Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Makedoni
  Mosha
  75
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  far sht BIOS dhe si ta pdor at?

  Shpesh hasim n forum, ku prmendet BIOS-i , n do raste pr aktivizime, ose jo
  e n do ratse pr disa ndryshime.
  Kisha lutur dikend, nse ka mundsi, mena shpegu: se si gjindet, var randsi ka, dhe var krejt ndryshime bhen n BIOS -- Windows XP. Faleminderi

 2. #2
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  192 falenderime n 177 postime
  Bioset ne kompjutera te ndryshem jane te ngjashem por jo identike.Ka ndryshime,specifika qe i dallojne ato nga nje model kompjuteri ne tjetrin.
  Nuk ka nje pergjigje te vetme per konfigurim te biosit qe mund te aplikohet nga gjithe anetaret e forumit per te bere ndryshime ne bioset e tyre.
  Gjeja me e mire qe mund te besh eshte te hapesh dhe lexosh manualin e kompjuterit ose madherbordit qe ben fjale per biosin.Komentet per biosin jane te shoqeruara me ilustrime,figura te qarta qe te orientojne se si te futesh ne bios,cfare duhet ndryshuar dhe cfare eshte me rrezik dhe nuk duhet ngacmuar.
  Per nje rast specifik te biosit te kompjuterit qe ke,rruga me e mire per te kerkuar ndonje mendim,ndihme,sqarim per dicka,eshte te futesh figura te biosit te kompjuterit tend ne forum.A ke dixhital kamera?Fotografon pamjet e biosit ne ekran dhe i hedh ne forum.Nqs ske dixhital kamera mund te skanosh fleten e manualit qe flet per biosin e fut ne skaner dhe e hedh ne forum.Duke pare figurat ne manual dikush ne forum mund te jape sqarime se ku duhet te shkosh dhe cfare te shtypesh ne tastjere.Se si duhet te futesh ne bios shiko manualin e kompjuterit per butonat qe perdoren,ose jep modelin e kompjuterit qe ke.
  Nqs do me shume njohuri per biosin ne pergjithsi eshte nje post ne nenforumin e
  librave te pirateria,shiko aty per bibla e biosit.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 3. #3
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  far sht BIOS?

  BIOS, prej vet emrit (Basic Input/Output System) sht nj sistem elementar pr hyrjen dhe daljen e t dhnave. Detyra e BIOS sht t vr n pun pajisjet e ndryshme t kompjuterit, si tastiern, hard diskun, memorjen, kartn grafike (monitorin), t zrit, CD-ROM, disketn flopi, orn, ventilatort, etj. Pasi i prgatit t gjitha kto pjes, kryen disa teste pr t'u siguruar q jan gati pr sistemin operativ, Windows, t instaluar n hard disk. Nse gjithka shkon mir n BIOS, kompjuteri sht gati pr t vazhduar me hapjen e Windows, dhe nse gjithka shkon mir me hapjen e Windows, vazhdojn softueret e tjera, si antivirusi, shfletuesi i internetit, etj. deri sa kompjuteri arrin gjendjen normale pr prdorim.


  A duhet t hyj n BIOS?

  BIOS kryen funksione t rndsishme n kompjuter, dhe nse dika nuk shkon mir n BIOS, kompjuteri nuk arrin t hyj n Windows. Pr kt arsye, sht mir q t mos hyni n BIOS. N BIOS duhet t hyni vetm n raste t rralla kur kompjuteri nuk sht i aft t konfiguroj ndonj pajisje t re t instaluar.


  Si t hyj n BIOS?

  Sapo hapet kompjuteri, zakonisht n figurn e par q del, do shihni edhe butonin q duhet t shtypni pr te hyr n BIOS. Varet nga kompjuteri, por butonat e zakonshm jan ESC, DELETE, F1, F2, F10. Butonin pr t hyr n BIOS duhet ta shtypni n 4-5 sekondat pasi hapni kompjuteri, para se t shikoni stemn e Windows.


  far mund t ndryshoj n BIOS?

  N BIOS mund t ndryshohen shum opsione, por si u prmend edhe m lart, kto opsione jan pr ekspertt e kompjuterave q kan konsultuar manualin e karts mm (motherboard). M posht po prmbledh disa nga funksionet m t pdorur n BIOS.

  Renditja e Hapjes (Boot Order) - Ky opsion t lejon t ndryshosh renditjen e pajisjeve prej t cilave mund t hapet kompjuteri. N gjendjen normale kompjuteri hapet nga hard disku, por hard disku mund t jet i dmtuar, prandaj mund t duhet t ndryshosh renditjen q kompjuteri t hapet prej nj diskete flopi ose nj CD-je. Kompjuteri do i kontrolloj pajisjet e renditura sipas radhs, dhe do hapet nga e para q sht sakt. N gjendjen normale hard disku mund t jet i pari, por nse kompjuteri nuk ndizet nga hard disku, duhet t vendosni flopin ose CD-n para hard diskut.

  Statusi i Num-Lock - Ky opsion kontrollon nse butoni num-lock n tastier sht i aktivizuar apo jo kur niset kompjuteri. Por t njjtn gj mund ta bni edhe n Windows, pa hyr n BIOS, duke ndjekur hapat e shpjeguar ktu.

  Tastiera USB (USB Keyboard ose vetm USB) - Nse keni tastier q prdor portn USB t kompjuterit (kabll me kok t fllashkt), ky opsion duhet t jet i aktivizuar (enabled). Nse keni tastiern origjinale q erdhi bashk me kompjuterin, nuk sht nevoja t ndryshoni gj se ky opsion do jet aktivizuar nga kompania.

  Fjalkalimi (Password) - Ky opsion u lejon t vendosni nj fjalkalim n BIOS. Ky fjalkalim del para fjalkalimit t Windows dhe i ndalon prdoruesit e tjer t ndryshojn BIOS, t fshijn Windows, t instalojn Windows t ri, etj. Pr kompjuterat e shtpis fjalkalimi i BIOS nuk sht i nevojshm, por nse kompjuteri sht n nj ambjent publik, fjalkalimi i BIOS mund t'u hyj n pun. Nse vendosni nj fjalkalim n BIOS, tregoni kujdes t mos e harroni sepse sht tepr i vshtir pr t'u hequr.

  Konfigurimet e Parazgjedhur - Nse doni t riktheni konfigurimin origjinal t BIOS, ose keni problemi me pajisjet, mund t zgjidhni nj prej opsioneve prkatse m posht:
  1. Parazgjedhjet e Fabriks (Factory Defaults) - Ky sht konfigurimi i zgjedhur nga kompania q ka prodhuar kompjuterin dhe rekomandohet pr gjendjen normale t kompjuterit.
  2. Parazgjedhjet Optimale (Optimized Defaults) - Ky konfigurim zgjedh opsionet n at mnyr q kompjuteri t jet sa m i shpejt, por mund t shkaktoj probleme sepse i shfrytzon pajisjet n maksimum.
  2. Parazgjedhjet e Padmshme (FailSafe Default) - Ky konfigurim zgjedh opsionet n at mnyr q kompjuteri t ket shans sa m t vogl pr t patur probleme. Kt konfigurim duhet ta prdorni n ato raste kur kompjuteri nuk arrin t hyj n Windows ose nxjerr ndonje mesazh n sfond blu. Ky opsion mund t aktvizoj disa pajisje ose i konfiguron ato q t punojn m ngadal. Pasi t zgjidhni problemin, kshillohet q t zgjidhet Parazgjedhja e Fabriks.


  Si t dal nga BIOS?

  Nga BIOS zakonisht mund t dilni me butonat ESC ose F10. Butoni ESC nuk i ruan ndryshimet, ndrsa opsioni F10 i ruan. Mos e rinisni/shuani kompjuterin gjat kohs q keni hyr n BIOS pasi kjo mund t shkaktoj probleme.


  A duhet azhurnuar BIOS?

  Si e dini tashm, BIOS sht tepr e rndsishme dhe kshillohet t mos ngacmohet pr aq koh sa kompjuteri punon n rregull. T njjtn kshill japin edhe vet kompanit q nxjerrin azhurnime t BIOS, sepse procesi i azhurnimit mund ta lr BIOS n gjendje t paprdorshme, e si pasoj nuk mund t bni m asgj n kompjuter. Megjithat, azhurnimi i BIOS ndonjher sht i domosdoshm pr t rregulluar disa probleme. Azhurnimi duhet kryer vetm pasi kompania q ka prodhuar kompjuterin ka identifikuar problemin me BIOS dhe u ka treguar hapat e duhur pr t azhurnuar at.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Makedoni
  Mosha
  75
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  far sht BIOS dhe si ta prdor at

  1. Si me ardh deri te fleta e manuelit

  2. Modeli i kompjuterit sht LG , Pentium 4 , Windows XP , t dhnat e PC jan :

  OS Name Microsoft Windows XP Professional

  Version 5.1.2600 Service Pack 2 Build 2600

  OS Manufacturer Microsoft Corporation

  System Name PC-200094A31843

  System Manufacturer P4V88

  System Model P4V88

  System Type X86-based PC

  Processor x86 Family 15 Model 2 Stepping 9 GenuineIntel ~2400 Mhz

  BIOS Version/Date American Megatrends Inc. P1.60, 10/28/2004

  SMBIOS Version 2.3

  Windows Directory C:\windows

  System Directory C:\windows\system32

  Boot Device \Device\HarddiskVolume1

  Locale United States

  Hardware Abstraction Layer Version = "5.1.2600.2562 (xpsp.040919-1030)"

  User Name PC-200094A31843\User

  Time Zone Central European Standard Time

  Total Physical Memory 254.73 MB

  Available Physical Memory 48.30 MB

  Total Virtual Memory 2.00 GB

  Available Virtual Memory 1.96 GB

  Page File Space 624.90 MB

  Page File C:\pagefile.sys


  3. Kam nevoj, n praktik me pa te BIOS-i , a sht i aktivizum USB/Flash

  4. T njejtn dshir e ka edhe nji shok, problemi sht, se kompjuteri i tij
  q e ka t njejtin konfiguraci Pentium 4 , Win. XP nuk e pranon CD- e
  jashtm, pr t instalu donji program, ai mendon q strofla ( sloti ) e CD n
  PC , duhet mu aktivizu n BIOS

  5. A mundeni me na shpegu, rugen se si mundemi me ardh deri te BIOS

  6. Ju faleminderomi te dy ekspertave, q na i dhat shpegimet t plota dhe t
  qarta dhe ju prhndesmi.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Info...

  pak me vonese e lexova po ndoshta ende te hyne ne pune informata. BIOS eshte lidhja e pare e hardware-it me sistemin operativ. Si i tille ai eshte ngushte i lidhur me pllaken kryesore (motherboard). Nga informatat qe i ke paraqitur, prodhuesi i pllakes ne kompjuterin tend eshte ASRock dhe modeli eshte P4V88, ja ku eshte faqja e prodhuesit per kete model

  http://www.asrock.com/product/P4V88.htm

  Kliko ne pullen "Manual" dhe mundesh me e zbrit udhezimin ne forme te PDF (Adobe Acrobat). Manuali eshte ne anglisht dhe ne kapitullin e trete e ka udhezimin per BIOS.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •