Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2006
  Postime
  71

  Fjal dhe shprehje t prdorura gabimisht

  Ne vijim po shenojme edhe disa shkarje fjalesh e sintagmash qe nuk i shkojne shqipes, por qe ne ne ligjerimin e perditshem perdoren mjaft shpesh, si:

  - agjensi/agjencion-agjenci, arqipelag-arkipelag, biciklete/bicikell-biiklet, centrale-a-central-i, dipllome-diplome, dicipline-disipline, ekskurzion-ekskursion, inzhinier-inxhinier, maqine- makine, higjene-higjiene, zhiri-juri, univerzitet- universitet, xehtari-xehetari, xero-zero, te marten dhe te merkuren-te marten dhe te merkuren, i falenderohem- e falenderoj.
  E shume e shume te tjera

 2. #2
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,395
  Gafa jemi,njerez bejme

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Citim Postuar m par nga shoku_tanku
  Gafa jemi,njerez bejme
  O shoku Tanku ne duhet t'i 'rrnjosim njehere e pergjithmone shprehjet e huaja
  e jo t'i bejm ndere te huajes .

Tema t Ngjashme

 1. Tironsit q skalitn shprehje n gjuhn e sotme shqipe
  Nga drini_n_TR n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 22-12-2015, 04:01
 2. Kuvendi miraton ligjin e gjobave ndaj biznesit
  Nga AlbaneZ n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 20-03-2008, 09:39
 3. Shprehje popullore q nuk gjenden npr libra
  Nga Hyllien n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 285
  Postimi i Fundit: 17-05-2005, 04:33
 4. Shprehje dhe idioma nga gjuha e bukur shqipe!
  Nga MtrX n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 24-05-2004, 18:57
 5. Si e kuptoni kt shprehje?
  Nga Astriti n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 20-12-2003, 13:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •