Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 36 prej 36
 1. #21
  shqiptar Maska e eagle's son
  Antarsuar
  17-10-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  161
  edhe pse jam tifoz i renalut, per mua Shumaker nuk eshte ne kufinjte e nje legjende

  ai eshte legjenda vete


  respekte kampionit
  proud 2 be me, the eagle's son

 2. #22
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,720

  Ata qe e adhuruan dhe e urryen.........

  Mika Salo-----------------Ka arritur gjithcka,rekordet e tij ndoshta kurre nuk do kalohen nga askush.Eshte koha e nje brezi te ri pilotesh.

  Gerhard Berger------------------Eshte fatkeqsi te shohesh nje fenomen te vertete te largohet,por kohes qe rendon mbi shpatulla nuk i shpeton dot askush.

  Jean Todd----------Michael eshte shkrimtari i nje epike ne librin e Formula1,eshte nje njeri i mrekullueshem dhe nje pilot qe do shendrrohet ne legjende.

  David Coulthard----------Fitorja ne Monza ishte mese e vecante per te deklaruar largimin e tij.Pavarsisht nga ato qe beson nje pjese e njerzve dhe piloteve per karakterin e tij ne piste si pilot te gjithe duhet te njohim dhe respektojme talentin e nje kampioni te vertete,ndaj largimi i tij eshte fundi i nje epoke.

  Fernando Alonso--------------Humbasim nje kampion te vertete,me rekorde te panumerta,por tashme Formula1 do jete me interesante.

  Nikki Launda-----------Kur largohet me i madhi i pistave atehere eshte nje dite e mjere.Kushdo munt te thoje gjithfare pallavrash kunder tij,por fitoi 7 tituj dhe kurre nuk do te dali nje tjeter si ai.

  Damon Hill--------------Eshte nje vendim i madh te largohesh nga dicka qe e dashuron me pasion te madh.Bota e sportit do ta kujtoje gjithmone,fitoret dhe rekordet e tij shkruan histori.
  Ambicja dhe pasioni i tij per te fituar e bene te vecante,dhe i dhane ngjyra te tjera garave ne pista.

  Flavio Briatore-------Yjet e fundit ne Formula1 ishin Sena,Villnueve dhe Montoya,te tjeret ishin thjesht kampione...........
  Ndryshuar pr her t fundit nga kolombi : 23-10-2006 m 13:38
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 3. #23
  Citim Postuar m par nga kolombi

  Flavio Briatore-------Yjet e fundit ne Formula1 ishin Sena,Villnueve dhe Montoya,te tjeret ishin thjesht kampione...........  Po kete per c'fare e vure?
  Montoja thot Flavua.

  Nuk i ve faj ata 2 te tjeret persa i perket spektaklit edhe dritherimave ishin eksplozive.

  Briattore ben gabim qe lesheon deklarata te tilla. Legjende eshte ai qe fiton shpesh edhe ne seri. Per Senen edhe mund te flase se e la karrieren ne mes. Villneve ishte spektakolar ama ishte thjesht pilot.
  Shumakeri ishte jo vetem pilot i perkryer por edhe nje xhenerik lol i zoti. Piloti nqs nuk eshte i afte te percaktoje se c'fare i mungon monopostos se tij nuk eshte i kompletuar. Si puna e nje futbollisti qe eshte klas por nuk eshte lojtar ekipi thjeshte individualist. Edhe Vilenueve ishte i tille.

  Ky postim nga nje mik qe Shumakerin e shikonte si kundershtar.

  Per mua vetem nje pilot ishte sa i papermbejtshem edhe monoton me raste. Here jashtetokesor here njeri.
  Kolomb ma shif icik ate castin qe e con Benettonin e Shumit me gomat protektive. Ajo gare me ka bo tifoz me britanikun modest.

  http://www.youtube.com/watch?v=C3WTJcKCQ1A
  Ndryshuar pr her t fundit nga bayern : 23-10-2006 m 11:46
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 4. #24
  Edhe nje dedikim M. Schumacher.

  http://youtube.com/watch?v=Fq-Lk6rLFJE
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 5. #25
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Ato fjalet e Briatores " Senna, Villeneuve, Montoya.." jane shume te sakta. Ai se pari flet per personazhe qe kane qene jashte modeleve shabllone qe ofron ai sport, sepse duke marre parasysh sasine e madhe te parave qe qarkullojne, sigurisht qe dihet se cfare fjalesh do thote nje pilot ne interviste qe perpara se te hape gojen.. kurse te tre te lartpermendurit (madje dhe Alonso ka dhene ca shenja) nuk ia pertonin fare te kritikonin ate qe iu dukej e padrejte, edhe vete FIA-n.

  Dhe se dyti, flet per personazhe te cilet garat i kane bere spektakolare me gjallerine e tyre, madje dhe me gabimet.

  - - - - - - - - - - - -

  me leje? Po e vendos dhe une nje fotografi:


 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,232
  kancelarja gjermane merkel u shpreh se me garen e fundit Shumaker fitoi zemrat e te gjith gjermaneve edhe te atyne qe nuk jane ndjekes te rregullt te F1, sepse shpalosi tiparet e rraces gjermane PUNE E RANDE dhe VULLNET DERI NE FUND.

  Personalisht mbas keqardhjes per fatin e keq, mendoj se ishte ma mire qe ndodhi keshtu ne garen e fundit sepse tregoi se edhe ne vitin 2006 Shumaker asht po ai i vitit 1994, dhe gara e fundit ishte nji nder garat ma te mrekullueshme te historise se pilotave ne F1.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2007
  Postime
  59
  Gjynaf qe u largua shumaker nga F1. Nje humbje e madhe per sportin. Shumakeri eshte piloti numr 1 i F1 i te gjithave koheve. Edhe sot per momentin asnje pilot nuk duket ne nivel me shumaker

 8. #28
  Ineda Maska e Ina_19
  Antarsuar
  06-10-2005
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  35
  Postime
  68
  I love Him........He's a legend!
  Gjithcka e bej per vete...

 9. #29
  Pa Schumacker formula nuk eshte e njejte si me perpara.Po te garonte perseri ai Hamilton nuk do te mirrte keto rezultate.

 10. #30
  Perjashtuar Maska e MICHI
  Antarsuar
  14-09-2004
  Mosha
  41
  Postime
  1,537
  si shumakeri ska me pas me pilot, ai i jepte interez formules dhe kishte te pa pritura kur ishte ai. Kurse tani te ze gjumi duke i pa kto pioneret.

 11. #31
  Perjashtuar Maska e MICHI
  Antarsuar
  14-09-2004
  Mosha
  41
  Postime
  1,537
  schumi kur behej me nerva fitonte garen me cdo kushte ose perplasej. kto tjeret jane lepuj ne krahasim me ate. Shifeni alonson po e perdhunon hamilton azmatiku.

 12. #32
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  50
  Postime
  1,081
  qysh kur eshte larguar schumi nuk kam pare as edhe nje gare.Nuk e di pse .
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 13. #33
  .. Maska e km92
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  Kumanov
  Postime
  4,210
  Shumakeri kthehet n origjinn e tij

  21 Gusht Shtat her kampioni i bots n Formula 1, Mikael Shumaker ndoshta nuk sht shum i knaqur me disa gara modeste, me xhirot pr hobi, me paraqitjet n publik apo me takimet me gazetart, por nj gj sht e sigurt: kshilltari aktual i Ferrarit vazhdon t jet i interesuar pr kategorin Kart. 38?vjeari vitin e ardhshm do t angazhohet si profesionist n kt kategori, njlloj si n fillim t karriers s tij. Por, kt her ai do t jet n rolin e nj aksioneri n nj skuadr t ksaj kategorie. Bashk me shokun e tij t vjetr, Peter Kaiser dhe me Tomas Mukov, Mikael Shumakeri do t angazhohet n kategorin Kart q nga nj janari i 2008?s. Skuadra e do t quhet “KSM Official Racing Team”, ku do grm konsiston me inicialet e mbiemrave t tyre. Skuadra ka ekzistuar dhe m par dhe qendrn e saj e ka patur n Kerpen Manhaim, pikrisht aty ku Shumi nisi karriern e tij. Ai sht tepr entuziast pr detyrat e reja q e presin. Angazhimi i tij n Kart sht nj tjetr fakt q e bn akoma dhe m t pabesueshm kthimin e shtat her kampionit n F.1. “N gjith kto vite, nuk e kam humbur dashurin pr Kart?in, ndaj jam shum i knaqur pr bashkpunimin n kt skuadr”, tha Shumi, detyra kryesore e t cilit do t jet nxitja e talenteve t rinj. “Do punoj me t rinjt dhe kjo e bn akoma m t bukur punn time”, tha ai.

 14. #34
  Happy Maska e milanistja_el
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
  Postime
  2,065
  Citim Postuar m par nga MICHI Lexo Postimin
  si shumakeri ska me pas me pilot, ai i jepte interez formules dhe kishte te pa pritura kur ishte ai. Kurse tani te ze gjumi duke i pa kto pioneret.
  MICHI pse re e shef gjithe garen ti tani??? Une per vete qe kur ka ikur Shumakeri shof vetem fillimin e gares, i fus nje dore gjume dhe zgjohem te shof xhiron e fundit. Ku shifen kto mor aman, ta fokin shpirtin, gare pa pike emocioni. Kete vit vetem nje gare ka qene e lezetshme, edhe kjo jo fale piloteve, po fale shiut dhe mjegulles ne piste.
  Mos ua bej te tjereve 'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

 15. #35
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,796
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Michael Schumacher, n kufijt e legjends!

  Michael Schumacher, rrzimi e drama: far ndodhi 8 vjet m par n Meribel

  Emri: Schumacher.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 27.7 KB

  29 dhjetor 2013 ndryshoi prgjithmon rrjedhn e jets s Michael Schumacher, nj prej pilotve m t mdhenj n historin e F1, i adhuruar nga tifozt e Ferrarit, mirnjohs ndaj gjermanit q e ktheu Maranellon n krye t bots me pes kampionate botror pilotsh (rradhazi) dhe 72 fitore. At dit, shtat her kampioni i bots po shijonte nj dit skijimi n born franceze t Meribelit me djalin e tij Mick, ather 14 vje dhe tani n timonin e Alfa Romeos, dhe nj grup miqsh. Ato pista Schumi i njihte prmendsh, atje ka nj shtpi ku shkon shum shpesh dhe kushtet e motit jan t shklqyera, por n kryqzimin e dy pistave normale, Chamois (e kuqe, me vshtirsi mesatare) dhe Biche (blu, e leht) n orn 11.07 fati ka planet e tij. Dramatike.

  AKSIDENTI DHE NDIHMA Schumacher shkoi prtej kufirit t pists, aty ku bora zvendsohet nga ajo e freskt, e kufizuar me shkopinj t thjesht, me nj shpejtsi t prcaktuar si t prshtatshme nga hetuesit francez dhe prplaset n nj shkmb q dukej fare pak. Goditja e bn at t katapultohet prpara, derisa godet kokn n nj gur tjetr. Goditja sht fatale. Michael e ka helmetn, me nj telekamera t montuar n t, por mbrojtja e saj bn pak pr shkalln e dmtimit. Gjermani mori menjher ndihmn e par: gjendja e tij ishte e rnd. Transportohet me helikopter fillimisht n spitalin Moutiers, m pas, n orn 12.40 n at t Grenoble, m i strukturuar pr dmtime n kok. Situata shfaqet dramatike, pothuajse pa asnj shptim.

  Emri: Schumacher-1.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 39.9 KB

  SITUATA KLINIKE KRITIKE Schumacher kaprceu nj infarkt, por vuante nga hemorragjia cerebrale: ai u operua dy her pr t ulur presionin endokranik dhe pr ta mbajtur n jet, ndrsa rreth spitalit u formua nj kordon fansash t cilt dshironin t shprehnin mbshtetjen e tyre me pankarta dhe flamuj, sidomos n 3 janar, ditlindjen e kampionit. Jasht dridhen e luten, brenda bhet e pamundura pr t menaxhuar nj situat klinike kritike, ndrsa nj mur heshtje absolute u ngrit mbi kushtet e Schumit. Lajmi i vetm zyrtar vinte nga konferencat pr shtyp t mjekve, t cilt n marrveshje me familjen vendosn nj kordon shum t ngusht konfidencialiteti pr t mbrojtur privatsin e kampionit.

  Emri: Schumacher-2.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 52.2 KB

  KURAT N SHTPI DHE REZERVIMI Schumi ishte rnd, kishte dmtime t prhapura aksonale, kaloi nj infeksion n mushkri, qndroi n koma artificiale pr katr jav, nga e cila doli gradualisht, m pas kaloi muaj t tjer n reanimacion dhe u transferua, n qershor 2014, n nj qendr universitare n Vaud, Zvicr, e specializuar n shrimin neurologjik. Gjendja e Schumacher mbeti e rnd, fshehtsia dominoi, duke nxitur gjithashtu spekulime t t gjitha llojeve, por n shtator 2014 mund t vrehej nj rreze dielli: kampioni u transferua n viln e tij n Gland, e ristrukturuar si spital dhe me nj staf mjeksor t specializuar, pr ti siguruar atij kujdesin e nevojshm. N krah t Schumit, gruaja e tij e palodhur Corinna, zdhnsja historike Sabine Kehm dhe Jean Todt, ish-presidenti i FIA-s dhe mik shum i ngusht i pilotit, nj rreshter i vrtet n mbrojtjen e privatsis s tij.

  RRJEDHJA E INFORMACIONIT E QELIZAT STAMINALE Tet vjet m von, misteri i gjendjes reale t Schumacher mbetet: duket se sht zgjuar dhe mund t ndjek at q ndodh rreth tij me sy, por ajo q filtron vjen me nj pikatore. N mes, shfaqet nj fondacion i lindur n emr t tij pr qllime bamirsie, nj dokumentar n Netflix pr jetn dhe afeksionin e madh ndaj tij, por edhe rrjedhja e shmtuar e informacionit me vjedhjen e dosjeve t tij mjeksore, fotot e kapura nga dront q fluturonin mbi vil, indiskrecione t mohuara gjithmon dhe lvizjet, shum sekrete dhe t blinduara, n Paris, n shtator 2019, drejt spitalit europian Georges Pompidou, pr trajtimin me qeliza staminale.

  HESHTJET DHE MISTERET Realiteti paraqet nj tablo shum t vshtir. At t nj Michael Schumacher jo n rrezik pr jetn, por shum t dobsuar, me dmtim t trurit q rrezikon aftsin e ndrgjegjes dhe lvizjes, por i ndjekur edhe nga nj ekip prej shum personash q e ndihmojn me fizioterapi dhe trajtime t prditshme q synojn prmirsimin e peizazhit dhe ngjalljen e shpress. Por heshtja mbizotron gjithka: nj mister i dendur si errsira, q 8 vjet m von, fatkeqsisht ende mbshtjell fatin e Schumit.

  Lapsi.al

 16. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,796
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Michael Schumacher, n kufijt e legjends!

  Gruaja e Michael Schumacher 'si nj e burgosur' kujdeset pr shoferin e dmtuar n tru

  Nga Jenna Lemoncelli

  Gruaja e Michael Schumacher, Corinna, ka jetuar “si nj i burgosur” pr dekadn e fundit, duke e mbajtur gjendjen e tij private, sipas mikut t familjes, Eddie Jordan.

  Schumacher, nj legjend e garave t Ferrarit, nuk sht par publikisht q kur psoi nj dmtim t rnd n tru gjat nj aksidenti me ski n Zvicr n vitin 2013 – dhe familja e tij e ka mbajtur shrimin e tij jashtzakonisht privat.

  Vrapuesi gjerman u vendos n nj koma t shkaktuar nga mjeksia dhe m von u zhvendos n shtpin e familjes s Liqenit t Gjenevs, ku Corinna kujdeset pr t me ndihmn e nj ekipi mjeksor.

  Jordan - nj ish-pronar i ekipit t motorsportit, i cili ka nj histori t gjat me iftin - i tha OLBG se Corinna refuzoi ta linte t vizitonte Schumacher n mnyr q t "mbronte" profesionistin e dmtuar.

  "Kjo ishte situata m e tmerrshme pr [djalin e Schumacher] Mick dhe Corinna," tha Jordan.

  "Kan kaluar gati 10 vjet tani dhe Corinna nuk ka mundur t shkoj n nj fest, n drek apo kt apo at, ajo sht si nj e burgosur sepse t gjith do t dshironin t flisnin me t pr Michael kur ajo nuk ka nevoj t'ia kujtoj at do minut.”

  Emri: NYPICHPDPICT000008626534.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 18.5 KB
  Corinna Schumacher nga dokumentari 'Schumacher' n Netflix.

  Emri: NYPICHPDPICT000008626540.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 43.3 KB
  Michael Schumacher dhe Corinna Schumacher marrin pjes n festn JetSet n mimin e Madh t F1 t Monakos m 28 maj 2011 n Monako, Monako.
  WireImage


  Corinna "ka vendosur disa rregulla" pr ata q duan t vizitojn shtat her kampionin e bots n Formula 1, sipas Jordanis.

  "Un e njoh at shum mir dhe shum koh prpara Michael Schumacher," tha Jordan. “Ajo sht nj vajz e bukur dhe e kam njohur kur u martua me Michael, kshtu q ka nj histori t gjat marrdhniesh t mira.

  “Bra nj prpjekje pr t shkuar ta takoj Michael n ditt e para dhe Corinna refuzoi, dhe me t drejt sepse shum njerz donin t shkonin ta shihnin at.”

  Corinna shprtheu n lot ndrsa diskutonte gjendjen e Schumacher n nj dokumentar t Netflix t vitit 2022 pr jetn e tij.

  "Michael sht ktu," tha Corina. “Ndryshe, por ai sht ktu, dhe kjo na jep forc, m duket.

  “Ne jemi bashk. Ne jetojm s bashku n shtpi. Ne bjm terapi. Ne bjm gjithka q mundemi pr ta br Michael m t mir dhe pr t'u siguruar q ai t jet rehat. Dhe thjesht ta bjm at t ndiej familjen ton, lidhjen ton.

  “Dhe sido q t jet, un do t bj gjithka q mundem. Ne t gjith do. Ne po prpiqemi t vazhdojm si familje, ashtu si i plqente Michael dhe e bn akoma. Dhe ne po vazhdojm me jetn ton.”

  Emri: ShoferiFormula1MichaelSchumacher.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 32.3 KB
  Michael Schumacher i Gjermanis dhe Ferrari pas Gars Vodafone n Piazza Duomo n Milano gjat paraafishimit t mimit t Madh t F1 t Italis m 1 shtator 2005 n Monza, Itali.
  Bongarts/Getty Images


  Corinna shpjegoi rndsin e mbajtjes private t jets s burrit t saj pas aksidentit.

  “Privati ​​sht privat”, si thoshte ai gjithmon”, kujton ajo.

  “Pr mua sht shum e rndsishme q ai t vazhdoj ta shijoj jetn e tij private sa m shum q t jet e mundur. “Michael na ka mbrojtur gjithmon dhe tani ne po mbrojm Michael.”

  Emri: MichaelSchumacherGruajaSki.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 56.3 KB
  Piloti gjerman i Formula 1 Michael Schumacher dhe gruaja e tij Corinna n vendpushimin dimror t Madonna di Campiglio n Itali m 11 janar 2005.
  AFP prmes Getty Images


  Ish-shefi ekzekutiv i Ferrarit Jean Todt, i cili kishte nj marrdhnie t ngusht me Schumacher, tha n maj 2021 se ai bn dy vizita n muaj pr ta par at.

  Todt i tha botimit gjerman Bild se Schumacher sht "n duart m t mira" t atyre q kujdesen pr t.

  “Jam i lumtur q tifozt, jo vetm n Gjermani, mendojn kaq shum pr t”, tha Todt.

  “Njerzit pyesin shum pr Michael. Tifozt duhet ta din se ai sht n duart m t mira. N situatn m t mir, ai mund t jet dhe i rrethuar nga njerz q e duan.”

  Emri: MichaelSchumacherSkiMal.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 39.9 KB
  Piloti gjerman i Formula 1 Michael Schumacher bn ski n resortin dimror t Madonna di Campiglioon, 11 janar 2005.
  AFP prmes Getty Images


  Dyshja shikon garat e Formula 1 s bashku kur Todt viziton, sipas Daily Mail .

  Gazeta raportoi gjithashtu se Schumacher ishte vendosur t'i nnshtrohej nj operacioni t qelizave staminale n vitin 2020, por ai u anulua pr shkak t pandemis COVID-19.

  Emri: MichaelSchumacherPilot.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 37.6 KB
  Piloti gjerman i Ferrarit Michael Schumacher largohet nga pista Spa-Francorchamps pasi u trhoq nga mimi i Madh i Belgjiks, 11 shtator 2005 n Francorchamps, Belgjik.
  AFP prmes Getty Images


  N vitin 2022, Todt iu bashkua Corinna-s dhe vajzs s saj, Gina, pr t marr mimin Shtetror t North Rhine-Westphalia n Kln n emr t Schumacher.

  Schumacher, i konsideruar si nj nga pilott m t suksesshm t F1 n historin e garave, fitoi shtat tituj botror n karriern e tij - duke prfshir pes direkt nga 2000-2004.

  Djali i tij Mick sht aktualisht nj shofer rezerv pr Mercedesin pasi u lirua nga Haas F1 vern e kaluar.


  Burimi: NY POST

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Nusja e vdekur, mes legjends dhe t vrtets
  Nga Xhuxhumaku n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 18-01-2016, 08:48
 2. Bernhard Schlink
  Nga Pedro n forumin Shkrimtar t huaj
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-09-2010, 21:10
 3. Michael Jackson: "Fundi sht afr"
  Nga RaPSouL n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 16:17
 4. Michael Schumacher vs Fernando Alonso
  Nga Davius n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 04-09-2006, 09:10
 5. Schumacher: nga pole position, ne vend te fundit !
  Nga inter_forever n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 31-05-2006, 09:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •