Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 53 prej 53
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare



    Ermonela Jaho's recital recording ANIMA RARA - VIDEO TRAILER

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare

    Artistja shqiptare renditet nė Vend tė Parė nga ICMA nė kategorinė e Muzikės Vokale

    Albumi “Anima Rara” i ERMONELA JAHO-s ka fituar Ēmimin e Parė nė kategorinė e Muzikės Vokale nga ICMA (Ēmimet Ndėrkombėtare tė Muzikės Klasike).

    Juria ėshtė shprehur :” Karizma e saj dhe aftėsia pėr tė emocionuar publikun dhe pėr tė fituar simpatinė e dėgjuesve janė thelbi i performancave tė saj tė jashtėzakonshme nė kėngė. ”

    Ermonela ėshtė shprehur se ėshtė shumė e lumtur pėr kėtė ēmim.

    “Jam shumė e lumtur t’ju lajmėroj se albumi Anima Rara ka fituar ēmimin e parė nė kategorinė e muzikės vokale nga ICMA (Ēmimet Ndėrkombėtare tė Muzikės Klasike). Dua tė falenderoj ICMA pėr nderimin dhe gjithashtu tė shpreh vlerėsimin tim ndaj ekipit te Opera Rara dhe kolegėve tė mrekullueshėm qė bashkėpunuan me mua pėr tė sjellė nė jetė kėtė muzikė te mrekullueshme. Kemi kuptuar pėrgjatė kėsaj kohe sesa na nevojitet Arti dhe sa e vėshtirė ėshtė qė tė krijohet. Ju falenderoj pėr mbėshtetjen e vazhdueshme. Ju dua te gjithėve”, ka thėnė ajo.


    Gazeta Express

    https://www.gazetaexpress.com/artist...uzikes-vokale/

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare

    Mė 15 Shtator Mbrėmja Gala nė Teatrin e Operas - Ermonela Jaho: Jam shumė e lumtur!




    Mė 15 Shtator do tė mbahet mbrėmja gala ku nė skenė do tė ngjiten dy kolosėt e skenės operistike botėrore, Ermonela Jaho dhe Placido Domingo.

    Nė orėn 19:00, Teatri i Operas do tė hapė dyert teksa artdashėsit qė do tė marrin pjesė nė koncertin madhėshtor do tė duhet tė tregojnė certifikatėn e vaksinimit ose njė test negativ PCR tė 48 orėve tė fundit.

    Ndėrkohė qė do tė jetė e detyrueshme edhe mbajtja e maskės.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 14-09-2021 mė 15:26

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare

    Ermonela Jaho flet mes emocionesh nė skenėn e TKOB: Ėndrra ime fillon pikėrisht kėtu

    Sonte nė skenėn e Teatrint Kombėtar tė Operas dhe Baletit ėshtė rikthyer vajza prej ari qė ia doli tė dridhte skenat botėrore, Ermonela Jaho.

    Ermonela ka kujtuar fillimet e saj duke treguar se nė kėtė skenė nisi ėndrra e saj pėr t’u bėrė kėngėtare operistike.

    “Thuhet qė ėndrrat janė tė vėshtira pėr t’u arritur, por unė e arrita ėndrrėn time, dhe ėndrra ime fillon pikėrisht kėtu”, ka thėnė sopranoja e njohur.

    Mė pas ajo ka ftuar nė skenė legjendarin Placido Domingon, i cili ndezi skenėn e teatrit tė ri.

    “Edhe pse i vogėl, por me njė pasion dhe dashuri tė jashtėzakonshme, kėtu filloi ėndrra ime pėr t’u bėrė kėngėtare operistike. Ashtu si ato breza qė na kanė frymėzuar neve, na kanė dhėnė kėtė shpresė, kėtė forcė, uroj qė ky teatėr dinjitoz tė japė tė njėjtėn shpresė, tė njėjtin frymėzim, edhe brezave tė rinj.

    Thuhet qė ėndrrat janė tė vėshtira pėr t’u arritur, por unė e arrita ėndrrėn time, dhe ėndrra ime fillon pikėrisht kėtu. Sa herė me pedagogėt tanė, kėngėtarėt e bashkėkombasit e mi, qė kanė dalė nga kjo skenė, kemi folur e ėndėrruar pėr idhujt tanė.

    Ishte diēka e jashtėzakonshme tė kishim qoftė edhe njė regjistrim tė tyrin, dhe pikėrisht njėri nga ata idhujt tanė, qė nuk ka nevojė pėr prezantim, kėndon nė kėtė skenė dinjitoze. Me pak fjalė, ftoj nė skenė legjendarin Placido Domingo”
    , tha Ermonela.


    Tiranapost.al

    https://tiranapost.al/art-dhe-kultur...e-fill-i503716

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare



    Plįcido Domingo y Ermonela Jaho en Festival de Peralada/Thaļs (Fragment)

    Korrik 2018

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare



    Parigi o cara, Traviata - Emonela Jaho č Violetta, Charles Castronuovo č Alfredo

    2019

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare

    ERMONELA JAHO - KONFIDENCE

    ABC NEWS - Dhjetor 2017


    https://www.youtube.com/watch?v=0qoglcVAM6E

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare



    PUCCINI : La Bohčme "O Soave fanciulla" ( ERMONELA JAHO / FLORIAN LACONI ) [HD]


    Live recording with the Monte Carlo Philarmonic, conducted by Luciano Acocella.

    Musiques en fźte - Qershor 2018.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 28-09-2021 mė 10:17

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare



    ERMONELA JAHO - Fati ėshtė karakteri yt

    Nga Mira Kazhani/ Ermonela Jaho ėshtė zėri qė ēel episodet e reja tė videopodcast-eve. A ishte fat apo e kėrkova kėtė kombinim?! Kur tė dėgjoni rrėfimin e sopranos me famė e shkėlqim ndėrkombėtar, Ermonela Jahos, ndoshta do ta pyesni veten pėr atė qė kanė nevojė tė gjithė, tė pasur e tė varfėr, fatin. Sa rol ka tek fati, karakteri ynė? A janė sakrificat dhe vuajtjet rruga e vėshtirė qė tė ēon drejt tij? Nė rastin e Ermonela Jahos, po. Sigurisht, duhet edhe pak nga ai i pashpjegueshmi, kombinim yjesh nė univers, por fati nuk ka pikėn e vlerės nėse shkon tek dikush qė nuk ėshtė gati pėr pjatėn e artė qė ai tė sjell nė dorė. Siē ndodhi me Ermonelėn, kur njė grip i divės ruse tė kohės, Anna Netrebko, ishte punė e fatit. Pastaj, qe Ermonela, e cila para dhe pas atij ēasti ka dy jetė tė ndryshme, por tė njėjtin shpirt, karakter. Kur e takova nė Tiranė, kuptova se suksesi dhe fama nuk i nėnshtrojnė tė gjithė. Disa bėhen edhe mė mirėnjohės, edhe mė tė kujdesshėm me familjen, miqtė dhe fjalėn qė lėshojnė. Me pėrjashtim tė njė lirie qė ta jep suksesi, asaj pėr tė thėnė ēdo gjė si e mendon, sepse limfa jote e di qė je njė diva. Kjo e fundit i dha dorė njė prej bisedave mė tė bukura qė kam bėrė deri mė tani, e denjė pėr ta quajtur njė intervistė jete.


    Tiranapost.al

    https://tiranapost.al/25-rreshtat-e-...eri-yt-i517991

  10. #50
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare

    Ermonela Jaho e zhgėnjyer nė Opera: Asnjė pedagog e student s’kam parė nė sallė

    Emri:  Ermonela-Jaho.jpg

Shikime: 25

Madhėsia:  31.6 KB

    Sopranoja Ermonela Jaho ka ardhur nė Tiranė pėr t’u dhėnė mėsim nė Teatrin e Operas artistėve tė rinj, por ėshtė pėrballur me njė sallė me pak veta ku nuk kishte asnjė fytyrė tė njohur. Asnjė pedagog i pranishėm dhe studentė tė ardhur nga jashtė e bėjnė atė tė pohojė se nuk ka ardhur tė luftojė askėnd.

    “Po e mbaj e po e mbaj por po e them troē fare: unė kam ardhur kėtu dhe nuk kam pas asnjė pedagog nga Akademia. Kam ardhur kėtu dhe nuk kam parė studentė tė regjistrohen. Nuk po them se po sjell diēka tė jashtėzakonshme, apo dua tė luftoj dikė kėtu. Edhe kėta studentėve qė kanė ardhur, kėta kėngėtarė tė rinj, kanė ardhur nga jashtė. Jam aq e ngarkuar dhe prandaj kam kaq shumė pėr tė thėnė. Mendoj qė kjo ėshtė njė lloj egoizmi ndoshta, unė kėtė e kam provuar para 30 vitesh, por mė duket se ėshtė akoma edhe sot. Njė pedagog nuk tė jep dot 100%. Studentėt ndoshta mungojnė se nuk i lėnė pedagogėt”, thotė ajo.

    Sopranoja Jaho kėmbėngul pėr nevojėn e shkėmbimit tė pėrvojės. Pa dashur tė imponohet, dhe pa u dorėzuar, ajo jep njė mesazh tė qartė pėrmes luftės personale pėr tė arritur ku ėshtė.

    Koha Jone

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare

    Ermonela Jaho pjesė e Koncertit tė 14 Korrikut nė Paris pėr Ditėn Kombėtare tė Francės

    Sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho, do tė jetė pjesė e koncertit tė datės 14 Korrik nė Paris, shkruan KultPlus.

    Koncerti, qė pėrfshin emra tė mėdhenj tė muzikės botėrore, do tė mbahet nė Kullėn Eiffel pėr Ditėn Kombėtare tė Francės.


    “E lumtur qė jam pjesė e koncertit tė Parisit tė 14 Korrikut mes kolegėve tė mi tė mrekullueshėm.

    Direkt nga France 2 nė orėn 21:10. Vive la France, vive la music!


    Koncerti Paris 2023: 14 korrik, nė Champ-de-Mars, nėn Tour Eiffel ” shkruan mes tjerash sopranoja Jaho.


    / KultPlus.com

    Video ne Link: https://www.kultplus.com/muzika/ermo...re-te-frances/

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare



    Ermonela Jaho e pėrulur pas koncertit nė Paris: Rrallėherė mund tė prekni kaq shumė shpirtra njėkohėsisht

    Nė njė perėndim tė bukur dielli, nė sfond me Kullėn e Parisit, sopranoja shqiptare me famė botėrore, Ermonela Jaho, ka interpretuar nė koncertin qendror tė mbajtur nė Paris, pėr nder tė Ditės Kombėtare tė Francės, shkruan KultPlus.

    Sopranoja Jaho, nga koncerti i magjishėm nė Paris ku morėn pjesė emra tė mėdhenj tė muzikės botėrore, ka shpėrndarė njė video nė facebook me mbishkrimin:

    “Unė jam shėrbėtori i pėrulur, i krijuesit gjenial! ”. Ēfarė nate. Rrallėherė keni mundėsinė tė prekni kaq shumė shpirtra njėkohėsisht, nė njė sfond magjik qė ju lartėson, pėrgjithmonė”, ka shkruar Emonela Jaho

    Koncerti i mbrėmshėm ėshtė mbajtur me rastin e 14 korrikut, Ditės Kombėtare tė Francės, nė Kullėn Eiffel.

    KultPlus ju sjell interpretimin e plotė tė mahnitshėm tė Ermonela Jahos.


    KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/muzika/ermo...-njekohesisht/

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Ermonela Jaho - sopranoja shqiptare

    " Gramaphone Awards 2023 " - Sopranoja Ermonela Jaho nominohet pėr ēmimin e rėndėsishėm

    Shqiptarja e njohur, sopranoja Ermonela Jaho ėshtė nominuar nė” Gramaphone Awards 2023″ pėr regjistrimin e ‘Turnadot’ nga Warner Classics &Erato, njė nga kompanitė mė tė rėndėsishme nė botė pėr regjistrimin e muzikės klasike.

    “Ėshtė njė kėnaqėsi e madhe, tė jem e nominuar pėr ‘Gramaphone Awards’ pėr kėtė vit, pėr ‘Turnadot’ tė regjistruar nga Warner Classics & Erato. Me fali njė lumturi tė madhe bashkėpunimi me kolegė kaq tė talentuar dhe tė pėrkushtuar, me tė cilėt ‘sollėm nė jetė’, kryeveprėn e fundit tė Puccini-t. Tė gjithė tė nominuarit janė tashmė fitues nė sytė e mi” , ėshtė shprehur nė mediet sociale sopranoja.

    Nė pėrshkrimin qė i bėhet jetėsimit nė skenė tė veprės sė fundit tė Puccinit, qė e ēoi nė kėtė nominim, Jaho vlerėsohet pėr njė performancė me ‘zemėr’ qė bėn gjatė interpretimit si Liu. Mė tej veēohet aktrimi i saj i mrekullueshėm vokal, qė e bėn krejtėsisht tė besueshme nė rolin e skllaves sė devotshme.

    Puccini u nda nga jeta pa e pėrfunduar veprėn dhe dueti i fundit i “Turnadot” u plotėsua nga Franco Alfano.

    Ēmimet e Muzikės Klasike Gramophone, tė lanēuara prej vitit 1977, janė ndėr vlerėsimet mė tė rėndėsishme qė bėhen nė industrinė e regjistrimeve tė muzikės klasike.


    Javanews.al / a.d

    https://javanews.al/gramaphone-award...e-rendesishem/
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 09-09-2023 mė 11:14

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

  1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
    Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 85
    Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
  2. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
    Nga strong_07 nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
  3. Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  4. Kristo Frashėri: Dilema pėr Himarėn
    Nga Qafir Arnaut nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56
  5. Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit
    Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 12-04-2005, 14:53

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •