Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 37
 1. #1

  Shinasi Rama: Ju rrfej kujtimet e mia mbi lvizjen e dhjetorit '90

  Gazeta Shqiptare, Faqja 18 -19- SPECIALE Nentor 5, 2006

  “Roli i Ramizit dhe t drguarit e tij n Lvizjen e Dhjetorit”
  “Ndarja me Azemin, u b vegl e Berishs”


  Esht folur shum pr at Dhjetorin ‘90, por sht krijuar prshtypja se m shum kan folur protagonist ansor ose ata q krkojn protagonizm me do kusht. Ju vet ku ndodheshit n at koh dhe far kujtoni prej saj?

  N at koh kam qn student i vitit t dyt t anglishtes n universitetin e Tirans. Isha 31 vje, ndoshta studenti m i vjetr me mosh n universitet. T drejtn pr t shkuar n shkolln e lart edhe nj her e kisha fituar si krijues letrar i ri i talentuar, nj dritare q u hap n vitet e fundit t sistemit. Kisha nj libr me poezi q sa kishte dal nga shtypi, ‘Gjaku Im Trashgon’ dhe q ishte pritur mir. Po ashtu, sa kisha botuar nj prkthim t Xhejms Xhojsit, i pari n gjuhn shqipe, dhe nj tjetr t Karlo Kasols. Njihja mjaft mir rreth dhjet gjuh t huaja, dhe kisha studjuar shum e sistematikisht, edhe pse n mnyr autodidakte, n fusha ku kisha interes si filozofia dhe historia. Meq, pr mua, rruga e vetme pr t ar n at sistem ishte botimi i shkrimeve artistike e i prkthimeve, un punoja shum intensivisht n kto fusha, se asokohe nuk t linte kush as t mendoje pr filozofin e pr politikn. Edhe n at koh kisha prkthyer dhe kisha t gatshme edhe disa prmbledhje autorsh modern anglez, amerikan e italian si T.S. Elliot, Thomas, Auden, Montale, Quasimodo, Pound, etj. Kisha nj rreth shum t mir shoqror prmes t cilit m binin n dor shum libra t ardhur nga jasht, edhe t viteve t fundit.

  Si e kujtoni demonstratn e par t studentve, nse t till do t quanim demonstrimin e tyre mbas ‘meshs’ pr John Lenon, n Akademin e Arteve?

  E kujtoj si nj ngjarje shum t rndsishme. Duhet me than se n Qytetin Studenti ka pasur edhe shum protesta t tjera q tash nuk i kujton kush, thjesht sepse ishin spontane dhe pa vijueshmri, si pr shembull, djegja e nj dysheku tek godina 6, sharjet e prnatshme pr Nexhmije Hoxhn etj., demonstrata e heshtur apo protestat e herpashershme q lshoheshin natn e kur fikeshin dritat e me rradh si nga godinat e djemve ashtu edhe t vajzave. Po ashtu, midis 29 Nntorit e 8 Dhjetorit ka pasur shum rrmuj dhe gjithkush e lshonte nga nj parull apo brtiste nga dritarja apo nga tarraca kundr partis e kundr sistemit, sjellje q u acaruan shum nga 6-7 Dhjetori. Megjithat, prkujtimi i vrasjes s Xhon Lennon, dhe ajo q ndodhi m pas e ka vlern e vet dhe bn pjes n kt seri protestash studentore, edhe pse nuk ishte pik kulmore apo pik kthese politike thjesht sepse ajo prkujtimore nuk pati as organizim politik dhe as krkesa t mirfillta politike. Shiko, n at koh pr me organizue nj aktivitet t till duhej nj leje q nuk jepej nga Drejtoria e Institutit t Arteve. Mandej, at protest duhet me e pa n kontekstin e zhvillimit t gjrave. Nga fundi i gushtit 1990 u pa qart se mbasi dshtuan me duetet, trojkat, me intelektualt etj., strukturat shtetrore po iu drejtoheshin si studentve ashtu edhe universitetit pr t krijue nj shkndij, aq sa pr t justifikuar ndryshimet e pjesshme q ata synonin t’i arrinin. Pra, un e shum t tjer kishim dyshimet tona legjitime se kjo prkutimore pr Lennon po ndodhte me lejn e sistemit dhe si pjes e ktij plani, i cili parashihte q sa t kalonin datat e 28 e 29 nntorit, e t fillonin provimet, n Universitet t fillonin protestat e studentve, q do t rrinin aty, d.m.th. nj prqindje e vogl e 5000-6000 vetve q banonin n Qytetin Studenti gjat vitit shkollor. Un e shum shok t mi e ndoqm me shum vmendje at aktivitet q pr ne nuk po bnte gj tjetr por po legjitimonte ata q pr ne ishin skalioni i dyt i paris sunduese t Tirans, dhe shpresa e tyre pr t ruajtur sundimin e kasts, ka mes nesh i referoheshim me humor si ‘malladaja gvardija’. Ajo ishte mundsia pr nj shkndij q nuk e ndezi zjarrin q pritej.

  Kur jeni njohur fillimisht me Azem Hajdarin dhe cilat ishin raportet tuaja me t?

  Azemin e kam njoh edhe m prpara, por nuk kemi qn shok sepse kemi pasur interesa t ndryshme dhe kemi lvizur n rrethe shoqrore t ndryshme. Kemi fillue me bashkpunue n politik me 9 Dhjetor 1990 dhe menjher kemi marr drejtime t ndryshme dhe t kundrta. Raportet i kemi pas shum t ftohta sepse n vlerat e n mendimet ideologjike nuk pajtoheshim kurrkund me njri-tjetrin dhe shpesh jemi zn shum keq. Kshtu ndodhi me 9 Dhjetor kur ai i mbajti studentt n mens e ne t tjert organizuam demonstratn e par politike n 45 vjet n sheshin kryesor t Tirans. Po kshtu ndodhi edhe n mngjezin e 10 Dhjetorit, kur Azemi nuk donte me lan knd q nuk pajtohej me t me fol dhe gati e hodhn n tok prej platforms derisa na lshoi mikrofonin. Edhe at fije respekti e besimi q mund t kisha pr t e kam humbur gjat takimit me Ramiz Alin kur Azemi, duke br me shenj nga un i tha Ramiz Alis se “kta q i ojn dy gishtat, nuk na e duen t mirn ne, shoku Ramiz.” Mbas atij momenti, un e kam konsiderue haptazi si provokator dhe spiun dhe kt e din t gjith ata q kan qn afr nesh. Edhe pse kt mendim un e kam shpreh edhe publikisht me shokt ton, Azemi kishte fitue shum respekt tek studentt e tjer dhe, n ato koh, nuk na interesonte aspak prarja sepse aq duhej pr me hedh n er gjithka t mir q mund t vinte nga ato protesta e nga ajo Lvizje Studentore. Nga ana e ime, un kam punue me Azemin dhe kam qn tepr korrekt me t edhe pse i jemi ruejt fort njri-tjetrit. Si shum shok t tjer, n pika t caktuara m von edhe un e kam mbshtet shum dhe e kam mbrojt, thjesht sepse mendonim q ai nuk mund t shkonte kurrkund pa ne e pa mbshtetjen tone. Me pak naivitet, mendonim q po t ndahej prej nesh, hienat e paris s Tirans do ta bnin leck, ashtu si deri-diku edhe ndodhi. Un e t tjert i jemi gjind Azemit n momente kritike, por ai gjithnj ka synuar vetm lavdin e vet, nuk e ka pasur ndjenjn e shrbimit publik, dhe ka ken krejt i paskrupullt n prdorimin e ndjenjave dhe t besimit t studentve, si pasoj, duke e dmtuar keqazi Lvizjen Studentore. Personalisht, mundem me than se mbas dorheqjes sime nga Komisioni Nismtar i PD-s, Azemi m sht kundrvn ashpr n shum raste dhe m ka rrezikuar shum. N lidhje me dallimet e tjera, po prmend rastin e organizimit t Grevs s Uris, kur i vn me shpatulla mbas murit prej ‘intelektualve’ t Kryesis s PD-s, q donin ta hiqnin si Kryetar i PD-s, ai filloi t shtynte studentt q t protestonin duke e filluar rrmujn me 6 Shkurt e duke na i ngatrruar keq planet tona. Kemi pasur shum znie gjat periudhs s organizimit t Grevs s Uris, por hern e fundit q jemi zn publikisht ka ndodhur gjat Grevs s Uris. Azemi erdhi me mision q ta prishte Grevn, dhe disa shok si Ben Lika, Ben Sula, dhe m duket se edhe Edmond Bushati, Alban Pici, Edvin Shvarci, Fred Gemi etj., e rrethuan me qetsi dhe e paralizuan duke mos e lan as me shkue tek salla ku ishin studentt e fakultetit t inxhinjeris. Azemi e ndjeu veten shum keq kur e pa veten t izoluar e t keqtrajtuar prej nesh dhe mbas do kohe u ua dhe iku shum i rnduar. Mbas asaj kohe jemi par, por nuk kemi marr dhn e marr m me njri-tjetrin. Ai u b vegla e pakushte e Sali Berishs dhe prfundoi duke u shoqruar me gjithfar interesash, jo gjithmon t pastra, ndrsa un vazhdova rrugn time. Por mua m ka ardh jashtzakonisht shum keq kur e kan vra sepse pavarsisht mospajtimeve e problemeve q kishim me njri-tjetrin, prap se prap ai ka qn pjes e rndsishme e Lvizjes Studentore, dhe nj ndr shokt ton t afrt e me pesh shum t madhe n shum vendime q jan marr e n shum veprime q kemi ba t gjith bashk.

  A ka ekzistuar realisht grupi i quajtur ‘tropojant’ n kt Lvizje?

  N at koh shum njerz shoqroheshin me bashkqytetart e me bashkfshatart e tyre. N kt sens, edhe tropojant kan ndenj afr njri-tjetrit, por n Lvizjen Studentore nuk i ka pyet kush si ‘tropojan’. Mandej, sa vet ishin, kush ishin, ka mendonin e ka kan br kta ‘lidera tropojan’?!! N krye t Lvizjes Studentore, qysh n fillim kishte nj komision i cili n mngjezin e 10 Dhjetorit u b formal dhe q respektohej shum nga t gjith studentt. N Komisionin Drejtues ishin Arben Lika, heroi i fillimit t protestave t 7-8 Dhjetorit dhe njeriu q me nj shoqe tonn e futi Azemin n loj, Tefalin Malshyti, m von nnkryetari i par i PD-s, Mimoza Zhamo si prfaqsuese e vajzave, Azem Hajdari dhe Shinasi Rama. Tre nga kto pjestar t Komisionit Drejtues ishin shkodran si ishin shumica drmuese e studentve q morn pjes n Demonstratn e 9 Dhjetorit n Sheshin Skanderbej e n t gjitha aktivitetet e tjera. Po t jet ashtu, mundem me than me kompetenc se shkodrant kan qen shum ma t lidhur, shum ma t vendosur e shum m prpara me koncepte se t gjith t tjert. Ne t tre, Ben Lika, Tefalin Malshyti, dhe un kemi qn edhe antar t Komisonit Nismtar t PD-s, ashtu si ishte edhe nj nga heronjt e tjer t fillimit, miku jon dhe nj nga heronjt e asaj Lvizje studentore, Arben Sula nga Lushnja. Formalisht, n krye t Lvizjes Studentore si asokohe por edhe ma von kemi qn ne, ose si grup, ose si individ q dolm n krye t grupeve e t shoqatave q lindn ma von. Kush jan kta pjestar t ‘grupit tropojan’ pr t cilt flisni ju??!! Me vjen keq me t than por kjo sht nj prrall q i duhej Sali Berishs dhe Ramiz Alis pr me justifikue lojn e tyre e n rradh t par, futjen e Berishs n loj, kinse si ndrmjetsi i Ramiz Alis me ‘tropojant’ sepse, pr to, ne t tjert nuk duhej t ekzistonim. Prandaj, edhe e kan trumbetuar pa u lodhur tash sa vjet.

  Ish-Presidenti Ramiz Alia, n kt periudh edhe i duartrokitur, por dhe i par me dyshime t rnda. Cili sht opinioni yt pr t, sot dhe n at koh?

  Shiko, Ramiz Alia ka qn figur me pesh jashtzakonisht t rndsishme n lojn politike n at moment historik dhe i cili kishte mundsin e rrall pr me ba shum gjra t mira pr t gjith shqiptart. Por, edhe asokohe, shihej qart se ai nuk e kishte vullnetin e duhur politik pr me sjell ndryshime t vrteta, por po bnte pirueta politike pr me fitue koh. Personalisht, nuk kam pas aspak respekt pr t, kur sht krijuar mundsia i jam kundrvn pa pik hezitimi, dhe ai ka qn tejet krcnues karshi disave prej nesh. Edhe ather, edhe tashti, mendoj se Ramiz Alia nuk diti pr me u ngrit n nivelin e momentit historik e pr me i fut proceset politike n rrugn e duhur. Ai ishte nj kurtizan tipik, pa pik ndjenje kombtare, shum i zgjuar, i pabes, i depresuar, i rrethuar nga nj turm injorantsh fanatik n Byron Politike e m gjer, pa miqsi t qndrueshme, pa shtyll kurrizore, ‘fik i rritur nn hije,’ dhe nn presionin e strukturave t frikshme institucionale q shpesh as ai nuk i kontrollonte si duhet, pse lidhjet n ato struktura ishin imentuar me martesa, me klane, me interesa etj., jasht kontrollit t tij. Por, me i ra shkurt, gabimi kryesor i Ramiz Alis ishte n nivelin ideologjik e t vizionit. Ramiz Alia e shihte botn t ndar n kapitalist e n komunist.

  Rrugn e tranzicionit, Ramiz Alia, si e gjith klasa politike e tanishme, por edhe si paria intelektuale e athershme, e konceptonin si nj kthim n sistemin kapitalist, ashtu si ishte paraqitur nga Marksi, Engelsi, Lenini dhe Enver Hoxha. Me q, n mendjen e tyre, vendosja e kapitalizmit ishte e pashmangshme, ai mendonte e synonte jo vetm q kasta sunduese e athershme t bhej borgjezia, por edhe q kasta dhe nivelet e mposhtme t ndjeksve besnik t strukturs t vazhdonin t drejtoheshin nga ‘shtabi’ i saj i padukshm, tamam si ortat e jenierve n rezerv q drejtoheshin nga teqet e Baba Aliut n majat e maleve t Tepelens. Me kt synim n mendje, Ramiz Alia ndoqi nj politik konseguente e cila kishte si qllim kryesor ruajtjen e sundimit t kasts e t shtress t ciln ai mendonte se e prfaqsonte n politik. Kjo sjellje u pa qysh tek przgjedhja e lojtarve t ‘malladaja gvardija,’ tek prcaktimi si lojtar kryesor t opozits i disa individve t kompromentuar e t kontrollueshm, disa edhe mburravec e profesionalisht t pazot, si dhe tek mandatet politike q ai iu dha ktyre individve q, ku me m shum besnikri e ku me m pak, kta ia zbatuan shumicn e detyrave ashtu si ua la ai. Ishte fatkeqsi q kjo mendsi marksiste q e shihte botn t ndar n borgjez e n proletar nuk i la as Ramiz Alin, as jeniert e tjer q t kuptonin se e vetmja mbrojtje nga egrsia e strukturave t sistemit ekonomik ndrkombtar do t ishte q me bashkue njerzit rreth ides s kombit e t shtetit-komb. Pra, krimi i tij dhe krimi i paris s Tirans ka qn dshtimi me i vue gjrat n rrugn e duhur, d.m.th., as jeniert e martallozt e Bllokut e as Ramiz Alia nuk menduan pr t gjith shqiptart si popull.

  Ishte fatkeqsi e madhe q nuk kishte ndodhur ndrrimi i brezave. Drejtuesit e PPSh-s, si Alia dhe shum t tjer me pesh n at rreth, vinin nga brezi q kishte dal nga Lufta e Dyt Botrore dhe q kishte zhvilluar nj luft t egr civile kundr nacionalistve e kundr “klass shfrytzuese,” dhe, n vitin 1990, kta ende mendonin se po ktheheshin n pushtet Balli Kombtar e Legaliteti, armiqt e tyre t Lufts. Kshtu, duke krkuar e duke luftuar me i kthye kastn e Bllokut e shtresn e vet n borgjezi e n shtresn sunduese, Ramiz Alia as nuk e vrau mendjen se kshtu ai po kryente nj krim t llahtarshm kundr t gjith shqiptarve t tjer, t cilt nuk e kishin as aftsin, as dijen, as mundsin ekonomike pr me mbijetue n sistemin kapitalist ekstrem. Po t lihen marrdhniet ekonomike pr me prcaktue marrdhniet shoqrore e shtetin, ather kapitalizmi prfundon n nj sistem ku nj grusht klanesh kontrollon e zotron gjithka e t tjert kan e shesin vetm krahun e puns. Ky ishte edhe sistemi q Alia dhe t tjert n strukturat e shtetit imagjinonin se do t vendosej e q mandej sistematikisht luftuan pr me e vendos n shtetin shqiptar. Mirpo, ktyre t shfrytzuarve, t munduarve e t pazotve q ishin 90% e shqiptarve, do t’iu duhej shteti, si mbrojtja e vetme q ata do t kishin prej proceseve t egra diferencuese t tranzicionit.

  Gjithkund, mbrojtja m e fort kundr mekanizmit bluajts e efekteve rrnuese e shkatrrimtare t kapitalizmit mbi shoqrin sht shteti dhe ndjenja e kombit. Jo se Alia nuk mendoi pr sistemin politik dhe pr efektet e tij, por ai mendoi mbrapsht. Kshtu, przierja e ndarja e pronave dhe manovrat e tyre pr t ruajtur strukturn e mbshtetjes n popull etj., u bn me qllim t ruajtjes s elektoratit t PPSH-s, d.m.th. q ata individ e familje t’iu ishin prjet mirnjohs partis s tij dhe strukturave t saj, si dhe t heqjes s bazs ekonomike t pronarve t dikurshm. Pasojat e atij vendimi politik kan qn fatale pr t ardhmen e t gjith shqiptarve. Pra, ndr gabimet m t mdha t Ramiz Alis ka qn paaftsia pr me pas e me zbatue vizionin e duhur strategjik pr t gjith shqiptart, nj vizion i cili do t’iu garantonte t ardhmen t gjithve. Nuk e teproj pr me than se ky ka qn nj dshtim themelor q e ka futur vendin e kombin n kt hulli dhe q, me koh, e ka uar n kt gjendje tragjike ku sht tash.

  Takimi i ish-Presidentit Ramiz Alia me prfaqsin e studentve n Pallatin e Brigadave, far kujtoni nga ajo mbrmje?

  Ai takim ka mbetur i pashlyeshm n kujtesn time. T gjith ne kemi qn tepr t vetdijshm pr rndsin jashtzakonisht t madhe historike t atij takimi. Personalisht, ju jam qn prjet mirnjohs shokve e shoqeve t mia q m besuan pr me shkue e me i prfaqsue n at takim. Mendoj se si un ashtu edhe disa shok t tjer, n veanti Ben Lika dhe Tefalin Malshyti, ia mbrritm pr me u ngrit n lartsin e momentit historik, ndrsa do t tjer si Azem Hajdari, Arben Mee, Blendi Gonxhe, e me rradh e treguan veten se pr ka kishin ardhur atje dhe se me k ishin t lidhur. Do t ndalem pak ktu se ka shum vjet q t gjith ata q kan folur pr at takim, qysh nga vet Ramiz Alia nuk e kan paraqitur t vrtetn si duhet. Problemi sht se t gjith kan treguar mjaft prralla dhe shum prej tyre nuk kan pasur guxim ta thon t vrtetn si duhet, disa edhe pse nuk e kan kuptuar mir se si erdhn gjrat…
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-12-2009 m 22:48

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  45
  Postime
  1,084
  O brar pse nese ndonej perzonash flet ne nje gazete te caktuar kunder berishes ti duhet te komentosh gazeten ne vend te personazhit? Ky eshte nje student i dhjetorit dhe duhet degjuar me shume vemendje. Nuk eshte personazh qe kerkon poste ne qeveri apo ndonje leke te kete fituar nga qeverite e meparsheme. Eshte larguar nga shqiperia nae 1992 dhe eshte i arsimuar ne nje nder universitetet me te mira te botes dhe per kete duhet ta vlersojme dhe komentojme cka thote ky burre. Nese ty apo dikujt nuk i pelqe mire bene qe shane gazeten se ske ca thua per z. Rama.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2003
  Postime
  424

  Sali Berisha erdhi tek ne si i drguari personal i Ramiz Alis

  Dshmia nga SHBA e Shinasi Rams. Takimi me Alin n Dhjetor 90 dhe shpallja e pluralizmit


  Sali Berisha erdhi tek ne si i drguari personal i Ramiz Alis  Ishte ndr m t kulturuarit, por kishte nj mision...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Lorenc Vangjeli

  Takimi i ish-Presiden tit Ramiz Alia me prfaqsin e studentve n Pallatin e Brigadave, far kujtoni nga ajo mbrmje?
  Ai takim ka mbetur i pashlyeshm n kujtesn time. T gjith ne kemi qn tepr t vetdijshm pr rndsin jashtzakonisht t madhe historike t atij takimi. Personalisht, ju jam prjet mirnjohs shokve e shoqeve t mia q m besuan pr me shkue e me i prfaqsue n at takim. Mendoj se si un ashtu edhe disa shok t tjer, n veanti Ben Lika dhe Tefalin Malshyti, ia mbrritm pr me u ngrit n lartsin e momentit historik, ndrsa do t tjer si Azem Hajdari, Arben Mee, Blendi Gonxhe, e me rradh e treguan veten se pr ka kishin ardhur atje dhe se me k ishin t lidhur. Do t ndalem pak ktu se ka shum vjet q t gjith ata q kan folur pr at takim, qysh nga vet Ramiz Alia nuk e kan paraqitur t vrtetn si duhet. Problemi sht se t gjith kan treguar mjaft prralla dhe shum prej tyre nuk kan pasur guxim ta thon t vrtetn si duhet, disa edhe pse nuk e kan kuptuar mir se si erdhn gjrat. Pr ne, studentt, problemi n thelb ishte se pavarsisht si erdhn gjrat n at pik, tash q ishte krijuar, Lvizja Studentore kishte nj mision historik i cili donim-sdonim ne, e tejkalonte problemin e ushqimit, t dritave, t ngrohjes. Se sa do t ishim t zott ne q ta kuptonim rolin q mund t luanim n at kthes historike, e ta merrnim prsipr kt mision ishte shtje tjetr. Mendoj se un e disa t tjer kemi qn krejtsisht t qart pr misionin q duhej t merrte prsipr Lvizja Studentore, q duhej t ishte vetm e vetm shkulja e s drejts s pluralizmit t partive politike dhe krkesa pr ndrimin e sistemit politik. Ky ishte thelbi i lojs.
  Mirpo, mbas protestave t fillimit, n Qytetin Studenti kishte lindur nj prarje e madhe. Konviktort kishin qn shtylla e protestave t fillimit, por nga data 10 Dhjetor edhe m shum student tiranas iu ishin bashkngjitur atyre. Frika e shum prej konviktorve ishte se Ramiz Alia po e kontrollonte lojn prmes individve t caktuar, kshtu q shum student konviktor u trhoqn dhe nuk donin t ishin m pjes e lojs s PPSH-s. Si pasoj shum prej heronjve t Lvizjes Studentore si Artan Prvaza, etj., kishin dyshime e as nuk donin me marr e me dhn m me ne. Kur u bn zgjedhjet e prfaqsive t fakulteteve, gjendja u pa se ishte shum problematike pr ne. Paradoksi ishte se ndr ata q u zgjodhn n at Prfaqsi kishte m shum student nga Tirana q nuk kishin br asgj dhe q ishin dukur n Qytetin Studenti vetm me 10 Dhjetor se sa prej atyre studentve q kishin treguar burrri e karakter n protestat e ditve t mparshme. Edhe m problematik ishte fakti se shumica e Prfaqsis q do shkonte tek Ramiz Alia ishin sekretar rinie, student t vitit t katrt, bij e nipa antarsh t KQ t PPSH, si dhe shum pedagog, disa antar t PPSH-s, t cilve iu kishte dal frika vetm at paradite.
  Ata u bashkuan me ju?
  Tashti problemi ishte se me at prfaqsi q u zgjodh, n t ciln kishte t paktn 10 antar e kandidat partie, e disa sekretar rinie, nuk kishim aspak besim se mundeshim me shkue te Ramiz Alia dhe me e ngrit e me e diskutue vetm e vetm krkesn pr pluralizm politik, pr t ciln disa prej nesh mendonin se duhej t ishte krkesa e vetme pr t ciln duhej shkuar tek Ramiz Alia. Ne e dinim se po t donte Ramiz Alia nuk e kishte problem me na dhan nj pjat sup ma tepr e nga nj batanije pr t gjith, se depot e rezervs s Komands s Prgjithshme n Elbasan ishin plot edhe pr dy-tre vjet. Po ashtu, shumica e atyre q ishin zgjedhur n Prfaqsi e dinin mir se tashm ishte marr vendimi n KQ t PPSH-s pr lejimin e organizats s studentve dhe intelektualve t rinj dhe po ashtu e dinin tekstualisht se ka thuhej n at vendim. Kur vinte puna tek thashethemet, Tirana ishte e vogl. Kaq t lidhur ishin disa prej tyre me KQ t PPSH, sa dikush q nuk po i a prmend emrin m sillte prdit, haberet e vendimet q ishin marr, deri edhe fjalimin e Xhelil Gjonit n nj kaset e bile edhe t transkriptuar. Nuk kishim kurrfar besimi se me kto tipa mund t shkonim pr me mbrrit gja tjetr prvese me duartrokit at ka do t thoshte Ramiz Alia. Mirpo, ky kishte qn vullneti i studentve, kto individ ishin zgjedhur pr t prfaqsuar studentt dhe ai vullnet i tyre duhej respektuar. Megjithat, mbasi e diskutuam pr pak minuta, me Ben Likn, Azem Hajdarin, e Tef Malshytin e mbrritm nj kompromis se si do t vepronim. Kshtu, mbas nj diskutimi t shkurtr, un iu thash se do t shkoj vetm pr me krkue pluralizmin politik, krkes q ishte shprehur jo qart n nj pik t krkesave tona. Edhe ata kishin mendimet e tyre se pr ka duhej folur. Mandej ata shkuan t bisedonin me Prfaqsin e zgjedhur e t ndanin detyrat se pr ka do t fliste njri e tjetri prej pjestarve t Prfaqsis, kush pr shtje ekonomike, kush pr rrahjen, kur pr organizatn e intelektualve e studentve t rinj, dikush pr kushtet, pr pronat, ekonomin, e me rradh. Un nuk jam takue m as me ata t tre, as me ndonjrin nga Prfaqsia deri sa kemi hypur n autobus e derisa jemi nisur pr n Pallatin e Brigadave. Gjith ditn jam marr me masn e popullit q ishte grumbulluar n sheshin e Qytetit Studenti ku kishte gjithfar spiunsh e provokatorsh q lviznin nga grupi n grup. Synimi ishte q ti nisnim njerzit t organizoheshin n vendet e tyre t puns etj., por ata nuk shkuleshin nga sheshi. S bashku me disa shok u munduam dhe ia arritm ti shkputnim do provokator deri diku nga masa studentore, d.m.th., nuk pati as trazirat e as rrmujn q disa prej tyre synonin pr me shkaktue, por, mbas tre netve pa gjum, un e humba zrin, shpesh edhe nervat e qetsin.
  Pastaj ju u nist pr n Pallatin e Brigadave. E kishe vendosur se far do ti komunikoje Presidentit t vendit?
  sht pak me than se disa prej nesh jemi nis pr me vdek n at takim. Pavarsisht letrs me nnt pika q Prfaqsia kishte rn dakord q do ti diskutonim me Ramiz Alin, mendimi im ishte se duhej t ishim t vendosur q t krkonim vetm e vetm pluralizmin e partive politike, d.m.th. tamam at gj t cils i silleshin rrotull t gjith dhe q askush nuk guxonte ta prmendte si duhej, dhe q nuk ishte e thn si duhej tek krkesat tona. Frika e madhe ishte se edhe po t dorzohej Ramiz Alia, jasht kishte aq shum fanatik t Enver Hoxhs, sa kur t dilje q andej nuk merrej vesh se kah t shkonte jeta. Kt krkes do ta bnim publikisht, do t kmbngulnim fort dhe nuk dihej fare se cili do t ishte reagimi i Ramiz Alis dhe i strukturave q nuk e imagjinonin, e le m t pranonin at dorzim para armikut t klass e imperializmit ndrkombtar. Nga ana e vet, Ramiz Alia e filloi me tone shum t rnda krcnuese. Ai na lexoi vendimin e KQ t PPSH q thonte se lejohej pluralizmi i subjekteve elektorale. Kjo ishte dika q e lejonte ligji ekzistues. N kt kontekst, lejohej edhe krijimi i shoqats s intelektualve t rinj dhe studentve, pra PPSH-ja nuk po lshonte formalisht asgj, vetm po lejonte q t shtohej nj organizat m tepr, d.m.th. po ofrohej nj pluralizm subjektesh, fiktiv, dhe aspak demokratik. Ne e dinim kt sepse letrn me kt vendim na e kishte sjell i drguari i tij personal, Sali Berisha, n mngjezin e 11 Dhjetorit dhe ne e kishim shprehur mospajtimin tone, por na u tha se kjo sht e mos krkoni m se mandej nuk i dihet. Pra, Ramiz Alia priste q pasi t na lexonte vendimin, ne ta duartrokisnim dhe t shkonim me sihariqin tek studentt e t bnim nj organizat me malladaja gvardija n krye t saj. Simbas mendsis s Bllokut, n krye t saj do t dilnin pedagogt e rinj e intelektualt e kryeqytetit q ata i kishin piketuar me kujdes, nuk do t dilnim ne konviktort e provincialt. E papritura e madhe pr Ramiz Alin, Sknder Gjinushin e Lisenko Bashkurtin ishte se ne ja hodhm posht, pa nj pa dy, kt vendim t KQ t PPSH-s, nuk i krkuam batanije e sup t nxeht e drita, por ia krkuam, me ashprsi, sepse ajo ishte e drejt q duhej fituar prej nesh e nuk mund t na falej prej tij, pluralizmin e mirfillt t partive politike. Mirpo, ne e dinim se Alia nuk e kishte mandatin pr me e dhan pluralizmin e partive politike, ai nuk kishte ku me i marr antart e Byros q tja aprovonin vendimin e mandej ai tua linte prgjegjsin, pra, prgjegjsia ishte krejt e tija dhe ai mund t vihej lehtsisht n kryq prej tyre. Nga ana tjetr, edhe me u sjell ndryshe nuk mundte, ai duhej ta merrte nj vendim aty e n at moment sepse ishin 150,000 vet n sheshin e Qytetit Studenti q prisnin prgjigje dhe nuk dihej se ka mund t ndodhte. Pra, ne e kishim ngritur pazarin shum dhe e kishim vn n nj pozit shum t vshtir, aq sa ai filloi t djersiste dukshm dhe u b shum nervoz. Si pasoj, edhe marrdhniet e biseda u tensionuan shum.
  Pra, biseda po bhej nn shenjn e nervozizmit?
  Biseda shkoi rrug pa rrug, Ramiz Alia kishte ardhur me tre fjalime rezerv pr gjithka q mund t diskutohej, ne e dgjuam dhe e trajtuam her me respekt e her pa pik respekti, thjesht sepse duke iu kundrvn atij po i kundrviheshim publikisht edhe partis-shtet, deri ather po edhe ather, t plotfuqishme, q ai e prfaqsonte. Gjithkush prej nesh e tregoi se kush ishte n t vrtet n at takim e pr k punonin. Kur mbas akrobacive t tij, erdhi puna q e pyetm haptazi a don me e dhan apo jo? Ramiz Alia e kuptoi se kishte ardhur koha pr nj vendim q ende mendoj se ai nuk ishte i prgatitur pr me e marr dhe q nuk donte me e marr. Ai tha nj po npr dhmb, dhe jam i sigurt se na imagjinonte disa prej nesh si agjent t imperializmit, t revizionizmit, t Ameriks e t Anglis dhe mendonte se me siguri q dikush nga agjenturat e huaja duhej t na e kishte pshpritur n vesh q ta krkonim pluralizmin. Ramiz Alis nuk ja merrte mendja se ne mund ta dinim se ka ishte pluralizmi i partive politike. Kur ai tha po takimi e mbrriti fitoren m t madhe pr t gjith popullin shqiptar, por mbi t gjitha, ishte ajo ka na kishin krkue pr me mbrrit t gjith shokt ton q prisnin n Sheshin e Qytetit Studenti dhe q ende kishin dyshime, pr disa edhe shum t bazuara, se mund ti tradhtonim. Pr mua, ky ka ken momenti m i rndsishm i jets sime dhe q e ka prcaktue rrugn q kam marr ather e mbrapa. Un me shokt e mi, kur kemi shkue n at takim, jemi nis pr me vdek por t vendosur pr me u kthye me nder, pr me i ba nj shrbim popullit ton dhe me e ndihmue pr me gjet rrugn e duhur n at pik delikate dhe ekzistenciale.
  N mes t dhjetorit, n Qytetin Studenti nisn t ngjiten ata njerz q kan pushtuar n kto 16 vjet politikn shqiptare. Mund t kujtoni ardhjen e kryeministrit t sotm Sali Berisha?
  Nuk ka rndsi se kur e si erdhi Saliu, se si e kishte ngjyrn e pardesys, kush e thirri e i dha detyrn, kush i tregoi se si duhej t ngjitej n Qytetin Studenti, kush e shoqronte, si i ngjiti shkallt, etj., Rndsi ka se kush e oi dhe far mesazhi po sillte. Pr shokt e mi dhe pr mua, pavarsisht emrit q kishte krijuar n rrethet intelektuale, Saliu erdhi dhe u soll si shrbtor besnik i Ramiz Alis dhe ato koh ne e kemi trajtue gjithnj n at kategorin e kasnecit t Ramiz Alis.
  N fjaln e par t tij prpara studentve Doktor Berisha sht shprehur se vinte t prshndeste si mik i studentve dhe i partis demokratike dhe pr kt edhe sht fishkllyer nga studentt. far raportesh krijuat me t?
  Ta thash edhe m lart, Sali Berisha vinte me nj mesazh t qart nga Ramiz Alia. Kur flet papagalli nuk ka rndsi se ka thot, ai thot at q i kan msuar t thot. Pra, dihet se ka ban papagalli, at bani edhe Saliu. Edhe pse m vjen shum keq pr me e than, ne e kemi trajtuar si lajmtar besnik t Ramiz Alis dhe n nj far mnyre edhe e kemi abuzuar keq, pa dasht pr me kuptue se kishte gjra q ishin jasht kontrollit t tij, sepse dihej se Saliu nuk ishte njeri krejt ordiner dhe se ai vepronte brenda strukturave, fuqin e t cilave ai e njihte mir. Pra, kjo nuk don me than se Saliu nuk kishte mendime t vetat se ai kishte shprehur opinionet t tijat n shtyp dhe n takime t ndryshme. Mandej, me e than at q sht, Saliu ishte ndr individt m t zgjuar q erdhn n Qytetin Studenti dhe ai ishte shum m lart se t gjith t tjert n do drejtim. Ai ishte me kultur t gjer, me interesa t mdha, dhe me dijeni pr funksionimin e shtetit e t institucioneve, edhe perndimore. Gjithashtu, pr shkak t profesionit t tij ai kishte lidhje shum t gjra me shum grupe e individ n parin e Tirans e m gjer. Por, personalisht, un nuk i kam besuar asnjher sepse mendoja q prtej lustrs s jashtme, Saliu kishte probleme t mdha, si individ, si karakter, e si politikan, defekte t cilat edhe i manifestoi kur hyri n politik.
  Roli i intelektualve q ju bashkangjitn Lvizjes, Meksi, Imami, Pashko, Ruli e t tjer? Sot nga largsia e ktyre viteve, far kujtoni pr ta?
  Kur u themelua PD-ja, ajo ishte nj parti q u themelua me ngut dhe me pazarllk midis tre-katr vetve dhe mandej secili solli njerzit e vet, dhe n dy-tre dit PD ishte kthyer n nj karnaval t vrtet. Por n lidhje me sa pyesni ju, Azemi dhe Saliu e mbshtetn Imamin, se ky erdhi i rekomanduar fort tek ata dhe njihej si pedagog q ishte br aktiv mbas 10 Dhjetorit, ndrsa Gramoz Pashkoja solli Genc Rulin e Leka Meksin, dhe n at moment ky ishte padyshim shrbim i madh pr PD-n sepse si Leka Meksi ashtu edhe Genc Ruli ishin intelektual t formuar e me respekt t madh n rrethe t caktuara e n profesionet e tyre. Leka Meksi kishte jetuar n Gjermani, e njihte demokracin, e njihte sistemin, dhe kishte aftsi t mdha pr t punuar me intelektualt. Nga ana e vet, Genc Ruli ishte nga t paktt profesionist t zot q edhe po t donte t rrinte nga krahu tjetr, Ramiz Alia nuk e mbante dot, sepse ai ishte kunati i Gramoz Pashkos dhe nuk kishte se si ti mbante nj kndej e nj andej, por duhet thn se vetm pak muaj m par, nga vera e vitit 1990, ai kishte qn kandidati numr nj pr postin e ministrit t Tregtis s Jashtme, ka flet edhe dijet q ai kishte.
  Ju u konfliktuat ndr t part me zotin Berisha, a mund t na tregoni detaje pr debatet tuaja?
  Me q un kto aspekte i kam trajtuar gjer e gjat n librin tim, Probleme Politike Shqiptare nuk po dua q t flas m shum pr Berishn dhe pr prplasjet e mia t shumta me t. Por do t them vetm se kur kam dhn dorheqjen nga Komisioni Nismtar i PD-s, dhe un kam qn i pari nga themeluesit e PD-s q e ka br kt, e kam akuzuar se kishte fjal se ishte agjent i dyfisht, se ishte vegl e Ramiz Alis, se ishte person me karakteristika t theksuara autoritare, ka do ta minonte demokracin dhe do ta onte vendin n Luft Civile, dhe si individ q i kishte tradhtuar idealet e Lvizjes Studentore. Nuk m vjen mir pr me than se kam pasur t drejt qysh ather, por koha m ka dhn shum t drejt. Me Saliun jemi ngatrruar e nuk jemi pajtuar pr shum gjra, qysh prej trajtimit t shtjes kombtare, tek metoda me t ciln u synua q t ndrtoheshin strukturat e PD-s n Tiran e m gjer, tek kulti i tij, e me rradh. Por t gjitha kto debate dhe argumentet e mia jan shpjeguar mjaft qart n librin tim.
  (Vijon nesr)
  E drejta vonon, por nuk harron!

 4. #4
  Intervist Ekskluzive e Agjensis s Lajmeve Kosovapress me Dr. Shinasi Rama, Professor i Shkencave Politike n Universitetin e Nju Jorkut n SHBA. Ai ka qn drejtues e organizues i Lvizjes Studentore n Shqipri gjat viteve 1990-1991 dhe njri ndr themeluesit e drejtuesit e par t opozits kundr sistemit komunist n shtetin shqiptar. Gjat Lufts s Kosovs ka qn kshilltar pr shtje politike i UK-s si dhe Kshilltar i Lart pr shtje Politike i Kryeministrit t Qeveris s Prkohshme t Kosovs.

  Kosovapress: Professor Rama, zgjedhjet parlamentare n shtetin shqiptar zhvillohen me 3 Korrik. Sa t rndsishme mendoni ju se jan kto zgjedhje?

  Professor Shinasi Rama: Zgjedhjet parlamentare jan gjithnj ngjarje me rndsi pr do vend e pr do popull. Zgjedhjet prcaktojn, para s gjithash, se kush do t drejtoj shtetin pr katr vitet e ardhshme. Zgjedhjet qartsojn edhe natyrn e lidhjes e individve e partive t caktuara me votuesit e nivelin e besimit q votuesit kan n prijatart partiak, pra shkalln e legjitimitetit t tyre.

  N kontekstin shqiptar, kto zgjedhje jan shum t rndsishme sepse n nj shtet jo aq t varfr por, fatkeqsisht, shum t keqadministruar si shteti shqiptar, fati i klaneve politike varet nga niveli i kontrollit q ato kan mbi shtetin si dhe nga mundsit q kontrolli mbi shtetin ju krijon atyre pr t mbijetuar politikisht e pr t’u fuqizuar ekonomisht edhe m tepr se jan sot. Ky sht niveli praktik ku duket se ndalen shumica e politikanve n Tiran. Pr ne t tjert, zgjedhjet jan t rndsishme edhe pse ato do t tregojn se deri ku e kan mbshtetjen e votuesve forcat politike ekzistuese dhe nse ka ardhur koha e shumpritun pr ndryshime t vrteta. .

  Mua m duket se sht shum me rndsi q n kto zgjedhje n shtetin shqiptar t ngrihen forca t reja politike q do t dalin mbi ndasit e manipuluara me kujdes nga paria e ashtuquajtur politike e Tirans pr ta drejtuar fatin e shqiptarve n nj rrug m t mbar e drejt nj t ardhmeje t pastr e t begat. N nj koh jo t largt, kur do t vendoset se n ciln rrug do t ecin t gjith shqiptart si popull, do t jet shum e rndsishme se kush e drejton shtetin shqiptar sepse shteti shqiptar do t jet pjes thelbsore e zgjidhjes apo e problemit.

  Kosovapress:Ky dimension shqiptar i ktyre zgjedhjeve, q ju e quani shum t rndsishm, nuk duket se sht i pranishm n debatet e platformat politike n kto zgjedhje.

  Professor Shinasi Rama: Nuk sht krejt ashtu. Ky dimension sht i pranishm edhe pse nuk e prflet kush dhe sht i rrethuar me heshtje. T gjith politikant shqiptar, kudo q gjinden, jan ndeshur vazhdimisht me problemin e shtjes kombtare shqiptare gjat ktij eksperimenti t pambaruar politik qysh mbas prmbysjes s komunizmit e deri m tash; e kto t Tirans nuk bjn prjashtim prej rregullit.

  T gjith politikant jan shum t vetdijshm se nj nga dimensionet kryesore t politiks shqiptare, edhe ka ju intereson m shum disa fuqive t huaja e veanrisht atyre europiane, sht se si politikant shqiptar do t sillen karshi shtjes kombtare shqiptare. Fakti q kur kan qn n kriz politike, si Berisha e ashtu edhe Nano i kan krcnuar t huajt me ‘destabilitet’ e me ‘nevojn e zgjidhjes s shtjes shqiptare’ edhe pse nuk kan br asgj n at drejtim prvese duke e dmtuar at shtje, sht shum tregues se ato e din mir se ku sht loja e vrtet.

  Fakti tjetr q ato, por edhe shqiptart, shpesh e kan psuar nga sjelljet e ktyre individve, sht nj tregues tjetr se sa t ndjeshm jan fuqit e interesuara ndaj ksaj shtje t pazgjidhur politike. Pr kto arsye, t gjith politikant e Tirans po i rrin larg hapjes s ktij problemi e zgjimit t vetdijes s shqiptarve. Kjo ndodh edhe sepse cic-mici politik q luhet n Tiran sht m tepr nj prpjekje pr t’ju hedhur hi syve shqiptarve e pr t’i shmangur nga problemet e vrteta t mdha q mund t’ju japin zgjidhje edhe problemeve t tyre familjare e personale, q lindin nga jeta e prditshme.

  Kosovapress: Pra, po shohim se edhe n kt fushat ka shum tensione dhe prpjekje pr t polarizuar elektoratin shqiptar e joshqiptar duke synuar per t’i rreshtuar njerzit mbas nje partie apo grupimi duke u marr me gjra t vogla e jo me ato t rndsishmet. A mendoni se partit politike jan duke i manipuluar ndasit politike qllimisht apo kshtu sht logjika e lojs politike dhe shqiptart nuk kan se si bejn prjashtim?

  Professor Shinasi Rama: Logjika e lojs politike e dikton se elektorati do t ndahet n dy ose m shum grupime n fillim t fushats. Por, n fund t fundit, ather kur t vij momenti pr t br zgjidhjen prfundimtare, njerzit do t prqndrohen n zgjidhjen m t mir e n zgjidhjen m t keqe q kan. Paria e Tirans e ka kuptuar mir kt pun se ka 15 vjet q me mitingje e mbledhje ka vazhduar t’i ndaj njerzit n kt mnyr edhe pse n terr tana lopt duken t zeza dhe n shtetin shqiptar ato jan lop t zeza mirfilli dhe kjo shihet edhe n mes t dits.

  Edhe n kto zgjedhje, padyshim q ka manipulime dhe prpjekje sistematike pr manipulime t ndasive politike nga ana e paris politike t Tirans.

  Po ashtu, nuk ka pik dyshimi se manipulimi i ndasive politike ka qn dhe mbetet nj ndr objektivat themelor t t gjith prijatarve t PD-s e t PS-s. Pr shembull, Partia Socialiste dhe drejtuesi i saj Fatos Nano kan br gjithka q kan pasur n dor pr t mbajtur elektoratin e tyre, t ashtuquajtur t majt, t lidhur pr qerren e tyre. Ja, ta analizojm pr nj moment se si po sillet Fatos Nano.

  Nga nj an, ai dhe sejment e tij kan krijuar nj shtet-hije, ku fati i individve dhe i klaneve t tra varet nga lidhja personale q ato reshper kan me t. Kjo ka br q klasa q kontrollon ekonomin t jet e lidhur fort mbas qerres socialiste dhe mbas ktij shteti hije e gangsterial q drejtohet me dor t hekurt nga nj klan i lidhur me fije t dukshme e t padukshme me PS e me Nanon.

  Q z. Nano nuk ka ln gj pa shar si hajdut e rruga ordiner shum prej atyre q sot po i mbron e i promovon si kandidat pr deputet, dhe q, n kohn e ‘katarsisit,’ i thrriste me nofka mejhanesh – Bai, Kai, e Nai – sht prova m e mir e ekzistencs s ktij shteti hije gangster e mafioz. Shumica e atyre individve q bjn tregti, se pak prodhohet n shtetin shqiptar, e kan kt mundsi t krijuar nga Nano dhe individt e lidhur me t n kupoln e dukshme e t padukshme t PS-s; kto i frigohen kthimit t PD-s e t Berishs.

  Nga ana tjetr, Nano po mundohet ta mbaj elektoratin e vet q po e han nj kafshat buk me turp e me halle t mdha duke e mbyllur gojn e syt, pse pjesrisht i punsuar n shtet, me frikn e kthimit t lufts s klasave e, natyrisht t gogolit Berisha. Gjat tet viteve n pushtet ai e ka mbushur administratn shtetrore me individ q i jan besnik partis s tij dhe atij vet, shum prej tyre t thithur nga minoritetet q ai, si Enver Hoxha dikur, po prpiqet t’i prdor kundr shqiptarve.

  Ai shpreson se frika se kto t punsuar n shtet, do shqiptar e m shum minoritar, mund t humbin bukn e gojs po ndrroi loja do t’i shtyj ato dhe familjet e tyre ta mbshtesin pa kushte edhe n kto zgjedhje.

  Duke i ckrfit plagt e dhimbshme t kohve e t viteve t kaluara si dhe duke ju kujtuar shqiptarve dhe bots tragjedin e vitit 1997 kur ai vet, po edhe Rui, Gjinushi, Berisha, Imami, Pashko, Ceka, e shum t tjer u bn vegla n duar t tjerakujt, Nano po rreket q t kthej n gogol kundrshtart e vet t tanishm politik. Puna sht se me t njjtt, ai duket se merret vesh, si thon nga Jugu, ‘me isharet’ apo edhe haptazi. Disa prej tyre i kan lidhur kpuct, disa i ka miq t vjetr, disave jua kontrollon pisllqet, e do ‘kundrshtarve pr vdekje’ ju ka dhn nga nj rrog si ish-kshilltar q dredhnin zinxhirin gjat tet viteve t kaluara e i shkruanin fjalimet q ai mbante kundr Berishs.

  Me paturpsi karakteristike pr t, por edhe pr plehrat e tjera politike t Tirans, Nano vazhdon t’i fryj ndarjes Veri-Jug duke u prpjekur t mobilizoj elektoratin e Jugut n ann e vet dhe duke e shtyr haptazi kundr Veriut. sht nj turp i jashtzakonshm pr kryeministrin e nje shteti q t shkoj n nj fshat t Jugut dhe t’ju kujtoj investimet e qeveris atje q jan m t mdha se ato q ka br qeveria e tij n shum qytete t mdha t Veriut.

  sht turp t thuhet prej tij se nuk gjen nj njeri t edukuar n Veri ta bj ministr n nj qeveri t mbushur me jenier denbabaden e me sejmen t Enver Hoxhs. M n fund, ai po prpiqet q t’i tregoj bots se kundrshtari i tij q e ka mbajtur n kmb ai vet – si mollatarta q mban hurin e huri mollatartn – d.m.th., presidenti i PD-s, Salih Berisha, nuk sht i besueshm dhe sht i pazoti pr t qeverisur si duhet apo pr t respektuar interesat e fuqive t huaja t caktuara.

  Kt e di e gjith bota dhe nuk ka nevoj t na e thot Nano. Berisha nuk sht politikan i besueshm apo i zoti dhe ka br aq shum krime kundr shqiptarve sa sot, pr t mbijetuar, i duhet t mbaj mbi kurriz t gjith plehrat e PPSH-s dhe t’i vej n listn e vet, si kandidat t PD-s.

  Por Nano e thekson kt paftsi t vrtetuar t Berishs, duke i mshuar argumentit q qeveria e tij, e ashtuquajtur socialiste, ka qn n shrbim t interesave t t huajve se ka ruajtur stabilitetin. Po ta shohim nga interesi i shqiptarve kjo shprehje do t thot se, as m pak e as m shum, zoti Nano e sheh veten si mkmbs t interesave t huaja t caktuara e mkmbsin e cakton dikush e nuk kan nevoj edhe ta zgjedhin shqiptart. Tash nga fundi, duket se ka edhe fytyr t na qahet se edhe Greqia po e braktis, e me demek, pse po punon pr shqiptart.

  Manipulimi, me nje fjal, sht shumplansh, sistematik, i strholluar por edhe tejet i neveritshm pse po i detyron njerzit q ta shesin t ardhmen e tyre e t fmijve t tyre pr nj kafshat buke e t bjn zgjidhjet t shtyr nga frika e lugatit komunist apo e gogolit pseudodemokrat. Mund t ndodh q q zotit Nano t’i duket vetja Napoleon pr nga zgjidhjet strategjike dhe shkathtsia e manipulimit t ndasive politike por dmi q ju ka shkaktuar e q po ju shkakton shqiptarve ai dhe klanet rrugao-mafioze t drejtuara prej tij sht i pallogaritshm.

  Kosovapress:Po a mendoni se vetm PS-ja po i manipulon ndasit? Pr shembull, duket se ka nj prpjekje t sinqert pr t ngritur koalicione t gjra paraelektorale si bie fjala, nga ana e PD dhe e Sali Berishs pr t kaluar mbi ndasit tradicionale e pr nj fillim t ri.

  Professor Shinasi Rama: Jo, jo, t mos keqkuptohemi. Un e prdora Nanon si shembull po aty s’ka kurrfar fillimi t ri nga pala tjetr, prve nje sjelljeje ma tepr rrotull mullarit t barit. Pr mua, paria politike e Tirans sht rreshtuar n dy aradhe qe jan si dy faqet e medaljes, por q jan t lidhura ngusht me shum fije t dukshme e t padukshme.

  Pr shembull, Salih Berisha dhe PD jan t lidhura n mnyr simbiotike me Fatos Nanon e me PS-n, jo vetm pse vijn nga e njjta ‘shtpi e lindjes’ por pse n kt moment kan interesa, metoda, e objektiva t prputhshme pr t ruajtur nj status quo politike me ujra t turbullta n shtetin shqiptar. Ndrsa Fatos Nano po i mshon friks s lufts s klasave nga nj an, Salih Berisha po i mshon lufts s klasave nga ana tjetr. Salihi po rreket fort q duke u prpjekur t mbledh rreth vetes t djathtn, ka do q ajo sht, por m mir me than, njerzit q nuk i durojn kto q sot jan n pushtet, t bhet ‘njshi’ edhe nj her.

  Duke e paraqitur veten si instrumental n luftn kundr komunistve t tanishm, ai po rreket t mbledh votat e t persekutuarve politik, t hallexhinjve, t njerzve q kan vuajtur nn sistemin komunist dhe t atyre q q nuk mund t durojn xhambazllkun e handrakut t paris s Tirans.

  Ashtu si Nano, as Salih Berisha nuk ka kurrfar interesi q t mobilizoj popullin n baz t ndonj platforme tjetr prvese duke u marr me Nanon e akallt e hienat e klaneve mafioze t Tirans. Kshtu, mua m duket se Salih Berisha sht angazhuar n nj prpjekje t dshpruar pr jet a vdekje q t ruaj kontrollin e monopolin mbi t ashtuquajturn ‘e djathta shqiptare.’

  Kjo po ndodh sepse Berisha dhe partia e tij jan krejtsisht t diskredituar n t gjitha nivelet dhe n t gjitha drejtimet, jo vetm nga ajo periudh qeverisjeje krejtsisht e paaft dhe e paprgjegjshme kur ishte n pushtet por edhe m von n opozit e deri tani. N oroditjen politike q e ka mbrthyer shtetin shqiptar, e vetmja mnyr pr t ndenjur mbi uj pr t e pr ato q i vijn rrotull sht q t paraqesin partin e tyre si zgjidhjen e vetme q garanton t ardhmen pak m mir se pala tjetr. Kt ai e Nano duhet t’ia garantojn elektoratit t polarizuar e t ndar q sht lidhur tradicionalisht me PS apo me PD-n.

  Njerzit nuk po marrin vendime politike n baz t interesave t tyre t vrteta por ende jan t motivuar nga kujtimet e vuejtjeve t prjetuara n sistemin e athershm dhe m pas. Nuk ka njeri n shtetin shqiptar q nuk e sheh veten si t persekutuar, realisht apo jo, nga shteti i kontrolluar nga PPSH e nga kto parti q jan pasardhset e saj. Pr t pasur sadopak mbshtetje ndr shqiptart, si Nano ashtu edhe Berisha, duhet t mnjanojn e mbysin forcat e reja politike q po lindin dhe t ruajn t paprekur monopolin e tyre mbi elektoratin e rreshtuar ushtarakisht n mbshtetje t njrs apo tjetrs pal.

  Kjo ndodh jo pr arsye ideologjike se n at shtet nuk bhet fjal pr ideologji prvese si muhabet kafehanesh; kjo ndodh, pra, pr shkaqe personale e klanore. Pr shembull, nga ana e Berishs, sht Lvizja pr Zhvillim Kombtar dhe rritja e saj q e frigon at shum.

  Salihi e sheh LZHK-n si nj forc q po ja thith elektoratin e individt me influenc lokale q i duhen duke e konkurruar haptazi pr kontrollin e s djathts, q n fakt sht nj shport karavidhesh pa ideologji e pa kurrfar koncepti t s djathts, por q Salihit i duhet q t duket kompakte. Kshtu, me kt objektiv n mendje, m duket se Salihi po rreket q ta paraqes t djathtn si t bashkuar e t konsoliduar, e t aft pr qeverisje. Ai synon pr t’i bindur njerzit q kur t shkojn n qndrn e votimit t’ja japin votn atij e jo LZHK-s.

  Si rregull, njerzit nuk duan t’ja japin votn dikujt q nuk ka shanse t qeveris. Duke e ditur kt gj, Salihi sht i gatshm t bj do gj pa prjashtim vetm q t duket sikur i ka shanset q t vij n pushtet.

  Pr kt ai shan Nanon gjith ditn e dits por mendjen e ka tek LZHK. Salihi po rreket q t paraqitet si shtylla e s djathts e si fitimtar i mundshm. Dhe Nano e kupton si duhet. Nano i ka vn si kundrshtar nj kngtar opere; Salihi i ka vn si kundrshtar nj dirigjent orkestre simfonike. Po t donin t luftonin politikisht kundr njeri-tjetrit si duhet, do ta gjenin mnyrn se nuk sht e vshtir por qllimi i tyre nuk sht ky. Ato duan t thyejn e dobsojn partit q kan lindur vitin e kaluar dhe q kan shanse t’jua thithin elektoratin tradicional PS-ist e PD-ist.

  Kosovapress:Por, professor Rama, t dy palt po i mshojn argumentit se t huajt po i mbshtesin dhe se kan kredibilitet n bot.

  Professor Shinasi Rama: Shiko, si Salihi ashtu edhe Nano e kan nj problem t madh se e kan t lidhur fatin me mbshtetjen e huaj. T dy jan politikan mizerabl q krkojn t shiten sikur i mbshtet SHBA, Greqia, Europa apo ndonj shtet tjetr kur shum t huaj, edhe kur i takojn, i trajtojn si hokatar e pijanec mejhanesh.

  Edhe pse politika ka rregullat e veta dhe natyrisht askush nuk duket se do t’jua thot ndr sy, ato e kan kredibilitetin e humbur me koh, qysh kur brtisnin kundr shteteve q kinse po i mbshtesin sot, njri n shtyp hapur e tjetri n aktivet e PD-s.

  Pr t krijuar prshtypjen e ndryshimit personal ato po luftojn fort e me t gjitha mnyrat pr t bindur t huajt se kan ndryshuar dhe pr t’i bindur shqiptart se t huajt po i mbshtesin; t huajt bjn sikur i besojn ose m mir nuk thojn asgj, se helbete, kush ka nge me i prish punt me zhumilet kur kto i zgjedh populli i tyre? Pra, po n kt kontekst t dukjes ‘fitimtar’ tek shqiptart dhe tek t huajt duhet par synimi i tyre i prbashkt pr t paraqitur do alternativ q i rrezikon sadopak apo q ju bjen ndesh sikur sht e lidhur me t ose se sht e paaft pr t qeverisur.

  Pr shembull, kthimi n PD i atyre q i vun flakn shtetit shqiptar n bashkpunim me Nanon, Ruin, e shum t tjer, dhe q i shrbyen atij klani pr vite t tra m pas nuk sht ndrtim koalicioni. Gramoz Pashko i ‘ekut t bardh’ dhe ato q bn programin ekonomik, politik, e social t PD-s n vitin 1991 duhet t shkojn n gjyq s bashku me Nanon, Bufin e tjer q i kontribuan atij shkatrrimi t ekonomis kombtare si plangprishsit m t paprgjegjshm q mund t ket pasur ndonj her ai popull e jo t bhen kandidat pr deputet.

  Kto individ pa ndershmri politike – se n politik nderi matet me qllimet q njeriu i ven vetes e kto nuk patn qllim me i shrbye popullit t tyre por e shkatrruan ekonomin e shtetin sistematikisht, e n vitin 1997, disa prej tyre u veshn deri edhe me uniforma t huaja e i vun flakn vendit kur ju dha mundsia – tashti na shiten nga Salihi, q i toleroi e mbshteti edhe ather, si mendje t ndritura e si shptimi i kombit e shtetit. Kthimi i ktyre zhumileve t partis n gjirin e saj mirprits sht thjesht nj prpjekje e Salihit pr t hipur n karrike me fardo mimi q ai mendon se i krkohet.

  Lene m mandej, koalicionin grandioz q po ndrton. Edhe Salihi e din se koalicione t tilla jan si shporta e karavidheve.

  Ato individ q ishin n shrbim t gjithkujt prvese t shqiptarve do t rreken t prfitojn n kurriz t njri-tjetrit dhe po durojn njeri-tjetrin deri sa t hyjn n parliament e t zn vendet. Sherri fillon mbas zgjedhjeve kur t prishen pazaret dhe kto kan dhn prova se nuk lidhen n asnj hu prvese mbas interesit t tyne t ngusht e vetjak. Ato individ nuk lidhen me asgj me njri tjetrin prvese me interesa t momentit pr t cilat edhe do t ndahen sa t vij momenti. Por Salihi nuk sht i interesuar aq shum t fitoj se sa t mbes nj forc e madhe n lojn politike. Pr t kjo sht luft pr jet a vdekje dhe prandaj po i toleron deri n kt pik.

  Kosovapress:Por njerzit mendojn e thon se kto t dy jan zgjidhjet. Ose pr njrin ose pr tjetrin do t votojm se nuk ka t tjer.

  Professor Shinasi Rama: Nuk sht e drejt moralisht por edhe nuk sht krejt ashtu realisht q t thuhet se kto jan zgjidhjet q kemi. Ky ngushtim i qllimt i zgjidhjeve q kan shqiptart n shtetin shqiptar sht nj rreth vicioz nga i cili duhet t dalin t gjith dhe sa m shpejt aq m mir. Puna sht se n shtetin shqiptar nuk do t ket ndryshime po nuk u thye ky monopol i ndasive ekstreme n miq t ‘njshit’ dhe n shrbim t hijes s lufts s klasave. Nuk duhet t zgjidhim midis dy t kqijave at m t vogln, por t krkojm politikan jo t konsumuar q ofrojn shpres, zgjidhje t menura e njerz q jan t gatshm pr shrbim publik; ne duhet ta shohim kt zgjedhje si nj mundsi pr ta thyer kt monopol t s keqes q na ka kaplluar e jo ta prjetsojm t keqen se mandej e kemi fajin vet. Nj zgjidhje e keqe vetm sa e prjetson gjendjen e keqe.

  Nganjher sht me mir me pa prpara e jo mbrapa. Ne na duhen njerz q na ofrojn t ardhmen e jo njerz q na mbajn t lidhur pr vuejtjet tona e pr vazhdimin e qllimt t lufts s klasave. Kt nuk mund ta arrijm pa e thyer monopolin e tyre.

  Le t ket zgjedhje t tjera t parakohshme kur t thehet monopoli i ktyre partive. N nj shtpi ku digjet nj jorgan n dit nuk duhet t shqetsohen pr pleshtat q digjen nj her. Ne na duhet nj politik e re me ide t reja dhe me rreshtime t reja q t dalim nga zgjedha e lufts fiktive t klasave q po e prjetsojn Nano dhe Berisha.

  Kosovapress:A mos po thoni se manipulimi i lufts s klasave sht qllimi kryesor i tyre?

  Professor Shinasi Rama: Pa pik dyshimi. Ne duhet ta marrin vesh qart e nj her e mir q lufta e klasave si po vazhdon nuk ka kurrfar baze ideologjike por sht thjesht nj mjet manipulimi politik q po prdoret nga nj pari e zvetnuar pr t ndenjur n pushtet. Partit politike q lindn n shtetin shqiptar mbas Dhjetorit 1990 e kryen jo mir nj funksion t caktuar qart pr to. Ai rol ishte q lufta e klasave t mos bhej e armatosur.

  Ato dshtuan dhe tragjedia e vitit 1997, pr t ciln jan fajtor lojtart kryesor politik t sotshm, sht njolla m e zez dhe kulmore n kt luft, her t zhvilluar hapur e her me mjete t strholluara. Por lufta e klasave duhe t shihet si nj prpjekje dokishoteske nga ana e do individve q e prdorin at luft si frign e ujkut me mbajt tufn e deleve t tyre bashk.

  Tashti sht qesharake q n shtetin shqiptar t flassh pr luft klasash n at mnyr q fliste sistemi i dikurshm megjithse mund e duhet t flitet pr luft klanesh mafioze e gangsteriale. Shihi, pr shembull, socialistt. Disa jan t pasur, por masa m e madhe jan t varfr e jetojn n skamje. Socialistt e pasur merren vesh m mir me ish-kundrshtart e prindrve t tyre, se sa me vet njerzit e familjeve t tyre. T dy palt nuk e kan pr gj t hyjn n biznes e t lidhin marrveshje interesash q s’kan kurgj t bjn me luftn e klasave.

  Socialistt e varfr, shpesh njerz q duan t jetojn me nder, intelektual e njerz t edukuar, jan tmerrsisht t tensionuar nga frika e kthimit t Berishs e mundsia e heqjes s tyre prej puns s shtetit dhe mund t turren t mbshtesin Nano q i bjen daulles s tij duke e vn gogolin Berisha t krcej si ariu n sheshin Skanderbeg ku e ka ln t grthas deri sa i ka dal gjuha mbas shpine pr nja 7-8 vjet.

  Nga ana tjetr, ish-t persekutuarit jan br pjes integrale e popullit shqiptar dhe jan t integruar majft mir n jetn politike, ekonomike e shoqrore; shum prej t ish-persekutuarve jan br politikan me pesh, shkrimtar, figura t artit e kulturs shqiptare, doktor shkencash, profesor, dekan, biznesmen, e me rradh.

  Krkuan nga Salihi mbshtetje gjat 15 viteve t shkuara dhe i dhan mbshtetjen e tyre pa kursim. Gjat ktij procesi, ato shpenzuan kapital t mueshm politik pse shum prej tyre e lidhn fatin e tyre me PD-n, dhe PD dihet se nuk ishte m shum se nj karroc Nastradini q e sillte Salihi nga i thoshte mendja se frynte era; n dukje e bnte kt pr t fituar mbshtetjen e tyre dhe Salihi zhvilloi luftn e tij t klasave duke i hequr njerzit prej puns e duke ju prer telefonat e duke dnuar zonjn Hoxha pr kafet q ju kishte nxjerr bashkfshatarve n kohn e Enver Hoxhs.

  Pr m tepr duhet thn se, n shtetin shqiptar, sht populli shqiptar ai q ja ka vn kapakun lufts s klasave. Asnj shqiptar nuk po e vret shqiptarin tjetr pr shkak t asaj lufte klasash. Nuk u vran asnj nga sejment e Enver Hoxhs vetm e vetm se shqiptart jan shpirtmdhenj.

  Edhe kur politikant deshn q shqiptart t vrasin njeri-tjetrin, shqiptart nuk e bn at gj; mjafton t kujtojm se si ndodhi n vitin 1997 kur politikant i shtyn t vriten e shqiptart nuk e bn at gj. Nj element tjetr q e ka ndryshuar konceptin e lufts s klasave sht edhe ndrhyrja shtetrore pr t kompensuar si duhet masn e t persekutuarve politik pr vuejtjet e tyre.

  Me mirkuptimin e pajtimin e Berishs, Nano ndrtoi nj plan strategjik q praktikisht i ka ngritur t persekutuarit n nj nivel me familjet e dshmorve. Kjo nuk mund t’i paguaj pr vuejtjet e tyre por kjo ju ka garantuar nj t ardhur financiare pr do vite t mira, ka pr Nanon e Berishn, ju ka mbyllur gojn politikisht.

  Po ashtu, kjo mas ju ka krijuar mundsi pr t prparuar e gjetur veten n kt shoqri q po krijohet atje. Nga ana tjetr, kjo mas shtetrore ka krijuar tensione se parat nuk bien nga qielli ato dalin nga buxheti i shtetit dhe shteti shqiptar nuk ka para pr t ndrtuar nj ur e jo m pr t mbajtur mijra familje me pension t persekutimit politik. Nano e ka gjetur zgjidhjen duke shitur gjithka n pron t shtetit dhe duke u prgatitur pr t’i ln elsat e kashts atij q mund t vij n pushtet nesr dhe q do t detyrohet t rishikoj kt sistem shprblimi q sht n funksion tash n shtetin shqiptar dhe q sht nj barr e jashtzakonshme mbi buxhetin e shtetit.

  M n fund sht edhe shtja e diskreditimit politik t shum prej atyre q kan qn t persekutuar nga Nano e nga Berisha. Nga ana e socialistve, q thuhet se kan frik kthimin e lufts s klasave nga ana e Berishs, nuk mund t flitet asesi pr ideale t majta.

  Si mund t flitet pr urrejtje klasore kur fmijt e tyre jan ndr rrugat e Tirans, kur ato vet i kan shtyr njerzit t’jua pijn gjakun shqiptarve q mbronin institucionet shtetrore n Vlor, kur nuk kan ln gj pa br pr t’u br pasanik, kur nuk jan ndalur para vuejtjeve t emigrantve, e shkelin prdit mbi fatin e atyre vajzave t mjera pa t ardhme q shesin trupin rrugve t bots pr nj kafshat buke, kur ecin rrugve t Tirans duke prbuzun jetimt e braktisun prej shtetit q ato e drejtojn. Kto individ nuk kan as klas as ndjenja njerzore e lene ma kombtare; kto zhumile kan vetm interesa personale e duhen trajtuar si t till.

  Nga ana tjetr, ka individ q kan br nga 30 vjet burg, simbas tyre pr t’i ruajtur nderin kombit shqiptar e pr t luftuar komunizmin, por q sot korruptohen e ndyhen pr nj grusht lek si prej Berishs ashtu edhe prej Nanos. Ather, njeriu i thjesht si puna ime, ka t drejt t habitet e t vj pikpyetje se a thua me t vrtet ka qn ashtu.

  Po pate hyr n burg pr ideale, ato ideale duhet ti manifestosh edhe mbas burgut, n jetn qytetare kur je i lir ose prndryshe je kal i thyer. Sot, n shtetin shqiptar shum prej t persekutuarve q kan hyr n politik jan ndyr deri n at pik sa t vjen neveri; shembujt m t mir jan do individ si Pjetr Toma apo Arbnori q krkoi dhe i mori parat e sekustruara nga familja e tij si bashkpuntore e fashizmit, jo si familje patriotike a nacionaliste, n flori si deshi ai vet, kur t persekutuarit e tjer bnin grev urie pr nj shprblim me hangr buk.

  Tash do ish-t persekutuar politik na jan br konsuj e ambasador t Nanos, dhe shum t tjer jan tejet t implikuar si edhe provohet nga shembujt e fundit t korrupsionit n Institutin e ish-t persekutuarve politik. M n fund sht edhe niveli i lart ideologjik ku duhej t zhvillohej kjo luft klasash. Puna sht se shum prej t ish-persekutuarve mendojn se vazhdojn t luftojn komunizmin por kjo sht luft me mullinjt e ers.

  Komunizmi nuk sht m sistemi dominues n shtetin shqiptar; komunizmi sht n Kin, n Kore n Kub e tjerakah dhe atje duhet luftuar po deshe me u marr me at pun. Nuk ka dyshim se edhe pr do koh t mira, idet komuniste nuk kan kurrfar shansi t bhen sunduese n shtetin shqiptar. N shtetin shqiptar, ish-pasuesit e Enver Hoxhs jan br miliarder, dhe sot ato jan t gatshm t luftojn komunizmin m egr se t gjith t persekutuarit politik t mbledhur bashk. Puna, pra, sht se n shtetin shqiptar nuk mund t ket luft klasash, por ka luft klanesh q kacafyten nn thirrjet pr luft klasash e larje hesapesh e krkojn ose t mbajn pushtetin ose t vijn n pushtet n at mnyr.

  Hesapet e ngatrress s tyre po i lajn t gjith shqiptart q duan t han nj kafshat buk me nder e q duan t rrisin fmijt e tyre si duhet; t persekutuarit e ktij sistemi t dominuar nga paria e Tirans jan t gjith shqiptart q po lejohen t bhen pre e klaneve kriminale e mafioze. Shteti nuk ofron as pun, as shkollim, as shndetsi e as edukim as mundsi pr t br gjra t tilla q do t ojn n begati e jet m t mir.

  Shqipria sht e kantonalizuar me Jugun nn ndikimin grek, me zonn metropolitane Durrs-Tiran t hapur pr t gjith t huajt si hani pa porta dhe me Veriun q sht kthyer qllimisht n nj zon tribale si n Afganistan.

  sht e drejt dhe legjitime pr gjithknd t pyes se pse pesmbdhjet vjet mbas ndryshimeve politike kur vendi duhej t hynte n rrug t zhvillimit e prparimit, n vend q t merremi me fatin e t ardhmen e dy brezave q po lindin t humbur e t persekutuar, pse jan t paedukuar, t pamsuar, t papun, n vend q t merremi me fatin e dhjetra mijra vetve q kan prfunduar burgjeve e rrugve t bots si pjes e trafikut njerzor, klasa politike na shtyn ta krkojm veten e t ardhmen n gjykimin se ka mendojm ne n lidhje me at q bri Enver Hoxha e sistemi i tij kriminal. Nuk jan problemet e lufts s klasave me t cilat duhet t merremi sot, por problemet praktike t jets dhe mbi t gjitha, na duhet t merremi me natyrn e shtetit q na duhet pr t mbrojtur veten e interesat e t gjithve n kto koh t vshtira q jetojm.

  Kosovapress:Cila duhet t jet ather ndasia kryesore n kto zgjedhje?

  Professor Shinasi Rama: Nuk ka pik dyshimi q n thelb kto zgjedhje duhet t vendosin se kush do ta kontrolloj shtetin, por pr shqiptart m e rndsishme sht q t mendohen mir se far shteti ju nevojitet se do ideolog partiak po mundohen t’jua shesin sapunin pr djath. Partit e mdha politike flasin pr ideologji e parime universaliste por ideologjit q ato propagandojn, edhe pse shum t vyeshme n kontekste t tjera, n shtetin shqiptar nuk ofrojn zgjidhje t shndosha apo immediate n interesin e t gjith shqiptarve. Njra pal flet pr socializm e pr t majt, kur lidert e partis jan miliarder dhe shteti q ato e kontrollojn sht kthyer n nj sistem pr t mbrojtur interesa mafioze, klanore, e kriminale n shrbim t gjithkujt por ve t shqiptarve jo.

  Nga ana tjetr, PD flet pr ide liberale, po ’liberalizm-zeza kur njerzit shesin trupin pr nj kafshat buket e nuk ka as shtet ligjor, as administrat t shndosh, as ekonomi, as shoqri civile, as vlera te respektuara shoqrore as mbshtetje pr liberalizm por elektorati i saj sht nj mas njerzish q besojn se po u b Salihi kryeministr kan me u zgjidh tana gjanat tak-fak.

  Mua m duket se ndasia kryesore n kto zgjedhje duhet t jet n lidhje me mnyrn se si t dalim nga ky qerthull lojnash infantile me idelogji universaliste e me politikane individualist e t mendojm se cili lloj shteti na duhet me ju garantue njerzve sigurin e jets, sigurin e nj kafshate buke gojet, me ju garantue edukim, shrbim shndetsor e mbrojtje nga elementt kriminal, spekulator e t pandershm q krkojn t kontrollojn shtetin. Ne na duhet nj shtet q t’ju kthej shqiptarve respektin pr veten, t’ju kultivoj virtytet e dinjitetin q i ka spikatur gjithmon, n mnyr q t jemi nj komb si duhet e si e meritojm, i nderuar e i respektuar midis gjith kombeve t tjer.

  Kosovapress:Nse Nano e Berisha nuk po mund t ofrojn zgjidhje si duhet, po ather, ka mund t thuhet pr forcat e reja politike?

  Professor Shinasi Rama: Forcat e reja politike q kan dal qysh vjet n skenn politike, edhe pse duhet ta provojn veten n qeverisje, meritojn vmendje e mbshtetje. Ato po sjellin nj frym t re politike, jan duke luftuar kundr ktyre individve dhe sistemeve korruptive q i mbajn gjall dhe kan ngjallur shum interes n brezin e ri. Edhe pse sot ato forca jan t anuara nga elektorate t ngrira n t majt ose n t djatht dhe luftn e bjn me Nanon e Berishn, zgjidhjet q forcat e reja ju japin problemeve akute t politiks shqiptare nuk jan m n linjn e pushtetit personal e lidhjeve ekskluzive me Greqin apo me fuqi t tjera, por disi m ndryshe. Ato forca kan lvizur nga plani i lufts s klasave dhe po flasin shum m kombtarisht. Sado t pambrritshme t duken objektivat e tyre sot, qoft kur jan t shtruara n planin e bashkimit kombtar, qoft n planin e integrimit europian ato jan objektiva pr t cilat duhet t diskutohet e q jan t thelb t zgjidhjeve t mundshme.

  Kshtu, kontributi i tyre sht i dukshm pse mund t organizohet debati politik si duhet, por edhe sepse kto jan edhe zgjidhjet e vrteta apo t mundshme ku duhet t ecim e t krkojm t ardhmen ton. Politikant duhet t paraqesin platforma e zgjidhje e jo t merren me persekutimet e kohs s shkuar apo me inate personale e ta shesin fatin e popullit pr nj viz apo pr nj leje pr me ndrtue pallat pa leje. Prandaj mendoj se dalja e partive t reja politike ka qn nj hap i madh prpara dhe q duhet inkurajuar; gjithsesi, kto parti duhet t luftojn fort q t mos mbesin peng i s ‘majts’ apo i s ‘djathts’ tradicionale, por pa frik t luftojn q t’i shtrijn dorn t gjith shqiptarve. Nuk duhet q t zvendsojn Nanon e Berishn por pa frik le t rrezikojn pr t ardhmen e t gjithve dhe kjo do t jet zgjidhja. Ndryshe do t vijm rrotull mullarit t barit.

  Kosovapress:N se ju i shihni gjrat kshtu, si mendoni se duhet t’i shohim kto zgjedhje?

  Professor Shinasi Rama: Pavarsisht nga mimi i madh q duhet t paguhet, kto zgjedhje duhet t shihen si nj ngjarje e prkohshme e kalimtare drejt nj momenti kritik, drejt zgjedhjeve presidenciale, q, nse gjrat shkojn pr mbar, duhet t na ojn n zgjedhje t parakohshme n vitin 2007. Deri ather do ta kemi marr vesh mire se si ka ndryshuar raporti i forcave politike n shtetin shqiptar dhe se cilat parti do t forcohen apo dobsohen.

  Deri ather, edhe shum njerzve, e ne veanti personave politik, do t’ju jet dhn mundsia t reflektojn e t bjn zgjidhjet e drejta. Askush nuk sht i pagabueshm, askush nuk sht i pakorigjueshm. Ne jemi nj popull i vogl dhe kemi nevoj pr do njeri q din e q mund t ndihmoj. Ne jemi nj popull me zemr t madhe dhe q dim t falim. Ka ardhur koha q politikant n shtetin shqiptar ta kuptojn se ato kan nj popull t mrekullueshm, t zotin e shum t aft, por q e kan braktisur dhe e kan ln n fatin e tij duke krkuar t fitojn respektin e t huajve apo t pasurohen vet ato e klanet e tyre n kurriz t ktij populli.

  Ka ardhur koha q t’i kthejn syt nga populli i tyre dhe aty ta krkojn nderimin, respektin, e mbshtetjen politike q ju duhet. Kto zgjedhje duhet t prgatisin terrenin politik q kemi mundsi t dalim nga ky qerthull e t fillojm nj jet t re, me shpres e me mundsit q kemi si t barabart me kombet e tjer. T gjith shqiptart duhet ta kuptojn se zgjidhja sht n duart e tyre, dhe n votn e tyre dhe se duhet t zgjedhin politikan q mendojn pr to e q do t jen n shrbim t tyre.

  Kosovapress:Falemnderit.

  Professor Shinasi Rama: Shume falemnderit edhe prej jush.

  http://www.kosovapress.com/kp/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=321

  Shinasi Rama, Spokesperson for the Provisional Government of Kosova and the K.L.A. He is a PhD candidate in Political Science at Columbia University, the editor-in-chief of the International Journal of Albanian Studies, and the leader of the student movement that toppled Albania's Communist regime.

  http://archive.webactive.com/webactive/pacifica/demnow/dn990602.html
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 06-11-2006 m 15:14

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-09-2006
  Postime
  17
  Citim Postuar m par nga Xhuxh Xhumaku
  Gazeta Shqiptare, Faqja 18 -19- SPECIALE Nentor 5, 2006

  Roli i Ramizit dhe t drguarit e tij n Lvizjen e Dhjetorit
  Ndarja me Azemin, u b vegl e Berishs

  Esht folur shum pr at Dhjetorin 90, por sht krijuar prshtypja se m shum kan folur protagonist ansor ose ata q krkojn protagonizm me do kusht. Ju vet ku ndodheshit n at koh dhe far kujtoni prej saj?

  N at koh kam qn student i vitit t dyt t anglishtes n universitetin e Tirans. Isha 31 vje, ndoshta studenti m i vjetr me mosh n universitet. T drejtn pr t shkuar n shkolln e lart edhe nj her e kisha fituar si krijues letrar i ri i talentuar, nj dritare q u hap n vitet e fundit t sistemit. Kisha nj libr me poezi q sa kishte dal nga shtypi, Gjaku Im Trashgon dhe q ishte pritur mir. Po ashtu, sa kisha botuar nj prkthim t Xhejms Xhojsit, i pari n gjuhn shqipe, dhe nj tjetr t Karlo Kasols. Njihja mjaft mir rreth dhjet gjuh t huaja, dhe kisha studjuar shum e sistematikisht, edhe pse n mnyr autodidakte, n fusha ku kisha interes si filozofia dhe historia. Meq, pr mua, rruga e vetme pr t ar n at sistem ishte botimi i shkrimeve artistike e i prkthimeve, un punoja shum intensivisht n kto fusha, se asokohe nuk t linte kush as t mendoje pr filozofin e pr politikn. Edhe n at koh kisha prkthyer dhe kisha t gatshme edhe disa prmbledhje autorsh modern anglez, amerikan e italian si T.S. Elliot, Thomas, Auden, Montale, Quasimodo, Pound, etj. Kisha nj rreth shum t mir shoqror prmes t cilit m binin n dor shum libra t ardhur nga jasht, edhe t viteve t fundit.

  Si e kujtoni demonstratn e par t studentve, nse t till do t quanim demonstrimin e tyre mbas meshs pr John Lenon, n Akademin e Arteve?

  E kujtoj si nj ngjarje shum t rndsishme. Duhet me than se n Qytetin Studenti ka pasur edhe shum protesta t tjera q tash nuk i kujton kush, thjesht sepse ishin spontane dhe pa vijueshmri, si pr shembull, djegja e nj dysheku tek godina 6, sharjet e prnatshme pr Nexhmije Hoxhn etj., demonstrata e heshtur apo protestat e herpashershme q lshoheshin natn e kur fikeshin dritat e me rradh si nga godinat e djemve ashtu edhe t vajzave. Po ashtu, midis 29 Nntorit e 8 Dhjetorit ka pasur shum rrmuj dhe gjithkush e lshonte nga nj parull apo brtiste nga dritarja apo nga tarraca kundr partis e kundr sistemit, sjellje q u acaruan shum nga 6-7 Dhjetori. Megjithat, prkujtimi i vrasjes s Xhon Lennon, dhe ajo q ndodhi m pas e ka vlern e vet dhe bn pjes n kt seri protestash studentore, edhe pse nuk ishte pik kulmore apo pik kthese politike thjesht sepse ajo prkujtimore nuk pati as organizim politik dhe as krkesa t mirfillta politike. Shiko, n at koh pr me organizue nj aktivitet t till duhej nj leje q nuk jepej nga Drejtoria e Institutit t Arteve. Mandej, at protest duhet me e pa n kontekstin e zhvillimit t gjrave. Nga fundi i gushtit 1990 u pa qart se mbasi dshtuan me duetet, trojkat, me intelektualt etj., strukturat shtetrore po iu drejtoheshin si studentve ashtu edhe universitetit pr t krijue nj shkndij, aq sa pr t justifikuar ndryshimet e pjesshme q ata synonin ti arrinin. Pra, un e shum t tjer kishim dyshimet tona legjitime se kjo prkutimore pr Lennon po ndodhte me lejn e sistemit dhe si pjes e ktij plani, i cili parashihte q sa t kalonin datat e 28 e 29 nntorit, e t fillonin provimet, n Universitet t fillonin protestat e studentve, q do t rrinin aty, d.m.th. nj prqindje e vogl e 5000-6000 vetve q banonin n Qytetin Studenti gjat vitit shkollor. Un e shum shok t mi e ndoqm me shum vmendje at aktivitet q pr ne nuk po bnte gj tjetr por po legjitimonte ata q pr ne ishin skalioni i dyt i paris sunduese t Tirans, dhe shpresa e tyre pr t ruajtur sundimin e kasts, ka mes nesh i referoheshim me humor si malladaja gvardija. Ajo ishte mundsia pr nj shkndij q nuk e ndezi zjarrin q pritej.

  Kur jeni njohur fillimisht me Azem Hajdarin dhe cilat ishin raportet tuaja me t?

  Azemin e kam njoh edhe m prpara, por nuk kemi qn shok sepse kemi pasur interesa t ndryshme dhe kemi lvizur n rrethe shoqrore t ndryshme. Kemi fillue me bashkpunue n politik me 9 Dhjetor 1990 dhe menjher kemi marr drejtime t ndryshme dhe t kundrta. Raportet i kemi pas shum t ftohta sepse n vlerat e n mendimet ideologjike nuk pajtoheshim kurrkund me njri-tjetrin dhe shpesh jemi zn shum keq. Kshtu ndodhi me 9 Dhjetor kur ai i mbajti studentt n mens e ne t tjert organizuam demonstratn e par politike n 45 vjet n sheshin kryesor t Tirans. Po kshtu ndodhi edhe n mngjezin e 10 Dhjetorit, kur Azemi nuk donte me lan knd q nuk pajtohej me t me fol dhe gati e hodhn n tok prej platforms derisa na lshoi mikrofonin. Edhe at fije respekti e besimi q mund t kisha pr t e kam humbur gjat takimit me Ramiz Alin kur Azemi, duke br me shenj nga un i tha Ramiz Alis se kta q i ojn dy gishtat, nuk na e duen t mirn ne, shoku Ramiz. Mbas atij momenti, un e kam konsiderue haptazi si provokator dhe spiun dhe kt e din t gjith ata q kan qn afr nesh. Edhe pse kt mendim un e kam shpreh edhe publikisht me shokt ton, Azemi kishte fitue shum respekt tek studentt e tjer dhe, n ato koh, nuk na interesonte aspak prarja sepse aq duhej pr me hedh n er gjithka t mir q mund t vinte nga ato protesta e nga ajo Lvizje Studentore. Nga ana e ime, un kam punue me Azemin dhe kam qn tepr korrekt me t edhe pse i jemi ruejt fort njri-tjetrit. Si shum shok t tjer, n pika t caktuara m von edhe un e kam mbshtet shum dhe e kam mbrojt, thjesht sepse mendonim q ai nuk mund t shkonte kurrkund pa ne e pa mbshtetjen tone. Me pak naivitet, mendonim q po t ndahej prej nesh, hienat e paris s Tirans do ta bnin leck, ashtu si deri-diku edhe ndodhi. Un e t tjert i jemi gjind Azemit n momente kritike, por ai gjithnj ka synuar vetm lavdin e vet, nuk e ka pasur ndjenjn e shrbimit publik, dhe ka ken krejt i paskrupullt n prdorimin e ndjenjave dhe t besimit t studentve, si pasoj, duke e dmtuar keqazi Lvizjen Studentore. Personalisht, mundem me than se mbas dorheqjes sime nga Komisioni Nismtar i PD-s, Azemi m sht kundrvn ashpr n shum raste dhe m ka rrezikuar shum. N lidhje me dallimet e tjera, po prmend rastin e organizimit t Grevs s Uris, kur i vn me shpatulla mbas murit prej intelektualve t Kryesis s PD-s, q donin ta hiqnin si Kryetar i PD-s, ai filloi t shtynte studentt q t protestonin duke e filluar rrmujn me 6 Shkurt e duke na i ngatrruar keq planet tona. Kemi pasur shum znie gjat periudhs s organizimit t Grevs s Uris, por hern e fundit q jemi zn publikisht ka ndodhur gjat Grevs s Uris. Azemi erdhi me mision q ta prishte Grevn, dhe disa shok si Ben Lika, Ben Sula, dhe m duket se edhe Edmond Bushati, Alban Pici, Edvin Shvarci, Fred Gemi etj., e rrethuan me qetsi dhe e paralizuan duke mos e lan as me shkue tek salla ku ishin studentt e fakultetit t inxhinjeris. Azemi e ndjeu veten shum keq kur e pa veten t izoluar e t keqtrajtuar prej nesh dhe mbas do kohe u ua dhe iku shum i rnduar. Mbas asaj kohe jemi par, por nuk kemi marr dhn e marr m me njri-tjetrin. Ai u b vegla e pakushte e Sali Berishs dhe prfundoi duke u shoqruar me gjithfar interesash, jo gjithmon t pastra, ndrsa un vazhdova rrugn time. Por mua m ka ardh jashtzakonisht shum keq kur e kan vra sepse pavarsisht mospajtimeve e problemeve q kishim me njri-tjetrin, prap se prap ai ka qn pjes e rndsishme e Lvizjes Studentore, dhe nj ndr shokt ton t afrt e me pesh shum t madhe n shum vendime q jan marr e n shum veprime q kemi ba t gjith bashk.

  A ka ekzistuar realisht grupi i quajtur tropojant n kt Lvizje?

  N at koh shum njerz shoqroheshin me bashkqytetart e me bashkfshatart e tyre. N kt sens, edhe tropojant kan ndenj afr njri-tjetrit, por n Lvizjen Studentore nuk i ka pyet kush si tropojan. Mandej, sa vet ishin, kush ishin, ka mendonin e ka kan br kta lidera tropojan?!! N krye t Lvizjes Studentore, qysh n fillim kishte nj komision i cili n mngjezin e 10 Dhjetorit u b formal dhe q respektohej shum nga t gjith studentt. N Komisionin Drejtues ishin Arben Lika, heroi i fillimit t protestave t 7-8 Dhjetorit dhe njeriu q me nj shoqe tonn e futi Azemin n loj, Tefalin Malshyti, m von nnkryetari i par i PD-s, Mimoza Zhamo si prfaqsuese e vajzave, Azem Hajdari dhe Shinasi Rama. Tre nga kto pjestar t Komisionit Drejtues ishin shkodran si ishin shumica drmuese e studentve q morn pjes n Demonstratn e 9 Dhjetorit n Sheshin Skanderbej e n t gjitha aktivitetet e tjera. Po t jet ashtu, mundem me than me kompetenc se shkodrant kan qen shum ma t lidhur, shum ma t vendosur e shum m prpara me koncepte se t gjith t tjert. Ne t tre, Ben Lika, Tefalin Malshyti, dhe un kemi qn edhe antar t Komisonit Nismtar t PD-s, ashtu si ishte edhe nj nga heronjt e tjer t fillimit, miku jon dhe nj nga heronjt e asaj Lvizje studentore, Arben Sula nga Lushnja. Formalisht, n krye t Lvizjes Studentore si asokohe por edhe ma von kemi qn ne, ose si grup, ose si individ q dolm n krye t grupeve e t shoqatave q lindn ma von. Kush jan kta pjestar t grupit tropojan pr t cilt flisni ju??!! Me vjen keq me t than por kjo sht nj prrall q i duhej Sali Berishs dhe Ramiz Alis pr me justifikue lojn e tyre e n rradh t par, futjen e Berishs n loj, kinse si ndrmjetsi i Ramiz Alis me tropojant sepse, pr to, ne t tjert nuk duhej t ekzistonim. Prandaj, edhe e kan trumbetuar pa u lodhur tash sa vjet.

  Ish-Presidenti Ramiz Alia, n kt periudh edhe i duartrokitur, por dhe i par me dyshime t rnda. Cili sht opinioni yt pr t, sot dhe n at koh?

  Shiko, Ramiz Alia ka qn figur me pesh jashtzakonisht t rndsishme n lojn politike n at moment historik dhe i cili kishte mundsin e rrall pr me ba shum gjra t mira pr t gjith shqiptart. Por, edhe asokohe, shihej qart se ai nuk e kishte vullnetin e duhur politik pr me sjell ndryshime t vrteta, por po bnte pirueta politike pr me fitue koh. Personalisht, nuk kam pas aspak respekt pr t, kur sht krijuar mundsia i jam kundrvn pa pik hezitimi, dhe ai ka qn tejet krcnues karshi disave prej nesh. Edhe ather, edhe tashti, mendoj se Ramiz Alia nuk diti pr me u ngrit n nivelin e momentit historik e pr me i fut proceset politike n rrugn e duhur. Ai ishte nj kurtizan tipik, pa pik ndjenje kombtare, shum i zgjuar, i pabes, i depresuar, i rrethuar nga nj turm injorantsh fanatik n Byron Politike e m gjer, pa miqsi t qndrueshme, pa shtyll kurrizore, fik i rritur nn hije, dhe nn presionin e strukturave t frikshme institucionale q shpesh as ai nuk i kontrollonte si duhet, pse lidhjet n ato struktura ishin imentuar me martesa, me klane, me interesa etj., jasht kontrollit t tij. Por, me i ra shkurt, gabimi kryesor i Ramiz Alis ishte n nivelin ideologjik e t vizionit. Ramiz Alia e shihte botn t ndar n kapitalist e n komunist.

  Rrugn e tranzicionit, Ramiz Alia, si e gjith klasa politike e tanishme, por edhe si paria intelektuale e athershme, e konceptonin si nj kthim n sistemin kapitalist, ashtu si ishte paraqitur nga Marksi, Engelsi, Lenini dhe Enver Hoxha. Me q, n mendjen e tyre, vendosja e kapitalizmit ishte e pashmangshme, ai mendonte e synonte jo vetm q kasta sunduese e athershme t bhej borgjezia, por edhe q kasta dhe nivelet e mposhtme t ndjeksve besnik t strukturs t vazhdonin t drejtoheshin nga shtabi i saj i padukshm, tamam si ortat e jenierve n rezerv q drejtoheshin nga teqet e Baba Aliut n majat e maleve t Tepelens. Me kt synim n mendje, Ramiz Alia ndoqi nj politik konseguente e cila kishte si qllim kryesor ruajtjen e sundimit t kasts e t shtress t ciln ai mendonte se e prfaqsonte n politik. Kjo sjellje u pa qysh tek przgjedhja e lojtarve t malladaja gvardija, tek prcaktimi si lojtar kryesor t opozits i disa individve t kompromentuar e t kontrollueshm, disa edhe mburravec e profesionalisht t pazot, si dhe tek mandatet politike q ai iu dha ktyre individve q, ku me m shum besnikri e ku me m pak, kta ia zbatuan shumicn e detyrave ashtu si ua la ai. Ishte fatkeqsi q kjo mendsi marksiste q e shihte botn t ndar n borgjez e n proletar nuk i la as Ramiz Alin, as jeniert e tjer q t kuptonin se e vetmja mbrojtje nga egrsia e strukturave t sistemit ekonomik ndrkombtar do t ishte q me bashkue njerzit rreth ides s kombit e t shtetit-komb. Pra, krimi i tij dhe krimi i paris s Tirans ka qn dshtimi me i vue gjrat n rrugn e duhur, d.m.th., as jeniert e martallozt e Bllokut e as Ramiz Alia nuk menduan pr t gjith shqiptart si popull.

  Ishte fatkeqsi e madhe q nuk kishte ndodhur ndrrimi i brezave. Drejtuesit e PPSh-s, si Alia dhe shum t tjer me pesh n at rreth, vinin nga brezi q kishte dal nga Lufta e Dyt Botrore dhe q kishte zhvilluar nj luft t egr civile kundr nacionalistve e kundr klass shfrytzuese, dhe, n vitin 1990, kta ende mendonin se po ktheheshin n pushtet Balli Kombtar e Legaliteti, armiqt e tyre t Lufts. Kshtu, duke krkuar e duke luftuar me i kthye kastn e Bllokut e shtresn e vet n borgjezi e n shtresn sunduese, Ramiz Alia as nuk e vrau mendjen se kshtu ai po kryente nj krim t llahtarshm kundr t gjith shqiptarve t tjer, t cilt nuk e kishin as aftsin, as dijen, as mundsin ekonomike pr me mbijetue n sistemin kapitalist ekstrem. Po t lihen marrdhniet ekonomike pr me prcaktue marrdhniet shoqrore e shtetin, ather kapitalizmi prfundon n nj sistem ku nj grusht klanesh kontrollon e zotron gjithka e t tjert kan e shesin vetm krahun e puns. Ky ishte edhe sistemi q Alia dhe t tjert n strukturat e shtetit imagjinonin se do t vendosej e q mandej sistematikisht luftuan pr me e vendos n shtetin shqiptar. Mirpo, ktyre t shfrytzuarve, t munduarve e t pazotve q ishin 90% e shqiptarve, do tiu duhej shteti, si mbrojtja e vetme q ata do t kishin prej proceseve t egra diferencuese t tranzicionit.

  Gjithkund, mbrojtja m e fort kundr mekanizmit bluajts e efekteve rrnuese e shkatrrimtare t kapitalizmit mbi shoqrin sht shteti dhe ndjenja e kombit. Jo se Alia nuk mendoi pr sistemin politik dhe pr efektet e tij, por ai mendoi mbrapsht. Kshtu, przierja e ndarja e pronave dhe manovrat e tyre pr t ruajtur strukturn e mbshtetjes n popull etj., u bn me qllim t ruajtjes s elektoratit t PPSH-s, d.m.th. q ata individ e familje tiu ishin prjet mirnjohs partis s tij dhe strukturave t saj, si dhe t heqjes s bazs ekonomike t pronarve t dikurshm. Pasojat e atij vendimi politik kan qn fatale pr t ardhmen e t gjith shqiptarve. Pra, ndr gabimet m t mdha t Ramiz Alis ka qn paaftsia pr me pas e me zbatue vizionin e duhur strategjik pr t gjith shqiptart, nj vizion i cili do tiu garantonte t ardhmen t gjithve. Nuk e teproj pr me than se ky ka qn nj dshtim themelor q e ka futur vendin e kombin n kt hulli dhe q, me koh, e ka uar n kt gjendje tragjike ku sht tash.

  Takimi i ish-Presidentit Ramiz Alia me prfaqsin e studentve n Pallatin e Brigadave, far kujtoni nga ajo mbrmje?

  Ai takim ka mbetur i pashlyeshm n kujtesn time. T gjith ne kemi qn tepr t vetdijshm pr rndsin jashtzakonisht t madhe historike t atij takimi. Personalisht, ju jam qn prjet mirnjohs shokve e shoqeve t mia q m besuan pr me shkue e me i prfaqsue n at takim. Mendoj se si un ashtu edhe disa shok t tjer, n veanti Ben Lika dhe Tefalin Malshyti, ia mbrritm pr me u ngrit n lartsin e momentit historik, ndrsa do t tjer si Azem Hajdari, Arben Mee, Blendi Gonxhe, e me rradh e treguan veten se pr ka kishin ardhur atje dhe se me k ishin t lidhur. Do t ndalem pak ktu se ka shum vjet q t gjith ata q kan folur pr at takim, qysh nga vet Ramiz Alia nuk e kan paraqitur t vrtetn si duhet. Problemi sht se t gjith kan treguar mjaft prralla dhe shum prej tyre nuk kan pasur guxim ta thon t vrtetn si duhet, disa edhe pse nuk e kan kuptuar mir se si erdhn gjrat
  Nga e merr guximin ti me fol keq e me thane se azem hajdari asht spiun,si ta nxan goja at fjale o bir kurve,edhe kush je ti qe u paske pri studentave ne demostraten e pare,shplaje gojen mire para se te flasesh per azem hajdarin o legen i shurreve te komunizmit.asht e sakt se azem hajdari nuk ka pase kurre drejtime apo ide politike si te tuat e te ramiz alise,sepse po te kishte pase ai ide te tilla ky popull do i kndonte akoma lavde partise,tropojanet mos i xa ne goje fare se me sa duket ti nuk e njeh fare rrolin qe ata kane luejt ne levizjet e para kunder sistemit komunist.po te mos kishin qene tropojanet ti akoma do ta maje doren grusht per te nderue spiunat e komunizmit qe te kane rjep 50 vjet.

 6. #6
  Leter e hapur drejtuar Dr. Sali Berishes ne lidhje me deklarimet per rolin qe ai ka luajtur ne Levizjen Studentore Shqiptare 1990-1991.


  Nga z.Shinasi A. Rama - Doktor i Shkencave Politike

  Zoti President i PD-s:

  M lejoni t’ju siguroj se e ndjek me vmendjen q meriton do veprim politik tuajin dhe t Partis t ciln ju e drejtoni.


  Si studjues i problemeve shqiptare kt e kam t nevojshme pr kuptimin sa m t sakt t gjendjes n Shqipri. N nj nivel personal, si shqiptar q e vret fort mendjen pr fatet e vendit ku ka lindur, edhe un jam i interesuar pr politikn shqiptare, n kt kontekst, edhe pr ju e pr PD-n. M n fund por jo m e fundit, un jam i interesuar pr PD-n edhe pse n fillimet e trancizionit kam pasur fatin t jem pjestar e drejtues i Lvizjes Studentore Shqiptare dhe po ashtu, n kuadr t ksaj veprimtarie, kam qn nj nga themeluesit e PD-s n cilsin e Antarit t Komisionit Nismtar t saj.

  M sakt, dhe pa dasht me u duke por thjesht sa me ju kujtue, mundem me than se jam njri nga ato student q, pa i ditur mir mendimet e planet e ish-Presidentit Alia, ju bri ju dhe disa ‘krijues’ t tjer t mvonshm t PD-s t mblidheshit t gjithve bashk n mngjezin e 11 Dhjetorit 1990 para Mencs Tre t Qytetit Studenti pr t gjetur gjuhn e prbashkt midis jush anipse qllimi i jon ishte me ju shkul prej fakulteteve ku kishit filluar t arrinit.

  N nj far mnyre, zoti president i PD-s, si un ashtu edhe shokt e mi ish-student ndjehemi si ato ish-pronart q shihnin shtpit e grabitura me forc prej tyre apo t shtetzuara. Ndryshimi, zoti president i PD-s, sht se nn drejtimin tuaj PD sht katandisur n nj karroc Nastradini dhe pr m tepr ka nj t shkuar jo t pastr qeverisse q nuk din njeriu si t filloj ku ta qaj m par.

  Arsyeja pse po ju shkruaj tashti, zoti President, ka t bj me disa deklarata q, kto dit, po prsriten ad nauseam n shtypin shqiptar n lidhje me Lvizjen Studentore, me qllimet q ajo pat, me kontributin q dha ajo Lvizje dhe, mbi t gjitha, n lidhje me PD-n e me rolin tuaj n at Lvizje Studentore. Kto dit, zoti President, un dhe shokt e mi kemi vn re se ju dhe ndjeksit tuaj keni filluar t deklaroni, pa hezitimin e dikurshm q ju ka karakterizuar sa her keni folur pr Lvizjen Studentore Shqiptare, se keni qn frymzues, organizues, e drejtues, me nj fjal, e thn shkurt, sipmbas jush ju keni qn ati shpirtnor i saj. Bile, ju edhe keni organizuar nj simpozium n lidhje me Lvizjen Studentore e pluralizmin ku ju kishit mbajtur nj fjalim programatik n lidhje me vendosjen e pluralizmit n shtetin shqiptar. Kjo, zoti President i PD-s, sht pak m shum se lejon kandari i ndershmris e i durimit njerzor dhe, gjithnj n emr t miqve t mi duam t t themi se ne mendojm q kjo sjellje e juaj e meriton nj prgjigje publike nga ne q e kemi qn pjesmarrs n at Lvizje dhe q ruajm kujtimin e asaj Lvizje si gjn m t muar t jets son. Jam i knaqur q t gjith ne, aq sa jemi, kemi rn dakord n kt pik. Un jua di shum pr nder shokve t mi t cilt m sugjeruan q prgjigjen dhe mendimin ton n lidhje me kto t pavrteta pr t cilat shpreheni ju dhe ndjeksit tuaj t’jua jap un. Kshtu, doktor Berisha, n organizimin e prgjigjes sime (pr t ciln krkoj ndjes se sht shkruar shpejt e shpejt) une vendosa q fillimisht mos t paraqes serin e pozicionimeve e deklarimeve tuajat publike n t cilat ju insistoni se keni qn ai q e ka frymzuar, drejtuar, e bile, ideuar at Lvizje. Kto qndrime tuajat jan shum t njohura pr publikun e gjer, dhe jan t pasqyruara gjersisht n shtypin shqiptar. Megjithat, e gjej t vyeshme q fillimisht t shqyrtoj disa aspekte thelbsore t Lvizjes Studentore dhe ktu do t dalloj rrymat q ishin brenda saj. M pas, do t analizoj disa qndrime tuajat gjat veprimtaris s asaj Lvizjeje dhe do t mundohem t argumentoj se roli i juaj dhe i PD-s ka qn thellsisht negativ e armiqsor karshi Lvizjes e karshi nesh q e organizuam e drejtuam at Lvizje. N fund, pa dasht me u duk si kshilladhns do t’ju sugjeroja dika q do t’ju bnte dobi si ju ashtu edhe ne t tjerve q ju na keni shkaktuar kaq shum dhimbje qoft edhe me kto deklarata t rreme q prhapni sa her vijn prvjetort e ndryshm dhe sa her ju duhen vota e mbshtetja e shqiptarve.

  LVIZJA STUDENTORE SHQIPTARE SI LVIZJE SHOQRORE

  M lejoni, Zoti President, t’ju rifreskoj disa nga elementet q duhet t shrbejn si faktor qndror t do analize lidhur me rolin tuaj n Lvizjen Studentore. Pika e fillimit natyrisht duhet t jet se far ka qn kjo Lvizje dhe si ka qn e kompozuar e drejtuar, sa koh ka zgjatur dhe cilat kan qn arritjet e saj. Tash, si fillim, zoti President, nuk sht se n disa pika ju nuk keni t drejt kur thoni se kjo Lvizje ka pasur shum drejtues dhe se ju e keni par t arsyeshme t’i bni t gjith ka keni mundur me gjet n rrugt e Qytetit Studenti ose q ju ka shrbyer ju Pishtar t Demokracis. sht e vrtet q n fillimet e saj n Lvizje morn pjes student e studente q kishin bindje politike t papajtueshme me njeri-tjetrin. Por, me koh, rrymat u ndan nga njra tjetra dhe hyn n hulli t papajtueshme me njra-tjetrn. Fillimi natyrisht sht tek prpjekja e ethshme e PPSH pr t gjetur nj rrugzgjidhje dhe pr t’ja ln dikujt q ato i besonin pushtetin n dor. Mbasi ato dshtuan me intelektualt e me taktika t tjera q un i kam analizuar tjerakah, nga Shtatori i 1990’s filluan t’i drejtohen seriozisht Qytetit Studenti. Paradoksi sht, zoti president, se Partia e Puns edhe pse donte q t kishte nj shtys pr trazira, ajo nuk donte q t kishte nj Lvizje t formsuar e t vrtet studentore s cils i druhej fort. Megjithat, prvojat e jashtzakonshme t asaj kohe dhe vetdija e momentit historik mbas 8 Dhjetorit 1990 krijuan nj ndjesi t jashtzakonshme solidariteti q shrbeu si baz e mir pr krijimin e shpejt t nj Lvizjeje ndr studentt. M duhet t them, zoti President, se elita sunduese krkonte student t bindur q t udhhiqeshin nga nj kohort e zgjedhur prej tyre e intelektualve t kryeqytetit, prfshir edhe ju zoti president i PD-s, t cilt ishin e mbetn antar t PPSH-s deri n Janar 1991. E megjithat, zoti President i PD-s, me nj shpejtsi marramendse, masa studentore fitoi elemente t organizimit e struktura autoritative, shpesh t mishruara n individ t veant, vlerat e t cilve m von morn prparsi n formsimin e korrenteve politike n rradht e saj. Shumica e studentve ishin tejet t fyer nga trajtimi i dhunshm i policis natn e 8 Dhjetorit, por q gjithsesi kishte qn mjaft i rezervuar, sa pr t cytur e jo pr t egrsuar m shum se duhet. N at pik, ato ishin kundr sistemit por nuk e dinin mir se ka donin.

  Zoti President, si intelektual jam i detyruar q t sjell nj prkufizim n mnyr q t shpjegoj se si i transformua masa studentore n Lvizje Studentore. Nj lvizje shoqrore ka katr element. S pari, duhet t kt nj mospajtim kolektiv t individve me sistemin politik. S dyti, kto individ duhet t ken qllime t prbashkta politike. S treti, ato duhet t veprojn n solidaritet me njri tjetrin n nj kontekst shoqror t prcaktuar. E katrta sht se ato duhet t jen n marrdhnie (me disa faktor, edhe kundrshtare) me litat (parit) me kundrshtart e regjimit dhe me autoritetet shtetrore. Besoj se pajtoheni me mua se deri n mbasdreken e 9 Dhjetorit, Lvizja Studentore nuk i kishte kto elemente thelbsore t nj Lvizjeje Shoqrore. Veprimet e mass studentore ishin nj reaksion i individve t ardhur nga rrug t ndryshme, me qllime dhe me vlera t ndryshme q ende nuk e njihnin mir njri tjetrin. E vetmja gj q n fillim i bri kto invid bashk ishte pr disa shtysa q morn nga strukturat, e pr disa t tjer kundrvnia ndaj sistemit ekzistues. Me e thn qart, zoti President i PD-s, veanrisht studentt, si ato q vinin prej rretheve ashtu edhe ato nga Tirana e Durrsi, nuk kishin ndonj dashuri pr sistemin ekzistues. sht e vrtet edhe q studentt po bashkvepronin me njri tjetrin do or e m tepr. Mirpo asokohet masa studentore nuk kishte nj qllim t qart dhe nuk kishte marrdhnie sistematike me parit, elitat, kundrshtart e regjimit, ka ju deklaroheni se keni qn, dhe po t lm mnjan takimin e par me Ramiz Alin, as me autoritetet shtetrore. Puna sht, zoti President, se kto dy elemente – qllimi i qart politik dhe marrdhniet me parit, kundrshtart e regjimit dhe autoritetet shtetrore - krkojn nj ideologji t qart e koherente si dhe nj platform politike t ciln masa studentore deri n at pik nuk e kishte.

  Pra, studentt q doln n demonstratn e 8 Dhjetorit nuk ishin pak por nuk e dinin se far krkonin mirfilli. Pr shembull, n takimin me Presidentin Alia ato krkuan kushte m t mira jetese, por ky nuk ishte qllimi i regjimit dhe as duhej t ishte qllimi i tyre. Kshtu q regjimi vendosi q do t ishte m mir t’i kthente pas n mnyr q rradht e tyre t shtoheshin paksa dhe t kontrolloheshin m mir. Megjithse policia nuk i pengonte qytetart t ngjiteshin n Qytetin Studenti, shum pak qytetar t Tirans e morn rrugn vet pr t’u bashkuar me studentt. Paradoksi, zoti president, ishte se regjimi nuk donte q t kishte nj lvizje studentore; megjithat, eksperiencat e prbashkta dhe prballja reale me regjimin krijuan nj ndjesi shum t fort solidariteti q shrbeu si nj themel i vrtet pr lindjen e nj lvizjeje t konsoliduar shoqrore. Me nj shpejtsi t pabesueshme, studentt ishin n rrugn e transformimit n nj lvizje shoqrore, e para e ktij lloji gjat 45 viteve t sundimit komunist n Shqipri. Shumica drmuese e studentve q morn pjes n kto ngjarje ishin jashtzakonisht t sinqert dhe po ashtu thellsisht t fyer nga trajtimi q ju kishte br policia dhe forcat speciale, trajtim i cili, m duhet t them, ishte mjaft i prmbajtur. Mbas atij momenti t rrahjes me 8 Dhjetor, jeta e tyre u ndrrue nj her e prgjithmon. Ajo dit prcaktoi se ka prisnin ato nga jeta dhe me k do t ishin t lidhur n veprimtarin e tyre. Urrejtja pr regjimin q i kishte rrahur, si dhe mundsia e nj vale t mundshme dnimesh u bn vatra e solidaritetit n rritje dhe elementi themelor i sistemit t vlerave dhe t besimit t tyre q ishte i shndrruar nj her e prgjithmon anipse studentt ende nuk ishin transformuar n nj lvizje shoqrore t mirfillt. Deri n mbasditen e 9 Dhjetorit, studentt ishin nj mas e paknaqur por edhe pa struktura t konsoliduara e qllime t qarta. N t gjitha demonstratat nuk kishte kundrvnie t mirfillt t regjimit, struktura t udhheqjes e me rradh. Problemi sht se transformimi n Lvizje krkon nj udhheqsi t qart e qllim politik. Nuk ka nj lvizje e cila nuk ka nj udhheqsi t qart q i mbshtet veprimet e saj n nj sistem koherent vlerash dhe studentt q u takuan me Presidentin Alia n natn e 8 Dhjetorit nuk e dinin se ka donin.

  Nevoja pr kt drejtim q vetm bartsit e nj sistemi koherent vlerash mund ta japin, u pa qart gjat procesit t shprthimit revolucionar dhe t radikalizimit t studentve dhe t situats t nesrmen. Situatat revolucionare jan revolucionare, zoti president, pikrisht pr shkak t ndryshimeve radikale n sistemin e vlerave t individve q marrin pjes n kto evenimente, t identifikimit t prbashkt me nj sistem besimi dhe t rolit shum t ndjeshm q luajn udhheqsit si n prmbushjen e qllimeve t mass ashtu edhe n influencimin dhe formsimin e tyre. Megjithat, testi i prhershm i veprimit sht pajtueshmria e veprimeve me vlerat themelore t mass. N kt kontekst duhet thn se mekanizmat e sistemit kishin nnvlersuar disa elemente shum t rndsishme; s pari ato kishin nnvlersuar thellsin e lidhjeve personale, familjare, kulturore e rajonale si dhe miqsit e bazuara n besimin reciprok t cilat nuk mund t kontrolloheshin prej regjimit por q edhe n t njjtn koh kishin ekzistuar paralel me t. S dyti, ato nnvlersuan rndsin e sistemeve t tjera t vlerave q ekzistonin asokohet por q ishin si nnshtrat e t mugullta nn sistemin sundues t vlerave. Kshtu, prve studentve q ishin e mbetn mbshtets t sistemit, shum prej studentve prqafuan sisteme t gatshme vlerash; ktu dallohen ideologjia e gatshme e nacionalizmit shqiptar si dhe sistemi i vlerave t kundrta t regjimit, nemesis e tij, sistemi kapitalist ashtu si po pasqyrohej n televizionet e huaja, n revolucionet e Europs Lindore dhe ashtu si na ishte msuar n shkoll. Njerzit, zoti president i PD-s, kan nevoj pr sisteme besimi q jan t thjeshta dhe koherente. Kshtu, nga 9 Dhjetori 1990, studentt kishin nevoj pr nj qllim dhe pr nj mission t qart. Pr t pasur nj mision ato duhej t kishin nj sistem t patundshm vlerash dhe modele se si duhej t silleshin. Pothuajse menjher mbas demonstrats e si ndodh gjithmon, n mnyr thuajse t pavetdijshme por thelbsisht racionale, ato ishin vn n krkim t atij sistemi e t modelit n baz t t cilit duhej t organizonin sjelljen e tyre si mas por jo ende si Lvizje.

  Kshtu ndodhi, zoti president q n Qytetin Studenti, n fillim t paqarta, por m pas shum t kthjellta, u kristalizuan tre pikpamje q sunduan sjelljen e studentve prej asaj pike e m pas. Kristalizimi i tre sistemeve t ndryshme dhe t papajtueshme t vlerave ishte jo vetm i dallueshm n ka studentt krkonin por ai kishte filluar t polarizonte dhe masn e studentve. Kto tre ideologji ishin bazuar pikrisht n prezencn e tre platformave t ndryshme politike t mbshtetura n ideologjin e klass sunduese t athershme (n thelb kto krkonin ndryshime socialdemokratike), n vlerat e nacionalizmit shqiptar t Rilindjes Kombtare (kto krkonin kombin-shtet t shqiptarve), dhe n ideologjin e sistemit kapitalist, q n mendsin e tyre ishte e identifkueshme me tregun e lir dhe me konsumerizmin europianoperndimor (ashtu si po zbatoheshin ato ndryshime n Europn Qndrore e Lindore). Natyrshm, zoti president, kto tre sisteme vlerash dhe individt q i propagandonin ato sisteme po luftonin q t fitonin besimin e studentve. ka e bnte gjendjen m t komplikuar ishte se kto sisteme vlerash nuk jan n thelb t papajtueshme.

  Studentt q vazhdonin t besonin se sistemi mund t reformohej, besonin shum se Alia do t bhej ‘Reformatori i Madh,’ Gorbaovi shqiptar, dhe se ndryshimi do t ishte n t mir t t gjithve me demokratizimin e mtejshm t sistemit q nuk duhej ndrruar krejtsisht. Grupi i dyt, synonte ndryshime, t cilat do t ishin radikale n ekonomi, n hapjen karshi bots dhe n vendosjen e nj sistemi demokratik dhe t mbshtetur n lirit e njeriut, q me than t drejtn as ato vet nuk e dinin se ka ishin. Grupi i tret krkonte t ndryshonte sistemin n nj sistem demokratik, por jo se ‘duhej t shkonim te Europa’ por sepse ‘ishte n natyrn e shqiptarve’ q t ishin nj popull i lir dhe demokratik sepse shqiptart gjithnj kishin qn pluralist e me rradh. Kombi sht forma e organizmit shoqror q sht natyrshm e mbshtetur n do t vrteta q jan t qarta dhe t lidhura me t nga prkufizimi si drejtsia shoqrore, barazia, dhe vllazria. Si n do periudh tranzicioni, ishte shum e leht pr studentt t identifikoheshin me kombin e popullin e tyre. Kshtu, qysh prej fillimit, disa student i mbshtetn veprimet e tyre n vlerat themelore t nacionalizmit shqiptar, disa t tjer i pranuan ato si t natyrshme dhe t tjert po ndiqnin modele t cilat i njihnin teorikisht si kapitalizmi por q gjithsesi edhe qndrimet e tyre ishin t mbshtetura n kto vlera kombtare. Kristalizimi i peshs s ideologjive dhe rrugzgjidhjeve q ato e propozonin natyrshm u duk tek rritja e prgjegjsis historike q filloj t ndjehej edhe n debatet e proceset e vendimmarrjes n nivel grupi edhe t ngusht shoqror. Kshtu erdhi puna q n momente kye duhej marr vendim dhe shpejt dallimet midis grupeve u bn t papajtueshme. ka u pa qart ishte edhe paaftsia e sistemit ekzistues pr t kontrolluar studentt n nivel t botkuptimit. Prplasja q ndodhi midis grupimeve t ndryshme t studentve n lidhje me organizimin e demonstrats politike n Sheshin Skanderbeg me 9 Dhjetor vetm sa e ilustron kt tension ideologjik e vlerash.

  Kjo edhe u acarua kur ju dhe disa intelektual ‘pragmatik’ dhe ‘t menur,’ krkuan t orientonin studentt q ju besonin qorrazi ktyre individve ‘me prvoj.’ Prplasja m e par dhe e ara e madhe, zoti president, ndodhi midis studentve q po ju ndiqnin ju nga njra an dhe studentve q gjykonin do veprim se sa mir i shrbente kombit t tyre n ann tjetr. Kjo prplasje u b shum intensive dhe e papajtueshme. Paaftsia e elitave sunduese pr t kontrolluar studentt nprmjet ‘dueteve’ dhe ‘trojkave’ t zgjedhura me kujdes, prfshir edhe ju, zoti president, u pa qart n mbasditen e 9 Dhjetorit 1990 kur ne ju kundrvum si juve ashtu edhe atyre q ju mbshtesnin ju. Kshtu vjen puna q 9 Dhjetori, zoti president, sht dit e shenjt pr mua dhe pr shokt e mi, sepse edhe prkundr insistimit tuaj e rolit tejet negativ t Hajdarit, ne arritm t organizonim demonstratn e par politike n Sheshin Skandrbeg. Kjo ndodhi n t njjtn koh, kur ju, me mision nga Presidenti Alia, i mbajtt 5,000 student duke diskutuar n mens ndrsa ne ishim duke zhvilluar demonstratn e par politike n 45 vjet n sheshin kryesor t Tirans. Nga ai moment e tutje, zoti president, Lvizja Studentore ishte e ndar n tre rryma. Grupi i par prfundoj duke u identifikuar me mbeturinat e sistemit ose duke ju bashkngjitur prkohsisht PD-s e partive t tjera t opozits. Shpejt, e veanrisht mbas takimit t Prfaqsis Studentore me presidentin Alia me 11 Dhjetor, ato filluan t largoheshin nga ne dhe t krkonin zgjidhje q ishin n sinkroni me sistemin e tyre social-demokrat t vlerave por mbi t gjitha t shqetsuar nga mundsia e Lufts s Klasave spektri i s cils na vrtitej gjithnj prmbi krye. Edhe pse vinin n Qytetin Studenti dhe n aktivitetet e tjera, ato filluan t shihnin me mosbesim sjelljen e grupeve t tjera derisa u shkputn plotsisht duke themeluar m von FRESH. N grupin e dyt filluan t bnin pjes studentt q u lidhn me kohortn e intelektualve q filluan t zvarriten drejt Qytetit Studenti dhe q gjetn streh n partit e opozits.

  Kto intelektual me biikleta me mbshtetjen e regjimit arritn q t fitojn e ruajn edhe pozitat kryesore n kto parti. Shpejt kto parti q u fuqizuan dukshm nuk hezituan q t’i shfrytzonin e prdoronin kto student q ju ngjitn ktyre intelektualve si mash pr qllimet e tyre. Ktu ne lidhje me ato student q ju bashkngjitn PD-s dhe ju zoti president i PD-s, luajti nj rol shum negativ edhe Azem Hajdari, i cili prve nja dy momenteve delikate u kthye n vegln tuaj t bindur dhe q ju, zoti president, e keqprdoruat n mnyr sistematike e t pamshirshme. Kshtu Hajdari luajti nj rol vendimtar n fillimet e Lvizjes pr t’i bindur nj mas t mir t studentve q t’ju mbshtesin ju dhe PD-n duke i br nj dm t pafalshm Lvizjes Studentore dhe duke u shkputur prfundimisht prej nesh q bnim pjes n grupin e tret. N grupin e tret bnin pjes ato student q besonin se zgjidhja e vetme e krizs ku gjendje Shqipria ishte nj kthim n vlerat kombtare t Rilindjes dhe krijimi i nj shteti kombtar q do t shmangte Luftn Civile e ndasit e mprehta q e kishin thrmuar popullin keqazi nn sundimin e Enver Hoxhs e klaneve jeniere e martalloze t Tirans. Kjo rryma kombtare, t cils me krenari them se i kam takuar un dhe shokt e mi q m mbshtesin n kt prpjekje pr t vn n vend t vrtetn, ju sht kundrvn pa ndrprerje e n do koh dy grupimeve t tjera e ju n veanti, zoti president.

  ’shte e vrteta edhe ju na jeni kundrvn hapur e pa hezitim dhe na keni luftuar si keni dit e si keni mund derisa na detyruat q t lm vendin ton. N kt luft pr shpirtin e Lvizjes Studentore, demonstrata e 9 Dhjetorit dhe mosveprimi i Hajdarit e t tjerve, nn shtysn tuaj zoti president i PD-s, luajti nj rol t madh. Radikalizimi i studentve ishte i prekshm dhe qartsisht politik pr ne. Pr m tepr, demonstrata e 9 Dhjetorit kontribuoi shum pr t drejtuar masn studentore t shmangej nga probleme mediokre si ushqimi, dritat dhe pluralizmi i mendimit, dhe t orientohej n krkimin e shtjeve thelbsore n nj nivel m t thell politik. ka sht e rndsishme pr t prcaktuar at hap cilsor n transformimin e mass n lvizje shoqrore sht asti kur pjesmarrsit n verime politike shkputen nga kontrolli i regjimit dhe elitave, d.m.th. ai moment kur as regjimi, as kohorta e intelektualve, as familjet dhe t afrmit e tyre, dhe as frika nuk kishte m pushtet prmbi to. Simbas gjykimit tim, 9 Dhjetori, zoti president i PD-s, sht ky moment kthese vendimtare n fatet e Lvizjes Studentore. Tash, zoti president, ky ndryshim nga masa n lvizje shoqrore ndodh kur pjesmarrsit e gjejn nj qllim, kur ato i vn vetes nj mision politik. N demonstratn e 9 dhjetorit qllimi ishte fitimi i liris s mbar popullit shqiptar dhe studentt q morn pjes u bn gati q t sakrifikojn gjithka pr prmbushjen e jetsimin e atij qllimi. Armiqsia midis studentve dhe regjimit totalitar ishte forcuar deri n at pik sa q regjimi nuk e kishte m n dor ta kontrollonte as prmes prdorimit t intelektualve si ju, zoti president i PD-s. Largimi i shpejt i studentve q besonin se regjimi mund t reformohej dhe shtysa e madhe nga ideja kombtare kishin sjell nj radikalizim q nuk ishte parashikuar. Por mbetej ende q qllimi politik t definohej qart sepse prioritetet e studentve ishin mjaft t mugullta. Pse duhej t’ju krkohej studentve q t luftonin, e ndoshta edhe t vdisnin e n emr t kaje duhej t’jua krkonim kt? Kshtu, zoti president, me prjashtim t prkrahsve t sistemit q edhe u mnjanuan nga ngritja e shpejt e influencs s dy grupimeve t tjera, dy ideologjit e prshkruara m lart dhe individt q ishin n gjendje ti shprehnin dhe ti mbronin vlerat e tyre si dhe t shihnin qart n efektet e veprimeve t tyre hyn n nj luft t pamshir me njra-tjetrn. N njrn an qndronin elitat sunduese, kohortat e intelektualve dhe studentt e przgjedhur nga regjimi si lider dhe ju, zoti president i PD-s, si ‘kshilltar’ i tyre, dhe nga ana tjetr ishin nj grup q mbahej vetm me prestigj personal, me karakter dhe me nj dashuri t madhe pr popullin ton t cilit i prkisnim un dhe shokt e mi student e disa pedagog.

  N parantez, duhet thn se duke qn pr shum vjet n pushtet, ky grup jokombtar i drejtuar prej jush, zoti president i PD-s, ja arriti q t prkufizonte, t shpikte dhe t luante me historin me qllimin e vetm q t keqparaqiste Levizjen Studentore Shqiptare t organizuar e drejtuar nga ne si dhe arritjet e saj. Paradoksi sht se pikrisht ju q luftuat intensivisht pr t zhdukur Lvizjen Studentore Shqiptare, e cila ishte e frymzuar nga vlera e ideale kombtare e demokratike q nga asti q u krijua, m von krkuat kredit politik pr gjith ato ka kishte arritur ajo Lvizje. Pr kt, zoti president, duhet ta ndjeni veten keq. Pr t’u ngritur n kamb u desh q ju t prvetsoni punn e kundrshtarve tuaj personal q qysh prej atij momenti ishin edhe armiqt tuaj t betuar, ashtu si ishit edhe ju armiku i jon i betuar.

  LVIZJA STUDENTORE SHQIPTARE DHE ROLI I JUAJ DHE ROLI I PARTIS DEMOKRATIKE N LIDHJE ME AT LVIZJE

  Ndrsa kundrshtia e juaj ndaj demonstrats s 9 Dhjetorit sht nj rast flagrant, t cilin un nuk mund ta marr me mend se si mund ta justifikoni sepse sht i prshkkruar gjersisht nga bashkpuntori i juaj i ngusht Besnik Mustafaj, rastet e mpastajme vetm sa e forcojn prshtypjen e patundur se n at koh ju po punonit sistematikisht kundr nesh e kundr shtjes kombtare. Kshtu, pa hyr n detaje t hollsishme dshroj, zoti president i PD-s, t’ju kujtoj se t nesrmen, me 10 Dhjetor 1990, n pranin e shum prej atyre q ju sillen sot rrotull, keni ardhur si prfaqsues i presidentit Alia pr t’u takuar me Komisionin Drejtues t Lvizjes Studentore dhe pr t prcjell mesazhet e tij disa her gjat dits. Si edhe besoj e kujtoni, jeni trajtuar si e keni merituar, si nj shrbtor besnik i presidentit Alia. Nuk m jep fare knaqsi pr me kujtue se si ju kemi pas trajtue ather, se helbete kemi qn pak t rinj, gjaknxeht, e gojlshuar, por m duhet me ju kujtue se edhe prkundr mbshtetjes q ju dha Hajdari e ndonj tjetr, plani i juaj i prbashkt dshtoi dhe nuk u pranua se studentt, prsri ishin me ne dhe me planin ton q u sprovua t ishte realist dhe q oi uj ku donim ne. U ba ashtu si deshm ne dhe ne shkuam tek presidenti Ramiz Alia me kushtet tona. Tash nj nga argumentet q ju prdorni sht se na keni thn q t krkojm pluralizmin, na keni kshilluar dhe na i keni future kto ide n krye. N lidhje me vendosjen e pluralizmit, zoti president, m duhet t them se shum prej nesh ishin duke br universitetin e dyt dhe se punonim me literatur t huaj n shum gjuh pr t cilat edhe po studjonim. Ne e dinim mir se ka ishte pluralizmi dhe n asnj moment nuk kemi prit me marr mendjen tuaj. Dua vetm t’ju kujtoj se me 11 Dhjetor n mngjez rreth ors 10:00, pr shembull, un ju thirra disave prej jush, ‘intelektualve,’ n takim dhe ju pyeta se a donit t vinit tek Presidenti Alia e t’ia krkonit pluralizmin me gojn tuaj. Ju refuzuat dhe that se na mjafton vendimi i KQ PPSH q ishte marr nj nat m pare dhe q ju e kishit sjell me vete. N ju tham se nuk pajtoheshim me kt por q edhe loja kishte rregulla dhe ne do t’i respektonim rregullat e lojs. Kshtu, duke ju sugjeruar q t njiheshit me njri tjetrin dhe t vepronit n mnyr autonome e t shkputur prej nesh (sepse ’sht e vrteta kishim filluar t ndjenim influencn tejet negative t intelektualve q nn mbulesn e t qnit pedagog filluan t ndikonin mbi student me influenc), ne, studentt, vendosm dhe i bm zgjedhjet e para demokratike n Shqipri, nj proces i shklqyer e shembullor pr zgjedhjet e Prfaqsis q do t shkonte tek Presidenti Ramiz Alia. M duhet t them q, bile edhe sot, mbas kaq vjetsh n lmshin e politiks shqiptare,ajo zgjedhje duket si nj shembull i pamundshm dhe i paprsritshm i sjelljes demokratike e shpirtit qytetar t shqiptarit sepse n t u zgjodhn prfaqsues nga t gjitha rrymat politike present n Qytetin Studenti pa diskriminim por thjesht n baz t respektit q gzonin n masn studentore. E ju far bt? Mbasi i rraht mendimet me Pashkon e t tjert, mbasdreke u prpoqt t hynit n mbledhjen e Komisionit s bashku, por studentt ton ju nxorn jasht me turp e nuk ju lan t hynit as n sall. Pr far pluralizmi e keni fjaln q na keni sugjeruar e frymzuar, zoti president? N lidhje me takimin e Prfaqsis Studentore tek Ramiz Alia, zoti president i PD-s, ju mund ta keni instruktuar diknd, dhe k kni instruktuar sht puna e juaj por, ju siguroj q ai apo ajo studente nuk ka qn nga krahu i jon nacionalist. Edhe kur e lexojm tash transkriptimin e plot t takimit t Prfaqsis Studentore me presidentin Alia nuk gjejm asnj ide me vler q t vij nga mbshtetsit tuaj t njohur t athershm e m von, prve krkess q Presidenti Alia t prfitonte nga ndihma e studentve. Prkundr ksaj, zoti president i PD-s, duke ju br thirrje vlerave kombtare dhe tradits s pluralizmit ndr shqiptart, krahu nacionalist krkoi dhe ja arriti q t’ja shkulte pluralizmin e vrtet presidentit Alia. Studentt e sinqert e patriot e vun n pozit shum t vshtir Presidentin Alia dhe ishin ato q ja bn dhurat Shqipris pluralizmin e jo ju, zoti president i PD-s. Ju, zoti president i PD-s, as keni qn pjes e ktij procesi, as keni dhn mendime pr kt pun, dhe as ju ka pyet kush. E vrteta sht q ne nuk ju kemi besuar aspak, pr arsye q ju i dini vet, as ju e as do tjerve q sot kan filluar t tregojn prralla me kulshedra e dragoj.

  Pr t ardhur tek formimi i Partis Demokratike, zoti president i PD-s, ti e din se un kam qn kundr formimit t asaj partie n Qytetin Studenti. Krahu nacionalist ku bja pjes krkonte q t ruante Lvizjen Studentore, si dhe kapitalin e prestigjin e jashtzakonshm q kishte fituar ajo Lvizje, pr t ndrtuar nj garnizon demokratik e kombtar n Tiran t pavarur nga partit politike q do t lindnin dhe nga handraku i intelektualve arrivist e pragmatik q ndjenin ndryshime dhe q donin t prvetsonin kapital politik. Partit le t kishin punn e tyre dhe ne t ishim, si t thuash, rojtart e interesave kombtare. Por, interesi i prbashkt i presidentit Alia dhe i bashkpuntorve tuaj ishte q ta mbyste at Lvizje dhe t ngrinit prmendoret tuaja si sjells t pluralizmit sepse, prjashta Qytetit Studenti, asnj prej jush nuk kishit kurrfar legjitimiteti n popull. Me far donit t dukeshit legjitim, zoti president? Me artikujt e botuar n “Zri i Popullit,” “Drita,” e “Bashkimi?” Kshtu, duke prdorur mashat tuaja si dhe duke prfituar nga mungesa e strukturave t konsoliduara n Lvizjen Studentore ju u prpoqt q t shpallnit partin n Qytetin Studenti me 12 Dhjetor por ne ju penguam dhe fillimisht u trhoqt. Vetm mbasi u bindm se edhe prkundr do veprimi tonin, masa e popullit do t drejtohej vetm e vetm tek Qyteti Studenti ne ju lejuam q ta shpallnit at parti me kushtin q ju e mbani mend mire q n Komisonin Nismtar t kishte nj numr t mir studentsh dhe jo nj student, Azem Hajdarin, si ju interesonte ju e intelektualve t tjer t Tirans. Kompromisi q u arrit ishte vetm shtje kohe. Ju llogarisnit se do t mund t na hiqnit qafe shpejt, e ne llogarisnim q t mos humbnim kontrollin ton mbi masn e studentve, t fitonim koh dhe t riorganizoheshim duke e prdorur autoritetin e fituar prej nesh me ndershmri e n shrbim kombtar pr t ndikuar n prbrjen e strukturave lokale t ksaj partie thjesht t formuar n zyrn e Ramiz Alis a t Zrit t Popullit. Me kt synim, ne i drguam shokt ton n t gjitha rrethet e vendit bashk me mbshtetsit e Hajdarit, por natyrisht, nuk i kishim br mir llogarit. Strukturat shtetrore ishin kaq t fuqishme sa ato jo vetm ju mbshtetn ju por edhe ju vun n pjat lista me individ e individ q mbin si nga dheu gjithkah. Dhe me keqardhje e them se shum nga ato individt q ke mbledhur sot n PD na sht dashur ti nxjerrim nga vrimat e miut e ti bjm kryetar degsh t PD-s me prdhun duke besuar se po ja hiqnim kontrollin Sigurimit e se po po krijonim baza pr pajtim kombtar e barazi. Kujt ja merrte mendja se ato ‘t prvuajtun’ kishin qn spiun me nga 30 vjet burg e t etur pr t par vendin t shkatrruar e pr t filluar nj luft klasash nn drejtimin tuaj? Besoj e kupton zoti president i PD-s, se un e shokt e mi nuk kemi hyr n Lvizje pr t dnuar prindrit tan me vdekje por pr t’ju dhn edhe atyre q kishin vuajtur politikisht e padrejtsisht t njjtat t drejta e liri si gjithkush n nj shtet demokratik q t ishte shteti i shqiptarve e jo i nj kaste a klase.

  Megjithat, n do hap ne e shihnim dhe e ndjenim se ju ishit i orientuar dikah tjetr. Kshtu, pa zhurm dhe n mes t ktij procesi t shtrirjes s PD-s n nivel shteti, i cili mori shum energji dhe koh nga studentt e shokt tan, ne ja arritm t bnim seleksionin e strukturave tona vetm n nj jav dhe me 17 Dhjetor i mblodhm edhe nj her studentt t shkputur nga PD-ja dhe filluam t shtronim krkesat tona. Nga 20 Dhjetori, ne ishim n gjendje t mblidhnim pa buj e shpejt disa qindra student dhe asokohe i vum vetes tre detyra kryesore: lirimin e t gjith t burgosurve politik, shkputjen e organeve shtetrore nga kontrolli i Komiteteve t Partis s Puns dhe heqjen e statujs s Stalinit n Tiran. Hemoragjia n mbshtetje q ne psuam nga prania e PD, influenca e saj dhe e kryesis s saj, si dhe vala e jashtzakonshme e mass popullore gjithnj t pranishme n Qytetin Studenti na detyroi q t mbajm nj profil t ult por qartsisht t dallueshm nga PD-ja. E megjithat, ishit ju q sa e pat se ne po i organizonim studentt t shkputur nga kontrolli i PD-s, sollt Zekeria Cann, nj historian nga Kosova, mu n mes t mbledhjes son n Godinn 15 pr t’ju premtuar mua dhe shokve t mi batanije e kushte m t mira. Ne e kuptuam mir qndrimin tuaj, zoti president, por ende nuk kishte ardhur koha pr i nda hesapet dhe prandaj heshtm por e nxorm mesimin se ku qndronit ju. Pr ne, edhe n at moment, ju ishit e mbett armiku m i betuar i Lvizjes Studentore e interesave t vrteta kombtare q ajo synonte q t mbronte. Gjithsesi ne ja arritm t bnim t ditur edhe platformn ton me t ciln ti nuk je pajtuar asnjher. Nuk ka asnj miting themelues t PD-s ku kemi qn un e shokt e mi ku nuk sht ngritur flamuri kombtar e bile ku nuk sht knduar edhe himni i flamurit si b.f. n Shkodr. Ne kemi krkuar e luftuar q PD t ishte nj parti e shqiptarve, zoti president i PD-s; ju keni dashur nj parti personale.

  Dua t’ju kujtoj, nj moment tjetr delikat, zoti president i PD-s, konfrontimin n shtpin tuaj me rastin e dhnies nga ana e juaj t nj interviste agjensis jugosllave, Nova Makedonia me 25 Dhjetor 1990, m duket. N at intervist, ju mbajtt t njjtin pozicion q kishte marr edhe Ramiz Alia duke devijuar nga pozitat kombtare dhe duke i dhn shum kredibilitet informacioneve q thonin se ishit n lidhje t dyfisht me organet e Sigurimit e me UDB-n. Si edhe besoj, ju kujtohet, takimi i jon me ty ishte aspak i kndshm por nga autokritika e juaj tepr e sinqert ne menduam se kishit nxjerr msim dhe se do t ndryshonit sadopak. Jo se ju besuam, por m von do ta kuptonim qartsisht se praktika si komunist ju kishte rrahur me vaj e me uthull pr me dal nga do situat dhe pr me prdor do mjet pr me arrit kt gj. Megjithat, ne e pranuam autokritikn tuaj dhe askush nuk e rrezikonte jetn tuaj, zoti president, jo ashtu si e ke rrezikuar ti jetn time e t shokve t mi gjat periudhs q ke qn n pushtet si president i shtetit e jo vetm i PD-s. Prplasja e hapur por e paevitueshme q ndodhi midis meje e teje n Komisionin Nismtar t PD ishte dika q pritej prej meje e prej teje. Shum prej shokve t grupit t cilit edhe i prkisja, zoti president i PD-s, nuk e kuptonin se far po bnim ende n at struktur q ishte PD-ja dhe q ishte kthyer n nj karnaval politik por q un e do tjer mendonim se duhej sepse, t gjendur n mes t pushimeve t dimrit, ne na nevojitej nj mburoj politike. Kshtu q kur erdhi koha e prplasjes midis meje e teje, nj Mbledhje e Komisionit Nismtar n t ciln un t akuzova si vegl t Ramiz Alis, si figur autoritare, q i kishe tradhtuar idealet e Lvizjes Studentore, si dhe t krkova t jepje sqarime pr lidhjet familjare e t tjera me Jugosllavin e athershme, ju u mbshtett nga nj pjes e mir e Komisionit Nismtar. Duke e par veten pa mbshtetje n at Komision, un dhash dorheqjen e parevokueshme nga PD. M vjen keq q kam qn i pari q e kam br kt gj, por duke e par trajtimin q ju ke rezervuar ‘bashkpuntorve tuaj’ besnik q ishin ather antar t atij Komisioni, jam i knaqur se kam ikur n termat e mia dhe duke luftuar pr vlerat e Lvizjes Studentore e jo si limon e shtrydhur e pa dinjitet si do tjer q sot po zvarriten pr t’u kthyer n loj e n PD. Sinqerisht q m dhimbsen e m vjen keq pr to. Nga ai moment e mbrapa, zoti president, si pjestar i nj grupi studentsh me influenc n Universitetin e Tirans, un u angazhova krejtsisht me organizimin e Lvizjes Studentore dhe me organizimin e nj greve urie q do t hiqte emrin e Enver Hoxhs nga Universiteti. Nga java e fundit e Janarit, shoqata e jon, “Shoqata Studentore Fan S. Noli”, me nj kryesi autoritative e me respekt t madh n Universitet, ishte mjaft e konsoliduar pr t filluar q t bnte antarsimin n fakultete. Ju kujtoj se ne kishim arritur q ta dobsonim influencn e PD-s n at pik sa studentt as nuk shkonin n aktivitetet e degs s PD-s atje por filluan t vinin tek veprimtarit tona. Mbshtetja q ne gezonim e q ishte n rritje u b problem pr partin tuaj, zoti president, dhe nuk ishte pr t’u habitur q kur ju mort vesh planet tona, bashkpuntort tuaj mblodhn n shtpin e Gramoz Pashkos nj tuf studentsh t ashtuquajtur gazetar e piktor dhe ju sugjeruan q t krijonin nj Shoqat Studentore Shqiptare. Kjo Shoqat e drejtuar nga do aspirant t plehrave elitare t Tirans jo vetm imitoi fjal pr fjal programin ton, por edhe premtoi q t fillonte Grevn e Uris q t rrzonim Enver Hoxhn, pr t ciln ne kishim punuar e po punonim me intensitet prej nj muaji e m tepr. Nuk ka dyshim, zoti President, se n kt prpjekje pr t mbytur Lvizjen Studentore, ju luajtt nj rol t dors s par. E megjithat duke e par rrezikun e madh me t cilin do t prballej vendi po t prahej PD-ja si ishte gati t ndodhte me 13 Shkurt, ne dolm mbi veten ton dhe bm ’ishte e mundur pr me ruejt Partin Demokratike dhe pr t ndihmuar q ju t zgjidheshit kryetar i saj. Pr ne ishte e rndsishme q ajo parti t ishte nj shtpi e madhe sepse vetm me at shpres do t shmangej Lufta Civile. Ne as ju kemi respektuar, as ju kemi dasht por n kt moment ju kemi par si nj njeri me shum fytyra q ju tregonte t gjithve at fytyr q donin t shihnin. E kjo na duhej edhe ne, pse pr ne ishte m e rndsishme q t shmangej prplasja ndrshqiptare se sa t t hiqnim ty qafe. Dhe kshtu, n nj fjalim q uditi shum njerz q i dinin mir marrdhniet tona t acaruara, un refuzova q t flas pr prplasjen ton por, n emr t shokve t mi fola pr nevojn e unitetit e bashkimit t PD-s dhe t njjtn gj e bra edhe hern tjetr and Aktivin Kombtar t PD-s. Duke vazhduar me prpjekjet tuaja t pandrprera pr t mbytur Lvizjen Studentore, nuk ka dyshim, zoti president, se Lvizja Studentore triumfoi prmbi makinacionet tuaja dhe t veglave tuaja, si Azem Hajdari apo do t tjer q sot kullosin n stane t tjera qofshin parti politike apo institute krkimore, deri n at pik sa ne e mbyllm me sukses edhe Grevn e Uris q solli rrzimin e Enver Hoxhs ashtu si deshm ne. Besoj, se ju kujtohen shkmbimet e fjalve q kemi patur bashk asokohe. Ende duhet ta ndjeni turpin q duhej t prjetonit kur studentt filluan t’ju tallin kur delnit nga ajo sall si dhe kur desht t mbanit fjalimin e mbylljes s Grevs s Uris por kur erdhm ne q mbyllm grevn e Uris, t ikn edhe fjalt e ta morm mikrofonin prej doret e s’ishe i zoti as me fol. Edhe pse ne nuk kishim kurrfar respekti pr ju, ne e kishim dhe e ruejm respektin m t thell pr shoqen ton, Argentn, bijn tuaj dhe nj vajz e mrekullueshme e fjalpak q e kishim n kujdes t veant gjat Grevs s Uris. Por, n fund t fundit, zoti president i PD-s, ne fituam mbi ju e t keqen q ju prfaqsonit. Vetdija q ju dhe PD e kishit humbur kontrollin mbi ne, dhe se ne kishim arritur n gjendje t realizonim planin ton t fillimit ju shtyu ti thonit Presidentit Ramiz Alia se nuk e kontrollonit dot Grevn e Uris dhe t mbyllte universitetin po t mos donte turbullira t mtejshme prej nesh. Prdorimi i shtetit ishte shenja m e ult e dobsis dhe njohja e padyshimt e fuqis son si Lvizje e pavarur dhe e pakontrolluar nga askush.
  Kshtu, ajo vetdije ju shtyu t ndrmerrnit aktin kriminal e t mbshtesnit mbylljen pa kushte t Universitetit, nj ndr krimet e mdha q ju keni br kundr shqiptarve. Ju, zoti president i PD-s, kishit rn aq posht sa pranuat realisht t nnshkruanit dnimin me vdekje t Universitetit sepse nuk kishit kurrfar kontrolli mbi t e mbi ne. Ju n bashkpunim me presidentin Alia i przut mbi 6,000 student n tre dit rrugve t bots. Ju vendost pa pik respekti pr me i prdor si mish pr top shum t tjer q sakrifikuan rinin duke besuar tek ti e tek disa si Azem Hajdari duke i kthyer n nj mas t zvetnueme njerzish q sot krkojn vetm me hangr dhe kan harrue vlerat pr t cilat dikur jan nis me vdek me gzim. Shembulli i Azemit, q ti njher e leje t dehur me or n paradhomn tnde q ta shihnin t tjert ku ishte katandisur, dhe mandej ja bre nj list me 27 krime sht emblematik pr lidhjen q ti ke patur edhe me at krah t studentve q u shkput nga Lvizja Studentore e q t mbshteti pa kushte. Shum prej tyre u bn veglat tuaja dhe ti, mbasi i shtrydhe, i hodhe n plehra. Edhe pse as un e as shokt e mi nuk jemi pajtuar kurr me Azemin, ne na ka ardhur shum keq pr vrasjen e tij pse ka qn njri nga shokt ton t fillimit q ti e shtyre n at rrug q e oi edhe t vritej n fund t fundit ashtu si do shok tjer tont si Ben Broci e Fred Gemi. N nj not tjetr, ashtu si besoj e dini, zoti president, ne as nuk ikm e as nuk u zhdukm nga loja politike por, t sakatuar nga ikja e shokve e shoqeve tona filluam t riorganizoheshim edhe nj her nga fillimi, dhe jo pa sukses. N nj koh n Mars t viti 1991 ne filluam t krkonim t krijonim nj Front t Bashkimit Kombtar, duke ju sugjeruar politikanve t athershm se zgjidhja ishte tek ideja e kombit. Por edhe kt plan ti s bashku me do t tjer n krye t partive t opozits arrite ta minosh me sukses. Kjo ka qn nj periudh kur, duke u ndjer i fort, fillove edhe sulmin e shfrenuar kundr shum prej nesh q t ishin br penges si ty ashtu edhe ujdive e pazarllqve tuaja. Q ne ather vum interesat e kombit mbi mbrojtjen e vetes flet m shum pr ne se sa pr ty, zoti president.
  Por q ta mbyllim, prplasja e jon e fundit, zoti president, erdhi, kur t vn n dijeni nga shokt tan n Shkodr, ne erdhm n mngjez hert n zyrn tuaj pr t’ju paralajmruar se n Shkodr do t kishte turbullira dhe se sistemi ishte i vendosur t mos lshonte pe. Prgjigja e juaj “nuk kam se ka baj” e mori edhe prgjigjen ton t merituar q un e kujtoj mir dhe besoj as ti se ke harruar, por ajo sjellje duhej t mbetej edhe nj njolla e errt turpi n ndrgjegjen tuaj. sht e vrtet q ne e mobilizuam pranin ndrkombtare n Tiran dhe i nism n Shkodr pr t ndalur gjakderdhjen por ju, zoti president i PD-s, nuk e lvizt as gishtin. Un e di mir se si e keni mbajtur fjalimin e lamtumirs pr ato q u vran at dit, sepse aty kemi qn edhe ne, por prap, ne kaluam mbi veten ton dhe nuk tham asgj, jo pse kishim respekt pr ju, por pse n syt e nj populli mjeran ju ishit shndrruar n nj shpres dhe nj instrument pr shmangjen e Lufts Civile q shpesh na dukej iminente. Ndalimi i Lufts Civile ka qn qllimi yn kryesor, zoti president, dhe ne ju kemi par e vlersuar vetm e vetm nga kontributi q mund t jepnit n at gj. Megjithat vitet e mpastajme provuan se ju jo vetm nuk mund ta ndalnit at Luft por se e futt n nj Luft t Ftoht Klasash q oi n skandalet e papara ndokund n bot dhe prfundimisht n revolucionin Leninist-Enverist t vitit 1997. Besoj, zoti president, se n kt letr t shkurtr ju kam kujtuar disa ndodhi e ngjarje q vn n dukje se pr ne ju keni qn ndoshta personi m negativ n lidhje me Lvizjen Studentore Shqiptare. Megjithat, mitologjia e krijuar tash sa vjet prej jush e prej kalemxhijve tuaj, zoti president, sht e vshtir q t demaskohet sepse nganjher sht m e vshtir q t tregohet bindshm e vrteta se sa t manipulohet e vrteta. Por faktet jan kokfort dhe kurdo q krijohet mundsia ato duhen nxjerr n drit nj e nga nj. N fund t fundit, pr ato q e din t vrtetn sht mir ta thon; kshtu t paktn nj faqe e historis shqiptare do t jet e shkruar ndershmrisht. Pr kt, n emr t shokve t mi, un ju bj thirrje t gjith ish-studentve, shokve e shoqeve t mia kudo q t jen q t zgjohen dhe t kuptojn se sht edhe nj detyrim njerzor karshi vetes, shokve t tjer student dhe kontributit t pastr t lvizjes s tyre q ja ndrroi fytyrn vendit. Prkundr t gjitha pengesave q ndeshn n rrugn e tyre, studentt q doln n krye t fraksionit kombtar (dhe eventualisht n krye t lvizje studentore) dhe q n thelb besonin se ndryshimi i regjimit duhej t drejtohej n nj mnyr t till q t prfitonte i gjith kombi shqiptar arriti disa fitore t jashtzakonshme n kt periudh tejet t rndsishme t trancizionit shqiptar. Gjithkund ne ishim t mbshtetur nga student q ishin mbshtets t s majts ashtu edhe mbshtets tuaj, zoti president, se mbi t gjitha ato student ishin e ndjeheshin shqiptar, dhe pavarsisht nga dallimet, ne ishim t gjith vllezr t nj gjaku. N mbyllje, mendoj se nuk ka pik dyshimi, zoti president i PD-s, q Lvizja Studentore Shqiptare e viteve 1990-1991 konsiderohet si faktori vendimtar pr kthesn politike e daljen prej sundimit t partis-shtet n Shqipri. Ndrmjet arritjeve m t spikatuna t ksaj Lvizje t shtrir nga Dhjetori 1990 e deri n Prill t vitit 1991 dhe e cila prfshiu shumicn e institucioneve t arsimit t lart n shtetin shqiptar jan organizimi i zgjedhjeve t para demokratike n nivel universitar n shtetin shqiptar, demonstrata e par politike n Sheshin Skanderbeg, kundrvnia politike ndaj partis-shtet, shkulja e t drejts s pluralizmit politik, mobilizimi i shtresave t gjra t popullit n mbshtetje t vlerave t pastra kombtare e demokratike n fillimet e proceseve t tranzicionit dallueshm prej forcave politike t athershme, ruajtja e plot e pavarsis politike t udhheqjes s ksaj Lvizjeje prej forcave politike t djathta apo t majta, futja e vendit n nj shteg q e shmangu Luftn Civile, shembja e kultit t Enver Hoxhs, ndihma pr organizimin e zgjedhjeve t para demokratike, dhe ndonse fakt pak i njohur, ndihma vendimtare n ndalimin e gjakderdhjes s 2 Prillit, t orkestruar e t toleruar me konsensusin e gjith forcave politike t athershme prfshir ktu edhe ju. Nj akt q ja vlen t vihet n dukje sht edhe vetsakrifimi sublim i Lvizjes dhe i shum prej pjesmarrsve pr shptimin e kombit e shtetit n nj periudh kritike duke lshuar rrug e pr t mirn e t gjithve, duke toleruar edhe marrveshje e skema nga m t dyshimtat midis forcave politike e individve q doln n krye t partive politike. Pr kto e pr ka sht thn m lart, zoti president i PD-s, ky kontribut i veant i saj e bn kt Lvizje nj shembull t paprsritshm n historin shqiptare dhe nj faktor me pesh n historin moderne t Shqipris e q duhet vlersuar seriozisht. Por kundrshtart e Lvizjes Studentore Shqiptare t strehuar n Partin Demokratike e n Partin e Puns, e prdorn pa hezitim aparatin shtetror pr t shkatrruar Lvizjen dhe pr t prvetsuar arritjet e saj, si keni br e po bni edhe ju, zoti president. E prap, edhe prkundr t pavrtetave q keni thn e thoni, kontributi i atyre studentve e studenteve, i heronjve t heshtur e t vrtet t trancizionit shqiptar, sht e mbetet faqja m e ndritur e historis mbas-komuniste shqiptare.

  NJ FJAL PR TENSIONET TONA PERSONALE

  Tash, zoti president i PD-s, e ndjej t nevojshme dhe t dobishme q t’ju parashtroj edhe mendimin tim n lidhje me marrdhniet e mia personale n lidhje me ju. Un, zoti President, nuk kam problem kur njerz, q nuk e din se si ka qn e vrteta, ulen e nxijn faqe gazetash. Punt n at kaprcyell trancizioni kan ndodhur shpejt, disa nga njerzit q i kan ditur punt jan shitur pr nj kock e pr nje thel, dhe shum prej tyre e kan ndrruar historin katr-pes her deri tash, sa sot, ba me i pyet, as vet nuk e din se ka ka ndodh me to e me vendin. Ato jan t falur se aq din e aq thon, e jetojn jetn pr nj kafshat buk qoft edhe kur e han me marre duke besue rrenat e veta. Por, zoti President, n rastin tuaj puna sht pak m ndryshe edhe sepse ju pretendoni q t jeni m i ndryshm nga njerzit ordiner. Edhe pse gjat njohjes son ne t dy nuk kemi qn miq pr asnj moment, dhe un thellsisht dyshoj se mund t jemi ndonjher, ne ja dim mir mendimet njri-tjetrit dhe e dim se ku qndrojm njri e tjetri. Edhe pse un isha i detyruar t bhem i mrguar politik dhe ju u bt President i shtetit shqiptar, puna erdhi q n t mir t interesit kombtar un, si shum shok t mi bashk me mua, kemi heshtur pr shum gjra q kemi ditur dhe pr t cilat ju kemi edhe konfrontuar tete-a-tete. Ne nuk kemi pasur kurr probleme me ju si individ por me qndrimet e dyshimta dhe me politikat tuaja q shpesh na jan dukur nave e bizantine, n stilin e mbledhjeve, mjeshtr i t cilave keni qn e mbeteni dhe si t rrezikshme n planin aftagjat pr interesta e kombit. Si edhe e dini mir, zoti President, un, si shokt e shoqet e mia studente, nuk kam hyr n politik pr t vn padrejtsit e bra karshi meje n vend, por pr t’ju shrbyer njerzve t mi, shqiptarve. Por ka qn bindja ime e patundur, qysh nga koha kur si Antar i Komisionit Nismtar formova e drejtova n heshtje at brtham q shrbeu si Departamenti i Informacionit e Kuadrit t PD-s, se ju keni qn e mbeteni n ann tjetr t ksaj barrikade. Kshtu, duke e ditur se ju e dini mir se ka mendoj un pr ju, jam shtang kur kam marr vesh se kur keni qn President m keni dhn nj dekorat, Pishtar i Demokracis. Un vetm se kam mbetur i uditur nga nj gjest i till paradoksal dhe, si e merrni me mend, me nj gjest q nuk lidhej kurrkund me marrdhnien e tensionuar e t pakndshme q kemi pasur ne t dy me njri-tjetrin. Pr shkak t halleve shpesh t paprballueshme t jetess si emigrant me t cilat prballesha ather, nuk kam pas koh me u marr me at gj, por me shpirt e zemr i jam bashkngjitur bashk-studentit Pal Serreqi, q un e kam pr nder ta quaj mik e q na nderoi t gjithve duke jua kthyer at decorate mbrapsht, por edhe ksaj shtje i erdhi rradha q t prflitet publikisht. Natyrisht q edhe un i jam kthyer t shkuars pr t par se ku mund t br ndonji gabim q ju shtyu ju t m jepni at dekorat. ka m sigurue se kam qn n rrug t drejt ka qn trajtimi i padrejt q i sht rezervue personit tim dhe familjes sime gjat kohs s drejtimit t shtetit shqiptar prej jush e pasuesve tuaj t vrbr n strukturat shtetrore.

  N VEND T MBYLLJES

  Pa dashur me ju ba moral, zoti President i PD-s, mendoj se me t vrtet problemi sht se ju keni filluar t besoni prrallat q ju dhe papagallt tuaj i prsrisni vazhdimisht simbas parimit t sprovuar “rrej, rrej, se dika do t mbetet.” Si edhe e dini, zoti President, asnj prej ktyre deklaratave q lshohen andej-kndej prej jush e prej pasuesve e mbshtetsve tuaj nuk mund t jet m larg s vrtets, e cila sht e pamohueshme pse sht e dokumentuar, pse ne jemi gjall, dhe pse ne e ruajm si gjn m t vyeshme. Ti dhe ato q po t sillen rrotull n festat e PD-s, kinse liderat e Dhjetorit, jeni faktori kryesor q oi n shkatrrimin e asaj Lvizje Studentore dhe n mrgimin e 6000 studentve vetm n tre dit t zeza pr kombin shqiptar. Ndonse pr shum vjet ju keni mundur q t bleni heshtjen e shum prej atyre pak vetve q morn vesh mir se si u bn punt dhe tash disa prej tyre ju mbshtesin n fardo deklarimi tuajin, ju nuk keni mundur t bleni heshtjen time dhe t shum t tjerve si un. Jemi ne q me shum mund, sakrifica e vuejtje t paprshkrueshme rrugve t bots e kemi ruajtur t pacnuar e t pastr kujtimin e asaj lvizje q synoi t’iu kthente nderin, dinjitetin e lirin shqiptarve pa ju krkuar asgj. Ne e kemi ruajtur kujtimin e saj mbi t gjitha, pse ajo lvizje ishte nj lvizje thellsisht kombtare, q synonte demokratizimin, begatimin e jets s shqiptarve, ruajtjen e atyre vlerave qytetare q e bjn nj komb t ndihet i nderuar midis komeve t tjer. Ajo ishte nj Lvizje me t ciln PD q ju e drejtoni nuk ka kurrgj t prbashkt, ashtu si nuk ka as ai stani tjetr i akallve e hienave t Tirans, Partia Socialiste. Un, zoti president i PD-s, nuk di me urrye njerz, pervese t keqes kur ajo mishrohet n njerz. Un due me ju fal, zoti president pr fjalt q keni thn tash sa vjet pr mue e pr shokt e mi si n rrethe t caktuara ashtu edhe prmes zagarve q ju sillen rrotull. Kt her megjithat, nuk mund t hesht. Arsyeja sht se rruga ku jeni ngjitur ju e ku keni ndrmend t ngjiteni edhe kto zgjedhje sht e shtrueme me ndrrat e prdhunueme t shokve e shoqeve t mia, e ba me jua fal kt gj, do t m dnoj fort ndrgjegja e ime. Vuejtjet e mija n mrgim jua kisha fal, zoti president i PD-s, por nderin e shokve t mi nuk mundem jo vetm se nuk m takon por edhe pse m ka dhn jet, respekt pr vete, e fuqi me mbijetue n dit t vshtira t mrgimit. Ky nder dhe ajo q bn shokt e mi ka qn gjja q m ka mbajtur gjall. Un nuk jam njeri i respektuar, zoti president i PD-s, vetm se kam qn nj nga studentt e asaj kohe; por pa dyshim q jam br m i pastr, m i ndershm, dhe shum m i prvujtun prej t kenunit pjes e asaj Lvizje dhe shok i atyre vajzave e djemve t mrekullueshm. sht shtrembrimi i paskrupullt q ju i bni asaj Lvizje dhe kontributit t saj q m shtyn q t flas sot kshtun si flas sepse e drejta duhet thn dhe ju nuk jeni pjes e atyre vlerave t vrteta.

  Gjithsesi, m duhet t them, zoti president, se dhimbja e jashtzakonshme dhe e vazhdueshme q kam provuar pr qeverisjen mizerabl, anti-shtetrore, anti-kombtare, e anti-shqiptare t shtetit shqiptar gjat presidencs tuaj e ka mbytur ndjenjn e rivendikimit pr drejtsin e parashikimit tim kur, mbas mbledhjes s nj sasie t mir informacioni n lidhje me personin tuaj, dhash dorheqjen nga Komisioni Nismtar i PD-s duke e parashikuar se do t bheni nj shtetar me mendsi t theksuar totalitare, q do t qeverisni me mentalitet e metoda komuniste, q do ta oni vendin n Luft Civile, dhe mbi t gjitha q do t shkelni mbi vlerat e idealet e Lvizjes Studentore Shqiptare e interesat kombtare, dhe sht kjo pik q m detyron q t shkruaj kt letr t hapur n emr t shokve t mi sot. Ju siguroj edhe nj her q nuk kam asgj kundr jush si individ e si mjek, prvese kundr qndrimeve tuaja publike n lidhje me t vrtetn e Lvizjes Studentore e dmin q i keni sjell kombit tim.

  Kshtu, edhe nj her dua t’ju rikujtoj se kjo letr e hapur sht shkruar e nisur nga dshira e mir pr t vn n vendin e duhur kontributin e atyre t rinjve e t rejave, shoqeve e shokve t mia student q sakrifikuan gjithka q kishin pr t’i kthyer dinjitetin e q shpresuan pr t’i sjell lirin e begatin popullit t tyre, nj vizion me t cilin ju, zoti president, nuk jeni pajtuar asnjher. Duke qn se un dhe shokt e mi jemi nga ato q e kan organizuar dhe drejtuar kt Lvizje dhe q, n shum travaje ku na ka sprovuar jeta, i kemi ruajtur t pastra e t panjollosura qllimet e vlerat q na shtyn t hym n at rrug s cils nuk i dihej fundi, kemi besim se kur t vij koha pr t par t vrtetn, njerzit do t kuptojn vlerat e larta dhe qllimet e pastra t atij brezi t mrekullueshm e t prkushtuar karshi popullit t vet, e jo ju, zoti president i PD-s. Un e kam shkruar kt letr me shume hezitim por i vetdijshm se ardhur koha q ta vm t vrtetn n vend dhe askush nuk mund ta bj kt m mir se sa ne vet. Por pr kt nevojitet kontributi i gjithsecilit nga ato student q sot rrin t heshtur e t tulatur por q e vun nj gur n at Lvizje dhe q prej faktit q ishin n universitetet e institutet shttrore ishin pjes e mass studentore q kontribuoi n nj mij mnyra n suksesin e Lvizjes Studentore. Rruga q zgjodhi Lvizja Studentore sht rruga e vetme e ndershme ku mund e ku duhet t ecin ato q duan t’i shrbejn popullit t tyre dhe cdo dit q kalon vetm sa e bn kt m t dukshme e m t qart, dhe pr kt na kan ndihmuar edhe dshtimet tuaja, zoti president i PD-s. Lvizja Studentore vetm sa e eli shtegun ku duhej t ecnin njerzit q donin t’i shrbenin popullit dhe, po t lm mnjan pallavrat e politiks shqiptare, atje do t kthehen gjithmon, e pr t gjetur shembull, ato q duan t’i shrbejn popullit t tyre. Shoqet e shokt tan nuk kan qn t motivuar nga ideologji, inate, urrejtje, apo lidhje personale, por nga nj dshir e thell dhe q buronte nga shpirti pr t’i shrbyer kombit. Prfitoj nga ky rast, q t’ju bj thirrje edhe t gjith ish-bashkstudentve t atij brezi q t na ndihmojn n prmbushjen e ktij qllimi dhe ta nxjerrin t vrtetn si e prjetuan dhe si e din. Kjo e vrtet e mueshme q ka qn e mbetet Lvizja Studentore Shqiptare nuk duhet t deformohet e shtrembrohet dhe kt mund ta bjm duke kontribuar t gjith nga pak por qoft edhe me gnjeshtrat kmbshkurtra q ju propagandoni, zoti president. Duke ju drejtuar shokve tan dua t’ju them se balta q kan hedhur mbi ne njerz si ju zoti president i PD-s, dhe zgrryerja e zhyerja n balt e disave prej nesh q nn presionet tuaja u thyen e u keqprdoruan, nuk duhet t’i bj njerzit q t shohin me dyshime at vler t shenjt q ne ju dhuruam shqiptarve, n momentin m t bukur t rinis son e pa ju krkuar si shprblim asgj, ve q t jen t lir, t lumtur e t begat midis kombeve t tjera, vepr n t ciln ju nuk keni dhn kurrfar kontributi, zoti president i PD-s. Shpresoj t mos dukem si lektor pedant po t’ju kujtoj ju dhe t tjerve q mendojn si ju se Lvizja Studentore Shqiptare ofroi zgjidhje t qarta e q koha po i provon si t drejta, si pr shembull, besimin e patundur se shptimi i shqiptarve dhe rrugzgjidhja kalonte prmes bashkimit t shqiptarve e jo prmes prjetsimit t Lufts s Klasave t prsritur n nj form a n nj tjetr. N nj vend ku vazhdimisht pohohet se shqiptart nuk kan vlera e nuk din t sillen, kjo Lvizje sht nj shembull shum i mir i shrbimit publik t cilin ju nuk mund ta jepni. Ne mendojm se ka ardhur koha q t vlersohet kontributi i pastr kombtar, demokratik, e qytetar i ksaj Lvizje dhe i do studenti q sakrifikoi aq shum dhe askush nuk duhet e nuk mund ta bj kt m mir e m ndershmrisht se sa vet ne, por jo ju, zoti president.
  N fund, m duhet t them se nuk kam kurrfar problemi q t prballemi me ju pr sa kam thn un m sipr e m gjer. E di q edhe ju e dini se un kam edhe m shum pr t thn dhe se nuk do t hezitojm q t shprehemi me t gjitha mnyrat q dim. Po ashtu, duke ju njohur mir e di q do t’i lshoni tellallt n paavuret q botoni dhe zagart tuaj kalemxhij t cilt, t premtoj q, si un e shokt e mi, do t’i injorojm krejtsisht se jan qen q turren pr nj kock e jo pr t vrtetn.

  http://www.tanmarket.com/php/modules.php?name=News&file=categories&op=newindex& catid=27


  Shume interesante keto shkrimet e Prof. Shinasi Rames.
  Duhet lakmuesi i Brarit per te pare se cfare ngjyre del. Kuq apo blu?
  Shume urrejtje per Berishen dhe te ndjerin Azem Hajdari nga nje person qe dikur ka qene me to ne te njejten barrikade!
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 06-11-2006 m 15:40

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Per hir te se vertetes mbi kete ceshtje te rendesishme po thyej heshtjen time duke ju sjelle postimet e mia te bera dy vjet me pare ne kete forum dhe qe vertetojne ato qe shkruhen nga Z. Shinasi.

  Me perjashtim te nje pike ......

  Ate qe levizja studentore u shkaterrua nga Sala ,Ramizi dhe Azemi , kjo nuk eshte e vertete , pasi Zoti Shinasi vetem me grupin e tij , nuk kishte asnje shans te realizonte permbysjen e regjimit , pa lejen e bllokut dhe te Ramizit , pasi do ju shtypnin koken dhe do ti degdisnin diku ne Spac.

  Ate levizje mund ta permbledh me pak rrjeshta:

  E kerkonte koha ...e organizoj Ramizi...e zbatoj Berisha me lojtar studentet dhe me spektator disidentet e vertet te regjimit.


  #27
  dardajan
  musketjeri


  Antarsuar: 28-12-2004
  Vendndodhja: ke shpia ime
  Postime: 754
  Kujtimet e mia dhjetor 1990

  --------------------------------------------------------------------------------

  [font=Arial][size=3][color=Black][b]

  Ishte koha , kur posht shtepise time mbahej rradhe per qumesht ne oren 12 te nates
  Ishte koha, kur tek markata te brryli i unazes pas min jashtme mbahej rradhe per veze qe ne oren 22 te darkes.
  Ishte koha kur mishi dhe ushqimet ishin me tallon dhe , per te marre me shume tallona vajtem ,dhe beme ndarjen ne lagje duke dale secili me vete.
  Ishte koha kur kishim harruar shijen, dhe eren e birres , edhe per festa.
  Ishte koha kur ( populli priste nga partia e punes te shpikte ndonje gje te re.)
  Ishte koha kur ne kujtonim mesimet e partise ku thuhej ;
  E tashmja eshte e garantuar dhe e ardhjmja e sigurt.
  Ishte koha , kur une per te pire nje cik qumesht fshati shkova te dajat ne Permet pasi qumshi i dyqanit ishte 90% uje i bardhe
  Ishte koha kur une u trasferova me pune , nga posta qendrore ne ate te qytetit Student per disa muaj ,
  Dhe ketu fillojne kujtimet e mia ;
  Ne ate kohe une isha 23 vjec , dhe trasferimin tim ne qytetin Studenti e prita mire pasi atje kishte shum una e goca per te bere njohje te reja.
  Posta per ta ishte shume e vlefshme , dhe rinte gjithnje plot pasi te gjithe donin te flisnin me prindrit , ose me te dashurit e tyre .
  Aty fillova te ze edhe miqesite e para , qe shtoheshin cdo dite e me shume
  aty u njoha edhe me hallet dhe problemet e tyre.
  Ne ate kohe ne popullin e Tiranes kishte kohe qe zjente kazani i urrejtjes ndaj bllokut dhe bllokmeneve .
  Enjejta gje manifestohej edhe ne qytetin studenti , derisa nje dite dhjetori
  ata kerkuan kushte me te mira neper konvikte pasi ato ishin pa ngrohje pa dushe , sepse kaldajat nuk punonin rregullusht dhe mensa linte shume per te deshiruar, keto kerkesa ja parashtruan kryemistrit te asaj kohe Adil Carcani . i cili nuk arriti te plotesoje asnjeren prej tyre.
  Te njejtat kerkesa u perseriten perseri kete radhe ndaj presidentit te asaj kohe Ramiz Alia duke i lene edhe nje afat per realizimin e tyre
  Ai erdhi ne qytet beri disa vizita dha ca premtime por perseri asgje , atehere studentet menduan te protestonin perpara bllokut te udheheqesve
  te partise dhe te shtetit komunist, duke zbritur ne rrugen e Elbasanit
  dhe dolen tek liceu artistik , aty na dolen perpara policet qe kishin zene
  rrugen te cilet ishin te armatosur me shkopinj gome dhe mjete te tjera,
  Ata na urdheruan qe te ndalonim por turma sa vinte dhe shtohej ne kete moment kur pane se situata mind t'ju ikte nga duart moren urdher per sulm dhe u versulen mbi ne duke na qelluar me shkopinj dhe kush rrezohej edhe me shkelma , te them te drejten asnje prej nesh nuk e priste nje dhune te tille , nga ana e shtetit dhe ishte hera e pare qe shteti komunist rrihte popullin e vet haptasi ne mes te dites, dhe qe nga ky moment levizja mori ngjyra politike , me kujtohet mire kur po ktheheshim ne qytet shume studente ishin te gjakosur njerin prej tyre po e shoqeroja ne te perpjeten e rruges per ne qytet nga krahu i poshtem ku ndahej qyteti studenti me shtepite e fundit Tironse,ne krye te kesaj rruge ishte rruga tjeter e asfaltuar qe zbriste poshte ne tirane, pikerisht ne ate kryqezim rrugesh pame nga larg nje xhip dhe nje grup studentesh qe po bisedonin me ministrin e arsimit te asaj kohe ' Shokun '
  Skender GJinushi dhe ne momentin qe arritem ne ,ai ukthye nga studenti i plagosur dhe u mat ti fliste , por para tij foli studenti duke i treguar te caren ne cacke te kokes i tha ;
  Shikoje shoku minister kjo eshte demokracia juaj ,por nuk mundi te vazhdonte me pasi studentet , e tjere pane si ishim katandisur ne dhe filluan te qellonin me gure makinen e tij duke i thyer xhamat , ne kete moment ai nxiton hipi ne makine dhe u largua me shpejtesi pasi guret mbi mamiken e tij po shtoheshin.


  Vazhdon.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga dardajan : 06-11-2006 m 16:42
  larguar forever

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  #30
  dardajan
  musketjeri


  Antarsuar: 28-12-2004
  Vendndodhja: ke shpia ime
  Postime: 755
  vazhdim nr 2

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ne momentin qe u largua makina e tij te gjith u afruan dhe filluan te pyesnin se cfare kishte ndodhur pasi jo te gjithe studentet ishin ne perleshje, gjate kesaj kohe shume te tjere po i ngjiteshin kodres me nxitim pasi ne qytet ishim te gjithe me te sigurt . Ngjarja ndodhi kaq shpejt sa nuk mbanim mend saktesisht se si ndodhi dhe cdo njeri prej nesh tregonte te tijen dhe aty kuptuam se ishim perleshur me forcat e repartit te ndihmes se shpejte me nr 326 ose me sakte sampistet te cilet Partia e Punes kishte rreth 2 vjet qe i sterviste.
  Shume prej tyre ishin edhe ne veshje civile prandaj per nje moment nuk po kuptohej se kush dhe me ke po perlesheshim. Vetem kthimi ne qytet dhe bisedat tona qartesuan gjithcka ne ishim perleshur me diktaturen ne kishim thyer mitin e popullit te bindur rreth partise, ne kishim levizur gurin qe do te rrezonte keshtjellen e komunizmit dhe diktatures.
  Prandaj ne ato momente edhe pse kishim humbur dhe shume prej nesh kishin shenja te dhunes ne fytyre dhe ne trup ishim shume krenare dhe forcat na ishin shumfishuar , zemra na rrihte me shpejt dhe me forte ,prandaj shume prej nesh filluan te organizohen duke u armatosur me kembe karrigesh tuba hekuri etj, qellimi ishte qe te zbrisnim perseri ne Tirane dhe te shkaterronim bllokun, por jo te gjithe ishin te nje
  mendje pastaj pak me vone ne qytet vershuan shume profesore te universitetit dhe filluan te bisedonin me grupe studentesh duke qetesuar gjakrat dhe duke thene se Partia do te zgjidhte gjithcka dhe do plotesonin kerkesat e tyre ndersa disa te tjere po mundoheshin ti organizonin dhe protesten e tyre ta kthenin ne nje proteste te madhe popullore. Por nderkohe dielli kish perrenduar dhe nata po afrohej,
  megjithate pedagoget ishin akoma aty dhe bisedonin duke dhene keshilla.
  Ne kete moment vjen edhe ' shoku ' Sali Berisha une e njihja edhe me pare
  prandaj e kujtoj mire ate moment kur ai u takua me studentin Azem Hajdari dhe per te biseduar me mire dhe me qete pa i shqetesuar kush
  hyne ne mensen qe ndodhet pas postes me duket mensa nr 4 dhe zune vend ne nje tavoline ne fund te menses ne krahun e majte te saj , jashte deres lane 4 shoke te Azemit te cilet nuk linin te hynte asnjeri ne mense.
  Ata te dy biseduan koke me koke per rreth 2 ore deri ne momentin qe erdhi orari i bukes pra i darkes , jasht deres ishin grumbulluar shume studentete te cilet prisnin te hynin per te ngrene pas nje dite te vrullshme dhe te lodhshme.
  Ne kete moment nje prej rojeve hyn ne mense dhe njfton Azemin se duhet te dilnin pasi nuk i mbanin dot me studentet, Azemi dhe shoku Sali Berisha u cuan dhe erdhen ne hyrje te deres ku Azemi ndaloj ndersa shoku Sali u largua pa pershendetur asnje prej studenteve, ne kete kohe Azemi ishte ne qender te deres dhe ju drejtua studenteve duke thene neser nuk ka mesim ne oren 10 te gjith tek sheshi, atje do te vendosim se cfare do te bejme,dhe lejoj hyrjen e studenteve per ne mense ndersa
  shokeve te tij u tha ; ju do shkoni dere me dere ne te gjithe qytetin studenti dhe do hapni lajmin qe neser nuk ka mesim por te mlidhen ne oren 10 tek sheshi,dhe ashtu u be .
  Une ate nate u ktheva vone ne shtepi pasi kishim edhe shume studente qe flisnin me familjet dhe tregonin se ishin mire, ate mbasdite posta u kthye ne nje agjensi lajmesh.  vazhdon>>>>>>..
  larguar forever

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Askush nuk e dinte , as sot e ksaj dite qe e ardhmja e demokracise dhe e popullit tone keto 15 vjet do te mvarej nga ky takim , mbase jam i vetmi deshmitar okular i ketij takimi ,dhe qe ve ne dukje rendesine e tij, sepse sic do shohim me vone ky takim do ndryshonte drejtimin e demokracise shqiptare.
  Diten e neserme ne mengjes shkova ne qytet reth ores 9 , studentet ishin akoma neper mensa jashte edhe pse ishte dimer kishte nje qiell te kthjellet dhe nje diell i forte qe te ngrohte fytyren, studentet filluan te grumbulloheshin ne shesh duke u ulur neper lulishte dhe ata pak stola qe ishin,me vone filluan te vinin edhe te rinj nga Tirana dhe disa intelektuale qe jo te gjithe i njihnin, dikush solli nje megafon dhe studentet filluan te mbanin fjalime te shkurtra ku shprehnin vendosmerine per te vazhduar kerkesat e tyre dhe duke i shtuar atyre te tjera ne fund te fjalimeve hidheshin parrulla si ; poshte blloku dhe bllokmenet, posht komunizmi etj,
  dhe te gjith njezeri shoqeronin me urra dhe ovaciene te zgjatura, me pas filluan te flisnin disa pedagoge apo intelektuale qe shprehnin solidarizimin me studentet duke bere edhe prezantimin e vetes sic benin edhe studentet,aty rreth ores 12 vjen edhe shoku Sali Berisha i shoqeruar
  nga Azemi dhe disa intelektuale te tjere qe tani nuk me kujtohen,
  Azemi merr megafonin dhe pas nje fjalimi te shkurter prezanton dhe i jep fjalen Shokut Sali Berisha ,(me poshte po mundohem te citoj fjalet e tij ato me kryesoret) ;

  Te dashur student , zonja dhe zotrinj ju falenderojm per ardhjen tuaj ketu dhe per mbeshtetjen qe jepni kesaj levizje, pasi vendi yne ka nevoje per nje zhvillim me te shpejte dhe per ndryshime demokratike, ku nje ndihmese te madhe ne kete zhvillim po jep edhe presidenti yne shoku Ramiz Alia. RRofte presidenti .......

  Emrin e te cilit e tha duke ngritur zerin ne fund si per ti dhene rendesi dhe po priste ovacionet por nuk arriti te mbaroj fjalen pasi te gjithe filluan te therrisnin TRADHTAR ,TRADHTAR ,NUK E DUAM , NUK E DUAM


  AI filloj te bente shenje qe te pushonin dhe filloj serish fjalimin duke perseritur te njejten gje per presidentin ne fund te fjalimit pasi mendonte se e kishte degjuar gabim ,por kete radhe reagimi ishte akoma me i fuqishem dhe fjalet TRADHTAR , TRADHTAR mbushen sheshin ,
  ky ka qene momenti me delikat dhe me i rendesishem i jetes se tij dhe i demokracise Shqiptare pasi ai duhet te zgjidhte ose te vazhdonte planin e Ramizit , dhe te largohej me gisht ne goje , ose te ndryshonte strategji dhe te behej ai lider i demokracise keshtu do realizonte endren e tij prej udheheqsi pasi deri ne ate kohe karriera e tij kishte mbetur si
  doktor i Enverit dhe sekretar i organizates baze te partise Punes ne vendin ku punonte.

  Por ai zgjodhi te dyten dhe degjoni si e ndryshoj fjalimin ;

  Mbasi tha fjalet e para rutine ,ne fund shtoi , Poshte komunizmi, poshte bllokmenet , rroft demokracia ,posht ky ,posht e ai , derisa u ngjir nga zeri,
  sigurisht pati shum ovacione dhe brohoritje qe e ben ti qeshte buza dhe te ndihej i rendesishim, pastaj pagezoj sheshin me emrin sheshi demokracia, gjate kesaj kohe kishte arrdhur koha e drekes dhe ai e mbylli fjalimin duke thene se shkolle nuk ka dhe neser te gjithe ne sheshin demokracia, morri edhe megafonin qe te mos fliste njeri tjeter pas tij.  vazhdon>>>>>....

  per me shum lexoni kete teme

  Forumi Shqiptar > Rubrikat > Emigracioni
  Te ikim, kjo ishte klithma e kohes


  (nje pjese nga kujtimet e mia)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 06-11-2006 m 18:11
  larguar forever

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2005
  Vendndodhja
  tirane
  Mosha
  40
  Postime
  14
  Ne fakt ky Shenasiu ka qene i vijes se forces dhe e ka shprehur kur ka folur diku para 15 me duket qe kjo pune zgjidhet vetem me gjak.Mbaj mend mire qe nuk eshte pritur mire kjo vije se te jemi realist ne ate kohe te mendoje se mund te vendosje me dhune ato qe kishe ne mendje ishte e pamundur pasi instrumentat monstro qe ishin krijuar ishin ne gjendje te benin kasapane te tille qe zor se e kish parendonjehere njerezimi.Per kete une jam i bindur pasi shoh qe ata jan aq shume te infektuar saqe jane gati edhe sot ta bejne kete.Ndoshta gabohem por nga veshja me duket edhe ky shenasiu njesoj me salen ishte.
  Me pardesy te bardhe.
  Kto jane me te vertete detaje te pavlera perball atij masiviteti antiregjim qe kishte perfshire mbare shoqerine sidomos ne qytete qe e DETYRUAN regimin e asaj kohe te kaloje ne koma.

 11. #11
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Nuk munt te gjykoj ato qe ka shkruar ky heroi neper gazeta,ndoshta ata qe kane perjetuar keto ngjarje me nga afer si Shinasiu munt te debatojne me te.

  Ajo qe me shtyn ne dyshime eshte momenti,koha,qe zgjodhi per te publikuar mendimet e tij rreth ngjarjeve te Dhjetorit.
  Nese eshte i shtyre nga qarqe te caktuara politike atehe Shinasi mavria ka dale nga shinat e trenit.

  E verteta eshte nese jane krejt te verteta kujtimet e tij,ka gjera mjaft interesante ne lidhje me rolin e perfolur te shume figurave historike ne ate fillim Dhjetori.
  Jam i sigurte qe kujtimet e tij do pasohen nga replika te tjera te cilat do hedhin kujtimet e tyre te para nga nje tjeter pozicion.

  Dhe dosjet per krimet e medha te regjimit komunist le te mbeten te mbyllyra akoma sa te na sqaroje Shinasiu se kush ishin themeluesit e vertete te PD..................................


  Ne nje loje te ndyre politike shpresoj nje profesor i nderuar si Shinasiu te mos jete ASI i dale nga menget e kemishkuqeve..............
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-10-2006
  Postime
  30

  Cdo njeri ka mendimin e tij

  Zoteria ne fjale ka te drejte te kete mendimin e tij per ngjarje qe ai i ka jetuar personalisht.
  Nuk ka asgje te tepruar ne kujtimet e nje njeriu qe mbase investoi shume ne ate levizje dhe nuk ariti te korte aq sa ai mendon se i takonte.
  Momenti dhe gjuha te lene pershtypje se ke perpara nje njeri te delizoniuar nga ajo qe ai priste (aq me shume kur ai ishte dhe per gjak).
  Ne politike historia ka rendesine e saj por kur shkruhet nga te paaneshmit dhe mbas nja 50 vjetesh me e pakta.
  Jane te dyshushme momentet qe hapen keto diskutime dhe menyra si duan te imponohen ne diskutimin politik te momentit, vetem qe te hiqet vemendia mbi ate qe ndodh ne Shqiperi sot dhe mua me kujton nje parulle te 92- 94 kur hapej muhabeti per E.H. te gjithe komunistet kishin kete parulle " Lere ate tani ,po keta keta cbejne se ate e dime."
  Dhe une po pergjigjem "Lerine Berishen e Co se keta i dime po keta keta cpo bejne"...

  Ps. Duke u nisur nga ato qe zoti Shinasi thote dhe ai djale komunisti me duket eshte apo jo?

 13. #13
  Dshmia nga SHBA e Shinasi Rams. “T vrtetn e burgosjes s tij e di Berisha dhe disa nga drejtuesit e PS-s”

  “Viti ’90, pr ne Nano mund t ishte kryetari i PD-s

  Krijimi i Partis Demokratike, besoni se u tradhtua shpirti i Lvizjes Studentore dhe ajo shrbeu si trampolin pr ‘bijt e etrve’?

  Nuk ka pik dyshimi se krijimi i PD-s ishte nj moment kritik pr t gjith. Kush e krijoi PD-n? Saliu duhet q t na shpjegoj se kush i bri bashk at me Gramoz Pashkon n mngjezin e 11 Dhjetorit, kush iu tha q t bisedonin e t mblidhnin edhe intelektualt e tjer e ta bnin partin, sepse po ta bnin at hap, Lvizja Studentore do t’i mbshteste deri n fund. Kshtu, m vjen me qesh kur e dgjoj Saliun t thot n prvjetoret e ndryshme se filani ka qn nga ‘themeluesit m t rndsishm’ … Asokohe, gjrat ndrronin me minuta e jo me or. Ne kemi synuar q t’i mbshtesnim intelektualt q ata t krijonin partin e tyre e ne t ruanim Lvizjen Studentore t pavarur nga ajo parti politike q do t lindte. Mirpo, ku do ta bnin partin? Kshtu u detyruan q t vinin tek ne sepse mendonin se me Azemin si ndrmjets do t’i zgjidhnin punt. Por, mbasi e pam se kush po vinte q ta bnte partin e opozits, un e shokt e tjer i przum si ata ashtu edhe Azemin dhe gjendja e tyre u b shum kritike, se nuk krijohej partia n bodrumin e shtpis ku jetonte Gramoz Pashko. Nga dreka, duke e par gjendjen dhe duke e par se populli nuk shkulej fare nga Sheshi i Qytetit Studenti, ne i lejuam q ta shpallnin PD-n, por me kusht q n Komisionin Nismtar t mos kishte shtat vet, por gjasht student, tre intelektual t Tirans e katr pedagog t Universitetit. Mendonim se do t mund t ruanim kontrollin mbi Qytetin Studenti e mbi Lvizjen Studentore dhe, me koh, ne t vazhdonim rrugn ton q nuk ishte rruga e tyre, e q nuk duhej t ishte rruga e tyre. Por, Saliu dhe Azemi e ‘imentuan’ aleancn e tyre e cila na dmtoi tepr, sepse duke e br Azemin Kryetar t Komisionit Nismtar, e duke ia prkdhelur sedrn, Sali Berisha e prau Lvizjen Studentore n mbshtets t Azemit e n mbshtets t dikujt tjetr. Duke par nj student n krye t opozits, t gjith studentt u turrn pr me mbshtet PDn dhe kjo na dmtoi shum. Ne e dinim se Azemi ra viktim e egoizmit t vet dhe se ishte shtje kohe derisa kta ‘intelektual’ ta shtrydhnin e ta hidhnin n plehra. Gjithsesi, ne ishim t vendosur ta toleronim PD-n n Qytetin Studenti thjesht sepse pluralizmi nuk ka kuptim pa partit politike, dhe shpresa jon ishte se gjrat do t sqaroheshin me koh. Por instruksionet atyre ua dha tjerakush. Paradite vinin tek ne e mbasdite faleshin diku tjetr dhe, me koh, PD-ja u b si karroca e Nastradinit.

  Ju thoni se kto ndarje u vun re, menjher n at koh?

  Dua t ndalem pak tek kjo puna e ‘etr e bij.’ N se e mendoni literalisht, ‘bijt e etrve’ e ‘bijt e nans’ ishim t gjith shqiptart dhe ne studentt po ashtu. Shumica e studentve i kishin prindrit ose t afrmit antar t PPSH-s n t gjitha nivelet, ashtu si edhe i kishim familjet me zemrat e prclluara nga t afrmit q ishin pushkatuar apo t dnuar me afate t gjata nga sistemi totalitar. P.sh. im at ka qn ndr themeluesit e PKSH-s, i prjashtuar pr antijugosllavizm n vitin 1943, dhe m von pjesrisht i rehabilituar, dhe i ln me mbijetue si oficer artilerie, por un jam rritur edhe me nj nan q nuk iu than syt sepse t vllan ia dnuan nj her me vdekje e mandej me 25 vjet burg dhe e gjith familja e saj ishte e shkatrruar kulm e themel. Ashtu si revolucioni han bijt e vet, ashtu edhe sistemi totalitar han njerzit q e ngrejn dhe q e mbajn n kmb dhe e bjn funksional. Ashtu ndodhi edhe n shtetin shqiptar. Krijimi i nj sistemi totalitar oi edhe n krijimin e strukturave terrorizuese pr t gjith n t cilat jemi rrit gjith dhe n t cilat kemi funksionue t gjith. Mua m vjen shum keq pr vuajtjet q kan kalue t persekutuarit gjat kohs s sistemit totalitar dhe po ashtu me vjen shum keq edhe pr vuajtjet e njerzve q pr me jetue nuk e foln nj fjal kundr sistemit apo u prdorn nga strukturat. Dilema me t ciln jemi prballuar t gjith n at pik kthese historike t viteve 1990-1991 ka qn se si me e ndryshue sistemin totalitar, si me u kthye n nj sistem demokratik, si me arrit q duke iu krijue mundsi t vuajturve e t persekutuarve ashtu edhe t tjerve pr me ken t lir, t mund t krijonim kushtet pr me pas nj fillim t ri pr t gjith shqiptart. Nuk ma merr mendja se dikush ka prit q un e shum t tjer si un me dnue me vdekje prindrit e mi e familjen time pr me iu dhan lirin atyre q kishin vuajtur apo q un me u kthye n skllavin e tyre pr ka ka ndodh n sistemin totalitar. Ne nuk kemi njohur sisteme t tjera, n at sistem kemi jetuar dhe shum a pak t gjith jemi prdhunuar prej atij sistemi e na ka lan vraga t thella n shpirt, na ka ba me vuejt shum, se ndryshe nuk do t rebeloheshim por do ta mbshtesnim pa kushte. Qllimi i t gjith studentve ka qn q lufta e klasave dhe urrejtja e ndasit t bheshin nj pjes e s shkuars dhe t gjith t kishim nj fillim t ri, mundsi t barabarta, respekt e dinjitet para ligjit e para njri-tjetrit. Askush nga ne nuk ka dasht q e shkuara t ishte pengu q do t na linte mbrapa, edhe m t prar, edhe m t ndar, edhe m t pashpres pr t ardhmen se sa e kishim gjetur veten n Dhjetor t vitit 1990-t. Por, n se e mendoni figurativisht dhe me ‘etr’ nnkuptoni ‘etnit shpirtror,’ d.m.th., nj grup t paskrupullt, arrivist e n ndjekje t pushtetit, q nuk u ndal para asgjje vetm e vetm q t rrinte n pushtet, as para vazhdimit t lufts s klasave, as para vuejtjeve t popullit t vet, as para mjerimit t t gjith shqiptarve, ather prgjigja do t jet se ju keni t drejt. Nga gjarprinjt nuk lindin skiftera, dhe brezi i ri q hyri n politik mbas vitit 1990 e q sht sot n loj, refuzoi pr me ndjek ideale e vlera q do ta shmangnin t keqen q e kishte njollosur jetn e ‘etrve’ t tyre dhe me iu dhan t gjithve nj fillim t ri. Ata nuk e kuptuan se pr t ndrruar rrug, duhej q ata t sakrifikonin gjithka dhe t vinin bazat pr pajtim t mirfillt kombtar e pr krijimin e nj shteti n shrbim t t gjith shqiptarve. Pr fat t keq, ai brez q hyri n loj e msoi politikn duke imituar parin jeniere q ishte prgatitur pr me i shrbye sistemit kriminal t Enver Hoxhs, q hyri n partit q lindn tek zyrat e Zrit t Popullit dhe me ndrgjegje t plot u turrn pr me shtyp e me shfrytzue popullin e tyre duke krijue at sistem kriminal q sht duke iu thar shpirtin t gjith shqiptarve sot. Nga ana e jon, lufta e Lvizjes Studentore dhe e gjith shokve e shoqeve t mija ka qn q t mos kishte vazhdim t s keqes q na kishte kaplluar. Ne nuk donim nj vazhdim t lojs ‘etr e bij,’ ne donim nj shtet demokratik t t gjith shqiptarve e ku t gjith t kishin t drejta e detyra t barabarta para ligjit. Ne besonim se duhej q t ndrrohej faqja e historis dhe se duhej t kishte nj fillim t ri pr t gjith shqiptart, prndryshe do t prjetsonim t keqen e vllavrasjen, luftn e klasave dhe t klaneve, dhe pse, jo edhe t shmangnim luftn brenda familjes ku pr nj kafshat buk me tepr padiste vlla-vllan e gruaja-burrin.

  Ather, si e mendonit ju n at koh partin e par opozitare t sapokrijuar?

  Ather synimi yn kryesor n strukturimin e PD-s ka qn q t mos prjetsonim kt ndarje n etr e bij, n miq e armiq t prjetshm, por t’i bashkonim t gjith, sepse nj parti q do t kishte individ nga t gjitha palt, do t bashkonte t gjitha palt dhe kshtu do t krijonte ndasi t reja n shoqri. Ndasi kryesore n politikn shqiptare, simbas nesh duhej t ishte n njerz t ndershm dhe q jetonin duke iu bindur ligjit e n hajdut, pusht, kodosh e kriminel n ann e kundrt t ligjit. Kt zgjidhje duhej ta bnim jo n emr t tregut t lir apo t kasts sunduese por n emr t nj vlere themelore q i bashkon t gjith dhe t vetmet struktura rreth t cilave bashkohen t gjith jan kombi e shteti. N historin e shqiptarve e vetmja vler q i ka bashkuar njerzit, q ju ka dhn shpres e t ardhme, q i ka lidhur dhe q i larguar nga e keqja q iu kanosej ka qn nacionalizmi. Sado idealiste q mund t duket, un e shokt e mi e kemi propaganduar fuqishm e me vetdije t plot kt botkuptim n t gjith veprimtarit e Lvizjes Studentore. Si njerz me kto bindje, ne e kemi ditur pa pik dyshimi se jemi t humbur n politik, e kemi ditur se do t trajtohemi si idealist t pandreqshm dhe se ishim jasht lojs. Prap se prap kemi qn shum t vetdijshm se duhej dhn nj shembull, se duhej br gjithka q ishte e mundur pr t luftuar t keqen. Kemi qn t bindur se duhej hedhur ai hap i par n nj rrug t caktuar pr t hyr n nj hulli t t ndryshme nga llumi ku po e zvarriste me qllim popullin paria e Tirans e cila kishte vetm nj synim n mendje; t ruante kontrollin e saj mbi shtetin e mbi ekonomin. Kshtu ne mendonim se edhe pse me nj lule nuk vjen pranvera, t gjith t tjerat vijn mbas t pars. Dikush duhej me guxue. Platformn e kishim t gatshme sepse para nesh ishte Rilindja Kombtare, vlerat e saj ishin t ditura e na jepnin nj shembull t shklqyer pr t’u ndjekur prej nesh. Pra, aspirata e Lvizjes Studentore ka qn shum fisnike dhe n dukje shum jasht kohs kur u shpreh. Paradoksi sht se hert a von ka me ardh koha edhe e diskutimit dhe e nevojs s zbatimit t asaj aspirate sepse, derisa shoqria shqiptare ta kuptoj se cila sht rruga e duhur, dhe derisa ta kuptoj se ajo rrug kalon prmes bashkimit e mirkuptimit e krijimit t shtetitkomb, n shtetin shqiptar nuk do t ket kurr as paqe, as qetsi, as begati, as dinjitet pr njerzit e as stabilitet politik. Paria e Tirans ka fituar shum beteja por ende nuk e ka fituar luftn ideologjike me at sistem vlerash. Ai sistem vlerash sht i gatshm, jep zgjidhje e shpres pr t ardhmen dhe sht e vetmja rrug q mund t shmang vazhdimin e s keqes. Por, ndarja e qllimt q bn paria e Tirans n ‘etr e n bijt e etrve’ e shkatrroi edhe nj her tjetr mundsin e bashkimit t shqiptarve, e prjetsoi edhe pr nj brez luftn klanore, krahinore e fetare, dhe e ktheu shtetin shqiptar n nj fole t krimit t organizuar politik. Pr kt, prgjegjse e padiskutueshme sht paria politike e Tirans e t gjitha ngjyrave, partive dhe partikave politike.

  N zgjedhjet e para pluraliste rikonfirmohen komunistt e partis s puns dhe nj vit m pas, n pushtet vjen partia demokratike. far kujtoni nga kjo koh?

  Vrasjet e 2 prillit dhe mesazhi i zymt q u prcoll me ato ndodhi m kan vrar shum. Personalisht kam ikur shum i trishtuar sepse isha shum i vetdijshm se klasa politike ishte n nj nivel politik mizerabl dhe e pazonja pr me iu prgjigj popullit e nevojave t kohs. Po ashtu, ishte e qart se ajo nuk kishte pikn e vullnetit politik pr me investue pr daljen nga kriza dhe se lufta civile ishte e pashmangshme por vetm shtje kohe. Shkalla e krizs s gjithanshme ishte e tmerrshme dhe kushdo q e merrte pushtetin do t prballej me detyra t pazgjidhshme t cilat do t krkonin q ata si individ e si forca politike ose t bnin zgjidhjet e duhura e t pranonin q do t digjeshin shum shpejt, ose t sakrifikonin popullin e tyre e t bheshin paria e borgjezia q mbronte klanin e tyre n kurriz t t gjith shqiptarve t tjer. Nuk kisha pik dyshimi q ata do t merrrnin rrugn e dyt ashtu si edhe ndodhi, dhe pr kt kam vuajtur shum. Por, me iu dhan hakun, kushdo q hynte n politik hynte si humbs e do t dilte si humbs edhe m i madh se nuk kishte mnyra, koh e mjete, pr me i zgjidh problemet e shumta ashtu si duhej.

  N zgjedhjet e 26 majit 1996 pati probleme t rnda dhe dy dit m pas opozita u rrah n Sheshin Sknderbej. Si e keni prjetuar kt periudh?

  Gjendjen e kam prjetuar si shum t rnd dhe e kam ndjekur me shum vmendje. Mbas Dejtonit, ishte e qart se po i vinte rradha edhe problemit t shtjes kombtare shqiptare, por gjendja ishte e frikshme sepse kishte shum interesa t fuqishme q po kryqzoheshin n shtetin shqiptar dhe paria ishte krejt e prar dhe e pazonja pr me iu prgjigj si duhet problemeve t kohs, pse e motivuar nga interesat e veta t ngushta ekonomike klanore dhe nga nj etje primitive pr me mbrrit kontrollin e shtetit me do kusht. Prap, pr me i ra shkurt, pr krizn e vitit 1997 fajtore sht paria e Tirans e t gjitha ngjyrave dhe partive politike, politike, dhe n veanti, Sali Berisha, i cili nuk i respektoi marrveshjet e bra midis palve t paris n fillimin e tranzicionit. Po ashtu, Berisha bashk me segmentet e tjera t paris nuk e kuptuan gjendjen delikate t shtetit shqiptar dhe vendin q zinte n skemat e ndryshme q po viheshin n zbatim.

  Kriza e 97’, cili sht opinioni juaj, pse Shqipria mbrriti n prag t humners dhe cilt jan aktort kryesor t ksaj krize?

  Ksaj pyetjeje besoj se i kam dhn prgjigje n librin tim. Atje ka nj analiz mjaft t gjat t krizs s vitit 1997 e t proceseve politike q i paraprin asaj tragjedie e marrzie kombtare. Por, pr mua po t lm mnjan interesat e fuqishme t huaja, fajtori kryesor sht paria politike e Tirans e t gjith ngjyrave q shitet e blihet pr kurrgj, q nuk e don, pr mos me than q e prbuz popullin, dhe q nuk ndalet para asgjje kur i preken interesat e saj t ngushta klanore, ekonomike e politike.

  N t njjtin vit rikthehen socialistt dhe qndrojn n pushtet pr tet vite. Si e keni prjetuar rikthimin e tyre q rndom quheshin trashgimtar t ish-komunistve shqiptar?

  Komunist kishte shum edhe tek PD-ja, dhe nuk sht problemi se u kthyen komunistt se mbas tranzicionit u pa qart se ata nuk kishin asnj bindje komuniste, por donin pushtet ekonomik e politik. Mandej, kthimi n politik e n pushtet sht nj proces normal n nj demokraci, aq m shum kur PS-ja e partit q doln nga PPSH-ja kishin mbshtetje t ndjeshme n popull, struktura t konsoliduara dhe nj grup cilsor zyrtarsh e specialistsh q e dinin se si funksionon shteti. Me than t drejtn, shum nga kto specialist q iu ngjitn PS-s e q u hoqn nga puna nq vitet 1992, duhej t kishin mbetur n vendet e tyre se ata ishin investimi m i mueshm q ishte br n t shkuarn e afrt dhe ata duhej t ishin trajtuar me respekt si npuns e shrbyes publik e jo t detyroheshin q t shisnin banane e misra rrugve t Tirans. Kthimi i tyre n pushtet ishte vetm shtje kohe dhe ather, po t ndodhte si duhej, do t ishte shenja m e mir se demokracia po funksionon, anipse si marrveshje e paris e jo si shprehje e vullnetit t mirfillt t popullit. Por, si edhe e kam analizuar n librin tim, kriza e vitit 1997 sht njolla m e zez pr parin politike shqiptare t t gjitha ngjyrave, si pr ata ‘blue’ edhe pr kto t partis ‘pink’ apo roz. Problemi i t gjithve fillonte me mnyrn se si e lan veten pr me u prdorue nga interesa t caktuara, se si erdhn n pushtet, ka vendosn pr me ba, kur erdhn n pushtet, si u talln me popullin e vet, dhe se kujt vendosn me i shrbye. Fatos Nano, Pandeli Majko, Ilir Meta, triumvirati i djeshm i socialistve edhe pse e riktheu vendin n normalitet, shkaktoi megjithat mjaft probleme. Konsideratat tuaja pr ta dhe gjith tetvjearin roz t socialistve n pushtet. N vitin 1990, Fatos Nano ishte ekonomisti m i mir q kishte shteti shqiptar n at pik kritike. Po t vinte n PD n fillim, ashtu si disa prej nesh besonin se do t ndodhte se ai kishte dhn intervist tek Zri i Ameriks, ishte pedagog, pjes e ‘trojks’ ekonomike ramiziane, etj., ai do t gzonte shum m mbshtetje se Gramoz Pashko apo edhe se gjith t tjert q erdhn n PD t marr bashk. Nano dukej se ishte njeriu q duhej n at pik; me prgatitje t shklqyer profesionale, me mendsi shtetari, i zgjuar, me kuptim t qart t mnyrs s funksionimit t institucioneve e t ekonomis dhe jo pa nj pik karakteri si disa t tjer q erdhn n PD. Por Ramiz Alia e Spiro Dede, kur i ndan detyrat, deshn ta ruanin Nanon pr PS-n. Se si hyri ai n burg e se kush e futi, kt duhet t na e thot Sali Berisha e disa nga drejtuesit e athershm t PS-s, por nuk kishte dyshim se n disa takime Nano kishte shfaqur ndjenja patriotike e opinione t papranueshme dhe se kjo ia prishte planet edhe dikujt q e mbante me rroga edhe PS-n. M von, mbas burgut, Fatos Nano sht transformuar ndoshta n figurn m t errt e m t ndyr n politikn shqiptare. Mbas daljes nga burgu, Nano u sprovua t ishte njeri i korruptuar, politikan q personalizoi shtetin, korruptoi edhe shum t tjer, e dmtoi rndshm shtjen kombtare, e zvetnoi administratn shtetrore, e ndau shtetin shqiptar n disa kantone me zhvillim t pabarabart, iu shrbeu interesave joshqiptare dhe manifestoi vetm ambicjen pr me sundue vet, dhe pse jo, si person, ai shfaqi vese t frikshme e t pakndshme. Nga ana e vet, pavarsisht t metave t tij si individ e si politikan q jan t shumta e q dihen mir, Ilir Meta ka dhn prova se din t punoj me struktura, se i drejton shum mir ato struktura, dhe se din t marr vendime. Por, pavarsisht arritjeve, dhe ka pasur arritje n disa drejtime, gjykimi q mund t jepet pr tet vjett e drejtimit t shtetit nga PS-ja sht shum i zymt, sepse ato nuk bn at q duhej br, se ishin e se mbetn n shrbim t interesave t huaja, se e pran popullin edhe m shum se sa ishte, se e ndan vendin politikisht n tosk e n geg, se e humbn shansin historik pr me ndrtue e me mbrrit zhvillimin kombtar me burimet q kishim n nivelin e mundshm, se u bn penges kryesore n zgjidhjen e duhur t shtjes kombtare shqiptare, se nuk lejuan krijimin e nj shteti t pastr ligjor e t strukturave t pakorruptueshme q do t’u shrbenin t gjithve por e personalizuan shtetin dhe jo m e fundit, sepse e korruptuan dhe e zvetnuan edhe brezin e ri q hyri n loj e q mund t ishte brezi i kthess por q u prdorue kaq keq sa pa frik mund t thuhet se sht brezi i vazhdimsis s jenierve t PS-s.

  Gazeta Shqiptare


  No comment!
  Kjo nuk eshte asgje me teper se nje propagande bajate dhe cdokush bindet se me nje mentalitet te tille vetem politike nuk behet, por vetem nje OJQ.
  OJQ marrin persiper te tilla misone.
  Ne pluralizem politik nuk mund te kete kurre nje parti qe t'i perfaqesoje te gjithe, qe te jete per te gjithe.
  Ne Tirane e ke Nanon, Meten, Ramen e te gjithe ata qe ke preferuar qe te jene lideret tuaj dhe ende nuk eshte vone qe te kycesh me ta ne krijimin e Frontit Socialist Demokratik Shqiptar me ne krye Nexhmie Hoxhen (sipas modelit te partise se Ilieskut te Rumanise).
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 07-11-2006 m 13:01

 14. #14
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga kolombi
  Nuk munt te gjykoj ato qe ka shkruar ky heroi neper gazeta,ndoshta ata qe kane perjetuar keto ngjarje me nga afer si Shinasiu munt te debatojne me te.

  Ajo qe me shtyn ne dyshime eshte momenti,koha,qe zgjodhi per te publikuar mendimet e tij rreth ngjarjeve te Dhjetorit.
  Nese eshte i shtyre nga qarqe te caktuara politike atehe Shinasi mavria ka dale nga shinat e trenit.

  E verteta eshte nese jane krejt te verteta kujtimet e tij,ka gjera mjaft interesante ne lidhje me rolin e perfolur te shume figurave historike ne ate fillim Dhjetori.
  Jam i sigurte qe kujtimet e tij do pasohen nga replika te tjera te cilat do hedhin kujtimet e tyre te para nga nje tjeter pozicion.

  Dhe dosjet per krimet e medha te regjimit komunist le te mbeten te mbyllyra akoma sa te na sqaroje Shinasiu se kush ishin themeluesit e vertete te PD..................................


  Ne nje loje te ndyre politike shpresoj nje profesor i nderuar si Shinasiu te mos jete ASI i dale nga menget e kemishkuqeve..............
  Mos u be si disa ketu te lutem, se ske kapacitetet e atyre ti dhe e di mire kete gje. Leni qente te lehin se ket pune kane. Ky eshte nje nga aresyet qe Kosova sot po del e Pavarur bashke me ato qe i dime mire se kush jane realisht qe kan punuar per te. Ky, meqe je futbollisdashes, eshte ai lojtari qe ben punen por nuk merr famen, por qe pa ate ekipi ngec, calon, nuk shkon perpara.

  Edhe video e Janullatosit qe nuk e deshte asnjeri te ishte ne krye te KOASHIT doli mbas 14 vjeteve, por do rri un tani ti bej pyetjen vetes pse tani ? Nese do i beja ndonje pyetje vetes do ishte pse jo me pare por jo pse tani.
  E njejta gje ndodh edhe me Profesor Shinasiun, i cili ai ka shkruar dhe liber per keto gjera, por qe mesaduket asnjeri se ka dit se e ka shkruar. Duhet nganjehere te shkundet ajo kembana here pas here, sidomos ne momentet qe jemi duke jetuar, sidomos ne kohen kur shume shqiptare po shkollohen jashte dhe kane te drejten e tyre historike te kerkojne RRAPORTE nga njerez si Shinasiu.
  Shinasi Rama ka bere detyren e vet e nje qytetari te kulturuar e patriot, ky ishte nje detyrim qe ai ja kishte borxh bashkekobasve te vet.

  Por ti Kolomb e di pse lehin Braret me shoke ? Amerika do vendosi njerezit e vet se shpejti, madje ne kohe rekord. Nuk do lejoj me asnje qe te behet xhandar ne Ballkan, dhe ne si popull paqesor qe jemi(te pakten me te tjeret se me veten tone e kemi treguar se c'jemi ne gjendje te bejme) dhe si popull qe nuk kemi ngrere arme kurre per te pushtuar do jemi faktor i padiskutueshem stabiliteti ne te ardhmen. Kete gje e kupton fare mire Serbia, dhe po mundohet ta pertypi edhe Greqia, edhe pse me cdo kusht po mundohet te rrjepi dicka nga jugu.

  Nese un do isha si Brari e Sal Berisha do i kisha ven mend kokes qe te punoja per njerezit e mij, perpara se te me hiqshin prej leckash, te pakten te me ngeleshe emri per dicka te mire, por tani Sala eshte njeriu me i nxire i 15 viteve te fundit. Pse ? Sepse ndersa Tosi dhe gjith PS-ja nuk nderruan ngjyre por emer, Sala i nderroi te dya bashke por kurre shpirtin e tij. Mesazhi i Shinasiut eshte direkt mesazh i SHBA-se, mesazh jo kundra Berishes qe eshte nje kukull, por kundra Ramiz Alise, qe akoma sundon ne Shqiperi, qe akoma tenton me cdo kusht te sjelli Gazin Rus, dhe jo projektet Amerikane, qe tenton me cdo kusht ta shesi Shqiperine tek Europa dhe lindja(Turqia) qe te garantoj jetegjatesine e tij me merimangat qe ka krijuar.  Citim Postuar m par nga Qazimi
  No comment!
  Kjo nuk eshte asgje me teper se nje propagande bajate dhe cdokush bindet se me nje mentalitet te tille vetem politike nuk behet, por vetem nje OJQ.
  OJQ marrin persiper te tilla misone.
  Ne pluralizem politik nuk mund te kete kurre nje parti qe t'i perfaqesoje te gjithe, qe te jete per te gjithe.
  Ne Tirane e ke Nanon, Meten, Ramen e te gjithe ata qe ke preferuar qe te jene lideret tuaj dhe ende nuk eshte vone qe te kycesh me ta ne krijimin e Frontit Socialist Demokratik Shqiptar me ne krye Nexhmie Hoxhen (sipas modelit te partise se Ilieskut te Rumanise).
  Pse o Qazim kaq driteshkurter qenke. Po mire i her, me thuaj ti car ka ndodhur keto 15 vjet qe ky nuk i ka gjetur dot ? Me thuaj ti se si kane levizur trecereku i politikaneve(me perjashtim te nje garde te caktuar qe normalisht po te levizi del pislliku haptas) nga njera parti ne tjetren. Dhe tani cdo gje dyfishohet, nga PD-ja lindin dy te tilla, nga PS-ja dy te tilla e keshtu me rradhe, por jane po te njejtet njerez. Ekziston nje ligj i caktuar natyror madje ka vertetim matematikor me ket punen e dyjezimeve, se kurre nuk arrin dot te kthehesh ne origjine. Rrjeta e krijuar eshte monstruoze, por derisa njerez te tille jane gjalle e flasin, dhe kane mbeshtetjen e botes, ka shprese.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 07-11-2006 m 14:16
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 15. #15
  Ne kemi synuar q t’i mbshtesnim intelektualt q ata t krijonin partin e tyre e ne t ruanim Lvizjen Studentore t pavarur nga ajo parti politike q do t lindte.
  Meqenese shkrimi i z.Shinasi Rames eshte i gjate, mendova te nxjerr disa pjese permes te cilave mund te behet nje analize me e mire e ngjarjeve te asaj kohe.
  Pra sic thekson ai vete, del se Levizja Studentore nuk kishte asnje lloj programi.
  Si do te mundnin ata qe nga njera ane te mbeshtesnin intelektualet ne krijimin e nje force politike e nga ana tjeter do ta mbanin Levizjen Studentore te pavarur nga ajo force!?
  Levizja per levizje do te mbetej thjeshte nje loder ne duart e atyre qe drejtonin Shqiperine dhe nese ajo do te mbetej e tille, ajo nuk do t ishte asgje me teper se nje mjet per te ruajtur te paprekur sundimin komunist dhe transformimin e tij ne nje neokomunizem te tipit te Europes Lindore te viteve '60.
  Shfrytezimi i levizjes per te krijuar nje force politike opozitare, ka qene merita me e madhe e atyre qe diten ta bejne ate.
  Levizje te tilla bejne epoke dhe per kete duhen falenderuar si lideret e Levizjes ashtu dhe ata qe krijuan partine e pare opozitare qe nga pushkatimi i opozites se vitit 1945.

  mbasi e pam se kush po vinte q ta bnte partin e opozits, un e shokt e tjer i przum si ata ashtu edhe Azemin dhe gjendja e tyre u b shum kritike, se nuk krijohej partia n bodrumin e shtpis ku jetonte Gramoz Pashko
  Pikerisht ashtu ka ndodhur,pra eshte perdorur levizja per te krijuar PD-ne, sepse ne kushte tjera as qe do te mund te krijohej nje parti e tille opozitare.
  Ne Shqiperi kishte me mijera njerez qe nuk do te pertonin te merrnin armet dhe t'u suleshin atyre qe po kerkonin te rrezonin "pushtetin popullor", ashtusic dhe u tentua te behej nga ushtaraket e Shkolles "Enver Hoxha" dhe mijera e mijera "vullnetareve" te Enverit.
  Kush e ndaloi z.Rama qe te ishte pikerisht ai nder drejtuesit e PD-se?

  ne i lejuam q ta shpallnin PD-n, por me kusht q n Komisionin Nismtar t mos kishte shtat vet, por gjasht student, tre intelektual t Tirans e katr pedagog t Universitetit. Mendonim se do t mund t ruanim kontrollin mbi Qytetin Studenti e mbi Lvizjen Studentore dhe, me koh, ne t vazhdonim rrugn ton q nuk ishte rruga e tyre, e q nuk duhej t ishte rruga e tyre.
  Cila ishte rruga alternative e z.Rames? Ai nuk thote asgje per kete, sepse dhe vete ai nuk ka patur asnje ide.


  Por, Saliu dhe Azemi e ‘imentuan’ aleancn e tyre e cila na dmtoi tepr, sepse duke e br Azemin Kryetar t Komisionit Nismtar, e duke ia prkdhelur sedrn, Sali Berisha e prau Lvizjen Studentore n mbshtets t Azemit e n mbshtets t dikujt tjetr. Duke par nj student n krye t opozits, t gjith studentt u turrn pr me mbshtet PDn dhe kjo na dmtoi shum. Ne e dinim se Azemi ra viktim e egoizmit t vet dhe se ishte shtje kohe derisa kta ‘intelektual’ ta shtrydhnin e ta hidhnin n plehra
  Nje vleresim aspak dinjitoz per nje lider te asaj levizje, gje qe le te kuptohet per inate personale te z.Rames ndaj te ndjerit Azem Hajdari.
  Shinasiut i paska ardhur inat se pse studentet e paskan mbeshtet PD? Ke do te duhej te mbeshtesnin studentet?
  Shinasiun pa ide e program apo PPSH nese ajo do t'ju vinte ne pune kaldajen e do t'ju rregullonte kushtet e jeteses ne Qytetin Studenti?

  Ashtu si revolucioni han bijt e vet, ashtu edhe sistemi totalitar han njerzit q e ngrejn dhe q e mbajn n kmb dhe e bjn funksional
  Sistemi totalitar nuk hengri njerezit qe e ngriten, por masakroi, dhunoi, burgosi, vari, pushkatoi, perndoqi, persekutoi, internoi, i deboi jashte kufinjve me mijera e mijera shqiptare.
  Komunizmi nuk erdhi ne pushtet duke ngrene njerezit e vet, por erdhi ne pushtet duke pushkatuar nacionalistet, duke pushkatuar opozitaret e pare antikomuniste, duke vrare ata qe ishin kunder me cdo forme te qendreses.
  Njerezit e vet i hengri komunizmi vetem per aresye te luftes per te ruajtur sundimin, sepse asnjeri nga bijte e vet nuk ishte per te ndryshuar sistemin.
  Mehmet Sheu u vra sepse luftoi ti zinte vendin Enver Hoxhes e jo se kerkoi nje shtet te lire dhe demokratik.

  Ashtu ndodhi edhe n shtetin shqiptar. Krijimi i nj sistemi totalitar oi edhe n krijimin e strukturave terrorizuese pr t gjith n t cilat jemi rrit gjith dhe n t cilat kemi funksionue t gjith
  Nuk eshte e vertete.
  Nuk mund te krahasohen vuajtjet e Havzi Neles ne litar me vuajtjet e nje komunisti qe dergohej ne prodhim per riedukim apo me mijera te burgosur politike te Spacit, Burellit e Qafe Barit.
  Nuk mund te krahasohen vuajtjet e atyre qe ende nuk ju gjenden eshtrat me bijte e komunisteve qe nuk desheronin te punonin ne fshat apo ne zona malore.

  Mua m vjen shum keq pr vuajtjet q kan kalue t persekutuarit gjat kohs s sistemit totalitar dhe po ashtu me vjen shum keq edhe pr vuajtjet e njerzve q pr me jetue nuk e foln nj fjal kundr sistemit apo u prdorn nga strukturat.
  Ndaj tyre nuk duhet shprehur vetem keqardhje, por se pari duhet kerkuar ndjese (gje qe nuk eshte bere as sot e kesaj dite) dhe ju duhet dhene respekt.
  Respekti me i madh u duhet dhene te gjithe atyre shqiptareve qe me cdo mjet e kundershtuan instalimin e diktatures komuniste.
  Ata jane heronjte e vertete te demokracise shqiptare!

  Nuk ma merr mendja se dikush ka prit q un e shum t tjer si un me dnue me vdekje prindrit e mi e familjen time pr me iu dhan lirin atyre q kishin vuajtur apo q un me u kthye n skllavin e tyre pr ka ka ndodh n sistemin totalitar.
  Askush nuk ka kerkuar nje gje te tille, sepse ajo do te ishte nje veper e shemtuar dhe teresisht antishqiptare.
  Kujto vetem Pjeter Arbnorin se cfare tha per ata qe e kishin torturuar dhe denuar apo gjeni nje te perndjekur politik qe ndermori nje akt hakmarres.
  Por kjo nuk do te thoshte se ata nuk do te kerkonin drejtesi per krimet qe ishin kryer ndaj tyre.
  Kush u grabiti pronat e shqiptareve pas Luftes? E pra ato u duhen kthyer atyre.
  Kush u grabiti lirine atyre? E pra ajo u duhet kompensuar atyre.
  Ne atyre nuk ju rikthenim dot enderrat, rinine, familjet, varret, fytyrat e prinderve apo te afermve te tyre, por ne atyre duhej t'ju rikthenim dinjitetin.


  Ata nuk e kuptuan se pr t ndrruar rrug, duhej q ata t sakrifikonin gjithka dhe t vinin bazat pr pajtim t mirfillt kombtar e pr krijimin e nj shteti n shrbim t t gjith shqiptarve
  Idealizem puro.
  Si mund te besh pajtim kombetar kur xhelati nuk i kerkon ndjese viktimes?
  Apo viktima t'i thoshte xhelatit: "Na fal o xhelat se te kemi lodhur 50 vite duke na rrahur, duke na vrare, duke na burgosur, duke na internuar, duke na grabitur pronat, duke na debuar, duke na lene pa shkolle, duke na lene pa femijeri, duke na lene pa prinder e pa te aferm, duke na mbytur neper baltrat e Maliqit apo furtunat e Alpeve"!
  Pas mbarimit te Luftes se II-te Boterore, fuqite fituese ngriten Gjyqin e Nurembergut. Aty nuk u denua populli gjerman, por u denuan ideologet e krimeve naziste.
  Ne Shqiperi nuk u kerkua nje gjyq i tille, por ama te jesh ne vitin 2006 e te mos kerkoje askush ndjese per krimet e diktatures, kjo nuk shkon ne te mire te pajtimit.
  Kvasnjevski i Polonise, me te ardhur ne pushtet, u perkul para fatit te milionave bashkeqytetareve polake qe vuajten pasojat e diktatures komuniste. E pra Kvasnjevski nuk kishte qene kreator i diktatures.

  Pr fat t keq, ai brez q hyri n loj e msoi politikn duke imituar parin jeniere q ishte prgatitur pr me i shrbye sistemit kriminal t Enver Hoxhs, q hyri n partit q lindn tek zyrat e Zrit t Popullit dhe me ndrgjegje t plot u turrn pr me shtyp e me shfrytzue popullin e tyre duke krijue at sistem kriminal q sht duke iu thar shpirtin t gjith shqiptarve sot.
  Cili eshte ai sistem qe po shtyp, po shfrytezon e po than shpirtin e popullit shqiptar sot?


  Ather synimi yn kryesor n strukturimin e PD-s ka qn q t mos prjetsonim kt ndarje n etr e bij, n miq e armiq t prjetshm, por t’i bashkonim t gjith, sepse nj parti q do t kishte individ nga t gjitha palt, do t bashkonte t gjitha palt dhe kshtu do t krijonte ndasi t reja n shoqri. Ndasi kryesore n politikn shqiptare, simbas nesh duhej t ishte n njerz t ndershm dhe q jetonin duke iu bindur ligjit e n hajdut, pusht, kodosh e kriminel n ann e kundrt t ligjit. Kt zgjidhje duhej ta bnim jo n emr t tregut t lir apo t kasts sunduese por n emr t nj vlere themelore q i bashkon t gjith dhe t vetmet struktura rreth t cilave bashkohen t gjith jan kombi e shteti. N historin e shqiptarve e vetmja vler q i ka bashkuar njerzit, q ju ka dhn shpres e t ardhme, q i ka lidhur dhe q i larguar nga e keqja q iu kanosej ka qn nacionalizmi. Sado idealiste q mund t duket, un e shokt e mi e kemi propaganduar fuqishm e me vetdije t plot kt botkuptim n t gjith veprimtarit e Lvizjes Studentore. Si njerz me kto bindje, ne e kemi ditur pa pik dyshimi se jemi t humbur n politik, e kemi ditur se do t trajtohemi si idealist t pandreqshm dhe se ishim jasht lojs.
  Pergjigja eshte dhene nga vete autori i shkrimit.

  Prap se prap kemi qn shum t vetdijshm se duhej dhn nj shembull, se duhej br gjithka q ishte e mundur pr t luftuar t keqen. Kemi qn t bindur se duhej hedhur ai hap i par n nj rrug t caktuar pr t hyr n nj hulli t t ndryshme nga llumi ku po e zvarriste me qllim popullin paria e Tirans e cila kishte vetm nj synim n mendje; t ruante kontrollin e saj mbi shtetin e mbi ekonomin. Kshtu ne mendonim se edhe pse me nj lule nuk vjen pranvera, t gjith t tjerat vijn mbas t pars. Dikush duhej me guxue. Platformn e kishim t gatshme sepse para nesh ishte Rilindja Kombtare, vlerat e saj ishin t ditura e na jepnin nj shembull t shklqyer pr t’u ndjekur prej nesh. Pra, aspirata e Lvizjes Studentore ka qn shum fisnike dhe n dukje shum jasht kohs kur u shpreh. Paradoksi sht se hert a von ka me ardh koha edhe e diskutimit dhe e nevojs s zbatimit t asaj aspirate sepse, derisa shoqria shqiptare ta kuptoj se cila sht rruga e duhur, dhe derisa ta kuptoj se ajo rrug kalon prmes bashkimit e mirkuptimit e krijimit t shtetitkomb, n shtetin shqiptar nuk do t ket kurr as paqe, as qetsi, as begati, as dinjitet pr njerzit e as stabilitet politik.
  Perkundrazi, diversiteti i ideve dhe i mendimeve eshte rruga me mire e zhvillimit kombetar.
  Keto arrihen me ndertimin e nje shteti te vertete ligjor dhe permes mbrojtjes dhe respektimit te ideve, besimit dhe origjines se tjetrit.

  Paria e Tirans ka fituar shum beteja por ende nuk e ka fituar luftn ideologjike me at sistem vlerash. Ai sistem vlerash sht i gatshm, jep zgjidhje e shpres pr t ardhmen dhe sht e vetmja rrug q mund t shmang vazhdimin e s keqes. Por, ndarja e qllimt q bn paria e Tirans n ‘etr e n bijt e etrve’ e shkatrroi edhe nj her tjetr mundsin e bashkimit t shqiptarve, e prjetsoi edhe pr nj brez luftn klanore, krahinore e fetare, dhe e ktheu shtetin shqiptar n nj fole t krimit t organizuar politik. Pr kt, prgjegjse e padiskutueshme sht paria politike e Tirans e t gjitha ngjyrave, partive dhe partikave politike.
  Absolutisht e pavertete.
  Politika reflekton nivelin dhe vlerat e shoqerise shqiptare ne kohen ne te cilen jetojme.
  Me rritjen dhe zhvillimin e vlerave te te gjithe shoqerise, rrjedhimisht do te rritet dhe niveli i politikes dhe politikaneve shqiptare.

  Vrasjet e 2 prillit dhe mesazhi i zymt q u prcoll me ato ndodhi m kan vrar shum. Personalisht kam ikur shum i trishtuar sepse isha shum i vetdijshm se klasa politike ishte n nj nivel politik mizerabl dhe e pazonja pr me iu prgjigj popullit e nevojave t kohs. Po ashtu, ishte e qart se ajo nuk kishte pikn e vullnetit politik pr me investue pr daljen nga kriza dhe se lufta civile ishte e pashmangshme por vetm shtje kohe. Shkalla e krizs s gjithanshme ishte e tmerrshme dhe kushdo q e merrte pushtetin do t prballej me detyra t pazgjidhshme t cilat do t krkonin q ata si individ e si forca politike ose t bnin zgjidhjet e duhura e t pranonin q do t digjeshin shum shpejt, ose t sakrifikonin popullin e tyre e t bheshin paria e borgjezia q mbronte klanin e tyre n kurriz t t gjith shqiptarve t tjer. Nuk kisha pik dyshimi q ata do t merrrnin rrugn e dyt ashtu si edhe ndodhi, dhe pr kt kam vuajtur shum. Por, me iu dhan hakun, kushdo q hynte n politik hynte si humbs e do t dilte si humbs edhe m i madh se nuk kishte mnyra, koh e mjete, pr me i zgjidh problemet e shumta ashtu si duhej.
  Kjo eshte e verteta e mosangazhimit politik te z.Rames dhe ai kete e ka thene me gojen e vet.
  Askush nuk te fton qe te behesh protagonist, por ate duhet ta besh vete.
  Ashtu sic lexon dhe ketu ne forum, se Edi Rama do te ishte lider i PD-se sikur ai te ishte ne Tirane ne ate kohe e te mos ishte ne Greqi!?

  Komunist kishte shum edhe tek PD-ja, dhe nuk sht problemi se u kthyen komunistt se mbas tranzicionit u pa qart se ata nuk kishin asnj bindje komuniste, por donin pushtet ekonomik e politik. Mandej, kthimi n politik e n pushtet sht nj proces normal n nj demokraci, aq m shum kur PS-ja e partit q doln nga PPSH-ja kishin mbshtetje t ndjeshme n popull, struktura t konsoliduara dhe nj grup cilsor zyrtarsh e specialistsh q e dinin se si funksionon shteti. Me than t drejtn, shum nga kto specialist q iu ngjitn PS-s e q u hoqn nga puna nq vitet 1992, duhej t kishin mbetur n vendet e tyre se ata ishin investimi m i mueshm q ishte br n t shkuarn e afrt dhe ata duhej t ishin trajtuar me respekt si npuns e shrbyes publik e jo t detyroheshin q t shisnin banane e misra rrugve t Tirans. Kthimi i tyre n pushtet ishte vetm shtje kohe dhe ather, po t ndodhte si duhej, do t ishte shenja m e mir se demokracia po funksionon, anipse si marrveshje e paris e jo si shprehje e vullnetit t mirfillt t popullit. Por, si edhe e kam analizuar n librin tim, kriza e vitit 1997 sht njolla m e zez pr parin politike shqiptare t t gjitha ngjyrave, si pr ata ‘blue’ edhe pr kto t partis ‘pink’ apo roz. Problemi i t gjithve fillonte me mnyrn se si e lan veten pr me u prdorue nga interesa t caktuara, se si erdhn n pushtet, ka vendosn pr me ba, kur erdhn n pushtet, si u talln me popullin e vet, dhe se kujt vendosn me i shrbye. Fatos Nano, Pandeli Majko, Ilir Meta, triumvirati i djeshm i socialistve edhe pse e riktheu vendin n normalitet, shkaktoi megjithat mjaft probleme. Konsideratat tuaja pr ta dhe gjith tetvjearin roz t socialistve n pushtet.
  Opozita u kthye me gryken e pushkes ne pushtet ne vitin 1997.
  Te pakten ata qe kane jetuar ne Shqiperi e kane pare dhe perjetuar vete.

  N vitin 1990, Fatos Nano ishte ekonomisti m i mir q kishte shteti shqiptar n at pik kritike. Po t vinte n PD n fillim, ashtu si disa prej nesh besonin se do t ndodhte se ai kishte dhn intervist tek Zri i Ameriks, ishte pedagog, pjes e ‘trojks’ ekonomike ramiziane, etj., ai do t gzonte shum m mbshtetje se Gramoz Pashko apo edhe se gjith t tjert q erdhn n PD t marr bashk. Nano dukej se ishte njeriu q duhej n at pik; me prgatitje t shklqyer profesionale, me mendsi shtetari, i zgjuar, me kuptim t qart t mnyrs s funksionimit t institucioneve e t ekonomis dhe jo pa nj pik karakteri si disa t tjer q erdhn n PD
  Nano dhe PPSH ne ate kohe ishin per nje ekonomi te tipit vetadministrues jugosllav.
  Terapia shok ishte nje zgjidhje e duhur per Shqiperine. Shqiperia nuk ishte se cfare te humbiste, kur te gjithe jetonin me 80% qe paguante shteti.
  Dhemballa e krimbur duhet shkulure te mos infektohet i gjithe trupi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 07-11-2006 m 16:25

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Ajo qe me shtyn ne dyshime eshte momenti,koha,qe zgjodhi per te publikuar mendimet e tij rreth ngjarjeve te Dhjetorit.
  Nese eshte i shtyre nga qarqe te caktuara politike atehe Shinasi mavria ka dale nga shinat e trenit.

  E verteta eshte nese jane krejt te verteta kujtimet e tij,ka gjera mjaft interesante ne lidhje me rolin e perfolur te shume figurave historike ne ate fillim Dhjetori.

  E verteta nuk njeh kohe ,dhe prej saj askush nuk duhet te kete frike , ju siguroj se kur lexova kete teme mu kujtuan edhe nje here ato dite , dhe ato qe jane shkruajtur aty nga prof, Shinasiu jane te verteta perputhen me ato qe kam shkruar une pothuajse dy vjet me pare.

  Pse i shkruan tani ?

  Sepse dikush kerkon te marre meritat dhe te dale si shpetues i kombit dhe hero i permbysjes se diktatures gje qe nuk eshte e vertete dhe brezat e rinj qe vijne duhet ta dine kete te vertete tani dhe jo pas 50 vjetesh.
  larguar forever

 17. #17
  Qazim,

  po kapesh dhemb per dhemb, e nuk po i le asnje nga tezat e Shinasiut te bien ne toke.

  flet per ti bere recence e per tia hedhur poshte, apo ke qene i perfshire ne ato procese si ai - varet se ku - ne qender apo periferi, dhe jep kundertheniet e tua. Por me shume ngjan si kritike. Ty edhe mikut tim brar, nuk duhet me ia "gerga" Salen, ate trim tribun te vegjelise ...

  Tani po dilet tek dilema e madhe: pula e beri vezen, apo veza pulen? A ishte spontane levizja studentore, dhe a ishte e parapergatitur platforma e partise "opozitare"?

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  kur te kem durim te te lexoj do te flas dhe me ty..
  tani le te degjojme deshmitarin okular.. te ngjarjeve.. dardajanin e sinqerte..
  Une nuk e di ku ishit ju ne ate kohe por une zgjodha te qendroj ne atdhe dhe jo te emigroj me Ambasadat pasi doja te isha deshmitar i agonise se atij regjimi prandaj dhe nuk i kuptoj ato pikat e tua megjithate meqense ke deshire te lexosh po vazhdoj dhe pak qe tju shuaj kuriozitetin.

  Pse u zgjodh qyteti studenti per keto zhvillime ?

  Sepse ata te rinj dhe intelektual te Tiranes qe ishin kunder atij regjimi po organizoheshin per te shkateruar bllokun dhe bllokmenet pa asnje kompromis me ta, dhe per kete kerkohej dikush qe ti udhehiqte ,prandaj ishte vendosur si ne heshtje qe vetem Ismail Kadare mund te udhehiqte opozitaret dhe disidentet e vertet kunder atij regjimi kjo kerkese arriti kulmin kur u hodh ne ere me dinamit librari Flora (dyqani i tarrasit ) dhe qe aty shum prej nesh shkuam poshte shtepise se Ismailit dhe i kerkuam qe te na udhehiqte duke dale hapur kunder diktatures gje e cila nuk be nga ai perkundrazi u largua nga Shqiperia.


  Ramizi eshte nje nuhates i mire ,dhe nuhati fare mire rezikun prandaj dhe filloj hapjen e tij per nje shoqeri pluraliste , dhe studentet ishin pjesa me e lehte e shoqerise per tu manipuluar dhe kontrolluar sic edhe ndodhi.

  C'far kekonin studentet ne fillim ?

  Uje te ngrohte neper dushe dhe ngrohje , ushqim me te mire dhe gjera te tjera banale .

  Kur moren kerkesat e tyre ngjyra politike ?

  Mbas takimit me Ramizin ku ky i fundit ju tha shkoni atje lart mblidhuni dhe beni kerkesa me dinjitoze si pluralizem etj krijoni gjithashtu edhe organizaten tuaj e keshtu me radhe..

  Eshte e vertet qe kishte disa grupe studentesh ne ate levizje ?

  Po eshte e vertet e kam thene edhe me pare qe egzistonin te pakten nje grup tjeter qe perfaqsohej nga nje djale dhe nje vajze per te cilen flet edhe Shenasiu por qe u eliminua ne ditet ne vazhdim pas paktit qe beri Sala me Azemin.

  Kush mori pjese ne mitingun e pare ne sheshin demokracia ?

  Pothuajse te gjith studentet dhe shum pak te ardhur nga populli i Tiranes
  dhe ata ishin te gjithe ate qe ishin viktime e atij regjimi, ndersa pjesa me e madhe e popullit nuk shkoj ne ate miting edhe per arsyen se Tirana ne ate kohe ishte e banuar nga njerez te zgjedhur te partise ne pushtet te cilet edhe pse me barkun dhe zhepat bosh nuk mund te ngrinin krye kunder partise se tyre.

  Per cfare sherbeu ajo levizje ?

  Per te lejuar vazhdimesine e regjimit komunist Enverist nepermjet mutacioneve politike si te individve dhe te organizatave dhe partive gje e cila vazhdon te jetoje edhe sot e kessaj dite.


  Nuk lejoj perplasjen frontale midis disidenteve dhe te perndjekurve te regjimit komunist me kliken ne fuqi.

  Por jemi mesuar ne , kur s'kemi pulen hame edhe sorren.
  larguar forever

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar m par nga dardajan
  Pjesmarrja ime ne kete teme eshte si reflektim i ketij citimi .

  Miku im.
  demokracia nuk erdhi vete dhe as vetem me kontributin e Shinazi Rames , Dardajanit, 2043 , apo dhe te 20 te tjereve.
  Demokracia ishte nje pasoje E KUPTON ?
  Dhe revolta e studenteve ishte shkaku.
  Ne ate kohe ishim te rinj dhe keto gjera nuk i kuptonim si duhet, por nuk na falet sot qe te tregohemi heronj dhe te kerkojme te na njihen meritat , pasi pa ne ky popull do kishte mbetur ne rroberi.
  Ne ate kohe as z. Shinasi qe ishte per hir te se vertetes me aktivi, nuk e kishte te qarte rrugen se ku do te shkonim. Dhe kete e ka pohuar vete ne shkrimin e tij.
  Le te jemi me modeste zoterinj dhe te jeni te sigurt se historia do te shkruhet realisht dikur dhe nuk do i humbasin meritat askujt.
  Perpara se te ngrihemi e te tregojme gjoksin, se ngritem grushtin kunder diktatures ne momentin qe po jepte shpirt, le te perkulemi me respekt per ata qe ngriten zerin e tyre dhe grushtat e tyre te vegjel , kunder kesaj diktature , ne kulmin e fuqise se saj.
  Dhe atehere do te kuptojme se vepra jone , krahasuar me te tyren eshte si nje loje femijesh.
  Mjaft me idealizma dhe me kerkim meritash. Koha i seleksionoi fituesit dhe humbesit ne baze te aftesive.
  Askujt nuk ju privua e drejta te ishte lider, por te tille nuk behen dot te gjithe.
  Ishte koha pra qe tregoi se kush mund te ishte revolucionar (mar shembull veten ) dhe kush mund te ishte lider (keta i njohim te gjithe )  Pershendetje dhe respekt nga nje bashkeluftetari juaj ne ate kohe.
  Lavdi heronjve qe sakrifikuan per kombin.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 20. #20
  Flet nga SHBA Shinasi Rama, nismtar i krijimit t PD-s. Ndrkombtart dhe kulisat e ndrtimit t kabinetit blu

  Rikthimi i PD-s n pushtet pazar i fsheht Berisha Nano
  Edi Rama mori n duar nj parti t korruptuar


  Lorenc Vangjeli

  Shinasi Rama, nj nga Nismtart e themelimit t partis Demokratike n Dhjetorin ’90 tregoi dje n Gazetn Shqiptare at zinxhir ngjarjesh dhe personazhesh t cilt mundsuan krijimin e partis s par opozitare n vend. Ai dshmon pr dhe dyshimet e tij t para pr intelektualt q ju bashkuan Lvizjes studentore dhe krijimin e PD-s. Sipas tij, n at periudh kur pluralizmi politik ishte br fakt, n krye t forcave politike t krijuara apo n krijim e sipr, do t vinin figura t parazgjedhura. Madje ai pretendon edhe se n at koh, Fatos Nano do t ishte shum m i pranueshm se Sali Berisha pr drejtimin e t djathtve. Sot, do t lexoni kosnsideratat e tij pr rikthimin n pushtet t zotit Sali Berisha. Dyshimet pr at ka ndodhi n zgjedhjet e korrikut 2005 dhe roli i faktorit ndrkombtar n krijimin e qeveris s sotme. Presidenti i Republiks, Kryeprokurori dhe marrdhniet e tyre me ekzekutivin e zotit Berisha; kreu i ri i socialistve Edi Rama, rebusi i zgjedhjeve t pritshme lokale dhe ndikimi i rezultatit t tyre n politikn e nesrme n vend.
  Vet Shinasi Rama thot se do t rikthehet srish n Shqipri, por ndruhet se mbijetesa n Shqiprin politike sht tepr e vshtir, n rastin e zgjedhjes s t jetuarit t nj jete t ndershme.

  N mes t mandatit t tyre t dyt, President i vendit bhet ish-ushtaraku Alfred Moisiu, sot n qendr t kritikave kryesisht nga doktor Berisha e t tijt. Si e vlersoni rolin e tij?

  Presidenti Moisiu ka pasur disa kshilltar shum t mir dhe kta e kan ndihmuar q t luaj nj rol shum m me pesh si president se sa e ka t prkufizuar edhe Kushtetuta e shtetit shqiptar. Pavarsisht, kufizimeve q nuk i lejojn shum hapsir veprimi si dhe t problemeve q ka pasur, n nj pik Moisiu sht treguar shembullor. Duket se ai nuk ka luajtur si t tjert me shtjen shqiptare. edhe n takime delikate, Moisiu ka thn at q ka menduar pr problemin kombtar shqiptar edhe kur t tjert luanin lojra t ndyra.
  Vitin e kaluar n pushtet rikthehet Berisha. E prisnit nj gj t till?
  Pr fat t keq, n nj intervist q kam dhn para zgjedhjeve t Korrikut 2005, e pata parapar se marrveshja midis palve t paris po funksiononte si duhet, dhe se me sa dukej Sali Berisha kishte mundsi q t fitonte zgjedhjet, edhe pse mendoja, se t huajt nuk do ta pranonin dhe kjo do t ishte nj penges jo e vogl pr ruajtjen e stabilitetit t shtetit shqiptar. Kjo mundsi e fitimit t zgjedhjeve u ba edhe m e qart mbas intervists q Berisha i dha Der Spiegel kur ai i dha publikisht garancit q duheshin pr disa drejtues t athershm t shtetit. Mbas fushats mizerabl t PS-s, u binda qe me t vrtet Sali Berisha edhe mund t fitonte zgjedhjet. Berisha i vuri Nanos si kundrshtar Besnik Aliajn q nuk e njihte kush, e Nano i vuri si kundrshtar Berishs nj kngtar opere; po t donin me luftue kundr njri-tjetrit, ata e dinin mir se cila ishte rruga, por nuk kishin kt qllim. Ktu hyn edhe sjellja e uditshme e Nanos, q me than t drejtn ishte trsisht jasht sjelljes e praktikave t tij. Praktikisht, Nano, jo vetm q ia la lojn politike t vendit Berishs q ta fitonte (sepse u mor vetm me LSI-n, me 1997-n e me vet Berishn), por ai ndrmori hapa q i alarmuan e shqetsuan shum ndrkombtart, sidomos kur ngriti problemin e shtjes kombtare shqiptare dhe krcnoi se ai do t punonte pr ta zgjidhur at problem. Kshtu, thuajse brenda nats, Berisha, q tregoi zotsi t madhe politike duke e mbajtur bashk nj koalicion partikash e individsh q nuk lidhen kurrkund vese mbas kulets s vet, u b nj alternativ e mundshme, ndonse aspak e plqyeshme pr t huajt q mezi e kishin hequr nga posti i presidentit n vitin 1997. Mendoj se Berisha vet nuk ishte i interesuar per me i fitue zgjedhjet sepse ai e dinte mir q n shtetin shqiptar u b nj luft civile pr ta hequr at e PD-n nga pushteti dhe ai thjesht donte t mbeste n kontroll t opozits, d.m.th. t shkonte n buz t fitores dhe mandej t’ia linte fajin t tjerve pr humbjen e pritshme.

  Mendoni se ekziston nj komponente ndrkombtare n at ka ndodhi para dhe mbas tre korrikut 2005 n Shqipri?

  N nj shtet si shteti shqiptar i cili e ka sovranitetin shum t kufizuar, pesha e fuqive t interesuara sht shum, shum e madhe, pr mos me than vendimtare dhe fitimi i zgjedhjeve i krijoi Berishs m shum probleme se sa mundsi pr qeverisje. Ndrsa fitimi i zgjedhjeve ishte hapi i par, momenti m i vshtir ishte mundsia e mospranimit nga ana e bashksis ndrkombtare e kthimit t Sali Berishs n pushtet. Pr dy muaj, politikisht shum t gjat, ambasadat e vendeve q kan pesh n shtetin shqiptar as nuk i njohn zgjedhjet e as nuk e njohn rezultatin dhe as nuk foln fare pr at pun, ka ishte tepr shqetsuese n do drejtim. U deshn disa takime t Fatos Nanos brenda e jasht vendit e takimet dy her n jav midis Berishs, Jozefina Topallit e disa prfaqsuesve t huaj t caktuar pr t’i bindur ata se mund ta pranonin Berishn si kryeministr. Mirpo, cili ishte mimi?

  Si e vlersoni qeverisjen e tij n kt erek mandati?

  Tre jav mbas zgjedhjeve un prgatita nj analiz t vendit q kto zgjedhje zn n procesin e tranzicionit si dhe analizova problemet e mundshme t qeverisjes s PD-s, dhe kjo analiz sht e prfshir n librin tim. N thelb un identifikova shtat probleme themelore q do ta bnin qeverisjen e PD-s krejtsisht inefektive dhe pr kt shkak, simbas mendimit tim, shqiptart do t humbnin edhe disa vite t tjera. S pari, programi i qeverisjes s PD-s ishte shum ambicioz dhe i parealizueshm. S dyti, qeveria e PD-s do t mbushte administratn me militant, se nuk do t ruante pavarsin e administrats, dhe se kjo sjellje e pritshme do t krijonte shqetsime t mdha. S treti, koalicioni i PD-s sht shum i paqndrueshm dhe me individ q jan si t korruptuar ashtu si edhe i shitblehen me mim t caktuar blersit m t par. S katrti, PD-ja nuk do t prekte kupoln kriminale t Nanos, Angjelit e me rradh, pra, do t legjitimonte pasurimin e t korruptuarve t vrtet e t korruptuesve. S pesti, problemi m i rndsishm sht ai i shtjes kombtare shqiptare dhe ktu parashihja se qeveria e PD-s do t bj lshime t mdha si n jugun e shtetit shqiptar ashtu edhe n lidhje me Kosovn, ka mund ta dmtoj keqazi shtjen kombtare shqiptare. S gjashti, jan politikat ekonomike e sociale q jan propozuar e q nuk ishin t realizueshme pse vendi dhe ekonomia ka nevoj pr mbrojtje e jo pr eksperimente ekonomike q po i dmtojn interesat e t gjith shqiptarve. M s fundi, kam ngritur si problem sjelljen e karanterin e Sali Berishs duke sugjeruar se mund t bhet nj penges e madhe n realizimin e objektivave q duhet t arrihen e q nuk sht e vshtir t prcaktohen qart. N kt pik, opinioni im pr qeverisjen e PD-s dhe t Sali Berishs sht se ka pasur arritje, n disa drejtime shum t mira, por edhe se ka pasur edhe m shum fushata boshe, probleme e eufori, sepse asnj nga problemet q u prmendn me lart nuk e kan marr zgjidhjen e duhur.

  Besoni se ish-kryetari i par i PD-s, ish-presidenti dhe kryeministri Berisha ka ndryshuar?

  Un nuk mendoj se Sali Berisha ka ndryshuar ashtu si nuk kan ndryshuar as t tjert. Nj pari q sht prgatitur pr me i shrbye nj sistemi kriminal, q nuk ndrron rrug, por q krijon nj sistem t strkorruptuar e kriminal, nuk mund t sillet ndryshe, prvese si kriminale. N politikn shqiptare njerzit jan si gjarpri, do vit ndrrojn lkurn, por jo helmin. Tash n lidhje me Sali Berishn, e vrteta sht se un mendoj se ai ka ndryshuar pr m keq dhe pr kt gj nuk m vjen aspak mire sepse ai ka nj rol kryesor n politikn e sotme shqiptare. Para s gjithash, Berisha ka probleme shqetsuese me veten e vet, sepse e ka shum t zhvilluar mosbesimin tek gjith t tjert. Krizat politike t njpasnjshme q ka kaluar n kto vite shum t vshtira edhe pr t, ia kan kthyer kt sjellje mosbesuese gati n paranoj fikse dhe kjo e pengon pr me pa qart e me kthjelltsin e duhur. Kur nuk sht euforik, Berisha sht shum i pasigurt, edhe n vetvete, dhe kjo shihet si nga sjellja e tij n Kuvendin Popullor, ashtu edhe tek nevoja pr fushata e populizm, tek shtysat e tij pr t qn gjithnj n krye t vendit, pr t qn i pari dhe i pazvendsueshmi gjithkund e n do proces. Por, Berisha nuk ka shum zgjidhje. Pr shkak t s shkuars s tij t errt, si dhe t prgjegjsive t mdha q ai ka marr para shqiptarve, ai e ka dnuar veten q mos me mund pr me u ndal kurr m e pr mos me dal kurr m prej lojs politike. Po nuk diti pr me i zgjidh problemet e veta ashtu si duhet, dhe shihet se ai nuk po din se si me i zgjidh ato probleme, ato prgjegjsi q ai i mban n kurriz, do ta ndjekin si t gjall ashtu edhe t vdekur. Ky sht nj problem pr t gjith shqiptart sepse Berisha do t synoj gjithnj t mbaj peng PD-n e t jet flamurtari i prjetshm i lufts kundr komunistve, ashtu si edhe Nano do t luftoj t mbaj peng PS-n. Po nuk u zgjidh kjo nyj nuk ka t ardhme pr shqiptart.

  N Shqipri, nga kritikt e tij, flitet shum pr prpjekjet e Kryeministrit pr uzurpim t pushteteve dhe prqndrim t tyre n dorn e tij, pr nepotizm, krahinalizm. Cili sht komenti juaj?

  Parimi i lojs politike sht se atje ku nuk ka shtet ligjor ka klane, banda, hordhi e tribu q kontrollojn shtetin. Prqndrimi i pushteteve, nepotizmi dhe krahinalizmi jan tre gjra t ndryshme. Sali Berisha ka luftuar q t prqndroj pushtetet n dorn e tij, sepse ashtu din ai pr me punue, nuk din ndryshe. Por, edhe pse n raste t caktuara nuk ka mundur t’i shptoj ktij problemi, ai ka treguar shum kujdes pr mos me ra pre e krahinalizmit. Nse sht pr t’u folur pr krahinalizm e nepotizm, shembulli m i mir sht PS-ja q bri disa qeveri pa gjetur nj shqiptar geg pr me e ba ministr, dhe ku kishte nj fshat si Salaria e Tepelens q kishte m shum qeveritar ne qeverin e Fatos Nanos se sa nj qytet i madh si Shkodra. sht PS-ja q e ndau vendin me thik, q i shtyu toskt kundr gegve, dhe q e bri nepotizmin normn e punsimit gjat kohs q shteti drejtohej prej tyre. Gjate kohs s sundimit t Fatos Nanos, shteti ishte i sunduar hapur e pa mdyshje nga shqiptart e jugut e nga minoritetet. Tash, kthimi i shum shqiptarve t veriut n pun t shtetit nga PD-ja eshte me shum balancim se sa krahinalizm.
  N lidhje me nepotizmin, duhet thn se nga ana e Berishs ka nj prpjekje pr t krijuar nj struktur nepotike n PD me kuadro besnik t tij. Ajo qe po bn Berisha sht se ai po rreket me t gjith forcat q t gjej e t krijoj kuadro besnike t tij, t cilat, kur t vij koha e daljes se tij prej lojs, t jen t gatshme q ta mbrojn e q ai mund t’u lej edhe PD-n. Mirpo edhe n PD, ashtu si n PS, t gjith e kan nj mim dhe Saliu e din kt, sepse ai vet i ka bler figurat e PD-s me at mim q kishin. Kshtu si jane punet n PD, as Topi, as Olldashi e as Topalli nuk mund ta mbrojn, sepse t gjith kan interesa te vetat dhe kur t vij koha do ta sakrifikojn. Perpjekja e tij pr t marr n loj individ q pa t jan ‘zero’ politike e pr t’i ngritur n loj, n mnyr q gjithnj t ken nevoj pr t e pr hijen e tij, mund t ket sukses por, rregulli sht se t gjith manart e paris politike t Tirans shkojn tek dora q sht e mbushur me krip.

  Nj tem e nxeht n Shqipri sht dhe prpjekja pr t larguar Kryeprokurorin edhe mbas dekretit refuzues t Presidentit. Si do ta gjykonit nj hap t till t maxhorancs qeverisse?

  Mua m duket se t gjitha palt e paris e kan marr nj mesazh t qart nga ndrkombtart, t cilve ato kan premtuar q do t’ju binden, nj mesazh q sht prsritur rregullisht e me koherenc. T mos harrojm, paria shahen e grinden, por lojn e bjn t huajt, ata q kan pesh, kuptohet. Mirpo, edhe pse n shtetin shqiptar, ditlindja e qenit t sekretarit t tret t ambasads s nj shteti aziatik sht m e rndsishme se zgjidhja e nevojave t shqiptarve, kur iu jan prekur interesat e tyre t ngushta, paria e Tirans ka ditur t tregoj se ajo din t kundrshtoj edhe t huajt. T’i japim hakun Sali Berishs, Prokurori i Prgjithshm, Theodhori Sollaku, nuk e ka levizur gishtin per te luftuar korrupsionin e krimin e politikanve gjat kohs q Fatos Nano e Partia Socialiste ishin n pushtet. Lista e krimeve q u paraqit n Kuvend nga PD-ja sht m shum se bindse; ajo ishte tronditse. Por, nj nga problemet e Sali Berishs me Sollakun sht se ai e sheh kt problem edhe si kryqzat personale; Saliu nuk i fal individt q e lan n balt, veanrisht mbas vitit 1997. Megjithat, duhet thn se, n kt pik, sht Berisha vet, i cili nuk duket i interesuar pr t luftuar krimin e pr t luftuar politikant kriminel ashtu si duhet. Heqja e zvendsimi i Sollakut nuk jan e vetmja rrug pr t zgjidhur problemet e korrupsionit t klass politike. Pr shembull, Sali Berisha ka thn se i ka dosjet e krimit t PS-s n PD. Ather, le t’i oj Berisha edhe nj her dosjet e Fatos Nanos, t Sknder Gjinushit, t Anastas Angjelit, t Arben Duks e t Shyqyri Durakut n Prokurorin e Prgjithshme dhe n Komisonin e Etiks t Kuvendit Popullor. Po qe se Sollaku nuk i ndjek ato akuza, ather jo vetm q duhet hequr, por edhe, simbas ligjeve ekzistuese, ai duhet arrestuar si mbrojts i krimit. Mirpo, duket sikur Sali Berisha ka nevoj edhe pr nj argument q t thoj se Theodhori Sollaku e Presidenti Moisiu nuk po m ln q t bj luftn kundr krimit q dua un, e prandaj fajin e kan kta q nuk e fus Nanon n burg. Kshtu, ndrsa n shtyp e n media vazhdon katrahura e zallamahia pr Sollakun, t shoqen e pronat e tyre, realisht n Tiran nuk ndodh asgj, askujt nuk i hyn ferr n kmb, n Kuvendin Popullor vazhdon cirku politik, dhe, si pasoj, ruhen ekuilibret e marrveshjet politike midis palve me pesh t paris s Tirans.

  Prball Berishs kundrshtari kryesor sht Edi Rama, lider i PS-s dhe opozits tashm t bashkuar. Jeni njohur me zotin Rama dhe si e mendoni rolin e tij n politikn e sotme?

  Roli i Edi Rams sht shum delikat dhe fati i tij varet shum nga zgjedhjet e pritshme vendore. N politik, njerzit lidhen pr vlera ose pr interesa. Me sjelljen e tij n t shkuarn e afrt Edi Rama ka treguar se ai nuk ka ideologji e vlera pr t cilat ka hyr n politik e pr t cilat qndron n politik. N lidhje me interesat, atje sht hapur shum oreksi i interesave dhe mundsit e tij pr me nda favore majtas e djathtas, nuk jan ato q kishte Fatos Nano kur ishte kryeministr. Mundsit e Edi Rams jan t kufizuara tek nj leje q jepet me ndrtue pallat pa leje e me rradh. Mandej ai pranoi t merrte n dor nj parti pa kurrfar vlerash morale, t strkorruptuar e t kriminalizuar, q gjat tet viteve t kaluara u kthye n nj ort jeniersh t msuar q t thith nga buxheti i shtetit dhe q doli e humbur nga zgjedhjet. Pr m tepr, PS e ka nj shtab hije q, nj e dy, do t’i kujtoj atij e t tjerve si metafor e paaftsis s tij t sprovuar, t shkuarn e tij n Franc. Problem tjetr i madh pr Edi Ramn sht se strukturat e partis, edhe kur nuk iu jan besnike individve t tjer, ato jan t kontrollueshme prej tyre. Gjat viteve t kaluara, Nano e disa t tjer i trajtuan ‘kuadrot’ e PD-s si matrapaz dhe i blen shum lir kur ata ishin n pushtet. Nga ana e vet, Edi Rama nuk arriti q t krijonte besnikrin e duhur tek strukturat e partis s tij. Edhe tashti, ai nuk ka arritur q t’i jap asaj drejtim si duhet. Kshtu, ai po krkon q t’i zvendsoj ato kuadro drejtuese me ngut, por Fatos Nano, Gramoz Rui e disa t tjer q kontrollojn ‘kasketat,’ i kan przgjedhur deputett e kuadrot si manart. Jan kta individt q do t marrin vendime n PS deri n zgjedhjet e tjera, dhe kto ‘kuadro’ iu detyrohen shum Nanos, Ruit e disa t tjerve. Neveria q ndjejn e q shprehin sot pr Fatosin, i cili i trajtoi pa doreza e si xhambaz, do t zbehet kur ai t nxjerr letrat q ka pr to e t bj pazaret pr mbshtetjen e tyre dhe Fatosi deri-diku e mban fjaln. Koha do t tregoj se kush sht me Edi Ramn e kush sht kundr tij n PS, dhe kjo koh po afrohet shum shpejt. Por, ai nuk sht n nj pozit t lakmueshme politike, edhe pse t gjith jan gati t luajn me dosjen e tij q thuhet se sht e mbushur deng me afera korruptive e me gjithfar pikash t dobta, dhe q mund t shkoj shum leht nga Saliu tek Fatosi e anasjelltas.

  Shqipria sht n prag t zgjedhjeve lokale, t cilat konsiderohen si nj tjetr test pr demokracin shqiptare. Si e paramendoni ju rezultatin dhe varsisht atij, far konsekuencash do t ken ato n politikn e sotme shqiptare?

  Gjithka varet nga rezultati i zgjedhjeve, q sht hert pr ta parashikuar, sepse nuk dihet se si do t ec procesi e far pengesash do t dalin, pra, ende nuk po merret vesh qart n se do t kemi zgjedhje dhe n se kto zgjedhje do t kontestohen pa u zhvilluar a jo. Por, gjithsesi, kur t mbahen, nse do t mbahen n kohn e duhur e nuk do t shtyhen deri n afatin e zgjedhjes s presidentit, kto zgjedhje vendore do t tregojn n se do t kemi zgjedhje t parakohshme e si do t strukturohen forcat politike kur t mbaroj mandati i presidentit Moisiu. Nga ana e tij, Saliut i duhen zgjedhjet vendore. Po t fitoj PD-ja nj prqindje t mir votash n nivel vendi si dhe po t fitoj edhe bashkin e Tirans, ather, Saliu nuk do t ket m frik nga zgjedhjet e parakohshme kur t vij kriza e pritshme pr zgjedhjen e presidentit. Ai mendon se ka t ngjar t ndodh kshtu dhe prandaj n buxhetin e shtetit, ia ka rritur fondin bashkis s Tirans, por edhe nj mesazh q po fitoi Edi Rama e ka nj letr me shum. Duke pasur nj numr t mir votash e mbshtetje n elektorat, ai mund t llogaris q ‘koalicioni’ i shumics, d.m.th. shporta e karavidheve politike q e mbajn varur n ajr mandatin e tij e q po e bjn shum nervoz, mund t ket nevoj pr nj prov elektorale. Kshtu, sa t humbin n zgjedhjet, partikat e vogla do t treten e do t ridimensionohen, dhe koalicioni i PD-s do t fitoj nj ekuilibr t ri prbrenda tij. Mandej Saliu t jet shum m i qet pr mandatin e pr t ardhmen e tij dhe pr zbatimin e marveshjeve me paln tjetr. Nga ana e PS-s, gjendja e saj sht shum kritike dhe interesi i Edi Rams sht t shtyj zgjedhjet vendore deri sa t vij koha kur duhet zgjedhur presidenti. Po t mbahen zgjedhjet n Dhjetor, po t fitoj Edi Rama n Tiran dhe po t ket sadopak rritje n numr t votave t marra, ather Edi Rama prapseprap duhet t bj zgjidhjen e vshtir e pr t t pamundur pr presidentin. Kjo do t thot se Edi Rama duhet t gjej gjuhn me Fatos Nanon e me dosjen e vet q ia tundin para hunds si Saliu ashtu edhe Fatosi. Gjithsesi ai ka edhe disa muaj pr t ndikuar n strukturat e PS-s dhe pr me luftue e me balancue kthimin e pashmangshm n politikn e ‘lart’ t Fatos Nanos dhe ofensivn e tij t pritshme t katarsisit q Nano mendon se do ta detyroj PS-n e Edi Ramn q ta mbshtesin q t bhet president, se prandaj po ia tund ‘lvizjen e katarsisit’ tek hundt. Prndryshe, Nano ather mund t pres a t veproj q Saliu t luaj me dosjen e Edi Rams dhe gjendja n PS prap do t bhet kritike, se atje, kryetari e ‘njshi’ sht ai q t mbush xhepin dhe Nano, edhe si president me kompetenca t kufizuara, din se si ta luaj lojn, si me Berishn ashtu dhe me ‘kuadrot’e PS-s.

  Gazeta Shqiptare

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Shkenca ne Islam
  Nga Shn Albani n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 18-08-2010, 11:10
 2. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
  Nga Florim07 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
 3. A besoni n fundin e bots?
  Nga fisniku-student n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 28-02-2007, 14:24
 4. Mrekullite shencore te Kur'anit dhe Bibles
  Nga altin55 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 29-01-2004, 14:13
 5. Abaz Ermenji
  Nga Eni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 14:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •