Close
Faqja 0 prej 21 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 412
 1. #1

  Greqia u jep shtetsin minoritarve

  Qeveria greke ka vendosur t'u jap nnshtetsin shtetasve shqiptar me origjin greke q ndodhen prej vitesh n kt vend.

  Duke komunikuar lajmin, ministri i Brendshm Prokopis Pavlopoulos tha se kjo erdhi si rrjedhoj e konsultimeve me paln shqiptare, e cila ka dhn garancit se minoritart do t ruajn t drejtn e dyshtetsis.

  Kjo krkes shumvjeare e minoritarve grek nga Shqipria ka gjetur m n fund zgjidhjen, kur Kshilli i Ministrave ka vendosur t martn q t'u jap nnshtetsin gjith atyre minoritarve q ndodhen n Greqi dhe kan kartn e homogjenit.

  Karta e homogjenit sht nj leje e posame, e cila q prej vitit t kaluar, nga trevjeare sht br dhjetvjeare.

  Sipas zotit Pavlopoulos, dhnia e nnshtetsis do t filloj menjher, dhe m s pari do ta marrin ata q jan pajisur me hert me kartn e homogjenit.

  Ministri i brendshm, duke komunikuar lajmin, tha se problemi i nnshtetsis po shqyrtohej prej shum vitesh, dhe se vonesa i dedikohet si tha ai, "faktit se duheshin siguruar garancit e nevojshme", q marrja e nshtetsis greke t mos kishte pasoja n pronat dhe t drejtat e tjera t minoritarve n Shqipri.

  "Pas konsultimeve me paln shqiptare dhe garantimit nga kushtetuta e Shqipris t s drejts s dyshtetsis, dhe n baz t mjeteve q kemi si vend, mund t fillojm t japim nnshtetsin," tha ministri i brendshm Pavlopoulos.

  shtja e dhnies s nnshtetsis minoritarve grek nga Shqipria, ishte vn n rend t dits nga qeveria e mparshme socialiste, n qershor 2003, por ather opozita kishte kundrshtuar energjikisht, duke e lidhur kt qndrim t qeveris me afrimin e zgjedhjeve parlamentare.

  Vendimi i tanishm i qeveris greke u muar n t njjtn dit q jan shtuar zrat pr zgjedhje t parakoshme n Greqi, n pranver ose n vjesht t vitit t ardhshm, por zyrtar t qeveris hodhn posht akuzat se dhnia e nnshtetsis minoritarve bhet pr arsye elektorale.

  BBC
  7-11-2006

 2. #2
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204
  me marjen e shtetesise greke, do duket dhe se sa shtetas shqiptare e quajne veten grek..

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Antarsuar
  10-05-2002
  Mosha
  40
  Postime
  1,450
  Po te mendoheni thelle thelle kjo eshte nje arsye pse ne nuk kemi leter njoftimi!

  Pse shteti shqiptar nuk ka leter njoftimi? Apo dokument identifikimi si gjithe shtetet e tjere? Hajt vrijeni pak trurin..

 4. #4
  Ministri Pavlopoulos qenka shprehusr se pas konsultimeve me paln shqiptare dhe garantimit nga kushtetuta e Shqipris t s drejts s dyshtetsis, dhe n baz t mjeteve q kemi si vend, mund t fillojm t japim nnshtetsin, dhe ka cilesuar se
  duheshin siguruar garancit e nevojshme", q marrja e nshtetsis greke t mos kishte pasoja n pronat dhe t drejtat e tjera t minoritarve n Shqipri.
  He me iu lumte atyre pushtave, dmth pushtetareve qe kane dhene garancite e nevojshme, packa se ameve nuk u jepet asnje e drejte nga pala greke.

  Ah sikur te kishte halla koe!

 5. #5
  Citim Postuar m par nga Xhuxh Xhumaku
  He me iu lumte atyre pushtave dmth pushtetareve qe kane dhene garancite e nevojshme, packa se ameve nuk u jepet asnje e drejte nga pala greke.
  Ec daje , po se pate problem i bera nje korigjim te vogel !
  Eshte e vertete qe puna e fisnikeron njeriun, por shoqeria jone nuk ka nevoje per aristokrate.


 6. #6
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204
  a e di ndonje me perafersi ,sa karta omogjeni (ID) jane dhene nga shteti grek?

 7. #7
  Texas Ranger Maska e Clauss
  Antarsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Athens
  Postime
  1,483
  do kemi zgjedhje sivjet mesa duket e
  You were meant for me. Perhaps as a punishment.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,599
  Me duket se u hapen nje here dosjet ketu per voriopiriotet sepse kishin dale nga 70.000 ne 500.000 akoma edhe me dokumenta fallco.Nejse ata e kane quajtur veten grek edhe kur erdhen ne Greqi per te drejtat e tyre erdhen.Mbase japin nje vote me shume.Mendoj se kete qeveria e bene vetem per te marr vota.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Sa keq kur vihet ne pytje patriotizmi perballe skamjes!

  Sa te zgjuar jane grekerit.Habitem si nuk marrim mesim nga ta!Pse tani nuk thot mema Shqiperi se do ua leshon nenshtetesin te gjithe atyre `minoriteteve shqiptare`ne Greqi,edhe pse,kam frike se ata nuk do bejne ze e as qe do te kene guxim ta kerkojne kete gje nga grekerit...mirepo ja qe me shkoi mendja ashtu kot, gabimthi....

 10. #10
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  "Nice move" ellas!
  Kur do te merr te njeten inciative shteti Shqiptar me shqiptaret e vet ane e kend mesdheut.

  Kur do tu jape shteti shqiptar shtetsine shqiptare Arvanitasve, Arberesheve, e pse jo, kosovareve, maqedoneve, malaziasve, etj etj qe te behemi serish nje komb dhe te shohim vertete pale sa jemi ne te vertete.

  Le te mos merret per profeci por:

  Dihet qysh tani se Bashkimi Evropian do te shperbehet menjehere pas luftes me Ameriken, dhe se popujt e pabese si greket e serbet u rrijne gati ketyre gjerave 50 e 100 vjete perpara, sepse ata kane luksin e kohen per ti menduar. Keshtu ata do te fitojne ca fshatera ne jugun tone kurse ne do te fitojme gjysmen e greqise, pjese te mira te italise, me pothuaj gjithe tokat tona origjinale arberore.

  Perse te mos ua rrahim te njetin veprim historiko-strategjik? -Neve kjo manover "nderskamce" na konvenon me shume se atyre?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 11. #11
  Sot nga televizioni behet fjale per 250.000 karta homogjenus,
  Meritojne nje bravo diplomatet greke qe edhe nje here i asimiluan shtetasit shqiptare te ndodhur ne teritorin e saj, e kete here me sukses me te madh , duke ruajtur edhe te drejten e votes ne "memedhe".
  Nuk i gjykoj shqiptaret e deklaruar minoritar apo vllah pa qene, po thjeshte me vjen keq qe jemi kaq te mjeruar sa gjeja e pare qe shesim eshte IDENTITETI

  p.s nuk bej fjale per minoritaret e vertete, po per homogjen-iset prej shkodre e kuksi, apo vllahet prej lushnje e kavaje
  Ndryshuar pr her t fundit nga ooooo : 08-11-2006 m 05:00

 12. #12
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Godo: Dhnia e shtetsis kolektive, agresivitet i hapur politik

  Politikani dhe intelektuali, Sabri Godo, i krkon qeveris shqiptare t protestoj ashpr n organizmat ndrkombtare


  Ylli Pata
  Politikani "veteran" dhe intelektuali i njohur, Sabri Godo, ka reaguar shum ashpr ndaj vendimit t qeveris greke pr dhnien e shtetsis pr pjestart e minoritetit grek n Shqipri. Duke folur, gjat nj interviste t dhn dje pr gazetn "Shqip", menjher pas prfundimit t mbledhjes s qeveris s Athins, Sabri Godo, e cilson vendimin si "shkelje e rnd" e t drejts ndrkombtare dhe i krkon qeveris shqiptare t ndrhyj menjher pran organizmave prestigjioze euroatlantike, si dhe t protestoj pran qeveris s Athins...

  Si e komentoni vendimin e ri t qeveris greke pr dhnien e shtetsis pr minoritart?

  Skam ende t dhna t mjafta pr t shfaqur nj gjykim. Paraprakisht, them se kemi t bjm me nj shkelje t rnd t qeveris greke n dy drejtime: S pari, normat ndrkombtare ndalojn dhnien e shtetsis kolektive. Akte t tilla kan br n t kaluarn shtete diktatoriale si fjala vjen Gjermania hitleriane kur u dha shtetsin sudetve ose edhe regjimi komunist i Enver Hoxhs kur u dha kolektivisht shtetsin amve t shprngulur. sht krejtsisht e papranueshme q akte t tilla t bhen n kohn e sotme n kundrshtim flagrant me kartat e t drejtave t njeriut. S dyti, qeveria greke i jep vetes lirin t caktoj n mnyr t njanshme homogjenitetin e shtetasve shqiptar, dhe deklaron se numrin do ta shtrij edhe m tej n t ardhmen. Ky sht agresivitet i hapur ndaj nj shteti fqinj. Nuk di si ta kuptoj nj arroganc t ktill.

  Masmedia greke pretendon se pr kt ka marr plqimin paraprak t Kryeministrit Berisha?


  Nuk besoj kurrsesi q Kryeministri Berisha t ket dhn plqimin pr nj akt t till.

  Dukuri t tilla nga pala greke n prgjithsi, si i vlersoni aktualisht?

  Un shfaqa disa dyshime t mia q me deklaratn e par q bri ambasadori i ri grek porsa shkeli n Tiran, lidhur me tendencn pr zgjerimin e sfers s minoritetit n Shqipri dhe pr dhnien e t drejtave eksterritoriale ktij minoriteti. Duket se ndrmjet deklarimit t sotm dhe asaj q ndodhi me ambasadorin ka nj lidhje dhe kjo do t m vinte shum keq ta interpretoja si nj lloj orientimi t ri t qeveris greke ndaj Shqipris.

  far mendoni se duhet t bj pala shqiptare n kt rast?

  Mendoj se qeveria shqiptare duhet ti krkoj n mnyr t ngutshme shpjegime qeveris greke dhe t krkoj ndalimin e nj procesi t till. Dhe n t njjtn koh tia referoj kt shtje n Parlamentin Evropian, OSBE dhe organizmave t tjer euroatlantik
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 13. #13
  Tani u kujtua zoti Godo per politiken e grekeve mbi minoritetet qe administron Athina?
  ku ishte zoti Godo (e cdo Godo qe do bej deklarata ne vazhdim) kur nenshtetasit shqiptare mernin dokumenta ifentifikimi te te qenurit vllah apo minoritar?
  Ku ishin kur ambasada e Tiranes ne Athine i legalizonte keto dokumenta?
  Rezultati shihet sot, por plani zbatohet sot e 4 vjet, e nuk besoj se bara i bie kesaj qeverie.
  Qeveria e meparshme ishte ajo qe e aprovoi planin e Athines, kjo e sotmja vuri vec firmen.
  E per hire te vertetes asnje qeveri nuk do bente dot gje besoj,kete politike Athina e ka zbatuar edhe me armenet , edhe me ruset,
  Thjeshte shqiperise i mungojne diplomatet e nivelit te duhur per t'ju perballur politikes greke.

 14. #14
  neneshtetesi greke do marin vetem ata qe kane marre dokumentin e omogenias
  e jo gjithe vorioipiriotet sic u per mend me larte

  se sic dime vorioipiriopt sipas grekut eshte dhe qafa e rapin . fshatit te kelcyres ;p

  te dhenat e shtetit thone se do jene reth 30.000 veta


  sic tha dhe patrioti im clauss me sa duket do kemi zgjedhje ne greqi kete vit ;p

  a re greko maskara sco gje me interes ;p
  \m/ TiLL dEaTh KeLcYRiOT \m/

 15. #15
  shqiptar Maska e eagle's son
  Antarsuar
  17-10-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  161


  nuk ia vlen fare te diskutosh per kete ceshtje

  greqia ka vite qe luan me ne si macja me miun dhe tashme i jep jete nje pakti politik vrases dhe me nota asimiluese qe merr permasa te frikshme duke kujtuar lakmine e tyre historike, vorio-epirin

  ketu do kisha qejf qe te mblidheshin ata qe cirren per ps-ne e per pd-ne dhe te shikojne sesi po na shket atdheu nga duart

  nuk dua te bej fatalistin, por kjo marreveshje me ka tronditur jashte mase...
  proud 2 be me, the eagle's son

 16. #16
  Citim Postuar m par nga kelcyra4ever
  neneshtetesi greke do marin vetem ata qe kane marre dokumentin e omogenias
  e jo gjithe vorioipiriotet sic u per mend me larte

  se sic dime vorioipiriopt sipas grekut eshte dhe qafa e rapin . fshatit te kelcyres ;p

  te dhenat e shtetit thone se do jene reth 30.000 veta


  sic tha dhe patrioti im clauss me sa duket do kemi zgjedhje ne greqi kete vit ;p

  a re greko maskara sco gje me interes ;p
  Te dhenat e kujt shteti bejne fjale per 30 000 karta homogjenus???
  Le te shohin njehere arkivat e doganave sa perqind e shtetasve shqiptare, qarkullojne me karta omogjenias??
  Sa perqind e shtetasve shqiptare mbas 2002 bene kerkesa per vertetim identiteti vllah (ketu e hengri shteti jone se minoritetin e kishim te njohur e te konfirmuar)
  Sa viza te tipit D jane dhene nga te tre konsullatat greke ne teritorin shqiptar????????

 17. #17
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204
  Te dhenat e kujt shteti bejne fjale per 30 000 karta homogjenus???
  Sipas Greqise, ne nje vend thuhet 30.000 e ne nje tjeter 120.000

  Le te shohin njehere arkivat e doganave sa perqind e shtetasve shqiptare, qarkullojne me karta omogjenias??
  Sa perqind e shtetasve shqiptare mbas 2002 bene kerkesa per vertetim identiteti vllah (ketu e hengri shteti jone se minoritetin e kishim te njohur e te konfirmuar)
  Plotesisht dakort.Mos them qe vetem ne korce 90% e vllenjve kane karte omogjenias, puthajse te gjitha fshatrat, Polene,dishnice,voskopoje,drenove,boboshtice...etj


  Ne kemi qeveri plehre. Si nuk investuan keta te paafte per hapjen e nje shkolle te vetme ne gjuhen shqipe ne Greqi per 1 milion emigrantet qe jetojne atje?
  Megjithese kjo spara ka lidhje me temen, por po te bej nje pyetje: Sa shkolla shqipe ka ne amerike, dhe sa shqiptare preferojne te vene te mesojne ne keto shkolla?
  Me sa kam pare une ne Greqi, asnje shqiptari spo ja vret per shkolle shqipe, madje shqipen e kane bastarduar me fjale greke(gjysmat ti thone shqip e gjysmat greqisht) nganjehere ja fusni kot per nder...flisni per ca shkolla qe as vete shqiptaret nuk i preferojne..dhe po te hapen bosh do te rine..

  kemi nje qeveri plehre!
  E kemi vete fajin, se ka fajin greku.
  Jam plotesisht dakort!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  46
  Postime
  1,084
  Sali Berisha:Nenshtetesia greke ky eshte hap pozitiv dhe vendet e tjera duhet ta ndjekin.

  Hap pozitv per te greqizuar shqiptarine? Te lumt doktor! Gjithemone mendoja se Sali Berisha eshte patriot por kam qene gabuar.

  Ooooo Shqiperia ska diplomate qe te perballojne djallzin greke. Gjeja me e keqe eshte se ne shqiptaret ose politka shqiptare ne dite me te veshtira kur ndodhet kombi shqiptar eshte e coptuar dhe nuk bashkohet. Politika shqiptare perfito te marr pushtete ne raste te tilla dmth ti merr jugun une pushtetin.

 19. #19
  Po sikur qeveria greke tu lidhe pension dy-shtetasve nga Shqiperia, ashtu sic ben aktualisht me himariotet, sigurisht me paret e Bashkimit Europian.

  Ne ato kushte, nuk eshte cudi qe une (Pal Vata) edhe Sala (enveri) te kerkojme dyshtetesine greke: une te marr nje pencion sa per te mbajtur turpin, ndersa Sala sa per te mbajtur karrigen.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2003
  Postime
  424
  Ajo qe eshte anormale ketu eshte 1. dhenia kolektive e shtetesise dhe 2.paqartesia mbi ate qe Greqia nenkupton me minoritet grek n Shqipri
  Ka edhe nje gje tjeter shume anormale qe eshte: a ka marreveshje me qeverine shqiptare?
  Nese ka marreveshje me qeverine shqiptare, i bie qe ky te jete nje akt i hapur tradhetie i qeverise shqiptare ndaj Shqiperise dhe humbje e legjitimitetit te kesaj qeverie.
  Nese nuk ka marreveshje me qeverine shqiptare, ky nuk eshte as me shume e as me pak se nje agresion i Greqise ndaj shtetit shqiptar. Me sakte eshte nje deklarate lufte e kamufluar.
  E drejta vonon, por nuk harron!

Faqja 0 prej 21 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 3. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56
 4. Lufta e II Boterore, Greqia i kerkon ndjese Shqiperise
  Nga militanti1980 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 08-08-2004, 07:40
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •