Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Paskal Milo: Ju tregoj prapaskenat e Rambujes

  Ditari sekret/ Publikohen pr her t par shnimet e ish-ministrit t Jashtm

  Paskal Milo: Ju tregoj prapaskenat e Rambujes


  Si negociuam bashk me Godon dhe irritimi i Ollbrajt me Thain

  -----------------------------------------

  Paskal Milo

  Nuk ishte n planet e mija q t botoja tani nj pjes t ditarit q un kam mbajtur si ministr i Punve t Jashtme t Shqipris n vitet 1997-2001. Kjo do t bhet sigurisht disa vite me von. Por mendoj se ajo q po botohet n faqet e Gazets Shqiptare dhe q ka t bj me Konferencn e Rambujes e t Parisit shkurt-mars 1999, sht e rndsishme q t bhet tani. Dhe kjo pr dy arsye: Rambuje sht paradhoma historike ku u prgatit lirimi i Kosovs nga diktatura e Millosheviit. E dyta, prvoja e Rambujes, mobilizimi i t gjith faktorve mbarshqiptar n at koh, sht shum e vlefshme pr tu marr n konsiderat tani, n fazn prmbyllse t atyre prpjekjeve historike pr t pavarsuar Kosovn. Rambujeja sht nj nga shtyllat e forta ku do t mbshtetet shteti i ardhshm i pavarur i Kosovs. Kujtesa e njerzve q kan jetuar e kontribuar pr kt ngjarje q t prfundoj me sukses, sht ende e freskt pr t mos lejuar deformime dhe manipulime t s vrtets historike.
  4 janar 1999
  Sot u shfaq n Tiran Adem Demai plaku, si m tha sonte Bedri Islami, drejtori politik i UK-s nga Shtutgarti. UK-ja po organizohet. Ata kan simpati pr ne. Sot me iniciativn time, Kujtim Hysenaj u nis pr t takuar n Shkup Fehmi Aganin, Hydajet Hysenin dhe ndonj tjetr q do t vinin nga Prishtina. E bra kt lvizje q t tregohemi aktiv. sht e rndsishm t dim se far mendojn partit politike n Kosov n kt situat, a mendojn t bashkohen, etj. Majko, sot si m tha, insistoi pran Demait se nevojitet bashkimi, krijimi i nj grupi iniciator gjithprfshirs.
  8 Janar 1999
  Demai iku dje. Sot mbrriti akademiku Rexhep Qosja. Kto dy vizita i kan dhn nj zhvillim t ri politiks son pr Kosovn. Demai erdhi me paragjykime, por iku shum i knaqur. Premtoi se opsioni i par q mbshteste ishte zgjidhja paqsore dhe se pas krkesave tona do t mund ta takonte Rugovn pr t biseduar pr unifikimin e qndrimeve. Rugovn nuk e donte dhe e quante t dshtuar. Pr UK-n tha se sht zgjeruar dhe e strvitur mir. Rexhep Qosja sht nj format i madh intelektual dhe akademik. Si gjithnj ai parashtron qart dhe thjesht mendimet dhe idet e tij. Kshtu veproi edhe sot n Tiran. Biseduam hapur pr shum gjra. Un i thash se ne po marrim prsipr nj rol m aktiv n shtjen e Kosovs, se dshirojm komunikim t vazhdueshm me faktort politik n Kosov dhe se ishte i domosdoshm uniteti i tyre dhe t folurit me nj z. Edhe Qosja me artikuloi me forc kt t fundit dhe krkoi q Tirana zyrtare t ndihmoj n organizimin dhe bashkimin e tyre, q ajo t luaj gjithmon nj rol m t madh n shtjen kosovare. Me lvizjet q po bjm n adres t Kosovs, kemi trhequr vmendjne e t tjerve. Kris Hill m telefonoi sonte n dark dhe m pyeti pr Demain, krkoi t dinte rezultatet e vizits dhe nse do t shkonte n mbledhjen e ardhshme t Grupit t Kontaktit n Vjen, 20-21 janar, ku Rugova kishte pranuar t shkonte. I thash q Rugova ishte ftuar q t vinte n Tiran dhe i krkova q dhe ai t influenconte q t vinte. E pash pak skeptik n kt drejtim.
  10 Shkurt 1999
  Takimet tona n Tiran me Demain, Qosen dhe Idriz Ajetin, Fehmi Aganin, Mark Krasniqin, Mahmut Bakallin, Veton Surroin, etj, i dhan nj dimension t ri rolit dhe kontributit ton pr Kosovn. Lvizja jon trhoqi vmendjen e kancelarive perndimore dhe shum prej tyre vlersuan kontributin ton n bashkimin e liderve politik shqiptar n Kosov. N 27 janar n Londr u mbajt mbledhja e ministrave t Jashtm t Grupit t Kontaktit. Pas masakrs s Reakut, ku forcat policore speciale serbe maskaruan 45 shqiptar civil, opinioni ndrkombtar u indinjua thell. Prfundimisht u krijua bindja se n Kosov, rregullimi duhet br me imponim. Grupi i Kotaktit miratoi nj plaftorm bisedimesh dhe u krkoi shqiptarve t Kosovs dhe Beogradit n form ultimatumi q n 6 shkurt t drgonin delegacionet n Rambuje, afr Parisit, pr t filluar bisedimet t cilat do t prfundonin n nj marrveshje brenda 2-3 javsh. N rast t kundrt, serbt krcnoheshin hapur me sulme ajrore t NATO-s, ndrsa shqiptart me nj braktisje dhe izolim nga komuniteti ndrkombtar. Ne na u krkua q t bindim shqiptart pr t shkuar me nj delegacion t prbashkt n Rambuje. Personalisht u vura n qendr t prpjekjeve, hapur dhe fshehur pr ti bindur shqiptart. Me ndihmn e Fatos Klosit prita n zyr 3 prfaqsues te shtabit t UK-s, dy her Hashim Thain, (Halit Zeka) dhe nj tjetr, emrin e t cilit nuk e mbaj mend. U fola gjat me argumente dhe u thash q nuk duhej ta refuzonin ftesn, se do t dmtoheshin prfudimisht n sy t komunitetit kombtar, se serbt do ta shfrytzonin mosvajtjen e tyre dhe se vet konferenca ishte nj rast i mir q ata t legjitimoheshin nga pikpamja ndrkombtare. M premtuan se do t gjykonin deri n dark, se vendimi i Demait ishte personal. Von n dark ose ditn tjetr n mngjes, u informova se UK-ja kishte vendosur t shkonte n Rambuje. Ishte nj fitore q ne e prshndetm. Shqiptart m n fund lan mrit dhe u bashkuan. Pas nj incidenti t vogl t shkaktuar nga serbt n aeroportin e Prishtins, n 6 shkurt pasdite, delegacioni i shqiptarve t Kosovs u ndodh n Rambuje, ku po at mbrmje pas prshndetjes s Shirakut, Presidentit francez, konferenca u hap zyrtarisht.
  Q nga ajo dit dhe deri sot vazhdojm t ndjekin do or punimet e conferences, t cilat organizatort prpiqen ti mbajn sekret dhe kan marr masa t rrepta izolimi dhe sigurimi pr antart e dy delegacioneve n kshtjelln e Rambujes. Por sekretet gjejn rrugn dhe dalin. Ne komunikojm n celular me Blerim Shaln, antar i delegacionit shqiptar. Celulari i tij sht jugosllav dhe n Beograd e din q ai komunikon me ne. Pr t ndjekur nga afr punimet e konferencs ne drguam n Paris zvendsministrin e Jashtm, Pllumb Xhufin dhe K. Hysenajn dhe me porosi t Kryeministrit, u drguan dhe zv/kryetari i SHIK-ut, Kadena dhe inspektori i prgjithshm, Isaraj.
  19 Shkurt 1999
  Konferenca e Rambujes na ka okupuar totalisht. do dit kemi kontaktuar me delegacionin shqiptar n Rambuje, kemi marr materialet q u jan dhn nga negociatort dhe u kemi dhn mendimet tona t cilat i kan konsideruar t vlefshme. Kam qen n kontakt telefonik me ambasadorin Hill. Nesr sht dita e fundit e konferencs. Sipas Grupit t Kontaktit, nse nuk do t nnshkruhet marrveshja do t ket sanksione. Shanset pr marrveshje sot kan qen fare minimale. Milloshevii dhe serbt po rezistojn fort para presioneve t NATO-s dhe veanrshit t amerikanve. Hill ka qen t martn n Beograd, por nuk arriti gj, sot shkoi prap, por nuk u prit nga Milloshevii. Ky i fundit ka deklaruar se Kosovn, serbt nuk kan pr ta dhn dhe sikur t shkatrrohet e gjith Serbia! Milloshevii dihet q luan fort deri n fund. Po kt her luan edhe pr fatin e tij personal. Nesr Ollbrajt vjen prsri n Rambuje, thon se mund t shkoj edhe n Beograd. Nuk besoj se amerikant do t trhiqen kt her dhe do t pranojn sfidn e Millosheviit. Hill ma ka pohuar kt gj.
  Si po vijn punt, lufta sht n fije t perit dhe do t na duhet t prballojm rreziqe t mdha e t shumta. Delegacioni shqiptar n Rambuje sht i mpir, i friksuar para prgjegjsis s madhe pr t hedhur firmn n letr dhe para presionit q bjn segmente t UK-s n terren pr t mos nnshkruar, n qoft se nuk prmendet referendumi n marrveshje dhe nse parashikohet q UKja t shprndahet pas marrveshjes. Gjendja esht me t vrtet kritike. Sot Hashim Thai u largua nga Rambuje pr n Lubjan t Sllovenis, pr t takuar A.Demain me t cilin do t diskutoj rreth marrveshjes. Demai sht prfaqsuesi i atyre q kan kundrshtuar dhe biseda me t ka pasur rndsi pr t prcaktuar qndrimin e nesrm t delegacionit shqiptar. Ne sot dham mesazhin se vendimin pr t ardhmen e Kosovs do ta marrin vet shqiptart e Kosovs. Megjithat, shqiptart nuk duhet q t bhen shkaktar t dshtimit t Rambujes. Ata jan n pozit t vshtir dhe delikate. Neve sot jemi prpjekur q ti ndihmojm. NATO sht br gati pr ndrhyrje. Diplomatt e huaj kan filluar t largohen nga Beogradi. Prsri taktika e fillimit t tetorit t vitit t kaluar, kur u arrit marrveshja Hollbruk-Milloshevi. A do t trhiqet prsri Milloshevii? Po rust a do t ushtrojn presion? T gjith po presin me ankth orn 12 t dits s nesrme, e shtun 20 shkurt. Ministrat e Jashtm t Grupit t Kontaktit u grumbulluan atje, por me gjith presionet dhe bisedimet me t dyja palt, shqiptare dhe serbe, marrveshja nuk u arrit t nnshkruhet. Ata vendosn q ti shtyjn dhe 3 dit bisedimet, deri n 23 shkurt, ora 15.00, me shpresn q mund t arrihej kompromisi.
  Brenda Grupit t Kontaktiti po shfaqen hapur shenjat e prarjes n lidhje me prgjegjsin e t dyja palve pr mosnnshkrimin e marrveshjes. SHBA-ja, Britania, Franca dhe Gjermani, akuzojn m tepr Beogradin, ndrsa Italia i bn t dyja palt fajtore. Amerikant po prpiqen me t gjitha forcat q t arrijn marrveshjen. Ata kan investuar shum, vet Klintoni sht i angazhuar. M.Ollbrajt po qndron n Rambuje deri t marten, me shpresn se do t mund t arrihet marrveshja. Ajo ka takuar prsri t dy delegacionet, por m tepr punon q t bind shqiptart pr ta pranuar marrveshjen, q pastaj ti vr serbt para prgjegjsis s plot.
  Sonte n dark n orn 22.00, ajo pr her t par m mori n telefon dhe bisedoi me mua. Rreth 4 or m par m kishte marr K.Hilli. Ajo m tha se donte t fliste me mua, sepse koha po kalonte dhe ata donin q shqiptart ti thoshin PO marrveshjes. Ajo tha se ata kishin humbur dje nj mundsi t mir. Ata nuk mund t prdorin fjaln referendum, por jan prpjekur t gjejn formulime q e nnkuptojn at. T njjtn gj m prsriti dhe Hilli. T dy m krkuan q t prdorim influencn ton pr t bindur delegacionin shqiptar pr ta nnshkruar marrveshjen. Hilli m krkoi q tja oja q sonte mesazhin me faks shqiptarve n Rambuje. Ollbrajt m krkoi q nesr t bj nj deklarat publike n t ciln t mbshtes iden se marrveshja n nj mnyr ose n nj tjetr, i lejon shqiptart q t realizojn referendumin. Sidoqoft, situata sht tejet delikate dhe do hap duhet menduar mir e peshuar me kujdes. Prgjegjsia sht e madhe, shqipart n Rambuje ndjejne peshn e madhe t prgjegjsis historike pr firmn q mund t hedhin n letr, por dhe peshn e tensionit q vjen nga UK-ja n terren.
  22 Shkurt 1999
  S bashku me Kryeministrin vendosm q un t shkoja n Rambuje pr t ndjekur nga afr ditn finale t bisedimeve dhe pr t biseduar me shqiptart, Ollbrajtin dhe Vedrinin etj. Situata sot ka qen me t vrtet dramatike. N orn 8.00, Veton Surroi m telefonoi dhe m krkoi t bisedoj me djemt e UK-s t cilt refuzonin t nnshkruanin marrveshjen. I premtova se do ta bja. E gjeta Majkon dhe i thash se sht urgjente ndrhyrja. Ai hezitoi dhe tha se prgjigja do t jepej rreth ors 11.00. Ndrkoh, rreth ors 9:30 m mori prsri Ollbrajti, e cila m krkoi dhe njher tjetr urgjentisht q t prdornim influencn ton tek Thai dhe djemt e tjer t UK-s pr ti bindur. M tha se kjo duhej br brenda 20 min. dhe se duhej br dhe deklarata publike e qeveris q mbshteste projektin. I thash se do t prpiqeshim t bnim m t mirn. Ollbrajt m shpjegoi se ajo i kishte drguar delegacionit shqiptar nj projekt-letr n t ciln ajo bnte interpretimin e paragrafit 8, pika 1 q fliste pr nj takim ndrkombtar n fund t periudhs 3-vjeare, ku do t shqyrtohej mekanizmi pr t prcaktuar statusin final t Kosovs, duke marr parasysh vullnetin e popullit. Ky formulim ishte m i mir se i mparshmi. N letra Ollbrajti shprehej se ky formulim u jepte t drejt shqiptarve t krkonin referendumin pas 3 vjetsh. N rast se shqiptart binim dakort, ajo ishte gati ta firmoste letrn, e cila nuk duhej t bhej publike para nnshkrimit t marrveshjes. Ndrkoh, ajo mori dhe Majkon n telefon n pranin time dhe i krkoi t njjtn gj. Majko i dha garanci se do t fliste m Thain, i cili ndodhej s bashku me Ollbrajtin. Tekstualisht, Majko i tha Thait: Dgjoje Ollbrajtin njsoj sikur t dgjoje Kryeministrin e Shqipris. Amerikant jan miqt tan m t mir. Pas ksaj bisede, Majko propozoi q un s bashku me Sabri Godon, Kryetar i Komisonit t Politiks s Jashtme t Kuvendit, t niseshim urgjent pr n Rambuje. Godo pranoi n telefon. I krkova Xhufit n Paris q t m rregullonin nj takim n dark von me Ollbrajtin dhe nj n mngjes me Vedrinin. Pas ksaj, Hilli m mori n telefon dhe me tha se Thai kishte dhn dorheqjen nga kryetar i delegacionit, duke u thn t tjerve se do ishte gabim i madh t nnshkruhej marrveshja. Hill krkoi prsri ndrhyrjen ton. I thash Majkos i cili ndrhyri. Un fola me Xh. Halitin (Zekn). Zeka m shprehu frikn nga shtabi i UK-s n Drenic dhe nga presioni i njerzve n terren. Ai ishte dakord me ne, po kishte frik mos na e hidhnin, sidomos pr pranin e NATO-s. I thash se amerikant nuk heqin dor nga NATO, se po qe se nuk nnshkruanin do t binim n grackn serbe dhe se do t humbisnim m tepr. M premtoi se do t prpiqej ti bindte t tjert.
  23 Shkurt 1999
  Qndrimi n Paris ka qen nj kalvar i vrtet diplomatik. Me t mbrritur fillova menjher t kontaktoj me disa antar t delegacionit kosovar, me Xhavit Halitin (Zekn), me Jakup Krasniqin, Prof. R.Qosen, Azem Syln, Veton Surroin, Ram Bujen. Ata ma paraqitn situatn brenda delegacionit alarmante, po praheshin dhe konferenca mund t psonte fiasko. T gjith prgjegjsin e prqendronin tek nj emr: Hashim Thai. U prpoqa t lidhesha me t, por ai m fshihej. Rastsisht e kapa tek telefoni i Zeks, por m rrshqiti dhe e mbylli. Prpjekjet pr tu rilidhur prfunduan pa sukses. Me Majkon n Tiran komunikoja vazhdimisht.
  Qkur u nisa nga Tirana, kisha krkuar takim me Znj. Ollbrajt, me Vendrinin dhe Kukun. Amerikant ishin prgjigjur pozitivisht dhe prmes zdhnsit t departamentit t shtetit, ia kishin dhn lajmin dhe shtypit. Gazetart ishin mbledhur n hotel Intecontinental ku qndronte Ollbrajt, deri n mesnat n pritje t takimit ton. Por takimi nuk u realizua. Ollbrajt deri von u prpoq t thyente rezistencn e Thait, por pa dobi. E zhgnjyer dhe e zemruar, ajo u kthye n hotel. U lidha me delegacionini amerikan, fola me Tinn (sekretaren), Karl Sibentritin dhe m n fund me Hillin, as ata nuk m jepnin shpjegime. U krkova t na ndihmonin t takonim po at nat delegacionin shqiptar t ngujuar n kshtjell, por na kthyen prgjigje q francezt nuk donin. Madje atyre nuk u kishte plqyer as ardhja ime n Paris. Ata ishin prpjekur t na mbanin larg Rambujes. Hilli m foli shum i zemruar. M tha gjithashtu se Ollbrajti ishte shum e prekur dhe kishte deklaruar se n.q.s nuk do t kishte marrveshje, do ta harronte fjaln Kosov! I krkova Hillit q t na e sillnin delegacionin shqiptar n hotel. Ai na premtoi se do t prpiqeshin t rregullonin takimin. E rregulluam pr ditn tjetr (sot) n orn 8.00, brenda n territorin e kshtjells. N orn 8.00 sot u takum me Rexhep Qosen, Veton Surroin, A.Syln dhe H.Thain, n nj zyr t administrats t kshtjells. I.Rugova, megjithse e kishim krkuar, nuk erdhi. Nga amerikant prapa ders qndronte Sibentriti.
  Ngadal dhe me qetsi, u sqarova kosovarve se ne do ti mbshtesim dhe nuk do ti lm kurr vetm. E dinim q Thai duhej t bindej me argumente. Por ai kishte marr nj qndrim t pandryshueshm dhe kokfort. Aq sa bisedimet q zgjatm mbi nj or nuk solln asnj prfundim! U ndam si miq, me mendimin se ata gjat shqyrtimit t projektit prfundimtar q do t dorzohej n orn 9, do t reflektonin pozitivisht.
  U kthyem n Paris, n ambasad, n pritje t ors 12.00 kur delegacionet do t jepnin mendimet e tyre me shkrim pr projektin. Nuk kishim vese disa minuta q ishim kthyer, kur Kris Hill nga Rambujeja njoftoi se krkonte nj takim me mua n orn 11.30. Ju drejtuam prsri Rambujes dhe eskorta na oi n selin e delegacionit amerikan, nj shkoll q u kishte dhn nxnsve nj jav m tepr pushime. N takim me Hillin dhe Sibentritin shkuam un, Godo dhe ambasadori L.Rama. Hill filloi t fliste dhe nuk e fshihte zemrimin. Gjithka e kishte me Hashim Thain, i cili e kishte gnjyer sy m sy, veanrisht Znj.Ollbrajt. S bashku me Z. Godo u prpoqm ta qetsojm, duke i thn se Thai ndodhet nn presionet e segmenteve t caktuara t UK-s n terren, se si djal nuk sht i lir, etj. N moment q dgjoja Hillin e zemruar, mendova se far dmi mund ti bj shtjes s Kosovs. Menjher i krkova Hillit q t na krijonte mundsin q ti takonim edhe njher shqiptart pr 5 minuta. Godo n fillim kundrshtoi, por m von m dha t drejt. Pas m tepr se gjysm ore, erdhn pr tu takuar prsri R.Qosja, V.Surroi, A.Syla dhe H.Thai. Fillova tu flas me qetsi pr far tha Hilli, rndsin q kisht n parim miratimi i marrveshjes pr Kosovn, ju referova bisedave t bra me Bedri Islamin, letrn e presidentit. Majko m mori n telefon dy her gjat biseds. M n fund e ngrita tonin kundr Thait dhe i thash se me qndrimin e tij po i kursente Serbis bombardimin, por t mos harronte q kishte edhe prgjegjsi ndaj Shqipris, sepse ne vuajm rrjedhojat e konfliktit n Kosov. Ne duhet ta ndihmojm njri-tjetrin dhe ta mirkuptojm njri-tjetrin. Rexhep Qosja foli prsri bukur dhe me logjik, po kshtu Surroi. Edhe Syla ndonse i kontraktuar, e mbshteti marrveshjen n princip. Thai n prfundim krkoi gjysm ore afat q t mbyllej vetm n dhom dhe t reflektonte! E kuptova q do t kshillohej me ata q e mbanin peng. Para se t ndaheshim i thash Thait: Po t shikoj drejt n sy dhe ata sy m thon se ti do marrsh nj vendim t drejt. U larguam nga kshtjella, pasi amerikant e miratuan shtyrjen e afatit edhe pas ors 13.00, pr ti dhn mundsi delegacionit shqiptar t arrinte konsensusin. Shkuam n nj restorant n pritje t prgjigjes. N restorant folm disa her me presidentin, me Majkon e Gjinushin. Tirana ishte n ankth si t gjith ne. Fola edhe me Demain i cili fliste kodra pas bregut! Prfundimisht rreth ors 15.30, A.Syla m njoftoi se konsensusi u arrit dhe letra e delegacionit shqiptar iu dorzua negociatorve. Morm frym lirisht dhe u drejtuam nga ambasada n Paris. Godo shkoi t lodhej n hotel, ndrsa un nga ambasada u dhash intervista BBC, Zrit t Ameriks, kanaleve televizive shqiptare, Gazets Shqiptare, etj. Kur isha n ambasad shumica e antarve t delegacionit shqiptar m morn n telefon dhe m prgzuan pr kontributin personal q kisha dhn pr t bindur Thain. Madje u udita kur m telefonoi dhe m prgzoi edhe Bujar Bukoshi! Vetm Ibrahim Rugova nuk u b i gjall. Megjithse konsensusi u arrit, ai sht shum i brisht. N Rambuje kosovart arritn t bashkohen. Po kur t kthehen ne Kosov? Demai doli kundr, por edhe komandant lokal t UK-s. far do t ndodh? T presim. N Rambuje shqiptart ran dakord q t krijojn edhe nj qeveri t prbashkt. Pse u nxituan? Pr t ndar portofolet pr t ardhmen? Ishte nj kompromis pr t qndruar s bashku? Qosja m tha se Kryeministr u zgjodh Jakup Krasniqi, ndrkoh q m von mora vesh se flitej pr Hashim Thain. Demai n nj deklarat pr shtyp e hodhi posht kt qeveri dhe vet marrveshjen e Rambujes.
  (Vijon nesr)
  gsh

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Ditari i ish-ministrit t Jashtm Paskal Milo pr marrveshjen


  Rambuje, amerikant krkuan garanci me shkrim nga Thai


  Mungesn e Rugovs e stigmatizoi edhe Kadaren


  --------------------------------------------------------------------------------

  Nga Paskal Milo

  Nuk ishte n planet e mija q t botoja tani nj pjes t ditarit q un kam mbajtur si ministr i Punve t Jashtme t Shqipris n vitet 1997-2001. Kjo do t bhet sigurisht disa vite me von. Por mendoj se ajo q po botohet n faqet e Gazets Shqiptare dhe q ka t bj me Konferencn e Rambujes e t Parisit shkurt-mars 1999, sht e rndsishme q t bhet tani. Dhe kjo pr dy arsye: Rambuje sht paradhoma historike ku u prgatit lirimi i Kosovs nga diktatura e Millosheviit. E dyta, prvoja e Rambujes, mobilizimi i t gjith faktorve mbarshqiptar n at koh, sht shum e vlefshme pr tu marr n konsiderat tani, n fazn prmbyllse t atyre prpjekjeve historike pr t pavarsuar Kosovn. Rambujeja sht nj nga shtyllat e forta ku do t mbshtetet shteti i ardhshm i pavarur i Kosovs. Kujtesa e njerzve q kan jetuar e kontribuar pr kt ngjarje q t prfundoj me sukses, sht ende e freskt pr t mos lejuar deformime dhe manipulime t s vrtets historike.

  (Vijon nga numri i kaluar)
  7 mars 1999
  Preokupimi i par pasi u kthyem nga Ankaraja, ku ishim pr vizit me Majkon, ishte prsri Kosova. Madje, Hilli m krkoi dhe folm edhe kur isha n Ankara. M krkoi ndihm q ish-senatori republikan dhe kandidat pr President t SHBA-s, Bob Doll t takonte H.Thain dhe R.Qosen q ndodheshin n Shqipri. I premtova q sapo t kthehesha n Tiran, do t merresha me kt shtje. Dhash porosi nga Ankaraja pr t organizuar nj dark me R.Qosen dhe H.Thain. Kur u ktheva, Hashimi ishte larguar pa ln gjurm, ndrsa Qosja i respektuar e pranoi ftesn time dhe erdhi s bashku me gruan, t ciln e takova pr her t par. Hilli dhe Lino m krkonin me urgjenc pr t ditur nse Thai ndodhej n Shqipri dhe nse ai do t takonte ditn e premte n datn 5 mars, Bob Dollin n Shkup. Xhavit Haliti (Zeka) erdhi n dark dhe m tha se Hashimi kishte mbathur izmet, d.m.th, se kishte ikur n Kosov. Informova Hillin, i cili m pyeti nse mund t shkonte dikush tjetr. E bisedova me Zeken dhe pak m von m tha se nga shtabi ishte vendosur t shkonte ai me Bob Dollin, por donte masa sigurie kur t zbriste n Shkup. Shtabi i UK-s nuk donte t takonte Dollin, sepse do ti krkohej q t deklarohej hapur e prfundimisht, pro nnshkrimit t marrveshjes. UK-ja donte ta vononte akoma dhnien e plqimit, donte garanci dhe sidomos at pr dislokimin e forcave t NATO-s n Kosov. Zeka m foli hapur pr kt gj. Dolli u detyrua pas ksaj t fliste n telefon me Jakup Krasniqin, i cili tha se UK-ja do t vendoste t dieln, m datn 7 mars, pr t nnshkruar marrveshjen. N Shkup, kt premtim ia kishin dhn Dollit edhe R. Qosja edhe I.Rugova. Hilli m tha se sot n mngjes, Dolli ishte treguar m optimist dhe m entuziast nga realiteti dhe kt gj ia tha mbrm edhe Ollbrajtit n Londr. Amerikant po bjn mos q t sigurojn nj PO t sigurt nga shqiptart, veanrisht nga UK-ja deri t hnn n dark, n datn 8 mars, sepse Ollbrajt, ditn e mart do t dal para Kongresit amerikan pr t siguruar mbshtetje pr drgimin e forcave amerikane n Kosov. N qoft se shqiptart e nnshkruajn marrveshjen, ather amerikant e kan m t leht t merren vesh me serbt. Dje u drgova nj letr ministrave t Jashtm t Grupit t Kontaktit dhe Sekretarit t Prgjithshm t NATO-s, H.Solans, me t ciln u krkoja q t jepnin garanci publike pr dislokimin e forcave t NATO-s n Kosov, krkes kjo e shtruar me forc nga shqiptart e Kosovs. Po dje, ambasadort e Britanis s Madhe dhe Francs n Tiran, erdhn dhe krkuan t dinin pr qndrimet m t fundit t liderve t UK-s pr marrveshjen.
  N prfundim t dits s djeshme, pasi kisha dhn dhe tre intervista, njra prej t cilave u botua sot n gazetn Shekulli, u ktheva n shtpi. Nuk kishin kaluar vese disa minuta, kur pr habin time, m telefonoi H. Thai, i gjendur ose si tha ai, i kthyer n Tiran, pasi kishte tentuar pr dy dit t kthehej n Kosov. N telefon dgjova nj Hashim tjetr, t ndryshm nga ai q kisha par n Rambuje. Shum i sjellshm, duke krkuar madje falje pr mrzitjen q mund t na kishte shkaktuar me qndrimin e tij n Rambuje; krkoi t m takonte sot mua, Presidentin dhe Ilir Metn, tashm me cilsin e mandatorit si Kryeministr dhe me publicitet.
  Thai erdhi tek un s bashku me Zekn dhe nj djal tjetr t ri. Ne kishim ftuar shum gazetar pr ta br t njohur takimin. Pas takimit, un shtrova nj drek ku mori pjes Zeka dhe nj gazetar kosovar, Milaim Zeka me banim n Suedi. Thai krkoi hapur mbshtetje, nnvizoi n mnyr t dukshme mendimet se vendimet do ti marrim s bashku, krkoi falje pr qndrimet e tij n Rambuje dhe m tha se ka pasur presione veanrisht nga Demai. Ai tha se ata do ta nnshkruanin marrveshjen, por krkonin disa garanci nga amerikant, duke mos thn se cilat ishin, por duke ln t kuptoje se bhej fjal pr t ardhmen. Gjat dreks m krkoi t organizoja nj takim me Xhejms Rubinin, zdhnsin e Departamentit t Shtetit, me t cilin ishte takuar disa her n Rambuje dhe e konsideronte m t afrt se Ollbrajtin. I premtova ta rregulloja kt bised dhe Hilli mori prsipr t fliste me Rubinin. Rubini mori gjat kohs s dreks dhe mu desh t luaja rolin e prkthyesit. I thash se Thai kishte dshir t takohej me t kto dit, sepse kishte gjra q nuk mund t thuheshin n telefon. Rubin m tha se do t bisedonte me Ollbrajt dhe do t m kthente prgjigje pas 15 minutash. N vend t tij pas afro nj ore, m telefonoi Hilli, i cili m tha se Rubini ishte shum i zn, se nuk mund t largohej nga Uashingtoni, se ai mund t takohej me Thain n Paris, etj. Hilli u interesua t dinte se far kishte ndr mend Thai ti thoshte Rubinit, nse kishte lidhje me PO-n pr marrveshjen apo pr shtje q kan t bjn pas marrveshjes. Prgjigjja nga Thai ishte pr t dytn. Hilli do t shkoj nesr n Drenic, pr t takuar prfaqsuesit e UK-s. Ai krkoi t dinte se kur do t jepej prgjigjja. Thai iu prgjigj se ajo do t jepej t nesrmen n dark. Le t presim deri nesr!
  16 mars
  Dje filloi n Paris, raundi i dyt i konferencs pr Kosovn. Delegacioni shqiptar q kishte vajtur dy dit prpara, u shpreh prfundimisht dakord pr t nnshkruar marrveshjen. Nj dit m par, Thai kishte folur n telefon me M.Ollbrajt dhe e kishte garantuar pr nnshkrimin e marrveshjes. Por amerikant, duke pasur nj prvoj t hidhur me Thain nga Rambujeja, e krkuan garancin me shkrim. Dje n mngjes Thai u drgoi letra garancie, n fillim M.Ollbrajt-it dhe m von bashkkryetarve t konferencs; Vedrin e Kuk, si dhe ministrit t Jashtm gjerman dhe kryetarit K.M t BE-s, J.Fisher. Pranimi i pritur nga ana e delegacionit shqiptar pr t nnshkruar marrveshjen, u mirprit nga amerikant dhe nga evropiant. At e prshndeti n veanti edhe Klintoni. Edhe ne bm nj deklarat prshndetse.
  Ky veprim nga ana e delegacionit shqiptar, e prmirsoi shum imazhin e dmtuar t delegacionit n Rambuje, veanrisht t UK-s dhe t Thait. Shqiptart tani jan n nj avantazh t dukshm n raport me serbt, t cilt tani ndodhen plotsisht t zbuluar dhe nn nj presion ndrkombtar n rritje. Dje dhe sot, negociatort kan vazhduar bisedimet n Paris me delegacionin serb, pr ti bindur q t nnshkruajn marrveshjen. Aktualisht, un e shoh t vshtir q serbt t pranojn marrveshjen. Ata duan t fitojn koh, do t prpiqen ta shtyjn dhe do t nxjerrin gjithfarlloj pengesash dhe pretendimesh. Mendja djallzore e Millosheviit punon me kapacitet t plot. Ambasadori francez q m prcolli n aeroport pr n Paris, para dy orsh, m tha se serbt kan krkuar q marrveshja t mos quhet e prkohshme dhe paketa politike e marrveshjes, e cila sipas tyre, krijon nj shtet brenda shtetit. Po kshtu, ata kundrshtojn me forc pranin e forcave ndrkombtare t udhhequra nga NATO n Kosov. sht thn se konferenca do t zgjas deri t enjten, 18 mars, ose mund t shtyhet dhe nj dit tjetr. Un po shkoj n Paris pr t ndjekur nga afr ngjarjet, pr tu orientuar m drejt dhe pr t kontribuar nse do t jet e nevojshme. Sonte n dark, n orn 22:00 sht nj takim me Kristofor Hill. Po kshtu edhe me nj pjes t delegacionit shqiptar. Nuk jam i sigurt nse do t kem rast t takohem me Vedrin dhe Kuk. Ambasadort e tyre n Tiran i kam njoftuar se do t dshiroja ti takoja.
  17 Mars 1999
  Mbrm sapo mbrrita n Paris s bashku me P.Xhufin, K. Hysenajn, E.Sulon dhe ambasadorin L.Rama, shkuam n hotel Sofitel, pr t takuar ambasadorin, K. Hill dhe delegacionin shqiptar nga Kosova. U prpoqm q t mos binim n sy t serbve t cilt banonin po aty. Por nuk qe e thn tu shptonim. I mirnjohuri Kiki, drejtori politik i M.P.J-s jugosllave u ndodh n hollin e hotelit dhe m vuri re kur hyra. Kaq duhej dhe delegacioni jugosllav bri protest zyrtare pran negociatorve pr takimet e mia me Hillin dhe delegacionin shqiptar, duke i cilsuar si ndrhyrje n punt e brendshme t Serbis! Agjencit e lajmeve e transmetuan kt fakt dhe gazeta Politika e Beogradit e botoi sot kt protest me komente.
  Hilli na informoi pr zhvillimet e fundit n konferenc, pr refuzimin serb pr t nnshkruar marrveshjen, dhe pr 20 faqet e vrejtjeve q ata kishin paraqitur pr paketn politike t marrveshjes, duke pretenduar se duhej t rifillonte diskutimi nga e para. Grupi i Kontaktit i hodhi posht kto vrejtje si t papranueshme dhe deklaroi se mund t pranoj ndonj vrejtje pr shtje t vogla teknike. Hill na tha se tek shqiptart vihet re njfar nervozizmi i shkaktuar nga frika se mos marrveshjes i bheshin ndryshime. Na krkoi q t qetsonim shqiptart dhe ti garantonim se nuk do t kishte ndryshime. I pyetur nga un se far mendonin n rastin kur serbt nuk do t nnshkruanin marrveshjen, Hill tha se as nuk do t nxitoheshin, por as dhe nuk do t vonoheshin. T enjten sipas tij, marrveshja do t nnshkruhej nga shqiptart n Ambasadn amerikane. Mendohej se hapi i par pas ksaj mund t ishte nj udhtim i bashkkryetarve t konferencs n Beograd, pr t biseduar edhe njher tjetr me Millosheviin, para se fjaln ta merrte NATO. Hill tha se NATO nuk do t mund t veproj menjher. Jo vetm se ka pasiguri rreth efektivitetit t bombardimeve ajrore n objektet ushtarake jugosllave pr t detyruar Beogradi q t pranoj marrveshjen, ose amerikant vazhdojn t llogarisin me seriozitet refuzimin rus pr t kaluar n veprime t tilla. Ne, - tha Hill, - nuk duam ta presim dhe ta prcjellim me bombardim n Beograd, Kryeministrin rus Primakov, i cili do t shkoj n Uashington n fund t ksaj jave. Hilli e quajti delikate dhe shum t rrezikshme 10 ditt e ardhshme n Kosov. Serbt po prqendrojn shum forca ushtarake n Kosov dhe shenjat jan se po prgatiten pr nj ofensiv t re kundr shqiptarve. I krkova Hillit q t nxitojm, sepse situata mund t dal jasht kontrollit dhe mund t krijohet n Kosov nj rreth vicioz dhune. Sot Majko i drgoi pr kt qllim dhe nj letr Sekretarit t Prgjithshm t NATO-s, H.Solana.
  U takova edhe me delegacionin e shqiptarve. Erdhn t gjith me prjashtim t Rugovs dhe Bukoshit. Presidenti i Kosovs vazhdon t dshmoj inat shqiptari, refuzon t takohet me prfaqsues t qeveris shqiptare. Vazhdon ti qndroj ides fikse se ne mbshtesim kundrshtart e tij n Kosov, UK dhe R.Qosjen. N takim u fola shqiptarve se kam ardhur n Paris n emr t qeveris shqiptare pr t qen pran tyre, pr t dhn kontributin ton modest. Foln disa prej tyre: Thai, Fehmi Agani, V.Surroi, Edita Tahiri, Iliaz Kurteshi, etj t cilt falnderuan qeverin shqiptare dhe mua personalisht, pr kontributin q kishim dhn n arritjen e marrveshjes.
  19 Mars 1999
  Dje, delegacioni shqiptar nnshkroi n qendrn ndrkombtare Kleber, marrveshjen e prkohshme pr Kosovn. Nnshkruan: Hashim Thai, Rexhep Qosja, Ibrahim Rugova dhe Veton Surroi. Ishin t pranishm negociator ndrkombtar; Hill, Petric dhe Majorski. Hill dhe Petric nnshkruan marrveshjen ndrsa Majorski jo. Nnshkrimi i marrveshjes u transmetua drejtprdrejt nga stacionet televizive. Pas nnshkrimit t marrveshjes, ne dham n ambasad nj koktej pr delegacionin shqiptar. Ishin ftuar dhe shum t tjer; erdhi dhe Ismail Kadare dhe negociatori i BE-s, Petric me t shoqen. Kishte shum gazetar dhe fotoreporter t huaj dhe shqiptar. Nga delegacioni shqiptar nuk erdhn prsri I.Rugova dhe B.Bukoshi, ndonse t parin e ftova personalisht prmes telefonats q i bra Fehmi Aganit. T dy, ndonse nuk e duan fare njri-tjetrin, me mosardhjen e tyre demonstruan hapur qndrimin jomiqsor ndaj qeveris aktuale shqiptare. Kt qndrim t tyre, Ismail Kadare e stigmatizoi shum ashpr. Sot po kthehemi n Tiran. Vedrin dhe Kuk do t njoftonin po sot vazhdimin e konferencs deri t mrkurn tjetr, m datn 24 mars, me shpresn e nj kthese serbe. Un nuk e besoj. M duket se Grupi i Kontaktit krkon t fitoj koh pr vete, para se t marr nj vendim final.
  20 Mars 1999
  Ndryshe nga pritej dje, Grupi i Kontaktit vendosi ta ndrpres konferencn n Paris, duke i br thirrje Beogradit q t reflektoj pr her t fundit nnshkrimin e marrveshjes. Menjher pas ksaj, kryetari i radhs s OSBE-s, Knut Vollebek lajmroi trheqjen e vzhguesve t OSBE-s nga Kosova, e cila u realizua plotsisht paradite (1381 vzhgues). Un i telefonova mbrm Vollebekut q t m informonte pr trheqjen. Po sot serbt kan filluar nj fushat ofensive t gjer n Kosovn qendrore dhe veriore. Largimi i verifikuesve e l Kosovn pa dshmitar, para synimeve serbe pr nj fushat t re spastrimi etnik e krimi n Kosov. Amerikant por edhe shumica evropiane, po deklarojn hapur se n rast se serbt nuk binden t nnshkruajn, mbi ta do t bjer ndshkimi i NATO-s. Kshilli i NATO-s vazhdon t jet i mbledhur dhe po diskuton detajet e aksionit. Gjithka duket si prag lufte. Ne jemi fare pran saj e t rrezikuar nga nj sulm i mundshm i forcave serbe n kufijt verior dhe verilindor. Kemi diskutuar dje dhe sot me Majkon, L.Hajdaragn dhe P.Koin, pr marrjen e t gjitha masave n prforcim t mbrojtjes n kufirin verilindor. Sot u ndal n Tiran pr rreth nj or e gjysm, delegacioni kosovar, i cili kthehej n Prishtin prmes Shkupit. T njoftuar nga ambasadori francez, dolm pr ti takuar s bashku me Presidentin. Nga aeroplani ushtarak zbriti shumica e delegacionit, Thai me t UK-s, Qosja me t tijt, V.Surroi, B.Shala, F.Agani, I.Ajeti, etj. Mendova se I.Rugova nuk kishte ardhur. Por nuk kaluan ve 20 minuta, kur ai u shfaq n dern e salls s bashku me 2-3 t tjer dhe ambasadorin francez. Rugova nuk kishte dashur t zbriste nga aeroplani, por e kan detyruar, kur i kan thn se e priste Presidenti Mejdani. Erdhi dhe u ul midis nesh si i ndjer n faj. Shkmbyem prshndetjet e rastit. Gjeta rastin dhe i thash se e prita n ambasadn n Paris para dy ditsh, po ai nuk erdhi. U prpoq t justifikohej; i thash gjithashtu se nuk ka arsye pse t na mbes hatri pr njri-tjetrin, mund t kemi dhe diferenca, por shtja kombtare na bashkon. M tha se nuk kishte thn asgj n publik dhe gjith fajin ia hodhi shtypit q ishte shum i paprgjegjshm. Sigurisht nuk tha t vrtetn, ve premtoi se do t kthehej n Tiran, n rastin m t par q do t dilte jasht Kosovs. U larguan n orn 14:30. N Tiran mbetn 5 antar t delegacionit t UK-s: Thai, Krasniqi, Ram Buja, Azem Sula, Xh. Haliti (Zeka). Do ti takoj t hnn n dark.

  24 Mars 1999
  Sonte do t jem n Bruksel. Nesr sht takimi yn n Kshillin e NATO-s. Ai u krkua nga un ditn e diel, 21 mars, pr t shqyrtuar bashkpunimin Shqipri-NATO, n kuadrin e konfliktit n Kosov dhe t rrjedhojave q ai sjell pr ne. Ne krkojm siguri pr integritetin territorial dhe ndihm pr t prballuar nj fluks t mundshm refugjatsh, q mund t vijn nga Kosova si rezultat i reprezaljeve t reja serbe. Nga e diela deri sot, ka pasur ngjarje intensive dhe ne ndodhemi realisht n prag lufte. T dieln thirra ambasadort e vendeve t NATO-s n Tiran. N emr t qeveris shqiptare, un shpreha shqetsimin pr situatn n Kosov, pr mundsin e nj spastrimi etnik, pr provokacionet serbe dhe rrezikun e nj agresioni serb. U krkova ndihm logjistike dhe humanitare. Mesazhet i prcolln menjher. Ditn tjetr filloi interesimi i drejtprdrejt pr propozimin ton pr mbledhjen me NATO-n. Departamenti i Shtetit krkoi m shum detaje dhe arsye se prse ne krkonim mbledhjen, t cilat ne i prcollm prmes ambasadorit Bushati. Edhe italiant, turqit, etj e mbshtetn kt propozim. Mbrm na erdhi prgjigja nga Departamenti i Shtetit, ndrsa sot Solana n prgjigje t letrs sime m njoftoi se nesr n orn 16:30, n selin e NATO-s n Bruksel, do t mbahet mbledhja NATO-Shqipri.
  T hnn, Hollbruk shkoi n Beograd pr her t fundit pr t bindur Millosheviin pr t pranuar marrveshjen pr Kosovn. Qndroi deri t martn pasdite dhe nuk arriti t bind Millosheviin. Klintoni e urdhroi t kthehej dhe mbrm n dark, Kshilli i NATO-s mori vendimin prfundimtar pr t vn n jet opsionin e par kundr Beogradit, bombardimin nga ajri t infrastrukturs jugosllave. Solana ia prcolli urdhrin, Gjeneralit Klark. Q mbrm e gjith bota priste nga ora n or fillimin e bombardimeve.
  Ndodhemi n nj situat q pa frik e konsideroj shum delikate dhe shum t rrezikshme, por dhe historike. Jo t gjith brezave dhe njerzve u takojn t ken momente kthes pr kombin dhe vendin gjat jets s tyre. N mnyr t dukshme ka filluar procesi i zgjidhjes s Kosovs, i cili do t ket rrjedhoja shum t rndsishme jo vetm pr shqiptart dhe Shqiprin, por pr t gjith Ballkanin.


  gsh

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  S e pari e falenderoje Brarin per sjelljen e ketije shkrimi aq te bukur e te rendesishem per gjeneratat qe do vijojn ku do mesojne dhe gjykojne vete se si eshte sjellur situata rrethe qeshtjes perfundimtare t Kosoves ne fund te shekullit XX-t por edhe duke mos i harruar kurr e per jet aktivistet e dalluar shqiptar si ishin Paskal Milo e Luan Rama por edhe tjer te cilet me mish e shpirt u munduan qe populli shqiptare i kosoves te lirohet nga prangat e skllaverimit serbo sllav njehere e pergjithemon.

  Ky shkrimi imi ndoshta edhe mund te fshihet se gjoja nuk eshte i rendit te dites por me nje fjal pershendes te gjithe vllezerit tane shqiptare nga shqiperija qe u treguan te zgjuar dhe t duhur mu ne momentet e duhura, te gjithe te bashkuar si gishtat e nje dore !
  A thua ne shqiptart duhet pritur edhe ndonje pushtm tjeter per tu bashkuar si ne Rambuje ?

  Me te vertete nese do propozoej ndonjehere nje iniciative e tille se, kush do te shpallet qytetar nderi menjehere pa njohjes se pamvarsis se kosoves(e cila do realiohet se shpejti) e une do propozoja Paskal Milon dhe mikun e dhe patriotin e shquar qe dha kontribut te madh per qeshtjen komtare, Luan Rama, dy figura te paharrueshme.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 27-10-2006 m 16:57

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,712
  brari, je fantastik ,ne intepretime dhe shkrime ,te pershendet poeti xhelal ferizi nga mitrovica

 5. #5

  Post Milo: Ju tregoj takimet Nano me Milloshevi dhe Majko-Papandreu

  Pjes nga "Ditari i nj ministri t Jashtm": T pathnat pr Konferencn e Rambujes

  T thnat e t pathnat, dilemat e diplomacis shqiptare pr vendimet e vshtira mbi fatin e Kosovs, pozicionimet politike dhe bashkpunimi me ndrkombtart, Konferenca e Rambujes dhe rrjedhoja e saj, Pavarsia e Kosovs, t rrfyera t gjitha n nj libr. Paskal Milo, ministri i Jashtm i Shqipris s asaj kohe, ka shnuar gjithka me prpikmri n nj ditar. I hedhur n letr n momentet kur kan ndodhur ngjarjet, Ditari i Paskal Milos, botuar me besnikri sipas shnimeve t asaj kohe, tashm ka marr formn e nj libri memorial-dokumentar t titulluar "Ditari i nj ministri t Jashtm; konflikti i Kosovs 1997-2001". I hedhur n treg nga shtpia botuese "Toena", ky libr vjen n kohn e duhur, n 10-vjetorin e Konferencs s Rambujes, q hodhi themelet pr zgjidhjen e t ardhmes s Kosovs dhe prvjetorit t par t Shpalljes s Pavarsis s Kosovs, si rrjedhoj e ksaj Konference. T vrtetat q dalin nga botimi i ktij libri, t thna e t pathna pr arsye t ndryshme gjat ktyre 10 vjetve, jan nj ndihmes e muar pr t kuptuar realisht ato q kan ndodhur gjat kohs s konfliktit, n Kosovn e paslufts e deri m sot. Ditn e mart, 10 shkurt, ora 12.00 n hotel "Tirana", me pjesmarrjen e autorit dhe pranin e shum figurave t tjera politike, "Toena" do t organizoj nj takim promovues, pr t vazhduar n datn 13 shkurt me Prishtinn.  Takimi Nano-Milloshevi n Kret

  5 nntor 1997

  Dje mbaroi Samiti i Krets, n qytetin Iraklio, n hotelin "Kapsis" ku u takuan kryetart e shteteve dhe t qeverive, si dhe ministrat e Jashtm t vendeve t Evrops Juglindore. Ky Samit, i pari n historin e ktyre vendeve, ngjalli interes t madh, disa e pritn me krshri, disa t tjer me dyshim e skepticizm. Greqia, si iniciatore, u prpoq t nxirrte prfitime maksimale, t manifestonte n njfar mnyre lidershipin e saj n Ballkan. Turqia, q pa dyshim ishte kundr saj, u prpoq s bashku me Rumanin t minimizonte rndsin e Samitit. Madje u prpoqn q t mos kishte as edhe nj dokument n fund t tij. Milloshevii, nga ana e tij, krkoi t nxirrte prfitimet e rastit. Me pranin e tij n Samit ai synonte t thyente izolimin e pjesshm ndrkombtar dhe ta shfrytzonte at pr propagand n fushatn elektorale pr zgjedhjet presidenciale q do t mbahen n Serbi n 7 dhjetor 1997.

  Ne shkuam atje pr t manifestuar vullnetin ton t mir pr marrdhnie korrekte me fqinjt, pr bashkpunim dhe mirkuptim me ta. Propozimi serb pr takimin e nivelit t lart midis dy vendeve n Kret u konsiderua me kujdes n Tiran dhe pr kt u informua edhe Presidenti Rugova prmes Zyrs s Qeveris s Prkohshme t Kosovs n Shqipri.

  Vendimi prfundimtar pr t realizuar kt takim u mor pas konsultimeve me Departamentin e Shtetit t SHBA-s. Ambasadorja amerikane n Tiran, Mariza Lino, i prcolli qeveris shqiptare kto mesazhe: "Opinioni i jashtm do t pres shum m tepr nga far mund t arrihet realisht nga ky takim. Ne nuk jemi kundr zhvillimit t takimit, por sugjerojm q gjat bisedimeve t prqendroheni n problemet kufitare (hapja e pikave doganore) dhe n shkmbimet tregtare, q kosovarve tu jepet mundsia t lvizin lirshm n t dyja ant e kufirit, t krkoni vendosjen e dialogut me kosovart dhe zbatimin e marrveshjes pr arsimin".

  N fund, Departamenti i Shtetit sugjeronte q "nuk duhet t shpreheni apo t mbani qndrime q mund t komprometojn murin e jashtm t sanksioneve dhe mos bni deklarat t prbashkt pas takimit (pala tjetr do ta krkoj)".

  Qeveria shqiptare u prgatit seriozisht pr Samitin e Krets dhe n mnyr t veant pr takimin e nivelit t lart me paln serbe. N 30 tetor, MPJ-ja i drgoi kabinetit t Kryeministrit Fatos Nano materialin prgatitor me tezat pr takimin me delegacionin e Jugosllavis. Nga mbi katr faqe q prmbanin kto teza, dy faqe e gjysm i kushtoheshin Kosovs dhe ato ndodhen n Arkivin e MPJ-s t Shqipris n dosjen mbi Samitin e Krets. N kto teza thuhej se "shtja e Kosovs sht prsri nj problem i madh, q ka bllokuar marrdhniet midis dy vendeve. Shteti shqiptar, ktij problemi kaq t madh, nuk ka si ti shmanget, sepse sht nj obligim i natyrshm", se "ne i konsiderojm plotsisht t drejta krkesat q shqiptart e Kosovs kan formuluar dhe askush nuk na jep t drejt q ti modifikojm apo ekzagjerojm ato… Ajo q shteti shqiptar dshiron t theksoj, sht se tashm Kosova nuk sht thjesht nj problem i marrdhnieve midis Jugosllavis dhe Shqipris, por nj problem i Jugosllavis me Komunitetin Ndrkombtar".

  Tezat prmbanin nj numr propozimesh konkrete, q Kryeministri shqiptar duhej ti bnte Millosheviit n lidhje me Kosovn, si lirimin e t burgosurve t ndrgjegjes dhe marrjen fund t shkeljes flagrante t t drejtave t popullsis shqiptare n Kosov, Mal t Zi e Serbi, heqjen e masave policore nga Kosova, rikthimin e t larguarve me dhun nga puna, shqiptarizimin e administrats n baz t realiteteve demografike n Kosov dhe vise t tjera ku jetojn popullsi shqiptare etj.

  N fund, tezat e MPJ-s theksonin se "normalizimi i gjendjes n Kosov, nprmjet zgjidhjeve politike, do ta lehtsonte n mnyr t dukshme atmosfern e rnduar. Pr kt propozojm q udhheqja jugosllave fillimisht t konkretizoj dialogun e nisur me udhheqsit politik t Kosovs pr rikthimin e objekteve shkollore, shtje kjo q tashm sht n objektiv t vmendjes s opinionit publik ndrkombtar. Kjo gj sht urgjente, sepse shenjat n Kosov tregojn pr nj zhvillim q mund t ket pasoja pr stabilitetin n Jugosllavi dhe n tr rajonin e Ballkanit. Marrveshja pr arsimin, kthimin e nxnsve dhe studentve e profesorve n lokalet e tyre do t ishte nj fillim i mbar dhe nse e arrijm kt gj sot ktu n Kret, ky do t ishte nj hap serioz i hedhur n drejtimin e duhur pr t kthyer prsri besimin n zgjidhjen politike e n dialogun, si mnyrat e vetme produktive q mund t parandalojn krizat".

  Para se t them nse tezat e prgatitura nga MPJ-ja u prdorn ose jo, le t shikojm shkurtimisht se si u arrit n takimin Nano-Milloshevi n mbrmjen e 3 nntorit n hotelin "Kapsis" t Iraklios n Kret. E vrteta sht se prmes kanaleve diplomatike, t dyja palt ishin prpjekur paraprakisht t binin dakord pr temat e bisedimeve. Por pala jugosllave refuzonte q n bisedime t flitej pr Kosovn, ndrkoh q pala shqiptare e kishte vn si kusht se pa biseduar pr kt shtje nuk kishte arsye q t bhej takimi midis dy delegacioneve.

  Samiti pati rndsi pr takimet bilaterale. Takimet m interesante dhe m t komentuara ishin ato Simitis-Jillmaz dhe Nano-Milloshevi.

  Deri n drek, m 3 nntor nuk ishte e sigurt nse do t zhvillohej takimi. Gjat dreks un me Nanon ishim ulur n qoshen e tavolins s madhe. Menjher, n nj radh me ne, ishin ulur Milutinovi dhe Milloshevii. N nj moment Milutinovi i propozoi Nanos q t ndrronin vendin, por Nano refuzoi. Gjat gjith dreks ata nuk i foln njri-tjetrit.

  M n fund, kur prfundoi dreka, duke dal nga restoranti n hollin e hotelit ne u ndodhm prball Millosheviit. Nj takim n dukje i rastit. I dham dorn, ndrkoh q fotoreportert bn punn e tyre. Ky shtrngim duarsh zgjidhi gjithka. Nano i propozoi Millosheviit q t takoheshin kok m kok. Milloshevii pranoi.

  N moment e ndjeva q Nano bri gabim q vendosi t takohej vetm. Ai e dinte klimn n t ciln zhvillohej takimi dhe pr t larguar nj pjes t dyshimeve, apo edhe t akuzave t padrejta q po bheshin me bollk duhej t ishte treguar m i kujdesshm. Duke zbritur shkallt pr n dhomat tona, i thash Nanos se do t ishte mir q t mos shkonte vetm n takim dhe t takoheshim n rang delegacionesh. Nano mu prgjigj: "Nuk ka gj, le t m akuzojn mua si tradhtar!".

  Takimi filloi n nj nga dhomat e prgatitura enkas n katin e dyt t hotelit. Nano dhe Milloshevii u uln n kolltuk prball njri-tjetrit. Un me Milutinoviin mbetm prapa ders dhe biseduam rreth nj or. Takimi zgjati rreth nj or e gjysm nga 19.30-21.00, kur ishte parashikuar vetm treerek ore. Presidenti i Maqedonis, Kiro Gligorov, me t cilin kishim takimin tjetr, u detyrua t priste rreth nj or. Pr t mos shkaktuar ndonj incident, un shkova dhe bisedova vet pr gjysm ore me Gligorovin dhe ministrin e Jashtm Hanxhinskin.

  Takimi Nano-Milloshevi ishte i pari q bhej pas 51 vjetsh q prej qershorit 1946, kur n Beograd ishin takuar zyrtarisht Enver Hoxha me Titon. Takimi duhej br dhe ishte i dobishm. Ne u treguam pa komplekse dhe qeverit evropiane dhe ajo amerikane na mbshtetn. Por ende pa mbaruar takimi, madje para tij, pati reagime n Kosov e Shqipri.

  Qeveria e Kosovs dhe Ibrahim Rugova q m 2 nntor kishin dal me nj deklarat ku shprehej shqetsim, por edhe ankth pr mundsin e diskutimit t shtjes s Kosovs n kt Samit dhe pr mungesn e ftess pr udhheqsit kosovar pr t marr pjes aty. Sigurisht q shtja e pjesmarrjes nuk ishte e argumentuar, sepse Kosova nuk ishte shtet i pavarur dhe qeveria e zotit Bukoshi e panjohur nga pikpamja e s drejts ndrkombtare. Por shigjetimi kryesor n kt deklarat, qoft pa e prmendur me emr, drejtohej kundr Nanos kur thuhej se "askush tjetr, prve prfaqsuesve t zgjedhur t popullit t Kosovs, nuk ka mandatin dhe nuk mund t bisedoj n emr t Kosovs, apo t marr prsipr zgjidhje t fardolloj natyre pr Kosovn".

  Takimi dhe biseda e kryetarit t qeveris shqiptare me kryetarin e nj shteti fqinj, qoft ky edhe Milloshevii i Serbis, nuk mund t paragjykohet apriori. Politikant dhe kryetart e shteteve e t qeverive jan pr tu takuar, pr t zgjidhur problemet e pr t nxitur zhvillimin e marrdhnieve. Aq m tepr q kishte mbi gjysm shekulli q nuk kishte pasur takim midis liderve t t dyja vendeve. Por brishtsia e marrdhnieve shqiptaro-serbe, shtja e Kosovs dhe natyra thellsisht antishqiptare e Millosheviit duhej ta bnin Kryeministrin shqiptar q t mendonte nj takim m zyrtar e m protokollar, m t hapur, me koleg e kshilltar n krah q tu jepte edhe prmasa m t gjera e m tepr siguri bisedimeve.

  Takimet kok m kok mbartin n vetvete diplomacin konspirative, prandaj edhe bhen, por nuk mund dhe nuk duhej br nj i till midis dy njerzve q prfaqsonin dy qeveri, dy vende e dy kombe q ishin n grindje e mosmarrveshje historike. Nano, po t ishte me delegacionin, do tu prmbahej n substanc tezave t prpunuara nga MPJ-ja pr bisedimet dhe ato do t ishin shnuar n rekordet e takimit dhe ai do t ishte i mbrojtur nga akuzat q vrshuan si lum pas Krets, si nga opozita n Shqipri, ashtu edhe nga nj pjes e politiks dhe opinionit publik n Kosov e diaspor.

  Nj takim n Tiran me rezonanc n Prishtin

  21 dhjetor 1998

  Sot pasdite, rastsisht nga nj radiostacion privat, mora vesh se n hotel "Rogner" u realizua n dukje krejt papritur nj takim i dyshes qeveritare Majko e Meta me dyshen opozitare Berisha e Pollo. N mngjes u ndodha te zyra e Kryeministrit Majko, por ai as m dha shenjn m t vogl pr kt takim.

  Ambasadorja amerikane M. Lino q u ndodh sot pasdite n zyrn time n kohn kur zhvillohej takimi, ishte n dijeni t tij. Nuk e ndjeva veten aspak mir kur nj ngjarje politike kaq t rndsishme nuk e dinte ministri i Jashtm i Shqipris, por e dinin prfaqsuesit e huaj diplomatik n Tiran. Si puna ime, t befasuar, u ndodhn edhe antart e tjer t kabinetit qeveritar, Kryetari i Kuvendit dhe nuk jam i sigurt nse e dinte edhe Presidenti. Mbi t gjitha nuk e dinte as edhe kryesia e Partis Socialiste.

  Takimi, duke ardhur krejt papritur, shkaktoi pshtjellim n t dyja kampet politike. Ai u realizua n kulmin e retoriks konfliktuale midis qeveris e opozits, q kt her ishte shkaktuar edhe nga nj grev urie dyjavore e rreth 90 studentve n Qytetin Studenti q ishte m se e qart q ishte organizuar nga PD-ja. N mnyr publike, si iniciatore dhe ndrmjetsuese e takimit, u shpall Shoqata e Studentve t Dhjetorit (t vitit 1990), e cila sht e njohur pr prirjen e saj pro Partis Demokratike.

  Un jam pothuaj i sigurt q ky takim spektakolar, pr mnyrn se si u organizua dhe kohn q u zgjodh pr ta realizuar, nuk mund t ishte vepr e ksaj shoqate, e cila nuk prfaqsonte ndonj z t fuqishm dhe me autoritet n opinionin publik shqiptar. N qoft se nuk sht kjo shoqat, ather cilt jan organizatort e vrtet t ktij takimi? Kush kishte interes q ky takim t bhej dhe prse? Kto pyetje implikojn pr mendimin tim tri pal: zotin Berisha, Kryeministrin dhe zvendsin e tij e disa prfaqsues t trupit diplomatik n Tiran (ambasadorja Lino e SHBA-s, ambasadori Spatafora i Italis dhe ambasadori Everts i OSBE-s).

  Prse Berisha ishte i interesuar? Mendoj pr disa arsye: strategjia e tij e bojkotit t Parlamentit, e tensionimit t situats dhe e destabilizimit t vendit pr tu rikthyer n pushtet me dhun dshtoi. Si ministr i Jashtm jam n dijeni t plot pr izolimin e tij nga faktori ndrkombtar. Eliminimi i tij nga jeta politike shqiptare ishte br objekt diskutimi. N kto rrethana, shefit t opozits i duhet nj arsye e fort q t rikthehet n Parlament, q t braktis sheshin "Sknderbej", q e ka marr me qira pr muaj t tr. E kuptoi vet, apo e ndihmuan t tjert ta kuptoj, kjo sht nj shtje tjetr. Un m tepr mendoj se sht e dyta.

  Po Majko me Metn pse ishin t interesuar ta bnin kt takim? A e morn vendimin vet, apo ua imponuan t tjert? N parim takimi ishte i rndsishm, i domosdoshm e i dobishm. Ai i shrben uljes s tensioneve dhe zhvillimeve normale demokratike n Shqipri. Nga kjo pikpamje t gjith e mbshtesin dhe nuk ka pse mos t mbshtetet. Probleme t tilla madhore nuk u takojn vetm nj apo dy njerzve, por t gjith forcave politike. Majko dhe Meta e din shum mir kt dhe ata pavarsisht se kryesojn qeverin nuk mund t mbajn mbi supet e tyre nj prgjegjsi kaq t madhe pa marr miratimin e kryesis s PS-s. Ather dikush tjetr i ka shtyr, mbshtetur e inkurajuar pr ta br kt takim "historik".

  Kush sht apo cilt jan? Kam arsye t besoj se kt takim e kan nxitur e organizuar amerikant, prmes ambasadores Lino, n bashkpunim edhe me Spataforn e Dan Everts. Jo rastsisht sot ambasadori italian m tha se Berluskoni kishte pranuar nj ftes t Berishs pr t ardhur n Shqipri, porse ai e kishte kshilluar q do t ishte m mir t vinte me ftes t Kryeministrit Majko dhe me kt rast takonte edhe Berishn. Sipas Spatafors, Majko kishte pranuar ta bnte ftesn. Edhe ambasadori i OSBE-s, Everts, erdhi e m pyeti se far mendimi kisha nse kryetari i ardhshm i radhs s OSBE-s, ministri i Jashtm norvegjez, Knut Volebek, gjat vizits s tij n Tiran m 9 janar 1999, mund t takonte Sali Berishn? M tha se do t shkonte t bisedonte me shefin e opozits dhe do ti krkonte t bnte gjeste t tilla q t ndryshonin nga veprimet e deritanishme n rast se dshironte t takonte Volebekun.

  Ky takim, q u prshndet nga Uashingtoni menjher pas prfundimit t tij, synon patjetr forcimin e stabilitetit politik n Shqipri edhe n funksion t zhvillimeve n Kosov. Ky synim u b i qart edhe n fund t takimit kur t dy palt deklaruan se do t mbanin qndrime t prbashkta ndaj Kosovs. Amerikant mendojn se afrimi i forcave kryesore politike n Tiran do t ndikoj edhe n afrimin e faktorve politik shqiptar n Kosov. Majkos dhe Berishs u sht krkuar q t moderojn qndrimet e liderve t Kosovs dhe ti nxisin ata pr t krijuar nj grup t ri negociator gjithprfshirs, i gatshm pr tu ulur n bisedime me Beogradin pr t nnshkruar nj marrveshje kalimtare pr statusin e Kosovs.

  Nuk sht e rastit q takimi Majko-Berisha u b nj jav pasi n 14 dhjetor dshtoi nj mbledhje n Vjen, e iniciuar nga amerikant midis liderve kryesor t Kosovs, prfshir UK-n me prfaqsues t Grupit t Kontaktit. Synimi i ktij takimi ishte pikrisht krijimi i grupit t ri negociator kosovar. Po n 14 dhjetor, pas vrasjes n kufirin me Shqiprin t 35 ushtarve t UK-s, midis t cilve edhe drejtues t saj nga njsi t ushtris jugosllave mori fund armpushimi i prkohshm. Kjo ngjarje u pasua menjher me vrasjen e gjasht t rinjve serb n nj kafene t Pejs. UK-ja u distancua nga prgjegjsia pr kto vrasje.

  Nj mision i vshtir, por i suksesshm.

  Shqiptart i thon "Po" marrveshjes

  23 shkurt 1999

  Po shkruaj 24 or pasi kam mbrritur n Paris dhe jam duke fluturuar pr n Vjen ku nesr zhvillohet mbledhja e grupit "Miqt e Shqipris" dhe ku jemi ftuar t marrim pjes.

  Qndrimi n Paris ka qen nj kalvar i vrtet diplomatik. Me t mbrritur fillova menjher t kontaktoj me disa antar t delegacionit kosovar, me Xhavit Halitin (Zekn), me Jakup Krasniqin, me profesor R. Qosjen, me Azem Syln, Veton Surroin.. Ata ma paraqitn situatn brenda delegacionit alarmante, po praheshin dhe Konferenca mund t psonte fiasko. T gjith prgjegjsin e prqendronin te nj emr: Hashim Thai. U prpoqa t lidhesha me at, po ai m fshihej. Rastsisht e kapa te telefoni i Zeks, por m "rrshqiti" dhe e mbylli. Prpjekjet pr tu rilidhur prfunduan pa sukses. Me Majkon n Tiran komunikoja vazhdimisht.

  Qkur u nisa nga Tirana kisha krkuar takim me zonjn Ollbrajt, Vedrin dhe Kuk. Amerikant ishin prgjigjur pozitivisht dhe prmes zdhnsit t Departamentit t Shtetit ia kishin dhn lajmin dhe shtypit. Gazetart ishin mbledhur n hotel "Intercontinental" ku qndronte Ollbrajti, deri n mesnat n pritje t takimit ton. Por takimi nuk u realizua. Ollbrajt deri von u prpoq t thyente rezistencn e Thait, por pa dobi. E zhgnjyer dhe e zemruar, ajo u kthye n hotel.

  U lidha me delegacionin amerikan, fola me Tinn, Karl Sibentritin dhe m n fund me Hillin. As ata nuk m jepnin shpjegime. U krkova t na ndihmonin t takonim po at nat delegacionin shqiptar t ngujuar n kshtjell, por na kthyen prgjigje q francezt nuk donin. Madje atyre nuk u kishte plqyer as ardhja ime n Paris. Ata ishin prpjekur t na mbanin larg Rambujes.

  Hilli m foli shum i zemruar. Pr Thain m tha se duhet t shkoj me pushime. M tha gjithashtu se Ollbrajti ishte shum e prekur dhe kishte deklaruar se n.q.s. nuk do t kishte marrveshje, ajo do ta harronte fjaln Kosov!

  I krkova Hillit q t na e sillnin delegacionin shqiptar n hotel. Ai na premtoi se do t prpiqeshin t rregullonin takimin. E organizuan pr ditn tjetr (sot) n orn 8.00 brenda n territorin e kshtjells. T lodhur dhe plot tension ram t flem pak or.

  N orn 8.00 sot u takuam me R. Qosjen, V. Surroin, A. Syln dhe H. Thain n nj zyr t administrats s kshtjells. I. Rugova, megjithse e kishim krkuar, nuk erdhi. Dshmoi edhe nj her hapur se nuk dshironte t kishte lidhje me ne, inferioritetin dhe mungesn e kurajs pr tu ballafaquar dhe par sy m sy. Nga amerikant prapa ders qndronte Sibentriti.

  Ngadal dhe me qetsi u sqarova kosovarve se ne do ti mbshtesim dhe nuk do ti lm kurr vetm. E dinim q Thai duhej t bindej me argumente, por ai kishte marr nj qndrim t pandryshueshm dhe kokfort, aq sa bisedimet q zgjatn mbi nj or nuk solln asnj prfundim! U ndam si miq me mendimin se ata, gjat shqyrtimit t projektit prfundimtar q do tu dorzohej n orn 9.00, do reflektonin pozitivisht.

  U kthyem n Paris, n ambasad, n pritje t ors 12.00, kur delegacionet do t jepnin mendimet e tyre me shkrim pr projektin. Nuk kishim vese disa minuta q ishim kthyer, kur Kris Hill nga Rambujeja m telefonoi e m krkoi nj takim n orn 11.30.

  Iu drejtuam prsri Rambujes dhe eskorta na oi n selin e delegacionit amerikan, nj shkoll q u kishte dhn nxnsve nj jav m tepr pushime. N takim me Hillin dhe Sibentritin shkuam un, Godo dhe ambasadori L. Rama. Hill filloi t fliste dhe nuk e fshihte zemrimin. Gjithka e kishte me Hashim Thain. "Takimi me Demain n Lubjan, turfullonte Hilli, ka luajtur nj rol shum negativ. udia m e madhe ka qen se, duke mos besuar tek Ollbrajt, delegacioni shqiptar i ka krkuar asaj q t lidhen drejtprdrejt dhe t flasin me Presidentin Klinton. Kjo t bn t mendosh se ata vijn nga nj planet tjetr". Hilli tha dhe shum fjal t tjera i plagosur rnd edhe n sedrn e tij, por edhe n prgjegjsin q kishte si negociator amerikan q donte t siguronte suksesin e Konferencs q do t ishte njkohsisht edhe sukses amerikan, por edhe arritje personale e tij. Interesa t kombinuara, por q jo gjithnj sht e leht t gjesh ekuilibrin midis tyre.

  Deklaratat e Hillit ishin sigurisht pak t nxituara e n inat e sipr, q reflektonin nj tension e lodhje t jashtzakonshme. "Kam 42 or pa gjum, na tha dhe zonja Ollbrajt, nuk ka qen kurr m e zemruar se dje."

  S bashku me zotin Godo u prpoqm ta qetsojm duke i thn se Thai ndodhet nn presionin e segmenteve t caktuara t UK-s n terren, se ai djal nuk sht i lir t vendos vet dhe t marr prgjegjsi kaq t rnda, se sht i ri e nuk ka shum prvoj politike etj.

  N momentin q dgjoja Hillin e zemruar, mendova se far dmi mund ti bhej shtjes s Kosovs nga kokfortsia apo nga frika e marrjes s prgjegjsis. Menjher i krkova Hillit q t na krijonte mundsin q ti takonim dhe nj her shqiptart pr pes minuta. Godo n fillim kundrshtoi, po m von m dha t drejt.

  Pas m tepr se gjysm ore, erdhn pr tu takuar prsri R. Qosja, V. Surroi, A. Syla dhe H. Thai. Fillova tu flas me qetsi pr far tha Hilli, rndsin q kishte n parim miratimi i marrveshjes pr Kosovn, iu referova bisedave t bra me Bedri Islamin, u prmenda letrn e Presidentit Meidani. Ismail Kadare i kishte drguar dje delegacionit nj letr mbreslnse q un e lexova n zyrn e Majkos. Majko m mori n telefon dy her gjat biseds.

  T gjitha kto veprime ishin mbshtetje edhe pr mua q t kmbngulja fort e m fort. N fund e ngrita tonin kundr Thait dhe i thash se me qndrimin e tij po i kursente Serbis bombardimin, por t mos harronte q kishte prgjegjsi edhe ndaj Shqipris, sepse ne vuajm rrjedhojat e konfliktit n Kosov. Ne duhet ta ndihmojm njri-tjetrin dhe t mirkuptohemi me njri-tjetrin.

  Rexhep Qosja foli prsri bukur dhe me logjik, po kshtu Surroi. Edhe Syla, ndonse i kontraktuar, e mbshteti marrveshjen n princip.

  Thai n prfundim krkoi gjysm ore afat q t mbyllej vetm n dhom dhe t reflektonte! E kuptova q do t kshillohej me ata q e mbanin peng! Para se t ndaheshim i thash Thait:

  "Po t shikoj drejt n sy dhe ato sy m thon se ti do t marrsh nj vendim t drejt".

  U larguam nga kshtjella, pasi amerikant e miratuan shtyrjen e afatit edhe pas ors 13.00 pr ti dhn mundsi delegacionit shqiptar t arrinte konsensusin. Abdyl Syls i lash numrin tim t telefonit dhe i krkova t m njoftonte pr vendimin. Shkuam n nj restorant n pritje t prgjigjes.

  N restorant fola disa her me Presidentin, me Majkon e Gjinushin. Tirana ishte n ankth si t gjith ne. Fola edhe me Demain, i cili n momentin kur do gj pothuajse kishte mbaruar, m tha q t krkoja shtyrjen e Konferencs pr nj jav, ardhjen e tij si antar i delegacionit dhe sigurimin e nj takimi me M. Ollbrajtin! Kodra pas bregut!

  Prfundimisht rreth ors 15.30, A. Syla m njoftoi se konsensusi u arrit dhe letra e delegacionit shqiptar iu dorzua negociatorve. Morm frym lirisht dhe u drejtuam nga ambasada n Paris. Godo shkoi t lodhej n hotel, ndrsa un u dhash intervista BBC-s, "Zrit t Ameriks", kanaleve televizive shqiptare, "Gazets Shqiptare" etj.

  Kur isha n ambasad, shumica e antarve t delegacionit shqiptar m morn n telefon dhe m prgzuan pr kontributin personal q kisha dhn pr t bindur Thain. Madje u udita kur m telefonoi dhe m prgzoi edhe Bujar Bukoshi! Vetm Ibrahim Rugova nuk u b i gjall.

  Megjithse konsensusi u arrit, ai ishte shum i brisht. E kuptova edhe m shum, kur i ndodhur pran tij, dgjova Thain n intervistn q i dha RTSH-s n emisionin e ors 18.35. Prsri u prpoq ta distancoj veten nga marrveshja.

  N Rambuje kosovart arritn t bashkohen. Po kur t kthehen n Kosov? Demai doli kundr, por edhe komandantt lokal t UK-s. far do t ndodh? T presim. N Rambuje shqiptart ran dakord q t krijojn edhe nj qeveri t prbashkt. Pse u nxituan? Pr t ndar portofolat pr t ardhmen? Ishte nj kompromis pr t qndruar s bashku? Qosja m tha se Kryeministr u zgjodh Jakup Krasniqi, ndrkoh q m von mora vesh se flitej pr Hashim Thain. Demai, n nj deklarat pr shtyp, e hodhi posht kt qeveri dhe vet Marrveshjen e Rambujes. Demai po pengon, ndoshta pa dashje. Me t duhet biseduar.

  Bised e vshtir mes Majkos e Papandreut

  10 mars 1999

  Ministri i Jashtm grek, Jorgos Papandreu, erdhi sot n Tiran. Si gjithmon miqsor dhe shum i sjellshm, Papandreu ve miq bn. Erdhi n kuadrin e nj turneu t shpejt ballkanik pr shtjen e Kosovs. Grekt e ndrmorn kt turne pr nj shtje, e cila u sjell dhe mund tu sjell shqetsime t mdha, jo vetm refugjatve, por dhe largim investitorsh e komprometim si t vetmit antar t BE-s dhe t NATO-s n Ballkan.

  Papandreu u shpreh pr statusin e ardhshm t Kosovs, me termat autonomi t zgjeruar brenda kufijve t RFJ-s. "T gjith, tha ai, jemi t interesuar pr nj zgjidhje t prshtatshme", dhe shfaqi knaqsin pr sa dgjoi nga Meidani e Majko se shqiptart kan shfaqur gatishmrin pr t nnshkruar marrveshjen.

  Ministri i Jashtm i Greqis ishte duke kryer nj turne rajonal q do ta onte edhe n Beograd. "Milloshevii, na informoi ai, ende refuzon pranin ndrkombtare ushtarake n Kosov, veanrisht at t NATO-s". Mnyra se si e shtroi kt shtje, m dha t kuptoj se ai donte t dinte mendimin ton nse do t ishte e pranueshme pr shqiptart e Kosovs edhe nj tjetr forc ndrkombtare nn fardolloj emri.

  Presidenti Meidani e bri t qart qndrimin e tij dhe i dha edhe nj prgjigje Papandreut kur e vuri theksin n nevojn e dislokimit t forcave paqeruajtse t NATO-s, ose nn komandn e NATO-s n Kosov si garantuese e marrveshjes.

  Biseda n zyrn e Kryeministrit Majko e vuri Papandreun n nj pozit t vshtir dhe t papritur. Kryeministri me t drejt vuri n dukje se serbt po prpiqen t evitojn nnshkrimin e marrveshjes, por ministri i Jashtm grek e vuri n dyshim kt konkluzion.

  Majko shkoi m tej dhe prmendi nj deklarat t Vuk Drashkoviit pr nj ndarje t mundshme administrative t Kosovs, e cila ka br q t lindin dyshime n radht e shqiptarve pr vendosjen e forcave t huaja aty, ku forcat e vendeve q prkrahin Serbin do t pozicionoheshin n ato rajone q mund ti shkputeshin Kosovs. Aludimi ktu ndr t tjera mund t ishte edhe pr Greqin.

  "Ne, vazhdoi Majko, po prgatitemi pr m t keqen. N qoft se do t fillojn masakra n Kosov dhe nj pjes e refugjatve do t drejtohen n kufi, Shqipria do t prfshihet n konflikt dhe ne nuk mund t qndrojm mnjan, do t jemi t detyruar t veprojm. Nse sulmohemi do t jemi t detyruar t mbrohemi dhe se po t mos nnshkruhet marrveshja do t ket konflikt total midis shqiptarve dhe serbve".

  E pash Papandreun q u shqetsua, sepse nuk e priste nj deklarat kaq t fort. Pr tu sqaruar m mir, ai e pyeti Majkon: "Bhet fjal pr shqiptart e Shqipris apo t Kosovs?"

  Kryeministri iu rikthye me nj prgjigje akoma edhe m t fort:

  "Nse vriten dhjet mij veta n dit n Kosov t gjith shqiptart do t orientohen nga zgjidhja e armatosur dhe i gjith ky reaksion do t prhapet n Maqedoni dhe Mal t Zi. Sinjale vijn dhe nga shqiptart n Turqi, ku numrohen 4-5 milion. Vet un do t shkoj n front".

  Papandreu u prgjigj:

  "Fillimi i lufts do t ndizte tendencat nacionaliste n t gjitha vendet e Ballkanit dhe i gjith bashkpunimi i deritanishm do t kthehej mbrapsht. Do t synohej krijimi i shteteve t pastra nacionale, ka nnkupton nj luft ballkanike. Kemi bashkpunuar me Shqiprin, por i gjith ky bashkpunim do t shembej dhe bashk me t edhe perspektiva euroatlantike. Ju premtoj se do t bj sht e mundur pr gjetjen e nj zgjidhjeje".

  E prcolla Papandreun n aeroport. Pasi u ktheva, e mora Majkon n telefon dhe i thash me t qeshur se e kishte "tmerruar" Papandreun dhe diplomatt grek q e shoqronin.

  Gazeta Shqip
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Tregon Paskal Milo..

  Milo: Ju tregoj takimet Nano me Milloshevi dhe Majko-Papandreu

  Pjes nga "Ditari i nj ministri t Jashtm": T pathnat pr Konferencn e Rambujes


  T thnat e t pathnat, dilemat e diplomacis shqiptare pr vendimet e vshtira mbi fatin e Kosovs, pozicionimet politike dhe bashkpunimi me ndrkombtart, Konferenca e Rambujes dhe rrjedhoja e saj, Pavarsia e Kosovs, t rrfyera t gjitha n nj libr. Paskal Milo, ministri i Jashtm i Shqipris s asaj kohe, ka shnuar gjithka me prpikmri n nj ditar. I hedhur n letr n momentet kur kan ndodhur ngjarjet, Ditari i Paskal Milos, botuar me besnikri sipas shnimeve t asaj kohe, tashm ka marr formn e nj libri memorial-dokumentar t titulluar "Ditari i nj ministri t Jashtm; konflikti i Kosovs 1997-2001". I hedhur n treg nga shtpia botuese "Toena", ky libr vjen n kohn e duhur, n 10-vjetorin e Konferencs s Rambujes, q hodhi themelet pr zgjidhjen e t ardhmes s Kosovs dhe prvjetorit t par t Shpalljes s Pavarsis s Kosovs, si rrjedhoj e ksaj Konference. T vrtetat q dalin nga botimi i ktij libri, t thna e t pathna pr arsye t ndryshme gjat ktyre 10 vjetve, jan nj ndihmes e muar pr t kuptuar realisht ato q kan ndodhur gjat kohs s konfliktit, n Kosovn e paslufts e deri m sot. Ditn e mart, 10 shkurt, ora 12.00 n hotel "Tirana", me pjesmarrjen e autorit dhe pranin e shum figurave t tjera politike, "Toena" do t organizoj nj takim promovues, pr t vazhduar n datn 13 shkurt me Prishtinn.  Takimi Nano-Milloshevi n Kret

  5 nntor 1997

  Dje mbaroi Samiti i Krets, n qytetin Iraklio, n hotelin "Kapsis" ku u takuan kryetart e shteteve dhe t qeverive, si dhe ministrat e Jashtm t vendeve t Evrops Juglindore. Ky Samit, i pari n historin e ktyre vendeve, ngjalli interes t madh, disa e pritn me krshri, disa t tjer me dyshim e skepticizm. Greqia, si iniciatore, u prpoq t nxirrte prfitime maksimale, t manifestonte n njfar mnyre lidershipin e saj n Ballkan. Turqia, q pa dyshim ishte kundr saj, u prpoq s bashku me Rumanin t minimizonte rndsin e Samitit. Madje u prpoqn q t mos kishte as edhe nj dokument n fund t tij. Milloshevii, nga ana e tij, krkoi t nxirrte prfitimet e rastit. Me pranin e tij n Samit ai synonte t thyente izolimin e pjesshm ndrkombtar dhe ta shfrytzonte at pr propagand n fushatn elektorale pr zgjedhjet presidenciale q do t mbahen n Serbi n 7 dhjetor 1997.

  Ne shkuam atje pr t manifestuar vullnetin ton t mir pr marrdhnie korrekte me fqinjt, pr bashkpunim dhe mirkuptim me ta. Propozimi serb pr takimin e nivelit t lart midis dy vendeve n Kret u konsiderua me kujdes n Tiran dhe pr kt u informua edhe Presidenti Rugova prmes Zyrs s Qeveris s Prkohshme t Kosovs n Shqipri.

  Vendimi prfundimtar pr t realizuar kt takim u mor pas konsultimeve me Departamentin e Shtetit t SHBA-s. Ambasadorja amerikane n Tiran, Mariza Lino, i prcolli qeveris shqiptare kto mesazhe: "Opinioni i jashtm do t pres shum m tepr nga far mund t arrihet realisht nga ky takim. Ne nuk jemi kundr zhvillimit t takimit, por sugjerojm q gjat bisedimeve t prqendroheni n problemet kufitare (hapja e pikave doganore) dhe n shkmbimet tregtare, q kosovarve tu jepet mundsia t lvizin lirshm n t dyja ant e kufirit, t krkoni vendosjen e dialogut me kosovart dhe zbatimin e marrveshjes pr arsimin".

  N fund, Departamenti i Shtetit sugjeronte q "nuk duhet t shpreheni apo t mbani qndrime q mund t komprometojn murin e jashtm t sanksioneve dhe mos bni deklarat t prbashkt pas takimit (pala tjetr do ta krkoj)".

  Qeveria shqiptare u prgatit seriozisht pr Samitin e Krets dhe n mnyr t veant pr takimin e nivelit t lart me paln serbe. N 30 tetor, MPJ-ja i drgoi kabinetit t Kryeministrit Fatos Nano materialin prgatitor me tezat pr takimin me delegacionin e Jugosllavis. Nga mbi katr faqe q prmbanin kto teza, dy faqe e gjysm i kushtoheshin Kosovs dhe ato ndodhen n Arkivin e MPJ-s t Shqipris n dosjen mbi Samitin e Krets. N kto teza thuhej se "shtja e Kosovs sht prsri nj problem i madh, q ka bllokuar marrdhniet midis dy vendeve. Shteti shqiptar, ktij problemi kaq t madh, nuk ka si ti shmanget, sepse sht nj obligim i natyrshm", se "ne i konsiderojm plotsisht t drejta krkesat q shqiptart e Kosovs kan formuluar dhe askush nuk na jep t drejt q ti modifikojm apo ekzagjerojm ato… Ajo q shteti shqiptar dshiron t theksoj, sht se tashm Kosova nuk sht thjesht nj problem i marrdhnieve midis Jugosllavis dhe Shqipris, por nj problem i Jugosllavis me Komunitetin Ndrkombtar".

  Tezat prmbanin nj numr propozimesh konkrete, q Kryeministri shqiptar duhej ti bnte Millosheviit n lidhje me Kosovn, si lirimin e t burgosurve t ndrgjegjes dhe marrjen fund t shkeljes flagrante t t drejtave t popullsis shqiptare n Kosov, Mal t Zi e Serbi, heqjen e masave policore nga Kosova, rikthimin e t larguarve me dhun nga puna, shqiptarizimin e administrats n baz t realiteteve demografike n Kosov dhe vise t tjera ku jetojn popullsi shqiptare etj.

  N fund, tezat e MPJ-s theksonin se "normalizimi i gjendjes n Kosov, nprmjet zgjidhjeve politike, do ta lehtsonte n mnyr t dukshme atmosfern e rnduar. Pr kt propozojm q udhheqja jugosllave fillimisht t konkretizoj dialogun e nisur me udhheqsit politik t Kosovs pr rikthimin e objekteve shkollore, shtje kjo q tashm sht n objektiv t vmendjes s opinionit publik ndrkombtar. Kjo gj sht urgjente, sepse shenjat n Kosov tregojn pr nj zhvillim q mund t ket pasoja pr stabilitetin n Jugosllavi dhe n tr rajonin e Ballkanit. Marrveshja pr arsimin, kthimin e nxnsve dhe studentve e profesorve n lokalet e tyre do t ishte nj fillim i mbar dhe nse e arrijm kt gj sot ktu n Kret, ky do t ishte nj hap serioz i hedhur n drejtimin e duhur pr t kthyer prsri besimin n zgjidhjen politike e n dialogun, si mnyrat e vetme produktive q mund t parandalojn krizat".

  Para se t them nse tezat e prgatitura nga MPJ-ja u prdorn ose jo, le t shikojm shkurtimisht se si u arrit n takimin Nano-Milloshevi n mbrmjen e 3 nntorit n hotelin "Kapsis" t Iraklios n Kret. E vrteta sht se prmes kanaleve diplomatike, t dyja palt ishin prpjekur paraprakisht t binin dakord pr temat e bisedimeve. Por pala jugosllave refuzonte q n bisedime t flitej pr Kosovn, ndrkoh q pala shqiptare e kishte vn si kusht se pa biseduar pr kt shtje nuk kishte arsye q t bhej takimi midis dy delegacioneve.

  Samiti pati rndsi pr takimet bilaterale. Takimet m interesante dhe m t komentuara ishin ato Simitis-Jillmaz dhe Nano-Milloshevi.

  Deri n drek, m 3 nntor nuk ishte e sigurt nse do t zhvillohej takimi. Gjat dreks un me Nanon ishim ulur n qoshen e tavolins s madhe. Menjher, n nj radh me ne, ishin ulur Milutinovi dhe Milloshevii. N nj moment Milutinovi i propozoi Nanos q t ndrronin vendin, por Nano refuzoi. Gjat gjith dreks ata nuk i foln njri-tjetrit.

  M n fund, kur prfundoi dreka, duke dal nga restoranti n hollin e hotelit ne u ndodhm prball Millosheviit. Nj takim n dukje i rastit. I dham dorn, ndrkoh q fotoreportert bn punn e tyre. Ky shtrngim duarsh zgjidhi gjithka. Nano i propozoi Millosheviit q t takoheshin kok m kok. Milloshevii pranoi.

  N moment e ndjeva q Nano bri gabim q vendosi t takohej vetm. Ai e dinte klimn n t ciln zhvillohej takimi dhe pr t larguar nj pjes t dyshimeve, apo edhe t akuzave t padrejta q po bheshin me bollk duhej t ishte treguar m i kujdesshm. Duke zbritur shkallt pr n dhomat tona, i thash Nanos se do t ishte mir q t mos shkonte vetm n takim dhe t takoheshim n rang delegacionesh. Nano mu prgjigj: "Nuk ka gj, le t m akuzojn mua si tradhtar!".

  Takimi filloi n nj nga dhomat e prgatitura enkas n katin e dyt t hotelit. Nano dhe Milloshevii u uln n kolltuk prball njri-tjetrit. Un me Milutinoviin mbetm prapa ders dhe biseduam rreth nj or. Takimi zgjati rreth nj or e gjysm nga 19.30-21.00, kur ishte parashikuar vetm treerek ore. Presidenti i Maqedonis, Kiro Gligorov, me t cilin kishim takimin tjetr, u detyrua t priste rreth nj or. Pr t mos shkaktuar ndonj incident, un shkova dhe bisedova vet pr gjysm ore me Gligorovin dhe ministrin e Jashtm Hanxhinskin.

  Takimi Nano-Milloshevi ishte i pari q bhej pas 51 vjetsh q prej qershorit 1946, kur n Beograd ishin takuar zyrtarisht Enver Hoxha me Titon. Takimi duhej br dhe ishte i dobishm. Ne u treguam pa komplekse dhe qeverit evropiane dhe ajo amerikane na mbshtetn. Por ende pa mbaruar takimi, madje para tij, pati reagime n Kosov e Shqipri.

  Qeveria e Kosovs dhe Ibrahim Rugova q m 2 nntor kishin dal me nj deklarat ku shprehej shqetsim, por edhe ankth pr mundsin e diskutimit t shtjes s Kosovs n kt Samit dhe pr mungesn e ftess pr udhheqsit kosovar pr t marr pjes aty. Sigurisht q shtja e pjesmarrjes nuk ishte e argumentuar, sepse Kosova nuk ishte shtet i pavarur dhe qeveria e zotit Bukoshi e panjohur nga pikpamja e s drejts ndrkombtare. Por shigjetimi kryesor n kt deklarat, qoft pa e prmendur me emr, drejtohej kundr Nanos kur thuhej se "askush tjetr, prve prfaqsuesve t zgjedhur t popullit t Kosovs, nuk ka mandatin dhe nuk mund t bisedoj n emr t Kosovs, apo t marr prsipr zgjidhje t fardolloj natyre pr Kosovn".

  Takimi dhe biseda e kryetarit t qeveris shqiptare me kryetarin e nj shteti fqinj, qoft ky edhe Milloshevii i Serbis, nuk mund t paragjykohet apriori. Politikant dhe kryetart e shteteve e t qeverive jan pr tu takuar, pr t zgjidhur problemet e pr t nxitur zhvillimin e marrdhnieve. Aq m tepr q kishte mbi gjysm shekulli q nuk kishte pasur takim midis liderve t t dyja vendeve. Por brishtsia e marrdhnieve shqiptaro-serbe, shtja e Kosovs dhe natyra thellsisht antishqiptare e Millosheviit duhej ta bnin Kryeministrin shqiptar q t mendonte nj takim m zyrtar e m protokollar, m t hapur, me koleg e kshilltar n krah q tu jepte edhe prmasa m t gjera e m tepr siguri bisedimeve.

  Takimet kok m kok mbartin n vetvete diplomacin konspirative, prandaj edhe bhen, por nuk mund dhe nuk duhej br nj i till midis dy njerzve q prfaqsonin dy qeveri, dy vende e dy kombe q ishin n grindje e mosmarrveshje historike. Nano, po t ishte me delegacionin, do tu prmbahej n substanc tezave t prpunuara nga MPJ-ja pr bisedimet dhe ato do t ishin shnuar n rekordet e takimit dhe ai do t ishte i mbrojtur nga akuzat q vrshuan si lum pas Krets, si nga opozita n Shqipri, ashtu edhe nga nj pjes e politiks dhe opinionit publik n Kosov e diaspor.

  Nj takim n Tiran me rezonanc n Prishtin

  21 dhjetor 1998

  Sot pasdite, rastsisht nga nj radiostacion privat, mora vesh se n hotel "Rogner" u realizua n dukje krejt papritur nj takim i dyshes qeveritare Majko e Meta me dyshen opozitare Berisha e Pollo. N mngjes u ndodha te zyra e Kryeministrit Majko, por ai as m dha shenjn m t vogl pr kt takim.

  Ambasadorja amerikane M. Lino q u ndodh sot pasdite n zyrn time n kohn kur zhvillohej takimi, ishte n dijeni t tij. Nuk e ndjeva veten aspak mir kur nj ngjarje politike kaq t rndsishme nuk e dinte ministri i Jashtm i Shqipris, por e dinin prfaqsuesit e huaj diplomatik n Tiran. Si puna ime, t befasuar, u ndodhn edhe antart e tjer t kabinetit qeveritar, Kryetari i Kuvendit dhe nuk jam i sigurt nse e dinte edhe Presidenti. Mbi t gjitha nuk e dinte as edhe kryesia e Partis Socialiste.

  Takimi, duke ardhur krejt papritur, shkaktoi pshtjellim n t dyja kampet politike. Ai u realizua n kulmin e retoriks konfliktuale midis qeveris e opozits, q kt her ishte shkaktuar edhe nga nj grev urie dyjavore e rreth 90 studentve n Qytetin Studenti q ishte m se e qart q ishte organizuar nga PD-ja. N mnyr publike, si iniciatore dhe ndrmjetsuese e takimit, u shpall Shoqata e Studentve t Dhjetorit (t vitit 1990), e cila sht e njohur pr prirjen e saj pro Partis Demokratike.

  Un jam pothuaj i sigurt q ky takim spektakolar, pr mnyrn se si u organizua dhe kohn q u zgjodh pr ta realizuar, nuk mund t ishte vepr e ksaj shoqate, e cila nuk prfaqsonte ndonj z t fuqishm dhe me autoritet n opinionin publik shqiptar. N qoft se nuk sht kjo shoqat, ather cilt jan organizatort e vrtet t ktij takimi? Kush kishte interes q ky takim t bhej dhe prse? Kto pyetje implikojn pr mendimin tim tri pal: zotin Berisha, Kryeministrin dhe zvendsin e tij e disa prfaqsues t trupit diplomatik n Tiran (ambasadorja Lino e SHBA-s, ambasadori Spatafora i Italis dhe ambasadori Everts i OSBE-s).

  Prse Berisha ishte i interesuar? Mendoj pr disa arsye: strategjia e tij e bojkotit t Parlamentit, e tensionimit t situats dhe e destabilizimit t vendit pr tu rikthyer n pushtet me dhun dshtoi. Si ministr i Jashtm jam n dijeni t plot pr izolimin e tij nga faktori ndrkombtar. Eliminimi i tij nga jeta politike shqiptare ishte br objekt diskutimi. N kto rrethana, shefit t opozits i duhet nj arsye e fort q t rikthehet n Parlament, q t braktis sheshin "Sknderbej", q e ka marr me qira pr muaj t tr. E kuptoi vet, apo e ndihmuan t tjert ta kuptoj, kjo sht nj shtje tjetr. Un m tepr mendoj se sht e dyta.

  Po Majko me Metn pse ishin t interesuar ta bnin kt takim? A e morn vendimin vet, apo ua imponuan t tjert? N parim takimi ishte i rndsishm, i domosdoshm e i dobishm. Ai i shrben uljes s tensioneve dhe zhvillimeve normale demokratike n Shqipri. Nga kjo pikpamje t gjith e mbshtesin dhe nuk ka pse mos t mbshtetet. Probleme t tilla madhore nuk u takojn vetm nj apo dy njerzve, por t gjith forcave politike. Majko dhe Meta e din shum mir kt dhe ata pavarsisht se kryesojn qeverin nuk mund t mbajn mbi supet e tyre nj prgjegjsi kaq t madhe pa marr miratimin e kryesis s PS-s. Ather dikush tjetr i ka shtyr, mbshtetur e inkurajuar pr ta br kt takim "historik".

  Kush sht apo cilt jan? Kam arsye t besoj se kt takim e kan nxitur e organizuar amerikant, prmes ambasadores Lino, n bashkpunim edhe me Spataforn e Dan Everts. Jo rastsisht sot ambasadori italian m tha se Berluskoni kishte pranuar nj ftes t Berishs pr t ardhur n Shqipri, porse ai e kishte kshilluar q do t ishte m mir t vinte me ftes t Kryeministrit Majko dhe me kt rast takonte edhe Berishn. Sipas Spatafors, Majko kishte pranuar ta bnte ftesn. Edhe ambasadori i OSBE-s, Everts, erdhi e m pyeti se far mendimi kisha nse kryetari i ardhshm i radhs s OSBE-s, ministri i Jashtm norvegjez, Knut Volebek, gjat vizits s tij n Tiran m 9 janar 1999, mund t takonte Sali Berishn? M tha se do t shkonte t bisedonte me shefin e opozits dhe do ti krkonte t bnte gjeste t tilla q t ndryshonin nga veprimet e deritanishme n rast se dshironte t takonte Volebekun.

  Ky takim, q u prshndet nga Uashingtoni menjher pas prfundimit t tij, synon patjetr forcimin e stabilitetit politik n Shqipri edhe n funksion t zhvillimeve n Kosov. Ky synim u b i qart edhe n fund t takimit kur t dy palt deklaruan se do t mbanin qndrime t prbashkta ndaj Kosovs. Amerikant mendojn se afrimi i forcave kryesore politike n Tiran do t ndikoj edhe n afrimin e faktorve politik shqiptar n Kosov. Majkos dhe Berishs u sht krkuar q t moderojn qndrimet e liderve t Kosovs dhe ti nxisin ata pr t krijuar nj grup t ri negociator gjithprfshirs, i gatshm pr tu ulur n bisedime me Beogradin pr t nnshkruar nj marrveshje kalimtare pr statusin e Kosovs.

  Nuk sht e rastit q takimi Majko-Berisha u b nj jav pasi n 14 dhjetor dshtoi nj mbledhje n Vjen, e iniciuar nga amerikant midis liderve kryesor t Kosovs, prfshir UK-n me prfaqsues t Grupit t Kontaktit. Synimi i ktij takimi ishte pikrisht krijimi i grupit t ri negociator kosovar. Po n 14 dhjetor, pas vrasjes n kufirin me Shqiprin t 35 ushtarve t UK-s, midis t cilve edhe drejtues t saj nga njsi t ushtris jugosllave mori fund armpushimi i prkohshm. Kjo ngjarje u pasua menjher me vrasjen e gjasht t rinjve serb n nj kafene t Pejs. UK-ja u distancua nga prgjegjsia pr kto vrasje.

  Nj mision i vshtir, por i suksesshm.

  Shqiptart i thon "Po" marrveshjes

  23 shkurt 1999

  Po shkruaj 24 or pasi kam mbrritur n Paris dhe jam duke fluturuar pr n Vjen ku nesr zhvillohet mbledhja e grupit "Miqt e Shqipris" dhe ku jemi ftuar t marrim pjes.

  Qndrimi n Paris ka qen nj kalvar i vrtet diplomatik. Me t mbrritur fillova menjher t kontaktoj me disa antar t delegacionit kosovar, me Xhavit Halitin (Zekn), me Jakup Krasniqin, me profesor R. Qosjen, me Azem Syln, Veton Surroin.. Ata ma paraqitn situatn brenda delegacionit alarmante, po praheshin dhe Konferenca mund t psonte fiasko. T gjith prgjegjsin e prqendronin te nj emr: Hashim Thai. U prpoqa t lidhesha me at, po ai m fshihej. Rastsisht e kapa te telefoni i Zeks, por m "rrshqiti" dhe e mbylli. Prpjekjet pr tu rilidhur prfunduan pa sukses. Me Majkon n Tiran komunikoja vazhdimisht.

  Qkur u nisa nga Tirana kisha krkuar takim me zonjn Ollbrajt, Vedrin dhe Kuk. Amerikant ishin prgjigjur pozitivisht dhe prmes zdhnsit t Departamentit t Shtetit ia kishin dhn lajmin dhe shtypit. Gazetart ishin mbledhur n hotel "Intercontinental" ku qndronte Ollbrajti, deri n mesnat n pritje t takimit ton. Por takimi nuk u realizua. Ollbrajt deri von u prpoq t thyente rezistencn e Thait, por pa dobi. E zhgnjyer dhe e zemruar, ajo u kthye n hotel.

  U lidha me delegacionin amerikan, fola me Tinn, Karl Sibentritin dhe m n fund me Hillin. As ata nuk m jepnin shpjegime. U krkova t na ndihmonin t takonim po at nat delegacionin shqiptar t ngujuar n kshtjell, por na kthyen prgjigje q francezt nuk donin. Madje atyre nuk u kishte plqyer as ardhja ime n Paris. Ata ishin prpjekur t na mbanin larg Rambujes.

  Hilli m foli shum i zemruar. Pr Thain m tha se duhet t shkoj me pushime. M tha gjithashtu se Ollbrajti ishte shum e prekur dhe kishte deklaruar se n.q.s. nuk do t kishte marrveshje, ajo do ta harronte fjaln Kosov!

  I krkova Hillit q t na e sillnin delegacionin shqiptar n hotel. Ai na premtoi se do t prpiqeshin t rregullonin takimin. E organizuan pr ditn tjetr (sot) n orn 8.00 brenda n territorin e kshtjells. T lodhur dhe plot tension ram t flem pak or.

  N orn 8.00 sot u takuam me R. Qosjen, V. Surroin, A. Syln dhe H. Thain n nj zyr t administrats s kshtjells. I. Rugova, megjithse e kishim krkuar, nuk erdhi. Dshmoi edhe nj her hapur se nuk dshironte t kishte lidhje me ne, inferioritetin dhe mungesn e kurajs pr tu ballafaquar dhe par sy m sy. Nga amerikant prapa ders qndronte Sibentriti.

  Ngadal dhe me qetsi u sqarova kosovarve se ne do ti mbshtesim dhe nuk do ti lm kurr vetm. E dinim q Thai duhej t bindej me argumente, por ai kishte marr nj qndrim t pandryshueshm dhe kokfort, aq sa bisedimet q zgjatn mbi nj or nuk solln asnj prfundim! U ndam si miq me mendimin se ata, gjat shqyrtimit t projektit prfundimtar q do tu dorzohej n orn 9.00, do reflektonin pozitivisht.

  U kthyem n Paris, n ambasad, n pritje t ors 12.00, kur delegacionet do t jepnin mendimet e tyre me shkrim pr projektin. Nuk kishim vese disa minuta q ishim kthyer, kur Kris Hill nga Rambujeja m telefonoi e m krkoi nj takim n orn 11.30.

  Iu drejtuam prsri Rambujes dhe eskorta na oi n selin e delegacionit amerikan, nj shkoll q u kishte dhn nxnsve nj jav m tepr pushime. N takim me Hillin dhe Sibentritin shkuam un, Godo dhe ambasadori L. Rama. Hill filloi t fliste dhe nuk e fshihte zemrimin. Gjithka e kishte me Hashim Thain. "Takimi me Demain n Lubjan, turfullonte Hilli, ka luajtur nj rol shum negativ. udia m e madhe ka qen se, duke mos besuar tek Ollbrajt, delegacioni shqiptar i ka krkuar asaj q t lidhen drejtprdrejt dhe t flasin me Presidentin Klinton. Kjo t bn t mendosh se ata vijn nga nj planet tjetr". Hilli tha dhe shum fjal t tjera i plagosur rnd edhe n sedrn e tij, por edhe n prgjegjsin q kishte si negociator amerikan q donte t siguronte suksesin e Konferencs q do t ishte njkohsisht edhe sukses amerikan, por edhe arritje personale e tij. Interesa t kombinuara, por q jo gjithnj sht e leht t gjesh ekuilibrin midis tyre.

  Deklaratat e Hillit ishin sigurisht pak t nxituara e n inat e sipr, q reflektonin nj tension e lodhje t jashtzakonshme. "Kam 42 or pa gjum, na tha dhe zonja Ollbrajt, nuk ka qen kurr m e zemruar se dje."

  S bashku me zotin Godo u prpoqm ta qetsojm duke i thn se Thai ndodhet nn presionin e segmenteve t caktuara t UK-s n terren, se ai djal nuk sht i lir t vendos vet dhe t marr prgjegjsi kaq t rnda, se sht i ri e nuk ka shum prvoj politike etj.

  N momentin q dgjoja Hillin e zemruar, mendova se far dmi mund ti bhej shtjes s Kosovs nga kokfortsia apo nga frika e marrjes s prgjegjsis. Menjher i krkova Hillit q t na krijonte mundsin q ti takonim dhe nj her shqiptart pr pes minuta. Godo n fillim kundrshtoi, po m von m dha t drejt.

  Pas m tepr se gjysm ore, erdhn pr tu takuar prsri R. Qosja, V. Surroi, A. Syla dhe H. Thai. Fillova tu flas me qetsi pr far tha Hilli, rndsin q kishte n parim miratimi i marrveshjes pr Kosovn, iu referova bisedave t bra me Bedri Islamin, u prmenda letrn e Presidentit Meidani. Ismail Kadare i kishte drguar dje delegacionit nj letr mbreslnse q un e lexova n zyrn e Majkos. Majko m mori n telefon dy her gjat biseds.

  T gjitha kto veprime ishin mbshtetje edhe pr mua q t kmbngulja fort e m fort. N fund e ngrita tonin kundr Thait dhe i thash se me qndrimin e tij po i kursente Serbis bombardimin, por t mos harronte q kishte prgjegjsi edhe ndaj Shqipris, sepse ne vuajm rrjedhojat e konfliktit n Kosov. Ne duhet ta ndihmojm njri-tjetrin dhe t mirkuptohemi me njri-tjetrin.

  Rexhep Qosja foli prsri bukur dhe me logjik, po kshtu Surroi. Edhe Syla, ndonse i kontraktuar, e mbshteti marrveshjen n princip.

  Thai n prfundim krkoi gjysm ore afat q t mbyllej vetm n dhom dhe t reflektonte! E kuptova q do t kshillohej me ata q e mbanin peng! Para se t ndaheshim i thash Thait:

  "Po t shikoj drejt n sy dhe ato sy m thon se ti do t marrsh nj vendim t drejt".

  U larguam nga kshtjella, pasi amerikant e miratuan shtyrjen e afatit edhe pas ors 13.00 pr ti dhn mundsi delegacionit shqiptar t arrinte konsensusin. Abdyl Syls i lash numrin tim t telefonit dhe i krkova t m njoftonte pr vendimin. Shkuam n nj restorant n pritje t prgjigjes.

  N restorant fola disa her me Presidentin, me Majkon e Gjinushin. Tirana ishte n ankth si t gjith ne. Fola edhe me Demain, i cili n momentin kur do gj pothuajse kishte mbaruar, m tha q t krkoja shtyrjen e Konferencs pr nj jav, ardhjen e tij si antar i delegacionit dhe sigurimin e nj takimi me M. Ollbrajtin! Kodra pas bregut!

  Prfundimisht rreth ors 15.30, A. Syla m njoftoi se konsensusi u arrit dhe letra e delegacionit shqiptar iu dorzua negociatorve. Morm frym lirisht dhe u drejtuam nga ambasada n Paris. Godo shkoi t lodhej n hotel, ndrsa un u dhash intervista BBC-s, "Zrit t Ameriks", kanaleve televizive shqiptare, "Gazets Shqiptare" etj.

  Kur isha n ambasad, shumica e antarve t delegacionit shqiptar m morn n telefon dhe m prgzuan pr kontributin personal q kisha dhn pr t bindur Thain. Madje u udita kur m telefonoi dhe m prgzoi edhe Bujar Bukoshi! Vetm Ibrahim Rugova nuk u b i gjall.

  Megjithse konsensusi u arrit, ai ishte shum i brisht. E kuptova edhe m shum, kur i ndodhur pran tij, dgjova Thain n intervistn q i dha RTSH-s n emisionin e ors 18.35. Prsri u prpoq ta distancoj veten nga marrveshja.

  N Rambuje kosovart arritn t bashkohen. Po kur t kthehen n Kosov? Demai doli kundr, por edhe komandantt lokal t UK-s. far do t ndodh? T presim. N Rambuje shqiptart ran dakord q t krijojn edhe nj qeveri t prbashkt. Pse u nxituan? Pr t ndar portofolat pr t ardhmen? Ishte nj kompromis pr t qndruar s bashku? Qosja m tha se Kryeministr u zgjodh Jakup Krasniqi, ndrkoh q m von mora vesh se flitej pr Hashim Thain. Demai, n nj deklarat pr shtyp, e hodhi posht kt qeveri dhe vet Marrveshjen e Rambujes. Demai po pengon, ndoshta pa dashje. Me t duhet biseduar.

  Bised e vshtir mes Majkos e Papandreut

  10 mars 1999

  Ministri i Jashtm grek, Jorgos Papandreu, erdhi sot n Tiran. Si gjithmon miqsor dhe shum i sjellshm, Papandreu ve miq bn. Erdhi n kuadrin e nj turneu t shpejt ballkanik pr shtjen e Kosovs. Grekt e ndrmorn kt turne pr nj shtje, e cila u sjell dhe mund tu sjell shqetsime t mdha, jo vetm refugjatve, por dhe largim investitorsh e komprometim si t vetmit antar t BE-s dhe t NATO-s n Ballkan.

  Papandreu u shpreh pr statusin e ardhshm t Kosovs, me termat autonomi t zgjeruar brenda kufijve t RFJ-s. "T gjith, tha ai, jemi t interesuar pr nj zgjidhje t prshtatshme", dhe shfaqi knaqsin pr sa dgjoi nga Meidani e Majko se shqiptart kan shfaqur gatishmrin pr t nnshkruar marrveshjen.

  Ministri i Jashtm i Greqis ishte duke kryer nj turne rajonal q do ta onte edhe n Beograd. "Milloshevii, na informoi ai, ende refuzon pranin ndrkombtare ushtarake n Kosov, veanrisht at t NATO-s". Mnyra se si e shtroi kt shtje, m dha t kuptoj se ai donte t dinte mendimin ton nse do t ishte e pranueshme pr shqiptart e Kosovs edhe nj tjetr forc ndrkombtare nn fardolloj emri.

  Presidenti Meidani e bri t qart qndrimin e tij dhe i dha edhe nj prgjigje Papandreut kur e vuri theksin n nevojn e dislokimit t forcave paqeruajtse t NATO-s, ose nn komandn e NATO-s n Kosov si garantuese e marrveshjes.

  Biseda n zyrn e Kryeministrit Majko e vuri Papandreun n nj pozit t vshtir dhe t papritur. Kryeministri me t drejt vuri n dukje se serbt po prpiqen t evitojn nnshkrimin e marrveshjes, por ministri i Jashtm grek e vuri n dyshim kt konkluzion.

  Majko shkoi m tej dhe prmendi nj deklarat t Vuk Drashkoviit pr nj ndarje t mundshme administrative t Kosovs, e cila ka br q t lindin dyshime n radht e shqiptarve pr vendosjen e forcave t huaja aty, ku forcat e vendeve q prkrahin Serbin do t pozicionoheshin n ato rajone q mund ti shkputeshin Kosovs. Aludimi ktu ndr t tjera mund t ishte edhe pr Greqin.

  "Ne, vazhdoi Majko, po prgatitemi pr m t keqen. N qoft se do t fillojn masakra n Kosov dhe nj pjes e refugjatve do t drejtohen n kufi, Shqipria do t prfshihet n konflikt dhe ne nuk mund t qndrojm mnjan, do t jemi t detyruar t veprojm. Nse sulmohemi do t jemi t detyruar t mbrohemi dhe se po t mos nnshkruhet marrveshja do t ket konflikt total midis shqiptarve dhe serbve".

  E pash Papandreun q u shqetsua, sepse nuk e priste nj deklarat kaq t fort. Pr tu sqaruar m mir, ai e pyeti Majkon: "Bhet fjal pr shqiptart e Shqipris apo t Kosovs?"

  Kryeministri iu rikthye me nj prgjigje akoma edhe m t fort:

  "Nse vriten dhjet mij veta n dit n Kosov t gjith shqiptart do t orientohen nga zgjidhja e armatosur dhe i gjith ky reaksion do t prhapet n Maqedoni dhe Mal t Zi. Sinjale vijn dhe nga shqiptart n Turqi, ku numrohen 4-5 milion. Vet un do t shkoj n front".

  Papandreu u prgjigj:

  "Fillimi i lufts do t ndizte tendencat nacionaliste n t gjitha vendet e Ballkanit dhe i gjith bashkpunimi i deritanishm do t kthehej mbrapsht. Do t synohej krijimi i shteteve t pastra nacionale, ka nnkupton nj luft ballkanike. Kemi bashkpunuar me Shqiprin, por i gjith ky bashkpunim do t shembej dhe bashk me t edhe perspektiva euroatlantike. Ju premtoj se do t bj sht e mundur pr gjetjen e nj zgjidhjeje".

  E prcolla Papandreun n aeroport. Pasi u ktheva, e mora Majkon n telefon dhe i thash me t qeshur se e kishte "tmerruar" Papandreun dhe diplomatt grek q e shoqronin.  shqip

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  E verteta e takimit Rugova-Milloshevic
  Drguar m: 07/02/2009 - 07:29


  Lajme te ngjashme
  Emmy: Ja kush sht e vrteta me Valtonin
  Dat: Jan 26, 2009
  Ky sht nj libr memorial - dokumentar i rndsishm q vjen n kohn e duhur, n 10-vjetorin e Konferencs s Rambujes, q hodhi themelet pr zgjidhjen e t ardhmes s Kosovs dhe prvjetorit t par t Shpalljes s Pavarsis s Kosovs, si rrjedhoj e ksaj Konference. Autori i librit, historiani, diplomati dhe politikani i njohur Paskal Milo, ka qen ministr i Jashtm i Shqipris n vitet 1997 - 2001, n momentet nga m t rndsishmet dhe m t vshtirat t historis s kohs s sotme pr vendin dhe botn shqiptare n Rajon, q njihen tashm n historiografi dhe media si vitet e konfliktit n Kosov. Konciz dhe i drejtprdrejt, i prpikt, shkruar kndshm dhe me ngjyra letrare, "Ditari" i Milos, i hedhur n letr n momentet kur kan ndodhur ngjarjet dhe i botuar me besnikri sipas shnimeve t asaj kohe, sht nj kontribut i vyer pr t kuptuar atmosfern kur u zhvilluan ngjarjet dhe ku vepruan aktort kryesor t ktyre viteve, personalitetet m t njohur t bots shqiptare dhe ata ndrkombtar. T vrtetat q dalin nga botimi i ktij libri, t thna e t pathna pr arsye t ndryshme gjat ktyre 10 vjetve, jan nj ndihmes e muar pr t kuptuar realisht ato q kan ndodhur gjat kohs s Konfliktit, n Kosovn e paslufts e deri m sot. Prpos vlerave njohse dhe rndsis pr historin, idet dhe mesazhet q marrim nga ky libr - ditar jan t shumta, por stigmatizimi i natyrs kriminale t regjimit t Millosheviit, mbshtetja e fuqishme dhe e vendosur ndrkombtare, qndrimi i vendeve fqinje, roli historik i vendimit t vshtir t Delegacionit Shqiptar pr t firmosur n Rambuje, qndrimi i secilit antar delegacioni dhe sa ndikoheshin nga pozicionet politike q prfaqsonin jan disa prej kulmeve q ngjallin dhe m shum kuriozitet pr lexuesit.

  Ibrahim Rugova nuk bashkpunon me qeverin shqiptare 31 maj 1998
  Edhe kto dy jav politikn ton t jashtme e ka dominuar shtja e Kosovs. Bisedimet vetm sa kan filluar. Pas takimit n Beograd Milloshevi-Rugova, midis t dy palve u b edhe nj takim tjetr n nivel m t ult n Prishtin, ndrsa n 5 qershor sht ln takimi i tret. Ashtu si edhe dyshoja, partit politike n Kosov u pran pr shtjen e bisedimeve. Rugovn e sulmuan pothuajse t gjith, prfshir Demain dhe Qosjen. UK-ja vazhdon t rritet dhe t popullarizohet n dm t influencs dhe reputacionit t Rugovs.
  Ne nuk kemi informacione dhe lidhje t drejtprdrejta me Rugovn. Ai po u shmanget kontakteve me ne dhe kjo sht e uditshme. I ngarkuari yn me pun n Beograd, F. Nova disa her ka krkuar ta takoj, por ai sht shmangur. Prfaqsuesi i Kosovs n Tiran, I. Rahmajli sht i painformuar ose sht i porositur t mos na informoj. Se cila sht arsyeja, koha do ta tregoj.
  Pr mendimin tim, n kt rast Rugova vepron gabim. I plqen ose jo Nano apo qeveria shqiptare, ata jan prfaqsuesit e shtetit am q po investon dhe q po rrezikon kaq shum sot n situatn n t ciln ndodhet vendi. Rugova e ka pr detyr q t bashkpunoj me ata. Ne jemi angazhuar totalisht brenda vendit dhe n planin ndrkombtar pr Kosovn, po rrezikojm Shqiprin dhe po prgatitemi t presim edhe refugjat.
  Rugova, kto dit s bashku me F. Aganin, B. Bukoshin, V. Surroin ishin n SHBA-ja, ku u pritn nga presidenti Klinton, sekretarja e shtetit Ollbrajt dhe zyrtar t tjer t lart amerikan. Ftesa dhe pritja ishin nj mesazh i qart q amerikant u dhan t gjithve: "Kosova po prfshihet n sfern e interesave amerikane s bashku me Shqiprin dhe Maqedonin". Mendohet se Rugova u ka krkuar amerikanve dhe kta e kan kuptuar se UK-ja nuk duhet t quhet terroriste. N fakt, n deklaratat e fundit t BE-s dhe NATO-s pr Kosovn, UK-ja nuk cilsohet m terroriste dhe as nuk prdoret m kjo fjal. Beogradi dhe Moska e shfrytzuan dhe prfituan mjaft nga prdorimi i ktij termi.
  Amerikant disa her na kan krkuar q t mbshtesim fort publikisht Rugovn dhe ne e kemi br. Ata kan frik nga rnia e popullaritetit t tij dhe prandaj e ftuan n SHBA. Kam prshtypjen se amerikant, pas ardhjes s Hollbrukut, sikur e uln intensitetin e kontakteve. Ne ua tham, por, si duket, ata e kuptuan se ne mund t ndikonim pak te Rugova.
  Delegacioni shqiptar sht i mpir para prgjegjsis s madhe
  19 shkurt 1999
  Gjithnj e m shpesh m takon t hedh shnime n aeroplan. Kt po e bj tani, n orn 23.00 n linjn Kajro-Xhedah (Arabia Saudite) ku po shkoj pr nj vizit zyrtare 24-orshe. Sot deri n momentin q hipa n aeroplan, jam marr me zhvillimet n Rambuje. N mngjes erdhi kryeministri Majko n mbledhjen e kolegjiumit t Ministris, ku u diskutua pr fazn finale t Konferencs mbshtetur edhe n informacionet m t fundit q kishim. M von prita pjestar t familjes Jashari nga Kosova ku vitin e kaluar u vran 52 antar t saj. Nga kjo familje doli edhe komandanti i par i UK-s, Adem Jashari. N fund dhash nj intervist t gjat n televizionin shtetror pr Rambujen.
  Nesr sht dita e fundit e Konferencs. Sipas Grupit t Kontaktit, nse nuk do t nnshkruhet marrveshja, do t ket sanksione. Shanset pr marrveshje sot kan qen fare minimale. Milloshevii dhe serbt po rezistojn fort para presioneve t NATO-s dhe veanrisht t amerikanve. Hill sot shkoi prap n Beograd, por nuk u prit nga Milloshevii. Ky i fundit ka deklaruar se Kosovn, serbt nuk kan pr ta dhn dhe sikur t shkatrrohet e gjith Serbia! Milloshevii dihet q luan fort deri n fund, por kt her luan dhe pr fatin e tij personal. Ollbrajt ka ardhur prsri n Rambuje. Thon se mund t shkoj dhe n Beograd. Nuk besoj se amerikant do t trhiqen kt her dhe do t pranojn sfidn e Millosheviit. Hilli ma ka pohuar synimin.
  Si po vijn punt, lufta sht n fije t perit dhe do t na duhet t prballojm rreziqe t mdha e t shumta. Delegacioni shqiptar n Rambuje sht i mpir, i friksuar para prgjegjsis s madhe pr t hedhur firmn n letr dhe para presionit q bjn segmente t UK-s n terren pr t mos nnshkruar n.q.s nuk prmendet referendumi n marrveshje dhe nse parashikohet q UK-ja t shprndahet pas marrveshjes. Gjendja sht me t vrtet kritike.
  Sot Hashim Thai u largua nga Rambuje pr n Lubjan t Sllovenis pr t takuar A.Demain, me t cilin do t diskutoj rreth marrveshjes. Demai sht prfaqsues i atyre q kan kundrshtuar dhe biseda me t ka pasur rndsi pr t prcaktuar qndrimin e nesrm t delegacionit shqiptar.
  Ne sot dham mesazhin se vendimin do ta marrin vet shqiptart e Kosovs. Ne nuk na takon t marrim m tepr prsipr. Megjithat, shqiptart nuk duhet q t bhen shkaktar t dshtimit t Rambujes. Ata jan n pozit t vshtir dhe delikate. Ne edhe sot jemi prpjekur t'i ndihmojm. B. Shala tha se ndrhyrja ime te Hilli ka qen e mrekullueshme.
  NATO-ja sht br gati pr ndrhyrje. Diplomatt e huaj kan filluar t largohen nga Beogradi. Prsri taktika e fillimit t tetorit t vitit t kaluar kur u arrit marrveshja Hollbruk-Milloshevi. A do t trhiqet nesr Milloshevii? Po rust a do t ushtrojn presion? T gjith po presin me ankth orn 12.00 t dits s nesrme, e shtun 20 shkurt.
  V.O
  Berisha kto tri ditt e fundit doli me tezn e pavarsis s Kosovs. Me patetizmin e tij karakteristik u bri thirrje t gjith shqiptarve q t luftojn pr pavarsin. Ai e di mir se tani pavarsia sht e pamundur. Ather pse e shpalli me kaq forc e pasion? U inkurajua nga kongresmeni amerikan trafikant q Hilli e quajti t mendur (crazy) apo krkon t luaj kartn e nacionalistit e t fitoj ndonj pik, sepse e kuptoi se ne kishim iniciativn gjat gjith ksaj kohe pr Kosovn dhe fituam m shum autoritet n syt e kosovarve? Koha do ta tregoj.
  Delegacioni shqiptar u prit ngroht n Kosov
  1 mars 1999
  Kthimi nga Rambuje n Tiran, natyrshm m vendosi n qendr t vmendjes s medias elektronike e t shkruar. Organizuam nj konferenc t posame shtypi, ku fola pr Konferencn dhe rezultatet e saj. Por m'u desh q t'i prgjigjem edhe iniciativs s fundit t Berishs pr Trans Rambujen.
  Kryetari i opozits pr dhjet dit rresht, nuk la fjal pa thn kundr pjesmarrjes s shqiptarve n Konferencn e Rambujes. Pas miratimit n parim t marrveshjes, ai bri kthes 180 grad dhe shpiku formuln e Trans Rambujes, q do t thot takim i t gjitha partive politike nga Shqipria, Kosova, Maqedonia e Mali i Zi pr t diskutuar e vendosur pr nnshkrimin e marrveshjes n 15 mars. Ne e kundrshtuam, sepse e dinim q ishte pr konsum politik t dits dhe e parealizueshme, sikurse e dinte edhe vet autori i saj. Ndaj, edhe n konferencn e shtypit thash se zotit Berisha i ka ikur treni i Rambujes, ai prpiqet ta arrij, por nuk e kap dot.
  Miratimi n parim i marrveshjes n Rambuje dhe shtyrja pr tri jav e nnshkrimit t saj, ishte nj vendim i menur diplomatik i Grupit t Kontaktit, por para s gjithash i amerikanve. Kjo i dha frymmarrje e koh delegacionit shqiptar, e kryesisht Thait e drejtuesve t tjer t UK-s, q t ktheheshin n Kosov, t bisedonin me komandantt e njerzit e terrenit dhe pastaj t merrnin nj vendim t pjekur mir. Pritja e ngroht q iu b delegacionit kur u kthye n Kosov, e kishte br tashm gjysmn e puns.
  Ne kemi vazhduar t ndjekim me vmendje e optimizm zhvillimet diplomatike rreth konferencs s ardhshme q do t mbahet n Paris, n 15 mars, pas Rambujes, marrdhniet tona me lidert kryesor politik t Kosovs e me antart e delegacionit, jan br m miqsore e m bashkpunuese. U manifestua besimi i ndrsjell, q dikur mund edhe t ishte vn n dyshim. Vetm Demai na kritikoi q ndihmuam delegacionin n Rambuje q t shprehej pozitivisht pr marrveshjen.
  Delegacioni shqiptar kalon prmes Tirans
  pr n Prishtin
  20 mars 1999
  Ndryshe nga 'pritej, dje Grupi i Kontaktit vendosi ta ndrpres Konferencn e Parisit duke i br thirrje Beogradit q t reflektoj pr her t fundit pr nnshkrimin e marrveshjes. Bashkkryetart e Konferencs, Vedrin dhe Kuk, doln n nj konferenc t prbashkt pr shtyp dhe shprndan deklaratn n t ciln thuhej se Marrveshjet e Rambujes jan e vetmja zgjidhje paqsore pr problemin e Kosovs. Delegacioni i Kosovs e shfrytzoi kt mundsi, ndrsa delegacioni jugosllav sht prpjekur t'i prish ato. N kto rrethana nuk ka kuptim q bisedimet t shtyhen m tej, vazhdonte deklarata, ndaj bisedimet u pezulluan dhe ato nuk do t rifillojn n rast se serbt nuk shprehin pranimin e marrveshjeve.
  Menjher pas ksaj, kryetari i radhs i OSBE-s, norvegjezi Knut Volebek, lajmroi trheqjen e vzhguesve t OSBE-s nga Kosova, e cila u realizua plotsisht paradite (1381 vzhgues). Un i telefonova mbrm Volebekut q m informoi pr trheqjen. Po sot serbt kan filluar nj fushat ofensive t gjer n Kosovn Qendrore dhe Veriore.
  Largimi i verifikuesve e l Kosovn pa dshmitar para synimeve serbe pr nj fushat t re spastrimi etnik e krimi n Kosov. Amerikant, por dhe shumica e evropianve, po deklarojn hapur se n rast se serbt nuk binden t nnshkruajn mbi ta do t bjer ndshkimi i NATO-s. Kshilli i NATO-s vazhdon t jet i mbledhur dhe po diskuton detajet e aksionit.
  Gjithka duket si prag lufte. Ne jemi fare pran saj dhe t rrezikuar nga nj sulm i mundshm i forcave serbe n kufijt verior dhe verilindor. Kemi diskutuar dje dhe sot n qeveri pr marrjen e t gjitha masave n prforcim t mbrojtjes n kufirin verilindor. Vendosm q t kryejm nesr disa veprime pr t mobilizuar vendin dhe popullin, pr t dhn mesazhe dhe pr t trhequr vmendjen e Komunitetit Ndrkombtar. Nesr Majko do t takoj Shtabin e Prgjithshm t Ushtris, ndrsa un n orn 12.00 kam thirrur ambasadort e vendeve t NATO-s pr t'u folur pr situatn dhe pr t na ndihmuar n aspektin humanitar pr t prballuar nj val t mundshme refugjatsh nga Kosova. Po nesr do t'i drgoj nj letr Solans n t ciln do t'i krkoj mbledhjen urgjente t kshillit t NATO-s pr konsultime politike me Shqiprin. Pasnesr vendosm q t mblidhet parlamenti, i cili do t informohet pr situatn dhe masat e marra. N Shqipri njerzit ende nuk jan plotsisht t ndrgjegjshm se jemi n prag lufte.
  Sot u ndal n Tiran pr rreth nj or e gjysm delegacioni kosovar, i cili kthehej n Prishtin prmes Shkupit. T njoftuar nga ambasadori francez, Kristman, dolm pr t'i takuar s bashku me presidentin Meidani. Nga aeroplani ushtarak zbriti shumica e delegacionit: Thai me t UK-s, Qosja me t tijt, V. Surroi, B. Shala, F. Agani, I. Ajeti, etj. Mendova se I. Rugova nuk kishte ardhur. Por, nuk kaluan ve 20 minuta kur ai u shfaq n dern e salls s bashku me dy-tre t tjer dhe ambasadorin francez.
  Rugova nuk kishte dashur t zbriste nga aeroplani, por e kan detyruar kur i kan thn se e priste presidenti Meidani. Erdhi dhe u ul midis nesh si i ndier n faj. Shkmbyem prshndetjet e rastit. Meidani nuk e di se pr far arsye nuk i kushtoi vmendje, ndoshta se e kishte ftuar disa her dhe ai kishte refuzuar. Mua m'u desh ta mbaja n bised. Pr t ngrohur atmosfern dhe duke e ditur edhe q e plqente, porosita dy gota raki kur t tjert pinin vetm kafe.
  Filloi nj muhabet rakie dhe un angazhova njohurit e mia t varfra pr kt pije popullore shqiptare e ballkanike. E pyeta nse kishte pir ndonjher raki mani dhe kur m tha jo, ather i premtova se do t'i drgoja dy shishe nga Boboshtica e Kors, q shquhet pr prodhimin e saj.
  Gjeta rastin dhe i thash se e prita n Ambasad n Paris para dy ditsh, por nuk erdhi. U prpoq t justifikohej. I thash gjithashtu se nuk ka arsye pse t na mbes hatri pr njri-tjetrin, mund t kemi edhe diferenca, por shtja kombtare na bashkon.
  M tha se nuk kishte deklaruar asgj n publik dhe gjith fajin ia hodhi shtypit q ishte shum i paprgjegjshm. Sigurisht q nuk tha t vrtetn, ve premtoi se do t kthehej n Tiran n rastin m t par q do t dilte jasht Kosovs, premtim q e kishte br kush e di se sa her.
  U larguan n orn 14.30. N Tiran mbetn 5 antart e delegacionit t UK-s: Thai, Krasniqi, Ram Buja, Azem Syla dhe Xh. Haliti (Zeka). Do t'i takoj t hnn n dark. T shohim se far zhvillimesh do t ket deri ather.
  Takim n Rom me
  Rugovn, t liruar
  nga Milloshevii
  7 maj 1999, Ora 23.15
  Sonte, n orn 21.00, u takova me Rugovn n Viln "Panfilio", q sht rezidenc qeveritare. Kisha qen njher n kt vil, n fund t korrikut 1997, kur shkuam me Nanon t ftuar nga qeveria italiane pr t marr pjes n konferencn pr Shqiprin. Vila ruhej mir nga polic dhe njerz t shrbimeve sekrete italiane. N takim shkova me ambasadorin ui dhe me E. Sulon. Pr rndsin q kishte takimi i porosita rrugs pr n vil q t mbanin sa m shum shnime e detaje dhe q gjithsecili do t shkruante n mnyr t pavarur informacionin e tij. Doja t merrnim sa m shum, por edhe sakt.
  Na priti Adnan Merovci, roja dhe kshilltari m i afrt i Rugovs. Rugova erdhi disa minuta m von. U prshndetm dhe pak minuta m von zbritm posht, n dhomn e buks pr t ngrn mocarela dhe domate q italiant na dhan pr dark.
  Un isha i prgatitur t dgjoja sa m shum dhe t krkoja sqarime nga Rugova pr tri-katr shtje pr t cilat ai ishte prgojuar kaq shum ose q kishin nevoj pr nj prgjigje nga ana e tij. E urova q kishte ardhur shndosh e mir n Rom dhe q ktej e tutje do t bashkojm prpjekjet nga afr pr t'u liruar sa m shpejt Kosova. I nnvizova se e kisha marr kt iniciativ pr t'u takuar e biseduar me t dhe pr t ndar mendimet lidhur me t ardhmen edhe n frymn e deklarats s G-8 n Bon.
  ...
  I thash q e prisnim n Tiran, se populli i tij donte ta shihte dhe ta dgjonte, se duhej t'i jepte nj mesazh opinionit publik, pr t shprndar dhe ndonj "keqkuptim" q ishte krijuar pr t. E informova se pritm delegacionin e LDK-s n Tiran para disa ditsh dhe biseduam me ta pr nevojn e nj takimi t t gjith faktorve politik shqiptar t Kosovs n Tiran pr t rikonfirmuar qndrimet e prbashkta t marra n Rambuje dhe pr t krijuar prfundimisht Qeverin e Prkohshme.
  Q n fillim konstatova se Rugova ishte shum i kujdesshm n prgjigjet e tij. Fliste qet dhe krkonte t dukej i sigurt n ato q thoshte. M erdhi keq pr sforcimin q po bnte, sepse ai ndodhej para nj shqiptari, i sigurt q un e respektoja pavarsisht se un jam ministr i nj qeverie q ai nuk e ka dashur.
  Filloi t flas duke m falnderuar pr ftesn q i kisha br pr t ardhur n Tiran bashk me familjen e tij dhe pr solidaritetin q kisha treguar. Pastaj m tregoi pr shkatrrimet n Kosov, pr shkretimin q ndihej aty, aq sa edhe qent e lopt e ndjenin mungesn e njerzve dhe ishin n krkim t tyre. M tregoi se gjat kohs s izolimit n Prishtin kishte pasur kontakte telefonike t shkurtra, por t prditshme me ambasadorin Hill, q e quajti mikun e tij.
  Ftess time n emr t qeveris pr t ardhur n Tiran iu prgjigj se do t vinte s shpejti, pasi t kryente disa angazhime ndrkombtare n Evrop, Franc, Gjermani, Bruksel, Londr etj. Pr propozimin tjetr pr t mbledhur gjith faktort politik t Kosovs n Tiran, nuk e kundrshtoi, por tha se do te bisedoj me bashkpuntort e tij, t cilt jan t shprndar. Deklaroi se mbshtet marrveshjen e Rambujes pr krijimin e qeveris s prkohshme, ndonse la t kuptohet qart se ai u kishte lshuar pe n Rambuje njerzve t UK-s pr hir t unitetit.
  Me sa kuptova, ai nuk e dshiron tani kt qeveri, me prkrahjen q po rigjen n Uashington, Rom, Paris e Londr, dhe mendon ta prmbys situatn n favor t tij. Prandaj ai nuk do t nxitohet.
  M shpjegoi se qllimi kryesor pse kishte ardhur n Rom, ishte q t punonte q shqiptart t riktheheshin n Kosov, q t koordinonte prpjekjet me ne dhe me Fuqit e Mdha q kjo t realizohet sa m shpejt.
  N moment ndrhyri Adnani, i cili shtoi se ka pasur keqkuptime pr qndrimet e Rugovs pr vendosjen e trupave t NATO-s n Kosov. M krkoi q t sqaroja se Rugova sht pr vajtjen e NATO-s n Kosov. "Filozofia q prdor Rugova, vazhdoi Merovci, sht nj filozofi pacifiste, pr t nuk ka njerz t liq dhe ndonse ata mund ta sulmojn, denigrojn, keqtrajtojn, e ka t pamundur t thot fjal t keqe."
  Por ajo q m bri shum prshtypje ishin fjalt e tij, se Rugova ndonse i izoluar nga bota, n asnj mnyr nuk ka pr t thn nj fjal t keqe pr Millosheviin a ndonj njeri tjetr, sepse kjo sht jasht mnyrs s tij t t konceptuarit t realitetit dhe t marrdhnieve n shoqri.
  Ajo q krkoja t sqaroja m tepr, por edhe m habiti m shum, ishte shtja e bisedimeve t tij me Millosheviin, Milutinoviin dhe nnshkrimi i komunikats s prbashkt.
  Nuk bri asnj prpjekje pr t krijuar prshtypjen se kishte qen peng dhe se kishte qen i detyruar q t'i bnte kto takime dhe t mbante kto qndrime. M deklaroi se kishte qen i ndrgjegjshm se kto takime duheshin br, se ai e kishte takuar edhe m par Millosheviin (maj 1998), se duhej krijuar besimi dhe se ishte n interes t t dy palve t bisedonin.
  M habiti kur m tha se Milloshevii, Milutinovii, Shahinovi etj. ishin treguar realist, se e kishin kuptuar situatn dhe nevojn e arritjes s nj marrveshjeje se edhe kta njerz jan, njerz q mendojn e krkojn nj zgjidhje, ka do t thot se pikrisht me kta jo vetm duhet t bisedohet, por edhe t bashkjetohet. Madje edhe pr largimin e tij nga Prishtina m tha:
  "U thash serbve q t m lshojn se nuk kam se far t bj n Prishtin, se po t jem jasht do t jem m i dobishm dhe do t punoj edhe pr juve q t arrihet nj marrveshje."
  U hoq se nuk i bnte prshtypje q disa njerz e kishin quajtur tradhtar dhe ktu u referohej njerzve t UK-s dhe se nuk do t jepte llogari pr veprimet e tij si krkonin ata.
  Dje dhe sot, Rugova ka takuar ktu n Rom Skalfaron, D'Alemn, Dinin, Kris Hillin dhe Petriin. Ditt e ardhshme do takoj t tjer npr Evrop.
  Sot, Krasniqi n Tiran n emr t UK-s e ka hedhur posht Deklaratn e G-8 dhe ka thn se ata jan pr pavarsin. Ky qndrim i tremb perndimort, ndaj edhe mbshtesin Rugovn e moderuar q mund t bashkjetoj me serbt. Pr takimin me Rugovn, njoftova me telefon Meidanin, Majkon, Gjinushin dhe Godon. Shtypit nuk i dhash asgj.

  gsh

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Pjes nga "Ditari i nj ministri t Jashtm": T pathnat pr Konferencn e Rambujes  Milo: Ju tregoj takimet Nano - Milloshevi

  dhe Majko - Papandreu  T thnat e t pathnat, dilemat e diplomacis shqiptare pr vendimet e vshtira mbi fatin e Kosovs, pozicionimet politike dhe bashkpunimi me ndrkombtart, Konferenca e Rambujes dhe rrjedhoja e saj, Pavarsia e Kosovs, t rrfyera t gjitha n nj libr. Paskal Milo, ministri i Jashtm i Shqipris s asaj kohe, ka shnuar gjithka me prpikmri n nj ditar. I hedhur n letr n momentet kur kan ndodhur ngjarjet, Ditari i Paskal Milos, botuar me besnikri sipas shnimeve t asaj kohe, tashm ka marr formn e nj libri memorial-dokumentar t titulluar "Ditari i nj ministri t Jashtm; konflikti i Kosovs 1997-2001". I hedhur n treg nga shtpia botuese "Toena", ky libr vjen n kohn e duhur, n 10-vjetorin e Konferencs s Rambujes, q hodhi themelet pr zgjidhjen e t ardhmes s Kosovs dhe prvjetorit t par t Shpalljes s Pavarsis s Kosovs, si rrjedhoj e ksaj Konference. T vrtetat q dalin nga botimi i ktij libri, t thna e t pathna pr arsye t ndryshme gjat ktyre 10 vjetve, jan nj ndihmes e muar pr t kuptuar realisht ato q kan ndodhur gjat kohs s konfliktit, n Kosovn e paslufts e deri m sot. Ditn e mart, 10 shkurt, ora 12.00 n hotel "Tirana", me pjesmarrjen e autorit dhe pranin e shum figurave t tjera politike, "Toena" do t organizoj nj takim promovues, pr t vazhduar n datn 13 shkurt me Prishtinn.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Nj mision i vshtir, por i suksesshm  Milo pr Konferencn e Rambujes e t Parisit shkurt - mars 1999  Shqiptart i thon "Po" marrveshjes


  23 shkurt 1999


  Po shkruaj 24 or pasi kam mbrritur n Paris dhe jam duke fluturuar pr n Vjen ku nesr zhvillohet mbledhja e grupit "Miqt e Shqipris" dhe ku jemi ftuar t marrim pjes. Qndrimi n Paris ka qen nj kalvar i vrtet diplomatik. Me t mbrritur fillova menjher t kontaktoj me disa antar t delegacionit kosovar, me Xhavit Halitin (Zekn), me Jakup Krasniqin, me profesor R. Qosjen, me Azem Syln, Veton Surroin.. Ata ma paraqitn situatn brenda delegacionit alarmante, po praheshin dhe Konferenca mund t psonte fiasko. T gjith prgjegjsin e prqendronin te nj emr: Hashim Thai. U prpoqa t lidhesha me at, po ai m fshihej. Rastsisht e kapa te telefoni i Zeks, por m "rrshqiti" dhe e mbylli. Prpjekjet pr tu rilidhur prfunduan pa sukses. Me Majkon n Tiran komunikoja vazhdimisht.


  Qkur u nisa nga Tirana kisha krkuar takim me zonjn Ollbrajt, Vedrin dhe Kuk. Amerikant ishin prgjigjur pozitivisht dhe prmes zdhnsit t Departamentit t Shtetit ia kishin dhn lajmin dhe shtypit. Gazetart ishin mbledhur n hotel "Intercontinental" ku qndronte Ollbrajti, deri n mesnat n pritje t takimit ton. Por takimi nuk u realizua. Ollbrajt deri von u prpoq t thyente rezistencn e Thait, por pa dobi. E zhgnjyer dhe e zemruar, ajo u kthye n hotel.


  U lidha me delegacionin amerikan, fola me Tinn, Karl Sibentritin dhe m n fund me Hillin. As ata nuk m jepnin shpjegime. U krkova t na ndihmonin t takonim po at nat delegacionin shqiptar t ngujuar n kshtjell, por na kthyen prgjigje q francezt nuk donin. Madje atyre nuk u kishte plqyer as ardhja ime n Paris. Ata ishin prpjekur t na mbanin larg Rambujes.


  Hilli m foli shum i zemruar. Pr Thain m tha se duhet t shkoj me pushime. M tha gjithashtu se Ollbrajti ishte shum e prekur dhe kishte deklaruar se n.q.s. nuk do t kishte marrveshje, ajo do ta harronte fjaln Kosov! I krkova Hillit q t na e sillnin delegacionin shqiptar n hotel. Ai na premtoi se do t prpiqeshin t rregullonin takimin. E organizuan pr ditn tjetr (sot) n orn 8.00 brenda n territorin e kshtjells. T lodhur dhe plot tension ram t flem pak or.


  N orn 8.00 sot u takuam me R. Qosjen, V. Surroin, A. Syln dhe H. Thain n nj zyr t administrats s kshtjells. I. Rugova, megjithse e kishim krkuar, nuk erdhi. Dshmoi edhe nj her hapur se nuk dshironte t kishte lidhje me ne, inferioritetin dhe mungesn e kurajs pr tu ballafaquar dhe par sy m sy. Nga amerikant prapa ders qndronte Sibentriti.


  Ngadal dhe me qetsi u sqarova kosovarve se ne do ti mbshtesim dhe nuk do ti lm kurr vetm. E dinim q Thai duhej t bindej me argumente, por ai kishte marr nj qndrim t pandryshueshm dhe kokfort, aq sa bisedimet q zgjatn mbi nj or nuk solln asnj prfundim! U ndam si miq me mendimin se ata, gjat shqyrtimit t projektit prfundimtar q do tu dorzohej n orn 9.00, do reflektonin pozitivisht.


  U kthyem n Paris, n ambasad, n pritje t ors 12.00, kur delegacionet do t jepnin mendimet e tyre me shkrim pr projektin. Nuk kishim vese disa minuta q ishim kthyer, kur Kris Hill nga Rambujeja m telefonoi e m krkoi nj takim n orn 11.30.


  Iu drejtuam prsri Rambujes dhe eskorta na oi n selin e delegacionit amerikan, nj shkoll q u kishte dhn nxnsve nj jav m tepr pushime. N takim me Hillin dhe Sibentritin shkuam un, Godo dhe ambasadori L. Rama. Hill filloi t fliste dhe nuk e fshihte zemrimin. Gjithka e kishte me Hashim Thain. "Takimi me Demain n Lubjan, turfullonte Hilli, ka luajtur nj rol shum negativ. udia m e madhe ka qen se, duke mos besuar tek Ollbrajt, delegacioni shqiptar i ka krkuar asaj q t lidhen drejtprdrejt dhe t flasin me Presidentin Klinton. Kjo t bn t mendosh se ata vijn nga nj planet tjetr". Hilli tha dhe shum fjal t tjera i plagosur rnd edhe n sedrn e tij, por edhe n prgjegjsin q kishte si negociator amerikan q donte t siguronte suksesin e Konferencs q do t ishte njkohsisht edhe sukses amerikan, por edhe arritje personale e tij. Interesa t kombinuara, por q jo gjithnj sht e leht t gjesh ekuilibrin midis tyre.


  Deklaratat e Hillit ishin sigurisht pak t nxituara e n inat e sipr, q reflektonin nj tension e lodhje t jashtzakonshme. "Kam 42 or pa gjum, na tha dhe zonja Ollbrajt, nuk ka qen kurr m e zemruar se dje."


  S bashku me zotin Godo u prpoqm ta qetsojm duke i thn se Thai ndodhet nn presionin e segmenteve t caktuara t UK-s n terren, se ai djal nuk sht i lir t vendos vet dhe t marr prgjegjsi kaq t rnda, se sht i ri e nuk ka shum prvoj politike etj. N momentin q dgjoja Hillin e zemruar, mendova se far dmi mund ti bhej shtjes s Kosovs nga kokfortsia apo nga frika e marrjes s prgjegjsis. Menjher i krkova Hillit q t na krijonte mundsin q ti takonim dhe nj her shqiptart pr pes minuta. Godo n fillim kundrshtoi, po m von m dha t drejt.


  Pas m tepr se gjysm ore, erdhn pr tu takuar prsri R. Qosja, V. Surroi, A. Syla dhe H. Thai. Fillova tu flas me qetsi pr far tha Hilli, rndsin q kishte n parim miratimi i marrveshjes pr Kosovn, iu referova bisedave t bra me Bedri Islamin, u prmenda letrn e Presidentit Meidani. Ismail Kadare i kishte drguar dje delegacionit nj letr mbreslnse q un e lexova n zyrn e Majkos. Majko m mori n telefon dy her gjat biseds.


  T gjitha kto veprime ishin mbshtetje edhe pr mua q t kmbngulja fort e m fort. N fund e ngrita tonin kundr Thait dhe i thash se me qndrimin e tij po i kursente Serbis bombardimin, por t mos harronte q kishte prgjegjsi edhe ndaj Shqipris, sepse ne vuajm rrjedhojat e konfliktit n Kosov. Ne duhet ta ndihmojm njri-tjetrin dhe t mirkuptohemi me njri-tjetrin. Rexhep Qosja foli prsri bukur dhe me logjik, po kshtu Surroi. Edhe Syla, ndonse i kontraktuar, e mbshteti marrveshjen n princip.


  Thai n prfundim krkoi gjysm ore afat q t mbyllej vetm n dhom dhe t reflektonte! E kuptova q do t kshillohej me ata q e mbanin peng! Para se t ndaheshim i thash Thait: "Po t shikoj drejt n sy dhe ato sy m thon se ti do t marrsh nj vendim t drejt".


  U larguam nga kshtjella, pasi amerikant e miratuan shtyrjen e afatit edhe pas ors 13.00 pr ti dhn mundsi delegacionit shqiptar t arrinte konsensusin. Abdyl Syls ( sht fjala pr Azem Syln - Sh.B ) i lash numrin tim t telefonit dhe i krkova t m njoftonte pr vendimin. Shkuam n nj restorant n pritje t prgjigjes.


  N restorant fola disa her me Presidentin, me Majkon e Gjinushin. Tirana ishte n ankth si t gjith ne. Fola edhe me Demain, i cili n momentin kur do gj pothuajse kishte mbaruar, m tha q t krkoja shtyrjen e Konferencs pr nj jav, ardhjen e tij si antar i delegacionit dhe sigurimin e nj takimi me M. Ollbrajtin! Kodra pas bregut!


  Prfundimisht rreth ors 15.30, A. Syla m njoftoi se konsensusi u arrit dhe letra e delegacionit shqiptar iu dorzua negociatorve. Morm frym lirisht dhe u drejtuam nga ambasada n Paris. Godo shkoi t lodhej n hotel, ndrsa un u dhash intervista BBC-s, "Zrit t Ameriks", kanaleve televizive shqiptare, "Gazets Shqiptare" etj.


  Kur isha n ambasad, shumica e antarve t delegacionit shqiptar m morn n telefon dhe m prgzuan pr kontributin personal q kisha dhn pr t bindur Thain. Madje u udita kur m telefonoi dhe m prgzoi edhe Bujar Bukoshi! Vetm Ibrahim Rugova nuk u b i gjall.


  Megjithse konsensusi u arrit, ai ishte shum i brisht. E kuptova edhe m shum, kur i ndodhur pran tij, dgjova Thain n intervistn q i dha RTSH-s n emisionin e ors 18.35. Prsri u prpoq ta distancoj veten nga marrveshja.


  N Rambuje kosovart arritn t bashkohen. Po kur t kthehen n Kosov? Demai doli kundr, por edhe komandantt lokal t UK-s. far do t ndodh? T presim. N Rambuje shqiptart ran dakord q t krijojn edhe nj qeveri t prbashkt. Pse u nxituan? Pr t ndar portofolat pr t ardhmen? Ishte nj kompromis pr t qndruar s bashku? Qosja m tha se Kryeministr u zgjodh Jakup Krasniqi, ndrkoh q m von mora vesh se flitej pr Hashim Thain. Demai, n nj deklarat pr shtyp, e hodhi posht kt qeveri dhe vet Marrveshjen e Rambujes. Demai po pengon, ndoshta pa dashje. Me t duhet biseduar.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939

  Takimi Nano - Milloshevi n Kret
  5 nntor 1997  Dje mbaroi Samiti i Krets, n qytetin Iraklio, n hotelin "Kapsis" ku u takuan kryetart e shteteve dhe t qeverive, si dhe ministrat e Jashtm t vendeve t Evrops Juglindore. ( shiko foton ) Ky Samit, i pari n historin e ktyre vendeve, ngjalli interes t madh, disa e pritn me krshri, disa t tjer me dyshim e skepticizm. Greqia, si iniciatore, u prpoq t nxirrte prfitime maksimale, t manifestonte n njfar mnyre lidershipin e saj n Ballkan. Turqia, q pa dyshim ishte kundr saj, u prpoq s bashku me Rumanin t minimizonte rndsin e Samitit. Madje u prpoqn q t mos kishte as edhe nj dokument n fund t tij. Milloshevii, nga ana e tij, krkoi t nxirrte prfitimet e rastit. Me pranin e tij n Samit ai synonte t thyente izolimin e pjesshm ndrkombtar dhe ta shfrytzonte at pr propagand n fushatn elektorale pr zgjedhjet presidenciale q do t mbahen n Serbi n 7 dhjetor 1997.


  Ne shkuam atje pr t manifestuar vullnetin ton t mir pr marrdhnie korrekte me fqinjt, pr bashkpunim dhe mirkuptim me ta. Propozimi serb pr takimin e nivelit t lart midis dy vendeve n Kret u konsiderua me kujdes n Tiran dhe pr kt u informua edhe Presidenti Rugova prmes Zyrs s Qeveris s Prkohshme t Kosovs n Shqipri.


  Vendimi prfundimtar pr t realizuar kt takim u mor pas konsultimeve me Departamentin e Shtetit t SHBA-s. Ambasadorja amerikane n Tiran, Mariza Lino, i prcolli qeveris shqiptare kto mesazhe: "Opinioni i jashtm do t pres shum m tepr nga far mund t arrihet realisht nga ky takim. Ne nuk jemi kundr zhvillimit t takimit, por sugjerojm q gjat bisedimeve t prqendroheni n problemet kufitare (hapja e pikave doganore) dhe n shkmbimet tregtare, q kosovarve tu jepet mundsia t lvizin lirshm n t dyja ant e kufirit, t krkoni vendosjen e dialogut me kosovart dhe zbatimin e marrveshjes pr arsimin".


  N fund, Departamenti i Shtetit sugjeronte q "nuk duhet t shpreheni apo t mbani qndrime q mund t komprometojn murin e jashtm t sanksioneve dhe mos bni deklarat t prbashkt pas takimit (pala tjetr do ta krkoj)".


  Qeveria shqiptare u prgatit seriozisht pr Samitin e Krets dhe n mnyr t veant pr takimin e nivelit t lart me paln serbe. N 30 tetor, MPJ-ja i drgoi kabinetit t Kryeministrit Fatos Nano materialin prgatitor me tezat pr takimin me delegacionin e Jugosllavis. Nga mbi katr faqe q prmbanin kto teza, dy faqe e gjysm i kushtoheshin Kosovs dhe ato ndodhen n Arkivin e MPJ-s t Shqipris n dosjen mbi Samitin e Krets. N kto teza thuhej se "shtja e Kosovs sht prsri nj problem i madh, q ka bllokuar marrdhniet midis dy vendeve. Shteti shqiptar, ktij problemi kaq t madh, nuk ka si ti shmanget, sepse sht nj obligim i natyrshm", se "ne i konsiderojm plotsisht t drejta krkesat q shqiptart e Kosovs kan formuluar dhe askush nuk na jep t drejt q ti modifikojm apo ekzagjerojm ato. Ajo q shteti shqiptar dshiron t theksoj, sht se tashm Kosova nuk sht thjesht nj problem i marrdhnieve midis Jugosllavis dhe Shqipris, por nj problem i Jugosllavis me Komunitetin Ndrkombtar".


  Tezat prmbanin nj numr propozimesh konkrete, q Kryeministri shqiptar duhej ti bnte Millosheviit n lidhje me Kosovn, si lirimin e t burgosurve t ndrgjegjes dhe marrjen fund t shkeljes flagrante t t drejtave t popullsis shqiptare n Kosov, Mal t Zi e Serbi, heqjen e masave policore nga Kosova, rikthimin e t larguarve me dhun nga puna, shqiptarizimin e administrats n baz t realiteteve demografike n Kosov dhe vise t tjera ku jetojn popullsi shqiptare etj.


  N fund, tezat e MPJ-s theksonin se "normalizimi i gjendjes n Kosov, nprmjet zgjidhjeve politike, do ta lehtsonte n mnyr t dukshme atmosfern e rnduar. Pr kt propozojm q udhheqja jugosllave fillimisht t konkretizoj dialogun e nisur me udhheqsit politik t Kosovs pr rikthimin e objekteve shkollore, shtje kjo q tashm sht n objektiv t vmendjes s opinionit publik ndrkombtar. Kjo gj sht urgjente, sepse shenjat n Kosov tregojn pr nj zhvillim q mund t ket pasoja pr stabilitetin n Jugosllavi dhe n tr rajonin e Ballkanit. Marrveshja pr arsimin, kthimin e nxnsve dhe studentve e profesorve n lokalet e tyre do t ishte nj fillim i mbar dhe nse e arrijm kt gj sot ktu n Kret, ky do t ishte nj hap serioz i hedhur n drejtimin e duhur pr t kthyer prsri besimin n zgjidhjen politike e n dialogun, si mnyrat e vetme produktive q mund t parandalojn krizat".


  Para se t them nse tezat e prgatitura nga MPJ-ja u prdorn ose jo, le t shikojm shkurtimisht se si u arrit n takimin Nano-Milloshevi n mbrmjen e 3 nntorit n hotelin "Kapsis" t Iraklios n Kret. E vrteta sht se prmes kanaleve diplomatike, t dyja palt ishin prpjekur paraprakisht t binin dakord pr temat e bisedimeve. Por pala jugosllave refuzonte q n bisedime t flitej pr Kosovn, ndrkoh q pala shqiptare e kishte vn si kusht se pa biseduar pr kt shtje nuk kishte arsye q t bhej takimi midis dy delegacioneve.


  Samiti pati rndsi pr takimet bilaterale. Takimet m interesante dhe

  m t komentuara ishin ato Simitis-Jillmaz dhe Nano-Milloshevi.


  Deri n drek, m 3 nntor nuk ishte e sigurt nse do t zhvillohej takimi. Gjat dreks un me Nanon ishim ulur n qoshen e tavolins s madhe. Menjher, n nj radh me ne, ishin ulur Milutinovi dhe Milloshevii. N nj moment Milutinovi i propozoi Nanos q t ndrronin vendin, por Nano refuzoi. Gjat gjith dreks ata nuk i foln njri-tjetrit.


  M n fund, kur prfundoi dreka, duke dal nga restoranti n hollin e hotelit ne u ndodhm prball Millosheviit. Nj takim n dukje i rastit. I dham dorn, ndrkoh q fotoreportert bn punn e tyre. Ky shtrngim duarsh zgjidhi gjithka. Nano i propozoi Millosheviit q t takoheshin kok m kok. Milloshevii pranoi.


  N moment e ndjeva q Nano bri gabim q vendosi t takohej vetm. Ai e dinte klimn n t ciln zhvillohej takimi dhe pr t larguar nj pjes t dyshimeve, apo edhe t akuzave t padrejta q po bheshin me bollk duhej t ishte treguar m i kujdesshm. Duke zbritur shkallt pr n dhomat tona, i thash Nanos se do t ishte mir q t mos shkonte vetm n takim dhe t takoheshim n rang delegacionesh. Nano mu prgjigj: "Nuk ka gj, le t m akuzojn mua si tradhtar!".


  Takimi filloi n nj nga dhomat e prgatitura enkas n katin e dyt t hotelit. Nano dhe Milloshevii u uln n kolltuk prball njri-tjetrit. Un me Milutinoviin mbetm prapa ders dhe biseduam rreth nj or. Takimi zgjati rreth nj or e gjysm nga 19.30-21.00, kur ishte parashikuar vetm treerek ore. Presidenti i Maqedonis, Kiro Gligorov, me t cilin kishim takimin tjetr, u detyrua t priste rreth nj or. Pr t mos shkaktuar ndonj incident, un shkova dhe bisedova vet pr gjysm ore me Gligorovin dhe ministrin e Jashtm Hanxhinskin.


  Takimi Nano-Milloshevi ishte i pari q bhej pas 51 vjetsh q prej qershorit 1946, kur n Beograd ishin takuar zyrtarisht Enver Hoxha me Titon. Takimi duhej br dhe ishte i dobishm. Ne u treguam pa komplekse dhe qeverit evropiane dhe ajo amerikane na mbshtetn. Por ende pa mbaruar takimi, madje para tij, pati reagime n Kosov e Shqipri.


  Qeveria e Kosovs dhe Ibrahim Rugova q m 2 nntor kishin dal me nj deklarat ku shprehej shqetsim, por edhe ankth pr mundsin e diskutimit t shtjes s Kosovs n kt Samit dhe pr mungesn e ftess pr udhheqsit kosovar pr t marr pjes aty. Sigurisht q shtja e pjesmarrjes nuk ishte e argumentuar, sepse Kosova nuk ishte shtet i pavarur dhe qeveria e zotit Bukoshi e panjohur nga pikpamja e s drejts ndrkombtare. Por shigjetimi kryesor n kt deklarat, qoft pa e prmendur me emr, drejtohej kundr Nanos kur thuhej se "askush tjetr, prve prfaqsuesve t zgjedhur t popullit t Kosovs, nuk ka mandatin dhe nuk mund t bisedoj n emr t Kosovs, apo t marr prsipr zgjidhje t fardolloj natyre pr Kosovn".


  Takimi dhe biseda e kryetarit t qeveris shqiptare me kryetarin e nj shteti fqinj, qoft ky edhe Milloshevii i Serbis, nuk mund t paragjykohet apriori. Politikant dhe kryetart e shteteve e t qeverive jan pr tu takuar, pr t zgjidhur problemet e pr t nxitur zhvillimin e marrdhnieve. Aq m tepr q kishte mbi gjysm shekulli q nuk kishte pasur takim midis liderve t t dyja vendeve. Por brishtsia e marrdhnieve shqiptaro-serbe, shtja e Kosovs dhe natyra thellsisht antishqiptare e Millosheviit duhej ta bnin Kryeministrin shqiptar q t mendonte nj takim m zyrtar e m protokollar, m t hapur, me koleg e kshilltar n krah q tu jepte edhe prmasa m t gjera e m tepr siguri bisedimeve.


  Takimet kok m kok mbartin n vetvete diplomacin konspirative, prandaj edhe bhen, por nuk mund dhe nuk duhej br nj i till midis dy njerzve q prfaqsonin dy qeveri, dy vende e dy kombe q ishin n grindje e mosmarrveshje historike. Nano, po t ishte me delegacionin, do tu prmbahej n substanc tezave t prpunuara nga MPJ-ja pr bisedimet dhe ato do t ishin shnuar n rekordet e takimit dhe ai do t ishte i mbrojtur nga akuzat q vrshuan si lum pas Krets, si nga opozita n Shqipri, ashtu edhe nga nj pjes e politiks dhe opinionit publik n Kosov e diaspor.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Nj takim n Tiran me rezonanc n Prishtin


  21 dhjetor 1998  Sot pasdite, rastsisht nga nj radiostacion privat, mora vesh se n hotel "Rogner" u realizua n dukje krejt papritur nj takim i dyshes qeveritare Majko e Meta me dyshen opozitare Berisha e Pollo. N mngjes u ndodha te zyra e Kryeministrit Majko, por ai as m dha shenjn m t vogl pr kt takim.


  Ambasadorja amerikane M. Lino q u ndodh sot pasdite n zyrn time n kohn kur zhvillohej takimi, ishte n dijeni t tij. Nuk e ndjeva veten aspak mir kur nj ngjarje politike kaq t rndsishme nuk e dinte ministri i Jashtm i Shqipris, por e dinin prfaqsuesit e huaj diplomatik n Tiran. Si puna ime, t befasuar, u ndodhn edhe antart e tjer t kabinetit qeveritar, Kryetari i Kuvendit dhe nuk jam i sigurt nse e dinte edhe Presidenti. Mbi t gjitha nuk e dinte as edhe kryesia e Partis Socialiste.


  Takimi, duke ardhur krejt papritur, shkaktoi pshtjellim n t dyja kampet politike. Ai u realizua n kulmin e retoriks konfliktuale midis qeveris e opozits, q kt her ishte shkaktuar edhe nga nj grev urie dyjavore e rreth 90 studentve n Qytetin Studenti q ishte m se e qart q ishte organizuar nga PD-ja. N mnyr publike, si iniciatore dhe ndrmjetsuese e takimit, u shpall Shoqata e Studentve t Dhjetorit (t vitit 1990), e cila sht e njohur pr prirjen e saj pro Partis Demokratike.  Un jam pothuaj i sigurt q ky takim spektakolar, pr mnyrn se si u organizua dhe kohn q u zgjodh pr ta realizuar, nuk mund t ishte vepr e ksaj shoqate, e cila nuk prfaqsonte ndonj z t fuqishm dhe me autoritet n opinionin publik shqiptar. N qoft se nuk sht kjo shoqat, ather cilt jan organizatort e vrtet t ktij takimi? Kush kishte interes q ky takim t bhej dhe prse? Kto pyetje implikojn pr mendimin tim tri pal: zotin Berisha, Kryeministrin dhe zvendsin e tij e disa prfaqsues t trupit diplomatik n Tiran (ambasadorja Lino e SHBA-s, ambasadori Spatafora i Italis dhe ambasadori Everts i OSBE-s).


  Prse Berisha ishte i interesuar?

  Mendoj pr disa arsye: strategjia e tij e bojkotit t Parlamentit, e tensionimit t situats dhe e destabilizimit t vendit pr tu rikthyer n pushtet me dhun dshtoi. Si ministr i Jashtm jam n dijeni t plot pr izolimin e tij nga faktori ndrkombtar. Eliminimi i tij nga jeta politike shqiptare ishte br objekt diskutimi. N kto rrethana, shefit t opozits i duhet nj arsye e fort q t rikthehet n Parlament, q t braktis sheshin "Sknderbej", q e ka marr me qira pr muaj t tr. E kuptoi vet, apo e ndihmuan t tjert ta kuptoj, kjo sht nj shtje tjetr. Un m tepr mendoj se sht e dyta.


  Po Majko me Metn pse ishin t interesuar ta bnin kt takim? A e morn vendimin vet, apo ua imponuan t tjert? N parim takimi ishte i rndsishm, i domosdoshm e i dobishm. Ai i shrben uljes s tensioneve dhe zhvillimeve normale demokratike n Shqipri. Nga kjo pikpamje t gjith e mbshtesin dhe nuk ka pse mos t mbshtetet. Probleme t tilla madhore nuk u takojn vetm nj apo dy njerzve, por t gjith forcave politike. Majko dhe Meta e din shum mir kt dhe ata pavarsisht se kryesojn qeverin nuk mund t mbajn mbi supet e tyre nj prgjegjsi kaq t madhe pa marr miratimin e kryesis s PS-s. Ather dikush tjetr i ka shtyr, mbshtetur e inkurajuar pr ta br kt takim "historik".


  Kush sht apo cilt jan?

  Kam arsye t besoj se kt takim e kan nxitur e organizuar amerikant, prmes ambasadores Lino, n bashkpunim edhe me Spataforn e Dan Everts. Jo rastsisht sot ambasadori italian m tha se Berluskoni kishte pranuar nj ftes t Berishs pr t ardhur n Shqipri, porse ai e kishte kshilluar q do t ishte m mir t vinte me ftes t Kryeministrit Majko dhe me kt rast takonte edhe Berishn. Sipas Spatafors, Majko kishte pranuar ta bnte ftesn. Edhe ambasadori i OSBE-s, Everts, erdhi e m pyeti se far mendimi kisha nse kryetari i ardhshm i radhs s OSBE-s, ministri i Jashtm norvegjez, Knut Volebek, gjat vizits s tij n Tiran m 9 janar 1999, mund t takonte Sali Berishn? M tha se do t shkonte t bisedonte me shefin e opozits dhe do ti krkonte t bnte gjeste t tilla q t ndryshonin nga veprimet e deritanishme n rast se dshironte t takonte Volebekun.


  Ky takim, q u prshndet nga Uashingtoni menjher pas prfundimit t tij, synon patjetr forcimin e stabilitetit politik n Shqipri edhe n funksion t zhvillimeve n Kosov. Ky synim u b i qart edhe n fund t takimit kur t dy palt deklaruan se do t mbanin qndrime t prbashkta ndaj Kosovs. Amerikant mendojn se afrimi i forcave kryesore politike n Tiran do t ndikoj edhe n afrimin e faktorve politik shqiptar n Kosov. Majkos dhe Berishs u sht krkuar q t moderojn qndrimet e liderve t Kosovs dhe ti nxisin ata pr t krijuar nj grup t ri negociator gjithprfshirs, i gatshm pr tu ulur n bisedime me Beogradin pr t nnshkruar nj marrveshje kalimtare pr statusin e Kosovs.


  Nuk sht e rastit q takimi Majko-Berisha u b nj jav pasi n 14 dhjetor dshtoi nj mbledhje n Vjen, e iniciuar nga amerikant midis liderve kryesor t Kosovs, prfshir UK-n me prfaqsues t Grupit t Kontaktit. Synimi i ktij takimi ishte pikrisht krijimi i grupit t ri negociator kosovar. Po n 14 dhjetor, pas vrasjes n kufirin me Shqiprin t 35 ushtarve t UK-s, midis t cilve edhe drejtues t saj nga njsi t ushtris jugosllave mori fund armpushimi i prkohshm. Kjo ngjarje u pasua menjher me vrasjen e gjasht t rinjve serb n nj kafene t Pejs. UK-ja u distancua nga prgjegjsia pr kto vrasje.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Bised e vshtir mes Majkos e Papandreut


  10 mars 1999


  Ministri i Jashtm grek, Jorgos Papandreu, erdhi sot n Tiran. Si gjithmon miqsor dhe shum i sjellshm, Papandreu ve miq bn. Erdhi n kuadrin e nj turneu t shpejt ballkanik pr shtjen e Kosovs. Grekt e ndrmorn kt turne pr nj shtje, e cila u sjell dhe mund tu sjell shqetsime t mdha, jo vetm refugjatve, por dhe largim investitorsh e komprometim si t vetmit antar t BE-s dhe t NATO-s n Ballkan.


  Papandreu u shpreh pr statusin e ardhshm t Kosovs, me termat autonomi t zgjeruar brenda kufijve t RFJ-s. "T gjith, tha ai, jemi t interesuar pr nj zgjidhje t prshtatshme", dhe shfaqi knaqsin pr sa dgjoi nga Meidani e Majko se shqiptart kan shfaqur gatishmrin pr t nnshkruar marrveshjen.


  Ministri i Jashtm i Greqis ishte duke kryer nj turne rajonal q do ta onte edhe n Beograd. "Milloshevii, na informoi ai, ende refuzon pranin ndrkombtare ushtarake n Kosov, veanrisht at t NATO-s". Mnyra se si e shtroi kt shtje, m dha t kuptoj se ai donte t dinte mendimin ton nse do t ishte e pranueshme pr shqiptart e Kosovs edhe nj tjetr forc ndrkombtare nn fardolloj emri.


  Presidenti Meidani e bri t qart qndrimin e tij dhe i dha edhe nj prgjigje Papandreut kur e vuri theksin n nevojn e dislokimit t forcave paqeruajtse t NATO-s, ose nn komandn e NATO-s n Kosov si garantuese e marrveshjes.


  Biseda n zyrn e Kryeministrit Majko e vuri Papandreun n nj pozit t vshtir dhe t papritur. Kryeministri me t drejt vuri n dukje se serbt po prpiqen t evitojn nnshkrimin e marrveshjes, por ministri i Jashtm grek e vuri n dyshim kt konkluzion. Majko shkoi m tej dhe prmendi nj deklarat t Vuk Drashkoviit pr nj ndarje t mundshme administrative t Kosovs, e cila ka br q t lindin dyshime n radht e shqiptarve pr vendosjen e forcave t huaja aty, ku forcat e vendeve q prkrahin Serbin do t pozicionoheshin n ato rajone q mund ti shkputeshin Kosovs. Aludimi ktu ndr t tjera mund t ishte edhe pr Greqin.


  "Ne, vazhdoi Majko, po prgatitemi pr m t keqen. N qoft se do t fillojn masakra n Kosov dhe nj pjes e refugjatve do t drejtohen n kufi, Shqipria do t prfshihet n konflikt dhe ne nuk mund t qndrojm mnjan, do t jemi t detyruar t veprojm. Nse sulmohemi do t jemi t detyruar t mbrohemi dhe se po t mos nnshkruhet marrveshja do t ket konflikt total midis shqiptarve dhe serbve".


  E pash Papandreun q u shqetsua, sepse nuk e priste nj deklarat kaq t fort. Pr tu sqaruar m mir, ai e pyeti Majkon:

  "Bhet fjal pr shqiptart e Shqipris apo t Kosovs?"


  Kryeministri iu rikthye me nj prgjigje akoma edhe m t fort:  "Nse vriten dhjet mij veta n dit n Kosov t gjith shqiptart do t orientohen nga zgjidhja e armatosur dhe i gjith ky reaksion do t prhapet n Maqedoni dhe Mal t Zi. Sinjale vijn dhe nga shqiptart n Turqi, ku numrohen 4-5 milion. Vet un do t shkoj n front".


  Papandreu u prgjigj:


  "Fillimi i lufts do t ndizte tendencat nacionaliste n t gjitha vendet e Ballkanit dhe i gjith bashkpunimi i deritanishm do t kthehej mbrapsht. Do t synohej krijimi i shteteve t pastra nacionale, ka nnkupton nj luft ballkanike. Kemi bashkpunuar me Shqiprin, por i gjith ky bashkpunim do t shembej dhe bashk me t edhe perspektiva euroatlantike. Ju premtoj se do t bj sht e mundur pr gjetjen e nj zgjidhjeje".


  E prcolla Papandreun n aeroport. Pasi u ktheva, e mora Majkon n telefon dhe i thash me t qeshur se e kishte "tmerruar" Papandreun dhe diplomatt grek q e shoqronin.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  standart

  --

  Ish-ambasadori i Rugovs: Ku gnjen Paskal Milo

  ERALD KAPRI

  Sknder Zogaj komenton librin e ish-ministrit t ‘99-s

  “Ai punoi kundr marrveshjes s Rambujes”  “Ditari i nj ministri” botuar s fundmi nga ish-ministri i Jashtm, Paskal Milo, ka ngritur kritikat e para pr vrtetsin e fakteve q kan t bjn kryesisht me konfliktin e Kosovs, marrdhniet Tiran-Prishtin, roli i Rugovs dhe roli i qeveris shqiptare n marrveshjen e Rambujes. Ambasadori i Ibrahim Rugovs n Tiran n at periudh hedh posht faktet e servirura nga Milo dhe i jep prgjigje disa prej paknaqsive mes dy qeverive shqiptare t asaj kohe, duke akuzuar pikrisht ministrin e Jashtm se nuk punonte n krah t kosovarve, por i shrbente regjimit serb. Sknder Zogaj, i cili ka jetuar n Tiran n periudhn 1993-2000 dhe ka qen prfaqsues i Zyrs s Kosovs, kshilltar pr informim i ministrit t ekzekutuar n Tiran, kolonel Ahmet Krasniqit, dhe redaktor n gazetn “Rilindja” t Kosovs n Tiran, akuzon ish-ministrin shqiptar pr “gnjeshtra” n librin e tij ndaj Presidentit Rugova dhe rolit t luajtur nga Tirana n zgjidhjen e konfliktit.  Rambujeja

  Duke u fokusuar fillimisht tek prshkrimi q u bn Milo negociatave t ndrmjetsuara nga SHBA-ja n qytetin e vogl francez, ish-ambasadori i Rugovs thot se “idet dhe mesazhet kulmore n kt libr-ditar sht thn se jan “stigmatizimi i natyrs kriminale t regjimit t Milosheviit, mbshtetja e fuqishme dhe e vendosur ndrkombtare, qndrimi i vendeve fqinje, roli historik i vendimit t vshtir t delegacionit shqiptar pr t firmosur n Rambuje...”. Mirpo, pikrisht n kt kontekst, duhet theksuar edhe stigmatizimi i natyrs prej agjenti t Paskal Milos, q n Rambuje shkon me detyr speciale dhe e kryen punn shklqyeshm, me recetn e qeveris s Tirans sipas porosive nga marrveshja Nano-Miloshevi n Kret. Ky sht fakti bazik i pranis s ish-ministrit shqiptar n Rambuje, ku sht fort e vrtet se kishte rol shum t rndsishm yshts pr mosfirmosjen e dokumentit t Rambujes, shtyrja trejavshe e t cilit i kushtoi shum shtrenjt Kosovs, sepse ua dogji shpirtin qindra familjeve me mijra t vrar”.  Figura e Rugovs

  Por ajo q e shqetson m shum diplomatin kosovar sht mnyra se si trajtohet figura e Rugovs dhe e vrteta e marrdhnieve mes dy qeverive t asaj kohe. “Paskal Milo flet dokrra, shpif e prgojon figurat e ndritshme, si Ibrahim Rugovn, q nuk i plqen misionarit Milo, sepse sipas tij, “Rugova ishte shum i kujdesshm n prgjigjet e tij””, - thot Zogaj. M tej, ai sqaron pozicionin e Presidentit kosovar, duke theksuar se “domosdo q Rugova duhej t ishte shum i kujdesshm, sepse ishte i mirinformuar me synimet destruktive e shum t rrezikshme t qeveris s Tirans ndaj Kosovs, prandaj strategu vizionar dhe arkitekti i lirimit t Kosovs, me urtsin e tij engjllore e anashkalonte dhe i shmangej asaj, pa u marr me kundrshtart e tij”. Zogaj replikon me frazat konkrete t cituara nga “ditari” i ish-diplomatit shqiptar. Milo shkruan: “Ne nuk kemi informacione dhe lidhje t drejtprdrejta me Rugovn. Ai po u shmanget kontakteve me ne dhe kjo sht e uditshme... Prfaqsuesi i Kosovs n Tiran, I. Ramajli, sht i painformuar ose i porositur t mos na informoj. Pr mendimin tim, n kt rast Rugova vepron gabim... I plqen ose jo Nano apo qeveria shqiptare, ata jan prfaqsuesit e shtetit am, q po investon dhe q po rrezikon kaq shum sot n situatn n t ciln ndodhet vendi. Rugova e ka pr detyr t bashkpunoj me ta”. Dhe ambasadori i Rugovs i kundrprgjigjet: “Avash more, Paskali i Milos, avash! I vogl ti dhe qeveria “Nano” pr t’ia caktuar detyrat Rugovs, kur ti je dshmitari i faktit se “Rugova s bashku me F. Aganin, B. Bukoshin, V. Surroin ishin n SHBA, ku u pritn nga Presidenti Klinton, sekretarja e Shtetit, Olbrajt dhe zyrtar t tjer t lart amerikan”, t cilt ia japin mesazhin e qart se “Kosova po prfshihet n sfern e interesave amerikane s bashku me Shqiprin dhe Maqedonin””.  UK-ja

  Duke iu referuar kujtimeve t Milos pr UK-n, diplomati kosovar thot se “t verbra jan edhe shpifjet e shumta n relacionin Rugova - partit politike, UK-ja dhe Rambujeja. Nj nga ato shpifje demantohet sakt n “Ditarin” e Paskalit: “Rugova u ka krkuar amerikanve dhe kta e kan kuptuar se UK-ja nuk duhet t quhet terroriste...”. Por m tej, ai srish i mshon faktit se Rugova ishte mandatari i popullit t Kosovs pr t zgjidhur fatin e tij dhe kt sipas tij, nuk e kupton diplomati shqiptar. Duke iu referuar nj takimi n Rom, Milo shkruan se “I ngarkuari pr takim nuk dorzohet, krkon nga Rugova sqarim pr bisedimet me Milosheviin dhe nnshkrimin e komunikats s prbashkt! E Rugova i urt, i but, gjakftoht: Nuk bri asnj prpjekje pr t krijuar prshtypjen se kishte qen peng dhe se kishte qen i detyruar q t’i bnte kto takime dhe t mbante kto qndrime. M deklaroi se kishte qen i ndrgjegjshm se kto takime duheshin br... se ishte n interesin e t dyja palve t bisedonin...”. E ktu Zogaj komenton: “Po, pse vall habitet Paskali, kur bashk me padronin e tij, Fatos Nanon, vullnetarisht e me shum knaqsi ishin takuar n Kret me Milosheviin dhe kishin biseduar si me Thanasin (babai i Fatosit), pr “pakicn shqiptare” dhe pr gjeografin e re t atdheut t tyre, Kosovn! Jo, Paskali i Milos, jo! Kosova dhe kosovart e kishin zotin e tyre t shtpis (t autorizuar me verdiktin e popullit), prijsin e urt e mendjendritur, strategun vizionar largpams, arkitektin e kputjes s prangave t robris dhe t ndrtimit t shtetit autokton n shembullin e popujve dhe vendeve m t avancuara demokratike”.


  22/02/2009

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Milo: Ju tregoj takimet Nano me Milloshevi dhe Majko-Papandreu

  Gazetari Robert Goro: Un dshmitar n takimin Nano – Milloshevi n Kret

  Emri: nano-1.jpg

Shikime: 200

Madhsia: 33.1 KB

  Edhe pse kan kaluar plot 20 vjet, takimi i kryeministrit t athershm shqiptar me “kasapin e Ballkanit” Sllobodan Miloshevi, vazhdon t mbetet objekt i nj interesimi t madh nga publiku. Ndoshta pse ather kur ndodhi nuk u hodh shum drit.
  Si nj nga dshmitart e pakt q pata informacion autentik nga vet Nano, menjher pas takimit, e kam prcjell ngjarjen me detaje n BBC, si dhe e kam pasqyruar n librin tim “FYROM, supremacia e inferioritetit” (2001).
  Pikrisht, ashtu si e kam shkruar n at libr, po ia prcjell edhe nj her lexuesit, me shpresn se do t’i shuaj sadopak krshrin…

  Robert Goro

  Samiti i Krets, me 2-4 nntor 1997 mblodhi pr her t par rreth nj tryeze gjith udhheqesit e lart t shteteve ballkanike. Dhe vetm pr kt fakt, ishte padyshim nj ngjarje mjaft e rndsishme pr rajonin. Ky pohim bhet edhe m i qndrueshm, po t kujtojm se samiti pasues, ai i Antalias (Turqi) me 1998 dhe sidomos ai i Bukureshtit me 1999, u karakterizuan nga nj nivel i ult prfaqsimi, ku gati gjysma e shtetarve nuk u paraqitn.
  Para fillimit t vet, Samiti i Krets ishte monopolizuar nga takimi eventual i kryeministrave t Greqis e Turqis, gjegjsisht Simitis e Jilmaz. Por shum shpejt, interesimi i gjith t pranishmve u prqndrua rreth dy liderve t tjer ballkanas: Nanos e Milosheviit…
  Pr takimin Nano-Miloshevi kishte rreth dy muaj q flitej. M 1 tetor n Prishtin ishte zhvilluar nj demonstrat e studentve shqiptare, t ciln policia serb e kishte prballuar ashtu si zakonisht, me shkopinj gome e gaz lotesjells. Disa dit me von kisha intervistuar n Tiran ministrin e jashtm shqiptar, Paskal Milo dhe e kisha pyetur edhe pr mundsin e nj takimi mes Nanos e Milosheviit n Kret. Milo ishte prgjigjur kategorikisht se prderisa studentt trajtohen me dajak nga policia serb dhe mbetet e pa implementuar marrveshja pr arsimin q kishin nnshkruar “me korrespondenc” Miloshevii e Rugova n shtator 1996, nj takim i till nuk kishte kuptim.
  Pr realizimin e takimit kishte br presion t madh pala greke dhe vet kryeministri Kostas Simitis, q e konsideronin takimin si nj konfirmim t aftsive diplomatike rajonale t Greqis. Gjat vizits s zotit Milo n Athin (shtator 1997) mikpritsit i kishin propozuar nj takim t nivelit t lart shqiptaro-jugosllav n kuadrin e Samitit t Krets, por pala shqiptare nuk kishte kthyer prgjigje. N intervistn n fjal Milo do t theksonte ve t tjerash: “Me gjith respektin q kam pr mikun tim t vjetr, zotin Pangallos, un n Athin nuk tregova ndonj shenj miratimi lidhur me ndrmjetsimin pr nj takim t nivelit t lart shqiptaro-srb. Ne nuk duam t bjm show politik, por dshirojm t bjm hapa konkret n rrugn e prmirsimit t marrdhnieve shqiptaro-jugosllave. Pr realizimin e nj takimi t till n parashtrojm disa kushte, t cilat ia thash edhe homologut tim jugosllav, zotit Milutinovi kur u takuam n Nju Jork”. Ndr kto kushte Paskal Milo prmendte: zbatimin e marrveshjes pr arsimin q kishin nnshkruar n shtator 1996 Rugova e Miloshevi, heqjen e regjimit policor t Serbis nga Kosova, nnshkrimin e disa marrveshjeve mes Tirans e Beogradit lidhur me regjimin kufitar, si dhe pr bashkpunimin ekonomiko-tregtar e konsullor-juridik. “Nse kto kushte prmbushen, ne jemi gati t shkojm n nj takim t till, madje pa pasur nevoj pr ndrmjets”, konkludonte m 1 tetor 1997 ministri i jashtm shqiptar.
  Natyrisht ideja e takimit, ndonse ende nuk dihet se kujt pale i takonte, kishte marr edhe miratimin nga Uashingtoni.
  N mbrmjen e mbrritjes n Kret t udhheqsve ballkanik n Agia Galini pran Heraklios (1 nntor), u dha darka e mirseardhjes, ku Nano e Miloshevi i shtrnguan dorn njeri-tjetrit. Ky duarshtrngim u interpretua si nj ogur i mir pr realizimin e takimit. Prapa kulisave prpjekjet qen intensifikuar, sidomos kur u muar vesh se Miloshevii pranonte q t bhej takimi, por vetm me nj kusht: Q t mos flitej fare pr Kosovn. Nano, kuptohet, ngulte kmb pr t kundrtn dhe nj hije misteri mbuloi pr m shum se 24 or takimin eventual.
  Ktij misteri iu shtua edhe nj telefonat nga Gjeneva n celularin tim, mesditn e 3 nntorit. Ishte Xhaferr Shatri, ministr i informacionit i qeveris s Republiks s Kosovs (t kryesuar nga Bujar Bukoshi). Zoti Shatri po m thoshte se do t m nisnin nj deklarat drejtuar Samitit dhe krkonin q deklaratn ta dorzoja un. I thash se kjo ishte pun q s’bhej, pse un ndodhesha n Kret me cilsin e korrespondentit t BBC-s dhe se m e mira do t ishte q deklarata t’i drejtohej zyrtarisht Samitit, prandaj i diktova numrat e telefonave e t fakseve. Kshtu edhe u b. Deklarata, e nnshkruar nga kryeministri Bujar Bukoshi, pasi shprehte pezmatimin pse n Kret “nuk u ftuan prfaqsuesit e ligjshm t popullit t Kosovs”, theksonte: “Qeveria e Republiks se Kosovs deklaron se askush tjetr prve prfaqsuesve t zgjedhur n mnyr t ligjshme, nuk ka mandatin t diskutoj n emr t Kosovs e t ndrmarr fardo zgjidhjeje pr Kosovn”. Nuk donte shum mend se ky pasazh i fundit “siluronte” pikrisht takimin e pritshm t Nanos me Milosheviin. E mora Nanon n celular dhe ai drgoi kshilltarin e vet, Vladimir Preln, n salln e shtypit ku ndodheshim ne gazetart. Edhe sot e ksaj dite nuk e kam kuptuar nse Ladi nuk dinte apo nuk donte t m thoshte nse takimi m n fund do t bhej.
  Sa pr deklaratn e qeveris s Kosovs kshilltari diplomatik i Nanos m tha se nuk e konsideronte si nj kundrvnie ndaj takimit, pse ishte normale q n kuadr t nj mbledhjeje t till t nivelit kaq t lart pala shqiptare t diskutonte pr Kosovn.
  Pasdite gjeta momentin t pinim nj kafe me zotin Nano dhe natyrisht e pyeta far do t bhej. “Esht e qart, me tha, po t mos trhiqet Miloshevii, un nuk kam pse shkoj n takim, pse pa Kosovn, nj takim i till do t ishte pa thelb e do t’i shrbente vetm Milosheviit, aq m tepr q vetm nj muaj na ndan nga zgjedhjet presidenciale n Serbi”.
  Ndrsa t 400 gazetart q ndodheshin n salln e shtypit prpiqeshin me kot t msonin gjesend pr takimin, ambasadori Kastriot Robo, i cili sapo kishte marr detyrn n krye t prfaqsis diplomatike shqiptare n Athin, m telefonoi rreth ors 19,00, pr t m thn se takimi do t bhej.
  Takimi filloi n orn 19,30, n hotelin Sofitel Capsis Palace, hotel ku bujtja edhe un, por q gjith gazetart e kishim t pamundur t qaseshim n pjesn lindore ku rrinin udhheqsit e lart, megjithse kjo pjes dhe perndimorja ku rrinin prfaqsuesit e medias, komunikonin nprmjet nj kalimi t nndheshm luksoz e plot shklqim.
  Pikrisht n hollin e ktij kalimi do t ulesha m von me me Fatos Nanon dhe ai do t tregonte pr takimin me Milosheviin. Sipas Nanos, sapo ishte mbyllur dera, ai i kishte thn Milosheviit “Do t flasim pr Kosovn dhe ju do t m dgjoni”. Dhe pr 25 minuta kishte folur vetm Nano, ndrsa biseda ndrpritej pr t br ndonj ndrhyrje Miloshevici “i mbytur n djers” (sipas Nanos), apo pr t kthyer gotn e uiskit…
  Nano krkoi trajtim t barabart sa u prket t drejtave njerzore dhe lirive t shqiptarve dhe theksoi se zbatimi i marrveshjes pr arsimin q kishin nnshkruar nj vit me par Miloshevii e Rugova do t ishte nj tregues i par i respektimit t ktyre t drejtave. Miloshevii premtoi t’ia prcillte shtjen nj komisioni ekspertsh, si dhe dha garanci pr zgjidhje t shtjes s Kosovs n baz t s drejts ndrkombtare dhe legjislacionit jugosllav, duke prsritur se Kosova ishte nj shtje e brendshme e Jugosllavis. Nano ia hodhi posht kt argument duke theksuar se shtja e Kosovs “nuk mund t jet shtje e brendshme, sepse t drejtat e njeriut nuk maten me kutin e regjimeve e t shteteve q i trajtojn komunitetet etnike si objekte q duhet t nnshtrohen”. Gjithashtu i krkoi t fillonte dialogun e drejtprdrejt me Rugovn, duke i kujtuar se kur u nnshkrua marrveshja pr arsimin, t dy burrat nuk qen takuar me njeri-tjetrin. (Ata u takuan m n fund n pranver 1999, disa dit pas fillimit t bombardimeve t NATO-s…).
  Fakti se u fol pr Kosovn, konfirmohet edhr nga deklarata pr shtyp e Milosheviit rreth takimit, ku ai thot se u diskutua pr “minoritetin shqiptar n Kosov”. Sa pr histori, le t themi se Miloshevii pr kundrpesh dhe gjithmon sipas rrfimit t Nanos pas takimit, i shtroi shtjen e “t drejtave t minoritetit serb dhe malazez q jeton n Shqipri”. Nano deklaroi se “sht nj realitet q duhet marr parasysh”. N t vrtet, shumkush e din se n Shqipri ka qen nj pakic e vogl serbsh e malazezsh, kryesisht n disa fshatra t rrethit t Shkodrs, shumica e t cilve u larguan pr n Jugosllavi menjher pas ndryshimeve q ndodhn n Shqipri n vitet 1990-1991.
  Po pr histori, shnojm gjithashtu se t dy udhheqsit ran dakord q t vazhdojn kontaktet dypalshe, me qllim rivlersimin esencial t marrdhnieve ndrshtetrore.
  Vet Nano, n mikrofonin e BBC-s do t deklaronte:
  “Ky ishte nj takim q ndodh pas m shum se gjysmshekulli midis autoriteteve t Jugosllavis dhe Shqipris dhe sigurisht, si i till, prbn nj ngjarje historike. Nj ngjarje historike n nj optike moderne. Sepse takimi nxiti dialogun, ose rifillimin e dialogut dhe mbi bazn e dialogut, i cili u shtri mbi t gjitha problemet q ekzistojn n marrdhniet shqiptaro-jugosllave, si n planin e bashkpunimit ndrshtetror, ashtu edhe n planin e dialogut ndretnik, veanrisht ndrmjet Kosovs e Beogradit, sepse komuniteti shqiptar n Jugosllavi sht shum i madh pr t’u neglizhuar dhe shum i qytetruar pr t’u trajtuar si qytetar t dors s dyt. Prandaj, nqoftse u arrit t filloj dialogu, kjo do t thot q t pasohet nga takime t tjera; shpresoj q nuk do t paragjykohen as nga palt, as nga opinion i publik, sepse qndrimet tona pr interesat kombtare jan tashm qndrime europiane, t hapjes s kufijve, t zhvillimit t gjithanshm t kontakteve midis shqiptarve dhe qytetarve t kombsive t tjera n Ballkan, gj q do ta bnte vet Ballkanin t europianizohej me shpejt. Natyrisht, nuk mund t them q pikpamjet ishin t njjta, por kjo krijon mundsin q n vazhdimin e dialogut t gjenden pika t tjera bashkpunimi dhe t krijohen -shpresoj- edhe qndrime t njjta pr probleme t prbashkta. Problemet e prbashkta i referohen gjithmon nevojs s garantimit t t drejtave dhe lirive themelore t njeriut n mnyr t barabart pr t gjith qytetart n t gjitha vendet e Ballkanit, pra edhe pr serbt e shqiptart n Republiken Federative t Jugosllavis, dhe kjo nuk mund t konsiderohet nj shtje e brendshme e Jugosllavis, sepse t drejtat civile nuk mund t maten me kutin e regjimeve apo t shteteve, qoft edhe t maxhorancs n vende t caktuara, t cilat i trajtojn komunitetet e tjera etnike dhe nacionale si subjekte q duhet t nnshtrohen. Nga kjo pikpamje un mendoj se e vetmja altemativ edhe pr Serbin sht t pranoj logjiken e plotsimit t detyrimeve ndrkombtare q e kan uar n izolimin dhe sanksionet e derisotme, t pranoj zbatimin e marrveshjes s Dejtonit, t pranoj njohjen e t drejtave dhe lirive themelore t njeriut nga pikpamja politike dhe institucionale n Kosov dhe prfundimisht ky sht shtrati mbi t cilin do t zhvilloheshin me shpejt dhe marrdhniet ndrmjet dy vendeve tona”.

  Ashtu si pritej, takimi Nano-Miloshevi shkaktoi reagime n Shqipri e n Kosov. Bujar Bukoshi deklaroi se, ndonse i mbetet konsekuent qndrimit t shprehur n deklaratn drejtuar Samitit, nj rezultat esencial do t ishte i mirpritur. Ndrsa Sali Berisha u deklarua kundr takimit dhe prgjithsisht kundr samitit t Krets. Pr takimin Nano-Miloshevi, Berisha vlersoi se u b vetm e vetm pr t’u lanuar Miloshevii dhe se midis Milosheviit dhe Kosovs Nano zgjodhi t parin.

  N shnimet e mia rreth ktij takimi, nnvizoja ndr t tjera: “Prfundimisht, pyetjes se kush doli m i fituar nga Samitit i Krets do t’i prgjigjeshim pa hezitim: Fatos Nano, i cili i parashtroi qart pikpamjet e veta, duke i rritur kshtu aksionet deri me tash t luhatura n bursn ndrkombtare, e cila nga ana e vet nuk mund t akuzoj Shqiprin se i mungon dshira pr zgjidhje paqsore t problemit. Nga ana tjetr, vet Shqipria sht e pafuqishme pr t’i ndryshuar Milosheviit kokfortsin n qndrimin ndaj Kosovs”. Dhe shtoja: “Me aktin e tij pr t pranuar takimin, Nano thjesht ia kaloi “stafetn” pals jugosllave e cila natyrisht nuk mund t jap asnj garanci konkrete pr zgjidhjen e problemit “n baz s drejts ndrkombtare”. Prkundrazi…”.

  Prkundr reagimeve, Nano pr asnj ast nuk u “pendua” pr takimin me Milosheviin. Tri a katr dit para fillimit t bombardimeve t NATO-s mbi Jugosllavi, (mars 1999), shfrytzova rastin dhe e pyeta Nanon (n at koh deputet i thjesht i PS), se si e vlersonte n rrethanat e reja takimin me Milosheviin:

  “Ishte nj ndr hapat e par logjike t koherencs s faktorit politik shqiptar me komunitetin ndrkombtar pr t mbrritur n izolimin politik t Milosheviit. T njjtat gjra q i jan thn dhe vazhdojn t’i thuhen Milosheviit nga negociatort dhe gjith palt e tjera, prfshir edhe faktorin kosovar, q jan t interesuara pr nj proces t normalizimit t gjendjes nprmjet institucionalizimit t proceseve demokratike n Kosov dhe n rajon, i jan thn drejtprdrejt nga un n takimin e Krets. Nga kjo pikpamje nuk sht vetm n dor t Milosheviit zgjidhja prfundimtare e situats n Kosov dhe e konfliktit me realitetet e vjetra q lidhen me pushtetin e Milosheviit, por tashm sht br e qart se edhe vet serbt po vuajn nj nga diktaturat m t egra n historin e njerzimit dhe nprmjet ktyre instrumentave q sjellin prfundimisht rrethimin demokratik t Serbis, shkohet normalisht drejt likuidimit t ksaj diktature”.

  tribuna news

Tema t Ngjashme

 1. Milo: Ju tregoj takimet Nano me Milloshevi dhe Majko-Papandreu
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-03-2017, 15:39
 2. Interviste: Kadare: Thelbi i pazbrthyer i Rambujes
  Nga YlliRiaN n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 20:51
 3. Tregon Paskal Milo..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-02-2009, 06:13

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •