Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-07-2005
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Koha dhe hapėsira

  hapa kete teme te kerkoj ndihme nga ndonjeri rreth kesaj qeshtje 'koha dhe hapesira'
  koha si fenomen ... apo edhe per hapesiren
  faleminderit

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  Citim Postuar mė parė nga babygirl12345
  hapa kete teme te kerkoj ndihme nga ndonjeri rreth kesaj qeshtje 'koha dhe hapesira'
  koha si fenomen ... apo edhe per hapesiren
  faleminderit
  koha dhe hapesira jane koncepte ose ide relative qe ekzistojne per sa kohe qe individi (mikrokozmosi)eshte duke jetuar brenda makrokozmosit(mendja kozmike qe perfshin gjithe universin)

  kur individi nuk jeton me,vdes, edhe keto dy dimensione pushojne se ekzistuari,pra jane dy dimensione relative te cilat(jane brenda mendjes mikrokozmike njerzore) nuk i perkasin perjetesise ,sepse perjetesia eshte pertej ketyre dy realiteteve te kufizuara brenda universit

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-07-2005
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  faleminderit 'super i dashuruar'
  dikush tjeter ka diqka te shtoj?

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  per kohen relative

  ....dy binjak lindin ne te njejten ore,dite etj natyrisht, njeri behet astonaut, tjetri behet veteriner... astronautit i ofrohet nje mision ne nje planet tjeter mbi nje "anije kozmike qe lundron me shpejtesine e drites". niset astonauti.. arrin ne destinacion dhe per nje ore pune kthehet perseri ne toke por habi, merzi, hidherim...... vellain e vet binjak, veterinerin qe e kishte lene ne toke ne moshe 32 vjecare kishte vdekur nga pleqeria......

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e frojdesha
  Anėtarėsuar
  07-01-2007
  Vendndodhja
  kudo
  Mosha
  32
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mesa di une nuk ka nje perkufizim te sakte te ketyre dy koncepteve por e di se Berkli ka folur per hapsiren subjektive duke thene se ajo qe ekziston ne vetvete eshte nje kaos ndijimesh fillestare, ku uni yne nderhyn me aftesine e tij per te vendosur rregull duke klasifikuar e sistemuar ndijimet ne filim sipas ngjashmerive dhe dhe duke i vene nje emer apo etikete (peme, lule, tavoine etj)

 6. #6
  Saimiri-AL Maska e saimiri-uk
  Anėtarėsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  40
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Koha dhe hapesira nuk ekzistojne!
  Ato i kemi krijuar ne per te lehtesuar jeten ne toke. Nga nje ane ato ndihmojne per lehtesimin e jetes mirepo kur futemi thelle ne studimet e hapsires dmth universeve ajo shpikje/dituri qe kemi krijuar si ora, minuta, sekondi ose metri, kilometri, metri kub etj etj na e ngushtojne aftesine per te kuptuar me teper se si funksionon universi.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e frojdesha
  Anėtarėsuar
  07-01-2007
  Vendndodhja
  kudo
  Mosha
  32
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  perderisa ekziston ne mendjen tone e cila e perdor per te lehtesuar jeten ,kjo thelle thelle do te thote se ekziston
  Heshtja eshte revolta me e madhe

 8. #8
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Koha perkufizohet me saktesisht si Dimensioni i katert i Universit!!

  Eshte hapur nje teme tjeter rreth kohes ne kete forum
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 9. #9
  Saimiri-AL Maska e saimiri-uk
  Anėtarėsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  40
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Dua te sqaroj konceptin se nga nje ane ndihmon se e lehteson jeten e perditshme dhe jo te perditshme por nga ana tjeter ve limit/kufizim ne trurin tone per gjerat e tjera te univesit qe nuk i kemi kuptuar akoma!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e frojdesha
  Anėtarėsuar
  07-01-2007
  Vendndodhja
  kudo
  Mosha
  32
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  megjithate kjo nuk do te thote se nuk ekziston...............
  Heshtja eshte revolta me e madhe

 11. #11
  Saimiri-AL Maska e saimiri-uk
  Anėtarėsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  40
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Tani, keto jane pyetjet me themelore qe edhe shkencetaret kerruajne koken, koha, hapsira etj etj. Lindja e universit (big bang), zgjerimi i universit. A ka universe te tjere? sa jane?
  Per sa i perket ceshtjeve sociale/politike pa tjeter qe ekziston por ne pamjen e gjere te universit me gjithe violencen planetore te tij nuk jam i sigurte qe mund ta percaktojme!

 12. #12
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  koha dhe hapesira nqs do nje mendim te thjeshte po shkruaj pak,por me shume nuk di cte them edhe pse pak kam lexuar ,

  por di te them qe koha eshte pjese e hapesires ashtu sic hapesira eshte pjese e kohes ato levin te dyja me nje trajektore nqs mund te thuhet ,ne raste te rrallla ato i largohen njera tjetres ,fakti qe te dyja jane akoma ne ditet tona shume misterioze per faktin e madhesise se tyre
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Kristė Gjinaj
  Anėtarėsuar
  23-01-2006
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  KOha krijon hapesirė deh hapesira krijon kohė.
  Ne jemi aq tė vegjel ne Universin tonė saqe edhe kohen deshirojmė tė e krijojmė ashtu siq deshirojmė ne.
  Por sa ka hapesirė truri dhe inteligjenca e jonė tė e kuptoj hapesiren ?!
  Njeriut mbrenda 24 oresh i sillen ne kokė 64.000 mendime e nese kalon me shumė se kjo , atehere humb edhe kontrollin e mendimit tė drejtė sepse truri lodhet dhe nuk jep shenja tė metutjeshme tė komunikimit analist ose tė atij objektiv.
  Ai qe shitet pėr ryshfet nuk ka as komb e as njerzi.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e frojdesha
  Anėtarėsuar
  07-01-2007
  Vendndodhja
  kudo
  Mosha
  32
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mund te them gjithashtu se koha eshte shume e lidhur me hapsiren dhe kete e verejme kur i perdorim ne jeten e perditshme psh:duke thene se shtepia ime eshte 2 ore larg.............pra ne mund ete perdorim njeren ne vend te tjetres....nganjehere........

  ps;falenderoj ELDORADON per mendimin e tij....................
  Heshtja eshte revolta me e madhe

Tema tė Ngjashme

 1. Lajme Nga Bota Islame
  Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 88
  Postimi i Fundit: 24-07-2010, 16:45
 2. Cilat gjera te bera nga njeriu mund te shihen nga hapesira?
  Nga Lumis nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-06-2009, 02:48
 3. Nga hapėsira yjore, fotoja e parė e njė planeti jashtė sistemit diellor
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-11-2008, 14:50
 4. Hapėsira ime
  Nga Silk nė forumin Albumi fotografik
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-05-2006, 16:19
 5. NASA dhe Hapesira
  Nga niku-nyc nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-03-2005, 15:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •