptoj kt gj dhe do t jet mirnjohs ndaj popullit shqiptar, e duan a se duan kt. Duke e mbyllur kt fjal, duke e prsritur sa i gzuar jam q erdha pr her t dyt n Mitrovic, q sht e lir e q do t jet edhe m e lir, shpresoj se hern e tret n qoft se m bije rasti t vij, t takoj ktu nj tjetr realitet dhe bashk me lexuesit e mi shqiptar t jen midis tyre edhe lexuesit serb, prfundoi Ismail Kadare.


  marre nga Iliria Post
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Shkrimtari i madh Ismail Kadare u nderua dje n Mitrovic me mimin “Kepi i shpress s mir Fahredin Gunga”

  Kadare n Mitrovic, shmanget Rexhep Qosja

  Kadare: Shqiptart mbrojn popullin serb nga demont e vet

  Gazmend Syla

  Si mjeshtr i mrekullueshm i rrfimit, romanit dhe gjinive t tjera t krijimtaris letrare, shkrimtari i madh Ismail Kadare u nderua dje n Mitrovic me mimin “Kepi i shpress s mir Fahredin Gunga”. Prpara nj publiku t gjer bashkkombasish, por edhe letrarsh t ardhur nga vende t ndryshme t Evrops, si Mal i Zi, Bosnje –Hercegovina, Kroacia, Sllovenia, Turqia, Maqedonia pr manifestimin e prvitshm letrar, Kadare shprehu jo vetm konsideratn pr marrjen e ktij mimi, por shprehu mendimin e tij edhe pr shtjen e Kosovs. ai rikujtoi edhe nj her kohn, kur pr her t par shkoi n Mitrovicn e ndar e t robruar, pr prjetimet e asaj vizite dhe pr t ardhmen shqiptare. “Kemi ardhur nj mbasdite t ftoht, gri. Moitrovica mu duk e trishtua dhe e pluhurosur. Ndoshta nuk ishte e till, por ishte ndjenja e robris q m krijonte kt prjetim. Un vet vija nga nj vend gri, i pluhurosur dhe n robri. Pr t qen i sinqert, un n at koh nuk besoja q n gjalljen time Kosova do t ishte e lir, sepse nuk besoja q n gjalljen time Shqipria do t ishte e lir, sepse nuk besoja q komunizmi do prmbysej n kohn kur ne ishim gjall. Shqipria u b e lir dhe pastaj Kosova u b e lir, ku komunizmi u prmbys n bot. Un nuk mendoj se pa prmbysjen e komunizmit do ndodhnin kto ngjarje t mdha, pr do popull e n veanti pr popullin shqiptar. do popull kur lufton pr lirin e vet, lufton pa e ditur edhe pr lirin e popujve t tjer. Kur shqiptart thon dhe e mbrojn kt e thon pr t gjith popujt, pr t Ballkanit, Evrops, por edhe pr popullin serb, i cili ka pasur konfliktin m t ashpr deri m sot. Shqiptart duke mbrojtur lirin e vet, e mendojn ose jo, mbrojn edhe popullin serb nga demont e vet dhe ata do ta kuptojn kt, madje do t jen mirnjohs ndaj popullit shqiptar”, - u shpreh Kadare n ceremonin e ndarjes s mimit. Sa i prket ardhmris s Kosovs, ai u shpreh se “nga pikpamja strategjike sht ashtu si e kemi dshiruar. N koh kalendarike mund t ket ca dit m shum, apo m pak, ashtu si nj stin q nuk ndryshon nse disa dit bn koh e mir e n ca t tjera e keqe”. Sipas tij, e ardhmja e popullit kosovar do t jet shum m e mir nga ajo ka lan pas. Ai tha me siguri se “t gjith e dim q qielli dhe toka t prmbysen shqiptart nuk bien m n robri”. Sa i prket krijimtaris letrare dhe pasqyrimit t ngjarjeve t Kosovs n librat e tij, Kadare u shpreh se asnjher nuk ka br ndonj ndarje Kosov-Shqipri. “Kur shkruaj e mendoj botn shqiptare, psikologjin, mendimin si nj t trn dhe nuk bj plane pr ndarje sektorsh, kshtu q kur shkruaj i mendoj t gjitha bashk. Populli shqiptar sht po ai kudo, sht po ai gen, po ajo drit n syt e njerzve, po ajo shpres”, - tha ai. Shkrimtari Ismail Kadare mbrriti dje n Kosov pr t marr pjes n manifestimin tradicional letrar ndrkombtar, “Kepi i Shpres s Mir, Fahredin Gunga”, q nisi n Mitrovic. Para nisjes s ceremonis, Kadare vuri kurora lulesh dhe kreu homazhe pran varrit t presidentit historik Ibrahim Rugova. Kadare u shpreh se kishte ardhur pr t kryer homazhe pr mikun e tij Rugova, pr presidentin e par t Kosovs. Msohet se gjat qndrimit n Mitrovic Kadare do zhvilloj takime dhe vizita n vendet historike t ksaj zone, si n kompleksin e kullave t Isa Boletinit, Muzeun e Kristaleve n Stan Terg, etj. gjithashtu Kadare do t vizitoj edhe Akademin e Shkencave dhe t Arteve t Kosovs, antar i s cils sht prej kohsh.
  08/11/2006
  KATEGORIA: Kulture
  shekulli

  --

  shum mire dhe shum bukur..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Kadare: Shqiptart mysliman jan po aq evropian sa edhe t tjert, kurse kampion t kombit - Naimi dhe Fishta
  Prishtin, 8 nntor - Shoqria demokratike sht e hapur, ndrsa demokracia nnkupton mungesn e mistereve, tha shkrimtari Ismail Kadare n nj debat me shkrimtar dhe student n Bibliotekn Kombtare dhe Universitare t Kosovs. "Asgj n kt bot nuk sht e prsosur", tha Kadare, duke iu referuar nevojs pr diskutimin e t gjitha fenomeve n mnyr t hapur. Nj nga shtjet me t cilat po prballen sot shoqrit postkomuniste, prfshir edhe Shqiprin, sht hapja e dosjeve, gj kjo e krkuar edhe nga Kshilli i Evrops, apo si tha ai pr "hapjen e t fshehtave t bodrumeve". Ndrsa, pr hapjen e diskutimit pr identitetin, tem kjo e hapur nga ai, tha se sht shtje e dits, dhe si i till sht i pashmangshm pasi "ne duam t hyjm n Evrop, dhe atje e kemi vendin me identitetin ton". Arsyetimet e kundrta tha se jan djallzi dhe hipokrizi. Kadare prezantoi tezat kryesore, t tij pr identitetin shqiptar, q sipas tij, populli shqiptar ka identitet, fizik, gjenetik, e deri tek identiteti fetar. Ai tha se shqiptart myslimant jan po aq evropian sa edhe t tjert. Kadare prkujtoi se ishin rilindasit t part q e filluan luftn pr identitetin evropian. Tezat e kundrta q dshirojn t provojn se Evropa nuk ua do t mirn shqiptarve, tha se jan trillet m t kia. "Evropa nuk sht klub i krishter, dhe po t ishte Evropa nuk do t bombardonte t krishtert, por neve myslimant. Ajo e bri kt pr ne, ather doni m"?, pyeti Kadare. Duke iu rikthyer n debat edhe njher identitetit, Kadareja tha se shqiptart kan nj myslimanizm q sht model pr Evropn, dhe kjo buron nga toleranca fetare, q pasohet nga toleranca ndretnike. Dhe ky sht modeli q jep Shqipria dhe me kt duhet t ecet, pasi ky model vjen nga historia dhe gjenetika shqiptare. Ai n kt kontekst prkujtoi Sknderbeun, dhe tha se ai themeloi me fitore identitetin evropian t shqiptarve, dhe ajo sht drita nga duhet t ecin shqiptart. Ai tha se prandaj ne jemi nj aleat kulturor pr amerikn dhe "jo pse i kemi syt e bukur". I pyetur pr t prcaktuar dallimet apo raportet e letrsis shqiptare me at botrore, Kadare tha se letrsia i ka rrnjt n universalizm, dhe mbase ky art sht piknisja e globalizmit, si proces politik, por njkohsisht tha ai, do shkrimat ka nj komb dhe atdhe. Kalimi i ktyre kufijve varet para s gjithash nga vlerat artistike, dhe se vetm 1 pr qind mbase i kalojn kufijt, ndrsa pr t'u verifikuar si shkrimtar botror duhet t paktn 6-7 dekada apo edhe nj shekull t jet vlersuar n ato lartsi. Poashtu ai sht pyetur edhe pr raportet me shkrimtarin Dritro Agollin dhe Rexhep Qosjen. Raportet me t parin tha se kan qen shum miqsore pr nj koh t gjat, deri n momentin kur Agolli ishte vn n krye t Lidhjes s Shkrimtarve t Shqipris dhe n nj ast kishte kritikuar Kadaren. Por, ai tha se edhe pse nuk ekziston ajo miqsi, raportet jan njerzore dhe assesi armiqsore dhe se kurr nuk kan pasur grindje. Ndrsa, raporteve me Qosjen, i bri nj pasqyr koronologjike. Ai tha se mospajtimet kishin filluar, q m '72, kur sipas rastsisht ishte vn n vorbulln e sulmeve, si pasoj e nj debati t gjer n Kosov, ndrsa edhe ai at vit kishte vizituar Prishtinn. Ai tha se m von Qosja kishte ndrruar qndrimin dhe n disa raste kishte br edhe kritika pozitive pr librat e Kadares, dhe poashtu m '90 kur Kadare u largua nga Shqipria kishte br nj deklarat pozitive pr t. Por, srish Qosja kishte ndrruar qndrimin edhe pse Kadareja m '93, kishte ndrhyr q romani "Vdekja..." i Qosjes t botohej n Paris, dhe kishte br nj parathnie 21 faqesh, por vetm nj faqe ia kishte kushtuar romanit dhe t tjerat Kosovs. Poashtu ai prkujtoi se kishte br nj parathnie edhe pr librin "shtja e Kosovs" t Presidentit Rugova. Kadare tha se Qosja ishte armiqsuar srish, pr t arritur kulmin me akuzat m denigruese dhe fyese, duke e vlersuar Kadaren si shkrimtar mediokr, enverist, komunist dhe far jo, duke denigruar me akuzn me nj Janulla. "Turp i madh pr Qosjen", tha Kadare duke shtuar se ai po vazhdon me kto marrzi, ndrsa ia dha edhe nj kshill, si tha ai prej miku. "Do ta kshilloja t shkoj n psikiatri. Dhe un po them se ky njeri sht i paprgjegjshm", theksoi Kadare, dhe si tha ai kjo sht m e pakta q mund ta thot pr t, q t mos thoshte se, Qosja shtyhet nga dikush. Ai tha se i gjith nnteksti i akuzave t Qosjes, ka kt prmbajtje, q "Kadare duhet nxjerr jasht nga letrsia shqipe, dhe jo vetm nga letrsia, por edhe nga kujtesa e shqiptarve". Kadare duke folur pr politikn dhe ideologjin n letrsi, tha se edhe ajo sht pjes e jets dhe si e till, ka shkrimtar t mdhenj q edhe me t jan br t famshm, duke e prmendur Dante Aligerin, si gjeniun m t madh t Evrops, por q kto raste jan t rralla. Ndrsa, n t shumtn e rasteve tha se shkrimtart e till mbesin t nivelit kombtar, si Hygoi n Franc, ndrsa dy kampion t kombit shqiptar tha se jan Naimi dhe Fishta. I pyetur pr inspirimin e tij, duke ia vn n dyshim Kadares vlern e librave t fundit, ai tha se shkrimtarve nuk mund tu krkohet kjo llogari. "Keni par ju gjkundi q nj shkrimtari t'i krkohet llogari? Nuk mund t'ia krkoj shkrimtarit kt llogari askush", tha Kadare duke sqaruar, se vjen nj mosh q edhe shkrimtari i bn 75 vje dhe aftsit tkurren, por vjen edhe mosha 80 vjee, kur mendja turbullohet dhe vjen nj dit q ai vdes, "dhe do t'i krkosh llogari pse nuk shruan m?", pyeti ai. dhe po pr kt shtje dha edhe nj mendim. "Ather kur paskam qen m i ri, ia paskam kaluar vetes sime", tha ai. Sa i prket disidencs, ai tha se ekziston nj pkufizim i qart, se ajo bhet kur nj shkrimtar apo dikush tjetr, i shpall publikisht idet e tija. Dhe se n regjimin e Enverit, apo t Stalinit kjo ishte e pamundur. Disidencat, tha ai u shfaqn diku kur regjimet u zbutn. Shkrimtari i shquar shqiptar Ismail Kadare, ka vizituar edhe n Akademin e Shkencave dhe t Arteve t Kosovs, antar i jashtm i s cils sht q nga fillimi i viteve t '90-ta.

  qik

 4. #4
  Per his te se vertetes, dhe per te patur ne dispozicion edhe opinion ndryshe, por qe nuk do te thote domosdosmerisht se i perkas asaj apo kesaj rryme, krahu, dege, ahu, shelgu, zhegu, dysheku... :

  Gazeta Shqiptare, 13/11/2006 - 09:34

  Na shau dhe iku!
  Nga Abdyl Kadolli, Sekretari i Forumit t Intelektualve Shqiptar

  Kadare erdhi pr t’u shfryr n Kosov dhe tregoi fytyrn e vet. Udhtoi deri te Kepi i shpress s mir pr ta marr nj mim letrar. A e dinte Kadare se ai manifestim sot sht simbol i Mitrovics s ndar, sepse mban emrin e nj poezie t F.Gungs s ndjer kushtuar Titos s tij t dashur?!

  A dinte se poeti i asaj poezie kishte denoncuar disidentin Demai m 1959, tok me disa shkrimtar t tjer, q tashm dihen nga libri Dosja Demai. N saj t ksaj besnikrie, ai ishte br edhe veprimtar shoqror-politik i diktaturs s Titos, duke vjell shum helm mbi disidencn shqiptare dhe vet Shqiprin.

  Kshtu, shkrimtari Kadare ia ktheu shqelmat diktatorit t vet, por prqafoi simbolin e nj diktatori t huaj. Kur kishte ardhur pr her t par n Kosov, Kadare kishte zgjedhur ciklonin e shkrimtarve t pushtetit, sepse ishte kritikuar Dasma e tij, q edhe vet e pranon si veprn m t dobt. Prse e fut aty edhe abejn e madh, q sht muar gjithher n Kosov?! Tash Kadare erdhi e na bezdisi me shum rrfime e denigrime t tij.

  Qosja t shkoj n psikiatri!-urdhroi diktatori Kadare.

  Vese nuk u mor vesh si t shkoj: si Frojdi pr psikanaliz apo si Jungu pr arketipat?

  Njmend Kadare sht nj fenomen interesant i psikanalizs!

  Mori mimin dhe na shau. Nuk e ofendoi vetm rivalin e tij, por edhe t gjith t pranishmit n Bibliotekn Kombtare n Prishtin. Dhe, n fund, poshtroi edhe vetveten, sepse kur nuk ke argumente t arsyeshme, t mbetet vetm sharja, fjalori i rrugaris. Ata duhej ta braktisnin e t mos zgrdhiheshin, ta linin fillikat vetm.
  Kadare sillet sot si mbret i letrave. Askush nuk guxon ta kritikoj e t mos pajtohet me t, por vetm ta lavdroj. Lavdia pr t sht mbi t gjitha. Ai sht alkimist i fjals, sepse saora i rrotullon fjalt dhe mendimet.
  Ai sht demiurg: ka t drejt t zemrohet, t marr inat, madje edhe t shaj e t mallkoj!

  Asgj nuk ka ndryshuar nga mendsia e tij ballkanike e komuniste, edhe pas qndrimit 16-vjear n Paris.

  Ububu, far diktatori do t bhej sikur ta kishte pushtetin!

  Ai di edhe t krcnohet: Nuk po e them tjetrin version, sepse versioni tjetr sht shum m i rnd. Ky njeri shtyhet nga dikush!

  Po, kush qenka ai Dikushi?!

  Kshtu vepronin t gjith diktatort: i shpallnin t mendur gjenit para se t’i linonin.

  Kadare sht moderator i madh, arkitekt i pallatave t ndrrave dhe dirigjent i koncerteve t dimrave. Ai ishte shkrimtar pushtetar.

  Derisa ai nuk mund t heq dor nga romanet e tij politike, nuk ka as t drejt morale t krkoj dnimin e diktaturs.

  Kadare krkon hapjen e dosjeve, por s pari t hapet dosja e mkateve t tij.

  Kadare i lazdruar ka paranoj: i bhet sikur t gjith po e sulmojn, prandaj grindet me t gjith.

  Kadare sht i gjithdijshmi i bots: ai e vlersoi, pa e par fare, edhe filmin e lauruar Kukumi, si tragjedi e popullit t Kosovs n syt e nj t menduri !

  sht mir q n historin e letrsis hyjn vlerat letrare e artisike dhe jo biografit e shkrimtarve, sepse ndryshe do t tmerroheshin lexuesit.

  Kadare si person u zhvesh n Kosov, ku vdiq miti i tij i shkrimtarit t famshm. Ai sot sht kontributi yn m i madh pr botn dhe fal i qoft asaj!

  Iku Kadare kokulur nga Kosova, duke ln shum helm e pezm.

  Ai nuk vuri asnj lule mbi prmendoret e dshmorve e t martirve.

  N purgator Dante do ta pyes pr gjith metamorfozn e tij politike, pr mkatet me kolegt dhe pr nj dashuri t kputur e shum tragjedi familjare.

  Falja, Dante, mkatet!

  Amen!

  Gazeta Epoka e re, Prishtin

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Te vraret ne pabesi nga kanibalet Qoseiste ne Kosove e Tirane do te prehen te qete ne token shqiptare tani qe Shkrimtari i madh dhe Kombetari i madh Kadare.. u nda perfundimisht nga makiavelet e mafies.. nga kriminelet qoseiste enveroiste.. nga frymezuesit e realizatoret e tragjedise 97-te ne shqiperi dhe bashkpuntoret e shkaut ne genocidin arkanoist te 98-tes.. ne kosove..

  Ec perpara Kadare !

 6. #6
  A asht pas pas kone aj ndoj her me ata kobaltat?

  Kur bre, qysh e si?

  Ajjjjjj, tesh po ja ban edhe ktyne si ... atyne!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Intervista e Ismail Kadarese dhn Tv Koha Vision n Prishtin

  Kadare: Abuzimi me fen islame


  Adriatik Kelmendi

  Vizita e shkrimtarit Ismail Kadare n Kosov sht par si nj rast nga auditort ku ai ka folur dhe nga mediat, pr t marr prej tij mendimet e hedhura publikisht n Tiran pr shtjet e dits dhe t ditve t shkuara, pr tema aktuale dhe tema q kan ricikluar debate t herpashershme. Disa prej tyre Kadare i sqaron n kt intervist dhn kryeredaktorit t Televizionit t Prishtins Koha Vision, Adriatik Kelmendi. Shkrimtari pranon edhe nj her m fort, se ka gabuar kur ka shkruar se me prirjen drejt fes s krishter Kombi shqiptar do t bnte nj korigjim t madh historik, ka do t shpejtonte bashkimin e tij me kontinentin mm: Evropn. Ai pohon edhe se debati me publicistin dhe studiuesin Rexhep Qosja do donte t mos e kishte br fare.


  Ka disa vite q nuk keni qen ktu, si e keni gjetur ksaj radhe Kosovn?
  do her q vij n Kosov m duket se dika e mir ndodh, sepse ktu pritem shum mir, kam shum miq, kam shum dshir t vij. do vizit m duket e bukur. Kt her kam ardhur n nj koh shum interesante, n prag t ngjarjeve t mdha. T thuash q Kosova sht n nj or t mir t sajn si sht gjith kombi shqiptar, n nj or shum t mir t tij. Tashm e dgjoj shpesh q njerzit kan padurim q ajo e mira q presin t arrij sa m shpejt. sht e natyrshme, populli shqiptar ka njohur vuajtjen, pritjen, robrin e gjat. Megjithat ktu nuk ka asgj pr tu shqetsuar. Kam nj shpres, jo shpres t kot, fantaziste, si t thuash, poetike. Ktu bhet fjal q t jet nj e mir m e madhe se e mira q presim. Me koh gjithka do t vij. Liria e Kosovs q sht kryesorja, sht e siguruar pr jet t jetve. do gj mund t parashikojm n bot, por kjo nuk kthehet m, kjo sht themelorja. Po t marrim m t keqen, ka vetm nj shtyrje t leht.

  Nuk e merrni me shqetsim kt?
  Fare nuk e marr me shqetsim. I kuptoj njerzit e thjesht se prapa ksaj ka nj dredhi q na kthehet. Asgj nuk kthehet prapa. Procesi ecn, do gj do t ec prpara, shpresojm q nuk do t ket shtyrje, por edhe nse ka nuk ka pr tu shqetsuar asgj.

  E prmendt q n Kosov do her priteni mir. Ksaj radhe ju u shprblyet me mimin Kepi i Shpress s Mir Fahredin Gunga...
  Erdha me gzim t madh, me dshir. Zakonisht kur kam ftesa pr udhtime, n mnyr instiktive shikoj ti refuzoj, n kuptimin q e kam vshtir, m prishen planet, m prishet puna letrare dhe gjja e par q mendoj sht: jo, ndoshta jo. Kt her sinqerisht kur z. Bejta m mori n telefon dhe m tha kemi nj takim kulturor dhe kemi nevoj q t vini, u premtova q do t vij. At dit do duhej t ndodhesha n Angli. U thash n mund ta shtynin pr disa dit takimin dhe u b kjo gj, u b shum mir.

  Prmendt Anglin ku vepra juaj sht rinjohur me prmasa m t gjra pas fitimit t mimit Man Booker International. Sa ju ka hapur dyert ky mim n botn anglo-saksone?
  Un kam qen i botuar n Angli dhe Amerik menjher, pas Francs, n vitin 70-t. sht e vrtet kjo q thoni ju. Ky mim gjithmon i hap dyert m shum dhe interesimi shtohet. Un kam pasur disa ftesa m tepr q pa kt mim nuk do ti kisha.

  Menjher pas ktij mimi u botua n Angli romani Pasardhsi i cili ka qen n listn e 20-30 librave m t krkuar n ato jav n Britani t Madhe.
  Ky ishte nj libr i muar mjaft nga kritika dhe edhe shitjen e ka pasur shum t mir. Me nj fjal, n publikun anglez tashti librat e mi ose letrsia shqipe u b m e njohur, sht m e pranishme. Bota anglo-saksone ka nj organizim t shklqyer t propagandimit t librit, ka nj kritik t nivelit shum t lart ka zakone shum t bukura, nj ndr to sht se pr kolegun e tyre shkrimtar t huaj shkruajn vet shkrimtart anglez ose amerikan. Nj zakon q tregon nj solidaritet, nj respekt pr kolegun gj q disa vende duhet ta msojn.

  Por kjo ndoshta nuk sht e dyanshme n aspektin lexues dhe autor i huaj. Dihet se n Britani t Madhe dhe n SHBA nuk paraplqehen gjithaq shkrimtart e huaj.
  sht e vrtet q vendet e mdha kan nj far rezerve, sepse nuk kan po at nevoj si vendet e vogla. SHBA-t jan nj kontinent i tr, gjuha angleze sht nj gjuh e prhapur dhe kan shum shkrimtar t tyre, kshtu q vetvetiu shkrimtart e huaj kan vshtirsi pr t hyr. Ndryshe, n vendet e vogla ku si zakonisht shumica e botimeve jan t shkrimtarve botror dhe sht e drejt kjo. Por kur nj autor hyn dhe mohet, ai pritet shum mir, nuk ka m dallim pse sht shqiptar, hungarez, amerikan ose anglez, respektohet njlloj.

  Do t kalojm n nj sfer tjetr t biseds, por q srish lidhet me Britanin t Madhe. Kohve t fundit n nj sondazh ku qytetart jan pyetur se cilat shtete kan gjasa m t mdha q t pranohen n BE ose cilat dshirojn ata q ti shohin n kt organizm t madh, n vendin e par me prgjigje negative sht radhitur Shqipria. Si e shpjegoni kt refuzim ndaj Shqipris?
  Shum nuk m udit kjo gj. Kemi qen vendi m i ashpr stalinist n Evrop dhe kjo luan nj rol sigurisht. Kemi nj imazh jo t mir, ka propagand kundr Shqipris shum t fort. Pr nj pjes t ksaj, duhet ta pranojm, jemi vet shkaktar. Nuk duhet tia hedhim vetm t huajve fajin, por pr t qen t sinqert ose t drejt, duhet t pranojm gjithashtu q t metat e shqiptarve prgjohen shum.

  Ndodh kjo veanrisht me shqiptart?
  Ka nj prirje racizmi e q ne duhet ta luftojm, sepse sht e tepruar. Un e kuptoj, ne skemi pse t marrim n mbrojtje as banditt, as trafikantt, as ata t drogs e t prostitutave. Na vjen keq q jan shqiptar kur i kapin, por sduhet t kemi asnj mdyshje. Le ti dnojn. Kam prshtypjen se bandit dhe trafikant ka nga shum vende, pr fat t keq ne biem shum n sy. Mafia sht ndrkombtare n bot, por shpeshher prmendet sikur nj pjes t ksaj mafieje e drejtojn shqiptart. Un nuk e besoj kurr. Nuk kan kaq forc shqiptart q t drejtojn mafien evropiane, e botrore aq m pak. Neve na ka dal nami, na ka dal nami i keq. Kjo nuk sht e prhershme, kjo mund t ndryshoj sigurisht dhe disa her po ndryshon. Ka disa vende q kan prmirsim t imazhit. Kultura e nj populli e lufton imazhin e keq, por disa her nuk arrin. sht m i fort imazhi sesa ajo. N vende t ndryshme ka nj luft midis imazhit t keq dhe imazhit t mir. Kt luft ne nuk e kemi fituar dot ende, por shpresoj q mund ta fitojm.

  Kush e ka nj pjes t prgjegjsis pr kt imazh t keq, ju i prmendt disa raste. Dhe a ndodh kjo ngaq shqiptart nuk din ti vetreklamojn punt e mira?
  E para ne nuk dim t bjm propagand t mir pr vendin ton, propagand pozitive. Prkundrazi e shtojm propagandn negative. Nuk sht puna q t mburrim veten, sht shum e keqe kur nj popull fillon e hedh pudr pr t fshehur at q ka, por ne t themi t vrtetn. E vrteta nuk sht kaq e hidhur kundrejt shqiptarve. Ndonjher ne nuk dim ta reklamojm t vrtetn q sht n favorin ton, pr t mirn ton. Dhe prandaj i hapim rrug t keqes. Gjithashtu nuk duhet harruar q ka propagand antishqiptare nga rrethe antishqiptare pr arsye t konflikteve n Ballkan. Mos harroni, shtja e Kosovs sht ende n rend t dits dhe kur shtrohet shtja e pavarsis, gjith bagazhi antishqiptar do t ringjallet, do t thon se shqiptart jan t aft vetm pr prapsira, nuk jan t aft pr pun pozitive. Sigurisht duan t vijn tek ajo q Kosova nuk duhet t marr pavarsin. Nuk duhet t uditemi pr kt. Propaganda e vjetr antishqiptare ringjallet prnjhersh. Kshtu shpjegohet, nuk sht rastsi. Pse u ringjall tashti prap?!

  A mund t na pengoj kjo q t antarsohen si Shqipria si Kosova n organizmat ndrkombtare? Kemi nj sinjal t fundit nga Komisioni Evropian se nuk do t ket zgjerim t shpejt, ose antarsim t vendeve t reja. Nuk prmendet Shqipria fare pr aderim n BE. Sa sht kjo me rrezik pr ne?
  Nuk duhet tepruar kjo gj. E para kur prmendet Ballkani Perndimor, nuk prmendet vetm Shqipria. N qoft se u tha do t ket shtyrje n pjes t Ballkanit, do t ket pr t gjith.

  Prmendet q Kroacia dhe Maqedonia jan m afr BE-s.
  Jan disa shtete q mbeten: Shqipria, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia. Ju siguroj, mndja ma thot q nuk ka se si Evropa t ler jasht nj cop t ngusht, nuk bhen as 15 milion banor. Kta jan popuj q kan qen n pararojn ku sht prplasur vala anti-evropiane. Do t triumfoj nj e vrtet tjetr. Do t ket ndoshta nj penges, nj shtyrje. Nuk mund t ndodh q Evropa me gjysm miliard njerz, t ler 15 milion prjashta q sjan as n an t saj por jan pothuajse afr qendrs. Nuk ka assesi. Andaj kto jan disa alarme t cilat gazetart, analistt i teprojn. Kemi shum qejf t bjm tragjedi kur nuk ka ndodhur tragjedia.

  Do t thot, nuk e besoni?
  Assesi. sht nj lloj pedagogjie q u bhet ktyre popujve. E quaj t drejt, n fakt sht njfar presioni q rregulloni punt, ejani n vete, hiqni dor nga prapsit ata q nuk heqin dor, sepse do tiu bjm nj lloj nderi. sht nj pedagogji q u bhet popujve t vegjl pr t cilt historikisht nuk ka ndonj kujdes t madh Evropa. Ska ndonj gj t keqe, le t sillet ashpr, ndoshta ndonjher bn mir kjo gj.

  T flasim pr debatin me Qosjen. Ka qen tem edhe gjat qndrimit tuaj n Kosov. N fakt ka pasur n thelb mosdurim t ndrsjell nga t dy. Nuk ishte shkas vetm debati pr identitetin e shqiptarve. Edhe n intervista q kam pasur me ju m hert, keni shprehur doza nervozizmi pr njri-tjetrin. Kur ka filluar kjo?
  Ju bt nj simetri. Natyrisht do t them se ssht e vrtet. Mendoj objektivisht, nuk kam pasur kundr tij kurr, asgj. Ndrsa disa her prej tij ka pasur ndaj meje dika q se kam kuptuar mir dhe sinqerisht kam qen i pavmendshm, dhe do ta vrtetoj q kam qen i pavmendshm. Shum vite prpara ai ka pasur polemik me shkrimtar t rinj n Kosov dhe ndrkoh nuk e di pse jam gjendur dhe un pa dashur n kt far polemike dhe kam qen objekt sulmesh. Tashti kam harruar, ka kaluar shum koh. Por nj periudh ftohjeje m kujtohet, kur kam ardhur n Kosov pr her t par n 72-shin. Kam prshtypjen se kam takuar shumicn e shkrimtarve t Kosovs. Me at kishin marrdhnie shum t ftohta pr shkak t tij, mendoj un. Ka qen nj periudh ftohtsie, nj periudh sjelljeje normale, nuk e di pse.

  Pse e quani sjellje normale? Jeni takuar, keni kontaktuar n ndonj mnyr gjat viteve, e keni lexuar njri-tjetrin?
  Jemi takuar, por sht pun e harruar kjo gj. Q un e kam harruar e tregon fakti q kam br mos t botohen dy libra t tij n Franc. shtja shqiptare bile sht botuar te botuesi im francez, dhe romani i tij t cilin e kam shoqruar me nj parathnie t gjat. Ju do thoni q n parathnie flitet kryesisht pr Kosovn dhe m pak pr romanin. Po, sht e vrtet. N pjesn kryesore ka qen e lanuar kultura e Kosovs me do kusht.

  Do t ndodhte botimi pa kujdesin, insistimin, do t thosha, pa ndihmesn tuaj?
  Mund t ndodhte, por kishte gjas m tepr t mos ndodhte. Un bra nj parathnie mbi 20 faqe q ishte rekomandim-parathnie dhe sugjerim pr ta botuar. Mund t ndodhte edhe pa kt.

  Ju i keni hapur portat n gjuhn frnge Rexhep Qosjes?
  Pr librin Histori e shtjes Shqiptare absolutisht e kam uar te botuesi im dhe i kam thn: t lutem botoje se ndihmohet populli t cilit un i prkas dhe ti ke vite q po m boton. E shoqruar nga parathnia ime, ka luajtur nj rol. Nuk pres ndonj mirnjohje. Por sidoqoft kjo tregon se nuk kam pasur ndonj zemrim me t, ajo sht harruar. M von ai ishte acaruar prsri n ngjarjet e 97-s. Ka br ca letra q kan qen t marra, d.m.th me nj ngazllim t madh pr at q ka ndodhur n Shqipri, edhe pse un nuk kam marr pjes q ta prshndes.

  E keni fjaln pr ciklin e shkrimeve Revolucioni i vonuar demokratik?
  Pikrisht, m jan dukur letra t marra. Si jam prgjigjur dhe nuk i kam dhn asnj rndsi, t them t drejtn. Kam qen shum i dshpruar n at koh. Pr mua djegia e Shqipris n 97-n ka qen nj tragjedi kombtare, nj turp i jon si komb. U turpruam prpara ndrgjegjes son, para gjith Evrops dhe para gjith bots. T gzohesh q sht djegur Shqipria, ta quash revolucion t vonuar demokratik sht vrtet t mos jesh mir nga mendja. Ka kaluar dhe kjo, pastaj kan ardhur diskutimet e vonshme. Nuk i kam br me nj sulm, kam kritikuar tezn e tij q nuk jemi plotsisht evropian.

  Megjithat libri, sprova juaj, ka qen n njfar mnyre e lidhur me shkrimin q kishte br Rexhep Qosja m par?
  Shiko, at sprov do ta shkruaja sikur Rexhep Qosja t mos ekzistonte n kt bot. Nuk sht ai q m ka kushtzuar me kt gj. Ka qlluar, sapo sht marr me kt problem e kam kundrshtuar si bhet n nj polemik. Kaq. Shum e thjesht. Pastaj ai ka degraduar gjithka. Ka br dy libra kundr meje, pr disa paragraf q kam un, pr disa faqe. Kjo sht historia. Nj mllef i jashtzakonshm, i uditshm. N kohn kur kemi t tjera pun pr t br, e harroi do gj, e harroi problemin e pavarsis s Kosovs, e harroi Serbin, dhe dola un armiku kryesor i Kosovs, i popullit shqiptar, i letrsis, i mendimit, i filozofis, i t gjithave. sht nj absurditet, un nuk e kuptoj si mund t kesh kaq pasion ndaj kolegut tnd. Mund t kesh zemrim, mund t sulesh nj her ose dy, por t mos lodhesh pr kt gj. Nuk ka histori t komplikuar, sht shum e thjesht.

  Kjo mund t vlersohet edhe si njra ndr polemikat q zgjoi interesimin m t madh n t gjitha ant ku jetojn shqiptart dhe kishte edhe vazhdim, pasi q u shkrua shum nga shum t tjer. Kishte t till q vlersuan se nse kemi kso ndeshje, sidomos tash kur po bhen prpjekje pr afrim m t madh t Kosovs dhe Shqipris, kjo mund t ndikoj edhe negativisht, pasi dy nga ata q u quajtn kolos, ju dhe Qosja, ndesheni n kt mnyr dhe, sht m e rnd, nganjher edhe nuk zgjidhni fjal pr ti vn epitete negative njri-tjetrit. Mund t sjell gj pozitive kjo?
  Un jam kundr epiteteve: kolos, korife, baba i kombit, bac... Kto pr mua jan gjepura. Ne duhet t msohemi pa kto. Nuk sht nder i nj vendi t qytetruar t prdor koncepte t ktilla. Kto jan koncepte klanike, kur zihen n shtpi dhe bien n gjak, ku baca i njrs dhe baca i tjetrs bjn bisedime merren vesh etj.

  Po ky ishte reflektimi q u dha kryesisht nga shtypi mbi polemikn.
  Po, pa t keq sht mendja jon e prapambetur q e koncepton ktu. Un do ta refuzoja nj fjalor t till n raport me kolegun tim. Ne jemi koleg n letrsi, t tilla askush ska t drejtn t uzurpoj me titullin e bajraktarit, t kolosit etj.

  Megjithat, ju jeni t dy personalitete me ndikim n kulturn shqiptare.
  Kultura shqiptare ka disa personalitete, nuk jemi vetm ne t dy. Nuk e pranoj kt gj. Nuk pranoj kto struktura dyshe ose treshe. I refuzoj.

  Ose mos doni t thoni vlejn pr mua, por nuk futet edhe Rexhep Qosja ktu?
  Un i refuzoj parimisht. Kto jan karakteristika t mentaliteteve t prapambetura. Dhe prandaj po thoni ju q sht e vrtet q kjo nga nj pikpamje sht nj polemik jo e mir. sht koha pr nj tjetr gj. N kto raste nuk duhet t bjm nj simetri patjetr t shikosh kush merret me far merret. Dhe n qoft se kjo pun z nj pjes t vogl t asaj q un shkruaj dhe te tjetri z 90% t asaj q po bn, sigurisht q edhe faji ndahet ndryshe. Ta zm q po, jemi t dy fajtor q u futm n polemik. Un nuk e prjashtoj dhe nuk m vjen keq t them po t kem br nj gabim q vajta u futa kot n nj polemik t till. sht e leht t shikosh proporcionet, prmasat. Kur tjetri e kaprcen 20 her q aty ai sht i humbur, dhe ne duhet t kemi guximin ti themi zotri t ka thn kaq, i ke thn 20 t tilla. sht n t drejtn botrore kur prgjigja sht e proporcionuar, dhe aty gjykohet lehtsisht. N kt rast si e that ju q kemi probleme t tilla, vrtet polemika mund t jet fatkeqe.

  Do dshironit t mos e kishit br fare?
  Po, mund t mos ishte.

  Ju e keni thn edhe m hert q feja u imponua si shtja kryesore brenda ktij debati, brenda identitetit shqiptar. Prse?
  Problemi n kto polemika sht nj mashtrim i madh i palejueshm. Nj nga gjrat m t shmtuara sht abuzimi me fen. Sepse polemik e pandershme quhet ose si kam thn un, polemik e pabes, kur ngre nj tez q tjetri nuk e ka dhe thua fraz m fraz n kt sprov Ismail Kadare ka nj prmim, nj dnim t myslimanizmit shqiptar, sht kundr myslimanizmit sht pro katolicizmit. Pasi e thua nj her pas pes paragrafsh t ngrihesh kundr myslimanizmit si Ismail Kadare, shpif nj her, thua nj mashtrim q sht krim. Pastaj e prsrit dhe i ke bindur mendjen vetes, prandaj ktu fillon edhe psikopatia, q kjo sht e vrtet sepse thua ktu nis e pamoralshmja, shpreson q publiku t thot q me sa duket Kadare me t vrtet e ka thn kt sepse ky kot nuk e thot. Ktu sht abuzimi q do vend i qytetruar nuk e lejon kurr. E ndalon me gjyq, q te ne pr fat t keq nuk ekziston. E ndalon sepse kshtu pritet shpifja. Zotri ke gnjyer pa pik turpi. Ku e ke gjetur kt?! Asnjher nuk kam thn asnj fjal fyese pr myslimanizmin shqiptar. Teza ime sht q ne duhet t hyjm n Evrop me myslimant e t krishtert bashk. Asnj penges nuk sht myslimanizmi shqiptar pr Evropn, asnj ndryshim ska myslimani shqiptar. Jemi t gjith shqiptar, mysliman katolik, ortodoks dhe ateist bashk.

  Kjo thoni sht nxjerr nga konteksti, ngase ju nuk keni qen kundr myslimanizmit? Megjithat ju gjithher jeni shprehur me nj simpati pr krishtrimin. E keni par at si dika m t afrt me Evropn.
  Pse t mos e shoh krishterimin kshtu? far ka t keqe? Vet shprehja juaj keni par edhe krishtrimin... sigurisht edhe ajo sht feja jon. Ne kemi tri fe dhe nj komb. Prse sht katolicizmi sidomos feja m e goditur gjat diktaturs komuniste?! Duhet ta pranojm, e goditur egrsisht. E goditur nga dy burime: sepse ishte fe, sepse ishte mishrim i perndimit, sipas mentalitetit komunist. Ndrsa pr ortodoksizmin mund t kishte njfar zbutje sepse ishte feja zyrtare e Rusis, gjith vendeve komuniste. Katolicizmi quhej feja e Vatikanit, SHBA-ve, NATO-s, Evrops Perndimore. Prandaj ajo ka qen m e goditura. Edhe n koloni katolikt jan goditur m ashpr sesa t ishin shumic. Megjithat katolicizmi ishte n teh t goditjes. Shkrimtar katolik t veriut, nuk kan numr m t madh t martirve sesa midis tyre. Jan goditur edhe myslimant, n mesin e t pushkatuarve ka po aq. Po n rastin e shkrimtarve klerik, katolikt zn vendin par. Un kshtu e di dhe besoj se kshtu sht e vrtet. Ne e kemi pr detyr morale ta themi kt gj, aq m tepr un q vij nga nj tjetr fe. sht normale, e detyrueshme moralisht, ti q ke tjetr fe t mbrosh fen tjetr. N qoft se ajo fe ka psuar m shum, sipas mendjes tnde, t jesh ti i pari t thuash, kjo ka shum martir.

  Kjo ju ka nxitur t shkruani n librin Nga nj dhjetor n tjetrin se: Prirja e Shqipris do t ishte drejt fes s krishter, ngaq ajo lidhej me kulturn, kujtimet e vjetra, dhe nostalgjin e kohs paraturke. Me kalimin e viteve, feja e von islamike, e ardhur bashk me otomant, do t zbehej (s pari n Shqipri e m pas n Kosov), derisa tia linte vendin fes s krishter, ose m sakt kulturs s krishter. Kshtu q s paku nga nj e keqe (ndalimi i fes m 1967) do t vinte nj e mir. Kombi shqiptar do t bnte nj korigjim t madh historik, ka do t shpejtonte bashkimin e tij me kontinentin mm: Evropn. Kjo pjes sht prdorur edhe nga Rexhep Qosja, n polemik.
  Kjo sht tjetr. Ky sht abuzimi, abuzim i pastr i pandershm. Pse?
  E para kjo sht nj bised, sht nj kujtim q un vet e kam nxjerr. Nuk sht nj q ka kapur nj dokument ku Ismail Kadareja ka thn kt dhe kt. Un vet kam kujtuar nj bised me Ramiz Alin. sht abuzuese kur nj dit rrfimin pr dika q ka br dikush ti fillon dhe abuzon me t. E para gj sht ta pyessh njher. E dyta un jam shkrimtar n nj vend q feja sht ndaluar dhe shkoj te shefi i shtetit komunist, komunist i egr, armik i fes, dhe i krkoj hapjen e kishave dhe xhamive, i krkoj lejimin e fes. Kjo sht kurajoze sepse situata sht absurde, feja sht e ndaluar dhe bisedojm pr nj gj q nuk ekziston ende. Dhe un kam deklaruar n intervist. Ka qen mendimi im krejtsisht i gabuar, parashikim krejtsisht i gabuar, q nuk doli.

  Ju e quani t gabuar sot?
  Pa diskutim. Nuk e kam prsritur kurr m sepse kam thn q ka qen i gabuar, e ti far bn, nuk shikon ka ndodhur m pas, por grmon me nj knaqsi t madhe ja ka thn njher Ismail Kadare. Ja pra zotri e kam thn gabim. sht gabim pa asnj hezitim. Dhe po t duash, t thellohesh, gabim i br n rrethana krejtsisht lehtsuese, n kuptimin se un vet e krkoj n fund t fundit dhe them t hapen kishat katolike, ortodokse, po t duan dhe xhamit, megjithse mendoj, un them se myslimanizmi shqiptar ka pr tu zbehur nga shkaku i hyrjes n Evrop. Mendim i gabuar, parashikim i gabuar, far do m tepr. ǒsht kjo knaqsi pr t kapur t keqen, kjo sht e shmtuar, kjo nuk ndodh asgjkundi, vetm n mbretrin e t ligs mund t ndodh nj gj e till. Do t gjej patjetr mendimin tnd t gabuar ndonse ti e ke korrigjuar m von, je shum i kujdesshm pr t mos e prsritur m. Kjo sndodh kurr. Na plqen e liga, na plqen mallkimi, na plqen e zeza. Nuk duam t shohim asgj t mir.

  Ne shqiptarve na ndodh shpesh?
  Pr fat t keq na ndodh disa her, jo shpesh. Un jam kundr asaj q e dnojm veten t mallkuar. Abuzimi n kt sht nj burracakri e jashtzakonshme. Kan abuzuar, jo vetm Qosja, kan abuzuar edhe t tjer, nj ish.zv Ministr i Jashtm nj Pllumb Xhufi. E nxori ai me vrap, historiani. Jo, jo, t ket turp, historian. Historiani vajti e gjeti kt, por un kam njmij mendime t tjera korrigjuese t ksaj. Por jo, ajo u intereson, vetm e keqja, sepse ata jan nj klan q i shfrytzojn kto.

  Lidhur me kto sulme, shpesh e keni prdorur fjaln zili, cmir.
  Ka shum, ka disa arsye, mund t jet edhe ajo. Nuk kam dshir t flas pr kto m duket e padenj t flas pr kto gjra.

  A mendoni se fati i shqiptarve do t ishte m ndryshe sikur t ishim n shumic t krishter? Ka disa teza q e mbshtesin kt.
  Nj populli nuk mund ti krkohet kurr ajo q mund t ishte, t bhen hamendje. Populli sht ai q sht. Ne smund t bhemi m t bukur se jemi. Jemi ata q jemi. Un nuk mendoj q kjo ka qen nj fatkeqsi kaq e madhe. Ndoshta, me sa duket, prpara. Na ka penguar me at q pr sa koh Serbia e mbajti nn izme Kosovn duke pshpritur jo shum haptazi por fshehurazi, kta jan islamik, kta jan t rrezikshm, pr t pasur dor t lir nga Evropa pr ti rn, dhe t them t drejtn ka pasur njfar suksesi. Tani kjo gj sht e kaprcyer, tashti Shqipria po rehabilitohet, n qoft se hyn n Evrop. Pa myslimant kombi shqiptar prishet, prandaj sht absurde t kesh mendime kundr myslimanve. Smund t ket. Un jam shkrimtar, i kam t tr lexuesit e mi. Pse t them un q pjesa m e madhe e popullit tim sjan m shqiptar. Kto jan marrzira, vetm fantazirat m t kqija, m makabre mund ti pjellin. Feja nuk sht nj penges, ne jemi ata q jemi, nuk ka pse t zbukurojm veten, por as ta keqsojm. Do t hyjm n Evrop kshtu si jemi dhe nuk i kemi borxh askujt. Duke u marr me shkaqet pse sht br konvertimi, jam prpjekur t shoh ann e fisme t ksaj gjje, sepse shum thuhet e bn shqiptart pr servilizm, e bn nga dhuna, pr arsye karriere, pr taksa. Kto t gjitha jan cilsi q e rndojn ndrgjegjen shqiptare. Ka dika t vrtet n t gjitha, por sht prqindje shum e vogl. Un mendoj q nga arsyet madhore, ose arsye e madhe, e kam thn s paku q nuk e ka prmendur asnj historian shqiptar. Mendoj q me kt konvertim jo pr tu hequr shqiptarve nj faj se nuk sht ndonj faj, arsye kryesore ka qen problemi i arms, i mbajtjes s arms. Kush e njeh psikologjin evropiane dhe ballkanase, problemi i arms ka luajtur nj rol t madh pr dinjitetin e njeriut. Nj popull i armatosur, shtpi q ka arm sht gjysm e lir. Smund t jet kurr plotsisht i robruar nj njeri q ka arm jo ilegalisht, legalisht. Prandaj okupuesi otoman i vuri shqiptart prpara nj dileme tragjike, do t mbash armn jep fen. Un jam i sigurt se mijra e mijra njerz kan kaluar net pa gjum pr t zgjidhur kt dilem q sht dilem e pastr tragjikisht: fen apo armn. Sepse je msuar me arm e dorzon, por ti dukesh i zhveshur, i pambrojtur, pa dinjitet dhe i turpruar dhe thot m mir po jap fen, ta mbaj armn. Arm do t thot dinjitet dhe prapa arms qndron ideja e liris, nj vend i pushtuar, dhe e kan br kt gj. T tjert e kan menduar: l armn, mbaj kryqin. Shqiptar jan t dy palt. Njlloj un vuaj prpara ksaj dileme t tmerrshme, ti dot nuk e di kujt ti japsh t drejt. Un kt nuk e gjej dot. Prandaj e shfajsoj popullin shqiptar. Si mund t kem prmim pr myslimanizmin kur populli ka zgjedhur t ndahet n dy rrug. Dhe sot ende nuk mund t them kush ka br mir, kush ka br keq, kur sa sht po aq mir sa edhe keq. Ky sht qndrimi i shkrimtarit ndaj popullit t vet. Ti del dhe krkon bisedn me Ramiz Alin. Nuk i intereson se njri ka thn... sht edhe tragjike edhe komike n t njjtn koh.

  Nj riciklim t ktij problemi, i ksaj dileme, ndoshta po e shohim tash kur Kosovs i premtohet pavarsia, por a do ta ket ushtrin e vet. A do mund t bhet Kosova shtet i pavarur, pa ushtri?
  Askush nuk ia ka mohuar ushtrin Kosovs, nuk do tia mohoj, absolutisht kurr. Mos e mendoni kt gj. N Kosov sht br si e kam thn disa her, nj luft pr moralitet q sht gj e rrall n historin e bots, e vetmja ndoshta. Morali evropian ktu u v n prov, nuk u b pr vajguri, as pr diamante e gjra t tjera, u b pr moral. Tani Evropa hap nj epok t re pr shkak t shqiptarve dhe shqiptart duhet ta ken pr nder historin e tyre q e shtyn kontinentin evropian drejt nj lufte t till, t tipit t ri. Evropa, se nuk kam thn asnjher vetm ajo, duke ndihmuar luftn e popullit shqiptar, emancipoi vetveten. U ngrit nj qytetrim evropian n nivel m t lart, sht n nderin e saj. Evropa nuk mund t shkel m mbi kt moralitet, nuk do t kthehet prapa. Prandaj populli shqiptar n Kosov nuk do t humbas asgj, do ti ket t gjitha, prfshir edhe armn q that ju.

  Nuk do t ket m dilema t tilla, ose fen n njrn an, ose shtetin, Evropn?
  Absolutisht.
  14/11/2006
  KATEGORIA: Politike

  shekulli

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Citim Postuar m par nga Brari
  Te vraret ne pabesi nga kanibalet Qoseiste ne Kosove e Tirane do te prehen te qete ne token shqiptare tani qe Shkrimtari i madh dhe Kombetari i madh Kadare.. u nda perfundimisht nga makiavelet e mafies.. nga kriminelet qoseiste enveroiste.. nga frymezuesit e realizatoret e tragjedise 97-te ne shqiperi dhe bashkpuntoret e shkaut ne genocidin arkanoist te 98-tes.. ne kosove..

  Ec perpara Kadare !
  Shume e vertet!
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  flmn per mendimin qe shprehe o miku im RTP..
  lexo ne fund te intervistes se kadares.. kam shkrye dicka..

  ---------

  shekulli

  Ismail Kadare: Marrdhniet e mia me Rugovn


  Adriatik Kelmendi

  Vijon nga dje

  N kt pjes t dyt t intervists s Ismail Kadarese dhn kryeredaktorit t Televizionit “Koha Vision” n Prishtin, shkrimtari shpreh bindjen se tensioni pr nj far kohe n marrdhniet me Ibrahim Rugovn u kaprcye fal fisnikris s ish- presidentit. Qoft kjo deklarat, qoft ajo n numrin e djeshm t intervists pr shtjen e religjionit mysliman t shqiptarve, pavarsisht se jan sqaruar m par nga shkrimtari n mediat e Shqipris, ato marrin nj tjetr pesh t pohuara pikrisht n Kosov dhe ku tonet e ndjess nga ana e Kadares jan m t dukshme.

  Pak dit m par, kryetari i Shqipris Alfred Moisiu, ka kritikuar vendin e tij q nuk ka ecur n hap me shtetet e tjera t rajonit. Pajtoheni me kt mendim?
  Un nuk e kam par kt deklarat, por mendoj q kur nj vend kritikon vetveten sht nj shenj shndeti dhe morali politik. Nj vend q ka hapsir t kritikoj vetveten n baz, sigurisht jo t shpikur. E quaj pozitive q Presidenti i Shqipris sht i paknaqur me Shqiprin. N qoft se ka t dhna q sht kshtu, nuk ka ndonj gj t keqe. Na nderon q jemi ne vet ata q i themi ato gjra q na kan ngecur. Nuk na turpron nj gj e till.

  Ju vet personalisht mendoni se po ndodh kshtu n Shqipri?
  Po ka pun q nuk shkojn mir n Shqipri. T gjith e dim. Pun q 16 vjet duhet t ishin zgjidhur. Kan kaluar disa qeveri dhe t gjitha pak a shum duhet t’i kritikojm pr kt gj. Ktu nuk sht puna t djatht e t majt, jan gabime q kan nj vazhdimsi historike. Nuk i lejohet Shqipris t ket problem her pas here t dritave dhe t ujit. Nuk lejohet q rrugt t jen po n ato gjendje, m t prmirsuar sigurisht, por t paknaqshme. Nuk lejohen ca gjra bazike, nuk lejohet varfri e skajshme, d.m.th disa gjra q kalojn si nj stafet e keqe, nga nj qeveri te tjetra, nga nj pushtet te tjetri. Duket banale shtja e ujit e dritave, duhet shpjegim prfundimtar para popullit pse s’bhet, sa koh duhet pr t’u br. Po kshtu pr varfrin, ka nj nivel q sht i dnueshm dhe nuk ka nj justifikim. Shqipria nuk sht nj vend i varfr objektivisht. Ajo duhet t mas ca gjra bazike dhe t’i zgjidh prfundimisht. Ktu hyn edhe puna e korrupsionit n t gjitha nivelet. Korrupsioni nuk ka arsye objektive. Korrupsioni sht degradim i brendshm, smundje e brendshme e shoqris.

  Nj ndr top temat n Kosov sht korrupsioni. sht ky nj ves apo ka t bj me situatat e tranzicioneve n Kosov e Shqipri?
  Jo, jo sht ardhja e ktyre traumave psikike, psiko-politike, q kan kaluar kombet. Shpesh qllon kjo n kto tranzicionet. Jan dukuri t njohura.

  Ju keni shprehur rezerva me emrimin si ministr i Jashtm i Shqipris t Besnik Mustafajt. Ai sht kritikuar edhe n Kosov kur ka thn se Kosova duhet t fitoj nj pavarsi t kushtzuar. Si e vlersoni ju kt qndrim?
  Qndrimin tim e kam shprehur publikisht. Jam prgjegjs pr deklaratat q bj, t jen t vrteta, t pavrteta t tepruara apo t patepruara. Un e kam kritikuar pr kt q that ju. Jo vetm un. Ka qen nj deklarat e pamatur e Shqipris. S’duhet t dilte e para, kurrsesi. Ky sht mendimi im. Ndrsa sa i prket ministrit sht pun e tij ta shpjegoj. Ai ka dhn shpjegimet e veta q mua nuk m mbushet mendja, e as t tjerve. Ai ka br nj deklarat edhe m t rnd: q nuk do t ket dy shtete shqiptare n Ballkan. Kosova s shpejti do t bhet shtet. Do t presim mandej do do t thot ministri, jam shum kurioz ta di.

  Po ju keni shprehur rezervat tuaja pr Mustafajn edhe para ksaj deklarate. far keni pasur n mendje kur e keni par si person jo t prshtatshm pr postin e Ministrit t Jashtm?
  Mua nuk m ka plqyer kmbngulja e tij e vazhdueshme kur sht shprehur se “do t bhem ministr dhe do t vazhdoj t merrem me letrsi, do t kem mendjen te letrsia”. Kt e kam par si nj gj joserioze. Kam shpjeguar se pr nj vend si Shqipria, Ministria e Jashtme sht shum e rndsishme. Ne kujtojm q po t merret nj antar i qeveris me letrsi, qeveria sht e nderuar. Ju siguroj q sht e kundrta. Gjith vendet e prapambetura gjysmn e qeveris e kan me poet, ose romancier, po ashtu i kan problemet m t mdha. Ju kujtoni se u rregullua imazhi i nj vendi afrikan pse ka tre romancier ose katr poet n qeveri? Aspak. Andaj nuk t nderon letrsia nga kjo an, je ministr i Jashtm dhe ke kaq shum pun, saq as nuk duhet t vej mendja n pun t tjera.
  Nuk sht seriozitet nse ministrat e kan mendjen te vjershat ose tregimet.

  Kjo ishte edhe arsyeja prse ju nuk pranuat t kandidoni pr kryetar t Shqipris, pasi jeni propozuar disa her?
  Nuk sht kjo arsyeja. Por n qoft se do t m ndodhte kjo gj, do t ishte turp q un t thosha “jam prap shkrimtar dhe do t m lini gjysmn e ditve t mbyllur n shtpi se do t vazhdoj letrsin”. Kurrsesi. sht turp pr at q merr prsipr nj barr t rnd dhe t kujtoj q ende sht artist, shkrimtar etj. Jo, absolutisht. Kjo sht nj hipotez q un s’e kam menduar kurr, s’kam pas mdyshje t pranoj nj post t lart. N qoft se do ta pranoja ather do t hiqja dor nga letrsia, pr respekt t postit ose prgjegjsis q t jep populli yt.

  Le t kthehemi edhe nj her te shtja e fes. Reflektimet tuaja mbi fen ndonjher kan qen t ngjashme me ato t presidentit t ndjer Ibrahim Rugova. Ai ka qen liberal ndaj feve t tjera, mbante fotografin e Papa Gjon Palit II n zyr, punonte pr madhrimin e t Shenjts Nn Terez, ka vn gurthemelin e katedrales n qendr t Prishtins. Por edhe mbshtetsit e tij m t mdhenj dhe antart partis n pushtet, sikur e kan harruar kt shtje, nuk i kan realizuar nismat e tij. Si e shpjegoni?
  Gjra q kan ndodhur, nuk mund t shpikim gjra t paqena. Ibrahim Rugovn e kam pasur koleg dhe mik prpara se t merrej me politik, prpara se t bhej president dhe udhheqs i LDK-s. Ka qen koleg dhe miku im n botimin e veprave komplete n Kosov. Raportet e mia me t nuk i lidh me politikn. E kam pasur mik, e kam dashur, kur ka qen puna e kam kritikuar publikisht, jo prapa krahve. Kjo nuk ka luajtur rol n prishjen e miqsis. E kam thn dhe sht reale se merita q kjo gj nuk u shndrrua n marri sht e tija, sepse un e kam kritikuar dhe ai nuk m sht prgjigjur asnjher. Pra n qoft se ka merit n kt q themi t dy, ne e kaprcyem. Po them e kaprceu ai, pastaj un, dhe kjo m ka plqyer shum. Kur u lirua Kosova, kur ai ishte president, kur kam ardhur me time shoqe ktu, e kam prshndetur dhe kam thn q ka qen ndrra ime t takoj presidentin e Kosovs. Presidenti ishte ai, dhe po t ishte nj tjetr, un do t’i thosha kto fjal, se ka qen ndrra ime q Kosova t ket presidentin e saj dhe un ta takoj. Qlloi nj miku im i vjetr, miku im q ishim grindur, ose isha grindur un, jo ai, dhe un do t’i thosha kto fjal. Kjo sht historia. Kur vdiq un thash po kto fjal. Dhe kto jan raportet e mia me t, krejt t hapura, krejt prej qytetarsh. Por un s’kam pasur lidhje politike me Ibrahim Rugovn. Mua nuk m interesonin punt e partis, punt e zgjedhjeve, kjo ka qen pun e popullit t Kosovs. Un e respektova vullnetin e tij, at e zgjodhi populli dhe pr ne q ishim jasht Kosovs, ishte ai. Nuk kishim pse t bnim naze dhe trille, nuk sht pun e jona t gjykojm nj popull q jeton jasht kufijve t Shqipris. Kto ishin marrdhniet e mia me Rugovn, kjo ka qen afrsia ose largsia ime me t. N fund t fundit ishte afrsia q zotroi mbi gjith t tjerat.

  E quani t drejt t kemi nj katedrale dhe t ohet amaneti i Rugovs n vend?
  Nuk sht puna q t ohet amaneti i tij n vend. do gj ndrtohet mbi parime. Q katolikt e Kosovs t ken katedralen e tyre sht krejtsisht normale. Gjith bota po flet pr pakicat etnike q t respektohen. Ne kemi jo pakic etnike, por fetare. Si do t jemi ne t kursyer pr ta q t mos u japim katedralen q sht e drejt e tyre, e drejt e Zotit q ta ken. Pr mendimin tim n peizazhin e kombit shqiptar sht nj objekt q ndihmon kt komb, q n fund t fundit lufton mitin e serbve q thon “ne t krishter, ata mysliman”. “Zotri, ne jemi pak t krishter por jemi m t vjetr se ju dhe ia kujton bots dhe ndrgjegjes s shqiptarve t Kosovs”. Ja nj shenj e fes s hershme q tregon se shqiptart kan qen ktu n kt truall prpara jush.
  Shkaku i par sht e drejta njerzore dhe hyjnore q kan krishtert e Kosovs ta ken kt katedrale. Kjo nuk bie ndesh me interesat e kombit shqiptar por sht nj argument i dukshm pr t gjith. Mjaft m me prralla q ju jeni t krishter dhe ne jemi aziatik. Nuk e di si arsyetohet n Kosov, prse zvarritet kjo, nuk e kuptoj t them t drejtn.

  Keni thn shpesh kohve t fundit, se shqiptart n t gjitha vendet ku jetojn jan m mir se kurr. Po e shfrytzojn shqiptart kt ast q e kan arritur pr t pasur nj bashkpunim mes tyre?
  Q shqiptart jan m mir se kurr, vetm duhet t jesh i verbr pr t mos e kuptuar. Se sa e shfrytzojn kt sht e diskutueshme. Sinqerisht nuk e kam menduar, por mund t jet ashtu si mendoni ju, ndoshta nuk e shfrytzojn sa duhet sepse kur nuk e ke lirin e mon shum, kur e fiton - si do gj, mohet m pak.
  15/11/2006
  shekulli

  besoj shekulli ska ngrene germa e fjale nga origjinali


  -----------  ...
  RTP po ku humbet ju..
  Une kam nevoj per komentet tuaja.. se vetem kur shkruani ju arbi e deqanasi e Drin m e gjillansi i verifikoj ne se flas drejt apo jo..
  natyrisht dhe shokin llap e lexoj por nuk pres nga ai analiza te drejta..

  Kolomb..

  qe llapi e ca tjere postojne artikuj nga shtypi qoseist kjo nuk perben gabim..
  ne forum si kudo duhen degjuar dy kumonat ose kmbanat..
  une e vleresoj llapin qe e pasuron debatin me shkrimet qe sjell..


  E qe thoni ju .. .. ju e dini se shpesh po perdor termin "kanibal"..

  ky term eshte perdorur nga etnografet apo studiusit e ndryshem ne pershkrimet qe i kan bere ata fiseve te ndryshme primitive qe kane jetuar ne zonat e izoluara te kontinentit e qe e sotmja i gjeti ne gjendjen primitive te civilizimit..

  studiusit vun re se ne kto fise konsumohej dhe mishi i njeriut.. dhe i quajten fise kanibale..pra hanin njeri jatrin..

  ne kontekstin tone.. me kanibal quaj ata njerez qe politiken e shikojne si luft brenda llojit (ne rastin tone mes shqiptaresh) qe nuk perdorin fjalen ne konkurrencen politike por kallashin.. pra qe vrasin dike qe nuk mendon si ata..
  shembuj te ketij "kanibalizmi" gjejme ne historine shqiptare me bollek..e sidomos ne historine e PPSH-se me ne krye enver Hoxhen..
  Disa muaj mbas formimit te PPSH-se (partise komuniste shqiptare ne nentor 1941) u cfaqen eleminimet fizike..pra plumbi ne vend te fjales..
  misionaret e kesaj partie te sapo formuar disa mos marreveshje me disa nga themeluesit e partise i zgidhen ne format shum te denushme e jo civilizuese..ose kanibale sic i quaj une..
  ne kujtimet e disa pleqve vlonjate.. (kujtimet e njerit jane dhe ne forum) pershkruhen menyrat si u veprua ne 1942 e ne vazhdim ne qarkun e vlores..
  Na ka dal kunder per x a y ceshtje sadik premtja apo anastas lulua.. apo hasani apo hyseni.. skan rendesi emrat tani.. dhe jo te bisedohet per sheshimin e mosmarrveshjeve apo per gjetjen e pikave te perbashketa..por.. direkt ne prita..
  pra nje pusull me korrier per x-n e eja i thuhet ne y vend te bisedojme dhe ne udhe presin njesiti.. me urdherin e zi..
  urdherdhenesit sjane as gjykat as kuvend popullor as asamble as prokurore por militante te nje partie e cila as rast per tu votuar nga populli nuk ka pasur e as ndonji histori te deri athershme me merita ne histori qe te keni deri diku ndonji 2arsye"te denojne dike me vdekje..
  pra cfar ndodhi ne 1942 ne gerxhet e vlores..
  te ftuarit per bisede po ecin shtigjeve per te mbrritur ne takim.. dhe nuk e dine se diku i pret prita e pabese.. te lodhur nga udha e te zhuritur nga vapa.. apo zhegi.. sic thone kosova.. ulen te pushojne e te pin nje gllenk uje te burimi me uj mali por .. u kercet pushka mbas shpine..
  kjo ishte fillimi i kanibalizmit modern ne gjirin e levizjes komuniste shqiptare.. i cili vazhdoj me vone ne permasa teper tragjike e te dhimbshme.. kur kjo parti me dhune morri pushtetin ne shqiperi..
  dhe nje nga kulmet e saje pershkruhet sakte nga nje komunisto-partizan tiranas.. i cili duke qene krye bodigard i shtabistave enver e miladin ne vitin 1944 diku ne malet e korces.. tregon..
  pran radio marresit portativ ushtarak (mjete qe anglezet ja kishin dhuruar shtabit te UNCL-se) qendronte enveri me milladinin dhe prisnin me shume interes nje lajm qe une athere nuk e kuptoja.. thot ky deshmitari..
  lajmi erdhi.. dhe sapo radisti ja dha letren Enverit ai e lexoj dhe i shkelqeu fytyra dhe ja tregon milladinit..
  Te dy u hodhen ne krahet e njeri tjetrit duke u perqafuar me gezim te madh..
  Ckish ndodhur.. diku ne malet e dibres ishte vrare Mustafa Gjinishi.. Nismetari i Pezes dhe i luftes partizane..
  O trondita thot deshmitari sepse e njihja Mustafa gjinishin dhe ja dija meritat e jshtezakonshme ..Si po gezoheshin keta.. enveri me milladinin..
  dhe pas pak enveri i dorzon nje komunkate radistit qe ta shperndaje shtabeve te brigadave e divizioneve partizane.. dhe kjo komunikate. pak a shume thote keshtu..
  me hidherim te thelle njoftojme se u vra heroi i luftes e organizatori i shquar i saje shoku yne Mustafa Gjinishi.. urdherohen te gjithe formacionet partizane si dhekeshillat nacional clirimtare te ngrene flamurin ne gjys shtize per te respektuar kujtimin e shokut tone te lavdishem..etjetj..

  Kur lexon e degjon keto histori te dhimbshme dhe pothuajse te njejtat histori perseriten ne ditet e sotme nu mund te mos alarmohesh e te denosh me ashpersi si enverizmin e athershem si perseritjen e saje ne ditet tona..

  Pse shpesh e permend une Drinin..

  Sepse vec tjerash ne rastin e vrasjes se tije.. ka nje ngjashmeri te madhe me rastin e mustafa gjinishit..

  Luftar enveri ne lufte luftar mustafai..
  enveri pa e pasur te drejten me vra kend se sja dha kush.. e vret mustafane ne prite.. dhe ja ben komunikaten hipokrite..

  luftar drini ne lufte luftar dhe veseli.. i kup lim thaqit te qose demaqit..

  veseli e vret drinin ne prite dhe vjen ne varrim e ja lexon referatin..pra i thur lavdi ne sy te pjesmarresve ne varrim..
  dhe pastaj shkon me gezue ne orgji me shoket e vet ashtu sikur milladini me enverin 60 vjet me pare.. qe u perqfuan prej gezimit..

  Ky fenomen nuk eshte tjeter vec kanibalizem i neveritshem..

  Por kanibalizmi nuk eshte vetek kaq..

  Si valet rrethore qe hapen kur hedhim nje gur ne uje.. ashtu perhapet dhe kanibalizmi e perfshin shum njerez..

  Kemi kanibalin.. e pare.. valen e pare pra.. qe jane dirigjenti i vrasjes.. pastaj jane ekzekutoret.. jane logjistika e aksionit.. pra ndihmesit ne vrasje.. pra ekipi qe pergatit terrenin mjetet para e pas vrasjes qe te mos mbetet asnji shenje.. e qe vrasesit te zhduken pa u hyre ferre ne kembe.. pra u be vala e pare e dyte dhe trete e kanibalizmit.. pastaj vijne tellallet.. ata qe do justifikojne vrasjen.. neper media pra ernest lumet osek shqipfolsit e milaim zek jakupat.. e kta epok zinjte.. me apo pa emer.. qe do thurrin historine sipas "arsyes" kanibale.. pra x ishte ashtu keshtu prandaj u vra..
  pra u perhap.. u pefshine ne kanibalizem dhe nji taborr tjeter njerzish te cilet nuk jane me pak kanibale se dirigjenti i pare dhe ekzekutori.. /toret..
  pastaj jane vala tjeter me rreze shum me te madhe.. ata qe do lehin kunder te vrarit.. qe do duartrokasin shtabin vrases qe kthehet ne parti.. qe do financojne kte parti.. qe do propogandojne kte lidership me baze kanibale.. e keshtu me radhe ne progresion gjometrik.. bile sferik.. perhapet vala e kanibalizmit dhe shtohen si krimbat kanibalet.. dhe inkriminohet nji komb.. dhe epilogu..

  mjer ai popull..


  pse e shoh si ngjarje historike ndarjen e kadarese me qosen..

  qosja dhe demaqi etj.. eshte ai qe kurre nuk tha nje fjale te llojit.. dale or shoqa..mos vrisni.. mos kallashnikoni bashkombasit.. sepse ne kuvende burrash e media asht mire me i nda pikpamjet..

  jooo..
  perkundrazi cdo shkrim i tije kto 10 vjet e ka nxitur kanibalizmin.. deri sa arriti ktu ku ka arritur.. ne vitet e fundit qe hapur ti justifikoje ningjat (vrasesit) e lim thaqo jakup veselave..

  kadare per x a y arsye iku nga stani i kanibaleve ku tangencialisht pa vet dije ndoshta lundronte ne kenetat e tyre..
  ai e gjeti udhen..
  dhe ska rrug me te drejte se te largohesh nga kjo kolere anti-kombetare.. pamvaresisht se cfar motivi nxjerr..

  pres qe dhe berisha te ndahet nga kanibalet e kosoves e boll ma ne ujra neutrale..
  me kanibalet ska diplomaci..

  e shenj qe berisha do ndahet nga kanibalet do jete kur ne tirane do kerkohet me force hetimi i vrasjes se kolonelit ahmet krasniqi.. ajo eshte prova..
  kjo prove.. ky lakmus vlen dhe per tutsin fatmir sejdi i cili ka mshel goj e ka trus beth kur kryekanibali ideologjik qosja ka lacderuar falangat e veta e ka fyer kombin..
  e jo vetem per sejdiun.. lakmusi vlen per te gjithe.. per gjithe ata ne kosove qe duan te mbahen per burra e jo per zymbera e vetona te shtabit kanibal..

  shaban sinani publikoi ca pusulla para ca kohesh te arkivit te shtetit.. me shkrimin e dores se shokut Shpati..

  njera thoshte..

  nako.. po ju vjen filani e fisteku (intelektuale 1000 jere me shum se enveri me gjith shtab bashjke) ne peze.. vritini pa cak pa bamb e mos beni si gogua qe nuk i ka zbatuar ato urdhera..

  nakua nuk i vrau filanet e fisteket.. por kjo nuk mjafton..
  eshte dashur. tjeter gje.. pa eja ktu ti shok shpat .. na nje plumb ti kokes e shko ne te semes.. e te shpetonte vendi nga kolera qe dukej ne horizont..

  mbyll nje sy e nji vesh dhe.. krimi u ul kembe kryq.. 60 vjet rresht.. dhe plenumet kok mish -ngrense ben kerdine.. nje kanibalizem i papare sikurse ne ato pak sekuenca dokumentaresh te plenumeve Sadamo-iste..

  a ta lejojme ne qe kosova qe u shpetua nga nderhyrje natos te sakrifikohet nga kanibalet enveriste..

  jooo..

  kadare e dha ndihmen e tije..
  ai nuk eshte me mik me qose polpotat ne kosove..
  e kjo eshte nje mrekulli..

  kjo eshte nje mbeshtetje e madhe per miljona kosovare qe prej tutes nuk e din ma cka asht njerzilleku..
  ata ulerijne ne mitingjet e kanibalve dhe nuk guxojne me ja ba nji vizit nanave te te vrareve ne prita..

  shikoni se po terbohen kanibalet.. cdo dite e cdo ore vershojne artikujt kunder kadarese..
  kjo eshte shenj e frikes..

  a vritet sabahetja..
  faji i saje ishte se u lidhi plaget luftareve..
  a i jepet dora e a u buzeqeshet vrasesve te saje?

  jooo

  e po 99, 999 perqind e politikanve shqiptare ne tiran e prishtine.. nuk e kan per turp te takojne e puthen me shtabistet qe dirigjojne ato vrasje..
  nuk e bejne se..kan arsye kombetare sic do te deshin ata te justifikohen..
  joo e bejne prej tutes..
  po shyqyr zotit jane nji grusht trimash qe nuk perulen.. ata flasin dhe e thone te miren..te verteten..
  e takova nji dit ne tirane nji nga me trimat e gazetarise kosovare..
  nuk po ja permend emrin.. se nuk dua ta rrezikoj..
  i thash.. per mua ti o njeri je hero i kosoves..  qashtu..

  rtp e drin e arb e deqanas..jepni mendimin tuaj per cka thash..

  tung..
  ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 15-11-2006 m 06:02

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  rtp lexo ckam shkruar me lart..

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  528

  Thumbs up

  '' brari ''

  Pr mendimin tim ,do fjal e ke shkruar me vend dhe me fakte q as topi i ollomanit ( si thot nj fjal ) nuk i luan .

  Po nj gj m vjen inat dhe ate shum , prse njihen dhe pranohen prej disave pr ,, bura t mir '' e ,, athdetar -kombtar '' kjo sort ,, intelektualsh '' , ,, trimash '' t ajtoreve dhe kafetarive all-banglladezhi .

  Kta tipa nuk jan asgj tjetr pos vegla qore t kujt tjetr ve hasmit ton shekullore prej se kur mbahet mend e deri n prezent ,prandaj edhe vrasin mbas shpine e npr prita ,me t drejt jo t Atdhetut ,jo t popullit por me t drejt t komands/urdhrit nga lart alla-kremlin ,beograd e kret .

  Prse i ndozi dulls njher e nj koh para 60 viteve ,q me ate taktik -sabotimi, krimele, propagandimi,etiketimi ,ekzekutimi t sundoj ,kta menduan q edhe kta do fitojn po me t njetn rrug .

  Por nj gj sht e sigurt ,se kta ( klysht e dulls ) fituan dika ,por ajo dika q fituan sht vet Turpi i Tyre .
  Dhe se vrtet fituan vetm turpin , kt e vrtetuan katr pal zgjedhje q u mbajtn n Kosov .

  Krejt vrasjet q u bn n Kosov , si gjat lufts ,si dhe pas lufts u bn nga kta krijesa laboratorike sllave ( njerzit e rinj socialist dullist ) gjja pr t mir t Kosovs dhe popullit -duke i etiketur t vrarit si tradhtar , spiuna e kriminela n stilin dullist - me pusulla ( lista vdekjesh ,t prpiluara podrumeve t perndimit n bashkpunim me sigurimsat e dulls e udb-sht e stane dollancit e stanishs s milloshit ) .

  Por nse sht e vrtet thnia ,se kush i mbaron gropn shokun bie vet n t ,edhe kta kan pr ta hngr m keq se kundrshtart e tyre . Por i lutem zotit q ta han kryet e shoqi shoqit ( po sipas msikeve t dulls ,sy klysh t t cilit edhe jen ) .

  Kadare ,midis Prishtins iu tregou se t vetmin shptim ( alternativ ) e kan n Klinikn e Shtimjes .
  I lumt I. Kadares ,q ndau exhrn nga drithi .

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Kaderese, bash i lumte! I ka tregu vendin Qosjes e zagareve te tjere si ai!

  Brar, ke fol drejte si gjithmone... Ashtu edhe DriniM...

  Po, a ini qysh ini krejt bre?
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Me fol drejt,kah del shpirti,sa here e lexoj Brarin me mbushen syt me lot edhe plasi mbrenda,se cdo fjale e pike e presje e shkruar eshte me vend dhe i kenaqen veshtrimit te ti logjij e korrekt qe i bene situates..Thene shkurt,ia kam lakmi per kete dhe e admiroj shume.

  Kur ndalem e mendoj per nje ast se si do te ndihesha po te isha ne rrobet e nenes apo ndonje familjari shume te afert te Sebahates,Drinit,Bardhylit apo Ahmetit etj ...e ti shoh keta kanibal duke me qare mbi varrin e tyre....ah zemer plas...nuk di si do te reagoja!!Edhe pse,per krye te familjes sime gadi ndjehem njejte,edhe pse nuk i kam te gjakut,se e di shpirti im sa kam derdhe lot per Bardhyl Ajetin,e per te gjithe keta heronje te tjere..
  Por,prap mbas disa dite do te mundohesh me u pajtue siq thone plakat tona se `e paska pas te shkrueme at dite`,po nuk mundesh me u pajtue pse u vra,si u vra,kush e vrau,dhe KUSH po e qan para kamerave!!

  Kjo i bjen siq thote Brari,e vrajne naten e qajne diten!

  Frika ka hy ne place,dhe mir e ke o Brar,DIKUSH duhet kerkue mu hap keto dosje njeher...

  Kadareja eshte i madhe.Shume i madhe...
  Sikur ti kishim vetem edhe nja 5 Kadareja ne Kosove e Shqypni.Edhe nja 5 Brara,Arba,DriniM,...(m`thuni tashti :O shuej,o ndalu ma...)

  Ju nderoj shume,e u lexofsha per te mire
  rtp_ja

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Citim Postuar m par nga RTP

  Kur ndalem e mendoj per nje ast se si do te ndihesha po te isha ne rrobet e nenes apo ndonje familjari shume te afert te Sebahates,Drinit,Bardhylit apo Ahmetit etj ...e ti shoh keta kanibal duke me qare mbi varrin e tyre....ah zemer plas...nuk di si do te reagoja!!Edhe pse,per krye te familjes sime gadi ndjehem njejte,edhe pse nuk i kam te gjakut,se e di shpirti im sa kam derdhe lot per Bardhyl Ajetin,e per te gjithe keta heronje te tjere..

  Me "ulu" i sht drejtuar disa her edhe vet Laji ministres Trmkolli. Pas ksaj, kan pasuar fyerje t dyanshme, t cilat e ndezn flak atmosfern edhe ashtu t tendosur. Sipas Lajit, Trmkolli e ka krcnuar at, derisa po ulej n
  karrigen e mysafires. "Me mua nuk t shkon, se ta bj si Smajl Hajdarajt", tregon Laji far i ka thn Trmkolli.

  Gazeta “LAJM”
  -------------------------------------------------------------------------------------------------

  Kriminelet e vrasesit ne burg e kane vendin e jo ne ministri e funkcione te ndryshme
  u erdhi koha te zbuloin kriminelet njeri tjetrin
  fundi i UDB-ashave te gjith do ti burgosemi dhe pik

  brari me shok ini zbulue si keq vete jo une as ai as tjetri veq vet vrasesit po tregoin vet edhe ate publikisht kur po jane nervoz dhe kur po u lekundet posti e karrika

  kane than se kungulli mbi uji nuk shkon gjithmon jo .
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  llap..

  ai bre po harroni ka njiher..
  aq shum ju nervozon tenkolli.. sa harroni cka kini than vet..
  ju qe kini vra shqiptar ne bashkpunim me udben..jeni po ju qe kini vra dhe ditve te sodit.. te njejtet jini..
  kjo shpifja e re.. kinse temkolli i ka than lajcit.. nuk shkon tek ne ne forum sepse ketu moti ju kemi zbulue ju kanibalet ne tana fazat tuaja te kanibalizmit e mashtrimit..

  nuk eshte temkolli qe ka vra smajla..po jeni ju..

  ishte milaim Zeka , adjutanti i hashimit.. qe i tha Mero Bazes.. ne rambuje..
  Mero.. te vras e ta baj si ahmet krasniqin..

  e tash ju milaimet e qose enverit e klos halitit te njejten shprehje e kini perdor por vec kini ndryshue emrat..

  Milaimin e kini ba temkoll e lajcin mero baz..
  mirpo harroni se brari eshte digitron.. nuk ju a harron krejt taktikat..

  un po ju lavdroj kohet e fundit o llap..

  sepse per nga mjeshteria e mashtrimit juve ja kini kalue Pravdes e xhenminzhibaos e ZP-se e Borbes e krejt cka jan fabrikat e Rrenes..

  dikur enveristi kosovaro qosist mund te shkonte me ba kurs specializimi ne ZP.. por sot ka ndryshue puna.. ata te ZP mund te vijne ne kosovpres e epokzez me rrit aftesite ne mashtrim..

  artikulli i Kodollit eshte nje mjeshteri e larte qe do ta ket zili cdo mashtrus profesionist..
  ju lumte..

  mirpo edhe se mashtroni bukur "dielli nuk mlohet me shosh"..

  Si thot qosja kadarese..
  ti o kadare ki denoncue shkrimtara e intelektuala e ki denue janulla.. etj..

  e kosova kushedi cka mendon kur lexon ate qe thot qosja..

  sa intelektuala kosove jan denoncue e vra pi qosistave..
  flet per janull qosja i cili dirigjon vrasjet e sabaheteve..

  akademyku ..ndihet mire vec kur eshte ne mesin e kanibalve.. dhe ajo qe e shqetson nuk eshte pse kadare ka shkru per enver e parti.. por se kadare sot asht distancu nga regisori vrasjeve Qos demaq.. e kjo do te thot dhe distancim nga ningjat veselo-jakupoiste..

  eh mor Rasim shala ..o trim mbi trima.. qe ja zblove maskat qoseistave..

  -----

  i nderuar rTP drin e arb etj..

  flmn per fjalet.. ju me jepni forc e shpres se ..kur ka kosova njerez si ju.. e ardhmja do jet e mire.. per popullin tone..

  qofshi te bekuar..

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  e brari brari po kaher e dim qe "sigurimcave" ju prini mili dhe kreu i ldk-ucave qe kan fillue te zbuloin njeri tjetrin dhe fol qfar te duash nuk do ti shpetoin burgut jo se shume vrasjet i kan ba idiotat e tuj u mundue tua mveshin te tjerve heeee kot e kini se u ka ardh fundi.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Citim Postuar m par nga Llapi
  e brari brari po kaher e dim qe "sigurimcave" ju prini mili dhe kreu i ldk-ucave qe kan fillue te zbuloin njeri tjetrin dhe fol qfar te duash nuk do ti shpetoin burgut jo se shume vrasjet i kan ba idiotat e tuj u mundue tua mveshin te tjerve heeee kot e kini se u ka ardh fundi.
  O Llap,

  A hala po llap ti ksajde a?

  Kadale he burre se kjo qe paske shkru as qe ka te baj me temen ne fjale.

  Kadareja i ka tregu Qosjes psikiatrine. Llap msyja edhe ti se ka vend edhe per ty atje.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Citim Postuar m par nga Brari
  llap..

  ai bre po harroni ka njiher..
  aq shum ju nervozon tenkolli.. sa harroni cka kini than vet..
  ju qe kini vra shqiptar ne bashkpunim me udben..jeni po ju qe kini vra dhe ditve te sodit.. te njejtet jini..
  kjo shpifja e re.. kinse temkolli i ka than lajcit.. nuk shkon tek ne ne forum sepse ketu moti ju kemi zbulue ju kanibalet ne tana fazat tuaja te kanibalizmit e mashtrimit..

  nuk eshte temkolli qe ka vra smajla..po jeni ju..

  ishte milaim Zeka , adjutanti i hashimit.. qe i tha Mero Bazes.. ne rambuje..
  Mero.. te vras e ta baj si ahmet krasniqin..

  e tash ju milaimet e qose enverit e klos halitit te njejten shprehje e kini perdor por vec kini ndryshue emrat..

  Milaimin e kini ba temkoll e lajcin mero baz..
  mirpo harroni se brari eshte digitron.. nuk ju a harron krejt taktikat..

  un po ju lavdroj kohet e fundit o llap..

  sepse per nga mjeshteria e mashtrimit juve ja kini kalue Pravdes e xhenminzhibaos e ZP-se e Borbes e krejt cka jan fabrikat e Rrenes..

  dikur enveristi kosovaro qosist mund te shkonte me ba kurs specializimi ne ZP.. por sot ka ndryshue puna.. ata te ZP mund te vijne ne kosovpres e epokzez me rrit aftesite ne mashtrim..

  artikulli i Kodollit eshte nje mjeshteri e larte qe do ta ket zili cdo mashtrus profesionist..
  ju lumte..

  mirpo edhe se mashtroni bukur "dielli nuk mlohet me shosh"..

  Si thot qosja kadarese..
  ti o kadare ki denoncue shkrimtara e intelektuala e ki denue janulla.. etj..

  e kosova kushedi cka mendon kur lexon ate qe thot qosja..

  sa intelektuala kosove jan denoncue e vra pi qosistave..
  flet per janull qosja i cili dirigjon vrasjet e sabaheteve..

  akademyku ..ndihet mire vec kur eshte ne mesin e kanibalve.. dhe ajo qe e shqetson nuk eshte pse kadare ka shkru per enver e parti.. por se kadare sot asht distancu nga regisori vrasjeve Qos demaq.. e kjo do te thot dhe distancim nga ningjat veselo-jakupoiste..

  eh mor Rasim shala ..o trim mbi trima.. qe ja zblove maskat qoseistave..

  -----

  i nderuar rTP drin e arb etj..

  flmn per fjalet.. ju me jepni forc e shpres se ..kur ka kosova njerez si ju.. e ardhmja do jet e mire.. per popullin tone..

  qofshi te bekuar..
  kerkoi falje qe jemi dal nga tema por brari ne qdo teme e postim akuzon pa lidhje te tjeret per vrasje edhe kur vet keta te ldk-se tregoin se kush po i vret ky prap e akuzon krahun e luftes
  brari po ta rikujtoi edhe njiher se kush jan keta qe po i mbron ti me pak shok per fate te mire vetem 3-4 veta keni mbet ne ket forum

  ------------------------------

  KUSH SHT RAMIZ MURIQI?!


  Ramiz B. Muriqi (1951) nga Koshutani i Rugovs, me banim n Lagjen Fidanishte n Pej ka qene lidhje e ngusht e Tahir Zemajt e Vesel Muriqit. Edhe para lufts i njohur pr koketimet me organet e sigurimit serb dhe pr marrje me kontraband me drog, falsifikim devizash, rrahje e keqtrajtime t shumta t qytetarve n Pej. Ramiz Muriqi sht i vllazruar me Hysen Fazliun, apo si njihet n Pej me emrin Hysen Maxhupi, me t cilin bashkvepron qe shum vite. Mbi familjen e vllezrve Hysen e Ibrahim Fazlia, ka pas kontroll direkt, oficeri i sigurimit serb t Pejs, Sllavko Baleviq, t cilt kan punuar dhe punojn nn urdhrat e tij. Hysen Fazlia gjat muajve mars qershor 1999 bashk me Ramiz Muriqin sht marr me trafikimin e shqiptarve nga Shqipria pr n Itali, ku shum prej tyre i mbytn n det, duke i kaluar ilegalisht me skafa. Prderisa, gjat vitit 1998/99 pr t kaluar prmes Malit t Zi, qytetart shqiptar pr t pas udh pa pasoja nga policia serbe sht dashur t marrin vrtetime tek gjinekologu Ibrahim Fazlia n Pej. Hyseni me Ramizin edhe para lufts bashk jan marr dhe merren me kontraband droge, armsh etj. Ata jan t pandar n veprimet e krimit t organizuar dhe kriminalitetit ekonomik. Ramiz Muriqi me Hysen Maxhupin, Zenel Kelmendin e Hamid Kajtazin q nga ditt e para t paslufts n lidhje direkte me Vesel Muriqin jan marr me trafikim armsh me shumic, duke filluar nga revolet me shurdhues, pushkt automatike deri tek armt m t rnda. Ramiz Muriqi ka edhe nj puntori n Pej pr prodhimin e pjesve t revoleve TT dhe atyre shutgun. T gjith pjestart e grupit t Ramiz Muriqit e t Musajve t Strellcit kane qarkulluar t armatosur me revole e pushk automatike, mortaja krahu, pushkomitraloz, me kmisha antiplumb e gjra t tjera pa pas asnjher probleme me ligjin. Disaher jan zn edhe nga vet policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i me arm t tilla. Nuk sht e qart se kta gangster kan apo nuk kan leje pr veprime t tilla nga ata q jan t ngarkuar pr ruajtjen e rendit dhe qetsis n Kosov, apo kan mbrojtjen e ndonjrit prej tyre. Antart e ktij rrjeti rregullisht marrin paga mujore nga Ramiz Muriqi. Kta persona pase lufte vazhdimisht kan qarkulluar me automjete me targa t Malit t Zi e Serbis. Nj gj t till e dshmon edhe fakti i gjetjes s targave serbe e maqedone, drogs e armve nga policia gjat bastisjes n lokalin e Isuf Kelmendit n Pej, baz ku rrin Muriqt e Kelmendt, n fillim t vitit 2001: Targat serbe UR 120-70; BG 415-035; BG 361-973; BG 305-689; BG 423-714; BG 325-249; BG 144-805; BG 220-800; BG 136-279; BG 333-044; BG 203-419; BG 328-607; AR 181-33; NI 104-95; PE 136-00; targat maqedone SK 945-A9 dhe nj sasi droge, dy arm automatike dhe patentshofer e pasaporta fallso jugosllave. Ramiz Muriqi, m 1 gusht 2000 n Katundin e Ri n Pej tenton ta vras me arm zjarri qytetarin Shefqet Veseli nga Qyshku i Pejs, duke e plagosur n shpatulln e djatht. Kt akt Ramiz Muriqi e kishte br vetm pse viktima Shefqet Veseli i kishte krkuar q tia lironte rrugn pr t kaluar, q e kishte bllokuar me makinn e tij Ford Scorpio n mes t rrugs. Mirpo pas ksaj Ramizi i afrohet Shefqet Veselit duke i thn a e di kush jam un dhe si guxon t m thuash ta largoj makinn nga rruga, duke e grushtuar, por edhe duke e qlluar me arm. M 23 prill 2000, Ramiz Muriqi kishte mbajtur nj takim n shtpin e tij n Lagjen Fidanishte, ku merrnin pjes; Rexhep Kelmendi- Xheka, Sadik Musaj, Vesel Muriqi, Sadik Muriqi, Mehmet Sadrijaj, Hysen Kurbogaj, Sknder Muriqi, Ahmet Mala, Bedri Podrimaku etj., rreth organizimit t sulmeve kundr disa pjestarve t TMK-s. Ka dhene urdher personalisht per vrasjen e trimit AVNI ELEZI. Kete vrasje e kryen REXHEP KELMENDI-XHEKA nga Peja. N dhjetor t vitit 2000, n bodrumin e shtpis s Rexhep Muriqit (kushri i afrt i Ramiz Muriqit), n lagjen Fidanishte n Pej, policia e UNMIK-ut ka zbuluar nj poligon ku pjestart e grupit t Vesel e Ramiz Muriqit kan kryer strvitje me arm zjarri, me rast sht gjetur edhe nj sasi armsh. Enver Shkreli nga Peja, pronar i kafiteris Elan bashkveprues i ngusht i Ramiz Muriqit, i njohur si bashkpuntor i policis serbe dhe kontrabandist n z. N lokalin e tij q gjendet prball Shkolls Bujqsore n Pej, Enveri, u ofron shrbime pa pages, pastaj u jep vetura, por edhe financime t tjera. Vazhdimisht pr nevoja t Ramiz Muriqit me shok ka br dhe bn kalimin e mallrave t padoganuara nga Mali i Zi n Kosove. Pr tiu br barazpesh UK-s npr fshatra, n shtator te vitit 1998, policia serbe do ti emroj prgjegjs n radht e policis lokale serbe personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muqaj (vella i Uke Muqajt-Prokurorit), Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Me keta persona Ramiz Muriqi ka edhe sot lidhje te ngushta pune dhe veprimi.


  KUSH SHT VESEL MURIQI?


  Vesel Muriqi, i lindur m 15 mars t vitit 1961, n fshatin Koshutan, komuna e Pejs (t zhvendosur me banim n Vitomiric), nga baba shqiptar dhe nna serbe. I regjistruar n librin amz t t lindurve n Zaha me emrin Veselin Todoroviq (Todoroviq, mbiemri i vajzris s nns), kombsia jugosllave, e m von do t marr edhe emrin Vesel Muriqi (Muriqi, mbiemri i babs). Pr periudhn kohore deri n vitin 1999, t pakt jan ata q e kan ditur se far prkatsie kombtare ka Vesel Muriqi, pasi ai tr kohn ka qen i shoqruar me serb e malazez, shumica prej tyre m post zyrtare n polici e administratn jugosllave. Edhe ata pak shqiptar me t cilt shoqrohej Veseli i prkisnin t njjts kategori shoqrore. Duke gzuar privilegjet e shoqris s kohs, Vesel Muriqi si puntor i UDB-s n Pej, qndronte mbi ligjin, apo ligji mbyllte syt para veprimeve t tij, i przier gjer n maje me kontraband droge, armsh, prostitucion e ka jo tjetr, pa u ndar asnjher nga bashkkombasit nga nna Bozhana Todoroviq. Ndrsa pas lufts del n sken me lansimin se Vesel Muriqi i paska shpetuar nj atentati dhe disa bashkpuntorve t tij nga ana e UK-s. Mirpo, fatin e Veselit nuk e paskan pas Bashkim Balaj, Rexh Osaj, Sinan Musaj dhe Ram Idrizaj. Nj lansim t till, Vesel Muriqi e bn nga kryqendra e Malit t Zi, Podgoric, n fundin e vitit 1999, duke qen n mbrojtje t ushtris dhe sigurimit serb, njkohsisht duke shfrytzuar rastin sipas diktatit t atyre q e humbn luftn, pr t akuzuar persona t njohur t UK-s, edhe n Tribunalin e Hags. Dhe, n kt drejtim trumbetuesit m t medhenj do t jen Tahir Zemaj e Ramiz Muriqi me bashkpuntort e vet. Duke par rrjedhn e mvonshme t ngjarjeve, shihet se denoncimi dhe akuzimi i br nga ana e Vesel Muriqit (alias Veselim Todoroviq) ka pas nj prapavij t madhe, me pasoja tragjike. Prderisa Vesel Muriqi, n shtypin e kohs, sidomos n Bota Sot lavdrohet si nj shenjtor e lufttar i dalluar pr lirin e Kosovs (jasht saj), si i till gjen strehim dhe prkrahje n Mal t Zi, pa u ndar asnjeher nga sigurimsat serb e malazez, duke kontrolluar vijat Titograd-Beran-Rozhaj, pr tu futur herpashere edhe ne Kosov, gj q nuk ka ndodhur me persona t tjer. Gjat qndrimit n Mal t Zi, shumicn e kohs n Beran, por edhe n Rozhaj e Bellopole Vesel Muriqi organizon njerez t veant n rrjetin e mbledhjes s informatave pr shrbimet sekrete serbe. Njkohsisht bashk me ortakt e tij serb blen 60 hektar mal nga komuna e Rozhajs, por q mali gjendej brenda territorit t Kosovs, pr ti prpunuar n Mal t Zi dhe futur n Kosov. Duke qen gjat gjith kohs n krye t agjendave pr kontraband droge e armsh, madje i zn disaher radhazi nga KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut, por i liruar menjher dhe duke i ln hapsir t pakufizuar veprimi. Duke poseduar leje pr armmbajtje (revole, automatik, pancir) edhe kndej e andej kufirit Kosov - Mal i Zi, bile duke qen pjesmarrs n nj varg aksionesh t armatosura, edhe n vrasje, t cilat i kam paraqitur me lart. Vesel Muriqi ka lidhje t mira me tre personat m t urryer n komunn e Istogut e me gjer, veprimet kriminale t t cilve i ka prjetuar n kurriz popullsia shqiptare e ksaj ane, si jan Ahmet Mala, Muhamet Zekaj dhe Avdi Rexha, me t cilt ka mbajtur dhe vazhdon t mbaj kontakte t rregullta, si n Mal t Zi ashtu edhe n Kosov, t cilt pos t tjerave i ndihmojn edhe n kontrabandn e armve e drogs nga Mali I Zi n Kosov.

  Ahmet Mala, nga Istogu, bashkveprus i forcave paramilitare serbe gjat lufte n Istog me rrethin dhe njri prej informatorve kryesor t ksaj ane q vazhdimisht kontakton me oficert e MUP-it serb q gjenden n Mal t Zi, ku qysh pas prfundimit t lufts qndron n Rozhaj e Tutin pjesn m t madhe te kohs. N Kosov (n Pej e Istog) hyn vetm pr t kontaktuar me lidhjet e shrbimeve serbe. Me Ahmet Maln, Vesel Muriqi ka lidhje t ngushta pune.

  Muhamet Zekaj nga fshati Sushic (Istog), disa her gjat vitit 1998 i prezentuar prmes ekranit televiziv t TV Beogradit, si shqiptar lojal i Serbis. Bashkveprues i forcave policore, ushtarake e paramilitare serbe gjat lufts, t cilin policia serbe e kishte caktuar edhe mbikqyrs t popullats civile t zn rob nga policia serbe n Istog. Muhamet Zekaj bashk me policin paramilitar Millosheviq e polic t tjer kan dhunuar dhjetra vajza shqiptare t zna rob.

  Avdi Rexha nga fshati Staradran (Istog), bashkveprus i hapt i forcave serbe, tezak i inspektorit te MUP-it serb Dem Muja, i cili edhe sot e ksaj dite mban kontakte t rregullta me inspektort e MUP-it serb Dem Muja e Raiq qe gjenden ne Tutin.

  KUSH ISHTE TAHIR ZEMAJ?


  Tahir Zemaj, ishte i lindur m 28. 12. 1952 n fshatin Strellc i Eprm t komuns s Deanit me profesion ka qene ushtarak. Ka t kryer Akademin Ushtarake (drejtimi i kmbsoris) n Beograd n vitet (1970-1974). Ka punuar si oficer i Ushtris Jugosllave n vende t ndryshme t Jugosllavis me detyra t veanta. Ka shrbyer nj koh n Zajear, Knjezhevac dhe Negotin. Nga viti 1983-84, me gradn major caktohet me detyr n Prishtin, ku pr disa vite ka qen kryeshef i Qendrs s Mbrojtjes Territoriale n Hajvali, i emruar nga ana e serbve, n krizn m t madhe pr Kosovn. Tahir Zemaj ka qen komandant i Njsis Speciale t Policis Jugosllave me veprim n Kosov, pr shtypjen e nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar. Ishte ndr oficert shqiptar m t privilegjuar nga qeveria serbe. Kryesisht ka punuar n linjn e KOS-it me projektet e Klubit t Ushtarakve Serb Shigjeta e vdekjes. Kjo ishte edhe arsyeja pse Tahir Zemaj shrbente n Kosov. Si i till Tahir Zemaj n krye t Njsis Speciale t Policis merr pjes n drejtimin e operacionit per vrasjen e Rexhep Mals dhe Nuhi Berishs n Prishtin. Tahir Zemaj ishte i martuar me serbe. Gruaja e par quhej Gordana Travica Zemaj; ndrsa e dyta Liljana Stankoviq Zemaj. Pas lufte ai mori edhe nje shqiptare, si grua te trete. Krahas detyrave speciale ushtarake Tahir Zemaj n fund t viteve 80-ta lidhet ngusht me nntokn jugosllave e ruse n Gjermani, duke hyr thell n rrjetin e trafikimit t drogs q i sillte fitime t mdha, rrjet ky q edhe sot sht funksional. Pr kt, m; 04. 05. 1988, Prokuroria Publike e Qarkut n Prishtin kishte ngritur aktpadi kundr grupit t Tahir Zemajt dhe Daut Kadriovskit, t cilt e mbanin linjn kryesore t kontrabands me drog n relacionin Stamboll Prishtin Beograd Madrid - Itali. Destinacioni baz i ksaj vije t trafikimit t drogs ishte Italia. N aktakuzn e shpallur publikisht m 14 deri m 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut n Prishtin kishte shpallur publikisht aktgjykimin kundr 24 t akuzuarve nga Kosova, pr ka Tahir Zemaj burgoset, por pas nj kohe t shkurtr n rrethana misterioze i mundsohet ikja nga burgu i Dubravs s Istogut pr t kryer detyra t veanta. Kalon n Republikn Federale t Gjermanis dhe shum shpejt i bashkohet prap mafias n Hamburg e Berlin, ku n shrbim t vetin e kishte edhe bandn e drejtuar nga Musajt e Strellcit. Atje vepron deri n korrik t vitit 1998 kur hyn ne Kosovs, me detyra t sabotimit dhe dshtimit t lufts s UK-s. Gjat qndrimit dymujor n Kosov, Tahir Zemaj n muajin gusht t vitit 1998 dy her kishte kontaktuar prmes OSBE-s, me oficerin serb Vllastimir Gjorgjeviq - RAXHA, shef i resorit pr Sigurim Publik n Kosove. RAXHA karriern policore e filloi n Zajear. Punoi n Beograd me detyra t veanta, ku brenda nj kohe t shkurtr u gjet n detyra t larta t shrbimit policor serb. Ishte i ngarkuar pr shtje t Kosovs, sidomos pr ta shtypur kryengritjen e UK-s. M von e shohim me detyra edhe n Kosovn Lindore. Vllastimir Gjorgjeviq, ishte edhe n Isniq, kur u b dorzimi i armve dhe iniciator pr formimin e t ashtuquajturs lokalno obezbedjenje (polici lokale), t prbr nga shqiptart lojal t Serbis. Ne operacionin pr eliminimin e UK-s n Rrafshin e Dukagjinit morn pjes mbi 15.000 polic, ushtar e paramilitar serb. N kuadr t ktij plani Tahir Zemaj organizoi dorzimin masiv t armve t fshatrave t Rrafshit t Dukagjinit n Isniq dhe formimin e policis lokale serbe, ku pjesa drrmuese e njerzve q i kishte caktuar Tahir Zemaj n kuadr t Mbrojtjes Territoriale pas 15 gushtit 1998 pr tiu br barazpesh UK-s npr fshatra, n shtator policia serbe do ti emroj prgjegjs n radht e policis lokale serbe personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muaj, Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Gjat gjith qndrimit t Tahir Zemajt n Kosov, i vetmi veprim (antiveprim) ushtarak ishte lvizja e tij dhe ushtarve t tij nga Prapaqani deri prtej kufijve t Kosovs. Mirpo shumicn e ushtarve i braktisi n Bjeshkt e Nemuna, ndrsa vet me nj grup t ngusht prej 7-8 vetash, me ndihmn e Ramiz e Sadik Muriqit, prmes Ministrit t Punve t Brendshme t Malit t Zi kaloi n Shqipri prmes piks kufitare n Han t Hotit, kur, ne te vetmin rast n histori dekorohet tradhtia. Pr veprimet dezertuese dhe shkatrruse t UK-s, Tahir Zemaj dekorohet nga kolonel Ahmet Krasniqi, me gradn kolonel. Edhe pas prfundimit t lufts (kur nj koh qndron n Shkup) Tahir Zemaj, vazhdon veprimtarin e vet, duke qndruar n krye t kriminalitetit t organizuar n Kosov, por njkohsisht duke prdor t gjitha mjetet pr shkatrrimin e pjestarve t UK-s. Duke organizuar marrjen e deklaratave t ndryshme me dhun, por edhe me pagesa t majme deri n 100 mij marka gjermane, kinse persona t caktuar t UK-s kan kryer vrasje t ndryshme gjat lufts. Tahir Zemaj bashk me Sadik Musajn e kane patur mik te ngushte zvendskomandantin e policise te rajonit te Pejes, i cili ishte nga Jordania. Poashtu Tahir Zemaj ka patur lidhje t ngushta me policin ndrkombtar, pakistanezin Vahid, me shrbim n policin rajonale t Pejs, i cili bashk me prkthyesin Rifat Berisha nga Klina, n Pej gjat viteve 1999 2001 kan marr para t majme pr pranimin e njerzve n polici, duke tentuar me do kusht mospranimin e pjestarve t UK-s n SHPK, por t njerzve t shrbimeve serbe. Edhe femrat q jan pranuar n SHPK prmes ksaj linje s pari sht dashur t kalojn npr duart e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifn prej 500 1000 DM, varsisht prej pamjes fizike t tyre. Dhe nuk sht udi q prqindjen m t madhe t vendeve n SHPK n rajonin e Pejs, e zn pikrisht ato femra q jan t njohura pr historit e tyre me polic, sigurimsa e paramilitar serb.


  MUSAJT E STRELLCIT


  Antart e familjes Musaj t Strellcit ka m se dy dekada q vazhdimisht kan kryer veprime t jashtligjshme, duke kryer edhe vrasje, dhunime, plakitje, keqtrajtime etj., si n fshatin e vet, si n Kosov, por edhe n Perndim, ku vetm n Zvicr e Gjermani banda e tyre, ku merrnin pjes edhe Sadik Musaj, Xheladin Musaj, Naim Musaj, Sami Musaj, Ismet Musaj, Agim Musaj etj., kan kryer vrasje e plakitje t dhunshme, pr ka jan dnuar me shum vjet burgim nga gjykatat e ktyre vendeve, por burgimin asnjher nuk e kan mbajtur n trsi. N vitin 1986, Musajt e kan vrar bashkfshatarin e tyre Rrustem Mahmutdemaj, kurse Arif Mahmutdemajn e kan plagos rnd, duke e ther me thika. N kt koh e kan vrar edhe nj vajz n nj kafe n Pej. M 22 korrik 1996, Xhavit Musaj kishte konflikt me vllezrit Agron e Arben Bozhdaraj n Strellc, n t cilin incident ishin prdor edhe armt e zjarrit. Me 4 tetor 2000 Musajt e Strellcit e kan ther me thika, duke e plagos rnd qytetarin Blerim Matoshi nga Peja n vendin e tij t puns. M 8 prill 2000, vajza S. L. puntore n barnatoren Herbo Komerc, n Dean derisa ishte n vendin e puns krcnohet, rrahet brutalisht nga vllezrit Musaj t Strellcit, t cilt tentojn ta marrin me dhun. Vajza e sulmuar e paraqet rastin n polici, por pas nj kohe detyrohet ta trheq padin n presionin Musajve. M 18 korrik 2001, Sadik Musaj e merr me dhun nj femr t njohur me emrin Afrdit nga kafiteria Las Pallmas n Pej, t ciln e drgon n shtpin e pabanuar t Haki Povatajt n Strellc, ku dhunohet gjat tr nats. M 5 tetor 2000, Musajt e kan rrahur rnd gjyqtarin pr delikte t vrasjeve n Pej. Pr veprimtarin kriminale t Musajve dshmojn edhe shkrimet e botuara n shtypin zviceran t kohs (vitet 90-t) me titujt: - Banda e shqiptarve dhunonte, vidhte dhe vriste, por gjithmon natn - Gangu kosovar i dhomave t fjetjes prsri ringjallet n Zvicrn gjermane - Patriarkia e Gangut t dhomave t fjetjes lirohet nga burgu pr mbajtje t parregullt n burg, ku kryeprotagonistt e krimit t organizuar ishin Musajt e Strellcit. N nj artikull t botuar n gazeten zvicerane Tribune De Geneve, m 3 dhjetor 2000, duke iu referuar familjes Musaj me titullin Nj familje kaq sharmante ndr t tjera thuhet: Kalojn si kriminel n Zvicr. Me kthimin n Kosov, vllezrit Musaj jan gjendur n zemr t qrimit t hesapeve me dhun. Tek ne (sht fjala pr Zvicr) ata kan mbjell terror nn emrin GANG apo Gangstert e dhomave t fjetjes Duke hulumtuar arkivat, kemi zbuluar se aktivitetet e tyre kan zn vend n organet e drejtsis zvicerane e gjermane. Sadik Musaj, ka qen n t njjtin grup me disa nga vllezrit e tij dhe ai grup sht i njohur pr ne si Gangstert e dhomave t fjetjes. Njerz t cilt natn hyjn npr ferma apo villa t izoluara dhe terrorizojn banort e tyre dhe ndonjher me ritualet e tyre i poshtrojn moralisht dhe i torturojn para se t plakitin dhe marrin parat dhe t zhduken nga vendi i ngjarjes. Vetm n Zvicr, n fillim t viteve 90, kjo band e kriminelve ka kryer rreth 30 sulme t ktij lloji. Gjithsejt 12 shqiptar t Kosovs kan qen t arrestuar, ndr ta ishin gjasht vllezr t familjes Musaj. T dnuar me shum vite burgim nga gjykatat zvicerane dhe gjermane, ata ia doln q t kthehen n vendin e vet. Ismet Musaj ka qen i dnuar m 1995 nga Gjykata pr Kriminel e Kantonit t Solyrs me 5 vjet burgim, t cilit dnim iu shtua edhe 2 vjet e gjysm burgim nga Gjykata e Kantonit t Sant Gallenit. N muajin qershor 1992 ai kishte marr pjes n nj agresion t nj piktori dhe gruas s tij n Laupersdorf, n rajonin e Salers. Ky ift bashkshortor sht sulmuar n mes t nats. Burri sht rrahur keq, ndrsa gruaja ka prjetuar dhunime disa her rresht.

  I dnuar nga Gjykata Kriminale e Pajerns.

  Sadik Musaj i lindur m 1964, i ardhur n Zvicr, si azilkrkues politik n vitin 1986 ai shum shpejt u gjend prapa grilave (n burg) pr dhunim, hajni dhe lndime trupore, para se t lirohet m 1991. Dy vjet m von ai u gjend prap para Gjyqit kriminel n Pajern, i akuzuar pr thyerje t nj karrocerie t firms "Broye" s bashku me disa bashkatdhetar t tij dhe vjedhje t nj ferme t dy vllezrve fermer n Kantonin e Bernit. Pr krcnim me arm zjarri dhe me shrafciger pr terrorizmin e ktyre banorve dhe pr rrahjen e tyre me yk revoleje dhe mbylljen e tyre n bodrum dhe n toalet. Sadiku i mori 10 vjet burg pr gangsterizm, vjedhje dhe dmtim t prons. Ai i mbajti tri vjett e para n Burgun e Orbes n Zvicr, si e konfirmon Andre Valton drejtor i burgjeve t Kantonit Vaud, e mandej ai ka qen i transferuar n nj burg t kantonit Cug.
  Babai i Sadikut, Ram Musaj ka qen i dyshimt pr kontraband me drog nga policia e Zvicrs n fillim t viteve 90-ta. N vitin 1992 ai ka qen i arrestuar n Klloten, n momentin kur po prgatitej t udhtonte pr n Kosov dhe me vete kishte nj sasi t arit. I dnuar me tri vjet burg nga Gjykata e Bremgartenit kantoni i Argaut ai sht liruar shum shpejt me pretekst se ishte i smur rnd.

  Nga t gjith njerzit e klanit t tij m i rrezikshmi del i biri i tij Xheladini. N vitin 1991 dyshohet t ket br nj vrasje, ai ka qen i arrestuar n Solyre dhe i liruar pr munges provash. Tri vjet m von, po n Solyre, ai sht dnuar, me disa vite burgim por prapseprap ai kishte ikur nga burgu. Me vllain e tij, Samiun, ai u gjend n Kln t Gjermanis, ku kan mbjell terror para se t arrestohen n vitin 1992. Ata kalojn n gjyq, dhe lirohen nga nj shikues i armatosur (gjat gjykimit) para syve t gjyqtarve dhe rojeve t midis gjykats s ktij vendi n Kln. Dhe, prej ather ata jan kthyer n Kosov.

  Ndr bashkpuntort m t ngusht t Ramiz e Vesel Muriqit dhe Musajve te Strellcit jan edhe vllezrit Sknder Azem Hoxhaj (1972), dhe Naser Azem Hoxhaj (1973) nga Strellci i Eprm. Sknder Hoxhaj sht i njohur si bashkpuntor i hershm i policis serbe, sidomos prej vitit 1990 e kndej. Prej vitit 1991 deri n vitin 1997 ishte njri ndr informatort m aktiv t policis serbe n rajonin e Strellcit e fshatrat e tjera, n aksionin pr krkimin e armve tek popullsia shqiptare, t shifruar Tragaq, gjat t cilit dhjetra shqiptar u maltretuan e u torturuan barbarisht n stacionet policore serbe. Sikurse i vllai, edhe Naser Hoxhaj, organizator pr dorzimin e armve t fshatit Strellc, prej tetorit t vitit 1998 deri n prfundim t lufts i uniformuar me uniform t policis serbe dhe i sistemuar n njsitet e MUP-it serb n Dean (n sektorin e tret) vazhdimisht ka qarkulluar me automjete zyrtare policore serbe. Me policin serbe n Dean, Naser Hoxhaj ka qndruar e vepruar edhe n kohn e dbimit masiv t popullats civile n Shqipri deri m 12 qershor 1999, kur ka br edhe djegien e dhjetra shtpive shqiptare n Strellc t Eprm e t Ult por edhe n fshatra t tjera, n dhunime t disa vajzave shqiptare bashk me policin serbe etj. M 5 mars t vitit 2000, Mentor Istrefaj nga Strellci e kishte akuzuar Naser Hoxhajn pr djegien e shtpis s tij bashk me policin serbe dhe shtpive t tjera t lagjes Istrefaj, mirpo ky i fundit e sulmon fizikisht. Gjat prleshjes, Mentori e ther me thik Naserin. N qershor 2000, Naser Hoxhaj, Sami Musaj e t tjer e rrahin brutalisht Mentorin n shenj hakmarrjeje, duke e krcnuar se nuk guxon m ta prmend djegien e shtpis. Agron Bajraj nga Strellci i Eprm, i dnuar para lufts disa here pr vjedhje t rnda, bashkpuntor i policit serb Jokiq Veko, i perket ketij rrjeti... Me Muriqet vepron edhe Qazim Met Idrizaj nga Strellci i Eprm i cili gjat lufts n Kosov ka vepruar n kuadr t organizats terroriste serbe Dora e Zez q ka vepruar n Pej, ku ndr kryesort e ksaj organizate ka qen edhe inspektori i MUP-it serb t Pejs, Hamda Musiq, shok i ngusht i Qazimit.  DISA NGA "TRIMAT" E RAMIZ MURIQIT!!!  KUSH SHT FATMIR FERIZI?!


  Fatmir Ferizin nga lagjja Kapeshnic e Pejs, t gjith n Pej e m gjer e njohin si bashkpuntor dhe bashkveprues t hershm t forcave serbe, madje edhe gjat kohs s lufts, i cili gjat gjith jets s tij sht marr me gjrat m t ndyra. Fatmir Ferizi i ashtuquajtur RASHA gjat lufts ishte i pandar me polict kriminel serb t MUP-it t Pejs Mishko Ivanoviq (Pej), Miqo Martinoviq (Vitomiric) dhe me kriminelin e njohur Vidomir Shalipur. Familja Ferizi apo si njihet n Pej e m gjer Familja e Ullukxhinjve t Pejs, sht e njohur n gjith Pejn si familje q ka bashkpunuar haptazi me policin serbe. Jan marr me kontraband t drogs, t veturave, t t hollave q i kan sjell nga Nishi, por edhe q kan bashkpunuar ngusht me sigurimin dhe policin serbe.

  RIZA FERIZI, djali i axhs s Fatmir Ferizit, i ashtuqujtur KOSTA bashkveprues i forcave serbe para dhe gjat lufts, sht larguar nga Kosova bashk me forcat serbe n qershor t vitit 1999, pr tu kthyer n Pej n vitin 2001. Lokali i tij Bar RATKO (afr spitalit t Pejs), gjithnj ka qen erdhe e policve dhe puntorve t sigurimit serb. Edhe m 4 dhjetor 1998, Myrvete Maksutaj, vritet nga njsia intervenuese serbe q gjendej me qndrim n lokalin e Kosts, si e thrrisnin gjithnj serbt. I ktill ishte edhe Filo Ferizi. Njekohe, deri vone ka qene ne sherbim te plote te Ramiz Muriqit. Bashkveprues n vjedhjen e makinave t shtrenjta, drgimin e tyre n Shqipri dhe kmbimin me drog gjithnj do ta ket djalin e Ramiz Muriqit, Musajt e Strellcit dhe nj varg banditsh n z nga Shqipria. Do t vazhdon vjedhjet, plakitjet, dhunimet, trafikimin e drogs, pr t arritur kulmin me vrasjen kriminale t ish-ushtarit t UK-s, Xhemajl Buolli. Menjher pas lufte n lagjen Kapeshnic, Filo Ferizi, Nexhat Belegu, Mirsad Honsiq KALA, me urdhr t Ramiz Muriqit n Kapeshnic e formojn t ashtuquajturin shtab paralel t UK-s n Pej - Kobra, ku mblodhn bashkpuntort e policis serbe pr t vazhduar avazin e mhershm t maltretimeve t qytetarve, krcnimeve dhe plakitjes s pasuris s tyre, sidomos t asaj shtrese q ua dinin bmat e tyre me policin e paramilitart serb. Bashkuntore e ktij shtabi ishte edhe Zyrafete Rraci - Zuki, e cila haptazi edhe gjat luftes ka shkuar me polic e paramilitar serb.


  KUSH SHT MEHMET SADRIJAJ TUSHI?!  Mehmet Sadrijaj (1973) Tushi, sht nga fshati Lbush i Deanit, me banim n fshatin Kryshec t Pejs. Nip i Ramiz Muriqit. Para lufts kishte lidhje t ngusht me shefin e Sigurimit Publik t MUP-it t Pejs, Bato Bullatoviq. Tushi bashk me t vllan m t madh Ilir Sadrijajn ka vite q jan marr me kontraband droge dhe me kriminalitet t organizuar, duke qen n bashkveprim t ngusht me Sadik Musajn, Xhavit Musajn, Xheladin Musajn, Sami Musajn e t tjer n kuadr t mafias t drejtuar nga Tahir Zemaj me qendr n Berlin t Gjermanis, t cilt ishin n lidhje t ngusht me mafian serbo-jugosllave. Pr shkak t veprimtaris s till Ilir Sadriaj sht dnuar disaher me burgim nga gjykatat gjermane, duke prfshir edhe dnimin e fundit me burg te perjetshem nga gjykatat gjermane bashk me Xhavit Musajn (alias Xhavit Pashn) e Strellcit n vitin 1997, pasi ishin zn nga Interpoli n Shkup. Edhe para ksaj kohe n Kosov i arrestuar disaher bashk me Sami Musajn (gjat viteve 1992, 1993) pr akte kriminale. Me bashkvepruesit e msiprm. Mehmet Sadriaj nuk do t ndahet asnjher as pas lufte n Kosov. Duke qen n lidhje t ngusht familjare me Ramiz Muriqin, si nip i tij dhe me veprimtari t prbashkt disavjeare, Mehmet Sadriaj u b njri ndr ekzekutuesit m n z t urdhrave t Tahir Zemajt dhe Ramiz e Vesel Muriqit. Vlen t theksohet se m 26 tetor 2000 n tubimin promovues t LDK-s t mbajtur n palestrn sportive n Pej, kryetari i ksaj partie Ibrahim Rugova truproje i kishte Mehmet Sadriajn Tushindhe Fatmir Ferizin Rashn, t dy t implikuar n nj varg aktesh kriminale n Pej e m gjer. M 21 qershor 2000, rreth ors 17.00, Mehmet Sadriaj pas nj rrahje q e kishte nxitur vet n Pej, e qllon me arm zjarri Blerim Elshanin, duke e plagosur n kmb. Katr dit pas ksaj, policia e UNMIK-ut e bastis shtpin e Mehmet Sadriajt n Kryshec, ku e gjejn edhe armn gjysemautomatike me t ciln i kishte sulmuar Blerim e Adem Elshanin. M 26. 6. 2000 Mehmet Sadrijaj paraburgoset nga policia pr tu liruar pas disa ditsh. M 26 qershor 2000, fill pas arrestimit t Mehmetit, Sadik Musaj i ishte krcnuar me likuidim fizik, prokurorit publik t gjykats n Pej, Flamur Kelmendit, q t mos merret me ta, n t kundrtn e pret vdekja. N ndrkoh tre muaj pas vrasjes s Virgjil Elshanit, ku n dy tentim-vrasje ndaj Elshanve merr pjes edhe Mehmeti (Tushi), m 4 janar 2001, n orn 17 e 15 minuta nga burgu hetues i Pejs arratisen Mehmet Sadriaj Tushi nga Krysheci dhe Behar Badallaj nga Prizreni, t dy t akuzuar pr vrasje, t cilve dikush prej personelit t burgut ua kishte hapur portn e burgut. Para se Mehmeti t arratiset nga burgu, Sadik Musaj i Strellcit dhe Habib Gashi nga Qyshku i Pejs, prej ors 13.00 14.00, e kan vizituar n burg Mehmet Sadriajn Tushin.  KUSH SHT ILIR ISUFAJ ILIR SHTRIGA?!  ILIR ISUFAJ i njohur n Pej e m gjer me emrin ILIR SHTRIGA, i lindur m 15. 8. 1974 n Katundin i Ri t Pejs, njihet si bashkpuntor i forcave serbe, i cili vazhdimisht sht marr me trafikun e drogs n bashkpunim t ngusht me Xhavit Musajn (Xhavit Pashn) e Strellcit, Ilir Sadriajn, etj. sht i njohur sidomos pr lidhjet e tij t hapta me inspektorin e MUP-it serb t Pejs, Dushko Armush. Motra e Ilir Isufajt (Ilir Shtrigs), Kymetja, gjat tr kohs s lufts sht shoqruar me polic e paramilitar serb. Kymete Isufaj e martuar me policin serb Pajo Radulloviq, me t prfunduar t lufts largohet pr n Serbi bashk me forcat serbe. Ilir Shtriga, edhe pas lufte n Kosov e vazhdoi t njjtn veprimtari, me t njjtin rreth bashkvepruesish. Duke qen i lidhur ngusht me vllezrit Musaj t Strellcit, Ramiz Muriqin, Mehmet Sadriajn (Tushin) dhe Habib Gashin e yshkut, ka vazhduar kontrabandimin e drogs, armve, plakitjeve t armatosura, marrjen me prostitucion etj. Ktu duhet prmend plakitjet arkave n fabrikn e Tjegullave n Pej (bashk me Bedri Isufajn), n degn e Elektro-Kosovs n Pej etj., gjat vitit 2000 dhe dhjetra raste t tjera t plakitjeve me maska n rajonin e Pejs. Ilir Isufaj (Ilir Shtriga) n rrjetin e vet ka edhe nj grup kontrabandistsh t armve dhe drogs nga Shqipria. Ndr bashkpuntort e tij m t ngusht n kt drejtim q ia sjellin drgesat n Kosov jan shtetasit shqiptar Luan Tobli (1974) nga fshati Metali, komuna e Hasit; Xhevahir Sylaj (1979) nga fshati Mejdan i Tropojs, dhe Shklzen Ukperaj (1976) nga Hasi. M 30 tetor 2000 Ilir Isufaj, i krkuar pr disa plakitje e vjedhje t rnda n Pej, zihet nga policia kosovare, duke hyr n pikn doganore n Pej, me pasaport t huaj fallso me emr t serbit Goran Millaiq, kriminel i njohur nga Katundi i Ri. Pr falsifikim dokumentesh dhe sulm ndaj policve, t njjtn dit Ilir Shtrigs i caktohet paraburgimi prej 40 ditsh. Mirpo, m 24 dhjetor 2000, Gjykata e Qarkut n Pej, duke qen nn presion t vazhdueshm t bashkpuntorve t Ilir Shtrigs (por flitet edhe pr marrje t shumave t mdha t t hollave nga ana e gjykatsve) e liron si t pafajshm Ilir Isufajn Ilir Shtrign, i cili n baz t veprave pr t cilat akuzohej pritej t dnohej s paku me 5 vjet burgim. T njjtn dit e braktis Kosovn dhe kalon n Gjermani, ku sht i martuar me nj gjermane, pr t hyr herpashere ilegalisht n Kosove. N rrjetin e Ramiz Muriqit bn pjes edhe Fetah (Halil) Kamaj me banim n rrugn Avdullah Shabani, n Vitomiric, i cili gjat lufts ka vepruar me maska bashk me forcat serbe.


  VRASJA E VIRGJIL ELSHANIT


  TENTIMVRASJA E PAR NDAJ FAMILJES ELSHANI


  M 18 tetor 2000, n ort e mbrmjes n oborrin e shtpis s vet Isuf Elshani nga Ozdrimi (Pej) e gjen t vendosur nj min teledirigjuese t paaktivizuar, pr ka e njofton policin n Pej, t cilt e bjn montimin e saj. Aktert, kur kishte dal nga oborri i shtpis djali i Isufit, Dem Elshani, mbase pr ndonj gabim teknik nuk kishin mund ta aktivizojn lndn plasse, por as ta trheqin m von, sepse ishte vrejtur nga familjart dhe n vendin e ngjarjes vie policia e SHPK-s dhe UNMIK-ut. Sipas deponimeve q do t bhen m von n polici, por edhe n gjykatn e qarkut n Pej, nga disa pjesmarrsit n kt akt. N kt tentimvrasje kan marr pjes Vesel Muriqi nga Vitomirica, Rexhep Kelmendi Xheka nga Peja, Mehmet Sadrijaj Tushi (operues me teledirigjues), Ilir Selimi nga Vitomirica e Pejs bashk me tezakun e tij Hysenin nga Isniqi me banim n Vitomiric.  TENTIMVRASJA E DYT


  Pas tentimit t realizimit t atentatit me lnd eksplozive, nga grupi i lartprmendur pason atentati tjetr, ksaj radhe sulm me arm zjarri. Gjithka ndodhi m 24 tetor 2000, rreth ors 22.30 minuta n qendr t Ozdrimit, me 'rast n dy veturat e vllezrve Elshani sht qlluar nga pusia njkohsisht nga 5-6 arm automatike. Si pasoj e ksaj plagoset rnd Visar Elshani, ndrsa m leht plagosen Dem Elshani dhe Ramadan Elshani (ushtar i Brigads "Adrian Krasniqi" t TMK-s n Istog). Kt akt e kryen Sadik Musaj, Mehmet Sadrijaj Tushi, Vesel Muriqi, Rexhep Kelmendi Xheka, bashk me vllain dhe nj nip t vetin nga Potri, Ilir Selimi, Hyseni dhe nj person tjetr. Pasi familja Elshani i zbulon disa prej pjesmarrsve n dy sulmet e lartcekura, e lajmron rastin n polici, me rast arrestohen tre prej tyre (Mehmet Sadriaj, Ilir Selimi dhe Hyseni) t cilt n policin e UNMIK-ut e pranojn pjesmarrjen e vet n kto dy sulme, por dshmojn edhe pr pjesmarrsit e tjer, duke dhn edhe detajet, se gjat tr kohs kan komunikuar mesveti me radiolidhje, se e kan formuar nj grup prej 30 vetash me qellim q t kryejn atentate kundr pjestarve t UK-s, TMK-s, por edhe t LDK-s pr t nxitur konflikte t hapta mes tyre etj. Lidhur me kt rast inicohet procedura penale n Gjykatn e Qarkut n Pej.


  ATENTATI I TRET VRASJA E VIRGJIL ELSHANIT  M 10 nntor 2000 (e premte), gjykimi kundr personave q ua kishin vn minn n oborr dhe i kan gjuajtur me arm zjarri m 18 e 24 tetor 2000, ishte parapar t fillonte n orn 12.00, por q pr arsye t panjohura ishte shtyer nga gjykatsi pr dy or. N at gjykim Dem Elshani me babain e tij Isufin kishin pr t dal n gjyq si dshmitar. Pas prfundimit t seancs, rreth ors 16.20 min., duke u kthyer nga gjyqi, familja Elshani srish sulmohen me arm zjarri. Ata ishin duke udhtuar me dy vetura: n t parn ishin Isuf e Dem Elshani, ndrsa n t dytn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijn n Ozdrim, vetm disa dhjetra metra larg nga shtpia e tyre, disa persona nga nj vetur Alfa Romeo me ngjyr t bardh (pron e Musajve t Strellcit), q vinte nga drejtimi i Pejs, n tejkalim e sipr qllojn me arm automatike dhe bomba dore n drejtim t veturave t Elshanve. Nga shprthimi i bombs dhe plumbat e automatikut plagosn rnd Virgjil Elshani (19), ish-ushtar i UK-s, i cili vdes pas 12 orsh n spitalin ushtarak t KFOR-it n Pej dhe Granit Elshani (15), t cilt gjendeshin n veturn e dyt. Ndrsa Dem dhe Isuf Elshani q ishin m prpara shptojn, sepse vetura Alfa Romeo q ishte n tejkalim ndeshet ball pr ball me nj makin kombi q vinte nga drejtimi i Mitrovics dhe veturn e mbulon zjarri. Shoferi i vetures Alfa Romeo nga tronditja q merr nga ndeshja vetm pas disa minutave q e nxjerrin nga vetura vdes, ndrsa tre t tjert drgohen n spitalin ushtarak italian. N vetur policia dhe KFOR-i gjejn tri pushk automatike me tre karikator rezerv, nj tjetr pushk automatike t djegur n vetur, nj revole gjysmautomatike dhe nj bomb dore. Ksaj radhe kryesit e krimit ishin katr persona nga Shqipria: Fatbardh Gabraj (1979), nga fshati Geghysen me banim n Tiran, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe nj person tjetr.  VRASJA KRIMINALE E XHEMAJL BUOLLIT NGA RAUSHIQI I PEJS  Xhemajl Buolli nga nj familje e njohur e fshatit Raushiq t Pejs, ishte njeri q kurr nuk ishte przie n pun t dikujt tjetr. N kohn e lufts renditet n radht e Ushtris lirimtare t Kosovs. Ndrsa pas lufte i kthehet puns. Me djers e mund duke punuar pandrprer fitonte kafshatn e gojs. Por mizorisht ia ndrpren jetn e punn. Derisa m 5 gusht 2000, dit e shtun, Xhemajl Buolli si do dit ishte duke punuar (duke bart zall) tek Agim Ganiqi n Pej, pasdite, Fatmir Ferizi nga Kapeshnica e Pejs bashk me tre persona t tjer nga Puka e Shqipris shkojn dhe e krkojn Xhemajlin kinse pr t punuar dika. Mirpo, me tu larguar Xhemajl Buollin e vrasin dhe kufomn e tij e hudhin n nj pus (bunar) n Brestovik t Pejs. Prej ktij grupi kriminelsh (tre nga Peja e tre nga Shqipria) dy arrestohen nga policia n Pej. Njri prej tyre, Adrian Nela, tregon rastin e vrasjes, dhe n baz t deklaratave t tij gjendet kufoma e masakruar e Xhemajlit dhe e hudhur n pus. Ndrsa krimineli Fatmir Ferizi pas zbulimit t vrasjes kalon n Shqipri, ku nj koh qndron tek Alfred Hasi n Fush Arrz, bashkpjesmarrs n vrasjen e Xhemajl Buollit. E prej atje kalon n Bosnje e pastaj n Gjermani, ku qndron deri n shkurt t vitit 2002, kur ekstradohet nga policia gjermane n Kosov.  VRASJA MAKABRE N STRELLC  M 14 shkurt 2001, n orn 24.30 minuta nga shtpia e Musajve t Strellcit shtihet me arm automatike n drejtim t veturs Golf 2 me ngjyr t bardh, me regjistrim; 145-KS-660, me rast vriten vajzat Sanella Koiq dhe Vjollca Krasniqi, plagoset rnd Kastriot Krasniqi, ndrsa m leht Alban Mulliqi dhe Riard Krasniqi, t gjith nga Peja. Djemt q i shptuan vdekjes kan treguar se pes t rinjt po shkonin n aheng pr ta festuar Ditn e t Dashuruarve dhe ishin ndalur rastsisht para shtpis s familjes Musaj q gjendet bri rrugs magjistrale te stacioni i autobusve. Mirpo sapo vetura ishte ndal n parkingun mu para shtpis, pasi q dikujt i kishte rn gaca e cigares n vetur dhe vajzat kishin dal jasht pr tu shkundur, aty i kishte pritur breshria e plumbave. Ata me vajzen e quajtur Sanella, e vdekur n makin, kishin udhtuar deri n Dean pr t krkuar ndihmn e policis. Ndrsa Vjollca kishte vdekur rrugs pr n spitalin e Prishtins. Pr kt vrasje, policia ka arrestuar Qazim Musajn dhe Isa Hoxhajn, t cilt edhe ksaj radhe kan prsritur slloganin e njohur na kan sulmuar. Ndrsa nga Gjykata e Qarkut n Pej, dnohet vetm Isa Hoxhaj, i cili e merr prsipr aktin e kryer, ndrsa Qazim Musaj lirohet pa kusht. Gjat procesit gjyqor kundr Qazim Musajt, pr t mos vuajtur dnimin, mbrojtsit kan tentuar ta nxjerrin si person t smur mental, gj q ia kan arritur, pas lshimit t diagnozs nga psikiatrja kroate Nada Morina, duke ia dhn asaj nje shume te konsiderushme marka gjermane mito.  VRASJA E SADRI AHMETXHEKAJT NGA ISNIQI


  M 10 korrik 2000, e mart, n pik t dits Besnik (Elez) Balaj nga Isniqi, n tavernn e lokalit hotelier Deani n t hyr t Deanit vrau publikisht me arm automatike bashkvendsin e vet Sadri Azem Ahmetxhekaj, lufttar i UK-s. Lidhur me vrasjen e Sadri Ahmetxhekajt, t nesrmn m 11. 7. 2000, zdhnsi i Komands Italiane t KFOR-it n Pej, koloneli Xhanfranko Skalas i tha agjencis ANSA se fill pas vrasjes sht ndalur shqiptari Besnik Balaj, i cili iu dorzua menjher policis s Kombeve t Bashkuara. Por deklarimin e br nj dit pas vrasjes, zdhnsi i KFOR-it e mohoi t nesrmen, duke thn se nuk sht zn vrassi, por sht marr n pyetje nj antar tjetr i familjes Bala. N rastin konkret, prflitet se nj deklarim i till sht br me qllim q Besnik Balaj pas vrasjes makabre t kalon n Shqipri pa therr n kmb. Baba i vrassit Besnik Balaj, Elezi gjat lufts ka punuar haptazi me policin serbe, sidomos me kryeshefin e sigurimit t MUP-it n Dean Vukmir Miriq VULA. Elezi e ka br dorzimin e armve te policia serbe n Isniq dhe sht caktuar kryepolic lokal i Serbis, pr bashksin lokale t Isniqit duke poseduar librez prkatse, revole, por edhe pushk automatike q ia jep policia serbe pr t luftuar kundr UK-s.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Eh mire Llap, a po na kallxon ni sen tash... Cka kane keto biografi te Epokes se Re, te bajne me temen ne fjale?
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  shko ti pusho se je lodh tuj u rreh me grushta ne fushatat zgjedhore te juajat e mos ma lodh nua se nuk te pyeti ty kush njieri i gjall banu nervoz qe po shkatrroheni e po hupni e po baheni cop e grim ne mes veti ju ldk-ucat e kishe po me thua mua diq mbylle.

  e sa i peerket biografive pyete brarin perse e qka kan lidhje
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Kadare: Schwartz, nj prars fetar
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 118
  Postimi i Fundit: 30-06-2006, 03:09

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •